Özür grubundan atanamayan öğretmenlere il emri/ilçe emri verilecek mi?

2017 yılı Ağustos ayı özür grubu atama sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı yaklaşık 52 bin öğretmenin özür grubu atama başvurularını 26 Ağustos Cumartesi açıkladı. Özür grubundan yer değiştiremeyen öğretmenlere il emri ve ilçe emri verilecek mi?

Özür grubundan atanamayan öğretmenlere il emri/ilçe emri verilecek mi?

Özür grubundan atanamayan öğretmenlere il emri/ilçe emri verilecek mi?

24 bin 600 öğretmen il dışı özür grubu atama başvurusu yaparken il içi özür grubuna da yaklaşık 28 bin öğretmen başvuru yaptı. 2017 yılı Ağustos ayı özür grubu atamasına toplamda 52 bin öğretmenin başvurusu alındı. Özür grubu atama sonuçları atama takviminin tatile denk gelmesi nedeniyle erken açıklandı. İl emri ve ilçe emri konusunda Milli Eğitim Bakanlığından açıklama bekleniyor.

İL EMRİ VE İLÇE EMRİ UYGULAMASI

Özür grubu atama başvuru sürecinde ve bugün açıklanan atama sonucu ile birlikte öğretmen arkadaşlardan sürekli il emri yapılacak mı, MEB ilçe emri verecek mi sorularını aldığımızı belirtelim. Bu sorunun resmi olarak yönetmelik karşılığı yok. Yani il emri ve ilçe emri uygulaması yönetmelikte olan bir durum değil. Geçmiş özür grubu atama sonuçları sonrasında Milli Eğitim Bakanları tarafından inisiyatif alınarak öğretmenlerin özür grubundan mağdur olmaması adına yapılan bir uygulamadır.

İL EMRİ VE İLÇE EMRİ VERİLMEDİ

Geçen yıl yapılan iki özür grubu ataması sonucu da il emri ve ilçe emri verilmedi. 2016 yılı Ağustos ayı özür grubunda, Ocak 2017 özür grubu atamasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından il emri/ilçe emri uygulaması yapılmadı. Ağustos 2016 özür grubu atamalarında MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından il emri ve ilçe emri yok açıklamasını hatırlatalım;

Müsteşar Yusuf Tekin o dönem de gelen yoğun talebe rağmen MEB personeli öğretmenler için il emri ve ilçe emri yapılmayacağını, il emri ve ilçe emri talebinin açık olmadığı halde o ile ilçeye gelme talebi olduğunu açıklamıştı. İl emri verilmesi halinde açık olmayan bir yere öğretmen ataması gerçekleştirilmesinin kamu kaynaklarının yararlı kullanılmaması anlamına geleceğini vurgulayan Müsteşar Yusuf Tekin MEB’in il emri ve ilçe emri vermeyeceğini ifade etmişti.

ogretmenlericin.com olarak tekrar belirtelim geçen yıl Ağustos ayında ve geçtiğimiz ara tatil döneminde yapılan özür grubu atamalarında il emri ve ilçe emri verilmedi. İl emri kesin verilir, ilçe emri uygulaması MEB tarafından bu dönem yapılır yorumları kesin olmayan farazi yorumlardır. Bu yüzden yönetmelikte karşılığı olmayan bu uygulama için biz dahil kimse net bir açıklama yapamaz.

İl emri ve ilçe emri hakkında sendikaların başvuruları ve yetkililerin açıklamaları için TıklayınızSosyal Medyada Paylaşın:

58 yorum

 1. 3 yıllık bir öğretmen eş durumundan doğudan Ankara nin göbeğindeki bir okula,üstelik 17 yillik norm fazlasi öğretmenler il ilçe emrinde beklerken kadrolu öğretmen olarak üstelik Mart ayında nasıl atanabilir???

   • soruyu yanlış sordum sanırım..özür dilerim..kendi alanı ama acık kadro yok..kadro full dolu.. il genelinde acık kadro varken özürle ilçe emrine atanmış ve 3 yıldır ilçe emrinde tutuluyor..ve her sene bulunduğu ilçede acık kadro olmasada orda görevlendiriliyor.kendi alanı

    • Hocam durum şöyle mi:
     Bir öğretmen özür grubundan ilçe emrine atanmış. 3 yıldır ilçe emrinde bekliyor. Ancak il genelinde başka ilçede açık varken bu öğretmen halen ilçe emrinde bekliyor.
     Eğer öğretmenin eşi aynı ilçede ise öğretmenin ilçe emrinde beklemesi doğaldır. Zaten bu öğretmen özrü dışında bir ilçeye atanırsa durumu yargıya taşır ve kazanır. Öğretmen ilçe emrinde beklediği sürece o ilçede kendi branşından bir okulda boş ders olursa (öğretmen gelmez izinlidir, askere gider, doğum yapar, rapor alır, kurs açılır öğretmen ihtiyacı vardır vs) o okula geçici süre görevlendirilebilir.

     • Durum dediğiniz gibi.Bu şekilde ilçe emrinde.ama saydıgınız (öğretmen gelmez izinlidir, askere gider, doğum yapar, rapor alır, kurs açılır öğretmen ihtiyacı vardır vs)durumları söz konusu degil.1 yıl sonra belki o okulda başka öğretmenler aynı branşda norma cıkacak.bunlar olmadan kadro yokken görevlendiriliyor..bu olur mu?birde ilçe emrinde ne kadar zaman kalabilir?sınırlama yok mu?

     • İlçe emrinde süre sınırlaması yok. Şimdi şöyle düşünelim. Bu öğretmenin ilçe emrinden ayrılıp o ilçede boş normu okula gitmesi için norm fazlası atamalarda tercih yapması lazım. Tercih yapıyor gelmiyorsa ya da tercih yapmıyorsa “resen” atamaya tutulabilir. Ancak valilik öğretmenin özrünün o ilçede olmasından dolayı öğretmeni farklı ilçeye resen atamıyor olabilir. Konunun daha detaylı halini bilmeden yorumumuz buraya kadar olacak.

 2. Böyle bir yazıyı yayınlarken öncelikle sizin gibi sadece ogretmenleri ilgilendiren bir haber sitesinin bu denli yanlış bir haber yapması çok şaşırtıcı…insanlar zaten yeterince gerginken geçen yıl agustos ayında il emri verilmediğini belirtip insanları umutsuzluğa sürüklemek yanlış olmuş. Lutfen böyle hassas bir donemde daha bir titizlikle haberlerinizi duzenleyiniz.

 3. Merhabalar

  Eşimin il dışı atama kararnamesi ile özür durumu başvurusu yaptım ve atamam çıkmadı. Şu anda il emri olacak mı diye beklerken eşimin durumuyla ilgili sıkıntı yaşar mıyız diye merak ediyorum. İlişiğini kesmeden beklediğimiz için ne zamana kadar bekleyebiliriz? Yani en son ne zaman atama iptalini ya da ilişik kesme işlemini gerçekleştirmesi gerekir? Aksi takdirde ne gibi bir cezai işlem uygulanır?

   • Teşekkür ederim cevabınız için.

    Peki seminer başında norm kadrolarının belirlenmesi amacıyla okul idaresinin sıkıştırması konusunda onlara sunabileceğimiz resmi bir yazı var mı? İl dışı isteğe bağlı atama kılavuzunda yer alan bilgilerde bizim durumumuzu net olarak ifade eden bir yazı yok. Tabi özür durumu kılavuzunda da.

 4. Merhaba… eşimin bulunduğu ilçedeki okulu özür durumu tayini istemeden önce aramıştım ve branşımda 2 tane açık bulunduğunu belirtti idareci. Fakat 1 öğretmen ataması yapıldı bu okula.Benim merak ettiğim konu şu. Eğer il emri açılırsa benim bu ilçedeki okula gitme ihtimalim var yoksa baska bir ilçe mi olur.

  • İl emri okula atama değildir. İl Milli Eğitim Emrine atanıyorsunuz, havuz gibi düşünün. Oradan milli eğitim sizi okullara yerleştiriyor.

 5. Bizim adımıza kangren haline gelmiş bu sorunu dillendirip haber yapmanız çok güzel ancak geçen sene yani 2016 ağustosta il/ilçe emri verildi. Bilginize…

 6. Ben ildışından tayin istedim fakat 41. Tercihime ilçede boş kalan kontenjanlara atanmak istiyorum tercihini işaretledim il emrinden yararlanabilirmiyim yoksa ilçe emri öi çıkması gerekiyor

 7. esim tsk personeli diyarbakira tayini cikti bende es ozrunden tayin istesim ama cikmadi. ucretsiz izin almak istiyorum ama subattaki ozur grubu tayinlerinden yararlanmak istiyorum. bu yuzden iznimin bitis tarihine ne yazmaliyiz. diyelimki subatta yine tayinim cikmadi daha ne kadar ucretsiz izin alabilirim.

 8. Biri çıksın verilecekse vericez verilmeyeceksede yok kardeşim vermicez desin yeter stresten ölücez artık Bayram yapmak hakkımız ayın beşinde herkes okulunun başında olsun diyorlar nasıl olucaz çoluğumuzu çocuğumuzu nereye bırakıcak oğlumu okula yazdırıcam belirsizlikten çıkamadık ki yazdıralım birilerinin keyfi yeticekte bunca insan onun keyfinden sonra düzen kuracak yukarda Allah var herkesi görüyor

 9. Utanarak ve bin pişmanlıkla yazıyorum.ben tercihlerimi saatini geçirdiğim için yapamadım.tasınma telasım vardı ve saat 17 de bitiyor tercihler sandım ve 8 dk ile yapamadım.ucretsiz izin hakkı verirler mi acaba? Çok aciz durumdayım şuan.

 10. Ben de isteğim sıkında herhangi bir okula atanmak istemiyorum seçeceğini seçtim. İl emri çıkar ise faydalanabilir miyim? Bu konu hakkında net bir yanıt alamıyorum nereden kimden öğrenebilirim herkes farklı bir yorum yapıyor.

 11. Birbucuk senelik öğretmenim es durumundan tayinim çıkmadı ücretsiz izne ayrılabilirmiyim ocak ayının sonuna kadar

 12. Es özrü atamasında tercih yapamadık çünkü il alanında boş kontenjan olmadığı için başvuru yapamazsınız diye bi ibare çıktı biz tercih bile yapamadık. İl emri ilçe emri tercih yapanlar için geçerli ise bizim durumumuz ne olacak acaba ? Geçen sene aynı durumda olup da ( tercih yapamadığı halde resen atama gerçekleşti 2016 agustosta) ataması yapılan bi arkadasimiz vardı aynı bölümden olan biz de böyle bi durum olursa yararlanabilir miyiz?

 13. Özür grubu eş durumundan il dışı istedim. 40 tercihime de yerleşemedim. 41 i açmamıştım. 3 yıllık öğretmenim. Şubata kadar ücretsiz izne ayrılabilir miyim?

 14. Aile birliginin saglanmasi, egitimli bireylerin psikolojik yıpranma yaşamaması ve topluma daha faydalı olabilmesi için bir an önce tayini cikmayan kisilerin magduriyetinin gidetilmesi gerekmektedir.

 15. KENDİM TSK PERSONELİYİM. EŞİM İÇİN ÖZÜR GRUBUNDAN TAYİN İSTEDİK. AYNI ZAMANDA BU SENE 1 YILLIK DOĞUM İZNİNE AYRILACAĞINDAN TERCİHLERİ SADECE MERKEZDEKİ 2 YERİ YAZIP BIRAKTIK. VE ATAMAMIZ GERÇEKLEŞMEDİ. KAFAMIZA TAKILAN SORU EŞİMİ İSTEĞİMİZ DIŞINDA RESEN ATAMA DURUMLARI OLUR MU? OLURSA ESKİ GÖREV YERİ Mİ OLUR ? TERCİH YAPIP YERLEŞEMEDİĞİMİZ YER Mİ? ÇÜNKÜ AYLIKSIZ İZİNDE OLACAĞINDAN BİDAHA Kİ ATAMA DÖNEMİNDE ŞANSIMIZI DENEMEK İSTİYORDUK. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Şu anda isteğiniz dışı resen atama söz konusu değil. Eğer il ilçe emri verilirse bir anda bir okula atanabilir. Bu daha önceden yaşandı. Tercih yapıp yerleşemediğiniz yer değil. Normu boş olan öncelik eşe yakın okullar olmak üzere herhangi bir kurum… 5 Eylül itibari ile aylıksız izne ayrılabilir. Ocak ayının sonunda göreve başlar ve Şubat özür grubuna tekrar başvurur. Sonrasında tekrar aylıksız izne devam eder.

   • TSK HER SENE ÖZÜR GRUBU ATAMALARINDAN SONRA ATANAMAYAN EŞLERİN BİLGİSİNİ İSTİYOR VE MEB’E YAZI YAZIYOR DİYE BİLİYORUM. İLLER ARASI GÖREVLENDİRME (İL /İLÇE EMRİ DEĞİL) İÇİN SANIRIM. BU DURUMDA GÖREVLENDİRME ESASLARI NASIL OLUR. İL YADA İLÇE MİLLİ EĞİTİM UYGUN GÖRDÜĞÜ OKULA MI GÖREVLENDİRİR ?

    • AYRICA ŞUNU SORMAK İSTİYORUM. YUKARDA DEMİŞSİNİZ YA İL/İLÇE EMRİ ÇIKARSA BİR ANDA NORMU UYGUN OLAN Bİ OKULA ATANABİLİR DİYE. ATANDI VARSAYARSAK ŞUBAT ÖZÜR GRUBUNDA TEKRAR ATAMA İSTEYEBİLİRMİYİZ?

     • İl farketmeden (büyükşehir vs) Eğer aynı ilçeye atama olmazda farklı bir ilçeye atama olursa Şubat’ta tekrar eş durumu başvurusu yapılır. Çalıştığınız il Büyükşehir değilse aynı ilçede köye, beldeye atanırsa eş durumu başvurusu yapılır. Çalıştığınız il büyükşehir ve aynı ilçeye atanırsa artık eş durumu yapılmaz.

    • Böyle bir durum olduğundan emin misiniz? Asker eşi olup yer değiştiremeyen öğretmenler var. Bu konuda net bilgi sahibi değiliz, yanıltmak istemeyiz. Bunu siz kurumunuza sorunuz.

 16. İl ve ilçe emri nedir. Olmayan kadroya öğretmen atamaktır. Şu şekilde olabilir uygun olan eşin yanına diğer eş gidebilir. Mantıklı olan bu.

 17. Eş durumundan tayinim çıkmadı il emri verilir mi veya ek tayin açarlar mı.acaba .geçen yıl il emri veya ek tayin oldumu

 18. Özür grubunda tayini çıkan öğretmen iptal dilekçesi verebiliyormu iliski kesmeyip tayini çıktığı okulda göreve başlamaz ise problem ne olur

 19. İl emri verilmedi bu sabah atanamadığımızı öğrendik üzerine resmi tatil ve ayın 5 inde işte olmamız gerek. Evi taşıdık çocuk var. Tam bir rezil durum. İzmirden malatyaya git çocukla, seminere gir, görevlendirme iste derken. Ne olur bilmem. Ne yapılmalı, kime danışılmalı off kafam çok karışık.

 20. Özür grubunda tayini çıkan öğretmen iptal ettire biliyormu ilişki kesmez okulunda devam ederse sonuç neolur

 21. Özür grubundan atanamayan öğretmenlere il emri/ilçe emri verilmeli yoksa mahkeme kararı ile devlete yük olusur. daha önceden özür grubundan atanamayan öğretmenlerin kazanmış olduğu karar ile zaten ataması yapılacaktır. işlemleri uzatmaya gerek yok en iyisi atanamayan öğretmenlerin en kısa sürede il ve ilçe emrine verilmelidir. saygılarımla

 22. Merhaba,

  Eşimin ataması bu özür grubu atamalarında gerçekleşmedi. Aylıksız izin için başvuruda bulunmayı düşünüyoruz ancak aklımıza takılan birkaç husus var. Aylıksız izinde bulunduğu süre içerisinde açılan isteğe bağlı veya özür grubu yer değiştirmelerine başvuruda bulunmamız mümkün mü yoksa bunlara başvuruda bulunabilmek için aktif olarak çalışıyor olmamız mı gerekiyor? Bir de aylıksız izne başvurmak için herhangi bir kısıtlama var mı? 1 ay sonra da başvuruda bulunsak kabul görür mü? Zira eylülde olabilecek bir yer değiştirme başvurusunu riske atmak istemiyoruz.

  • Aylıksız izinde olan öğretmen özür grubu atamasına başvuru yapabilmek için ilgili özür grubu atama döneminde yayınlanan kılavuzda belirtilen tarihte görevde olması lazım. Örneğin eşiniz aylıksız izne ayrılırsa izine ayrılırken 30 Ocak itibari ile göreve başlayacağını belirtin. izni buna göre alın.

 23. Merhabalar,

  Yazacağım konuda bir bilgisi olan varsa, paylaşırsa sevinirim. Eşim il dışından geleceği için ( ben büyükşehir statüsünde bir il merkezinde çalışıyorum ) merkezdeki okullar açılmadığı için uzak yakın her yeri yazdık ve sonucunda onuncu tercihimiz olan yaklaşık iki saatlik mesafede bir ilçe okuluna yerleştik. Şimdi il emri, ilçe emri verilecek diyorlar. Elbette olsun, olmalı da peki bu il- ilçe emri olursa biz bu durumdan faydalanabilir miyiz?

  Şimdiden cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM