İsmet Yılmaz; öğretmen atamasında itiraz edilemeyecek bir sistem gelecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen atama sistemi hakkında bilgi verdi. Öğretmen atamalarında sözlü mülakat eleştirilerine de cevap veren Yılmaz, bu konuda itirazların önceki yıla göre azaldığını belirtti.

İsmet Yılmaz; öğretmen atamasında itiraz edilemeyecek bir sistem gelecek

İsmet Yılmaz; öğretmen atamasında itiraz edilemeyecek bir sistem gelecek

Geçtiğimiz hafta sonuçlanan 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sonuçları sonrasında mülakat puanlarında yaşanan haksızlık öğretmen adaylarının tepkisine neden olmuştu. Atamalardan önce Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan +5 puan -5 puan uygulamasının sözlü mülakatlarda uygulanmadığı görülmüş ve KPSS den yüksek almasına rağmen mülakattan düşük alan ve sıralaması değişen binlerce öğretmen adayı haksızlık yapıldığını belirtmişti.

ÖĞRETMEN AÇIĞI YOK

Dün Bolu’da Cuma namazı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen açığı var mı sorusuna şu anda öğretmen açığımız yok cevabını verdi. Geçtiğimiz yıl 50 bin öğretmen ataması yapıldığını hatırlatan Yılmaz, bu sene de 20 bin öğretmen atandığını ifade etti. Marmara bölgesi dışında tüm bölgelerde norm kadro doluluk oranının yüzde 90 olduğunun altını çizen Yılmaz, İstanbul’un ise bu oranın altında kaldığını ve öğretmen ihtiyacının olduğunu vurguladı.

İTİRAZLAR AZALDI

20 bin sözleşmeli öğretmen atama sonucu arkadaşlardan bilgi istedim diyen Bakan Yılmaz, yapılan mülakatlar sonucunda 3 bin öğretmen adayının sıralamasının değiştiğini ifade etti. Bu sıralama değişimini önümüzdeki atama dönemlerinde mümkün olduğu kadar azaltmaya çalışacaklarını belirten Yılmaz, mülakatla bunun zor olduğunu ancak önceki döneme göre azalma olduğunu açıkladı. Öğretmen atama sonucu itirazların alındığını ifade eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu itirazlarda azalma olduğunun altını çizerek, önümüzdeki öğretmen atama dönemlerinde kimsenin itiraz edemeyeceği bir öğretmen atama sistemi hayata geçireceklerini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM