MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasını hangi illere yapacak?

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için MEB başvuru duyurusunu geçtiğimiz gün yayınlarken toplamda 85 branştan 20 bin sözleşmeli öğretmen atanacak.

MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasını hangi illere yapacak?

MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasını hangi illere yapacak?

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılında 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacak. Duyurusu yayınlanan sözleşmeli öğretmen alımının dışında 5 bin ücretli öğretmenin sözleşmeli öğretmen olarak ataması da gerçekleştirilecek. Toplamda 25 bin sözleşmeli öğretmen atanmış olacak. Öğretmenlerin atamasının yapılacağı iller de netleşmeye başladı.

60 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN

Son iki yıl içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı 40 bin sözleşmeli öğretmen ataması yaptı. 20 bin+5 bin alımla birlikte MEB personelleri içerisinde sözleşmeli öğretmen sayısı 60-65 bin rakamına ulaşacak. Sözleşmeli öğretmen atandıkları ilde 4+2 yıl olmak üzere toplamda 6 yıl çalışacaklar. Bu yüzden son 2 yıl içerisinde atanan ve göreve başlayan tüm sözleşmeli öğretmenler görev yerlerinde çalışmalarına devam ediyorlar.

ÖĞRETMEN DOLULUK ORANI

Milli Eğitim Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu bölgeleri başta olmak üzere öğretmen sirkülasyon oranının yüksek olduğu yerlere ilk iki yıl içerisinde binlerce sözleşmeli öğretmen atadı. Sözleşmeli öğretmenlere tayin hakkı verilmediği için atanan öğretmenler arasında özrü olanlar dahi yer değiştiremediği için buralarda öğretmen ihtiyacı minimum seviyeye düşürülmüş oldu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz son haftalarda katıldığı programlarda yaptığı açıklamalarda birçok bölgede öğretmen doluluk oranının %90 seviyelerde olduğunu ancak Marmara Bölgesinde özellikle İstanbul’da öğretmen doluluk oranının düşük olduğunu ifade etmektedir.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın öğretmen atamaları ile ilgili yaptığı konuşmanın videosu;

20.02.2018 tarihinde Adana’da okul açılışına ait olan yukarıdaki videoda görüldüğü üzere 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında İstanbul önemli bir yere sahip olacak. En çok atama yapılacak iller arasında ilk sırada İstanbul’un yer alması beklenmektedir. İstanbul dışında Van, Şanlıurfa, Diyarbakır, Hakkari en çok atama yapılacak iller arasında olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Deve Misali neresi doğruki boynu eğri diyelim. Adelet’i gören varsa bizede söylesin. binlerce öğretmen ataama beklesin söleşmeli atama yap, onla dolmadı 60 bin ücretli öğretmen çalıştır 1000 liraya, sonrada çıkıp öğretmen açığımız yok de.. 5000 bin ücretliyi sözleşmeye çevireceksin 540 gün pirim şartı getireceksin ..peki sorarım 400 gün pririmi olan neden bu sözleşmeliye başvuru hakkı yok suçu günahı ne ..geç doğmuş olmasımı , okulu bir sene sonra bitirmiş olmasımı.yada bi yakını iktidar partisinin il ilçe yönetiminde değil diyemi. bırakın bu işleri .”biz bu eğiyim sistemini yüzümüze gözümüze bulaştırdık “diyinde bir kere olsun onurlu bir davranış sergileyin.. Allah rızası için..

  2. Goreve baslarken ulkenin her yerinde girev yaparim diyip goreve basliyor. Nerede ihtiyaç var ise orada gorev verilir. Doguya gideni cehennnem azabina gonderilmiş gibi yansitmaya gerek yok. Tam aksine istanbulda sefalet icinde surunen memur doguda nefes aliyor

  3. 2016 da doguya guneydoguya atananlara yapilan buyuk bir yanlis olur hem insanlara tayin hakki tanima hem de yeni atamalari batiya yap olacak ismi iyi de ben neden doguda 4+2 calisayim.Bunun.neresi adalet doguya gelene 2+1 desen batidakine 4+2 desen anlarim nereden baksaniz doguya atanan sozlesmeli ogretmene adaletsizlik

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM