Öğretmenlerin ikinci özür grubu atama başvurularında yeterli kontenjan yok

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un talimatı ile Ağustos 2018 özür grubundan yer değiştirmeyen öğretmenler için ikinci özür grubu atama yer değiştirme talimatı verildi. Başvurular bugün başladı.

Öğretmenlerin ikinci özür grubu atama başvurularında yeterli kontenjan yok

Öğretmenlerin ikinci özür grubu atama başvurularında yeterli kontenjan yok

Ağustos 2018 özür grubu atama yer değiştirmelerinde istedikleri yerlere atanamayan binlerce öğretmen Milli Eğitim Bakanlığından il/ilçe emri talep ederken Bakanlık öğretmenlere ikinci özür grubu atama yer değiştirme hakkı verdi. 5 Eylül 2018 tarihinde başlayan yer değiştirme başvuruları 7 Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

KONTENJAN SIKINTISI SÜRÜYOR

Özür grubunda Ağustos ayı başvurularında yeterli norm veya hizmet puanı yetersizliğinden atanamayan özür grubu mağduru öğretmenler ikinci özür grubu atama başvurularında da hayal kırıklığına uğradı. Çünkü atanmak istedikleri yerde kontenjan olmaması ikinci özür grubunda durumu da değiştirmedi. Öğretmenler sosyal medya üzerinden şimdiden Milli Eğitim Bakanlığından il ve ilçe emri için istekte bulunmaya başladı.

NORM KADROLAR DEĞİŞMEDİ

ogretmenlericin.com olarak somut örnek vererek açıklayalım. Şırnak’ta çalışan bir sınıf öğretmeni eş durumundan eşinin çalıştığı İzmir’in Selçuk ilçesine gelmek istiyor. Ağustos ayında Selçuk’ta boş norm olmadığından kadro açılmadı ve bu öğretmen eşinin yanına gelemedi. Hakkari’de çalışan bir Müzik öğretmeni eşinin çalıştığı Ankara’nın Çankaya ilçesine eş durumundan tayin istesin, Ağustos ayında Çankaya’da 2 norm açılsın ve bu normlara hizmet puanı yüksek başka öğretmenler atansın. Bu şekilde Çankaya’da Müzik öğretmeni normları dolmuş oldu ve Hakkari’da çalışan öğretmen gelemedi. Ağustos ayında yapılan özür grubu ataması ile şu anda yapılan atamada norm kadroda değişiklik yok denecek kadar azdır. Çünkü bu süreçte emekli olan olmadı, norm kadrolar bu süreçte güncellenmedi. Ağustos ayında atanamayan öğretmenlerin %90’dan fazlası bu atamada da atanamamış olacak.

İL VE İLÇE EMRİ VERİLECEK Mİ?

İkinci özür grubu atamasından sonra MEB il/ilçe emri verecek mi? Bakanlık il/ilçe emri vermemek için ikinci özür grubu atama hakkı mı verdi? Yoksa ikinci özür grubunda az da olsa belli oranda öğretmen yer değiştirdikten sonra mı il/ilçe emri verilecek? Bu sorulara cevap özür grubunun sonuçlanmasından sonra bulunacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM