Özür grubu atama kılavuzu yayınlandı sözleşmeli öğretmenler unutuldu

2018 yılı Ağustos dönemi öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere bağlı yer değiştirme duyurusu içerisinde sözleşmeli öğretmenlere herhangi bir özür grubu hakkı tanınmadı.

Özür grubu atama kılavuzu yayınlandı sözleşmeli öğretmenler unutuldu

Özür grubu atama kılavuzu yayınlandı sözleşmeli öğretmenler unutuldu

Öğretmenlerin Ağustos 2018 özür grubu il içi ve il dışı yer değiştirme tayin başvuruları başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürlüğü tarafından atama duyurusu, özür grubu atama kılavuzu ve atama takvimi açıklandı. Ancak yayınlanan duyuru ve kılavuzda “kadrolu öğretmenler” vurgusu da dikkat çekti.

KADROLU ÖĞRETMEN ÖZÜR GRUBU ATAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı ilk defa özür grubu atama kılavuzunda kadrolu ve sözleşmeli ayrımına gitti. Önceki dönemlerde yayınlanan özür grubu yer değiştirme duyurularında MEB “Öğretmenlerin” ibaresini kullanırken 2018 yılı Ağustos dönemi özür grubu yer değiştirmelerinde “Kadrolu öğretmenlerin” ibaresine yer verdi.

Özür grubu atama duyurusu;

meb 2018 yılı ağustos dönemi özür grubu ataması
Özür grubu atama duyurusu

SAĞLIK ÖZRÜ VERİLMEDİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde sözleşmeli öğretmenlerin temsilcileri ile yarım saatlik bir görüşme yapmış, sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü verileceğini onlara açıklamıştı. Ertesi gün Bakan Selçuk basın mensupları ile Ankara’da yaptığı toplantıda da sözleşmeli öğretmenlere özür grubu yer değiştirme hakkı ile ilgili açıklamalarda bulunarak sağlık özrünün sözleşmeli öğretmenler için verileceğini belirtmişti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un o açıklamaları için aşağıdaki haberimize bakınız;

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama kılavuzu içerisinde özür grubundan yararlanacak öğretmenlerle ilgili;

“Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli kadrolu öğretmenlerin il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda aşağıda belirtildiği şekilde yapılacaktır.”

açıklamasında bulunarak sadece kadrolu öğretmenlerin özür grubundan yararlanabileceğini açıkça belirtti.

EŞ ÖZRÜ YOK

Sözleşmeli öğretmenler Bakan Ziya Selçuk’un öğretmene değer veren açıklamaları ve sıcak davranışlarından dolayı eş durumu taleplerinin hayata geçirilmesinden umutluydular. Ancak sağlık özrü ile birlikte öğretmenlere eş durumu özrü hakkı da verilmedi. Sözleşmeli öğretmenlerin bu mağduriyetinin giderilmesinde en büyük umut olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan bu konuda bir olumlu açıklama beklenmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Ölümü gösterip sıtmaya razı ol diyorlar….ya iş ya eş mantığına devam…degisen sadece
    kişiler…umutlanmistik ama maalesef…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim