Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

2017 yılı yaz dönemi özür grubu başvuruları başladı. Sağlık özründen atama isteyecek öğretmenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekmekte olup ogretmenlericin.com olarak 2017 Ağustos sağlık özrü başvurularına değinelim.

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Özür grubu başvurularında en çok başvuru eş durumu atamasına sonrasında ise sağlık özrü atamasına yapılmaktadır. 2017 yılı Ağustos ayı sağlık özrü başvurusunda iki türlü sağlık özrü atama başvurusu yapılmaktadır. İki durumda birbirinden farklı olup birbirine karıştırılabilmektedir.

SAĞLIK MAZERETİNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

Öğretmenler iki türlü sağlık özrü durumundan başvuru yapabilir, bunu belirtmiştik. ogretmenlericin.com olarak ayrı ayrı bu durumları ele alalım.

Birinci durum:

Hastalığın Tedavisi Mümkün Olmayanlar;

Öğretmenin kendisi hasta ise ya da eşi hasta ise, yine aynı durum (hasta olması) çocukları için geçerli ise öğretmen bu durumdan kaynaklı sağlık özrü başvurusu yapabilir. Bu durum içerisinde sağlık özründen yararlanılması için anne, baba, vasi olunan kardeşin de hasta olması durumunda tayin başvurusu yapılabilir.

Sağlık Özrü Başvuru

a ve b kısmında belirtilen kişilerin hastalığı öğretmenin görev yaptığı yerde tedavi edilemiyorsa ve bu kişilerin sağlık durumu öğretmenin görev yaptığı yerde tehlikeye düşüyorsa sağlık kurulu raporu alınacak ve tedavi olmak istenen yere tayin isteyecek. Bunu örneklendirelim;

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde görev yapan bir öğretmenin hastalığının tedavisi orada mümkün değilse bu öğretmen arkadaşımız resmi ya da özel hastaneden sağlık kurulu raporu alacak. Bu hastalığın tedavisi Manisa’da yapılabiliyorsa ve buraya tayin istemek istiyorsa buraya tayin başvurusunda bulunabilir. Bunun için Manisa’da ya da Bingöl’de sağlık kurulu raporu alacak. Öğretmenin hastalığı için Bingöl’de tedavisi mümkün değildir, burada görev yapmaya devam ederse sağlık durumu tehlikeye düşecektir, bu yüzden tedavisinin mümkün olduğu bir yere (Örnek Manisa) atanması uygundur. Buna benzer bir ibare olması sağlık kurulu raporunda yeterli olacaktır. Bu birinci durumda geçerli husus içerisinde öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu ve öğretmenle birlikte yaşayan anne, baba ve vasi kardeş için geçerlidir.

İkinci Durum;

Sağlık Kurulu Raporu İle Yer Değiştirme;

Ağustos 2017

İkinci durum, birinci durumdan farklı. Bu durum sadece anne, baba ve vasi tayin edilen kardeşin hastalığı için geçerlidir. Eğer anne, baba ve vasi tayin edilen kardeş rahatsızsa, rahatsızlığı da ciddi bir boyuttaysa sağlık özrü tayini istenebilir. Bunun için hasta olan kişiye özel hastane ya da devlet hastanesi farketmez bir sağlık kurulu raporu alınması lazım.

“Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” bu ibare raporda şarttır. Alınan raporda bu ibare yoksa öğretmen sağlık özrü başvurusu yapamaz. Rapor çıkartılırken bu ibarenin olması gerekmektedir. Öğretmenler İçin sitesi olarak bunu da örneklendirirsek; Şırnak’ta görev yapan bir öğretmenin Trabzon’da yaşanan annesi rahatsızsa ve Trabzon’da bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporunda belirttiğimiz ibare yazılıysa öğretmen Trabzon’a sağlık özrü başvurusu yapabilir.

İstenen Belgeler

Sağlık özrü başvurusu yapacak öğretmen istenilen yukarıdaki belgeleri temin etmek ve okuluna göndermek zorundadır. Okul ilgili evrakları sisteme yükleyecek ve onay verecek.

1
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

Yazıya Gelen Yorumlar

63 Yorum - "Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Haci
Ziyaretçi

bir sorum olacak sağlık özrüne basvuran bir öğretmenin eşinin tayini ne zaman cıkıyor.

Editör
Yönetici

Sağlık özrüne başvuran öğretmenle birlikte eşi de aynı anda başvurup tercih yapıyor.

Hhastaaaa
Ziyaretçi
Hhastaaaa

İyi günler şanlıurfa siverek te görev yapıyorum. Siverek devlet hastanesinden” hastanemizde tedavisi mümkün değildir çocuk nefroloji ya da çocuk üroloji kliniğinde takip ve tedavisi gerekmektedir. Diye bir sağlık kurulu raporu aldım. Şimdi ilde farklı hastanelerde bu klinikler mevcut ilçemiz 95 km uzakta. İl den rapor almam gerekli mi yoksa ilçeden aldığım rapor ile sağlık özrü tayin hakkım var mı? Klavuzda geçen memurun görev yaptığı yer ifadesinden anlaşılan il mi ilçe mi? Yoksa yoruma açık mı

Adem
Ziyaretçi

Geçmiş olsun hocam.Benimde durumum aynı.Annemin hastalığının tedavisi bulunduğum ilçede yok.Şu an itibari ile ilde de yok.Ama her an açılabilir.İl sağlık müdürlüğünden ilde yoktur yazısı da aldım.Tabii açılırsa ne olur bilmem.Bu süreçte bir şekilde irtibat kuralım.

Editör
Yönetici

Merhabalar, eğer il dışı sağlık özrü isteyecekseniz ve bu bölümden ilde varsa size tayin hakkı vermeyebilirler ve raporu ilden almanız istenir. Ancak yine de şansınızı deneyin. İlçeden alınan kabul edilirse sorun yok.

Sözleşmeli
Ziyaretçi
Sözleşmeli

Sözleşmeli olarak atandım ancak bugün öğrendiğim kadarıyla doğuştsn gelen hastalığım %40 engellilik raporu gerektriyormuş. Atandığm ilde hastalığıma bakılmıyor. Raporumu sunsam tayin mi slırım sözleşmem mi fesh edilir?

Editör
Yönetici

Sözleşmeli öğretmensiniz, sağlık özrü hakkınız yok. Sözleşmeniz feshedilir.

Haci
Ziyaretçi

Annemden uyku apnesi var bende kirikkale merkezde kalıyorum annem sivas merkezde rapor aldığım takdirde dağlık özrü atamasina başvurabilir miyim

Adem
Ziyaretçi

Bende aynı durumdayım hocam.Önemli olan raporun yanında Kırıkkale il sağlık müdürlüğünden hastalığın ili genelinde olmadığına ait bir yazı almanız.Şayet uyku labaratuvarı kırıkkalede varsa raporun işe yaramaz…

Haci
Ziyaretçi

Hocam uyku laboratuvarı burada var. Bu durumda raporumuz işe yaramayacak.

Adem
Ziyaretçi

Bu arada hiçbir sağlık raporunda ”hastanın tedavisi olan bir yere atanması uygundur”yazısı yazmaz,yazdırılamaz…Sadece tedavisi ve takibi yoktur diyebilirler.Atama olayına karışmazlar

Mmt
Ziyaretçi

Meraba Hocam. Bir sorum olacak. Bakanlığa dilekçeniz ulaştiktan kaç gün sonra şubatta barvurmaniz gerektiği yönünde karar verildi.merak ettiğim bakanlığım karar alma süreci

Adem
Ziyaretçi

Merhaba hocam.Yazıyı okula teslim ettikten yaklaşık 2 hafta sonra cevap geldi.Yazıyı okula verdim,okul ilçe mem’e ilçe il mem’e il ise bakanlığa sistem üzerinden gönderdi.Şube müdürleri izinde olursa süre daha da uzuyor malesef.

wpDiscuz
  • YORUM