DOLAR 5,7091
EURO 6,3239
ALTIN 270,7
BIST 107.529
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sisli

Norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenler il dışına da atanabilecek

Norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenler öncelikle il içinde boş bulunan kadrolara atanacaklar. Eğer il içinde boşluk yoksa norm fazlası sözleşmeli öğretmenler il dışında yer değiştirecekler.

Norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenler il dışına da atanabilecek
24.03.2018
A+
A-

Norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenler il dışına da atanabilecek

Danıştay İdare Kurulu tarafından verilen karar sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası olması durumunda izlenecek yolda değişiklik yaptı. MEB daha önceki yönetmelik hükmü kapsamında norm fazlası olan sözleşmeli öğretmeni görev yaptığı il içinde boş bulunan bir okula atıyordu, eğer il genelinde boşluk yoksa sözleşmeli öğretmenin sözleşmesi feshediliyordu.

NORM FAZLASI OLAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN DURUMU

Bugün yani 24.03.2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile birlikte norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenler il dışına atanabilecek.

Yapılan değişiklikten sonra yönetmeliğin ilgili hükmünün son hali;

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına valiliklerce atanır; bunlardan il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunmayanlar, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il dışında alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına Bakanlıkça atanırSözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona erer.”

Koyu renk ile işaretlediğim yer yeni eklendi. Yönetmeliğin önceki haline bakarak bu ikisinin kıyaslamasını daha iyi yapabiliriz. Yönetmeliğin eski hali;

(2) İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarına uygun eğitim kurumlarına valiliklerce atanır. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmaması ya da öğretmenlerin bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri halinde sona erer.

Eskiden nasıldı? Sözleşmeli öğretmen okulunda norm fazlası olduğunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından norm fazlası sözleşmeli öğretmen ataması yapıldığında branşında boşluk olan il içinde bir okula atanıyordu. Eğer görev yaptığı ilde boşluk yoksa sözleşmeli öğretmenin sözleşmesi feshedilerek büyük mağduriyete yol açılıyordu.

Neden değişti? Sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası olması ve il genelinde boşluk olmaması durumundan dolayı sözleşmelerinin feshedilmesi hususu Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş tarafından yargıya taşındı. Danıştay İdare Kurulu tarafından bu hususun yürütmesi durduruldu. Milli Eğitim Bakanlığı ise karardan birkaç gün sonra bu maddede değişikliğe gitmek durumunda kaldı.

Şimdi nasıl olacak? Sözleşmeli öğretmen okulunda norm fazlası olursa eski hükümde olduğu gibi il genelinde boş bulunan bir okula atanacak. Eğer il genelinde boşluk yoksa bu sefer norm fazlası sözleşmeli öğretmenler başka ile tayin isteyebilecek. Norm fazlası sözleşmeli öğretmenlerin iller arasında yer değiştirme işlemlerini Milli Eğitim Bakanlığı yapacak. Bu hususla ilgili MEB’in atama takvimi yayınlaması ve konuyla ilgili bir kılavuz hazırlaması gerekmektedir.

Arif Muzaffer KUL

[haber id=”35066″]

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.