DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Parçalı Bulutlu

MEB 2017 il içi atama kılavuzu ve il içi atamada öğretmenlere ipuçları

Öğretmenlerin il içi atama duyurusu 28.04.2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. 2017 il içi atama kılavuzuna göre öğretmenlerin il içi atama başvuru tarihleri, atama takvimi ve atama sonuçları Eğitim Danışmanı ve Yazar Arif Muzaffer Kul ogretmenlericin.com için değerlendirecek.

MEB 2017 il içi atama kılavuzu ve il içi atamada öğretmenlere ipuçları
01.05.2017
A+
A-

MEB 2017 il içi atama kılavuzu ve il içi atamada öğretmenlere ipuçları

Öğretmenlerin 2017 yılı il içi atama yer değiştirmeleri konulu resmi yazı 28.04.2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından kurumlara gönderildi. Kurumlara gönderilen il içi yer değiştirme resmi yazısının ekinde 2017 il içi atama kılavuzu da yer aldı. Bu yıl yapılacak il içi yer değiştirme için MEB’in belirlediği başvuru tarihi 2016 yılı il içi atama tarihi ile hemen hemen aynı oldu. 2016 yılında il içi atama sonuçları 6 Haziran 2016 tarihinde açıklanmıştı. 2017 il içi atama sonuçlarının açıklanacağı tarihte yine 6 Haziran olarak açıklandı.

İL İÇİ ATAMA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

2017 il içi atama başvuruları konusuna geçmeden önce geçtiğimiz yıl Öğretmenler İçin sitesi için yazmış olduğum İl içi tayin hakkında bilinmesi gerekenler yazıma göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim. 100 binden fazla okunan, 400’den fazla yorum yapılan bir yazı oldu. Halen o konu üzerinden gerek özelden gerek sosyal medya hesaplarım üzerinden sorular geliyor. 2016 yılındaki yazdığım yazıyı yenileyerek 2017 il içi atamada bilinmesi gereken hususları açıklamak istedim.

2017 İL İÇİ ATAMA BAŞVURULARI

İl içi atama başvurusu yapmak için gereken şartlar, hangi öğretmenlerin, kaç yıllık öğretmenlerin il içi tayin başvurusu yapabileceği hususlarını ayrıntılı olarak aktaracağım. Tüm sorulara cevap alacağınızı düşünüyorum, şahsınıza özel bir durumunuz varsa konu altından yorum yazarak cevaplandırmamı isteyebilirsiniz.

2017 il içi atama başvuruları ne zaman yapılacak? MEB personeli için 2017 yılı il içi yer değiştirme tayin işlemleri başvuruları 22 Mayıs 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 26 Mayıs 2017 Cuma günü sona erecek. Burada öğretmenler arkadaşlar dikkat etmeliler 5 günlük bir süre var, MEB bu süreyi uzatmayabilir bu yüzden sürenin sağlıklı kullanılması gerekir. İl içi atama yaparak daha iyi bir okula geçmek isteyen öğretmen arkadaşım tarafından yapılacak tercih hatası mutsuz bir okula atanmasına neden olabilir.

İL İÇİ ATAMA HİZMET SÜRESİ

İl içi yer değiştirme işleminde hizmet puanı ve hizmet süresi hesaplanırken aynı tarih baz alınmayacak. Bu konuda öğretmen arkadaşlardan aldığım sorularda gördüğüm kadarıyla hizmet puanı hesaplama yanlış yapılıyor.

İl içi atamada hizmet süresi için hangi tarih baz alınıyor? 2017 il içi atamada hizmet süresi 30 Eylül 2017 tarihine göre hesaplanacak. 30 Eylül 2017 tarihi itibari ile 3 yıllık görev süresini dolduran öğretmenler il içi atama başvurusu yapabilecekler. Burada hemen bir soru cevap yapalım;

İl içi atamaya başvurmak için kaç yıllık öğretmen olmak gerekli? Zorunlu hizmetini tamamlayan, zorunlu hizmeti ertelenen, zorunlu hizmetten muaf olan ya da halen zorunlu hizmetini yapan öğretmenlerden aynı okulda 3 yıllık görev süresini 30 Eylül 2017 tarihi itibari ile tamamlayanlar il içi atama başvurusu yapabilirler. İl içi atama yapmak için aynı okulda üç yıl çalışmak şarttır. Bunun istisnai durumları da var ancak biraz önce belirttiğim şartları taşıyan öğretmenler için aynı okulda 30.09.2017 baz alındığında 3 yıl çalışma koşulu vardır.

Doğu görevi olmayan yani zorunlu hizmet sayılmayan okullarda çalışan öğretmenler, 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarında yer alan okullarda çalışan öğretmenler eğer adaylıkları kalkmış ise 3 yıl şartı aranmadan zorunlu hizmet olan okullara atama isteyebilirler. Bu durumda olan öğretmenlerin zorunlu hizmetini tamamlamamış olması lazım. 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarında yer alan okullarda çalışan öğretmenlerden zorunlu hizmetini tamamlayan ve erteleten/muaf olan öğretmen için il içi atama başvuru süre şartı 3 yıldır. Bir tavsiyede bulunayım; il içi atama isteyecek öğretmenler okulların hizmet puanları ve hizmet süreleri son hali 2017 güncel dosyayı bilgisayarlarına indirsinler. Çünkü okulların hizmet bölgeleri, hizmet alanları, hizmet puanları, zorunlu hizmet süreleri gibi çok önemli bilgiler bu dosyada yer almaktadır. Tayin isterken bu bilgilere bakmak fayda sağlar. Örnek verecek olursam Adana ili Ceyhan İlçesinde yer alan Cengiz Topel İlkokulu 2. hizmet alanında olduğu için zorunlu hizmet olan bir okul değildir. Bu okula atanmış ve zorunlu hizmet yükümlüsü bir sınıf öğretmeni eğer adaylığı kalkmış ise Cengiz Topel İlkokulunda 3 yıl çalışma zorunluluğu olmadan il içi atama isteyebilir.

Kısa dönem askerlik, asker öğretmenlik, uzun dönem askerlik il içi atama süresinden sayılır mı? Kısa dönem askerlikte geçen 5,5 aylık süre il içi yer değiştirme süresinden sayılmaz. Asker öğretmenlik süresi il içi atama süresinden sayılır ancak asker öğretmenlik başlangıcında yani acemilikte geçen bir aya yakın süre de il içi tayin süresinden sayılmıyor. Burada da bir örnek vereyim; 17 Eylül 2014 tarihinde göreve başlayan bir bayan öğretmen için 30 Eylül 2017 tarihi baz alındığında aynı okulda 3 yıllık çalışma süresini doldurduğu için il içi atama isteyebilir. Ancak aynı okulda aynı tarihte yani 17 Eylül 2014 tarihinde göreve başlayan bir erkek öğretmen geçen yıl asker öğretmen olarak askerliğini yapmışsa 30 Eylül 2017 baz alındığında asker öğretmenlik acemilik süresinden dolayı il içi atamayı 2-3 gün süre ile kaçıracaktır.

Askerde olan öğretmen il içi atama isteyebilir mi? 2017 il içi atama kılavuzu Madde 13 te belirtilen hükümlerden birisi de aylıksız izinde olan öğretmenler için yazılmış. Askerde olan öğretmen aylıksız izinde demektir. Eğer askerde olan öğretmen 30 Eylül 2017 tarihine kadar terhis olacaksa, görevine başlayacaksa il içi atama isteyebilir. Askerde olan öğretmenin il içi atama başvurusu yapabilmesi için 30 Eylül 2017 tarihine kadar askerliğinin sona ereceğini belgelendirmesi gerekiyor. Bu belgeyi de başvuru sırasında okuluna gönderebilir.

Aylıksız İzin İl İçi Atama

Doğum izninde olan, aylıksız izinde olan öğretmen il içi atama başvurusu yapabilir mi? Atama kılavuzunda yer alan yukarıdaki madde askerde olan öğretmenlerde olduğu gibi aylıksız izinde olan bayan öğretmenler için de geçerlidir. Öncelikle doğum izni ile aylıksız doğum izni aynı değildir. Doğum öncesi yasal 8 haftalık doğum izni ve doğum sonrası yasal 8 haftalık doğum izin sürelerinde olan öğretmenler şart aranmadan il içi atama başvurusu yapabilirler. Burada önemli olan doğum sonrası aylıksız izinde olan öğretmenlerin durumudur. Doğumdan sonra aylıksız izne ayrılan bayan öğretmenin izni eğer 30 Eylül 2017 tarihine kadar bitiyorsa il içi atama başvurusu yapabilir. Ancak aylıksız doğum izni 30.09.2017’den sonra sona erecekse öğretmen il içi yer değiştirme tayin başvurusunda bulunamaz.

Norm fazlası olan öğretmen il içi atama başvurusu yapabilir mi? Okulunda resmi olarak norm fazlası olan öğretmen 3 yıllık süre aranmadan 2017 il içi atama başvurusu yapabilir. Norm fazlası ve ihtiyaç fazlası olan öğretmenler il içi atama başvurusunda bulunabilirler.

Okul müdürü, müdür yardımcısı il içi atama başvurusunda bulunabilir mi? Halen okul müdürü olan, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olan idareciler yöneticilik yapmak istemiyorlarsa, idarecilik görevlerine devam etmek istemedikleri takdirde il içi yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.

Görevlendirme çalışılan süreler il içi atama süresinden sayılır mı? Bu soruyu öğretmen arkadaşlardan çok fazla almaktayım. Örnekle açıklayayım. Van Başkale’de bir mezra okuluna atanan bir bayan öğretmen 6 Eylül 2014 tarihinde göreve başlasın. 7 Eylül 2014 tarihinden itibaren her yıl Van merkezde bir okula görevlendirilsin. Geçen 3 yıllık sürede okulunda bir ay dahi çalışmamış bu öğretmen il içi atama başvurusu yapabilir. Geçici görevlendirme süreleri il içi atama süresi hesabına katılır.

İl içi atama başvurusunda hizmet puanı için hangi tarih baz alınacak? İl içi atama başvurusunda hizmet puanı hesaplamayı MEBBİS üzerinden anlatayım. Öncelikle 2017 il içi atamaya  başvuracak öğretmenlerin hizmet puanları 26 Mayıs 2017 tarihine göre hesaplanacak.

İl içi atama için geçerli olacak hizmet puanı hesaplama işlemi;

Öncelikle TC numaranız ve kişisel şifreniz ile birlikte MEBBİS öğretmen girişi yapınız. MEBBİS şifrenizi bilmiyorsanız buraya tıklayarak MEBBİS şifrenizi alınız.

MEBBİS Giriş

MEBBİS’e giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan yukarıdan aşağıya sıralı olan Kişisel Bilgiler Modülü butonuna tıklayınız.

Kişisel Bilgiler Modülü

MEBBİS Kişisel Bilgiler Modülüne tıkladıktan sonra size ait tüm bilgilerinizin yer aldığı bir ekran gelecek MEBBİS girişi yapan öğretmenler bu konulara önceden de aşinâ olabilirler ancak ben tüm detayı en basit düzeyden anlatma ihtiyacı duydum. Bu kısımda ise Hizmet Puanı Hesaplama sekmesine tıklayınız

İl İçi Atama Hizmet Puanı

İl içi atama hizmet puanı hesaplama işlemi için son bir adım kaldı. Hizmet Puanı Hesaplama butonuna tıkladıktan sonra gelen ekranda aşağıdaki gibi Sorgulama Tarihi olarak 26/05/2017 tarihi seçilecek ve Hesapla butonuna tıklanacak. Çünkü 2017 il içi atama hizmet puanı hesaplama süresinden 26 Mayıs 2017 Cuma günü baz alınmaktadır. Tekrar hatırlatırsam 2017 il içi atama hizmet süresi için 30.09.2017 tarihi, 2017 il içi atama hizmet puanı hesaplama için de 26.05.2017 tarihi dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır.

İl içi atama 2017

Yukarıda resimde görüldüğü gibi hesapla butonuna bastıktan sonra 2017 il içi atama da başvuru yapacağınız puan hesaplanacaktır. Destekleme ve Yetiştirme Kursu görevleriniz, Zorunlu Çalışma Yükümlülüğü Ek Puanı, Destekleme ve Yetiştirme Kursları Ek Puanı toplamında Hizmet Puanı Genel Toplamı kaç ise il içi atamada o puanınız geçerli olacak. Hizmet süresi hesabı ve hizmet puanı hesabı umarım anlaşılmıştır.

GÖREVİ BAŞINDA OLMAYAN ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ ATAMA BAŞVURULARI

Görevde olmayan, raporlu, izinli olan öğretmen nasıl il içi atama başvurusu yapacak?

Öğretmenlerin il içi isteğe bağlı yer değiştirme atama duyurusu madde 10 bu durumu açık ve net olarak belirtmiştir. İl içi atama başvuruları sırasında nikah izninde olabilirsiniz, doğum izninde, askerde olabilirsiniz. Bu durumlar ve benzer durumlar yaşayıp görevinin başında olmayan öğretmenler il içi atama başvurularını MEBBİS üzerinden yapacaklar ve başvuru yaptıklarını okul müdürüne, ilgili idarecilere bildirecekler. Okul müdürlükleri de başvuruları onaylayacak. Hiçbir okul müdürü mazereti nedeniyle görevinin başında olmayan öğretmenin başvurusunu onaylamamazlık yapamaz. Onaylamak zorundadır.

İL İÇİ ATAMA YAPANIN İL DIŞI ATAMAYA BAŞVURUSU
İl içi atama başvurusu yapan il dışı atama başvurusu yapabilir mi?

İl içi atama isteyen il dışı isteyebilir mi? En çok sorulardan birisi de bu; il içi atama başvurusu yapanın il dışı yer değiştirmeye başvurusu yapıp yapmayacağı hususu her yıl tartışılır. Öncelikle bu konuda öğretmenler arasında bir yanlış anlaşılma daha doğrusu bir farklılığı görememe var. Bazı öğretmen haber siteleri de yanlış bilmekten kaynaklı öğretmenlere yönelik açıklama yaparken hatalı yönlendirmeler yapabilmektedir. Hemen açıklayayım; il içi atama başvurusu yapmak ile il içi atama başvurusu yapıp ataması çıkmak aynı değildir. Buradan hareketle;

DURUM1: İl içi atama başvurusu yapan ve il içi atama başvurusu çıkan öğretmen aynı yıl il dışı atama başvurusu yapamaz. 2017 yılı il içi atamaya başvuran ve il içi ataması çıkan öğretmen, 2017 il dışı atama başvurusu yapamaz.

DURUM2: 2017 il içi atama başvurusu yapan ancak il içi ataması çıkmayan öğretmen, 2017 il dışı atama başvurusu yapabilir.

Görüldüğü üzere, il içi atama başvurusu yapan ve ataması çıkan öğretmen aynı dönem il dışı atama başvurusu yapamaz. Ancak il içi atamaya başvuran ataması çıkmayan öğretmen aynı dönem il dışı yer değiştirme tayin başvurusu yapabilir.

İL İÇİ ATAMA YAPTIKTAN SONRA EŞ DURUMU

2017 il içi atama başvurusu yaptıktan ve ataması çıktıktan sonra 2017 Ağustos eş durumu atamasına başvuru yapılabilir mi? Evet yapılabilir. İl içi atamadan sonra özür grubu atamasına (eş durumu, sağlık özrü vs) başvuruda bulunabilir bunda bir engel yoktur. Engel sadece il dışı atama başvurusu yapılamama hususunda vardır. 2017 il içi atama duyurusu madde 11 de yer alan cümle; Ancak bunlardan, il içinde yer değişikliği yapıldıktan sonra mazeretleri oluşanlar, mazeret durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.

İl içi atama yaptıktan sonra seneye il dışı atama yapılabilir mi? 2017 il içi atama sonucu yer değiştiren öğretmen 2018 il dışı atama başvurusu yapabilir. Ya da geçen yıl yani 2016 il içi yer değiştirme ile tayini çıkan öğretmen 2017 il dışı atama başvurusu yapabilir. İl içi ataması çıktıktan sonra sonraki sene il dışı atama isteyecek öğretmenin aynı okulda 3 yıl çalışma zorunluğu yoktur. Aynı dönem olmadığı sürece il içi atama istemenin il dışı atama istemeye bir engeli bulunmamaktadır.

İL İÇİ ATAMA BAŞVURUSUNUN İPTALİ

İl içi atama başvuru tarihleri olan 22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında başvuru yapan öğretmen bu tarihler içerisinde isterse atama başvurusunda vazgeçebilir. Okula/ilçe & il MEM’e dilekçe verilerek yapılan başvurudan vazgeçilebilir.

İl içi atama iptal ettirilebilir mi? Ancak; il içi atama başvurusu yapan ve ataması gerçekleşen öğretmen şu andaki atama kılavuzuna göre atamasını iptal ettiremez. Atamalardan sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) atamaların iptal edilmesi yönünde bir duyuru yayımlarsa iptal olabilir, şu anda iptal edilemez hükmü geçerlidir. İl içi ataması çıkan öğretmenin atamasını iptal ettirmek istemesi halinde en önemli husus; ilişik kesmemesi olacaktır. Kısaca atamasını iptal ettirmek isteyen öğretmen ilişik kesmeyecek, mazeret dilekçesi yazacak. Dilekçesine cevap gelene kadar ilişiğini kesmemesi, eski okulundan ayrılmaması lazım

ATAMA BAŞVURULARINDA DİĞER HUSUSLAR

İl içi atama başvurularında en fazla 40 tercih yapılabilecek. Tercihte bulunan öğretmenlerin il içi atamaları hizmet puanlarına göre yapılacak. Aynı okulu tercih eden öğretmenlerden hizmet puanı en yüksek olan o okula atanabilecek. İl içi atamalar Valilikler tarafından yapılacak.

NOT: MEBBİS il içi atama başvuru ekranında tüm okulların listesi gözükecektir. Bu listede yer alan tüm okullar tercih edilebilecek. Ancak İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yayınlanacak olan münhal listeler normu boş olan okullar olacak. Yani İl MEM’lerin listesi normu kesin boş olan okullardan oluşacak. İl içi atama başvurusunda bulunacak öğretmen milli eğitim müdürlüğünün listesinde olmayan okulları da seçebilir. Eğer seçtiği okuldan aynı branştan bir öğretmen il içi atama ile başka bir okula giderse kendisi de o okula gidebilir.

2017 İL İÇİ ATAMA SONUÇLARI VE İLİŞİK KESME

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin 2017 yılı il içi atama sonuçları 6 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak. İl içi atama sonuçları sonrasında ataması çıkan öğretmen 12 Haziran 2017 tarihinden itibaren ilişik kesebilecek. 12 Haziran’dan önce öğretmenler eski görev yerinden ayrılamayacaklar.

ogretmenlericin.com sitesine gelen, sosyal medya üzerinden bana da gelen ve araştırma yaparken gördüğüm bazı soruları da zaman zaman buraya aktaracağım. Sorularını sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

YORUMLAR
 1. mehmet dedi ki:

  2019 il içi atama
  Hocam eşim 8 agustos 2018 dogum yapti ve dogum sonrası 8 haftalik izne ayrildi.sonra bu izin bitti ve 10 ekimde ücretsiz izne ayrildi.sömestır tatilinden sonra göreve baslayacak haziranda il ici tayin isteyebilirmi,okulun 2 yıl calismis bu ücuncü yılı ama kullandigi ucretsiz izin 3 yılın dolmasını etkilermi

  1. Editör dedi ki:

   Evet kullandığı ücretsiz izin etkiler.

 2. Fts dedi ki:

  Merhabalar, 2018 İl içi tayine başvurdum. Başvurum idare,ilçe ve il müdürlüklerince onaydan geçti. Sağlık durumum nedeniyle 30 günlük heyet raporu kullandım ve tedavim görev yaptığım ilden farklı bir ilde devam ediyor.Fakat idarecim başvuru formlarının onaylı çıktısının idareye teslim edilmemesi ve tarafımdan imza atılmaması durumda geçersiz olacağını söyledi. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, başvurunuz geçersiz sayılmaz. Tüm kurumlar onaylamış.

 3. can dedi ki:

  hocam sorum şu 2,5 yıldır ikinci görev olan müdür yardımcılığı yaptıgım okulda 2017 il içi tayinle yine aynı okuluma öğretmen olarak döndüm ve 1 yıl daha öğretmenlik yaptım.aynı kurumda 3,5 yılım dolduğu için tekrar il içi isteyebilrmiyim teşekürler.

 4. Lale han dedi ki:

  Merhabalar.Ankara il milli eğitim Ankara insan Kaynakları ve Van Mem bu basit sorumu yılan hikayesine çevirip beni sürüncemede bıraktılar.Sorum şu sayın hocam.Ocak 2018 te alan değişikliği yaptım.il içi tayin hakkım var mı?
  Yok ise bünün yönetmelikte karşılığı bulunduğu kurumda üç yıl çalışmama şartı mı? Ama yönetmeliğe açıp baktığımda şu şu yapamaz diyor ok.anlıyorum.Ama alan değiştiren il içi yapamaz demiyor.
  Son sorum eğer il içi tayin hakkım yok ise mebbis bunu reddeder mi?başvuru sayfası bana açılır ve gerekli onayları alırsam atamam iptal edilebilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, alan değişikliği ile ilgili bir hüküm il içi atama kılavuzunda yok. Bu yüzden net cevap veremiyoruz. Eğer il dışı demiş olsaydınız cevabımız net olarak şu olurdu; aynı ilde farklı okullar farklı alanlarda olsa toplamda 3 yıl çalıştıysanız il dışı istersiniz. Ancak il içinde durum farklı. Hocam il içinde mebbis ekranı size açılırsa başvurunuzu yapın, okul, ilçe, il onaylarsa sorun yok. Sonrasında atamanız iptal edilmez. Eğer başvuru sırasında başvurunuzu okul ya da ilçe/il mem reddederse reddetme gerekçelerini sorun ve size somut kanıt sunsunlar.

 5. MESUT ARSLAN dedi ki:

  Sayın Editör öncelikle teşekkür ediyorum. Yapılan yorumların hepsine cevab veriyorunuz… Kolay gelsin diyorum. Benim sorum şu. Eylül 2017 itibariyle müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum.( 1 yılı Öğretmenlik 1 yılı yöneticilik toplam 2 yıl ) Şu an bulunduğum okuldan il içi atama yoluyla tayin isteyebilir miyim? 3 yıl şartı isteniyor mu . Kılavuzda ikinci görevi yöneticilik olanlar 3 yıl şartı istenmez istenmez diyor ama İkinci görev kısmını anlamadım. İstifa etmem gerekiyor mu? İstifa etmeden mi başvurabilirim. İstifa etmeden başvuru yaparsam ve atama çıkmazsa aynı görev yerinde yönetici olarak devam edebilir miyim?
  Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Teşekkürler, sorunuzu 2018 yılı il içi atama başlığından sorarsanız ilgili arkadaş daha çabuk cevap verecektir. https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/ogretmenlerin-2018-yili-il-ici-istege-bagli-yer-degistirme-duyurusu-30017.html

 6. Selcuk dedi ki:

  Suan bir projede 8 hazirana kadar Milli egitim bunyesinde ozel büroda gorevlendirildim. Norm fazlasiyim. Bulundugum yere de bu sene ozur grubundan geldim, zorunlu hizmetim bitmedi. Bende il ici tayin isteyebilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   2018 yılı il içi atama başlığından sorularınızı sorarsanız ilgili editör yanıt verecektir. https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/ogretmenlerin-2018-yili-il-ici-istege-bagli-yer-degistirme-duyurusu-30017.html

 7. Nurcan dedi ki:

  Merhaba.2017 Ağustos eş durumu ile il dışından bir okula geldim. Meslekte 3. Yılım geldiğim okulda birinci senem bitti. Bu yıl il içi atama başvurusunda bulunabilir miyim .

 8. Rabia dedi ki:

  Merhabalar atamalar için ikametgahı çalıştığımız yere aldırmamız şart mı acaba? İkametgah konusunda bir yönetmelik varsa referans göstermem için yardımcı olabilir misiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba böyle bir şart yok ancak yolluk için ikametgah dikkate alınır.

 9. Dilan dedi ki:

  Merhaba iki yıl bir okulda bir yıl ise baska bir okulda gorevlendirme olarak yoneticilik yaptim.Bu yil il ici tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba evet istersiniz.

 10. Gül dedi ki:

  Merhaba.bilgiler için çok teşekkürler. Il içi tayin çıktıktan sonra il dışı istenmez bilgisi hangi yonetmelikte hangi bölümde bulunuyor acaba? Bu durumu yineticilerimle görüşmem gerekiyor da. Yönetmeliği ihtiyacım var.

 11. omer dedi ki:

  Merhaba ben 15 yıldır aynı ildeyim 2 yıldır milli egitimdeyim de çalışıyorum bu sene il dışı isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz.

 12. İsmail dedi ki:

  Şu an yönetici olarak 4. Yılımı dolduruyorum. Sınavda tekrar atanamadığımı kabul ederek şu duruma cevap bulamıyorum. Yöneticiliğim sona erdiği için tahminen mayıs sonu haziran başı gibi gibi bize sunulacak bir kaç okuldaki boş normu bulunan okula öğretmen olarak tayin isteyeceğim. Bu durum il dışı tayin. hakkımın önüne geçecek mi acaba? zorunlu da olsa bize sunulacak okullar arasından birisini tercih ederek atandığım için il dışı tayin istememe mani olacak mı acaba?

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atama hakkınız olacaktır.

 13. Yüksel dedi ki:

  Merhaba, bu sene sonunda 3 yıllık zorunlu görevim bitiyor. İl içi tayin isteyip. 1 sene daha görev yaptıktan sonra il dışı isteyebilir miyim ? Bu yönetmeliğin değiştiğini söylediler çünkü, herhangi bir değişiklik var mı ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bu sene il içi isterseniz seneye il dışı istersiniz. Sorun yok.

 14. Neval dedi ki:

  Mis sınavında öğrenci proje okulunu kazanırsa o ilçeye tayin isteme hakkı gündeme gelebilir mi?

 15. Secil dedi ki:

  İl dışı ataması olan ve başka bir ilde göreve başlayan bir ogretmen kaç yıl sonra il içi tayin isteyebilir ?

  1. Editör dedi ki:

   Aynı okulda 3 yıl çalıştığı zaman il içi isteyebilir.

 16. rabia dedi ki:

  Bu arada izindeki ogretmene norm fazlasi tebliginde bulunulabilir mi

 17. rabia dedi ki:

  Hcm ben ayliksiz dogum iznindeyim okulda norm fazlasi oldugumu ogrendim ve bana subat ayi icinde tercih yapip tayin olacagim soylendi tercih yapmama durumunda resen atama olacakmiş.Ayliksiz izindeyken tercih yapmama hakkim var mi sonucta yazin okulumdan tayin isteyecek ogretmenler var kadroda boşalma olabilir bu durumda ne yapmam gerekir

 18. Ayse dedi ki:

  Merhaba nisan ayında doğum iznine ayrılacağım.su an çalıştığım okula es ozru ile geldim ve her sene mayıs ayında evraklarla erteliyorum.doğum izninde olduğum sürede de es durumundan dogu görevimi erteleyenir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba doğum iznine ayrılmadan önce yine dilekçenizi verin.

 19. Alin dedi ki:

  Hocam zaten evli olan bir öğretmen il içinde yer değişikliği yaptıktan sonra aynı atama döneminde eş özrüyle il dışına gidebilir mi? Mazeret, atama döneminden önce gerçekleşse bile atama olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Şunu mu demek istiyorsunuz; Mayıs 2018 de il içi yapacak Ağustos 2018 de eş durumundan il dışına gidecek. Eğer bunu kastediyorsanız evet yapabilir.

 20. zambak dedi ki:

  Merhaba sayın editör. Müdür yardımcısı 2016 da başlamışsa 2018 de il içi isteyebilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   2018 il içi atama kılavuzu yayınlanmadan kesin bilgi veremeyiz.

 21. İpek dedi ki:

  Hocam ben bulunduğum okula 5 yıl önce eş durumundan atandım. Okulum eşimin işinin bulunduğu ilçede. Fakat başka bir ilçede oturuyorum. Zorunlu hizmetim ertelenmiş durumda. Bu yılki il içi atamalarda oturduğum ilçeye tayin istemem durumunda eş durumu özrüm ortadan kalkar mı? Yoksa eşimin işinin bulunduğu ilçede bir okul mu tercih etmeliyim?

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizle aynı ilçede çalışıyorsanız farklı ilçeye eş durumu yapamazsınız.

 22. Mdb dedi ki:

  Eşim sağlık özrüne başvuru yapacak aynı anda banada tercih açılıyor mu yoksa 1 dönem beklemem mi gerekiyor teşekkürler şimdiden.

  1. Editör dedi ki:

   Aynı anda başvuru açılıyor.

 23. Hakan kara dedi ki:

  Hocam öncelikle teşekkürler yardımlarınız için. Haziran 2017de il dışı yaptım şu anda görev yaptığım okulda ekim ayındaki güncellemede norm fazlası değildim ancak 2018 eylül ayında norm 1e düşecek ben 2018 il içinde norm fazlaligindan tercih yapabilir miyim? Cevap evet ise ikinci sorum şu: Eşim zorunlu hizmetini yaptı be im zorunlum 2019 şubatta bitecek. Norm fazlaliginde il içinde zorunlu olmayan.okulları da yazabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, 2018 il içi atamada tayin isteyemezsiniz. Çünkü norm fazlası olması durumunuz resmiyet kazanmıyor.

   1. Hakan kara dedi ki:

    Peki hocam durumunuzu seçin seçeneklerinde şöyle bir madde var
    Norm fazlasıyım/ olacağım
    Bu secenekten tercih yapamaz miyim?

    1. Editör dedi ki:

     “Olacağım” kesin bir hükümdür, size bu konuda resmi tebliğ yapılması lazım.

 24. Filiz dedi ki:

  Merhaba!
  2016 ağustos ayında 41.tercihle eşimin bulunduğu ilçeye eş durumuyla il dışından geldim. 2018 Haziran’da il içi tayin isteyebilir miyim? Bu arada zorunlu hizmetim eş durumundan ertelenmiş durumda.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba aynı ilde 3 yılınız doluyorsa il dışı istersiniz.

 25. Murat dedi ki:

  2017 il dışıyla yer değiştirdim 2018 de hizmet puanı daha düşük yada denk bir okula il içiyle gidebilir miyim (Bu arada zorunlu görevim henüz bitmedi)

  1. Editör dedi ki:

   Sorduğunuz soru yanlış bir soru. Hizmet puanına göre okulun denkliğini hesaplayamazsınız. Önemli olan hizmet süresidir. İl dışı ile atanmışsınız. Tekrar il içi atama için o okulda 3 yıl çalışmanız lazım.

 26. Ayşe dedi ki:

  Hocam ben 2015 eylül atamasıyım. Uzak bi köy okulunda kadrom,hep görevlendirme çalıştım. Artık görevlendirme çalışmak istemiyorum. Eş durumundan ilçe merkezine tayin isteyebilir miyim ara atamada? Ya da eş durumunu mazeret göstermeden direkt il içi atamayla tayinim çıkar mı?
  Eğer tayinim çıkarsa yaza eşimin il dışı tayini çıkacak. O zaman da yine eş durumundan il dışına tayinim çıkar mı? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Hocam şubat ayında eş durumu yapabilirsiniz. Aynı okulda 3 yıllık süreniz 30 Eylül 2018 tarihi itibari ile doluyorsa Mayıs ayında da il içi yapabilirsiniz. Son sorunuzun da cevabı yine eş durumu başvurusu yapabilirsiniz.

 27. Meral dedi ki:

  Hocam, hem eş özrü hem de sağlık sebebiyle aynı anda ile iç tayin isteye bilir miyim? Yoksa 1 tanesini mi istemeliyim? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Örneğin Ağustos 2018 özür grubu atamasında sadece 1 tanesine başvuru yapabilirsiniz. Aynı anda ikisi mümkün değil, mümkün olsa dahi zaten yine aynı okullar açılacak.

 28. hilal dedi ki:

  zorunlu hizmetim 5 eylül 2018 de kalkacak.daha önce öğretmenlik yaptığım yere müdür yardımcısı olarak kadrolu atandım mayıs 2018 de il içi öğretmen atamasına başvurabilir miyim?müdür yardımcısı olduğum için nasıl bir yol izlemem lazım.

 29. Furkan dedi ki:

  Merhaba hocam ben zorunlu hizmeti 7 yıl olan bir köy okulunda 2 yıldır çalışıyorum. Bundan önce 3 yıl Şırnak’ta zorunlu hizmeti mi yaptım halen zorunlu hizmetim bitmedi.ben il içi tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Aynı okulda 3 yıldır çalışıyor olmanız lazım.

 30. Uğur dedi ki:

  Merhabalar. Zorunlu görev süresi 5 yıl olan ilçe merkezindeki bir okulda çalışıyorum. Bu okulda 3 yılı tamamlamış durumdayım. Zorunlu görev süresi 4 yıl olan bir köy okuluna, il içi tayin istemeyi düşünüyorum. Bu köy okulunda 1 yıl çalıştıktan sonra zorunlu hizmetimi tamamlamış olur muyum. Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam, evet bahsettiğiniz köy okuluna atanırsanız 1 sene çalıştıktan sonra zorunlu hizmetiniz tamamlanır.

   1. Mustafa dedi ki:

    Hocam selamlar aynı durumu ben de yapmayı düşünüyorum. Milli eğitime aynı şekilde sordum olmadığını söylediler.Kafam karıştı riske atmak istemiyorum bununla ilgili yapmış olan birisi var mı ya da bu konuda kesin bilgiyi nereden öğrenebiliriz? Teşekkürler

    1. Editör dedi ki:

     Merhaba hocam, durumunuz tam nedir? Anlatır mısınız.

 31. mehmet dedi ki:

  1.il içi atama da tayinim çıktı.daha sonra hizmetin gereği olarak il dışına tayin edildim. 2. İl dışı yer değiştirmeye başvurabilirsiniz.

 32. coşkun dedi ki:

  kolay gelsin ben idareci görevlendirme sonucun bekliyorum aynı zmanda 2. il içi başvurusu yaptım eğer 2. il içinde istediğim okul gelirse idarecilik görevlendirmem de olrsau idarecilik görevimi bırakabilir miyim

 33. Gülcan dedi ki:

  Merhaba hocam ben mayıs ayında il içi ile okul değişikliği yaptım. Bulunduğum ilde 10 yıldır çalışıyorum eylül ayında il dışı tayin isteyenilirmiyim.

 34. Muhammed dedi ki:

  Haziran ayında norm fazlası olduğumdan iliçi tercihte bulundum. Atandığım yer zorunlu hizmet bölgesi değil. Ve benim zorunlu hizmetim duruyor. İkinci il dışıyla zorunlu hizmet olan bir yere tercihte bulunabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İkinci il dışı atamada durumunuza uygun bir madde yer alırsa istersiniz.

 35. Azra dedi ki:

  Merhaba. Suanda çalıştığım okula norm fazlası olarak atandım ve 2 yıldır görev yapmaktayım. İlde 3 yılım doldu. Resmî olarak İl içi tayin hakkım olması gerekmiyor mu ? Bulunduğum okula isteyerek atanmadimki, çalıştığım okul kapandığı icin zorunlu olarak atandım.

 36. Nurhat dedi ki:

  Mrb lar hocam. Ben bu sene Haziran ayında il içi ataması yaptım. Şimdi ikinci bir il dışı ataması yapılacak acaba ben ona başvurabilir miyim. Saygılarımla

  1. Editör dedi ki:

   Konuyla ilgili bir yazı hazırlıyoruz akşama yayınlanır. Lütfen takip ediniz.

 37. Ümmühan dedi ki:

  ben şuan norm fazlasiyim.2.il içi ve il dışı açıldı eğer bolumum de il icinde hiç okul açılmazsa direk il dışı isteyebiliyormuyum.2015 eylül atandim zorunlu hizmet bolgesindesiyim.sadece zorunlu hizmet bölgesinimi isteyebiliyorum.teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   İl içi/il dışı kılavuzunu beklemek lazım.

  2. Aydin dedi ki:

   Arkadaşım sizinle aynı durumdayım. Heyecanla kılavuzu bekliyorum.Mantiken il içi hiç açık olmazsa il dışı isteyebilecegiz.ve zorunlu hizmetimiz bitmediği için zorunlu hizmet kapsamında olan okulları teri tercih edebileceğiz.hakkimizda hayırlısıneyse o ololsun

 38. Adem dedi ki:

  Merhaba oldukça ilginç bir durumla karşı karşıya kaldım belki de benzeri bir durumu yaşamış kimse yoktur. Haziran ayında yapılan il dışı tayin döneminde il dışı tercih yaparken bulunduğum ildeki okulları da tercih edebiliyordum il dışı tercihlerimi yaptım en son sıraya bulunduğum ilden 1 okul yazdım ki o okula tayinim çıktı yani il dışı tayinlerde il içine tayin olmuş oldum. Şimdi yapılacak olan 2. İl dışı atamaya başvuru yapabilir miyim? (Bulunduğum ilde 3 yıl doldu ama şu an ki kurumda sadece 2 ay oldu )ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   2.il dışı atama kılavuzu yayınlanmadan yorum yapmak yanlış olur. Ancak normal il dışı atama dönemlerinde il içi yapan il dışı yapamıyor.

 39. Kemal Atabey dedi ki:

  Merhabalar çok sıkıntılı bir durumumuz var Ağustos 2017 İl dışı tayin istedik eşden dolayı özür durumundan tayin eşimin adresindeki ilçeyi istedik iki tercih yaptık görevlendirme çıkmadı ne yapmamız gerek? evi bile taşıdık? çok mağdur durumdayız yol göstermenizi rica edeğiz

  1. Editör dedi ki:

   Bir sonraki eş durumu atamasını bekleyeceksiniz

 40. Fırat dedi ki:

  Hocam ben ilçedeyim eşim il merkezinde. Özür grubu ile il merkezi tercihinde bulunacağım. Merkeze bağlı bir köye düşersem (24 km) bir sonraki özür grubu atamasında ya da il içi atamasında tercih hakkım olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Büyükşehir değilse istersiniz ancak büyükşehirde görev yapıyorsanız isteyemezsiniz.

 41. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben şu an anadolu lisesinde çalışıyorum sınavla atandım en son yapılan sınavda fen sosyal ve anadolu liseleri yazıyordu şu an özür grubundan tayin istedim açılan okullar arasında fen liseleri de var acaba onlarıda tercih edebilir miyim

 42. Canan dedi ki:

  Hocam bulunduğum ilçede açık olmadığı için il içi atama ile başka bir ilçeye tayin istedim. Şubatta eş özrü ile tekrar eski ilçedeki bir okula tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Bu konuda net bir şey söyleyemeyiz. Şubat 2018 özür grubu atamasında bir engel madde yer alırsa isteyemezsiniz.

   1. Canan dedi ki:

    Anladım. Peki; bu Ağustos Eş Özrü atamasında engel bir madde var mı?

    1. Editör dedi ki:

     Evet 14.madde. Bu sene yeni eklendi.

 43. Gül dedi ki:

  Mrb ben eşdurumu tayini için başvuruda bulundum.müdür ve ilçe onayladı fakat bugün süre bitti hala il onayı bekliyor.süre bittikten sonrada il onaylayabilirmi acaba

  1. Editör dedi ki:

   Evet onaylayabilir.

 44. neslihan dedi ki:

  Merhaba ben 1 yıl çalıştıktan sonra 2014 yılında okulumun ortaokula dönüştürülmesi ile başka Anaokulunda gönderildm.yiln sonunda bize tercih hakkı verdiler. hoş suan gönderdikleri okul sadece açıktı. ve bende kadroya geçmek zorunda kaldım.gorevlendirme sayıldığı için 1 senem 3 yılını doldurmamissiniz dediler .ben anlamadım. ne yapmaliyim teşekürler

 45. ahmet dedi ki:

  Büyükşehir de il içi eş özrü atamasi 1.asama başvurusunda özrünün bulunduğu ilçe yerine eşin ikametgah ilcesi mi yoksa iş adresi mı yazılacak. Ben ikametgah adresine eş özrü yapmak istiyorum. Bu konu klavuzda tam net değil.

 46. ahmet dedi ki:

  eşimle aynı ilçede öğretmenken ikimizde başka bir ilçeye il içi tayin istedik. fakat benim tayin çıktı eşiminki çıkmadı ve özrümüz oluştu. ağustos özür grubu atamasında her ikimiz (1.aşama başvurusunu) karşılıklı il içi eş özrü istiyebilir miyiz?

 47. ahmet dedi ki:

  Eşimle büyükşehir de aynı ilçede öğretmenlik yaparken haziran il içi isteğe bağlı olarak başka ilçeye tayin istedik. Benim tayinim çıktı fakat eşimin tayini çıkmadı. Ağustos özür grubunda eşime bulunduğum ilçede okul açılmaz ise ağustos ayında il içi eş özrü atamasında eski ilçemdeki eşimin olduğu yere tayin isteyebilir miyim? Teşekkürler.

 48. ayla dikmen dedi ki:

  merhaba açıklayıcı ve duyarlı paylaşımlarınız için öncelikle teşekkürler.Ben 2 yıl önce anadolu öğretmen ve fen liselerinde öğretmen olma sınavını kazanarak il içi tayin yoluyla (bakanlığın ataması değil)Anadolu öğretmen lisesine atandım, 2 yılın sonunda okul Sosyal Bilimler lisesine dönüşünce ben öğretmenlik bilgisi dersi öğretmenine rehber öğretmen olma hakkı verilince başka bir okula tayin istemek zorunda bırakıldım. Mebbiste atama gerekçesi ‘alan değişikliği’diye ifade edilmiş bulunmakta(ne demek anlamasam da)Ben 2 yılın sonunda il içi tayin isteyebilir miydim diye merakla soruyorum.Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Evet o dönemde il içi atama isterdiniz.

 49. Gülten dedi ki:

  Büyükşehir de eşimle aynı ilçede öğretmenlik yaparken haziran il içi isteğe bağlı olarak tayinim başka bir ilçeye çıktı. Eşimden istedi fakat onun tayini çıkmadı.bu durumda eş özrü muz oluşmuş oldumu? Ben tekrar ağustos ayında il içi eş özrü atamasında eski ilçemdeki eşimin olduğu yere tayin isteyebilir miyim? Kafam çok karışık hocam. Size çok güveniyorum iyi günler hocam.

  1. ahmet dedi ki:

   1.asama başvurusunu yaparken eşin olduğu ilçeyi işaretlemek zorunlu mu? Yoksa eşin ikametgah ilcesini işaretlesek olur mu?

 50. selma dedi ki:

  İl içi isteğe bağlı olarak tayinim başka bir ilçeye çıktı. Ağustos ayında il içi eş özrü atamasında eski ilçemdeki bir okula tayin isteyebilir miyim? İstersin isteyemezsin diyenler var. Kafam çok karışık hocam. Siz daha bilgili biri olarak yardımcı olursanız çok sevinirim hocam. Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Eş özrü mazeretiniz oluştuysa istersiniz.

 51. Esin dedi ki:

  Hocam benim il içinden tayinim çıktı eşim de il dışına istedi çıktı ben eş durumundan ağustos ayında tekrar tayin isteyebilir miyim

 52. Gülşah dedi ki:

  Hocam merhabalar.biz eşimle aynı ilçede öğretmenlik yaparken benim haziran ayında il içi isteğe bağlı olarak tayinim başka bir ilçeye çıktı.buyuksehirde yaşıyoruz. İkametgahimiz şimdiki çalıştığımız ilçedekiherhangi farklı bir ilçede. Şimdi ağustos ayında il içi eş özrü atamasında ikametgahimizin olduğu ilçeye her ilimizde tayin isteyebilir miyim? Teşekkür ederim.

 53. Dilek dedi ki:

  Hocam ildışı tayinle geçen sene atandığım ilçede 1 yılın sonunda norm fazlası oldum ve ilçe içinde tayin istemek zorunda kaldım yeni okulma seminer döneminde geçtim seneye yani 2. Yılımda iliçi tayin isteyebilir miyim?ilçedeki bazı arkadaşlar ben istedim sende istersin diyor bazılarıysa eski okul yeni okul 3 yıl olmalı diyor doğrusu nedir?ilçede yer değiştiren arkadaşlar süre beklemeden istediyse emsal gösterip bende isteyebilir miyim

 54. ahmet dedi ki:

  Hocam size çok teşekkür ediyorum. Biz eşimle A ilçesinde öğretmenlik yaparken haziran il içi isteğe bağlı olarak tayinim başka bir ilçeye B ilçesine çıktı. Büyükşehirdeyiz. İkametgahimiz C ilçesinde. Ağustos ayında il içi eş özrü atamasında C ilçesine il içi eş özrü atamasi istiyebilirmimiyim? Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz. AKS olarak bilinen adresedayalı kayıt sistemi kapsamında eş özrü istenebiliyor.

 55. ahmet dedi ki:

  Sayın hocam merhaba.il içi eş özrü atamasında süre sınırlaması varmı? Yani Haziran’da il içi yer değiştiren biri ağustos ayında eş özrü atamasi istiyebilirmi? Teşekkürler.

   1. mehmet dedi ki:

    isteyemez hocam klavuz 14. madde açık ve net…

 56. Mehmet dedi ki:

  Hocam iliçi tayinde farklı ilçeye tayinim çıktı. Ve iki ilçe arasında kendi aracımla 4 saatte anca gidebiliyorum. İlişiğimi kestiğim gün diğer kurumda görevimi başlatmalımıyım yoksa 15 gün mühletim var mı. Şube müdürümüzden birine de sorduk ama sağlıklı bir cevap alamadık muallakta olduğu söyleniyor. Büyük şehir yaşadığım şehir . Bununla alakalı bir yönetmelik maddesi var mı. Saygılar.

   1. Sedef dedi ki:

    Şu anda 6 aylık görevlendirme ile lise de müdür yardımcılığı yapmaktayım.il içi tayinle yeni okula yerleştim. Şu an müdür yardımcılığı görevlendirmenin bulunduğu okulda Ağustos ayının sonuna kadar kalmak istiyorum. Acaba son ilişki kesme zamanım ne zaman. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum..

    1. Editör dedi ki:

     Size tebliğ edilince ayrılış işleminiz başlar. Tebliğ geç alın.

     1. Sedef dedi ki:

      Tebliğ nasıl geç alınıyor

 57. Ahmet dedi ki:

  Hocam il içi atamam başka bir ilçeye çıktı. Tekrar ağustos eş özrü atamasında eski ilçedeki bir okula tayin istiyebilirmi yim

 58. Hasan dedi ki:

  Hocam iyi günler . İl dışı duyuru yayımlandı. Yine pek bir şey anlamadik.Siz den öğrenmek istedigimiz, şu an Kars ya görev yapan 7 yıllık sınıf ogretmeniyim il dışı ile Adana,Kayseri,masarş…isteyeceğim ve diyelim maraşa atandım ve 28 haziran da ilişik kesip göreve basladim. Ben atanıp göreve başladıktan sonra mazeret oluştu esimesim Adana da ssk li ise başladı ben Ağustos mazeret ataması ile adanaya atama isteyen bilir mı yım. Duyuruda olumsuz bir maddeye rastlamadım ama bir de sizden teyit alabilirsek çok sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kılavuzda tüm durumlar yazmıyor, yazmaya kalkılsa kılavuz yetmez. 🙂
   İl dışı atamadan sonra mazeretiniz oluşursa eş durumu yapabilirsiniz. Sorun yok.

 59. osman dedi ki:

  Merhaba hocam,
  İlk atamamın yapıldığı yerde 5. yılımı 11.09.2017 tarihi itibariyle tamamlamak üzereyim. çalıştığım okulun zorunlu hizmet süresi 5 yıl. ilçe merkezinin ise zorunlu hizmet süresi 7 yıl. ilçe merkezine atamam yapıldı. zorunlu hizmet sürem 7 yıla uzadı mı?
  teşekkürler…

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet zorunlu hizmetiniz 7 yıla uzadı. Yeni okulunuzda 2 yıl daha çalışırsanız zorunlu hizmetinizi tamamlamış olursunuz.

 60. serkan dedi ki:

  iyi akşamlar. sorumu cevaplarsanız sevinirim.2017 il içi yerdeğiştirme isteğinde bulundum ve eşimin çalıştığı ilçeden farklı bir ilçeye çıktı tayinim.eşim mazeret gurubu yerdeğiştirmesi ile gelmeyi reddediyor bu durumda atamanın iptalini isteme hakkım doğar mı? normalde aynı ilçe de çalışıyorduk.

   1. serkan dedi ki:

    iptal olmadığı koşulda mazeret durumdan dolayı geri tayin isteme hakkım doğuyor olmasını da sizden öğrendiğim için teşekkürler.

 61. ahmet dedi ki:

  Sayın hocam eş özrü atamasında süre sınırlandırması var mı? İl içi tayinim çıktı. Ağustos eş özrü istiyebilir miyim? Tekrar eskiilceme. Geçen yıllarda benim durumda olanlar tayin istiyebildi mi

 62. ahmet dedi ki:

  Mrhb. Eşimle aynı ilçede çalışıyoruz Haziran’da il içi tayinim başka bir ilçeye çıktı.agustos il içi eş durumu tayini isteyerek tekrar eski ilceme geri dönebilir miyim?

 63. Ibrahim Cenk Yerligil dedi ki:

  Şu anda 6 aylık görevlendirme ile lise de müdür yardımcılığı yapmaktayım.il içi tayinle yeni okula yerleştim. Şu an müdür yardımcılığı görevlendirmenin bulunduğu okulda Ağustos ayının sonuna kadar kalmak istiyorum. Acaba son ilişki kesme zamanım ne zaman. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum..

 64. fırat dedi ki:

  il içi atamaya başvuru yaptım sistem üzerinden fakat ilçede ihtiyaç olmadığı için haliyle çıkmadı. Bundan sonra sıra çalıştırılıcak denen bir olay var ama nedir nasıl olacak bilmiyourm, cevaplarsanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Sıra çalıştırma olayını kimse bilemez, yönetmelikte olan bir husus değil. İl dışı atamalardan sonra ilk atamadan önce il içi sıra çalıştırılabilir. Bu tamamen net bir durum değildir.

   1. Fırat dedi ki:

    Peki bunu milli eğitimle görüşmem de bir fayda olacak mı? Sıra olayı okulun isteğine göre mi oluyor yoksa benim başvurum üzerine mi

    1. Editör dedi ki:

     Sıra İl Milli Eğitim tarafından çalıştırılır.

 65. Akif dedi ki:

  İlişik kemek için son gün ne zaman?

 66. Seyhun dedi ki:

  Il içi tayin istediğim okulda anasınifi normu yok tayinim o okula çikarsa norm fazlası olacakmišim.Ben bu okula gitmeyip kendi okulumda kalma şansım var mi ya da dilekçe verip tayinimi iptal ettirme şansim var mi

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama sonucu açıklandıktan sonra bu durumu anlatan bir dilekçe yazın ve ilişik kesmeyin. Dilekçenize cevap bekleyin.

 67. Ramazan dedi ki:

  Merhaba Hocam, 12 hazirandan itibaren ilişik kesme işlemlerine başlanır diyor. Peki hangi zamana kadar ilişik kesilebilir bu belirtilmemiş yani eylüle kadar mı? Teşekkür ederim…

  1. Editör dedi ki:

   Hayır, aynı ilçede aynı gün, farklı ilçede 15 gün mehil müddetiniz var.

   1. Büşra dedi ki:

    İyi günler hocam. Peki il dışı tercihte tercih yaparken okulumuzun bulunduğu yerde bulunmak zorunda mıyız? Ohalden dolayı vekalet te verilmiyor diye konuşuluyor.

    1. Editör dedi ki:

     Vekalet verilir, bulunmak zorunda değilsiniz.

 68. salih dedi ki:

  iki öğretmen kapalı olan iki okuldan krşılıklı yer degişikliği istedik çıkmama olabilirmi

  1. Editör dedi ki:

   Atamanızın çıkması gerekiyor. Araya kaynayan olmazsa.

   1. salih dedi ki:

    ben o okula atamam olmalı ki benim yerim boşalabılmeli yoksa nasıl araya bir kişi girebilir

    1. Editör dedi ki:

     Bu cevap size değildi. Evet atamalarınızın çıkması lazım. Sistem izin vermeli

 69. mehmet dedi ki:

  Kurumda 4.yılımı bitiriyorum .sistemde norm fazlası olduğum için il içine norm fazlası butonunu işaretleyerek başvuru yaptım.yüksek ihtimalle tayinim olacak. il dışına başvuru kesinlikle yapamazmıyım. norm fazlalığından yerleri değişenler başvuru yapabilir ibaresinin bir faydası yok mu. veya atandığım okuldan memnun kalmazsam seneye tekrar il içi isteyemezmiyim. Normal şartlarda dönem içinde yapılan norm fazlası atamalarında yer değiştirenler aynı dönem de il içine ve ilde 3 yıl şartı tutuyorsa il dışına başvuru yapıyor. ikisinin farkı nedir?cevalarsanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Özetle il içi atamanız çıkarsa il dışı yapamazsınız. Seneye o okulda norm fazlası olursanız il içi atama istersiniz yoksa isteyemezsiniz.

 70. Orkun dedi ki:

  Hocam esimle farkli ilcelerde calismaktayiz. Il icinden basvuruda bulundum. Esimin buludungu ilcede okul acmadi. En azindan mesafeyi kisaltirim diye yakin bir ilceye basvurdum.Tekrar Ozur durumunada basvurabilirim miyim ? Bu durumda bazi.gorusler var. Mazeretin sonradan olusmasi gerekiyor gibi. Kilavuzda yazmiyordu umarim magdur olmayiz

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos özür grubu başvurusu yapabilirsiniz.

   1. orkun dedi ki:

    2017 il içi başvuru kılavuzunda 11. maddeye istinaden ”il içinde yer değşikliği yapıldıktan sonra mazeret oluşanlar, mazeret durumunda yer değiştirme isteğinde bulanabilecektir” denmektedir. Bu maddeye göre özür grubuna başvuramazsın diyenler var.

    1. Editör dedi ki:

     Hocam biz sana istersin diyoruz sen başkalarının dediklerini sunuyorsun. İstersin hocam, tekrar diyoruz özür grubu başvurusunda bulunabilirsin.

     1. orkun dedi ki:

      Tamam hocam teşekkür ettim.Hayırlı ramazanlar 🙂

 71. Sevgi dedi ki:

  İl içi yer değiştirmede tercih süreleri içinde dilekçe vererek iptal ettirdiğimiz tercihtesin sonra tekrar tercih yapma hakkımız var mı? Diyelim ki tercihlerim okul ilçe ve il MEB’den onaylandı ben daha sonra tercihlerimde değişiklik yapmak istedim nasıl bir yol izlemem gerekir

  1. Editör dedi ki:

   İl Milli Eğitim onay verdikten sonra iptal ettiremezsiniz.

 72. Serkan k dedi ki:

  Merhaba. İliçi tercihlerini yaparken açıklanan münhal kadrolar dışında tercih yapabilirmiyiz. Çünkü şu anda dolu görünen okuldaki bir öğretmenin ataması başka okula yapılırsa orada boşluk olacak. Bu sebeple açık bulunmayan okullara tercih yapabilirmiyim. Bu durum avantaj sağlarmı ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet yapabilirsiniz. Açık gözükmeyen okullardan birisini tercih yaptınız, o okuldan bir öğretmen açık olan okullara giderse sizde onun yerine gidersiniz.

 73. Ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam
  İl ici tayin isteginde bulundum onaylattim da sure uzatıldığı icin suanki tercih listemde değişiklik yaomak istiyorum fakar milli egitimden degisiklik yapılamayacağı belirtildi ekleme veya siralama da yer değişikliği yapmamiz mumkun degil mi pazartesiye kadar?

  1. Editör dedi ki:

   İl Milli Eğitim onayladı mı? Onayladıysa değişiklik yapılmaz. Eğer il onaylamadıysa dilekçe yazın reddetsinler.

   1. Anladim tesekkur ederim. Peki direk tercihleri iptal etmek icin ne yapmaliyiz? Pazartesiye kadar suremiz var degil mi? dedi ki:

    Anladim hocam peki ilce mi iptal edecek il mi? İl onaylamamis suan hangisine gitmemiz gerekir?

    1. Editör dedi ki:

     Acil olarak il milli eğitim ile görüşün.

 74. osman dedi ki:

  Merhaba, İlk atamamın yapıldığı yerde 5. yılımı 11.09.2017 tarihi itibariyle tamamlamak üzereyim. çalıştığım okulun zorunlu hizmet süresi 5 yıl. ilçe merkezinin ise zorunlu hizmet süresi 7 yıl. ilçe merkezine atama istediğimde zorunlu hizmet sürem 7 yıla uzar mı?
  teşekkürler…

 75. Uğur Ercan dedi ki:

  Merhaba.geçen yıl görev yaptigim okul dönüştüğü için başka bir okula geçmek zorunda kaldim.kurum dönüştüğü için tayin isteme hakkim varmış fakat ben o hakkimi geçen yıl kullanmadım. Bu yıl kullanabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Kurumunuz dönüştü ve şu anda normal şekilde eğitim öğretim yapılıyorsa isteyemezsiniz.

 76. Özlem öztürk dedi ki:

  Hocam acil cevap lütfen….”……… Ben su anda yurtdışı görevdeyim. Görevim bıttı ve dönüyorum. İstediğim okul benim mebsiste açık yalnız ilin ihtiyaç listesinde açık değil. Okul müdürünü aradım bizim aslında şu anda üç öğretmenimiz var. İki öğretmen aynı sınıfa giriyor. Üçüncü öğretmen ise işitme engelliler öğretmeni ve bu sınıf öğrenci olmadıgından kapanacak dedi. Öğretmende emekli olacak dedi. Sizde eğer gelirseniz norma düşersiniz dedi. Yalnız bana söylede dedi. SonraDan gelen norma düşer. Ama ben biliyorum beş yıl önceki yasalara göre hizmet puanı dusuk olan norma düşer. Yanlişmi biliyorum yasamı değişti. Bir okulda hizmet puanı dusuk iki yıllık öğretmenim norma düşer yoksa 16 yıllık öğretmen mi anlamadım…lütfen beni bilgilendirin malum yarın son gün….

  1. Editör dedi ki:

   Sonradan gelen, önce gelen olayları söz konusu değil. Okul müdürü size yanlış bilgi vermiş. Büyük bir ihtimal de bilerek yanlış bilgi vermiş. Okulda hizmet puanı en düşük olan kişi norm fazlası olur.

 77. Hilal dedi ki:

  Ben zorunlu hizmet olmayan bi okula atandim ama 1bucuk yil sonra zorunlu hizmet oldu okulum. Hizmet bolgesi 3 hizmet alani 4 oldu. Tercih yapabiliyor muyum? Yaparsam gecersiz sayilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Okulunuz zorunlu hizmet kapsamında değilse zorunlu hizmet olan okullara il içi atama başvurusu yapabilirsiniz.

 78. Kader zerey dedi ki:

  Hocam 22 eylu 2014 yilinda atandim. 30 eylulde normal sartlarda 3 yilim dogacak ama bu sure zarfinda dogum iznimden sonra 3 ay 18 gun kadar ayliksiz izindeyim suan. Ayliksiz izin suresi 3 yil hesabina katiliyor mu .yani suan tercih yapabilirmiyim. Ayliksiz iznim 14 haziranda bitecek.

  1. Editör dedi ki:

   Aylıksız izin hizmetten sayılmaz, görev sürenizden düşeceksiniz. Aylıksız izin hariç 3 yıl oluyorsa istersiniz.

 79. Ahmet dedi ki:

  Hocam cevaplarsanız sevinirim.
  kadrom başka okuldayken şu anda görev yaptığım okula isteğe bağlı olarak 2014 şubatta görevlendirme yaptım.19.12.2014 tarihinde alan değişikliği ile şu anda görev yaptığım okula tayinim çıktı.Başvuru sayfamda 2 yıl 9 ay 11 gün görev süresi yazıyor.Bu okulda Görevlendirme çalıştığım süreler hesaba katılmamış.Başvuru yapabilir miyim?

 80. Veysel dedi ki:

  Okulum dönüşümünü tamamladığı için kapanacak.il içi tercihlerimden bir tanesine atanmazsam re sen atama yapılır mı

  1. Editör dedi ki:

   Yapılır evet.

   1. Veysel dedi ki:

    İlginiz için teşekkür ederim. Resen atama öncelik aynı ilçeye mi verilir yoksa il içi herhangi bir okula mı yapılır

 81. halil dedi ki:

  eşimle beraber köy okulunda görev yapıyorum. eşim il içi tayin ile il merkezine geçecek beni de eş tayini ile götürecek. Ancak benim şu an 2.5 yıl oldu peki benim gittiğim yer zorunlu hizmet bölgesi olmak zorunda mı?
  şu an ki okulumun zorunlu hiz. 3 yıl eğer zorunlu hizmet bölgesine 4 yıl olan bir okul tercih eder oraya geçersem o okulun hizmet süresi mi geçerli olacak?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşiniz zorunlu hizmetinizi tamamladıysa sizde zorunlu hizmetten muaf olursunuz. Eş durumu atamada size tüm okullar açılır. 4 yıllık okula giderseniz oranın hizmet süresi geçerlidir. Örneğin siz yazın eş durumundan 2,5 yıllık öğretmenken 4 yıllık okula gittiniz. Gittiğiniz okulda 1,5 yıl daha çalışırsanız doğu göreviniz kalkar.

   1. edip dedi ki:

    hocam merhaba, öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim.ben şubat 2015 te atandım. 3ün 5iyim. bir arkadaşım üç yılımı doldurmadan aynı hizmet alanı ve bölgesine ait bir il içi yere tayin isteyebilirsin dedi. sizce olur mu?

    1. Editör dedi ki:

     Merhaba, okulunuz 1-2-3.hizmet alanındaysa tayin isteyebilirsiniz.

 82. Hasan dedi ki:

  Hocam önümüzdeki yıl zorunlu hizmetim doluyor. okulumdaki kimya normu ilçe de başka okula alındı. Şimdi il içinde o okulu yazsam ve gitsem seneye tekrar il içi başvurusu yapabilirmiyim. Yoksa beni o okula resen atarlar mı ona göre hiç başvuru yapmicam.

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama ile şu anda yer değiştirirseniz seneye tekrar il içi atama başvurusu yapamazsınız. 3 yıl çalışmanız gerekecek.

 83. Ahmet kinik dedi ki:

  4.hizmt alanında görevli iken zorunlu hizmetim dolmadan 2017 Eylül’de sağlık özründen 1.hz.alanina tayinim çıktı.zorunlu hizmetmi gerçeklestirmek icin il içi yer değiştirme isteğinde bulunabilirmiyim.

 84. saliha dedi ki:

  il içinde norm açığı olmayan bir okulu tercih etmek istiyorum.istediğim okuldaki öğretmenin il içinde tayini çıkarsa ben o okula atanır mıyım?mesela A okulunda çalışıyorum. B okulunda norm açığı yok fakat öğretmeni emekli olacak veya il içinde tayin isteyecek yani B okulundaki norm boşalmış olacak.ben B okulunu tercih edersem atanır mıyım?şimdiden teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet atanırsınız.

 85. Ahmet dedi ki:

  Hocam cevaplarsanız sevinirim.
  kadrom başka okuldayken şu anda görev yaptığım okula isteğe bağlı olarak 2014 şubatta görevlendirme yaptım.19.12.2014 tarihinde alan değişikliği ile şu anda görev yaptığım okula tayinim çıktı.Başvuru sayfamda 2 yıl 9 ay 11 gün görev süresi yazıyor.Bu okulda Görevlendirme çalıştığım süreler hesaba katılmamış.Başvuru yapabilir miyim?

 86. Ege Demiray dedi ki:

  Merhaba, daha önce 7 yıl çalıştığım okulumdan il içi tayinle ayrıldım ve birkaç yıl başka okullarda çalıştım. Ancak son 2 yıldır yine eskiden 7 yıl boyunca çalıştığım okuldayım. İl içi tayin isteyebilir miyim? Kılavuzda “aynı okulda 3 yıl çalışanlar yer değiştirebilir” diyor. “Kesintisiz 3 yıl” yazmıyor. Benim şu anda toplamda 9. yılım aynı okulda. Görüşlerinizi alabilir miyim?

 87. Erkil dedi ki:

  Merhabalar ben şuan zorunlu hizmetimi yaptığım okulda seneye sınıf sayısının düşme olasılığı var ve norm fazlası olabilirim bu yüzden norm fazlası olmayı beklemeden il içi tayinlerde zorunlu hizmet kapsamında başka bi okula tayin istesem mi diye düşünüyorum. Zorunlu hizmet yaparken norm fazlası olsam yine bir zorunlu hizmet okulunu tercih ediceksin diyorlar ama bulunduğum ilde zorunlu hizmet kapsamında çok az okul var tercih edeceğim sırada o okullarda boşluk olmazsa ne yapacağım peki? Asıl sorum bu diyelim ki norm fazlası oldum bana zorunlu hizmet olan başka okul tercih et dediler fakat o okullarda boşluk yoksa nolcak

  1. Editör dedi ki:

   Tercih yapacak okul yoksa, ya da tercih yaptınız okul çıkmazsa mevcut okulunuzda kalmaya devam edersiniz. Sizi geçici süre ile ilçede boşluklarda görevlendirirler. Askere giden öğretmenin yerine, doğum iznine ayrılan öğretmenin yerine vs

   1. Erkil dedi ki:

    Teşekkür ederim

 88. Armağan dedi ki:

  Merhaba, 2011 Eylülde Van’ da göreve başladıktan sonra eş özrü ile 2015 şubatta zorunlu hizmetimin tamamlanmasına 1 dönem kala Ankara’ya atandım. Daha sonra eşimin tayini başka ile çıktı. Şimdi il içi zorunlu hizmet kapsamında olan bir okula tercih yapmasam daha sonra kesin resen atama yapılır mı? Yapılırsa il içinde mi eşimin bulunduğu ile mi yapılır?

  1. Hocam cevaplarsanız sevinirim dedi ki:

   Merhaba, 2011 Eylülde Van’ da göreve başladıktan sonra eş özrü ile 2015 şubatta zorunlu hizmetimin tamamlanmasına 1 dönem kala Ankara’ya atandım. Daha sonra eşimin tayini başka ile çıktı. Şimdi il içi zorunlu hizmet kapsamında olan bir okula tercih yapmasam daha sonra kesin resen atama yapılır mı? Yapılırsa il içinde mi eşimin bulunduğu ile mi yapılır?

 89. elif dedi ki:

  Hocam mrb. il içi tayinde okulu 3. veya 4.sıraya yazmamın bir önemi var mı. Yani aynı okulu 3. sıraya yazan birisi var diyelim. Ben de 4. sıraya yazdım fakat hizmet puanım onunkinden fazla.Bu durumda hangimizin tayini çıkar?

  1. Editör dedi ki:

   Sıralama önemli değil. Siz 4’e ben 39’a yazayım. Benim puanım yüksekse ben giderim.

 90. hakan dedi ki:

  hocam bu bilgi kesin mi ona göre tayin isteyecem. il içişimdi 2017 eş durumu içinn yazın

 91. hakan dedi ki:

  2017 iliçnden sonra 2017 yaz özrüne başvurabilirmiyim.
  özür grubuna başvurabilirsem eşimin okulunu yazmak zorundamıyım .

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atamadan sonra eş özrüne başvurabilirsiniz, eşinizin okulunu yazma zorunluluğunuz yok.

 92. Ali dedi ki:

  Suan kadrolu mudur yrd olarak calistigim okula ogretmen olarak tercihte bulunabilirmiyim idarecilikten ogretmenlige gecmek icin

 93. Elif Güler dedi ki:

  Merhaba, İstanbul Maltepede 2 yıl zorunlu hizmet bölgesinde çalıştıktan sonra Kartal’a taşındığımız için Kartal bölgesinde bir okula geçmek istiyorum. Eşim ise Pendik’te çalışıyor. Bu durumda eş durumundan Kartal’a tayin talep edebilir miyim? Yoksa eşimin çalıştığı ilçeyi yani Pendik’i mi yazmak zorundayım?

  Burada verdiğiniz emek için ayrıca teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   İkametgahınız Kartal’da ise özür grubu atamalarında Kartal seçebilirsiniz.

 94. Ali dedi ki:

  Benim sorum suan mudur yrd. Olarak gorev yaptigim okula ogretmen olarak il ici isteyebilirmiyim idareciligi biralmak istiyorum

  1. Editör dedi ki:

   Kadronuz başka okulda şu andaki okulda geçici müdür yardımcılığı mı yapıyorsunuz?

   1. Ali dedi ki:

    Kadrom ayni okulda fakat bransimda norm acigi var

 95. AHMET dedi ki:

  Merhabalar öncelikle emeğinize sağlık.
  Bulunduğum eğitim kurumuna Şubat 2014 te görevlendirme ile başladım. 19/12/2014 tarihinde kadrom geldi.il içi başvuru ekranında, kurumda çalıştığı süre 2 yıl 9 ay 11 gün yazıyor.
  Görevlendirme olarak fiilen çalıştığım süreler eklenmemiş.Başvuru yapabilir miyim?
  Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, nasıl görevlendirme çalıştınız? Kadronuz başka okuldayken siz şu andaki okula mı görevlendirildiniz?

   1. Ahmet dedi ki:

    Evet kadrom başka okuldayken şu anda görev yaptığım okula isteğe bağlı olarak 2014 şubatta görevlendirme yaptım.19.12.2014 tarihinde alan değişikliği ile şu anda görev yaptığım okula tayinim çıktı.Başvuru sayfamda 2 yıl 9 ay 11 gün görev süresi yazıyor.Bu okulda Görevlendirme çalıştığım süreler hesaba katılmamış.Başvuru yapabilir miyim?

  2. Hariç dedi ki:

   Merhabalar;
   İl müdürlüklerinin ilan ettiği ihtiyaç listesinde olmayan okulları tercih ettiğimizde tayinin çıkma ihtimali var mıdır? Açık görünen listesinde olmayan okuldan aynı branşta bir hoca da tayin isteyip gitse bizim tayinimiz o okula çıkar mı?

   1. Editör dedi ki:

    Evet isteyebilirsiniz, oradan bir öğretmen yer değiştirirse sizde o okula gidebilirsiniz.

  3. Ahmet dedi ki:

   Evet kadrom başka okuldayken şu anda görev yaptığım okula isteğe bağlı olarak 2014 şubatta görevlendirme yaptım.19.12.2014 tarihinde alan değişikliği ile şu anda görev yaptığım okula tayinim çıktı.Başvuru sayfamda 2 yıl 9 ay 11 gün görev süresi yazıyor.Bu okulda Görevlendirme çalıştığım süreler hesaba katılmamış.Başvuru yapabilir miyim?

 96. Mutlu dedi ki:

  Sayin hocam 4 ay önce eş durumundan zorunlu hizmet okulundan serbest okula geldim. Bu ay vermek istediğim dilekçe kabul edilmedi ve zorunlu hizmet okulu tercih etmem isteniyor. Daha 1,5 yillik ogretmenim. Resen beni ol içinde zorunlu hizmete gondermeleri mevzuata uygunmu ? Eşim zorunlu hizmet yükümlüsü ve serbest bir okulda calişiyor kendisi2,5 yillik öğretmen. Her ikimizde zorunlu hizmet yükümlüsüyüz. Yanliş anlaşilmak istemiyorum. En kisa zamanda esim ve ben zorunlu hizmete başlayacağiz. Takildigim nokta geldigim gibi 4 ay sonra zorunluya gondermek istemeleri.

 97. yunus dedi ki:

  hocam merhaba,

  ben 2015 ilk dönem sonunda norm fazlası olarak, isteğe bağlı tayinle okul değiştirdim. şu an il içi tayin isteme hakkım var mı?

  yönetmelikte norm fazlası olup yer değiştirmiş olanların daha önceki görev süresinin de hesaba katılacağı yazıyor. iki okuldaki toplam çalışma sürem 6 sene.

 98. Şeyma dedi ki:

  Hocam iyi günler, il içi tayin isteğimi yaptım bugün, ancak tercih listemi onayladıktan sonra şu an da dolu olan okullardan birinde de zümremden bir öğretmenim tayin isteyeceği bilgisini edindim. Tercihimi iptal edip tekrardan o okulu da ekleyip tercih yapma imkanım olur mu acaba ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, tercihinizi okul müdürü iptal etsin. Sonra tekrar tercih yapıp onaylayabilirsiniz.

   1. Şeyma dedi ki:

    Hocam bilgi verdiğiniz için çok sağolun

 99. Egemen dedi ki:

  İyi günler hocam. Ben 1/1 hizmet bölgesinde çalışıyorum. Eşim sağlık personeli, biz öğretmenlere göre 1/4 hizmet bölgesinde çalışıyor. 3 yıl doğuda çalışmış fakat kendilerinde zorunlu hizmet diye bir kavram olmadığını söylüyor. Geçen sene eş özründen il dışı tayin istemiştim fakat eşimin çalıştığı yerde norm açığı olmadığı için 1/1 bölgesine gelmek zorunda kaldım. Her gün şehirler arası gidiş geliş yapıyorum. Eşimden dolayı zorunlu hizmetim ertelendi. Şu anki okulumda 1 yılımı bile doldurmadım. Ben şimdi onun yanına zorunlu hizmetimi de yapmak amacıyla tayin isteyebilir miyim? Eğer tercihlerimin hiçbiri gelmezse aynı yerimde kalır mıyım yoksa resen herhangi bir zorunlu hizmet bölgesine atamam mı yapılır? Bir de ben eşimden dolayı zorunlu hizmetten muaf mı oluyorum yoksa erteletmiş mi oluyorum? Sistemde “ertelendi” yazıyor. Yani er ya da geç zorunlu hizmet bölgesinde çalışmam gerekecek mi? Teşekkür ederim..

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz nerede çalışıyor siz nerede çalışıyorsunuz?

   1. Egemen dedi ki:

    Ben Amasya/Merzifon (1/1), eşim Amasya/Gümüşhacıköy (1/4)

 100. Büşra dedi ki:

  iyi günler hocam ,ben kendi okulumda norm fazlaıyım.Birinci dönem yapılan norm güncellemelerden beri norm fazlası olarak devam ediyorken ilçe milli eğitim MÜDÜRÜ 15 MAYISTA bana idarecilik görevi verdi.şuan bir okulda görevlendirme müdürlük yapıyorum.İliçi yerdeğiştirmede sistim bana açıldı tercih yapabiliyorum.tercih sonucu açıklandığında benim müdürlük görevlendirmem iptal olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Görevlendirmeniz yenilenmesi lazım. Örneğin şu andaki görevlendirmeniz A okulundan B okuluna müdürlük iken il içi atamadan sonra C okulundan B okuluna müdürlük olarak yenilenmesi lazım.

   1. büşra dedi ki:

    Hocam ben öğretmen olarak devam etmek istiyorum.İliçi ile bir okula kadrom geçerse ben yazın müdürlük görevimin sona ermesını istiyorum istifa kabul edilmeyecek dediler.6ay görevlendirme verdiler benim görevlendirmem kasımda bitiyor yer değişikliği yaparsa görevlendirmem sona erer mi?

    1. Editör dedi ki:

     İdarecilikten istediğiniz zaman istifa edebilirsiniz. Kabul etmemeleri mümkün değil. Yönetmelikte her yerde var.

     1. Büşra dedi ki:

      hocam yönetmelikte ilgili yeri söyleyebilir misiniz?

 101. kadir dedi ki:

  sayın hocam..2017 müdür yardımcılığı sınavıyla atandım.bir yılım dolmadı.müdür yardımcılığı devam ederken istifa etmeden aynı ilçede başka bir okula öğretmen olarak il içi tayin isteyebilir miyim.öğretmen olarak tayinim çıkmazsa müdür yardımcısı olarak görevime devam edebilir miyim..

  1. Editör dedi ki:

   İstifa etmeden başvurunuzu ilçe/il onaylarsa sorun yok.

 102. sedat çiftçi dedi ki:

  İyş günler hocam 2014 yılında müdür yardımcısıyken izmir konaktan çeşmeye müdür yardımcısı olarak atandım.2015 mayısta soruşturma sonucu urlaya öğreymen olarak atandım.burada 8 ay norm fazlası olarak çalıştım.2016 ocakta isteğe bağlı tayin istedim.ocak 2016 da mendeteste göreve başladım.4. Madde c bendine göre tayin isteyebilirmiyim.

 103. Duygu dedi ki:

  Hocam geçen sene norm fazlası oldum il içi tayin de bu seçeneği işaretleyerek tayin istedim.kılavuzdaki “görevli oldukları eğitim kurumunun dönüşmesi kapanması eğitim kurumda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resmen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilecektir” ibaresinin beni kapsadığını düşünüyorum. Şu an okulumda norm fazlası değilim zaten onlar için ayrı bi seçenek var bu madde bizi kapsamıyor mu?

 104. Suzan dedi ki:

  Sayın hocam, 2015 ocak ayında alan değişikliği ile yer değişikliği yaptım. 3 yılım dolmadı.Şu an mebbiste durumunuz kısmında belirtilen “bulunduğum kurumda alan değişikliği yaptım “ibaresine istinaden il içi tayin isteyebiliyor muyum?

 105. Mutlu dedi ki:

  Sayin hocam eşimin adayligi kalkti. 2,5 yillik ogretmen. İl icinde zorunlu hizmet olan bir okula gecmek istiyor. Fakat tercih yaptiginda 3 yil doldurmadiniz hatasi veriyor. Bu sorun il de çözülebilir mi? Sorunun kaynaği ne olabilir. Nitekim klavuzda tercih hakki verilmisti

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz zorunlu hizmet olmayan okulda mı çalışıyor?

 106. Pelin dedi ki:

  Merhaba. Ücretsiz doğum iznine ayrılırken 15 haziranda başlayacagimi belirterek dilekcemi yazmıştım. Şuan norm fazlasiyim. İznim hala devam ediyor.15 haziranda ise aslayacagim. Tercih yapabilir miyim. Tekrar dilekce vermem gerekir mi. Haziranda ise başlayıp tekrardan eylül sonunda kalan ücretsiz izin hakkımı tekrardan kullanabilir miyim?

 107. yusuf dedi ki:

  hocam eş durumu özründen atandım, zorunlu hizmetim ertlendi ve 3 yılım dolmadı ama zotunlu görev olan okula gitmek istiyorum. tercih yapabilir miyim

 108. ömer dedi ki:

  haziranda İl içi ataması yapılan öğretmen ağustosta eşinin bulunduğu ilçeye eş durumu isteyebilir mi? ataması yapıldıktan sonra özür olursa ister diyor yani ben 4 yıllık evliyim isteye biliyor muyum?

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilir.

 109. Sinan dedi ki:

  ben kadromun bulunduğu eğitim kurumunda asker öğretmen olarak görev yaptım ve bu süre kurumdaki görev süresine ve toplam hizmett süresine eklenmemiş ancak ildeki süreye eklenmiş
  hizmet sürelerim şu şekilde

  kurumda: 2 yıl 7 ay 19 gün
  ilde : 3 yıl 6 ay 19 gün
  toplam hizmet süresi: 2 yıl 7 ay 19 gün

  okulum 3 hizmet bölgesi 5. hizmet alanı

  ben asker öğretmenlikte kurumda ve toplam hizmet süresinden sayılır diye biliyordum. ancak burada sayılmadığını gördüm. ben bu şartlar altında il dışı isteyebiliyormuyum. eger bir yanlış varsa düzeltmek için nasıl bir yol izlemeliyim saygılar

  1. Editör dedi ki:

   Ne zaman göreve başladınız?

   1. Sinan dedi ki:

    11.02.2014 te göreve başladım 01/08/2015 te askere gittim (28 gün temel eğitim)

    1. Editör dedi ki:

     Atama başvurusu yaparsınız, sorun yok. Ayrıca hizmet sürelerinizde tutarsızlık var. İlçe/İl MEM’de özlük kısmı ile görüşünüz.

     1. Sinan dedi ki:

      peki 2 yıl 7 ay 19 gün yazıyor bu il dışı için bir sorun teşkil etmezmi. ayrıca il dışında ildeki hizmet süresimi göz önünde bulunduruluyor

      hizmet süremdeki tutarsızlık tam olarak ne acaba ? bilgi verirseniz çok sevinirim şimdididen saygılar

 110. Kenan dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar. Eşimin zorunlu hizmeti benim muaf olmamdan dolayı ertelendi. Yani zorunlu çalışma yükümlüsü aslında. Onun branşı gereği tayin olma ihtimali daha yüksek. Şu an 1/1 hizmet alanında çalışıyoruz. Başka bir 1/1 hizmet alanına tayin isteyebilir mi? Yoksa yalnızca zorunlu hizmet alanlarına mı tayin isteyebiliyor?

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmet yükümlüsü olan ve zorunlu hizmet olmayan okulda çalışan öğretmenler zorunlu hizmet olan okullara il içi atama başvurusu yapabilirler.

   1. Kenan dedi ki:

    Ben de öyle biliyordum ama başvuru sayfasında önceki senelerde zorunlu hizmet kapsamında olmayan okullar hiç açılmıyordu. Bu sene açılmış. Başvuru yapsak acaba başvurumuz onaylanmaz mı?

    1. Editör dedi ki:

     Başvuru yapabilirsiniz ancak kaydetme sırasında sorun çıkacaktır. Deneyin. Başvuru ekranı şu anda herkese açık.

 111. Hakan dedi ki:

  İyi akşamlar hocam. Ben zorunlu hizmet olan bir okulda çalışmakta iken, Ağustos 2016 özür grubu tayinlerinde eş durumu özrü ile zorunlu hizmet alanı olmayan bir okula atandım, dolayısıyla zorunlu hizmetim ertelendi ve Eylül ayından beri bu okulda kadrolu olarak görev yapıyorum. 2017 yılı il içi yerdeğiştirmelerinde zorunlu hizmet alanı olan okullar tercih yapmak istediğimde “3 yılını doldurmadan personel başvuru yapamaz!” uyarısı ile karşılaşıyorum. Yönetmelik gereği başvuru yapabiliyor olmam gerekli diye biliyorum. Sizce bu sorun neden karşılaşıyorum?

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmetiniz ertelenmiş yani şu anda zorunlu hizmet yükümlüsü değilsiniz. Bu yüzden size sistem açılmıyor.

 112. Muhammed dedi ki:

  Merhaba. Ben 07.10.2016 tarihinde müdür yardımcısı olarak görevlendirildim ve hala görevlendirme müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım.Kılavuzda yer alan aşağıdaki maddeye göre il içi yapabilmem için görevlendirmemi iptal mi etmem gerekiyor? Şimdiden Teşekkürler.

  7- Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilen öğretmenler,
  görevlendirmeleri sona erdirilmedikçe yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır; ancak,
  kadrolarının bulunduğu eğitim kurumuna dönen öğretmenlerden kadrolarının olduğu eğitim
  kurumunda en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, il içi yer değişikliği isteğinde
  bulunabilecektir

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sizin durumunuzla ilgili madde farklı. Siz geçici görevlendirme ile müdür yardımcısı olarak çalışıyorsunuz. İl içi atama başvurusu yapıp atamanız çıkarsa otomatik görevlendirmeniz de sona erer.

 113. cansu dedi ki:

  iyi akşamlar. ben il içi başvurusunda bulunacağım fakat bu başvuru sonucunda il içi tayinim çıkmaz ise, il içinden sonra il dışı tayin için başvurabilir miyim. teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama başvurusu yaparsanız ve atamanız çıkmazsa il dışı atama isteyebilirsiniz.

   1. esra dedi ki:

    Tamam teşekkür ederim

 114. İlyas dedi ki:

  Öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Ben yöneticilik görev sürem dolduğu için ve okulumda boş yer olmadığı için bize açık gösterilen yerleri tercih ederek köye öğretmen olarak atandım. Tercih yapmayanlar resen atandı. Tayin isteyebilir miyim. Teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   2017 il içi atama başvurusu yapmanız mümkün değildir.

   1. esra dedi ki:

    Hocam merhaba.zorunlu hizmet bitmeden eş durumu ile zorunlu hizmet olmayan okula atandım. İl içi atamada tercih butonunda bana az okul çıkıyor tüm okullar çıkmıyor acaba sevebi zorunlu hizmetimin ertelenmiş olması mıdır?

    1. Editör dedi ki:

     Bulunduğunuz yerin il milli eğitim müdürlüğü sayfasında yayınlanan kontenjanlarla kıyaslama yaptınız mı? Liste aynı mı?

     1. esra dedi ki:

      Hocam kıyaslama yaptım Ankara ili için mesela bende hiç Etimesgut ve Keçiören çıkmıyor ama kontenjan listesinde bayağı var neden bende az okul çıkıyor acaba?kişisel bilgiler modülümde zorunlu çalışma ertelendi eş durumundan yazıyor ama il içi atama için başvuru bilgilerinde zorunlu çalışma yükümlüsü yazıyorondan mıdır anlayamadım

     2. Editör dedi ki:

      Size tüm okulların açılması lazım. Çünkü zorunlu hizmetiniz ertelenmiş. İl içi atama başvurularında zorunlu çalışma yükümlüsü yazmaması lazım. İlçe Milli Eğitime sorunuz, güncelletiniz.

 115. yusuf dedi ki:

  hocam emekleriniz için teşekkürler. benim durumum şöyle:
  zorunlu hizmet bitmeden eş durumu ile zorunlu hizmet olmayan okula atandım. mazeretim ortadan bu sene kalktı ve daha yeni okulumda 2. yılım. ama mebbiste hala eş durumu özründen zorunlu hizmet ertelendi yazıyor. bu durum tercihime il içi tercihime engel olur mu. bu durumu güncelletmem gerekiyor mu

  1. Editör dedi ki:

   Evet bu durumu güncelletmeniz gerekiyor. İlçe ya da il mem başvurun güncelleme işini hemen yaparlar.

   1. yusuf dedi ki:

    sağoun hocam. bir sorum daha olacaktı. açıklanan okullar norm bulunan tüm okullar değil mi. yani ihtiyaç olmasada okullar gözüküyor bize doğrumu

    1. Editör dedi ki:

     Tüm okullar gözüküyor evet. Siz açık normları il mem sayfasında yayınlanan dosyadan göreceksiniz.

 116. Hasan dedi ki:

  Hocam.. ozellikle ayrintili aciklayici ve aydinlatici yaziniz icin tesekkur etmek istedim..

 117. öğretmen dedi ki:

  fakat sizin de dediğiniz gibi son görev yerimde 3 yılı tamam lamadım

 118. öğretmen dedi ki:

  peki tercih yapmamam durumunda re’sen atanma durumu olurmu hocam ? ben okulumda bir süre daha kalmak istiyorum ama zorunlu görev yükümlüsüyüm nasıl olur acaba ?

  1. Editör dedi ki:

   Resen atama ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden il içi atama başvurusunda zorunlu hizmet olan okulları yazmanız yararınıza olabilir.

 119. öğretmen dedi ki:

  merhaba hocam,ben geçen yılın ikinci dönemi norm fazlası olarak 3 yıla yakın çalıştığım okuldan başka bir okula tercihimle atandım ,önce ve sonra çalıştığım okullar zorunlu hizmet bölgesi değil,zorunlu hizmet yükümlüsüyüm,son atandığım okulda 3 yıl kalmam mı gerekiyor ya da kalmak istersem kalabilirmiyim?

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmet yükümlüsü iseniz ve şu anda çalıştığınız okulda zorunlu hizmet değilse il içi atama başvurusu yapabilirsiniz.

 120. Ahu dedi ki:

  Iyi gunler ben Kasım 2016 da ilçe kadrosunda bulunmadan dolayi resen ataması ile isteğim dışında atama oldum benim 2017 il ici atama da tayin isteme hakkım var mı?

 121. Muallime dedi ki:

  Üç yıllık öğretmenim.okulum kapatılacağı için norm fazlası oldum.norm fazlası tercihleri il içi ile birlikte yapılacağından benim de tercih yapmam gerekiyor.durum şu ki ben il dışı yapmak istiyorum.il içi ile birlikte norm fazlası olduğum için tercih yaptigim için il dışı yapamiyacak miyim.yoksa biz norm fazlalarini ayrı olarak mı değerlendirecekler.bir de il içi tercih yapmazsam resen atama yapılacağı söylenildi ilçe mem tarafından.

  1. Editör dedi ki:

   İl içi yaparsanız atamanız çıkarsa il dışı yapamazsınız. Okulunuz kapatıldığından dolayı size önce tercih hakkı verirler sonra resen atarlar.

   1. Mehmet dedi ki:

    İl içi yaptık atama çıkmadı tekrar tercih hakkını ne zaman verecekler ?

    1. Editör dedi ki:

     Ne için tercih hakkı istiyorsunuz? Bir daha il içi diyorsanız seneye kalır.

 122. Özgür baykal dedi ki:

  Ben Şubat 2016 da erzincan merkeze atandım. Atandığımda burası zorunlu hizmete girmiyordu ancak 3 ay önce zorunlu hizmet kapsamına girdiŞimdi ben il dışı zorunlu hizmet olan bir yere il dışı tayin istiyemezmiyim. Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Okulunuz şu anda zorunlu hizmet olarak geçiyorsa isteyemezsiniz.

 123. HABİBCAN dedi ki:

  iyi günler hocalarım 2014 te cizreye MÜZİK öĞRETMENİ OLARAK ATANDIM…şimdi ceyhana tercih yapmak istiyorum il dışı atamasından…puanım 85 gelme şansı olur mu…toplamda üç buçuk yıl görev yapmış bulunuyorum…

  şubat ta atandım çünkü

 124. Mutlu dedi ki:

  Zorunlu hizmet bolgesinden eş durumu nedeniyle zorunlu hizmet olmayan bir okula 3 ay önce geldim. Eşim zorunlu hizmet yükümlüsü ve 2,5 yillik öğretmen. İlden bana zorunlu hizmet okullarina mecburen tercih yapmalisin dendi. Eşim ve ben tercih yapar ve ayri ilcelerdeki zorunlu hizmet okullarina tayinimiz çikarsa birimiz tayini iptal ettirebilir mi

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz şu anda zorunlu hizmetini yapmıyor mu? Yapıyorsa sizin tercih yapma zorunluğunuz yok.

   1. Mutlu dedi ki:

    Eşim zorunlu hizmet yapmiyor.

   2. Mutlu dedi ki:

    Eşim büyük ihtimalle zorunlu hizmet olan bir okula yerleşecek. Ben de tayin istesem de istemesem de resenzorunlu bir okula yerleşecem.

 125. Elif dedi ki:

  4 yildir ayni okulda calisiyorum. Fakat 2 yil calisip bir yil ucretsiz dogum izni kullandim. Ucretsiz izinin ardindan bir yil daha calistim.3 yilim doluyor fakat kesintisiz 3 yil diyor. Bu durumda tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Aynı okulda 3 yılınız dolduğu için istersiniz.

   1. Elif dedi ki:

    Tesekkir ederim

 126. mehmet dedi ki:

  merhaba şuan ki kurumuma 08/09/2014 yılında atandım
  02/02/2015—02/08/2015 tarihinde kısa dönem askerlik yaptım.sanırım il içi istiyemiyorum ama yayınlanan duyuruda bu kısmı görmedim hiç askerlikten ve aylıksız izinlerin sayılmayacağı yazmıyor?

  1. mehmet dedi ki:

   zorunlu hizmet alanında çalısıyorum baska bir zorunlu hizmet alanı isterken 3 yıl şartı aranır mı?

   1. Editör dedi ki:

    Zorunlu hizmet alanında çalıştığınız için 3 yıl şartı var.

  2. Editör dedi ki:

   Kısa dönem askerlik öğretmenlik hizmet süresinden sayılmaz. Bu yüzden il içi atama başvurusu yapamıyorsunuz.

 127. Elif dedi ki:

  Hocam mrb. İl içi yer değişikliği çin başvurular 15 18 mayıs tarihleri arasında alınmaya başlandı diye hsber gördüm. İl içi isteğe bağlı yer değişikliği 22 26 mayıs tarihleri arasında yapılacak diye biliyorum. Başvurular erkene mi alındı bilginiz var mı?

  1. Editör dedi ki:

   Öğretmenler için il içi atama başvuruları başlamadı. Belirttiğiniz öğretmen dışı MEB personeli için olabilir.

 128. şahin dedi ki:

  Merhaba sayın hocam. Rehber öğretmenim;
  1- 2016 ekim ayında ihtiyaç fazlası olarak bir okula atandım öncelikle başvuru hakkım var mı?
  2- bulunduğum okulda tek rehber öğretmenim , bulunduğum okula rehber öğretmen atanmazsa başvuru yapıp diğer bir okula atamam gerçekleşir mi ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba,
   Şu anda çalıştığınız okulda norm fazlası iseniz istersiniz ya da çalıştığınız okul zorunlu hizmet olmayan bir okulsa ve sizde zorunlu hizmet yapmamışsanız isteyebilirsiniz. Bunun dışında aynı okulda 3 yıl çalışma şartını yerine getirmeniz lazım.

 129. Seda dedi ki:

  Merhaba eşim ihraç oldu başka bir ilde yaşamak durumundayız es durumu için eşimin sigortalı bir işe girmesi yeterli mi ve kaç gün sigortalı olması gerekiyor bir de bulunduğum okulda norm fazlasıyım 2015 şubatta eş durumundan tayin oldum 1 yıldır ayliksiz doğum sonrası izindeyim il dışı tayin isteyebilir miyim

 130. Okan hndn dedi ki:

  Selamlar, ben eş durumundan 3 yıl önce tayin istedim. Doğu Hizmetim ertelenmiş durumda. bulunduğum yer ilçe merkezi zorunlu hizmet bölgesi olmayan bir yer. İl içi tayinlerde bana bütün okullar açılır mı? yoksa sadece zorunlu hizmet bölgeleri mi açılır? Teşekkürler…

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aynı okulda 3 yılınız dolduysa zorunlu hizmetiniz ertelenmiş olduğundan size tüm okullar açılır.

 131. Döne dedi ki:

  Okulum da norm fazlasıyım il dışı için çalışma süresi dolmadan norm fazlası olduğum için il içi istemeyip il dışı tayin isteyebilir miyim teşekkürler

 132. Yunus dedi ki:

  İl içi atamamız olursa 12 mayıstan sonra kaç gün içerisinde yeni okulumuzda göreve başlamalıyız?

 133. numan dedi ki:

  30 eylül 2017 itibariyle eşimin aynı okulda görev yapma süresi 3 yıl olacak. bu süre içerisinde 4 ayı doğum, 1 ayı raporlu olmak üzere 5 ay fiilen öğretmen olarak çalışmamış olması en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlama şartına engel mi?

  1. Editör dedi ki:

   4 aylık doğum izni aylıksız izin mi? Rapor engel değildir.

   1. mesut dedi ki:

    Merhabalar; bakanlığın il içi yer değiştirme klavuzunda 30 eylül itibariyle 3 yılını tamamlamış olma şartı aranırken, Urfa mrb yayınladığı üstyazıda 31 Mayıs itibariyle 3 yılı tamamlama şartı istiyor. Benim eylül itibari ile 3 yılım doluyor bu durumda ben başvuruda bulunabilir miyim?

    1. Editör dedi ki:

     İl içi yer değiştirmelerde 30.09.2017 geçerlidir. 30 eylül itibari ile 3 yılınız doluyorsa istersiniz. Ayrıca Ş.Urfa MEM sitesine baktık oradaki duyuru öğretmenler için değil şef, memur vs görevlerdeki MEB personeli için. Yanlış yere bakıyorsunuz.

 134. umiit77 dedi ki:

  bu yıl nasip olursa il içi tayin isteyecegim. ilisik kesme suresi 12 haziranda baslayacagi belirtilmis ancak hangi tarihe kadar oldugu belirtilmemis. bu konudas bilgisi olan varsa paylasabilir mi?
  il içi tayinim cikarsa 1 temmuza kadar eski okulumda kalıp, 1 temmuzda yeni okuluma gecebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atamanız size tebliğ edilecek. Tebliğden sonra üç gün içinde ayrılmanız lazım. Rapor alabilirsiniz süreci uzatmak adına.

 135. Amasyali dedi ki:

  Tesekkurler

  1. Amasyali dedi ki:

   Hocam soruda tam belirtememisim.Suan calistigim ile eylul 2016` da atandim yani henuz bir yil olmadi.Buna ragmen norm fazlasi ve zorunlu hizmet yukumlusu oldugum icin yine Il Disi Yazabilir miyim(zorunlu hizmet okullarini)

 136. Amasyali dedi ki:

  Hocam mrb. 7.yillik rehber ogretmenim.Es ozrunden amasyaya geldim.Esim ekimde ihrac edildi.Zorunlu hizmet yukumlusuyum.ama sene sonunda esimin gorev yeri belgesini veremedik.Ayrica okulumda norm fazlasi oldum.Il ici tayinde zorunlu hizmet hizmet yazmali miyim.Resen atamadan korkuyorum.Bir de il disi tercih tercih hakkim var midir?cevap verirseniz cok sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, durumunuzu değerlendirdiğimizde İL DIŞI ATAMA İSTEYEBİLİRSİNİZ. Ancak resen atama ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden il içi zorunlu hizmet olan okulları yazın. Seneye ild ışı yaparsınız.

 137. hasan dedi ki:

  Acele ile yazım hatalarından dolayı özür dilerim bu arada.Saygılar

  1. Editör dedi ki:

   30.09.2017 tarihi itibari ile zorunlu hizmetinizi tamamlıyorsanız istersiniz, eksik kalması durumunda isteyemezsiniz. Bu konuda MEB’in istisnai bir durumu söz konusu değildir. 7 yıl önceki konu hocam bu durum.

 138. hasan dedi ki:

  Hocam kolay gelsin, geçen zorunlu hizmetimiz 2 ay eksik kalacağından dolayı mecburi hizmet olmayan okullara isteyemezsiniz demiştiniz böyle bir bilgiye rastladım. Acaba bir ihtimal var mı dır? Selam ve saygı ile……….
  ….Bu konuyu yaşayan kiş-i soruya karşı- aşağıdaki bilgileri anlatıyor….

  “Ben de senin gibi aynı durumdan aynı görev süresiyle yani 2 yıl 9 ay görev süresi ile tayin oldum. Sonra dilekçe verdim, bana zırt maddesinden dolayı bu işi yapamam dediler önce. Sonra direkt olarak görüştüm ve kaldırttım. Yazdığım dilekçe aşağıda.

  İliniz ……………………………… okulunda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Daha önce zorunlu görev kapsamında olan ……….. ili …………….. ilçesi …………………………….. okulunda 2 yıl 9 ay hizmetim bulunmaktadır. 2009 yılında …………………………. yer değiştirme döneminde yer değişikliği yaparak ilinizde göreve başladım. MEB Atama yer değiştirme yönetmeliğinin 24. Maddesinin 1. fıkrasının a bendi “Bakanlık kadrolarına 11/6/2000 tarihinden sonra öğretmen olarak atananlar; a) Üçüncü Hizmet Bölgesi içindeki illerde en az üç yıl, veya her üç bölgede toplam dört yıl çalışmakla yükümlüdürler. ” ve yine aynı maddenin 3. fıkrasında da “(3) Zorunlu çalışma yükümlülüğü altı aydan az olan öğretmenler, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış sayılır.” açıkça belirtildiği gibi 3. hizmet bölgesi kapsamında bulunan ……………………….. ili ……………………. ilçesinde 2 yıl 9 ay görev yapmış olmamla birlikte zorunlu çalışma yükümlülüğümü tamamlamış olduğumdan;
  MEB Atama Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 24. Maddesi 1. ve 3. fıkraları gereğince zorunlu çalışma yükümlülüğümü kaldırmış olduğumun tescilini, özlük ve MEBBİS kayıtlarında gerekli düzenlemelerin yapılmasını muhakeme yolu açık olmak üzere arz ederim.
  Bu yazının sitesi: bilgisayarbilisim.net/meb-atama-ve-yer-degistirme-f133/zorunlu-6-aydan-az-kalmisken-yer-degistirdim-bitmesi-gerekme-t38475.html

  1. hasan dedi ki:

   Hocam, bu durumda farklı bir çözüm olabiliyor mu?

 139. ahmet dedi ki:

  2012 alan değişikliği ile x okuluna atandım.2013 yılında yargı kararı ile eski alanıma ve eski okuluma gönderildim.2015 yılında alan değişikliği ile tekrar x okuluna atandım.3 yıl hesabında bu yargı kararı eski okulumda çalıştığım süre hesaba katılır mı?

 140. Hasan bakışkan dedi ki:

  20.08.2014. Tarihinde il içi isteğe bağlı tayin istedim .18.04.2015 tarihinde reesen başka okula atandım.il içi tayin isteyebilir miyim?

 141. Erdem dedi ki:

  Merhaba sayin editor… ben esimle birlikte ayni ilcede gorev yapiyoruz. Il ici yaparsam baska ilceye esimde ozur atamasi ile gelebilir mi kilometre siniri var mi

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba siz il içi atama isteyerek farklı bir ilçeye giderseniz eşiniz de eş durumundan sizin olduğunuz ilçeye başvuruda bulunabilir.

 142. Muhammed dedi ki:

  3 yıl aynı okulda çalışma şartı kesintisiz olmak zorunda mı?şöyledir 2 yıl çalışp başka okula tayin olan ve burada 6 ay çalıştıktan sonra tekrar eski okulunda 1 yıl çalışan öğretmen il içi tayin isteyebilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   İsteyemez, son 3 yıl aynı okulda çalışması gerekli. 2 yıl çalışıp başka okula tayin olup tekrar eski okula gelme durumu nasıl oluyor peki?

   1. Muhammed dedi ki:

    2 yıl çalıştıktan sonra Md yardımcısı olarak farklı okula tayin oldum.daha sonra istifa ettim.il milli eğitim istememe rağmen eski okula atamamı yaptı…şu an arada idareciliğim var yani…

   2. Muhammed dedi ki:

    Hocam son 3 yıl çalışması sanki net değil gibi yönetmelikde…

 143. Okan hndn dedi ki:

  Selamlar, ben eş durumundan 3 yıl önce tayin istedim. Doğu Hizmetim ertelenmiş durumda. bulunduğum yer ilçe merkezi zorunlu hizmet bölgesi olmayan bir yer. İl içi tayinlerde bana bütün okullar açılır mı? yoksa sadece zorunlu hizmet bölgeleri mi açılır? Teşekkürler…

 144. nadi dedi ki:

  merhabalar, il içi yapıp 1 yıl çalıştıktan sonra il dışı isteyebilir miyim?Yoksa il dışı yapabilmem için tekrar 3 yıl şartı mı var?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba 2017 il içi atama başvurusu sonrası atamanız gerçekleşirse gelecek sene il dışı isteyebilirsiniz.

 145. ismail dedi ki:

  Merhaba, benim sorum şu: eğer il merkezinde yer yoksa ve ben farklı bir ilçeye tayin istesem atamam yapıldıktan sonra eş durumu ile merkeze geçebilir miyim? Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atamadan sonra mazeretinizin oluşması halinde eş durumu isteyebilirsiniz.

   1. ismail dedi ki:

    cevabınız için teşekkürler, aynı il için olmaz değil mi?

    1. ismail dedi ki:

     sorun olmaz demek istedim pardon.

     1. Editör dedi ki:

      Özür grubunda gerekli şartları taşıyorsanız sorun olmaz.

 146. Duygu dedi ki:

  Konu il içi atamalarla ilgili biliyorum fakat benim sorum il dışı ile ilgili cevap verirseniz çok sevinirim. 2013 Kasım atamasiyim ve 3 aralık 2013 göreve başlama tarihım. Zorunlu hizmet gorevimi yapmaktayım, suresi 4 yil. Il dışı atamada 30 eylül 2017 baz alınırsa zorunlu hizmetim muaf sayılır mı. ? Yoksa bir kaç ayla tekrar yine es değer bölgeye mi tercih yapabilirim?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, il dışı kılavuzu yayınlandığında tekrar sorarsınız. Şu andaki sorunuza göre muaf olmazsınız, eş değer bölge tayini yapabilirsiniz.

 147. Denizlili dedi ki:

  Zorunlu hızmetımı tamamladım diye il dışı tayin istedim yanlışlık yapılmış dediler tekrar zorunlu hizmet yükümlüsü oldum. Yöneticilik sınavına girsim kazandım zorunlu hizmet olmayan bir okulda çalışıyorum şimdi tayin istemek durumunda mıyım?

 148. Fırat dedi ki:

  Sayın hocalarım,Temmuz 2014’te il dışı atama ile geldiğim okulda 3 yılım yine Temmuz 2017’de bitecek. Bu durumda il içi atamalara başvuramayacağım ve 2 ay yüzünden 1 yıl mı bekleyeceğim?

  Bu durumu yaşayan çok öğretmen mevcut biliyorum da yok mu bunun bir oluru, olacacağı?

 149. acar1453. dedi ki:

  Valilik/Bakanlık atama kararnamesinde “İstihdam fazlası/İhtiyaç fazlası” ifadesi
  bulunan öğretmenler hizmet puanlarına bakılmaksızın doğrudan ihtiyaç fazlası
  öğretmen olarak değerlendirilecektir. bu cümleden hareketle norm fazlası olarak 3 yıl dolmadan il içi tayin isteyebilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Sorduğunuz soru zaten konu içerisinde var sayın hocam, norm fazlası öğretmenlerde süre aranmaz. İsteyebilirsiniz.

 150. Gülşah dedi ki:

  Eğer zorunlu hizmet yükümlüsü isek il dışı atama döneminde de bulunduğumuz ilin başka bir zh okuluna tayin isteyebiliyormuşuz ve geçen yıl ben bu durumla atandım. Eski okulumda 3 yıl yeni okulumda 1 yıl çalıştım. Aynı bu ilde ki 4. yılım. Şimdi il içi tayin isteyebiliyor muyum. Zorunlu hizmetim bitti.

 151. onur dedi ki:

  iyi günler. konu dışı bilgi alma amaçlı bir sorum olacak. eşim meb de ben ise başka bir bakanlık çalışanı olarak şu an için aynı ilde görev yapmaktayız. eşim haziran ayında yapılacak il dışı atamalara başvuru yapacak. ancak il dışı atamalarının kontenjanlarının düşük olması sebebiyle muhtemelen tercih edeceğimizin x ilinin bir ilçesi geleceğini düşünüyoruz. bu durumda bakanlığımız hizmet binaları çoğunlukla il merkezinde olacağı için ben de eş durumundan eşimin bulunduğu ilin merkezine geleceğim. x ilinin büyükşehir ili olacağı da göz önününde bulundurulursa bu durumda eşim ağustos özür grubu atamalarında il merkezine gelebilmek için tercihte bulunabilir mi?.teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz Büyükşehir olan bir ilin bir ilçesine Haziran ayında giderse göreve başlaması Temmuz ayını bulacaktır. Siz eğer ağustos ayında yapılacak özür grubu ataması öncesinde aynı ilin merkezinde göreve başlarsanız eşiniz de Ağustos özür grubu atamasında eş durumundan bulunduğunuz merkez ilçeye atama isteyebilir.

 152. Osman dedi ki:

  Hocam ben yazi cok uzun okumadm.okumadan tayin istersem ne olur.okumadan tercih yapmayn demissnz?

 153. Fatih Mehmet Özder dedi ki:

  İyi günler. Ağustos 2009 ile Mart 2013 yıllar arasında ve Mart 2013 ile Ocak 2015 arasında müdür yardımcılığı görevini yaptıktan sonra 4 yıllık sürenin dolması sebebiyle tekrar görevlendirilmedim. Bu tarihte açık olan okullara tercihle başvuru yapmamız istendi ve tercihim olan bir okula atandım. Okulda Ocak 2015 ten itibaren görev yapmaktayım. Mebbiste bu okula atanma durumunda isteğe bağlı yazıyor. Bu yıl il içi tayin başvurusu yapabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Durumunuz il içi atama yapma şartlarını taşımamaktadır.

   1. Fatih Mehmet Özder dedi ki:

    Atama kılavuzunun 4.maddesi c Bendi benim gibi yöneticilik ten öğretmenliğe 4 yıl dolma sebebiyle dondurulenleri ilgilendirmiyor mu?

 154. PATNOS dedi ki:

  sayın Arif Muzaffer KUL patnostan selamlar.30 eylül 2014 de göreve başladım.30 eylül 2017 itibariyle il dışına başvuru yapamayacağım söylendi..neden diye sorduğumda 30 eylülde mebbiste 2 yıl 11 ay 30 gün yazdığı için dediler.bu durum zaten 3 yıl olmuyormu?bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam, Arif Bey’e selamınızı iletiriz. Sorunuzu biz cevaplayalım. İl içi atama başvurusunun ilk günü eğer sistem bu şekilde olursa Bakanlığı arayın. Geçtiğimiz senelerde benzer durumlar yaşandı. MEB’i arayıp durumu çözenler oldu. Bilginiz olsun.

   1. Hasan dedi ki:

    Hocam bu konuda tam olarak nerenin hangi bölümün tel. ini aramalı.Saygılar

    1. Editör dedi ki:

     MEB atama özlük bölümüne ulaşınız.

 155. mustafa erçoban dedi ki:

  öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkürler… soruma gelince; şubat 2016 atamasıyım stajerlik 6 aylık eğititmimi istanbul bahçelievler de yaptım okulun hizmet bölgesi 2/5’ti. 17 ağustos 2016 tarihinde atanmış olduğum silivride ki okuluma hizmet bölgesi 2/6 geçtim asaletimi 05/05 2017 tarihinde aldım bu tercih döneminde il içi başvurusu yapabilirmiyim yapabilirsem hangi şartlarda olur… tekrar teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba il içi atama başvurusu yapmak için herhangi bir durumunuz yok, yapamazsınız.

 156. acar1453 dedi ki:

  -Valilik/Bakanlık atama kararnamesinde “İstihdam fazlası/İhtiyaç fazlası” ifadesi
  bulunan öğretmenler hizmet puanlarına bakılmaksızın doğrudan ihtiyaç fazlası
  öğretmen olarak değerlendirilecektir. bu cümleden hareketle norm fazlası olarak 3 yıl dolmadan il içi tayin isteyebilirmiyim..

 157. Uğur dedi ki:

  Yapılan tüm okul değişiklikleri aynı ilçede olmuştur.

 158. Uğur dedi ki:

  Zorunlu hizmet bölgesi olan aynı ilçede 4 yıldır görev yapmaktayım. 2015 yılında norm fazlasıyla aynı ilde farklı bir okula geçtim, bir buçuk yıl sonra norm fazlası öğretmenlere tanınan hakla yine aynı ilde farklı bir okula geçtim. şu anda bulunduğum okulda bir yıldır çalışmaktayım. İl içi tayin isteyebilir miyim?

 159. yunus dedi ki:

  Merhaba, 2014 Eylülde zorunlu hizmet olmayan bir okula atandım.Ama okulum 2015 mayısta zorunlu hizmet kapsamına girdi.Yani aynı okulda 3 yıldır çalışıyorum ama zorunlu hizmet kapsamına girdikten sonra 2 yıl çalıştım.İl içi isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, İsteyebilirsiniz.

 160. Emine dedi ki:

  Eşim özel sektörde. zorunlu hizmette 3yılım dolcak eşimin çalıştığı ilçe zorunlu hizmet bölgesi değil oraya il içi isteyebilir miyim.muaf olduğum için.

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmetten muafsanız istersiniz.

 161. hasan dedi ki:

  Bunu dile getiren AES VE TÜRK EĞİTİM SEN.TÜRK EĞİTİM SEN-E TEŞEKKÜRLER.Her ne kadar isteğimiz gerçekleşemese de…

  1. Editör dedi ki:

   Yetkili sendikanın dile getirmesi önemliydi…

 162. hasan dedi ki:

  Başka mecburi hizmet olan bir okula isteyebiliyor anlaşılan bu.Yani 2 ay için bu sene de kaldık.Teşekkür ederiz.Saygılar.

  1. Editör dedi ki:

   Evet hocam maalesef durum böyle, Türk Eğitim-Sen’in hizmet süresinde 31 Aralık baz alınsın talebine diğer sendikalar da destek vermiş olsaydı MEB 31 Aralık yapardı ve sizin gibi durumda olanlarda mağdur olmazdı.

 163. hasan dedi ki:

  hasan
  4 Mayıs 2017 at 13:04
  zorunlu hizmeti 30 eylül itibarı ile 6 aydan az kalanlar başvurabilir mi

  Editör
  4 Mayıs 2017 at 13:07
  Aynı okulda 3 yılınız doluyorsa başvuru yapabilirsiniz…………..
  burada evet deniliyor. şimdiden teşekkür.saygılar

  1. Editör dedi ki:

   Burada arkadaş bölge söylememiş, bizde verdiğimiz cevapta aynı okulda 3 yılı dolduruyorsanız il içi atamaya başvurabilirsiniz demişiz.

 164. hasan dedi ki:

  Hocam 30 eylül itibarı ile görev sürem 6 yıl 10 ay oluyor. Olduğum okulun mecburi hizmet süresi 7 yıl.2 ay eksiğim kalacak. Beş yıldır da aynı kurumdayım. Mecburi hizmet olmayan okullara da tayin isteyebilir miyim.yani 1 2 ve 3. alan kurumlara.Hocam bir de başvuru yapabilmek için bize her okulun linki açılacak mı diye merak ediyorum. Çünkü mebbis de zorunlu hizmeti yapıyor yazıyor. Bu ne zaman nasıl kalkacak bu durumda.Bazıları da 6 aydan eksik olanlar tamamdır konusunun eskiden olduğunu şimdi olmadığını söylüyorlar.tam anlayamadığım bazı arkadaşlara isteyebilirsiniz cevabı var bazı arkadaşlara hayır cevabı var. örnek “eren” ad lı yorumcuya hayır denilmiş.( bir üstte)

  1. Editör dedi ki:

   Hocam zorunlu hizmetiniz bitmeden zorunlu hizmet olmayan okullara atama isteyemezsiniz. Sizin 2 ay eksiğiniz var. 6 ay durumu sizi ilgilendiren bir durum değil.

   1. Hasan dedi ki:

    Hocam 2015 atama mevzuatında (resmi gazetede) madde 44 bölüm 2 bu kpnuda bize çözüm değildeğilmi. Acaba yapılabilecek bir şey olabilir mi.

 165. Eren dedi ki:

  hocam iyi günler. Aralık 2010 atamasıyım. çalıtığım kurumda zorunlu hizmetim 7 yıl. 30 eylül itibariyle hesaplandığında zorunlu hizmetin bitmesine 2 ayım kalıyor. il içinden zorunlu hizmet olmayan bir bölgeye tayin isteme durumum nedir? ayrıca 2010 aralık atamalarının fetöden dolayı mağdur olduğu bilinmektedir. bununla ilgili bir düzenleme duyumu var mıdır?

  1. Editör dedi ki:

   İyi günler. İl içinde zorunlu hizmet olmayan okula atama isteyemezsiniz. 2 aylık sürenizi tamamlamanız gerekir. Dediğiniz 2010 mağduriyeti ile ilgili MEB’de herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

 166. Hasan dedi ki:

  Hocam iyi günler . Doğu’da zorunlu sürümü dolduran bir sınıf ogretmeniyim (7 yıl oldu). 2016 nin iller arası duyurusuna da baktım ama bulamadım. Öğrenmek istediğim şu … Ben, bu haziranda il dışı ile Adana ya gitmek istiyorum tercihleri yaptım Adana değil Kayseri geldi giitim başladım Kayseri de bu Ağustos ayında mazeret ataması olarak eşimin SSK li çalıştığı Adana iline atama isteyen bilir mı yım yoksa bir yıl Kayseri’de çalışmak zorunda mı yım .

  1. Editör dedi ki:

   İyi günler. Hayır bir yıl çalışma zorunluluğunuz yok, ağustos ayında eş durumu isteyebilirsiniz.

 167. Kaan dedi ki:

  Hocam iyi günler . Doğu’da zorunlu sürümü dolduran bir sınıf ogretmeniyim (7 yıl oldu). 2016 nin iller arası duyurusuna da baktım ama bulamadım. Öğrenmek istediğim şu … Ben, bu haziranda il dışı ile Adana ya gitmek istiyorum tercihleri yaptım Adana değil Kayseri geldi giitim başladım Kayseri de bu Ağustos ayında mazeret ataması olarak eşimin SSK li çalıştığı Adana iline atama isteyen bilir mı yım yoksa bir yıl Kayseri’de çalışmak zorunda mı yım . Şimdiden teşekkürler .

  1. Editör dedi ki:

   İyi günler, 2017 il dışı atama kılavuzu çıktıktan sonra daha sağlıklı cevap verebiliriz ancak önceki yıllara ait duyurulardan yola çıkarsak; sizin il dışı atamanızın eşinizin olduğu il dışında bir yere çıkması halinde ağustos özür grubundan tekrar eşinizin olduğu yere başvuru yapmaya hakkınız var.

   1. Hasan dedi ki:

    Çok sağ olun hocam

 168. Muhittin dedi ki:

  Zorunlu hizmeti devam eden eşlerden birisi il içi tayin ile zorunlu hizmet olan bir okula giderse diğer eş ; eş durumu ile zorunlu hizmet olmayan bir okula gidebilir mi? Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Gidebilir, diğer eşin zorunlu hizmeti bittiği takdirde eş zorunlu hizmeti ertelenir.

 169. hasan dedi ki:

  zorunlu hizmeti 30 eylül itibarı ile 6 aydan az kalanlar başvurabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Aynı okulda 3 yılınız doluyorsa başvuru yapabilirsiniz.

 170. nergis dedi ki:

  soruşturma sonucunda görev yerim değiştirildi 14 maddeye istinaden başvuru yapacam ;ancak aynı okula veya ilçeye başvuru olmaz ibaresi var bu ibaredeki aynı ilçeden kastedilen ilçe merkezi okulları mıdır yoksa köyleri de dahil mi

  1. Editör dedi ki:

   İlçe sınırları merkez+köy dahildir.

 171. öğretmennn dedi ki:

  Zorunlu hizmet bölgesi olan bir okuldan mazeret durumuyla zorunlu hizmet bölgesi olmayan bir okula atandim ve mazeretim ortadan kalktı.ve ben 2 yıllık öğretmenim.zorunlu hizmet Yönetmeliğinin 6. Maddesi benim durumumu anlatıyor.ben bu durumda sadece il ici tercihi mi yapabiliyorum. Il disi tercih yonetmeligi yayinlanmadi fakat il disi tercih yapabilir miyim. Il disi için illa 3 yıl şartı mi var. Il disi tercih yapmak istiyorum böyle bi hakkım var mı. Yardımcı olursanız Sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atama kılavuzu çıkmadan bu konuda net bilgi vermemiz yanıltıcı olur.

   1. öğretmennn dedi ki:

    Bugün müdür yardımcısı 2 yilim dolmadigi için tercih yapamayipy ine aynı okulda kalacağımi söyledi ama sistemde zorunlu hizmet yukumlusu şeklinde kalacağını belirtti.resen atama gibi bir durum basima gelir mi .

    1. Uğur dedi ki:

     Hocam il ici isteyebilirsiniz. Il dışı da isteyebilirsiniz. Zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmenlerin 3 yılı doldurmasına gerek yok.

     1. öğretmennn dedi ki:

      Cevabınız için teşekkür ederim hocam.peki il disi tercihi icin yaptığım tercihten biri gelmediği zaman resen atama gibi bir durum basima gelir mi . yönetmelikte 3 yılı dolmayan zorunlu hizmet yukumlusu öğretmenin tercihi gelmezse yine eski okulunda kalır yazıyor. Zorunlu hizmetin 6.maddesi tam benı anlattigi için il disi tercih yapıp da resen atanmak istemiyorum. Si.diden cevabınız için teşekkür ederim.

 172. Rukiye dedi ki:

  Merhabalar, ben 2015 eylül atamasiyim 1/2siydi bölgem ilk atandığımda. Zh değildi yani. Normalde adaylığım kalkınca herhangi bi yere zh olan bi okula tayin isteyebiliyordum. Fakat okulum 2 ay önce 1/4 oldu zh dönüştürüldü. Şimdi ben tayin isteyebilecek miyim iateyemeyecek miyim hangisine tabi tutulacağım teşekkür ediyorum iyi akşamlar

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, isteyemezsiniz hocam.

 173. Gokhan METE dedi ki:

  İl içi atamadan sonra özür grubu atamasına (eş durumu, sağlık özrü vs) başvuruda bulunabilir bunda bir engel yoktur. Engel sadece il dışı atama başvurusu yapılamama hususunda vardır. Cumlesine gore il disi tayin isteyenler ozur grubuna basvuramazlar mi? Biraz acar misiniz? Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atama kılavuzunun yayınlanmasını bekleyiniz. Şu anda il dışı atama isteyen özür grubu isteyebilir, engel yok.

 174. Enes dedi ki:

  İyi günler benim nikahim yapıldı. Eşimle aynı ilçede çalışıyoruz. Ben il içinden yer degistirmek istiyorum. Eşim benden sonra il dışından yer degistirirse ağustosta onun yanina es durumu isteyebilir miyim.yukarıda istenir yazılmış ancak bazıları nikah il ici yer degisikliginden sonra yapilirsa istenir diyor.yani Özür durumu il içinden sonra olusmussa istenir.il içinden önce nikah yapilmissa istenemez diyor. Hangisi doğru acaba lütfen yardımcı olur musunuz.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, özür grubu başvurusunda kime nikahın önce mi sonra mı yapıldığına bakmaz. Özür grubunuz varsa istersiniz, sorun yok.

   1. mehmet dedi ki:

    merhaba. bir önceki yorumda sorumu cevaplamamışsınız.

 175. mehmet dedi ki:

  şu an zorunlu hizmetimi yapıyorum ve zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. geçen yılki kılavuzda zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmenlerin il dışı atamalarında il içi zorunlu hizmet alanlarının da yazılabileceği belirtiliyor. bu sene de olur mu sizce? zorunlu hizmette iken il dışında il içi yazabilir miyiz? bu madde uygulanıyor mu? şimdiden teşekkürler

 176. Meral dedi ki:

  22 Mayistan önce basvurumu kaydet gibi bir islem yapmayacak miyiz? Iki aşamalı diyorlardi…Sadece 22 Mayista basvuru yapcaksak muhtemelen bosalalacak yerleri goremicez mi?

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama başvuruları öncesinde MEB boş norm kontenjanları açıklayabilir. 22-26 Mayıs tarihlerinde il içi atama tercihi yapıp kaydedeceksiniz.

 177. Demir dedi ki:

  İl içi Özür grubu tayinlerinde örneğin sağlık özründe 14 ek hizmet puan verilmesi kaldırıldımı eski yorumlara bakıp puan alan var ama uyguluma kaldırıldı diyende var cevap
  İçin teşekürler

  1. Editör dedi ki:

   Ek puan mı? Neden ek puan alacaksınız?

   1. Demir dedi ki:

    Hizmet sınıfları ve hizmet puanı hesabı

    MADDE 48- (1) Öğretmen ataması ve çalıştırılmasında güçlük derecesi bakımından benzerlik ve yakınlık gösteren il ve ilçeler gruplandırılarak beş sınıfa ayrılmıştır. Bu hizmet sınıflarına dâhil edilen il ve ilçeler ile bu il ve ilçelerde her hizmet yılı için verilecek hizmet puanı; bu Yönetmelik ekinde yer alan ek-2 deki İl, İlçe Sınıfları ve Puan Çizelgesinde gösterilmiştir.

    (2) İl veya ilçelerin (A), (B) ve (C) hizmet sınıfları için öngörülen hizmet puanlarına bu il veya ilçelerin belde statüsündeki yerleşim yerlerinde geçirilen her yıla 2 puan, köy statüsündeki yerleşim yerlerinde bulunan yerlerde geçirilen her yıla 6 puan, (D) ve (E) kapsamındaki il veya ilçeler için öngörülen hizmet puanlarına ise belde statüsündeki yerler için 4 puan, köyleri için 8 puan ilâve edilir.

    (3)Bu şekilde belirlenen puanla, öğretmenin o yerleşim yerinde geçirdiği çalışma süresinin çarpımı sonucu hizmet puanı elde edilir.

    (4)İl içinde görevli oldukları eğitim kurumlarının bulunduğu yerleşim yeri dışındaki yerlere özre bağlı yer değiştireceklerin hizmet puanlarına; sağlık durumu özrü için 14 puan, eş durumu özrü için 12 puan, öğrenim durumu özründe de 10 puan ilave edilir.

    Uygulanmış zorunlu hizmet bölgesinde ve il içinde özür tayinlerinde ama şimdiki yönetmeliklerde böyle bir madde yok iptal edildi gibi söylentiler var

 178. Hamiyet dedi ki:

  Merhaba;
  Şubat 15, 2017’de 1 yıllık İSTEĞE BAĞLI ücretsiz izne ayrılan VE bulunduğu kurumda 3 yılını dolduran bayan bir öğretmenim.. Ücretsiz iznin, istek üzerine süresi dolmadan sonlandırılabileceğini biliyorum.
  Bu durumda, 30 EYLÜL 2017 tarihine kadar göreve başlayacağını belgelendirenler müracaat edebilir dendiğine göre;
  ben okul idaresine ” 15 HAZİRAN 2017 itibarı ile göreve dönmek istiyorum” şeklinde dilekçe verdiğimde, il içi tayine başvurabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba,
   Evet başvurabilirsiniz.

 179. Oğuz dedi ki:

  Bu sene bulunduğum ilçede 3.yılım doluyor. Ancak geçen sene norm fazlası olduğum için aynı ilçede il içi tercih yaptım. Ve bu sene de norm fazlası oluyorum yine il içi tercih yapmam gerekiyor. Bunlar isteğim dışında gerçekleşen tercihlerdi. 3.yıl doluyor olduğu için il dışı tercih yapabilir miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda norm fazlası iseniz il içi atama isteyebilirsiniz.
   Aynı ilde 3 yılınız 30.09.2017 itibari ile doluyorsa il dışı atama isteyebilirsiniz.

   1. Oğuz dedi ki:

    Teşekkürler

   2. vasfiye dedi ki:

    2015 şubat atamasıyım zorunlu hizmetim 2018 şubat ayında bitiyor il dışı tayin ne zaman isteyebilirim. saygılar

   3. Asuman dedi ki:

    Aynı durumdayim hocamla. İl dişi isteyebiliyor muyum peki

 180. zeynep taş dedi ki:

  iki ayrı doğu görevinde çalıştım.ilk görev yerimin zorunlu çalışma süresi dörttü.üçünçü yılında tayin isteyip yine doğu görevi olan ve zorunlu çalışma süresi yedi yıl olan yere atandım.zorunlu hizmet yılım ne zaman biter.geldiğim yeremi tabiyim yoksa hesaplamada farklılık oluyormu?denklik veya oranlama olurmu?

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda çalıştığınız okulun zorunlu hizmet süresi 7 yıl. Siz eski okulunda 3 yıl çalıştınız. Yeni okulunuzda toplamda 4 yıl daha çalışırsanız zorunlu hizmetiniz biter.

 181. Eşref dedi ki:

  30 Eylül 2017 itibarıyla zorunlu hizmetinin bitmesine 4 ay 10 gün kalıyor il içi atamasına başvurabilir miyim.

  1. Editör dedi ki:

   30 Eylül 2017 itibari ile aynı okulda 3 yılınız doluyorsa istersiniz.

 182. Öğretmen0734 dedi ki:

  2014 yılının Ağustos ayında isteğe bağlı olarak ildışı atamayla ist geldim. Aynı yılın kasım ayında Branş değiştirerek başka bir okula atamam oldu. Daha sonra 2015 Haziran’da soruşturma sonucu başka bir ilçeye gönderildim. 14 . Madde gereği il içi atama isteyebiliyor muyum? Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Branş değiştirdiğiniz tarih olan Kasım 2014 tarihi ile soruşturma sonucu yer değiştirdiğiniz tarih olan Haziran 2015 arası sürenin de hesaba katılacağını düşünüyoruz, eğer 2014 Ağustos ile 2014 Kasım arası hesaba katılırsa istersiniz yoksa isteyemezsiniz. Bu konuda net bir açıklama bulunmamaktadır.

 183. yavuz selim dedi ki:

  merhabalar ben norm fazlalığı durumundan başka bir okula atandım.gittiğim okulda görev hiç yapmadım eski okulumda müdür yarcımcılığı yapıyorum.eski okulumda kadro açıldı acaba ben tayin isteyebilirmiyim.bana tercih hakkı verdiler tercih yapmaz isen resen atama olacak dediler zorunlu başka okula gittim göreve başladım atamaları iptal ettiler ama benimki kaldı ilişiği kestiğim için

  1. Editör dedi ki:

   Hocam siz şu anda norm fazlası mısınız? Yoksa norm fazlası oldunuz atamanız yapıldı göreve başladınız mı? Eğer norm fazlası iseniz resmi olarak atama isteyebilirsiniz. Ancak norm fazlası oldunuz ve atamanız yapıldı yeni okulda göreve başladıysanız isteyemezsiniz.

 184. Ayşegül dedi ki:

  2017 il içi yer değiştirme başvurusu yapıp bir kuruma atandıktan sonra Ağustos 2017 eş durumuna başvuru yapabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Sorduğunuz soru yazıda Arif Muzaffer Kul tarafından açıklanmış. İl içi isteyen öğretmen eş durumu başvurusu yapabilir.

   1. Enes dedi ki:

    Nikahin il içinden önce yapılmış olması durumunda da istenebiliyor mu. Nikah il içinden sonra yapılırsa Özür durumu olusacagi için bu durumda istenir öncesinde yapılmış ise istenemez şeklinde aciklamalar var hangisi dogru

    1. Editör dedi ki:

     Diğer sorunuzda açıklama yaptık.

 185. seda dedi ki:

  Bu yıl. sıra yayini iki kez yapılacak mı Bir de emekli olacak olan ögretmenler ihtiyac listesine dahil olacak mı?

  1. Editör dedi ki:

   Sıra çalıştırması olur mu olmaz mı kimse bilemez. İl içi atamalardan sonra hatta il dışından sonra çalıştırılabilir. Emekli öğretmenler Temmuz ayında emekli olacaklar, bu kontenjana yansımaz. Ocak ayında emekli olanların ki yansır.

 186. Öğretmen dedi ki:

  6. Maddeye göre norm fazlası olan öğretmenler de mi il içi tayin ile birlikte tercih yapacak?

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda norm fazlası iseniz il içi atama başvurusu yapabilirsiniz. Evet

   1. Öğretmen dedi ki:

    teşekkür ederim

 187. Buğra Genç dedi ki:

  2014 yılındaki rotasyonla resen şu an görev yaptığım okula atandım; ancak yeni görev yerimde 14 Ekim’de başladım. Yani 14 günle 3 yılı doldurmamış oluyorum. Fakat önceki okulumda 1 yıldan fazla çalışmıştım. ”3 yılın hesabında, resen atananların eski görev yerlerindeki hizmet süreleri de hesaplanır.” diye bir ibare var kılavuzda. Bu durumda il içi ve il dışı tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı tayin için aynı ilde 3 yıl çalışma zorunluluğunuz var.

 188. acar1453 dedi ki:

  kararnamemde ihtiyaç fazlası öğretmen yazıyor..resen atandım..3 yıl dolmadan tayin isteyeb,ilirmiyim..

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda siz norm fazlası mısınız? Anladığımız kadarıyla değilsiniz, atamanız yapılmış, göreve başlamışsınız. 2017 il içi isteğe bağlı yer değiştirme tayin başvurusu yapamazsınız.

   1. acar1453 dedi ki:

    kararnamemde ihtiyaç fazlası öğretmen yazması ne anlama geliyor.

 189. murat sira dedi ki:

  2015 eylül ayında il dışından eş ataması yoluyla ankara ya geldim eşimin çalıştığı ilçe ile görev yaptığım okul aynı ilçe bu durum da il için es durumda eş durumu ataması isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Ankara’da eşinizle aynı ilçede mi çalışıyorsunuz? Örneğin ikinizde Çankaya ilçesinde çalışıyorsanız eş durumu ataması yapamazsınız.

 190. Fatih YILDIZTEPE dedi ki:

  eşim 1 eylül 2010 tarihinde göreve başladı normal şartlarda zorunlu hizmetimiz bitiyor ama 2015 yılında mart temmuz arası 3 ay ücretsiz izin kullandı ve zorunlu hizmetini tamamlamamış oluyor. Bu durumda zorunlu hizmetin bitimine 6 ay kala af olması durumu bizim için geçerli olur mu? yani zorunlu hizmette olmayan okullar bize açılır mı bunun için birşey yapma hakkımız var mı dilekçe yazmak gibi?

  1. Editör dedi ki:

   Bu durum sizin için geçerli değil. Öğretmen atama yer değiştirme yönetmeliği;
   (2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarında görevli iken çeşitli nedenlerle 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarına atananlardan zorunlu çalışma yükümlülükleri altı aydan daha az kalanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış sayılır. Altı aylık sürenin belirlenmesinde en son görev yapılan zorunlu hizmet alanı dikkate alınır.

 191. Ogretmen dedi ki:

  Merhaba. 2015 te ozur durumu ile yer degisikligi yaptim. Dogum sebebiyle cesitli araliklarla ayliksiz izin kullandim. Ozur durumum ortadan kalkti ve ertelenen zorunlu hizmet yukumlulugum devam ediyor. Kadromun oldugu okul 4. Hizmet alaninda.su durumda bulundugum okuldaki fiili calisma suremin 3 yil olmamasi sebebiyle il ici yada il disi tercihte bulunmamda bir engel varmidir?

  1. Editör dedi ki:

   Okulunuz 4.hizmet alanındaysa ve zorulu hizmet olan bir okulsa o okulda 3 yılınız dolmadan tayin isteyemezsiniz.

 192. Nil dedi ki:

  Ben rehber öğretmenim, kadrom ilkokulda. Ekim ayı itibariyle haziran 9 a kadar bir ortaokula resen görevlendirildim.Kılavuzdaki Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilen öğretmenler, görevlendirmeleri sona erdirilmedikçe yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır; ancak, kadrolarının bulunduğu eğitim kurumuna dönen öğretmenlerden kadrolarının olduğu eğitim kurumunda en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, il içi yer değişikliği isteğinde bulunabilecektir. maddesi yüzünden il içi tayin hakkım yok mu sonuçta ilçe mem tarafından zorunlu görevlendirildi. Teşekkürler…

  1. Editör dedi ki:

   Hayır bu bahsettiğiniz durum farklı. Örneğin sizin Aile Bakanlığına görevlendirilmeniz, Çocuk Esirgeme Kurumuna görevlendirmeniz vs… Bu madde bunun için. Okuldan okula görevlendirme değil. Kaldı ki sizin görevlendirmeniz 9 Haziran’da sonra eriyor, 30 Eylül 2017 baz alınıyor. Yine sorun yok.

 193. İlker dedi ki:

  Merhaba , ben 2015 eylül ataması ile Söke’ye atandım. Ardından engel durumu ataması ile Eskişehir’e Sivrihisar’a geldim. Burada 1,5 yıldır çalışmaktayım ve ben tercih yapıp geldiğimde sivrihisar zorunlu hizmet değildi ancak şuan zorunlu hizmet halinde. Acaba il içi başka bir okula yada il içinde ile daha yakın bir zorunlu hizmet bölgesi d başvuru yapabilir miyim? Cevaplarsanız çok sevinirim .

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda çalıştığınız okul zorunlu hizmet olan bir okul mu? Okulunuz kaçıncı hizmet alanında?

   1. İlker dedi ki:

    Şuan 1/4 hizmet alanı, ancak ben atandığım tarihte 1/3 tü. Sonradan zorunlu hizmet kapsamına alındı. Ne yapacağımı bilmiyorum , hergün 90 km git gel yapıyorum

 194. gizem dedi ki:

  hocam merhaba, ben 23 eylül 2014 tarihinde atandım doğu görevi olan bir okula. il dısı atama basvurusu yapabilir miyim 2 mayıs- 30 haziran arasında

  1. Editör dedi ki:

   2017 il dışı atama kılavuzu yayımlanmadı ancak geçtiğimiz yıllara göre cevap verirsek 30 Eylül 2017 baz alındığında aynı ilde 3 yılınız doluyorsa il dışı isteyebilirsiniz.

 195. Huseyin Sağdıç dedi ki:

  2014 eylulde zorunlu hizmet bölgesi olan siirte atandim 1,5 yil(3 donem) gorev yaptiktan sonra es durumu ile 1. Hizmet bolgesi olan merkezi bir olan bir okula geldim burada 3. Donemim ve esim işten ayrıldı bu durumda tayin isteme hakkim var mi yoksa bulundugum kurumda 3 yılı doldurmak zorunda mıyım? su an da 1,5 yıldır bu kurumdayim.

  1. Editör dedi ki:

   Okulunuzun 1.Hizmet bölgesi olması tayin istemeniz için yeterli değil. Önemli olan hizmet alanı. Okulunuz kaçıncı hizmet alanında?

   1. Huseyin Sağdıç dedi ki:

    1.hizmet alani yani 1 in 1

    1. Editör dedi ki:

     Anladığımız kadarıyla; zorunlu hizmetinizi yapmadınız, 1 hizmet alanında yani zorunlu hizmet olmayan okulda çalışıyorsunuz. 2017 il içi atama başvurusu yapabilirsiniz.

 196. Ünal Özdin dedi ki:

  Yurt dışında görevliyken il içi atama için tercih yaptığım okulların hiçbirine atamam yapılmadı. Milli Eğitim Midürlüğü de beni tercih yapmadığım bir okulda görevlendirdi.Bu yıl il içi tayin isteme hakkım var mı?

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuzu daha net belirtir misiniz? Kadronuz nerede, MEM sizi geçici görevlendirme ile mi görevlendirdi? Kadronuzun olduğu okulda kaçıncı yılınız?

 197. Yunus dedi ki:

  2011 ildışından geldiğim köy okuldan 2015 ocak ayında eş durumundan aynı ilçenin merkez okuluna geçtim.şimdi tayin isteme hakkım varmı.

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama isteyemezsiniz.

 198. Said Sefikoglu dedi ki:

  2014 Eylül’de il dışı atandım 2 yıl atandığım yerde çalıştım 3.yil soruşturmayla başka bir okula yer değişikliği yapıldı.bu durumda bu yil il. içi ataması isteyebilir​ miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İl içi atama duyurusu Madde 14;

   14- İl içinde soruşturma sonucu görev yeri değiştirilen öğretmenlerin hizmet süresinin hesabında, daha önce görevli oldukları eğitim kurumlarında geçen hizmetleri de dikkate alınacaktır. Ancak bu durumdaki öğretmenler, 3 yıl geçmeden daha önce görev yaptıkları eğitim kurumuna veya ilçeye atanmak üzere yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır.