Öğretmen atama kontenjanları hakkında Bakan Ziya Selçuk’tan açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmen atama kontenjanları ve atama bekleyen öğretmen adayları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Öğretmen atama kontenjanları hakkında Bakan Ziya Selçuk’tan açıklama

Öğretmen atama kontenjanları hakkında Bakan Ziya Selçuk’tan açıklama

04.11.2018 tarihli TvNet televizyonunda yayınlanan Türk Kahvesi adlı programa katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk atama bekleyen binlerce öğretmen adayını ilgilendiren önemli açıklamalarda bulunurken önümüzdeki haftalarda ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmenin kontenjan dağılımına da değindi.

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER

Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına değinilirken Bakanlık tarafından 20 bin öğretmen ataması sonrası tekrar alım yapılıp yapılmayacağı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soruldu. Bakan Selçuk açıklamasının başında atama bekleyen öğretmenlerin durumlarına değindi. “Gençler iş arıyorlar, evlenecekler, çoluk çocuk sahibi olmak istiyorlar, hayatta bir yere tutunmak istiyorlar, bu çok doğal ve insani bir şey” açıklamasında bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmen açığı, ihtiyacı konusunda MEB’in bir tablosunun olduğunu ve ona bakarak hareket edildiğini ifade etti.

BÜTÇE MESELESİ DE ETKİLİ

Öğretmen ataması konusunda istihdam hususunda sadece MEB’in etkili olmadığını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Selçuk en önemli hususlardan birisinin de bütçe olduğunun altını çizdi. Bunun hükümet meselesi olduğunu, Maliye onayından geçmesi gerektiğini ifade eden Bakan Ziya Selçuk bunlara göre ihtiyaç analizi doğrultusunda öğretmen ataması gerçekleştirildiğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanının atama kontenjan dağılımı hakkında açıklamaları video;

ATAMA KONTENJAN DAĞILIMLARI

20 bin atamanın kontenjan dağılımlarının henüz netleşmediğini belirten Bakan Ziya Selçuk hangi branşa ne kadar kontenjan verileceği konusunda çalışmaların sürdüğüne dikkat çekti. MEB’in öğretmen istihdamı öncesinde ihtiyaç analizi yaptığını belirten Bakan Ziya Selçuk bazı branşlarda ihtiyaç olmadığını hatta fazlalık olduğunu söyledi. İhtiyaç olmayan alanlardan da öğretmen adaylarının atama talepleri olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı Selçuk “Burada benim devlet adına, millet adına bir karar vermem gerekiyor” dedi. “Bu yetim malı” ifadesini kullanan Bakan Selçuk millet adına bir karar vermesi gerektiğini vurguladı. “Sosyal medyadan gelen taleplere göre mi, sevdiği branşlara göre mi yoksa işin hukukuna göre yani ihtiyaca göre mi karar vereyim” açıklaması yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 20 bin sözleşmeli öğretmen kontenjan dağılımı konusunda ihtiyaca göre hareket edileceğinin altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. diplomaya dayalı alan değişikliği başlatılsın artık, daha nekadar bekleyeceğiz buyuk haksızlık mağdur ediliyoruz, tarih belirlendi fakat klavuz ortada yok

  2. o kadar öğretmen alımları var iken neden resim öğretmeni alımı yok eğer resim öğretmenlerini hiçe sayıyorsanız bu bölümü kapatın

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM