Kadrolu öğretmenler sözleşmeli öğretmen eşlerinin yanına tayin isteyebilir

2017 yılı Ağustos ayı özür grubu atama başvuruları 14 Ağustos günü sona erecek. Birinci aşama başvuruları onaylanan öğretmenler ikinci aşamada tercih yapacaklar.

Kadrolu öğretmenler sözleşmeli öğretmen eşlerinin yanına tayin isteyebilir

Kadrolu öğretmenler sözleşmeli öğretmen eşlerinin yanına tayin isteyebilir

8 Ağustos 2017 tarihinde başlayan 2017 yılı yaz dönemi özür grubu başvurularının birinci aşaması 14 Ağustos 2017 Pazartesi günü sona erecek. En çok eş özrü başvurusunun yapıldığı özür grubu atamalarında birinci aşamada istenilen şartları taşıyan ve başvurularını yapıp onaylatan öğretmenler ikinci aşamada gitmek istedikleri yerde okul tercihi yapacaklar.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER

2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tekrar uygulamaya sokulan sözleşmeli öğretmen istihdamı kapsamında öğretmen değişiminin çok fazla olduğu yerlerde öğretmenleri uzun süre tutabilmek için sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştiriliyor. Son sözleşmeli öğretmen ataması ile birlikte Temmuz 2017’de 20 bin 125 sözleşmeli öğretmen daha atandı. 11 Ağustos 2017 tarihine kadar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak öğretmenler incelemeden olumlu sonuç alırlarsa görevlerine başlayacaklar.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR GRUBU ATAMASI

Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ataması ya da sağlık özrü ataması hakları bulunmamaktadır. Atandıklar yerde en az 6 yıl çalışma şartı bulunan sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu istemeleri şu andaki MEB mevzuat kapsamında mümkün değildir. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir düzenleme halen yapılmamış olup, sözleşmeli öğretmenler eş durumu ataması ve diğer özür grubu ataması çeşitlerinden yararlanamamaktadır.

KADROLU SÖZLEŞMELİNİN YANINA GİDEBİLİR

2017 yılı Ağustos ayı eş durumu atama başvurularında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından yapılan açıklamada kadrolu öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen eşinin yanına eş durumu yapabileceği belirtildi. İKGM açıklamasında sözleşmeli öğretmenlerin eş özrü hakkına yer vermezken bu konuda kadrolu sözleşmelinin yanına gidebilir kısıtlaması yapıldı.

Sözleşmeli Öğretmen Eş Durumu

Kadrolu öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olan eşlerinin yanına aile birliği mazereti kapsamında yer değiştirme başvurusu bulunabileceği belirtilen açıklamada bu durumda bulunan kadrolu öğretmenlerin eş özrü isteyebileceği açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM