MEB bu sene il dışından il içi atama yapma hakkına izin vermedi

Milli Eğitim Bakanlığı her sene yaptığı il dışı atamada şartları sağlayan öğretmenlere il içi hakkı tanıyordu. Bu hak bu sene verilmedi.

MEB bu sene il dışından il içi atama yapma hakkına izin vermedi

MEB bu sene il dışından il içi atama yapma hakkına izin vermedi

Öğretmenlerin iller arası isteğe bağlı yer değiştirme tayin başvuruları başladı. MEBBİS il dışı atama başvuru ekranında il dışından il içi yapmak isteyen öğretmenler il içinde tercih açılmadığını gördü. Bakanlık yayınladığı il dışı atama kılavuzunda da önceki yıllarda yer alan maddeye yer vermemişti.

İL DIŞINDAN İL İÇİ YAPMA

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önceki yıllarda yayınlanan il dışı atama kılavuzları içerisinde il dışından il içi yapma hakkı verilmekteydi. İlgili maddeye göre dördüncü, beşinci ve altıncı hizmet alanlarında görev yapan ve zorunlu çalışma yükümlüsü olan öğretmenler 30 Eylül tarihi baz alındığında bulundukları ilde 3 yılını dolduranlar iller arasında, bulundukları eğitim kurumunda 3 yılını dolduranlar ise il içinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabiliyorlardı.

İlgili kılavuz maddesi;

öğretmenlerin il dışı atamadan il içi atama istemesi
İl dışından il içi atama

MEB BU SENE MADDEYİ KALDIRDI

Öğretmenlerin 2019 Yılı İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmelerine İlişkin il dışı atama kılavuzunda ise yukarıda belirttiğimiz madde yer almadı. İl içi atamada yer değiştiremeyen öğretmenlerin il dışından il içi atama isteyerek yine il içi atama isteme hakkı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından neden kaldırıldığına dair bir açıklamada yapılmadı. İl dışı tayin başvuru ekranından il içi istemek isteyen öğretmenler MEB’den bu hakkın önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de verilmesini istiyorlar. ogretmenlericin.com olarak öğretmenlerin taleplerini dile getiriyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM