MEB yönetici atama başvuruları (müdür, müdür yardımcısı) ipuçları

10.05.2017 tarihinde 2017 yılı yönetici görevlendirme başvuruları başladı. Müdürlük başvurusu, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı başvuruları konularında sık sorulan soruları yanıtlayacağız.

MEB yönetici atama başvuruları (müdür, müdür yardımcısı) ipuçları

MEB yönetici atama başvuruları (müdür, müdür yardımcısı) ipuçları

MEB personeli 2017 yılı yönetici atama yönetmeliği geçtiğimiz ay sonunda resmi gazetede yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı ise kısa süre sonra 2017 yönetici atama takvimini paylaştı. Okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı atamaları için başvuruda bulunmak isteyen öğretmenlere ve yöneticilere yardımcı olması adına Öğretmenler İçin olarak derlediğimiz popüler soruları yanıtlıyoruz.

YÖNETİCİ ATAMA BAŞVURULARI

MEB yönetici atama başvuruları nereden yapılacak, elden mi MEBBİS üzerinden mi; Müdürlük, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı başvuruları MEBBİS girişi yapılarak yapılacak. Yönetici atama başvuruları MEBBİS üzerinden yapılacak başlıklı konumuzu okuyunuz.

Atama başvuru tarihleri; 2017 yılı yönetici görevlendirme başvuruları 10.05.2017 tarihi ile 15.05.2017 tarihleri arasında alınacak. Yönetici atama takvimi içerisinde bir esneklik ya da sürenin uzatılması şu anda söz konusu değil. MEBBİS’te 2017 yılı yönetici atama başvuru ekranı aracılığı ile belirtilen tarihlerde başvurular alınacak.

Öğretmenlikte geçen süreleri hesaplama; yönetici atama başvurularında öğretmenlikte geçen süreleri hesaplarken ilk göreve başladığınız tarihi baz alacaksınız. Sözleşmeli öğretmenlik süreleri de yönetici başvurularında geçerlidir.

Asker öğretmenlikte geçen süre yönetici atama başvurularında öğretmen hizmet süresine dahil edilir. Kısa dönem askerlikte geçen süreler hizmet süresine dahil edilmez. Asker öğretmen olarak askerliğini yapan kişilerden belge istenecektir.

HİZMET SÜRESİ HESAPLAMA

Yönetici atama başvurusu hizmet süresi hesaplama programı çizelgesi için tıklayın
Yönetici atama başvurusu hizmet süresi hesaplama programı çizelgesi açıklaması için tıklayın

Müdür yetkililikte geçen süreler öğretmenlik süresine dahil edilmez. Müdür yetkililik süresi yöneticilik süresine dahil edilecek. Yönetici atama başvuru ekranında yer alan kısımlara hizmet süresi girilirken yukarıda belirtilen programı kullanmanızı öneririz.

Müdür yardımcısı olmak için başvuru yapma şartları; daha önceden hiç yöneticilik yapmamış kişiler müdür yardımcılığına başvuruda bulunabilir. Müdür yardımcılığı başvurusu için en az 4 yıllık öğretmen olma şartı bulunmaktadır.

MEB yönetici atama başvuruları il içi il dışı; yöneticilik başvuruları sadece görev yapılan illerde geçerlidir. A ilinde çalışan bir öğretmen B ili için başvuru yapamaz.

Yönetici atama başvurusunda istenen evraklar; Başvuruda istenecek belgeler arasında MEBBİS’ten yapılan başvurunun formu, öğrenim belgeleri (Öğrenim Belgesi (Ön Lisan, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora), e-personel modülünden çıkarılmış hizmet belgesi, teşekkür, takdir, başarı, üstün başarı, aylıkla ödül ve ödül belgesi onaylı fotokopileri, Asker öğretmenler için terhis belgesi.

Yönetici başvurusu yaptıktan sonra il dışı atama isteyen yönetici adayının başvuru hakkı kaybolur. İl dışı isteyecek kişiler il dışı yer değiştirme işlemi gerçekleşirse yaptığı başvuru geçersiz sayılır.

Görevlendirme müdürlük yöneticilik süresinden sayılmaz. 6 ay geçici görevlendirme ile müdür vekilliği yapan kişinin bu süresi öğretmenlik süresinden sayılır. Müdür vekilliği yöneticilikten sayılmaz

Geçici görevlendirme ile müdür yardımcılığı yapan öğretmenin süreleri öğretmenlikten sayılır. 6 ay geçici görevlendirme ile yapılan müdür yardımcılığı, müdür başyardımcılığı süreleri öğretmenlik süresi hesabında değerlendirilir. Görevlendirme müdür yardımcılığı süresi yöneticilik süresinden sayılmaz. Müdür vekili veya müdür yardımcılığı görevlendirme olarak çalışanlardan bu konuda çok soru gelmektedir.

MEBBİS’te gözükmeyen teşekkür, takdir, başarı belgeleri ilçe milli eğitim müdürlüğü veya il milli eğitim müdürlüğünden işletilmesi gerekmektedir.,

Sözleşmeli öğretmenlikte geçen süreler öğretmenlik süresinden sayılacak. Özel okullarda geçen çalışma süreleri, ücretli öğretmenlik, vekil öğretmenlik süreleri hesaba katılmayacak. Yönetici atama başvurularında adaylıkta geçen süreler (stajer öğretmen) hesaba katılır.

Halen müdür yardımcısı olarak çalışanlar müdür başyardımcılığına veya müdürlüğe şartları taşıması halinde başvuru yapabilirler. Müdür yardımcıları başka bir okul için tekrar müdür yardımcılığı başvurusu yapamazlar.

Müdür yetkililik süresi  öğretmenlikte geçen süreye dahil değildir, yöneticiliğe dahildir.

2016 eylülde sınavla atananlar müdürlük başvurusunda bulunamıyorlar çünkü 1 yıllık süreleri dolmuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

70 yorum

 1. Müdür Başyardımcılığı için okul tercihinde bulundum. Tek tercih yaptım teknik öğretmen olduğum halde başvurduğum okula kültür branşında bir arkadaş yerleşti. Yönetmeliğe göre öncelik bende olduğu halde kültür branşında birinin yerleşmesi doğru bir atama mı? Bu atamada bir usulsüzlük varmı

  • Mesleki ve teknik eğitim kurumları müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak şartı aranır. Bu yönetmelikte açık ve nettir. Dediğiniz gibi hükme aykırı atama varsa usulsüzlük yapılmıştır.

 2. Yönetici başvurusu yaptıktan sonra il dışı atama isteyen yönetici adayının başvuru hakkı neden iptal olur?

 3. Okulda kadrolu müdür yardımcısıym. Askere gitmem durumunda idareciliğim düşer mi ve asker öğretmen olarak idareciliğe devam edebilir miyim?

 4. İYİ GÜNLER ŞU ANDA KADROLU MÜDÜR YARDIMCISI OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM İL İÇİ TAYİN İLE BAŞKA BİR OKULA ÖĞRETMEN OLARAK TAYİNİM ÇIKTI. AYNI ZAMANDA MÜDÜRLÜK MÜLAKATINA GİRMİŞTİM. ÖĞRETMEN OLARAK TAYİNİM ÇIKTIĞI YERE GİDERSEM MÜDÜRLÜK İÇİN TERCİH YAPABİLİR MİYİM

  • Merhaba, evet il içi atama ile yeni yerinizde göreve başlayacaksınız. Müdürlük tercihlerinde atamanız çıkarsa müdür olarak tekrar yeni yerinizde göreve başlayacaksınız.

 5. Zorunlu çalışma yükümlüsüyüm, eş durumuyla doğudan geldim ve İzmir’de doğu görevi sayılan bir yerde görev yapıyorum. Müdür yardımclığı tercihlerinde bulunduğum ildeki her ilçe açılır mı yoksa sadece doğu görevi sayılan ilçeler mi açılır ?

 6. Kız YİBO ya pansiyon müdür yard. LİGİ için basvurdum bayan önceliği işaretlemeyi unutmuşum yerime erkek atandı . Ama yönetmelik bayan basvurmqzsa erkek atanır diyor . Benim hak talebi etmede bir şansım var mı

  • Hocam yanlışlık yapan sizsiniz. Burada olumlu bir sonuç alacağınızı düşünmüyoruz. Dilekçe ile talepte bulunabilirsiniz. Dediğimiz gibi olumlu olmayacaktır.

 7. Ortaöğretim okulunda Müdürlük için atamam gerçekleşti kararnamem elime ulaşmadan ilden iptal edildiği söylendi tarih öğretmeni olmam münasebetiyle ortaöğretim de müdürlük yapamazmışım peki atamam nasıl yapıldı ve itiraz hakkım var mı bilgilendirirseniz sevinirim

 8. Müdür yardımcısı olarak atandım fakat atandığım yere gitmek istemiyorum. İptal etme şansım var mı acaba? İptali için okuluma dilekçe verdim fakat kabul edilmeyebilir dediler.

 9. Sayın editor diyelim ki tercihleri dısına atanan bir mud. Yrd atamasının iptalini isteyebilir mi

 10. Hocam Askeri öğretmenlikte geçen sürenin tamamı hizmet süresi olarak kabul ediliyor mu acaba?

 11. Acaba dilekçeyi il milli eğitime mı yoksa ilçe milli eğitime mi vereceğiz görevlendirmeyi il mem yaptığı için sanki ile versek daha doğru gibi geliyor bana cevabınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler iyi günler

 12. Yöneticiliğe başlamadan iptal ettirme şansımız var mı bunun için nasıl bir yol izlemeliyiz bilgilendirirseniz çok sevinirim

 13. Lise biyoloji ogretmeniyim ortaokullara mudurluk basvurudunda bulundum okul ve ilce onayladi.il de onay ladi ama aciklama bolumune bransi itibariyle atama alani yok ibaresi var bu ne anlama geliyor

 14. Mudur yardimciligi icin tercih yaptim. Ancak tercih siralamami degistirmek istiyorum. Mebbis buna izin vermiyor. Bu konuyla ilgili dilekcemi kadromun bulundugu okula mi yoksa ilce milli egitime mi vermeliyim? Yarin tercihlerin son gunu oldugu icin biraz tedirgin oldum.

 15. Sayın Editör,müdür yard.na şimdi başvuru yapmasak Eylülün 11_15 i arası dolmayan okullara başvuru yaparsak olurmu?Müdür yard.dan aldığımız puan nekadar geçerli?

  • MERHABA,YÖNETİCİLİK TERCİHİNİ BİRAZ ÖNCE YAPARKEN SİSTEM HATA VERDİ. SİSTEMDE Mİ SIKINTI VAR ACABA YOKSA YANLIŞ BİŞEYLER Mİ OLDU

   • aynı sorunla ben de karşılaştım. ekranın başında kaldım öyle. şimdi olacak diye bekliyorum. sistemden kaynaklı genel bir hata sanırım.

 16. Mdr. yard. tercihinde kurum, ilçe meb onayladıktan sonra ilden . tercih iptali için dilekçemi vermek gerekiyor.

 17. Sayın editör tercih yaparken tercihlerin karşısında bulunan A,B,C kutucuklardan hangisini biz işaretleyeceğiz. Ben ortaokulunda Fen bilimleri ogretmeniyim. B seçeneğini mi işaretlemem gerekiyor

 18. Sayın editör diyelimki müdür yardımcısı olarak tercihte bulundum ve ilçeden il merkezine müdür yardımcısı olarak atandim örnek veriyorum bir ya da iki yıl yeni okulumda müdür yardimcisi olarak calistim daha sonra il dışı yapabilir miyim ogretmen olarak yoksa yeni okulumda 4 yil kalma ya da okulum degistigi icin 3 yil ayni kurumda kalmak zorunda miyim

 19. Öğretmenlikte 4 yıl şartı derken 4 eğitim öğretim yılı mı kastediliyor yoksa gün ay hesabı mı?

 20. Agustosta asker ogretmen olarak askere giden biri tercih yapabilir mi? Sonucta mülakata girmis puanini almis puani bosa mi gider?

 21. Merhaba.2017 yılı içerisinde tekrar başvuru açılacakmı.bundan sonraki ilk başvuru ne zaman acaba

 22. Merhaba.Başka okula Müdür yardımcısı olan sınıf öğretmeninin kadrosunun olduğu okuldaki normu düşer mi?Düşerse müdür yardımcılığı görevlendirmesi bittiğinde kadrosu olan okulda norm fazlası mı olur?

  • Görevlendirme ise normu eski okulunda kalır, atama ile müdür yardımcısı olursa normu da müdür yardımcısı olduğu okula gider.

 23. 16 mayısta başvuru yapan 4 yılın üzerinde hizmet verenlerde baş vuru reddedilme nedeni zamanında yapmamakmış. 16 mayıs başvuru zamanı değil miydi. Sonuçta yöneticilik şartlarını taşıyorum. Nerde yazıyor bu madde

 24. Müdür yardımcılığı başvuru süresinin uzatıldığı günde başvuru yaptım. Öğretmenlikte geçen sürem 8 yıl (4 yıldan fazla) olduğu için başvurum reddedildi. Tüm illerde aynı durumda olanların reddedilmiş. Nedeni 10 mayıs ila 15 mayıs tarihleri arasında başvuru yapılacakmış, 16 mayısta açılan başvuruya 2 ila 4 yıllık hizmet süresine sahip olanlar başvuru yapacakmış 4 yıldan fazla hizmet süresi olanlar hakkını kaybetmiş. Konuyla ilgili bilgisi olan var mı veya bakanlığa bu konuda şikayette bulunan var mı ? Teşekkür ederim.

  • Bende aynı durumdayım böyle bir saçmalık olamaz sen 4 yıldan fazla çalışmışın zamanında başvurmadın bende reddediyorum. madem reddedecektin ne diye uzattın ozaman. Mantık dışı.İl tarafından Reddedilme nedeni süresinden önce başvuru yapmadınız diyor. Editör bununla ilgili ne yapabiliriz.

    • Dilekçemi verdim.okuldan başladım. kimi kime şikayet edelim. bimerden görüş isteyip uyarı almış birisi olarak!!! sendikalarlada görüştüm herkes şaşkın cevabı bilen yok

     • Hocam aynı durumdayım. 1-7 haziran arası itiraz dilekçeleri alıyorlar. bir şey çıkar mı bilmiyorum ama başvuru yazısında sadece 2-4 yıl arası olanların başvurabileceği ile ilgili bir ibare göremedim. Bilen varsa biri bizi aydınlatsın.

 25. Branş öğretmeni olarak görev yapıyorum.müdür yardımcılığına başvurdum.Mülakata gitmemek durumunda okuldaki normum düşer mi?

 26. A şehrinde müdür yardımcılığı sınavını geçsem B şehrinde tayin istediğimde puanım yok mu olacak? Bir de bu puanları ne kadar süre kullanabiliriz yani puanı aldığım yıl idareciliği başlamak zorunda mıyım ?

 27. geçici görevlendirmeyle müdür yardımcısı olarak çalısıyorum. acaba il içi atamaya başvurma hakkım var mı ?

 28. Aynı ildeki farklı ilçelerden oluşan bir tercih listesi yapabiliyor muyuz? Yoksa sadece çalıştığımız ilçedeki okulları mı yazmamız gerekiyor?

 29. 2016 Temmuz ayında il dışı tayini nedeniyle gorevinden ayrılan bir idareci başvuru yapabiliyor mu? Ayrıldıktan sonra bir yıl geçecek diyor klavuzda. Bir yılın hesabı, hizmet sureleri hesaplanırken 15/08/2017 diyor bu tarih mi alınacak? Yoksa basvuru son 15 Mayıs mı

  • Müdür yardımcılığına yaptığım başvurunun iptal edilmesini istiyoru.Bana yol gösterirseniz memnun olurum

   • Şu andan itibaren yaptığınız başvuruyu iptal etmeniz söz konusu değil. Başvuru sonrasında sizi mülakata çağırırlarsa gitmezsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Bu Vücut Benim