Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Öğretmenlerin özür grubu atama yer değiştirme başvuruları başladı. Sağlık özründen atama isteyecek öğretmenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekmekte olup ogretmenlericin.com olarak sağlık özrü başvurularına ayrıntılı olarak değinelim.

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Özür grubu başvurularında en çok başvuru eş durumu atamasına, sonrasında ise sağlık özrü atamasına yapılmaktadır. Ocak ve Ağustos ayı sağlık özrü başvurusunda iki türlü sağlık özrü atama başvurusu yapılmaktadır. Öğretmenlerin sağlık özrü yer değiştirme başvurularında iki durumda birbirinden farklı olup birbirine karıştırılabilmektedir. Özür grubu atamasında sağlık özrü isteyecek öğretmenlerden istenen belgeler ve diğer hususları açıklayalım.

SAĞLIK MAZERETİNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

Öğretmenler iki türlü sağlık özrü durumundan başvuru yapabilir, bunu belirtmiştik. ogretmenlericin.com olarak ayrı ayrı bu durumları ele alalım.

Birinci durum:

Hastalığın Tedavisi Mümkün Olmayanlar;

Öğretmenin kendisi hasta ise ya da eşi hasta ise, yine aynı durum (hasta olması) çocukları için geçerli ise öğretmen bu durumdan kaynaklı sağlık özrü başvurusu yapabilir. Bu durum içerisinde sağlık özründen yararlanılması için anne, baba, vasi olunan kardeşin de hasta olması durumunda tayin başvurusu yapılabilir.

Sağlık Özrü Başvuru

a ve b kısmında belirtilen kişilerin hastalığı öğretmenin görev yaptığı yerde tedavi edilemiyorsa ve bu kişilerin sağlık durumu öğretmenin görev yaptığı yerde tehlikeye düşüyorsa sağlık kurulu raporu alınacak ve tedavi olmak istenen yere tayin isteyecek. Bunu örneklendirelim;

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde görev yapan bir öğretmenin hastalığının tedavisi orada mümkün değilse bu öğretmen arkadaşımız resmi ya da özel hastaneden sağlık kurulu raporu alacak. Bu hastalığın tedavisi Manisa’da yapılabiliyorsa ve buraya tayin istemek istiyorsa buraya tayin başvurusunda bulunabilir. Bunun için Manisa’da ya da Bingöl’de sağlık kurulu raporu alacak. Öğretmenin hastalığı için Bingöl’de tedavisi mümkün değildir, burada görev yapmaya devam ederse sağlık durumu tehlikeye düşecektir, bu yüzden tedavisinin mümkün olduğu bir yere (Örnek Manisa) atanması uygundur. Buna benzer bir ibare olması sağlık kurulu raporunda yeterli olacaktır. Bu birinci durumda geçerli husus içerisinde öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu ve öğretmenle birlikte yaşayan anne, baba ve vasi kardeş için geçerlidir.

İkinci Durum;

Sağlık Kurulu Raporu İle Yer Değiştirme;

Ağustos 2017

İkinci durum, birinci durumdan farklı. Bu durum sadece anne, baba ve vasi tayin edilen kardeşin hastalığı için geçerlidir. Eğer anne, baba ve vasi tayin edilen kardeş rahatsızsa, rahatsızlığı da ciddi bir boyuttaysa sağlık özrü tayini istenebilir. Bunun için hasta olan kişiye özel hastane ya da devlet hastanesi farketmez bir sağlık kurulu raporu alınması lazım.

“Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” bu ibare raporda şarttır. Alınan raporda bu ibare yoksa öğretmen sağlık özrü başvurusu yapamaz. Rapor çıkartılırken bu ibarenin olması gerekmektedir. Öğretmenler İçin sitesi olarak bunu da örneklendirirsek; Şırnak’ta görev yapan bir öğretmenin Trabzon’da yaşanan annesi rahatsızsa ve Trabzon’da bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporunda belirttiğimiz ibare yazılıysa öğretmen Trabzon’a sağlık özrü başvurusu yapabilir.

İstenen Belgeler

Sağlık özrü başvurusu yapacak öğretmen istenilen yukarıdaki belgeleri temin etmek ve okuluna göndermek zorundadır. Okul ilgili evrakları sisteme yükleyecek ve onay verecek. Sonrada sırasıyla milli eğitim müdürlükleri onaylayacak. Özetlersek;

Sağlık özrü başvurusunda bulunacak öğretmenler;

 • Son altı ay içinde alınmış sağlık kurulu raporu (Raporun geçerlilik süresi kısmında eğer ‘”sürekli” yazıyorsa sağlık raporunda süre şartı aranmaz)
 • Kardeşine vasi tayin edilenlerden mahkeme kararı istenir
 • Aile kayıt örneği
 • Öğretmenlerin sağlık durumu özründen yer değiştirmeleri için ibraz edecekleri sağlık kurulu raporunda:

Hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini belirtilmiş olması gerekiyor. (Birinci durum) Anne, babası ya da yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeşlerinden birisi için “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi bulunan sağlık kurulu raporu (İkinci durum)

Sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL

Sosyal Medyada Paylaşın:

1.292 yorum

 1. Merhaba bir konuda soru sormak istiyorum babam için durum bildirir raporu ve başkalarının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez raporu aldık ayrıca bulunduğum ilde tedavisi yoktur belgesini de il sağlıktan aldım sorum şu bu tedavisi yoktur belgesi alındıktan sonra o hastaneye ilgili branşta doktor gelmesi bizi ilgilendşrir mi

 2. Merhabalar raporun tayin istenecek ilden alinmasi sart mi acaba? Istanbuldan alinip izmir ikamet adresine isteyebiklr miyiz?

 3. Merhabalar, görev yaptığım ilden babamın hastalığının görev yaptığım ilde tedavisinin mümkün olmadığına dair üç hekim imzalı sağlık kurulu raporu aldım. Bazı kaynaklarda hastalık için önce tedavi yapılan hastahaneden durum bildirir raporu alıp görev yaptığımız il sağlık müdürlüğünden de tedavisinin mümkün olmadığına dair bir belge almamız gerektiğine dair bir yazı okudum. Bense sadece görev yaptığım ilden tedavisinin mümkün olmadığına sağlık kurulu raporu aldım. Benim başvurum kabul olur mu ? Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

 4. Merhaba, babam için doktorundan rapor istedim. O da gerekli ibareyi yazıp kendinden başka üç doktora ve başhekime imzalattı. Ancak doktorlardan biri farklı ikisi aynı branş. Bir de raporun üst kısmındaki başlıkta sağlık kurulu raporu yazıyor. Bu rapor kabul edilir mi?

 5. Merhaba Ben Batmanda öğretmenim annem koah hastası ve tek yaşıyor Izmırde benim onun yanına tayinle gidebilmem için ne yapmam gerekli?

 6. Merhaba. İl dışı yer değiştirme neticesinde Ankara’nın bir ilçesinin köyüne atamam gerçekleşti. Annem diyaliz hastası ve merkez ilçelerden birinde ikamet ediyor. Yeni atandığım köyde ve ilçede herhangi bir diyaliz birimi yok. “Görev yaptığı yerde hastalığının tedavisi yoktur” içerikli bir sağlık kurulu raporu almayı düşünüyorum. Merak ettiğim iki konu var;
  -İl dışı atamayla yeni gelmiş olmam mazerete bağlı tayin istememe engel midir?
  -Bu raporla mazerete bağlı tayin başvurusunda bulunacak olursam, annemin ikamet ettiği ilçeyi mi belirtmek zorundayım, yoksa birden fazla ilçeyi tercih edebilme imkanım var mı?

  • Merhaba,
   İl dışı atamayla yeni gelmiş olmam mazerete bağlı tayin istememe engel midir?
   hayır engel değil. İl dışından sonra özür grubu isteyebilirsiniz.
   Bu raporla mazerete bağlı tayin başvurusunda bulunacak olursam, annemin ikamet ettiği ilçeyi mi belirtmek zorundayım, yoksa birden fazla ilçeyi tercih edebilme imkanım var mı?
   Annenizin ikamet ettiği ilçeye tayin istersiniz.

 7. Merhaba, babam şu anda hastahanede yatıyor. Doktorundan MEB’in istediği ifade bulunan rapor istedim. Doktor da raporu yazıp kendinden başka üç hekime imzalattı ve başhekime imza mühür yaptırdı. Ancak, hekimlerden biri farklı, ikisi aynı branş. Bir de raporun üst kısmındaki başlıkta sağlık kurulu raporu yazıyor. Bu rapor kabul olur mu

 8. Merhaba ilcede kadrolu ogretmenim tip 1 diyabetim var . Bulundgm ilcede endokrin doktoru olmadigi icin merkez ilcelere tayin isticem saglik kurulunda ne icin rapor alcgmi sordu durumu izah ettm bilmedgni tam olarak ne raporu alcgmi soylememi istedi. Naisl bir yol izlicem

  • Merhaba, sağlık kurulu raporu alacaksınız. Bulunduğunuz ilçede tedavinizin mümkün olmadığını belirtir ibaresi olan sağlık kurulu raporu almanız lazım.

 9. Merhaba, öncelikle bu hasas konuda bilginin bu denli az erişilebilir olduğu bir dönemde yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler. Sözleşmeli öğretmenliğimin 2. Yılını tamamladım. Maalesef anneme kanser teşhisi kondu. Görev yaptığım ilçede Hematoloji ve onkoloji bölümü yok fakat Gaziantep’te mevcut. Annemin tedavisi yaşadığı şehirde İzmir’de başladı ve şartlar göz önünde bulunduğunda tabi ki de kendi evinde kendi doktoruyla devam etmek istiyor tedavisine. Anneme bakabilecek tek kişi benim. kardeşim özel şirkette çalışıyor izin alması mümkün olmuyor. İzmir ilçe milli eğitime gidip oradaki memurlara sorduğumda Gaziantep’te tedavisi olduğu için tayin isteyemeceğimi belirttiler fakat yukarıda iki olası durumdan bahsedilmiş. Eğer sağlık raporunda “ hayatını tek başına idam ettiremez, tedavisine başladığı yerde devam etmeli “ şeklinde bir ibare geçerse tayin isteyebilir miyim ? Eğer tayin hakkı yoksa refakatçi raporu alabilir miyim ve raporlu olduğum süre Doğu görevinden sayılmaya devam eder mi ? Teşekkürler.

  • Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Annenize şifalar dileriz. Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrüne başvuru hakkı için ilgili kişilerin öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporu alması gerekmektedir. Siz Gaziantep’te çalışıyorsunuz. Anneniz İzmir’de yaşıyor. Eğer siz anneniz için “Hastalığının tedavisi Gaziantep’te mümkün değildir” ibareli sağlık kurulu raporu alırsanız tayin isteyebilirsiniz.

 10. iyi günler sözleşmeli öğretmenim. eşim antalya kadrolu memur ve eşimin antalyaya tayini sağlık özrü nedeni ile olmustu. ben ataninca ayri illerde yasamak durumda kaldik ve esim tedavi goruyor. heyet kurulu raporu aldik ve tibbi bakima muhtactir diye rapor sonucu cikti. bu raporu direkt çalistigim ilin milli egitimine mi verecegim. ve esimin yanina gidebilme sansim var mi.

 11. Merhaba benm durum bildirir raporum çıktı fakat internette okuduğum kadaryla öğretmenlik yapmaya engel teşkil edilecek bir hastalığı yoktur ibaresi yer almadi raporda bir sorun teşkil eder mi

 12. Merhaba, ben babam için, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden Sağlık Kurulu Raporu aldım. Hidrosefali tanısı ile verilen raporda, tek Anabilim dalından(beyin cerrahi Anabilim dalı)üç profesör ve başhekimin imzası var. Üç imza ve tek branş olması yeterli mi? Yoksa birkaç farklı branştan altı yedi doktorun imzası mı gerekli?

 13. merhaba istanbul’da öğretmenim.ikametgah adresim samsun’da ailemin yaşadığı yerin haricinde bir başka adreste. çeşitli nedenlerden dolayı ikametgah adresimi istanbul’a almamıştım.babama alacağım sağlık raporundan sonra samsun’a tayin isteyeceğim babam’da samsun’da ikamet ediyor.kendime ait ikametgah durumunun tayin ile bir ilgisi var mıdır yok mudur?ikametgah adresimi istanbul olarak güncellememe gerek var mı?

 14. Merhaba. Kadrolu öğretmenler aynı il icerisinde zamana bağlı olmaksizin dilekçe ile sağlık ozru basvurusu yapabilir mi?Ms hastasiyim baskasinin yardimina ihtiyacim var raporum var

  • Merhaba, yapabilirsiniz ancak Milli Eğitim Müdürlükleri ret cevabı veriyor ve özür grubu atama döneminde başvuru yapmanızı istiyorlar.

 15. merhaba heyet raporunda bulundugu bölgenin iklim şartları hastalıgı tetikliyor ibaresi olsa başvurabilir miyim saglk özrüne

 16. Merhaba arkadaşlar şunu öğrenmek istiyorum. Durum bildirir raporda üç tane mi imza olmalı ?. Benim tedavi gördüğüm poliklinikte bir doktor var onun imzası ve başhekimin imzası var.

 17. Merhaba bende babam için sağlık özrü yapmak istiyorum sözleşmeli ogretmenim Bingöl ilçesinde bir yil çalıştım.ilce hastanesinden tedavisi mümkün değildir raporu aldm.ve tedavi olduğu üniversite hastanesinde 4 doktor imzalı durum bildirir raporu aldım babam kanser.il dışı merkeze (babamın ikamet ettiği) yere geçebilir miyim kabul olur mu ?

 18. Merhaba, ben de babam için Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden sağlık kurulu raporu aldım. Hidrosefali tanısı ile “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresi yazıldı. Ancak rapora, yalnızca Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim dalından üç profesör ile başhekimin imzası atıldı. Bu imzalar ve tek branş yeterli olur mu?

 19. Merhaba babam İstanbul’da felç geçirdi ve tek başına yaşamını sürdüremez Iğdır’da sözleşmeli öğretmenlik yapıyorum alıp oralara gitsem ani durumda hastane koşulları yetersiz kalır şuanda ne yapmam gerekiyor ?

 20. Merhaba kolay gelsin.ben heyet raporuna başvurdum annem icin. 200 lira ödeme yaptım vezneye.ayni gün içinde sağlık kurulu raporunu verdiler.tanida şeker+hipertansiyon+ orta depresif nöbet(tıbbi tedavi altında) yazıyor.karar olarak da durum bildirir raporudur.saglik kurulu oy birliği kararıdır.yaziyor.bu durumda bu belge milli eğitimde kullanılabilir mi

 21. Merhaba, daha önce yazmıştım, muhtemelen cevap varmışsınızdır ama akışta göremiyorum, babam benimle muşta yaşamakta ve tedavisi muşta mümkün değildir ibareli raporu var. Kadrolu öğretmenim. Sağlık mazeretinr başvurunca babamın ikameti benim yanımda mi olmalı yoksa gitmek istediğimiz yerde mi acaba. Tesekkurler

 22. Merhaaba sozlesmeli ogrwtmenim esim rahatsiz alacagimiz saglik kurulu raporunda tam tesekkullu bir hastaneden takip ve tedavisi yapilmali yazisi yeterlimidir.Bilgi verirseniz sevinirim

 23. Merhaba ben muğla datçada ögretmenim.Annem kanser hastası ve tedavisi devam ediyor.Annem babamla Kayseride yaşıyor. Ama baķıma muhtac degil.Ben kayseriye saglik özru tayini yapabilirmiyim.Yapabilirsem neler yapmam gerekir.yardımci olirsaniz sevinirim

 24. Merhaba sözleşmeli öğretmenim . Babam %66 engelli raporu var sürekli yazan. Başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez durum raporu aldım önceki raporuna istinaden. Raporu başka bir şehirden aldım . Görev yaptığım ilde bu raporu Tedavisi bu ilde yapılamaz diye çevirmem mi gerekir.? Çünkü tedavi edilmiyor hastalığı sürekli yani bakıma muhtaç. MEB i aradığımda görev yaptığınız ilden burada tedavisi yapılamaz diye almanız gerekli yukarıda bahsettiğiniz 2.madde sizde geçerli değil diyor ne yapmalıyım?Teşekkürler.

 25. Merhaba.Fizik tedavi uzman hekim peryodik kontrolu gerektirir ibareli “durum bildirir raporu” aldim. Üç fizik tedavi uzmani imzali. Durum bildirir raporu saglik kurulu raporu yerine gecer mi?

 26. Yozgatta Sözleşmeli aday öğretmenim oğlum için istanbulda tam teşekküllü bir hastaneden çocuk üroloji ve çocuk nefroloji için takip ve tedavisi uyğundur raporu verdiler, yozgat bu konuda bir rapor vermiyor hastanede uzman olmadığı için , il sağlık müdürlüğünden “yozgat ilinde çocuk nefroloji bölümü ve çocuk üroloji bölümü bulunmamaktadır” diye yazı alıp raporla birlikte versek olurmu, acil cevap verirseniz çok sevinirim.

 27. Merhabalar.

  Zorunlu hizmetimin bitmesine 3 sene var. Sağlık özründe babamın bulunduğu ildeki zorunlu hizmet olan bir yeri seçebilir miyim (Zorunlu hizmeti de bitirmek amacıyla ) ?

  Raporu bu yaz tatilinde alsam, Şubat tayin dönemi için en geç ne zaman ve nereye teslim etmem lazım ?

 28. öncelikle bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkürler. denizli nin honaz ilçesinde kadrolu sınıf öğretmeniyim. Babam kalp hastası ve Üniversitede tedavisi gerekiyor. Beraber Denizli Merkezde ikamet etmekteyiz. Üniversiteden mi tesdavisinin burada yapılması uygundur raporu alınmalı yoksa İlçe hastanesinde tedavisi burada yapılamaz raporu alınmalıdır? Not :Babam için başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez ibareli raporu alamadık.

 29. Merhaba hocam, ben sözleşmeli öğretmenim, anneme %78 kısmi engelli (başkasının yardımıyla hayatını sürdürebilir) sağlık kurulu raporu verdiler, ancak bulunduğumuz ilde ki hastanede tüm branş doktorları olduğu için “bulunduğu ilde tedavisi mümkün değildir” ibaresi yazmıyorlar. Almış olduğumuz bu raporlar annemin ikamet ettiği şehir tayin isteyebilir miyim?

 30. Merhaba. Kadrolu öğretmenim. Ms hastasiyim. Sağlık ozru icin ağustos ve ocak donemlerini mi beklemek zorundayim. Ara zamanlarda dilekce ile basvuru yapabilir miyim?

  • Merhaba, geçmiş olsun Ara dönemlerde de başvuru yapabilirsiniz ancak dilekçenize gelen cevapta Şubat ve Ağustos dönemini beklemeniz gerektiği belirtilecek.

 31. Merhaba babam aizehmer ve %84 bakıma muhtaç raporu var ve raporunda tam bağımlı yazıyor birinci sorum bu rapor yeterlimidir. İkinci sorum ise Babam ilçede yaşıyor ve bulunduğu yerde devlet hastanesi var. Benim bulunduğum yer ise il ve eğitim araştırma hastanesi var. Babamın yaşadığı yere tayin istemek istiyorum. Babamın yaşadığı ilçe şartlarının düşük olması sorun teşkil edermi… İyi günler.

  • Merhaba, birinci sorunuzda yazan ibare yeterli değil. MEB ibareyi şu şekilde istiyor; “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez.” Babanızın yaşadığı yerin şartları ile sizin yaşadığınız yerin şartlarına kimse bakmaz. Sadece alınacak sağlık kurulu raporuna bakılır.

 32. Merhaba babam aizehmer ve %84 bakıma muhtaç raporu var. Babam ilçede yaşıyor ve bulunduğu yerde devlet hastanesi var. Benim bulunduğum yer ise il ve eğitim araştırma hastanesi var. Babamın yaşadığı yere tayin istemek istiyorum. Babamın yaşadığı ilçe şartlarının düşük olması sorun teşkil edermi… İyi günler.

 33. Babam kan kanseri çok şükür zor günleri atlattık şu an iyi ama bakıma muhtaç ama beraber yaşamıyoruz sağlık durumu ataması için beraber yaşama yani aynı ikamet te olma şartı var mı?

  • Hayır böyle bir zorunluluk yok. İlgili sağlık kurulu raporu almanız yeterli. Babanızın ikamet ettiği yere tayin isteyebilirsiniz.

 34. Ben ilçede görev yapıyorum ve ikametim de burası eşimin nörolojik bir hastalığı var ve ilçe devlet hastanesinde nöroloji bölümü olmadığı için burda tedavisi mümkün değil ve bununla ilgili kurul raporu almak için il devlet hastanesine müracaat ettim orda nöroloji bölümü olduğu için durum bildirir raporu verebileceklerini bunun da tayin için geçerli olmayacağını söylediler ne yapmam gerektiği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 35. Merhabalar. 5 yıldır istanbul’da görev yapıyorum. 6 aylık bebeğim var. Eşimden ayrılıyorum. Sağlık özrü atamasına başvurmak istiyorum. Sizce atamadan faydalanabilmemin yolu var mıdır? Zor zamanlar geçiriyorum.

 36. Merhaba benim 4 yıldır cilt hastaligim var ürtiker.surekl cildim kabariyor ve yaniyor.Geceleri artiyor ve yuzum gozum sistiginde acile gitmezsem ölüm bile olablrmis.Esimin yanimda oluo bni gotrmesi gerekiyor fakat brnSiirtte sozlesmeli ogretmenim esim ise Gebzede Tübitak ta calsyr.isini birakip gelemez.es durumu tayini hakkmz da yok.ben de saglik özrü ile tayin isteyeblrmiyim acaba?

 37. Merhaba ben istanbulun dışında görev yapıyorum.merkeze çok uzak silivri taraflarında bi beldede.bir kac yil önce babamı,bu yıl da kardeşimi kanserden kaybettim.annem psikolojik olarak çok kötü durumda.ayni zamanda şeker,tansiyon,damar tıkanıklığı vs herşey var.ben yerimi seviyorum okulundan memnunum ama annemi yalnız bırakmamak için sağlık özrü istemek istiyorum. Cnku uzakta olmam da onun icin kotu.yanima gel diyorum istemiyor cunku burada kardesimin ve babamin mezarina gitmek istoyor.Sizce istanbuldan balıkesir e isteyebilir miyim

  • Merhaba, kaybettikleriniz için başınız sağolsun. Annenize şifalar dileriz. Eğer ilgili sağlık kurulu raporunu alırsanız sağlık özrü başvurusunda bulunabilirsiniz.

 38. Merhaba. Yorumlarda okudum az önce. Sağlık özrü kullanan bi arkadaşım norm olmadığı için tayin olamamış. Ben bunu araştırırken norm olmasa da 90 km ye kadar ilçeye gönderilsin diye öğrendim. Norm olmayınca tayin çıkmama ihtimali varmı gerçekten?

 39. İyi günler. Ben aday öğretmenim. Annem kanser hastası tedavisi devam ediyor. Ağrıda görev yapmaktayım. Birinci durumu kullanarak Ağrıda tedavisi mümkün değildir şeklinde evraklarımı gönderdim. annemin tedavisinin devam ettiği yere tayinim istedim. Olumsuz dönme ihtimali var mıdır.

 40. Slm iyi akşamlar 2 sorum olacak.
  1.)Ben Siirte calisiyorum ailem Diyarbakır da kalıyor annemin rahatsziligi var ve heyete girecek ibarede tam olarak ne yazması lazım.
  2.) Annem Devlet hastahanesinde heyete girecek

 41. Merhaba,babam benimle muşta yaşamakta ve karaciğer nakli oldu. Muşta tedavisi mümkün değildir şeklinde sağlık kurulu raporu aldım. Kadrolu öğretmenim. Izmır e tayin istiyoruz buna istinaden. Babamın ikameti illa izmirde mi olmalı yoksa benimle yaşıyor olması yeterli mi? Tesekkurler

 42. merhaba.iklime bağlı astım hastalıgım var ve aday öğretmenim.bu hastalıgım nemli ve aşırı sıcak güneydoguya atndığm zaman ortya cıktı.işe bşlarken sağlam raporu vermiştim. fakat simdi yeni heyet aldğımda sıkıntı olur mu. birde illeri meb mi belirliyor yoksa bir tercih hakkmıž olacak mı?

  • Merhaba, göreve başlarken verdiğiniz sağlık beyanı bir engel değil. Sağlık özrü başvurusunda bulunabilirsiniz. İlleri MEB belirlemiyor, siz dilekçenizde belirtiyorsunuz.

 43. Merhaba;
  İlginize teşekkürler. Sorum şu; ben samsun Atakum’ da kamu kurumunda Mühendisim. Eşim aynı ilin Vezirköprü ilçesinde norm fazlası öğretmen. % 40 raporum var. Hastalıklarım, son seviye sedef, gut, bel fıtığı. Bu hastalıklarımın tedavisini üniversite hastane sinde görmekteyim. Vezirköprü’ de devlet hastanesi var ama sedef için tedavim sadece eğitim araştırma ve üniversite hastanesi. Sağlık özrü için nasıl bir yol izlemeliyiz? %40 raporla bi başvuru olabilir mi? Yoksa yine üniversite den rapor mu almalıyım? Yalnız şöyle bi durum var. Sedef ilacım 3 aylık periyotlarla üniversite hastanesinden yazılıyor. Bu ibare doktorlar tarafından yazılabişir mi? Yada daha sonra başımıza iş açılır mı?
  Teşekkürler. İyi çalışmalar.

  • Merhaba, eşinizin sizin durumunuza bağlı olarak il içi sağlık özrü tayini isteyecek. Ancak zaten siz çalıştığınız için Ağustos ayında il içi eş özrü de isteyecek. Sağlık raporu ile tayin istemesi ile eş özrü tayini istemesi arasında zaten bir fark yok. Neden sağlık özrüne dayalı tayin isteme yolunu seçiyorsunuz? Sizlere bir avantaj sağlamayacak.

 44. Merhaba annem İzmir de ikamet ediyor.Ege üniversite hastanesinde 8 ay önce bağırsak kanseri teşhisi kondu ve orada ameliyat oldu.3 ayda bir rutin kontrolleri var.Ben Uşak ta öğretmenlik yapmaktayım.Ve Uşak ta şuan Onkoloji bölümü var Fakat onkoloji doktoru yok.Annem için Uşak tan sağlık kurulu raporu alabilir miyim?Ve raporda hangi ibarenin yer alması gerekiyor?Doktorun olmadığını il sağlık müdürlüğünden belgelere lazım mı?Yoksa devlet hastanesi direk bu nedenle sağlık kurulu raporunu verir mi?

  • Merhaba, annenize “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” raporunu alırsanız istersiniz. Ayrıca Uşak il sağlık müdürlüğünden annenizin hastalığının tedavisinin Uşak’ta mümkün olmadığını belirten bir sağlık kurulu raporu almanızda yeterli olacaktır.

 45. Merhaba,Ankarada öğretmenim. 7 aylık down sendromlu ve aynı zamanda 3 hafta önce kalp ameliyatı olan bir bebeğim var. Bebeğime istanbuldaki ailemle birlikte bakıyoruz. Ameliyat istanbulda oldu.İstanbula tayin isteyebilmem için nasıl bir yol izlemeliyim? Bebeğimin raporunda hangi ibareler olmalı?

  • Merhaba, geçmiş olsun. Şifalar dileriz. Bebeğinizin tedavisinin Ankara’da mümkün olmadığını belgelendiren bir sağlık kurulu raporu almanız lazım. Ancak tahminimizce bunu alamazsınız, çünkü Ankara’da tedavisinin mümkün olduğunu düşünüyoruz. İkinci yol ise; sizin görev yerinizin bebeğinizin sağlık durumunu tehlikeye düşürdüğüne yönelik bir sağlık kurulu raporu almanız.

 46. Annem psikolojik tedavi görmekte.ilacta kullanmakta. Heyet raporu alırsam özür grubuna basvurabilirmiyum

 47. Annem psikolojik tedavi görmekte.ilacta kullanmakta.heyet raporu alıp tayinimi annemin ikametgahına albilirmiyim

  • Eğer istenilen sağlık kurulu raporunu alabilirseniz sağlık özrü isteyerek annenizin ikamet ettiği yere tayin isteyebilirsiniz.

 48. Merhaba 4 ay önce Güneydoğu bölgesine atandım fakat aşırı sıcak olması ve boguk havasndan dolayı nefes alamadıgım icin doktora gittiğimde astım teşhisi koyuldu. Eger astım dolayısı ile rapor alabilirsem 4 ay önce meb e verdigim sağlık raporunda ‘ülkenin heryerinde çalısabılir’ hükmü sağlık özrü tayin istememe engel olur mu?

 49. Sedef hastalığından sağlık özrü tayini olur mu? Bulunduğum ilçede ışın tedavisi cihazı yok fakat il merkezinde var ben ise başka ilde ailemin yanında tedavi olmak istiyorum,beni il dışına gönderirler mi? Sağlık kurulu raporu nasıl alınıyor ilk olarak işlem nerden başlatılıyor?

 50. Sedef hastalığına sağlık özrü tayini olur mu? Bulunduğum ilçede cildiye polikliniği var ama ışın tedavisi için cihaz yok,il merkezinde var ama ben farklı ilde tedavi olmak istiyorum. Kurul raporu alma işlemi hangi işlemlerden geçmekte ve nasıl alınmaktadır?tek cilt için diğer doktorlar onay verir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Bulunduğunuz yerdeki hastaneye giderek tedavinizin mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporu alacaksınız. Sağlık kurulu raporunda tek doktor olmuyor, en az 3 doktor imzalıyor.

 51. Merhaba,görev yerim kastamonu annemin ikameti istanbul.Annemin rahatsızlığından dolayı sağlık özüründen tayin isteyeceğim fakat raporu istanbuldan almam şart mı? yaz döneminde Elazığ’dayız burdan aldığımız rapor geçerli olur mu?

  • Merhaba, raporun alınacağı il konusunda bir kısıtlama yok. Ancak sizin bulunduğunuz ilden annenizin tedavisinin mümkün olmadığına dair evrak isteyebilirler. Bunu da Kastamonu’dan almanız gerekecek.

 52. Merhaba, babamın sağlık kurulu raporu mersin hastanesinden. Antalya ya taşındı. Başvuruda bulunurken Antalyadan tekrar rapor mu almalıyız. Süresi dolmamış mersin hastanesi raporu geçerli olur mu?Teşekkür ederim.

 53. Annem yaşca büyük ve devamlı bakıma muhtaç.ayricadecamli oksijen tüpü kullanıyor.yaninda olmam gerekiyor.rapotu devlet hastahanesind3n almam yetiyor mu?illa bir araştırma hastahan3sinden mi almam gerekiyor?teşekkür ederim

 54. Kolay gelsin tanilanmis panik atagim var iki yildan fazla ilac kullandim saglik ozrunden faydalanabilir miyim

 55. Merhaba. Annemin kalp ,beyin,parkinson ve demans hastalikları var. Gecen sene sağlık özünden tayin istedim ama norm olmadığı için tayinim olmadı. Raporda da sure ile ilgili bir bilgi yok. Tekrar rapor almam gerekir mi?

 56. Merhaba ben van da öğretmenim yüzümde hastalık var ve ben tek kalamıyorum çünkü bazen yüzümde kanama oluyor ve durduramıyorum annem ve babam benim yanıma gelemiyor ben hastalığımdan dolayı saglik özgünden yararlanıp tayin isteyebiliyormuyum memleketime

 57. iyi günler
  eşim psikiyatri hastası eski şehrin ilçesinde görev yapıyorum görev yaptığım yerde psikiyatri bölümü yok sağlık özrü ile eşimin memleketine gitmek istiyorum. nasıl bir rapor almalıyım ?

  • İyi günler, eşinizin tedavisinin sizin çalıştığınız yerde mümkün olmadığına, eşinizin sağlık durumunun çalıştığınız yerde tehlikeye düştüğüne dair bir sağlık kurulu raporu alacaksınız.

   • öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim
    iki tane sorum olacak
    çalıştım yerde sadece aile hekimi var orda psikriyatri bölümü olmadığını nasıl belgeleyebilirim?
    ikinci sorum alacağım raporda yazması gereken ibare ”tedavi edilmezse sağlık durumu tehlikeye düşer” mi yazmalı ?

    • İl sağlık müdürlüğüne gideceksiniz ve çalıştığınız yerde eşinizin tedavisinin mümkün olmadığını belirtir belge alacaksınız.

 58. Merhaba annemin ikameti memleketim Van da ben ise batmanın ilçesinde öğretmenim. çalıştığım yerde annemin tedavisinin mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporu aldım. Tayin olarak Ankara yı yazacağım. İkamet adresi annemin Van olması sorun teşkil eder mi? Ediyorsa başvuru yapmadan önce Ankara iline mi ikametini aldırmalıyım?

 59. Annem rahatsız. İkametgah adresi Uşak. Ama tedavisini Denizli Devlet Hastanesinde yaptırıyoruz. Buradan aldığımız bir raporun geçerli olma veya olmama durumu nedir.

 60. Merhaba Sözleşmeli öğretme lerin sağlık özrü başvurusunda sırasıyla yapilması gereken işlemler hakkinda bilgi verir misiniz? Bir de Öğretmenin görev yaptığı yerdeki devlet ve üniversite hastanesinde sağlık kurulu belgesi alması lazım deniliyor ya görev yerindeki il sağlık müdürlüğünden de mi sağlık raporu alınması lazım? Kisaca il sağlık kurulununda yapılması gereken bir işlem var mı?

 61. Bir yılım daha dolmadığı için aday öğretmenim. Babamın rahatsızlığından dolayı özür tayini isteyeceğim, mümkün mü?

 62. Merhaba babamın sağlık raporunda yakın takip ve bakımı uygundur ibaresi var bununla tayin isteyebilir miyim?

 63. Merhaba, sözleşmeli öğretmen sağlık özrü başvurusunda ailemizin ikametgahını başvuru yapmadan bir iki ay önce taşımamız bir sorun teşkil eder mi ? Başvuruda yeni taşıdığımız ikametgah bilgisi mi dikkate alınır ?

 64. Merhabalar. Ben sağlık özrünü kayınvalidem sebebiyle kullanabilir miyim? Kayınvalidem bakıma muhtaç ve yanımda kalıyorsa bunu mazeret olarak kullanabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 65. Merhaba ben annem adına memleketimden saglık kurulu raporunu ve ilgili ibareyi gösteren evrağı aldım. Ama çalıştığım yerdeki ilçe milli eğitim müdürlüğü görev yağtığın şehirdeki hastanedende rapor çıkarman gerektiğini söyledi. Doğrumudur Sizce bu durumda ne yapmalıyım? Teşekkğrler

  • Merhaba, görev yaptığınız yerde İl Sağlık Müdürlüğünden tedavisinin çalıştığınız yerde mümkün olmadığını gösteren evrak almanız yeterli.

 66. Merhaba, eşim ciddi bir ameliyat geçirdi ve doktor her ay kontrol etmesi gerektiğini rapor yazabileceği söyledi. Tek başına sağlık raporu yeterli mi yoksa heyet raporu vs mi gerekli.

 67. Kolay gelsin. Babam beyin kanaması geçirdi ve kurul raporu aldım eğitim araştırma ve uygulama hastanesinden ve başvurumu yaptım raporda başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettirmez yazıyor
  İl e gitti ilden de yarın bakanlığa gider tahminimce
  Benim tayin ailemin bulunduğu Ankara ya olması hemen olur demi sağlık özrü tayini zamanını beklemeyeceğim diye biliyorum.

  • Merhaba, geçmiş olsun. Size kısa sürede cevap da gelebilir, cevap uzunda sürebilir. Norm açığı yoksa atamanız gerçekleşmeyedebilir. Bunun bir kesinliği yok.

 68. Merhaba sözleşmeli öğretmenim babam %96 engelli raporuna sahip ayrıca başkasının yardımı olmadan yaşamını devam ettirenez yazılı rapor mu almam gerekli tedavisi burada yapılamaz raporu mu digeri kadrolular icin mi gecerli tesekkurler

  • Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı yer değiştirme hakkı yok. O yüzden babanızın engelli raporu ile tayin isteyemezsiniz. Babanıza sağlık kurulu raporu almanız lazım.

 69. merhabalar. annem için sağlık özrü raporu almayı düşünüyorum. ben başka ildeyim annem başka ilde annem ablamla ikamet ediyor bu sorun teşkil eder mi. birde rapor için bizim mi sağlık kuruluna başvurmamız gerekiyor yoksa ablamda başvurabilir mi ne zaman başvurmamız gerekiyor. lütfen mail adresime cevap atarsanız sevinirim.

  • Merhaba, ablanızın annenizle yaşaması sorun olmaz. Sağlık kurulu raporu için anneniz başvuru yapacak. Ablanız neden başvuru yapıyor? Bunu anlayamadık. Sorunuz karışık.

 70. Merhaba ben annem adına hayatını idame ettiremez raporunu memleketimden aldım. Öncelikle bu yeterli oluyor mu? Görev yaptığım ilden de almam gerekir mi?raporu aldıktan sonra ilk başvuracağımız yer neresi oluyor acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, aldığınız sağlık kurulu raporunda tek başına hayatını devam ettiremez ibaresi yazıyorsa başka bir evrak almaya gerek yok. Ağustos ayında sağlık özrü başvurusu başladığında görev yaptığınız okula başvuru yapacaksınız.

 71. Selamlar Eşim öğretmen sağlık özrü nedeniyle tayin istiyoruz. Van yüzüncü yıl üniversitesinden rahatsızlığı ile ilgili van ilinde tedavisi mümkün değildir raporu aldık. Başvurular ne zaman oluyor. Sözleşmeli öğretmenlerin başvuru tarihleri nedir? Eşim Özalp ilçe milli eğitime sordu haberleri yok. Başvuru tarihini nereden öğrenebilirim. Yardımcı olur musunuz.

 72. Merhaba, sözleşmeli öğretmen sağlık özrü başvurusu için belirli bir tarih var mı.? İl milli eğitim müdürlüğü dilekçemi almadı ağustosu beklemem gerektiğini söylediler.

  • Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü konusunda bir takvimi yok. Ancak herkes Ağustos ayında bu durumla ilgili bir duyuru çıkacağını bekliyor. O yüzden sizleri de bekletiyor. Konuyu CİMER’e de taşıyabilirsiniz.

 73. Merhaba sözleşlesmeli ögretmenim 2018 de saglik özrü ile il ıci tayin istedim ..sonuc olumsuz. Tekrar ne zaman basvurabilirim..ve il disi mi yapmam gerekiyir.tskrler.

  • Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü ile ilgili resmi bir takvim yok. MEB’in Ağustos özür grubunda sözleşmeli öğretmenlerle ilgili de duyuru yapmasını bekliyoruz.

 74. Merhaba babam ağır engelli ve evde 18 yaşından büyük kardeşlerim var. Annem, babamdan dolayı bakım ücreti alıyor. Ben babamın bulunduğu şehre bakmakla yükümlülük belgesi almadan tayin isteyebilir miyim?

 75. Merhaba, ben 3 ay önce atandım babam yanımda ikamet ediyor böbrek nakli oldu . Bulunduğumuz ilde muayene olduğu bölüm yok sağlık kurulu raporunda başkasının güç ve yardımı olmaksızın ibaresinin olması şart mı? Her ay ilaç düzeyi için Ankara’ya gidiyor bölümü olmadığı için . Nakil hastası olup bulunduğumuz yerde bölümü olmadığı için dilekçe yazabilir miyim ?

 76. MERHABA ANNEM ROMATİZMA, TİROİD TANSİYONVE ASTIM HASTASI TEK BAŞINS YAŞIYOR SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER İÇİN HANGİ İBARE LER GEREKLİ? TEK BAŞINA HAYATINI DEVAM ETTİREMEZ İBARESİ GEÇERLİ Mİ?

 77. Selamün Aleyküm.
  Kızıma kalp yetmezliği teşhisi konuldu ve görev yaptığım ilde(Yozgat) Çocuk Kardiyolojisi bulunamamaktadır. Bu sebeple kızımın tedavisini Ankara’da devam ettirmek istemekteyim.
  Sağlık özrü için alacağım raporda “Görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşebilir.” ibaresi rapora doktor tarafından yazılıyor mu?
  Yazılmıyorsa bu ibareli yazıyı nasıl ve nereden alabiliriz?
  Sırf bu ibare için ayrı bir işlem, basvuru yapmak gerekiyor mu?
  Teşekkür ederim.

 78. Merhaba annem için alacağım saglık raporunda ikametgah bilgisi olarak benim çalıştığım yer değilde annemin olduğu yerde ikametim varsa bu yer değiştirmede sıkıntı oluşturur mu?teşekkürler.

 79. Merhaba, babam kanser hastası babamın tedavisinin bulunduğum ilde mümkün olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelendirdim.Babam İstanbulda tedavi görüyor ama ikametgahı memlekette İstanbula tayin isteyebilir miyim. İlgili yazı da tedavi olmak istediği il ve ilçeyi belirtmesi gerek diye yazıyor ikametgaha göre ataması yapılır diye belirtmemiş.

 80. İyi günler. Aday öğretmenim, 17 Haziran 2019’da sağlık özründen tayin başvurusunda bulanacağım. Bugün başlayan -il dışı tayin- atamalarıyla birlikte mi yapılır ? Sağlık özrü tayinleri ile il dışı tayinler ayrı ayrı mı değerlendirmeye alınır? Sağlık özründen (tedavi gördüğüm il olduğu için) Ankara’yı istesem tayin olabilir miyim?
  Teşekkür ederim

  • Merhaba, sağlık özrü ile il dışı atama farklı şeylerdir. Sizin il dışı atama ile bir bağınız yok. Siz sağlık özrü için gereken evrakları temin edip dilekçe ile okulunuza istediğiniz ili de belirterek istediğiniz bir zamanda başvuru yapacaksınız.

 81. Merhaba ben bitliste sözleşmeli öğretmenim. Annem için memleketimden alacağım saglık kurulu raporu ve ilgili ibarenin yazması halinde memleketime sağlık özrü basvurusu yapabilirmiyim

 82. Merhaba 2 ay önce yozgata sözleşmeli olarak atandım, oğlum böbrek hastası ve yozgatta çocuk nefrolojisi bulunmamakta,istanbulda takip edildiği hastaneden rapor alıyorum , aynı zamanda yozgattanda rapor almam gerekiyormu ve “görev yaptığı yerde tedavisi mümkün olmadığı için sağlığı tehliye düşebilir” ibaresini hangi il yazmalı ve başvuru için ağustosu bekleyecekmiyim,şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, sözleşmeli öğretmen olduğunuzdan dolayı ağustos dönemini beklemeden dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Ağustos dönemini beklemeniz yönünde cevap gelirse ağustos özür grubunda başvuru yaparsınız. İlgili ibareyi size Yozgat’ta verecekler. Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşünüz.

 83. Merhaba, babam kanser hastası babamın tedavisinin bulunduğum ilde mümkün olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelendirdim. Babam İstanbulda tedavi görüyor ama ikametgahı memlekette İstanbula tayin isteyebilir miyim. İlgili yazı da tedavi olmak istediği il ve ilçeyi belirtmesi gerek diye yazıyor ikametgaha göre ataması yapılır diye belirtmemiş.

 84. Merhaba Hocam,
  Babam ve annemle aynı evde yaşıyoruz.Fakat görev yaptığım yer ilçenin en uzak yeri. Babam için başka bir ildeki hastaneden alacağım “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibareli sağlık raporuyla il içi tayin isteyebilir miyim?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 85. Merhaba, babam kanser hastası. Babam için görev yaptığım yerdeki hastaneden onkoloji bölümü bulunan yerde tedavisi gerekmektedir, hastanemizde onkoloji bölümü bulunmamaktadır ilimizde takip ve tedavisi mümkün değildir şeklinde sağlık kurulu raporu aldım. Bu raporla birlikte hemen il milli eğitime başvurabilir miyim yoksa ağustosu mu beklemem gerek ?

 86. Merhaba Muş/bulanıkta görev yapıyorum kardeşim %100 engelli onun vasisini kendi üzerime aldığım zaman başvuru yapabilirmiyim Bir de alacağımız sağlık kurulu raporunu Muş’tan mı almam gerekiyor cevaplarsanız sevinirim

 87. Merhaba 2 ay önce yozgata atandım, oğlum böbrek hastası ve yozgatta çocuk nefrolojisi bulunmamakta,istanbulda takip edildiği hastaneden rapor alıyorum , aynı zamanda yozgattanda rapor alnam gerekiyormu ve “görev yaptığı yerde tedavisi mümkün olmadığı için sağlığı tehliye düşebilir” ibaresini hangi il yazmalı ,şimdiden teşekkürler

 88. Merhaba ben van da görev yapıyorum oranın soğuk havası benim yüzümde bulunan hastalığa iyi gelmiyor sıkıntı oluyor ben sağlık özrünü kulanarak tayin isteye biliyor muyum

 89. Merhaba, babam kanser hastası sağlık özrüne başvurmak istiyorum. Babamın tedavi olduğu hastaneden kanser hastasıdır onkoloji bölümü bulunan yere tedavisi ve takibi gerekmektedir diye rapor aldım görev yaptığım yerdeki hastaneden de hastanemizde onkoloji bölümü bulunmamaktadır diye yazı aldım. Bunlar başvurunun kabul edilmesi için yeterlimidir? Cevaplarsanız sevinirim

  • Merhaba, babanızın çalıştığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığına dair ilgili yazıyı aldıysanız başvuru yapabilirsiniz. Hastaneden aldığınız belgeyi şu şekilde düzenletirseniz garanti olur; Hastanemizde onkoloji bölümü bulunmamaktadır, hastanın X ilinde tedavisi mümkün değildir.

 90. Merhaba, öğretmen babası için ” tedavisi ilde mümkün degildir” ibareli raporla başvurabiliyor mu yoksa illa başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez raporu mu alması gerekiyor.. bir de bu rapor ilçe hastanesinden de alınabilir mi

 91. Lutfen bana mail ile donus yapabilirmisiniz? Mail ile iletisim kurabilirsek hem siz sorularinizi sorabilirsiniz, hemde ben sorunu ifade edebilirim. Buradan bulamayacagim diye tereddut ediyorum cevabinizi. Selam, babamin ikematgahi Ankarada. Ben doguda gorev yapiyorum.Ankarada iki evimiz var. Rahmetli annemden kalan ev. Saglik ozru ile atansam, babamin yanina mi ikametgah aldirmam gerek yoksa rahmetli annemin evine ikametgah aldırsam bir sorun teşkil eder mi?

 92. Selam, babamin ikematgahi Ankarada. Ben doguda gorev yapiyorum.Ankarada iki evimiz var. Rahmetli annemden kalan ev. Saglik ozru ile atansam, babamin yanina mi ikametgah aldirmam gerek yoksa rahmetli annemin evine ikametgah aldırsam bir sorun teşkil eder mi?

  • Merhaba, sizin ikametgahınız doğuda olacak. Tayin istedikten sonra atamanız çıkarsa ikametgahınızı istediğiniz yere alabilirsiniz.

 93. İyi aksamlar bir sorum var annem icin saglık özrü tayini raporu almak istiyorum adanada ikamet ediyor raporu ablamın yanına gidecek ordaki hastaneden almamızda bir sakınca varmı birde benim ikametim adanada annemin yanında ama ilcede calısıyorum özür atamasından önce ikametimi ilceye almam gerekirmi yoksa sadece annemin ikamet ettigi yermi önemli

 94. merhabalar hocam. zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. bu yıl tercih vermem gerekiyor. il için tayin başvurusu yaptım ancak atanamadım. il dışı başvurusu yapmak zorundayım. ancak eşim psikolojik tedavi görmektedir. ve bu aşamada yer değişikliği hem tedaviyi yarım bırakacak hem de yer değişikliği hastalığının daha da olumsuz sonuçlar ortaya çıkmasına sebep olacak. Bu durumla ilgili sağlık raporu alarak bir yıl daha zorunlu hizmetimi erteletebilir miyim?

  • Merhaba, sağlık raporu alarak bulunduğunuz kuruma acil olarak vermeniz lazım. Çünkü bunun süreci geçti ama değerlendirmeye almaları için acele etmeniz gerekiyor.

 95. Öncelikle cevap için teşekkür ederim sayın editör. Bir sorum daha olacaktı. Elimde hastalık raporu yok sadece ameliyat epikriz raporu, kemoterapi ilacı aldığım belge, radyoterapi aldığıma dair belge var. Aldığım sağlık kurulu raporunda “ilimiz hastanesinde tedavisi mümkün değildir” yazıyor. Bu durumda MEB başvurumu olumlu olarak onaylar mı?
  Bir de – Ömürboyu takipli hasta- olduğumu da doktorlar dilden söyledi ancak yazılı olarak bir rapor yok elimde. Bu durumda raporu yenileyemezsem yine ilk atandığım ilçeye ( 5. hizmet bölgesi orası) veya civarına geri gönderilir miyim?

 96. Merhaba, babam kanser hastası sağlık özrüne başvurmak istiyorum. Babamın tedavi olduğu hastaneden kanser hastasıdır onkoloji bölümü bulunan yere tedavisi ve takibi gerekmektedir diye rapor aldım görev yaptığım yerdeki hastaneden de hastanemizde onkoloji bölümü bulunmamaktadır diye yazı aldım. Bunlar başvurunun kabul edilmesi için yeterlimidir? Cevaplarsanız sevinirim.

 97. Babam yaninatayin icin engelli saglik kuruluna basvuru yaptik ilk hastane vermedi ikinci ve ucuncu hastanelere itira yoluyla baavurduk sonunda yuzde 88 ile raporu aldik ancak engelli saglik kurulu yonetmeligi degismis ve raporda yuzde 88 ile tam bagimli bitey ibaresi yer aliyor. Baskasinin guc ve yardimi olmadan yasamini surduremez yazmamislar mi yoksa artik boylemi yapiliyor bir bilen varsa yardimci olabilirmi bu sekilde basvuru yapabilirmiyim onaylanirmi

 98. 2017’de kanser tedavisi gördüm. 2018 Temmuz’da da atandım. Atandığım ilçede ve il merkezinde Onkoloji bölümleri ( tıbbı Onkoloji ve radyasyon Onkolojisi ) yok. 3 ayda bir kontrol için tedavi gördüğüm ile Ankara’ya gitmek yıpratıcı ve zor oluyor. Ayrıca boynumda takip edilen lenf nodları ve guatr var ve onlar için de 2 ve 3 ayda bir endokronoloji bölümüne kontrole gidiyorum. Atandığım ilçe ve ilde endokronoloji bölümü de yok. Sağlık özrü tayin başvurum kabul olur mu? Ömür boyu takipli hastayım, şimdi üç ayda bir kontrole gidiyorum ama sonraki yıllarda 6 aya çıkıyormuş. Bu durumda ilk atandığım yere veya civarında bir yere mi tayin edilirim?

  • Sağlık özrü için ilgili belgeleri hazırlayarak tayin başvurusunda bulunun. Atamanız çıktıktan sonra ilerleyen zamanlarda eski yerinize dönmeniz gibi bir şey söz konusu olmaz.

   • Öncelikle cevap için teşekkür ederim sayın editör. Bir sorum daha olacaktı. Elimde hastalık raporu yok sadece ameliyat epikriz raporu, kemoterapi ilacı aldığım belge, radyoterapi aldığıma dair belge var. Aldığım sağlık kurulu raporunda “ilimiz hastanesinde tedavisi mümkün değildir” yazıyor. Bu durumda MEB başvurumu olumlu olarak onaylar mı?
    Bir de – Ömürboyu takipli hasta- olduğumu da doktorlar dilden söyledi ancak yazılı olarak bir rapor yok elimde. Bu durumda raporu yenileyemezsem yine ilk atandığım ilçeye ( 5. hizmet bölgesi orası) veya civarına geri gönderilir miyim?

 99. Merhaba hocam. Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayım. Annemin raporunda başkasının güç ve yardımı olmaksızın yaşamını sürdüremez ibaresi var. Sağlık özrüne başvuru yapsam kesin atamam olur mu? Birde annemin yaşadığı yerde doğu yani açık olan bir yer batı tarafını istemeyecem. Bu ibare ile başvuru yapıp ataması olan kimseye denk geldiniz mi yani örneği var mı?

  • Merhaba, atamanız kesin olur diye bir şey söz konusu değil. Sözleşmeli öğretmenler dilekçe yoluyla sağlık özrü başvurusu yaptığı için değerlendirme sonucu gitmek istediğiniz ilde boşluk yoksa gidemeyebilirsiniz. Açık varsa gidersiniz. Sağlık özründen tayini çıkan sözleşmeli öğretmen var.

   • Sayın editör sizin sitede sözleşmeli öğretmenlerde sadece bu ibarede sağlık özrü yapılıyor.Kişilerin hastalığı öğretmenin görev yaptığı yerde tedavi edilemiyorsa ve bu kişilerin sağlık durumu öğretmenin görev yaptığı yerde tehlikeye düşüyorsa sağlık kurulu raporu alınacak ve tedavi olmak istenen yere tayin isteyecek. Ama benim yazdığım ibare olan: Başkasının güç ve yardımı olmaksızın yaşamını sürdüremez ibaresi. sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü yapması için mümkün değildir deniliyor.Bu konuda bana net bir şey var mı lütfen ona göre başvuru yapacam. Çünkü bu konuda herkes farklı bir şey söylüyor.

 100. İyi günler. Kadrolu öğretmenim ve Burdurda küçük bir ilçede görev yapıyorum. Annem kanser hastası ve Aydında ışın tedavisi görmekte, dört haftalık tedavi süreci daha devam edecek o hastanede bulunmayan bir ilaç tedavisi için Antalyaya hastaneye gidecek. Bende özür gurubu tayini ile Antalyaya tayin istemek zorundayım. İk işimiz annemin ikametgahını Antalyaya almak olacak ancak anneme alacağımız yardım ve desteğe muhtaçtır raporunu Aydından alsakta olur mu yoksa Antalyadan mı almamız gerekir? Birde benim de buradan burada tedavisinin mümkün olmadığına dair bir rapor mu almam gerekli? Bize bu konularda yardımcı olursanız sevinirim

 101. Mrbalar hocam, kadrolu öğretmenim ve annem kanser hastası. Benim yaşadığım yerde tedavi olması mümkün değil ve Aydında tedavi görmekte ve dört haftalık daha tedavisi var. Ancak tedavi sürecininin bir kısmını oradaki hastanede gerekli ilaç bulunmadığı için Antalyadaki hastanede devam etmek zorunda. İlk işimiz annemin ikametgahını Antalyaya almak olacak. Antalyaya özür gurubu tayini için müracaat edeceğim, Bu durumda Annemin yardım ve destek olmadan yaşayamaz raporunu hangi ilden almam gerekli ve benim bulunduğum yerden de burada tedavi olamaz raporu da mı almalıyım ?

  • Merhaba, raporu Antalya’dan alın. Sizin çalıştığınız yerden de tedavisinin mümkün olmadığına dair bir yazı alın (il sağlık müdürlüğünden). İkametgahı da Antalya olsun.

 102. MERHABALAR, BABAM KANSER HASTASI VE GIRTLAĞI ALINDI BOĞAZI DELİK VE KONUŞAMIYOR.ENGELLİ RAPORU ALDIK YÜZDE YÜZ.ÇALIŞTIĞIM İLÇE İLE AİLEMİN OLDUĞU İLÇE FARKLI İLLERE BAĞLI. BENİM İKAMETGAHIMDA AİLEMİN YANINDA RAPORU ALDIKTAN SONRA SAĞLIK ÖZRÜNDEN TAYİN İSTEYEBİLİR MİYİM? İKAMETGAHIMIN ORDA OLMASI SORUN TEŞLİK EDERMİ, ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

 103. Merhaba. Ms hastasıyım. Büyükşehir de fakülteye uzak bir ilçe de yaşiyorum. Merkez ilçelere sağlık özrü başvurusu yapabilir miyim? bULUNDUĞUM İLÇEDE NÖROLOJİ VAR AMA fakülte hastanesinde tedavim. kadrolu öğretmenim. zamana bağlı olmaksızın başvuru yapabilir miyim? tesekkürler

 104. Merhaba.Annem astım hastası.sözleşmeli öğretmen olarak 1 aydır görev yapıyorum.Şırnakta hava çok sıcak ve hava çok kirli olduğu için astım hastasını tetikliyor.Burda astımın tedavisi var fakat hava kirli olduğu için sıkıntı yaşıyoruz.Annemin ikamet Adıyamanda acaba Adıyamana tayin isteye bilir miyim?Raporu nerden almalıyım?Adıyaman olur mu?

 105. İyi günler.Ben şırnakta sözleşmeli öğretmen olarak 1 ay önce göreve başladım.Annem astım hastası.şırnakta tedavisi var fakat havanın sıcak olması ve havanın kirli olması hastalığı tetikliyor.Hastanın hayatını tehlikeye atıyor.Ne zaman sağlık özrüne baş vurabilirim.Annem Adıyamanda raporu Širnaktan mi yoksa Adıyamandan mi almamız lazim.

 106. Merhaba.Ben Mayıs 2019 da Van Bahçesaray atandım ve sözleşmeli öğretmenim.Annem 100 de 100 Engelli Kalp Hastası. 1) Sözleşmeli olduğum için başvuruda bulunabilir miyim? 2) Başvuru ilçeden il merkezi içi yapılabilir miyim? teşekkürler.

 107. Merhabalar benim de annem kanser hastası sağlık özrü atamasına başvurmayı düşünüyorum bugün aldığımız raporda Dahiliye ve Onkoloji uzmanı olan yerde takibi ve tedavisi gerekir oy birliğiyle karar verildi ibaresi yazılmış bu yeterli olacak mı?

  gerekir

  • Şubat 2019 atamasıyım. 22 nisan 2019 göreve başladım. Bulunduğum ilde annemin tedavisi yok. Aday öğretmenim dilekçem ile tayin isteme hakkım var mı ?

 108. Merhaba ben sözleşmeli öğretmenim Şırnakta görev yapıyorum annem kanser hastası ve Şırnakta annemin tedavi edileceği bölüm yok. Sağlık raporunu Şırnaktan mı almalıyım bir de annemin ikametgahının burda olması gerekir mi ? cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhaba, annenizin ikametgahı tayin isteyeceğiniz yerde olsun. Şırnak’tan annenizin tedavisinin orada mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporu alın.

   • Merhaba. Annem tedavisini İstanbul Cerrahpaşada görüyor iki üç aylık periyotlarla ikametgahı memlekette. İstanbula tayin isteyebilir miyim.

 109. Merhabalar.Babam için aldığım sağlık kurulu raporunda ibare olarak”Bakıcıya ihtiyacı vardır.”bu ibareye istinaden sağlık özrü atamalarına başvurabilir miyim

 110. Merhaba hocam saglik ozru icin belirli bir takvim varmi yoksa istenilen zamanda basvuru yapiliyormu?

   • merhaba editör.Annemize Sağlık özrü raporunu görev yaptığımız il dışından alabilirmiyiz.(şanlıurfa ilinde tedavisi yoktur ibareli raporu)Birde sağlık özrü için farklı iller seçebiliyormuyuz.İlla annemizin ikamet adresimi olması gerekiyor?

 111. Merhaba Hocam. Ben doğuştan kalp hastasıyım. çalıştığım ilçedeki hastanede ilgili bölüm yok. Sağlık özrü atamasına başvuru yapabilir miyim? yapabilirsem raporu çalıştığım ilçedeki hastaneden mi almam gerekiyor? Teşekkür ederim

 112. iyi günler
  eşim organik olmayan psikoz hastası tedavisi mümkün değil kendisi çalışamıyor istanbul da görev yapıyorum.eşimin bakımı zor olaya başladı bu yüzden eşimin ailesinin yanına tayin istiyoruz. nasıl bir rapor alabilirim ? başkasını güç ve yardımı olmaksızın hayatını idame ettiremez diye rapor alsak kullanabilir miyiz ?

 113. Sayın editör sözleşmeli öğretmenim çocuğumun raporunda şu şekilde yazmakta epilepsi tanısı hasta .x hastanesinden çocuk nöroloji kıliğinde takipli hastadır. Bulundu şehirde çocuk nöroloji bulunmamaktadır EGG Lelerinde keskin dalga pateni devam ettiğinden çocuk nöroloji de takip ve tadivisinin devamı uygundur yazmakta bu raporla sağlık özrüne başvuru yapabilirmiyim

 114. İyi günler, ben sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum halam beni evlatlik olarak aldı mahkeme karariyla şuan halamın nüfusunda görünüyorum. Halamın sağlık raporu var ben bu durumda sağlık özründen yararlanabilir miyim? Böyle bişey mümkünmüdür

 115. Merhaba hocam,annem babam sağ fakat halam beni mahkeme kararıyla evlatlik olarak aldı kimsesi olmadığı ve sağlık problemi olduğu için hastalığından dolayı da aylık maaş alıyor ben de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum halamın nüfusa kayıtlı olduğum için sağlık özründen faydalanabilir miyim?

 116. Babamın halası mahkeme kararıyla beni evlat edindi halam nüfusuna aldı ben de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum halamın sağlık raporunu kullanarak sağlık özründen yararlanabilir miyim?

 117. Merhaba eşim önümüzdeki atamada sözleşmeli öğretmen olarak atanacak.Eşimin annesi kanser hastası eşim atandıktan hemen sonra hiç çalışmadan annnesinin olduğu yere gelebilirmi yada bir yıl çalıştıktqn sonra? Gelirse annnesi vefat ederse sözleşmeliolduğu için durumu ne olur? Bendememurum benden yararlanabilirmi?

  • Merhaba, eşiniz atanacak gidip göreve başlayacak. Sonra sağlık kurulu raporu ile annesinin olduğu ile tayin başvurusu yapacak. Eğer tayini çıkarsa ve annesi vefat ederse eşiniz eski yerine gitmez, sağlık özründen dolayı atandığı ilde çalışmaya devam eder.

 118. Hocam eşim bir hafta önce sözleşmeli öğretmen olarak atandı. Annesinin raporunu çıkarırsak ve ibareyi yazarsa doktor hemen sağlık özrüne başvurabilir mi? Yani herhangi bir başvuru süresi var mı yoksa raporu alarak istediğimiz zaman başvurabilir miyiz? Şimdiden teşekkür ederim….

  • Sözleşmeli öğretmenlerde sağlık özrü için bir atama takvimi yayınlanmadı. Sağlık raporunu çıkartarak hemen dilekçe ile başvuru yaparsınız. Ancak atamasının olması kesin değil.

   • Nasıl yani hocam eşimin annesinin raporunda 2. İbare olan: Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ifadesi yer almasına rağmen başvuruda bulunsa atama kesin olmuyor mu?

 119. merhaba. benim çocuğumun yüzünde bir kitle var 3 ayda bir çocuk onkolojisi takip ediyor. görev yaptığım ilçe ve ilde çocuk onkolojisi bölümü yok. sağlık mazeretinden yararlanabilirmiyim. çocuk ameliyat edilirse bu durumda sonlanabilir o zaman tekrar eski görev yerimize dönmemiz mi gerekiyor.

  • Merhaba, sağlık kurulu raporu alırsanız sağlık özrüne bağlı tayin istersiniz. Sağlık sorunu ortadan kalktığında eski görev yerinize göndermezler.

 120. Merhaba Gebze de 10 yıldır sınıf öğretmeniyim ben alerjik biriyim 2 buçuk yaşında kızım var oda alerjik astım malum gebze nin havası berbat havası temiz biryer gitmek istiyoruz bu sebeble rapor alıp tayin istemek istiyoruz yanlız bazı yerlerde okuduğum kadarıyla atamayı direk bakanlik mi yapıyor yoksa tayin döneminde yer isteyebiloyormuyuz istediğimiz yerde açık yoksa ne oluyor

  • Merhaba, ilgili sağlık kurulu raporunu alacaksınız ve en yakın dönemde (Ağustos 2019) sağlık özrü başvurusunda bulunacaksınız.

 121. İyi günler.Ben İstanbul’da görev yapıyorum.Şeker,tansiyon,kolestrol ve kalp hastasıyım.Aynı zamanda panik atak hastalığım var.Sağlık kurulu raporu ile Ege bölgesine tayin mümkün müdür?

   • Merhaba editör.Ben şunu merak ediyorum.Ben sözleşmeli öğretmenim.Annem rahatsız istanbulda yaşıyor.Alınacak sağlık raporunun görev yaptığım ilden mi annemin yaşadığı yerden mi alacağım?Birde alınan rapor il sağlık müdürlüğü mü inceliyor yoksa milli eğitim mi?Red cevabı alınan var mı?

    • Merhaba, sağlık kurulu raporunu görev yaptığınız ilden alabilirsiniz. Aldığınız sağlık raporunu milli eğitim müdürlükleri ve bakanlık inceliyor. İlgili raporda hata, eksik vs varsa ret cevabı alanlar oldu.

     • Merhaba şu durumda annemin bulunduğu yerden yolculuk yaparak gelmesi mümkün değil.İstanbuldan alsak sıkıntı olmaz.Cevap için teşekkürler.

 122. merhaba sayın editör. öncelikle şunu öğrenmek istiyorum. sözleşmeli aday öğretmenler sağlık özrü için başvuru dönemlerinde sağlık raporunu alıp başvuru yapabilirler mi?bir diğer öğrenmek istediğim. annem diyabet hastası kendisine bakacak kimse yok.ben başka bir ilde görev yapıyorum.annemin bulunduğu ilden sağlık kurulu alıp, rapordada istenilen ibare yazması halinde bulunduğu yere tayin isteyebilirmiyim? şimdiden teşekkürler.

 123. Merhaba. Benim sürekli hapşurmama, gözlerimin ve burnumun şişmesine sebep olan çok yönlü alerjim var. Bulunduğumuz ilçe de dağ taş meyve bahçeleriyle dolu. Burda özellikle kış mevsimi haricinde hayat çekilmez oluyor. Bu durum sağlık özrüne tabi olur mu? Teşekkür ederim.

 124. Merhaba,
  Maraşın bi kasabasında öğretmenim eşimle boşanma aşamasındayım psikolojik olarak yıkılmış durumdayım kaldığım yerde psikoloji bölümü yok kayseriye ailemin yanına özür durumuyla gidebilir miyim ?

 125. Hem annemin hem babamın rahatsızlığından dolayı endokrin bölümünde sürekli olarak takip edilmeleri gerekiyor.Benden başka ilgilenecek kimse de yok.Bunun için sağlık özrü yapmak istiyorum ama bulunduğum ilçedeki Meb kabul etmiyor.Sağlık özrünün belli tarihleri var ona göre başvuru yapabilirsin diyor.Ne yapmalıyım ?

 126. Merhabalar, hem aday hem sözleşmeli öğretmenim annem kanser tedavisi görüyor. Sağlık özrüne bağlı yer değiştirme hakkım var mı acaba? Bi de belli başvuru tarihleri verilmiş sağlık özrü için sadece o tarihlerde mi başvuru yapılabiliyor yoksa yıl içinde her zaman başvuru yapılabilir mı?

  • Merhaba, sözleşmeli öğretmenler için belli başvuru tarihleri yok. İstenilen evraklar ile dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 127. gaziantep karkamış köy okulundayım.ulaşım çok büyük problem. annem beyin kanamsı geçirdi sonrasında pıhtı attı inme indi. sık sık tekrarlıyor. ileri derecede kalp, yüksek şeker ve tansiyon hastası. tek başına yaşamını sürdüremiyor. evde bakım hizmeti alıyoruz.benim bulunduğum yerde bakımı çok zor. tek başıma hem çalışıp hem bakamıyorum. maaş belli. bakıcı kira ve diğer masraflar aşıyor beni. benim sorum şu. ben annemin yanına nasıl gidebilirim. yada antep merkeze nasıl tayin isteyebilirim. memlekette gidersem. ablam ile birlikte bakımını yapabilirim. ablamda tek başına bakımı yapamıyor. ocak ayında başladım göreve

 128. Merhaba, annem kanser hastası ve yardımsız yaşayamaz raporu var. Sağlık özrü ataması için belli başvuru tarihleri varmış galiba onları beklmek zorunda mıyım? Yoksa istenilen tarihte başvuru yapılabiliyor mu? Bu konuda bilginiz varsa lütfen yardımcı olur musunuz

  • Merhaba, başvuru tarihlerini beklemeden de dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz ancak MEB vereceği cevapta sizin başvuru zamanınızı beklemenizi isteyecektir. Ağustos ve Ocak ayında isteyebilirsiniz.

 129. Merhaba köy okulunda çalışıyorum. Kalbimde ritim bozukluğu, kalp kapakçığında üfleme ve kalp perdesinde delik var. Çalıştığım köy ve ilçede tedavisi yok bunun için sağlık raporu alıp tayin isteyebilir miyim

 130. Iyi geceler sayın editör. Ben de 2.yilimda sözlesmeli bir öğretmenim. Bir arkadaşın paylaşımına yorum da yapmistim da kendim de annemden ötürü sağlık özrü yapmak istiyorum. Acaba şu an başvuru yapsam dilekçe verip rapor alsam bu hakkımı kullanabilir miyim yoksa 2018 ağustosta böyle bir hak verilmişti yine duyuru yapılmasını mi beklemek gerek yardimci olursaniz çok sevinirim

 131. Annem Alzheimer hastası ve yatalak durumda Kendi yaşamını desteksiz sürdüremiyor Kardeşim öğretmen sağlık kurulu raporuyla tayin isteyebilirmi

 132. Merhabalar. Annem kanser hastası,başkasının guc ve yardımı olmadan yaşamını sürdüremez raporu var.Fakat bulunduğum ilde onkoloji servisi mevcut. Kadrolu öğretmenim ((Tayin döneminde)) başkasının güç ve yardımı olmadan yaşamını sürdüremez raporu ile başvuru yapabili miyim acaba.simdiden Tesekkurler.

   • Sayın editor bazı arkadaşların tayin dönemine bağlı kalınmadan tayinleri çıkmış,hangi durumlarda dilekçe ile tayin olunabiliyor bizi aydınlatabilir misiniz,tesekkurler

 133. Merhaba hocam üç ay önce doğu Anadolu’da bir ile sözleşmeli olarak atandım. Atanırken her iklim şartında çalışıyorum raporunu atandığım ile verdim. Kendim küçüklüğümden beri astım hastasıyımm. İlk verdiğim raporda göğüs doktorunun imzası yok. Daha sonra sağlığımı bildirir durum bildirir raporu aldım raporda hasta Küçüklüğünden beri astım tedavisi görmektedir soğuk aşırı sıcak durumlar hastanın hayati tehlikesinin gündeme getirmektedir öğretmenlik yapmasına engel değildir yazıyor. Ben şimdi sağlık özürü ne başvursam nasıl bir sonuç ortaya çıkabilir ?cimr yazdım onlarda görev yaptığım yere göndermişler İki rapor birbiriyle çelişmektedir yazıyor. Bundan sonraki süreçte sizce ilgili belgeleri bakanla göndereyim mi ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim Allah razı olsun

 134. Merhaba sinif ogretmeniyim.iki buçuk yaşındaki kızım doğduğundan beri alerjik her hafta hasta oluyor alerji ilaçları ve antibiyotik kullanıyoruz. Gebze’de yaşadığımız için hava kirliliği hastalığını tetikliyor. Sağlığı için daha uygun bir yere tayin için alacağımız sağlık raporunun içeriği ne olmalı. Bu atmayı sadece bakanlık mı yapıyor yoksa bu rapor ile özür durumu atamaları döneminde tayin isteyebilir miyim.

  • Merhaba, çalıştığınız yerin çocuğunuzun sağlık durumunu tehlikeye düşürdüğüne dair sağlık kurulu raporu alacaksınız. Bu raporla birlikte Ağustos veya Ocak döneminde sağlık özrüne bağlı yer değiştirmesine bağlı tayin isteyeceksiniz.

 135. Arkadaslar merhaba eşim şirnakta sozlesmeli ogretmen.benim rahatsizligimdan oturu rapor aldik ve sirnaktan da ilde tedavisi yoktur diye rapor aldik simdi dilekce yazicaz dilekcede birden fazla il yazabiliyor muyuz bide istedigimiz ilde acik yoksa sozlesmeli ogretmenlikte il emrine mi veriliyor yoksa red cevabi mi veriliyor?

 136. Hocam merhaba ben sozlesmeli ogretmen olarak gorev yapmaktayim eşimden dolayı saglik özrüne başvurucam saglik bildirir rapor aldim ve çalıştığım ilden de bu hastalığın tedavisi bu ilde mümkün değildir yazısıni da aldim.suan dilekce yazicam.dilekceye birden fazla il yazabiliyor muyum eger istedigim ilde acik yoksa tayinim gene de çikar mi

  • Merhaba sayın editor. Hocamız şimdi basvursam diye yazmış da acaba şu an sağlık özrüne başvurmak mümkün müdür? Şu an sözlesmeli öğretmenlerin öyle bir hakkı yok bildiğim kadarıyla. Başvuru yapılabilir mis sizce

 137. İyi günler çocuğum havale geçirdi ve bulunduğum şehirde çocuk nöroloji doktoru olmadığı için başka şehire sevk ettiler ve 3 ay da bir kontrole gelmem gerektiğini söylediler bu özür tayini yapabilirmiyim ve raporu tedavi gördüğü hastaneden mi almalıyız

  • Babam kanser hastası tedavsii yoktur belgesini aldım il sağlıktan fakat babamın bulunduğu ilde norm yok yakın bir ili dilekçemde yazsam olur mu birde tedavisi yoktur belgesinin süresi kaç aydır

 138. Merhaba ben Ağrı’da sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum annemin hastalığının ilde tedavisi olmadığına dair belge aldım diğer evraklarla bakanliga ulaştırdım acaba ne kadar zamanda dönüş yapiyorlar?ben mi arayacağım onlar mi bilgi verecekler

  • Merhaba Ebru Hanım. Sonuç ne oldu? Bende başvuru yapmak istiyorum. Özel bir gün aralığı var mıdır? Bir de benin annemin yüzde seksen özürlü raporu var ama babamın sağlık sorunu yok. Bu sorun oluşturur mu? Babam olduğu için reddedilir mi acaba? Sizde süreç nasıl işledi. Cevap verirseniz çok memnun olurum.

 139. Merhaba ben iltihaplı romatizma tedavisi görüyorum. Tedavi oldugum romotolog 5 saat uzakta.En yakın romotolog 1 saatlik mesafede var. Sağlık raporunu bulunduğum ilçeden mi alacağım? Ayrıca gideceğimiz yere km fark eder mi?

 140. Hocam oğlum astım hastası bulunduğum ilde bölüm yok araştırma hastanesinden üç hekimli bir rapor aldık bu rapor tayin istemek için yeterli mi acaba

 141. merhaba hocam ben kadroluyum babamin yüzde 91 engelli raporu var engelli maaşı aldiğı için bakmakla yükumlü değilim resmiyette babmin raporuyla tayin istemem için resmiyette bakmakla yukumlu olma şartı varmi

 142. Merhabalar babam akciğer kanseri sağlık özrü başvurusunda bulundum Samsun a, tayin dönemi dışında. Bi ilçesinin köyüne vermişler gidş geliş yapmam mümkün değil. İlişki kesmedim, İptal ettirmek için ne kadar zamanım var bilgisi olan var mı?

 143. Hocam benimde babamın kalp damarlarindan sağdaki %90 üstü soldaki %65 üstü tıkalı. Ayrıca prostatı var. İşitme kaybı var cihazla giderdik bunu . Görme de ise yine sorun var. Acaba rapor çıkarabilir miyim veya özür grubunda tayin isteyebilir miyim ?

  • Bu rahatsızlıklardan dolayı bir doktor ile görüşün. Sağlık kurulu raporu verirse sağlık özrü başvurusunda bulunabilirsiniz.

 144. Hayırlı günler. Açıklamanızda yer alan ikinci bölüm için sözleşmeli öğretmen atama başvurusu yapamıyormuş. O durumdan sadece kadrolular yararlanabiliyormuş. Bu durum hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz acaba

 145. Merhaba hocam ben şuan adaylık sürecinde sözleşmeli bir öğretmenim atandığım ilde hastalığımla ilgilenen bölüm yok. AdaylığıM kalkmadan Özür grubundan tayin isteme hakkım var mı?

 146. Mrb hocam annemin sağlik raporunda SÜREKLİ ibresi var ancak 6 ay şarti sağlik raporunda süreklilik yokmuş o durum engelli raporunda varmiş.

 147. 1-Hocam benim bir sorum olucak annem için rapor aldım başkasinin güç ve yardimi olmaksizin… Boş norm olmamasindan atamam olmadi atama döneminizi beklemeliyim.

  • hocam öncelikle geçmiş olsun.bende annem için sağlık raporu çıkaracam.annemin ileri derece şeker hastalığı var bunun için rapor verirler mi nasıl oluyor biraz bilgilendirseniz sevinirim.ben sözleşmeli aday öğretmenim. bulunduğum ilçeye yer dğiştirmem için raporu özel veya resmi hastaneden mi almak gerekiyor acaba

 148. Merhaba. Ameliyat sonrası belimde 20 küsur platin mevcut. Buna bağlı olarak atanmam için ekpssden kontenjanla girebilir miyim

 149. Merhabalar ben Urfa nin Hilvan ilçesinde ogremenim.annem kanser hastalığını çok şükür atlattı.ancak belli aralıklarla kontrole gitmekte.annem ile babam ayrı.kardesim şehir
  Dışında okumakta.saglik özrüne daya. Bağlı tayin istemem mümkünmü?

 150. 2018 Temmuz’da atandım. Adaylığım daha kalkmadı. Buna rağmen evraklarımı teslim etsem tayinim olabilir mi? Bir de illa ki dönem sonlarında mı sağlık özüründen dolayı atama yapılıyor?

 151. Merhaba annemin %84 sağlık raporu var ama raporda tek başına yaşamını devam ettiremez ibaresi yok annemin ikametkahı Eskişehirde fakat şuan başka bi ilde onu şuan bulunduğu ildeki hastanede ekletip Eskişehire tayin isteyebilirmiyim yoksa Eskişehir’deki hastaneden mi olması lazım yardımcı olabilir misiniz ?

 152. Admin sağlık özrü atamasında hastalığın ciddiyeti önemli mi ?Çok ağır bır hastalık değilse bile tedavinin çalışılan yerde mümkün olmadığını belirten raporla kesın gerceklesır mı bu atama

   • Merhabalar ben de annemin rahatsızlığıyla ilgili özür grubu atamasına başvurmak istiyorum. Babamın da memura olması bu duruma engel midir?

 153. Merhabalar..Babam kalp krizi geçirdi geçen sene anjiyo yapıldı ve kalbine stent takıldı o raporla sağlık özrü ile gidebilir miyim

 154. Hocam klavuzluk bir durum yok sağlık özrü tayini tarihe bağlı olmadan gerçekleşebilir sözleşmeli öğretmenim temmuzda atandim ben gerekli raporlarımı (tedavi edilemez raporu) il milli eğitim aracılığıyla bakanlığa yolladım ve bu hafta kararnamem geldi ilişik kesip tayin olucam

  • Hocam bu konu ile ilgili benimle iletişime gecebilirmisiniz çok zor durumda kaldım ve kimseden net bilgi alamadım.siz yasamişsiniz olayı.3 çocuk annesiyim babam hasta.beni ararmisiniz nasıl bir yol izlediniz konuşmak istiyorum. (Editör notu: Telefon numarası yazmayın. E-posta adresinizi yazın.)

  • Mrb Ebru hocam ben goz tansiyonu hastasıyım. Tedavim gorev yaptığım yerde mümkün degil Adana da tedavi oluyorum 2 ayda bir gidip. Bugun il saglik müdürlüğüne basvurdum. Milli egitim müdürlüğü raporu bize getir sozlesmelilerle ilgili bir yazı geldi mi sizi ararız dedi. Acaba bakanliga göndermelerini mi söylesem birde adana üniversitede hastanesinden orda tedavi olduğuma dair rapor almalı miyim tesekkur ederim şimdiden.

   • Hocam başta benim de raporumu yollamayacaklardi ama ben ısrarcı oldum çünkü sağlık özrü tarihe bağlı değil siz de ısrarcı olun bakanlığa yollanması konusunda. Tedavisi mümkün değildir raporu aldıysanız yeterli olur zaten Bakanlık eksik evrak olursa dönüş yapıyor tamamlayın diye

  • merhaba hocam ben bitlise yeni atanan sözleşmeli aday öğretmenim.sağlık özrüne bağlı raporu bitlisten mi almalıyım yoksa memleketimden de alabilirmiyim. ayrıca ben şeker hastasıyım ve bitlisin bir ilçesinin köyünde görev yapıyorum.bu durumda rapor alsam yer değiştirebilirmiyim.. teşekkür edrim.

   • Hocam ben görev yaptığım ilden aldim ama baska yerden alanların da kabul edilmiş diye duyum aldım. Raporunuzu aldıktan sonra her türlü yer degistirirsiniz hocam

  • Ebru hicam, benim de babam kanser hastası. Sağlık raporunu yeni aldım. atama dönemi dışında tayin istedim sizin gibi.bugun evraklarımi milli eğitime verdim.sizin ne kadar sürede sonuçlandı tayin işlemleriniz, yani kararname kaç günde geldi? Uzun sürer mi?

  • Hocam tek şart o ibare mi bende sozlesmeliyim raporu çıkardığım an başvurabilir miyim . Ogretmenim ben bide Çaldıran görev yerim yardımcı olsanız

 155. Merhaba annem kalp hastası ve bel fıtıgı tansiyon var kendisiyle yasayan erkek kardesim var kendi işini görmekte zorlanıyor rapor cıkarsam tayin hakkım olur mu

 156. hocam merhaba ablam 4. evre kemik metestaz kanser hastası evli çanakkalede yaşıyor. tedavisi orada devam ediyor. mahkemeye vasi ataması için başvuru yaptık fakat akıl sağlığı yerinde olduğu için hakim karar için mahkemeyi erteledi.çünkü akıl sağlığı yerinde olan birini kısıtlamak istemedi ve danıştay kararlarını inceleyeceğini belirtti. sürekli kemoterapi alıyor ve %80 engellilik durumu var.tayin başvurusu için sağlık kurulu rapaoru aldık. desteğe ihtiyacı var ben bu atama sürecinde nasıl bir yol izlemeliyim. çok çaresiz kaldım.

 157. Merhaba sözleşmeli aday öğretmenim.Acaba bu özür grubu atamalarında sözleşmeli öğretmenlerde sağlık ozrunden faydalanabilecek mi?Bilgilendirirseniz sevinirim

 158. Merhaba sözleşmeli öğretmenlere bu özür grubu atamalarinda sağlık özrü verildi mi acaba? Aday öğretmenim bilgilendirirseniz sevinirim..

  • Merhaba, Ben bu konuyla ilgili CİMER’e birkaç kere yazı yazdım. Öğretmen Atama Daire başkanlığından gelen son yazı aynen şu şekilde. “Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık nedeni ile yer değiştirme işlemleri zamana bağlı olmaksızın yapıldığından bu konudaki evraklarınızı okul ilçe ve il aracılığı ile bakanlığımıza göndermeniz halinde durumunuz incelenebilecektir”

 159. Yeni atanmış bir aday öğretmenim.Annem kanser hastası % 48 oranında bir raporu var ve atandığım ilde tedavisi yok.Sözleşmeli öğretmenler için belli bir takvim yok ama kendi hastalığından dolayı dilekçe verenlerden kabul olanlar oldu. Bizim neler yapmamız gerekiyor bu süreç içerisinde bilgi verebilir misiniz?

 160. Anneme saglik kurulundan rapor aldik ancak raporda “hastanın ortopedik rahatsizliklari ve durumu itibariyle yardima ihtiyaci vardir” yaziyor.Bu durumda başvurum kabul olur mu.Teşekkurler.

 161. Annem benim yanımda kalıtımaydın merkezde kalıyoruz ikametgah da böyle ancak ben aydin in bir ilcesindegorev yapıyorum aydin merkeze tayin isteyebilir miyim

 162. Sağlık özrü için gerekli tüm belgeleri aldım meb e yolladım hatta atama başkanlığında bir kadınla iletişime geçtim bana istediğimiz belgeleri yollamıssiniz tarih beklicez atama için dedi fakat hala duyuruya çıkan bir tarih yok cimere yazdım tek çare

  • Mrb hangi belgeleri hazırladınız acaba? Meb in istediği belgeler neler ? Rica etsem Bizi de bilgilendirir misiniz ?

   • Merhabalar. Ben esimden dolayi bu hakkı istedim esim böbrek nakli hastaneden organ nakli merkezi olan yerde tedavisi gerekmektedir yazılı rapor, sağlık özrüyle tayin talep ettiğim il ve ilçenin yazılı olduğu dilekçe verdim

  • Sözleşmeli sağlık özrü (anne ve babasının hastalığından dolayı ) hangi belgeler isteniyor?

 163. Değerli arkadaşlar yine mazeret ataması yine hüsran. Sözleşmelilere yine ocak-şubat mazeret ataması yok. Durumla ilgili ben CİMER’e yazdım sizlerde yazarsanız daha dikkat çekici olabilir.
  İstek iletisi yazdıktan sonra iletilmesi istenen kurumu MEB olarak işaretlersiniz. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

 164. Merhaba sözleşmeli öğretmenim bu yıl atandım.Annem şeker hastası bu rahatsızlıkla ilgili rapor alıp sağlık özrü tayini isteyebilir miyim rapor oranının kaç olması gerekiyor teşekkürler

 165. merhaba.ben sözleşmeli öğretmenim. 2.yılım. annemde koah hastalığı var ocak atamasında sağlık özrü ıisteyebilir miyim? 9 gün kaldı ama herhangi bir haber netlik yok. bize bu hak verildiğine göre şubat atamasında da kılavuzda yer alır mı acaba

 166. Merhabalar ben sözlesmeli ogretmenim. Bu yil 2. Yilim Gaziantepte yasiyorum. Fakat atandigimdan beri surekli rahatsizlanip rapor almak durumunda kaliyorum. Sanirim hava sartlari bana uygun degil her hafta rahatsizlaniyrum. Bu durumda saglik ozrune basvurmam mumkun mu? Tesekkurler.

  • merhaba, MEB’in yayınlayacağı özür grubu kılavuzunu bekleyelim. Eğer sözleşmeli öğretmenlere hak tanırlarsa detaylar size uyuyorsa istersiniz

 167. merhaba kolay gelsin.
  1. ben babam için sağlık kurulu raporu aldım raporu başka ilden almış olmak sıkıntı çıkarırmı?

  2.başvurudan önce başka ili ikamet adresi göstersek tayinim oraya çıkarmı ?
  kolay gelsin

 168. Merhaba annem benimle kalıyor fakat bakmakla yükümlü degilim rahmetli babamdan dolayı emekli 82 yaşında kalp tansiyon ve koah hastasi sağlık grubundan tayin isteyebilir miyim vasi kararı çıkarmalı miyim?

  • Merhaba, annenizin ikametgahı sizin ikametgahınızdan farklı bir ilde olursa ve annenize sağlık kurulu raporu alırsanız tayin istersiniz.

 169. Merhaba hocam. “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi içeren raporu alırken bakıcı olarak bizim ismimizin geçmesi gibi bir şart var mı?

 170. Merhabalar.Kadrolu ögretmenim.Babam üzerinden sağlık özrü tayini istemeyi düşünüyorum.Sağlık raporunu istediğimiz ilden alsak olur mu? İkametgahının olduğu yerden alma mecburiyeti mi var yoksa? Cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhaba, sağlık raporunu şartları taşıyan istediğiniz ildeki hastaneden alabilirsiniz. Ancak biz tayin isteyeceğiniz ilden almanızı öneririz. MEB yayınlayacağı kılavuzda bu konuda değişikliğe gidebilir.

  • Merhaba babam kanser hastası tedavisi yoktur raporu ve başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez raporu aldm faakt babamın bulunduğu ilde norm yok bakanlığı aradm Konya yazabilirsn dedi yakın olarak oraya ikamet mi alacağım babam ve ben

 171. İyi günler ben bipolar duygu durum bozukluğu olan öğretmenim. Bitlis merkezde görev yapıyorum. .sağlık durumu tayini yapabilirmiyim

 172. Benim bipolor duydudurum bozukluğum var. Bitlis merkezdeyim.ililaçlarımı bebek için bırakıyorum ama hastalığım tekrarlıyor. Bebek sahibi olurken terapi görmem gerekiyor. Bitlisteki doktor diyarbakıra gitmen gerekir hamilelikte diyor. Ben sağlık özrüne başvurma hakkına sahipmiyim

 173. Merhaba sözleşmeli öğretmenim. Babamın “baskasının guc ve yardımı olmaksızın hayatınu devam ettiremez” ibareli raporu var. ocak ayında acılacak olan özür grubundan yararlanmam mümkün müdür

 174. Hocam iyi günler, babamın %95 engeli var ve anneminde alerji rahatsızlığı var. Aday sÖzleşmeli öğretmenim. Bana sağlık özrü hakkı verilebilir mi?

  • Merhaba, sözleşmeli öğretmensiniz. Sözleşmeli öğretmenler engellilik durumuna bağlı tayin isteyemez. Yani babanızın engellilik durumu sizin engellilik durumuna bağlı tayininiz için geçerli değil. Annenizin sağlık durumuna bağlı sağlık özrü tayini isteyebilirsiniz bunun içinde annenizin sizin çalıştığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirmeniz gerekiyor.

 175. Merheba ben sözleşmeli öğretmenim ocak ayında sağlık özrü hakkı verilecek mi bilmiyorum ama hastalığımın uzman doktoru il de yok bunun için alacağım heyet raporunu çalıştığım ilden alıp doktor yoktur raporuyla başvurabilir miyim yoksa tayin isteyeceğim yerden mi almalı mıyım raporu?

 176. merhabalar hocam 6 aylık yarık damak dudaklı dogan bir kızım var eşim kadrolu öğretmen tedavisine Ankarada başladık yalnız konyanın ilçesinde ikamet ediyoruz kızımın durumundan dolayı eşim saglik ozru ile ankaraya tayin isteyebilir mi? şimdiden teşekkür ederim

 177. Iyi calismalar..
  Bilgilendirici yaziniz icin tesekkurler.
  Hocam benim annemde bahsettiginiz gibi ibare mevcut ve engel orani % 94 bu sene basinda atandim suan aday ogretmenim sizce annemin yasadigi ile tayin hakkim var mi? Tayin olma durumum olursa aday ogretmenlik surecim nasil isler?
  Tesekkurler

  • Merhaba, anneniz engelli mi? Eğer engellilikten dolayı tayin isteyecekseniz sözleşmeli öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı yer değiştirme hakkı yok. Ancak sağlık özrüne başvurmak istiyorsanız istenilen raporu almanız gerekiyor.

  • merhaba hocam ben bitlis hizan ilçesinin bir köyüne yeni atandım. ocaktaki sağlık özrüne başvurabilirmiyim acaba. bende diyabet hastalığı var buna bağlı olarak raporu görev yaptığım yerdemi yoksa memleketimden mi almalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 178. Merhabalar, babamın rahatsızlıpından dolayı sağlık özrüne başvurmayı düşünüyorum. Farklı illerde ikamet ediyoruz.babam afyonun birilçesinde ikamet ediyor. Ben tercihimde sadece babamın ikamet ettiği ilçeye mi tayin isteyebilirim. İkamet ettiği ilçe küçük boş kadro olmayabilir yakın ilçelerde açılır mı?

 179. hocam kolay gelsin benim çocuğumun yarık damak ve dudak rahatsızlığı var ve tedavisi burada bulunmuyor.Araştırma hastanesinden 3 hekim raporu aldım ve il sağlıktan ”Gaziantep ilinde tedavisi bulunmamaktadır” belgesi alıp bu belge ile sağlık özrü tayini isteye bilir miyim. Tercihler nasıl olacak? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum hocam.

 180. merhabalar, sağlık özrü konusunda birkaç sorum olacak yardımcı olur musunuz?
  Babamın rahatsızlığı için sağlık kurulu raporu aldım Meb’in istediği ifade de yazıyor. Benim sorum
  1-Mebbis’e babama bakmakla yükümlü olduğumu belirtmem gerekiyor mu?
  2- Kardeşim farklı bir ilde kamu görevlisi misafirhane de kaldığı için ikametgahı babamın yanında görünüyor bu durum engel çıkarır mı?
  Bu konu hakkında bilgi sahibi olan öğretmen arkadaşlarım ve editör bu durumlar hakkında yardımcı olur musunuz?

 181. Yeni atanan sözleşmeli öğretmenin işe girelen mebe verdiği sağlam raporından sonra 15 gün sonra aldığı iklim koşulları hayati tehlike oluşturur raporu süreci olumsuz etkiler mi?alınan 2. Raporu meb görebilir mi? Yada gs devam ederken 2. Sağlık rağorunu almak ne kadar doğru?

 182. Sözleşmeli öğretmen olarak doğunun köyüne atandım heyet soğuk iklim koşullarında hayati tehlikesi vardır dedi sağlık özrü için yeterli midir? Güvenlik soruşturması devam ederken bu 2. Raporu almam sıkıntı yaratır mı? İşe giriş raporunda gögüs dr imzası yoktu. Lütfen cevap verin??

 183. Merhaba doğu bölgesinde bir ilçenin köyüne atandım. Kendim astım hastasıyım. Sağlık özrü için soğuk iklim şartları hayati tehlike oluşturu ibaresi yer değiştirme için yeterli mi? ( il dışı) t istenen iller rapora mı yazılacak yoks ayrı bir dilekçeye mi? Cevaplarsanız sevinirim

  • Merhaba, çalıştığınız yerde rahatsızlığınızın tedavisinin mümkün olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeniz lazım.

 184. 1. Aday sözleşmeli öğretmenim, Annem kalp hastası sağlık kurulu raporunda “sağlık koşulları öğretmenin görev yaptığı yerde uygun değildir” ibaresi mı olmalı?

  2. İkemetgahlar nerede olmalı? Annemin kendi memleketimde mi kalmalı?

  3. Annem sağlıktan yararlanmak için tarım sigortası yatırıyor. Bu bir engel teşkil eder mi?

  4. Sağlık kurulu raporunun herhangi ilden alınmış olması fark eder mi?

 185. merhaba ben erzurum ilçeye atandım astım hastasıyım gideceğim ilçede gögüs dr yok. 7 yaşından beri hastayım . Babam da ben 7. Yaşındayken vefat etti annem tansiyon hastası mide vs soru nları var bazen aniden rahatsızlanabiliyor onunla yaşıyorum. Abim var evli başka ilde yaşıyor. Bende rapor almak istiyorum annemi yalnız bırakamam. Benim sağlığımda kış koşullarından olumsuzetkileniyor. Neler yapmam lazım rica ediyorum ne yapmam lazım? Benim olur mu

 186. Sayın Editör muğlakta olan bir konu var.
  Sözleşmeli öğretmenlerde kadrolu öğretmenlerde var olan bazı durumlar eksik ”BAŞKASININ GÜÇ VE YARDIMI OLMAKSIZIN HAYATINI DEVAM ETTİREMEZ” ibaresini bir çok sitede sözleşmeli öğretmenlerde kabul edilmiyor deniliyor ve bu konu bir çok kişinin aklını karıştırmakta. Bazı il mebler bunu kabul etmezken bu ibareyi bazı il mebler kabul etmiş. Örnek olarak : Benim annem rahatsız ve istanbul da yaşıyor annem için yukarıda belirtiğim ibare geçecek şekilde İstanbulda Devlet Hastanesinde Rapor alırsam bu raporu bulunduğum il milli eğitim kabul eder mi?
  Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

 187. Sözleşmeli aday öğretmen olarak ağrı diyadin ilçesinde görev yapmaktayım. Ms hastasiyim. Ve üniversite hastanesi olan bir yerde görev yapmam gerekiyor diye üniversite hastanesinden aldığım bir rapor var.ağrı ilinde de üniversite hastanesi yoktur. Bana görev yaptığın yerden de tedavisi mümkün değildir raporu da almam gerektiği söylendi. Elimdeki rapor yeterlimidir başvuru için. Tedavisi burada mümkün değildir raporunu özel hastanelerden alabiliyor muyuz. Özel hastaneden alınan geçerli olurmu devlet hastanesi mı şart.yardımcı olursanız sevinirim. 3 aydır tedavim aksadı kontrollerim aksadı. Ne yapmam gerek hiç bilmiyorum

  • Çalıştığınız ildeki yani Ağrı il sağlık müdürlüğünden orada Ağrı’da tedavinizin mümkün olmadığını belirten ibarenin olduğu bir resmi belge almanız yeterli olacak.

 188. 1-öğretmen olan Eşimin babasına engelli raporu aldık %89 raporda sadece ağır engelli kutucuğu işaretli ve bakım gerekir yazıyor.Eşimin babası emekli memur bundan ötürü sağlık yönünden eşimin üzerine değil yani bu durumda eşim tayin isteyebilir mi?

  2-Eğer tayin isteyebilecekse Engelli raporuna da ‘Tek başına hayatını idame ettiremez ibaresi eklenmeli mi?

  3-Eğer tayin isteyebilecekse ben de onla aynı anda mı tayin isteyebiliyor muyum yoksa bir sonraki özür grubunu mu beklemeliyim?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 189. Hocam Merhaba, sağlık mazeretine bağlı atamaya ilişkin sorum var. Görev yaptığım ilçede çocuk romatoloji doktoru yok, bağlı olduğum İl’e çocuk romatoloji uzmanı yeni geldi. Ben yine de farklı bir İl’e yani şu an çocuğumun takip ve tedavisinin devam ettiği İl’e atamamı isteyebilir miyim. Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler.

 190. Sayın editör, birkaç gündür bazı il mem ler söz. Sağlık özrü raporunda eksiklik olanları arayıp düzltmelerini istiyor. Dünde Gaziantep il mem yazı yayınladı ve ilçe devlet hastanesinden rapor alanların il devlet ve üniversite hastanesinden rapor almalarını belirtti. 1.sorum neden aynı anda illere yazı gönderilmiyor.
  2. Madem bulunduğun il e bağlı hastaneden alınacaktı bakanlık yazısında neden görev yaptığın yer dendi
  3. Zaten şu anda tüm il hastanelerinde tedavi imkanları mevcut
  4.bu iş gerçekten tatsızlaşmaya başladı. Devlet ciddiyetinden uzak idarecilerle çalılıyorlar belli.
  5.Takvim yayonlamak bu kadar mı zor yoksa biz söz. Öğretmenlere bu hakkı verdik ama şartları taşımıyorlardı demek için mi yapıyorlar böyle

  • Gaziantep tarafından yayınlanan yazıyı göremedik. Yazıyı bize gönderir misiniz? Buna göre sorularınıza ayrıntılı açıklama yapmamız kolay olur.

 191. Babamın rahatsızlığı nedeniyle “Başkasının güç ve yardımı olmadan yaşama devam edemez” ibaresi bulunan raporu aldık. Babamın yaşadığı ilçede tedavi imkanı yok. Bende başka bir ilin ilçesinde görev yapıyorum. Bulunduğum ilçede de tedavisi mümkün değil. Ulaşım sorunu çekmemek için tedavi ettirebileceğim başka bir il merkezine adres taşıyarak sağlık özründen faydalanabilirmiyim?

   • Tayin döneminden birkaç ay önceki adres değişikliği sağlık özründe sorun çıkarır mı?

     • Güncel tayin derken babamın fiilen başvuru döneminde o evde oturuyor olması mı gerekiyor? Tayin isteyeceğimiz ildeki boş evi babamın ikamet ettiğini göstermenin sakıncası olurmu. Şu an ikametgahlarımız farklı illerde. Sağlık özründen tayinimiz çıkarsa eşyalarımızı o adrese götüreceğiz. O zamana kadar o ev boş kalacak.

     • Sağlık özrü tayininizi ne zaman isteyeceksiniz? Örneğin Ocak 2019’da… İşte o dönemde başvurular başladığında ikametgah tayin isteyeceğiniz yerde olmalı.

 192. Sözleşmeli öğretmen sağlık özründen farklı ile geçiş yapınca ilerleyen zamanlarda tekrar rapor yenileyecekmi? Yani gorev yaptığı eski ile gidip orda hastalığın tedavisi yok diye evrakları duzenleyip gonderecekmi?diyelim 1 yılda hastalık geçti dönüp tekrar eski görev yerinemi gidecek?

 193. Arkadaş anlamıyorum buraya bilgi almak için geliyoruz ama öğretmen olduğundan şüphe duyduğum insanlar yarım yamalak soru soruyorlar. Sonra onların sorularına insanlar anlamadıkları için soru soruyorlar ama cevap verme gereği duymuyorlar. Aşağıda ismi Mustafa ve Ali olan kişilere bu lafım. Sizi mem den ne zaman ne için aradılar. Detaylı bilgi versenizde bizlerde bir şey öğrensek. Editör bey bunlara cevap vermemiş bence iyide yapmış. Soruları bile düzgün soramayan nesil öğretmenlik yapıyor….

  • Öğretmen oldugumuz süphe duyarken keske kendinizdende duysaydiniz. Ne zaman ne icin aradilar demissiniz, yorumuma Bugün diye belirtmisim tarih mevcut zaten görebildiyseniz, ve ne içinde aradiklarini söyledim okuyabiliyseniz.Hangi ilde oldugumuda belirttim. Anlayamadiginiz bir yer varsa sorun cevaplayayim ama yine anlamassiniz tam okumadiktan sinra.

   • Ali hocam benim anlamadığım 5 eylüle kadar tüm evraklar bakanlıkta olacaktı. Nasıl olduda sizi 17 eylülde aradılar. Buradan şu çıkarımı yaptın, Bakanlık raporları incelemeye başladı eksik buşduklarını uyarıyor ve tamamlatıyor. Demek ki size olumsuz dönüş yapmayacakkar eğer evrağınız bakanlığa ulaşırsa ve sonuçların açıklanması ekimin ilk haftası olucak. Ama eğer Ekimin sonuna kalorsa hiçbirimiz atanamayız. Çünkü 17 Ekim de okullar norm güncellemeye başlayacak ve Ekimin sonunda Bakanlık sistemden görecek. İşte bu yüzden 1. Ve 2. Kadrolu mazeret atamaları bizlerin istediği doğu ve güneydoğu hariç bölgeleri norm olarak doldurmuş olacak. Buda bizi norm fazlası yapacağı için Bakanlığın özür ataması şartında belirttiği gibi “atamayı istediği yeede boş norm olması halinde yapılır” kısmında zora sokuyor. Imarım normlar güncellenmeden sonuçlar açıklanır.

    • Mehmet hocamevraklar 5 eylule kadar bakanliga teslim edildi. Bakanlik il meblere evraklari eksik olanlar konusunda tedavisinin mumkun olmadigina dair yazi istemis butun daglik ozru basvurulari icin gecerli bir yazi yazmis yani bana şahsi bir dönüş olmadi.Bu arada ben köy/ilçeden ile tayin istedigim icin ilçe hastanesinden romatoloji bölümü yoktur diye yazi aldim İl mebe götürdüm fakat i.kaynaklari müdürü evragimi kabul etmedi Nedeni: bu iller arasi atama ilde tedaviniz yoksa atamaniz olur.bu yazi ilçeden degil il merkez hastanesinden alacaktiniz dedi.Ama Bakanlik ilceden tayin yapilmayacak bu iller arasi tayin demedi? Anlatmaya calistim ama sagolsun iller arasi tayin bu sizin isiniz olmaz, hem romatoloji cok onemli hastalik degil sizden daha ciddi hastaligi zor durumda olanlar var dediler gectiler.Basvuruyu Bakanlik aliyo elimdeki heyet raporunun sonucuna müdür hastaliginiz ciddi degil diyo. Şaka gibi memlekette yasiyoruz.

 194. İyi günler sayın editör sözleşmeli öğretmen sağlık özrü de ilçeden ile geçme talebinde bulunabilir miyiz. Yoksa iller arası mı yapılmaktadır…

 195. Merhaba editör bey aşağıda bir arkadaş şöyle sormuş: (“Arkadaslar bugün Memtarafindan tarafima bilgi yapildi. Sözlesmeli raporlarinda eksik evrak olanlardan yazi istemisler. Bizde Erzurumda görev yapiyoruz. Erzurum Meb ilçelere yazi gondermis,bölge egt. Hastanesinden tedavileri mumkun olmadiklarina iliskin yazilari 19.09.2018 e kadar il meb e istemisler. Bugun il Meb. ile gorustum. ben ilçeden ile tayin istedim ilçeden romatoloji bölümü yoktur yazisi aldim dedim fakat bana bu iller arasi tayin dedi. Yanlis biliyosunuz diye biraz istisare ettik.Sayin editör Benim raporumda romatoloji olanmerkezde calismasi uygundur yaziyor ve de ilçeden romtoloji bolumu yoktur diye aldigim yaziyi teslim edecegim sizce il merkezine gecmem icin yeterli olurmu?”)
  Şİmdi editör bey bu arkadaştan nasıl olurda erzurum mem böyle birşey ister? Ve ayrıca hani evraklar bakanlıktaydı? eylül sondu.Bu soruya göre bizim iş Ekimin sonuna ancak biter.

  • Kemal bey ayrica bulundugum ilceden romatoloji bölümü hastanemizde bulunmamaktadir diye bashekimlik yazisi aldim ve İl Meb e gittim bu atama sadece iller arasi dediler evragimi kabul etmediler.Bana soylediklerine göre Bakanlik saglik ozru basvurusu yapanlardan bulundugu yerde tedavisi mumkun degildir diye yazi istemis. Demekki atamalari ona gore gerceklestirecekler diye dusunuyorum, ama atama yaparken kılı kırk yarıyorlar bana ümit kaybettirdiler ilçeden il merkezine geçme durumum yok görünüyor heyet raporum ve bulundugum yerde tedavim olmadigi halde,telefondan yazdigim icin stam ifade edememis olabilirim umarim aciklayici olmustur.

 196. Merhabar. Ben keratokonus hastasıyım. Bir gözümden ameliyat oldum. Diğer gözüm halen rahatsız görev yerim Bitlis. Bu hastalığın ilimizde tedavisi yok. Memleketim denizli. Tayin sürecinde bu hastalığın Denizli de tedavisinin olduğuna dair bir kanıt götürmeli miyim? Eğer tayini çıkarsa belli zamanlarda raporumu yine göstermeli miyim? Tayin hakkım çıkarsa sonra zamanlarda başka yerlere il dışı tayin hakkım var mı?

 197. merhabalar eşim ve ben kadrolu öğretmeniz.
  eşimin kardeşinin %98 ağır engelli raporu var süresiz olarak. Eğer raporu yenileyerek “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi de olursa eşim tek başına mı tayin isteyebilir benim durumum ne olur?
  rapor sahibinin ikametgah ilçesine mi tayin isteyebiliyoruz?
  ayrıca önce rapor mu alınmalı yoksa vasi kararı mı alınmalı.
  iyi çalışmalar şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba, şimdi sorunuzda iki farklı durum var. Birincisi engellilik durumu ikincisi sağlık raporu. Birinci husus; Eşiniz eğer engellilik durumundan tayin isteyecekse kardeş bu kapsamda değildir. Kardeşinin engelli olmasına dayanarak özür grubu istenmez. İkinci husus; eğer kardeşe dediğiniz ibareli sağlık kurulu raporu alırsanız yer değiştirme olur. Bu rapor engelli raporu olmayacak normal sağlık kurulu raporu olacak ve belirtilen ibare yazacak. Ancak bu durumda da yer değiştirebilmek için eşinizin kardeşine yargı kararıyla vasi tayin edilmesi lazım. Önce vasi kararı alacaksınız, sonra sağlık kurulu raporu alacaksınız. Eşiniz başvuru yaptığı anda sizde başvuru yapacaksınız, kardeşin ikametgahının olduğu yere başvuruda bulunacaksınız. Unutmayın engelli raporu ile kardeşi göstererek yer değiştirme olmaz.

 198. Arkadaslar bugün Memtarafindan tarafima bilgi yapildi. Sözlesmeli raporlarinda eksik evrak olanlardan yazi istemisler. Bizde Erzurumda görev yapiyoruz. Erzurum Meb ilçelere yazi gondermis,bölge egt. Hastanesinden tedavileri mumkun olmadiklarina iliskin yazilari 19.09.2018 e kadar il meb e istemisler. Bugun il Meb. ile gorustum. ben ilçeden ile tayin istedim ilçeden romatoloji bölümü yoktur yazisi aldim dedim fakat bana bu iller arasi tayin dedi. Yanlis biliyosunuz diye biraz istisare ettik.Sayin editör Benim raporumda romatoloji olanmerkezde calismasi uygundur yaziyor ve de ilçeden romtoloji bolumu yoktur diye aldigim yaziyi teslim edecegim sizce il merkezine gecmem icin yeterli olurmu

   • Merhaba hocalarım. Nasıl aynı durumu yaşıyorsunuz Mustafa hocam baştan anlatabilir misiniz? Sizi ne zaman aradılar yada yazı yazdılar neatediler ve kim aradı. Ne zamn sonuçlanacakmış bunları bizimle paylaşır mısınız

   • Mustafa bey bulundugum ilçe Mem tarafima tedavi mumkun degildir diye yazi almam gerektigini il meb istedigini tarafima bildirdi bende ilce hastanemizden romatoloji bolumu hastanemizde bulunmamaktadir diye yazi aldim 160 km uzakliktaki İl Meb e girrim il meb evragimi almadi, bu iller arasi tayin ilceden kagit almaniz isinize yaramz deidm bos bosuna ugrastigim heyet raporu basvurular vs bi anda bosa gitti. Bana söyledikleri sadece sizin.ilçe Memden Bireysel basvuru yapacagimi söyledim,i.kaynaklari personel atama muduru bu rapor cok zor (romatoloji diye) sizden daha zor durumda olanlar var.Sizin durum görevlendirme olabilir ama bu raporu Vali beyde kabul etmez dedi.(il içi atamalarda Valilikten onay aldiklarindan dolayi)

    • Bana söyledikleri sizin durumunuz görevlendirme olabilir dediler ama ugrasmamak icin Vali bey kabul etmez deyip gecistirdiler.telefondan yazdigim icin biraz zor oldu k.bakmayin.

 199. İyi akşamlar editör bey, bazı cevaplarınızda sözleşmeli öğretmenlerin özür ataması sonuçlarını eylül sonuna doğru açıklanacağı duyumunu aldık demişsiniz. Takdir edersiniz ki siz bizden daha bilgikisiniz ama memurlar nette bu kobu haber yapıomış var ekim sonuna yetişmesi zor gibi bir cümle vardır. Sebebi de sözleşmeli öğretmenlerin batıdaki bazı illerde kadro verilmeyişi ve bu kadro verilme olayınıda maliye ile devlet personel başkanlığı birlikte yapmasıumış. Benim anlamadığım şimdi batının hiçbir yerinde hatta iç anadolu akdeniz ve karadenizde sözleşmeli sınıf öğretmeni kadrosu olmadığı halde bizlerden buradaki şehirlere sağlıj özrü isteyenler gidemeyecek mi? Uzun oldu kusura bakmayın.

  • Merhaba. Biz Bakanlığın eylül sonuna kadar bunu çözeceği yönünde bilgi edindik. Ancak süreç ne kadar sarkar bilemiyoruz. Kuşkulu ve tedirgin olmakta haklısınız ancak ucu açık bir atama durumu var. Net tarih kimse veremiyor.

 200. Merhabalar.Saglik ozrunden tayinimiz cikti esimle birlikte esimin memleketine.Saglik ozrunu esimin annesi hasta oldugu icin istemiatik. Tedavi bitince ya da hastada vefat durumu olursa bizi eski calistigimiz yere mi gonderirler ? Tesekkurler

  • Merhaba, sağlık özründen atamanız çıktı. Sağlık özrü ortadan kalkarsa sizin başka bir yere göndermezler. Kurumunuzda devam edersiniz. Eğer zorunlu hizmet yapmadıysanız ve çalıştığınız okul zorunlu hizmet değilse o zaman zorunlu hizmet olan bir yere il içi tayin isteyiniz.

  • hocam hayırlı olsun acaba saglık raporunda ne yazıyordu bizde önümüzdeki dönem başvuracağız belgelerde dikkat etmemiz gereken neler var.

 201. Merhaba Hocam,
  Sağlık mazereti ataması için,atanmak istediğimiz ilde ilgili hastaneye belirli bir mesafe şartı var mı? Sadece il merkezine mi atanabiliriz yoksa ilin herhangi bir ilçesine de atanabilirmiyiz?
  Teşekkürler

   • Hocam tekrar merhaba. MEB’in sitesinde verilen başvuru dilekçesinde “atamamın … ili … ilçesine” olarak belirtilmiş. İlçe belirtmemiz şartmıdır? Şu açıdan soruyorum, herhangi bir ilçeyi belirttiğimizde o ilçede boş kadro olmazsa atamamızın yapılmaması fakat sadece il belirtirsek atanma şansımızın daha yüksek olması.

    • Önceliğiniz o ilçede olacak. MEB direkt sizin özrünüzün olduğu ilçeden başlamak istiyor. Siz İstanbul yazarsanız özrünüz Anadolu yakasında ise sizi Avrupa yakasına verdiklerini düşünün, mağdur olursunuz

 202. Merhaba sormuştum ama yorumum görünmeyince tekrar yazıyorum. Benim oğlum 3,5 aylık su an ameliyat geçirdi omurilikten sonrasında fizik tedavi alması gerekiyor . Biz de eşimle merkeze 30 km uzaklıkta bir ilçede görev yapıyoruz. Sağlık özrü raporu almamız mümkün olur mu ?

 203. Merhaba benim oğlum 3,5 aylık omurilik ameliyati oldu. Ve daha sonra fizik tedavi alması gerekiyor. Biz de merkeze 30 km bi ilçede görev yapıyoruz bu durumda rapor alıp yer değişikliği isteyebilir miyiz

  • Merhaba, evet çocuğunuzla ilgili MEB’in istediği sağlık kurulu raporunu alırsanız yer değiştirme başvurusunda bulunabilirsiniz.

 204. Merhaba ben jandarma personeliyim eşimin psikolojik hastaligi var ve 2 aylik bebegimiz var eşime bipolar duyunum bozuklugu tanisi koyuldu ve omur boyu ilac kullanacak dedi doktor şu anda da hastahanede yatio esimin evde tak basina kalmasi ve cocukla basbasa kalmasi skntili bir durum ben ailemin ikamet ettigi ile tayin isteme durumum olabilirmi

 205. İyi akşamlar hocam söz. Öğretmenlerin sağlok özrü sonuçları eylül sonuna doğru açıklanır demişsiniz. Bu bilgi sağlam kaynaktan mı hocam.ilginize teşekkürler.

 206. Sayın editör bey sözleşmeli öğretmenin sağlık özrü ataması sonuçları ne zaman açıklanacak bakanlıkla ilgili bir bilgi aldınız mı acaba?

 207. Merhabalar.kayinpederimin beyninden sıvı kütlesi alındı.isin tedavisi gördü bitti ve şimdi kemoterapi başladı.ikamet ili burdur tedavi ili ise denizli.herhangi bir atama dönemine bağlı kalmaksızın sun anda yerdeğiştirme başvurusunda bulunabilir mi eşim?
  Nerye başvurabilir burdur a mi denizli ye mi?
  Raporda ne yazması gerekiyor?
  Eşimin tayini çıkar sa benim durumum ne olur ? Ben de herhangi bir atama dönemine bağlı kalmaksızın tayinim çıkar mı?
  Onun

  • Merhaba, ikinizde kadrolu iseniz zaman kaybetmeden başvuru dilekçenizi kurumunuza veriniz. İkametgah Burdur olduğundan oraya istersiniz. İlgili sağlık kurulu raporu ile birlikte eşiniz dilekçe yazacak, belgeleri, sizin görev yeri belgenizi ekleyecek. Sağlık özrü ataması isteyecek. Ancak MEB büyük ihtimal Şubat özür grubunu beklemenizi isteyecek. Ancak siz başvurunuzu yapınız.

 208. Sözlesmelilerde rapor calisitiginiz il milli egitime teslim ediliyor,il Meb bakanliga 5 eylule kadar teslim ediyor, siz nasil olduda bakanliga teslim ettiniz kabul etmedi konuyu anlayamadim

 209. Kolay gelsin. Batı ilinde engelli öğretmen olarak görev yapmaktayım. %54 engelli raporum var (sürekli ibareli). Eşim doğu ilinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta. Ve ben doğuya gittiğimde kış şartlarından ötürü rahatsızlığım artacak(kafatasımda 9 cm2 kemik yok). Sorum şu;
  Ben rapor alırken eşimin bulunduğu ilde sağlık sorunlarım artacağından dolayı, sözleşmeli eşin tayin edilmesi gerekiyor gibi bir ibare mi koydurmam gerekiyor.
  Birde bu raporu benim çalıştığım ilde mi yoksa sözl. Eşimin çalıştığı ilden mi almam gerekiyor. Saygılar

  • Merhaba, alacağınız raporda şu ibare yazacak; “Hastalığının sözleşmeli öğretmen olan eşi AAA’nın görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir” Raporu eşinizin çalıştığı ilden almanız garanti olacaktır.

   • Mrb. Soruyu birde şöyle sorayım. Tedavim eşimin çalıştığı ilde mümkün, fakat o ilin iklim koşulları rahatsızlığı mı artıracak. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim. Saygılar

 210. Bir sorum olacaktı,saglik kurulu raporumuzda, romatoloji klinigi olan merkezi bir yerde calisması uygundur yazildi.Köy yerinde görev yapiyoruz ilçemizde bölüm yok tabi.bulundugumuz il 160 km uzaklikta oldugundan gidip gelemiyoruz. Bu konudabagli bulundugumuz ilcede tedavimiz olmadigindan raporumuzu degerlendirirlermi yoksa il merkeze göremi degerlendirirler. Bu arada il saglik bakanligini aradim tedavisi mumkun degildir diye kurul yazamaz. MEB bizle yazisma yapar biz meb’e rapor sunarız dedi.

 211. Merhaba editör bey, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü atama sonuçları ne zaman açıklanır acaba?

 212. Ben annemın rahatsızlıgıyla ilgili özel hastaneden rapor aldım görev yaptığım ilde tedavısı yoktur kagıdı aldım ama bakanlık kabul etmedi özel hastaneden alındıgı için o yüzden özel hastaneden alınanlar kabul edilmiyo editör bu konuda bilgilendirmeyi doğru yapmalısın !

  • Bakanlık tarafından size verilen resmi cevabı bize gönderin inceleyelim. MEB açıklamasında devlet ya da özelle ilgili bir ayrım yapmadan duyuru yayınladı. Bunun ayrımına yayınlanan duyurudan varılamaz.

  • Hocam ben 31 ağustos- 1 eylül sağlık özrüne dayalıtayin hakkını kaçırdım bir sonraki sağlık özrüne dayalı tayin tarihini öğrenebilir miyim

 213. Merhaba hocam. 2018 Temmuz atamasında Hatay’a atandım lakin güvenlik soruşturması henüz tamamlanmadı.Annem astım hastası ve Samsun’da devlete bağlı bir hastanede düzenli olarak kontrollere gidiyor ve tedavi oluyor.Bu durumda tayinimi Samsun’a isteme durumum olur mu? Bir de tedavi süresi bittikten sonra tekrar ilk atandigimiz yere geri mi dönüyoruz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, göreve başladıktan sonra sağlık özrüne başvurabilirsiniz. Ancak Hatay’da annenizin tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirmeniz lazım.

 214. satın hocam kadirli ilçesinde Sözleşmeliyim annem.adanada tek başına kapıyor ve düzenli psikiyatri hastanesine gidiyor ve düzenli şekilde de ağır ilaçlar içiyor ve ailenin tek çocuğuyum ilçede psikiyatr hastanesi veya poliklinik mevcut değil ilde de mevcut değilse adanaya Tayin isteye bilirmiyiz

 215. saglik özrü atamasi raporunun
  özel yada devlet hastanesinde olmasi sözleşmeli öğretmenler için gecerlimidir hocam özel hastaneden alabilirmiyiz raporumuzu

 216. Sayın editör, öğretmen bir köyde çalışıyorsa ve mevcut görev yerinin onun veya anne-babasından herhangi birinin sağlık durumunu tehlıkeye düşürecek olması ifadesi kapsamına girmek için okulun bulunduğu ili değil de köyü referans almış olmak gerekmiyor mu? bu durumu bulunulan ile göre değerlendirmek gerektiği MEB’in ifadesinden çıkmıyor.

 217. Sayın editör kolay gelsin.Ben temmuz atamasında atandım sözleşmeli öğretmenim.Şuan güvenlik soruşturması sebebiyle göreve başlamadım.Atandigim il ve ilçede devamlı kontrollerimin olduğu romatoloji bolümü yok.Ben bu şartlarda uygun raporu alabilir miyim?Alabilirsem dahi şuan göreve baslamadigim için bu haktan yararlanabilir miyim?Teşekürler..

 218. Merhaba editör bey.Ben 20bin temmuz atamasında atandım.Ancak atandığım il ve ilçedeki hastanelerde devamlı kontrollerimin gerekli olduğu romatoloji bolümü yok.Acaba ben sağlık özründen faydalanabilir miyim?Şu an güvenlik soruşturması devam ettiği için ve göreve baslayamadigim için bir yıl çalışma şartı var mi merak ediyorum?Cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin..

  • Merhaba, MEB’in duyurusunda bir yıllık çalışma süresi yoktu. Görevdeki tüm sözleşmeli öğretmenler sağlık özründen başvurma hakkına sahip. Sizde göreve başladıktan sonra MEB duyuruları kapsamında sağlık özrüne başvurabilirsiniz.

   • Teşekkür ederim.Sayfa yenilemeyince tekrar yazmışım k.bakmayin.Saglik özrü atamaları yılda 2kez mi yapılıyor acaba??

    • Kadrolu öğretmenlerin sağlık özrü atamaları yılda 2 defa ancak sözleşmeli öğretmenlerin durumu belli değil. Çünkü ilk defa bu hak verildi. İlerleyen zamanlarda bu durumda netleşecektir.

 219. Sayın editör, ben çölyak hastasıyım bahsetmiştim. Hem ankaradan 3 hekimli hem de vandaki üniversite hastanesinden tek hekimli durum bildirir raporu aldım, ikisinde de tedavisi görev yaptığı yerde mümkün değildir yazıyor, ayrıyeten van il tarımdan glutensiz ekmek üretimi olmadığına dair belge aldım. Tüm bunların üzerine sözleşmeli öğretmenlerin batıya gönderilmeyeceği söyleniyor, ben ankara yazmıştım dilekçeme,böyle bir şey mümkün olabilir mi sözleşmeliyiz diye?

   • Ankaradan aldığım 3 hekimli durum bildirir raporu, vandan aldığım tek hekimli durum bildirir raporu. Gruplarda konuşulanlara göre bu raporlar da sağlık kurulu raporu olarak kabul ediliyormuş tam bir bilgim yok ilk defa balıyorum bende.

  • Hocam atamaniz olursa burdan bilgi verebilir misiniz bende ayni durumdayim tayin istiyebilirmiyim merak ediyirum

 220. Ben Ağrı devlet hastanesinde başvurdum ve hastanın tam teşekküllü hastanede tedavisi mümkündür ibareli bir rapor aldım ve başvurdum. Bu ibare yeterli mi? Bölüm var ama tedavi etmeye uygun değil. İlaç,araç gereç eksikliğinden dolayı sevk veriyorlardı. Tam teşekkül ibaresi geçerli olur mu?

   • Hocam bölüm var ama ilaç yok zaten ki hasta kanser hastası ve kurul raporunda tam teşekküllü hastanede tedavisi uygundur ve yanına refakatçi gerekmektedir yazıyor bunlar zaten tedavisi olmadığını göstermiyor mu?

 221. Sayın editör, ben çölyak hastasıyım, önce görev yaptığım il olan vandan il tarım müdürlüğünden ömür boyu tedavim olan glutensiz ekmeğin üretilmedğine dair belge aldım, sonra bu belgeyle ankaradan görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir yazan 3 hekimli durum bildirir raporu aldım, benim bu belgelerim yeterli mi, teşekkürler.

   • Çaldıran devlet hastanesinde gastroloji bölümünün olmadığına ve dolayısıyla tedavininde mümkün olmadığına dair ilçedeki hastaneden yazı alsam bununla eş değer olur mu sayın editör, bir de açıklamada böyle bir şey istenmiyor neden bunu almam gerekiyor? Teşekkürler.

    • Eve o dediğiniz yazıyı alsanıza daha sağlıklı olur. Hocam bu konuda İl Milli Eğitimlerin farklı uygulamaları var. MEB açıklama yaptı ancak iller öğretmenlerden farklı evraklar da isteyebiliyor. Biz sizin işiniz garanti olsun diye belirttik.

     • Ben bu elimdekileri güç bela kabul ettirdim meme fakat bakanlık kanul etmez dedi bana bende siz gönderim gerisi onlara kalmış dedim ama umudumu kırdılar, buradan da uğraşayım mı tekrar bilemiyorum çok yorucu bir süreç

 222. Hocam kolay gelsin. Benim %80engelli raporum var böbrek nakilliyim. Eşim sözleşmeli öğretmen ve bulunduğu ilçenin devlet hastanesinden, hastanemizde nefroloji organ nakli polikliniği yoktur hastanın nefroloji organ nakli polikliniği olan hastanede takibi yapılmalıdır yazılı heyet raporu aldık. Bu ibare yeterli midir ve ayrıca gitmek istediğümiz il de norm açığı olması mı gerekiyor. Eğer norm açığıyoksa ataması yapılamaz mı. Teşekkürler

 223. Merhaba hocam ben Van’ın bi ilçesinde görev yapıyorum annemin kaldığı adres vanın bi başka ilçesinde Bu durumda ilden aldığım sağlık raporu ile beni annemin kayıtlı olduğu ilçeye mi atarlar yoksa sağlık raporunu aldığım ile mi atamam olur ?

 224. Merhabalar benim anne annemden rahatsızlığından dolayı araç için vergi indirimi raporu var. Anne annemi vasi kararı aldırıp özür grubu ataması için başvuruda bulinabilirmiyim.

 225. Merhaba, benim kayinvalidem %83 bedensel engelli, felçli. Acaba kayinvalide de anne yerine geçiyor mu şartlarda?

 226. İyi geceler.benim babam siroz hastasıydı ve karaciğer nakli oldu yaz tatilinde.Annem var yanında başka da kimse yok yanlarında ben bu durumdan ötürü tayin istemeyi düşünüyorum fakat aklımı karıştıran bazı konular var babam öğretmen bu sene emekli olucak hastalığından dolayı ama yanında annem var şimdi.Ben annem olduğu için tabi ki de tayin istesem ( ana annem bakıma muhtaç değil ) babamın hastalığı için tayin isteyebilir miyim acaba?gerekli belgeleri de hazırladıktan sonra ?

  • Merhaba, babanızın mesleği ya da babanızın yanında kimin olduğu önemli değil. Önemli olan istenilen sağlık kurulu raporunu alabilmeniz.

 227. Anne baba için olan raporda sadece. Tek başına hayatını devam ettiremz. İbaresi kendi başına yeterlimi Başvuru için. Zira annemin halihazırda süren bi tedavisi yok. Lakin tek başına hayatını devam ettirmede sorun var raporda bu yetermi. Annemin yanına şstemem için tayin

  • Sözleşmeli öğretmenseniz bu rapor yeterli değil. Tedavisinin sizin çalıştığınız yerde mümkün olmadığını da belgelendirmeniz lazım.

 228. İyi çalışmalar,bulunfuğum ilçenin devlet hastanesinden heyet raporu aldım benim heyet raporumda kronik böbrek yetmezliği böbrek nakli hastası hastanemizde nefroloji organ nakli merkezi bulunmamaktadır. Hastanın nefroloji organ nakli olan bir merlezde takibi uygun görülmüştür yazıyor. Acaba bu rapor yeterli olur mu?

   • Tekrar merhaba. Kafam karıştı hocam. Benim raporda haatanemizde organ nakli bulunmamaktadır hastanın organ nakli polikliniği olan hastanede takibi uugundur yazıyor ama siz diyprsunuz bu ibare yetmeyebilir. İllede hastanemizde tedavisi mümkün değildir mi yazmalı. Aynı anlam değil mi acaba. Ona göre cumaya kadar tekrar rapor alıcam cevaplarsanız sevinirim. Teşkkürler.

 229. Merhaba hocam.
  Hocam ben kadroluyum ve zorunlu görevimi bitirdim. Halen ilk görev yerimde çalışıyorum.Babamın sağlık durumundan dolayı özür grubunda başvuru yapacağım.. Başvurum kabul edildiğinde eşim de benimle birlikte tayin isteyebilir diye öğrendim fakat eksik bilgim şu eşim sözleşmeli bu durum kapsam dışı kalmasına neden olur mu?

  • Merhaba, eşiniz sözleşmeli olduğundan sizle aynı anda tayin isteyemez. Eşiniz sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü yer değiştirme şartlarına tabiidir.

 230. Merhaba beyefendi.bir sorum olacaktı.ben sözleşmeli öğretmenim,16 aylık olan oğlumun kalbinde delik var bu sebeple Eskişehir de tıp fakültesinde: çocuk kardiyoloji bölümü bulunan bir merkezde düzenli takibi uygundur yazılı sağlık kurulu raporu verildi.çalıştığım il ise aksaray.Aksarayda çocuk kardiyoloji bölümü yok.Aksaray il sağlık müdürlüğünden tedavisi görev yaptığı ilde mümkün değildir yazısı alsam.bu iki belge ile başvurum kabul görülür mü???cevabınız için şimdiden çok teşekkürederim.iyi bayramlar

  • Merhaba, geçmiş olsun. Aksaray il sağlık müdürlüğünden tedavisi görev yaptığı ilde mümkün değildir yazısını almanız yeterli olacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğünüz ile görüşünüz.

 231. merhaba ben babamın sağlığından dolayı ilçeden ile tayin istemek istiyorum. raporu ilçeden mi almam gerekiyor ilden mi? ilçede bu raporu verebilecek bir hastane yok. bir de özel hastaneden de rapor alınabilir demişsinz ama heryerde tam teşekküllü devlet hastanesi ya da araştırma hastanesinden alınmalı deniyor. kafam karıştı.

 232. Editör bey kolay gelsin , herkes farklı bir şey söylüyor, iki haftadır annem için ‘ baskasinin güç ve yardımı olmaksizin hayatını devam ettiremez’ ibareli raporu almak için didindim ancak alabildim şimdi siz kalkmış bu ibare olmaz diyorsunuz ,ben resmen yıkıldım, neye hangi kılavuz ve yönetmeliğe dayanarak söylüyorsunuz bunu? Zaten artık son hafta ben rapor falan yetistiremem , bana denseydi o dediğiniz ibareyi kurul eklerdi ama artık mümkün değil bu hafta bayram tatil , bizimle kim dalga geçiyor acaba ,

  • Sözleşmeli öğretmen misiniz? Sözleşmeli öğretmenler belirttiğiniz raporla sağlık özrü isteyemiyor. Bunu biz değil MEB söylüyor. MEB diyor ki; “Bu kapsamda başvuruda bulunacak sözleşmeli öğretmenler; kendisi, eşi ve çocukları ile anne, babasının hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde Devlet ve üniversite hastanesinde tedavisinin mümkün olmadığına ilişkin alacakları sağlık kurulu raporları ile”… Gördüğünüz gibi. Ayrıca lütfen şu yazıyı okuyunuz, farkı anlayacaksınız. https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmenlere-taninan-saglik-ozru-tayininde-eksiklikler-var-32844.html

   • Evet sözleşmeliyim.Bu çok hayatı bir durumdu benim acimdan uç defa en az il , ilçe milli eğitim mudirlukerine sordun,eklettigim ibarenin olması gerektiğini soylediler, dediginiz bana mantikli geldim pekii aldigim rapor ek il saglik mudurluginden , bulunduğu yerden tedavisi mümkün değildir diye resmi bir yazı alamazmiyiz miyim,c

 233. 2019 da zorunlu hizmetim var.anneme mart 2018 de %81biri saglik,digeri vergi indirimi engelli raporu aldim.bu raporla zorunlu hizmeti ertete bilir miyim ? saglik durumu raporlarindan vergi indirimi olanda ” surekli ” ibaresi va .digerinde yazmiyor.sorun teskil eder mi? Yardimci olursanuz sevinirim.

  • Hocam sürekli aynı soruyu sormuşsunuz. Buradaki sorunuzdan cevap verelim. Sağlık özrü durumunu kullanarak zorunlu hizmetinizi erteletebilirsiniz. Eğer engelli raporunuz varsa raporda ağır engelli yazmalı, sağlık raporu varsa raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazmalı. Bu ikisinden birisine sahip değilseniz raporu yenileyiniz. Bu şekilde sağlık/engel durumundan yararlanırsınız.

 234. Merhaba,annemin saglik kurulu raporlarindan ötv indirimi olan raporda” sürekli”ibaresi var.digerinde sure yazmiyor.bu iki rapor ayni anda verildi zaten.bu sorun teskil eder mi.2019 da zorunlu huzmet yukumlusuyum.bu raporlar bulundugum yerde kalmama yardimci olur mu ? Tesekkur ederim

 235. Hocam merhaba.2919 zorunlu hizmet yukumlusuyum.mart ayinda anneme tam tesekkullu devlet hastanesinden %81 engelli rapor verdiler.zorunlu hizmeti erteleyebilir miyiz bu 2. Sorum ise,ayrica cikan iki rapor var bunlardan vergi indirimi olan raporda hastaligin suresi “surekli” denmis.sorun olur mu.bu iki rapora da ayni tarihte basvurduk.bu ibare iki raporu da kapsar mi.tesekkurler

 236. Merhaba,annemin saglik kurulu raporlarindan ötv indirimi olan raporda” sürekli”ibaresi var.digerinde yok.bu iki rapor ayni znda verildi zaten.bu sorun teskil eder mi.2019 da zorunlu huzmet yukumlusuyum.bu raporlar bulundugum yerde kalmama yardimci olur mu ? Tesekkur ederim

 237. Merhaba,annem icin saglik özru raporu aldim.2019 da zorunlu hizmet yukumlusuyum,bulundugum yerde kalabilir miyim.tesekkurler.

 238. merhaba kızım %96 engelli İstanbul’da çalıştığım ilçeden ikamet ettiğimiz ilçeye hem sağlık özründen hem eş özründen tayin hakkım var. Ama atama müdürü ile görüştük sağlık özrünün eş özründen öncelini olmadığını söyledi bu konuda bir bileğiniz var mı

 239. Merhaba bende annem için saglik ozur raporu aldim ama çalıştığım ilçede böyle bir kurul yok oyuzden kendi memleketimden aldim raporu sizce uygun mudur?

 240. Merhaba sözleşmeli öğretmenin. Van da görev yapıyorum. Konyadan saglik kurulu raporu aldım. Rapordaki ibare romatoloji branşının olduğu yerde görev yapabilir yazıyor. Vanda romatoloji branşı yok. Tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir şekinde raporu nereden almam gerekir. Cevabınız için teşekkürler.

  • Merhaba, “Tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir” ibaresinin olduğu resmi evrakı Van’da sağlık il müdürlüğüne başvurarak alabilirsiniz.

 241. Hocam merhaba ben sözleşmeli öğretmen, eşim ise kadrolu öğretmen olarak görev yapmaktayiz eşim çalıştığı ildeki sağlık kurulunda hastalığına tani konup bi de hastalığın takip ve tedavisinin yapılabileceği bir ilde ikamet etmesi uygundur ibaresi yazıldı bu raporla sağlık özrüne basvurabilirmiyim

 242. Merhaba.

  Görev yapılan yerin hastanın tedavisini ve sağlığını riske atması sözleşmeli öğretmenin tayini için geçerli bir mazeret midir? Okula gönderilen yazıda yalnızca görev yerinde tedavisinin mümkün olmadığını kanıtlamalıdır yazıyor. Risk durumu belirtilirse başvuru onaylanır mı?

  Teşekkürler.

  • Merhaba, dediğiniz gibi ilgili resmi yazıya göre öğretmenin rahatsız olması ve tedavisinin orada mümkün olmadığını belirtmesi lazım.

 243. Esim sözleşmeli öğretmen ve çocuğumuz olacak, ancak abimde kanser hastası evli değil. anne baba da yaşlı. Onun tedavisiyle ilgileniyorm. Ben şu anda abimin bulunduğu ildeyim ancak çocuğum doğunca ne yapacağımı bilmiyorum. Esim bu durumun dışında kalıyor.

 244. Hocam merhaba.Biz hastaneden durum belirtir raporu alıp tedavisi mümkün değildir ifadesini il sağlık kurulu mu yazacak?

  • Merhaba, hocam hastaneye başvurun. Hastane verebiliyorsa size bu raporu verecektir. Bazı hastaneler bu raporu veremediklerini ve il sağlık müdürlüğüne gidilmesi gerektiğini söylüyor. Yani hastaneden hastaneye farklılıklar olabiliyor.

 245. Merhaba.

  Bir doğu ilinin uzak bir ilçesinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayım. Annem akut dönemi geçirmiş şizofreni hastası ve düzenli kontrolleri var. İlaç tedavisi ve kontroller ömür boyu sürecek. Bulunduğum ilçede psikiyatri servisi yok, il merkezinde var fakat 140 km uzaklıkta. Yaklaşık 2,5 saat sürüyor bu da tedaviyi mümkün kılmamakta. Okula gönderilen yazıda görev yaptığı yerde şeklinde bir ifade var; il/ilçe ayrımı yapılmamış. Bu durumda ne yapılabilir? Halihazırda mazhar osman’da tedavi oluyor. Ben bu sebeple İstanbul’a tayin isteyebilir miyim? Yoksa il merkezinde psikiyatri servisi olduğu için red mi edilir talebim?

  • Merhaba, hocam bu konuda bir muallak var. Görev yerini ilçe olarak baz alırlarsa istersiniz ama il olarak değerlendirirlerse sizi il merkezine alırlar. Bu yüzden başvurulara yakın MEB’den açıklama gelebilir.

 246. Hocam merhaba.kendi rahatsizligim icin alacagim raporda hastaliginin ogretmenlik meslegine yapmasina bir engel yoktur ibaresi yazmasi gerekiyor mu.birde zorunlu hizmet bolgesi olmayan bir yere atanirsak raporu her yil yenilemek mi gerekiyor

  • Merhaba, bu ibare şart değil. Yazmasa da olur. Zorunlu hizmet olmayan yerde çalışırsanız raporunuzu yenilemeniz gerekiyor. Yoksa mazeretiniz ortadan kalkmış sayılır ve sizde zorunlu hizmet yapmadığınızdan dolayı zorunlu hizmete tabii yere resen rotasyona bağlı atanırsınız.

   • Raporu her yıl yenilemek yerine raporda “başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresi yazılsa yine de her yıl rapor yenilemek gerekir mi?

 247. Hocam merhaba.kendi rahatsizligim icin rapor alicam.raporu her yil yenilemek gerekiyor mu.gidecegim yer zorunlu bolge degilse tekrar zorunlu bolge gorevine gidecek miyim. Bir de aldigimiz raporda hastaliginin ogretmenlik meslegini yapmasinda bir engel yoktur ibaresi yazmasi gerekiyor mu bilgilendirirseniz coksevinirim.

  • Merhaba, gideceğiniz okul zorunlu hizmet değilse her sene raporunuzu güncelleyerek okula sunmanız lazım. Yoksa rotasyona tabii olursunuz. Dediğiniz ibrenin raporda olup olmaması şartı yok.

 248. Merhabalar. Ben 2 yıldır Şırnak/Silopi’de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum. Annem %90 bedensel engelli kardeşim ise %70 zihinsel engelli . İkisininde raporu sürekli ve ağır özürlü olarak geçiyor ve annemin uzun yola gitme gibi bir durumu yok . Sözleşmeli öğretmen engel durumundan isteyebiliyormu.

  • Merhaba, öncelikle kardeşinizden dolayı özür grubu hakkınız yok bunu bilmenizi isteriz. Annenizin durumuna gelirsek anneniz engelli ise sözleşmeli öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı özür grubu hakkı da yok.

 249. İyi günler hcm sozlesmeli öğretmenim. Şu an zorunlu hizmet bölg Deyim.sağlık özrü tayini olup zorunlu hizmet olmayan bir yere aatanirsam daha sonra calistigim 2 yil zorunlu hizmete dahil olur mu

 250. Görev yaptığım yerde tedavisinin mümkün olmadığı kısmını açıklar mısınız ? Bunu hangi yolla belirteceğiz nerden temin edeceğiz

 251. Hocam merhaba. Sözleşmeli öğretmenler sağlık kurulu raporunu istediği ilden alabilir mi yoksa görev yaptığı yerden mi alması gerekiyor? Birde sağlık özrü atamasiyla yer değişikliğinde her yıl sağlık kurulu raporu ibraz etmemiz gerekiyor mu?

  • Rapor için kısıtlamaya yok, istenilen yerden alınabilir ancak sizin çalıştığınız yerde rahatsız olunan kişinin tedavisinin mümkün olmadığına dair evrak sadece çalıştığınız yerdeki sağlık biriminden alınabilir. Diğer iller bu belgeyi farklı il için vermezler.

 252. 1 yıllık sözleşmeli öğretmenim eşimin yüzde elli dört oranında ortapedik engeli var şuan herhangi bir tedavi süreci yok.Acaba raporunda tek başına hayatını idame ettiremez gibi bir ibare olsa tayin hakkım olur mu başvuru yapabilir miyim?

  • Maalesef bu şekilde isteyemezsiniz. Sözleşmeli öğretmenler için durum farklı. Sözleşmeli öğretmenlerden istenen eşinizin çalıştığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığına dair ibarenin yer aldığı rapordur.

 253. Aldığım sağlık kurulu raporu 8 ay öncesine ait ama tedavi süreci hala devam ediyor. Sağlık özrü başvurumu ilçe ve il onayladı bir sorun olur mu?

 254. ACİL! Sağlık özrü ile ZORUNLU HİZMET olan veya OLMAYAN bir yere atanmamız durumunda bizden her sene rapor isteniyor mu? Yoksa bu durum sadece ZORUNLU HİZMET olmayan yerler için mi geçerli?

 255. Anladım hocam ama ısparta il milli eğitim kurul raporunda kendi başına hayatını idame ettiremez ibaresini yazdırılabilir senin tayin olur diyor. Kafam karıştı sözleşmelinin kendisinde böyle bişey ileride sıkıntı çıkartır mı bilemedim

 256. Hocam gittiğim okulun hizmet süresine nasıl tabi olurum ? Ben zorunlu hizmet bölgesi yazmadım ve 6 Aydan az kalırsa bitmiş sayılır diyor yönetmelik ?

 257. Hocam Siirt merkezde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayim. Tip 2 diyabet hastasiyim. Sağlık kurulundan alacağım rapora kendi başına hayatını idame ettiremez ibaresini yazdırılabilir miyim. Bu durum olursa tayin isteyebilirmiyim.

  • Sözleşmeli öğretmenler eğer sağlık özrüne başvuru yapacaksa onlardan istenen şey çalıştıkları yerde tedavilerinin mümkün olmadığına dair belge.

 258. Merhabalar annem trafik kazası geçirdi(1ay) ve sağ ayağı kalçasından itibaren tutmuyor. Heyet raporu aldım fakat, raporda başkasının güç ve yardımına muhtaçtır diyor. Ve öğrermenin görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir ibaresi yazılamazmış böyle bir şey mümkün değilmiş denildi. Sözleşmeliyim bir yıl oldu çalışalı. Ne yapmalıyım?

 259. Hocam benim atamam yeni oldu. Sağlık özründen yararlanabilmem için sözleşmeyi imzalamak mı gerekiyor malum bizim daha güvenlik soruşturması devam ediyor muhtemelen de sözleşmeyi 31 ağustosa kadar imzalayamayacağız?

  • Merhaba, yeni atanan sözleşmeli öğretmenler büyük ihtimal bu sene başvuru yapamayacaklar ancak bu konu net değil. MEB açıklama yapmalı.

 260. merhaba yanlış mı okudum yoksa tedavinin mümkün olmadığına dair kurul raporunu hastane yerine il sağlık müdürlüğünden mi alacağız

 261. Hocam benim zorunlu hizmetim 18.09.2018 de bitecek fakat sağlık özründen tayin istedim. Malum bitmesine 20 gün kalmış olacak . Zorunlu hizmetimi bitmiş sayarlarmı yoksa yine yapmam gerekecekmi? Yardımcı olursanız sevinirim .

   • Hocam ben zorunlu hizmet bölgesi yazmadım. Yönetmelik diyorki 6 Aydan az kalmış ise zorunlu hizmet bitmiş sayılır ?

    • Siz sorduğunuz soruda zorunlu hizmet bölgesi yazmadım demediniz ki. Biz bunu nereden bilelim? Bu yüzden bu cevabı verdik. Eğer sorunuzu bu şekilde sorsaydınız farklı cevap alırdınız… Eğer özür grubundan atamanız zorunlu hizmet olmayan bir eğitim kurumuna çıkarsa sizin de zorunlu hizmetinizin bitmesine 6 aydan az bir süre kalmasından dolayı zorunlu hizmetiniz kalkar.

 262. Meraba sağlık özründen başvurum onaylandı eş durumundan da tercih yapabiliyordum ama annemin kanser hastalığından dolayı sağlık özründen yaptım benim sorum branşım gereği 4 okul açıldı ilçede eş durumundaki arkadaşlarımla aynı okullar sağlık özründe bir önceliğimiz var mı yada annemin bulunduğu ilçeye gelemeyebilirmiyim

  • Merhaba, sağlık özrünün ya da eş özrünün birbirine üstünlüğü yok. Açılan okullara hangi öğretmenin hizmet puanı yüksekse o gider.

 263. Merhaba babam hematoloji hastası atamam Şanlıurfa Viranşehire oldu. Viranşehirde bu bölüm yok ancak Şanlıurfa Merkezde mevcut.Babamın tedavisi Konyada devam ediyor. Konya’ya isteyebiliyor muyum tayinimi Yoksa sadece Şanlıurfa merkeze mi isteyebilirim? Şimdiden teşekkürler.

 264. Annem beyin kanaması sonucu felç geçirdi.Fizik tedavi alması gerekiyor.Ama yüzde 93 engelli raporu verdileer.Tayin hakkımız var mı?

 265. Sn.editör annem böbrek nakli hastası bununla birlikte diabet,hipertansiyon,kalp kapak hastalığı var.görev yaptığım ilçede nefroloji uzmanı olmadığından aldığım sağlık raporunda nefroloji uzmanı olan bir merkezde ikamet etmesinin sağlığı açısından daha uygun olacağı ibaresi yeterli olur mu?kolay gelsin.

 266. Merhaba hocam. Ben Şırnak cizreye yeni atandım annemle birlikte düzcede yaşıyorum ancak annem MS hastası. Gerek Cizre’nin hava koşulları gerekse ulaşım koşulları hastalığına uygun değildir ayrıca kendi başına hayatını idame ettirememektedir.bunun için sağlık özrü raporunu hangi ilden almam gerekir ? Teşekkürler

  • Merhaba, sağlık raporunun alınacağı il konusunda bir sınırlama ya da kısıtlama yok. İstediğiniz yerden alabilirsiniz. Ancak Şırnak’ta annenizin tedavisinin mümkün olmadığını belirten rapor almanız lazım. Bu raporu da sadece Şırnak il sağlık müdürlüğü verebilir.

   • Teşekkür ederiz hocam ancak düzceden aldığımız raporu atandığımız ilde sağlık müdürlüğünde onaylatıp daha sonra yine atandığımız il milli eğitim müdürlüğüne mi teslim ediver ?

 267. Merhaba hocam. Ben mardine yeni atandim babamin sağlık sorunlari var. Bu raporu almam ve Vana gelebilmem icin ne yapmam lazim? Mardin e gidip ordan mi saglik raporu alacağım. Babamin gelmesi şart mı

   • MERHABALAR
    Ben Şırnak/Uludere ilçesindeyim babam kalp hastası burada tedavi mümkün değil ama ilde mümkün fakat ilçeden ile arabayla 1,5 saatte gidiliyor bu durumda ben sağlık özründen faydalanabilir miyim ?
    Diğer bir sorum babam rahatsız annem babama bakabilecek durumda bu durum engel olur mu ?

    (sözleşmeli öğretmenim)

 268. hocam ben gecen sene sözleşmeli olarak atandım adaylığım kalkmadı eşimden dolayı sağlık özrü tayini isteyebilir miyim

 269. Öncelikle sorulara açıkça cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben 2016 yılında Siirt’e sözleşmeli öğretmen olarak atandım. 2015 yılından bu yana ise İstanbul’da tüp bebek tedavisi ile uğraşmaktayız. 2015te eşim ameliyat oldu. 2016 yılında İstanbul zeynep kamil hastanesinde tüp bebek tedavisi için dosyamız açıldı. Ancak atamam yapıldığı için Siirt’e gittim ve tedavi yarım kaldı. 2017 yılında kaldığımız yerden başladık ama tedavi iptal edilmek zorunda kaldı. İki ay sonra gel dediler ama ben yine Siirt’e gittim ve yine tedavi yarım kaldı. 2018 yılında tekrar baştan başladık ve Halen tedavi devam etmekte. Görev yaptığım Siirt’te tüp Bebek tedavisi yapan herhangi bir kurum yok. Siirt devlet hastanesinden sağlık kurul raporu almam gerekiyor. Kurula dilekçe sunarken nasıl bir tanıda bulunmam gerekir. Ve tüp bebek tedavisi sağlık özrü atama kapsamına girer mi.her sene Siirt’e gittiğim için tedavi yarım kaldı. Eşim İstanbul’da ben siirttyim. Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Sayın hocam bu yazdıklarınızı Siirt’te sağlık il müdürlüğüne belirteceksiniz. Onlar size şuna benzer bir rapor verecekler; “Tüp tedavisi Siirt ilinde mümkün değildir, öğretmenin Tüp tedavisi yapılan bir yerde görev yapması gerekmektedir.” Siz bu raporla birlikte tayin isteyeceksiniz.

 270. hocam merhaba ben düzcede kadrolu öğretmen olarak görev yapmaktayım ve lenf ödem hastasıyım eşim ise şırnakta sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta ben düzcede sağlık kuruluna gireceğim ordaki raporda ne yazmaları gerekir ki eşim düzceye tayin isteyebilsin yazınızdan anladığım kadarıyla şırnakta tedavisi mümkün değildir yazması gerekiyor eğer öyleyse düzcedeki sağlık kurulu şırnak için bunu yazabilir mi

  • Merhaba, Düzce’de bunu yazamazlar. Şırnak il sağlık müdürlüğünden sizin rahatsızlığınızın Şırnak’ta mümkün olmadığına dair bir rapor alacaksınız. Ayrıca siz Düzce’de alacağınız raporda da hastalığınızın tedavisi için A polikliniğinin olduğu yerde yaşaması gerekmektedir benzeri ifadesi yazması gerekiyor.

   • Hocam cevap verdiğiniz için teşekkür ederim bir soru daha sormak istiyorum ben ilk önce düzcede hastalığımı belgeleyip poliklinik ismi belirtildikten sonra o raporu şırnak il sağlık müdürlüğüne yollamam gerekir

 271. Hocam sozlesmeli ogrt olarak atandim.nasipse eylul gibi baslicam.kardesim engelli olup %90 raporu var. Kardesimin vasiligini uzerime alirsam saglik ozru icin basvurabiliyormuyum.acil cevap verirseniz cok sevinirim.

  • Kardeşin sağlık raporuna bağlı tayin isteyemezsiniz. Sözleşmeli öğretmenlere kardeşten dolayı hak tanınmadı. Ayrıca kardeşiniz engelli, yani bu sağlık özrü değildir. Engelli öğretmen atamasıdır. Sözleşmeli öğretmenlere bu hak da verilmedi.