Okullar Güncellendi, Öğretmenler Mağdur

Okullar Güncellendi, Öğretmenler Mağdur Okullar Güncellendi, Öğretmenler Mağdur edildi. Öğretmen arkadaşlarımız hatırlarlar; Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 17.04.2015 tarihinde yürürlüğe girmişti. Bu yönetmelikte okulların Hizmet Bölgeleri, Hizmet Alanları, Zorunlu Çalışma Süresi, Hizmet Puanları, kısaca okula ait bilgiler ile bununla ilgili iş ve işlemler yer almaktadır. Şubat 2016 tebliğler dergisinde 2 bin 737 […]

Okullar Güncellendi, Öğretmenler Mağdur

Okullar Güncellendi, Öğretmenler Mağdur

Okullar Güncellendi, Öğretmenler Mağdur edildi. Öğretmen arkadaşlarımız hatırlarlar; Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 17.04.2015 tarihinde yürürlüğe girmişti. Bu yönetmelikte okulların Hizmet Bölgeleri, Hizmet Alanları, Zorunlu Çalışma Süresi, Hizmet Puanları, kısaca okula ait bilgiler ile bununla ilgili iş ve işlemler yer almaktadır.

Şubat 2016 tebliğler dergisinde 2 bin 737 okulun hizmet bilgileri güncellendi. Bu güncellemeler arasında en dikkat çekenler ise değişen Okul Hizmet Puanları ve okulun Zorunlu Çalışma Süresi.

20.01.2016 tarihli yazıda değişen kurumların değişme gerekçesi olarak; “Söz konusu Yönetmeliğin 38 inci maddesinin 4 üncü fıkrası ile 39 uncu maddesinin 3 üncü fıkrası gereğince” denilmektedir.

Peki MEB’i belirttiği bu hükümler nedir? Birlikte bakalım;

(4) Eğitim ve öğretime yeni açılması, dönüştürülmesi ya da benzeri nedenlerden dolayı Ek-2 Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları Çizelgesinde yer almayan eğitim kurumlarının yer alacağı hizmet alanları ile hizmet puanları, çizelgede değişiklik yapılana kadar o eğitim kurumuna en yakın mesafedeki eğitim kurumu emsal alınarak değerlendirilir. Bu eğitim kurumları, valiliklerce her yılın kasım ayı içinde Bakanlığa bildirilir ve Bakanlıkça yapılacak değerlendirmeden sonra Ek-2’de yer alan Çizelgeye dâhil edilerek Tebliğler Dergisinde yayımlanır.

(3) Eğitim-öğretime yeni açılan ya da dönüştürülen eğitim kurumları ile bulundukları yerleşim yerinin idari bağlılığının değişmesi ve benzeri nedenlerle hizmet alanının yeniden belirlenmesi gereken eğitim kurumları, her yıl valiliklerin kasım ayı içinde yapacakları teklifler doğrultusunda aralık ayı içinde Bakanlıkça değerlendirilir ve Tebliğler Dergisinde yayımlanır.

 Mayıs 2015 Tebliğler Dergisinde son güncellemeler yapılmıştı. Üzerinden bir yıl geçmeden bu değişikler neden yapıldı? Üç beş okul değişse anlaşılır ancak bir sene dahi dolmadan 2 bin 737 okulda bu kadar güncelleme yapılması iyi bir izlenim oluşturmamaktadır. Sormak lazım bu okulların bilgileri önceden hatalı mıydı?

Okulların Hizmet Bilgileri Güncellendi 

ogretmenler-icin-meb-okullarin-bilgileri-guncellendi-okullarin-hizmet-guncel-hali

 

Öğretmenler İçin haberinde değinildiği gibi şu soruları sormak gerekli;

Neden bu liste Şubat 2016 öğretmen atama tercihleri öncesi güncellenip yayınlanmadı? Zamanlama daha erken olamaz mıydı?

Öğretmenler bu konuda mağdur olmayacak mı? Örneğin yılda 22 hizmet puanı veren bir okul tercih eden öğretmen, bu okulun hizmet puanı 18’e düştüğü için yıllık 4 hizmet puanı kayba uğramayacak mı?

Aynı şekilde zorunlu hizmet süresi 4 yıl olan bir okul tercih eden Öğretmen aynı okulun zorunlu hizmet süresi 5 yıla çıkarıldığı için 1 yıllık kayıp yaşamayacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı bu güncellemeleri Şubat 2016 Öğretmen Atamalarından önce yapmalıydı ve birinci aşaması dün sona eren öğretmen ataması tercihlerine yetişmeliydi. Ya da tercih süresi uzatılmalıydı.

İkinci bir husus ise dönem sonunda yani yaz döneminde il içi ve il dışı tercihinde bulunacak öğretmenlerin durumu, mağduriyeti.

Üç yıllık zorunlu hizmet süresi olan bir okulda çalışan ve üç yıllık sürenin tamamlanmasına birkaç ay kalan öğretmen zorunlu hizmetinin bitmesini ve tayin istediğinde zorunlu hizmetini tamamlamasından dolayı açık norm olan tüm okullara tercih isteyeceğini düşünürken bu güncellemeden sonra okulunun hizmet süresi dört yıla çıktığı için mağdur olacaktır. Zorunlu hizmet süresi bir yıl daha uzayacak olup tayin istese dahi zorunlu hizmeti uzayıp, zorunlu hizmetini tamamlamadığından dolayı açık norm olmasına rağmen zorunlu hizmet olmayan bir okula tayin tercihinde bulunamayacaktır.

Örneğin Ağrı ili Patnos İlçesinde yer alan Dedeli Sebahattin Yıldız Ortaokulu güncellemeden önce Zorunlu Hizmet Süresi üç yıl ve Hizmet Puanı otuz puandı. Güncellemeden sonra Zorunlu Hizmet Süresi dört yıl ve Hizmet Puanı yirmi altı puan oldu.

ogretmenler-icin-guncellenen-okullarin-hizmet-puanlari-karsilastirma-eski

 

ogretmenler-icin-guncellenen-okullarin-hizmet-puanlari-karsilastirma-yeni

Mağduriyet 1:

Bu okuldan tayin isteyecek ve zorunlu hizmetinin bitmesine az bir süre kalan öğretmen/öğretmenler mağdur oldu.

Mağduriyet 2:

Şubat 2016 öğretmen atamasında bu okulu tercih eden ve bu okula atanacak öğretmen/öğretmenler tercih sırasındaki bilgilerden farklı bilgilere sahip bir okula atanacağından mağdur olacaklar.

Bu güncellemelerden sonra tam tersi durumlarda da ortaya çıktı.

Örneğin Diyarbakır ili Bağlar İlçesinde yer alan Oğlaklı İlkokulu güncellemeden önce Zorunlu Hizmet Süresi dört yıl ve Hizmet Puanı yirmi altı puandı. Güncellemeden sonra Zorunlu Hizmet Süresi üç yıl ve Hizmet Puanı otuz puan oldu.

ogretmenler-icin-guncellenen-okullarin-hizmet-puanlari-karsilastirma-eski-diyarbakir

 

ogretmenler-icin-guncellenen-okullarin-hizmet-puanlari-karsilastirma-yeni-diyarbakir

 

Şimdi ne olacak?

Kurumlar güncel hali ile yürürlükte ve öğretmenler güncellenmiş haline tabiler.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde aşağıdaki ifadelere yer vermiştir;

Kazanılmış haklar

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Öğretmenlerin, yürürlükten kaldırılan yönetmelikler kapsamında verilen hizmet puanları ile zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri geçerli sayılır.

 

Burada eskiden alınan puanlar, çalışılan sürelerde sıkıntı yok hepsi sayılıyor ancak sen artık yenisine tabisin diyor

Ne yapılabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı bu güncellemeleri sık sık yapmamalıdır. Okullar iyi değerlendirilmeli, istisnalar hariç sık güncellemeye gidilmemelidir.

Ayrıca zorunlu hizmet süresinin bitmesine az bir süre kalan öğretmenler yazılı dilekçe ile kurumlarına durumlarını anlatsınlar. Verilen cevaba göre hareket edilmesi gerekmektedir.

 

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

 

Öğretmenler İçin Arif Muzaffer KUL tarafından yazılan yazı. İzinsiz kopyalanması, link vermeden paylaşılması yasaktır.

 

Konuyla ilgili aşağıdaki haberlerimize lütfen göz atın.

 Durun Tercih Yapmayın! MEB Hata Yaptı!

ogretmenler-icin-ozur-grubu-tercih-hata-9-1

 

Bunu Okumadan Özür Grubu Tercihi Yapmayın

ogretmenler-icin-okullarin-hizmet-alanlari-hizmet-puanlari-en-son-1

 

Önemli: Bilgi ve haberlerimizi, Facebook, Twitter ve Google+1 da paylaşırsanız memnun oluruz.

© Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan bilgiler, resimler, haberler izin alınarak, kaynak gösterilmek kaydıyla kullanılabilir. www.ogretmenlericin.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

 1. Bende 4 sene diye geldim bu snene 5 e cikti ve tayin isteyemiyorum zorunlu bitmeden.Peki bu durumda nasil bir dilekce yazmamiz lazim. Ornek olarak bir dilekce varmi elinizde?

  • okulun zorunlu hizmet süresi artınca atama istenemez mı?kazanılmış hak bu.iyice araştırdınız mı?

    • hocam diyelimki zorunlusu 3 yıl olan bir okula atandım.3 yıl sonra yazın il içi il dışı atama isteyecekken diyelimki şubatta zorunlu hizmeti 6 yıla çıkardılar.ben 3 yıl çalıştığım için kazanılmış hakkım değil mi.yazın istedğim okula atama isteyemezmiyim?

     • Malesef sizin zorunlu hizmet yaptığınız okulun süresi 6 yıla çıkmış oluyor. Sizde 4-5 ay yüzünden sıkıntıya düşmüş oluyorsunuz. Normalde değişiklik olmamış olsaydı size tüm okullar açılırdı ancak zorunlu hizmetinizi tamamlamadığınızdan dolayı (okul bilgileri güncellendiği için mağdur oldunuz) sadece zorunlu hizmet olan okullar açılacak.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM