DOLAR 6,1053
EURO 6,6045
ALTIN 326,0
BIST 116.829
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Hafif Yağmur

Özür grubu ataması eş durumu isteyecek öğretmenlerden istenen belgeler

Özür grubu yer değiştirmelerinde öğretmenlerden istenen belgeler bazen kafalarda soru işareti oluştururken milli eğitimlerde bazın farklılıklar da olabilmektedir.

Özür grubu ataması eş durumu isteyecek öğretmenlerden istenen belgeler
06.08.2018
A+
A-

Özür grubu ataması eş durumu isteyecek öğretmenlerden istenen belgeler

Özür grubu atamalarda bazen fazla evrak istendiğini görüyoruz. Oysaki tüm iş ve işlemlerin yayınlanan özür grubu atama kılavuzu ile atama takvimi kapsamında yapılması gerekmektedir. Özür grubunda öğretmenlerden istenen belgeler serimizde ilk yazımızı “eş durumunda istenen evraklar” olarak ele alıyoruz.

EŞ DURUMU YAPACAK ÖĞRETMENLER

Özür grubunda en çok yer değiştirmeler eş durumundan olmaktadır. Bu yüzden bu husustaki yazıma eş durumu ile başlamak istedim. Eşi öğretmen olanlardan istenen belgeler, eşi kamuda çalışanlardan istenen özür grubu evrakları ile eşi özelde çalışanlar olarak özür grubu atama sürecini çeşitlendirebilirim.

EŞİ ÖĞRETMEN OLANLAR

Bu konuda bazı milli eğitimlerin yanlış uygulama yaparak öğretmenlerden gereksiz yere evrak istediğini farkettim. Eşi öğretmen olanlardan özür grubunda evrak ibrazı istenmeyecektir. Karı koca öğretmen olanların tüm bilgileri zaten MEBBİS modülünde görülmekte olup başvuru sayfasında da bu bilgiler pasif halde ekrana gelmektedir. Öğretmenlerden görev yeri belgesi, evli olduklarına dair nüfus kayıt örneği dahi isteyen okul müdürleri var ama bunlar hatalı işlem yapıyorlar. Eşi öğretmen olanlardan belge istenmez.

EŞİ KAMUDA ÇALIŞANLAR

Eşi kamuda memur olan, kamu personeli olarak çalışanlardan görev yeri belgesi istenecektir. Görev yeri belgesi veya Atama/Yer değiştirme kararnamesi/onayı da geçerlidir. Örneğin özür grubu atamasında kamuda çalışan memurun ataması farklı ile çıktıysa ve göreve başlaması özür grubundan sonra olacaksa atandığına dair atama kararnamesi ile özür grubu ataması istenebilir.

EŞİ SSK’LI OLANLAR

Eşi SSK’lı (506 Sayılı Kanununa Tabi) olarak çalışanlardan özür grubunda istenen belgeler;

 • Eşinin çalışmakta olduğu iş yerinden alınacak görev yeri belgesi,
 • Bağlı bulunduğu vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak iş yerinin faaliyette olduğunu gösterir belge,
 • Son başvuru tarihinden geriye dönük son iki yıllık süre içinde en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının halen devanı ettiğini gösterir belge.
 • 360 gün sigortalılık süresinin hesabında, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genci Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilecektir.
 • Eşlerinin sigortalılık süresinin yeterli olmaması durumunda borçlanılması kaydıyla son iki yıllık süre içinde askerlikte geçen süreleri de sigortalı olarak geçirilen süreler kapsamında değerlendirilecektir.
 • Eşi ülke genelinde faaliyet gösteren, ancak merkezi belli bir ilde yerleşik olan şirketlerde çalışan öğretmen eşlerinin şirketlerin bu merkezleri dışında bulunan bir iş yerinde çalışıyor olmaları halinde, öğretmenlerden istenilen belgelere ilave olarak; atanmak istediği yerele eşinin iş yerinin faaliyette olduğuna dair belge (Anonim şirketlerde çalışanlar bu belgeyi kendi iş yerlerinden, diğer şirketlerde çalışanlar da çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacaklardır.)

EŞİ BAĞKUR’LU OLANLAR

Eşi Bağ-Kur’lu (1479 Sayılı Kanununa Tabi) olarak çalışanlardan özür grubunda istenen belgeler;

 • Aile kayıt örneği
 • Bağlı bulunduğu vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak iş yerinin faaliyette olduğunu gösterir belge.
 • Son başvuru tarihinden geriye dönük son iki yıllık süre içinde en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının halen devam ettiğini belgelendirecek.
 • Bağ Kur borcu olmadığını gösterir belge veya taksitlendirildiğine dair belge.
 • 360 gün sigortalılık süresinin hesabında, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilecektir.

EŞİ EMEKLİ OLUP ÇALIŞANLAR

Eşi emekli olan ancak halen bir yerde çalışmayı sürdüren öğretmenlerden özür grubu başvurusunda eş durumu için istenen belgeler;

 • Eşi emekli olup, çalışanlardan SGK kayıtlı olduğuna dair belge ibraz edecektir. Bu belgede işe giriş tarihide belirtilecektir.
 • Bağlı bulunduğu vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak iş yerinin faaliyette olduğunu gösterir belge.
 • Eşinin çalışmakta olduğu iş yerinden alınacak görev yeri belgesi, (iş yeri kendi adına ise istenmeyecektir.)
 • Eşi ülke genelinde faaliyet gösteren, ancak merkezi belli bir ilde yerleşik olan şirketlerde çalışan öğretmen eşlerinin şirketlerin bu merkezleri dışında bulunan bir iş yerinde çalışıyor olmaları halinde, öğretmenlerden istenilen belgelere ilave olarak; atanmak istediği yerde eşinin iş yerinin faaliyette olduğuna dair belge (anonim şirketlerde çalışanlar bu belgeyi kendi iş yerlerinden, diğer şirketlerde çalışanlar da çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacaklardır.) (iş yeri kendi adına ise istenmeyecektir.)
 • Aile kayıt örneği

NOT: İstenilen belgelerin güncel olması yani özür grubu başvuruları zamanında alınması gerekmektedir. Görev yeri belgesi alacak olanlar görev yeri belgesinde İl ve İlçe kısımlarının olmasına dikkat etmelidir. Ayrıca istenen belgeler MEBBİS girişi ile okul tarafından sisteme yükleneceğinden dolayı evraklar taratılırken belgelerin okunaklı olması önemlidir.

Eş durumu yapacak öğretmenlerden istenen belgeler yazımızda tüm eş durumu çeşitlerini ele almaya çalıştım. Lütfen eş durumu ile ilgili görüşlerinizi, kafanıza takılan hususları yorumlar kısmından belirtiniz.

Arif Muzaffer KUL

YORUMLAR
 1. Funda dedi ki:

  Merhaba eşim özel bir şirkette bölge sorumlusu. Sorumlu olduğu bölge (ilçe) bölge olarak farklı bir İl’e ama ilçe olarak farklı bir İl’e bağlı. Ben hangi Il’e tayin isteyebilirim?? Görev yeri belgesi verilen Il’e mi?

 2. Gülnur dedi ki:

  Merhabalar hocam benim eşim askeri personel ataması 1 ay önce yapıldı bende eş durumu yapıcam şuan izinde olduğu için atama belgesi elektronik imzalı olarak elimize mevcut bu durum bizim için sorun yaratır mı yoksa yeter li mi ?

 3. Mehmet dedi ki:

  Eşim de benim gibi öğretmen di.kısa zaman önce trafik kazasında vefat etti.10 aylık kızımın bakımı için ailemin yanına yerleşmem lazım özür atamasında ne gibi belge istenir acaba. Tayin isteyeceğim ilçede norm kadro olmazsa beni ilçe emrine mi verirler şimdiden teşekkürler

 4. şenay dedi ki:

  Özür grubu ataması eş durumu isteyecek öğretmenlerden istenen belgeler konulu yazınız için öncelikle teşekkürler. Acaba eşi emekli olup başka bir şehire yerleşmek isteyen ve oradan ev alan, hayatını orada idaeme ettirmek isteyenlerden, ikametgah,nüfus kayıt örneği ve emeklilik belgesi dışında hangi belgeleri isteyeceğiz?

 5. HACER ARSLAN dedi ki:

  Esimin 04.10.2018 e emekliligin sgk uzmani tarafindan onaylandi. ilk maas tarihi 01.08.2018 . Agustos 2019 doneminde tayin icin basvurabilirmiyim.

 6. Esin dedi ki:

  Eşim il dışı ile ilçeye atandı ben özürden ilk tercihlerimi ile yapabiliyor muyum ?

 7. Hasanali dedi ki:

  Eşim 15 aydır esnaf bağkurlu… mazaret durumundan eş durumundan yanına tayin isteyebilirmiyim

 8. Birsen karaca dedi ki:

  Eşim devlet okulunda ücretli öğretmenlik yapıyor
  Tatil olunca halk eğitim merkezinde öğretmenliğine devam
  ediyor. Sadece 2017/2018yılları arasındaki 402iş günü çalışmış görünüyor kasıma kadar Sigortası devam edecek.Bu durumda eş durumundan tayin isteyebilir miyim?

 9. Nevin dedi ki:

  Ayni durum benim için de géçerli hocam. Esim mayis ayindan beri ayni isyerinin baska bir ildeki yerine gonderildi. Ikametgahimizi bile değiştirdik su surecte..Fakat son 3.5 yildir bu isyerinde calisiyor olmasi yeterli bence

 10. Gülver dedi ki:

  Eşim iş gereği şirketin farkli bir ilde açtığı iş yerinde 6 aydır çalışıyor, bulunduğu yere yeni gitmiş olması oraya eş durumu yapmama engelmi,çünkü eş durumunda bulunduğu yerde 360 gün sigortali olması gerektiği yazıyor, bulunduğu yer ibaresi kafamı karıştırdı

 11. ZEYNEB BAHTİYAR dedi ki:

  Eşim kamu çalışanı. İkimiz de aynı ilçede görevliyiz fakat farkli bir ilçede oturuyorum. Istanbul büyük şehir olduğu için ikamet ettiğim ilçeye atanabiliyormusum. Bunun için gerekli evraklar nedir?

 12. Reyhan dedi ki:

  Son 2 yıl derken 2019 eş durumu tayinin de bulunacağım.Farkli iş yerlerinde çalışmış eşim 2015-2017 tarihleri arasındaki sigorta süresini mi kastediyor.Eşim 2017 de bir süre ara verdi.Tekrar iş başlangıcı ile sigortalı şu an nasıl değerlendirilir?

 13. Onur dedi ki:

  Eşim Samsun’da öğretmen bende Giresun da veteriner hekimim kendi veteriner kliniğimi açıyorum eşim eş durumu tayininden yararlanabilir mi 360 gün sigortam yok ancak kendi üstüme klinik açıyorum yani iş yeri sahibiyim

 14. günay dedi ki:

  Eşim önce emekli sandığından emekli olduktan sonra , bağkurlu olarak çalıştı. Eylül 2018 den beri ssk lı çalışıyor.2019 Ağustos özür başvurusu apabilirmiyim.

 15. Deniz dedi ki:

  Eşim öğretmen ben esnafim 10 yıl 4ay lik bagkurluyum 2017 ve 2018 ilk 6 aylik olanborcum silinmiş. SÜ anda son 2 yilda 300 günlük bagkurlu gorunuyorum.bu durumdaozur grubu kriterlerine uygunmudur

 16. Dilek dedi ki:

  Eş özrü ön başvurusunda bulundum. Eşim özel bir kurumda 18 Aralık 2017 den bu yanaçalılıyor. E devletten aldığımız hizmet döküm cetveli Kasım 2018 tarihine kadar gösteriyor. O zaman da 344 de kalıyor. Eşimin kurumu çalışanların sigorta bildirinlerini her ayın 20 sinde sgk ye bildirdiği için aralık ayının bildirimini ocak ayının 20 sinde yapacak. Bu durumda hizmet döküm cetvelinde Aralık ayı görünmüyor. Aslında 370 günden bile fazla olmasına rağmen hizmet cetvelinde çıkmıyor. Bu durumda ne yapabiliriz. Okul müdürüne Aralık ayında da çalıştığına dair bir belge göstermemiz yeterli değil mi. Ayrıca kurumundan 18 Aralık 2017 den beri bizim çalışanımızdır diye de belge aldık. Bunlar yetmez mi.
  Teşekkür ederim