DOLAR 5,8038
EURO 6,4717
ALTIN 275,3
BIST 107.922
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Hafif Sağanak

Öğretmenlerin İller Arası Yer Değiştirme Kılavuzu Yayımlandı

2016 Yılı İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru yayınlandı.

Öğretmenlerin İller Arası Yer Değiştirme Kılavuzu Yayımlandı
17.05.2016
A+
A-

Öğretmenlerin İller Arası Yer Değiştirme Kılavuzu Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) Öğretmenlerin 2016 Yılı İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru yayınladı.

İller arası atama yani İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme başvuruları 16-22 Haziran 2016 tarihleri arasında alınacak, iller arası atama sonuçları 27 Haziran 2016 tarihinde açıklanacak.

Öğretmenler İçin olarak yazımızı ayrıntılı olarak güncelliyoruz…

İller Arası Yer Değiştirme Duyurusu İçin TIKLAYINIZ

Valiliklere Gönderilen Yazı İçin TIKLAYINIZ

MEBBİS KAYITLARI GÜNCELLENMELİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) gönderdiği yazıda İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme başvurusunda bulunacak personelin başvuru ve atamalarına etki edecek bilgilerinin güncellenmesi gerektiğini ifade etti.

İL DIŞI ATAMA TARİHİ

İl dışı atama için başvurular 16-22 Haziran 2016 tarihleri arasında alınacak, atama sonuçları 27 Haziran 2016 tarihinde açıklanacak. İl dışı ataması gerçekleşen öğretmen ilişik kesme işlemini 28 Haziran 2016 tarihinden itibaren yapabilecek. İl dışı atama sonucu eski görev yerinden resmi olarak ayrılan öğretmenin yeni görev yerinde ne zaman göreve başlayacağı konusunda ayrıntılı bilgi için aşağıdaki haberimizi okuyunuz;

İlişik kestikten sonra kaç gün süremiz var;

[haber id=”4896″]

İLLER ARASI ATAMAYA BAŞVURU ŞARTLARI

Bulundukları ilde 30 Eylül 2016 tarihi itibari ile 3 yılını dolduran öğretmen il dışı tayin isteyebilir. Burada üç yıllık hesaba lütfen dikkat edelim. Aynı okul değil aynı ilde 3 yılın dolması gerekli. İl içi atamada aynı okulda 3 yıl şartı var ancak il dışı atamada aynı ilde 3 yıl çalışma şartı bulunmaktadır. İl dışı atamada hizmet süresi hesabında 30 Eylül 2016 tarihi baz alınıyor. Hizmet puanı hesabında ise başvuruların son günü yani 22 Haziran 2016 tarihi baz alınacak.

ZORUNLU HİZMETİ BİTMEYENLERİN DURUMU

Zorunlu hizmet olan bir okulda çalışan öğretmen eğer o ilde üç yılını doldurduysa yine zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilir ve il dışı tayin isteyebilir. Örneğin Kars’ta zorunlu hizmet süresi 4 yıl olan bir okulda çalışan öğretmen o ilde 3 yılını doldurduysa il dışından zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilir. Atama sonucu gittiği okulun zorunlu hizmet süresine göre zorunlu hizmet yükümlülüğünü sürdürür.

ZORUNLU HİZMET ROTASYONU

Atandığı süreçten şimdiye kadar çalıştığı kurumlarda zorunlu hizmet yapmamış öğretmenler kurum müdürlükleri tarafından tespit edilecek. Öğretmenin üç yılı dolduysa ve zorunlu hizmet yükümlüsü tercih yapmak zorunda. Başvuru yapmayanların formları kurum müdürlükleri tarafından doldurularak onaylanacak eğer kurum müdürlükleri zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenleri tespit etmezse, gerekli işlemleri yapmazsa ilgili yöneticilerin haklarında yasal işlem başlatılarak soruşturma açılacak.

ASKERLİK SÜRESİNİN HİZMET SÜRESİNE ETKİSİ

İl dışı atamada aynı ilde üç yıllık sürenin hesabında sözleşmeli öğretmenlik, asker öğretmenlik süreleri sayılacak. Aylıksız izinli geçirilen süreler iller arası yer değiştirme hesabında süreden sayılmayacak.

FARKLI İLLERE ATANAN EŞLERİN DURUMU

Öğretmenler İçin olarak bizlere de sorular sorular arasında. MEB in maddesi ile birlikte açıklayalım. Eşler il dışı atamada farklı illere ataması yapılırsa eşlerden birisi atamasını iptal ettirme hakkın sahip. Ağustos eş durumunda ise atamasını iptal ettiren eş ataması çıkan eşinin yanına özür grubundan tayin isteyecek. Burada önemli olan nokta şu; ESKİ YERİNDEN AYRILIŞ YAPMAYACAK. Örneğin Van’da çalışan eşlerden birisinin tayini Çorum’a diğerinin tayini Kırıkkale’ye çıktı. Kırıkkale’ye tayini çıkan öğretmenimiz çeşitli nedenlerden atandığı yerde göreve başlamak istemedi. Van’daki okulundan ayrılmadan, yani eski yerinden ilişik kesmeden dilekçe vererek ve dilekçesinde eşinin de atamasının çıkmasından dolayı kendisinin iptal ettirmek istediğini belirterek atamasını iptal ettirebilir. Ağustos özür grubu atamasında ise Çorum’a eşinin yanına tayin isteyebilir.

TERCİH SAYISI

İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme başvurusunda öğretmenler 40 tercih hakkına sahipler. Tercihleri dışında 41’inci tercih hakkı, tercih dışı olarak verilecektir. 40 tercihini yapmayan öğretmen 41’inci tercihi işaretleyemeyecek.

İL İÇİ İSTEYENLERİN DURUMU

İl içi isteğe bağlı yer değiştirme duyusunda sizlerle paylaşmıştık, burada da tekrar hatırlatalım. Eğer il içi yer değiştirme başvurusu yaparsanız ve atamanız yapılırsa il dışı tayin isteyemezsiniz. Ancak il içi atamaya başvurdunuz ve tayininiz çıkmadı o zaman il dışı isteğe bağlı yer değiştirme başvurusu yapabilirsiniz.

Öğretmenler İçin

 

MEB Personel, Personel MEB Haber

MEB Personel, Personel MEB Haber

YORUMLAR
 1. Atakan demir dedi ki:

  Ben kamu görevlisiydim istifa ettim eşimde benden dolayı yaşadığım şehre ataması yapıldı fakat bej bir yıl sonra istifa ettim eşimin üç yılının bitmesine iki yıl var eşim başka bir şehire basıl tayin isteyebilir zaten gelmesinin Sebebi bendim

  1. Editör dedi ki:

   Yazdıklarınızdan sorunuz net olarak anlaşılmıyor.

 2. Yasemin dedi ki:

  Hiç il dışı tayini yapmamış, eş durumu ile il değiştiren kişi içinde yine aynı şehirde 3 yıl çalışma şartı var mı. 3 yıl dolmadan il dışı yapamaz mı (5yıllık öğretmen)

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuzu anlamadık. Eğer aynı ilde 3 yıl çalıştıysanız il dışı istersiniz.

  2. Öğretmen dedi ki:

   17 Eylül 2015 de göreve başladım. Zorunlu hizmeti 6 yıl olan bir yere eş durumu ile atandım. Bu yılın sonunda il içinde eş durumuyla görev süresi 5 yıl olan bir yere tayin istersem (zorunlu hizmet sürem erken bitsin diye) ve orada bir yıl çalışırsam 2020 haziran ayında il dışı tayin istediğimde bana tüm bölgeler açılır mı. Çünkü 5 yılımı tamamlamak için 3 ayım kalıyor. İl dışı tayinler haziranda lakin benim zorunlu hizmetim 17 Eylül de doluyor. Arada 3 ay gibi bir süre var. Zorunlu hizmet hesabındada mı 31 ekimi yada 30 eylülü baz alıyorlar. 2020 yazında bana il dışında zorunlu olmayan yerler de açılır mı? Not: Göreve başladığım tarihten beri kesintisiz zorunlu hizmet bölgelerinde çalıştım)

 3. Ugur agâh dedi ki:

  Merhaba,
  Benim bulundugum kurumda 3. Yilimi daha bitirmedim. Gecen yil zorunlu hizmet bolgesi oldu. Il disi tayin ile zorunlu hizmet bolgesi olan yeri tercih edebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet isteyebilirsiniz.

 4. Melek dedi ki:

  Merhaba ben 3 yıllık zorunlu hizmetimi Pervari de tamamladım. Bu sene tayin istedim memleketinin bir köyüne çıktı. Köy merkeze çok uzak bu yüzden gelecek sene tekrar il içi tayinle merkeze geleyim düşünüyorum acaba bu mümkün müdür?

  1. Editör dedi ki:

   merhaba, seneye il içi isteyemezsiniz. Aynı okulunuzda 3 sene çalışmanız gerekiyor.

 5. Ttk dedi ki:

  Merhaba ben 22 eylül 2016 da zh bölgesine atandım isteğe bağlı il dışı atama yapmak istiyorum haziran 2019 da Bu tarihlere göre 3 yılı doldurmuş oluyor muyum yoksa haziran 2010 yi mi beklemek zorundayım.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Haziran 2019 il dışı atamalarda eğer 30 Eylül tarihi baz alınırsa il dışı tayin isteyebilirsiniz.

 6. müge dedi ki:

  merhaba,van’da görev yapıyorum. 3 yıl olan zorunlu hizmetim bitti ve haziran’da il içi ile okul değişikliği yaptım. şubat ayında yapılan özür grubu atamalarında eşimin bulunduğu ile gelebilir miyim yoksa yeni okulumda bir yıl çalışma zorunluluğum var mı? teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, şubat ayında eş durumu yapabilirsiniz. Bir yıl çalışma zorunluluğunuz yok.

 7. H.Unal dedi ki:

  Merhaba ben 3.5 yil Yuksekova’da çalıştım zorunlu hizmetim bitmedi.Simdi geldiğim yerde kaç yıl kalırsam zorunlu hizmetim bitwr.Simdi geldiğim yerin zorunlu çalışma süresi 6 yıl.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, geldiğiniz yerin zorunlu hizmet süresi 6 yıl olduğundan burada 2,5 yıl daha çalışmanız lazım.

 8. Büşraa dedi ki:

  Merhaba ben 2015 eylülde zorunlu hizmet olmayan bir okula atandım. 2 yıldır da eş durumuyla iki ayrı ilde çalıştım. Şu an bulunduğum okul zorunlu hizmet okulu. Mayısta il dışı tayin isteyebilirim miyim? Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, il dışı atama Mayıs ayında değil, Haziran ayında yapılır. Aynı ilde 3 yılınız dolmadan isteğe bağlı il dışı isteyemezsiniz.

 9. nurcan dedi ki:

  iyi gunler,zorunlu hizmet yükümlüsü degilim. ocak 2017 eş özrü tayini ile atandım. özür durumum ortadan kalkmış olursa il disi tayin en erken ne zaman isteyebilirim? haziran 2020 den once tayin isteyebilmem mumkun müdür?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Ocak 2017 de eş durumu ile farklı ile geldiniz. Bu ilden il dışı atama ile gitmek için Haziran 2020 isteğe bağlı il dışı yer değiştirmeyi beklemeniz lazım.

   1. nurcan dedi ki:

    teşekkürler. bu durumda ozur durumunun ortadan kalkmasi sebebiyle bir defaya mahsus tayin kokayligi saglanmiyor oyle m? üzücü cunku 16 yıllık ogretmenim ve sıkışıp kaldık burada.esim artık calusmazsa

 10. Simge dedi ki:

  Merhaba, ben 1 Mart 2016 da atandım. Çalıştığım bölge 1/3 ü. Bu haziran doğu görevi isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, çalıştığınız okul zorunlu hizmet değilse zorunlu hizmet olan yere tayin isteyebilirsiniz.

 11. Atalay dedi ki:

  Merhaba hocam ilk atandığım kurumda 3 yıldan sonra zorunlu hizmeti erteleyip il içi tayin istedim.Şimdi yeni okulda tekrar erteleme yapmak zorundamıyım. burada 3 yıl kalma hakkım var mı?

 12. Ayse dedi ki:

  Mrb benim göreve başlama zamanım 29 eylül 2015. Bu sene tayin istiycem.fakat sigorta başlangıcın 2015in 10. Ayı. Tayin de bi sıkıntı olurmu bu durum acaba

  1. Editör dedi ki:

   MEBBİS bilgilerinize bakınız, göreve başlama tarihinizde ne yazıyor.

 13. Ömer dedi ki:

  Evet hocam ben zorunlu hizmetimi tamamladım.şuan çalıştığım okul da zorunlu hizmet(1/4)

  1. Editör dedi ki:

   Haziran 2020 il dışı atamasına başvuru yapabilirsiniz.

 14. Ömer dedi ki:

  Merhaba hocam,2013 eylül ayında Şırnak’a atandım, 2017 mayıs ayında evlendim,2017 haziran ayındaki il dışıyla eşim Antalya’ya atandı.2017 ağustos özür grubu atamasında eş durumu atamasıyla eşimin yanına geldim.il dışı ataması yapmak istiyorum.en erken ne zaman yapabilirim?bu yıl içinde yapabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, öncelikle aşağıdaki soruları cevaplarsanız size kesin cevap veririz.
   1. Zorunlu hizmetinizi tamamladınız mı?
   2. Zorunlu hizmet bitmediyse ertelendi mi yoksa muaf mısınız?
   3. Antalya’da çalıştığınız okul zorunlu hizmet mi?

 15. Tuğba dedi ki:

  Mehaba ben ağrı merkezde 3. Yilimi bitirecegim bu haziranda fakat bir dönem doğum izni kullandim ücretsiz izin değil. Bu durumda il dışı tercih yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Normal doğum öncesi ve doğum sonrası izin mi kullandınız? Eğer böyleyse şu anda sorun teşkil etmez. Haziran 2018 il dışı atama kılavuzu yayınlanmasını bekleyiniz.

 16. Bahar dedi ki:

  Merhaba . Şimdiki okulum zorunlu hizmet bölgesinde 5. Yılım okulum 7 yıl Doğu hizmeti fakat bu yıl başka bir şehire eş durumu için tercih yapacağım açılan okullar yine zorunlu hizmet bölgesi mi olacak yoksa tüm okullar mı açılacak özür durumu atamalarında

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, size tüm okullar açılır. Eğer zorunlu hizmet süresi 3-4-5 yıl olan okullara giderseniz zorunlu hizmetiniz kalkar ancak zorunlu hizmet olmayan bir okula giderseniz zorunlu hizmetiniz bekletilir.

 17. selma dedi ki:

  Merhaba benim eşim4 yil Elazığ’da görevyapti hassaya tayini cikti 3 .yilinda babasinin hasta oldugunu ögrendik memlekete geldik esim iskenderundan hassaya gidis gelis yapmaya basladi 2 saatlik yol . Esimin daha dogu görevi var .Özür durumundan tayin istmeye calisiyor . Allah gecinden versin babasi vefat ettikten sonra dogu gorevini bitirmek zorunda mi.yapti görev iptal olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Eşiniz babasının durumundan dolayı sağlık özrü başvurusu yapacaksa zorunlu hizmet olan okulları tercih etsin. Eğer zorunlu hizmet olmayan okullara gelirse ve babası rahmetli olursa özür ortadan kalkar.

 18. ahmet akgündüz dedi ki:

  Merhaba il dışı atamayla vandan konyaya geldim geri dönmek istiyorum 3 yıl şartı var acaba daha erken 1 yıl ya da 2 yıl sonra dönebilme şansım var mı

 19. Mine yargıç dedi ki:

  Merhabalar… ben zorunlu hizmet bölgesinde görevliyim.. aynı ilin içinde başka bir zorunlu hizmet bölgesine tayin için 3yıl şartı aranıyor mu? Yoksa 1yılını tamamlayanlarda il içinde tayin isteyebiliyor mu?

 20. ogrtmn dedi ki:

  Hocam merhaba şimdi zorunlu hizmet bölgesinde 3 sene çalıştım ve ildışı tayin istedim şuan başka zorunlu hizmet bölgesi okuldayım.zorunlu hizmet sürem diyelim bu sene yada 2 sene sonra bitecek il dışı isteyebilir miyim? yani yeni geldığım okulda 3 sene şartı aranır mi onu merak ettim

  1. Editör dedi ki:

   3 yıl çalışmanız lazım.

 21. B.alandag dedi ki:

  Merhabalar.agustos eş durumu atamalarında eşime yozgatta boş kadro açılmadığı için ben orduya tercih yapmak zorunda kaldım.sonuclar açıklandı tayinim çıktı. İlişiğimi kestim.hemen ardından eşimin ilçe emrine verilip yozgata kararnamesinin çıktığını öğrendim. Benim tayinim iptal olur mu? Ben zorunlu hizmetimi bitirmedim. Yeni atandığım okul zorunlu hizmet bölgesinde değil. Zorunlu hizmetten dolayı yarın bitecek olan isteğe bağlı atamalarda tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Sizin tayininiz iptal olmaz.

 22. Gökhan dedi ki:

  Sayın hocam iyi çalışmalar, eşimin bu yıl zorunlu doğu hizmeti bitiyor, bende eşimden dolayı muaf olacağım için tercih döneminde bana doğu görevi olmayan okullar açılır mı?

 23. tugba dedi ki:

  merhaba hocam bulunduğum okul geldiğimde zorunlu değildi sonradan zorunlu hizmete tabi oldu 2015 te hizmet yılım 2 yıl 9 ay doğu olan yerler tercih yapabilir miyim

 24. İsminiz dedi ki:

  hocam çalıştığım yerde 2 yıl 9 ay oldu ama şubat 2015 4. hizmet alanına girdi yani geldiğimde zorunlu değildi sonradan zorunlu hizmete tabi oldum bu ilde 3 yılımı doldurmam mı gerkiyor

 25. Muazzes dedi ki:

  Hocam merhaba eşim bursa ili gursu ilçesinde ogretmen ben başvuru formunda bursa gursu işaretledim şimdi bana bursa merkezdeki okullar acilirmi sadece ilce merkezlermi açılır

  1. Editör dedi ki:

   İl dışından isteyecekseniz tüm il geneli açılır.

 26. havva dedi ki:

  merhaba,
  eşim zorunlu hizmet yapmaktayken zorunlu hizmet affına uğradı. il dışı tayin istedi. ben de eş durumu ile yanına geldim. tayin istediğimiz yerde 4 yılımızı tamamladık. ben zorunlu hizmeti tamamladığım hâlde zorunlu hizmet bölgesi olmayan yerlere il dışı tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmetinizi tamamladıysanız her yere tayin isteyebilirsiniz.

 27. sema dedi ki:

  Sayın Editör merhabalar,
  Şubat 2016 yılında erzuruma bağlı bir ilçeye atandım ve adaylık sınavından başarısız oldum. kararnamem çıkmış,yakın bir ilçedeki başka bir okula görevlendirmişler. bu durum eş durumu istememe engel olur mu? lütfen cevaplarsanız sevinirim.

 28. Semih dedi ki:

  Merhaba,
  Adaylığı kalkmamış ve 3.yıla kalmış bir öğretmen il dışına başvurabilir mi?
  Yani adaylık kalkmamış ama 3 yıl geçmiş olursa?

  1. Editör dedi ki:

   Hayır başvuru yapamaz.

 29. Esra dedi ki:

  Hocam ben 2015 Eylül atamasında Akşehir’e atandım 2 yıldır görev yapıyorum sorublu hizmetimi henüz yapmadım ve zorunlu hizmete tabiyim. Evleneceğim kişi de 2016 Şubat atamasında Yüksekova ya atandı zorunlu hizmetini yapıyor. Sorum şu biz nikah yapsak Yüksekova’dan eş durumu ile Akşehir’e gelebilir mi yoksa gelebilmesi için benim de mi zorunlu hizmet bölgesinde olmam gerekiyor ?

  1. Editör dedi ki:

   Eş durumu ile Akşehir’de zorunlu hizmet olan bir okula gelirse ikiniz içinde iyi olur.

 30. Efe dedi ki:

  Hocam benim branşım eşimin çalıştığı ilde yok.Eşimin kurumu da benim çalıştığım ilde yok.İkimizde kadrolu devlet memuruyuz.Ben eşime daha yakın olayım diye haziran ayında il dışı yaparak yer değiştirdim.Ağustos ayında il ilçe emri çıkarsa (inşallah temennimiz bu yönde) tekrar ben eşimin yanına tayin isteyebilir miyim? Teşekkürler

  1. Gül dedi ki:

   Hocam ben Edebiyat öğretmeniyim. Bulunduğum ilde 3 yılımı doldurdum Kızım başka bir şehirde üniversite kazandı. Ben de kızımın okuyacağı şehirde öğretmenliğime devam etmek istiyorum. Hemen tayin isteyebilir miyim ya da görevlendirme talebi hakkında bilgi verir misiniz?

 31. Gatma dedi ki:

  Özür grubu tayininde sadece eşimin çalıştığı ilce mi açılır yoksa tüm ilçeleri yazabilir miyim büyükşehir değil

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı özür grubunda tüm ilçeler açılır.

 32. Şanssız öğretmen dedi ki:

  Ben Doğu hizmeti olarak Çaldıran ‘ da bir yıl fazladan çalışarak 4 yıl görev yaptım. Daha sonra Doğu’nun da doğusu olan İstanbul Esenler’ de 3 yıl çalıştım ve il dışından Tokat – Başçiftik ‘ e atanmışım. Şartları iyi olan bir okul sınıf öğretmenlerine ne Zaman açılır da huzurlu çalışırız bilmediğimden zorunluluktan tercih yaptım ve Şener’e il dışı Hakkım olur mu? Veya iptal ettirsem esenler değil de başka bir okulda mazeret bildirilirse görev verilebilir mi ?

 33. Mustafa dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2015 eylül itibariyle Tunceli Pülümürde göreve başladım 2016 Ağustos eş durumuyla İstanbula geldim il dışı tayin isteyebilmem için burada kaç yıl çalışmam gerekiyor teşekküler

  1. Editör dedi ki:

   2019 haziran döneminde il dışı atama başvurusu yapabilirsiniz.

 34. Merve dedi ki:

  Mrb hocam zorunlu hizmet suresi 5 yil olan okuda 3 yil 4 ay calistim suresi 6 yil oln okula gectim.zorunlu hizmetim ne zamn biter ve tayin istemem olabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   2 yıl 8 ay sonra zorunlu hizmetiniz kalkar.

 35. Gökhan Tan dedi ki:

  İyi günler. İl dışından ben Manisa/Saruhanlıya atandım eşim de Manisa/Somaya atandı.
  1)ağustosta eş durumu hakkımız var mı
  2)eş durumu yaparsak bize tüm Manisa mi açılır yoksa sadece okulumuzun olduğu ilçe mi açılır
  3)eğer sadece okulların olduğu ilçe açılırsa ikameti Manisa merkeze alırsak bize nereler açılır
  4) ikimiz de yolluk alacak mıyız
  Şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   1. Ağustos ayında eş durumu yapabilirsiniz.
   2. Manisa BB olduğundan sadece eşlerin olduğu ilçeler açılır.
   3. İkamet aldırırsanız AKS den dolayı ikamet olan yerde açılır.
   4. şu anda ikinizde yolluk alacaksınız, birinize yarım ödenecek.

 36. Ayşe dedi ki:

  Merhaba eşim izmirde ssk lı çalışıyor 8 aydır 2016 da rahatsızlıgından çalışalamadı 2015 calıltı toplam ,2yılda 360 var es tayini isteyebiliriyim

  1. Editör dedi ki:

   2016-2017 yani son 2 yılda 360 şartı var.

 37. sınıfçı dedi ki:

  eşim özel sektörde ve il değişikliği yapmak durumunda. gideceği il büyükşehir statüsünde değil. eşim ilçede açacak iş yerini, ikamet il merkezde olacak. iller arası eş durumunda bana bütün okullar açılır mı yoksa sadece eşimin iş yerinin bulunduğu ilçe mi açılır?
  şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı eş durumu atamasında size bütün okullar açılır, bütün ilçeler açılır.

 38. Gamze dedi ki:

  İl dışı tayinimizi ilişik kesmeden iptal ettirdik diyelim. Diğer yıl tercih hakkımız var mı yine. Yoksa üç yıl tayin hakkımız ölür mü?

  1. Editör dedi ki:

   Seneye istersiniz.

 39. Fikriye dedi ki:

  Merhabalar, eşim Mardin Artukluda görev yapmakta o sözleşmeli sınıf öğretmeni bende müzik öğretmeniyim . Eş durumunda riske atmamak için il dışında da mı tayin istesen dedim ama Mardin merkez pek açmamış maalesef eşimin çalıştığı MEB , Kızıltepe açmış yoğunlukta Kızıltepe okullarından bi ili tanesini tercih yapsam diyelim ki geldi bu Ağustos’ta tekrar eşimin çalıştığı merkez MEB e tayin isteyebilir miyim Mardin merkeze şimdiden teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Evet Mardin’e gittikten sonra (farklı ilçe) tekrar eş durumu yapabilirsiniz.

 40. Nurullah dedi ki:

  Selamlar. Öncelikle açıklamalar ve bilgilendirmeler için teşekkürler. Benim sorum şu: Eşimle aynı okulda görev yapmaktayız. İl dışı tayinde sadece eşim tercih yapacak. Ola ki Ağustos’ta eş durumundan ben gittiği ile/ilçeye gidemezsem eşimin İl dışı tayinini iptal ettirip tekrar birlikte çalıştığımız okula geri dönme şansı var mı? Teşekürler, İyi çalışmalar.

  1. Editör dedi ki:

   Bu konuda birçok soru yanıtlandırdık lütfen şu konuyu ve yorum kısmındaki soruları okuyunuz. http://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/meb-2017-il-disi-atama-kilavuzu-il-disi-atamada-ogretmenlere-ipuclari-18261.html

 41. mine dedi ki:

  Merhaba ben 2017 haziranda istanbulda il ici tayin istedim fakat sonucu iptal ettiremedim.2018 de il disi tercihlerde yine istanbulda tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Bu sorunuzu cevapladık hocam kendi sorunuzu tekrarlamayın lütfen. Önceki sorunuzun cevabına bakınız.

 42. Merveee pdrr dedi ki:

  1 Ekim 2014 tarihinden beri Mardinde görev yapiyorum.Zorunlu hizmeti 3 yıl olan bir okulda görev yapıyorum. Tayin isterken 30 Eylülü baz alıyorlar.Benim 3 yılım doldu ama 1 Ekimde göreve başladığım için bu tayin döneminde tayin isteyemeyecek miyim.Tayin istediğim takdirde ne gibi bir durumla karşılaşırım.

  1. Editör dedi ki:

   1 Ekim 2014 tarihinde göreve başlamışsınız 3 yılınız dolmuyor. Başvuru yapamazsınız.

 43. Turhan dedi ki:

  Sayin editör;
  Bu yil esimle dogu görevi suremiz bitiyor.il disi hakkimizda var. Ikimizde il disi yapsak ve ayni il çıkarsa agustos ayinda bizim es durumu tayin hakkimiz olur mu?

 44. Meltem dedi ki:

  İl dışı tayin isteyen ağustosta es durumu ataması yapabilir mi ? Net olarak yazmiyor

  1. Editör dedi ki:

   Evet yapabilir.

 45. Kimyacı eşi dedi ki:

  Merhabalar…eşim 18yıllık kimya öğretmeni 1999 da göreve başladı..mecburi hizmetten de muhaf.. İzmir Tirede yaşıyoruz..ll dışı tayinlerinde zorunlu hizmet bölgesine atandığı takdirde (7 yılgibi) bu süreyi tamamlamak zorunda mı yoksa 3 yıl sonra tayin isyeme hakkı va mı..şimdiden ilginize teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşinizin zorunlu hizmeti yok. Bu yüzden tayin istediği okul neresi olursa olsun o ilde 3 yıl çalıştıktan sonra tekrar il dışı atama isteyebilir.

 46. mehmet dedi ki:

  Eşim bulunduğum yerde özel bir şirkette 4 yıldan beri çalışıyordu. Fakat o işinden ayrıldı yaklaşık olarak iki aydır farklı bir ilde farklı bir şirkette çalışıyor. ben öğretmenim eşimin son çalıştığı yere eş durumundan tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizin son çalıştığı işyerinin olduğu yere eş durumu istersiniz, son 2 yılda 360 sigorta şartı önemli.

 47. azmi dedi ki:

  merhaba.Ben azmi.Güzel sanatlar lisesinde resim öğretmeniyim.Eşim de öğretmen.İldışı istege baglı yer değiştirme başvurusunda bulunacagız.Diyelim ki eşimin tayini istediğimiz ilin uzak bir ilçesine çıktı.Ben ilişik kesmedim ve eş durumu atamasına başvuracagım.soru 1:illa eşimin gittiği ilçeyi istemek zorundamıyım.Güzel sanatlar lisesi kadromdan vazgeçmemek için il merkezine istedim diyelim.Bu durumda eşim benim yanımda olmak için aylıksız izne başvuracak.soru 2:İzne ayrıldığı takdirde şubattaki eş durumu atamasına başvurabiliyor mu? teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Cevap 1; Eşiniz atandı siz atanamadınız, siz il dışı eş durumunda eşinizin gittiği ilçeyi yazmak zorunda değilsiniz, il geneli her yer size açılır ve yazabilirsiniz. Cevap 2; eşiniz aylıksız izne ayrılırsa 2018 şubat eş durumu atamasına başvuru yapabilmesi için, şubat ayına kadar göreve başlaması lazım.

 48. Alper dedi ki:

  Merhabalar ben sağlık sebebiyle zorunlu hizmetimi yaparken zorrunlu hizmet olmayan bir yere atandım yani borcum var.. eşimde zorunlu hizmetini bitirmesine 8 ay kaldı .. bitirmeden yanıma tayin isteyebilirmi.. eğer gelirse sonradan sıkıntı çıkarmı farklı yerlere atarlarmı.. teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuzu ayrıntılı sorar mısınız

   1. Alper dedi ki:

    Ben zorunlu hizmetimi yapıyordum ama tamamlamadan babanım sağlık durumu nedeniyle zorunlu hizmet bölgesi olmayan bir tere geldim ve şimdi engel durumu ortadan kalktı. Eşimde zorunlu hizmetini henüz bitirmedi. Eş durumundan yanıma gelse aile bütünlüğünü korumak için bizi zorunlu hizmet bölgesine göndermemeleri gibi bi durum olurmu.. yada banamı tabi olacak. Ben onun yanına şimdi gidebilirim ama bu seferde çocuk düşündüğümüz için çok sıkıntı çekicez.. olay bu..

 49. Döndü dedi ki:

  Eşim açıkta olduğu için görev belgesi veremedim.benim zorunlu hizmet çıkıyor.tayin istemezsen resen atama olurmu. İstediğim takdirde eş durumu ile tekrar özür grubu tayin İsteyebilir miyim.tesekkur ederim

  1. Editör dedi ki:

   Açıkta bekleyen eşinizin durumu ve sizin durumunuzu Milli Eğitime sorun. Çünkü resen atamaya görev yaptığınız yerin Milli Eğitimi karar verecek. Yanlış yönlendirmeyelim.

 50. Serkan dedi ki:

  Sayin editör ağustos ayinda sağlık özrü için.babam %70 agir engeli bulunan biri onun yanina sağlık ozrunden dolayi ben ve eşim gidebilirmiyiz?

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık özrü şartlarında belirtilen sağlık kurulu raporunu almanız lazım. Raporla ilgili yazılarımız mevcut siteden aratabilirsiniz.

 51. Mrvnrykr dedi ki:

  Merhabalar esim tekstil ogretmeni ben ingilizce 3 ilde okul acilmis esime . antepi yazmayi dusunuyor bnm puanim iyi nereyi yazsam yuzde 80 gelir . ama ben antepi yazmasam diyelim adanayi yazsam ve bana adana ciksa ikimizden birinin bu yilki yonetmelige gore iptal etme ve es durumu isteme hakki var mi . zh bitti . ayrica antepe gttk diyelim tekrar il disi icin 3 sene beklememiz mi gerekiyor . cevabiniz icin simdiden cok tesekkurler.

 52. İsmail dedi ki:

  Eşim ingilizceci izmir de açık var ve tayini çıktı diyelim. Ben sınıf öğretmeniyim ve izmir il dışına açılmadı. Ağustosta eş durumundan yayın isteyebilir mıyım.

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz.

 53. Zorunlu dedi ki:

  Merhabalar il dışı kılavuzunda zorunlu hizmetini yapmayan öğretmenlerin tercih formu doldurmaması durumunda okul müdürü dolduracak diyor adımıza nasıl tercih yapabilir mümkün mü bu?

  1. Editör dedi ki:

   Doldurulacak form tercih formu olmayabilir, sizin yapmadığınıza dair bir formdur. Tutanak gibi düşünün. Milli Eğitim de buna dayanarak sizi resen atar.

 54. Ela dedi ki:

  Merhaba ben doguda çalışıp eş durumuyla batıya tayin oldum daha sonra eş mazereti ortadan kalkinca zorunlu hizmetimi bitirmek için tekrar doğuya geldim.zorunlu hizmetimi bitirdim fakat burda 3 yılım dolmadi il dışı tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Aynı ilde üç yılınız dolmadıysa isteyemezsiniz.

 55. Eray dedi ki:

  Sayın editör bu yıl il dışı tayinde Elazığ tercihi yapacam hizmet puanım 300 civarında eşimde öğretmen kendi branşımda il merkezinde boş yer açılıyor fakat eşimin ilçelerde boş yer var eşiminde 270 civarında hizmet puanı ver bana ne önerirsiniz ben tayin isteyim eşim ağustostaki eş durumu tayinimi istesin yoksa ikimiz birlikte isteyip eğer çıkarsa bana merkez eşim eş durumu ağustos ayında merkezimi istesin siz olsanız ne yapardınız bana ne önerirsiniz.Saygılarla

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ben olsam ne yapardım. Şöyle düşünelim karı koca ikisi de öğretmen… Erkek öğretmen biraz daha zor yerleri yazabilir. Bayan öğretmene ise iyi yerler yazılır. Bayan öğretmene tercihleri gelmezse özür grubundan tekrar başvuru yapılır. Branşınız ve ilgili yerlerdeki normları dikkate alınız.

 56. Gülbahar Perincek dedi ki:

  Sayın editör eşim de bende zorunlu hizmeti tamamladık hatta 3 yıl daha aynı ilde çalıştık ikimizin de puanı 180 i buldu.Bransimiz din kültürü ve ingilizce .Il dışı yer değiştirme de sadece Bursa yazmayı düşünüyoruz.Ayni anda tercih yapmamız mı mantıklı yoksa birinin eş durumunu beklemesi mi ya da bizi ayni ilde uzak yerlere verselerde de birimiz Ağustos da tekrar eş durumu yapabilir miyiz ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, branş olarak şanslısınız. İl dışı atamalarda ikinizde tercih yapın. Örneğin bayan olan eş kötü yerler yazmasın, iyi yerlerden yazsın ve gelmezse Ağustos eş durumunu beklesin. Aynı anda tercih yaptınız ve farklı ilçelere atandınız. Ağustos ayında tekrar eş durumu yaparsınız.

   1. Gülbahar Perincek dedi ki:

    Peki sonuçlar açıklandıktan sonra tayin olunan yerde göreve başlama işlemleri için vekalet verebiliyor muyuz malum banka hesap açma işlemleri de oluyor?

    1. Editör dedi ki:

     Noter vekaleti ile bu işlemleri yaptırabilirsiniz.

 57. Özlem dedi ki:

  2015 Eylül’de atandım zorunlu hizmet bölgesine.simdi eş durumundan 2 bölge 1. hizmet alanindayim eşim başka ilde ise başladı ben okula belge veremedim resen atanır mıyım 3 yıl dolması mı gerekiyor?

  1. Editör dedi ki:

   Bu yıl değil seneye resen atanırsınız. Siz istereniz bu ene tercih yapabiliriniz.

 58. Fırat dedi ki:

  Hocam il içine başvurdum ama herhangi bir okula yerleşemedim. İl dışı atamada il içindeki okullar açılır mı, başvuru yapabilir miyim ?

 59. Zülfikar tarman dedi ki:

  Merhaba benim zorunlu hizmet sürem 6 eylül 2017 itibariyle sona ermekte. İl içinde şu madde vardı 30 eylül 2017 itibariyle zorunlu hizmet süresi dolduranlar 1. 2. ve 3. hizmet bölgelerini seçebilir ibaresi var. Fakat il dışı kılavuzunda böyle bir madde yok bu maduriyetimi nasıl giderebilirim

  1. Editör dedi ki:

   Sadece size özel bir durum değil. O madde eklenmese dahi 30 Eylüle göre zorunlu hizmetini tamamlayanlara zorunlu hizmet olmayan okullarda açılacaktır.

   1. Zülfikar tarman dedi ki:

    Kurduğum cümle de sadece kendimi düşünerek yazdığım için hata yapmışım. Kusura bakmayın dediğiniz gibi diğer meslektaşlarımıda ilgilendiren bir konu haklısınız.Cevabınız için çok teşekkür ederim.

 60. Tuğğba dedi ki:

  Ben öğretmenim eşim özel sektörde çalışıyor. Zh olan yerde 3, yılım yani il dışı isteyebiliyorum.ben şuan il dişi ile tercih yapıp ( a ilinin zh olan yerlerini) diyelim ki çıktı. ağustosta merkeze Gelebilmek için özür grubuna tercih edebilir miyim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet ağustos ayında tekrar eş durumu isteyebilirsiniz.

 61. Niye ki? dedi ki:

  Zorunlu hizmetimi yapmadım.eş durumundan ertelendi.İl dışı atamayla Ankara’da bir zorunlu hizmet okuluna atandim diyelim.Eşim memur peşimden eş durumu yapıp Ankara merkeze gelse ben tekrar eş durumu isteyip Ankara merkeze geçebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Evet isteyebilirsiniz.

 62. muhammed dedi ki:

  bana cevap yazabilir misiniz lütfen bu sorun yüzünden uykularım kaçtı…

  3 yılın hepsini ilde yapmışım diye biliyorum 1 gün neden eksik onu da bilmiyorum.

 63. muhammed dedi ki:

  benim kurumdaki görev sürem: 2 yıl 11 ay 29 gün
  ildeki görev süresi: 2 yıl 11 ay 29 gün

  toplam hizmet süresi : 3 yıl

  il dışı tayin isteyebilir miyim..
  yoksa 1 günle kaçıracak mıyım..

  1. Editör dedi ki:

   Göreve ne zaman başladınız? Asker öğretmenlik yaptınız mı?

   1. muhammed dedi ki:

    Göreve 30 eylül 2013 ye başladım…
    Ama bir yıl askerlik yaptım yedek subay

 64. Bahar dedi ki:

  Benim il disi tayinim gerceklesti ilisik kesip yeni gorev yerime kaydoldum diyelim. Goreve basladiktan sonra da evlendim agustosta tekrar es durumu yapabilir miyim ? Acikcasi korkum su su an ki gorev yerime tekrar donmek istemiyorum.il disimi iptal ettirdim es durmu da cikmadi eski gorev yerime mi donuyorum

  1. Editör dedi ki:

   Eş durumu yapabilirsiniz. İl dışını nasıl iptal ettireceksiniz?

 65. AFRODİT dedi ki:

  Tesekkur ederım cevabınız ıcın.Pekı es durumundan esımın bulundugu ıle tayınımin cıkmama durumu var mı?sayet oyle olursa esım eskı ıle donebılır mı?

  1. Editör dedi ki:

   Eş durumunda hizmet puanınız yetmezse ya da eşinizin olduğu yerde norm açılmazsa eş durumundan atamanız çıkmayabilir. il/ilçe emri verilmezse de gidemezsiniz. Eşiniz tekrar yanınıza şubat 2018 özür grubunda gelebilir.

 66. AFRODİT dedi ki:

  Hocam esım sosyal ben sınıfcıyım…guzel bır sehır ıstıyoruz.Fakat bana pek ıyı yerler acılmıyor…BEN ıl dısı ıstemeyıp onun sayet cıkarsa ozur durumundan o sehrı mı ıstesem?yoksa aynı ılı ben de ıstedim farklı ılcelerı cıktı ne yapmalıyız?yanı bana az ıl gorunuyor ona cok dıyelım kı yada aynı ıl ıkımızede gorunuyor .ben drekt ozur denmı gıdeyım arkasından yoksa aynı ılı ben de yazayım mı?Farklı ılcelerı cıksa ne yapmalıyız?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz istemeyin. Eşiniz il dışı atama yapsın siz de özür grubunu bekleyin. En mantıklısı budur.

   1. Ali yavuz dedi ki:

    Sayin editor , kısaca durum izahı etmek istiyorum. Zorunlu hizmetim 8 aralık 2017 tarihinde tamamlanacak. 4. Hizmet alanı 3. Bölgede görev yapıyorum. Zonguldaga gitmek istiyorum ama orada zorunlu hizmet bölgesi plana bir okul yok . Eşim orada memur. İl dışı istesem zorunlu hizmetim bitmemiş kabul edilecek galiba . Ed durumundan istersem tüm okullar açılımı acaba ? Eşimin olduğu ilçede benim bölüm yok

    1. Editör dedi ki:

     Merhaba, zorunlu hizmetiniz bitmediğinden il dışı atamada size zorunlu hizmet olmayan okullar açılmaz. Eş durumundan tüm okullar açılır. Ayrıca size tavsiye olarak eş durumu istemenizi öneririz. Çünkü zorunlu hizmetinizin bitmesine 96 aydan kısa bir süre kala eş durumundan Zonguldak’a gideceğiniz için zorunlu hizmet yükümlülüğünüz kaldırılacak.

 67. Nedim dedi ki:

  İl dışı atamada il içerisinde açık olan yerler dışında tercih yapabiliyormuyüz? Yani il içindeki gibi münhal olmyn yerleride yazabiliyormuyuz

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atama başvurularında MEBBİS ekranında size açılan tüm kurumları yazabilirsiniz.

   1. Nedim dedi ki:

    Yani il içindeki gibi münhal olmayan yerler de açılıyor mu ? Açılmıyor mu? Ben bunu öğrenmek istiyorum. ..

 68. Seyda dedi ki:

  Merhaba bana cvp yazmadiniz

 69. engin dedi ki:

  BANA Bİ KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.BENİM BULUNDUGUM OKUL ZORUNLU HİZMET.4 YIL.2 EKİMDE BAŞLADIĞIM İÇİN ZORUNLU HİZMETİM 2 GÜNDEN DOLAYI BİTMİYOR.BANA İL DIŞI ZORUNLU HİZMET OLMAYAN BİR OKUL AÇILMA DURUMU VAR MI? AÇILIRSA ZORUNLU HİZMETİM 6 AYDAN AZ KALDIĞI İÇİN BİTER Mİ?

  1. Editör dedi ki:

   Okullar size açılmaz, zorunlu hizmetin 6 aydan az kalması durumu sizin için geçerli değil.

 70. Seyda dedi ki:

  Mrb editor ben 4senedir es durumu ile ayni ilde calisiyorum Doğu görevi yukumlusuyum il disi isteyecegim cikarsa eşim Tsk da çalışıyor istifa edecek peki ben tayinim çıktıktan sonra ağustos es atmasına başvurabilir miyim yani ayni atama donemi es durumu istenir mi bir de eşim istifa ettikten hemen sonra sigortalı gorunse 360 gün şartı aranacak mi emekli sandigindan hemen ssk ya geçecek teşekkür ederim

 71. Hakan asan dedi ki:

  Zorunlu olmayan bir ilde 4 yıl çaliştiktan sonra zorunlu hizmeti tamamlamak üzere ayni ilin zorunlu bolgesindeki okula atandim. 1 yildir bu okuldayim.il dişinda yine zorunlu bölgeye bölgeye isteyebilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Bulunduğunuz okulun zorunlu hizmet süresi nedir? Eğer şu anda çalıştığınız okulun zorunlu hizmet süresi 4 yıl ya da 5 yıl ise, sizinde 4+1 toplamda 5 yıllık sürenizden dolayı zorunlu hizmet olmayan okullara tercihte bulunabilirsiniz.

 72. Norm mağduru dedi ki:

  Iyi gunler.Ben 2015 eylul atamasi ile zorunlu hizmet olmayan bir okula atandim 2017 subatta norm sebebiyle resen zorunlu hizmet olan bir okula atandım.eger onceki okulumda gorev yapsaydım il dışı isteme hakkım vardı. Fakat şu an isteyebilir miyim? Bilgilendirirseniz cok sevinirim iyi gunler tekrar.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba hocam. İl dışı atamada AYNI İLDE 3 YIL ÇALIŞMAK gerekli. Siz bu şartları sağlıyorsunuz. 2017 il dışı atama başvurusu yapabilirsiniz.

   1. Norm mağduru dedi ki:

    Yanlışlık oldu sanırım benim daha 2.yılım. ben acaba resen atamadan dolayı 3 yıl şartı kalkar mı diye merak etmiştim ama sanırım herhangi bir tercih hakkı yok bu durumda.tesekkur ederim ilginiz icin.

    1. Editör dedi ki:

     2015 yılını 2014 olarak görmüşüz kusura bakmayın. Şu şartlarda il dış atama isteyemezsiniz ancak kılavuzu bekleyin.

 73. öğretmen özgür dedi ki:

  İl dışı Özür grubu atamalarında eşimizin bulunduğu ilin haricinde komşu yada yakın bir ilden tercih yapabiliyor muyuz?

  1. Editör dedi ki:

   Hayır yapamazsınız.

 74. Ömer Kurtuldu dedi ki:

  2015 yılı Ağustos Özür Grubu atamasıyla İl dışı eşim atandı. Ücretsiz Doğum izni nedeniyle atandığı okulda aktif hizmeti 6 ay gözüküyor. 2017 Ağustos ayında il içi özür grubu atamasından yararlanabilir mi? Atanan okulda 1 yıl çalışma şartı var mı? İkamet ve eş iş yeri ve hizmet süresinde sıkıntı yok

  1. Omer Kurtuldu dedi ki:

   Sorum gorulmedi mi cevabi mi bilinmiyor?

   1. Editör dedi ki:

    Merhaba sorunuz nedir?

    1. Omer Kurtuldu dedi ki:

     2015 yılı Ağustos Özür Grubu atamasıyla İl dışı eşim atandı. Ücretsiz Doğum izni nedeniyle atandığı okulda aktif hizmeti 6 ay gözüküyor. 2017 Ağustos ayında il içi özür grubu atamasından yararlanabilir mi? Atanan okulda 1 yıl çalışma şartı var mı? 

     1. Editör dedi ki:

      İl içi özür grubu ataması isteyebilir.

 75. Öğretmen dedi ki:

  Anne veya baba için sağlık raporu ile özür grubundan tayin isterken , aynı ilde ikamet eden evli veya bekar kardeşlerin olmaması şartı aramıyor mu? Kardeşler özür grubu tayinini etkiler mi .

  1. Editör dedi ki:

   Dediğiniz gibi bir şart yok. Özür grubunda kardeşlerin bekar evli aynı ilde farklı yerde olması gibi şart yok. Sadece 1 kişi bu özür grubu hakkından yararlanır.

   1. Öğretmen dedi ki:

    Teşekkür ederim . Peki her ikisi için de almak gerekir mi sadece biri yeterli midir. Her ikisi de hayatta ve birbirilerine bakarlar durumu var mı. Bir doktor , anne veya babanın birisinin vefat etmiş olması gerek diye bir şey söyledi. Böyle bir durum var mı ?

 76. hamza dedi ki:

  Ben eylül 2015 te atandın haziran 2018de il içi ve il dışı tayin isteyebilir miyim..

  1. Editör dedi ki:

   Askerlik vs süresi olmazsa isteyebilirsiniz.

   1. İsminiz dedi ki:

    2017 Haziran dönemi il dışı tayin ister ve tayinim çıkmaz ise , temmuz ayı özür grubuna başvuruyapabilir miyim .

    1. Editör dedi ki:

     Evet başvurabilirsiniz.

    2. İsminiz dedi ki:

     Teşekkür ederim . Peki il dışı tayin çıkarsa aynı şekilde temmuz özür grubuna başvuru yapılabilir mi. Özür grubu için il dışı tayinin yapılmamış olması gerekir mi

     1. Editör dedi ki:

      İl dışı atamadan sonra özür grubu başvurusu da yapabilirsiniz.

 77. ömer dedi ki:

  sayın editör eşim il dışı tayininden istediği ile çıkarsa ben ağustosta eş durumu tayininden eşimin yanına gidemezsem eşim il dışını iptal ettirebilir mi??

  1. Editör dedi ki:

   Hocam şunu unutmayın; eşinizin haziranda il dışından tayini çıkarsa İLİŞİK KESMEYECEK. Buraya tekrar dikkat edin çünkü hep yanlış biliniyor. Eşinizin tayini çıktı, sizin özür grubu atamanız sonuçlanırsa beraber ilişik kesip gideceksiniz. Eğer sizin tayininiz çıkmazsa eşiniz dilekçe yazacak ve atamasının iptalini isteyecek. Büyük bir ihtimalle de iptal edilecek. ANCAK eşiniz Haziranda ataması çıkınca ilişik keserse dönüşü yok.

   1. Ogretmen dedi ki:

    Merhaba. 4.hizmet alaninda bulunan bir okulda norm fazlasi olan bir öğretmenim. Zorunlu hizmet yükümlüsüyum. Okulumda da ilde de 3 yili doldurmadim. Bulundugum ile özür durumu ile gelmistim. Ozur durumum ortadan kalkti. Su durumda ilici tercih edebilirim ancak norm fazlasi oldugum icin il dışı atama da isteyebilir miyim?

    1. Editör dedi ki:

     Şu anda il içi atama isteyebilirsiniz. 2017 il dışı atama kılavuzu yayınlanmadan bir şey diyemeyiz.

     1. Ogretmen dedi ki:

      Sayin editor cevabiniz icin tesekkur ederim. Tecrubenize guvenerek, il disi kilavuzu ilici tercih suresi bitmeden yayinlanir mi sizce? Ailemin bulundugu ile tercih yapmak istiyorum ama il disi hakkim yoksa da ilici doneminden faydalanmak istiyorum. Oneriniz ne olur?

     2. Editör dedi ki:

      İl dışı atama kılavuzunun bu hafta yayınlanacağını düşünüyoruz. Birkaç gün bekleyelim.

 78. musa atakır dedi ki:

  Öğretmen olan eşim zorunlu görevini tamamladı. Bende zorunlu görev olmayan okulumda 3 yılımı dodurdum fakat zorunlu hizmet olmayan okulları il içinde tercih etmek istiyorum Tercıh edebılır mıyım?
  Tercıh ettiğim takdirde mayıs ayında il içi yeni okuluma atandıktan sonra haziranda il dışına tayini çıkacak olan eşimin yanına ağustosta özür gurubu tayin isteyebilirmiyim?

  1. Editör dedi ki:

   Siz 3 yılınızı doldurduğunuzdan dolayı il içi atama isteyebilirsiniz.
   Eşiniz haziran ayında il dışı atama ile giderse siz de ağustos ayında özür grubu ile tayin isteyebilirsiniz.

   1. İrfan dedi ki:

    Bizde aynı durumdayız.eşimin il içi tayini çıktı.Benimde il dışı tayinim çıkar ise il içi aramayı iptal ettirmemiz gerekmiyor mu ilişik kesmeden

   2. İrfan dedi ki:

    eşimin il içi tayini çıktı.Benimde il dışı tayinim çıkar ise ağustos ayında eş durumu yapabilmek için il içi atamayı iptal ettirmemiz gerekmiyor mu ilişik kesmeden

    1. Editör dedi ki:

     Hayır hocam. Siz il dışı yapın atamanız çıkarsa eşiniz Ağustos ayında eş özrü ister.

 79. Asya dedi ki:

  Bulunduğum okul da 10 yıl,il de 20 yıl oldu.Bu yıl il içi istersem seneye il dışı isteyebilir miyim?Şayet tayinim çıkarsa yeni çalışacağım okul da üç yıl şartı aranacak mı?Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Bu yıl il içi isterseniz seneye il dışı isteyebilirsiniz sorun yok hocam.

   1. Erhann dedi ki:

    Sayın Editör, 2014 te göreve başladım hâlâ zorunlu hizmet yükümlüsüyüm 2016 eylül de eş özür tayini ile z.h olmayan bir okula geldim. Eşimin 1 ay önce batıya tayini çıktı ve gitti. ben de ağustosta tekrar eş tayini isteyeceğim. Zorunlu h. Yükümlüsü olduğum için mazeretimi şu an belgeleyemiyorum. Dediğim gibi ağustosta zaten eşimin yanına tayin isteyeceğim, yine de mayısta il içi z.h okullarına tayin istemem mi gerekiyor? İl içi istedikten sonra ağustosta kıvrak ozrunde sıkıntı olur mu?

 80. Elif dedi ki:

  Çocuklarimin okul durumundan dolayi il dışı tayin yapmak istiyorum. Fakat esim serbest calışan ve kendisi suan gorev yaptigim ilcede calismaya devam edecek. Eşimin calistigi ilden başka bir ile il dışı tayin isteyebilir miyim ?

 81. Özgür dedi ki:

  Selamlar
  Sayım editör yazınızda ikgm nin “Öğretmenlerin ilişik kesmeye zorlanma ması” seklinde e pastasından bahsetmişsiniz.O eposta nın aslına nasıl ulaşabiliriz.Yada resmi yazıya..

 82. sencerr dedi ki:

  3. bölge 4. alanda görev yapıyorum. seneye 3 yılım dolacak. her 3 bölgenin de tüm alanlarına, özellikle 1-2-3. alanlara tayin isteyebilir miyim. teşekkürler.

 83. . dedi ki:

  Merhabalar hocam. Şubat atamasıyım, Şırnak’ta görev yapıyorum. Nişanlım da Şırnak’ta. 3.5 yılımda tayin isteyeceğim. Benim eşdeğer bölge tayinim çıkar diye düşünüyorum. Sorun şu ki; nişanlımın askerlik durumu var. Benim yazın atamam olursa, nişanlım da askerde olursa o eş durumu tayini isteyebilir mi? Yoksa askerliğinin bitmesini ve bir sonraki eş durumu tayinlerini mi beklemesi gerekecek? Araştırdım ve bu duruma dair bir ibare göremedim. Yardımcı olabilir misiniz?

 84. yoncakelleci dedi ki:

  2015 şubat atamasıyım 4. hizmet alanındayım en erken ne zaman il dışı şsteyebilirim?

 85. öğrtmn dedi ki:

  hocam ,2016 haziranda il dışı tayinim oldu .eşim özelde en az 1 yıldır kesintisiz sigortalı. şuan bulunduğumuz ilde sigortası başlayalı 10 gün oluyor. eşim şehir merkezinde ben 43 km uzaklıkta köydeyim. bazı yerlerde 1 yıl dolmadan eş durumu tayini oluyor yazmışlar ,ben de 2017 şubatta eş durumu yapabiliyor muyum?

 86. mesut dedi ki:

  merhaba toplam 5 yıllık doğu görevim bu yıl bitiyor.son okulumda 2.yılım doluyor.3 yıl dolmadan tayin isteyebilir miyim arkadaşlar

  1. Editör dedi ki:

   Aynı ilde 3.yılınız bitiyorsa il dışı istersiniz.

   1. Serap dedi ki:

    Zorunlu görev bitse de 3 yıl beklemek şart mı

 87. Savaş dedi ki:

  Hocam zorunlu hizmetini yapmış kişi ile zorunlu hizmetini tamamlamamış kişilere tercih sırasında aynı okullar mı görünüyor?

  1. Editör dedi ki:

   Diğer sorunuzu cevaplandırdım.

 88. Savaş dedi ki:

  Hocam zorunlu hizmetini yapmış kişi ile zorunlu hizmetini tamamlamamış kişilere tercih sırasında aynı okullar mı görünüyor?

  1. Editör dedi ki:

   Hayır aynı okullar açılmaz. Zorunlu hizmetini yapmış kişiye tercihteki tüm okullar açılır ancak zorunlu hizmetini yapmamış kişiye listede yer alan zorunlu hizmet okulları açılır.

 89. Özcan dedi ki:

  Eşim şu an başka ilde zh yapıyor. Benim zorunlu hizmetim eş durumundan ertelenmişti. Çalıştığım okul da zh değil. Eşimin yanına ya da başka bir zh okuluna tayin istemek zorunda mıyım? Eşi zh yapıyor durumda olanlar isterlerse her yıl dilekçeyle bilgilendirme yaparak tayin istemeyebilir rotasyona da uğramaz diyenler var doğru mudur?

  1. Editör dedi ki:

   Aynı ilde görev yapıyor olsanız zorunlu hizmetinizi erteletebilirsiniz ancak farklı ilde görev yapıyorsunuz. Bulunduğunuz kuruma dilekçe verin görüş sorun. Kurum yazışmaları MEB’e kadar gidecektir ve MEB cevap verecektir.

 90. Pdrpdr dedi ki:

  Semineri başka ilde alıyorum il dışı istemem için kendi okuluma mı gtmeliyim

  1. Editör dedi ki:

   Hayır gerek yok.

 91. Nesibe dedi ki:

  İl dişı sayfası açıldiysa bu tercih yapabiliriz anlamına mı geliyor

 92. Hasan dedi ki:

  Sayin öğretmenlericin.com toplam 6yillik hizmet sürem var dört yıl Silvan ve son iki yıldır Tokatta yim. Şu an okulum kapandı norm fazlasiyim zorunlu hizmetim bitti benim doğuda zorunlu hizmet olan okullara tercih icin il dışı atama hakkım varmı 1.il içi atamada sanırım norm fazlalari bu hakka sahipti ? Saygilar sunarim

  1. Editör dedi ki:

   2 Eylül tarihinde sistem açıldığında norm fazlası öğretmenler için bir seçenek sunulacaktır diye düşünüyoruz. Şu anda siz norm fazlasıysanız 2 Eylül de MEBBİS’e başvuru modülüne girerek kontrol ediniz.

 93. Gül dedi ki:

  Teşekkürler sayın editör ilişik kestigim için dönemiyorum ama bana meyil süredi dışında uzatamazsınız denildi iptal çıkmayacağı baştan kılavuzda yazıyordu ama çıktı o ayrı konu peki son sorum yeni başladığım yerde 3 yıl beklemeden eş durumu tayinini kullanabilirmiyim yani en yakın ne zaman açılırsa? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Yeni başladığınız yerde özür grubundan eş durumu tayininiz en yakın başvuru tarihiniz şubat 2017

 94. derya dedi ki:

  Atandığımda zorunlu değilken Şubat 2016 da zorunlu h. oldu okul ve mayısta il dışı için ibare vardı; sonradan 4-5-6 olanlar da başvurabilir diye ! peki bu il dışı için niye yararlanamıyoruz? yani 3 yıl doldurmak şart mı?

 95. Gül dedi ki:

  Sayın editörüm benim 2016 temmuz il dışı tayinim çıktı ilişik kesip yeni görev yerinde başladım eşim aile bütünlüğü kapsamında tayin istedi ama çıkmadı puanına göre de çıkacak gibi görünmüyor ben tayinimi eş durumundan iptal ettirip tekrar dönebilirmiyim cevaplarsaniz çok sevinirim teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Maalesef hocam ilişik kesmeseydiniz keşke. İl dışından ataması yapılan ve Eşi öğretmen olanlar Ağustos dönemine kadar ilişik kesmeyebilirdi. Neden kestiniz? O zaman dilekçe ile ihtimali söz konusu olabilirdi ancak şu anda tamamen yeni yerinizde görevdesiniz.

 96. Hicran dedi ki:

  Hocam mrb ben 22 ekim 2014 te atandım . 2017 haziran da il dışı isteyebiliyor muyum?çünkü tam 3 yıl olmuyo hesapladığımda.

  1. Editör dedi ki:

   22 Ekim tarihinde nasıl atandınız? O tarih çok geç değil mi? Maalesef 3 yıl doldurmuyorsunuz isteyemezsiniz.

 97. arya dedi ki:

  merhaba 🙂 ben il içi eş durumunda tayin isteyecem. bu durumda 90 km’ye kadar olan eşimin görev yaptığı ilçelrin yanındaki ilçeleri de tercih edebilir miyim yoksa sadece eşimin görev yaptığı ilçeden mi tercih yapma hakkım var? cevaplarsanız memnun olurum. kolay gelsin.

  1. Editör dedi ki:

   Eşinizin görev yaptığı ilçe sınırları içerisindeki okulları seçebilirsiniz.

 98. h. kübra dedi ki:

  1) 1 yıllık öğretmenim nişanlım özel sektör..2017 eş durumu atamalarında 1 yıl sigorta şartını sağlayamıyor.. ben nasıl onun olduğu yere tayin isteyebilirim bu durumda…
  2) kendisi aynı zaamanda sağlık kurumunda atama bekliyor eğer atanırsa 2017 eş durumu atamalarına kadar 1 yıl sigorta şartı hala aranıyor mu farklı kurumlar olduğu için yoksa direk tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz(nişanlınız) özel sektörde çalıştığı için sizin eş durumu isteyeceğiniz dönemde eşinizin son 2 yıl içerisinde 360 günlük sigortasının yatmış olması gerekmektedir. Bu olmazsa olmaz koşuldur.

 99. h. kübra dedi ki:

  2015 eylülde atandım… zorunlu hizmetle yükumlüyum adaylığım kalktıktan sonra il dışı zorunlu hizmet bölgesi isteyebilir miyim..

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmet olmayan yerde çalışıyorsanız isteyebilirsiniz.

 100. Nazlı dedi ki:

  Iyi günler:) ben yeni atandım ve 1in 1i olan bir bölgeye gidiyorum ama sonradan çok pişman oldum senede 10 puan için onca cilenin cekilmeyecegini düşünüyorum ve bu yüzden adaylığım kalkınca il dışı tayinle bir zorunlu hizmet bolgesine gitmek istiyorum bunun için illa 3 sene beklemem gerekli mi yoksa 1 sene sonra tercih yapabiliyor muyum? Cevaplarsaniz sevinirim 🙂

  1. Editör dedi ki:

   1 sene dolunca tercih yapabilirsiniz.

 101. fatma dedi ki:

  lutfen bize yardim edinnn ben polis memuruyum esim ogretmen diyarbakira tayinim cikti benim icisleri bakanligi onayli atama onayimla tayin isteyenilirmi yoksa illaki once benim diyarbakirda baslamami yapmam gerekiyo. izim kurum egm esinizin yeri belli olmadan ilisik kesmeyin keserseniz ve magduriyet yasarsaniz degerlendirmeyiz dedi

  1. Editör dedi ki:

   Eş durumu ataması birinci başvuru aşamasında içişleri bakanlığı onaylı atama belgenizi sisteme taratıp yükletin. Sorun olmayacaktır.

 102. ibrahim dedi ki:

  Hocam benim sorularma neden cevap veriyorsunuz?

  1. Editör dedi ki:

   Yoğunluktan ve bayram nedeniyle kusura bakmayın. Acil sorularınız için ogretmenlericin.com@gmail.com adresine ileti yollayınız. Sorunuz cevaplandırıldı

 103. Eş durumu dedi ki:

  Cok tesekkür ederim. Sanirim daha öncesinde bu 90 km yakınında olma şartı varmış.. cok sükür eğer yoksa… o zaman benim hizmet puanım su anda 18 gibi. Acaba Mardin merkezin gelme şansı olabilir miki? Ben lise matematik öğretmeniyim. Gelmesi zor diyor kimileri tedirgin oluyorum

  1. Editör dedi ki:

   Eş durumunda Mardin’e kaç lise Matematik öğretmeni tayin isteyebilir? İl merkezinde kaç açık vardır? Bunlar önemli. Buraya tıklayın ve içerikteki dosyayı indirin ve Mardin’de yer alan açıklara bakınız. Ancak kesin bilgiye pazartesi Martin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iletişim kurarak ulaşırsınız. Arayın norm kadro bölümünü bağlatın ve il merkezinde kaç matematik öğretmeni açığı olduğunu sorunuz.

 104. Eş durumu dedi ki:

  Merhabalar. Benim eşim polis. Su anda görevi Mardin Dargecite cikti. Bende agustos eş durumu atamalarinda tercih yaparken sadece Dargecote 90 km uzaklıktaki bölgelerden mi tercih yapabilirim? Yoksa Mardin in tüm ilcelerinden istedigim herhangibirine tercih yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İl dışından eş durumu isteyeceğiniz için size tüm ilçeler açılır. İstediğiniz ilçeden istediğiniz okulu tercih edebilirsiniz.

 105. ibrahim dedi ki:

  Hocam lütfen cevaplarsaniz sevinirim. eşimle beraber Büyükşehir statusunde olan aynı ilin farklı ilcelerine il dışı atamamiz oldu öncelikle eşim esdurumunu ağustosta yapabilirmi yaparsada benim olduğum ilceyei yada ikametgahimizin oldugu yere gelebilirmi meb den gelen e posta buna engelmi.saygilarimla hayırlı bayramlar

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos ta eş durumu yaparsınız. Sorun yok. Eş durumu birinci aşamasında eşiniz sizin çalıştığınız ilçeyi ya da ikametgahınızın olduğu ilçeyi seçebilir. Ancak birini seçebilir. Eş durumu ikinci aşamasında ise seçtiği ilçelerdeki okullar listelenir.

 106. ayşe dedi ki:

  sayın editör, devlet memurları kanunu 62 maddede kanuni izinli olunan sürelerde a ve b maddelerdeki sürelerin(il içinde aynı gün,il dışında 15 gün) izin bitiminde başlayabileceği anlatılıyor.yine DMK 103 maddede öğretmenlerin yaz tatilinde izinli sayıldıkları yazıyor,yine meb izin yönergesi 10. maddede öğretmenlerin yaz tatilinde izinli oldukları belirtiliyor.(yani kanuni izindeyiz)bu kanun ve yönetmeliğe göre göreve başlama işlemini ağustos sonuna kadar bekletebilir miyiz?

  1. Editör dedi ki:

   Bekletemezsiniz, atama yer değiştirme işlemlerinde il dışı için 15 günlük mehil müddetiniz bulunmaktadır.

 107. enes dedi ki:

  eşim eş durumu isteyebilir mi acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

 108. enes dedi ki:

  ben il dışına tayin istedim fakat eşim isteyemiyordu istemedik benim tayinim cıktı ağustos eş özrü olana kadar ilişik kesmesen ve eşimin tayini çıkınca kessem olur mu eşimin tayini olmazsa atama iptal olur mu sordum kimsenin bilgisi yok yardımcı olur musunuz

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos ayına kadar ilişik kesmeyin eşinizin özür grubundan ataması çıkarsa beraber kesersiniz. Eğer eşinizin çıkmazsa dilekçe ile kendi atamanızın iptalini isteyin. Cevap gelene kadar ilişik kesmeyin.

   1. enes dedi ki:

    tesekkür ederim sayın editör

 109. ali çavuşoğlu dedi ki:

  merhaba hocam.Bir okulda müdür yardımcısıyım.il dışına batıya tayinim çıktı.eşime tayin istemedik.o ilde hiç bir okul açılmamıştı çünkü.1.sorum eş durumunda ağustosta eşim tayin isteyebiliyor mu?sıkıntı var mı? 2.sorum eş durumu sonuçlanıncaya kadar eski okulumdan ilişkimi kesmeyip eşimle beraber ilişik kesme işlemlerimi yapabilir miyim?net bir bilgi sunabilir misiniz hocam.yada eş durumunu beklemesem bile temmuzun sonunda ev tuttuğumdada ben kendim ilişkimi kesebilir miyim.teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   1. Evet isteyebilir.
   2. Evet eş durumunu bekleyebilirsiniz.
   3. Ağustos eş durumuna kadar ilişik kesmeyebilirsiniz.

 110. kenan dedi ki:

  Hocam öncelikle iki sorum olacak
  1- eşim özel idarede çalışmakta ben 2016 haziran ataması ile il dışı tayin ile başka ile atandım fakat eşim tayin işlemi tayinimden sonra gerçekleşmedi bu durumda tayinimi iptal ettirebilir miyim ?

  2- ilişik kesme ve yeni göreve başlama tarihleri tam olarak hangi tarihler arasında.. yani ben ağustosta gelip ilişik kesme işlemlerimi yaptırabilir miyim ?

  şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   1. Bu gerekçenizi dilekçenizde belirterek vakit kaybetmeden iptal talebinde bulunun.
   2. Size tebliğinden itibaren ilişik kesme süreci başlar Ağustos a kadar bekletemezsiniz. Eşiniz Ağustos eş durumuna başvuru yapacaksa beklersiniz.

 111. Nur dedi ki:

  Değerli hocalarim eğer net bilgisi olan var ise bir sorum olacak. Okuluma sordum ama Net bişey denmedi. Ben bu sene il disi atama ile başka bir okula atandim. 27 haziran 2016. Ilisigimi de bugün kestim işlemleri tamamladım
  Ama gideceğim yer 20 saat olduğu için havaalanı da yok bu cumaya kadar gidip yetistiremem diyorum. Bayramdan hemen sonra gidip başlamış olsam yeni okulumda bu ara tatilde maasimda kesinti olur mu? Eski okulla alakam kalmadı çünkü. Yeni okula da gidip evrakları veremedim.

  1. Editör dedi ki:

   15 gün süreniz var. Bu sürede maaş kesilmez.

 112. Egemen Ertaş dedi ki:

  Merhaba Hocam .Atamayla ilgili soruma cevap verirseniz mutlu olurum.
  Eşim geçen sene eş özrüyle görev yaptığım Çankırı-Ilgaz’a geldi.Beraber görev yaptığımız ilçede şu anda 1 yılını dolduracak.Dolaysıyla il dışı tayin isteme hakkı olmadı.
  Ben Çankırı-Ilgaz’a ilk atamayla geldim be bu sene 3.yılımı dolduruyorum. İl dışı tayin istedim ve Yozgat -Sarıkaya ilçesine atamam çıktı.Ancak henüz ilişiğimi kesmedim.Ağustos ayındaki eş özrüne kadar bekletmek istiyorum.Bunun bir sıkıntısı olur mu? Eğer eşim Ağustos ayında yanıma gelemezse ben Yozgat’a çıkan atamamı iptal ettirip tekrar Çankırı’daki eski görev yerimde devam edebilir miyim?
  Bir de henüz ilişiğimi kesmediğim için eşim benim atama kararnamem ile eş durumu tayini isteyebilir mi?

  Çok teşekkür ederim vereceğiniz her yanıt için.

  1. Editör dedi ki:

   MEB in bugün gönderdiği e posta;

   2016 iller arası yer değiştirme döneminde;

   1-Farklı illere atanan öğretmen eşler görev yerlerinden ayrılmadan hangi ilde aile birliğinin sağlanmasını istiyorlar ise eşlerden birisi, aile mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.

   2- Yer değiştirme isteğinde bulunup yalnızca birisinin ataması yapılan eşlerden ise ataması yapılmayan eş aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.

   Bu kapsamda ataması yapılan öğretmenlerin ilişik kesmeye zorlanmaması gerekmektedir.

   İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

   1. Egemen Ertaş dedi ki:

    peki iptal etme konusunda bir bilginiz var mı?

 113. Egemen Ertaş dedi ki:

  Merhaba sayın yöneticimiz. Yanıtlarsanız sevinirim.Eşim geçen sene eş özrüyle görev yaptığım Çankırı/Ilgaza yanıma geldi .Görev yaptığımız ilde 1. Yılını doldurdu.İl dışı yapma hakkı yoktu.ben ilk atamayla geldiğim ilçede 3.yılımı doldurdum ve sadece ben il dışı tayin istedim Yozgat Sarıkaya ilçesine atandım.Ancak Henüz ilişiği kesmedim Ağustos ayına kadar eş özrüne kadar bekletmek istiyorum.Bunun bir sıkıntısı olur mu? Eğer eşim Ağustos ayında yanıma gelemezse ben Yozgata çıkan atamamı iptal ettirip tekrar eski yerimde görevime devam edebilir miyim? Bir de eşim ilişiğim kesilmeden benim atama kararnamem ile eş durumu tercihi yapabilir mi? Çok teşekkür ederim vereceğiniz cevaplar için.

  1. Editör dedi ki:

   MEB in bugün gönderdiği e posta;

   2016 iller arası yer değiştirme döneminde;

   1-Farklı illere atanan öğretmen eşler görev yerlerinden ayrılmadan hangi ilde aile birliğinin sağlanmasını istiyorlar ise eşlerden birisi, aile mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.

   2- Yer değiştirme isteğinde bulunup yalnızca birisinin ataması yapılan eşlerden ise ataması yapılmayan eş aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.

   Bu kapsamda ataması yapılan öğretmenlerin ilişik kesmeye zorlanmaması gerekmektedir.

   İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

 114. tuba dedi ki:

  hocam bir sorum olacak . ilk atama olarak atandığım zorunlu hizmet olmayan bir okulda üçüncü yılımı bu yıl doldurdum . bu sene il içi tayinlerde zh olan bir okula tayin istedim ve cıktı. Şu an pişmanım il dışını beklemediğim için. sorum şu; seneye il dışı zh olan bir okula tercih yapabılır miyim ? ilde dördüncü yılımı tamamlıcam .mevzuatı okudum fakat tam istediğim cevap yok.

  1. Editör dedi ki:

   İstersiniz hocam.

   1. tuba dedi ki:

    zorunlu hizmette üç yıl şartı benimle ilgili bir durum olmuyor şu an. kurum değil il önemli hocam öyle mi

   2. tuba dedi ki:

    hocam il baza alınıyor öyle mi bu durumda, zh de aynı kurumda üç yıl zorunluluğu yok

 115. Serdar esenboğa dedi ki:

  Sayın EDİTORUM,eşimin il içine tayini çıktı bulundugum ilçeden farklı bir ilçe…ben de ildışı tayin istedim ve çıktı..eşim üzür grubundan tayin isteyecek…ama biz sonradan kararımızı degiştirdik pişman olduk…il dışına gitmek istemiyorum…bu durumda il dışına gitmemek için ne gibi şansimiz var aydinlatirsaniz çok sevinirim…

  1. Editör dedi ki:

   Kurumunuza iptal dilekçesi verin. İptal edileceğini düşünmüyorum ancak bir deneyin. Bu süreçte ilişik kesmeyin. Eğer iptal etmezlerse sizi büyük sıkıntı bekliyor. Çünkü il dışı atama kılavuzu 19.maddede il dışı ataması gerçekleşen öğretmen aynı dönemde eş durumundan aynı ile dönemez diyor. Şu andaki kılavuza göre Ağustos döneminde eş durumu yapamayacaksınız, Şubat dönemi eş durumuna başvurabilirsiniz.

 116. emin dedi ki:

  merhaba eşim il dışından bır okul yazdı ve çıktı.oraya goreve başlamadan iptal edip agustos da es durumundan yanıma gelebılır mı.sımdı ıstanbul da tayın ıstedıgı yer balıkesır ben rızedeyım.tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz ilişik kesmeden kuruma dilekçe versin ancak kabul edeceklerini düşünmüyorum. Yapmanız gereken şu olur, eşiniz atama sonucu yeni görev yerinde göreve başlar ağustos eş durumunda yanınıza tayin ister. MEB personel başlığında ve MEB atama başlığındaki konulara göz atınız.

 117. Aydın K. dedi ki:

  Merhabalar; esimle aynı ilde çalışırken başka bir ilin ilçesine tayin istedik. Ona çıktı bana çıkmadı. Bu durumda eşimin tayinini iptal ettirebilir miyiz? Yada ne yapabiliriz? Tesekkurler.

 118. ibrahim dedi ki:

  Hocam sonuçlar ne zaman aciklanir?

 119. cem dedi ki:

  Puanım 148 okul öncesi öğretmenim Bodrum balıkesır yazdım çıkma ıhtimali nedir

 120. hamit ilker dedi ki:

  eş durumundan yararlanamaycak(eşi çalışmayan) birisi de,ağustos sonuna kadar ilişik kesmeye bilirmi?

 121. Semra Boz dedi ki:

  Aynı il derken eşime iyi yerler yok ve uzak…Ağustos Özür grubundan isteyebilir miyiz demek istemiştim…

  1. Editör dedi ki:

   Gelme ihtimali imkansız 1-2 okul yazın eşinize.

 122. Semra Boz dedi ki:

  Eşimle aynı yerde görev yapıyoruz(Doğuda) il dışı aynı ile tayin isteyeceğiz fakat birimiz isteyip diğerimiz ağustos ayında beklesek bir sıkıntı olur mu? Cevap verirseniz sevinirim…

  1. Editör dedi ki:

   Hocam örneğin siz tercihinizi yapın eşinize de aynı ilden formalite icabı 1-2 ölü tercih yapsın. Eşiniz Ağustos ta yanınıza eş durumu ister.

 123. merve dedi ki:

  merhaba, eş durumundan 2 yıl önce bir doğu ilinden diğer doğu iline geldim. toplam çalışma süremde 3 yıl. bu şartlara göre eş durumuyla gelen birinde de aynı il de 3 yıl çalışma şartı aranır mı ve ben il durumu isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   İl dışı atama isteyebilmeniz için şu andaki ilinizde 3 yılı doldurmanız lazım

 124. Fatma Akay dedi ki:

  Eşim benim öğretmen olarak görev yaptığım ile atama isteyecek.Farklı ilçeye atanırsa Ağustos ayında benim çalıştığım ilçeye eş özrüne bağlı atama başvurusu yapabilecek mi?

 125. Fatma Akay dedi ki:

  Eşim Yozgat’ta 5 yıldır öğretmen olarak çalışmaktadır. Zorunlu çalışma yükümlü değiliz.Ben Konya’da öğretmen olarak çalışmaktayım.Eşim Konya’ya iller arası yer değiştirme başvurusu yapacak . Benim çalıştığım ilçeye atanması veya Konya’da başka bir ilçeye atanarak gelmesi durumunda Ağustos ayında eş özrüne bağlı il içerisi benim çalıştığım ilçeye başvuruda bulunabilecek mi?

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz il dışından sizin olduğunuz ilçeye atanırsa bir daha eş durumu yapamazsınız. Büyükşehirlerde aynı ilçede çalışan öğretmenler eş durumu isteyemezler. Eğer eşiniz sizin çalıştığınız ilçeden farklı bir ilçeye atanırsa o zaman sizin olduğunuz ilçeye Ağustos ta eş durumu isteyebilir.

   1. Fatma Akay dedi ki:

    Teşekkür ederim

 126. HALİL dedi ki:

  Merhaba benim de bir sorum olacak. umarım yanıtlarsınız… Ben eşimle birlikte samsuna il dışı isteyeceğiz inşallah. Eşim zaten sınıf öğretmeni ona büyük ihtimalle çıkmayacak. o kısmı sorun değil. diyelim ki bana samsunda bir okul çıktı. eşime çıkmadı. ben hemen ilişiğimi kesmeden eşim samsun için eş durumuna başvurabilir mi? yani sonuçları görmeden tayin olsun istemiyorum. ben ilişiği kesersem ve eşim özür grubundan benim yanıma gelemezse bu sefer iş işten geçmiş olur. malum eşim sınıfçı ve özür grubuda olsa sınıfçılar çok yüksek kapatıyor. düşüncelerinizi almak istiyorum. saygılar…

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eş durumuna kadar ilişiğinizi kesmeye gerek yok. İl dışından Samsun İlkadım ilçesinde bir okula atandınız. Ağustos eş durumuna kadar ilişik kesmeyin eşinizin eş durumu gerçekleşirse birlikte ilişik kesersiniz.

 127. ali çavuşoğlu dedi ki:

  mrb. eşimle aynı ilde çalışıyoruz.ben yalovaya tayin isteyeceğim.eşime yalova açılmadı.eşimde benle ildışı atamaya başvurmak zorunda mı? yoksa eşim ildışına başvurmadan eş durumunu mu bekleyecek? bu süreçte ağustos ayı eş durumuna kadar beim ilişik kesmem mi doğru?kesmememek mi gerekir?.tşklr

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda yapacağınız şudur, siz il dışı yapacaksınız eşiniz ağustos ayında eş durumu yapacak. Siz il dışı yapınca ilişik kesebilirsiniz de kesmeyebilirsiniz de. Size kalmış. MEB bunla ilgili her sene illere e posta gönderiyor.

 128. Cosmonot dedi ki:

  Merhaba. Bana açılan tüm okulları istememde mahsur yoktur değil mi? Açıldı ise isteyebilir muyum? Yoksa dikkat etmem gerekenler var mıdır?

  1. Editör dedi ki:

   İsteyebilirsiniz hocam problem yok

 129. kutay dedi ki:

  merhaba ben il dışında 8 tercih yapıyorum. 41. tercihi işaretlersem acaba hangi ilde boş kontejana atamam yapılacak. Tercih ettiğim illerdeki boş kontenjanlara mı olacak. Yoksa hiç ummadığım bir şehire de atama olabilir mi?

 130. elif dedi ki:

  ben il dışı maraş ın turkoğlu ilçesini yazsam eşime ağustostaki il dışı eş durumundan maraş merkezdeki okullar açılır mı yoksa sadece o ilçedeki okul mu açılır.

 131. harun dedi ki:

  merhabalar arkadaşlar. Bir sorum olacak , Ben ve eşim doğuda aynı ilde ilçede görev yapıyoruz. Benim doğu görevim bitti (4yıl) eşimin ise (3yılı) Eş değer bölgeler açıldı yani ikimizde il dışında bulunabiliyoruz. Doğu görevim bittiğinden bana fazla yer açıldı, il dışı istesem ve tayinim çıkarsa . Eşim il dışında bulunmasa da eşime ağustos ayında eş durumu açılır mı ? Bulunda ve farklı bir ile çıksa atamayı iptal edip eş durumu hakkı kazanabilir mi ? 2016 il dışı klavuzunun 19. maddesinde Öğretmen eşlerden yanlızca birinin yer değiştirme şartlarını taşıması halinde diye başlıyor ama bizim duruma bakarsan eşimde benimde il dışı şartını taşıyoruz bu 19. maddenin bize bir faydası olmayacaktır ? bu durumda eşiminde illaki il dışı mı istemesi gerekiyor. teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   1. Evet Ağustos ta iser.
   2. Bulundu ve ikinizin de farklı yerlere çıktı. Birini iptal ettireceksiniz ve iptal ettiren Ağustos ta diğerinin yanına eş durumu isteyecek.
   3. Böyle bir şart yok ancak şunu yapın yine de. Siz Ankara Haymana istediniz, eşinize gelmesi imkansız Ankara dan iyi bir okul tercih ettirin. En azında aynı ilden bir okul seçmiş olur.

   1. harun dedi ki:

    iptal ettirmek için ilişiği kesmemek yeterli mi ?

    1. Editör dedi ki:

     Dilekçe vereceksiniz. Eşimin tayini A li B ilçesi C okuluna çıktı benim tayinim D ili F İlçesi G okuluna çıktı. Kılavuzun şu maddesine göre il dışı atamamın iptal edilmesini istiyorum diye. Belli olur olmaz dilekçeyi hemen verin.

     1. harun dedi ki:

      1-Eşimin tayini çıkarsa ilişik kesmek gerekiyor mu eski okulundan ?
      2-il dışı ister ve Hiç bir yer çıkmazsa eşime sıkıntı yok değil mi sistemde eş durumu açılır ?
      3-Peki bahsettiğiniz dilekçeyi hangi okula vermemiz gerekir ? tayini çıkan okula mı eski okuluna mı?
      belirsizlik hat safhada yardımcı olursanız çok sevinirim

     2. harun dedi ki:

      merhabalar bana sakarya eşime kocaeli darıca çıktı benim il dışı tayinimi iptal ettirmem gerek. internette dilekçe örneği ve bilgi bulamadım nasıl bir dilekçe vermemiz lazım ve nereye vericez dilekçeyi. teşekkürler

     3. Editör dedi ki:

      Buradan indirebilirsiniz: http://goo.gl/kfcDdO

 132. ibrahim dedi ki:

  Hocam Merhabalar esimle aynı ilin farklı ilcelerine atamamiz olursa es durumunda ilçe mi baz alınır yoksa ikametgahmi ?teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Atandığınız ilin statüsü nedir?

   1. ibrahim dedi ki:

    Konya ili hocam

 133. ezgi dedi ki:

  6. bölge 3. hizmet alanında çalışıyorum ve 2. yılım bitmiş durumda. eşdeğer bir bölgeye tayin isteyebilir miyim?

 134. Eraser dedi ki:

  Aklıma bir kaç soru takıldı yardımcı olabilecek varsa sevinirim….Eşiminde benimde il dışı isteme hakkımız var ikimizde aynı yerleri yazmak zorunda değiliz değil mi? yani ben gidip Ankara’ yı eşim İzmir’i yazsa ikimizinde tayini çıkarsa ve birini iptal edip özür grubu başvurusunda bulunabilir miyiz? önceki dönemlerde aynı yerleri yazma gibi zorunluluk vardı diye hatırlıyorum. Birde eşlerden biri başvuruda bulunsa diğeri başvuruda bulunmasa başvuruda bulunmayan eş özür grubundan başvuru yapabiliyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   Eşlerin aynı ili yazma zorunluluğu yok. Farklı illere çıkarsa biriniz iptal ettirirsiniz Ağustos ta iptal ettiren eş durumu ister. Eşlerden birisi başvurmasa da dediğimiz geçerlidir.

 135. yasemin dedi ki:

  Eşim polis memuru ben ogretmenim. Eşim Doğuya tayin istedi. Daha belli olmadi. Ben ise zorunlu görev süresi 5 yıl olan bir okulda 4. yilimi calismaktayim. Zorunlu görev suremin bitmesine 1 yil var. Eşimden bağımsız farkli illeri istesem herhangi bir okula yerlessem eşim bana 1 kez tabi olabiliyor. Eşim benim atandigim ile gelmeye calissa gelemedigi takdirde ben ise agustosta es durumu ile kendinin tayini ciktigi bir yere gecebilirmiyim acaba. Yani önce il dışı yapip sartlar bize uymadigi takdirde esimin tayini ciktigi yere Özür durumu yapabilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   İl dışına tayin istedikten sonra ağustos eş durumuna başvuru yapabilirsiniz.

 136. Gürkan dedi ki:

  İl dışı tayin isteyeceğim. Fakat bazı sorular var kafamda. Cevap verirseniz sevinirim. 1. Benim yazdığım ili eşimde yazmak zorunda mı? (bana Antalya açılıyor fakat eşime açılmıyor) 2. Benim tayinim çıkarsa eşim özür grubundan gelecek. Ben tekrar ne zaman özür grubu tayini isteyebileceğim?

  1. Editör dedi ki:

   Tabii cevap veririz ne demek.
   1. Eşinizle aynı ili yazma zorunluluğunuz yok zaten eşinize Antalya açılmamış.
   2 Sizin tayininiz Antalya Manavgat’a çıksın. Eşiniz ağustos özür grubundan eğer Antalya Manavgat’a gelirse siz artık eş durumu isteyemezsiniz. Eşiniz Ağustos ayında Alanya’ya gelirse siz şubat ayında tekrar eş durumu isteyebilirsiniz.
   Burada şuna dikkat edin. Gittiğini il büyükşehirse ve ayrı ilçelerdeyseniz eş durumu istersiniz. Büyükşehirlerde aynı ilçedeyseniz eş durumu isteyemezsiniz.
   Kafanıza takılan soru varsa sorunuz.

   1. Gürkan dedi ki:

    Sayın editör kusura bakmayın kılavuzda bulamadım. O yüzden size soruyorum. Mesela her ikimizinde tercih yapma hakkı varken eşim hiç tercih yapmadı sadece ben tercih yaptım ve benim tayinim çıktı. Eşim ağustos ayında özür grubuna başvurabilir. Mesela eşim ve ben farklı illeri yazdık. Birimizin tayini çıktı, diğeri Ağustos özür grubuna başvurabilir. Mesela bir il bana açıkken eşime açık değil. Ben o ili tercih ettim ve tayinim çıktı. Eşim Ağustos ayında o il için özür grubuna başvurabilir. Bunlar doğru mu? Kılavuzda yazmıyor ve çeşitli dedikodular var. Doğruysa somut bilgi var mı benim göremediğim?

    1. Editör dedi ki:

     Hocam şunu yapın içinizi rahatlatın 🙂 Sizin tercih edeceğiniz illerden bir iki ilde eşinize zaten gelme ihtimali olmayan çok iyi okullardan birer tercih yaptırın.

     Size açılan ile siz gittiniz eşiniz de Ağustos ta eş durumu ister merak etmeyin. Diğer yorumlara da bakın lütfen

 137. muhammed dedi ki:

  3.bölge 5.hizmet alanında 30 eylül itibariyle üç yıl görev yapan bir öğretmen 2.bölgeden 4.hizmet alanına tayin isteyebilir mi?

  1. Ali dedi ki:

   İsteyebilir 4.5. ve 6. Hizmet alanlarına tayin isteyebilir

 138. Nursal Yıldırım dedi ki:

  Esim memur ve 2 yıldır doğuda görev yapıyor.Tayini güneydoğuya çıktı.bende 8 yıldır farklı bir ilde görev yapıyorum.esimin tayininin çıktığı yere İl disi tayin istersem ve tayin olamazsam aynı yıl içinde eş durumu tayini isteyebilir miyim? klavuzda bu duruma dair bir ifade bulamadım.

  1. Editör dedi ki:

   İstersiniz, herhangi bir engel yok. Hatta il dışı ile o ile gidip, ağustos ta tekrar eş özrü isteyebilirsiniz.

 139. gönül dedi ki:

  eşlerin ikisi farklı illere çıkarsa biri iptal edebiliyor bu güzel. peki eşlerin ikisi de doğu görevi yükümlüsü, ikisi de bulundukları ilden farklı bir il ama aynı ili tercih yaptı ve ikisine de o ilin birbirinden çok uzak iki köyü çıktı. bu durumda da eşlerden biri atamasını iptal edip ağustosta eş durumu atamasından tercih yapabiliyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   İptal etmenize gerek yok. Ağustos ayında birisi eş durumu ister. Ancak detaylı bilgi verirseniz daha sağlıklı açıklama yaparız.

   1. gönül dedi ki:

    biz eşimle samsunu yazmayı düşünüyoruz. ikimizin de doğu görevi duruyor. bu il dışı tercih döneminde ikimiz de tercih yaparsak diyelim birimize asarcık diğerimize ayvacık çıktı. nasıl aynı ilçeye gidebiliriz? ikimizde iptal etmeden ağustosu mu beklemeliyiz eş durumu için? ve bir şey daha sormak istiyorum. eşim askerde ve temmuzda bitecek İnşallah. benim araştırmama göre eylülde iş başı yapabildiği için önümüzdeki il dışı tercih döneminde tercih yapabiliyor ben böyle anladım doğru mudur acaba?

 140. Erkn dedi ki:

  Hocam zorunlu hizmeti 6 yıl olan okulda çalışıyorum 30 eylül baz alınınca 5 yıl 11 ay 25 gün çıkıyor 5 gün eksik olduğundan zorunlu hizmet yapıyor gözükür durumda:(. 5 gün kayıp askerlik öğretmenlikten dolayı acemilikte.. Yönetmelikte zorunlu hizmeti 6 Aydan az kalanlar muaf tutulur diye bir madde var mı ilçe milli eğitim bu maddeye göre muaf yapabilir mi ? Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   http://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/30-eylul-baska-zorunlu-hizmetin-bitmesine-6-ay-kalmak-baska-7716.html

   Bu yazımızı okuyunuz. Maalesef 5 gün ile kaçırıyorsunuz. 1 gün ile kaçıran öğretmen arkadaşlarımız var. Ayrıca aşağıdaki yazımızı da okuyunuz destek veriniz.

   http://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-personel/kisa-donem-askerlik-zorunlu-hizmetten-sayilmalidir-7738.html

  2. M.polat dedi ki:

   Zorunlu hizmet 6 aydan az kaldığı için tamamlanır

   1. Demir Y dedi ki:

    Editör maalesef tamamlanamaz diyor. Sayın hocam eminseniz neye istinaden tamamlanır belirtirseniz ben gibi öğretmen arkadaşlar ona göre davranabilsinler.

 141. ibrahim dal dedi ki:

  Gecen yil agustos Özür grubundan eşimin yanina atandim 1 yıldır zorunlu hizmet gorevimi yapiyorim , eşim il disi tayin isteyecek fakat benim puanım daha yuksek olduğundan ben de tercih etmek istiyorum ama benim il disi tercih etme hakkim olur mu ?

 142. hatice aslanboğa dedi ki:

  il dışı ataması geçen yıla göre geç yapılmıyor mu ? sanki geçen yıl daha erken yapılmıştı. bir de il dışı yı iki yıla düşürme olayı olmaz mı ? kalktı mı bu mevzu artık gündemden ?

  1. şeyda uludoğan dedi ki:

   yok hocam sanki geçen yılla aynı tarihteydi. iki yıl olayı da düşmez. keşke düşse de çoğu kişi gitse. gerçi sınıfçı hep aynı yerinde kalıyor. branşçı güzel yere gidiyor o da ayrı bir mevzu

 143. Huseyin dedi ki:

  Eşi sigortali çalışıyor olan biri
  Zorunlu hizmetini tamamlama diysa
  Esinin calistigina dair evraklari ne zaman teslim ediyorr

  1. Kurumunuza durumunuzu anlatan açık bir dilekçe ve ilgili evrakları vakit kaybetmeden teslim ediniz. İdarecilerin ne yapacağı belli olmaz.

 144. Matematikçiler dedi ki:

  Zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmenin iller arasında boşaltacağı kadroyu, il içi isteğe bağlı tayinde yazarsak durum ne olur?

  1. İl içi atamada o kişinin normu boş gözükmeyebilir, bu yüzden yazamazsınız. İl dışı önce olmuş olsaydı olurdu.