MEB müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı atamasını erteledi

MEB tarafından illere gönderilen yazıda müdür görevlendirmelerine devam edileceği, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirmelerine yürütmenin durdurulması hükümlerinden dolayı ertelendiğini ifade etmiştir.

MEB müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı atamasını erteledi

MEB müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı atamasını erteledi

Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu kapsamında müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı sınav konularında eksiklik olduğuna dair Eğitim-İş sendikası tarafından açıklan dava sonuçlanmış ve müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı sınav konuları kapsamında “Atatürk İlke ve İnkılapları” konusunun olmamasından dolayı ilgili maddeye yürütmenin durdurulması kararı çıkmıştı.

MÜDÜR İNHASINA YARGI ENGELİ

Eğitim-İş sendikasının açtığı davanın sonucundan birkaç gün önce ise Türk Eğitim-Sen tarafından açıklan müdür inhası ile ilgili dava sonuçlanmıştı. Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’e göre görev süresini dolduran müdür başyardımcıları ile müdür yardımcılarının görev süreleri okul müdürünün inhası ile uzatılabilmektedir. Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası’nın (Türk Eğitim-Sen) açtığı dava sonucuna göre bu hüküm ile kurucu müdürlükten kaynaklı alınan ek puanın yürütmesi durdurulmuştu.

MÜDÜR BAŞYARDIMCISI VE MÜDÜR YARDIMCISI ATAMALARI İPTAL

Memurlar.Net tarafından yapılan habere ve paylaşılan yazıya göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı atamalarını erteledi. Verilen yürütmenin durdurulması kararından dolayı MEB itiraz sürecinde. Bu süreçte de kanunen müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirmelerinin yapılması mümkün değildir. MEB itiraz sonuçlanana kadar bu görevlendirmeleri yaptırmayacak, daha doğrusu yapamayacak.

MÜDÜR GÖREVLENDİRMESİNE DEVAM

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından illere gönderilen yazıda müdür görevlendirmelerine devam edileceği, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirmelerine yürütmenin durdurulması hükümlerinden dolayı ertelendiğini ifade etmiştir.

Personel Meb
Personel Meb

ŞİMDİ NE OLACAK?

20 Mart tarihinde yapılan müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınav sonuçlarına göre başarılı olan idareci adayları bekleyecekler. Eğitim-İş sendikası tarafından yazılı sınav konularına, Türk Eğitim-Sen tarafından müdür inhasına açılan davaların yürütmenin durdurulması kararından dolayı MEB’in itiraz süreci beklenecek. Ancak bizim yorumumuza göre  müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavının hükmü kalmamıştır. Yazılı sınav konuları iptal edilen bir sınav geçerli değildir. MEB personelini mağdur etmemek adına birkaç yol izleyebilir. Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı tekrar yapılabilir ve önceden gidip başarılı olanların iki sınav puanı kıyaslanır hangisi yüksekse o baz alınır. Ya da herkes sınava tekrar girer geçen sınavda başarılı olanlar sadece “Atatürk İlke ve İnkılapları” konusundan sınava girer ve aldıkları puana eklenir.

Gidişat müdür inhasının da iptal edilmesinden dolayı mevcut tüm müdür yardımcılarının, müdür başyardımcılarının ve sınav şartı taşıyanların tekrar sınava alınacağı yönünde. Yeniden ve mahkeme kararlarına uygun müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı yapılacak gibi.

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM