Norm fazlası öğretmen ataması yapmayan iller neyi bekliyor

Norm fazlası öğretmen atama işlemleri 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı içerisinde her İl MEM tarafından farklı uygulandı. Norm fazlası öğretmen ataması yapmayan il milli eğitim müdürlükleri, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması ile birlikte norm fazlası öğretmen sıkıntısını daha çok yaşayacaklar. Norm fazlası atama duyurusuna çıkmayan illerin acil olarak norm fazlası öğretmen atama başvurularını almaları ve sonuçlandırmaları gerekmektedir.

Norm fazlası öğretmen ataması yapmayan iller neyi bekliyor

Norm fazlası öğretmen ataması yapmayan iller neyi bekliyor

2017 yılı şubat ayı öğretmen atama duyurusu bu hafta yayınlanacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamada 20 bin öğretmen ataması ile ilgili işlemlerin bu hafta netlik kazanacağı belirtilmişti. Muhtemel olarak şubat ayı sonu mart ayı başında yapılacak olan öğretmen ataması öncesi norm fazlası öğretmenlerin durumları hem öğretmenleri hem de atanacak öğretmenleri sıkıntıya düşürecek.

NORM FAZLASI ÖĞRETMENLER

Norm fazlası nedir? Okullarda görev yapan öğretmenlerden hizmet puanı en düşük öğretmen norm fazlası öğretmen olmaktadır. Şube kapanması, ders sayısı düşmesi durumlarında okulda ilgili branştan hizmet puanı en düşük öğretmen norm fazlası olmakta ve belirlenen norm fazlası öğretmen atama takvimlerinde norm fazlası MEB personeli il içi tercih yaparak norm fazlası öğretmen atama işlemi ile farklı kuruma tayin edilmektedir. Norm fazlası öğretmen atama işlemlerinde sözleşmeli öğretmenler için ise farklı uygulama söz konusu olmaktadır.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER

Sözleşmeli öğretmenlerin istihdamına ilişkin yönetmelik kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak atanarak göreve başlayan öğretmenler atandıkları yerde ilk norm fazlası olacak öğretmenlerdir. Bir okulda çeşitli nedenlerden dolayı branş fazlası, öğretmen fazlası oluşması durumunda o kurumda çalışan sözleşmeli öğretmen norm fazlası olmaktadır. İlçede ve ilde norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenin normunda açık yoksa sözleşmeli öğretmenin sözleşmesi feshedilmekte ve görevine son verilmektedir.

NORM FAZLASI ATAMALAR

2016-2017 eğitim öğretim yılında norm fazlası öğretmen atamalarında İl Milli Eğitim Müdürlükleri MEB’den bağımsız yol izlediler. Bazı il milli eğitimler üçüncü kez norm fazlası öğretmen atamasına çıkarken bazı il müdürlükleri bir norm fazlası öğretmen ataması gerçekleştirdi. Norm fazlası öğretmen atama başvuruları alan illerin birçoğu norm kadro güncelleme işleminden önce atamaları gerçekleştirmişti.

kamudan meb haber

YAPMAYAN İL MEM’LER VAR

20 bin sözleşmeli öğretmen istihdamından önce norm fazlası öğretmen ataması yapmayan illerin norm fazlası öğretmen atamalarını gerçekleştirmeleri yararlarına olacaktır. Norm fazlası öğretmenleri olan illerin norm fazlası öğretmenlerin mevcut boş normlara atamalarını sağlamaları ve yapılacak 20 bin öğretmen atamasının da kalacak kontenjanlara göre dağılımlarının yapılması en doğru yoldur.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. teşekkürler sayın editör… norm kadro yönetmeliğini değiştiren meb, bizi mağdur eden meb, ama atamaları takip etmeyen, illeri uyarmayan yine meb.. norm güncellemelerinden sonra ikinci defa norm fazlası atamalarını yapmayan illeri de yayınlayıp ifşa edebilirsiniz. yaklaşık 40 il yaptı.. ankara ve istanbul başta olmak üzere bir 40 a yakın il de yapmadı.. haber sitelerinin bunu gündemde tutması gerekiyor ama malesef sizden başka farkına varan bile yok..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM