MEB 2019 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama kılavuzunu yayınladı

2019 Yaz Tatili Kadrolu Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu yayınlandı.

MEB 2019 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama kılavuzunu yayınladı

MEB 2019 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama kılavuzunu yayınladı

MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından kadrolu öğretmenlerin 2019 yaz dönemi (2019 yılı Ağustos ayı) aile birliği, eş durumu, sağlık özrü, can güvenliği mazeretleri ile engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı özür grubuna bağlı atama kılavuzu ve duyurusu yayınlandı.

ÖZÜR GRUBUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimi aylarda açıklanan öğretmen atama yer değiştirme takvimi kapsamında 2019 yılı yaz dönemi özür grubuna bağlı yer değiştirme tayin işlemleri 5 Ağustos 2019 Pazartesi günü başlıyor. Bakanlık tarafından özür grubu atama kılavuzu da 2 Ağustos 2019 Cuma günü yayınlandı. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer
Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri kapsamında özür grubu atama işlemleri yapılacak.

YER DEĞİŞTİRME TAKVİMİ

MEB tarafından yayınlanan 2019 yılı Ağustos öğretmenlerin yer değiştirme takvimi kapsamında 5.08.2019 tarihinde başlayacak olan birinci aşama başvuruların kabul edilmesi ve onay süreci 9 Ağustos 2019 tarihinde sona erecek. Sonrasında ise başvuruları kabul edilen öğretmenlerin ikinci aşamada tercihleri alınacak.

Özür grubu yer değiştirme takvimi;

2019 yılı Ağustos öğretmenlerin yer değiştirme takvimi
Yer değiştirme takvimi

22-27 Ağustos 2019 tarihleri arasında özür grubuna bağlı atama tercih işlemleri yapılacak ve onaylanacak. Ağustos 2019 özür grubu atama yer değiştirme sonuçları 29.08.2019 tarihinde açıklanacak.

HİZMET PUANI VE HİZMET SÜRESİ

Bakanlık yayınladığı özür grubu kılavuzunda yer değiştirmelerde hizmet puanının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü, hizmet süresinin hesabında ise 30 Eylül 2019 tarihi esas alınacak olduğunu belirtti.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER YER ALMADI

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı kılavuz ve duyuruda sözleşmeli öğretmenler için bir maddeye yer vermedi. 2016 yılında atanan sözleşmeli öğretmenler bu atama döneminde MEB’den eş durumuna bağlı yer değiştirme tayin hakkı bekliyordu.

Özür grubu atama kılavuzu ve duyurusu için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

22 yorum

 1. Merhaba sayın editör eşim Aydın Bozdoğan da öğretmen bende ordaydım Haziran il içinde tayin isteyip farklı ilçe yenipazar a tayin istedim çıktı.ikimizde Nazilli de ikamet ediyoruz.ağustos özür grubunda aks ikamet adresi mazeret i ile ikimiz aynı anda eş tayini olarak Nazilli ye isteyebiliyormuyuz.lütfen acil

 2. Merhabalar , sağlık özrü tayini isterken raporu aldığımız şehirle tayin istediğimiz şehir farklı olabilir mi ? Örnek: Rapor Gaziantep de bir özel hastaneden alınıyor , baba tedavi için İkamet ettiği Kilisten Antepe geliyor fakat tayin için Hatay isteniyor.

  • Merhaba, raporun hangi ilden alındığı ile ile ilgili kısıtlama yok. Ancak öğretmenin çalıştığı ilde tedavisinin olmadığına dair ibare olmalı.

 3. Acil cevap lütfeneşim tayin istemeyi düşündüğüm ilçede bir inşaatta şantiye şefi. Görev yeri belgesinde o ilçenin adresi geçiyor fakat faaliyet raporunda iş yerinin bulunduğu farklı bi ilçe adresi yazıyor.yani iş yeri farklı ilçede eşimin görev yaptığı ilçe farklı. Nereyi baz alırlar ???

  • Faaliyet belgesinde yazan yeri baz alırlar. İstediğiniz ilçeye tayin istemek için iş yerinin orada faaliyette olduğuna dair görev yeri belgesi almanız lazım.

 4. Merhabalar çocuğum şu an sınav ile öğrenci alan bir okulda okuyor. Bulunduğum ilçeden farklı bir ilçede okuyor. Sağlık raporu var okula ve yurda alışamadığı için. Raporda ayrılık anksiyetesi yazıyor. Tsyin isteyebilir miyim sizce teşekkürler

 5. başvuru yaptım ama belgelerimi sistemde taratmada sorun yaşadı okul ile falan danışıldı ama nasıl olacağını söylemediler bu durumla karşılaşan oldu mu acaba

 6. Merhaba ozur gurubu tayininde ozelde calisan esin sigortasi hangi tarih itibari ile 360gunu duldurmasi gerekli?

  • Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olması lazım. Yani 9 Ağustos 2019 tarihine kadar hesaplanıyor.

 7. Sayın arkadaşlar merhaba eşimin 10 mart 2020 yılında zorunlu hizmeti doluyor.Benim ise eşimden dolayı erteleme durumunda. Bu ağustos ayında eş durumundan tercih yapsa eylül ‘ün 15 ı de başlasa zorunlu hizmetini 6 aydan az kalır yönetmeliğine bağlı kaldırılır mi??? 2- ağustos ayında tercihleri sadece zorunlu hizmet bölgelerine mi çıkar bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim

 8. Engellilik durumuna bağlı yer değiştirme de (baba) klavuzda ( ağır engelli) olacak diyor, fakat 30.02.2019’da sağlık kurul raporu yönetmeliği değişti, artık bu ibare kaldırıldı, ( bağımsız, yarı bağımlı ve tam bağımlı) ibareleri yer alıyor. MEB’in haberi mi yok , bir tuhaflık var. Sonra ret etmesinler. Sizin bilginiz var mı bu konuda? Teşekkürler..

  • Engellilik durumuna bağlı yer değiştirme de (baba) klavuzda ( ağır engelli) olacak diyor, fakat 30.02.2019’da sağlık kurul raporu yönetmeliği değişti, artık bu ibare kaldırıldı, ( bağımsız, yarı bağımlı ve tam bağımlı) ibareleri yer alıyor. MEB’in haberi mi yok , bir tuhaflık var. Sonra ret etmesinler. Sizin bilginiz var mı bu konuda? Teşekkürler.. 20 Şubat 2019 Resmi Gazete

 9. Sözleşmeli öğretmenler için bir duyuru yok sağlık özründen faydalanabiliriz diye biliyordum. Sözleşmeliler için ayrı bir duyuru mu yapılacak acaba?

 10. Merhaba Sayın Site Yöneticisi
  2017 ve 2018 yılları ağustos özür grubu kılavuzlarında ” il içi ve il dışı atama dönemlerinde tayini çıkanlar ayrıldıkları il/ilçeye tekrar tayin isteyemezler” gibi bir ifade vardı. Ancak 2019 yılı kılavuzunda böyle bir ifade bulamadım. Yani bu il içinde veya ildışında tayini çıkanlar da ayrıldıkları yere tayin isteyebilirler anlamına gelir mi? Cevap verebilirseniz memnun olurum.
  Selamlar Saygılar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM