İsmet Yılmaz; öğretmen ataması mülakatla yapılacak, öğretmen rol modelidir

Bundan sonra öğretmen atamaları sözlü mülakat kriterine göre yapılacak. Açıklama Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldi. Bakan Yılmaz öğretmen alımlarında mülakatın çok önemli bir yere sahip olduğunun vurgusunu yaparken, mülakat soruları konusundaki eleştirilere de cevap verdi.

İsmet Yılmaz; öğretmen ataması mülakatla yapılacak, öğretmen rol modelidir

İsmet Yılmaz; öğretmen ataması mülakatla yapılacak, öğretmen rol modelidir

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz katıldığı televizyon programında sözleşmeli öğretmen sözlü mülakatı ve öğretmen atamaları konusunda açıklamalarda bulundu. İsmet Yılmaz bundan sonra öğretmen alımlarının mülakatla yapılacağının vurgusunu yaparken öğretmenin diğer mesleklerden ayrılan bir özelliğinin olduğunu belirtirken, öğretmenin rol modeli olan bir meslek olduğunu ifade etti.

ÖĞRETMEN ROL MODELİDİR

MEB personel camiasında öğretmenin öğrenciler için rol modeli olduğunun vurgusu yapan Bakan Yılmaz, öğretmenin konuşması ile, ses tonu ile, kendini ifade edebilmesi ile öğrenciye rol model olduğunu belirtti. Bu özelliklerin tespit edilmesi içinde sözlü mülakatın gerekli olduğunun vurgusunu yaptı. Milli Eğitim Bakanı, mülakata gelen öğretmene Fatih projesi nedir sorusu ile teknolojik gelişmelere açık olup olmadığını diğer sorularla ve öğretmenin duruşu ve konuşması ile de toplum önünde temsil yeteneğinin olup olmadığına bakıldığını belirtti. Yılmaz 18 ilde 300 komisyonla ilk sözleşmeli öğretmen ataması için sözlü mülakatın yapıldığını belirtirken bu mülakatla birlikte öğretmen beden dilini kullanabiliyor mu, öğretmen anladığını anlatabiliyor mu, öğretmen kendine güveniyor mu, öğretmen teknolojik gelişmelere açık mı özelliklerinin öğrenilebildiğini belirtti.

TÜM ATAMALAR MÜLAKATLA YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanı bundan sonra tüm öğretmenlerin mülakatla alınacağını üstüne basa basa belirtti. Bundan sonra MEB bünyesine atanacak öğretmenlerin sözlü mülakatla alınması hususundan geri adım atılmayacağı yönünde ifadelerde bulunan Yılmaz öğretmen alımı için sözlü mülakatın şart olduğunun altını çizdi. Sözlü mülakatın ilk başta yapılmasının öneme sahip olduğunu belirten Yılmaz, bir yıllık süre sonunda nitelikleri taşımadığı gerekçesi ile öğretmeni kapı önüne koymak yerine en baştan elemek daha faydalı olur görüşüne sahip olduklarını açıkladı. Öğretmen atamalarında mülakatın başta yapılacağını belirtti.

 Öğretmenler İçin

Video: Memurlar.net

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM