DOLAR 6,0836
EURO 6,5695
ALTIN 314,3
BIST 119.196
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Öğretmenlerin il içi ataması iptal edilebilir mi, il içi tayin iptal işlemi

İl içinde ataması çıkan öğretmen atamasını iptal ettirebilir mi, atama iptali için neler yapılması gerekiyor açıklayalım.

Öğretmenlerin il içi ataması iptal edilebilir mi, il içi tayin iptal işlemi
04.06.2018
A+
A-

Öğretmenlerin il içi ataması iptal edilebilir mi, il içi tayin iptal işlemi

2018 yılı il içi atama sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanırken atama sonucu atamasını iptal ettirmek isteyen öğretmenlerin olduğunu görüyoruz. Öğretmenlerin 2018 yılı il içi isteğe bağlı yer değiştirme kılavuzunda il içi atamanın iptalinin belli mazeretlere bağlı olarak iptal edilebileceği belirtilmiş olup, açık açık hangi nedenlerden dolayı iptal edilebileceği ise ifade edilmemiştir.

İL İÇİ ATAMA İPTALİ

İl içi atama sürecinde üç farklı iptal türü bulunmaktadır. Birincisi başvurular sırasında il içi atama iptalidir. Başvuru süresi içinde öğretmenler, görevli oldukları eğitim kurumuna ya da kadrolarının bulunduğu il ve ilçe millî eğitim müdürlüğüne dilekçe vermek suretiyle yer değiştirme başvurusunu elektronik ortamda iptal ettirebilecek olup şu anda bu süreç geçmiş bulunmaktadır. İkinci il içi atama iptali aylıksız izinde olanlar ve yurt dışında bulunan öğretmenler içindir. Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenler eğer il içi atama başvurusu yapmışlarsa ve atamaları çıkmışsa bu öğretmenler 1 Ekim 2018 tarihi itibarıyla il içi atama sonraso atandıkları yerde görevine başlamazlarsa il içi atamaları iptal edilecek.

İSTEĞE BAĞLI İPTAL

Yukarıdaki belirttiğimiz birinci ve ikinci husus dışında bir de il içi ataması çıkan ve il içi atamasını iptal ettirmek isteyen öğretmenlerin durumu da 2018 yılı il içi atama kılavuzu 22.madde de açıklanmıştır. İlgili madde;

öğretmenlerin il içi atama iptal işlemi

il içi atama iptal işlemi

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) İl içi isteğe bağlı yer değiştirme kapsamında görev yeri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin iptal edilmeyeceğini il içi atama başvurularında bu hususa dikkat ederek başvuru yapılmasını belirtirken il içi atamadan sonra ataması çıkan ve sonra yürürlükteki yönetmelikte belirtilen mazeret durumlarından biri oluşanların atamalarının iptal edilebileceğini bunun içinde öğretmenlerin ilişik kesmemesi yani görev yerlerinden ayrılmamış olmaları gerektiği belirtilmiştir.

MAZERET DURUMLARI

Sağlık, eş durumu gibi nedenler ile il içi atama sonucu iptal edilebilir. Ayrıca çok gördüğümüz bir durumda atamasının çıktığı okulda öğretmenin norm fazlası olma hususudur. Bu ve benzer durumlar içinde öğretmenler aşağıda sunduğumuz il içi atama iptal dilekçesi örneğini doldurarak okullarına verebilirler. Bu süreçte ilişik kesmemeleri gerekmektedir. Öğretmen ilişik keserse artık il içi atama iptali mümkün değildir.

Dilekçe örneği >>> İl içi atama iptal dilekçesi <<< TIKLAYINIZ

İL İÇİ ATAMA İPTALİ SONRASI

Ataması iptal edilen öğretmenler eğer kendi okullarına atama olmadıysa ve norm varsa okullarında kalacaklar. Ancak norm yoksa ya da il içinden başkası atandıysa il içindeki diğer eğitim kurumlarında alanlarında boş bulunan norm kadrolara valiliklerce atanacaklar. Sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL

[haber id=”30648″]
[haber id=”19807″]
[haber id=”20642″]
[haber id=”30080″]

YORUMLAR
 1. Tuğba dedi ki:

  İl dışı tayinlere mazeret istenmeksizin iptal hakkı veriliyor da il içi tayinler neden iptal edilmiyor ?? Çok ilginç

 2. Aylin dedi ki:

  İptal isteyen arkadaşlar ne yaptınız. Hala ses yok? Bekliyor musunuz benim gibi acaba

  1. erdal dedi ki:

   İptal taleplerinin tamamının reddedildiğini duydum.

 3. Mahsun dedi ki:

  Bende hala ilişiğimi kesmedim ama okul gelip ilişiğimi kesmemi istiyor. Galiba artık yapacak bişey yok!

 4. Ibrahim dedi ki:

  Gercekten iptal hakki verilmeli Arkadaslar benim bi sorum var acaba gidip baslamasak ne olur il ici atamayi dikkate almasak sonuc ne olur bunu merak ediyorum bu durumdayim artik

  1. Tuğba dedi ki:

   Duyduğum kadarıyla tebligatı aldığınız halde ayrılış yapmazsanız görevinizden feragat etmiş sayılıyormuşsunuz..

 5. Macit dedi ki:

  HK ben de senin durumundayım.Muhtemelen iliçi tercih mağduru olan çok kişi var.Ama sayın müsteşar ildışına iptal hakkı verileceğini söylüyor.İnşallah ildışıyla birlikte bize de iptal hakkı tanınır.Bir ümit deyip ilişiğimi kesmrdim.Bugün 147’yi arayıp metamımı anlattım.Sen de ara.Tanıdıkların varsa onlarda arayıp.Mutlaka birilerinin kulağına gidecektir.

 6. H. K. dedi ki:

  İl içi atama, sehven tercih iptali istiyorum. Öğretmen huzurlu ve mutlu olmayacağı bir okula gitmesin ve norm fazlası olmayacağı bir okula verilsin

 7. Kübra dedi ki:

  01 Ekim tarihi yurtdışında olmayan (il içinde olan) öğretmenler için de geçerli mi aceba ?