Öğretmenlere ikinci özür grubu atama başvurusu için hak verilmeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 30 Ağustos 2017 tarihinde yapılan açıklamada özür grubundan atanamayan öğretmenlerin mağduriyetinin yeniden değerlendirilecek olması öğretmenler arasında yanlış anlaşılmaktadır. MEB ikinci özür grubu başvurusu almayacak.

Öğretmenlere ikinci özür grubu atama başvurusu için hak verilmeyecek

Öğretmenlere ikinci özür grubu atama başvurusu için hak verilmeyecek

Öğretmenlere il içi ve il dışı özür grubu yer değiştirmesinde yeniden bir hak verilmeyecek. İkinci özür grubu başvurusu algısı yanlış anlaşılmadan kaynaklanmaktadır. MEB personel camiasında özür grubundan yer değiştiremeyen öğretmenlerle birlikte yeniden özür grubu başvurusu alınacağı bilgilerinin olduğunu görüyoruz. Ancak MEB tarafından yapılan açıklama ile oluşan algının farklı olduğunu ogretmenlericin.com olarak belirtmek istiyoruz.

DUYURU 4 GRUP ÖĞRETMENİ İLGİLENDİRİYOR

MEB tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı gecesi yapılan açıklamada dört grup öğretmen etkilenecek. Özür grubu atamasında iller arasında yer değiştiremeyen öğretmenler, isteğe bağlı il içi atama şartını taşımasına rağmen il içi atama istemeyen ya da isteyip ataması çıkmayan öğretmenler, isteğe bağlı iller arası yer değiştirme şartlarını taşıyan atama istemeyen ya da atama istediği halde il dışı ataması çıkmayan öğretmenler ve alan değiştirecek öğretmenler.

1.Grup; 2017 yılı Ağustos döneminde özür grubu başvurusu yapan ancak norm yetersizliği ya da hizmet puanı azlığı nedeni ile iller arasında yer değiştiremeyen öğretmenlerin durumları 5 Eylül tarihinde yeniden değerlendirecek. MEB burada ne demek istedi? Bakanlık il dışı özür grubundan atanamayan öğretmenleri biz 5 Eylül tarihinde atayacağız demek istiyor. Özür grubuna yansıtılmayan istisnai kontenjanlar vardı. ogretmenlericin.com olarak yaptığımız haberlerde emeklilik dilekçesini veren emekliye ayrılacak öğretmenlerin normlarının özür grubuna yansıtılmadığını belirtmiştik.

5 Eylül tarihinde bu normlar boş gösterilecektir. Ayrıca 5-8 Eylül 2017 tarihlerinde sonuçlanacak 2017 yılı yönetici atama sonuçları ile oluşacak normlarda özür grubuna yansıtılabilir. Çünkü sistemde tüm sonuçlar hazır durumdadır. Kısaca özür grubundan sıfırdan tercih alınmayacak, öğretmenlere 2.özür grubu atama başvuru hakkı verilmeyecek. Sadece başvuru yapan ve atanamayanlar için bir işlem yapılacak. Bu işlemin detayları da yarın netlik kazanacak. Burada en büyük problem ise il içi özür grubu mağdurlarının görmezden gelinmesi oldu. Çünkü duyuruda iller arası özür grubundan yer değiştiremeyen öğretmenler ibaresi geçerken il içi özür grubundan yer değiştiremeyen öğretmenler için bir açıklama bulunmamaktadır.

2.Grup; İsteğe bağlı il içi yer değiştirmeler. İkinci il içi atama hakkı verildi. 8-12 Eylül 2017 tarihlerinde başvuru alınarak yapılacak atamalar isteğe bağlı atama işlemidir. Bu özür grubu değildir. Bu isteğe bağlı yer değiştirmedir. İl içi atama başvuru şartlarını taşıyan öğretmenler başvuru yapabilecekler. Mayıs 2017 il içi atama isteyip ataması çıkmayan ya da il içi atama şartlarını taşımasına rağmen il içi istemeyen öğretmenler 2.il içi atama başvurusu yapabilecekler.

3.Grup; İsteğe bağlı il dışı yer değiştirmeler. Haziran 2017 il dışı isteğe bağlı yer değiştirme başvurusu yapan ancak atanamayan ya da il dışı atama şartını taşımasına rağmen iller arası isteğe bağlı yer değiştirme başvurusu yapmayan öğretmenler istemeleri halinde Eylül ikinci il dışı atama hakkından yararlanabilecekler.

Burada bir diğer husus da il içi atama ile il dışı atamanın aynı anda mı yoksa ayrı ayrı mı yapılacağı durumudur. Geçmiş yıllarda il içi ve il dışı atama aynı anda yapıldığında öncelik il içi atama yapan öğretmenlerin olmuştu. Eğer ayrı ayrı yapılacaksa il içi ve il dışı atama şartını taşıyan öğretmenler birini seçmek durumunda kalacak. İkinci il içi ve il dışı atama duyurusu yayınlandıktan sonra bu hususlar kesinlik kazanacaktır.

4.Grup; Bu grup ise Aralık ayında yapılacak olan alan değişikliği içerisinde yer alan öğretmenleri kapsamaktadır. 2017 yılı alan değişikliği kılavuzu yayınlandıktan sonra şartları taşıyan öğretmenler alan değiştirme başvurusu yapacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı basın açıklaması;

Özür Grubu MEB

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) duyurusu;

İKGM Açıklama

Öğretmenler İçin olarak yukarıdaki iki açıklama metnini de değerlendirdiğimizde öğretmenlerin ikinci özür grubu atama başvurusu beklentisi içine girmemeleri gerektiğini, 8 Eylül tarihinde başlayacak ve 12 Eylül tarihinde sona erecek olan ikinci il içi ve il dışı atamanın isteğe bağlı yer değiştirme olduğunu tekrar belirtelim. Bayram tatili nedeni ile MEB tarafından heniz bir açıklama ve atama kılavuzu yayınlanmadı. 5 Eylül 2017 Salı günü hem özür grubu hem de isteğe bağlı yer değiştirme başvurusu yapacak öğretmenler adına önemli bir gün olacak. ogretmenlericin.com olarak tüm detayları paylaşmaya devam edeceğiz.Sosyal Medyada Paylaşın:

15 yorum

  1. Haziran il dışı atamalarında ataması çıkıp da iptal edenler bu ildışı atamadan yararlanabilecekler mi acaba

  2. İl içi özür grubundan atanamayanlarin durumu ne olacak? 8 Eylülde başvuru yapacakmiyiz? Aydinlatabilirmisiniz?

  3. Iyi gunler. Ben Agustos atamasinda 4. Maddeden kura ile esimden 120km uzaklikta baska bir ilceye atandim. Henuz ilisik kesmedim.Ben bu 2. Atamadan yararlanabilir miyim?

  4. Merhabalar sayın hocam eşim 2015 ocak ayı il içi eş durumundan köyden ilçe merkezine geldi şu anki okulundaki görev süresi 2 yıl 8 ay il içi tercih yapabilir miyiz ve bu tercihte eylül ayımı son olarak baz alınır yoksa şubat mı ?

  5. Saglik bakanliginin atama islemlerin 06 eylulde belli olacak bu durumda esim iller arasi tayin isteyemeyecek mi.

  6. Merhaba 2017 haziran il ici atama ile atandim fakat bulunduğum okulda norm fazlasi oldum. Bu durumda bu il ici isteğe bağlı atamaya başvurabilir miyim?

    • Norm fazlası olduğunuz resmiyet kazandı ise yani resmiyette norm fazlası iseniz yapabilirsiniz. İl içi atamada norm fazlası öğretmenlere hak tanınıyor ancak kılavuzu beklemenizi öneririm.

  7. Eşimin tayini 17 ağustosta belli oldu. Özür grubu 1. Aşama başvuruları 14 ağustosta sona ermişti. 1. Aşamaya başvuramadık. Benim durumumda olanlara bir kolaylık sağlayamazlar mı??

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM