MEB 2017 il dışı atama kılavuzu ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları

2017 il dışı atama başvuruları, il dışı atama iptali, eş durumu ataması, hizmet süresi ve hizmet puanı hesaplama, zorunlu hizmete tabii olanlar, il dışından il içi atama yapma hususları ve diğer konularda ayrıntılı bir yazıyı sunuyoruz.

MEB 2017 il dışı atama kılavuzu ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları

MEB 2017 il dışı atama kılavuzu ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları

Öğretmenlerin 2017 yılı il dışı atama kılavuzu geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından yayımlandı. İller arası isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları 15 Haziran 2017 tarihinde başlayacak, 21 Haziran 2017 tarihinde sona erecek. İller arası tayin başvuru sonuçları 23 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak. İl dışı atama konusunda kılavuzun tüm ayrıntılarını aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz. Arif Muzaffer Kul tarafından hazırlanan yazı;

2017 İL DIŞI ATAMA TAYİNLERİ BAŞLIYOR

Öncelikle MEB 2017 il içi atama kılavuzu ve il içi atamada öğretmenlere ipuçları başlıklı yazıma gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Yazının şu ana dek 100 bine ulaşan bir okunma sayısının olduğu Öğretmenler İçin sitesi yöneticileri tarından bana açıklandı. Başlık altından yüzlerce soru cevaplandırıldı ve sosyal medya hesaplarımdan onlarca soru cevaplandırdım. 2017 il dışı atama başvuruları dört gün sonra başlayacak. Bu yazımda da iller arası atama hususuna değinmek istiyorum. Yazı altından gelecek soruları da Editör arkadaş aracılığı ile cevaplandıracağımı bilmenizi isterim.

2017 il dışı atama başvuruları ne zaman yapılacak? İl dışı tayin başvuruları bu sene 15-21 Haziran 2017 tarihinde yapılacak. Sürenin 7 günlük olması il dışı atamalarda aslında kısa bir süre ancak MEB’in atama takviminde bu süre uzatılmadığı takdirde bu yedi gün içerisinde il dışı başvuruların yapılması gerekmektedir.

İl dışı atama başvuruları il dışından yapılabilir. 2017 Haziran mesleki çalışma programı çerçevesinde haziran seminerini başka ilde alan öğretmenler de il dışı atama tercihini uzaktan yapabilirler. Tercih yaptıktan sonra okulu arayarak il dışı tercihlerinin onaylatmasını talep edecekler.

Hizmet puanı ve hizmet süresi

2017 iller arası isteğe bağlı atamada öğretmenlerin hizmet sürelerinde 30 Eylül 2017 tarihi baz alınacak. 30.09.2017 tarihi itibari ile aynı ilde 3 yıllık çalışma süresini dolduran öğretmen il dışı atama başvurusu yapabilecek. İl dışı atamada hizmet puanı hesaplanmasında ise 21 Haziran 2017 tarihi baz alınacak.

İl dışı atama hizmet puanı hesaplama işlemi;

Mebbis Giriş

Yukarıda yer alan resimde görüldüğü gibi MEBBİS öğretmen girişi yapınız. Daha sonrasında gelen ekranda sol tarafta yer alan menüde Kişisel Bilgiler Modülü kısmına tıklayınız. Resim aşağıdadır.

Kişisel Bilgiler Modülü

MEBBİS Kişisel Bilgiler Modülü tıkladıktan sonra gelen ekranda aşağıda resimde görüldüğü gibi Hizmet Puanı Hesaplama kısmına tıklayınız.

İl Dışı Atama Hizmet Puanı

Hizmet Puanı Hesaplama kısmına tıkladıktan sonra gelen ekranda Sorgulama Bilgileri kısmında yer alan sorgulama tarihi kısmında tarihi 21.06.2017 olarak değiştiriniz ve Hesapla kısmına basınız.

Hizmet Puanı Sorgulama

Yaptığınız işlemde en altta çıkan puan sizin 2017 yılı il dışı atama başvuruları için geçerli hizmet puanınız olacaktır. İl dışı atama hizmet süresi hesaplama hususunda ise şurada yer alan programı kullanabilirsiniz. Hizmet süresi hesaplama programı. Bu programı indirin ve açın. Daha sonra aşağıda yer alan yerlere AYRILMA kısmına 30.09.2017 yazın. BAŞLAMA kısmına ise o ilde göreve başladığınız tarihi yazın. Sonra boş bir yere tıklayın hemen altta 11.satırda yer alan toplam süre kısmına bakınız. Orası 3 yıl ve üzeri ise il dışı atama tayin başvurusu yapabilirsiniz.

Hizmet Süresi Hesaplama

Yukarıda örnek hizmet süresi hesaplama işleminde ben Başlama kısmına 19.09.2014 yazdım ve ayrılma kısmına 30 Eylül yazarak hesapladım. Görüldüğü gibi toplam süre 3 yıl 11 gün olarak çıktı. Bu durumdaki bir öğretmen il dışı atama isteyebilir. Hizmet süresi hesaplama programı içinde yer alan Müdür Yetkili Öğretmen Süresi, Müdür Yardımcısı Süresi, Müdür Baş Yardımcısı Süresi ve Müdür Süresi kısımlarını boş bırakın. Buralar bizi ilgilendirmiyor. Ancak ücretsiz doğum iznine ayrılan, askerde olan, aylıksız izin kullananlar hizmet süresi hesaplama programında aşağıda yer alan kısma ayrılış be başlama tarihlerini girmeliler.

Aylıksiz İzin Hesaplama

Aylıksız/ücretsiz izin kullanan öğretmenler bu kısımları doldursunlar, birden fazla aylıksız izinleri varsa yine aynı şekilde ayrı satıra gelecek şekilde yazsınlar. Ücretsiz İzin toplam süre hesaplanacaktır. Daha sonra programın en altında Öğretmenlik Hizmet Süresi kısmında aylıksız izinler düşüldüğünde kalan süreyi görebilecekler.

NOT: Burada hizmet süresi hesaplarken, ücretsiz izin hesaplarken bulunduğunuz ildeki hususları hesaba katınız. Örneğin 4 yıl önce Erzurum’dan İzmir’e geldiniz. 4 yıldır İzmir’de çalışıyorsunuz. Erzurum’da görevdeyken geçerli aylıksız izinleri buraya yazmayın. Son çalıştığınız il olan İzmir’de geçen ücretsiz izinleri ve süreleri hesaplayınız.

Hizmet puanı ve hizmet süresi hesaplama işleminden sonra diğer hususlara geçebiliriz.

İL DIŞI TAYİN İÇİN 3 YIL ŞARTI

İller arası yer değiştirme başvurusuna başvurabilmek için aynı ilde 3 yıl çalışma şartı bulunmaktadır. Burada il içi atama ile karıştırmayalım. İl içi atamada aynı okulda 3 yıl şartı bulunurken, il dışı atamada aynı ilde 3 yıl şartı bulunuyor. Örnek verecek olursak Kars’ın Selim ilçesinde bir köye 14.09.2014 tarihinde atanan bir öğretmen 2 yıl sonra Kars merkeze eş durumundan atanmış olsun. MEB personeli öğretmen 1 yıldır Kars merkezde bir okulda çalışmasına rağmen o ilde toplam süresi 30 Eylül 2017 baz alındığından üç yılı doldurduğundan dolayı il dışı atama isteyebilir. Geçici görevlendirme ile başka okulda çalışan öğretmenler aynı ilde üç yılını dolduruyorsa il dışı atama tayin başvurusu yapabilir.

Askerde olan öğretmen il dışı atama isteyebilir mi? 2017 il dışı atama kılavuzu Madde 5 te belirtilen hükümlerden birisi de aylıksız izinde olan öğretmenler için yazılmış. Askerde olan öğretmen aylıksız izinde demektir. Eğer askerde olan öğretmen 30 Eylül 2017 tarihine kadar terhis olacaksa, görevine başlayacaksa il dışı atama isteyebilir. Askerde olan öğretmenin il dışı atama başvurusu yapabilmesi için 30 Eylül 2017 tarihine kadar askerliğinin sona ereceğini belgelendirmesi gerekiyor. Bu belgeyi de başvuru sırasında okuluna gönderebilir.

Aylıksız İzin İl Dışı Atama

Doğum izninde olan, aylıksız izinde olan öğretmen il dışı atama başvurusu yapabilir mi? İller arası yer değiştirme 2017 yılı atama kılavuzunda yer alan yukarıdaki madde askerde olan öğretmenlerde olduğu gibi aylıksız izinde olan bayan öğretmenler için de geçerlidir. Öncelikle doğum izni ile aylıksız doğum izni aynı değildir. Doğum öncesi yasal 8 haftalık doğum izni ve doğum sonrası yasal 8 haftalık doğum izin sürelerinde olan öğretmenler şart aranmadan il dışı atama başvurusu yapabilirler. Burada önemli olan doğum sonrası aylıksız izinde olan öğretmenlerin durumudur. Doğumdan sonra aylıksız izne ayrılan bayan öğretmenin izni eğer 30 Eylül 2017 tarihine kadar bitiyorsa il dışı atama başvurusu yapabilir. Ancak aylıksız doğum izni 30.09.2017’den sonra sona erecekse öğretmen il dışı yer değiştirme tayin başvurusunda bulunamaz.

ZORUNLU HİZMETİNİ YAPMAYANLAR

Zorunlu hizmetini yapmayan, tamamlamamış olan öğretmenler 2017 il dışı atama başvurusu ile il dışında zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilecekleri gibi, il dışı atama başvurusunda il içinde zorunlu hizmet olan okulları da tercih edebilecekler. Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarında görev yapan zorunlu çalışma süresini tamamlamamış ve halen zorunlu çalışma yükümlüsü olan öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olanlar öğretmenler il dışı atamada üç yıl şartı aranmadan zorunlu çalışma sürelerini tamamlamak için tercih yapabilecekler.

İL DIŞINDAN İL İÇİ TAYİN İSTEME

Dördüncü, beşinci ve altıncı hizmet alanlarında çalışan ve zorunlu hizmetini tamamlamamış olan öğretmenler il dışından il içi isteyebilirler. İl dışından il içi atama istenirken yine zorunlu hizmet olan okullar istenebilecek. Aynı zamanda yine dördüncü, beşinci ve altıncı hizmet alanlarında çalışan ve zorunlu hizmetini tamamlamamış olan öğretmenler il dışında zorunlu hizmet olan yerlere, eş değer bölgelere tayin isteyebilirler.

OKULUN ZORUNLU HİZMET SÜRESİNİN DEĞİŞMESİ

Şubat 2017 tarihinde güncellenen okulların hizmet süreleri ve hizmet puanları ile ilgili il dışı atamada bir ayrıntı bulunmaktadır. Okulun hizmet alanı bir-iki-üç iken yapılan son güncelleme ile birlikte dört-beş-altı hizmet alanına dönüşmüşse bu okullarda çalışan öğretmenler istemeleri halinde il dışı atama başvurusu yapabilirler. Öğretmenler İçin sitesine gelen bir soruyu Editör arkadaşlar bana iletmişlerdi, bu örnekle ilerleyelim;

Soru:

Erzincan Merkezde A ortaokuldan çalışan bir öğretmenim. Okulum eskiden doğu görevi değilken Şubat ayında yapılan güncelleme ile doğu görevi kapsamına alındı. 2017 iller arası yer değiştirme döneminde tayin başvurusu yapabilir miyim?

Cevap: 

Okulunuzun durumu önceden 1.Hizmet alanındaymış. Buradan bakabilirsiniz: Tıklayın
Şubat 2017 değişikliği ile birlikte okulunuzun güncel hizmet alanı değişmiş. Okulunuz şu anda 4.hizmet alanında gözüküyor. Buradan bakabilirsiniz: Tıklayın
İl dışı atama kılavuzu 9.maddesine göre sizde il dışı atama başvurusu yapabilirsiniz. 2017 il dışı atama kılavuzuna buradan bakabilirsiniz. Tıklayın

ASKER ÖĞRETMENLİK VE KISA DÖNEM ASKERLİK

Kısa dönem askerlik, asker öğretmenlik, uzun dönem askerlik il dışı yer değiştirme atama süresinden sayılır mı? Kısa dönem askerlikte geçen 5,5 aylık süre il dışı yer değiştirme süresinden sayılmaz. Asker öğretmenlik süresi il dışı atama süresinden sayılır ancak asker öğretmenlik başlangıcında yani acemilikte geçen bir aya yakın süre de il dışı tayin süresinden sayılmıyor. Burada da bir örnek vereyim; 17 Eylül 2014 tarihinde göreve başlayan bir bayan öğretmen için 30 Eylül 2017 tarihi baz alındığında aynı okulda 3 yıllık çalışma süresini doldurduğu için il dışı atama isteyebilir. Ancak aynı okulda aynı tarihte yani 17 Eylül 2014 tarihinde göreve başlayan bir erkek öğretmen geçen yıl asker öğretmen olarak askerliğini yapmışsa 30 Eylül 2017 baz alındığında asker öğretmenlik acemilik süresinden dolayı il dışı atamayı 2-3 gün süre ile kaçıracaktır.

İL DIŞI ATAMADAN SONRA EŞ DURUMU ATAMASI

2017 il dışı atama isteyen ve ataması çıkan öğretmen göreve başladıktan sonra Ağustos 2017 özür grubu atamasına başvurabilir. İl dışı atamadan sonra eş durumu özür grubu ataması isteyebilir.

İL DIŞI ATAMA SONUÇLARI

İl dışı yer değiştirme atama tayin sonuçları  23 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak. İl dışı ataması çıkan öğretmenler 28 Haziran 2017 tarihinden itibaren ilişik kesebilecekler. İlişik kesme işlemi noter vekaleti ile başkasına verilebilir.

 İL DIŞI ATAMA İPTAL İŞLEMİ

Kılavuza göre iller arası yer değiştirme sonuçları iptal edilmeyecek ancak mazeretin oluşması durumunda il dışı atama iptal edilebilecek. Örnek verelim; Ağrı Patnos’ta çalışan karı koca öğretmenlerin ikisi de il dışı atama yapsın. Öğretmenlerden birisi Bartın’a diğeri Kastamonu’ya atansın. Kastamonu’ya atanan eş ya da Bartın’a atanan eş dilekçe vererek atamasının iptalini isteyebilir. Ataması iptal edilen eş Ağustos 2017 özür grubu atamasında diğer eşin yanına gidebilir. Bu arada bu verdiğim örnek bizzat benim yaşadığım bir durumdur.

Mümkün olduğunda 2017 il dışı atama kılavuzu bilgilendirmesi ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları vbermeye çalıştım. Tüm sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer Kul
Öğretmen

Sosyal Medyada Paylaşın:

546 yorum

 1. merhabalar, 2016 şubat ataması ile Adıyaman da zorunlu hizmetimi tamamladım, eşim Tsk da görevli, özre bağlı tercih hakkımı kullanacağım, Sorum: 40 tercihimi yaptıktan sonra hiç bir tercihim gelmez ise 41.. tercihimi işaretlemesem, sonuç tayin edilmeme şeklinde mi yoksa il emrine mi atarlar. ( Ankara ( ingilizce öğretmenliği) , Ankara da Çankaya ilçesi sınırları içerisindeyim ama tercih listesinde Ankara ilçesi Elmadağ bile var.

 2. Iyi günler benim oğlum %40 otizm bu rapora göre il dışı tayin isteyebilir miyim çalıştığın kurum ilce ve 1 yılını doldurdum

 3. 2016 da birinci dönem ücretsiz izin aldım. İkinci dönem başladım. Seneye 3 yılım doluyor.ucretsiz izin almış olmam il disi tayin hakkımı engeller mi yani tayin isteyebilir miyim

 4. Merhaba hocam, ben 2017 haziran ayında İstanbul’dan Adana’ya il dışı tayin istedim ve çıktı. 4 Temmuz da yeni yerimde göreve başladım. Eşim o dönemde işsizdi ve benim tayinim belli olduktan sonra işe başladı( 3 temmuzda) sigortalı olarak İstanbul’da. Şimdi ben Ağustos ta eş durumundan tekrar İstanbul’ a tayin isteyebilir miyim? Yani İstanbuldan geldiğim için tekrar aynı şehire eş durumu yapabilir miyim? Eşim son 2 yılda 360 gün primi mevcut. Teşekkür ederim

 5. Hocam kolay gelsin.Ben ve eşim il dışı tayin istedik.Benim çıktı eşimin çıkmadı.Şimdi eş durumu isteyeceğiz.Ancak ben ilişkimi kesmedim.Uygun bir yer olur-olmaz görmek için.Eşime uygun bir yer çıkmazsa ve tayin istemezse ben il dışı tayinimi iptal edebilirmiyim.

  • Eşiniz eş durumu ister çıkmazsa ya da yer açılmazsa siz de aile bütünlüğünü gerekçe göstererek iptal başvurusu yapacaksınız.

 6. Ben il disi isyedim ve oldu ama hala ilisik kesmedim eşim de 30 ağustosa kadar zaman var kesmeyelim diyor ben de iptal edilir diye korkuyorum.bir de banka promosyonu için bekliyelim alalım öyle diyor bir sıkıntı olurmu ya çok korkuyorum

 7. Kolay gelsin hocam.ben il dışından tercih yaptım Kayseri’nin bir ilçesine yerlestim ve ilişikte kestim.esim özel sektörde ağustos ayında tekrar eş durumu yapip merkeze geçmek istiyorum.es durumu yapabilir miyim?yardımcı olursanız sevinirim

 8. sn hocam ben il dışı istedim ve gerçekleşti…öğretmen eşim istemedi..
  1-Şİmdi özür gurubu tayininde ben eski okulumda ilişiğimi kesmeden eşim benim kararname ile il dışı isteyebilirmi???
  2- eğer özür grubu tayini çıkmaz ise eşimin ben çıkan tayinimi iptal edebilirmiyim??
  saygılar
  3-Verdiğiniz cevaplardan Kararnameye göre tayin isteme imkanı vardır anlıyorum. Kararnameye göre tayin isteme hangi kılavuz veya yönetmeliğe göre oluyor.

  • 1.Evet isteyebilir 2.Eşinizin özür grubu tayini çıkmazsa siz eş durumdan eşinizin atamasının çıkmadığını dilekçe ile belirterek aile bütünlüğünü gerekçe göstereceksiniz ve iptal başvurusu yapacaksınız. Atamanız iptal olur.

 9. Benim işim çok karışık yardımcı olursanız sevinirim.İldışı ataması ile tayinim Mugla’ya cıktı ve İstanbul’dan ilişiğimi kestim fakat oglum alerjik astım oldugu için atak geçirdi ve bugun doktora gittik. Doktorumuz astımlı çocugun orda tedavi omamayacagını hatta kötüleşeyecegini söyledi.Sorum şu:ben heyet raporu alsam agustosta saglık özründen İstanbul’a geri atanabilir miyim?

 10. 29.08.2008 göreve başlama tarihim KIsa dönem askerlik yaptım.30 eylül itibariyle 8 yıl 7 ay 0 gün hizmet sürem toplam 3130 gün gözüküyor.3131 gün olması gerekmez mi acaba bir günle tayin olamadım

 11. Sayın hocam,
  istanbul da 15 yıl görev yapan zorunlu hizmetini tamamlamış bir öğretmenim. Eşim özel sektörde çalışmaktadır. Şubat ayında işten ayrılmış ve haziran 18 den itibaren Denizli de çalışmaya başlamıştır. Haziran döneminde il dışı tayin istedim fakat tayinim çıkmadı. Ağustos ayında eş durumundan tayin istemem mümkün mü? Eşimin Denizli de sigortalı olarak 360 günü doldurması gerekiyor mu? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim. (eşimin çalıştığı kurumlarda sigorta primi tam ve eksiksiz yatırılmıştır yani son iki yıl içinde 360 gün sigortalı olduğu görülmektedir kafamızı karıştıran tayin istenecek yerde 360 şartının aranıp aranmadığıdır)

 12. Iyi geceler soruma cevap verirseniz çok mutlu olacağım. Eşim emniyet çalışanı ben se öğretmenim . Eşimin tayini Muğla ya çıktı iki yıl önce fakat eşim şu an bulunduğumuz ilde tayinini durdurup Muğla ya gitmedi. Bu yıl benim görevde 3. Yılım ben il dışı tayin istedim ve kayseri geldi . Eşim benden dolayı kendi kurumu na dilekçe yazıp kayseri ye tayin isteyecek . Eğer eşim gelemezse benim tayinimin ciktigi yer olan kayseri ye ben ilisik kesip yeni okuluna başlayıp ağustostaki es durumundan Muğla ya tayin Işteyebilirmiyim. Eğer bu ogustos da es durumundan tayin isteyemezsem yeni okuluma başlama yapıp daha sonra yarım dönem veya bir yıl ücretsiz doğum iznine ayrılıp Şubat ta yahut ogustos ta okula tekrar başlama yapıp es durumundan tayin isteyrbilir miyim . Lütfen cevap verirmisiniz.

 13. Hayırlı geceler bir sorum olacakti kafam çok karışık cevap verirseniz çok mutlu olacağım. Ben öğretmenim eşim emniyet mensubu çalışanı. Bu yıl ben il disi tayin istedim ve tayin im kayseri ye çıktı . Eşimin tayini ise Muğla ya çıkmıştı ben il dışı yayın istemeden önce . Eşim emniyet çalışanı olduğu için ben ona taşıyın normalde fakat bir defalığına mahsus eşim de bana tabi olabiliyormus. Bundan hareketle ben il disi tayinine başvurdum ve kayseri çıktı . Lakin daha sonradan öğrendik ki eşimin benim tayinim çıktığı yere gelebilme ihtimali çok dusukmus. Eger esim benim tayinimin ciktigi yere gelemezse Ben okullar açılınca ücretsiz doğum iznine ayrılmayı düşünüyorum eğer ücretsiz doğum iznine şubatta yahut ogustos ta ben tayinimin çıktığı okula baslams yapıp es durumundan tayin isteyrbilir miyim.

  • Merhaba siz il dışından atandığınız okulda göreve başladıktan sonra ücretsiz doğum iznine ayrılacaksınız anladığımız kadarıyla. Şubat 2018 özür grubunda eş durumu yapabilmeniz için şubat 2018 ilk haftaya kadar göreve başlayacağınızı belirtmeniz lazım. Yani örneğin eylülde aylıksız izne ayrılacaksınız 1 şubat 2018 tarihinde döneceğinizi beliritn.

 14. İyi akşamlar öncelikle ramazan bayramınız mübarek olsun ben il dışı istedim geldi eşim il dışı tercih hakkı vardı istemedi özür durumda daha iyi yerler açılır diye bize söylenen tercih yapmadığımız için özür grubuna başvuru yapamaz sınız deniliyor öyle bir madde var mıdır teşekkürler

 15. Merhaba sayın hocam, ben ve eşim il dışı istedik ikimize de ayrı ayrı iller çıktı. Bana Konya Derebucak ilçesi, eşime Afyon Çay çıktı. İptal de etmek istemiyoruz eş durumu tayininin çıkmama ihtimaline karşı eğer iptal edersek ve eş durumu gelmezse ben Urfa da görev yapmaktayım. Öğrendiğime göre iki eş il dışı yapıyorsa eş durumu yapamıyormuş. Benim ogrenmek istedigim il dışı tayini birimizden birisi iptal ettirmezse Şubat 2018 de eş durumu ataması olursa eş durumu tayini isteyebiliyor muyuz? Ya da seneye Ağustos 2018 de yapabiliyor muyuz? Sizce bu durumda ne yapmamız nasıl bir yol izlememiz daha mantıklı olur?Eşimle şuanda yeni atandığımiz yerlerde aramızdaki mesafe 200 km 3 saatlik yol.iptal ettirip es durumu cikmama ve Urfa da kalırsam 20 saat olacak. Şimdiden çok teşekkür ederim hocam.

  • Yapabilecekleriniz;
   1.Biriniz iptal ettirirsiniz diğeri Ağustos ta eş özrü ister. İptal ettirmeyen ilişik kesmeyi özür grubuna bırakır. Eş özrü çıkmazsa il dışından ataması çıkan iptal ettirir ikinizde eski yerinizde kalırsınız.
   2. İkinizde iptal ettirmezsiniz Ağustos ta biriniz eş özrü yapabilirsiniz.
   Şubat 2018 beklemeye gerek yok, atamanızı iptal ettirmediğiniz takdirde biriniz diğerinin yanına 2 ay sonra ağustosta eş durumu başvurusu yapar. Vereceğim linkte yer alan İKGM nin mailini okuyun. 1.maddede yazıyor.

 16. Merhaba ben ildisindan zorunlu hizmetten atandım muduRum göreve dönene kadar ilişki kesemeyecegimi söyledi ama pek emin degildi. Benim belirtilen sürede ilişki kesmem gerekiyor mu yoksa göreve dönmeyi mi beklemem gerekiyor.?

 17. Herkese iyi bayramlar. Benim sorum şu: Ben zorunlu hizmet bölgesinde 3 yılımı bitirdim. İl dışı tayinde il içi tercih yaptım.
  1.sorum şu seneye yeniden il dışı tayin isteyebilir miyim?
  2. Eski okulumla ilişik kesme ve yeni okuluma başlama için kaç gün sürem var?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 18. Öncelikle herkese iyi bayramlar, hocam iki sorum olucak birincisi: nişanlım ve benim tayinimiz gerçekleşti ben Kocaeli nişanlım Sakarya, nikağımız 10 temmuzda bu durumda ne yapmalıyız birimiz tayini iptalmi ettirecek ( ki yönetmeliğe göre bir mazerete sahip değiliz) yoksa nikağımız tayin den sonra olduğu için gittiğimiz yerlerden mi Ağustos ta eş durumu isteyebiliriz. İkincisi bir mazeret gerekçesiyle ayın 22 sinde ikamet adresimi değiştirdim bu yolluğu etkiler mi?

  • İyi bayramlar, birinci sorunuz; ikinizde yeni atandığınız yerde göreve başlayacaksınız ağustos ayında eş durumu yapacaksınız. İkinci sorunuz;il dışı atama olduğundan ikametgah çok dikkate alınmayacaktır.

 19. Yazılarınız çok bilgi verici teşekkürler bunun için benim sorum şu: şuan nişanlıyım ve temmuzun 10’u 15’i gibi nikah kıyacağız. Şuan nişanlım ve ben il dışı yerdeğiştirme sonucunda farklı illere tayinimiz çıktı. Bundan sonraki süreçte biz nasıl bir yol izlemeliyiz. İl dışı klavuzu 38. maddeye göre bizim mazeretimiz yer değiştirme sonuçlandıktan sonra oluşuyor iptal ettire biliyoruz. Peki özür gurubuna katılabilir miyiz birimiz? İlişik kesmeden iptal ettirilebiliyor bu süreçte ben temmuz 10 15 e kadar ilişik kesmez isem birşey olur mu yada kesebilir miyim?

  • Merhaba, güzel sözleriniz için sağolun. Hocam şu anda siz nişanlısınız, il dışı atamanızın farklı illere çıkması eş durumuna engel değil. Nikahınızı kıyın ağustos ayı eş durumu atamasında biriniz diğerinin yanına eş durumu yapacaksınız.

   • Çok teşekkür ederim. Şimdi biz nikahımızı yapana kadar ilişik kesmiyoruz. Nikahımızı kıydıktan sonra okulumuza 38. maddeye mi yoksa 18. maddeye göre mi iptal dilekçesi yazıyoruz ?

     • Anlamak açısından iptal ettirmiyoruz özrümüz oluştuğu için direk birimiz özür gurubuna katılıyor tabi ki ilişik kesmemek şartıyla doğru anlamış mıyım ?

     • Evet iptal ettirmeyeceksiniz. Eş özrüne başvurabiliyorsunuz. İkinizin il dışı ataması çıkmış, yeni yerinizde gidip göreve başlayacaksınız. Ağustos ayında eş özrüne başvuracaksınız.

     • Yani biraz zorlayıcı oluyorum belki ama yayınlanan klavuz çok acık değil sizde taktir edersiniz. Farklı illere çıktı biz ilişiğimizi kesip farklı illerde göreve başlayıp birimiz özür isteyebiliyor mu ? Farklı il ama 18. Madde de yazan: Yer değiştirme sonucu farklı illere atanan öğretmen eşlerden görev yerlerinden ayrılmadan atamasını iptal ettirenler, mazerete bağlı yer değiştirme döneminde eşlerinin bulunduğu il’e;

     • Cevap verirseniz çok sevineceğim. Şu durumda nişanlımla ben farklı illere tayinimiz çıktı ikimizde ilişik kesip yeni yerlerimizde göreve başlayacağız. Sonra Ağustosta özür guruna birimiz başvuracak doğrumudur? Yani yıl içerisinde hem il dışı hemde özür tayini istemiş olacağız. Kafam çok karıştı cevap verirseniz çok sevineceğim

     • Evet hocam aynen dediğimiz gibi. Siz farklı illerde yeni görev yerlerinize başlayacaksınız. Ağustos ayında eş durumundan yaralanacaksınız. Ayrıca Kılavuzun ilgili maddesi sizi kapsamaz, siz tayin isterken evli değilsiniz. “farklı illere atanan öğretmen eşler” siz eş değilsiniz, resmi olarak evli değilsiniz kılavuz hükmü sizin için değil. Evliyken il dışı yapanlar için… Özetle; siz yeni yerlerinizde göreve başlayacaksınız sonra eş durumu yapacaksınız.

     • ben yine yormaya devam edeceğim sizi bu söylediğinizi destekleyen açıklayan bir yönetmelik maddesi paylaşabilirmisiniz benimle. klavuz hükmü bizim için geçerli değil tamam orasını çok iyi anladım peki sizin dediğiniz il dışından sonra özrü oluşan birisi yani il dışı sonucu yeri değiştirildi ilişiğini kesti yeni yerinde göreve başladı 1 ay sonra ağustosta özür gurubuna katıla bilmesini açıklayan bir yönetmelik maddesi hükmü var mı acaba ?

 20. Merhabalar. Il disi atamam oldu anacak esim basvuru yapmamisti. Agustosta es durumu ile yer acilmaz veya atanamazsa iptal dilekcesi vermeyi dusunuyorum falat atama kararnamesinden sonra ilisik kesme ve baslamayi ertelemem ne gibi sonuclar dogurur

  • Eşinizden dolayı eş durumu atamasına kadar ilişik kesmeyebilirsiniz. Eş durumu olmazsa da sizin il dışı atamanızın iptalini istersiniz. Ancak kesin iptal ederler diyemeyiz.

 21. Burada önemli olan doğum sonrası aylıksız izinde olan öğretmenlerin durumudur. Doğumdan sonra aylıksız izne ayrılan bayan öğretmenin izni eğer 30 Eylül 2017 tarihine kadar bitiyorsa il dışı atama başvurusu yapabilir.( Yukaridaki bolumden aldim hocam.) ilk sorum benim dogum iznim henuz bitmemis olacak. Ben mi yaziyi yanlis anladim acaba. Kusura bakmayin kafam karisik oldugu icin karisik yazdim onceki yaziyi da.
  2. Sorum ise hocam tercih yerimi isim benzerligi yuzunden yanlis yaptim simdi atama kararnamesi cikinca ben ilisik kesmeyip ayni kurumda kalsam olur mu.
  3. Iptal edersem atamayi seneye basvuru hakkim olur mu

  • Şurayı anlayamadık, siz aylıksız izinde misiniz yoksa normal doğum sonrası izninde misiniz? Bu ayrım önemli, doğum sonrası 8 haftalık izin mi kullanıyorsunuz, aylıksız izin mi kullanıyorsunuz? Aylıksız izin aldıysanız ne zaman izne ayrıldınız, ne zaman döneceksiniz?

    • Sizin için sorun yok. Bakın orada ücretsiz izin diyoruz. Yani bu ne demektir? Maaşsız izin. Sizin normal doğum izni. Şimdi gelelim sorularınıza;
     İl dışı atamanızı iptal ettirmek istiyorsanız yorumun sonuna ekleyeceğim haberde en altta yer alan dilekçeyi indirin düzenleyin okulunuza verin. Ancak okulun adı benzer, yanlış gördüm, hata yaptım gibi bir dilekçe kabul edilmez. Gerekçeniz sağlam olsun. Eğer verdiğiniz dilekçe kabul olur il dışı atamanız iptal edilirse seneye tekrar il dışı istersiniz sorun yok.

 22. sn hocam ben il dışı istedim ve gerçekleşti…öğretmen eşim istemedi..
  1-Şİmdi özür gurubu tayininde ben eski okulumda ilişiğimi kesmeden eşim benim kararname ile il dışı isteyebilirmi???
  2- eğer özür grubu tayini çıkmaz ise eşimin ben çıkan tayinimi iptal edebilirmiyim??
  saygılar

  • 1. Evet isteyebilir, 2. Eğer çıkmazsa siz atamanızın iptali için dilekçe ile başvuracaksınız. Burada sonuç olumlu da olabilir olumsuz da olabilir.

 23. ben ve eşimin tayini çıktı bırımız sehıtkamıl de bırımız sahınbeyde 13 km lık bır mesafe var yenı atandık il dısından es durumuna basvurabılıyor muyuz 1 yıl sartı yok mu eğer yenı kurumlarımızda baslarsak ??

  • 1yıl satı var diyor ama hocam gecen seneki es durumu tayınınde
   2.madde:Öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olup ilk atama veya yeniden atama ve kurumlar arası yeniden
   atama yoluyla öğretmenliğe atananlardan atandıkları yerde 28 Şubat 2016 tarihi itibarıyla en az bir
   yıllık çalışma süresini doldurmuş durumda olanlar, aile birliği mazeretine bağlı olarak başvuruda
   bulunabilecektir.

 24. Hocam merhaba.esim ankara merkezde 16 okul yazdi.17 tercihe de kirsehiri yazdi.bana ankara merkez hic acilmadigi icin basvuru yapmadim.ama kirsehir acilmisti onada basvurmadim.esime kirsehir geldi.iptal etmek istiyoruz ama ben kirsehir tercihi yapmadigim icin esime iptalde sorun cikarirlar mi.dilekcede ne yazmamiz gerekiyor acaba.tesekkur ederim simdiden

 25. Hocam merhaba
  İl dışı atamasında eşime Şehitkamil bana Şahinbey çıktı. BİRİMİZ İPTAL EDİP EŞ ÖZRÜ MÜ YAPALIM YAPABİLİR MİYİZ O DA AYRI BİR KONU YADA İKİMİZ DE BEKLEYİP AGUSTOSTA ES ÖZRÜ YAPABİLİRMİYİZ ?

 26. Hocam merhaba öncelikle atama basvurusunu yaptim ve baska bir ile atamam oldu. Ancak yukaridaki yazida dogum sonrasi izinde olanlar basvuramaz demissiniz. Benim dogum sonrasi iznime denk geliyor ayrica esim ozur grubundan atanmazsa sonrasinda ucretsiz izne de ayrilmayi dusunuyorum. Ikinci bi konu tercih yaparken ilce ce koy ismi ayni imis ve ben koy mesafesine bakarak ilce yazdim. Simdi atama kararmamesini imzalamayip kurumdan hic ayrilmasam olur mu. Yani iptal edebibilir miyim. Seneye tercih hakkim olur mu tesekkurler

  • Doğum sonrası izinde olanlar başvuru yapamaz diye bir şey demedik hocam. Yanlış anlamışsınız. Ayrıca durumunuzu da net anlamadık. Sorunuzu maddeler halinde sorar mısınız. Çok karışık sormuşsunuz.

   • Burada önemli olan doğum sonrası aylıksız izinde olan öğretmenlerin durumudur. Doğumdan sonra aylıksız izne ayrılan bayan öğretmenin izni eğer 30 Eylül 2017 tarihine kadar bitiyorsa il dışı atama başvurusu yapabilir.( Yukaridaki bolumden aldim hocam.) ilk sorum benim dogum iznim henuz bitmemis olacak. Ben mi yaziyi yanlis anladim acaba. Kusura bakmayin kafam karisik oldugu icin karisik yazdim onceki yaziyi da.
    2. Sorum ise hocam tercih yerimi isim benzerligi yuzunden yanlis yaptim simdi atama kararnamesi cikinca ben ilisik kesmeyip ayni kurumda kalsam olur mu.
    3. Iptal edersem atamayi seneye basvuru hakkim olur mu

 27. Hocam sorularımız size ulaşıyor mu gönderdiğimiz Mesajların sizlere iletildiğine dair hiçbir geri bildirim gelmiyor

 28. Merhaba.il dışı tayin istedim ve tayinim gerçekleşti es durumum olmadan tayinimn iptali gerçekleşir mi ? Bilgi verebilir msinz

 29. Hocam eşim başka bir ilde sağlık bakanlığına bağlı çalışıyor. Ben il dışından eşimin çalıştığı yere tayin oldum. Ben Okuldan ilişiğimi kesmeden o eş durumdan benim çalıştığım yere gelirse ben tayini mi iptal edebilir miyim.

  • Merhaba, sizin ilişik kesmeniz lazım. Eşiniz öğretmen olmuş olsa kesmeyebilirdiniz. Ancak şu durumda ilişik keserek yeni yerinizde göreve başlamanız lazım.

   • Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Peki Hocam ben okulumdan ilişiğimi kesmeden eşim eş durumundan yanıma gelse çünkü onlarda milli eğitim bakanlığı gibi değil hemen başvurup gelebilir. Sonra ben atandığım okula gidip ağustos ayında eş durumundan tekrar eski yerime tayin isteyebilir miyim

 30. Merhaba ben İstanbula il dışı tayin istedim ve ilk tercihime yerleştim fakat tercih benim yaptığım tercih değil farklı bir tercihti üstelik çok kötü bir yer benmi yanlış yaptım yoksa aramın bozuk olduğu müdür yardımcımmı değiştirdi net olarak bilemiyorum 🙁 moralim çol bozuk iptal ettirebilirmiyim lütfen bana yardımcı olun 🙁

 31. Hocam acil cevap lütfen. Eşim ve ben öğretmeniz eşim il dışı istendiğinde ben ıstemezsem ya da farklı ıllerı yazarsam Ağustos’ta özür grubundan yanına tayın istememe engel olur mu ??

 32. Hocam ben il dışı istesem ve çıksa ama eşim için özür grubuna kadar ilişik kesmesem.bu özür grubunda benim eski çalıştığım ( halen ilişik kesmediğim) okul benim kadromu boş gösterip , benim yerime atama yapabilir mi. Böyle bir durum gerçekleşirse ve eşime özür grubunda açılan yerleri beğenmeyip , benim atamamı iptal ettirirsem eski okuluma geri gelebilirmiyim.yada benim durumum nasıl olur. Soru biraz uzun oldu kusura bakmayın. İyi çalışmalar dilerim.

  • Size çıkarsa eş özrüne kadar ilişik kesmeyeceksiniz. Eşinize çıkmazsa siz iptal dilekçesi vereceksiniz. Eğer iptal edilirse kendi okulunuzda da kalabilirsiniz aynı ilçede/ilde başka yere de verebilirler. Siz il dışı istedikten ve çıktıktan sonra sizin normunuz ilk atamaya gözükür.

 33. Hocam bir sorum var, simdi ben kendi okulumda ilk atama ve 4. Yılım devlet beni resen atayacak tercih yapmazsam peki bu resen atanırken diğer öğretmenlerle birlikte rastgele mi atıyor sistem yoksa puani yüksek olan öncelikli mi resen atanıyor bilgi verir misiniz?
  Teşekkür ederim şimdiden.

 34. HOcam mrb. Eşim başka bir kurumda memur ikimizde aynı ildeyiz. Ben il dişi tayin döneminde farklı ile tayin olursam ağustos 2017 özürgrubunda tekrar eski ilime eşimin yanına tayin isteyebilirmiyim?

 35. 28 haziranda ilişik kesme işlemleri başlayacağı söyleniyor, Ben ilişiğimi mümkün olan en geç zamanda kesmek istiyorum. Bu en son hangi tarihte gerçekleşebilir.

 36. İl dışından il içi istediğim takdirde seneye il dışı isteme hakkım var mı ? İl içi açıldığında böyle bir hakkımız var ama il dışından il içi verdiler ve üç yıl sonra mı bir tıl sonra mı il dışı hakkım var kesin bi yanıt alamadım. Kılavuzda da yazmıyor. Lütfen yanıt

 37. Ben 2014 Şubat 11 de göreve başladım. Bulunduğum yerin zorunlu hizmeti 4 yıl. İl dışı atamalarda bana zorunlu hizmet alanları açılıyor. Ama zorunlu hizmetin bitmesine son 6 ay kalanlar zorunlu hizmetten muaf sayılır diyor. Acaba ben muaf mıyım. Bunu nasıl hesaplayacağız.

 38. Merhaba
  Il disi tayinimiz ciktiginda ilisik kesme islemleri icin aklima takilan seyler var.kilavuzda 28inde ilisik kesmeler baslar diyor ama ne zamana kadar yapilmasi gerektigiyle ilgili bir husus bulunmuyor.sunu sormak istiyorum.tayinim ciksa ben temmuz sonunda ilisik kesebiliyor muyum yani bunun bi suresi var mi?ilden ile bu durum degisiklik gosterir mi?ya da avantaji dezavamtaji var mi? Simdiden tesekkurler…

  • Evet hocam bende aynı şekilde davranmak istiyorum hatta ben ağustos sonu planlıyorum. Eğer mümkünse. Konuya hakim öğretmen ve yönetici arkadaşlarım bu konudaki görüşlerini belirtirlerse sevinirim.

   • Merhaba. Ben ilisigimi esimin yaptigi es durumu belli olduktan sonra kesecegim. Fakat es durumu 29agustosta belli oluyor. Sonrasi bayram tatili oldugundan 5inde kesebiliyorum. Daha dogrusu ilisik kesme islemi en son nezamana kadar yapilmali. 1 eylule kadar yeni gorev yerine baslamam gerektigini duydum. Arastirdim fakat hic bir yerde biyle bir sey yazmiyor. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

 39. Hocam yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim. Ben eşimle aynı ilde çalışmaktayım. Ben il dışı isteyeceğim.eşim özür grubunda tayin isteyecek. Fakat eşime aynı il/ilçe de boş norm açılmazsa,yer değiştirme atamamı,eski görev yerimden ilişik kesmeden, iptal ettirebilirmiyim.

 40. Merhabalar, hazirladiginiz yazi ve emeginiz icin tesekkurler. Su an zh olmayan bir okulda gorev yapmaktayim ve bu sene meslekte 2. Yilimi doldurdum. Su an icin hizmet puanim 18, bu puanla zh olan bir okula atanmam mumkun mu bransim okuloncesi. Ilginiz icin simdiden tesekkurler..

  • Bulunduğunuz ile göre değişir hocam. O puanla İzmir’de bir yere atanamazsınız ancak Kars’ta bir yer seçerseniz atanabilirsiniz. Doğu ve G.Doğu hariç çok zor.

 41. Hocam il dışı ile tayin istedim evime uzak yerler çıktığı takdirde gidip başlayıp bu Ağustos Eş durumu atamasıyla tekrar yakın okullar açılırsa tayin isteyebiliyor muyum? Teşekkür ederim.

 42. Merhaba. Esimle beraber 10 yildir bir ilde ögretmeniz. Malatyayı istiyoruz. Bu atamada esim benden biraz daha sanslı. 2-3 merkeze yakin yerleri yazacak. Fakat ben yazmak istemiyorum. Agustos es durumundan yazmak istiyorum. Sunu sormak istiyorum. Ikimizde istemek zorundamiyiz. Istedikten sonra birinize cikmazsa es durumu olur diye söyleniyor. Yoksa esin istedi gitto. Sen istemedin gitmedin. Agustos es atamasi sana acilmaz deniyor. Dogrumu. Tesekkur ederim.

 43. Merhaba hocam, aynı konuyu açıklamissiniz ama tüm kamu çalışanları için geçerli mi emin olamadım, Bn il dışı tayini istedim ve çıktı diyelim, eşim de veteriner hekim olarak tayin isteyecek, farklı illere tayinimiz çıkarsa Bn Ağustos eş durumu isteyebilirim değil mi,

 44. Merhaba
  Eşimle İl dışı tayin isteyeceğiz.Birimizin tayinini çıkmaması durumunda ne yapmamız gerekiyor. Özür grubunda istediğimiz il tekrar açılırmı? Açılmazsa iptal olur mu? Teşekürler

 45. Merhaba hocam eşim devlet memuru ikimiz de aynı il de görev yapıyoruz .ben il dışı tayin ilçeye isteyecegim diyelim ki geldi. Eşim de ancak il merkezine gelebiliyor.şubat ayına kadar dogum izninde olacağım şubat eş durumunda il merkezine tayin isteyebilir miyim.başka bir durum daha var. Eşimin tayini şubata kadar çıkmazsa aylıksız izin alırsam 2018 ağustosta eş durumu isteyebilir miyim.

 46. Merhabalar. Ben geçen sene zorunlu hizmet olan yerden eş durumuyla başka bir ilin ilçesine geldim. Burası da zorunlu hizmet yeri.Bu yıl 4.yılım. Ben şimdi il dışı yapabilirmiyim.

 47. Merhaba ben 2017 haziranda istanbulda il ici tayin istedim fakat iptal ettiremedim.2018 de il disi tercihlerde yine istanbulda yani ili ici bir uer tercih edebilir miyim?

  • 2018 il dışı atama döneminde il dışından il içi yapmak istiyorsunuz sanırım. Yapamazsınız. İstanbul’da ilgili okulda 3 yıl çalışmanız lazım.

 48. 6 yıllık zorunlu hizmet bölgesinde görev yapıyorum, 5 eylül 2017 itibarıyla 6 yılımı tamamlayacakken asker öğretmenlikten önceki 1 aylık acemilik sürecinden dolayı zorunlu hizmerim 6 ekimde kalkıyor, bu durumda 6 günle zorunlu hizmet olmayan okullar sistemde açılmadı, bu normal mi, bazı arkadaşların zorunlu hizmeti 6 aydan az kalanlar muaf olur gibi yorumlarını duydum ama resmi bişey görmedim, bu konuda yardımcı olurmusunuz

 49. Merhaba ben zorunlu hizmet olmayan bir okulda 2 yıl çalıştıktan sonra il dışından zorunlu hizmet olan bir okula geçtim. 1 sene sonra zorunlu hizmet bölgelerine yine il dışı isteme hakkım var mı yoksa 3 yıl beklemek zorunda mıyım. Teşekkürler

 50. Merhaba eşim ve ben istanbulda ikimizde öğretmeniz. Eşim il dışı edirneyi istedi ben il dışı açık olmadığı için tercih yapmadım diyelim. eşimin tayini çıktı , daha sonra ben edirneye eş durumu istedim , çıkarsa zaten sorun yok . Eğer bana eş durumu çıkmaz ise eşim atamasını iptal ettirebilir mi ?

   • saol hocam valla okudum . iptal olmayabilir demişsiniz. esenyurt ilçe dilekçe yazın iptal olur diyor eşimin okul müdürü 15 günde ayrılmanız gerekli diyor.ilçe bize öyle dedi diyor. istanbul klavuzu okuyun diyor ankara bakanlığı arıyorum tel acmıyorlar. sizede soralım dedik işin içinden çıkamadık .

    • Hocam 15 gün içerisinde ilişik kesme durumu sizin için geçerli değil. MEB her sene bu konuda e-posta gönderir. Eş durumuna başvuru yapacaklar ilişik kesmeye zorlanmayacaklar diye belirtir. Buraya kadar sorun yok. Sorun eşinize eş durumu çıkmazsa sizin dilekçenize binaen iptal edip etmemeleri. Siz ilişik kesmeyeceksiniz eşiniz eş durumu isteyecek eğer çıkmazsa siz ilişik kesmiyorsunuz dilekçe yazıp dilekçenize cevap bekliyorsunuz. Size verdiğimiz bu cevabı ilçe milli eğitiim de vermez bakanlıkta veremez.

 51. Merhabalar. Klavuzda ilişik kesmenin 28 haziran itibarıyla başlayacağı belirtiliyor. Fakat ne zamana kadar ilişik kesmek gerektiği söylenmiyor. Benim eşim il dışı tercihte bulunacak sonra ben de eş durumu tayini isteyeceğim. Eşim ilişiğini ağustos sonunda benimle birlikte kesebilir mi. 4.maddede 30 Eylüle kadar atandiklari kurumda göreve baslanmalidir diyor ama tam olarak anlayamadım. Bu konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler…

   • Merhaba hocam.
    Ardahanda sınıf öğretmeni olarak zorunlu hizmet süremi tamamladım. Şimdi il dışı isteyip istanbula gelmeyi istiyorum ama istanbulun çok kötü okulları açılmış. Temmuzdada nikah yapacağım. İl dışında 41. tercihi işaretleyip istanbula gelip sonra eş durumu yapmak mı mantıklı. yoksa il dışında iyi yerleri yazıp eş durumuna mı bırakmalıyım kafam çok karıştı. arkadaşlarım il dışı eş durumunun il içindeki eş durumundan kolay olduğunu söylüyolar. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

    • İl içi eş durumu ile il dışı eş durumu arasında fark yok. Tüm normlar hem il içine hem il dışına açılıyor. Sizin yerinizde olsak (bayan olduğunuzu farzediyoruz) 40 tercihten elle tutulur olanları yazar, eş durumunu bekleriz.

 52. Merhabalar. Benim zorunlu hizmetim 1 ağustos 2017 de tamamlanacak. İl dışı atamada zorunlu hizmet olmayan okulları tercih edebilecek miyim?

 53. Esim ile aynı ili tercih yaptık, benim çıktı onun çıkmadı. Eş durumunda da benim tayinimin çıktığı ile gelemedi diyelim ben nasıl geri döneceğim. Garanti olsun diye iliskimi kesmeyecekmiyim okulumla, Boyle yaparsam Esim neye göre eş durumu atama isteyecek.

  • İl dışında sizin çıktı eşinize çıkmadı, siz ilişik KESMEYECEKSİNİZ, atama kararnamenize göre sistem otomatik gösteriyor zaten.

 54. Hocam merhaba. Zorunlu çalışma yükümlüsü değilim. Bu sene il dışı atamam İstanbul’a olursa seneye il içi isteyebilir miyim? Yoksa aynı okulda 3 seneyi mi beklemeliyim?

 55. 22.09.2014 de öğretmenliğe başaldım 02.11.2015 tarihi ile 02.05.2016 tarihileri arasında askerlik görevini yaptım il dışı tayin isteyebiliyor muyum. kısa dönem askerliğin bazı yıllarda 3 yıl içinde sayıldığı söylentisi var yardımcı olursanız sevinirim

 56. Hocam il dışı tayini eşlerden biri isteyip digeri istemezse ve tayin gerçekleşirse istek yapmayan eş, özür grubu tayininde bulunabilir mi?

 57. Merhaba, eşim ve benim il dışı isteme hakkım var ikimizde sadece bir il isteyeceğiz. İkimize farklı ilçeler gelirse ve ikimizde ilişik kesersek ağustosta il içi eş durumu tayini isteyebilir miyiz?

  • Zaten il dışı 2017 kılavuzunda bu durum var. Aynı ilin farklı ilçeleri gelirse gidip başlayacaksınız. Ağustos ayında ise eş özrü yapacaksınız.

 58. Merhaba.ben ve eşim öğretmeniz. istanbuldan Van’a il dışı tercih yapacağız. eşime Van merkezden okullar açtı fakat bana merkezde hiç okul açmadı, bazı ilçelerden birkaç okul açtı. Eşim tercih yaptı ve çıktı diyelim, bense merkezde okul açmadğı için tercih yapmadem. Bu durum özür (eş durumu) gunu tercih yapmamı engeller mi? Eş durumu tayin istemem için illa ki il dışı tercih yapmam gerekiyor mu? Teşekkürler

 59. Hocam Benim de bir sorum var.Eşim öğretmen değil ,kamu çalışanı ,kurumlararası geçişle İzmir’de başka bir kamu kurumuna geçecek ,fakat henüz onaylanmadı .Şu anda aynı ilde ikamet ediyoruz .Ben il dışı tayinlerde izmiri tercih edip atansam herhangi bir ilçesine ,Ağustos ayında tekrar eş durumu isteyebiliyor muyum eşimin gideceği İzmir’in diğer ilçesine ?Şimdiden teşekkürler …

 60. Merhabalar. İl dışı tayinlerde il içi istemeyi düşünüyorum. Bana açılmış zaten sıkıntı yok. Normalde zorunlu hizmetim 1 sene daha aynı okulumda kalırsa bitecekti. O son 1 seneyi il dışı tayinlerde il içi isteyerek yaparsamda zorunlu hizmet kalkar mı? Yani benim için önemli olan zorunlu hizmetin kalkması ama sonuçta il dışı tayinlerde bunu istiyoruz, yine de kalkar mı

  • Tayin isteyeceğiniz okulun zorunlu hizmet süresine bağlı olarak sizin zorunlu hizmetiniz değişir. Aynı süreye sahip okul tercih ederseniz seneye kalkar.

   • Merhaba. Il disi atamasinda il ici isteyecegim. Suanki okulumun zorunlu hizmet suresi 5 yil. Ben 3 yilimi doldurdum. Il icinde zorunlu hizmeti 4 yil olan okula tayin istedigim zaman. 2018 il disi tayin hakkinmi zorunlu hizmetimi bitirmis olarak yapabilecek miyim

 61. Merhaba eş durumu ile izmire gelmistim es durumum ortadan kallkti zorunlu hizmetimi tamamlanmadığım için şu an resen atamaya tabiyim 6 aylık bebeğim şimdi ayliksiz izin alsam zorunlu hizmetim ertelenir mi.

  • Eğer bu sene resen atamaya tabii iseniz aylıksız izin için geç kaldınız. İl dışı atamada zorunlu hizmet yerlerinizi yazmanızı öneririz

 62. hocam merhaba. sorum şu olacak. dogu görevi yükümlüsü olmayan iki öğretmen (karı – koca)il dışı isteyecekler. eşlerin ikisi de başvurmak zorunda mı. biri basvurdu diyelim ve cıktı. basvurmayan diğer eş, bi sonraki özür grubuna bavurabilir mi

 63. Hocam eşim polis memuru. Eşimin atandigi ilin herhangi bir ilçesine il disi tercih yapıp atanirsam. Es durumu atamalarinda esimin bulundugu ilceye tekrar tercih yapma hakkım olurmu

 64. Merhaba hocam benim zorunlu hizmetim 11 Eylül de bitiyor.İl dışı atamada zorunlu olmayan yerler açıldı ve onlardan da tercih yapacağım ama durumumda zorunlu hizmetini yapıyor yazıyor. Bu durumda onay sırasında sıkıntı olur mu onu düzelttirmeli miyim?

 65. İyi günler bulunduğum zorunlu hizmet kurumunda 3 yılımı tamamladım il dışı atama başvurularından il içi tayin isteyeceğim ancak il dışı atama başvurularından bunu yaptığım için 3 yıl il dışı atama hakkımın olmayacağını söylediler. İl dışı atama başvurularından il içi istediğim takdirde o kurumda 3 yıl kalmam mı gerekiyor yoksa sonraki sene il dışı isteyebilir miyim?

 66. Merhaba ben zorunlu hizmet olmayan bir okulda 2 yıl çalıştıktan sonra il içinde zorunlu hizmet olan bir okula geçtim. 1 sene sonra il dışı isteme hakkım var mı yoksa 3 yıl beklemek zorunda mıyım

 67. Merhaba ben eşimin zorunlu hizmetini yapmış olmasından dolayı muaf durumdayım fakat şimdi ayrılıyorum tekrar yükümlü duruma mı düşerim

 68. Eşimin tayininin çıkması benimkinin çıkmaması durumunda iler arası özür grubu tayininde de tercih ettiğimiz yerlerden biri çıkmaması durumunda eşimin tayinini iptal etme durumumuz var mı? Teşekkürler

  • İl dışı atamada eşinize çıktı size çıkmadı… Eşiniz ilişik kesmeyecek. Ağustos 2017 eş özrü ataması istediniz size yine çıkmadı.. Eşiniz ilişik kesmeyecek ve ayrıntılı bir dilekçe ile durumunuzu anlatacaksınız ve iptal talebinde bulunacaksınız. Kesin iptal edilir diyemeyiz.

 69. İldisi tayin istedikten sonra en son ne zaman ilişik kesilebilir ayrıca norm kadro fazlasi olduğumu öğrenince iptal edebilir miyim eski il ve okulumda çalışmaya devam edebilir miyim?

  • İl dışı başvuruları sırasında vazgeçebilirsiniz, atamanız çıktıktan sonra iptal etmeniz için dilekçe yazmanız ve gerekçenizin sağlam olması lazım. İlişik kesme size tebliğ ile başlar.

 70. Hocam ben zorunlu hizmet yapıyorum ve eşim de muaf. 41. tercihi açtığımda sadece zh okulları mı çıkar yoksa 41 den tüm okullar çıkabilir mi ? Çünkü şuanda sadece zh okulları açılıyor.

 71. iyi günler benim bir sorum olacak haziran döneminde il dışı ataması yapılan bir kişi ağustos döneminde tekrar ayrıldığı ile eş durumundan tayin isteyebilir mi?

 72. Merhaba hocam.Benim il dışı tayinim çıkarsa eşim de öğretmen. Ağustos ta iyi yerler açılmazsa tercih yapmayı düşünmüyor.küçük bebeğimiz olduğu için.tayin iptal etmek için sadece ilişki kesmemek yetiyor mu? illaki tercih yapıp tayinin çıkmaması mı gerekiyor. teşekkür ederim.

   • Hocam yukaridaki gibi bir durumumuz var bizimde.ikimizde öğretmeniz eşime açılan ilde bana açılan yer yok il dışında.esim tercih edipte tayin olursa bana eş durumundan yer acilmazssa esiminkini iptal edebilirsiniz diyorsunuz sağlam bir dilekçeyle oda illa iptal olacak diye bişey yok diyorsunuz doğru anladım inşallah.peki eşim ilisigini kesmeden ben nasıl eş durumu istiyecegim o nasıl! Olacak ?teşekkürler simdidden

 73. merhaba.eşim ile bursa ya tayın isteyecegım.esimin bransından sadece 1 açık var o ilde ve 98 km lik bir mesafede .benim bransıma oldukça fazla gıbı. şimdi ikimiz de o ile tayın istemek zorunda mıyız.yani ben istesem agustosda esim mazeret tayınınden o ile gelebilir mi??
  yoksa ikimizde isteyecegız ve çıkarsa esim benim bulundugum yere mazeret tayını ısteyebiliyor mu?

   • 19- Öğretmen eşlerden yalnızca birinin yer değiştirme şartlarını taşıması ve iller arasında atamasının yapılması halinde diğer eş, mazerete bağlı yer değiştirme döneminde aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.
    diyo klavuzda o kafamı karıştırıyor.cunkü eşim de bu sartları tasıyor.

 74. Hocam öncelikle bizi aydınlattıgınz için teşekkür ederiz. Ben eşimle aynı branşta ve aynı okulda görev yapiyorum. İkimiz de il dışı yer değiştirme şartlarını taşıyoruz.fakat doğu görevimiz bitmesi. Ben il dışı tayin isteyip eşim istemese, eşim Ağustos ta eş durumu tayini isteyebilir mi? önceki yıllarda mağduriyetler yaşanmış. o yüzden bu bilgi çok önemli. Teşekkürler

  • Merhaba, önceki yıllarda yaşandı denilen mağduriyetler farklı bir durum içermektedir. Şu anda herhangi bir sorun yok. Siz isteyebilirsiniz eşiniz istemez, eş durumundan yanınıza ister. Merak etmeyin kesin ve net bilgidir. Geçen sene aynı durumları yapan arkadaşlar var.

 75. İl dışı tercihlerde 4 ilin adı listede çıkıyor ama okulları çıkmıyor.Buralarda açık yok desek;Tarih branşında açık olmayan Osmaniye,İzmir gibi illerin adı dahi açılmıyorken neden Çanakkale,Mersin;Muğla,Tokat il isimleri kısmında isimleri çıkıyor ama okul isimleri kısmı boş….
  Çanakkale,Mersin;Muğla,Tokatta açık yoksa isim listesinde de olmaması lazım.

  • Adı çıkan ancak okul çıkmayan illerde açık olan okullar size gözükmüyor. Siz zorunlu hizmet yükümlüsü olduğunuzdan dolayı oradaki zorunlu hizmet olmayan okullar size gözükmüyor. Kısaca o illerde açık okul var ancak zorunlu hizmetinizden dolayı size açılmıyor.

 76. Zorunlu hizmetimi tamamladım, bulunduğum okulda 3 sene mi de doldurdum. Başvuru modülünde beyana dayalı bilgiler kısmında durumunuzu seçiniz kısmında hangi maddeyi işaretledim, yoksa o kısım boş kalacak da altında başvuru gerekçesi de var orada mı isteğe bağlı olarak yer değiştiriyorum diyip geçicem

 77. Merhaba, ben geçen sene eş durumundan istanbul a tayin oldum , bu seneki isteğe bağlı il dışı tayin isteyebilir miyim, teşekkürler .

 78. Sayin hocam ben ilici yer degistirdim eşim ilçede kaldı. Eşim il disi isterse ben mazeret te yanına gidebilir miyim. Yada benim orada acigim olmazsa eşim mazeret te yanıma gelebilir mi?

 79. Gunaydın .ozur grubu es durumunda esımızın calıstıgı ılce mı yoksa o ılın dıger tum ılcelerı de acılıyor mu?sayet farklı ılce acılırsa ne zaman aynı ılcede bırlesebılırız? mesela o ıl su an bana kapalı sızce ozur durumunda acılır mı?bır de acılmazsa ayrı mı kalırız?bır de mutlaka ıl dısı yapmalı mıyız ozur durumu ısteyebılmek ıcın YANI GOSTERMELIK ISTENMELI DIYE OKUDUM bır yerde bu dogru mu?ısteyecegımız ılın kotu ıkı ılcesı acılıyor bana ,ıstemesem olur mu ?ufff delı sorular
  Moderatöre rapor et 88

   • tesekkur ederım hocam pekı ya cıkmazsa es durumundan bana esım ıptal ettırp eskı gorev yerınde kalabılır mı? yanı benım es durumu yapabılmem ıcın onun ılısık kesıp yenı okulunda baslaması gerekmezmı?bır cvb da ılısık kesmesse ıptal ettırebılır demısınız.

 80. Merhabalar hocam zorunlu çalışması olan bir 3. Bolge olan bir ilde 06.02.2012den beri çalışıyorum zorunlu çalışma sürem dolmuş oluyor mu

 81. Merhaba hocam. Suan calıstıgım okul da 3 yılımı bıtırdım. Okulum zorunlu hızmet kapsamınds. Sımdı yıne zorunlu hızmet sayılan okullara tercıh yapacagım. Mebbıs te basvuru ekranında ıkı tane secenek var bırıncısı zorunlu hızmet yukumlulugumu yerıne getırmek ıcın basvuruyorum( suan zaten yapıyorum) ıkıncısı ıstege baglı yer degıstırıyorum. Hangı secenegı ısaretlemelıyım.

 82. İyi akşamlar.Eşim ve ben il dışı atamasında aynı ilin farklı ilçelerine tayinimiz çıkarsa ne yapmamız gerekir? Ağustosta eş tayini hakkını kullanabilirmiyiz?

 83. Merhaba ben zorunlu hizmet olan bir okulda 4yildir calisiyorum.Simdi il dısı atamalarda il ici tercih yapacagm.ama seneye tekrar il dısı tercih hakkım olur mu? Yoksa 3yıl daha beklemek zorunda kalır mıyım acana

 84. evet aynı ilde 3 yıl 8 ay değil 3 yıl 8 gün oldu yukarıda bir cevapta askerlik ücretsiz izin sayılıyor askerde olanlar eylülde gelebilecek olanlar başvurabilir yazıyor da o yüzden sordum cevap için allah razı olsun

 85. Hocam bugun mebbis üzerinden tercih başvurusu yaptim ama suan düşünemediğim bir kaç noktadan dolayı mebbis uzerinden yaptigim dilekcenin iptalini isteyebiliyormuyum?

 86. selam aleykum göreve başlayalı 3 yıl 8 gün oldu ağustota askere gideceğim il dışı tayin isteyebilirmiyim

 87. Merhaba.Benim esim polis ve istanbula tayini cikti yanliz ilcesi belli degil ve baslama yapmadan da belli olmuyor.acaba simdi il disi ile ben bir yere yerlessem.esimin goreci baska bir ilceye ciktiginda agustosta tekrar es durumu yapabilir miyim yoksa direk es durumunu mu beklemeliyim?simdiden tesekkurler

 88. Ben ve eşim il dışı atama istedik benim çıktı eşimin çıkmadı eşim eş durumundan istedi yine çıkmazsa ben iptal edebiliyor muyum eski görev yerime ? Sız bu sorulara hocam iliski kesmeden iptal dilekcesi vermeniz gerektigini soylemissiniz.peki hocam iliski kesmeme suresi eş tayinine kadar devam ediyor mu?bunun bir süresi var mi? Bir de iptal dilekcesi kesin olarak olumlu bir sekilde sonuçlaniyor mu?

 89. İyi akşamlar, benim tayinim çıkar da eşimin tayini eş durumunda da çıkmazsa ben ilişik kesebiliyor muyum? Eşim de bir sonraki özür grubu dönemine kadar ücretsiz izin kullanabilir mi?

 90. İyi akşamlar hocam. Ben zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. Kılavuzda yer alan 40 tercih yaptıktan sonra 41.tercihte il seçimi işlemi nasıl yapılıyor? 41. tercihte seçtiğimiz ile kesin atanır mıyız? Teşekkür ederim

  • İyi akşamlar hocam. 40 tercih yaptıktan sonra isterseniz 41.tercihten bir il seçiyorsunuz. Zorunlu hizmet durumunuza göre hizmet puanınızı baz alarak sizi bir okula atıyor. Kesin atanırsınız diye bir kural yok. Seçtiğiniz ilde branşınızda açık olursa atanırsınız. Örneğin bir sınıf örğetmeni 41.tercihten Ankara seçerse atanamaz. Ancak İngilizce öğretmeni Ankara seçerse atanma ihtimali yüksek.

 91. merhaba öncelikle.ben zorunlu hizmet yükümlüsüyüm.muğlanın seydikemer ilçesine il dışı başvurusu yapacağım.eşim çevre sehircilikte mühendis.o da fethiyeye eş durumu yapacak.ağustos ta fethiyeye eş durumu yapabilir miyim?muğla büyükşehir belediyesi bu arada.bodrum da yazacağım.eşim bodruma gelirse bodrum içinde eş durumu yapabilir miyim?yazacağım okul bodrum yalıkavak beldesinde.

  • Evet Ağustos eş durumu başvurusu yapabilirsiniz. Eşinizle farklı bir ilçede olursanız eşinizin görev yaptığı ilçe ile eşinizin ikametgahının olduğu ilçeyi seçebilirsiniz.

 92. merhaba, benim eşim polis memuru. 3 yıldır istanbuldayız. benim zorunlu çalışma yükümlülüğüm tamamlandı il dışı atamalarına başvuracağım ancak benden sonra eşimin ataması yapılmazsa ben iptal edebilir miyim? ayrıca istanbulda 2. hizmet bölgesi 4. hizmet alanında çalışıyorum il dışına açılan hangi okulları tercih edebilirim? teşekkürler

  • Zorunlu hizmetinizi bitirdiğiniz için sistemde açık tüm okulları tercih edebilirsiniz. Emniyet ve MEB arasında bir protokol var mı bilmiyorum eşiniz Emniyete sorsun. Yoksa iptal ettirmeniz imkansız.

 93. Merhabalar, 2015 eylül atamasıyım. Şu an çalıştığım okul zorunlu hizmet kapsamında değil. Seneye mecburi olarak zorunlu hizmet bölgesine tayin istemek zorunda mıyım? Yaptığım tercihlerden hiçbiri çıkmazsa resen olarak mı atanırım eğer öyleyse süreç hakkında biraz bilgi verir misiniz? Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler..

  • Evet seneye zorunlu hizmet için resen atanırsınız, öncesinde il içi atama ve il dışı atamada size tercih hakkı verirler. Tercih yapmazsanız ya da yapıp çıkmaz okulunuzda kalırsanız resen zorunlu hizmet olan bir ile (Hakkari, Şırnak vs) gönderirler. Şu anda başlayan 2017 il dışı atama başvurusu ile zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilirsiniz.

 94. 2014 de atandım. Eylül ayında açığa alındım. Tercih yapabileceğim söylendi ama 30 eylüle kadar iade edilmezsem ne olacak?

   • Cevabınız için çok teşekkür ederim. Milli eğitimde tercih yapabilirsin ama nerede başlayacağı biraz sıkıntılı bir durum dediler. Tercih bölümümde üst kısımda 30 Eylül e kadar işe başlayacağınızı belgelendirmeniz gerekir diyor. Belge şansım yok. Tercih yapıp bekleyeceğim.

 95. 2016 yılında eşim izmirden trabzona il dışı ile zorunlu hizmete atandı bende 2016 ağustosta vandan eş durumu ile trabzona geldim. Okulumda seneye norm fazlası çıkıyorum ve okulum zorunlu hizmet degil. Ben şimdi il disina zorunlu hizmetimi tamamlamak icin basvuruda bulunabilirmiyim. Bulunabilirsem esimde bu agustosta eş durumu isteyebilir mi yanima. Ilgilenenler icin tesekkur ederim.

 96. Sayın Editör,ben eş durumu atamasından şu anda bulunduğum şehre iki yıl önce(2015 Eylül) geldim.Eşim ise Kasım 2016 atamasında A şehrine atandı.Doğal olarak eş durumu mazeretim kalmadı.Bulunduğum şehir ile eşimin atamasının olduğu şehir çok yakın olduğu için eş durumu ataması yapmak istemiyorum. Bu il dışı atamalarında kendi şehrimdeki zorunlu hizmet bölgesi gelmezse resen farklı bir şehre atanır mıyım?Resen atama olursa eşimin bulunduğu şehre mi yoksa herhangi bir şehre mi atanırım? Teşekkür ederim.

   • Ben zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. Eşim sözleşmeli öğretmen ve 2016 Ekim-Kasım atamasında atandı.Benim merak ettiğim ağustosta eş durumu istemezsem resen atanır mıyım?Yoksa 1 yıl daha kendi okulumda kalır mıyım?Resen atama her yıl yapılmıyor herhalde.Resen atama olması halinde eşimin bulunduğu şehre mi yoksa herhangi bir şehre mi atama olur? Teşekkür ederim.

 97. iyi günler hocam. 22.09.2014 tarihinde göreve başladım halen aynı ildeyim. bu ağustosta askere gideceğim, gitmeden önce atama isteyebilir miyim. yani 30.09.2017 tarihinde askerde olacağım bunun bi engeli olur mu? teşekkürler..

 98. Hocam İl dışı tayin isteyeceğimiz yer eşime açılıyor bana kapalı görünüyor.Eşim şimdi ister ve çıkarsa ben özür durumundan yararlanıp tayin isteyebilir miyim?

 99. iyi günler bulunduğum ilde 3 yılımı tamamladım il dışı tayin isteyeceğim zorunlu hizmetten eşimden dolayı muafım fakat mebbis bilgilerinde zorunlu hizmetini yapıyor görünüyorum ve sadece zorunlu hizmet olan okullar açılıyo tercihlerde. bilgilerimi muaf olarak düzelttirsem milli eğitime yine zorunlu hizmet bölgelerini mi tercih edebilirim yardımcı olursanız sevinirim

   • milli eğitimle görüştüm biraz önce düzeltemeyeceklerini söylediler. zorunlu hizmetim eşimden dolayı sadece erteleniyormuş o yüzden zorunlu hizmetim devam ettiği sürece sadece zorunlu hizmet yerlerini yazabilirmişim.ne yapmam lazım bunla ilgili yönetmelik var mi acaba

 100. Sayın Editör,ben eş durumu atamasından şu anda bulunduğum şehre iki yıl önce(2015 Eylül) geldim.Eşim ise Kasım 2016 atamasında A şehrine atandı.Doğal olarak eş durumu mazeretim kalmadı.Bulunduğum şehir ile eşimin atamasının olduğu şehir çok yakın olduğu için eş durumu ataması yapmak istemiyorum. Bu il dışı atamalarında kendi şehrimdeki zorunlu hizmet bölgesi gelmezse resen farklı bir şehre atanır mıyım?Resen atama olursa eşimin bulunduğu şehre mi yoksa herhangi bir şehre mi atanırım. Teşekkür ederim.

 101. Hocam ben nisan ayında evlendim. 3yıllık öğretmenim.Eşim astsubay kadrosu ankarada.il dışı tayin istesem ve çıksa ağustosta eş durumundan yararlanamaz mıyım?

 102. Sayın Editör ben 2014 eylül ayında göreve başladım şuan il dışı tayin isteyeceğim ama ağustosta askere gitmem gerekiyor eylülde askerde olacağım nasıl bir yol izlemem gerekiyor eğer tayinim çıkarsa tayinimi iptal edilebilirler mi yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin.

  • Sayın editor hocam ben ilk atandigimda atandigim kurumun 4 yıldı zorunlu hizmet süresi sonra 5 yola çıktı milli eğitime sordum 4 yıl üzerinden degerlendirilecrkdin dediler şimdi tayin isteyeceğim doğu görevimin bitmesine 30 eylül itibariyle 6 aydan az kalıyor bana 1 2 3 hizmet alanları açılır mi

   • Zorunlu hizmetiniz bittiyse 1-2-3 açılır. Zorunlu hizmetin 6 aydan az kalması gibi bir durum sizin için geçerli değil. Bunla ilgili sitemizde haber yapmıştık, onu okuyunuz.

 103. Hocam ben 3. hizmet bölgesi 5. hizmet alanında görev yapıyorum 4 ay ücretsiz izin aldığım için 3 yıllık süremi dolduramadım izin almasaydım dolduruyordum il dışı atamalarda 2. bölge 5. veya 6. hizmet alanı olan yani zorunlu hizmet olan bir başka ildeki okula atama isteyebilirmiyim yani görev yaptığım zorunlu hizmet olan okuldan başka bir zorunlu hizmet oolan şehire atama isteyebilirmiyim

 104. Merhaba…Çalıştığım okul 5.hizmet alanında, 3yıllık çalışma süremi doldurdum il dışı tayin isteyeceğim, 4. Hizmet alanındaki bir okulu tercih edebilir miyim yoksa sadece 5. Ve 6. Hizmet alanındaki okulları mı tercih edebiliyorum ?

 105. Zorunlu hizmetini tamamlayanlar da il dışında istediği il açılmazsa, il içinden okul tercih edebilir mi?

 106. Sayin hocam kilavuz 17 yada 19 . Madde de ildisi tayin isteyenler ayni tayin donemi es durumu mazeretiyle tayin isteyemez yaziyo.yanlis mi degerlendirdim acaba.ben tayin sistemek durumundayim ama agustosta tekrarar geri es durumu isteyemeyecegim seklinde okudum bilgilendirirmisiniz

 107. Daha onceki yillarda sira calistirildi mi acaba… ya da en son ne zaman calistirildi. Sizce bu yil ikinci kez il ici atama yapilir mi, gecen sene ve 2014 te yapilmisti

 108. Hocam, sira calistirilmasi ile ilgili benim birsey yapmam gerekiyor mu, dilekce vermek gibi… yoksa il milli egitim mi buna karar veriyor, sira calistirilmasi nasil oluyor bilgi verirseniz sevinirim…

 109. Bilgilendirme icin tesekkur ederim. Bu yil il ici atama istedim. Lakin cikmadi. İstedigim okulda emeklilik dilekcesi veren ogremenler oldugunu ogrendim acaba onlar emekli oldugunda benim tayinin o okula cikar mi. Bilgilendirirseniz sevinirim. Simdiden tesekkur eferim…

 110. 4 yıl zorunlu hizmetteyken 3 yıl çalıştım. 4. Yıl eş durumuyla tayınim başka bir şehre çıktı.Boşanma için 1 yılın dolmasını bekliyoruz.boşanma uzun sürecek boşanma gerçekleşmeden ailemin yanına hangi gerekçeyle tayin isteyebilirim.11 yaşında kızım var.Psikolojik etkilenme maddesini nasıl kullanabilirim .psikiyatri raporu yeterli mi? Ya da aile ve sosyal politikalar müdürlüğündeki eşin psikolojik ve ekonomik şidfet uygulamasıyla bir rapor tutanayeyeterli olur mu?

 111. Hocam il dışı yapip yeni görev yerine gittikten sonra,Ağustos ayında eş durumundan tayin isteyebilir miyiz?

 112. Iyi günler. 3 yıldır aynı köyde çalışıyorum. Zorunlu hizmetim de bitiyor. Il ici istemedim. İl dışı tercihinde bulunacagim. Ben de İl disi aramalarında tercihlerime il ici de ekleyebilir miyim? Il ici gelse deneye yine il dışı deneyebilir miyim

 113. Zh yukumlusüyum.son 1 yikdir zorunlu hizmet alaninda calisiyorum.ilde toplam 5 yildir çalisiyorum.il dişi yada il disindan il ici tayin isteyebili miyim.simdiden tesekkur ederim.

 114. Hocam
  Zorunlu hizmet bölgesinde çalışıyorum.İl içi tayin istedim istediğim yerler çıkmadı.Şimdi bu il dışı atamasında il içi tayin istediğim yerdeki öğretmen il dışı ataması ile giderse ben onun yerine atanabilir miyim hocam.şimdiden teşekkürler.

 115. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. İsteğe bağlı il dışı atamaları ve özür grubu il dışı atamalarında yolluk alınabiliyor mu?Şimdiden teşekkür ederim.

 116. Merhaba hocam,1 yıl doğu görevi sayılan yerde ücretli öğretmenlik yapmanın doğu görevine hiç bir şekilde etkisi yok mu

 117. Merhaba 3 ay temel eğitimden sonra aynı okula dönüp 12 ay er öğretmenlik yapıp askerliğimi tamamladım. Bu sürenin ne kadarı hizmet puanına sayılır. teşekkürler.

  • Asker öğretmenliğin temel eğitim kısmı olan yaklaşık 1 aylık süresi hariç hepsi sayılır. Kısa dönem ve uzun dönem askerlik süreleri sayılmaz.

 118. Bitlisin bir köyünde zorunlu hizmeti tamamladım.tercih olarak başka bir ilin zorunlu hizmet bölgesine geldim ve burada 1 yıldır çalışıyorum.*tayin isteme durumum varmı* veya burada zorunlu hizmet bölgesi puanı alır mıyım

  • Tayin istemeniz mümkün değil. O ilde 2 yıl daha çalışırsanız il dışı istersiniz. İsteğe bağlı yer değiştirdiğiniz için zorunlu hizmet ek puanı alamazsınız.

 119. Hocam merhaba esim bu yil il disi tayin isteyecek yalniz zorunlu hizmetini hala bitmedi ben ise zorunlu hizmetimi tamamladim. Eşimin muaf olup il disindan her yeri yazmasi mumkunmu. Boyle bir durumda bunu nasil belgelendirip tercih yapacagiz. Cevap verirseniz cok sevinirim çünkü kimse bize net bir sey soylemiyor. Somdiden tesekkur ederim

  • Eşiniz kurumuna dilekçe yazsın, sizin zorunlu hizmetinizin bittiğini ve kendisininde muaf tutulmasını talep edecek. MEBBİS’e işleyecekler. Bu kadar.

 120. Ben ve eşim il dışı atama istedik benim çıktı eşimin çıkmadı eşim eş durumundan istedi yine çıkmazsa ben iptal edebiliyor muyum yani en başadönebiliyormuyuz

   • Ama ilişik kesmek için belirli bir süre yok mu hocam? Eş durumu sonuçlarını beklersek o süreyi aşmış oluyoruz.
    Bir de eş durumu gelmeme ihtimali nedir hocam bu konuda mağdur olursak çok kötü olur.

 121. Hocam merhaba,
  Şu an ücretli izindeyim. 25 ağustos 2017 de iznim bitecek göreve başlayacağım. Şimdi il dışı tayin isteyip atamam çıktığında gittiğim okulda göreve başladıktan hemen sonra 2018 hazirana kadar ücretsiz izne ayrılsam, 2018 Ağustos’ta eş durumu tayini isteyebilir miyim? Yani eş durumu için 1 yıl aynı okulda görev yapma durumunda ücretsiz izin sayılıyor mu?

 122. hocam,3.bölgenin 4. alanında zorunlu hizmetimi yapmaktayım ve 3 yılım doldu şimdi il dışına 2. bölgenin 4. alanına zorunlu hizmetimin kalan kısmını yapmak içintayin isteyebilir miyim

 123. hocam,3.bölgenin 4. alanında çalışmaktayım ve 3 yılım doldu şimdi il dışına 2. bölgenin 4. alanına tayin isteyebilir miyim

   • Merhaba ben Konyada zorunlu hizmetimi yapıyorum. 3 yılım dolmadı ancak ilçede 4 kişi norm fazlasıyız ve müdür tercih yaparak il dışı zorunlu hizmete yerleşebileceğimi söyledi, norm fazlası durumunda 3 yıl şartı aranıyor mu dönüş yaparsanız çok sevinirim.

 124. Merhabalar ben geçen sene il içi için tercih yapıp köyden ilçeye geldim ve bu sene ilçede görev yaptım ilçedeki okulum birlikte Bingöl’de görev sürem dört yıl oluyor 12 eylül 2013 de öğretmenliğe başladım il dışı yapabilirmiyim bu durumda

 125. Ben 3 yıl köyde görev yaptım ve geçen il içi atamasiyla ilçeye geçiş yaptım.Şimdi il dışı atama yapabilir miyim?

 126. Şimdiden teşekkürler.
  2012 Şubat ayında 5 yıl zorunlu olan bir okulda çalışıyorum. Zorunlu hizmet bittikten sonra verilen ek puanları almak amacıyla bulunduğumuz okulda kalmak zorunda mıyız. İl dışı veya eş durumu sonucunda doğu görevi olan başka bir yere gittiğimde de zorunlu hizmet ek puanı alır mıyım?

 127. Kolay gelsin,
  Eşim il içinde iki sene farklı bir okulda çalıştı sonra eş durumuyla ilçe merkezine geldi ve bulunduğu okulda bir sene çalıştı ve üç yılını doldurdu.Acaba il dışı tayinle il içi bir okula gidebilir mi? Sağolun.

 128. Sayın hocam öncelikle emeğinize ve kaleminize sağlık. 30 Eylül 2017 tarihi itibarıyla aynı ilde 3 yıl 6 günüm dolmuş oluyor. İl dışı tayin isteyeceğim. Sayın hocam pansiyonlu okullarda belleticilik görevi ile ilgili bilgilendirmeyi okudum kısmını tıklamak şart mı? Bir de puanım 145, branşım kimya, istanbul gelir mi? Saygılar

   • Sayın hocam çok teşekkürler, son bir sorum olacak, 40 okulun hepsini tek tek incelemek zor olabilir, yani atıyorum 40’ı da pansiyonlu değilse o pansiyonlu okullarda belleticilik görevi ile ilgili bilgilendirme yazısını okudumu işaretlemek sorun olur mu? Teşekkürler…

 129. Merhaba hocam benim sorum şu 30 eylül itibarıyla benim görev surem 3 yıl 8 gün olacak zorunlu hizmet görevi olan bir okuldayim ama bu il dışı arama sonuçlandıktan sonra ağustosta askere gidecem peki askerlik durumu hizmet suremi etkiler mı

  • Askerlik süresince kısa dönem ve uzun dönem askerlik hizmetten sayılmaz. Asker öğretmenlik çıkarsa 11 ay hizmetten sayılır 1 ay sayılmaz.

 130. Merhaba hocam, biraz uzun bir sorum olacak kusura bakmayın. 12.09.2012 yılında zorunlu hizmeti 5 yıl olan bir ilçe okuluna atandım. 2014 yılında asker öğretmen olarak görevime devam ettim. Fakat 24 Şubat 2017 itibariyle bulunduğum okulda norm fazlası olduğumdan tercih yapıp, ZH süresi 4 yıl olan bir köy okulunda görevime devam ediyorum.
  1- Doğu görevim (ZH) bitmiş sayılır mı?
  2- Eşim de aynı ilçede 3 yılını doldurduğundan il dışı tayinde ona sadece ZH okulları mı açılır?
  Teşekkür ederim.

  • Hemen bir hesap yapalım. Şu anda çalıştığınız okulu eski okulunuz olarak farzedelim zorunlu hizmet süresi 5 yıl. Siz 12.09.2012 yılında atandınız, tüm geçen süreler zorunlu hizmet süresi olduğundan normalde 12.09.2017 tarihinde zorunlu hizmetinizin kalması lazım. Ancak asker öğretmenlikten dolayı zorunlu hizmetiniz 1 ay daha uzar çünkü asker öğretmenlikte 1 aylık temel eğitim süresi sayılmıyor. Bu yüzden zorunlu hizmetiniz 12.10.2017 tarihine uzar…. Ancak sizin şubat 2017 de geldiğiniz okulun zorunlu hizmet süresi 4 yıl. Siz zorunlu hizmetinizi tamamladınız. Okulunuza dilekçe verin ve zorunlu hizmetinizi kaldırmalarını isteyin.
   İkinci olarak sizin zorunlu hizmetiniz tamamlanırsa yani kaldırılırsa eşinizin zorunlu hizmeti de muaf tutulur. Muaf tutulan kişilere zorunlu hizmet olmayan okulların da açılması gerekmektedir.

   • Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim hocam. Bu konuda muaallakta kalmıştım. Çünkü müdür yardımcısı bana köy okulunda en az 6 ay çalıştıktan sonra zorunlu hizmetin kalkabileceğini söylemişti. Bu konu dediğiniz gibiyse hemen yarın dilekçe verip ZH kaldırılmasını talep edeceğim.

 131. Merhaba hocam ben 3 yil zorunlu hizmet olmayan bir okulda calistim.daha sonra ayni ilin zorunlu hizmet bolgesindede 1 yil çalistim.ilde toplam 4 yil calismis oldum.bu il disi atamada gene zorunlu hizmet olan yerlere il disi tayin isteyebilir miyim.kafam cok karisti.ne olur beni bu konuda aydinlatin.tesekkur ederim zorunlu hizmetim bitmedi.4.huzmet alaninda 1 yil calistim

 132. Eşim doğu görevini tamamlamadan eş durumundan yanıma geldi.bu defa benim tayin doğuya cikti(ilk atama)şimdi eşim il dışı tayin istemese ,ağustosta eş durumu isteyebilir mı. Yoksa doğu görevi bitmediği için ressen atanır mı.

 133. Hocam size zahmet bı de benim duruma yorum yapar mı sin. Doğu’da 8 yıldır sinifcı olarak görev yapıyorum ve bu yilkesin gitmek istiyorum buradan. Adana ya gitmek istiyorum ama norm fazlası olduğundan il dışı ile gidemiyorum. Ben de yakın alan Niğde ,Maraş,Kayseri yazacam ve diyelim Maraş geldi il dışı ile.Atamam cikdiktan sonra ilişik kesmeden temmuz ayında eşim Adana da ssk li ise girdi(2 yılda 369 gün tam) mazeretim oluştu, Ağustos mazeret ataması ile Adana’yı isteyen bilir miyim, diyelim maraşa olan atamam iptal ettirip Adana için özür grubuna ağustosta baş vurdum ama Adana norm fazlasından dolayı beni almaya bilir mı, alamayınca nerenin personeli oluyorum doğudaki yer mı iptal olan Maraş mı.

 134. Merhaba Sayın editor her ikimizde öğretmen olan bir aileyiz il disi aramalarda ben başvuruda bulunacağınım eşim konaklama ve seyahat hizmetleri alan öğretmeni ve Özür grubuna başvuracak eğer Özür grubunda okul açilmaz ise il emrine verilebilir mi ya da ben atamanın iptal edebilir miyim

  • Sizin il dışı atamanız çıkarsa eş durumuna kadar ilişik kesmeyin. Eşiniz eş durumundan ataması çıkmazsa iptal dilekçesi yazarsınız. İl emri verilmeyebilir. Kesin bir uygulama değil.

 135. hocam ya şimdi ben il dışından il içi yapıcam da zorunlu hizmet yükümlüüsyüm aynı okulda 3. yılılm bitti. ama neden sistemde kendi ilimiz açılmıycakmış gibi bir his var. BÖYLE Bir şey olabilir mi.? mutlaka kesin olarak kendi ilimizde açılır mı hocam

 136. Merhaba. Branşım Türk Dili ve Edebiyatı. Siirt’te görev yapıyorum. Puanım 82. İl dışından Batman merkezi yazacağım. Çok programlı lise dışında bir okulun gelme ihtimali nedir acaba?
  Bir de il dışında yerleşemezsek ikinci il dışının geçen sene olduğu gibi açılma ihtimali var mıdır?
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba, branşınızın durumunu incelemek lazım. Batman’da son yapılan il içi atama norm durumlarına bakınız. Bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca ikinci il dışı yönetmelikte ya da resmiyette yok. MEB tarafından yapılan sürpriz atamadır. İkinci il dışına yapılacak diye ümit bağlamayın.

 137. Hocam öncellikle teşekkürler. Ildisindan il içi yaparken. Ildisi tercihlerler birlikte il içini yapabiliyor muyuz? Yoksa sadece il dışı ya da sadece il içi mi yapabiliyoruz?

 138. Yazınız için teşekkürler.30 Eylül 2013 göreve baslama tarihim.
  1. Aynı okulumda 4. Yilimi bitirdim.Okulunun zorunlu hizmeti 4 yıl 30 eylülde zorunlu hizmetim kalkmış sayilir mi? Bunun için ayrica mem e dilekçe verdim.
  2. 4 yılım 30 Eylul tarihiyle doluyör kabul edilirse yani zorunlu hizmetim bitmiş sayilirsa il dışından il içi yapabilir miyim?
  3. Aynı tercih listesine hem il dışı hem il içi okullar yazılabilir mi?

  • Merhaba eğer zorunlu hizmetiniz tamamlandı olarak MEBBİS’e işlenirse il dışından il içi yapamazsınız çünkü zorunlu hizmetiniz bitmiş oluyor. 30 Eylül 2017 baz alındığında zorunlu hizmetin bitmesi il dışı kılavuzuna eklenmedi.

 139. 2013 yılında zorunlu hizmet olmayan bir okula atandım. mayıs 2015 te zorunlu hizmete döndü. aynı okulda 4. yılımı bitireceğim. il dışı yapar ve çıkarsa sonradan eş durumu tayini isteyebiliyor muyum? nikahımız il dışı belli olduktan sonra olacak bir sorun teşkil eder mi? nişanlım özel sektörde çalışıyor şartları sağlıyor.Teşekkürler

 140. Hocam kolay gelsin. Özür gurubundan tayin isteyebilmek için memur eşi talebi yapılan ilde ne kadar süre ile SGK’lı çalışan durumunda olması gerekmektedir.

 141. Yazı için teşekkür ederiz çok bilgilendirici bir yazı olmuş bir sorum olacaktı il dışı atamalarında muhtemel boşalacak yerler gözükür mu yoksa sadece boş kadrolar mı tercih edilebilir

 142. Ben edebiyat öğretmeniyim.30 eylül 2017 itibariyle 4 yıl 20 gün olmuş oluyor görev sürem.Bulunduğum okulun zorunlu hizmet süresi 4 yıl yani tamamlamış oluyorum.Hizmet puanım 21 haziran 2017 e göre 95.
  İl dışı da yapabiliyorum evlendiğim için eş durumu da yapabiliyorum.
  95 puanla VAN merkez gelir mi?
  il içinde istediğim okullar dolmuş gözüküyor.
  il dışı yapmak mı mantıklı eş durumu yapmak mı?İl dışında öğretmenler giderse eş durumunda istediğim yani tuttuğumuz eve daha yakın yer gelme ihtimali artar diye düşünüyorum. Bana bir fikir verirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

 143. Sayin editor
  Il disi tayin isteyecek ogretmenin okuluna bende yine il disi isteyebilir miyim? Yani il icindeki gibi tum okullar mi aciliyor sistemde?
  Tesekkurler

 144. Mrb hocam. Eşimin il dışından tayini cikti diyelim. Ben de ağustosta eş durumu yapicagim. Es durumunda eşimin olduğu ilceyi yazmak zorundamiyim yoksa farkli bir ilçe yazabilir miyim?

 145. şubat 2016 da 3/6 okula atandım adaylığım bitti yeni evlendim ama 3 yıllık zorunlu hizmetim var 1 yılı bitti il dışı atamada bulunabilir miyim?

 146. yazı için tşkler sorum şuydu il dışına iki eş başvurabilecek durumdayken biri başvursa eğer diğer eş ağustosta eş durumu isteyebilir mi yoksa il dışına iki eşin mi başvurması gerekiyor

 147. Hocam Merhabalar. Ben Van ‘da 3/6 olan bir okulda görev yapiyorum iller arasından Van’dan 3/4 -3/5-3/6 olan bir okulu tercih edebilir miyim ?

   • Okulumda üç yılımı doldurdum hocam zorunlu hizmetim de bitmiş oluyor şu an o zaman yapamayacak miyim ?

    • Hocam su an baktim mebbise zorunlu çalışma yükümlüsü yaziyor yapabiliyormuşum teşekkür ederim

     • Hocam benim baya kafam karisti iller arasi kilavuzundaki 30 eylül 2017 tarihinde benim 3 yilim tamamlanmış oluyor o konuda sorun yok . zorunlu hizmetim su an kalkmadi zorunlu hizmet içinde ayni tarihi mi baz aliyorlar yani 30 eylül 2017 tarihini eğer öyleyse yapamaz miyim? e. i

     • İl dışı atamada 30 Eylül 2017 baz alındığında zorunlu hizmet kalkması maddesi konmadı. Eklenirse ya da değiştirilirse farklı sonuç çıkar.

 148. Eşim çalıştığı okulda 3 ay ayliksiz izin kullandığı için 3 yılını dolduramiyor,fakat çalıştığı okulda norm fazlası durumda 2017 yılı il dışı atama isteyebilir mi? Teşekkürler.

 149. MERHABA SAYIN HOCAM 5 AĞUSTOSTA ZORUNLU HİZMET GÖREVİM OLAN 5 YIL DOLMUŞ OLACAK . MEBBİS TE HALİHAZIRDA ‘ZORUNLU HİZMET : YAPIYOR’ İBARESİ YAZIYOR. ZORUNLU HİZMET OLMAYAN OKULLARIN DA BANA AÇILMASI İÇİN BU İBAREYİ İLÇE MİLLİ EĞİTİMDEN DEĞİŞTİRMESİNİ TALEP ETMEM GEREKİYOR MU? YOKSA SİSTEM KENDİLİĞİNDEN 30 EYLÜLÜ BAZ ALIP BENİM ZORUNLU HİZMET OLMAYAN OKULLARIN DA BANA AÇILMASINI KABUL EDECEK Mİ?

  • 30 Eylül tarihi baz alındığında zorunlu hizmetini tamamlayanlara otomatik tüm okullar açılacak ancak bu kılavuzda yer almadı. İl içi atama kılavuzunda vardı. İl dışı 2017 atama kılavuzuna eklenmedi.

 150. Sayin editör, ben 2015 subat atamasiyim. Atandigimda okulum zorunlu hizmet degildi, 2016daki degisiklikle zorunlu hizmet oldu. Gecen yil bize tayin hakki verdiler ama istemedik. Acaba bu yil da o hakki yine verirler mi? 🙁

  • Bu konuda çok soru geliyor. Şu andaki kılavuza göre isteyemezsiniz ancak başvuru ekranında sizle ilgili bir madde yer alırsa istersiniz.

 151. Yazı için teşekkürler.3 dönem yani bir buçuk yıl zorunlu hizmet okulunda çalıştım. Mazeretten dolayı başka bir okula gittim. Mazeret ortadan kalkınca tekrar zorunlu hizmet okuluna tayin istedim. İlk zorunlu hizmet okulundaki süreye göre mi olur ikinci zorunlu hizmet okulunun süresine göre mi zorunlu hizmet sürem hesaplanır.

  • Şu anda son çalıştığınız okulun hizmet süresine tabiisiniz. Bu okulun zorunlu çalışma süresi 5 yılsa sizde daha önceden 2 yıl çalışmışsanız bu okulda 3 yıl daha çalışınca zorunlu hizmet süreniz tamamlanır.

 152. Hocam 3-4 olan bir okulda 2 yıldır çalışıyorum. Şimdi bu il dışında il içi yer değiştirebiliyormuyum . 3-5 olan bir okula geçmek istiyorum. Mümkün mü böyle birsey 3 yılını doldurmadan okul değiştirmek

 153. Merhaba hocam. meslek lisesinde Bilişim teknolojileri ogretmeniyim. Calistigim okulun Zorunlu hizmet süresi 5 yıl. 3 yıldır aynı okulda çalıştığım için il dışı isteyeceğim.sizce ıstanbul gelir mi,puanim 55.

  • İstanbul il içi atama normlarına bakınız, sonuçlara baknız. Fikir sahibi olabilirsiniz. Görüşümüze göre İstanbul’da iyi yerler olmasa da gitme ihtimaliniz var.

 154. Merhaba hocam eşim il dışı bende ağustosta özür ataması yapicam.esimin tayini çıkar ben ozur gurubundan yanına gidemezsem eşim atamasını iptal edebilirmi?birde ilisigimizi en gec ne zaman kesebiliriz?

  • İl dışı ataması çıkan öğretmen eş durumuna kadar ilişik kesmeyecek. Ataması çıkarsa aynı anda ilişik kesilecek. Çıkmazsa iptal dilekçesi verilecek. Asla ilişik kesilmeyecek.

   • Hocam merhaba benım nıkahım 10 mayısta kıyıldı esım asker gecıcı gorevle sırnaktaydı ne zaman donus yapacagı net degıldı ben ıl dısından ankaraya aılemın yanına tayın ıstedım oldu bende ılısıgımı Kestım yalnız yenı bellı oldu kı esım cankırıya gerı dondu sımdı ben cankırıya tayın ısteyebılecekmıyım ne yapmam gerekıyo

 155. Zorunlu görev süresi 3 yıl olan okulumda zorunlu görevim şu anda değil de 30 eylül itibariyle dolmuş oluyor. İl dışı tercih yoluyla il içindeki zorunlu görev olan bir okula gidebilir miyim? Eğer gidebilirsem bu yıl normal il içi yaparak önümüzdeki yıl kullanabileceğim il dışı hakkım saklı kalır mı?

  • 2014 26 eylülde atandım. İl içi yaparsam seneye il dışı yapabiliyorum ama il dışı yoluyla il içi yaparsam seneye il dışı yapabilir miyim?

  • Merhaba şu andaki kılavuza göre aynı okulunuzda üç yılınız dolduysa il dışından il içi istersiniz. Seneye tekrar il dışı istersiniz.

   • Evet ancak zorunlu görevim 30 eylül itibariyle doluyor. İl dışından il içi sadece zorunlu görev yükümlüleri yapabiliyor demiştiniz. Ben il dışında zorunlu görev olmayan yerleri tercih edebiliyorken il dışından il içi olarak mevcut durumumda zorunlu görev olan yerleri yazabilir miyim?

    • Tekrar söylüyorum, il dışı kılavuzda 30 Eylül 2017 itibari ile zorunlu hizmetini tamamlayanlarla ilgili bir ibare yok. Eğer zorunlu hizmetinizi tamamlamış sayılırsanız il dışından il içi yapamazsınız ancak zorunlu hizmetinizi tamamladı gözükmezseniz yaparsınız. Kılavuzda 30 Eylül ile ilgili zorunlu hizmet süresi bilgisi yer almadı.

 156. Merhaba yazınız için teşekkür ederim. Ben il dışı tercih yapıdan esimde Ağustos da eş durumundan yanıma gelicek.diyelim eşimin tayini çıkmadı ben il dışı atamami iptal edebilcekmiyim.yada bana il dışı çıktı diyelim ben ilişik kesince kıyım? Kilavuzda ilişik kesersem iptal edemiycegim yazıyor.

  • Ağustos ayında eşinize çıkmazsa siz ilişik kesmeden iptal dilekçesi vereceksiniz ve cevap bekleyeceksiniz. Siz eş durumuna kadar ilişik kesmeyeceksiniz.

 157. Hocam il dışı tayinim eşimin bulunduğu ilden başka bir ile çıkarsa ağustosta eşimin bulunduğu ile eş durumu tayini isteyebilir miyim? Nikahınızı il dışı tayininden sonra yaparsanız isteyebilirsiniz diye duyumlar alıyorum da bu doğru mu?

 158. Merhabalar,zorunlu hizmet süresi 4 yıl olan bir kurumda öğretmenim.Suan ki yapmis olduğum hizmet surem 3 yil 9 ay dir yani 30 eylul 2017 tarihi itibariyle zorunlu hizmet süresini doldurmuş olacağım.il dışı tercihlerinde 1,2 ve 3. hizmet alanlarındaki okullar sistemde bana acilir mı?

  • Merhaba, 2017 il dışı atamada 30 Eylül baz alındığında zorunlu hizmetini dolduran öğretmenlere zorunlu hizmet olmayan okulların açılması maddesi konmadı. İl içi atamada bu vardı. Bu yüzden net bir yorum yapamayız. MEB eğer bu konuda resmi yazı ya da duyuru yapmazsa isteyemezsiniz. Ancak bu yazı yayınlanacak ve sistem açılacaktır görüşündeyiz.

 159. Hocam emeğinize sağlık oncelikle. 47 puanım var. Elazığ zorunlu hizmet bölgeleri düşünüyorum ortaöğretim matematik branşım. İhtimal düşük mu sizce

  • Merhaba, branş olarak iyi durumdasınız ancak son il içi atamada Elazığ’a bakmak lazım. Elazığ il milli eğitimin sitesinde il içi normlara ve atama sonuçlarına bakınız.

 160. Merhaba hocam öncelikle ben bu yıl okulumda 3. Yılımı doldurdum zh 4 yıl olan bi okul il dışı isteyecem bununla beraber gelmezse diye il içinden yerler de yazacam acaba bana il içinden bir yer gelirse ben seneye tekrar il dışı isteyebilir miyim yoksa gittiğim okulda 3 sene daha çalışmak zorunda mıyım biraz karışık oldu ama

 161. Merhaba hocam 2016 yılında zorunlu hizmet alanına il içi tayin istedim.4.hizmet alanında 1 yıl çalışmış bulunmaktayım.Bu atamada il dışı zorunlu hizmet alanlarına tayin isteyebilir miyim?(ilde 5.yılım)

  • 4.hizmet alanında çalışıyorsunuz, zorunlu hizmetinizi yapmadınız ve aynı ilde 5.yılınız. İl dışı atama ile zorunlu hizmet olan yerlere tayin istersiniz.

 162. Merhaba, ben okulöncesi öğretmeniyim il dışı tayin isteyeceğim. Eşim sınıf öğretmeni, ağustosta eş durumundan yanıma atanamazsa veya kötü bir yere atanırsa ne yapabiliriz? Puanı düşük ve ayanamamasından korkuyoruz antalya tarafına, ben iptal edebiliyor muyum sonra

  • Merhaba iptal ettirmek için dilekçe yazarsınız ancak çok zor. Eşinize çıkmazsa ya eski yerinde devam edecek ya da ücretsiz izne ayrılacak. Bu arada özür grubu kılavuzu yayınlanmadan da net bir şey demek yanlış olur.

 163. Sayın editör: eş değer bölge kavramı tam olarak nedir. Mesela ben 2 nin 5 o olan bir okulda çalışıyorum su an zorunlu hizmetim bitmedi ama 3 yıl doldu. 1 in 4 ü olan bir okula tayin isteyebilir miyim

  • Eş değer bölge dediğimiz aslında kısaca şudur; doğu görevi yapan kişi yine doğu görevi olan okula gidebilir. Zorunlu hizmeti 3 yıl olan okulda çalışan öğretmen 3-4-5-6-7 yıl olan okulları tercih edebilir. Zorunlu hizmeti 7 yıl olan okulda çalışan öğretmen zorunlu hizmeti 3-4-5-6 yıl olan okulları yazabilir.

 164. merhaba hocam. bulunduğum kurumda 3. zorunlu hizmet yılım bitiyor. il dışı atamada zorunlu il içi tercihim gelirse il dışı hakkım saklı kalır mı? yani 1 yıl sonra tekrardan il dışı tercihi yapabilir miyim?

  • Peki il ici ve il disi ayni tercih listesine yazabiliyor muyuz ? Ben de il disindan il ici isteyecegim il disi tercihlerim gelmezse bulundugum okulda kalmamak icin il ici de yazacagim.

 165. Şubat 2016 da atandım Ancak atandığım dönemde okulum ZH değildi Ben özellikle ZH olmayan okul tercih ettim ilk yıl sonunda il dışına başvurabilirim diye ancak okulumuz bir süre sonra Şubat 2016 Tebliğler dergisi yayınında ZH kapsamına girdi. Geçtiğimiz 2016 il dışında 9.maddenin aynısı 2016 da hizmet alanı değişenlere verildi.Ancak bizler adaylığımız kalkmadığı için başvuramadık. Bu yıl adaylık kalktı başvurmak istememize rağmen 9. madde sadece 2017 şubatta ZH olan okuldakilere 3 yıl şartı aramadan başvuru imkanı tanıyor. Bu durum bizler için haksızlık oluşturduğunu düşünüyorum. Sizce başvurumun onaylanma imkanı olabilirmi. Teşekkürler

   • Geçen sene verilen hak havada kalmış oldu çünkü geçen sene bizlerin adaylığı kalkmadı o yüzden başvuramazdık adaylığımız bu yıl kalktı bu seferde 2017 ye hak tanındı. Kağıt üzerinde verilmiş gibi görünen ancak icraatte işe yaramayan bir hak oldu ve bizler mağdur olduk. Neyse hocam teşekkür ederim.

    • Bende ayni durumu 2015 yılında yaşadım ama bu yilda 2017 de atananlarin adayligi kalkmamis olur ve isteyemezler bu madde neden var

     • Kağıt üzerinde olan ama doğru dürüst kimsenin yararlanamadığı bir madde hocam. Zaten adaylık 1 yılda kalkıyor ilk yıl seçemiyoruz ikinci yılda da bir önceki sene için izin vermiyorlar burada olduğu gibi Eee zaten sonunda 3 yılı doldurmak zorunda kalıyoruz o maddenin bir hükmü kalmıyor. Bunu malesef kimseye anlatamıyoruz.

    • ben de aynı durumdayım 2016 şubatta tercih yaptıktan hemen sonra okulumun puanı değişti. hak kaybına uğradım. bu konuda yapılabilecek birşeyler yok mudur?

 166. Merhaba hocam eşimizle birlikte il dişi isteyecegiz istedigimiz il antalya ikimizede farkli ilçeler çiktı,birimiz iptal edip dıgerimiz eşimizin ilçesine agustosta yapılacak olan özür durumunda başvurabilirmiyiz

 167. Hocam biz esimle ayni okulda gorev yapiyoruz esimin 4 yil benim uc yilim bitti.il disi tayinide ikimizede farklı okullar tayinimiz ciksa yeni yerlerimizde goreve baslasak agustosta ikimizden birisi es durumu yapabilir mi

  • Merhaba, aynı ilin farklı ilçelerine çıkarsa gidip göreve başlayacaksınız sonra ağustos ayında eş durumu yapacaksınız. Farklı illere çıkarsa biriniz iptal ettireceksiniz sonra ağustos eş durumunda iptal ettiren diğerinin yanına il dışı eş özrü isteyecek.

 168. Eşimle birlikte kahramanmaraştan antalyaya il dişi tayın isteyecegiz.İkimizde antalyanın farklı ilçelerine düştük diyelim.Birimiz alanya digerimiz manavgat bu durumda agıstosta yapılacak eş özür durumunda eşimizin ilçesine tayın isteyenilirmiyiz.eger isteyemiyorsak eşimden ayrımı kalacam

 169. merhabalar
  7 yıllık öğretmenim zorunlu hizmetimi yapmadım özür grubundan bulunduğum kurumda çalışmaktayım.3 yılımı doldurdum.il dışı tercih yapabilirmiyim yoksa özür grubu atamalarını beklemek zorundamıyım?

 170. meraba benim sorum şu ben 2017 il içi tayini istedim ve kendi okuluma çıktı.eşimde şimdi il dışı isteyip il içindeki zorunlu hizmeti olan okulları yazacak ve olaki çıkarsa ağustosta ben eş durumu isteyebilirmiyim tekrar

 171. Merhabalar 30 Eylül 2017 tarihine kadar benim zorunlu görevim bitiyor ancak ben aynı ilde 3 yılı doldurmadığım için tercih yapamıyorum. Bu durumda eşim tercih yapacak ancak zorunlu hizmeti bitirmedi benden dolayı muaf olur mu? Tercihlerde zorunlular mı açılır acaba?

   • Hocam benim eşiminde il içinde gidebileceği hiçbir okul olmadığı için yönetmelik maddesinde (35/2) il içinde hiçbir norm bulunmayan alan için il dışı isteğinde bulunabilir yazmakta acaba bize özel durumdan ötürü her yer açılır mı eşim doğu görevini yapmadı henüz benim de aynı arkadaş gibi eylülde bitmekte

 172. Merhaba editörüm,
  Çalıştığım okula ildışından geleli 2 yıl oldu ve okulumda norm fazlasıyım.Zorunlu hizmetimi şubat ayı itibariyle tamamladım.İldışından ilici isteyebilirmiyim?
  Şimdiden teşekkürler.

 173. Merhaba il dışı tayin isteyip de gitmekten vazgeçersek, ilişik kesmezsek bulunduğumuz okulda kalabiliyor muyuz ve bir sorun olur mu, yaptırımı var mı

 174. Merhaba editörüm gecen yıl zorunlu hizmet bölgesine il içi tayin istedim 1 yıl çalışmış bulunmaktayım bu yıl il dışı zorunlu hizmet bölgelerine tayin isteyebilir miyim?(ilde 5.yılım)

 175. Ben 4 yil merkezde calistim son 1 yilda zorunlu hizmet bolgesi olan 4.bolgede calistim ilde toplam5 yildir calisiyorum.1.bolgede 5 yil 4.bolgedede 1 yildir calisiyorum.bu atamada gene zorunlu hizmet olan bir yere il disi tayin isteyebilirmiyim.ne olur acele cevap bekliyorum.tesekkurler

  • Aynı ilde 3 yılınızı tamamlamışsınız. Şu anda dördüncü hizmet alanında çalıştığınızı varsayalım (bölge ile alan farklı) zorunlu hizmet olan yerleri yazabilirsiniz.

 176. Öncelikle yazı için teşekkür ederiz norm fazlası öğretmenler geçen sene il dışında tercih yapabildi bu sene henüz norm fazlaları ile ilgili yazı gelmedi acaba bu sene de tercih yapılabilecek midir?

 177. Merhaba hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. İl dışı tayinleri belli olduğunda kaç gün içinde ilişik kesmemiz lazım 28 inde hemen kesmesek olur mu ? Bide atama kararnameleri 28inde okullara gelir dimi yani istesek 28inde çalıştığımız okulla ilişiğimizi kesebilir miyiz?

  • Merhaba kararnameniz okula gelecek ve size tebliğ edilecek. Tebliğ edildikten sonra ayrılış yapabilirsiniz. Tebliği geç alabilirsiniz. Yeni görev yerinize başlamanız için de 15 gününüz olacak. Atama kararnameleri o zamana kadar gelir.

 178. Merhaba ben 2014 eylülde atandım. Şimdi il dışı yapsam ve çıksa acaba ağustosta eş durumuna başvurabilir miyim? Ayrıca eş durumunda evli kalınması gereken bir süre var mı? Ağustos başında nikah yapılması sorun olur mu?

  • Evet eş durumu yapabilirsiniz. Evli kalmada süre yok. EŞ durumu atamasından 1 gün önce dahi nikah kıysanız olur. Ağustos ayı başında yapabilirsiniz. Önemli olan eş durumu ataması başlamadan önce resmi nikah yapmanız.

 179. hocam şuan bulunduğum okul zorunlu 3. yılım bitti. ıl dışından il içi yapabilir miyim. (zorunlu hizmetim daha tammalanmadı )

 180. iyi çalışmalar dilerim. birçok konuda bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim.
  bir sorum olacaktı.
  ben 22.09.2014 tarihinde 3 e 6 olan bir okulda göreve başladım. il dışı tayin isteme hakkım var. ekranda bana açılacak olan okullar şu an itibariyle zorunlu hizmetimi tamamlamadığım için yine 6.alandan mı olacak yoksa açık olan tüm okullar bana gözükecek mi?

  • Merhaba, size zorunlu hizmet olan tüm okullar açılacak. Zorunlu hizmet süresi 3 yıl, 4 yıl, 5 yıl, 6 yıl, 7 yıl olan tüm zorunlu hizmet okullarını tercih edebilirsiniz.

 181. Merhaba.ben 4 yil antalya merkezde 1.hizmet bolgesinde calistim.4.yilun sonunda il ici tayinle zorunlu hizmet bolgesi olan antalya aksekiye tayin istedim.ve cikti.1 yildirda zorunlu hizmet bolgesinde calisiyorum.ilde toplam 5 yilim doldu.simdi il disi tayinle zorunlu hizmet bolgesini yazabilimiyim.tesekkurlr

 182. Merhaba, il dışı tayin isterken ben büyükşehrin merkez ilçelerini yazdığımda eşimin branşında merkez ilçeler açılmamışsa diğer açılan ilçeleri yazmak zorunda mı?

 183. merhaba il dışı tayin başvurusunu nasıl yapacağız . milli eğitime mi gideceğiz yoksa önce müdürün yanına mı

  • Merhaba, 15 Haziran’da MEBBİS’e gireceksiniz oradan başvuru yapacaksınız. Tercihlerinizi yaptıktan sonra okul müdürüne onaylatacaksınız.

 184. Merhaba benim de bir sorum var. Bende il içi atama istedim. İstediğim okullar çıkmadı. Okulumda kaldım. İl dışında o okuldan il dışı isteyecek öğretmen varmış. Bende yine il dışında atama döneminde il içi o okula atama isteyebilirmiyim?

 185. Öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim.Zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. Meslekte 4. yılım. Bulunduğum okulda 2 yıl 8 ayı doldurdum.Bakanlık il içinde tayin isteyemeyeceğimi 3 yıl şartından dolayı söyledi.İl dışında tercih yapabileceğimi söylüyor.Ben ise il dışında il içi tayin istemek istiyorum.İsteyebilir miyim?

 186. Sayin editörüm ben nizip anadolu imam hatip lisesine 2015 subatta atandim okulumuz 2016 da zorunlu goreve gecti bu yil tercih yapabilir miuim henüz 3 yilim dolmadi

 187. Merhabalar,
  Geçen yıl zorunlu hizmet kapsamında iller arası tayinle bulunduğum ile atandım. Şu an aynı ilde beşinci yılım. Bu atamada tercih yapabilir miyim?
  Teşekkürler.

   • :))Sayın editör dört yıl merkezde görev yaptıktan sonra geçen yıl il dışı atamada bulunduğum ildeki bir kasabaya atandım. Yani il değiştirmedim. Beş yıldır aynı ildeyim. Bu yıl il dışı tercih yapabilir miyim, bir fikriniz var mı diye sormak istemiştim.

   • Ogretmenlikten istifa edince 6ay sonra geri dönüş mümkün diye biliyorum.siz meslege dönüş yokmu diyosunuz istediniz.

   • Yoksa bu atamadami tercih yapamiyorum.calistigim yerdeki milli egitim sefi 6ay sonra dilekceyle dönüş yapabilirsiniz demisti.ancak baska ildeki milli egitim yok öyle bisey atama tarihlerinde tercih yapip donebilirsin dedi.hangisi dogru yada mümkün

 188. Ben 2014’te subat ayının 11 atandım ildışı tercihde bulunacağım yıl bazında zorunlu hizmetimin dolmasına 2 ay var bana tercih yaparken sadece zorunlu hizmet alanları mı açılır.Yoksa ilmem gidip zorunlu çalışma yükümlüsü ibaresini zorunulu çalışma yukumluluğünü tamamladı şeklinde guncelletmemiz
  mi gerekir .

 189. Ben şuan ücretsiz izindeyim ve çalıştığım ilde ikamet edemiyorum şartlarımdan dolayı. Ücretsiz iznim 15 temmuzda bitecek. İl dışı tayin isteyeceğim ancak başlama yapacağımı bildirmeme gerek var mı varsa nasıl bildireceğim birde ikametgahim farklı bir ilde yolluk alırken sıkıntı yaşar mıyım?

  • Evet 15 temmuz’da göreve başlayacağınızı bildiren bir dilekçe ya da evrak yollayın okulunuza başvuru yapın. İkametgahınızı görev yaptığınız yere taşıyın.

   • Birşey daha sormak istiyorum cok araştırdım ama cevabını bulamadım. Ben şuan ücretsiz izindeyim ve sizin söylediğiniz gibi 30 eylüle kadar başlama yapacağınızı bildiren bir dilekçe ile kurumuma müracaat etmek istedim m. Ancak ben ücretsiz izindeyken norm fazlası olmuşum ve bakanlık beni resen başka bir kuruma atamış. Ben ücretsiz izne ayrılırken çalıştığım okulum onlara bir ilişiğimin olmadığını söylüyor. Yeni atamam yapilan okul onlardan başlama yapmadığım için birşey yapamayacağını söylüyor. Milli eğitim hepsinden de kararsız ne olacağını bilmiyor. Şuan sıkıntılı bir doğu ilinde eşimin yanındayım onun için kadromun olduğu ile gidip yüzyuze halledemiyorum. Ne yapmalıyım. Tercihte bulunamayacak mıyım il dışını hakettiğim halde yardımcı olursanız çooook sevinecegim. Çünkü çok araştırdım ama bulamadım. Yarın da başvurular başlıyor diye stres yaptım.

 190. Merhaba 2012 de atandim 2017 eylul 12 de zorunlu hizmetim bitiyor il dışı zh veya zh olmayan yerlere atanabiliyor muyum ?

  • İl dışı atama kılavuzuna bu maddeyi eklemediler. İl içi atamada 30 Eylül itibari ile zorunlu hizmetini tamamlayanlara bu hakkı verdiler. MEB’den birkaç gün içinde açıklama gelmezse isteyemezsiniz.

 191. Merhaba hocam. 30 Eylül 2017 tarihine kadar benim zorunlu görevim bitiyor ancak ben aynı ilde 3 yılı doldurmadığım için tercih yapamıyorum. Bu durumda eşim tercih yapacak ancak zorunlu hizmeti bitirmedi benden dolayı muaf olur mu? Tercihlerde zorunlular mı açılır acaba?

 192. hocam 3 yıldır istanbulda zorunlu okulda çalışıyorum. zorunlu sürem 6 yıl toplamda. 3 yılım bitti. il dışı atamalarda il içi yapabilirmiyim

 193. Ben Karsın bir köyünde çalışma süresi 4 yıl olarak ilkokul öğretmeniyim il dışı tayin puanım 110 Gaziantep iline tayin olabilme şansım varmı acaba

 194. Merhaba 3yıl 8aylik ogretmenim doğu görevi yapıyorum bulunduğum yerin hizmet süresi 5 yıl.. 1 aylik ayliksiz izne ayrildim 1 aydan sebep dogu gorevim 1 yil uzamis mi oluyor bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

   • Ilk göreve başlama tarihim 12.09.2013. Ücretsiz izni de 15.02.2017 ve 15.03.2017 tarihleri arasında kullandim

    • 12.10.2018 tarihinde zorunlu hizmetiniz kalkacak. 1 ay ertelenmiş olacak. Ancak siz 1 ay nedeniyle il dışı atamalarında zorunlu hizmet olmayan okulları yazamayacaksınız.

     • Anladim cok teşekkür ederim faydali yorumlariniz icin emeğinize sağlık saygılar

 195. teşekkürler sayın hocam bilgiler için. bir sorum olacaktı atandığım kurumda hala zorunlu hizmetimi yapmaktayım üç yılım doldu. ildışından il içi yapıcam ama istediğim kurum (ram) dolu. ordanda iki kişi tayin isteyecekmiş il dışından . bende aynı dönemde aynı yeri isteyebilir miyim . istediğimde onlar giderse otomatikmen oraya atanabiliyor muyum ?Şimdiden teşekkürler

   • Hocam ben de bu konuda emin olamıyorum il disindan il ici tercih yapamazsin diyorlar..yani hem il ici hem de il disi olan yerleri ayni anda yazamazmisim..yapabilirsin diyenler de tekrar il disi yapabilmek icin 3yil beklemek zorunda kalacagimi soyluyorlar.

 196. Diyelim ki il dışı atama istedim eşimin çalıştığı il çıktı. Sonra özür ataması nasıl olacak aynı il içinde özür ataması yapabilecekmiyim ağustosda.

 197. Merhabalar öncelikle yazıda ıl dışı atama ile ilgili merak edilenleri anlaşılır şekilde çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim. Benim sorum şu ki: Görev yaptığım ilçede 3 yılmı doldurarak (toplamda 6 yıl) zorunlu hizmet yükümlülüğümü bitirdiğimi düşünüyordum . Fakat göreve başlama tarihim 15 eylül gözüktüğü için zorunlu hizmeti bitirmemiş olduğum söylendi. Maddleler arasında zh için 30 eylülü baz alınması diye ifadede göremedim. Teşekkür ederim

  • İl içi atamada bahsettiğiniz husus vardı ancak il dışı atamaya bunu eklemediler. Birkaç gün içerisinde MEB’in bu konuda bir yazı ya da e-posta göndereceğini düşünüyoruz. Eğer 30 eylül’e göre zorunlu hizmetini tamamlayanlarla ilgili bir yazı yayınlanmazsa kılavuza göre zorunlu hizmetinizi tamamlamadığınızdan sadece zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilrisiniz.

 198. 2013 yılında atandığım kurumun zorunlu hizmet süresi 4 yıldı. Ben atandıktan sonra 5 yıla çıktı. Bu sene 4 yılımı bitirdim, zorunlu hizmetim kalkar mı? Yani bana zorunlu hizmet olmayan okullar da açılacak mı? Teşekkürler

 199. Sayın editör babam kanser hastası. Ben ailemin olduğu şehre önce il dışı tayin istemeyi düşünüyorum. Oldu ki uzak bi ilçe çıktı. Peki bu durumdan sonra babam için sağlık kurulu raporu alıp Ağustostaki özür grubu atamasına başvurabilir miyim

 200. Yazı için teşekkür ederiz. Bir sorum olacaktı. 3 aralık 2013 göreve başlama sürem, yani 2016 aralıkta 3 yılımı doldurdum. Okulumun zorunlu hizmet süresi 4 yıl. 6 aydan az bir süre kaldı bitmesine, herhangi bir muaflik durumu söz konusu mu? İl dışı isteyeceğim sadece zorunlu hizmet bölgeleri mi açılacak bana? Teşekkürler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM