Öğretmenlerin özür grubu atama sonucu atama iptal işlemi

Özür grubu atama sonucu iptal edilebilir mi sorusu atama sonuçlarının belli olmasından kısa süre sonra ogretmenlericin.com olarak aldığımız en fazla sorulardan oldu. Ağustos 2017 eş özrü, sağlık özrü sonucu yer değiştiren öğretmenler özür grubu atama sonucunu iptal ettirmek istiyor.

Öğretmenlerin özür grubu atama sonucu atama iptal işlemi

Öğretmenlerin özür grubu atama sonucu atama iptal işlemi

2017 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama yer değiştirme sonuçları açıklandı. Ağustos 2017 öğretmen atama kılavuzu ve atama takvim kapsamında özür grubu atama sonuçları 29 Ağustos 2017 Salı günü açıklanması gerekirken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) başvuruların bitmesinden saatler sonra ilk defa bu kadar kısa sürede sonuçları açıkladı. Özür grubu atama iptali için gelen sorulara yanıt arayalım.

ATAMA SONUCU İLİŞİK KESME

Özür grubundan ataması çıkan öğretmenlerin ilişik kesme işlemleri Kurban Bayramı tatilinin sona ermesi ile başlayacak. 5 Eylül 2017 Salı günü öğretmenler ilişik kesebilecek. ogretmenlericin.com olarak özür grubu atama sonuç kararnamelerinin 5 Eylül salı öğleden sonra okullara ulaşacağını tahmin ediyoruz. Eş durumu, sağlık özrü ve diğer özür grubu nedenlerinden dolayı özür grubu yer değiştiren öğretmenler ilişik kestikten sonra yeni okulunda göreve başlayacak.

İller arası özür grubu ataması gerçekleşen öğretmenler ilişik kestikten sonra 15 gün içerisinde yeni okuluna giderek göreve başlama işlemlerini yaptırmalıdır. Örnek verecek olursak; Bitlis Hizan’da çalışan bir sınıf öğretmeni eş durumu özründen Muğla Milas’a atanmışsa 6 Eylül tarihinde Hizan’daki okulundan ilişik keserek görevinden ayrıldığı takdirde 21 Eylül tarihine kadar Milas’ta yeni okulunda göreve başlamalıdır. İller arası yer değiştirme göreve başlama mehil süresi 15 gündür.

ÖZÜR GRUBU ATAMA İPTAL İŞLEMİ

Özür grubunda yer değiştiren ancak atamasını iptal ettirmek isteyen öğretmenler sitemize bu hususta soru sormaktadır. Özür grubu ataması iptal edilebilir mi? Özellikle özür grubu tercihlerinde son tercih olan il genli atamayı kabul eden öğretmenler arasında özür grubundan gitmek istediği yerden çok uzak yere atanan öğretmenler özür grubunu iptal ettirmek istemektedir.

Öğretmenlerin il içi, il dışı, özür grubu atama iptal işlemleri hakkında tüm yazıları okumak için Tıklayınız

Özür grubu iptali ile ilgili seçenekleri değerlendirelim;

 • Eşi eş durumundan atanamayan il dışı ile atanmış öğretmenlerin durumu; Haziran 2017 iller arası yer değiştirme ile il dışına atanan öğretmenlerden ilişik kesmeyerek Ağustos özür grubunu bekleyen öğretmenler eşleri özür grubundan atanamadı ise özür grubu atama sonucu iptal isteğinde bulunabilirler. İl dışı atama sonrası ilişik kesmeyen ve eşi eş durumundan atanamayan öğretmenler 5 Eylül itibari ile okula dilekçe verebilir. Verilen dilekçede il dışı atama ile atandığını ancak eş durumu için ilişik kesmediğini, eşinin de özür grubundan atamasının yapılmamasından dolayı aile bütünlüğünün korunması için il dışı atamanın iptali istenecek.  Bu hususta MEB tarafından illere önceki dönemlerde gönderilen e-posta;
İl dışı atama & Eş özrü

İl dışı ataması çıkan ancak eşi eş durumundan atanamayan öğretmenlerin il dışı atama iptal dilekçe örneği İNDİR

 • Özür grubu atama sonucu isteğe bağlı iptal işlemi; 2017 yılı Ağustos ayı özür grubu atama sonucu ataması çıkan öğretmen okulu beğenmeme, eşinden uzak bir yere atanması gibi nedenlerden dolayı özür grubu atamasını iptal ettiremez. Çünkü atanılan yere öğretmen tarafından tercih yapılarak yerleştirildi. 41.tercih dahi isteğe bağlı olarak işaretlenen bir seçenektir. Bu yüzden bunlar geçerli mazeret olarak gösterilemez ve özür grubu atama sonucu iptal işlemi yapılamaz.

NOT; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özür grubu atama iptali için isteğe bağlı bir iptal hakkı verilirse tercihini beğenmeyen öğretmen iptal işlemi yaptırabilir. İl dışı atama iptali için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu hak verilmişti. Ancak özür grubunda bu hakkın tanınacağını düşünmüyoruz çünkü takvim sona ermek üzere ve okullar açılacak. Yine de bu hakkı beklemek isteyen ve özür grubu atama sonucunu isteğe bağlı iptal ettirmek isteyen öğretmenler ilişik kesme konusunda aceleci davranmasınlar ve seminerin ikinci haftası ortalarına kadar beklesinler. Aklımıza gelen hususları konuya ekleriz ancak bu konuda soru sormak isteyen öğretmenler yazının yorum kısmından sorularını net ve açıklayıcı olarak sorarlarsa daha seri bir şekilde cevaplayabiliriz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

100 yorum

 1. Sayın editör, Ağustos 2018 sağlık özrü atamam gerçekleşti,ilişik kesmedim iptal dilekçesi verdim.iptal hakkı verip verilmeyeceği muamma,okullar da başlıyor, cikmazdayim söyleyeceğimiz her kelime benim için önem arz etmekte,ne yapmalıyım

 2. Eylül ayında il içi tayinim çıktı. İptal dilekçesi verdim ama hala yanıt gelmedi. Ne yapmam gerekiyor?

 3. 2017 eylül il dışı ataması sonucu için iptal dilekçesi verdim 20 eylülde ilişik kestim atamam iptal olmuş Yen’i görev yerinde öğrendim iptal olduğunu göreve yeni görev yerinde başladım fakat mebbis nakli eşli görev yerimde kaldı taşınmıyor bu durumda eski görev yerime mi dönerim ?

 4. 18 eylül tarihinde ilişik kestim. Yen’i görev yerime katılışım 15 gün meyil izninden soran 15. Gün 2 ekim mi 16. Gün 3 ekim mi?

 5. Haftasonu yapılan aramada tayinim tercih ettiğim bir okula cikti. Okulda alanim bir öğretmeni norm fazlası diye müdür yardımcısı yapmışlar. Şuan ben de norm fazlası oldum. Atamayı iptal ettirebilirmiyim? Eski okulum farklı bir ilçede atama olmadı yerime.. birde ilişik kesme süresi 2 gün iptalndilekcesi versem yetisirmi?

  • Siz okula göreve başlamadan resmi olarak norm fazlası olamazsınız. Bu yüzden bu durumunuz mazeret olamaz ancak siz iptal dilekçenizi verin. Lakin iptal edilmeyecektir.

 6. Merhaba. 28 agustosta esim mazeret gurubu(es) atamasi yapildi. ayni gun iptal dilekcesi verdik. hala yanit alamadik. bakanlik kesin yanit verir mi? Ne yapmaliyiz. Lutfen yardim edin..
  be

 7. Hocam il içi eş durumundan tayinim çıktı ancak 5eylülde iptal dilekçesi verdim okullar açılacak hala yanıt yok ben artık cevap gelmediği için atandığım okulda başlamak istiyorum Md mmüz dilekçe sonuçlanana kadar karanameni veremem diyor ben ailişik kesip Yen’i okulumda başlasam sonradan dilekçe sonucuna göre problem olur mu

 8. Dilekçelere ne zaman cevap gelir sizce? 15 günlük ilişik kesme süresini aşmaktan korkuyorum. Ayrıca olumlu sonuçlanır mı sizce? Hiçbir resmi yazıya ulaşamadım konuyla ilgili

 9. Ben okulumdan ilisik kestim.buradada baslattim.esimin oldugu ilceye atandim.ben eski okuluma geri donebilirmiyim

 10. Eş durumu tercihi yaptım tercihlerime atanamadın! Milli eğitimin gönderdiği her yere giderim şıkkını hayır işaretledim! Ek yerleştirmelerde buna rağmen ilçe emrine atandım! Atanamadığım için eski yerimde düzenimi tekrar kurmuştum! Bu sebebi gerekçe göstererek atamamın iptalini istedim ! İptal olmaz diyen sayısı çok! Sizin görüşünüz nedir?

 11. Dun ilce meb e atandigimi duydum bu durumda ben hangi okulda basliyacam ben ilceden baska yerlere verilirmiyim ilcede bos yoksa

 12. İyi akşamlar hocam ben askeri personelim Muş’tan Denizli merkeze tayin oldum eşimde eş durumu ile Çardak ilçesine atandı.60 km yol gidip gelecek ayrıca pansiyon olduğu için nöbet olayı var yani aile boyu nöbet tutacağız eşimin merkezde herhangi bir okula tayin olma ihtimali varmıdır. Teşekkürler

  • Eşiniz görevlendirme yapılması için bir dilekçe versin. Geçici görevlendirme ile çalışma ihtimali var. Şubat 2018 özür grubu atamasında da eş durumu yapar.

 13. esimle biz farkli illerdeydik.ikimizde ozur grubu istedik.ben esimin yanina tayin oldum.esim okul tercihi yapmadigi halde ona da ilce emri gelmis. esimin tayini iptal olma sansi var mi? ikimiz de farkli illerde olmus olcaz yani magdur olduk

 14. Merhabalar. Ben ilk kisim için basvuru yaptım ama tercih etmedim çünkü okullar aileme uzakti . Gitmek istesem tercih yapardim. Ancak dun aksam resen atandigimi gördüm. Bu konuda ne yapilabilir

 15. Merhabalar eş durumundan tayinim çıktı fakat boşanma davası açtım ilişik kesmeden tayin iptali dilekçesi verdim.eski yerimde aynı okulumda kalır mıyım yerime atanan biri var o mu okulda kalır ben mi

 16. Özür grubu ek atama ile ilçe mem e tayinim çıktı. 27 sinde yapılan atamada tayinim çıkmamıştı. bu yüzden tüp bebek tadavisine başlamıştık. İptal ettirebilir miyim?

 17. sağlık özründen dolayı atama istemiştim çıkmadı akabinde ilçe emrine atanmışım ve ilerleyen dönemde ilçenin her hangi bir yerine atamamın yapılması beni sağlığım açısında etkileyecektir bundan dolayı iptal isteme hakkım var mı.

 18. eş durumu atamasında tayinim çıktı ama eşimle boşanma sürecine girdiğimiz için ilişiğimi kesmeden atamamı iptalini istedim. Ama benim yerime eş durumundan başka bir öğretmen atandı. Hangimiz okulda kalır.Yada müdür norm açıp ikimizi de aynı okula alabilir mi

  • Siz gidersiniz, öncelik ilçede yoksa il genelinde atamanız olur. Norm açma gibi bir durum varsa açılabilir ancak keyfi bir norm arttırımı olamaz.

 19. Kocaeli başiskele de çalışıyorum. Eşim asker ve Mart’ta izmir Foça ya tayin olmuştu.Ağustos ayı özür durumuna başvurduk tayinim çıkmadı. 5 eylül de Foça ilçe milli eğitime kura ile atandım. Eşim 1 hafta içinde tayin bekliyor. İzmir in başka ilçesine tayini çıkarsa yada kocaeli başiskeleye tekrar dönme durumu olursa ne yapmam gerekir. İlişik kesip Foça ya katıldıkdan sonra eş tayin durumu hakkında dilekçe yazıp tayinimi izmir ilçesine yada Kocaeli’ye isteyebilir miyim? İlişik kesmem için kaç günüm var? Resen olan tayinimi iptal ettirmek için kaç günüm var? Acil bilgi lütfen

  • İlişik kesip Foça İlçe Milli Eğitim emrinde göreve başlayacaksınız. Sonrasında eşinizin atama durumuna göre dilekçe ile eşinizin atanacağı ilçeye görevlendirme isteyeceksiniz.

   • Peki izmir dışı il ataması olursa ne yapacağım? İlişik kesmek için son tarih ve tayin iptali için son tarih ne?

   • Peki işim izmir içi değil de başka bir ile tayin olursa yine mi dilekçe ile görevlendirme isteyeceğim? İlişik kesmem için son tarih ne? Bir de atamamı iptal ettireceğim son tarih ne?

   • 2.il dışı tayin yaparken mebbiste tayin isteme gerekçesinin hiçbiri bana uymuyor.il dışına tayin istiyorum seçeneğin seçmeli miyim;önceki seçeneği de bos mu bırakmalıyım ?

 20. Hocam mrb. 41. tercihi işaretlemedim ama ilçe mebe atamışlar. İptali için dilekçe yazmayı düşünüyorum. Fakat eşimin durumu ne olacak o zaman. O da ilişik kesmemişti ve iptal dilekçesi yazmıştı. Şimdi durum ne olacak bilgi verirseniz sevinirim. İyi akşamlar…

   • S.a hocam. 4900 kişinin ilçe emrine atanması ile ilgili iptal dilekçesi vermiştim ve hala cevabı bekliyorum. Bu arada 2. ilici özür atamasından yerim boş gösterilmiş ve okula bir kişi daha geldi 2 kişi norm fazlası oldu. burada benim puanım diğerlerinden yüksek. Acaba burada ben mi mağdur oluyorum yine. Bir de konuyla ilgili şikayet dilekçesi vs…ne yapabilirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 21. 5 Eylül’de yapılan özür grubu ataması için iptal hakkı tanınır mı? 41 açmayan bir sürü kişi varken resen yapılan bu atamada iptal durumu olması gerekmez mi?

 22. Merhabalar. Eş durumu 1. aşamada Yalova’yı tercih ettim ancak 2. aşamada eşimin tayininin Marmaris’e olduğunu öğrendim ve okul tercihi yapmadım. Bu durumda bugün atamam yapılmış ise iptal edilebilir mi? Eşimin yeni görev yerini ibraz ederek bir yol izlenebilir mi?

 23. hocam saygılar kolay gelsin eşim gaziantepte eş durumu tayini istedik izmire tayinimiZ çıktı eşim bu gün gaziantepteki okulunda malum mesai başladı kararnameyi bekliyor peki eylül maaşını su anki okulumu yapacak diger sorumda yol harcırahı ile ilgili olacak hemen çıkarmı malum evimi eşualarımı izmire taşımam gerekecek ilginize teşekkür ederim sağlıklı günler diliyorum.

  • Eğer bugün ayrılış yapar ve yarın İzmir’de başlarsa maaş yetişir, mehil süresi kullanırsanız ayın 8 inden sonraya kalırsa maaşınız gelecek aya kalır. Maaşınızı her durumda İzmir’den alacaksınız. İzmir’de okulu ile görüşün maaşlar ne zaman yapılıyor öğrenin. O tarihten önce başlarsa maaş yetişir. Harcırah ne zaman yatar bilemeyiz, milli eğitime kalmış bir durum. Bir haftada da alan var 1 ayda da alan var.

 24. eşim ve ben il dışı ataması istedik benim tayinim çıktı ancak eşimin çıkmadı eşimin eş durumu ile atandığım ilin başka ilçesine çıktı iptal etmemiz mümkün mü yardımcı olursanız sevinirim.

 25. İlişiğimi vekalet ile eski okulumdan kestireceğim.kararname 5 eylül öğleden sonra gelirse seminering ilk günü eski okulumda mı olmam gerekir?

  • 5 Eylül günü kesilirse sorun olmaz ancak kararname eğer 6 Eylüle sarkarsa 5 Eylül de seminerde olmadığınız için sıkıntı yaşarsınız.

 26. Annemin bakıma muhaç olması nefeniyle annemi görev yaptığım ile gelmeye razı edemeyince careyi annemin yanına gitmekle buldum.Ancak atamamın yapılması ile birlikte eş ve çocuklarımın dolayısıyla benim psikolajim bozuldu.Duruma tanıklık een annem görev yaptığım ile gelmeye razı oldu.Bu durum da atamam iptal olur mu

 27. Özür gurubundan yaptığım tercihler gelmedi, 41. Tercihe hayır dedim. Dün yapılan MEB açıklamasına göre il emri verilecek gibi. Ben bulunduğum ilde kalmak istiyorum il emrini çıkarsa babada da iptal ettirebilirmiyim

 28. Daha önce özür grubunda (2015) ve il dışı tayinlerde (2017) iptal hakkı verilmişken siz bu yıl için nasıl bu kadar kesin cevaplar verebiliyorsunuz iptal olmayacağına dair? Resmi bir açıklama yapıldı da biz mi gözden kaçırdık?

  • Ne zaman çıkacak yazı? 5 Eylülde boş kalan normlara atama yapılacak, 8 Eylülde ikinci il içi il dışı başlıyor. İptal bu süreçte mümkün değil.

 29. İyi akşamlar özür grubu atamasıyla tayinim Ümraniye den başakşehir e çıktı okul tam gün ev ve ulaşım sıkıntısı var tayinim iptal ettirme hakkım olabilir mi?

 30. Eşim ile il dışı tayin istedik benimkisi çıktı eşimin cikmadi ilişik kesmedim eş durumu tayininde eşimin başka bir ilçeye çıktı atamalarimizin iptali mümkün mu

 31. Meb in isteğe bağlı iptal hakkı vermesini istiyoruz..Eş durumundan eşimizin yanına gelmek istedik ancak bu atama ile mağduriyetimiz daha da arttı..ne olur sesimize kulak verin!!@

  • Bende Meb in isteğe bağlı iptal hakkı vermesini istiyorum. Bu konuda ne yapabiliriz.Yeni açılan İmam Hatip lisesine tayin istedim ve çıktı.Fakat okulun yatılı erkek lisesi olacağı belirtilmemiş.Okulun adı Şehit Faruk Demir Anadolu Lisesi olarak geçiyor.Özür gurubundan atamamı nasıl iptal ettirebilirim?

 32. 2017 il dışı tayinim çıktı fakat özür gurubunda eşimin tayini çıkmadı. tayin iptal ettirmek istiyorum .il emri verilirse illaki gitmek zorundamıyız?

 33. İyi günler. Eş durumundan atamam yapıldı.İstanbul da eşim Anadolu ben Avrupa yakasına atandım. İkimizde ilçe merkezine yakın liselerdeyiz. Acaba Anadolu yakasına ocak ayında eş durumundan tayin isteyebilirmiyim. Yoksa beklemem mi gerekecek ne kadar bir süre sonra tayin isteyebilirim.Teşekkürler.

 34. Mem in 86 saat 4 norm 1 i acik olarak gosterdigi okula atandiktan sonra ogrendik ki 42 saat ders var,toplamda da 4 ogretmen olduk.bu durumda kim suclu ve kim norm fazlasi olacak?okulda mi yoksa ilcede mi dusuk puanli olan norm fazlasi olur ?tesekkurler

 35. Eşimle aynı okula tayinim çıktı ve boşanma durumunda olduğumuz için karşı taraf tayini iptal ettirme gibi bi durumu olur mu?

 36. Benim il dışı isteğe bağlı eşimin Özür durumundan tayini çıktı ancak esimin doktoru gebelinin riskli olduğunu ve yolculuk yapmaması soyledi bu doğrultuda tayinimızı iptal ettirebilirmiyiz

 37. İl dişindan ayni yil tayin isteyen birine ilçe emri başka birine il emri çikiyor.ben merkez ilçenin birine atandiğim halde ilçe emrine verildim mesela.başka biri il emrine verilebiliyor.il emrine verilince daha uzak yerler ilçe emrine verilince daha yakin yerler gelebiliyor. O zaman il dişi isteyenlere İl ilçe emri neye göre veriliyor.

 38. Öğretmen eş özründe tercih ettiği okulun durumunu sormadan tercih yapmış ve ataması olmuş. Ancak ataması çıkan okul tam gün diye iptal etmek istiyor. Mümkün mü?

 39. Es durumundan tayinim çıktı ancak tercih doneminde okul müdürü il merkezden ulaşım olduğunu söylemişti ancak atmadan sonra ulasim imkani olmadığını öğrendim 100km mesafe var esim özel sektörde yanima gelmesi imkansız acaba tayinimi iptal ettirebilir miyim

 40. Esimle aramda 210 km var.ilceye 54km.uzak oldugunu bilerek yazdik ama sitesinde gidis gelis yapilmaktadir yaziyor.ama koye gidis gelis yok.suc kimin.iptal etmek istiyorum. Ne yapabilirim

 41. 40.tercih ilceye 54km. Mesafeyi bilerek yazdim ama sitesinde koye gidis gelis var yaziyor.ama gidis gelis yok.suc kimin.iptal etmek istiyorum .ne yapabilirim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM