Öğretmenlerin il içi ve il dışı özür grubu atama sonuçları iptal edilebilir

Ağustos 2017 özür grubu yer değiştirme atama sonucu ataması yapılan ancak ataması yapıldıktan sonra farklı nedenlerden dolayı özür grubu atama sonucunu iptal ettirmek isteyen öğretmenlerden ogretmenlericin.com olarak çok fazla soru alıyoruz.

Öğretmenlerin il içi ve il dışı özür grubu atama sonuçları iptal edilebilir

Öğretmenlerin il içi ve il dışı özür grubu atama sonuçları iptal edilebilir

2017 yılı Ağustos ayı özür grubu atama sonuçları 26.08.2017 tarihinde açıklandı. Eş özrü ağırlıklı olan özür grubu atama başvurularına 50 binden fazla öğretmen başvuru yaparken yaklaşık 5 bin öğretmen özür grubundan yer değiştiremedi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 30 Ağustos 2017 günü yapılan açıklamada iller arası yer değiştirme özür grubu atamasından ataması yapılmayan öğretmenlerin mağduriyetini gidermek adına 5 Eylül 2017 tarihinde yeniden değerlendirme yapılacağı belirtildi.

ÖZÜR GRUBU ATAMA SONUCU İPTALİ

2017 yılı Eylül ayında öğretmenlerin isteğe bağlı ikinci il içi atama yer değiştirme işlemi ile ikinci il dışı atama yer değiştirme işlemi gerçekleşecek. Özür grubu mağdurları için ise ogretmenlericin.com olarak 5 Eylül 2017 tarihinde boş normlara ataması çıkmayan öğretmenlerin atamalarının yapılacağını tahmin ediyoruz. Özür grubundan ataması gerçekleşen ve özür grubu atamasını iptal ettirmek isteyen öğretmenler tarafından özür grubu atama sonucu iptal edilir mi sorusunu çok sık alıyoruz. Özür grubu atama işlemi yapılabilir geçmişte bununla ilgili örnekler mevcut.

2014 YILINDA İPTAL HAKKI VERİLDİ

2014 yılında Eylül ayında ikinci il içi atama ve 2.il dışı atama başvuru hakkı tanındı. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından kurumlara gönderilen resmi yazıda 2014 yılı özür grubundan ataması çıkan ve ayrılış yapmamış öğretmenlerin il milli eğitim müdürlüğüne belirtilen tarihte başvurması gerektiği belirtilmiştir.

MEB, İKGM 2.9.2014 tarihli 3663568 sayılı Öğretmenlerin yer değiştirmeleri konulu resmi yazı;

Özür Grubu İptal İKGM

2014 yılında görülen durumun bir benzerini şu anda 2017 yılında yaşıyoruz. Gelecek hafta öğretmenlerin ikinci il içi/il dışı atama işlemleri başlayacak. Ağustos 2017 özür grubu atama sonucu açıklandıktan sonra ayrılış işlemleri de 5 Eylül tarihinde kararnamelerin gelmesi ile başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı yukarıda belirttiğimiz bir üst yazı ile özür grubu atama iptal kararı verebilir.

İLİŞİK KESİLMEYECEK

Özür grubundan ataması çıkan öğretmenlerden atamasını iptal ettirmek isteyenler seminerin ikinci haftasına kadar beklesinler. Milli Eğitim Bakanlığı il içi/il dışı özür grubu isteğe bağlı yer değiştirme atama sonucu isteğe bağlı iptali ile ilgili adım atabilir. Ancak acele ederek hemen ilişik kesilirse hiçbir şekilde bundan yararlanılamayacağını da vurgulayalım.Sosyal Medyada Paylaşın:

19 yorum

 1. Yarın seminerler başlayacak e biz şimdi yarın eski yerimize gidip ilişiği kesip tekrar yeni okula gitmemiz perşembeyi bulur nasıl olacak anlamadım:..

 2. Ağustos ayında da bizim çıkmamışti.biz birşey demedik.o yüzden bu hak sadece bize eş durumu olmayanlara verilsin.

 3. Hocam bana 41.tercih ile eşimden farklı bir ilçe çıktı. Şimdi 5 eylül de eşim suan bulundugum ile il dışı tercih yapsa ve ben bunu mazeret göstersem atamam iptal olur mu acaba?

 4. Büyükşehir hocam eşimle ayrı ilçelerdeyiz eşim merkez ilçe de doğu görevi bitirmedi ben başka ilçe köyüne geldim 160 km şubatta isteyebilir miyim

 5. İyi bayramlar hocam eş durumu 2017 ağustos ile eşimin uzak bi yerine geldim memnun değilim 160 km uzaklıkta şubat 2018 te tekrar isteyenilir miyim değilse zor durumdayım eşler gene ayrı…

   • Büyükşehir hocam eşimle ayrı ilçelerdeyiz eşim merkez ilçe de doğu görevi bitirmedi ben başka ilçe köyüne geldim 160 km şubatta isteyebilir miyim

 6. Ben eş durumunda tercih yaptım ama olmadı. 41 de işaretlemedim olurda 5 eylülde beni bir yere atarlarsa iptal ettirdiğimde eşim ildışı atamasını iptal ettirebilir mi ilişik kesmemişti. Tşk.

  • Bende aynı durumdayım.Şuansa aşırı sitresliyim bu durumdan dolqyı.Ayrıca eşimin doğumuna 3 hafta var.Ne düzenim var ne bir şey..Bu durumumuzun cevabı nedir acaba

 7. Peki hocam biz atanacağız diye asıl yerimizde ki eşyaları vs topladık geldik şimdi seminerlere eski yerimize mi gidelim seminer alma zorunluluğumuz yok sanırım atama durumunda olanlar için.

  • Atama durumunda olanlar için seminer zorunluluğu olmadığını da nereden çıkardınız. Atama olana kadar eski okulunuzdasınız hocam.

   • İl dışı için 15 gün süre olduğu için ondan söyledim bi hoca arkadaş söylemişti pardon hocam

 8. Anemin bakıma muhtaç olması nedeniyle çalıştığım ile gelmeyi kabul etmemesinden dolayı çare olarak ben annenin yanına gideyim dedim.Atamam başvurusunu yaptım.Atamam gerçekleşti ancak bir yıl önce geldiğim yere bir daha dönecek olmam benim ve çocuklarımın psikolojisini bizdu.Annem duruma şahit olunca çalıştığım ile gelmeyi kabul etti.Şimdi ne yapabilirim .atamamı iptal ettirebilir miyim?

 9. Bu yazının aynısı 2015 şubat atamasında da var. Umarım 5 eylülde tekrar çıkar. Ancak çıkmaz ise bu yazı ve 2015 yılındaki emsal gösterilip iptal istenebilir mi yada dava açılabilir mi. Yoksu her yılın yazısı kendisini mi bağlar. Bunu bilmiyorum

 10. MERHABALAR BEN VE EŞİM ELAZIGDA ÇALIŞIYORUZ. HAZIRAN AYINDA İL DIŞI TAYİNİNDE MUT/MERSİN TAYINIM ÇIKTI. FAKAT EŞ ÖZRU SONUCU BEKLETEREK İLİŞİK KESMEDİM.EŞİMİNDE AKDENİZ/MERSİN EŞ ÖZRUNDEN TAYINI ÇIKTI. BENIM SORUM ŞU OLACAK İL İÇİ ÖZÜR ATAMASINA BAŞVURU YAPABİLİRMİYİZ ARAMAZIDA YAKLAŞIK 200 KM YOL VAR İKİ AYRI EV TUTTTUK. BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

 11. Benim anlamadığım bir şey var. Eşim özür durumu atamalarında tercih yaptı ancak 41. Tercihi işaretlemedi. Atamasıda tercihlerinden birine olmadı şimdi eşimi 5 eylülde il emrine verirler mi biz il emrini istemiyoruz. Ne yapılabilir acaba…

  • Ayni durumda benim esimde var. 5 eylülde iptal edebilecekmiyiz. Ayrica il emri depo olarak mi yoksa ilcedeki herhangi bir okula bakanlikcami atayacaklar…Acil

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM