DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Öğretmenlerden MEB’e çağrı; ikinci il dışı atama hakkı verilsin

Öğretmenler sosyal medya üzerinden seslerini MEB yetkililerine duyurmaya çalışıyor.

Öğretmenlerden MEB’e çağrı; ikinci il dışı atama hakkı verilsin
19.07.2019
A+
A-

Öğretmenlerden MEB’e çağrı; ikinci il dışı atama hakkı verilsin

2019 yılı iller arası yer değiştirme atama dönemi sona erdi. İl dışı tayinden ataması çıkmayan veya çeşitli sebeplerden dolayı iller arası yer değiştirme başvurusu yapamayan öğretmenler geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de 2.il dışı atama hakkı verilmesini istiyorlar.

2. İL DIŞI ATAMA TAYİN HAKKI

Milli Eğitim Bakanlığının önceki yıllarda öğretmenlerin taleplerine sessiz kalmayarak ikinci defa il dışı hakkı verdiği yıllar olmuştu. Bu senede öğretmenler MEB’e çağrıda bulunarak ikinci kez iller arası yer değiştirme tayin hakkı istemektedir. Bakanlık eğer öğretmenlere ikinci il dışı hakkı verirse bunu özür grubu atamalarından sonra yapacaktır.

EMEKLİ OLANLARIN NORMLARI

Haziran ayında emeklilik dilekçelerini veren ve Temmuz/Ağustos ayı içerisinde emekli olacak kişilerin kontenjanları geçtiğimiz il dışı atamalara yetişmediğinden il dışı atama başvurularında öğretmenlere açılmadı. Öğretmenler kendilerine verilecek olan 2. il dışı yer değiştirme hakkında bu normların da kendilerine gözükmesinden dolayı avantajlı olunacağını belirtmektedir.

ÖZÜR GRUBU TAYİNLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı atama takvimi kapsamında 5-9 Ağustos 2019 tarihleri arasında özür grubu birinci aşama, 22-27 Ağustos 2019 tarihleri arasında da ikinci aşama başvuruları alacak ve atamalar 29 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleşecek. MEB’in ikinci il dışı atama yapması durumunda atamaların Eylül ayının ikinci haftasında yapılması planlanabilir.

YORUMLAR
 1. Faris Şahin dedi ki:

  Kesinlikle emekli olanların yerine yıllardır bekliyen öğretmenlere tayin hakkı verilmelidir.

 2. Ali İhsan dedi ki:

  Milli eğitimde biraz insaf ve uzan varsa bu 2. Hakkı verir.

 3. Sinan dedi ki:

  İl içi sonra da il dışı yer değişikliği eylül ayında yapılmalı.. sayın yetkililerin bu konuda duyarsız kalmayacağını umuyoruz

 4. FZD dedi ki:

  Lütfen bu konuyu haber yaparak güncel tutabilir miyiz?teşekkür ederiz.

 5. Sinan dedi ki:

  Sayın Ziya Selçuk bize ikinci il içi ve il dışı tayin hakkı verirse gerçekten çok mutlu oluruz. Kontenjanlar çok kısıtlı oldu. Eylül de müjdeli haberler bekliyoruz.

 6. Said dedi ki:

  Evet 2. İl dışı tayin hakkı verilsin. Sendikalar lütfen sesimizi duyurun. Ben de il içine başvurması. Hem il içi hem iş, dışı hakkı tekrar verilsin

 7. Serkan dedi ki:

  2. Kez il içi ve 2. Kez il dışı tayin hakkı verilmelidir İl içi ve il dışı yer değiştirmede sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir

 8. Cem dağlı dedi ki:

  Haziran ayı il dışı atama takvimi için erken dönem oldu. Çoğu merkez açılmadı. Norm kadrolar boş kaldı. İkinci hak isabetli olacaktır il dışı atama açısından

 9. Demet dedi ki:

  İl dişi tayin isteğinde bulunmak istediğim için il ici tayin isteyemedim. İl dışı tayinlerde de merkezde açık olmadığı için isteyemedim. Keşke ikinci il içi tayin hakkı da verilse il dişi tayin haklı da verilse.

 10. Handan Kalay dedi ki:

  20 yıldır Fethiye deyim. Kanser teşhisi 2014 yılında konuldu. Tedavi oldum. Orada imkanlar yoktu. Çanakkaleye tayin istedim. Bu sefer eş tayini olmadı. Bu sefer ben tekrar Fethiye ye gitmek zorunda kaldım. Ancak oranın iklimi çok agır geliyor. Tayin olmak istiyorum tekrar 3 yıl sartı isteniyor. Bu uygulamanın kalkması gerekiyor. Özür grubunda zaten yer bulmak çok zor. Bu şekilde olan öğretmenlerden 3 yıl şartının kaldırılması gerekiyor.

 11. csm dedi ki:

  2.il disi hakkini batidan doguya gitmek isteyen öğretmenler de kullanmak istiyor.MEB bunu goz ardi etmemeli.

 12. Muallim dedi ki:

  Merhaba. Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum. Sözleşmeli öğretmenlerin Sağlık özrü tayini için geçen yıl MEB’in yayımladığı yazıda “hastalığın tedavisinin öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün olmaması” şartı vardır. Acaba görev yerinden maksat tam olarak nedir? İlçe midir yoksa il midir veya belli bir mesafe şartı var mıdır? Cevap verirseniz çok memnun olurum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ilçede görev yapıyorsanız ilçede tedavisi mümkün değilse ve il merkezinde tedavisi mümkünse merkeze tayin istersiniz. İl genelinde tedavisi mümkün değilse iller arası tayin istersiniz.