DOLAR 6,1416
EURO 6,6662
ALTIN 326,6
BIST 114.365
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Parçalı Bulutlu

Özür grubundan ataması çıkan öğretmenlere ilişik kesme süresi tavsiyesi

2017 yılı Ağustos dönemi özür grubu atama sonucu ataması çıkan öğretmenler ile 5 Eylül tarihinde ek özür grubu ataması ile resen atanan, il emri ve ilçe emrine verilen öğretmenler ne zaman ilişik kesmeliler, maaşlarının yatma durumunu ogretmenlericin.com olarak değerlendirelim.

Özür grubundan ataması çıkan öğretmenlere ilişik kesme süresi tavsiyesi
06.09.2017
A+
A-

Özür grubundan ataması çıkan öğretmenlere ilişik kesme süresi tavsiyesi

Ağustos 2017 özür grubu yer değiştirmeleri sonucu ataması çıkan öğretmenlerin kararnameleri 5 Eylül 2017 Salı gününden itibaren kurumlarına gönderildi. Öğretmenler kararnamelerinin gelmesi ile birlikte eski görev yerlerinden ayrılış yaparak yeni görev yerlerinde göreve başlayabilirler. ogretmenlericin.com olarak ilişik kesme süresi, görevden ayrılış yapıldıktan sonra yeni okulda göreve başlamak için mehil müddeti gibi hususlarda çok sayıda yazımızı yayınlamıştık. Bu yazımızda sadece Ağustos 2017 özür grubu ataması ve 5 Eylül ek özür grubu ataması için bilgi vereceğiz.

MAAŞLARIN YATMA DURUMU

Öğretmenlerin maaşları genellikle mutemetler tarafından ayın 8-10’u tarihleri arasında yapılmaktadır. Örneğin 15 Eylül 2017 tarihinde yatacak maaş 8 Eylül 2017 tarihinde hazırlanabilir. Özür grubundan ataması çıkan öğretmenin maaşını eski okulunda alabilmesi için ayın bu tarihten önce ilişik kesmemesi gerekmektedir. Maaşların yapılmasından önce ilişik kesilirse yeni okulda göreve başlama tarihi maaşın yatacağı zamanı belirlemektedir.

Özür Grubu Atama Sonuçları

Öğretmenler İçin olarak bunu örneklendirelim;

Özür grubu il dışı atama ilişik kesme süresi örnek;

Ardahan’da çalışan bir Matematik öğretmeni eş özründen dolayı Aksaray’a atanırsa bu öğretmen 5 Eylül 2017 tarihinde ilişik kesip 7 Eylül 2017 tarihinde yeni okulunda göreve başlarsa 15 Eylül maaşını yeni okulundan alacaktır. Ancak aynı öğretmen 5 Eylül tarihinde ilişik kesip 15 günlük mehil müddeti süresini kullandıktan sonra ayın 20 sinde atandığı okulda göreve başlarsa 15 Eylül maaşını 15 Ekim maaşı ile birlikte alabilir. Ya da bu öğretmen için 20 Eylül tarihinde ek maaş bordrosu hazırlanır ve ödeme yapılır. Genellikle milli eğitimler bir sonraki ayın maaşı ile ödemektedir.

Özür grubu il içi atama ilişik kesme süresi örnek;

Eylül ek özür grubu ataması ile 4900 öğretmenin ataması ilçe milli eğitim emrine, il milli eğitim emrine ve resen yapıldı. 5 Eylül de özür grubundan yer değiştirmesi yapılan öğretmenlerin atama kararnameleri de 6 Eylül Çarşamba günü itibari ile okullarına gönderildi. Sivas’ın Gürün ilçesi köy okulunda çalışan bir Türkçe öğretmeni özür grubu il içi atamada Gürün ilçe merkezine atanmış olsun. Bu öğretmen arkadaşımız ilişik kesme işlemini 6 Eylül’de yapıp yine 6 Eylül’de yeni okulunda göreve başlarsa maaşını yeni okulundan alır. Ancak ilişik kesme işlemini seminerin ikinci haftasında örneğin ayın 15’sinde yaparsa eski okulundan maaşını alır ve yeni okulunda başlama yapar.

TAVSİYE; Özür grubundan yer değiştiren öğretmenler eğer il içi özür grubundan yer değiştirdilerse ve durumları müsaitse ayın en geç 8’inde ilişik kesip yeni yerlerinde göreve başlasınlar ve maaşları yeni yerlerinde yapılarak yatsın. Ancak il dışı özür grubu ve ya ilçeler arası özür grubundan yer değiştiren mehil müddeti kullanmak isteyen öğretmenler ilişik kesme işlemlerini ayın 15’inde yapsınlar. Hem maaşları karışmamış olur hem de seminerlerini eski okullarında yapmış olurlar. Yeni atandıkları kuruma maaşlarının ne zaman yapıldığını sormak faydalı olacaktır. Atandıkları yeni kurum eğer örneğin ayın 11’ine kadar burada göreve başlarsanız maaşınızı buradan yaparız derlerse ona göre de hareket edebilirler.

2017-2018 ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ

ogretmenlericin.com olarak bir diğer tavsiyemiz kırtasiye ücreti/hazırlık ödeneği hususunda olacak. 2017 yılı Eylül ayında öğretim yılına hazırlık ödeneği 1000 lira yatacak. Özür grubundan yer değiştiren öğretmenler personel nakil bildirimine 2017 yılı öğretim yılına hazırlık ödeneği almamıştır ibaresini yazdırsınlar. Özellikle mehil süresi kullanacak öğretmenler geç başlayacaklarından göreve başladıkları zaman orada kırtasiye ücreti yatmış olabilir. Sorun yaşanmasın, nakil bildirimde yatmamıştır yazarsa gittikleri zaman orası bu ücreti yatıracak.

[haber id=”20745″]
NOT; Eylül ayı ek ders ücret çizelgesini yanınıza alınız. Özür grubundan yer değiştiren öğretmenler ayrılış yaptıkları güne kadar olan ek derslerinin çizelgesini imzalı ve mühürlü bir şekilde okullarından alsınlar ve yeni okullarına götürsünler. Ayrıca personel nakil bildirimine de not düştürsünler. Örneğin 8 Eylül tarihinde ayrılış yapacak öğretmenin 5-6-7-8 Eylül seminer ek ders ücreti 12 saat olacaktır. Personel nakil bildirimi içinde Eylül 2017 döneminde 12 saat ek ders ücreti ödenecektir. Buna benzer bir ibare yer almalıdır. Çünkü yeni okul sizin orada göreve başladığınız günden itibaren ek derslerinizden sorumludur, nakil bildiriminde yazmazsa eski okulun ödediğini düşünerek sormayabilir.

NOT; İl dışı özür grubu ataması çıkan öğretmen ilişik kestikten sonra 15 gün içerisinde yeni görev yerinde başlamasını yapmalıdır. İl içinde aynı ilçede yer değiştiren öğretmen ayrılış ve başlamayı aynı gün içerisinde, il içinde farklı ilçelere atanan öğretmen ise il dışında olduğu gibi ayrılış yaptıktan sonra 15 gün içerisinde atandığı okulda göreve başlamalıdır.

2017 yılı ağustos ayı eş durumu, sağlık durumu ve diğer nedenlerden atama sonucu özür grubu ilişik kesme işlemleri ve mehil müddeti konularında sorularınızı buradan yorum kısmından sorabilirsiniz. Öğretmenler İçin editörleri tarafından sorularınız yanıtlanacaktır.

YORUMLAR
 1. Mustafa dedi ki:

  Hocam 3 Eylül 2018 pazartesi günü ilişik kesip 17 eylül pazartesi görevime baslamamı yapsam olur mu?

 2. Suzan dedi ki:

  2018 ağustos İl dışı özür grubu ataması çıkan öğretmen, vekaletname ile ilişik kestikten sonra kaç gün içerisinde yeni görev yerinde başlamalıdır?

 3. Eren dedi ki:

  2018 yılı il dışı özür grubu ek atama olacak mı bilginiz var mı

 4. Hamit dedi ki:

  Hocam hayırlı gunler size bi sorum olacaktı. Müsait zamanınızda cevaplarsanız sevinirim.
  Hocam ben 11 Eylül 2013 atamasıyım. Şuan Doğu görevime devam ediyorum. Çalışma sürem bugün itibariyle 4 yıl 5 ay 2 gun. Askere gittiğim için bu şekilde. Eşimde öğretmen ikimizin Doğu görevini şu an ben yapıyorum. Kilavuzda 7 Agustos Hizmet suresi baz alinacak gibi bi ibare okudum. Acaba ben son altı ay kala muafiyet durumundan gelecek sene agustos eş özründen faydalanabilir miyim. Şimdiden teşekkür ederim.

 5. Tekin dedi ki:

  2018nhaziran da ildışına baçvuracağım, büyük ihtimalle tayinim çıkar. Eşim de öğretmen ağustos ayında özür grubundan tayin şsteyecek. Ben ağustos a kadar bekleyip eşimle beraber ilişik kesebilir miyim?

 6. özgür dedi ki:

  mrh. iliçi özür grubundan .aile birliği maddesine bağlı olarak cankaya bölgesine atamam yapıldı. aynı okula eşimde istedi onon çıkmadı. ben şu anda altındağ bölgesinde eşim ise keçiörende öğretmen. atama iptalini isteyebilirmiyim

 7. bahar dedi ki:

  Agustos atamadiyim.iptal dilekcesi verdim.ilisigimi hala kesmedim.ilisik kesme suresi yok diye biliyorum.dogru mu

 8. Alperen dedi ki:

  İyi günler hocam
  Pazartesi günü, okullarin açıldığı gün, yani 18 Eylül de ilişik kesip aynı gün yeni okulda göreve başlayabilir miyiz ?

 9. hüseyin dedi ki:

  iyi günler sayın hocam benim il dışında atamam yapıldı eşimin mazerete bağlı ek yerleştirmede ataması yapıldı iptal dilekçesi verdik dilekçenin sonucunu beklemeden ilişik kesersek kanuni sıkıntımız olur mu?

 10. Ada ince dedi ki:

  Ozur grubundan atandim iptali icin dilekce verdim ama sonucun 15 20 gun surecegini soylediler en son iliskimi ne zaman kesebilirim dilekce sonuclanana kadar bekloyebilirmiyim

 11. Rabia dedi ki:

  Merhabalar. Zorunlu hizmet bölgesinden yine zorunlu hizmet bölgesine il içi tayin isterken (zorunlu hizmeti tamamlamak için) mebbiste tercih ekranında hangisini seçmemiz gerekir ?
  -İsteğe bağlı olarak yer değiştirme talebinde buluyorum.
  veya
  -Zorunlu çalışma yükümlülüğümü yerine getirmek üzere başvuruda bulunuyorum.

 12. Timurtaş şeker dedi ki:

  41.tercihi açmadığım halde resen atamam il emrine çıktı. Atamayı iptal ettirebilir miyim?

 13. Hasan Karataş dedi ki:

  Selamlar il içi yer değiştirme raporlu olduğum için değişiklik yapamıyorum 12 sinde raporun bitiyor 12 sinde baslayabilirmiyim

 14. orhan dedi ki:

  6 Eylülde kararnameler gelmiş. Ancak ben eski okuluma gitmeden vekalet ile ilişik kesecem. Sorunolurmu

 15. ismail aydın dedi ki:

  Merhaba.Ben bu kırtasiye ücreti olan 1000 lira meselesini pek anlamadım.Yeni görev yerimize geçerken yatmayabilir mi yani?

 16. ERKAN dedi ki:

  Merhaba. 15 günlük mehil süresi ilişik kestikten sonra mı başlar yoksa kararnameler geldikten sonra mı başlar? Ve kararnameler geldikten ne kadar süre içerisinde ilişik kesilmelidir? Örneğin İL DIŞI ÖZÜR GRUBU ATAMASINDA; kararnameler 5 Eylül’de geldi. (+15 gün)20 Eylülde ilişiği kestim.(+15 gün) 6 Ekimde yeni görev yerinde göreve başlayabilir miyim? Yoksa en geç 20 Eylülde mi göreve başlamalıyım?

  Teşekkür ederim.

 17. Özgür dedi ki:

  Ağustos il içi özür gurubun da tayinim çıktı ilişik kesmedim. Ancak idareci atamadan boşalacak yerler il içi ve il dışına açılacaktır. Bu sebep le il içi tayin isteyebilirmiyiz

 18. Hande dedi ki:

  Eylül ek atamada il dısı atamam oldu bu hafta 8 i dahil raporluyum onumuzdeki hafta 11 ya da 12 sinde ilişik kesem geç olur mu kararname 6 sında manyasa gelecektı kararname ile arada en fazla kaç gun olmalı

 19. Vatandaş1 dedi ki:

  Ağustos özür geubundan atanan biri ilişiğini eylül 11 de kesebilir mi yazıdan kesilebileceğini anladım ama bir çok yerde yazılan farklı yazılar yorumlar korkutuyor.

 20. Aysel Söyler dedi ki:

  Görevlendirme ile il dışına gidecek öğretmene meyil müddeti(1000km)

  1. İsminiz dedi ki:

   Ben ozur grubundan atandim iptal icin dilekce verdim 15 20 gunde cevap gelir diyorlar iliskimi en son ne zaman kesmeliyim

   1. serdar dedi ki:

    Biz de ayni durumdayiz. bir sey ogrenirseniz yazin buraya lutfen