DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Hafif Sağanak

MEB 2017 il dışı atama kılavuzu ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları

2017 il dışı atama başvuruları, il dışı atama iptali, eş durumu ataması, hizmet süresi ve hizmet puanı hesaplama, zorunlu hizmete tabii olanlar, il dışından il içi atama yapma hususları ve diğer konularda ayrıntılı bir yazıyı sunuyoruz.

MEB 2017 il dışı atama kılavuzu ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları
11.06.2017
A+
A-

MEB 2017 il dışı atama kılavuzu ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları

Öğretmenlerin 2017 yılı il dışı atama kılavuzu geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından yayımlandı. İller arası isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları 15 Haziran 2017 tarihinde başlayacak, 21 Haziran 2017 tarihinde sona erecek. İller arası tayin başvuru sonuçları 23 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak. İl dışı atama konusunda kılavuzun tüm ayrıntılarını aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz. Arif Muzaffer Kul tarafından hazırlanan yazı;

2017 İL DIŞI ATAMA TAYİNLERİ BAŞLIYOR

Öncelikle MEB 2017 il içi atama kılavuzu ve il içi atamada öğretmenlere ipuçları başlıklı yazıma gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Yazının şu ana dek 100 bine ulaşan bir okunma sayısının olduğu Öğretmenler İçin sitesi yöneticileri tarından bana açıklandı. Başlık altından yüzlerce soru cevaplandırıldı ve sosyal medya hesaplarımdan onlarca soru cevaplandırdım. 2017 il dışı atama başvuruları dört gün sonra başlayacak. Bu yazımda da iller arası atama hususuna değinmek istiyorum. Yazı altından gelecek soruları da Editör arkadaş aracılığı ile cevaplandıracağımı bilmenizi isterim.

2017 il dışı atama başvuruları ne zaman yapılacak? İl dışı tayin başvuruları bu sene 15-21 Haziran 2017 tarihinde yapılacak. Sürenin 7 günlük olması il dışı atamalarda aslında kısa bir süre ancak MEB’in atama takviminde bu süre uzatılmadığı takdirde bu yedi gün içerisinde il dışı başvuruların yapılması gerekmektedir.

[haber id=”18231″]

İl dışı atama başvuruları il dışından yapılabilir. 2017 Haziran mesleki çalışma programı çerçevesinde haziran seminerini başka ilde alan öğretmenler de il dışı atama tercihini uzaktan yapabilirler. Tercih yaptıktan sonra okulu arayarak il dışı tercihlerinin onaylatmasını talep edecekler.

Hizmet puanı ve hizmet süresi

2017 iller arası isteğe bağlı atamada öğretmenlerin hizmet sürelerinde 30 Eylül 2017 tarihi baz alınacak. 30.09.2017 tarihi itibari ile aynı ilde 3 yıllık çalışma süresini dolduran öğretmen il dışı atama başvurusu yapabilecek. İl dışı atamada hizmet puanı hesaplanmasında ise 21 Haziran 2017 tarihi baz alınacak.

İl dışı atama hizmet puanı hesaplama işlemi;

Mebbis Giriş

Yukarıda yer alan resimde görüldüğü gibi MEBBİS öğretmen girişi yapınız. Daha sonrasında gelen ekranda sol tarafta yer alan menüde Kişisel Bilgiler Modülü kısmına tıklayınız. Resim aşağıdadır.

Kişisel Bilgiler Modülü

MEBBİS Kişisel Bilgiler Modülü tıkladıktan sonra gelen ekranda aşağıda resimde görüldüğü gibi Hizmet Puanı Hesaplama kısmına tıklayınız.

İl Dışı Atama Hizmet Puanı

Hizmet Puanı Hesaplama kısmına tıkladıktan sonra gelen ekranda Sorgulama Bilgileri kısmında yer alan sorgulama tarihi kısmında tarihi 21.06.2017 olarak değiştiriniz ve Hesapla kısmına basınız.

Hizmet Puanı Sorgulama

Yaptığınız işlemde en altta çıkan puan sizin 2017 yılı il dışı atama başvuruları için geçerli hizmet puanınız olacaktır. İl dışı atama hizmet süresi hesaplama hususunda ise şurada yer alan programı kullanabilirsiniz. Hizmet süresi hesaplama programı. Bu programı indirin ve açın. Daha sonra aşağıda yer alan yerlere AYRILMA kısmına 30.09.2017 yazın. BAŞLAMA kısmına ise o ilde göreve başladığınız tarihi yazın. Sonra boş bir yere tıklayın hemen altta 11.satırda yer alan toplam süre kısmına bakınız. Orası 3 yıl ve üzeri ise il dışı atama tayin başvurusu yapabilirsiniz.

Hizmet Süresi Hesaplama

Yukarıda örnek hizmet süresi hesaplama işleminde ben Başlama kısmına 19.09.2014 yazdım ve ayrılma kısmına 30 Eylül yazarak hesapladım. Görüldüğü gibi toplam süre 3 yıl 11 gün olarak çıktı. Bu durumdaki bir öğretmen il dışı atama isteyebilir. Hizmet süresi hesaplama programı içinde yer alan Müdür Yetkili Öğretmen Süresi, Müdür Yardımcısı Süresi, Müdür Baş Yardımcısı Süresi ve Müdür Süresi kısımlarını boş bırakın. Buralar bizi ilgilendirmiyor. Ancak ücretsiz doğum iznine ayrılan, askerde olan, aylıksız izin kullananlar hizmet süresi hesaplama programında aşağıda yer alan kısma ayrılış be başlama tarihlerini girmeliler.

Aylıksiz İzin Hesaplama

Aylıksız/ücretsiz izin kullanan öğretmenler bu kısımları doldursunlar, birden fazla aylıksız izinleri varsa yine aynı şekilde ayrı satıra gelecek şekilde yazsınlar. Ücretsiz İzin toplam süre hesaplanacaktır. Daha sonra programın en altında Öğretmenlik Hizmet Süresi kısmında aylıksız izinler düşüldüğünde kalan süreyi görebilecekler.

NOT: Burada hizmet süresi hesaplarken, ücretsiz izin hesaplarken bulunduğunuz ildeki hususları hesaba katınız. Örneğin 4 yıl önce Erzurum’dan İzmir’e geldiniz. 4 yıldır İzmir’de çalışıyorsunuz. Erzurum’da görevdeyken geçerli aylıksız izinleri buraya yazmayın. Son çalıştığınız il olan İzmir’de geçen ücretsiz izinleri ve süreleri hesaplayınız.

Hizmet puanı ve hizmet süresi hesaplama işleminden sonra diğer hususlara geçebiliriz.

İL DIŞI TAYİN İÇİN 3 YIL ŞARTI

İller arası yer değiştirme başvurusuna başvurabilmek için aynı ilde 3 yıl çalışma şartı bulunmaktadır. Burada il içi atama ile karıştırmayalım. İl içi atamada aynı okulda 3 yıl şartı bulunurken, il dışı atamada aynı ilde 3 yıl şartı bulunuyor. Örnek verecek olursak Kars’ın Selim ilçesinde bir köye 14.09.2014 tarihinde atanan bir öğretmen 2 yıl sonra Kars merkeze eş durumundan atanmış olsun. MEB personeli öğretmen 1 yıldır Kars merkezde bir okulda çalışmasına rağmen o ilde toplam süresi 30 Eylül 2017 baz alındığından üç yılı doldurduğundan dolayı il dışı atama isteyebilir. Geçici görevlendirme ile başka okulda çalışan öğretmenler aynı ilde üç yılını dolduruyorsa il dışı atama tayin başvurusu yapabilir.

Askerde olan öğretmen il dışı atama isteyebilir mi? 2017 il dışı atama kılavuzu Madde 5 te belirtilen hükümlerden birisi de aylıksız izinde olan öğretmenler için yazılmış. Askerde olan öğretmen aylıksız izinde demektir. Eğer askerde olan öğretmen 30 Eylül 2017 tarihine kadar terhis olacaksa, görevine başlayacaksa il dışı atama isteyebilir. Askerde olan öğretmenin il dışı atama başvurusu yapabilmesi için 30 Eylül 2017 tarihine kadar askerliğinin sona ereceğini belgelendirmesi gerekiyor. Bu belgeyi de başvuru sırasında okuluna gönderebilir.

Aylıksız İzin İl Dışı Atama

Doğum izninde olan, aylıksız izinde olan öğretmen il dışı atama başvurusu yapabilir mi? İller arası yer değiştirme 2017 yılı atama kılavuzunda yer alan yukarıdaki madde askerde olan öğretmenlerde olduğu gibi aylıksız izinde olan bayan öğretmenler için de geçerlidir. Öncelikle doğum izni ile aylıksız doğum izni aynı değildir. Doğum öncesi yasal 8 haftalık doğum izni ve doğum sonrası yasal 8 haftalık doğum izin sürelerinde olan öğretmenler şart aranmadan il dışı atama başvurusu yapabilirler. Burada önemli olan doğum sonrası aylıksız izinde olan öğretmenlerin durumudur. Doğumdan sonra aylıksız izne ayrılan bayan öğretmenin izni eğer 30 Eylül 2017 tarihine kadar bitiyorsa il dışı atama başvurusu yapabilir. Ancak aylıksız doğum izni 30.09.2017’den sonra sona erecekse öğretmen il dışı yer değiştirme tayin başvurusunda bulunamaz.

ZORUNLU HİZMETİNİ YAPMAYANLAR

Zorunlu hizmetini yapmayan, tamamlamamış olan öğretmenler 2017 il dışı atama başvurusu ile il dışında zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilecekleri gibi, il dışı atama başvurusunda il içinde zorunlu hizmet olan okulları da tercih edebilecekler. Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarında görev yapan zorunlu çalışma süresini tamamlamamış ve halen zorunlu çalışma yükümlüsü olan öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olanlar öğretmenler il dışı atamada üç yıl şartı aranmadan zorunlu çalışma sürelerini tamamlamak için tercih yapabilecekler.

İL DIŞINDAN İL İÇİ TAYİN İSTEME

Dördüncü, beşinci ve altıncı hizmet alanlarında çalışan ve zorunlu hizmetini tamamlamamış olan öğretmenler il dışından il içi isteyebilirler. İl dışından il içi atama istenirken yine zorunlu hizmet olan okullar istenebilecek. Aynı zamanda yine dördüncü, beşinci ve altıncı hizmet alanlarında çalışan ve zorunlu hizmetini tamamlamamış olan öğretmenler il dışında zorunlu hizmet olan yerlere, eş değer bölgelere tayin isteyebilirler.

[haber id=”17714″]

OKULUN ZORUNLU HİZMET SÜRESİNİN DEĞİŞMESİ

Şubat 2017 tarihinde güncellenen okulların hizmet süreleri ve hizmet puanları ile ilgili il dışı atamada bir ayrıntı bulunmaktadır. Okulun hizmet alanı bir-iki-üç iken yapılan son güncelleme ile birlikte dört-beş-altı hizmet alanına dönüşmüşse bu okullarda çalışan öğretmenler istemeleri halinde il dışı atama başvurusu yapabilirler. Öğretmenler İçin sitesine gelen bir soruyu Editör arkadaşlar bana iletmişlerdi, bu örnekle ilerleyelim;

Soru:

Erzincan Merkezde A ortaokuldan çalışan bir öğretmenim. Okulum eskiden doğu görevi değilken Şubat ayında yapılan güncelleme ile doğu görevi kapsamına alındı. 2017 iller arası yer değiştirme döneminde tayin başvurusu yapabilir miyim?

Cevap: 

Okulunuzun durumu önceden 1.Hizmet alanındaymış. Buradan bakabilirsiniz: Tıklayın
Şubat 2017 değişikliği ile birlikte okulunuzun güncel hizmet alanı değişmiş. Okulunuz şu anda 4.hizmet alanında gözüküyor. Buradan bakabilirsiniz: Tıklayın
İl dışı atama kılavuzu 9.maddesine göre sizde il dışı atama başvurusu yapabilirsiniz. 2017 il dışı atama kılavuzuna buradan bakabilirsiniz. Tıklayın

ASKER ÖĞRETMENLİK VE KISA DÖNEM ASKERLİK

Kısa dönem askerlik, asker öğretmenlik, uzun dönem askerlik il dışı yer değiştirme atama süresinden sayılır mı? Kısa dönem askerlikte geçen 5,5 aylık süre il dışı yer değiştirme süresinden sayılmaz. Asker öğretmenlik süresi il dışı atama süresinden sayılır ancak asker öğretmenlik başlangıcında yani acemilikte geçen bir aya yakın süre de il dışı tayin süresinden sayılmıyor. Burada da bir örnek vereyim; 17 Eylül 2014 tarihinde göreve başlayan bir bayan öğretmen için 30 Eylül 2017 tarihi baz alındığında aynı okulda 3 yıllık çalışma süresini doldurduğu için il dışı atama isteyebilir. Ancak aynı okulda aynı tarihte yani 17 Eylül 2014 tarihinde göreve başlayan bir erkek öğretmen geçen yıl asker öğretmen olarak askerliğini yapmışsa 30 Eylül 2017 baz alındığında asker öğretmenlik acemilik süresinden dolayı il dışı atamayı 2-3 gün süre ile kaçıracaktır.

İL DIŞI ATAMADAN SONRA EŞ DURUMU ATAMASI

2017 il dışı atama isteyen ve ataması çıkan öğretmen göreve başladıktan sonra Ağustos 2017 özür grubu atamasına başvurabilir. İl dışı atamadan sonra eş durumu özür grubu ataması isteyebilir.

İL DIŞI ATAMA SONUÇLARI

İl dışı yer değiştirme atama tayin sonuçları  23 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak. İl dışı ataması çıkan öğretmenler 28 Haziran 2017 tarihinden itibaren ilişik kesebilecekler. İlişik kesme işlemi noter vekaleti ile başkasına verilebilir.

 İL DIŞI ATAMA İPTAL İŞLEMİ

Kılavuza göre iller arası yer değiştirme sonuçları iptal edilmeyecek ancak mazeretin oluşması durumunda il dışı atama iptal edilebilecek. Örnek verelim; Ağrı Patnos’ta çalışan karı koca öğretmenlerin ikisi de il dışı atama yapsın. Öğretmenlerden birisi Bartın’a diğeri Kastamonu’ya atansın. Kastamonu’ya atanan eş ya da Bartın’a atanan eş dilekçe vererek atamasının iptalini isteyebilir. Ataması iptal edilen eş Ağustos 2017 özür grubu atamasında diğer eşin yanına gidebilir. Bu arada bu verdiğim örnek bizzat benim yaşadığım bir durumdur.

Mümkün olduğunda 2017 il dışı atama kılavuzu bilgilendirmesi ve il dışı atamada öğretmenlere ipuçları vbermeye çalıştım. Tüm sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer Kul
Öğretmen
[haber id=”18383″]

YORUMLAR
 1. Nurşen dedi ki:

  Merhaba haziran 2018de istedege bagli ildisi atamam yapildi.esim baska bir ilde gorev yapiyor.Ben ocak 2019 ozur grubundan atama isteyebilir miyim? Yoksa bir yil beklemem mi gerekiyor

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, önümüzdeki Ocak döneminde özür grubu tayini isteyebilirsiniz.

 2. Selma dedi ki:

  Merhaba, 2018 ocak atamasında özür olmadan isteğe bağlı il dışı tayin istenebilir mi ?
  İstenemezse eşi üniversitede öğrenci olan öğretmen eşinin bulunduğu şehire, ocakta il dışı tayin isteyebilir mi ? Bu durum eş durumu mazereti sayılır mı ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ocak ayında sadece özür grubu var. İsteğe bağlı il dışı yok. Eşiniz öğrenci ise isteyemezsiniz ancak çalışıyorsa sigortası yatıyorsa ve diğer şartları taşıyorsa istersiniz.

 3. Hilal dedi ki:

  Merhaba hocam. İlk kez eş durumu için başvuru yaptım fakat başvurduğum ilçe de sadece okul var oda muhtemel boşalacak diğer 5 okul ise bana çok uzak bu nedenle sadece 1 okul yazacağım. Merak etiğim husus eğer tercih ettiğim okul olmazsa sonuç ne olacak? Eşimin yanına gelemiyecek miyim?il ilçe emri diye birşey duydum ama konu hakkında bir bilgim yok. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, tercih ettiğiniz okul gelmezse eşinizin yanına gidemezsiniz. Eğer eş durumundan sonra MEB ataması çıkmayan öğretmenlere il emri veya ilçe emri verirse o zaman milli eğitim müdürlüğü emrine atanırsınız. Ancak il emri/ilçe emri kesin değil.

 4. betül dedi ki:

  merhabalar hocam 2015 eylül atamasıyım sakarya da 2 yıl zorunlu hizmet olmayan okulda çalıştım.2017 il içinde zorunlu hizmet olan okula geçtim fakat dönem başlamadan kurum kapatıldı. öğrencilerin taşımayla gönderildikleri okula kadrom alındı. o okulda zorunlu görev. bir yılda orda çalıştım toplamda ilde 3 yıllık çalışma süremi dolduruyorum ildışında tercih yapabilirmiyim? yoksa zorunlu göreve geçtim diye 3 yıl çalışmam mı gerekiyor kurumda il dışı isteyebilmem için

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam. Sakarya’da toplamda 3 yılınızı doldurmuşsunuz, il dışı atama isteyebilirsiniz.

   1. betül dedi ki:

    2018 de tekrar il dışı hakkı verilir mi peki

    1. Editör dedi ki:

     MEB Müsteşarı Yusuf Tekin yapılacak demişti ancak Bakan dahil tüm bürokratlar değişiyor. Şu anda kesin diyemeyiz.

     1. betül dedi ki:

      Sakaryada 3 yıl zorunlu görev yapmam gerektiğini söyleyenler vardı aklım karışmıştı detaylı bilgileriniz için teşekkür ederim hocam.

 5. İrfan dedi ki:

  Merhaba hocalarım bu sene il dışı istedim. Mazeretim oluştu iptal dilekçesi verdim. Iptal olur mu onu merak ediyorum. Bi de ilişik kesmeyip eski okulumda kalma ihtimalim nedir ilişik kesmediğim için bi sıkıntı olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, mazeretiniz nedir? Talep dilekçenize cevap gelene kadar ilişik kesmeyin. Eğer il dışı atamanız iptal edilirse eski okulunuza da başkası atanmadıysa orada kalırsınız. Şuradaki yazımıza da bakınız; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/ogretmenler-2018-yili-il-disi-atama-istege-bagli-tayin-iptal-hakki-istiyor-31316.html

 6. Burak dedi ki:

  Merhaba şöyle bir sorum olacak;
  Örneğin izmir de 5 okul açık gösterilmiş,biz tercih listemizin izmir ve çevre illerinde açık gösterilen okullarla 40’ını birden doldurduk,geldik 41.tercihe izmire gitmek istiyoruz sistem bizi boş olan herhangi bir okula atasın diye 41.tercihi de izmir yaptık.Bu 5 okulda doldu diyelim puanı yuksek olanlar yerleşmişler,izmirden ildışına da bir öğretmen istanbula aynı tayin de gitmiş olsun ve normu boşalmış olsun fakat bu öğretmenin okulu bu 5 in içinde değil.Sistem bizi açık olan bu öğretmenin okuluna otomatik olarak yerleştirir mi? ????? cvp lütfen

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sistem sizi bu açık okula atayabilir ancak burada sizin gibi 41.tercih işaretlemiş kişilerin hizmet puanına bakar. Yüksek puandan düşük puana göre boşluklara atama yapar.

 7. Sema dedi ki:

  Arkadaşlar il dışı tayinim çıktı öğretmenim 250 km uzağa taşınma parası alır mıyım. Eşim de öğretmen onun da tayini aynı yere çıktı o da taşınma parası alır mı ne kadar alınır.

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuz cevaplandı, önceki sorunuza bakınız.

 8. İsminiz dedi ki:

  Arkadaşlar il dışı tayinim çıktı öğretmenim 250 km uzağa taşınma parası alır mıyım. Eşim de öğretmen onun da tayini aynı yere çıktı o da taşınma parası alır mı ne kadar alınır.

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atamanız çıktı ise yolluk alabilirsiniz. Eşinizde alır ancak aynı atama döneminde tayininiz çıktığından biriniz yarım yolluk alacaksınız. Tutarı biz bu şekilde hesaplayamayız.

 9. Burak dedi ki:

  Merhaba şöyle bir sorum olacak;
  Örneğin izmir de 5 okul açık gösterilmiş,biz tercih listemizin izmir ve çevre illerinde açık gösterilen okullarla 40’ını birden doldurduk,geldik 41.tercihe izmire gitmek istiyoruz sistem bizi boş olan herhangi bir okula atasın diye 41.tercihi de izmir yaptık.Bu 5 okulda doldu diyelim puanı yuksek olanlar yerleşmişler,izmirden ildışına da bir öğretmen istanbula aynı tayin de gitmiş olsun ve normu boşalmış olsun fakat bu öğretmenin okulu bu 5 in içinde değil.Sistem bizi açık olan bu öğretmenin okuluna otomatik olarak yerleştirir mi? ????? cvp lütfen 🙂

 10. TÜLAY dedi ki:

  Merhaba
  İl dışı tayin istedim 11 haziranda da sonuçlar açıklanıyor ama bazı nedenler dolayısı ile iptal ettirmem gerekebilir açıklandıktan sonra en son kaç gün sonra iptal işlemini yapmam gerekir acaba? Derdim iptali ne kadar geç yaparsam durumumda o kadar netleşecek ona göre atamamı iptal ettirmeyeceğim
  Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, il dışı atama iptali için kesin iptal ettirirsiniz diye bir şey yok. Mazeretiniz varsa dilekçe yazar iptal talebinde bulunursunuz, ve cevap beklersiniz.

 11. Fatih dedi ki:

  İyi günler. Ben 2016 şubat atamasıyım. O dönemde 1 defalığa mahsus olmak üzere 6 aylık bir stajyerlik dönemi geçirdik ve bu stajyerlik dönemini atamamızın olduğu doğu ilinde değil ikamet ettiğimiz ilde yapma imkanı tanındı. Şimdi ise bizlerin de 2018 il dışı tayinlerinden yararlanabileceği yönünde bir duyum aldım. Toplam hizmet sürem 2 yıl 9 ay 29 gün ve doğu ilindeki hizmet sürem 2 yıl 2 ay 2 gün. Bu stajyerlik dönemi 1 defalığa mahsus olduğu için uygulamalar noktasında farklılıklar söz konusu olabiliyor. Bu şartlar altında ben 2018 il dışı tayinlerinden yararlanabiliyor muyum acaba ? Velev ki şansımı deneyip mebbis’ten tercih yapsam fiili süreyi doldurduğuma dair butonu işaretlediğim ve kabul ettiğim için yanlış beyanda bulunmuş olmam bana bir kayıp getirir mi ?

  1. Editör dedi ki:

   İyi günler, duyum aldım demişsiniz nereden? MEBBİS il dışı atama ekranına girin tercih yapın kaydedin sistem izin verirse başvurunuzu yapın. Sorun olmaz.

 12. Ahmet dedi ki:

  Hocam, ben ve eşim öğretmeniz. Eşimin 2018 Haziran il dışı ataması yapılırsa, ben de ağustos özür grubuna başvurup da, şayet herhangi bir yere yerleştirilemezsem, eşim, il dışı atamasının iptalini isteyebilir mi? Ve bunun için ilişik kesme işlemini uzatabilir miyiz? Teşekkürler…

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşiniz il dışından atandıktan sonra ilişik kesmeyecek. Özür grubu sonuçlanana kadar ilişik kesmemesi lazım. Sonrasında özür grubunda size atama çıkarsa birlikte keseceksiniz. Eğer size özür grubundan çıkmazsa eşiniz bunu gerekçe göstererek dilekçe ile il dışı atamasının iptalini isteyecek. Şu yazıya bakınız, 2018 içinde geçerli. https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/esi-es-durumu-yapacak-ogretmenin-il-disi-atama-ilisik-kesme-suresi-18599.html

   1. Emre dedi ki:

    bunun 2018 için de olacağı kesin mi ?

    1. Editör dedi ki:

     Neyin olacağı kesin mi? Hocam biraz detaylı sorar mısınız.

 13. içel dedi ki:

  merhabalar, ben il dışı yapmak istiyorum eğer il dışı tercihlerimden birisi gelirse ve atandığım okul eşimle aynı ilde olmazsa ağustos ayında tekrar eş durumu tayini isteyebilir miyim ? eşim hemşire ve tayin istediğim ilde çalışmıyor. atamamın eşimle aynı yada farklı ile olması eş durumu atamasını etkiler mi ? ilginiz için teşekkür ederim.

 14. Kübra dedi ki:

  Merhaba. 2015 eylül atamasıyım il dışı tayininde il içi yazmak istiyorum ancak merak ettiğim bir şey var tayin gerçekleşirse seneye tekrar il dışı hakkın olur mu?

  1. Burcu dedi ki:

   Kübra hocam bu konuda net bir bilgi edinebildiniz mi acaba Günlerdir bu konuda bilgi edinebilmek için çabalıyorum

 15. Öğretmen dedi ki:

  Merhaba ben Eylül 2015 atamasıyım. Benim okulum 3. Hizmet bölgesin iken şubat 2016 da 4. Hizmet alanına geçti. Yani ben bulunduğum okulda 3 yılımı dolduruyorum fakat Doğu görevinde 2.5 yılımı dolduruyorum il dışı isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aynı okulda 3 yılınızı dolduruyorsunuz doğal olarak aynı ilde de 3 yılınız doluyor bu yüzden il dışı istersiniz.

 16. dertli pdrci dedi ki:

  kolay gelsin. zorunlu hizmet yükümlüsü olmam sebebiyle il içinden tayin istesem ve tayinim çıkarsa, farklı ilde çalışan eşimin yanına ağustosta eş özründen tayin isteyebilir miyim? özrün sonradan mı oluşması gerekir? yani biz 5yıldır evliyiz. eş durumu yapamaz mıyım? teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Sağolun hocam. İl içi yaptıktan sonra Ağustos ayında eş durumu isteyebilirsiniz. Eş durumunuzun olması yeterli, özrün sonradan oluşması vs gibi durumlar dikkate alınmıyor.

   1. dertli pdrci dedi ki:

    kesin bilgi mi hocam? açıkçası ben kesin bişey bulamadım konuyla ilgili yönetmelik vs ve yoruma açık şeyler. bu konuda mağduriyet yaşamak istemiyoruz. eş durumu isterken evlilik tarihi dikkate alınmayacak mı kesin olarak?

    1. Editör dedi ki:

     Bu zamana kadar yapılan tüm atamalarda bahsettiğiniz durumla binlerce öğretmen başvuru yaptı. Şu ana kadar bu hususta olumsuzluk yaşanmadı.

     1. dertli pdrci dedi ki:

      teşekkür ederim ilginize

 17. Öğretmen dedi ki:

  Eşim sakaryada ssk lı çalışıyor.çalışıyor.ben il dışı tayin istesem kocaeli ye mesela. Ve tayin gelse mazeret durumuna tekrar başvuru yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Evet il dışından sonra eş durumu isteyebilirsiniz.

 18. Sasirmis dedi ki:

  Yani il ici tayin isteyebilir miyim?

 19. Sasirmis dedi ki:

  Merhaba,

  Okulumda 2 yil 8 ay calistiktan sonra gecen ay kadrom cesitli sebeplerden ile verildi. 30 Eylul itibariyle ilde gecirdigim sure de 3 yil hesaplamasina dahil olur da tayin isteyebilir miyim?
  Simdiden tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet 2 yıl 8 ay + ildeki diğer süreler birlikte hesaplanır. 3 yılınız doluyor, il dışı istersiniz.

   1. Sasirmis dedi ki:

    İl ici icin sormustum aslinda.Zahmet veriyorum ama…

 20. Özden dedi ki:

  Merhaba, ben bu yıl A iline tayin oldum, eşime
  İl dışından teklif geldi o başka ilde çalışırsa
  Eş durumundan ne zaman onun yanına tayin
  İsteyebilirim? Teşekkür ederim..

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz sözleşmeli öğretmen misiniz? A iline nasıl tayin oldunuz, ilk atama mı il dışı mı? Hocam biraz detaylı bilgi verin.

   1. İsminiz dedi ki:

    Evet öğretmenim, iller arası tayin ile tayin oldum

    1. Editör dedi ki:

     Tekrar merhaba, hocam eşiniz başka ilde çalışmaya başlarsa ve sigorta süresinde de sorun yoksa siz önümüzdeki Ağustos ayında eş durumu yapabilirsiniz. Eşiniz Ağustos ayından sonra il dışında göreve başlarsa siz Ocak 2019 da eş durumu yapabilirsiniz.

     1. İsminiz dedi ki:

      Çok teşekkür ederim, çok ilgilendiniz cevap verdiniz, güzel günler diliyorum

   2. İsminiz dedi ki:

    Özür dilerim uğraştırdım sizi, 15 yıllık öğretmenim il dışı tayin ile tayin oldum

   3. Gamze dedi ki:

    Merhaba benim okulumun zh 6 yıl ben bu yıl 11 eylülde zh tamamlayacağım il içi tayin istedim olmadı zh tamamlamadığım için il dışından il içi seçebilir miyim ? 31 ekim öncesi atananlar tamamladı mı kabul edilecek

    1. Editör dedi ki:

     Merhaba hocam. Okulunuz 4-5-6 hizmet alanlarından birindeyse sizde aynı okulda 3 yıl çalıştıysanız il dışından il içi isteyebilirsiniz.

 21. Burak dedi ki:

  Selamlar hocam.Ben bulunduğum ilde bir yıl çalıştıktan sonra norm fazkası olduğu için aynı il içinde başka bir okula il içi tayin yaptım.Bu olulda da iki sene çalıştım 3 seneyi doldurmuş oldum.Bu sene il dışı tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bulunduğunuz ilde toplamda 3 yılınız doluyorsa il dışı istersiniz. Anlattığınıza göre o ilde 3 yılınız dolmuş. İstersiniz.

 22. ilknur dedi ki:

  Selamlar Hocam.

  Benim eşim özel bir kurumda öğretmenlik yapıyor. Ben 2 yıl önce eş durumu ile yanına geldim. Şimdi eşime başka bir şehirden teklif var. eğer kabul ederse önümüzdeki eş durumu atamasında tayin isteyebilir miyim? eşimin yeni işine başlaması ile ilgili bir süre kısıtı var mıdır?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, eşiniz kabul ederse eş durumu atamalarından önce göreve başlaması ve sigortasının da yatması gerekiyor. Fazla vakit kaybetmeyiniz. Süre kısıtlaması yok ancak sigortasının yatması, sigortasının sisteme yansıması gibi durumlar söz konusu.

   1. ilknur dedi ki:

    teşekkür ederim

 23. Leyla dedi ki:

  Merhabalar hocam. Eylül 2015 te atandım üç yıldır 3/6 hizmet görevi olan okulda çalışıyorum il dışı tayinim çıktıktan sonra ağustosta eş durumu tayini yapabilir miyim ?o süreçte ne yapmam gerekir? Teşekkür ederim şimdiden

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, il dışına atandıktan sonra Ağustos ayında eş durumu yapabilirsiniz. İl dışına atandıktan sonra yeni yerinizde göreve başlarsınız Ağustos ayında da tekrar eş durumuna başvuru yaparsınız.

 24. İnci eralp dedi ki:

  Merhabalar hocam 1yil geçici görevlendirmeyle il dışında görev yaptım 2 yıl kadrosu bulunduğum ilde görev yaptım 3 yıl sonunda ildisitayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet hocam iller arası isteğe bağlı yer değiştirme tayin başvurusu yapabilirsiniz.

 25. İnci eralp dedi ki:

  Merhaba 1 yil il dışı görevlendirme ile farklı bir ilde çalıştım 2 yıl kadromuz bulunduğu ilde çalıştım. 3yilin sonundail dışı tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba evet istersiniz.

 26. Mehmet dedi ki:

  Merhaba
  Ben ve esim bir ilde 3 yıllık suresini doldurduk. il dısi atamalarda birimiz tayin isteyip digerimiz özür grubundan tayin isteyebilirmiyiz.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet biriniz isteyebilir diğeri eş durumunu bekleyebilir.

 27. mustafa kargili dedi ki:

  Merhaba
  2015 eylül atamasiyim. İlk gorev yerim 3/6 si olan bir okulda.. 2016 eylülde es durumu ile 3/5 i olan bir okula tayin oldum.. Esimin zorunlu hizmeti 2018 eylulde bitmis olacak. Bu haziran da benim il disi tayin hakkim var ki acaba

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aynı ilde 3 yılınız doluyorsa il dışı istersiniz. Eğer Eylül 2016 tarihinde eş durumu ile farklı bir ile gittiyseniz 2019 yılında il dışı yapabilirsiniz.

 28. Okul öncesi öğrt. dedi ki:

  Merhabalar hocam, malum seçim tarihi erkene alındı.Sizce il dışı atamalar da bayramdan önce mi olur yoksa temmuz ayına mı kalır? Birde Tayin takvimini ne zaman yayınlarlar ? Teşekkürler şimdiden

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, il dışı atamanın zamanlamasında çok değişiklik olmaz. Yine Haziran ayında yapılır.

 29. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar benim çalıştığım okul 2/6 si zorunlu hizmet 4 yıl ben bir yılını askeri öğretmen olarak yaptım acemilik nedeniyle bir ay kalıyor doğu hizmeti bitmesine. Doğu hizmetinin kaldırma ihtimali var mı

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hayır kalkmaz. 1 aydan dolayı mağdur oluyorsunuz ancak MEB bu konuda olumlu bir değişiklik yapmıyor. 1 gün ile zorunlu hizmeti kalkmadığı için il dışı atamada tüm okullar açılmayan öğretmen arkadaşlar var.

 30. AKA dedi ki:

  Hocam merhabalar;eşim ve ben aynı okuldayız.eşimin zorunlu hizmeti bitti benim de 3. yılım doldu.ikimiz de il dışı tayin isteyeceğiz.burada iki sorum olacak;
  1-eşimin zorunlu hizmeti kalkmış olduğundan dolayı benim de il dışı tayin isterken tüm okullar için tercihte bulunabilir miyim?yoksa zorunlu hizmet bölgeleri olan okullara tercihte bulunabilirim?
  2-eşim de ben de bu il dışı tayinine başvuracağız.eşim farklı ile ben farklı ile gittik diyelim daha sonra Ağustos’ta eş durumu yapabilir miyiz???

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba,
   1) Eşinizin zorunlu hizmeti kalmış sizde dilekçe vererek zorunlu hizmetinizi erteletebilirsiniz, sizin zorunlu hizmetiniz kalkmaz. Sadece ertelenir. Size il dışı atamada zorunlu hizmet olan okullar açılır, tüm okullar açılmaz. Ancak (lütfen buraya dikkat edin) siz eş durumundan eşinizin olduğu yere tayin isterseniz size tüm okullar açılır. Yani il dışında size tüm okullar açılmaz eş durumunda açılır. Önceki senelerde bu şekilde olmuştu.
   2) Farklı illere giderseniz biriniz atamasını iptal ettirecek, sonra ataması iptal olan diğerinin yanına Ağustos ayında eş durumu isteyecek.

 31. İnci eralp dedi ki:

  Merhaba 1 yıl geçici görevlendirmeyle farklı bir ilde görevlendirildim.Bu 1 yıl kadrosu bulunduğum ilde mi değerlendirilir. Yani 3

 32. fulya dedi ki:

  3 yıl zorunlu hizmetim var 2 yılım bitti tayın aldırmanın bir yolu yokmu bulunduğum yerde büyük sıkıntı yaşıyorum sizce 1 yıl beklemeden nasıl tayin aldırabilirim

  1. Editör dedi ki:

   Çalıştığınız okul zorunlu hizmetse 3 yıl dolmadan tayin isteyemezsiniz.

 33. Rufeyde dedi ki:

  Merhaba. Ben 4 yılımı bitirdim. Doğu görevim bitti.Zaten heryere tayin isteyebiliyorum Haziran ayındaki il dışında ama Nisan ayında resmi nikah yapma ihtimalim var. Bu durumda önce il dışı tayin hakkimi kullansam daha sonra eş durumuna basvuru yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet il dışı hakkınızı kullandıktan sonra tekrar eş durumu yapabilirsiniz. Sorun yok.

 34. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben şubat 2018 tarihi itibari ile okulumda 3 yılımı doldurdum. Bu sene kısmetse -il dışı tayin istemeden-ağustos ayında askere gitmeyi dusunuyorum. Eğer agustosta asker ogretmenlik cikarsa gelecek sene -2019 haziran ayinda- asker öğretmenliğimi yapıyor olmama rağmen il dışı tayin isteyebilir miyim? Yani asker öğretmen olarak görev yaparken il dışı tayin isteyebiliyor mu? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam. Asker öğretmen iken il dışı atama isteyebilirsin. Ataman çıkarsa asker öğretmenlik bittiğinde görevden ayrılış başlama yapabilirsin.

   1. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni dedi ki:

    İlginiz ve cevabınız için tekrardan çok teşekkür ederim hocam

 35. Okul öncesi öğrt. dedi ki:

  Merhabalar hocam,benim görevde üçüncü yılım bu sene.Üç yılda toplam 10 günlük sağlık raporu aldım.Bu 10 gün benim hizmet süremden sayılır mı? Haziranda il dışı tayin istediğimden 10 günü hizmet süremden eskiltirler mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hayır hocam o süre hizmetinizden düşmez. Merak etmeyin. İl dışı atamada rapor süresi hizmetten düşmez.

 36. S dedi ki:

  Ben bu yil okulumda norm fazlasi oldum ve norm guncellenmesi ocak ayinda oldu ve sadece il ici tercihler acildi bende kendi okulunda kalmak istiyorum diye dilekce verdim. 2 yildir o okulda calisiyorum. Seneye yine norm fazlasi olacagim haziran donemi il didu isteyebilir miyim? Haziran ayinda dogu gorevim bitmis olacak.

 37. Sanem dedi ki:

  Eşimin çalıştığı ile atandım ama yanlış tercihle ilçeye atandım iptal etmek istedik yerime biri atandığı için iptal edemedik.eş durumundan atanınca il dışı için kaç yıl kalmak gerekiyor ?

  1. Editör dedi ki:

   Şimdi siz eşinizle aynı ilde ancak farklı ilçede çalışıyorsunuz. Eğer eşinizin ilçesine eş durumundan atanmak istiyorsanız Ağustos ayında eş durumu yapabilirsiniz. Ancak siz il dışı ile özür grubu hariç il dışı atamadan başka ile gitmek istiyorsanız atandığınız ilde 3 yıl çalışmanız lazım.

 38. Ahmet dedi ki:

  Merhaba,Şırnak ili Cizre ilçesinde 3 yılımı tamamlayıp iliçi atama ile aynı ilçede bir başka okula geçtim bu dönemin sonunda il dışı istememe engel bir durum oluşturur mu?Bu süreçte mecburi hizmetim tamamlanmış oluyor.Saygılar

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Aynı ilde 3 yılınız dolduğu için il dışı istersiniz. Zorunlu hizmetiniz tamamlanıyorsa il dışında tüm açılan okulları tercih edebilirsiniz.

   1. Ahmet dedi ki:

    Çok teşekkür ederim.Sağolun.

 39. Onur dedi ki:

  Ben şu an Kapaklı’da öğretmenlik yapıyorum. Tayinle birlikte yine Kapaklı’daki başka bir okula gidebilir miyim?

 40. melek dedi ki:

  Hocam merhaba. Bu yaz evleneceğim ama eşimin çalıştığı il ile ikamet ettiği il aynı değil.İkamete göre eş özrü istenmiyor artık diye biliyorum. Eş durumuyla çalıştığı ile tayin istersem, il dışı tayin dönemlerinde ikamet ettiği il için şansımı deneyebilir miyim, yoksa 3 senelik çalışma süremin dolmasını mı beklemem gerekiyor?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, şu anda size eşinizin çalıştığı ile eş özrü isteyebilirsiniz. Eğer tayininiz o ile çıkarsa ve eşiniz orada çalışmaya devam ederse siz 3 sene sonra il dışı istersiniz.

 41. Deniz dedi ki:

  Sorduğum soru belki oldukça basit kalacak ancak görevde yeniyim. İl içi ve il dışı atama kontenjan listelerinin farklı olduğunu gördüm. Okullarda açılan kontenjanlar sabit değil midir? Bu iki liste neden farklı?

  1. Editör dedi ki:

   İl içi ve il dışı atama kontenjanları aynı olmaz. İl içinde tüm okullar açık gösterilir ancak il dışında belirli sayıda okullar açık gösterilir.

 42. Gülşen dedi ki:

  Merhaba 2018 il dışı tayin için ankarayı yazacağım. Eğer Ankara’nın ilçelerine tayinim çıkarsa çalışan eşim dolayısıyla (şubat 2019 da bir yılı geçkin sigorta primi ödemiş olacak) Şubat ayı için Ankara merkeze eş durumu tayin başvurusu yapabilir miyim. Kısaca il dışı tayininden sonra özür grubu tayin isteyebilir miyim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, il dışı atamadan sonra ilk özür grubu atamasında da eş durumu isteyebilirsiniz. Haziran ayında il dışı ile giderseniz ve eşiniz şartları taşırsa Ağustos ayında eş durumu yapabilirsiniz. Şartları Ocak ayında taşıyorsa o zaman istersiniz.

 43. Mert dedi ki:

  Mrh benin babamin 78 oranli surekli engeli ve agirengelli bakima muhtac raporu var ikametgahi benin suan bulundugum ilde ben izmire tayin istiyorum 13A dan babamin orda mi ikamet etmesi gerekiyor tayin istemem icinbirde ilerde ikametgahini geri alsak sorun olur mu tsk

  1. Editör dedi ki:

   Farklı isimlerle aynı soruyu neden soruyorsunuz? Sorunuzu cevapladık zaten.

   1. Mert dedi ki:

    Kusura bakmayinda net cekmiyor goremedim cevaplari bende isim degisik olunca duzelir diye dusundum ondan tsk

 44. Ayça dedi ki:

  Merhabalar,
  1) 18/09/2015 tarihinde ilk atama olarak göreve başladım. Sonradan (2/4 zorunlu) hizmet bölgesi olan okulumun bana zorunlu hizmet puanı getirisi olacak mı?

  2)2018 yılında yapılacak olan il dışı atamalara başvuru yapabilir miyim ve yazmak istediğim okul 1/6 hizmet bölgesi olabilir mi? Teşekkürler şimdiden.

 45. Adnan dedi ki:

  Merhaba 2/4 hizmet bolgesi(6yil zorunlu çalışma süresi)olan okuldan norm fazlası olarak kendi tercihimle 2/5 olan okula (5 yıl çalışma süresi) geçtim,ilde çalışma sürem 3 yılı geçti 2018 ildisi tayin zamanı tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aynı ilde 3 yılınızı doldurduğunuz için il dışı atama isteyebilirsiniz.

 46. İsminiz dedi ki:

  Merhaba. Eş durumu tayininde ayliksiz izin alma hakkı sadece 41.tercihi işaretleyeler için mi var yoksa seçeneklerin içinden birkaç okul seçip çıkmazsa ayliksiz izne ayrılabilir miyim il dışı için? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba atamanız çıkmazsa (tercih durumu ne olursa olsun) aylıksız izine ayrılabilirsiniz.

 47. Ziyaretçi dedi ki:

  İl dışı özür grubundan eşimin muracaatı var. Ben de onunla bağlantılı olarak tayin isteyeceğim. Benim iki sorum olacaktı. Esim ile farklı ilçelere atanırsak yaz dönemi özür aramasına başvurma hakkımı var mı? Ayrıca özrün bulunduğu ilçedeki tüm okulları yazdıktan sonra 41.tercihte “sadece özrümün bulunduğu ilçedeki kurumlara atanmak istiyorum” seçeneğini işaretlemenin bir önemi oluyor mu? Çok teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizle farklı ilçelere atanırsanız Ağustos ayında tekrar eş durumu yapabilirsiniz. Diğer hususta bir fark olmayacaktır. Zaten siz tüm okulları yazıyorsunuz.

 48. Züleyha dedi ki:

  Merhabalar aday öğretmenim ve eş durumu mazereti ile İzmir’de 1. Hizmet bölgesi bir okulda görev yapıyorum zorunlu hizmetim ertelenmiş durumda. Eş durumu mazeretim ortadan kalktı hazirandaki yapılacak olan il dışı yerdeğiştirmelerine başvurmak ve ailemin bulunduğu ilde zorunlu hizmeti yapmak istiyorum aday öğretmen olmam herhangi bir engel oluştururmu?

 49. Ömer Öğretmen dedi ki:

  Hocam merhaba. Şu anki ilimdeki görevime 15 Ağustos 2016 tarihinde başladım. 2018 Ağustos celbinde asker öğretmenliğe başlama durumum olsa, 2019 il dışı atamalarında tayin hakkım olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz tayin isteyeceğiniz zaman 30 Eylül 2019 tarihi baz alınacak. Yani 3 yılı doldurmanız gerekecek. Asker öğretmenlikte yaklaşık 1 aylık süre görevden sayılmaz. Tam hesaplama yapmak lazım.

 50. Fatma Sel dedi ki:

  Merhabalar hocam ben Şanlıurfa da 3.yılımdayım o yüzden haziran ayında il dışı tayin başvurusu yapmak istiyordum.Ama sene başında norm fazlası oldum diye görevlendirmeyle başka okula gittim ,bu ay da norm fazlası olarak başka bir okula atandım ikinci dönem orada göreve başlayacakmışız.Resen değil kendi isteğimle tercihime atandım norm fazlası atamada.Bu benim Haziran ayındaki il dışı tayinimi engeller mi?
  Kontenjan mebde; isteğe bağlı yer değiştirme (il içi) yazıyor aklım karıştı il içi tayin gibi mi oldu bu yoksa il dışı tayin hakkım gider mi:(

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bahsettiğiniz atamalar sizin il dışı atamanızı etkilemez. Aynı ilde 3 yılınız doluyor (hangi okullarda nasıl çalıştığınız önemli değil). Haziran 2018 il dışı atamaya başvuru yapabilirsiniz.

 51. elvan dedi ki:

  Değerli hocam iki buçuk yıldır Amasya’nın Taşova ilçesinde görev yapıyorum. Zorunlu hizmetim kalktı. Ben Taşova’dan Amasya merkeze 2018 ocak eş durumunda tayin olsam 6 ay sonraki haziran il dışı tayinine başvurabilir miyim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, evet şu anda özür grubundan merkeze giderseniz Haziran 2018 yılında İL DIŞI TAYİN isteyebilirsiniz. Ancak il içi isteyemezsiniz.

   1. elvan dedi ki:

    Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 52. Şenay dedi ki:

  Merhabalar benim durumum biraz karışık ama sorularıma hiç biyerde tam olarak cevap bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim 2015 eylülde A şehrine ilk ATA’ma ile atandım nisan ayına kadar fiilen çalıştım. Nisan ayında doğum iznine ayrıldım. Dolayısıyla adaylığım kalkmadı 2016 eylülde eşdurumu ile B iline geldim ve 19 eylül 2016 itibarı ile aylıksız doğum iznine ayrıldım. Yaklaşık 1 buçuk yıldır izindeyim. Ailevi sebeplerden dolayı eş durumu ortadan kalktı. Şimdi önümüzdeki süreçte zorunlu hizmet yükümlüsü olduğum için bni neler bekliyor yani il dışı zorunlu hizmet tercihi yapabiliyormuyum veya şuanki okulumdamı devam etmem mi gerekecek yada il içi zorunlu hizmet okullarına mı tercih yapmam gerekecek şuan (şuan görevde olduğum okul zorunlu hizmet değil 1/1i)
  Son olarak benim adaylık değerlendirmem Nasıl olacak Benden sonra iki kez ATA’ma yöntemi adaylık süreci değişti. Güvenlik soruşturması mülakat vs olacakmı seminer vb Bnim dönemimde yoktu şuan onlardan muaf mı olacağım
  Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın teşekkür ederim

 53. İlyas dedi ki:

  Hocam ben bir devlet üniversitesinde idari personel olarak görev yapıyorum. Kadromun bulunduğu ilçeden başka bir ilçeye 2547 sayılı kanunun 13 b 4 maddesi ile rektörlük tarafından sure belirtilmeksizin görev yerim resen değiştirildi ve kadromun olduğu yere ne zaman döneceğim belli değil. Benim sorum öğretmen olan esim gorevlendirildigim ilçeye es durumundan tayin isteyebilir mi ? Tesekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Kurumunuzdan görev yeri belgesi alacaksınız. Aldığınız belgede görev yeriniz neresi yazıyorsa oraya istinaden başvuru yapılacak.

 54. Burak dedi ki:

  Hocam 2017 il dışı atamada Antalya’dan Gaziantep’e zorunlu hizmetimi yapmak üzere tayin istedim ve atama olduktan 3-4 ay sonra evlendim eşim Şanlıurfa’da sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyor ve yer değiştiremiyor. Yapılacak olan Şubat atamasında eşimin yanına tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Evet hocam isteyebilirsiniz.

 55. Afra dedi ki:

  Merhabalar ben Ağrı Diyadin ilçesinin bir köyünde iki yıl çalıştıktan sonra eş durumundan Bingöl merkeze geldim bu meslekte üçüncü yılım ama Bingöl de ilk yılım buradan doğu görevi olan başka bir yeri Haziran da il dışı tercih edebilir miyim yoksa burda 3 yılımı doldurmak zorunda mıyım

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, maalesef orada 3 yılınızı doldurmanız lazım.

 56. Hazal dedi ki:

  Merhabalar hocam zorunlu hizmet bölgesinde çalışıyorım ve hizmet sürem 5 yıl.Ancak bu sene 3.yılım dolduğu için haziranda il dışı tayin istiyecektim.Ama norm fazlası olduğumu öğrendim ve norm fazlası atamayla la kadrom başka okula geçecekmiş.Yine de Haziranda il dışı tayin isteyebilir miyim? Norm fazlası atamayla gidince kadron değişiyor o okulda da 1 yıl çalışman lazım il dışı tayin isteyebilmek için dediler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, norm fazlası ile aynı ilde farklı okula gideceksiniz. Aynı ilde toplamda 3 yılınız dolduğu için Haziran 2018 il dışı atama başvurusu yapabilirsiniz. 1 yıl gittiğiniz okulda çalışma zorunluluğu diye bir şey yok.

 57. İzzet dedi ki:

  Ben 2014 eylülde işe başladım. 3 sene 4. Hizmet alanında çalışıp ildışı tayinle 6. Hizmet alanına geldim.4 Temmuz da yeni okuluma geldim. Ben bu sene mayısta il içi tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İsteyemezsiniz. İl içi için aynı okulda 3 yıl çalışmanız lazım.

 58. ogretmen dedi ki:

  Hocam merhabalar.ben daha önce zorunlu hizmet bölgesinde olan bir okulda çalıştım ve şuan yeni okuluma geldim ildışıyla peki bu okulda zorunlu hizmet süremi doldurursam tayin isteyebilir miyim 3 yıl şartı aranır mı onu merak ediyorum.bir de ilk başladığım okulda zorunlu çalışma sürem 4 seneydi şuan ki okulun 5 sene 2 sene daha çalışınca mı zorunlu yükümlülüğüm kalkacak yoksa 1 sene mi

  1. Editör dedi ki:

   Geldiğiniz okulda 3 yıl çalıştıysanız bu okulda 2 yıl daha çalışınca zorunlu hizmetiniz biter. Ayrıca bu okulda 3 yıl çalışırsanız il dışı isteyebilirsiniz.

 59. İsa dedi ki:

  2017 ikinci ildışı atamadan tayinim çıktı. Eşim tayin istememişti ve ikinci özüt durumu yapılmayacak gibi. En yakın şubat gibi eş özürü. Haliyle 4 ay ayrı kalacağız. Atamamıiptal ettirebilir miyim?

 60. ayşe dedi ki:

  1.i il içi atama da tayinim çıktı. Daha sonra hizmet gereği isteğim dışında,tayinim başka ile çıkarıldı.2. İl dışında tayin isteyebilir miyim?

 61. Mdkaslan dedi ki:

  Hocam eşlerden birisi ikinci il dışında farklı bir ile atansa diğeri ücretsiz izin alabilir mi?

 62. İsminiz dedi ki:

  Merhaba. Ben 2 yıllık öğretmenim.okulum 3. Hizmet alanı.zorunlu hizmetimi es durumundan erteletmistim.2.ildışında
  Zorunlu hizmetini erteletenlerden 4.5. Ve 6. Hizmet alanlarına tercih isteyenlerde yıl şartı aranmaz diyordu ancak tercihlerimi oynaylattığımda sistem 3 yılınızı doldurmadınız diyor.sistem mi hata veriyor gozden kaçırdığım birsey mi var.

  1. Editör dedi ki:

   Sistemsel bir durumda olabilir.

 63. Ali dedi ki:

  Merhaba hocam ben 10/02/2015 tarihinde atandım okulumun hizmet alanı 5 -3. 2yıl 7 ay 20 gün hizmet sürem olmuş. Kılavuzda 6 ay eksiği olanlar il dışı yapabiliyor diye birşey okumuştum bu sadece 1-2-3 hizmet alanında olanlar için mi geçerlidir kısacası ben tercih yapabilecekmiyim umarım yapabilirim (: şimdiden teşekkürler

  1. Oguz dedi ki:

   Aynısını bende düşünüyorum oluyor mu acaba ?

 64. Sena dedi ki:

  Okulum şubat ayında zorunlu hizmet bölgesi oldu haziran ayında il dışı isteme hakkım vardı istedim ancak olmadı.Eylül ayında ikinci il dışında tayin isteme hakkım var mı ?

 65. Sena dedi ki:

  Merhaba okulum şubat ayında zorunlu hizmet bölgesi oldu.Haziran ayında il dışı tayin istedin ama gidemedim.İkinci il dışına başvurabilir miyim?Yoksa zorunlu hizmette üç yıl doldurma şartı mı var ?

  1. Editör dedi ki:

   8 Eylül 2.il dışı atama başvurusunda modül size açılabilir, açılırsa isteyiniz.

 66. Ozan dedi ki:

  Merhabalar hocam. Eş durumu tayininden atamam eşimin olduğu ile çıktı. Fakat şuan Doğum iznindeyim ekim 6 da yasal iznim bitiyor.sorum şu ki ben Doğum iZnim bittiğinde ilişik kesebilir miyim aksi takdirde Doğum iznimden feragat etmem mi gerekiyor?6 ekime kadar atama hakkım ilişik kesme işlemlerimi yapma hakkım saklı kalır mı ve bununla ilgili yasal mevzuat nedir.tesekkür ediyorum iyi günler

  1. Editör dedi ki:

   30 Eylül 2017 tarihine kadar göreve başlamazsanız atamanız iptal olur. Sizin özür grubu tayin başvurusu yapabilmeniz için 30 Eylül 2017 tarihine kadar göreve başlayacağınız belgelendirmeniz lazımdı.

 67. Mehmet dedi ki:

  Merhaba hocam il disina zorunlu tayinim çikti (surgun) ikinci bir il disi acildiginda tercih yapabilir miyim. Tesekkur ederim.

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atama kılavuzunda soruşturma sonucu il dışına atanan öğretmenlerle ilgili bir madde olacak mı bilemiyoruz. Beklemek lazım.

   1. hadi dedi ki:

    hocam bu konu ile ilgili bir madde yok klavuzda. acaba 3. madde b bendine göre mevcut çalıştığı ilde 3 yılı dolmayan ama önceki il ile birlikte değerlendirildiğinde 3 yılı tamamlamış olan öğretmenler il dışı isteyebilir mi?

 68. Pınar dedi ki:

  iyi akşamlar eş durumuyla atandığım ilde bir yıldır çalışıyorum bulunduğum kurumda norm fazlası oldum yeni yapılacak ikinci il dışı atamasında üç yılımı tamamlanmadığı halde norm fazlası olduğu için il dışı isteyebilir miyim teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   İkinci il dışı atama değilde ikinci il içi atamada norm fazlası öğretmenlere bu hakkı vereceklerdir düşüncesindeyiz.

 69. Büşra dedi ki:

  Merhabalar hocam ben Eylül 2015 yılında Şanlıurfa’nın bir köyüne anasınıfı öğretmeni olarak atandım.Bu sene öğretmenlikte 3.yılıma başlayacağım; köyde de norm fazlası oluyorum.Görevlendirme yapacaklar sanırım daha sonrada norm fazlası atamalarda okulum değişecek.2018 haziran ayında il dışı tayin istemeyi düşünüyordum.Bu görevlendirme ve norm fazlası atamayla okul değişince il dışı tayin isteme hakkımı kaybrder miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Hayır hocam kaybetmezsiniz, il dışı atamalarda aynı ilde 3 yıl şartı var. Farklı okullarda da çalışabilirsiniz, görevlendirme olarak da aynı ilde başka okullarda çalışabilirsiniz. Önemli olan aynı ilde toplam 3 yıllık süreyi çalışmanız.

 70. Ali dedi ki:

  Hocam ben eş durumu tayini yaptım ancak zorunlu hizmetimi tamamlamadım ilk tayinde
  zorunlu hizmetimi yapmak istiyorum. ilk tayinde il dışı zorunlu hizmet bölgesini yazabiliyor muyum yoksa öncelik il içi zorunlu hizmet bolgesi mi simdiden tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Eş durumundan geldiğiniz okul zorunlu hizmet olmayan bir okulsa Haziran 2017 il dışı atamada zorunlu hizmet olan okullara il dışı atama isteyebilirsiniz.

 71. Ömer dedi ki:

  Merhaba hocam,eşim haziran il dışı atamasinda samsuna atandi ve goreve basladi ben eş ozrunden atanamadim ve istanbulda kaldim il emri verilirse eşim istanbula tekrar gelebilor mi veya esimin tekrar istanbulagelmesi icin neler yapabiliriz

 72. Musa dedi ki:

  Arkadaslar ben hakim olmayı düşünüyorum eşim de öğretmen eş durumundan tayin isteyebilir miyiz? es durumundan tayin nasIl mümkündür

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz sözleşmeli öğretmen ise kımıldayamaz. 6 yıl süre ile atandığı yerde kalıyor.

 73. Selda dedi ki:

  Özür grubu tayin sonucunda hiç bir kuruma yerleşemediniz yazıyor bu havuza atıldığım anlamına mı geliyor?

  1. Editör dedi ki:

   Atamanız çıkmamış.Ne havuzu hocam?

 74. Cennet dedi ki:

  Merhabalar.Benim il disi tayinim cikti ve ben yeni okulumda goreve basladim. Esim uygun yerler acilmadigi icin ozur durumundan basvuru yapmiyor. Benim geri eski yerime ozur durumundan donmem icin 1 yil bekleme sartim var mi

 75. gokhan dedi ki:

  merhabalar.esimin.haziranda ildisi tayini.cikti.hala ilisik kesmedi.es durukuna.basvuracagim ve yarin songun. tayin istedigimiz icin cok.pismaniz.sikintidayim.es durumu 1. asamaya basvurdum. 2.asamada tercij yapmassam. ikimizde eski yerimizde kalabilurmiyiz.riskli.bir durum mu? yerim8zde kalmak icin ne yapmamiz lazim.acil durum.tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Yerinizde kalmak istiyorsanız şunu yapın. Eş durumunda gelmesi imkansız 1 adet okul tercih edin. Burası çıkmayacak. Eşiniz de aile bütünlüğü için dilekçe yazacak ve il dışı atamasını iptal ettirmek için talepte bulunacak. Bu şekilde iptal edilebilir.

 76. Sevda dedi ki:

  Merhaba, nişanlım bu yaz il dışı tayin hakkını kullandı, seneye yaza da eş durumundan yanıma gelecek fakat şöyle bir sorum var bu kasımda da askere gitmeyi planlıyor, eş durumu istemek için il dışı tayin olduğu yerde 1 yılını tamamlama şartı var mı, askere gidebilir mi? Seneye yaza eş durumu istemesinde bir sorum çıkar mı?

  1. Editör dedi ki:

   Eş durumu için il dışından gittiği yerde 1 yıl çalışma şartı yok.

 77. ayşe dedi ki:

  merhabalar, 2016 şubat ataması ile Adıyaman da zorunlu hizmetimi tamamladım, eşim Tsk da görevli, özre bağlı tercih hakkımı kullanacağım, Sorum: 40 tercihimi yaptıktan sonra hiç bir tercihim gelmez ise 41.. tercihimi işaretlemesem, sonuç tayin edilmeme şeklinde mi yoksa il emrine mi atarlar. ( Ankara ( ingilizce öğretmenliği) , Ankara da Çankaya ilçesi sınırları içerisindeyim ama tercih listesinde Ankara ilçesi Elmadağ bile var.

  1. Editör dedi ki:

   41 işaretlemezseniz tercihleriniz de gelmezse eski okulunuzda kalırsınız. Bir yere atanamazsınız.

 78. Yasemin dedi ki:

  Iyi günler benim oğlum %40 otizm bu rapora göre il dışı tayin isteyebilir miyim çalıştığın kurum ilce ve 1 yılını doldurdum

 79. Sema dedi ki:

  2016 da birinci dönem ücretsiz izin aldım. İkinci dönem başladım. Seneye 3 yılım doluyor.ucretsiz izin almış olmam il disi tayin hakkımı engeller mi yani tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Ücretsiz izinler dışında aynı ilde 3 yılınız doluyorsa istersiniz.

 80. Fatoş dedi ki:

  Merhaba hocam, ben 2017 haziran ayında İstanbul’dan Adana’ya il dışı tayin istedim ve çıktı. 4 Temmuz da yeni yerimde göreve başladım. Eşim o dönemde işsizdi ve benim tayinim belli olduktan sonra işe başladı( 3 temmuzda) sigortalı olarak İstanbul’da. Şimdi ben Ağustos ta eş durumundan tekrar İstanbul’ a tayin isteyebilir miyim? Yani İstanbuldan geldiğim için tekrar aynı şehire eş durumu yapabilir miyim? Eşim son 2 yılda 360 gün primi mevcut. Teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Yapabilirsiniz.

 81. Mahmut dedi ki:

  Hocam kolay gelsin.Ben ve eşim il dışı tayin istedik.Benim çıktı eşimin çıkmadı.Şimdi eş durumu isteyeceğiz.Ancak ben ilişkimi kesmedim.Uygun bir yer olur-olmaz görmek için.Eşime uygun bir yer çıkmazsa ve tayin istemezse ben il dışı tayinimi iptal edebilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz eş durumu ister çıkmazsa ya da yer açılmazsa siz de aile bütünlüğünü gerekçe göstererek iptal başvurusu yapacaksınız.

 82. Bora dedi ki:

  Ben il disi isyedim ve oldu ama hala ilisik kesmedim eşim de 30 ağustosa kadar zaman var kesmeyelim diyor ben de iptal edilir diye korkuyorum.bir de banka promosyonu için bekliyelim alalım öyle diyor bir sıkıntı olurmu ya çok korkuyorum

  1. Editör dedi ki:

   Sıkıntı olmaz merak etmeyin. Ancak personel nakil bildirimine banka promosyonu notu düşecekler, gittiğiniz yerde alamayabilirsiniz.

 83. Dnd dedi ki:

  Kolay gelsin hocam.ben il dışından tercih yaptım Kayseri’nin bir ilçesine yerlestim ve ilişikte kestim.esim özel sektörde ağustos ayında tekrar eş durumu yapip merkeze geçmek istiyorum.es durumu yapabilir miyim?yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Evet istersiniz hocam sorun yok. Eşiniz eş durumunda belirtilen şartları taşıyorsa siz istersiniz.

   1. Dnd dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam.ilisik kestigim için kuşkuya düştüm.Bir yere dilekçe vermem gerekmiyor degilmi hocam

    1. Editör dedi ki:

     Şu anda bir işlem yapmanıza gerek yok eş durumu atamasını bekleyeceksiniz.

     1. Dnd dedi ki:

      Çok teşekkür ederim hocam

 84. mehmet dedi ki:

  sn hocam ben il dışı istedim ve gerçekleşti…öğretmen eşim istemedi..
  1-Şİmdi özür gurubu tayininde ben eski okulumda ilişiğimi kesmeden eşim benim kararname ile il dışı isteyebilirmi???
  2- eğer özür grubu tayini çıkmaz ise eşimin ben çıkan tayinimi iptal edebilirmiyim??
  saygılar
  3-Verdiğiniz cevaplardan Kararnameye göre tayin isteme imkanı vardır anlıyorum. Kararnameye göre tayin isteme hangi kılavuz veya yönetmeliğe göre oluyor.

  1. Editör dedi ki:

   1.Evet isteyebilir 2.Eşinizin özür grubu tayini çıkmazsa siz eş durumdan eşinizin atamasının çıkmadığını dilekçe ile belirterek aile bütünlüğünü gerekçe göstereceksiniz ve iptal başvurusu yapacaksınız. Atamanız iptal olur.

 85. Hanife dedi ki:

  Benim işim çok karışık yardımcı olursanız sevinirim.İldışı ataması ile tayinim Mugla’ya cıktı ve İstanbul’dan ilişiğimi kestim fakat oglum alerjik astım oldugu için atak geçirdi ve bugun doktora gittik. Doktorumuz astımlı çocugun orda tedavi omamayacagını hatta kötüleşeyecegini söyledi.Sorum şu:ben heyet raporu alsam agustosta saglık özründen İstanbul’a geri atanabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık raporu alabilirseniz Ağustos sağlık özrü başvurusu yapabilirsiniz.

 86. emrah dedi ki:

  29.08.2008 göreve başlama tarihim KIsa dönem askerlik yaptım.30 eylül itibariyle 8 yıl 7 ay 0 gün hizmet sürem toplam 3130 gün gözüküyor.3131 gün olması gerekmez mi acaba bir günle tayin olamadım

 87. Elvan dedi ki:

  Sayın hocam,
  istanbul da 15 yıl görev yapan zorunlu hizmetini tamamlamış bir öğretmenim. Eşim özel sektörde çalışmaktadır. Şubat ayında işten ayrılmış ve haziran 18 den itibaren Denizli de çalışmaya başlamıştır. Haziran döneminde il dışı tayin istedim fakat tayinim çıkmadı. Ağustos ayında eş durumundan tayin istemem mümkün mü? Eşimin Denizli de sigortalı olarak 360 günü doldurması gerekiyor mu? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim. (eşimin çalıştığı kurumlarda sigorta primi tam ve eksiksiz yatırılmıştır yani son iki yıl içinde 360 gün sigortalı olduğu görülmektedir kafamızı karıştıran tayin istenecek yerde 360 şartının aranıp aranmadığıdır)

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos ayında eş durumu tayini istersiniz. Denizli’de 360 şartı yok. toplamda bu şart var.

   1. Elvan dedi ki:

    Çok teşekkür ederim.

 88. Zeynep dedi ki:

  Iyi geceler soruma cevap verirseniz çok mutlu olacağım. Eşim emniyet çalışanı ben se öğretmenim . Eşimin tayini Muğla ya çıktı iki yıl önce fakat eşim şu an bulunduğumuz ilde tayinini durdurup Muğla ya gitmedi. Bu yıl benim görevde 3. Yılım ben il dışı tayin istedim ve kayseri geldi . Eşim benden dolayı kendi kurumu na dilekçe yazıp kayseri ye tayin isteyecek . Eğer eşim gelemezse benim tayinimin ciktigi yer olan kayseri ye ben ilisik kesip yeni okuluna başlayıp ağustostaki es durumundan Muğla ya tayin Işteyebilirmiyim. Eğer bu ogustos da es durumundan tayin isteyemezsem yeni okuluma başlama yapıp daha sonra yarım dönem veya bir yıl ücretsiz doğum iznine ayrılıp Şubat ta yahut ogustos ta okula tekrar başlama yapıp es durumundan tayin isteyrbilir miyim . Lütfen cevap verirmisiniz.

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuz diğer sorunuzda cevaplandırıldı.

 89. Zeynep dedi ki:

  Hayırlı geceler bir sorum olacakti kafam çok karışık cevap verirseniz çok mutlu olacağım. Ben öğretmenim eşim emniyet mensubu çalışanı. Bu yıl ben il disi tayin istedim ve tayin im kayseri ye çıktı . Eşimin tayini ise Muğla ya çıkmıştı ben il dışı yayın istemeden önce . Eşim emniyet çalışanı olduğu için ben ona taşıyın normalde fakat bir defalığına mahsus eşim de bana tabi olabiliyormus. Bundan hareketle ben il disi tayinine başvurdum ve kayseri çıktı . Lakin daha sonradan öğrendik ki eşimin benim tayinim çıktığı yere gelebilme ihtimali çok dusukmus. Eger esim benim tayinimin ciktigi yere gelemezse Ben okullar açılınca ücretsiz doğum iznine ayrılmayı düşünüyorum eğer ücretsiz doğum iznine şubatta yahut ogustos ta ben tayinimin çıktığı okula baslams yapıp es durumundan tayin isteyrbilir miyim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba siz il dışından atandığınız okulda göreve başladıktan sonra ücretsiz doğum iznine ayrılacaksınız anladığımız kadarıyla. Şubat 2018 özür grubunda eş durumu yapabilmeniz için şubat 2018 ilk haftaya kadar göreve başlayacağınızı belirtmeniz lazım. Yani örneğin eylülde aylıksız izne ayrılacaksınız 1 şubat 2018 tarihinde döneceğinizi beliritn.

 90. Engin dedi ki:

  İyi akşamlar öncelikle ramazan bayramınız mübarek olsun ben il dışı istedim geldi eşim il dışı tercih hakkı vardı istemedi özür durumda daha iyi yerler açılır diye bize söylenen tercih yapmadığımız için özür grubuna başvuru yapamaz sınız deniliyor öyle bir madde var mıdır teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   İyi akşamlar, sizlere de iyi bayramlar. Öyle bir durum söz konusu değil. Lütfen şu yazımızı okuyunuz; http://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/ikisi-de-ogretmen-olan-esler-il-disi-atama-basvurusu-yapmak-zorunda-mi-18506.html

 91. Engin dedi ki:

  Merhaba sayın hocam, ben ve eşim il dışı istedik ikimize de ayrı ayrı iller çıktı. Bana Konya Derebucak ilçesi, eşime Afyon Çay çıktı. İptal de etmek istemiyoruz eş durumu tayininin çıkmama ihtimaline karşı eğer iptal edersek ve eş durumu gelmezse ben Urfa da görev yapmaktayım. Öğrendiğime göre iki eş il dışı yapıyorsa eş durumu yapamıyormuş. Benim ogrenmek istedigim il dışı tayini birimizden birisi iptal ettirmezse Şubat 2018 de eş durumu ataması olursa eş durumu tayini isteyebiliyor muyuz? Ya da seneye Ağustos 2018 de yapabiliyor muyuz? Sizce bu durumda ne yapmamız nasıl bir yol izlememiz daha mantıklı olur?Eşimle şuanda yeni atandığımiz yerlerde aramızdaki mesafe 200 km 3 saatlik yol.iptal ettirip es durumu cikmama ve Urfa da kalırsam 20 saat olacak. Şimdiden çok teşekkür ederim hocam.

  1. Editör dedi ki:

   Yapabilecekleriniz;
   1.Biriniz iptal ettirirsiniz diğeri Ağustos ta eş özrü ister. İptal ettirmeyen ilişik kesmeyi özür grubuna bırakır. Eş özrü çıkmazsa il dışından ataması çıkan iptal ettirir ikinizde eski yerinizde kalırsınız.
   2. İkinizde iptal ettirmezsiniz Ağustos ta biriniz eş özrü yapabilirsiniz.
   Şubat 2018 beklemeye gerek yok, atamanızı iptal ettirmediğiniz takdirde biriniz diğerinin yanına 2 ay sonra ağustosta eş durumu başvurusu yapar. Vereceğim linkte yer alan İKGM nin mailini okuyun. 1.maddede yazıyor.

 92. huri dedi ki:

  Merhaba ben ildisindan zorunlu hizmetten atandım muduRum göreve dönene kadar ilişki kesemeyecegimi söyledi ama pek emin degildi. Benim belirtilen sürede ilişki kesmem gerekiyor mu yoksa göreve dönmeyi mi beklemem gerekiyor.?

 93. Yasemin dedi ki:

  Herkese iyi bayramlar. Benim sorum şu: Ben zorunlu hizmet bölgesinde 3 yılımı bitirdim. İl dışı tayinde il içi tercih yaptım.
  1.sorum şu seneye yeniden il dışı tayin isteyebilir miyim?
  2. Eski okulumla ilişik kesme ve yeni okuluma başlama için kaç gün sürem var?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 94. Musti dedi ki:

  Öncelikle herkese iyi bayramlar, hocam iki sorum olucak birincisi: nişanlım ve benim tayinimiz gerçekleşti ben Kocaeli nişanlım Sakarya, nikağımız 10 temmuzda bu durumda ne yapmalıyız birimiz tayini iptalmi ettirecek ( ki yönetmeliğe göre bir mazerete sahip değiliz) yoksa nikağımız tayin den sonra olduğu için gittiğimiz yerlerden mi Ağustos ta eş durumu isteyebiliriz. İkincisi bir mazeret gerekçesiyle ayın 22 sinde ikamet adresimi değiştirdim bu yolluğu etkiler mi?

  1. Editör dedi ki:

   İyi bayramlar, birinci sorunuz; ikinizde yeni atandığınız yerde göreve başlayacaksınız ağustos ayında eş durumu yapacaksınız. İkinci sorunuz;il dışı atama olduğundan ikametgah çok dikkate alınmayacaktır.

 95. alper dedi ki:

  Yazılarınız çok bilgi verici teşekkürler bunun için benim sorum şu: şuan nişanlıyım ve temmuzun 10’u 15’i gibi nikah kıyacağız. Şuan nişanlım ve ben il dışı yerdeğiştirme sonucunda farklı illere tayinimiz çıktı. Bundan sonraki süreçte biz nasıl bir yol izlemeliyiz. İl dışı klavuzu 38. maddeye göre bizim mazeretimiz yer değiştirme sonuçlandıktan sonra oluşuyor iptal ettire biliyoruz. Peki özür gurubuna katılabilir miyiz birimiz? İlişik kesmeden iptal ettirilebiliyor bu süreçte ben temmuz 10 15 e kadar ilişik kesmez isem birşey olur mu yada kesebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, güzel sözleriniz için sağolun. Hocam şu anda siz nişanlısınız, il dışı atamanızın farklı illere çıkması eş durumuna engel değil. Nikahınızı kıyın ağustos ayı eş durumu atamasında biriniz diğerinin yanına eş durumu yapacaksınız.

   1. alper dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. Şimdi biz nikahımızı yapana kadar ilişik kesmiyoruz. Nikahımızı kıydıktan sonra okulumuza 38. maddeye mi yoksa 18. maddeye göre mi iptal dilekçesi yazıyoruz ?

    1. Editör dedi ki:

     Hocam neden iptal ettirme çabasındasınız? İptal ettirmeyeceksiniz. Ağustos ayında eş durumu yapacaksınız.

     1. alper dedi ki:

      Anlamak açısından iptal ettirmiyoruz özrümüz oluştuğu için direk birimiz özür gurubuna katılıyor tabi ki ilişik kesmemek şartıyla doğru anlamış mıyım ?

     2. Editör dedi ki:

      Evet iptal ettirmeyeceksiniz. Eş özrüne başvurabiliyorsunuz. İkinizin il dışı ataması çıkmış, yeni yerinizde gidip göreve başlayacaksınız. Ağustos ayında eş özrüne başvuracaksınız.

     3. alper dedi ki:

      Yani biraz zorlayıcı oluyorum belki ama yayınlanan klavuz çok acık değil sizde taktir edersiniz. Farklı illere çıktı biz ilişiğimizi kesip farklı illerde göreve başlayıp birimiz özür isteyebiliyor mu ? Farklı il ama 18. Madde de yazan: Yer değiştirme sonucu farklı illere atanan öğretmen eşlerden görev yerlerinden ayrılmadan atamasını iptal ettirenler, mazerete bağlı yer değiştirme döneminde eşlerinin bulunduğu il’e;

     4. alper dedi ki:

      Cevap verirseniz çok sevineceğim. Şu durumda nişanlımla ben farklı illere tayinimiz çıktı ikimizde ilişik kesip yeni yerlerimizde göreve başlayacağız. Sonra Ağustosta özür guruna birimiz başvuracak doğrumudur? Yani yıl içerisinde hem il dışı hemde özür tayini istemiş olacağız. Kafam çok karıştı cevap verirseniz çok sevineceğim

     5. Editör dedi ki:

      Evet hocam aynen dediğimiz gibi. Siz farklı illerde yeni görev yerlerinize başlayacaksınız. Ağustos ayında eş durumundan yaralanacaksınız. Ayrıca Kılavuzun ilgili maddesi sizi kapsamaz, siz tayin isterken evli değilsiniz. “farklı illere atanan öğretmen eşler” siz eş değilsiniz, resmi olarak evli değilsiniz kılavuz hükmü sizin için değil. Evliyken il dışı yapanlar için… Özetle; siz yeni yerlerinizde göreve başlayacaksınız sonra eş durumu yapacaksınız.

     6. alper dedi ki:

      ben yine yormaya devam edeceğim sizi bu söylediğinizi destekleyen açıklayan bir yönetmelik maddesi paylaşabilirmisiniz benimle. klavuz hükmü bizim için geçerli değil tamam orasını çok iyi anladım peki sizin dediğiniz il dışından sonra özrü oluşan birisi yani il dışı sonucu yeri değiştirildi ilişiğini kesti yeni yerinde göreve başladı 1 ay sonra ağustosta özür gurubuna katıla bilmesini açıklayan bir yönetmelik maddesi hükmü var mı acaba ?

     7. alper dedi ki:

      lütfen son yazdığım soruya cevap verebilirmisiniz ?

 96. Fz dedi ki:

  Hocam, en son ne zaman ilişkiyi kesmek zorundayız.

 97. Seyma dedi ki:

  Merhabalar. Il disi atamam oldu anacak esim basvuru yapmamisti. Agustosta es durumu ile yer acilmaz veya atanamazsa iptal dilekcesi vermeyi dusunuyorum falat atama kararnamesinden sonra ilisik kesme ve baslamayi ertelemem ne gibi sonuclar dogurur

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizden dolayı eş durumu atamasına kadar ilişik kesmeyebilirsiniz. Eş durumu olmazsa da sizin il dışı atamanızın iptalini istersiniz. Ancak kesin iptal ederler diyemeyiz.

 98. Fz dedi ki:

  Burada önemli olan doğum sonrası aylıksız izinde olan öğretmenlerin durumudur. Doğumdan sonra aylıksız izne ayrılan bayan öğretmenin izni eğer 30 Eylül 2017 tarihine kadar bitiyorsa il dışı atama başvurusu yapabilir.( Yukaridaki bolumden aldim hocam.) ilk sorum benim dogum iznim henuz bitmemis olacak. Ben mi yaziyi yanlis anladim acaba. Kusura bakmayin kafam karisik oldugu icin karisik yazdim onceki yaziyi da.
  2. Sorum ise hocam tercih yerimi isim benzerligi yuzunden yanlis yaptim simdi atama kararnamesi cikinca ben ilisik kesmeyip ayni kurumda kalsam olur mu.
  3. Iptal edersem atamayi seneye basvuru hakkim olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Şurayı anlayamadık, siz aylıksız izinde misiniz yoksa normal doğum sonrası izninde misiniz? Bu ayrım önemli, doğum sonrası 8 haftalık izin mi kullanıyorsunuz, aylıksız izin mi kullanıyorsunuz? Aylıksız izin aldıysanız ne zaman izne ayrıldınız, ne zaman döneceksiniz?

   1. Fz dedi ki:

    Ben dogum izninde olacagim hocam. 8+5 iznimi kullaniyor olacagim 30 eylulde

    1. Editör dedi ki:

     Sizin için sorun yok. Bakın orada ücretsiz izin diyoruz. Yani bu ne demektir? Maaşsız izin. Sizin normal doğum izni. Şimdi gelelim sorularınıza;
     İl dışı atamanızı iptal ettirmek istiyorsanız yorumun sonuna ekleyeceğim haberde en altta yer alan dilekçeyi indirin düzenleyin okulunuza verin. Ancak okulun adı benzer, yanlış gördüm, hata yaptım gibi bir dilekçe kabul edilmez. Gerekçeniz sağlam olsun. Eğer verdiğiniz dilekçe kabul olur il dışı atamanız iptal edilirse seneye tekrar il dışı istersiniz sorun yok.

   2. Fz dedi ki:

    Dogum sonrasi normal 8+5 izninde olacagım

 99. hakan dedi ki:

  sn hocam ben il dışı istedim ve gerçekleşti…öğretmen eşim istemedi..
  1-Şİmdi özür gurubu tayininde ben eski okulumda ilişiğimi kesmeden eşim benim kararname ile il dışı isteyebilirmi???
  2- eğer özür grubu tayini çıkmaz ise eşimin ben çıkan tayinimi iptal edebilirmiyim??
  saygılar

  1. Editör dedi ki:

   1. Evet isteyebilir, 2. Eğer çıkmazsa siz atamanızın iptali için dilekçe ile başvuracaksınız. Burada sonuç olumlu da olabilir olumsuz da olabilir.

 100. cihat dedi ki:

  ben ve eşimin tayini çıktı bırımız sehıtkamıl de bırımız sahınbeyde 13 km lık bır mesafe var yenı atandık il dısından es durumuna basvurabılıyor muyuz 1 yıl sartı yok mu eğer yenı kurumlarımızda baslarsak ??

  1. cihat dedi ki:

   1yıl satı var diyor ama hocam gecen seneki es durumu tayınınde
   2.madde:Öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olup ilk atama veya yeniden atama ve kurumlar arası yeniden
   atama yoluyla öğretmenliğe atananlardan atandıkları yerde 28 Şubat 2016 tarihi itibarıyla en az bir
   yıllık çalışma süresini doldurmuş durumda olanlar, aile birliği mazeretine bağlı olarak başvuruda
   bulunabilecektir.

 101. Yusuf dedi ki:

  Hocam merhaba.esim ankara merkezde 16 okul yazdi.17 tercihe de kirsehiri yazdi.bana ankara merkez hic acilmadigi icin basvuru yapmadim.ama kirsehir acilmisti onada basvurmadim.esime kirsehir geldi.iptal etmek istiyoruz ama ben kirsehir tercihi yapmadigim icin esime iptalde sorun cikarirlar mi.dilekcede ne yazmamiz gerekiyor acaba.tesekkur ederim simdiden

 102. cihat dedi ki:

  Hocam merhaba
  İl dışı atamasında eşime Şehitkamil bana Şahinbey çıktı. BİRİMİZ İPTAL EDİP EŞ ÖZRÜ MÜ YAPALIM YAPABİLİR MİYİZ O DA AYRI BİR KONU YADA İKİMİZ DE BEKLEYİP AGUSTOSTA ES ÖZRÜ YAPABİLİRMİYİZ ?

  1. Editör dedi ki:

   Sizin atamalarınız aynı ile çıkmış, iptal edemezsiniz. İkinizden birisi Ağustos eş özrü başvurusu yapacak.

   1. cihat dedi ki:

    1 yıl sartı yokmu hocam es ozrunde sımdı yenı okullarımızda baslasak es durumuna basvurabılır mıyız? tesekkur ederım

    1. cihat dedi ki:

     ikimizin tayini de yeni çıktı

     1. cihat dedi ki:

      hocam cevabınızı beklıyorum

     2. Editör dedi ki:

      İstersiniz, sorun yok.

 103. Fz dedi ki:

  Hocam merhaba öncelikle atama basvurusunu yaptim ve baska bir ile atamam oldu. Ancak yukaridaki yazida dogum sonrasi izinde olanlar basvuramaz demissiniz. Benim dogum sonrasi iznime denk geliyor ayrica esim ozur grubundan atanmazsa sonrasinda ucretsiz izne de ayrilmayi dusunuyorum. Ikinci bi konu tercih yaparken ilce ce koy ismi ayni imis ve ben koy mesafesine bakarak ilce yazdim. Simdi atama kararmamesini imzalamayip kurumdan hic ayrilmasam olur mu. Yani iptal edebibilir miyim. Seneye tercih hakkim olur mu tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Doğum sonrası izinde olanlar başvuru yapamaz diye bir şey demedik hocam. Yanlış anlamışsınız. Ayrıca durumunuzu da net anlamadık. Sorunuzu maddeler halinde sorar mısınız. Çok karışık sormuşsunuz.

   1. Fz dedi ki:

    Burada önemli olan doğum sonrası aylıksız izinde olan öğretmenlerin durumudur. Doğumdan sonra aylıksız izne ayrılan bayan öğretmenin izni eğer 30 Eylül 2017 tarihine kadar bitiyorsa il dışı atama başvurusu yapabilir.( Yukaridaki bolumden aldim hocam.) ilk sorum benim dogum iznim henuz bitmemis olacak. Ben mi yaziyi yanlis anladim acaba. Kusura bakmayin kafam karisik oldugu icin karisik yazdim onceki yaziyi da.
    2. Sorum ise hocam tercih yerimi isim benzerligi yuzunden yanlis yaptim simdi atama kararnamesi cikinca ben ilisik kesmeyip ayni kurumda kalsam olur mu.
    3. Iptal edersem atamayi seneye basvuru hakkim olur mu

 104. Mustafa dedi ki:

  Hocam sorularımız size ulaşıyor mu gönderdiğimiz Mesajların sizlere iletildiğine dair hiçbir geri bildirim gelmiyor

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuz cevaplandırıldı.

 105. Esra dedi ki:

  Merhaba.il dışı tayin istedim ve tayinim gerçekleşti es durumum olmadan tayinimn iptali gerçekleşir mi ? Bilgi verebilir msinz

 106. Mustafa dedi ki:

  Hocam eşim başka bir ilde sağlık bakanlığına bağlı çalışıyor. Ben il dışından eşimin çalıştığı yere tayin oldum. Ben Okuldan ilişiğimi kesmeden o eş durumdan benim çalıştığım yere gelirse ben tayini mi iptal edebilir miyim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sizin ilişik kesmeniz lazım. Eşiniz öğretmen olmuş olsa kesmeyebilirdiniz. Ancak şu durumda ilişik keserek yeni yerinizde göreve başlamanız lazım.

   1. Mustafa dedi ki:

    Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Peki Hocam ben okulumdan ilişiğimi kesmeden eşim eş durumundan yanıma gelse çünkü onlarda milli eğitim bakanlığı gibi değil hemen başvurup gelebilir. Sonra ben atandığım okula gidip ağustos ayında eş durumundan tekrar eski yerime tayin isteyebilir miyim

    1. Mustafa dedi ki:

     Hocam bu konuda ki cevabınızı bekliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

     1. Editör dedi ki:

      Hocam sen tayin oldun, eşin senin eski yerine gelemez. Senin kararnamen yeni yerinde gözükecek. Eşin eş durumundan orayı yazabilecek.

    2. Mustafa dedi ki:

     Hocam cevabınızı bekliyorum

 107. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben İstanbula il dışı tayin istedim ve ilk tercihime yerleştim fakat tercih benim yaptığım tercih değil farklı bir tercihti üstelik çok kötü bir yer benmi yanlış yaptım yoksa aramın bozuk olduğu müdür yardımcımmı değiştirdi net olarak bilemiyorum 🙁 moralim çol bozuk iptal ettirebilirmiyim lütfen bana yardımcı olun 🙁

  1. Editör dedi ki:

   İptal için dilekçe yazın bunları belirtin.

 108. Gamze dedi ki:

  Hocam acil cevap lütfen. Eşim ve ben öğretmeniz eşim il dışı istendiğinde ben ıstemezsem ya da farklı ıllerı yazarsam Ağustos’ta özür grubundan yanına tayın istememe engel olur mu ??

  1. Editör dedi ki:

   Ağustosta istersiniz.

 109. atila dedi ki:

  Hocam ben il dışı istesem ve çıksa ama eşim için özür grubuna kadar ilişik kesmesem.bu özür grubunda benim eski çalıştığım ( halen ilişik kesmediğim) okul benim kadromu boş gösterip , benim yerime atama yapabilir mi. Böyle bir durum gerçekleşirse ve eşime özür grubunda açılan yerleri beğenmeyip , benim atamamı iptal ettirirsem eski okuluma geri gelebilirmiyim.yada benim durumum nasıl olur. Soru biraz uzun oldu kusura bakmayın. İyi çalışmalar dilerim.

  1. Editör dedi ki:

   Size çıkarsa eş özrüne kadar ilişik kesmeyeceksiniz. Eşinize çıkmazsa siz iptal dilekçesi vereceksiniz. Eğer iptal edilirse kendi okulunuzda da kalabilirsiniz aynı ilçede/ilde başka yere de verebilirler. Siz il dışı istedikten ve çıktıktan sonra sizin normunuz ilk atamaya gözükür.

 110. Emre dedi ki:

  Hocam bir sorum var, simdi ben kendi okulumda ilk atama ve 4. Yılım devlet beni resen atayacak tercih yapmazsam peki bu resen atanırken diğer öğretmenlerle birlikte rastgele mi atıyor sistem yoksa puani yüksek olan öncelikli mi resen atanıyor bilgi verir misiniz?
  Teşekkür ederim şimdiden.

 111. ÖmerHamza dedi ki:

  HOcam mrb. Eşim başka bir kurumda memur ikimizde aynı ildeyiz. Ben il dişi tayin döneminde farklı ile tayin olursam ağustos 2017 özürgrubunda tekrar eski ilime eşimin yanına tayin isteyebilirmiyim?

 112. BÜLENT ÇAKIRER dedi ki:

  NEDEN SORUM SİLİNDİ

  1. Editör dedi ki:

   Silinen sorunuz gözükmüyor. Sorunuzu gönderdiğinizden emin misiniz?

 113. deniz hoca dedi ki:

  28 haziranda ilişik kesme işlemleri başlayacağı söyleniyor, Ben ilişiğimi mümkün olan en geç zamanda kesmek istiyorum. Bu en son hangi tarihte gerçekleşebilir.

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atama ilişik kesme işlemleri ile ilgili detaylı yazı paylaşacağız.

   1. denizhoca dedi ki:

    Hocam en son ne zaman ilişik kesilmesi gerekli, ne kadar ilişik kesmeden görevimize eski kurumumuzda devam edebiliriz. Bu konuda ki sorulara cevap vermeden geçmissiniz. Müsait bir anda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

    1. Editör dedi ki:

     Detaylı yazı hazırlanıyordu bayram araya girdi. Bu akşam yayınlanır.

 114. Ela dedi ki:

  İl dışından il içi istediğim takdirde seneye il dışı isteme hakkım var mı ? İl içi açıldığında böyle bir hakkımız var ama il dışından il içi verdiler ve üç yıl sonra mı bir tıl sonra mı il dışı hakkım var kesin bi yanıt alamadım. Kılavuzda da yazmıyor. Lütfen yanıt

  1. Editör dedi ki:

   Seneye il dışı istersiniz.

 115. Ulaş dedi ki:

  Ben 2014 Şubat 11 de göreve başladım. Bulunduğum yerin zorunlu hizmeti 4 yıl. İl dışı atamalarda bana zorunlu hizmet alanları açılıyor. Ama zorunlu hizmetin bitmesine son 6 ay kalanlar zorunlu hizmetten muaf sayılır diyor. Acaba ben muaf mıyım. Bunu nasıl hesaplayacağız.

  1. Editör dedi ki:

   Nerede muaf sayılır deniliyor? Yanlış biliyorsunuz hocam.

 116. özlem90 dedi ki:

  Merhaba
  Il disi tayinimiz ciktiginda ilisik kesme islemleri icin aklima takilan seyler var.kilavuzda 28inde ilisik kesmeler baslar diyor ama ne zamana kadar yapilmasi gerektigiyle ilgili bir husus bulunmuyor.sunu sormak istiyorum.tayinim ciksa ben temmuz sonunda ilisik kesebiliyor muyum yani bunun bi suresi var mi?ilden ile bu durum degisiklik gosterir mi?ya da avantaji dezavamtaji var mi? Simdiden tesekkurler…

  1. deniz hoca dedi ki:

   Evet hocam bende aynı şekilde davranmak istiyorum hatta ben ağustos sonu planlıyorum. Eğer mümkünse. Konuya hakim öğretmen ve yönetici arkadaşlarım bu konudaki görüşlerini belirtirlerse sevinirim.

  2. Editör dedi ki:

   İl dışı ilişik kesme süresi ile ilgili ayrıntlı bir yazı hazırlanacak.

   1. Ozlem dedi ki:

    Merhaba. Ben ilisigimi esimin yaptigi es durumu belli olduktan sonra kesecegim. Fakat es durumu 29agustosta belli oluyor. Sonrasi bayram tatili oldugundan 5inde kesebiliyorum. Daha dogrusu ilisik kesme islemi en son nezamana kadar yapilmali. 1 eylule kadar yeni gorev yerine baslamam gerektigini duydum. Arastirdim fakat hic bir yerde biyle bir sey yazmiyor. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

    1. Editör dedi ki:

     5 Eylül’den sonra kesebilirsiniz. Seminer süresince kesebilirsiniz sorun olmaz.

 117. Ali dedi ki:

  Hocam yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim. Ben eşimle aynı ilde çalışmaktayım. Ben il dışı isteyeceğim.eşim özür grubunda tayin isteyecek. Fakat eşime aynı il/ilçe de boş norm açılmazsa,yer değiştirme atamamı,eski görev yerimden ilişik kesmeden, iptal ettirebilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Kesin iptal ettirebilirsiniz diyemem ancak yapmanız gereken işlemler belirttiğiniz gibi olmalı.

 118. Merve dedi ki:

  Merhabalar, hazirladiginiz yazi ve emeginiz icin tesekkurler. Su an zh olmayan bir okulda gorev yapmaktayim ve bu sene meslekte 2. Yilimi doldurdum. Su an icin hizmet puanim 18, bu puanla zh olan bir okula atanmam mumkun mu bransim okuloncesi. Ilginiz icin simdiden tesekkurler..

  1. Editör dedi ki:

   Bulunduğunuz ile göre değişir hocam. O puanla İzmir’de bir yere atanamazsınız ancak Kars’ta bir yer seçerseniz atanabilirsiniz. Doğu ve G.Doğu hariç çok zor.

   1. Merve dedi ki:

    Peki hocam seneye ya da bu sene 41. tercihimi istanbul için kullansam. Ne kadar mantıklı bir tercih olur?

 119. Selim dedi ki:

  Hocam il dışı ile tayin istedim evime uzak yerler çıktığı takdirde gidip başlayıp bu Ağustos Eş durumu atamasıyla tekrar yakın okullar açılırsa tayin isteyebiliyor muyum? Teşekkür ederim.

 120. Hakan dedi ki:

  Merhaba. Esimle beraber 10 yildir bir ilde ögretmeniz. Malatyayı istiyoruz. Bu atamada esim benden biraz daha sanslı. 2-3 merkeze yakin yerleri yazacak. Fakat ben yazmak istemiyorum. Agustos es durumundan yazmak istiyorum. Sunu sormak istiyorum. Ikimizde istemek zorundamiyiz. Istedikten sonra birinize cikmazsa es durumu olur diye söyleniyor. Yoksa esin istedi gitto. Sen istemedin gitmedin. Agustos es atamasi sana acilmaz deniyor. Dogrumu. Tesekkur ederim.

  1. Editör dedi ki:

   İkinizde istemek zorunda değilsiniz. Söyledikleriniz doğru değil. Siz de eş durumuna başvurabilirsiniz.

   1. Teşekkür dedi ki:

    Teşekkür ederim.

 121. Selim dedi ki:

  Merhaba hocam, aynı konuyu açıklamissiniz ama tüm kamu çalışanları için geçerli mi emin olamadım, Bn il dışı tayini istedim ve çıktı diyelim, eşim de veteriner hekim olarak tayin isteyecek, farklı illere tayinimiz çıkarsa Bn Ağustos eş durumu isteyebilirim değil mi,

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz sorun yok.

 122. ismail dedi ki:

  Merhaba
  Eşimle İl dışı tayin isteyeceğiz.Birimizin tayinini çıkmaması durumunda ne yapmamız gerekiyor. Özür grubunda istediğimiz il tekrar açılırmı? Açılmazsa iptal olur mu? Teşekürler

  1. Editör dedi ki:

   Birine çıkar diğerine çıkmazsa çıkmayan eş durumu isteyecek. Eş durumu istenen tüm boş normlar eş özrüne açılır.

 123. Selim dedi ki:

  Merhaba hocam eşim devlet memuru ikimiz de aynı il de görev yapıyoruz .ben il dışı tayin ilçeye isteyecegim diyelim ki geldi. Eşim de ancak il merkezine gelebiliyor.şubat ayına kadar dogum izninde olacağım şubat eş durumunda il merkezine tayin isteyebilir miyim.başka bir durum daha var. Eşimin tayini şubata kadar çıkmazsa aylıksız izin alırsam 2018 ağustosta eş durumu isteyebilir miyim.

 124. Selim dedi ki:

  Merhabalar. Ben geçen sene zorunlu hizmet olan yerden eş durumuyla başka bir ilin ilçesine geldim. Burası da zorunlu hizmet yeri.Bu yıl 4.yılım. Ben şimdi il dışı yapabilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   İsteyemezsiniz. Son geldiğiniz o ilde 3 yıl çalışacaksınız. 1 yıl çalışmışsınız 3 yılınız daha var.

 125. mine dedi ki:

  Merhaba ben 2017 haziranda istanbulda il ici tayin istedim fakat iptal ettiremedim.2018 de il disi tercihlerde yine istanbulda yani ili ici bir uer tercih edebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   2018 il dışı atama döneminde il dışından il içi yapmak istiyorsunuz sanırım. Yapamazsınız. İstanbul’da ilgili okulda 3 yıl çalışmanız lazım.

   1. Su dedi ki:

    Peki aynı durumda yani il dışından il içi yaptıktan bir yıl sonra il dışı yapabilir mi

 126. Selim dedi ki:

  6 yıllık zorunlu hizmet bölgesinde görev yapıyorum, 5 eylül 2017 itibarıyla 6 yılımı tamamlayacakken asker öğretmenlikten önceki 1 aylık acemilik sürecinden dolayı zorunlu hizmerim 6 ekimde kalkıyor, bu durumda 6 günle zorunlu hizmet olmayan okullar sistemde açılmadı, bu normal mi, bazı arkadaşların zorunlu hizmeti 6 aydan az kalanlar muaf olur gibi yorumlarını duydum ama resmi bişey görmedim, bu konuda yardımcı olurmusunuz

  1. Editör dedi ki:

   Normal, 1 günle dahi sizin yaşadığınız durumu yaşayanlar var. 6 ay durumu sizin durumunuzla ilgili değil.

 127. Levent dedi ki:

  Merhaba ben zorunlu hizmet olmayan bir okulda 2 yıl çalıştıktan sonra il dışından zorunlu hizmet olan bir okula geçtim. 1 sene sonra zorunlu hizmet bölgelerine yine il dışı isteme hakkım var mı yoksa 3 yıl beklemek zorunda mıyım. Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   İsteyemezsiniz, 3 yıl çalışmanız lazım.

 128. ceyhun dedi ki:

  Merhaba eşim ve ben istanbulda ikimizde öğretmeniz. Eşim il dışı edirneyi istedi ben il dışı açık olmadığı için tercih yapmadım diyelim. eşimin tayini çıktı , daha sonra ben edirneye eş durumu istedim , çıkarsa zaten sorun yok . Eğer bana eş durumu çıkmaz ise eşim atamasını iptal ettirebilir mi ?

  1. ceyhun dedi ki:

   sorumu cevaplarsanız sevinirim.

  2. Editör dedi ki:

   Bu konu ile ilgili önceki soruları okur musunuz, çok cevap verdik.

   1. ceyhun dedi ki:

    saol hocam valla okudum . iptal olmayabilir demişsiniz. esenyurt ilçe dilekçe yazın iptal olur diyor eşimin okul müdürü 15 günde ayrılmanız gerekli diyor.ilçe bize öyle dedi diyor. istanbul klavuzu okuyun diyor ankara bakanlığı arıyorum tel acmıyorlar. sizede soralım dedik işin içinden çıkamadık .

    1. Editör dedi ki:

     Hocam 15 gün içerisinde ilişik kesme durumu sizin için geçerli değil. MEB her sene bu konuda e-posta gönderir. Eş durumuna başvuru yapacaklar ilişik kesmeye zorlanmayacaklar diye belirtir. Buraya kadar sorun yok. Sorun eşinize eş durumu çıkmazsa sizin dilekçenize binaen iptal edip etmemeleri. Siz ilişik kesmeyeceksiniz eşiniz eş durumu isteyecek eğer çıkmazsa siz ilişik kesmiyorsunuz dilekçe yazıp dilekçenize cevap bekliyorsunuz. Size verdiğimiz bu cevabı ilçe milli eğitiim de vermez bakanlıkta veremez.

 129. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar. Klavuzda ilişik kesmenin 28 haziran itibarıyla başlayacağı belirtiliyor. Fakat ne zamana kadar ilişik kesmek gerektiği söylenmiyor. Benim eşim il dışı tercihte bulunacak sonra ben de eş durumu tayini isteyeceğim. Eşim ilişiğini ağustos sonunda benimle birlikte kesebilir mi. 4.maddede 30 Eylüle kadar atandiklari kurumda göreve baslanmalidir diyor ama tam olarak anlayamadım. Bu konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler…

  1. Editör dedi ki:

   Evet eş durumu yapacaklar özür grubuna kadar ilişik kesmeyebilirler.

   1. Çağla dedi ki:

    Merhaba hocam.
    Ardahanda sınıf öğretmeni olarak zorunlu hizmet süremi tamamladım. Şimdi il dışı isteyip istanbula gelmeyi istiyorum ama istanbulun çok kötü okulları açılmış. Temmuzdada nikah yapacağım. İl dışında 41. tercihi işaretleyip istanbula gelip sonra eş durumu yapmak mı mantıklı. yoksa il dışında iyi yerleri yazıp eş durumuna mı bırakmalıyım kafam çok karıştı. arkadaşlarım il dışı eş durumunun il içindeki eş durumundan kolay olduğunu söylüyolar. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

    1. Editör dedi ki:

     İl içi eş durumu ile il dışı eş durumu arasında fark yok. Tüm normlar hem il içine hem il dışına açılıyor. Sizin yerinizde olsak (bayan olduğunuzu farzediyoruz) 40 tercihten elle tutulur olanları yazar, eş durumunu bekleriz.

 130. Selim dedi ki:

  Merhabalar. Benim zorunlu hizmetim 1 ağustos 2017 de tamamlanacak. İl dışı atamada zorunlu hizmet olmayan okulları tercih edebilecek miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Evet tercih edebilirsiniz. Bulunduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğü İKBS den gerekli düzenlemeyi yapmalıdır.

 131. Turgut dedi ki:

  Esim ile aynı ili tercih yaptık, benim çıktı onun çıkmadı. Eş durumunda da benim tayinimin çıktığı ile gelemedi diyelim ben nasıl geri döneceğim. Garanti olsun diye iliskimi kesmeyecekmiyim okulumla, Boyle yaparsam Esim neye göre eş durumu atama isteyecek.

  1. Editör dedi ki:

   İl dışında sizin çıktı eşinize çıkmadı, siz ilişik KESMEYECEKSİNİZ, atama kararnamenize göre sistem otomatik gösteriyor zaten.

 132. Erdem dedi ki:

  Hocam merhaba. Zorunlu çalışma yükümlüsü değilim. Bu sene il dışı atamam İstanbul’a olursa seneye il içi isteyebilir miyim? Yoksa aynı okulda 3 seneyi mi beklemeliyim?

  1. Editör dedi ki:

   Seneye il içi isteyemezsiniz, İstanbul’a gittiğinizde aynı okulda 3 yıl çalışmanız lazım.

 133. mahmut dedi ki:

  Ben milli eğitim personeliyim benim tayin isteme hakkım ne zaman

  1. Editör dedi ki:

   Mayıs ayında duyuru yayınlandı ve haziran başında işlemler bitti. MEB personelleri için yapıldı.

 134. hayati dedi ki:

  22.09.2014 de öğretmenliğe başaldım 02.11.2015 tarihi ile 02.05.2016 tarihileri arasında askerlik görevini yaptım il dışı tayin isteyebiliyor muyum. kısa dönem askerliğin bazı yıllarda 3 yıl içinde sayıldığı söylentisi var yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   İsteyemezsiniz, kısa dönem askerlik hizmet süresinden sayılmaz.

 135. mahmut dedi ki:

  Hocam il dışı tayini eşlerden biri isteyip digeri istemezse ve tayin gerçekleşirse istek yapmayan eş, özür grubu tayininde bulunabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Evet bulunabilir.

 136. Mustafa dedi ki:

  Merhaba, eşim ve benim il dışı isteme hakkım var ikimizde sadece bir il isteyeceğiz. İkimize farklı ilçeler gelirse ve ikimizde ilişik kesersek ağustosta il içi eş durumu tayini isteyebilir miyiz?

  1. Editör dedi ki:

   Zaten il dışı 2017 kılavuzunda bu durum var. Aynı ilin farklı ilçeleri gelirse gidip başlayacaksınız. Ağustos ayında ise eş özrü yapacaksınız.

 137. Arif KOÇ dedi ki:

  Merhaba.ben ve eşim öğretmeniz. istanbuldan Van’a il dışı tercih yapacağız. eşime Van merkezden okullar açtı fakat bana merkezde hiç okul açmadı, bazı ilçelerden birkaç okul açtı. Eşim tercih yaptı ve çıktı diyelim, bense merkezde okul açmadğı için tercih yapmadem. Bu durum özür (eş durumu) gunu tercih yapmamı engeller mi? Eş durumu tayin istemem için illa ki il dışı tercih yapmam gerekiyor mu? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Hayır bu durum eş özrünüzü etkilemez. İl dışı yapma zorunluluğunuz yok, ağustos eş özrü istersiniz.

 138. Dalga Demirci Keti dedi ki:

  Hocam Benim de bir sorum var.Eşim öğretmen değil ,kamu çalışanı ,kurumlararası geçişle İzmir’de başka bir kamu kurumuna geçecek ,fakat henüz onaylanmadı .Şu anda aynı ilde ikamet ediyoruz .Ben il dışı tayinlerde izmiri tercih edip atansam herhangi bir ilçesine ,Ağustos ayında tekrar eş durumu isteyebiliyor muyum eşimin gideceği İzmir’in diğer ilçesine ?Şimdiden teşekkürler …

  1. Editör dedi ki:

   Evet dediğiniz gibi süreç işlerse eş durumu istersiniz.

 139. Sevgi dedi ki:

  Merhabalar. İl dışı tayinlerde il içi istemeyi düşünüyorum. Bana açılmış zaten sıkıntı yok. Normalde zorunlu hizmetim 1 sene daha aynı okulumda kalırsa bitecekti. O son 1 seneyi il dışı tayinlerde il içi isteyerek yaparsamda zorunlu hizmet kalkar mı? Yani benim için önemli olan zorunlu hizmetin kalkması ama sonuçta il dışı tayinlerde bunu istiyoruz, yine de kalkar mı

  1. Editör dedi ki:

   Tayin isteyeceğiniz okulun zorunlu hizmet süresine bağlı olarak sizin zorunlu hizmetiniz değişir. Aynı süreye sahip okul tercih ederseniz seneye kalkar.

   1. mahmut dedi ki:

    Merhaba. Il disi atamasinda il ici isteyecegim. Suanki okulumun zorunlu hizmet suresi 5 yil. Ben 3 yilimi doldurdum. Il icinde zorunlu hizmeti 4 yil olan okula tayin istedigim zaman. 2018 il disi tayin hakkinmi zorunlu hizmetimi bitirmis olarak yapabilecek miyim

    1. Editör dedi ki:

     Evet aynen belirttiğiniz gibi olacak seneye il dışı isterken zorunlu hizmet olmayan okulları da yazabilirsiniz.

 140. Esra dedi ki:

  Merhaba eş durumu ile izmire gelmistim es durumum ortadan kallkti zorunlu hizmetimi tamamlanmadığım için şu an resen atamaya tabiyim 6 aylık bebeğim şimdi ayliksiz izin alsam zorunlu hizmetim ertelenir mi.

  1. Editör dedi ki:

   Eğer bu sene resen atamaya tabii iseniz aylıksız izin için geç kaldınız. İl dışı atamada zorunlu hizmet yerlerinizi yazmanızı öneririz

 141. harun dedi ki:

  hocam merhaba. sorum şu olacak. dogu görevi yükümlüsü olmayan iki öğretmen (karı – koca)il dışı isteyecekler. eşlerin ikisi de başvurmak zorunda mı. biri basvurdu diyelim ve cıktı. basvurmayan diğer eş, bi sonraki özür grubuna bavurabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   İkisi de istemek zorunda değil. Diğeri eş durumu yapabilir.

 142. L.t dedi ki:

  Hocam eşim polis memuru. Eşimin atandigi ilin herhangi bir ilçesine il disi tercih yapıp atanirsam. Es durumu atamalarinda esimin bulundugu ilceye tekrar tercih yapma hakkım olurmu

  1. Editör dedi ki:

   Evet tekrar il içi eş durumu yapabilirsiniz.

 143. İsminiz dedi ki:

  Merhaba hocam benim zorunlu hizmetim 11 Eylül de bitiyor.İl dışı atamada zorunlu olmayan yerler açıldı ve onlardan da tercih yapacağım ama durumumda zorunlu hizmetini yapıyor yazıyor. Bu durumda onay sırasında sıkıntı olur mu onu düzelttirmeli miyim?

 144. Oğuz dedi ki:

  İyi günler bulunduğum zorunlu hizmet kurumunda 3 yılımı tamamladım il dışı atama başvurularından il içi tayin isteyeceğim ancak il dışı atama başvurularından bunu yaptığım için 3 yıl il dışı atama hakkımın olmayacağını söylediler. İl dışı atama başvurularından il içi istediğim takdirde o kurumda 3 yıl kalmam mı gerekiyor yoksa sonraki sene il dışı isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Söyleyenler neye dayanarak söylüyor sordunuz mu? Yok böyle bir şey. Seneye tekrar il dışı yaparsınız.

   1. Oğuz dedi ki:

    İlgilendiğiniz ve cevabınız için çok teşekkür ederim.

 145. Sibel dedi ki:

  Merhaba ben zorunlu hizmet olmayan bir okulda 2 yıl çalıştıktan sonra il içinde zorunlu hizmet olan bir okula geçtim. 1 sene sonra il dışı isteme hakkım var mı yoksa 3 yıl beklemek zorunda mıyım

  1. Editör dedi ki:

   1 sene sonra istersiniz.

 146. Emine dedi ki:

  Merhaba ben eşimin zorunlu hizmetini yapmış olmasından dolayı muaf durumdayım fakat şimdi ayrılıyorum tekrar yükümlü duruma mı düşerim

  1. Editör dedi ki:

   Evet, şu anda il dışı atamadan zorunlu hizmet yerlerini tercih edebilirsiniz.

 147. Ahmet dedi ki:

  Eşimin tayininin çıkması benimkinin çıkmaması durumunda iler arası özür grubu tayininde de tercih ettiğimiz yerlerden biri çıkmaması durumunda eşimin tayinini iptal etme durumumuz var mı? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atamada eşinize çıktı size çıkmadı… Eşiniz ilişik kesmeyecek. Ağustos 2017 eş özrü ataması istediniz size yine çıkmadı.. Eşiniz ilişik kesmeyecek ve ayrıntılı bir dilekçe ile durumunuzu anlatacaksınız ve iptal talebinde bulunacaksınız. Kesin iptal edilir diyemeyiz.

 148. Cuneyt dedi ki:

  İldisi tayin istedikten sonra en son ne zaman ilişik kesilebilir ayrıca norm kadro fazlasi olduğumu öğrenince iptal edebilir miyim eski il ve okulumda çalışmaya devam edebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı başvuruları sırasında vazgeçebilirsiniz, atamanız çıktıktan sonra iptal etmeniz için dilekçe yazmanız ve gerekçenizin sağlam olması lazım. İlişik kesme size tebliğ ile başlar.

 149. BETÜL TEMEL dedi ki:

  Hocam ben zorunlu hizmet yapıyorum ve eşim de muaf. 41. tercihi açtığımda sadece zh okulları mı çıkar yoksa 41 den tüm okullar çıkabilir mi ? Çünkü şuanda sadece zh okulları açılıyor.

  1. Editör dedi ki:

   Sadece zorunlu hizmet okullar gelebilir.

 150. fatma dedi ki:

  Merhaba 138 puanım var.Bergama yazmayı düşünüyorum gelme ihtimali nedir sizce?

  1. Editör dedi ki:

   Hocam biz senin branşını nasıl bilelim?

   1. fatma dedi ki:

    pardon yazmayı unutmuşum.Okul öncesi öğretmeniyim

 151. nuran dedi ki:

  iyi günler benim bir sorum olacak haziran döneminde il dışı ataması yapılan bir kişi ağustos döneminde tekrar ayrıldığı ile eş durumundan tayin isteyebilir mi?

 152. erdal dedi ki:

  Merhaba hocam.Benim il dışı tayinim çıkarsa eşim de öğretmen. Ağustos ta iyi yerler açılmazsa tercih yapmayı düşünmüyor.küçük bebeğimiz olduğu için.tayin iptal etmek için sadece ilişki kesmemek yetiyor mu? illaki tercih yapıp tayinin çıkmaması mı gerekiyor. teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   İlişik kesmeyeceksiniz sonra sonuca göre iptal dilekçesi vereceksiniz. İptal edilmesi kesin değil. İptal edilmeyebilir.

   1. Sinem dedi ki:

    Hocam yukaridaki gibi bir durumumuz var bizimde.ikimizde öğretmeniz eşime açılan ilde bana açılan yer yok il dışında.esim tercih edipte tayin olursa bana eş durumundan yer acilmazssa esiminkini iptal edebilirsiniz diyorsunuz sağlam bir dilekçeyle oda illa iptal olacak diye bişey yok diyorsunuz doğru anladım inşallah.peki eşim ilisigini kesmeden ben nasıl eş durumu istiyecegim o nasıl! Olacak ?teşekkürler simdidden

    1. Editör dedi ki:

     Atama kararnamesine göre sistemde eşinizin yeni yeri gözüküyor zaten, ilişik keserseniz eşinize çıkmazsa iptal edemezsiniz.

 153. halil keskin dedi ki:

  merhaba.eşim ile bursa ya tayın isteyecegım.esimin bransından sadece 1 açık var o ilde ve 98 km lik bir mesafede .benim bransıma oldukça fazla gıbı. şimdi ikimiz de o ile tayın istemek zorunda mıyız.yani ben istesem agustosda esim mazeret tayınınden o ile gelebilir mi??
  yoksa ikimizde isteyecegız ve çıkarsa esim benim bulundugum yere mazeret tayını ısteyebiliyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   İstemek zorunda değilsiniz, siz tercih yapabilirsiniz Eşinizde eş durumunu bekler.

   1. halil keskin dedi ki:

    19- Öğretmen eşlerden yalnızca birinin yer değiştirme şartlarını taşıması ve iller arasında atamasının yapılması halinde diğer eş, mazerete bağlı yer değiştirme döneminde aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.
    diyo klavuzda o kafamı karıştırıyor.cunkü eşim de bu sartları tasıyor.

 154. Akif dedi ki:

  Hocam öncelikle bizi aydınlattıgınz için teşekkür ederiz. Ben eşimle aynı branşta ve aynı okulda görev yapiyorum. İkimiz de il dışı yer değiştirme şartlarını taşıyoruz.fakat doğu görevimiz bitmesi. Ben il dışı tayin isteyip eşim istemese, eşim Ağustos ta eş durumu tayini isteyebilir mi? önceki yıllarda mağduriyetler yaşanmış. o yüzden bu bilgi çok önemli. Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, önceki yıllarda yaşandı denilen mağduriyetler farklı bir durum içermektedir. Şu anda herhangi bir sorun yok. Siz isteyebilirsiniz eşiniz istemez, eş durumundan yanınıza ister. Merak etmeyin kesin ve net bilgidir. Geçen sene aynı durumları yapan arkadaşlar var.

   1. Akif dedi ki:

    Teşekkürler. inşallah bir sorun yaşamayz. bizim için büyük bir yıkım plur.

 155. BNTKT06 dedi ki:

  İl dışı tercihlerde 4 ilin adı listede çıkıyor ama okulları çıkmıyor.Buralarda açık yok desek;Tarih branşında açık olmayan Osmaniye,İzmir gibi illerin adı dahi açılmıyorken neden Çanakkale,Mersin;Muğla,Tokat il isimleri kısmında isimleri çıkıyor ama okul isimleri kısmı boş….
  Çanakkale,Mersin;Muğla,Tokatta açık yoksa isim listesinde de olmaması lazım.

  1. Editör dedi ki:

   Adı çıkan ancak okul çıkmayan illerde açık olan okullar size gözükmüyor. Siz zorunlu hizmet yükümlüsü olduğunuzdan dolayı oradaki zorunlu hizmet olmayan okullar size gözükmüyor. Kısaca o illerde açık okul var ancak zorunlu hizmetinizden dolayı size açılmıyor.

 156. Özkan dedi ki:

  Zorunlu hizmetimi tamamladım, bulunduğum okulda 3 sene mi de doldurdum. Başvuru modülünde beyana dayalı bilgiler kısmında durumunuzu seçiniz kısmında hangi maddeyi işaretledim, yoksa o kısım boş kalacak da altında başvuru gerekçesi de var orada mı isteğe bağlı olarak yer değiştiriyorum diyip geçicem

  1. Editör dedi ki:

   Bunla ilgili bir yazı hazırlanıyor, takip ediniz.

 157. Esma dedi ki:

  Merhabalar benim şuanda mebbis te hizmet sürem 2yil 11 ay gözüküyor acaba il dışı yapabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmet olan okuldaysanız isteyemezsiniz.

 158. Gözde dedi ki:

  Merhaba, ben geçen sene eş durumundan istanbul a tayin oldum , bu seneki isteğe bağlı il dışı tayin isteyebilir miyim, teşekkürler .

  1. Editör dedi ki:

   İstanbul’da çalıştığınız için İl dışı atama için aynı ilde 3 yılınızı doldurmanız lazım.

 159. sezai dedi ki:

  Sayin hocam ben ilici yer degistirdim eşim ilçede kaldı. Eşim il disi isterse ben mazeret te yanına gidebilir miyim. Yada benim orada acigim olmazsa eşim mazeret te yanıma gelebilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   İkinizde eş durumu yapabilirsiniz.

   1. sezai dedi ki:

    Ikimizin de bir yıl çalışma şartı yok yani değil mi hocam.

 160. afrodıt dedi ki:

  Gunaydın .ozur grubu es durumunda esımızın calıstıgı ılce mı yoksa o ılın dıger tum ılcelerı de acılıyor mu?sayet farklı ılce acılırsa ne zaman aynı ılcede bırlesebılırız? mesela o ıl su an bana kapalı sızce ozur durumunda acılır mı?bır de acılmazsa ayrı mı kalırız?bır de mutlaka ıl dısı yapmalı mıyız ozur durumu ısteyebılmek ıcın YANI GOSTERMELIK ISTENMELI DIYE OKUDUM bır yerde bu dogru mu?ısteyecegımız ılın kotu ıkı ılcesı acılıyor bana ,ıstemesem olur mu ?ufff delı sorular
  Moderatöre rapor et 88

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı eş durumunda tüm ilçeler açılır. İstediğiniz yeri yazarsınız. İl dışı yapma zorunluluğu yok.

   1. afrodıt dedi ki:

    tesekkur ederım hocam pekı ya cıkmazsa es durumundan bana esım ıptal ettırp eskı gorev yerınde kalabılır mı? yanı benım es durumu yapabılmem ıcın onun ılısık kesıp yenı okulunda baslaması gerekmezmı?bır cvb da ılısık kesmesse ıptal ettırebılır demısınız.

 161. Kasım dedi ki:

  Merhabalar hocam zorunlu çalışması olan bir 3. Bolge olan bir ilde 06.02.2012den beri çalışıyorum zorunlu çalışma sürem dolmuş oluyor mu

  1. Editör dedi ki:

   Okulunuzun zorunlu çalışma süresi nedir

 162. Öğretmen dedi ki:

  Merhaba hocam. Suan calıstıgım okul da 3 yılımı bıtırdım. Okulum zorunlu hızmet kapsamınds. Sımdı yıne zorunlu hızmet sayılan okullara tercıh yapacagım. Mebbıs te basvuru ekranında ıkı tane secenek var bırıncısı zorunlu hızmet yukumlulugumu yerıne getırmek ıcın basvuruyorum( suan zaten yapıyorum) ıkıncısı ıstege baglı yer degıstırıyorum. Hangı secenegı ısaretlemelıyım.

  1. Editör dedi ki:

   İsteğe bağlı seçeneğini işaretleyeceksiniz.

 163. Uğur dedi ki:

  İyi akşamlar.Eşim ve ben il dışı atamasında aynı ilin farklı ilçelerine tayinimiz çıkarsa ne yapmamız gerekir? Ağustosta eş tayini hakkını kullanabilirmiyiz?

  1. Editör dedi ki:

   Gideceksiniz göreve başlayacaksınız Ağustos ayında birisi diğerinin yanına eş durumu yapacak.

 164. Eda dedi ki:

  Merhaba ben zorunlu hizmet olan bir okulda 4yildir calisiyorum.Simdi il dısı atamalarda il ici tercih yapacagm.ama seneye tekrar il dısı tercih hakkım olur mu? Yoksa 3yıl daha beklemek zorunda kalır mıyım acana

  1. Editör dedi ki:

   Seneye il dışı istersiniz.

 165. emrah dedi ki:

  evet aynı ilde 3 yıl 8 ay değil 3 yıl 8 gün oldu yukarıda bir cevapta askerlik ücretsiz izin sayılıyor askerde olanlar eylülde gelebilecek olanlar başvurabilir yazıyor da o yüzden sordum cevap için allah razı olsun

 166. Dural dedi ki:

  Hocam bugun mebbis üzerinden tercih başvurusu yaptim ama suan düşünemediğim bir kaç noktadan dolayı mebbis uzerinden yaptigim dilekcenin iptalini isteyebiliyormuyum?

  1. Editör dedi ki:

   Evet istersiniz okul reddeder siz tekrar yaparsınız.

 167. emrah dedi ki:

  selam aleykum göreve başlayalı 3 yıl 8 gün oldu ağustota askere gideceğim il dışı tayin isteyebilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   Aleykum Selam. Aynı ilde 3 yılınız dolduysa istersiniz. 3 yıl 8 ay aynı ildeyse sorun yok.

 168. ozlem90 dedi ki:

  Merhaba.Benim esim polis ve istanbula tayini cikti yanliz ilcesi belli degil ve baslama yapmadan da belli olmuyor.acaba simdi il disi ile ben bir yere yerlessem.esimin goreci baska bir ilceye ciktiginda agustosta tekrar es durumu yapabilir miyim yoksa direk es durumunu mu beklemeliyim?simdiden tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizin görevi sizin atamanızın çıkacağı ilçeden başka bir ilçeye çıkarsa eş durumu yaparsınız.

   1. ozlem90 dedi ki:

    Çok tesekkur ederim

 169. Sercan dedi ki:

  Ben ve eşim il dışı atama istedik benim çıktı eşimin çıkmadı eşim eş durumundan istedi yine çıkmazsa ben iptal edebiliyor muyum eski görev yerime ? Sız bu sorulara hocam iliski kesmeden iptal dilekcesi vermeniz gerektigini soylemissiniz.peki hocam iliski kesmeme suresi eş tayinine kadar devam ediyor mu?bunun bir süresi var mi? Bir de iptal dilekcesi kesin olarak olumlu bir sekilde sonuçlaniyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   İlişik kesmezseniz iptal dilekçesi verirsiniz ancak kesin diye bir şey yok. Eş durumuna kadar ilişik kesmeyin.

   1. Sercan dedi ki:

    Hocam anlayamadığım nokta şu ilişik kesmezseniz demissiniz ancak bunun 15 gunluk suresi yokmudur?bu süre zarfinda eş tayinlerinin sonuclari aciklanir mi?

    1. Editör dedi ki:

     Hocam eş durumu isteyecekler için istisna vardır.

 170. vehbi dedi ki:

  İyi akşamlar, benim tayinim çıkar da eşimin tayini eş durumunda da çıkmazsa ben ilişik kesebiliyor muyum? Eşim de bir sonraki özür grubu dönemine kadar ücretsiz izin kullanabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Evet tabii, siz isterseniz il dışından hemen sonrada ilişik kesebilirsiniz.

   1. vehbi dedi ki:

    Çok teşekkür ederim.

 171. Gülay dedi ki:

  İyi akşamlar hocam. Ben zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. Kılavuzda yer alan 40 tercih yaptıktan sonra 41.tercihte il seçimi işlemi nasıl yapılıyor? 41. tercihte seçtiğimiz ile kesin atanır mıyız? Teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   İyi akşamlar hocam. 40 tercih yaptıktan sonra isterseniz 41.tercihten bir il seçiyorsunuz. Zorunlu hizmet durumunuza göre hizmet puanınızı baz alarak sizi bir okula atıyor. Kesin atanırsınız diye bir kural yok. Seçtiğiniz ilde branşınızda açık olursa atanırsınız. Örneğin bir sınıf örğetmeni 41.tercihten Ankara seçerse atanamaz. Ancak İngilizce öğretmeni Ankara seçerse atanma ihtimali yüksek.

 172. aslı dedi ki:

  merhaba öncelikle.ben zorunlu hizmet yükümlüsüyüm.muğlanın seydikemer ilçesine il dışı başvurusu yapacağım.eşim çevre sehircilikte mühendis.o da fethiyeye eş durumu yapacak.ağustos ta fethiyeye eş durumu yapabilir miyim?muğla büyükşehir belediyesi bu arada.bodrum da yazacağım.eşim bodruma gelirse bodrum içinde eş durumu yapabilir miyim?yazacağım okul bodrum yalıkavak beldesinde.

  1. Editör dedi ki:

   Evet Ağustos eş durumu başvurusu yapabilirsiniz. Eşinizle farklı bir ilçede olursanız eşinizin görev yaptığı ilçe ile eşinizin ikametgahının olduğu ilçeyi seçebilirsiniz.

 173. gaye dedi ki:

  merhaba, benim eşim polis memuru. 3 yıldır istanbuldayız. benim zorunlu çalışma yükümlülüğüm tamamlandı il dışı atamalarına başvuracağım ancak benden sonra eşimin ataması yapılmazsa ben iptal edebilir miyim? ayrıca istanbulda 2. hizmet bölgesi 4. hizmet alanında çalışıyorum il dışına açılan hangi okulları tercih edebilirim? teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmetinizi bitirdiğiniz için sistemde açık tüm okulları tercih edebilirsiniz. Emniyet ve MEB arasında bir protokol var mı bilmiyorum eşiniz Emniyete sorsun. Yoksa iptal ettirmeniz imkansız.

 174. Merve dedi ki:

  Merhabalar, 2015 eylül atamasıyım. Şu an çalıştığım okul zorunlu hizmet kapsamında değil. Seneye mecburi olarak zorunlu hizmet bölgesine tayin istemek zorunda mıyım? Yaptığım tercihlerden hiçbiri çıkmazsa resen olarak mı atanırım eğer öyleyse süreç hakkında biraz bilgi verir misiniz? Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler..

  1. Editör dedi ki:

   Evet seneye zorunlu hizmet için resen atanırsınız, öncesinde il içi atama ve il dışı atamada size tercih hakkı verirler. Tercih yapmazsanız ya da yapıp çıkmaz okulunuzda kalırsanız resen zorunlu hizmet olan bir ile (Hakkari, Şırnak vs) gönderirler. Şu anda başlayan 2017 il dışı atama başvurusu ile zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilirsiniz.

 175. tuba dedi ki:

  2014 de atandım. Eylül ayında açığa alındım. Tercih yapabileceğim söylendi ama 30 eylüle kadar iade edilmezsem ne olacak?

  1. Editör dedi ki:

   Tercih yapabilirsiniz, iade edildiğinizde yeni yerinizde göreve başlarsınız. 30 Eylül açığa alınanlar için geçerli değil.

   1. tuba dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Milli eğitimde tercih yapabilirsin ama nerede başlayacağı biraz sıkıntılı bir durum dediler. Tercih bölümümde üst kısımda 30 Eylül e kadar işe başlayacağınızı belgelendirmeniz gerekir diyor. Belge şansım yok. Tercih yapıp bekleyeceğim.

 176. Özge gür dedi ki:

  2016 yılında eşim izmirden trabzona il dışı ile zorunlu hizmete atandı bende 2016 ağustosta vandan eş durumu ile trabzona geldim. Okulumda seneye norm fazlası çıkıyorum ve okulum zorunlu hizmet degil. Ben şimdi il disina zorunlu hizmetimi tamamlamak icin basvuruda bulunabilirmiyim. Bulunabilirsem esimde bu agustosta eş durumu isteyebilir mi yanima. Ilgilenenler icin tesekkur ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Siz il dışına zorunlu hizmete tayin istersiniz eşinizde Ağustos ayında yanınıza ister.

 177. süleyman dedi ki:

  Sayın Editör,ben eş durumu atamasından şu anda bulunduğum şehre iki yıl önce(2015 Eylül) geldim.Eşim ise Kasım 2016 atamasında A şehrine atandı.Doğal olarak eş durumu mazeretim kalmadı.Bulunduğum şehir ile eşimin atamasının olduğu şehir çok yakın olduğu için eş durumu ataması yapmak istemiyorum. Bu il dışı atamalarında kendi şehrimdeki zorunlu hizmet bölgesi gelmezse resen farklı bir şehre atanır mıyım?Resen atama olursa eşimin bulunduğu şehre mi yoksa herhangi bir şehre mi atanırım? Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz zorunlu hizmet yaptı mı, sizin durumunuz nedir, ikinizin zorunlu hizmet bilgileri hakkında detaylı açıklama yapar mısınız

   1. süleyman dedi ki:

    Ben zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. Eşim sözleşmeli öğretmen ve 2016 Ekim-Kasım atamasında atandı.Benim merak ettiğim ağustosta eş durumu istemezsem resen atanır mıyım?Yoksa 1 yıl daha kendi okulumda kalır mıyım?Resen atama her yıl yapılmıyor herhalde.Resen atama olması halinde eşimin bulunduğu şehre mi yoksa herhangi bir şehre mi atama olur? Teşekkür ederim.

 178. haluk dedi ki:

  iyi günler hocam. 22.09.2014 tarihinde göreve başladım halen aynı ildeyim. bu ağustosta askere gideceğim, gitmeden önce atama isteyebilir miyim. yani 30.09.2017 tarihinde askerde olacağım bunun bi engeli olur mu? teşekkürler..

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda il dışı yaparsınız, il dışı atamanız çıkarsa görevden ayrılıp yeni yerinizde başlarsınız. Sonrada askere gidersiniz.

   1. haluk dedi ki:

    sevk işlemimi yaptırdım, bir sıkıntı çıkarmaz değil mi? teşekkürler

    1. Editör dedi ki:

     Çıkmaz hocam, görevdesin şu anda.

     1. haluk dedi ki:

      teşekkürler…

 179. Aydın İNCİ dedi ki:

  Hocam İl dışı tayin isteyeceğimiz yer eşime açılıyor bana kapalı görünüyor.Eşim şimdi ister ve çıkarsa ben özür durumundan yararlanıp tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz.

 180. ayşe dedi ki:

  iyi günler bulunduğum ilde 3 yılımı tamamladım il dışı tayin isteyeceğim zorunlu hizmetten eşimden dolayı muafım fakat mebbis bilgilerinde zorunlu hizmetini yapıyor görünüyorum ve sadece zorunlu hizmet olan okullar açılıyo tercihlerde. bilgilerimi muaf olarak düzelttirsem milli eğitime yine zorunlu hizmet bölgelerini mi tercih edebilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Bilgilerinizi düzelttirmeniz lazım. İlçe milli eğitim ile ivedi şekilde görüşün

   1. ayşe dedi ki:

    milli eğitimle görüştüm biraz önce düzeltemeyeceklerini söylediler. zorunlu hizmetim eşimden dolayı sadece erteleniyormuş o yüzden zorunlu hizmetim devam ettiği sürece sadece zorunlu hizmet yerlerini yazabilirmişim.ne yapmam lazım bunla ilgili yönetmelik var mi acaba

 181. süleyman dedi ki:

  Sayın Editör,ben eş durumu atamasından şu anda bulunduğum şehre iki yıl önce(2015 Eylül) geldim.Eşim ise Kasım 2016 atamasında A şehrine atandı.Doğal olarak eş durumu mazeretim kalmadı.Bulunduğum şehir ile eşimin atamasının olduğu şehir çok yakın olduğu için eş durumu ataması yapmak istemiyorum. Bu il dışı atamalarında kendi şehrimdeki zorunlu hizmet bölgesi gelmezse resen farklı bir şehre atanır mıyım?Resen atama olursa eşimin bulunduğu şehre mi yoksa herhangi bir şehre mi atanırım. Teşekkür ederim.

 182. Beyza dedi ki:

  Hocam ben nisan ayında evlendim. 3yıllık öğretmenim.Eşim astsubay kadrosu ankarada.il dışı tayin istesem ve çıksa ağustosta eş durumundan yararlanamaz mıyım?

 183. tolga dedi ki:

  Sayın Editör ben 2014 eylül ayında göreve başladım şuan il dışı tayin isteyeceğim ama ağustosta askere gitmem gerekiyor eylülde askerde olacağım nasıl bir yol izlemem gerekiyor eğer tayinim çıkarsa tayinimi iptal edilebilirler mi yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin.

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı isteyin çıkarsa ilişik kesip yeni okulunuzda hemen göreve başlayın. Sonra askere gidersiniz.

  2. Bayram dedi ki:

   Sayın editor hocam ben ilk atandigimda atandigim kurumun 4 yıldı zorunlu hizmet süresi sonra 5 yola çıktı milli eğitime sordum 4 yıl üzerinden degerlendirilecrkdin dediler şimdi tayin isteyeceğim doğu görevimin bitmesine 30 eylül itibariyle 6 aydan az kalıyor bana 1 2 3 hizmet alanları açılır mi

   1. Editör dedi ki:

    Zorunlu hizmetiniz bittiyse 1-2-3 açılır. Zorunlu hizmetin 6 aydan az kalması gibi bir durum sizin için geçerli değil. Bunla ilgili sitemizde haber yapmıştık, onu okuyunuz.

 184. ahmet dedi ki:

  hocam il dışı isyiyceğim şuan müdür vekiliyim. tayin istemek için istafa mı etmeliyim

  1. Editör dedi ki:

   İstifa etmenize gerek yok. Şartları taşıyorsanız isteyin, ayrılış yaparken idarecilikten de istifa etmiş olursunuz.

 185. Gülnihal dedi ki:

  Hocam ben 3. hizmet bölgesi 5. hizmet alanında görev yapıyorum 4 ay ücretsiz izin aldığım için 3 yıllık süremi dolduramadım izin almasaydım dolduruyordum il dışı atamalarda 2. bölge 5. veya 6. hizmet alanı olan yani zorunlu hizmet olan bir başka ildeki okula atama isteyebilirmiyim yani görev yaptığım zorunlu hizmet olan okuldan başka bir zorunlu hizmet oolan şehire atama isteyebilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmet yapıyorsunuz, aynı ilde 3 yılınızın dolması lazım.

   1. Gülnihal dedi ki:

    O zaman bana bugün tayin başvuru tercih sistemi görünmezmi

 186. Betül dedi ki:

  Merhaba…Çalıştığım okul 5.hizmet alanında, 3yıllık çalışma süremi doldurdum il dışı tayin isteyeceğim, 4. Hizmet alanındaki bir okulu tercih edebilir miyim yoksa sadece 5. Ve 6. Hizmet alanındaki okulları mı tercih edebiliyorum ?

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmet olan tüm okulları tercih edebilirsiniz. 4-5-6

 187. Fatih dedi ki:

  Zorunlu hizmetini tamamlayanlar da il dışında istediği il açılmazsa, il içinden okul tercih edebilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmetini tamamlayanlar il dışında il içi yapamazlar.

 188. Sma dedi ki:

  Merhaba her sene eylül ayında il dışı atama olur mu? Belirli seneler mi sadece?

  1. Editör dedi ki:

   Hayır bunun kesinliği yok. İkinci il dışı atama olup olmayacağı net değil.

 189. Idris dedi ki:

  Sayin hocam kilavuz 17 yada 19 . Madde de ildisi tayin isteyenler ayni tayin donemi es durumu mazeretiyle tayin isteyemez yaziyo.yanlis mi degerlendirdim acaba.ben tayin sistemek durumundayim ama agustosta tekrarar geri es durumu isteyemeyecegim seklinde okudum bilgilendirirmisiniz

 190. Nazire UYSAL dedi ki:

  Daha onceki yillarda sira calistirildi mi acaba… ya da en son ne zaman calistirildi. Sizce bu yil ikinci kez il ici atama yapilir mi, gecen sene ve 2014 te yapilmisti

 191. Nazire UYSAL dedi ki:

  Hocam, sira calistirilmasi ile ilgili benim birsey yapmam gerekiyor mu, dilekce vermek gibi… yoksa il milli egitim mi buna karar veriyor, sira calistirilmasi nasil oluyor bilgi verirseniz sevinirim…

  1. Editör dedi ki:

   Sizin yapmanız gereken bir şey yok. Bulunduğunuz ilin İl MEM sayfasını arada takip ediniz. Belki oraya bir açıklama duyuru eklerler.

 192. Nazire UYSAL dedi ki:

  Bilgilendirme icin tesekkur ederim. Bu yil il ici atama istedim. Lakin cikmadi. İstedigim okulda emeklilik dilekcesi veren ogremenler oldugunu ogrendim acaba onlar emekli oldugunda benim tayinin o okula cikar mi. Bilgilendirirseniz sevinirim. Simdiden tesekkur eferim…

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba emeklilik temmuz ayında gerçekleşir. Ağustos Eylül gibi sıra çalıştırılırsa gitme ihtimaliniz olur.

   1. BNTKT06 dedi ki:

    Benim durumum için cevap gelmedi.Çok karmaşık bir durum mu?klavuzda psikoloji geçerli sebep AMA BUNUN IETF NE?BUNUN İÇERİGİNİ NEDEN ÖĞRENECEGİZ.YETKİLİ kişilerin bile dedikleri birbirini tutmuyor.işe vakıf olmayan yetkili çok maalesef…

    1. Editör dedi ki:

     Durumunuz özel. ogretmenlericin.com@gmail.com adresine mesajınızı detaylı olarak yollar mısınız.

 193. BNTKT06 dedi ki:

  4 yıl zorunlu hizmetteyken 3 yıl çalıştım. 4. Yıl eş durumuyla tayınim başka bir şehre çıktı.Boşanma için 1 yılın dolmasını bekliyoruz.boşanma uzun sürecek boşanma gerçekleşmeden ailemin yanına hangi gerekçeyle tayin isteyebilirim.11 yaşında kızım var.Psikolojik etkilenme maddesini nasıl kullanabilirim .psikiyatri raporu yeterli mi? Ya da aile ve sosyal politikalar müdürlüğündeki eşin psikolojik ve ekonomik şidfet uygulamasıyla bir rapor tutanayeyeterli olur mu?

 194. Onur dedi ki:

  Hocam il dışı yapip yeni görev yerine gittikten sonra,Ağustos ayında eş durumundan tayin isteyebilir miyiz?

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz.

   1. Gülçin dedi ki:

    İldisindan sonra es durumu tayini isteyebilecegimizi il disi klavuzunun kaçıncı maddesine dayanarak söyleyebiliriz? 147yi aradığımda yapip yapmamakla ilgili kesin birsey söyleyemediler.

 195. Cgl dedi ki:

  Iyi günler. 3 yıldır aynı köyde çalışıyorum. Zorunlu hizmetim de bitiyor. Il ici istemedim. İl dışı tercihinde bulunacagim. Ben de İl disi aramalarında tercihlerime il ici de ekleyebilir miyim? Il ici gelse deneye yine il dışı deneyebilir miyim

  1. Cgl dedi ki:

   Şimdiden teşekkür ederim bu arada 🙂

 196. Atakan dedi ki:

  Zh yukumlusüyum.son 1 yikdir zorunlu hizmet alaninda calisiyorum.ilde toplam 5 yildir çalisiyorum.il dişi yada il disindan il ici tayin isteyebili miyim.simdiden tesekkur ederim.

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı istersiniz ayrıca son 3 yıldır aynı okuldaysanız da il içi de yaparsınız.

 197. tarık dedi ki:

  Hocam
  Zorunlu hizmet bölgesinde çalışıyorum.İl içi tayin istedim istediğim yerler çıkmadı.Şimdi bu il dışı atamasında il içi tayin istediğim yerdeki öğretmen il dışı ataması ile giderse ben onun yerine atanabilir miyim hocam.şimdiden teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Evet atanabilirsiniz.

 198. Özlem dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. İsteğe bağlı il dışı atamaları ve özür grubu il dışı atamalarında yolluk alınabiliyor mu?Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Tabii yolluk alabilirisniz.

 199. Elif dedi ki:

  Merhaba hocam,1 yıl doğu görevi sayılan yerde ücretli öğretmenlik yapmanın doğu görevine hiç bir şekilde etkisi yok mu

  1. Editör dedi ki:

   Sadece bir miktar hizmet puanı alırsınız, hizmet süresine katkısı yok.

 200. orhan dedi ki:

  Merhaba 3 ay temel eğitimden sonra aynı okula dönüp 12 ay er öğretmenlik yapıp askerliğimi tamamladım. Bu sürenin ne kadarı hizmet puanına sayılır. teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Asker öğretmenliğin temel eğitim kısmı olan yaklaşık 1 aylık süresi hariç hepsi sayılır. Kısa dönem ve uzun dönem askerlik süreleri sayılmaz.

 201. Ramazan dedi ki:

  Bitlisin bir köyünde zorunlu hizmeti tamamladım.tercih olarak başka bir ilin zorunlu hizmet bölgesine geldim ve burada 1 yıldır çalışıyorum.*tayin isteme durumum varmı* veya burada zorunlu hizmet bölgesi puanı alır mıyım

  1. Editör dedi ki:

   Tayin istemeniz mümkün değil. O ilde 2 yıl daha çalışırsanız il dışı istersiniz. İsteğe bağlı yer değiştirdiğiniz için zorunlu hizmet ek puanı alamazsınız.

 202. Arzu dedi ki:

  Hocam merhaba esim bu yil il disi tayin isteyecek yalniz zorunlu hizmetini hala bitmedi ben ise zorunlu hizmetimi tamamladim. Eşimin muaf olup il disindan her yeri yazmasi mumkunmu. Boyle bir durumda bunu nasil belgelendirip tercih yapacagiz. Cevap verirseniz cok sevinirim çünkü kimse bize net bir sey soylemiyor. Somdiden tesekkur ederim

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz kurumuna dilekçe yazsın, sizin zorunlu hizmetinizin bittiğini ve kendisininde muaf tutulmasını talep edecek. MEBBİS’e işleyecekler. Bu kadar.

 203. Sercan dedi ki:

  Ben ve eşim il dışı atama istedik benim çıktı eşimin çıkmadı eşim eş durumundan istedi yine çıkmazsa ben iptal edebiliyor muyum yani en başadönebiliyormuyuz

  1. Editör dedi ki:

   Siz eş durumu sonuçlanana kadar ilişik kesmeyin. İptal dilekçesi yazın. Cevap gelene kadar da yine ilişik kesmeyin.

   1. Adem KAYA dedi ki:

    Ama ilişik kesmek için belirli bir süre yok mu hocam? Eş durumu sonuçlarını beklersek o süreyi aşmış oluyoruz.
    Bir de eş durumu gelmeme ihtimali nedir hocam bu konuda mağdur olursak çok kötü olur.

    1. Editör dedi ki:

     Eş durumunda ilişik kesme hususunda esnek davranılıyor. Eş durumu çıkmayabilir, kesinlik yok.

 204. Kader dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Şu an ücretli izindeyim. 25 ağustos 2017 de iznim bitecek göreve başlayacağım. Şimdi il dışı tayin isteyip atamam çıktığında gittiğim okulda göreve başladıktan hemen sonra 2018 hazirana kadar ücretsiz izne ayrılsam, 2018 Ağustos’ta eş durumu tayini isteyebilir miyim? Yani eş durumu için 1 yıl aynı okulda görev yapma durumunda ücretsiz izin sayılıyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   İstersiniz hocam sorun yok.

 205. ibrahim dedi ki:

  hocam,3.bölgenin 4. alanında zorunlu hizmetimi yapmaktayım ve 3 yılım doldu şimdi il dışına 2. bölgenin 4. alanına zorunlu hizmetimin kalan kısmını yapmak içintayin isteyebilir miyim

  1. ibrahim dedi ki:

   hocam üstte cevap vermişsiniz tesekkur ederim yanlışlıkla tekrar yazdım

 206. ibrahim dedi ki:

  hocam,3.bölgenin 4. alanında çalışmaktayım ve 3 yılım doldu şimdi il dışına 2. bölgenin 4. alanına tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmet olan okuldan zorunlu hizmet olan okula istersiniz.

   1. İsminiz dedi ki:

    Merhaba ben Konyada zorunlu hizmetimi yapıyorum. 3 yılım dolmadı ancak ilçede 4 kişi norm fazlasıyız ve müdür tercih yaparak il dışı zorunlu hizmete yerleşebileceğimi söyledi, norm fazlası durumunda 3 yıl şartı aranıyor mu dönüş yaparsanız çok sevinirim.

 207. Bilge dedi ki:

  Merhabalar ben geçen sene il içi için tercih yapıp köyden ilçeye geldim ve bu sene ilçede görev yaptım ilçedeki okulum birlikte Bingöl’de görev sürem dört yıl oluyor 12 eylül 2013 de öğretmenliğe başladım il dışı yapabilirmiyim bu durumda

  1. Editör dedi ki:

   Evet il dışı atama başvurusu yapabilirsiniz.

 208. Nur dedi ki:

  Ben 3 yıl köyde görev yaptım ve geçen il içi atamasiyla ilçeye geçiş yaptım.Şimdi il dışı atama yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   2017 il dışı atama başvurusu yapabilirsiniz.

 209. Arslan dedi ki:

  Şimdiden teşekkürler.
  2012 Şubat ayında 5 yıl zorunlu olan bir okulda çalışıyorum. Zorunlu hizmet bittikten sonra verilen ek puanları almak amacıyla bulunduğumuz okulda kalmak zorunda mıyız. İl dışı veya eş durumu sonucunda doğu görevi olan başka bir yere gittiğimde de zorunlu hizmet ek puanı alır mıyım?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, zorunlu hizmet ek puanı alabilmeniz için aynı kurumda çalışmaya devam etmeniz lazım.

 210. Naim dedi ki:

  Kolay gelsin,
  Eşim il içinde iki sene farklı bir okulda çalıştı sonra eş durumuyla ilçe merkezine geldi ve bulunduğu okulda bir sene çalıştı ve üç yılını doldurdu.Acaba il dışı tayinle il içi bir okula gidebilir mi? Sağolun.

  1. Editör dedi ki:

   Çalıştığı okul kaçıncı hizmette, eşiniz zorunlu hizmet yaptı mı, bu bilgiler önemli.

  2. Naim dedi ki:

   Hocam rahatsız ediyorum ama cevap yazarsanız çok iyi olur.

   1. Naim dedi ki:

    Zorunlu hizmeti bitmedi 3,4. Zh bölgesinde çalışıyor denk bir okula gidemez mi il içinde?

    1. Naim dedi ki:

     Önemli hocam.zh yapıyor hala

     1. Editör dedi ki:

      Sorunuzu tek seferde ayrıntılı olarak detaylı sorunuz. Parça parça olunca ne yazdığımızı sizin ne yazdığınızı unutuyoruz.

 211. tolga dedi ki:

  Sayın hocam öncelikle emeğinize ve kaleminize sağlık. 30 Eylül 2017 tarihi itibarıyla aynı ilde 3 yıl 6 günüm dolmuş oluyor. İl dışı tayin isteyeceğim. Sayın hocam pansiyonlu okullarda belleticilik görevi ile ilgili bilgilendirmeyi okudum kısmını tıklamak şart mı? Bir de puanım 145, branşım kimya, istanbul gelir mi? Saygılar

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, o puanla İstanbul’a gideceğinizi düşünüyorum. Pansiyonlu okulları tercih edecekseniz onu işaretleyeceksiniz.

   1. tolga dedi ki:

    Sayın hocam çok teşekkürler, son bir sorum olacak, 40 okulun hepsini tek tek incelemek zor olabilir, yani atıyorum 40’ı da pansiyonlu değilse o pansiyonlu okullarda belleticilik görevi ile ilgili bilgilendirme yazısını okudumu işaretlemek sorun olur mu? Teşekkürler…

 212. Mehmet dedi ki:

  Merhaba hocam benim sorum şu 30 eylül itibarıyla benim görev surem 3 yıl 8 gün olacak zorunlu hizmet görevi olan bir okuldayim ama bu il dışı arama sonuçlandıktan sonra ağustosta askere gidecem peki askerlik durumu hizmet suremi etkiler mı

  1. Editör dedi ki:

   Askerlik süresince kısa dönem ve uzun dönem askerlik hizmetten sayılmaz. Asker öğretmenlik çıkarsa 11 ay hizmetten sayılır 1 ay sayılmaz.

 213. Gökhan dedi ki:

  Merhaba hocam, biraz uzun bir sorum olacak kusura bakmayın. 12.09.2012 yılında zorunlu hizmeti 5 yıl olan bir ilçe okuluna atandım. 2014 yılında asker öğretmen olarak görevime devam ettim. Fakat 24 Şubat 2017 itibariyle bulunduğum okulda norm fazlası olduğumdan tercih yapıp, ZH süresi 4 yıl olan bir köy okulunda görevime devam ediyorum.
  1- Doğu görevim (ZH) bitmiş sayılır mı?
  2- Eşim de aynı ilçede 3 yılını doldurduğundan il dışı tayinde ona sadece ZH okulları mı açılır?
  Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Hemen bir hesap yapalım. Şu anda çalıştığınız okulu eski okulunuz olarak farzedelim zorunlu hizmet süresi 5 yıl. Siz 12.09.2012 yılında atandınız, tüm geçen süreler zorunlu hizmet süresi olduğundan normalde 12.09.2017 tarihinde zorunlu hizmetinizin kalması lazım. Ancak asker öğretmenlikten dolayı zorunlu hizmetiniz 1 ay daha uzar çünkü asker öğretmenlikte 1 aylık temel eğitim süresi sayılmıyor. Bu yüzden zorunlu hizmetiniz 12.10.2017 tarihine uzar…. Ancak sizin şubat 2017 de geldiğiniz okulun zorunlu hizmet süresi 4 yıl. Siz zorunlu hizmetinizi tamamladınız. Okulunuza dilekçe verin ve zorunlu hizmetinizi kaldırmalarını isteyin.
   İkinci olarak sizin zorunlu hizmetiniz tamamlanırsa yani kaldırılırsa eşinizin zorunlu hizmeti de muaf tutulur. Muaf tutulan kişilere zorunlu hizmet olmayan okulların da açılması gerekmektedir.

   1. Gökhan dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim hocam. Bu konuda muaallakta kalmıştım. Çünkü müdür yardımcısı bana köy okulunda en az 6 ay çalıştıktan sonra zorunlu hizmetin kalkabileceğini söylemişti. Bu konu dediğiniz gibiyse hemen yarın dilekçe verip ZH kaldırılmasını talep edeceğim.

 214. Ayse dedi ki:

  Merhaba hocam ben 3 yil zorunlu hizmet olmayan bir okulda calistim.daha sonra ayni ilin zorunlu hizmet bolgesindede 1 yil çalistim.ilde toplam 4 yil calismis oldum.bu il disi atamada gene zorunlu hizmet olan yerlere il disi tayin isteyebilir miyim.kafam cok karisti.ne olur beni bu konuda aydinlatin.tesekkur ederim zorunlu hizmetim bitmedi.4.huzmet alaninda 1 yil calistim

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda çalıştığınız yerin hizmet alanı nedir, 4-5-6 da çalışıyorsanız istersiniz.

 215. Ömer dedi ki:

  Eşim doğu görevini tamamlamadan eş durumundan yanıma geldi.bu defa benim tayin doğuya cikti(ilk atama)şimdi eşim il dışı tayin istemese ,ağustosta eş durumu isteyebilir mı. Yoksa doğu görevi bitmediği için ressen atanır mı.

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizin zorunlu hizmeti ertelenmiş durumda mı, bu yıl ertelenmiş durumdaysa resen gelmez ağustos ayında eş durumu yaparsınız.

   1. Ömer dedi ki:

    Mebbiste zorunlu çalışma yükümlülüsu yazıyor.

 216. Hasan dedi ki:

  Hocam size zahmet bı de benim duruma yorum yapar mı sin. Doğu’da 8 yıldır sinifcı olarak görev yapıyorum ve bu yilkesin gitmek istiyorum buradan. Adana ya gitmek istiyorum ama norm fazlası olduğundan il dışı ile gidemiyorum. Ben de yakın alan Niğde ,Maraş,Kayseri yazacam ve diyelim Maraş geldi il dışı ile.Atamam cikdiktan sonra ilişik kesmeden temmuz ayında eşim Adana da ssk li ise girdi(2 yılda 369 gün tam) mazeretim oluştu, Ağustos mazeret ataması ile Adana’yı isteyen bilir miyim, diyelim maraşa olan atamam iptal ettirip Adana için özür grubuna ağustosta baş vurdum ama Adana norm fazlasından dolayı beni almaya bilir mı, alamayınca nerenin personeli oluyorum doğudaki yer mı iptal olan Maraş mı.

 217. HASAN dedi ki:

  Sayın hocam, asker öğretmenlik süresi zorunlu hizmete dahil oluyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   Asker öğretmenlikte ilk baştaki 1 aylık süre sayılmıyor onun dışında yaklaşık 11 ay sayılır.

 218. Sadettin dedi ki:

  Merhaba Sayın editor her ikimizde öğretmen olan bir aileyiz il disi aramalarda ben başvuruda bulunacağınım eşim konaklama ve seyahat hizmetleri alan öğretmeni ve Özür grubuna başvuracak eğer Özür grubunda okul açilmaz ise il emrine verilebilir mi ya da ben atamanın iptal edebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Sizin il dışı atamanız çıkarsa eş durumuna kadar ilişik kesmeyin. Eşiniz eş durumundan ataması çıkmazsa iptal dilekçesi yazarsınız. İl emri verilmeyebilir. Kesin bir uygulama değil.

 219. seda dedi ki:

  hocam ya şimdi ben il dışından il içi yapıcam da zorunlu hizmet yükümlüüsyüm aynı okulda 3. yılılm bitti. ama neden sistemde kendi ilimiz açılmıycakmış gibi bir his var. BÖYLE Bir şey olabilir mi.? mutlaka kesin olarak kendi ilimizde açılır mı hocam

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuzu anlamadık.

   1. Seda dedi ki:

    Hovam kesin olarak zorunlu hizmeti tsmsmlsmayanlara il dışından il içi acılcsk mı

    1. Editör dedi ki:

     Şartları taşıyorsanız açılacak olan atamada bu durumda tayin istersiniz.

 220. Emre dedi ki:

  Merhaba. Branşım Türk Dili ve Edebiyatı. Siirt’te görev yapıyorum. Puanım 82. İl dışından Batman merkezi yazacağım. Çok programlı lise dışında bir okulun gelme ihtimali nedir acaba?
  Bir de il dışında yerleşemezsek ikinci il dışının geçen sene olduğu gibi açılma ihtimali var mıdır?
  Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, branşınızın durumunu incelemek lazım. Batman’da son yapılan il içi atama norm durumlarına bakınız. Bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca ikinci il dışı yönetmelikte ya da resmiyette yok. MEB tarafından yapılan sürpriz atamadır. İkinci il dışına yapılacak diye ümit bağlamayın.

 221. AHMET ÇELİK dedi ki:

  Hocam öncellikle teşekkürler. Ildisindan il içi yaparken. Ildisi tercihlerler birlikte il içini yapabiliyor muyuz? Yoksa sadece il dışı ya da sadece il içi mi yapabiliyoruz?

  1. Editör dedi ki:

   Sistem bu sene nasıl açılacak bilmiyoruz. Normalde aynı anda yapılabiliyor.

 222. Tugba dedi ki:

  Yazınız için teşekkürler.30 Eylül 2013 göreve baslama tarihim.
  1. Aynı okulumda 4. Yilimi bitirdim.Okulunun zorunlu hizmeti 4 yıl 30 eylülde zorunlu hizmetim kalkmış sayilir mi? Bunun için ayrica mem e dilekçe verdim.
  2. 4 yılım 30 Eylul tarihiyle doluyör kabul edilirse yani zorunlu hizmetim bitmiş sayilirsa il dışından il içi yapabilir miyim?
  3. Aynı tercih listesine hem il dışı hem il içi okullar yazılabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba eğer zorunlu hizmetiniz tamamlandı olarak MEBBİS’e işlenirse il dışından il içi yapamazsınız çünkü zorunlu hizmetiniz bitmiş oluyor. 30 Eylül 2017 baz alındığında zorunlu hizmetin bitmesi il dışı kılavuzuna eklenmedi.

 223. miyase dedi ki:

  2013 yılında zorunlu hizmet olmayan bir okula atandım. mayıs 2015 te zorunlu hizmete döndü. aynı okulda 4. yılımı bitireceğim. il dışı yapar ve çıkarsa sonradan eş durumu tayini isteyebiliyor muyum? nikahımız il dışı belli olduktan sonra olacak bir sorun teşkil eder mi? nişanlım özel sektörde çalışıyor şartları sağlıyor.Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba il dışından sonra eş özrü isteyebilirsiniz. Sorun yok.

 224. nazmi aydın dedi ki:

  Hocam kolay gelsin. Özür gurubundan tayin isteyebilmek için memur eşi talebi yapılan ilde ne kadar süre ile SGK’lı çalışan durumunda olması gerekmektedir.

  1. Editör dedi ki:

   Bunda süre yok, son 2 yılda 360 sigorta şartını sağlasın, son çalıştığı ilde isterse 1 haftadır çalışıyor olsun.

 225. İsminiz dedi ki:

  Yazı için teşekkür ederiz çok bilgilendirici bir yazı olmuş bir sorum olacaktı il dışı atamalarında muhtemel boşalacak yerler gözükür mu yoksa sadece boş kadrolar mı tercih edilebilir

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atamada tüm boş normlar gözükür.

 226. fatma dedi ki:

  Ben edebiyat öğretmeniyim.30 eylül 2017 itibariyle 4 yıl 20 gün olmuş oluyor görev sürem.Bulunduğum okulun zorunlu hizmet süresi 4 yıl yani tamamlamış oluyorum.Hizmet puanım 21 haziran 2017 e göre 95.
  İl dışı da yapabiliyorum evlendiğim için eş durumu da yapabiliyorum.
  95 puanla VAN merkez gelir mi?
  il içinde istediğim okullar dolmuş gözüküyor.
  il dışı yapmak mı mantıklı eş durumu yapmak mı?İl dışında öğretmenler giderse eş durumunda istediğim yani tuttuğumuz eve daha yakın yer gelme ihtimali artar diye düşünüyorum. Bana bir fikir verirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atamada güzel okulları yazın. Gelmezse eş durumundan yazarsınız.

   1. fatma dedi ki:

    teşekkür ederim.il içi ile kadrosu dolan okullar il dışında öğretmenlerin tayin isteme ihtimaline karşı tercihe açılır mı?

    1. Editör dedi ki:

     Boş normlar açılır.

 227. hayriye b dedi ki:

  Sayin editor
  Il disi tayin isteyecek ogretmenin okuluna bende yine il disi isteyebilir miyim? Yani il icindeki gibi tum okullar mi aciliyor sistemde?
  Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Sistemde açılan tüm okulları tercih edebilirsiniz.

 228. Hayrettin dedi ki:

  Mrb hocam. Eşimin il dışından tayini cikti diyelim. Ben de ağustosta eş durumu yapicagim. Es durumunda eşimin olduğu ilceyi yazmak zorundamiyim yoksa farkli bir ilçe yazabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizin olduğu ilçeyi de diğer ilçeleri de yazabilirsiniz.

 229. murat dedi ki:

  şubat 2016 da 3/6 okula atandım adaylığım bitti yeni evlendim ama 3 yıllık zorunlu hizmetim var 1 yılı bitti il dışı atamada bulunabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   6.hizmet alanında çalışıyorsunuz, zorunlu hizmet yapıyorsunuz ancak aynı ilde 3 yıl çalışmadığınızdan isteyemezsiniz.

 230. ela dedi ki:

  yazı için tşkler sorum şuydu il dışına iki eş başvurabilecek durumdayken biri başvursa eğer diğer eş ağustosta eş durumu isteyebilir mi yoksa il dışına iki eşin mi başvurması gerekiyor

  1. Editör dedi ki:

   Eşlerin aynı anda il dışı yapma zorunluluğu yok, diğer eş bekler eş durumu ister.

 231. Nihat Teker dedi ki:

  Hocam Merhabalar. Ben Van ‘da 3/6 olan bir okulda görev yapiyorum iller arasından Van’dan 3/4 -3/5-3/6 olan bir okulu tercih edebilir miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   Aynı okulda üç yılınız dolduysa ve zorunlu hizmetiniz bitmediyse yapabilirsiniz.

   1. Nihat Teker dedi ki:

    Okulumda üç yılımı doldurdum hocam zorunlu hizmetim de bitmiş oluyor şu an o zaman yapamayacak miyim ?

    1. Nihat Teker dedi ki:

     Hocam su an baktim mebbise zorunlu çalışma yükümlüsü yaziyor yapabiliyormuşum teşekkür ederim

     1. Nihat Teker dedi ki:

      Hocam benim baya kafam karisti iller arasi kilavuzundaki 30 eylül 2017 tarihinde benim 3 yilim tamamlanmış oluyor o konuda sorun yok . zorunlu hizmetim su an kalkmadi zorunlu hizmet içinde ayni tarihi mi baz aliyorlar yani 30 eylül 2017 tarihini eğer öyleyse yapamaz miyim? e. i

     2. Editör dedi ki:

      İl dışı atamada 30 Eylül 2017 baz alındığında zorunlu hizmet kalkması maddesi konmadı. Eklenirse ya da değiştirilirse farklı sonuç çıkar.

 232. İlker dedi ki:

  Eşim çalıştığı okulda 3 ay ayliksiz izin kullandığı için 3 yılını dolduramiyor,fakat çalıştığı okulda norm fazlası durumda 2017 yılı il dışı atama isteyebilir mi? Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Norm fazlası öğretmenler il dışı atama başvurusu yapamazlar.

 233. umran kaya dedi ki:

  MERHABA SAYIN HOCAM 5 AĞUSTOSTA ZORUNLU HİZMET GÖREVİM OLAN 5 YIL DOLMUŞ OLACAK . MEBBİS TE HALİHAZIRDA ‘ZORUNLU HİZMET : YAPIYOR’ İBARESİ YAZIYOR. ZORUNLU HİZMET OLMAYAN OKULLARIN DA BANA AÇILMASI İÇİN BU İBAREYİ İLÇE MİLLİ EĞİTİMDEN DEĞİŞTİRMESİNİ TALEP ETMEM GEREKİYOR MU? YOKSA SİSTEM KENDİLİĞİNDEN 30 EYLÜLÜ BAZ ALIP BENİM ZORUNLU HİZMET OLMAYAN OKULLARIN DA BANA AÇILMASINI KABUL EDECEK Mİ?

  1. Editör dedi ki:

   30 Eylül tarihi baz alındığında zorunlu hizmetini tamamlayanlara otomatik tüm okullar açılacak ancak bu kılavuzda yer almadı. İl içi atama kılavuzunda vardı. İl dışı 2017 atama kılavuzuna eklenmedi.

 234. zehra dedi ki:

  Sayin editör, ben 2015 subat atamasiyim. Atandigimda okulum zorunlu hizmet degildi, 2016daki degisiklikle zorunlu hizmet oldu. Gecen yil bize tayin hakki verdiler ama istemedik. Acaba bu yil da o hakki yine verirler mi? 🙁

  1. Editör dedi ki:

   Bu konuda çok soru geliyor. Şu andaki kılavuza göre isteyemezsiniz ancak başvuru ekranında sizle ilgili bir madde yer alırsa istersiniz.

 235. Mazdek dedi ki:

  Yazı için teşekkürler.3 dönem yani bir buçuk yıl zorunlu hizmet okulunda çalıştım. Mazeretten dolayı başka bir okula gittim. Mazeret ortadan kalkınca tekrar zorunlu hizmet okuluna tayin istedim. İlk zorunlu hizmet okulundaki süreye göre mi olur ikinci zorunlu hizmet okulunun süresine göre mi zorunlu hizmet sürem hesaplanır.

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda son çalıştığınız okulun hizmet süresine tabiisiniz. Bu okulun zorunlu çalışma süresi 5 yılsa sizde daha önceden 2 yıl çalışmışsanız bu okulda 3 yıl daha çalışınca zorunlu hizmet süreniz tamamlanır.

 236. Erdal dedi ki:

  Hocam 3-4 olan bir okulda 2 yıldır çalışıyorum. Şimdi bu il dışında il içi yer değiştirebiliyormuyum . 3-5 olan bir okula geçmek istiyorum. Mümkün mü böyle birsey 3 yılını doldurmadan okul değiştirmek

  1. Editör dedi ki:

   4.hizmet alanında çalışıyorsunuz sanırım. Aynı okulda 3 yılınız dolmadan yer değiştiremezsiniz.

 237. Esra dedi ki:

  Merhaba hocam. meslek lisesinde Bilişim teknolojileri ogretmeniyim. Calistigim okulun Zorunlu hizmet süresi 5 yıl. 3 yıldır aynı okulda çalıştığım için il dışı isteyeceğim.sizce ıstanbul gelir mi,puanim 55.

  1. Editör dedi ki:

   İstanbul il içi atama normlarına bakınız, sonuçlara baknız. Fikir sahibi olabilirsiniz. Görüşümüze göre İstanbul’da iyi yerler olmasa da gitme ihtimaliniz var.

 238. AL dedi ki:

  Merhaba hocam eşim il dışı bende ağustosta özür ataması yapicam.esimin tayini çıkar ben ozur gurubundan yanına gidemezsem eşim atamasını iptal edebilirmi?birde ilisigimizi en gec ne zaman kesebiliriz?

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı ataması çıkan öğretmen eş durumuna kadar ilişik kesmeyecek. Ataması çıkarsa aynı anda ilişik kesilecek. Çıkmazsa iptal dilekçesi verilecek. Asla ilişik kesilmeyecek.

   1. Esra dedi ki:

    Hocam merhaba benım nıkahım 10 mayısta kıyıldı esım asker gecıcı gorevle sırnaktaydı ne zaman donus yapacagı net degıldı ben ıl dısından ankaraya aılemın yanına tayın ıstedım oldu bende ılısıgımı Kestım yalnız yenı bellı oldu kı esım cankırıya gerı dondu sımdı ben cankırıya tayın ısteyebılecekmıyım ne yapmam gerekıyo

    1. Editör dedi ki:

     Evet istersiniz sorun yok. İl dışından sonra eş özrü yapılabilir.

 239. Oktay Kurt dedi ki:

  Zorunlu görev süresi 3 yıl olan okulumda zorunlu görevim şu anda değil de 30 eylül itibariyle dolmuş oluyor. İl dışı tercih yoluyla il içindeki zorunlu görev olan bir okula gidebilir miyim? Eğer gidebilirsem bu yıl normal il içi yaparak önümüzdeki yıl kullanabileceğim il dışı hakkım saklı kalır mı?

  1. Oktay Kurt dedi ki:

   2014 26 eylülde atandım. İl içi yaparsam seneye il dışı yapabiliyorum ama il dışı yoluyla il içi yaparsam seneye il dışı yapabilir miyim?

   1. Editör dedi ki:

    Diğer sorunuzun altında cevaplandırıldı.

  2. Editör dedi ki:

   Merhaba şu andaki kılavuza göre aynı okulunuzda üç yılınız dolduysa il dışından il içi istersiniz. Seneye tekrar il dışı istersiniz.

   1. Oktay Kurt dedi ki:

    Evet ancak zorunlu görevim 30 eylül itibariyle doluyor. İl dışından il içi sadece zorunlu görev yükümlüleri yapabiliyor demiştiniz. Ben il dışında zorunlu görev olmayan yerleri tercih edebiliyorken il dışından il içi olarak mevcut durumumda zorunlu görev olan yerleri yazabilir miyim?

    1. Editör dedi ki:

     Tekrar söylüyorum, il dışı kılavuzda 30 Eylül 2017 itibari ile zorunlu hizmetini tamamlayanlarla ilgili bir ibare yok. Eğer zorunlu hizmetinizi tamamlamış sayılırsanız il dışından il içi yapamazsınız ancak zorunlu hizmetinizi tamamladı gözükmezseniz yaparsınız. Kılavuzda 30 Eylül ile ilgili zorunlu hizmet süresi bilgisi yer almadı.

 240. Özgür dedi ki:

  Merhaba yazınız için teşekkür ederim. Ben il dışı tercih yapıdan esimde Ağustos da eş durumundan yanıma gelicek.diyelim eşimin tayini çıkmadı ben il dışı atamami iptal edebilcekmiyim.yada bana il dışı çıktı diyelim ben ilişik kesince kıyım? Kilavuzda ilişik kesersem iptal edemiycegim yazıyor.

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos ayında eşinize çıkmazsa siz ilişik kesmeden iptal dilekçesi vereceksiniz ve cevap bekleyeceksiniz. Siz eş durumuna kadar ilişik kesmeyeceksiniz.

 241. Nefise dedi ki:

  Hocam il dışı tayinim eşimin bulunduğu ilden başka bir ile çıkarsa ağustosta eşimin bulunduğu ile eş durumu tayini isteyebilir miyim? Nikahınızı il dışı tayininden sonra yaparsanız isteyebilirsiniz diye duyumlar alıyorum da bu doğru mu?

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atamadan sonra eş özrü isteyebilirsiniz.

 242. Baris dedi ki:

  Merhabalar,zorunlu hizmet süresi 4 yıl olan bir kurumda öğretmenim.Suan ki yapmis olduğum hizmet surem 3 yil 9 ay dir yani 30 eylul 2017 tarihi itibariyle zorunlu hizmet süresini doldurmuş olacağım.il dışı tercihlerinde 1,2 ve 3. hizmet alanlarındaki okullar sistemde bana acilir mı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, 2017 il dışı atamada 30 Eylül baz alındığında zorunlu hizmetini dolduran öğretmenlere zorunlu hizmet olmayan okulların açılması maddesi konmadı. İl içi atamada bu vardı. Bu yüzden net bir yorum yapamayız. MEB eğer bu konuda resmi yazı ya da duyuru yapmazsa isteyemezsiniz. Ancak bu yazı yayınlanacak ve sistem açılacaktır görüşündeyiz.

 243. Matematikci dedi ki:

  Hocam emeğinize sağlık oncelikle. 47 puanım var. Elazığ zorunlu hizmet bölgeleri düşünüyorum ortaöğretim matematik branşım. İhtimal düşük mu sizce

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, branş olarak iyi durumdasınız ancak son il içi atamada Elazığ’a bakmak lazım. Elazığ il milli eğitimin sitesinde il içi normlara ve atama sonuçlarına bakınız.

 244. Suna dedi ki:

  Merhaba hocam öncelikle ben bu yıl okulumda 3. Yılımı doldurdum zh 4 yıl olan bi okul il dışı isteyecem bununla beraber gelmezse diye il içinden yerler de yazacam acaba bana il içinden bir yer gelirse ben seneye tekrar il dışı isteyebilir miyim yoksa gittiğim okulda 3 sene daha çalışmak zorunda mıyım biraz karışık oldu ama

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hayır üç yıl çalışmanıza gerek yok. İl dışından il içi istedikten sonra seneye tekrar il dışı isteyebilirsiniz.

 245. uğur dedi ki:

  Merhaba hocam 2016 yılında zorunlu hizmet alanına il içi tayin istedim.4.hizmet alanında 1 yıl çalışmış bulunmaktayım.Bu atamada il dışı zorunlu hizmet alanlarına tayin isteyebilir miyim?(ilde 5.yılım)

  1. Editör dedi ki:

   4.hizmet alanında çalışıyorsunuz, zorunlu hizmetinizi yapmadınız ve aynı ilde 5.yılınız. İl dışı atama ile zorunlu hizmet olan yerlere tayin istersiniz.

 246. Bahar s. dedi ki:

  Merhaba, ben okulöncesi öğretmeniyim il dışı tayin isteyeceğim. Eşim sınıf öğretmeni, ağustosta eş durumundan yanıma atanamazsa veya kötü bir yere atanırsa ne yapabiliriz? Puanı düşük ve ayanamamasından korkuyoruz antalya tarafına, ben iptal edebiliyor muyum sonra

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba iptal ettirmek için dilekçe yazarsınız ancak çok zor. Eşinize çıkmazsa ya eski yerinde devam edecek ya da ücretsiz izne ayrılacak. Bu arada özür grubu kılavuzu yayınlanmadan da net bir şey demek yanlış olur.

 247. Ahmet keskin dedi ki:

  Sayın editör: eş değer bölge kavramı tam olarak nedir. Mesela ben 2 nin 5 o olan bir okulda çalışıyorum su an zorunlu hizmetim bitmedi ama 3 yıl doldu. 1 in 4 ü olan bir okula tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Eş değer bölge dediğimiz aslında kısaca şudur; doğu görevi yapan kişi yine doğu görevi olan okula gidebilir. Zorunlu hizmeti 3 yıl olan okulda çalışan öğretmen 3-4-5-6-7 yıl olan okulları tercih edebilir. Zorunlu hizmeti 7 yıl olan okulda çalışan öğretmen zorunlu hizmeti 3-4-5-6 yıl olan okulları yazabilir.

 248. hasan dedi ki:

  merhaba hocam. bulunduğum kurumda 3. zorunlu hizmet yılım bitiyor. il dışı atamada zorunlu il içi tercihim gelirse il dışı hakkım saklı kalır mı? yani 1 yıl sonra tekrardan il dışı tercihi yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İl dışından il içi yaparsanız seneye tekrar il dışı istersiniz sorun yok.

  2. Eda dedi ki:

   Peki il ici ve il disi ayni tercih listesine yazabiliyor muyuz ? Ben de il disindan il ici isteyecegim il disi tercihlerim gelmezse bulundugum okulda kalmamak icin il ici de yazacagim.

 249. e.ergn dedi ki:

  Şubat 2016 da atandım Ancak atandığım dönemde okulum ZH değildi Ben özellikle ZH olmayan okul tercih ettim ilk yıl sonunda il dışına başvurabilirim diye ancak okulumuz bir süre sonra Şubat 2016 Tebliğler dergisi yayınında ZH kapsamına girdi. Geçtiğimiz 2016 il dışında 9.maddenin aynısı 2016 da hizmet alanı değişenlere verildi.Ancak bizler adaylığımız kalkmadığı için başvuramadık. Bu yıl adaylık kalktı başvurmak istememize rağmen 9. madde sadece 2017 şubatta ZH olan okuldakilere 3 yıl şartı aramadan başvuru imkanı tanıyor. Bu durum bizler için haksızlık oluşturduğunu düşünüyorum. Sizce başvurumun onaylanma imkanı olabilirmi. Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba siz tüm detayı anlatmışsınız aslında, maalesef şu anda siz isteyemezsiniz. Geçen sene bu hak verilmişti.

   1. e.ergn dedi ki:

    Geçen sene verilen hak havada kalmış oldu çünkü geçen sene bizlerin adaylığı kalkmadı o yüzden başvuramazdık adaylığımız bu yıl kalktı bu seferde 2017 ye hak tanındı. Kağıt üzerinde verilmiş gibi görünen ancak icraatte işe yaramayan bir hak oldu ve bizler mağdur olduk. Neyse hocam teşekkür ederim.

    1. Reyhan dedi ki:

     Bende ayni durumu 2015 yılında yaşadım ama bu yilda 2017 de atananlarin adayligi kalkmamis olur ve isteyemezler bu madde neden var

     1. e.ergn dedi ki:

      Kağıt üzerinde olan ama doğru dürüst kimsenin yararlanamadığı bir madde hocam. Zaten adaylık 1 yılda kalkıyor ilk yıl seçemiyoruz ikinci yılda da bir önceki sene için izin vermiyorlar burada olduğu gibi Eee zaten sonunda 3 yılı doldurmak zorunda kalıyoruz o maddenin bir hükmü kalmıyor. Bunu malesef kimseye anlatamıyoruz.

    2. zeren dedi ki:

     ben de aynı durumdayım 2016 şubatta tercih yaptıktan hemen sonra okulumun puanı değişti. hak kaybına uğradım. bu konuda yapılabilecek birşeyler yok mudur?

 250. Savaş şekerci dedi ki:

  Merhaba hocam eşimizle birlikte il dişi isteyecegiz istedigimiz il antalya ikimizede farkli ilçeler çiktı,birimiz iptal edip dıgerimiz eşimizin ilçesine agustosta yapılacak olan özür durumunda başvurabilirmiyiz

 251. Cenk dedi ki:

  Hocam biz esimle ayni okulda gorev yapiyoruz esimin 4 yil benim uc yilim bitti.il disi tayinide ikimizede farklı okullar tayinimiz ciksa yeni yerlerimizde goreve baslasak agustosta ikimizden birisi es durumu yapabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aynı ilin farklı ilçelerine çıkarsa gidip göreve başlayacaksınız sonra ağustos ayında eş durumu yapacaksınız. Farklı illere çıkarsa biriniz iptal ettireceksiniz sonra ağustos eş durumunda iptal ettiren diğerinin yanına il dışı eş özrü isteyecek.

 252. Savaş şekerci dedi ki:

  Eşimle birlikte kahramanmaraştan antalyaya il dişi tayın isteyecegiz.İkimizde antalyanın farklı ilçelerine düştük diyelim.Birimiz alanya digerimiz manavgat bu durumda agıstosta yapılacak eş özür durumunda eşimizin ilçesine tayın isteyenilirmiyiz.eger isteyemiyorsak eşimden ayrımı kalacam

  1. Editör dedi ki:

   İsteyebilirsiniz. Farklı illere çıkarsa biriniz iptal ettireceksiniz. Aynı ilin farklı ilçelerine çıkarsa Ağustos eş durumu atamasına başvurabilirsiniz.

   1. Semra dedi ki:

    Meraba hocam ben sozlesmeli ogretmenim esim ise hakim bizim es durumumuz nasil olabilir acaba

    1. Editör dedi ki:

     Dün Müsteşar Tekin’in açıklamasına göre sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tamamen muallakta. Net bir gelişme yok. Dünkü açıklamayı okuyunuz ve videoyu izleyiniz; http://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-personel/sozlesmeli-ogretmenler-es-durumu-atamasi-tayini-isteyebilir-mi-18297.html

 253. hilal dedi ki:

  merhabalar
  7 yıllık öğretmenim zorunlu hizmetimi yapmadım özür grubundan bulunduğum kurumda çalışmaktayım.3 yılımı doldurdum.il dışı tercih yapabilirmiyim yoksa özür grubu atamalarını beklemek zorundamıyım?

  1. Editör dedi ki:

   Evet il dışında zorunlu hizmet olan okulları tercih yapabilirsiniz.

   1. hilal dedi ki:

    teşekkürler

 254. cenk dedi ki:

  meraba benim sorum şu ben 2017 il içi tayini istedim ve kendi okuluma çıktı.eşimde şimdi il dışı isteyip il içindeki zorunlu hizmeti olan okulları yazacak ve olaki çıkarsa ağustosta ben eş durumu isteyebilirmiyim tekrar

  1. Editör dedi ki:

   İsteyebilirsiniz.

 255. Öğrt dedi ki:

  Merhabalar 30 Eylül 2017 tarihine kadar benim zorunlu görevim bitiyor ancak ben aynı ilde 3 yılı doldurmadığım için tercih yapamıyorum. Bu durumda eşim tercih yapacak ancak zorunlu hizmeti bitirmedi benden dolayı muaf olur mu? Tercihlerde zorunlular mı açılır acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Şu şartlarda eşinizin muaf olması söz konusu değil. Eşinize zorunlu hizmet yerleri açılır.

   1. Öğrt dedi ki:

    Mevzuatta yazan “eşlerden birinin zorunlu hizmet yapması yeterli” maddesi geçerli olmaz mı

   2. ALİ dedi ki:

    Hocam benim eşiminde il içinde gidebileceği hiçbir okul olmadığı için yönetmelik maddesinde (35/2) il içinde hiçbir norm bulunmayan alan için il dışı isteğinde bulunabilir yazmakta acaba bize özel durumdan ötürü her yer açılır mı eşim doğu görevini yapmadı henüz benim de aynı arkadaş gibi eylülde bitmekte

 256. sevilay dedi ki:

  Merhaba editörüm,
  Çalıştığım okula ildışından geleli 2 yıl oldu ve okulumda norm fazlasıyım.Zorunlu hizmetimi şubat ayı itibariyle tamamladım.İldışından ilici isteyebilirmiyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atama kılavuzunda norm fazlası öğretmenlerle ilgili bir atama ibaresi maalesef yok.

 257. Gülizar dedi ki:

  Merhaba il dışı tayin isteyip de gitmekten vazgeçersek, ilişik kesmezsek bulunduğumuz okulda kalabiliyor muyuz ve bir sorun olur mu, yaptırımı var mı

  1. Editör dedi ki:

   Bu konuda çok farklı bilgiler olsa da kılavuza göre böyle bir durum söz konusu olamaz. Geçerli mazeretiniz yoksa iptal ettiremezsiniz.

 258. Gülizar dedi ki:

  Merhaba, il dışından il içi tayini zorunlu hizmeti tamamladığımız halde isteyebiliyor muyuz.

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmetini tamamlayanlar il dışından il içi tayin isteyemezler.

 259. arzu dedi ki:

  Merhaba editörüm gecen yıl zorunlu hizmet bölgesine il içi tayin istedim 1 yıl çalışmış bulunmaktayım bu yıl il dışı zorunlu hizmet bölgelerine tayin isteyebilir miyim?(ilde 5.yılım)

  1. arzu dedi ki:

   Sayın editörüm bende soruma cevap alabilirsem çok sevinirim.Teşekkürler

 260. 6.hizmet alaninda dedi ki:

  Ben 4 yil merkezde calistim son 1 yilda zorunlu hizmet bolgesi olan 4.bolgede calistim ilde toplam5 yildir calisiyorum.1.bolgede 5 yil 4.bolgedede 1 yildir calisiyorum.bu atamada gene zorunlu hizmet olan bir yere il disi tayin isteyebilirmiyim.ne olur acele cevap bekliyorum.tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Aynı ilde 3 yılınızı tamamlamışsınız. Şu anda dördüncü hizmet alanında çalıştığınızı varsayalım (bölge ile alan farklı) zorunlu hizmet olan yerleri yazabilirsiniz.

 261. ALİ dedi ki:

  Öncelikle yazı için teşekkür ederiz norm fazlası öğretmenler geçen sene il dışında tercih yapabildi bu sene henüz norm fazlaları ile ilgili yazı gelmedi acaba bu sene de tercih yapılabilecek midir?

  1. Editör dedi ki:

   Norm fazlası öğretmenlerin il dışı atama yapmaları konusunda MEB’den yazı gelirse birkaç gün içinde netleşecektir.

   1. ALİ dedi ki:

    Çok teşekkür ederiz Editörüm yazınız ve ilginiz için

 262. Fenci dedi ki:

  Merhaba hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. İl dışı tayinleri belli olduğunda kaç gün içinde ilişik kesmemiz lazım 28 inde hemen kesmesek olur mu ? Bide atama kararnameleri 28inde okullara gelir dimi yani istesek 28inde çalıştığımız okulla ilişiğimizi kesebilir miyiz?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba kararnameniz okula gelecek ve size tebliğ edilecek. Tebliğ edildikten sonra ayrılış yapabilirsiniz. Tebliği geç alabilirsiniz. Yeni görev yerinize başlamanız için de 15 gününüz olacak. Atama kararnameleri o zamana kadar gelir.

   1. kaplan dedi ki:

    kararname geldikten sonra belli bir süre varmı? idarecinin telefonla kararnameyi bildirmesi tebliğ sayılır mı ?

    1. Editör dedi ki:

     Yazılı, sözlü bildirmek tebliğdir, kararnamenizde süre varsa o süreye uyacaksınız yoksa tebliğ günü geçerlidir.

 263. Gızem dedi ki:

  6.hizmet alaninda 1 yi calistim

 264. Gizemm dedi ki:

  Merhaba ben 2014 eylülde atandım. Şimdi il dışı yapsam ve çıksa acaba ağustosta eş durumuna başvurabilir miyim? Ayrıca eş durumunda evli kalınması gereken bir süre var mı? Ağustos başında nikah yapılması sorun olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Evet eş durumu yapabilirsiniz. Evli kalmada süre yok. EŞ durumu atamasından 1 gün önce dahi nikah kıysanız olur. Ağustos ayı başında yapabilirsiniz. Önemli olan eş durumu ataması başlamadan önce resmi nikah yapmanız.

 265. mehmet dedi ki:

  hocam şuan bulunduğum okul zorunlu 3. yılım bitti. ıl dışından il içi yapabilir miyim. (zorunlu hizmetim daha tammalanmadı )

  1. Editör dedi ki:

   Dördüncü, beşinci ve altıncı hizmet alanlarında görev yapıyorsanız ve aynı okulda 3 yılınız bittiyse yaparsınız.

   1. hasan dedi ki:

    peki il dışından il içi gelirse il dışı hakkı saklı kalır mı?

    1. Editör dedi ki:

     Diğer sorunuzda cevaplandırdım.

 266. semih dedi ki:

  iyi çalışmalar dilerim. birçok konuda bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim.
  bir sorum olacaktı.
  ben 22.09.2014 tarihinde 3 e 6 olan bir okulda göreve başladım. il dışı tayin isteme hakkım var. ekranda bana açılacak olan okullar şu an itibariyle zorunlu hizmetimi tamamlamadığım için yine 6.alandan mı olacak yoksa açık olan tüm okullar bana gözükecek mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, size zorunlu hizmet olan tüm okullar açılacak. Zorunlu hizmet süresi 3 yıl, 4 yıl, 5 yıl, 6 yıl, 7 yıl olan tüm zorunlu hizmet okullarını tercih edebilirsiniz.

 267. Gızem dedi ki:

  Merhaba.ben 4 yil antalya merkezde 1.hizmet bolgesinde calistim.4.yilun sonunda il ici tayinle zorunlu hizmet bolgesi olan antalya aksekiye tayin istedim.ve cikti.1 yildirda zorunlu hizmet bolgesinde calisiyorum.ilde toplam 5 yilim doldu.simdi il disi tayinle zorunlu hizmet bolgesini yazabilimiyim.tesekkurlr

  1. Editör dedi ki:

   Kaçıncı hizmet alanında çalışıyorsunuz

 268. eren dedi ki:

  Merhaba, il dışı tayin isterken ben büyükşehrin merkez ilçelerini yazdığımda eşimin branşında merkez ilçeler açılmamışsa diğer açılan ilçeleri yazmak zorunda mı?

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizde sizle birlikte il dışı mı isteyecek? Eğer bu şekilde ise zorunluluk yok.

   1. eren dedi ki:

    Evet sayın hocam eşim sınıf öğretmeni, eğer ona merkez ilçeler açılmazsa diğer ilçeler açıldığı halde yazmazsa eş durumu yapamama tehlikesi olur mu? İyi çalışmalar.

    1. Editör dedi ki:

     Hayır hocam, böyle bir şey olmaz.

 269. esra dedi ki:

  merhaba il dışı tayin başvurusunu nasıl yapacağız . milli eğitime mi gideceğiz yoksa önce müdürün yanına mı

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, 15 Haziran’da MEBBİS’e gireceksiniz oradan başvuru yapacaksınız. Tercihlerinizi yaptıktan sonra okul müdürüne onaylatacaksınız.

 270. Leyla Açığ dedi ki:

  Merhaba benim de bir sorum var. Bende il içi atama istedim. İstediğim okullar çıkmadı. Okulumda kaldım. İl dışında o okuldan il dışı isteyecek öğretmen varmış. Bende yine il dışında atama döneminde il içi o okula atama isteyebilirmiyim?

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmet olmayan okuldaysanız ve isteyeceğiniz okul zorunlu hizmetse istersiniz.

 271. selcen dedi ki:

  Öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim.Zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. Meslekte 4. yılım. Bulunduğum okulda 2 yıl 8 ayı doldurdum.Bakanlık il içinde tayin isteyemeyeceğimi 3 yıl şartından dolayı söyledi.İl dışında tercih yapabileceğimi söylüyor.Ben ise il dışında il içi tayin istemek istiyorum.İsteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Bulunduğunuz okulun hizmet alanı nedir?

   1. selcen dedi ki:

    Serbest bölgedeyim hocam,2/2

 272. Serap dedi ki:

  Sayin editörüm ben nizip anadolu imam hatip lisesine 2015 subatta atandim okulumuz 2016 da zorunlu goreve gecti bu yil tercih yapabilir miuim henüz 3 yilim dolmadi

  1. Editör dedi ki:

   Şubat 2017 de zorunlu hizmet kapsamına alınan okullara önceden atananlar zorunlu hizmet olan yerlere atama başvurusu yapabilirler.

   1. Reyhan dedi ki:

    Sayin editor, okulu zorunlu hizmet kapsamina 2016 yilinda alinmis bu yuzden yapamiyor mu net anlayamadim

 273. Canan dedi ki:

  Merhabalar,
  Geçen yıl zorunlu hizmet kapsamında iller arası tayinle bulunduğum ile atandım. Şu an aynı ilde beşinci yılım. Bu atamada tercih yapabilir miyim?
  Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Şimdi ilk cümlede o ile geçen yıl atandım diyorsunuz ikinci cümlede aynı ilde 5 yılı tamamladım diyorsunuz. Anlayamadık.

   1. Canan dedi ki:

    :))Sayın editör dört yıl merkezde görev yaptıktan sonra geçen yıl il dışı atamada bulunduğum ildeki bir kasabaya atandım. Yani il değiştirmedim. Beş yıldır aynı ildeyim. Bu yıl il dışı tercih yapabilir miyim, bir fikriniz var mı diye sormak istemiştim.

    1. Editör dedi ki:

     2017 il dışı atama başvurusu yapabilirsiniz.

     1. Canan dedi ki:

      :)) Yanıt için çok teşekkür ederim.

 274. Canan dedi ki:

  Bu atamalara istifasi 1yili gecmis olan basvurabilirmi.

  1. Editör dedi ki:

   Anlamadık, ne istifası. Meslekten istifa edenler mi? Eğer böyleyse isteyemezsiniz.

   1. canan dedi ki:

    Ogretmenlikten istifa edince 6ay sonra geri dönüş mümkün diye biliyorum.siz meslege dönüş yokmu diyosunuz istediniz.

    1. Editör dedi ki:

     Belirttiğiniz hususlara göre bu şekilde il dışı hakkınız yok.

     1. canan dedi ki:

      Peki.il ici hakkim varmi? Memleket degistirdim burdan tercih yapamazmiyim.

   2. canan dedi ki:

    Yoksa bu atamadami tercih yapamiyorum.calistigim yerdeki milli egitim sefi 6ay sonra dilekceyle dönüş yapabilirsiniz demisti.ancak baska ildeki milli egitim yok öyle bisey atama tarihlerinde tercih yapip donebilirsin dedi.hangisi dogru yada mümkün

 275. yusuf dedi ki:

  Ben 2014’te subat ayının 11 atandım ildışı tercihde bulunacağım yıl bazında zorunlu hizmetimin dolmasına 2 ay var bana tercih yaparken sadece zorunlu hizmet alanları mı açılır.Yoksa ilmem gidip zorunlu çalışma yükümlüsü ibaresini zorunulu çalışma yukumluluğünü tamamladı şeklinde guncelletmemiz
  mi gerekir .

  1. Editör dedi ki:

   Size sadece zorunlu hizmet olan okullar açılacak.

   1. yusuf dedi ki:

    30 eylül itibariyle dogu görevim bitiyor ama.

 276. Tolga gelircan dedi ki:

  Merhaba puanim194 acaba kilis,antep ve maras a atamanın yapılma ihtimali varmi

  1. Editör dedi ki:

   Branşınız nedir?

   1. Tolga gelircan dedi ki:

    Sınıf öğret.

    1. Editör dedi ki:

     3 ilde de şansınız var ancak merkez ve iyi yerler olmaz. İlçeler, köylerden tercihleriniz gelebilir.

 277. öğretmeeen dedi ki:

  Ben şuan ücretsiz izindeyim ve çalıştığım ilde ikamet edemiyorum şartlarımdan dolayı. Ücretsiz iznim 15 temmuzda bitecek. İl dışı tayin isteyeceğim ancak başlama yapacağımı bildirmeme gerek var mı varsa nasıl bildireceğim birde ikametgahim farklı bir ilde yolluk alırken sıkıntı yaşar mıyım?

  1. Editör dedi ki:

   Evet 15 temmuz’da göreve başlayacağınızı bildiren bir dilekçe ya da evrak yollayın okulunuza başvuru yapın. İkametgahınızı görev yaptığınız yere taşıyın.

   1. öğretmeeen dedi ki:

    Birşey daha sormak istiyorum cok araştırdım ama cevabını bulamadım. Ben şuan ücretsiz izindeyim ve sizin söylediğiniz gibi 30 eylüle kadar başlama yapacağınızı bildiren bir dilekçe ile kurumuma müracaat etmek istedim m. Ancak ben ücretsiz izindeyken norm fazlası olmuşum ve bakanlık beni resen başka bir kuruma atamış. Ben ücretsiz izne ayrılırken çalıştığım okulum onlara bir ilişiğimin olmadığını söylüyor. Yeni atamam yapilan okul onlardan başlama yapmadığım için birşey yapamayacağını söylüyor. Milli eğitim hepsinden de kararsız ne olacağını bilmiyor. Şuan sıkıntılı bir doğu ilinde eşimin yanındayım onun için kadromun olduğu ile gidip yüzyuze halledemiyorum. Ne yapmalıyım. Tercihte bulunamayacak mıyım il dışını hakettiğim halde yardımcı olursanız çooook sevinecegim. Çünkü çok araştırdım ama bulamadım. Yarın da başvurular başlıyor diye stres yaptım.

    1. Editör dedi ki:

     Bakanlık ile görüşün, sendikalıysanız sendikanızla görüşün. Sorununuzu açığa kavuştursunlar.

 278. Sami dedi ki:

  Merhaba 2012 de atandim 2017 eylul 12 de zorunlu hizmetim bitiyor il dışı zh veya zh olmayan yerlere atanabiliyor muyum ?

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atama kılavuzuna bu maddeyi eklemediler. İl içi atamada 30 Eylül itibari ile zorunlu hizmetini tamamlayanlara bu hakkı verdiler. MEB’den birkaç gün içinde açıklama gelmezse isteyemezsiniz.

 279. Öğrt dedi ki:

  Merhaba hocam. 30 Eylül 2017 tarihine kadar benim zorunlu görevim bitiyor ancak ben aynı ilde 3 yılı doldurmadığım için tercih yapamıyorum. Bu durumda eşim tercih yapacak ancak zorunlu hizmeti bitirmedi benden dolayı muaf olur mu? Tercihlerde zorunlular mı açılır acaba?

  1. Öğrt dedi ki:

   Bana neden cvp yok acaba 🙁

  2. ALİ dedi ki:

   Bende hocamızla aynı durumdayım acaba bu konuda bilginiz var mıdır?

   1. Editör dedi ki:

    Bu konuda açıklamamız önceki yorumlarda olmuştu. Bulamazsanız tekrar sorunuz.

 280. seda dedi ki:

  hocam 3 yıldır istanbulda zorunlu okulda çalışıyorum. zorunlu sürem 6 yıl toplamda. 3 yılım bitti. il dışı atamalarda il içi yapabilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba durumunuz değerlendirildiğinde aynı ilde 3 yılınız dolduğunda il dışı, aynı okulda 3 yılınız dolduğunda il içi başvuru yapabilirsiniz. Zorunlu hizmet olan okulları tercih edeceksiniz.

   1. Seda dedi ki:

    Neden hcm. 8. Madde yye göre olabiliyır

    1. Editör dedi ki:

     Size verilen cevabı kontrol ettiniz mi.

     1. seda dedi ki:

      yapamazsınız demişssiniz.

     2. seda dedi ki:

      pardon hocam. özürdilerim oluyormuş. yanlış bakmışım

 281. HASAN MENGİLLİ dedi ki:

  Ben Karsın bir köyünde çalışma süresi 4 yıl olarak ilkokul öğretmeniyim il dışı tayin puanım 110 Gaziantep iline tayin olabilme şansım varmı acaba

  1. Editör dedi ki:

   Zor gözüküyor hocam. Gaziantep il içi atama sonuçlarına bakınız. Ön bilgi olur.

   1. ayşe dedi ki:

    131 puanım var yozgat gelir mi zorunlu hizmetim bitti

    1. ayşe dedi ki:

     sınıf öğretmeniyim

     1. Editör dedi ki:

      131 puanla Yozgat’a gitmeniz çok zor. Çok mahrumiyet yerleri yazmanız lazım. Ancak bu şekilde bile ihtimal çok zayıf.

 282. Merve dedi ki:

  Merhaba 3yıl 8aylik ogretmenim doğu görevi yapıyorum bulunduğum yerin hizmet süresi 5 yıl.. 1 aylik ayliksiz izne ayrildim 1 aydan sebep dogu gorevim 1 yil uzamis mi oluyor bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Hocam tam göreve başlama tarihinizi ve aylıksız izin kullandığınız tarihi yazar mısınız

   1. Merve dedi ki:

    Ilk göreve başlama tarihim 12.09.2013. Ücretsiz izni de 15.02.2017 ve 15.03.2017 tarihleri arasında kullandim

    1. Editör dedi ki:

     12.10.2018 tarihinde zorunlu hizmetiniz kalkacak. 1 ay ertelenmiş olacak. Ancak siz 1 ay nedeniyle il dışı atamalarında zorunlu hizmet olmayan okulları yazamayacaksınız.

     1. Merve dedi ki:

      Anladim cok teşekkür ederim faydali yorumlariniz icin emeğinize sağlık saygılar

 283. EVREN dedi ki:

  teşekkürler sayın hocam bilgiler için. bir sorum olacaktı atandığım kurumda hala zorunlu hizmetimi yapmaktayım üç yılım doldu. ildışından il içi yapıcam ama istediğim kurum (ram) dolu. ordanda iki kişi tayin isteyecekmiş il dışından . bende aynı dönemde aynı yeri isteyebilir miyim . istediğimde onlar giderse otomatikmen oraya atanabiliyor muyum ?Şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Evet hocam il dışından il içi dediğiniz gibi yapabilirsiniz. O arkadaşlar giderse sizde oraya atanmış olursunuz.

   1. Eda dedi ki:

    Hocam ben de bu konuda emin olamıyorum il disindan il ici tercih yapamazsin diyorlar..yani hem il ici hem de il disi olan yerleri ayni anda yazamazmisim..yapabilirsin diyenler de tekrar il disi yapabilmek icin 3yil beklemek zorunda kalacagimi soyluyorlar.

 284. Öğretmen dedi ki:

  Diyelim ki il dışı atama istedim eşimin çalıştığı il çıktı. Sonra özür ataması nasıl olacak aynı il içinde özür ataması yapabilecekmiyim ağustosda.

  1. Editör dedi ki:

   Yapabilirsiniz. Büyükşehir ise aynı ilçeye atanırsanız yapamazsınız. Bunun dışında her türlü il içi eş durumu yaparsınız.

   1. Öğretmen dedi ki:

    Teşekkür ederim

 285. Merve dedi ki:

  Merhabalar öncelikle yazıda ıl dışı atama ile ilgili merak edilenleri anlaşılır şekilde çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim. Benim sorum şu ki: Görev yaptığım ilçede 3 yılmı doldurarak (toplamda 6 yıl) zorunlu hizmet yükümlülüğümü bitirdiğimi düşünüyordum . Fakat göreve başlama tarihim 15 eylül gözüktüğü için zorunlu hizmeti bitirmemiş olduğum söylendi. Maddleler arasında zh için 30 eylülü baz alınması diye ifadede göremedim. Teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atamada bahsettiğiniz husus vardı ancak il dışı atamaya bunu eklemediler. Birkaç gün içerisinde MEB’in bu konuda bir yazı ya da e-posta göndereceğini düşünüyoruz. Eğer 30 eylül’e göre zorunlu hizmetini tamamlayanlarla ilgili bir yazı yayınlanmazsa kılavuza göre zorunlu hizmetinizi tamamlamadığınızdan sadece zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilrisiniz.

   1. Merve dedi ki:

    Teşekkür ederim cevabınız için

 286. Özlem dedi ki:

  2013 yılında atandığım kurumun zorunlu hizmet süresi 4 yıldı. Ben atandıktan sonra 5 yıla çıktı. Bu sene 4 yılımı bitirdim, zorunlu hizmetim kalkar mı? Yani bana zorunlu hizmet olmayan okullar da açılacak mı? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Bununla ilgili MEB’in görüş yazısı var. Sizin atandığın zamanki süre geçerlidir. İlçe MEM’e dilekçe ile başvurun. Şuradaki haberimizi okuyun; http://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-mevzuat/okulun-zorunlu-hizmet-suresi-artarsa-ogretmen-eski-sureye-tabii-olur-14629.html

   1. Slnn dedi ki:

    Hocam bende aynı durumdayım.gerekli bütün yerlere sordum yazdım bana verilen cevap 5yıl üzerinden değerlendirileceği.eğer zorunlu hizmetinizin bitmesine 6aydan kısa süre kaldığında değişmiş olsaydı 4yıl olurdu dediler.

    1. Editör dedi ki:

     Yanlış bilgilendirme. Yazıda yer alan MEB’in görüş yazısını gösterin.

 287. Özge dedi ki:

  Sayın editör babam kanser hastası. Ben ailemin olduğu şehre önce il dışı tayin istemeyi düşünüyorum. Oldu ki uzak bi ilçe çıktı. Peki bu durumdan sonra babam için sağlık kurulu raporu alıp Ağustostaki özür grubu atamasına başvurabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Evet başvurabilirsiniz.

   1. Özgür dedi ki:

    Merhabalar, bulunduğum okul 6. hizmet alanında, zorunlu çalışma süresi 3 yıl. Dört yıldır çalışıyorum. İl dışı atamada il içi tercihi vermek istiyorum. Bu mümkün mü ?

    1. Editör dedi ki:

     Merhaba, durumunuzu incelediğimizde il dışından il içi atama başvurusu yapamazsınız.

 288. Duygu dedi ki:

  Yazı için teşekkür ederiz. Bir sorum olacaktı. 3 aralık 2013 göreve başlama sürem, yani 2016 aralıkta 3 yılımı doldurdum. Okulumun zorunlu hizmet süresi 4 yıl. 6 aydan az bir süre kaldı bitmesine, herhangi bir muaflik durumu söz konusu mu? İl dışı isteyeceğim sadece zorunlu hizmet bölgeleri mi açılacak bana? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba 6 aydan az kalma durumu sizin için geçerli değil. Size zorunlu hizmet olan okullar açılacak.

   1. Aynur dedi ki:

    Merhaba atanamadık. Yalnız tercihlerimi karşısında herhangi bir puan yazmıyor . Sadece çizgi var . Bu ne anlama geliyor acaba

    1. Ahmet dedi ki:

     Hocam ben öğretmen değilim ama sevdiğim kız ilk okul öğretmeni ve biz bu sene bir evlenmeye karar verdik ama o bir senelik görevini yeni bitirdi eğer evlenirsek yanıma gelebilir mi hocam