MEB, Sayısal Verileri Neden Açıklamıyor?

MEB, Sayısal Verileri Neden Açıklamıyor? MEB, Sayısal Verileri Neden Açıklamıyor? Milli Eğitim Bakanlığı, yer değiştirmelerdeki sayısal verileri, oluşan minimum puanları vs neden açıklamıyor? MEB, nakil veya ilk atama işlemleri sonrasında okul bazında oluşan minimum puanları, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün sayısal veriler sayfasından ilan etmektedir. Ancak Bakanlık, ilginç bir şekilde son üç yer değiştirmelerde, okul bazında […]

MEB, Sayısal Verileri Neden Açıklamıyor?

MEB, Sayısal Verileri Neden Açıklamıyor?

MEB, Sayısal Verileri Neden Açıklamıyor? Milli Eğitim Bakanlığı, yer değiştirmelerdeki sayısal verileri, oluşan minimum puanları vs neden açıklamıyor?

MEB, nakil veya ilk atama işlemleri sonrasında okul bazında oluşan minimum puanları, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün sayısal veriler sayfasından ilan etmektedir.

Ancak Bakanlık, ilginç bir şekilde son üç yer değiştirmelerde, okul bazında oluşan taban puanları açıklamamıştır.

Örneğin;

  • 1) 2015 Yılı Haziran Ayı İller Arası ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme Sonucu Oluşan Minimum Puanlara, (ikinci defa yapılan İller Arası Yer Değiştirmeler dahil)
  • 2) 2015 Ağustos Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Sonucu Oluşan Alan ve Kurum Bazlı Minimum Puanlara,
  • 3) 2016 Ocak Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Sonucu Oluşan Alan ve Kurum Bazlı Minimum Puanlara,

üzerinden geçen bunca zamana rağmen açıklanmamıştır.

MEB’in, bir unutkanlıktan dolayı bu bilgileri açıklamamış olması mümkün değildir. Zira yüzlerce kişi bu bilgileri talep ettiğini Bakanlığa bildirmiş ancak Bakanlık bu talepleri görmezden gelmiştir. Memurlar.net olarak da geçen yıldan bu yana bir çok kez bu bilgilerin yayınlanması gerektiğini ifade etmiştik.

İşte tam bu noktada, MEB’in yaptığı bazı işlemleri gizlemek için bu bilgileri yayınlamadığı ihtimali güçlenmektedir.

Şimdi aynı durum, Ocak ayı yer değiştirmelerinde yaşanmakta olup, MEB okul bazında ilan ettiği verilerin taban puanlarını ısrarlara rağmen ilan etmemektedir.

Hak, hukuk, adalet, gibi en temel ilkeleri askıya almış olan MEB’in, bu vurdumduymazlığa daha ne kadar devam edeceğini merak ediyoruz.

Ancak, unutmayılım ki, gök kubbe altında hiçbir şey gizli kalmaz. Eğer MEB binlerce öğretmenin hakkına girecek şekilde özür durumu yer değiştirmelerinde bir işlem yapmış ise bunu gören bir göz yok ise de buna şahit olan yaratıcı vardır.

Biz yine de elimizden geleni yapıp, bugünden itibaren MEB’e bilgi edinme hakkı kapsamında başvurup, bilgileri talep edeceğiz, MEB’in yine duyarsız kalması durumunda konuyu Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna taşıyacağız.

Ahmet KANDEMİR

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM