Öğretmenlerin il dışı atama kontenjanları MEB tarafından nasıl belirleniyor

2017 yılı il dışı tayin başvuruları bugün başladı. Açıklanan kontenjanlar beklenenin çok altında kalırken özellikle sınıf öğretmenleri için yetersiz kontenjan açıldığı görüldü.

Öğretmenlerin il dışı atama kontenjanları MEB tarafından nasıl belirleniyor

Öğretmenlerin il dışı atama kontenjanları MEB tarafından nasıl belirleniyor

Öğretmenlerin il dışı atama kontenjanları, il içi atama kontenjanları ve özür grubu atama kontenjanları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenirken burada en büyük sorumluluk İl Milli Eğitim Müdürlüklerine düşmektedir. Çünkü iller arasında isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerde açılan kontenjanlarda hangi okulun açılıp açılmayacağını İl Milli Eğitim Müdürlükleri MEB’e bildirmektedir.

ÖZÜR GRUBUNDA TÜM OKULLAR AÇILIR

2017 il dışı atama başvuruları 15-21 Haziran tarihlerinde yapılacak. MEBBİS’te tercih ekranında açılan kontenjanların nasıl belirlendiği, açık olmasına rağmen bazı okulların neden il dışı atamaya gösterilmediği gibi sorular öğretmen arkadaşlar tarafından bana sorulmaktadır. Öncelikle il dışı atamadan önce özür grubuna değineyim. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin dayanakları olan kanun ve yönetmeliklere göre kontenjanlar belirlenmektedir. Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği içerisinde Atama yapılacak eğitim kurumlarının duyurulması başlıklı kısımda yer alan maddeleri aktarayım;

Atama yapılacak eğitim kurumlarının duyurulması
MADDE 59 – (1) Mazerete bağlı yer değiştirmelerde, öğretmenlerin mazeretlerinin karşılanabilmesi bakımından öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarının tamamına il millî eğitim müdürlüklerince elektronik başvuru sayfasında yer verilir.

Görüldüğü gibi özür grubu atamalarında (eş durumu, sağlık durumu ve diğer özür durumları) tüm normlar açılmak zorundadır. Ocak özür grubu ve Ağustos özür grubu olarak bilinen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yılda iki defa yapılan özür grubu atamalarında branş farketmeden normu boş olan tüm okullar MEBBİS sistemine yansıtılmakta ve tercihlere açılmaktadır.

İL DIŞI ATAMA KONTENJANLARI

Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği içerisinde aynı maddede yer alan ikinci fıkrada ise iller arası yer değiştirme kontenjanlarının nasıl belirlendiğine açıklık getirilmiştir. Özür grubunda açık olan tüm kontenjanlar gösterilirlen il dışı atama kontenjanları İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenir. İl Milli Eğitim Müdürlükleri ise bu durumda İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin de fikrini alır. Örneğin Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2017 yılı il dışı atama için Bakanlığa kontenjan bildirmeden önce ilçelerden ihtiyaçlarını almaktadır. Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü A okuluna 1 Sınıf Öğretmeni ihtiyacı isterken, Karatay İlçe MEM B okuluna Tarih öğretmeni istemektedir.

MADDE 59 –

(2) İller arasında isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı olarak yapılacak yer değiştirme suretiyle atamalarda öğretmenlerin tercihlerine yansıtılacak eğitim kurumları; o yerleşim yerinde görev yapan mevcut öğretmenlerle ihtiyacın karşılanabilirliği dikkate alınarak öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumları arasından il millî eğitim müdürlüklerince belirlenir. İller arasında yer değiştirecek öğretmenlerin alanlar bazındaki kontenjanları ülke genelinde dengeli dağılımı sağlayacak şekilde hizmet bölgeleri ve illerin doluluk oranları dikkate alınarak belirlenir.

(3) Öğretmenlik görevine atamalarda adayların tercihlerine yansıtılacak eğitim kurumları, illerin alanlar itibarıyla doluluk oranları esas alınarak ülke genelinde dengeli dağılımı sağlayacak şekilde belirlenir. Bu şekilde belirlenen eğitim kurumları, öğretmen atama döneminde başvuruda bulunan adayların tercihine imkân sağlayacak şekilde Bakanlıkça açılan elektronik başvuru sayfasında belirtilir.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği  Madde 59’un 2. ve 3. fıkralarında görüldüğü gibi il dışı atama kontenjanları belirlenirken C ilinden şu kadar D ilinden bu kadar diye kesinleşmiş bir yüzde bulunmamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından il dışı atamaya son 5 yılda açılan kontenjan sayısı;

2012 2013 2014 2015 2016
1.BÖLGE 17.500 16.577 18.494 26.665 23.528
2.BÖLGE 15.900 26.734 19.679 18.294 35.276
3.BÖLGE 9.100 23.366 18.985 11.901 14.520
TOPLAM 42.500 66.677 57.158 56.860 73.324

2017 yılı kontenjan listesi MEB tarafından dosya formatında açıklanmadı ancak 2017 yılı verilerinin son yıllara göre düşük olacağını düşünüyorum. Özellikle bazı branşlarda gerçekten büyük sıkıntılar olduğunu gördüm. İllerdeki öğretmenlerin oranı, branşlardaki doluluk oranı, genel anlamda denge gözetilerek belirlendiği yönetmelikte açıklanmıştır. Özetlersem İl Milli Eğitim Müdürlükleri il geneli ihtiyaçlarından önem verdikleri branşları il dışı atamaya açabilir. İl MEM ihtiyaç durumuna göre mevcut norm fazlası öğretmenlerinin durumu, emekli olacakların durumu gibi etkenleri de dikkate alarak kontenjan açmayabiliyor ya da açabiliyor.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen


Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Il dişi atması gerçekleşenler daha sonra eş durumuna başvurubiliyor.. peki burda zaman sınırı varmi yani özrün il dışı ataması yapıldıktan sonra oluşması gibi

    • Merhaba, eşim ek 5 tarım sigortali hizmet belgesi gönderdik ilçe milli eğitim görev yeri belgesi istiyor SGK böyle bir belge vermiyor yardımcı olabilir misiniz siz başvuruda bulundunuz mu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM