Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; 25 bin öğretmen ataması yapacağız

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu toplantısına katıldı. Bakan Yılmaz eğitimle ilgili gelişmeleri değerlendirirken öğretmen atamaları konusunda da açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; 25 bin öğretmen ataması yapacağız

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; 25 bin öğretmen ataması yapacağız

Madde bağımlılığı ile ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan’ın başkanlık yaptığı araştırma komisyonu toplantısına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’da katıldı. Milli Eğitim Bakanı komisyona sunum yaparken “adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik” 10 kök değerin her seviyedeki öğretim programı içerisinde güncellendiğini ifade etti.

25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK

Bakan Yılmaz komisyona sunum yaptıktan sonra Milletvekillerinden gelen soruları cevapladı. Okullardaki öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 17’ye düştüğünü ifade eden Milli Eğitim Bakanı, biz göreve geldiğimizde bu sayı 28 idi dedi. Öğretmen başına düşen öğrenci sayılarının azaltılmasında en önemli hususun öğretmen ataması olduğunu  vurgulayan Bakan Yılmaz, “584 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdik. Şimdi 25 bin öğretmen ataması daha yapacağız, 600 binin üzerine çıkacağız. 28 olan öğretmen başına düşen öğrenci sayısını 17´ye düşürdük.” dedi.

KORE, JAPONYA, İNGİLTERE

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı konusunda Kore, Japonya, İngiltere ile aynı olunduğunu ifade eden Bakan İsmet Yılmaz kız çocuklarının okullaşma oranı ile ilgili gelen soruya verdiği cevapta ise “Biz gerçekten kızlarımızın okullaşmasına büyük önem veriyoruz. Geçmişi karalamak için değil, geldiğimiz yolu gösterebilmek için nereden başladığımızı ifade etmek için söylüyorum; 2002´de kızlarımızın ortaöğretim yani lisede okullaşma orana yüzde 42 iken şimdi yüzde 82. Yani hemen hemen yüzde 100 artmış. Erkeklerle aynı. Yükseköğretimde kızlarımızın okullaşma oranı yüzde 12 iken şimdi yüzde 44. Erkeklerden daha fazladır. Erkekler yüzde 40, kızlarımız yüzde 44. Hanım öğretim üyesi, erkeklerden daha fazla. Türkiye çok iyi bir yere gidiyor onu görmek lazım.” ifadelerine yer verdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Linda Sue Park