Önümüzdeki yıllarda öğretmen ataması yapılmayacak 20 branş

Önümüzdeki yıllarda en çok konuşulacak personel MEB bünyesinde yer alacağa benziyor. Öğretmen atamaları ve atama bekleyen öğretmen adaylarının durumu son dönemde basında sık sık yer alırken binlerce işsiz öğretmen adayının umutlarını azaltan istatistikler verilmeye devam ediyor. Hürriyet’in haberine göre önümüzdeki 6 yıl boyunca hiç atama yapılmayacak 20 branşa yer verildi. MEB bu alanlardan öğretmen ataması yapamayacak. Bazı branşlarda fazlalıklar göze çarpıyor.

Önümüzdeki yıllarda öğretmen ataması yapılmayacak 20 branş

Önümüzdeki yıllarda öğretmen ataması yapılmayacak 20 branş

2017 Şubat öğretmen ataması yapılacak mı yapılmayacak mı sorusuna haftalardır cevap beklenirken ardı ardına gelen öğretmen kontenjanları açıklaması ile MEB’in öğretmen ihtiyacı verileri atama bekleyen binlerce öğretmen adayını mutsuz ediyor. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada MEB’in 2020 yılına kadar öğretmen ihtiyacının ortalama 100 bin olduğunu belirtmişti. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin ise yaptığı açıklamada atama bekleyen 1 milyon öğretmen adayının olduğunu, MEB’in ise öğretmen ihtiyacı için 100 bin kontenjanı olduğunu vurgulamış, 900 bin öğretmenin özelde ve farklı alanlarda iş bulması gerektiğini ifade etmişti.

AKTEKİN: BAŞKA İŞ BULSUNLAR

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin’in açıklamalarının yankıları sürüyor. Eğitim Fakültelerinden mezun olmuş ya da bu fakültelerde okuyan öğretmen adayları ile formasyon alan ve atama bekleyen adayların toplam sayısının bir milyona ulaştığını belirten Aktekin, MEB’in önümüzdeki yıllarda atama yapacak kontenjan sayısının 100 bin olması göz önüne alındığında 900 bin kişinin başka işlere bakması, farklı sektörlere yönelmesinin faydalı olacağını açıklamıştı.

EN DOLU 20 BRANŞ AÇIKLANDI

Önümüzdeki 6 yıl süresince öğretmen atamalarında alım yapılmayacak 20 branş açıklandı. MEB personeli arasında mevcut durum ve fazlalık durum karşılaştırıldığında belirtilen 20 branşta atama yapılmasının mümkün olmadığı gözüküyor. MEB’in belirtilen 20 farklı branşta öğretmen ataması yapmadığı belirtilirken, ilgili branşlarda doluluk oranının yüzde 300’lere yaklaştığı gözüküyor.

Öğretmen Atama Kontenjanlar

20 BRANŞ İÇİN ATAMA YOK

Yukarıda tabloda yer alan branşlarda önümüzdeki 5-6 yıl süresince Milli Eğitim Bakanlığının atama yapmayacağı bilgisine yer verilirken ilgili branşlarda öğretmen ihtiyacının da olmadığı ifade edildi. Eğitim uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda ise binlerce öğretmen adayının MEB’e atanamayacağına dikkat çekilirken Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin tarafından yapılan açıklama gibi atama bekleyenlerin kendilerine farklı alanlarda iş bakmaları gerektiği belirtiliyor.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM