Öğretmen atamalarında mülakat kalkacak mı? Bakan İsmet Yılmaz açıkladı

Sözleşmeli öğretmenlikle birlikte uygulamaya sokulan mülakat sistemi hakkında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıklamalarda bulundu.

Öğretmen atamalarında mülakat kalkacak mı? Bakan İsmet Yılmaz açıkladı

Öğretmen atamalarında mülakat kalkacak mı? Bakan İsmet Yılmaz açıkladı

27 Kasım 2017 tarihinde TRT Haber’de programa canlı yayın konuğu olan Milli Eğitim bakanı yaklaşık bir saat süren program süresince gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulundu. Öğretmen atamaları hakkında kendisine yöneltilen soruları da yanıtlandıran Bakan Yılmaz, öğretmen atamalarında mülakat uygulamasına değindi.

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA MÜLAKAT SİSTEMİ

TRT Haber program sunucusu tarafından öğretmen mülakatlarının mağduriyet yarattığı yönünde açıklamasına cevap veren Bakan İsmet Yılmaz mülakatla ilgili yapılan itirazların asıl nedeninin güvenlik soruşturmasından kaynaklandığını açıkladı. Öğretmen atamalarında mülakatın kesinlikle gerekli olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz mülakatlarda 50 puan alan ile 100 puan alanın yarıştırılmadığını belirtti.

Sıfır puan alan öğretmen adayı ile yüz puan alan öğretmen adayının yarıştırılmadığını söyleyen Milli Eğitim Bakanı, alınacak öğretmen sayısının üç katı kadar adayın mülakata çağrıldığını ifade etti. Kotaya girenler arasında mülakat yapıldığını açıklayan Bakan Yılmaz, o kotaya girenlerin hepsi başarılı mıdır diye sordu.

Adalet bölümünden örnek veren Bakan İsmet Yılmaz sınava girenler arasından mülakata çağrılan 3 kişinin puanlarının 90, 91, 92 olduğunu açıklarken bu üç kişiden birisinin alınacağını ifade etti. 90 puan alanın mülakat sonucu atamasının yapılması ile haksızlık olmayacağını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı, mülakat konusunda çok büyük itirazların da yaşanmadığının altını çizdi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın öğretmen atamalarında mülakat sistemi hakkında yaptığı açıklama videosu;

GÜVENLİK SORUŞTURMASI GETİRİLDİ

15 Temmuz darbe girişimine işaret eden Milli Eğitim Bakanı, Kanun Hükmünde Kararname ile öğretmen atamalarına güvenlik soruşturması uygulamasının getirildiğini hatırlattı. Öğretmenlerin sınava girmeden önce güvenlik soruşturmasına tabii tutulduğunu açıklayan Bakan Yılmaz bu güvenlik soruşturmasının şart olduğunun da 15 Temmuz’da görüldüğünü ifade etti. Sakıncalı olanların elendiğini söyleyen Bakan Yılmaz bu elenenlerin de bu konuya itiraz ettiğini açıkladı. 2018 yılında yapılacak olan 20 bin öğretmen atamasında da mülakatın yapılacağını görmekteyiz.Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Yaziklar olsun!Denek tahtası gibi kullanıyorsunuz ogretmenleri barajı geçen din kültürü öğretmenleri atanıyor seçim zamanı size oy yok

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk