Özür grubundan ataması çıkmayanların aylıksız izin işlemleri

Aylıksız izne ayrılmak isteyen özür grubu mağduru öğretmenlerin aylıksız izne ayrılma işlemleri nasıl yapılır?

Özür grubundan ataması çıkmayanların aylıksız izin işlemleri

Özür grubundan ataması çıkmayanların aylıksız izin işlemleri

Özür grubu atama sonucu yer değiştiremeyen öğretmenlerin mağduriyetleri devam ederken, özür grubu mağdurları arkadaşlardan gelen aylıksız izne ayrılma işlemleri hakkında açıklama yapalım.

AYLIKSIZ İZİN

Özür grubundan ataması çıkmayan öğretmen aylıksız izne ayrılabilir mi? Aylıksız izne ayrılmak için tercihlerde 41. seçeneği işaretlemek zorunlu mu?

Özür grubu atama başvuru kılavuzu Başvuru ve Tercihler başlıklı bölümün 2.Tercihler kısmında a) İller arasında bölümünde son paragrafta özür grubundan ataması çıkmayan öğretmenin aylıksız izne ayrılma durumu, ayrıntısı ifade edilmiştir.

İller arası eş özrü, sağlık özrü, özür grubu atamasında ataması gerçekleşmeyen, yer değiştiremeyen öğretmen istemesi halinde aylıksız izne ayrılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta iller arasında yer değiştiremeyen öğretmen hükmüdür. İl içinde özür grubu ataması çıkmayan öğretmen bu gerekçe ile aylıksız izne ayrılamaz.

41 TERCİH ZORUNLULUĞU

MEB personelinin aylıksız izne ayrılmak için 41.seçeneği işaretleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca her öğretmene 40 kontenjan dahi açılmamıştır. Özür grubundan 4 tercih yapan öğretmen de 40 tercih yapan öğretmen de hizmet puanı yetersizliğinden tercihlerine atanamadığı için aylıksız izne ayrılma hakkı doğmuştur.

OHAL DURUMU

OHAL sürecinde aylıksız izin alınabilir mi?

Öğretmen arkadaşların kafasını karıştıran noktalardan birisi de ülkemizin içinde olduğu ve ne zaman biteceği konusunda kesin bilgi olmayan OHAL durumudur. MEB ağustos özür grubu başvuru kılavuzu içerisinde aylıksız izin hükmüne yer vermiştir. MEB bu kılavuzu yayımladığı zaman ülkemiz zaten OHAL içerisindedir. OHAL olması özür grubundan ataması çıkmayan öğretmenlerin aylıksız izne ayrılamayacağı anlamına gelmez. Ayrıca aylıksız izin sadece özür grubundan yer değiştiremeyenlere verilmiyor. Doğum sonrası, askerlik dönemleri de aylıksız izin kapsamından değerlendirir. OHAL var diye öğretmenler askere gitmesin, bayanlar doğum sonrası aylıksız izne de ayrılmasın. Böyle bir durum söz konusu değil. İlgili özür durumu kılavuzunda açık ve nettir. İl dışı özür grubu başvurusunda hizmet puanı yetersizliği ile tercihlerine atanamayan öğretmenler istemeleri halinde aylıksız izne ayrılabilirler.

BAŞVURU DİLEKÇESİ

Aylıksız izne ayrılma dilekçe örneği sitemiz editörleri tarafından hazırlanmış olup üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak okulunuza veriniz. Özür grubundan ataması çıkmayan öğretmenin okuluna vermesi gereken aylıksız izne ayrılma dilekçe örneği TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

17 yorum

 1. Il ici magduruyum tayinim çıkmıyor eşimle aramda 180 km uzaklık var ucretsiz izine ayrılma imkanim var mi

 2. 18 aylik bebeğim var ücretsiz izindeydim. Özür gurubu ataması yapabilmek için haziranda göreve başladım. Şuan es durumu tayini istedim eğer çıkmazsa doğum iznini mi kullanabiliyorum yoksa Özür gurubu ayliksiz izne tabi tutulabiliyormuyum

 3. Ben özür grubu tayinine başvurdum ama bazı aksiliklerden dolayı onaylatamadık bu yüzden başvurulmamış gözüküyor acaba yinede aylıksız izne ayrılabilir miyim ve ben ayriyeten önceden iki kez daha ücretsiz izne ayrılmıştım galiba sadece iki kez ücretsiz izin alınabiliyormuş bilgilendirirseniz sevinirim

 4. Bebeğimiz 4 aylık. Eşim doğum sonrası aylıksız izin hakkını kullanabilir mi? Ayrıca bu izin hakkının bir süresi var mı? Yani isterse 3 ya da 4 aylık alabilir mi?

 5. ne kadar süre için izin alabiliyoruz acaba. ben hamileyim tayinim çıkmadıil dışı ve özür grubundan . ikinci il dısını bekliyorum sonra eylül 19 dan kasım 30 a kadar labilir miyim. sonrasında dogum iznine ayrılacagım zaten

 6. ücretsiz izin dilekçesini bayramdan sonra yani ayın 19.unda versek ve 1 temmuza kadar yazsak sorun olur mu.şubatta tekrar izindeyken özür grubu isteyebilir miyiz.teşekkürler

  • 1 Temmuza kadar aylıksız izin isterseniz Şubatta isteyemezsiniz. En geç 28 Şubat a kadar görevinize döneceğinizi belgelendirmeniz lazım. Aylıksız izninizi ona göre alın.

 7. Degerli editor
  Ozur grubundan atamamiz olmadi. 2. Il disina basvurmak istiyoruz. Bu olmazsa ozur grubundan ayliksiz izne ayrilabilir miyiz. Ya da simdi ayrilsak ayliksiz izinde iken 2. Il disina basvurabilir miyiz.

  • İkinci il dışı için bekleyin, pazartesiye kadar sistem özür grubu mağdurlarına açılmazsa aylıksız izin dilekçenizi hazırlayıp verin.

 8. aylıksız izin kullanıldığında yıllık görev puanı ekleniyomu yinede yoksa aynı şekilde olduğu gibimi kalıyor herşey.

 9. iyi günler aylıksiz izni diledigimiz tarihte alabiliyormuyuz mesela Kasım ayinda almak istesek bu mümkün mu? yardımci olursaniz seviniriz.

  • Hocam aylıksız izin mazeretiniz özür grubundan atanamadığınız için veriliyor kasım ayında üzerinden 3 ay geçmiş bir durum için aylıksız izin vermezler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM