MEB personeli için norm güncelleme tarihleri belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı norm güncelleme tarihlerini açıkladı. Normların güncelleneceği tarihler 17.10.2016-25.11.2016 olarak açıklandı. Norm fazlası öğretmen atama işlemi yapılmadan önce normlar güncellenmiş olsaydı mağduriyetler olmayacaktı.

MEB personeli için norm güncelleme tarihleri belli oldu

MEB personeli için norm güncelleme tarihleri belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) norm kadro veri girişi konusunda illere resmi yazı gönderdi. Gönderilen yazıda norm güncelleme takvimi açıklandı ve normların güncelleneceği tarihler belirtildi. Öğretmenler İçin olarak tüm illerin norm fazlası öğretmen atama sonuçlarının iptal edilmesi ve normlar güncellendikten sonra norm fazlası öğretmen atama işlemlerinin yapılması gerektiğini savunuyoruz.

NORM GÜNCELLEME TAKVİMİ

MEB illere norm güncelleme yazısı göndererek norm güncelleme takvimi tarihlerini belirtti. Okullar norm güncelleme işlemlerini 17.10.2016 tarihinden itibaren yapabilecekler. Norm güncelleme takvimi olarak  17.10.2016-25.11.2016 tarihleri belirtildi. Yapılacak norm güncelleme işleminde 2016-2017 eğitim öğretim yılı verileri göz önüne alınarak norm girişleri yapılacak. MEBBİS Norm Modülü yetkisi kurumlara 17 Ekim tarihinde verilmiş olacak ve okul müdürlükleri 17 Ekimde güncel norm bilgilerini MEBBİS Norm Modülü’ne girecekler.

SORUMLU OKUL MÜDÜRLERİ

Norm güncelleme veri girişi resmi yazısında MEB personeli norm bilgilerinin hatalı veya yanlış girilmesi durumunda sorumluluğun ilgili birimde olacağı belirtildi. Norm güncelleme takvimi içerisinde norm bilgilerinin eksiksiz ve doğru girilmesi gerektiğini vurgulayan MEB, daha önceden Bakanlığıa norm güncelleme talebinde bulunan ancak norm güncelleme işlemi gerçekleşmeyen kurumların da norm güncelleme takviminde MEBBİS Norm Modülü‘ne norm bilgilerini girmesi gerektiğini belirtti. Norm kadro veri girişi bilgilendirmesi resmi yazısı bize göre MEB tarafından çok geç yayınlanmıştır.

ATAMALAR İPTAL EDİLSİN

MEB norm güncelleme işleminin ekim ayında yapılacağı konusunda geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapmıştı. Norm fazlası öğretmen atama sonuçlarını açıklayan iller norm güncelleme işlemini beklemeli ve daha sonra norm fazlası öğretmen atama işlemlerini yapmalıydı. Norm güncelleme işleminde hata olmasından dolayı birçok öğretmen arkadaşımız tekrar mağdur oldu. MEB tüm norm fazlası öğretmen atamalarını iptal etmeli ve norm güncelleme işleminden sonra norm fazlası öğretmen atama takvimi yürürlüğe konmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

36 yorum

 1. Şu an norm güncelleme yapılmadan 20 bin öğretmen ataması yapılır mı sizce? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz. Okulumuzda matematikte önümüzde ki sene için 2 tane norm fazlası var ama güncelleme olmadığı için şimdi il dışı ile gidenlerin yerine gelecek olanlar da norm fazlası olacak. Çok saçma bi durum değil mi.?

 2. Merhaba 2. Dönem okulumda 3 tane sınıf kapatıldı ve benim norm fazlası olduğum söylendi 4 öğretmeniz okulda toplam 68 saat ders var bu durumda ben norm fazlasınıyımeğer öyleysem bu dönemki norm listeleri tekrar Güncellenir mi? Şuanda norm olduğum için bi başka okulda görevlendirmeyim

  • Okul normu, bölge normu vs bunlara bakmak lazım. Size norm fazlası olduğunuz yazılı olarak tebliğ edilmişse hata yapacaklarını düşünmüyorum. Şu anda norm güncelleme yok. Haziran ayı gibi norm güncelleme olacağını düşünüyoruz.

   • ilginiz için teşekkürler. son iki yılda şubat ayında norm fazlası atama işlemi yapıldığı için sormuştum. bu sene de yapılır mı diye o nedenle sordum. son yönetmelik değişikliğinde norm fazlası oldum, norm fazlası ataması bir an önce yapılırsa en azından yeni okulumuza uyum sağlarız. bu konuda yapılıp yapılmayacağına dair bir haber yapabilirseniz sevinirim. böylece o haber altında benzer durumda olan öğretmenlerle son gelişmeleri paylaşırız yorum olarak.

 3. Okulun yeni açıldı 3 sınıf var 12 ders ile norm fazlasi oldum gelecek yıl 21 saatim olacak yani ben gittigimle kalacağım okulda 8 öğretmenin 4 u norm fazlasi ilçe milli eğitimle konusulsa bisey yapamazlar mi

 4. Bu sürede norm fazlası oldum.acaba norm fazlası için atama yapılır mı .Yapılırsa ne zaman olur olur?

   • Yani daha önce atama yapan iller tekrar atama yapar mı? Yapmazsa durum ne olur? çünkü ben bir ilkokulda ingilizce öğretmeniyim ve sınıf birleştirme yapılacak, bu durumda benim durumum ne olacak?

    • İlin insiyatifine kalmış bir durum. Ancak yapan iller iptal etmeden tekrar yapmazlar. Sınıf birleştirmede eğer ders saati azalırsa ve sizin hizmet puanınız en düşükse siz norm fazlası olursunuz. Bir sonraki norm fazlası atamaya kadar norm fazlası olarak okulunuzda veya uygun bir yere görevlendirilerek görev yaparsınız.

 5. norm fazlası aramalarda resen atandım şimdi norm fazlası değilim. Bu aramadan faydalanabilecek miyim? lütfen cvp

 6. Psikolojimiz alt üst oldu lütfen meb isteğe bağlı atamaları iptal etsin.Çünkü hak hukuk diye bir şey kalmadı 17 ekimde bizlerde normdan faydalanalım

 7. Halk Eğitim Merkezleri de norm guncelleyebilecek mi acaba. Sonucta oda meb e bağlı bir kurum ve orda da öğretmen kadroları var

 8. BAKANLIK BU ÖNERİMİ BİR DÜŞÜNSÜN DERİM…NORM FAZLASI SINIF ÖĞRETMENLERİNDEN YAN ALANI TÜRKÇE OLANLAR BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ YAPARAK HEM NORM FAZLASI SINIF ÖĞRETMELERİ BİRAZ ERİTİLMİŞ OLUR.HEMDE 5.SINIFLARDA İNGİLİZCE VE TÜRKÇE İHTİYACI İÇİN TÜRKÇE ÖĞRETMEN İHTİYACI KAPATILMIŞ OLUR.

 9. Aralık ayında bir kez daha isteğe bağlı iliçi istiyoruz.mayıs ayında bize hiç okul açılmıyor.normlar güncellendikten sonra açık olan okullar bizede görünsün.hep mazeret yada norm fazlalarına gösteriliyo bütün okullar.

 10. kesınlıkle katılıyorum norm fazlası resen atamalar iptal olmalı uskudardan arnavutkoye atandım 1. sınıfa baslayan cocugumla perısan oldum nasıl gıdeyım tanıdıgım kımse yok gıdıs gelıs yapılamazkı hergun gıdıp geleyım cocugum perısan ben perısan lutfen iptal olsun

  • 22 kasımda okulumuzda norm güncellemesi oldu okulumuzun normu kapatildi
   okul öncesi branşında ki esim ilçeye Valilik oluruyla gorevlendirildi.esimin sınıfındaki 5 yasindaki oğlumla birlikte köyden ilçeye gidecekler servis dolmuş pek yok hava kışın -28 c oluyor.ben arabayla görürsem ama kışın Arabamız mazot lu olduğundan dönüyor.
   Bu sene sonunda zaten tayin isteyecektik yazık değil mi bana küçük oğluma eşime ne istediniz bizden 7 yıldır aynı yerde eşimle görev yapıyorduk hayatımıza oynadılar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM