Müsteşar Tekin’den şubat ataması açıklaması, öğretmen ataması yok

Yusuf Tekin tarafından yapılan şubat ayı öğretmen ataması açıklaması, şubat ataması beklentisi olan öğretmen adaylarına hayal kırıklığı oldu. Tekin kendisine öğretmen ataması ile ilgili gelen soruyu cevapladı.

Müsteşar Tekin’den şubat ataması açıklaması, öğretmen ataması yok

Müsteşar Tekin’den şubat ataması açıklaması, öğretmen ataması yok

Katıldığı bir panelde üniversite öğrencileri ile buluşan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin gündemle ilgili açıklamalar yaptı. Müsteşar Yusuf Tekin öğrencilerden gelen soruları cevaplandırdı. Tekin’e gelen en önemli sorulardan birisi ise 2017 şubat öğretmen ataması olacak mı sorusu oldu. Yusuf Tekin şubat öğretmen ataması konusunda temkinli cevap vererek, 60 bin kamu personeline ayrılan kadronun dağılımın yapılmasını beklediklerini vurguladı.

KADRO DAĞILIMI YAPILMADI

Sakarya üniversitesi öğrencileri ile buluşan  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin katıldığı panelde öğrencilerle sıcak bir sohbet gerçekleştirdi. Şubat ataması konusunda kesin konuşmanın yanlış olduğunun altını çizen Tekin, kamuya ayrılan 60 bin kadronun dağılımın resmi olarak yapılmadığını hatırlatarak bu işlemlerin bitmesi ile birlikte en erken öğretmen atama tarihinin mart ayını bulacağını belirtti.

Şubat ataması kontenjanı için sorulan Şubat atamasında kesin sayıya ulaşıldı mı sorusunu yanıtlandıran Müsteşar Yusuf Tekin, soruyu soran arkadaşın şubat atamasının kesin yapılacağını kabul ederek bu soruyu sorduğunu belirterek atama olacak mı sorusunu öğrencilere yöneltti. Şubat öğretmen ataması yapılabilmesi için 2017 bütçesinde kamuya ayrılan 60 bin personelin dağıtılmasının gerektiğini açıklayan Tekin, bu dağılımın yapılmadığını belirtti. Bütçe dağılımın her yıl Mart ayında yapıldığını açıklayan MEB Müsteşarı, bu dağılımın Ocak ayında yapılması halinde bile şubat atamasının yetişmeyeceğini belirtti. Başvuru alma, mülakat yapma aşamalarının şubat ayına yetişmeyeceğini belirten Tekin tüm bunlara rağmen şubat ataması yapılmayacak demenin de tam olarak doğru olmayacağını ifade etti.

ÖĞRETMEN MÜLAKATI

Sözleşmeli öğretmen mülakatına değinen Tekin, mülakatta elenen kişilerin elenme sebebi olarak adayın yetersiz olmasını ve güvenlik soruşturmasını gösterdi. Sözleşmeli öğretmen mülakat soruları olarak kamu haber basınına yansıyan mülakat sorularına da değinen Tekin açıklamasında şu ifadeleri kullandı; Gazetelerde şunu sormuşlar diye haber çıktı. Sınavda Alevi misin diye sormuşlar, hangi sendikaya hangi partiye üyesin soruları sorulmuş. Bunların tamamı yalandır. Açıklamasını yapan Tekin, sözleşmeli öğretmen mülakatı konusunda MEB’e haksızlık yapıldığını vurguladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM