Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Öğretmenlerin özür grubu atama yer değiştirme başvuruları başladı. Sağlık özründen atama isteyecek öğretmenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekmekte olup ogretmenlericin.com olarak sağlık özrü başvurularına ayrıntılı olarak değinelim.

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Özür grubu başvurularında en çok başvuru eş durumu atamasına sonrasında ise sağlık özrü atamasına yapılmaktadır. Ocak ve Ağustos ayı sağlık özrü başvurusunda iki türlü sağlık özrü atama başvurusu yapılmaktadır. İki durumda birbirinden farklı olup birbirine karıştırılabilmektedir. Özür grubu atamasında sağlık özrü isteyecek öğretmenlerden istenen belgeler ve diğer hususları açıklayalım.

SAĞLIK MAZERETİNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

Öğretmenler iki türlü sağlık özrü durumundan başvuru yapabilir, bunu belirtmiştik. ogretmenlericin.com olarak ayrı ayrı bu durumları ele alalım.

Birinci durum:

Hastalığın Tedavisi Mümkün Olmayanlar;

Öğretmenin kendisi hasta ise ya da eşi hasta ise, yine aynı durum (hasta olması) çocukları için geçerli ise öğretmen bu durumdan kaynaklı sağlık özrü başvurusu yapabilir. Bu durum içerisinde sağlık özründen yararlanılması için anne, baba, vasi olunan kardeşin de hasta olması durumunda tayin başvurusu yapılabilir.

Sağlık Özrü Başvuru

a ve b kısmında belirtilen kişilerin hastalığı öğretmenin görev yaptığı yerde tedavi edilemiyorsa ve bu kişilerin sağlık durumu öğretmenin görev yaptığı yerde tehlikeye düşüyorsa sağlık kurulu raporu alınacak ve tedavi olmak istenen yere tayin isteyecek. Bunu örneklendirelim;

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde görev yapan bir öğretmenin hastalığının tedavisi orada mümkün değilse bu öğretmen arkadaşımız resmi ya da özel hastaneden sağlık kurulu raporu alacak. Bu hastalığın tedavisi Manisa’da yapılabiliyorsa ve buraya tayin istemek istiyorsa buraya tayin başvurusunda bulunabilir. Bunun için Manisa’da ya da Bingöl’de sağlık kurulu raporu alacak. Öğretmenin hastalığı için Bingöl’de tedavisi mümkün değildir, burada görev yapmaya devam ederse sağlık durumu tehlikeye düşecektir, bu yüzden tedavisinin mümkün olduğu bir yere (Örnek Manisa) atanması uygundur. Buna benzer bir ibare olması sağlık kurulu raporunda yeterli olacaktır. Bu birinci durumda geçerli husus içerisinde öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu ve öğretmenle birlikte yaşayan anne, baba ve vasi kardeş için geçerlidir.

İkinci Durum;

Sağlık Kurulu Raporu İle Yer Değiştirme;

Ağustos 2017

İkinci durum, birinci durumdan farklı. Bu durum sadece anne, baba ve vasi tayin edilen kardeşin hastalığı için geçerlidir. Eğer anne, baba ve vasi tayin edilen kardeş rahatsızsa, rahatsızlığı da ciddi bir boyuttaysa sağlık özrü tayini istenebilir. Bunun için hasta olan kişiye özel hastane ya da devlet hastanesi farketmez bir sağlık kurulu raporu alınması lazım.

“Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” bu ibare raporda şarttır. Alınan raporda bu ibare yoksa öğretmen sağlık özrü başvurusu yapamaz. Rapor çıkartılırken bu ibarenin olması gerekmektedir. Öğretmenler İçin sitesi olarak bunu da örneklendirirsek; Şırnak’ta görev yapan bir öğretmenin Trabzon’da yaşanan annesi rahatsızsa ve Trabzon’da bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporunda belirttiğimiz ibare yazılıysa öğretmen Trabzon’a sağlık özrü başvurusu yapabilir.

İstenen Belgeler

Sağlık özrü başvurusu yapacak öğretmen istenilen yukarıdaki belgeleri temin etmek ve okuluna göndermek zorundadır. Okul ilgili evrakları sisteme yükleyecek ve onay verecek. Sonrada sırasıyla milli eğitim müdürlükleri onaylayacak. Özetlersek;

Sağlık özrü başvurusunda bulunacak öğretmenler;

 • Son altı ay içinde alınmış sağlık kurulu raporu (Raporun geçerlilik süresi kısmında eğer ‘”sürekli” yazıyorsa sağlık raporunda süre şartı aranmaz)
 • Kardeşine vasi tayin edilenlerden mahkeme kararı istenir
 • Aile kayıt örneği
 • Öğretmenlerin sağlık durumu özründen yer değiştirmeleri için ibraz edecekleri sağlık kurulu raporunda:

Hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini belirtilmiş olması gerekiyor. (Birinci durum) Anne, babası ya da yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeşlerinden birisi için “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi bulunan sağlık kurulu raporu (İkinci durum)

Sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL

Sosyal Medyada Paylaşın:

890 yorum

 1. 1-öğretmen olan Eşimin babasına engelli raporu aldık %89 raporda sadece ağır engelli kutucuğu işaretli ve bakım gerekir yazıyor.Eşimin babası emekli memur bundan ötürü sağlık yönünden eşimin üzerine değil yani bu durumda eşim tayin isteyebilir mi?

  2-Eğer tayin isteyebilecekse Engelli raporuna da ‘Tek başına hayatını idame ettiremez ibaresi eklenmeli mi?

  3-Eğer tayin isteyebilecekse ben de onla aynı anda mı tayin isteyebiliyor muyum yoksa bir sonraki özür grubunu mu beklemeliyim?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 2. Hocam Merhaba, sağlık mazeretine bağlı atamaya ilişkin sorum var. Görev yaptığım ilçede çocuk romatoloji doktoru yok, bağlı olduğum İl’e çocuk romatoloji uzmanı yeni geldi. Ben yine de farklı bir İl’e yani şu an çocuğumun takip ve tedavisinin devam ettiği İl’e atamamı isteyebilir miyim. Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler.

 3. Sayın editör, birkaç gündür bazı il mem ler söz. Sağlık özrü raporunda eksiklik olanları arayıp düzltmelerini istiyor. Dünde Gaziantep il mem yazı yayınladı ve ilçe devlet hastanesinden rapor alanların il devlet ve üniversite hastanesinden rapor almalarını belirtti. 1.sorum neden aynı anda illere yazı gönderilmiyor.
  2. Madem bulunduğun il e bağlı hastaneden alınacaktı bakanlık yazısında neden görev yaptığın yer dendi
  3. Zaten şu anda tüm il hastanelerinde tedavi imkanları mevcut
  4.bu iş gerçekten tatsızlaşmaya başladı. Devlet ciddiyetinden uzak idarecilerle çalılıyorlar belli.
  5.Takvim yayonlamak bu kadar mı zor yoksa biz söz. Öğretmenlere bu hakkı verdik ama şartları taşımıyorlardı demek için mi yapıyorlar böyle

  • Gaziantep tarafından yayınlanan yazıyı göremedik. Yazıyı bize gönderir misiniz? Buna göre sorularınıza ayrıntılı açıklama yapmamız kolay olur.

 4. Babamın rahatsızlığı nedeniyle “Başkasının güç ve yardımı olmadan yaşama devam edemez” ibaresi bulunan raporu aldık. Babamın yaşadığı ilçede tedavi imkanı yok. Bende başka bir ilin ilçesinde görev yapıyorum. Bulunduğum ilçede de tedavisi mümkün değil. Ulaşım sorunu çekmemek için tedavi ettirebileceğim başka bir il merkezine adres taşıyarak sağlık özründen faydalanabilirmiyim?

   • Tayin döneminden birkaç ay önceki adres değişikliği sağlık özründe sorun çıkarır mı?

     • Güncel tayin derken babamın fiilen başvuru döneminde o evde oturuyor olması mı gerekiyor? Tayin isteyeceğimiz ildeki boş evi babamın ikamet ettiğini göstermenin sakıncası olurmu. Şu an ikametgahlarımız farklı illerde. Sağlık özründen tayinimiz çıkarsa eşyalarımızı o adrese götüreceğiz. O zamana kadar o ev boş kalacak.

     • Sağlık özrü tayininizi ne zaman isteyeceksiniz? Örneğin Ocak 2019’da… İşte o dönemde başvurular başladığında ikametgah tayin isteyeceğiniz yerde olmalı.

 5. Sözleşmeli öğretmen sağlık özründen farklı ile geçiş yapınca ilerleyen zamanlarda tekrar rapor yenileyecekmi? Yani gorev yaptığı eski ile gidip orda hastalığın tedavisi yok diye evrakları duzenleyip gonderecekmi?diyelim 1 yılda hastalık geçti dönüp tekrar eski görev yerinemi gidecek?

 6. Arkadaş anlamıyorum buraya bilgi almak için geliyoruz ama öğretmen olduğundan şüphe duyduğum insanlar yarım yamalak soru soruyorlar. Sonra onların sorularına insanlar anlamadıkları için soru soruyorlar ama cevap verme gereği duymuyorlar. Aşağıda ismi Mustafa ve Ali olan kişilere bu lafım. Sizi mem den ne zaman ne için aradılar. Detaylı bilgi versenizde bizlerde bir şey öğrensek. Editör bey bunlara cevap vermemiş bence iyide yapmış. Soruları bile düzgün soramayan nesil öğretmenlik yapıyor….

  • Öğretmen oldugumuz süphe duyarken keske kendinizdende duysaydiniz. Ne zaman ne icin aradilar demissiniz, yorumuma Bugün diye belirtmisim tarih mevcut zaten görebildiyseniz, ve ne içinde aradiklarini söyledim okuyabiliyseniz.Hangi ilde oldugumuda belirttim. Anlayamadiginiz bir yer varsa sorun cevaplayayim ama yine anlamassiniz tam okumadiktan sinra.

   • Ali hocam benim anlamadığım 5 eylüle kadar tüm evraklar bakanlıkta olacaktı. Nasıl olduda sizi 17 eylülde aradılar. Buradan şu çıkarımı yaptın, Bakanlık raporları incelemeye başladı eksik buşduklarını uyarıyor ve tamamlatıyor. Demek ki size olumsuz dönüş yapmayacakkar eğer evrağınız bakanlığa ulaşırsa ve sonuçların açıklanması ekimin ilk haftası olucak. Ama eğer Ekimin sonuna kalorsa hiçbirimiz atanamayız. Çünkü 17 Ekim de okullar norm güncellemeye başlayacak ve Ekimin sonunda Bakanlık sistemden görecek. İşte bu yüzden 1. Ve 2. Kadrolu mazeret atamaları bizlerin istediği doğu ve güneydoğu hariç bölgeleri norm olarak doldurmuş olacak. Buda bizi norm fazlası yapacağı için Bakanlığın özür ataması şartında belirttiği gibi “atamayı istediği yeede boş norm olması halinde yapılır” kısmında zora sokuyor. Imarım normlar güncellenmeden sonuçlar açıklanır.

    • Mehmet hocamevraklar 5 eylule kadar bakanliga teslim edildi. Bakanlik il meblere evraklari eksik olanlar konusunda tedavisinin mumkun olmadigina dair yazi istemis butun daglik ozru basvurulari icin gecerli bir yazi yazmis yani bana şahsi bir dönüş olmadi.Bu arada ben köy/ilçeden ile tayin istedigim icin ilçe hastanesinden romatoloji bölümü yoktur diye yazi aldim İl mebe götürdüm fakat i.kaynaklari müdürü evragimi kabul etmedi Nedeni: bu iller arasi atama ilde tedaviniz yoksa atamaniz olur.bu yazi ilçeden degil il merkez hastanesinden alacaktiniz dedi.Ama Bakanlik ilceden tayin yapilmayacak bu iller arasi tayin demedi? Anlatmaya calistim ama sagolsun iller arasi tayin bu sizin isiniz olmaz, hem romatoloji cok onemli hastalik degil sizden daha ciddi hastaligi zor durumda olanlar var dediler gectiler.Basvuruyu Bakanlik aliyo elimdeki heyet raporunun sonucuna müdür hastaliginiz ciddi degil diyo. Şaka gibi memlekette yasiyoruz.

 7. İyi günler sayın editör sözleşmeli öğretmen sağlık özrü de ilçeden ile geçme talebinde bulunabilir miyiz. Yoksa iller arası mı yapılmaktadır…

 8. Merhaba editör bey aşağıda bir arkadaş şöyle sormuş: (“Arkadaslar bugün Memtarafindan tarafima bilgi yapildi. Sözlesmeli raporlarinda eksik evrak olanlardan yazi istemisler. Bizde Erzurumda görev yapiyoruz. Erzurum Meb ilçelere yazi gondermis,bölge egt. Hastanesinden tedavileri mumkun olmadiklarina iliskin yazilari 19.09.2018 e kadar il meb e istemisler. Bugun il Meb. ile gorustum. ben ilçeden ile tayin istedim ilçeden romatoloji bölümü yoktur yazisi aldim dedim fakat bana bu iller arasi tayin dedi. Yanlis biliyosunuz diye biraz istisare ettik.Sayin editör Benim raporumda romatoloji olanmerkezde calismasi uygundur yaziyor ve de ilçeden romtoloji bolumu yoktur diye aldigim yaziyi teslim edecegim sizce il merkezine gecmem icin yeterli olurmu?”)
  Şİmdi editör bey bu arkadaştan nasıl olurda erzurum mem böyle birşey ister? Ve ayrıca hani evraklar bakanlıktaydı? eylül sondu.Bu soruya göre bizim iş Ekimin sonuna ancak biter.

  • Kemal bey ayrica bulundugum ilceden romatoloji bölümü hastanemizde bulunmamaktadir diye bashekimlik yazisi aldim ve İl Meb e gittim bu atama sadece iller arasi dediler evragimi kabul etmediler.Bana soylediklerine göre Bakanlik saglik ozru basvurusu yapanlardan bulundugu yerde tedavisi mumkun degildir diye yazi istemis. Demekki atamalari ona gore gerceklestirecekler diye dusunuyorum, ama atama yaparken kılı kırk yarıyorlar bana ümit kaybettirdiler ilçeden il merkezine geçme durumum yok görünüyor heyet raporum ve bulundugum yerde tedavim olmadigi halde,telefondan yazdigim icin stam ifade edememis olabilirim umarim aciklayici olmustur.

 9. Merhabar. Ben keratokonus hastasıyım. Bir gözümden ameliyat oldum. Diğer gözüm halen rahatsız görev yerim Bitlis. Bu hastalığın ilimizde tedavisi yok. Memleketim denizli. Tayin sürecinde bu hastalığın Denizli de tedavisinin olduğuna dair bir kanıt götürmeli miyim? Eğer tayini çıkarsa belli zamanlarda raporumu yine göstermeli miyim? Tayin hakkım çıkarsa sonra zamanlarda başka yerlere il dışı tayin hakkım var mı?

 10. merhabalar eşim ve ben kadrolu öğretmeniz.
  eşimin kardeşinin %98 ağır engelli raporu var süresiz olarak. Eğer raporu yenileyerek “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi de olursa eşim tek başına mı tayin isteyebilir benim durumum ne olur?
  rapor sahibinin ikametgah ilçesine mi tayin isteyebiliyoruz?
  ayrıca önce rapor mu alınmalı yoksa vasi kararı mı alınmalı.
  iyi çalışmalar şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba, şimdi sorunuzda iki farklı durum var. Birincisi engellilik durumu ikincisi sağlık raporu. Birinci husus; Eşiniz eğer engellilik durumundan tayin isteyecekse kardeş bu kapsamda değildir. Kardeşinin engelli olmasına dayanarak özür grubu istenmez. İkinci husus; eğer kardeşe dediğiniz ibareli sağlık kurulu raporu alırsanız yer değiştirme olur. Bu rapor engelli raporu olmayacak normal sağlık kurulu raporu olacak ve belirtilen ibare yazacak. Ancak bu durumda da yer değiştirebilmek için eşinizin kardeşine yargı kararıyla vasi tayin edilmesi lazım. Önce vasi kararı alacaksınız, sonra sağlık kurulu raporu alacaksınız. Eşiniz başvuru yaptığı anda sizde başvuru yapacaksınız, kardeşin ikametgahının olduğu yere başvuruda bulunacaksınız. Unutmayın engelli raporu ile kardeşi göstererek yer değiştirme olmaz.

 11. Arkadaslar bugün Memtarafindan tarafima bilgi yapildi. Sözlesmeli raporlarinda eksik evrak olanlardan yazi istemisler. Bizde Erzurumda görev yapiyoruz. Erzurum Meb ilçelere yazi gondermis,bölge egt. Hastanesinden tedavileri mumkun olmadiklarina iliskin yazilari 19.09.2018 e kadar il meb e istemisler. Bugun il Meb. ile gorustum. ben ilçeden ile tayin istedim ilçeden romatoloji bölümü yoktur yazisi aldim dedim fakat bana bu iller arasi tayin dedi. Yanlis biliyosunuz diye biraz istisare ettik.Sayin editör Benim raporumda romatoloji olanmerkezde calismasi uygundur yaziyor ve de ilçeden romtoloji bolumu yoktur diye aldigim yaziyi teslim edecegim sizce il merkezine gecmem icin yeterli olurmu

   • Merhaba hocalarım. Nasıl aynı durumu yaşıyorsunuz Mustafa hocam baştan anlatabilir misiniz? Sizi ne zaman aradılar yada yazı yazdılar neatediler ve kim aradı. Ne zamn sonuçlanacakmış bunları bizimle paylaşır mısınız

   • Mustafa bey bulundugum ilçe Mem tarafima tedavi mumkun degildir diye yazi almam gerektigini il meb istedigini tarafima bildirdi bende ilce hastanemizden romatoloji bolumu hastanemizde bulunmamaktadir diye yazi aldim 160 km uzakliktaki İl Meb e girrim il meb evragimi almadi, bu iller arasi tayin ilceden kagit almaniz isinize yaramz deidm bos bosuna ugrastigim heyet raporu basvurular vs bi anda bosa gitti. Bana söyledikleri sadece sizin.ilçe Memden Bireysel basvuru yapacagimi söyledim,i.kaynaklari personel atama muduru bu rapor cok zor (romatoloji diye) sizden daha zor durumda olanlar var.Sizin durum görevlendirme olabilir ama bu raporu Vali beyde kabul etmez dedi.(il içi atamalarda Valilikten onay aldiklarindan dolayi)

    • Bana söyledikleri sizin durumunuz görevlendirme olabilir dediler ama ugrasmamak icin Vali bey kabul etmez deyip gecistirdiler.telefondan yazdigim icin biraz zor oldu k.bakmayin.

 12. İyi akşamlar editör bey, bazı cevaplarınızda sözleşmeli öğretmenlerin özür ataması sonuçlarını eylül sonuna doğru açıklanacağı duyumunu aldık demişsiniz. Takdir edersiniz ki siz bizden daha bilgikisiniz ama memurlar nette bu kobu haber yapıomış var ekim sonuna yetişmesi zor gibi bir cümle vardır. Sebebi de sözleşmeli öğretmenlerin batıdaki bazı illerde kadro verilmeyişi ve bu kadro verilme olayınıda maliye ile devlet personel başkanlığı birlikte yapmasıumış. Benim anlamadığım şimdi batının hiçbir yerinde hatta iç anadolu akdeniz ve karadenizde sözleşmeli sınıf öğretmeni kadrosu olmadığı halde bizlerden buradaki şehirlere sağlıj özrü isteyenler gidemeyecek mi? Uzun oldu kusura bakmayın.

  • Merhaba. Biz Bakanlığın eylül sonuna kadar bunu çözeceği yönünde bilgi edindik. Ancak süreç ne kadar sarkar bilemiyoruz. Kuşkulu ve tedirgin olmakta haklısınız ancak ucu açık bir atama durumu var. Net tarih kimse veremiyor.

 13. Merhabalar.Saglik ozrunden tayinimiz cikti esimle birlikte esimin memleketine.Saglik ozrunu esimin annesi hasta oldugu icin istemiatik. Tedavi bitince ya da hastada vefat durumu olursa bizi eski calistigimiz yere mi gonderirler ? Tesekkurler

  • Merhaba, sağlık özründen atamanız çıktı. Sağlık özrü ortadan kalkarsa sizin başka bir yere göndermezler. Kurumunuzda devam edersiniz. Eğer zorunlu hizmet yapmadıysanız ve çalıştığınız okul zorunlu hizmet değilse o zaman zorunlu hizmet olan bir yere il içi tayin isteyiniz.

 14. Merhaba Hocam,
  Sağlık mazereti ataması için,atanmak istediğimiz ilde ilgili hastaneye belirli bir mesafe şartı var mı? Sadece il merkezine mi atanabiliriz yoksa ilin herhangi bir ilçesine de atanabilirmiyiz?
  Teşekkürler

   • Hocam tekrar merhaba. MEB’in sitesinde verilen başvuru dilekçesinde “atamamın … ili … ilçesine” olarak belirtilmiş. İlçe belirtmemiz şartmıdır? Şu açıdan soruyorum, herhangi bir ilçeyi belirttiğimizde o ilçede boş kadro olmazsa atamamızın yapılmaması fakat sadece il belirtirsek atanma şansımızın daha yüksek olması.

    • Önceliğiniz o ilçede olacak. MEB direkt sizin özrünüzün olduğu ilçeden başlamak istiyor. Siz İstanbul yazarsanız özrünüz Anadolu yakasında ise sizi Avrupa yakasına verdiklerini düşünün, mağdur olursunuz

 15. Merhaba sormuştum ama yorumum görünmeyince tekrar yazıyorum. Benim oğlum 3,5 aylık su an ameliyat geçirdi omurilikten sonrasında fizik tedavi alması gerekiyor . Biz de eşimle merkeze 30 km uzaklıkta bir ilçede görev yapıyoruz. Sağlık özrü raporu almamız mümkün olur mu ?

 16. Merhaba benim oğlum 3,5 aylık omurilik ameliyati oldu. Ve daha sonra fizik tedavi alması gerekiyor. Biz de merkeze 30 km bi ilçede görev yapıyoruz bu durumda rapor alıp yer değişikliği isteyebilir miyiz

  • Merhaba, evet çocuğunuzla ilgili MEB’in istediği sağlık kurulu raporunu alırsanız yer değiştirme başvurusunda bulunabilirsiniz.

 17. Merhaba ben jandarma personeliyim eşimin psikolojik hastaligi var ve 2 aylik bebegimiz var eşime bipolar duyunum bozuklugu tanisi koyuldu ve omur boyu ilac kullanacak dedi doktor şu anda da hastahanede yatio esimin evde tak basina kalmasi ve cocukla basbasa kalmasi skntili bir durum ben ailemin ikamet ettigi ile tayin isteme durumum olabilirmi

 18. İyi akşamlar hocam söz. Öğretmenlerin sağlok özrü sonuçları eylül sonuna doğru açıklanır demişsiniz. Bu bilgi sağlam kaynaktan mı hocam.ilginize teşekkürler.

 19. Sayın editör bey sözleşmeli öğretmenin sağlık özrü ataması sonuçları ne zaman açıklanacak bakanlıkla ilgili bir bilgi aldınız mı acaba?

 20. Merhabalar.kayinpederimin beyninden sıvı kütlesi alındı.isin tedavisi gördü bitti ve şimdi kemoterapi başladı.ikamet ili burdur tedavi ili ise denizli.herhangi bir atama dönemine bağlı kalmaksızın sun anda yerdeğiştirme başvurusunda bulunabilir mi eşim?
  Nerye başvurabilir burdur a mi denizli ye mi?
  Raporda ne yazması gerekiyor?
  Eşimin tayini çıkar sa benim durumum ne olur ? Ben de herhangi bir atama dönemine bağlı kalmaksızın tayinim çıkar mı?
  Onun

  • Merhaba, ikinizde kadrolu iseniz zaman kaybetmeden başvuru dilekçenizi kurumunuza veriniz. İkametgah Burdur olduğundan oraya istersiniz. İlgili sağlık kurulu raporu ile birlikte eşiniz dilekçe yazacak, belgeleri, sizin görev yeri belgenizi ekleyecek. Sağlık özrü ataması isteyecek. Ancak MEB büyük ihtimal Şubat özür grubunu beklemenizi isteyecek. Ancak siz başvurunuzu yapınız.

 21. Sözlesmelilerde rapor calisitiginiz il milli egitime teslim ediliyor,il Meb bakanliga 5 eylule kadar teslim ediyor, siz nasil olduda bakanliga teslim ettiniz kabul etmedi konuyu anlayamadim

 22. Kolay gelsin. Batı ilinde engelli öğretmen olarak görev yapmaktayım. %54 engelli raporum var (sürekli ibareli). Eşim doğu ilinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta. Ve ben doğuya gittiğimde kış şartlarından ötürü rahatsızlığım artacak(kafatasımda 9 cm2 kemik yok). Sorum şu;
  Ben rapor alırken eşimin bulunduğu ilde sağlık sorunlarım artacağından dolayı, sözleşmeli eşin tayin edilmesi gerekiyor gibi bir ibare mi koydurmam gerekiyor.
  Birde bu raporu benim çalıştığım ilde mi yoksa sözl. Eşimin çalıştığı ilden mi almam gerekiyor. Saygılar

  • Merhaba, alacağınız raporda şu ibare yazacak; “Hastalığının sözleşmeli öğretmen olan eşi AAA’nın görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir” Raporu eşinizin çalıştığı ilden almanız garanti olacaktır.

   • Mrb. Soruyu birde şöyle sorayım. Tedavim eşimin çalıştığı ilde mümkün, fakat o ilin iklim koşulları rahatsızlığı mı artıracak. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim. Saygılar

 23. Bir sorum olacaktı,saglik kurulu raporumuzda, romatoloji klinigi olan merkezi bir yerde calisması uygundur yazildi.Köy yerinde görev yapiyoruz ilçemizde bölüm yok tabi.bulundugumuz il 160 km uzaklikta oldugundan gidip gelemiyoruz. Bu konudabagli bulundugumuz ilcede tedavimiz olmadigindan raporumuzu degerlendirirlermi yoksa il merkeze göremi degerlendirirler. Bu arada il saglik bakanligini aradim tedavisi mumkun degildir diye kurul yazamaz. MEB bizle yazisma yapar biz meb’e rapor sunarız dedi.

 24. Merhaba editör bey, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü atama sonuçları ne zaman açıklanır acaba?

 25. Ben annemın rahatsızlıgıyla ilgili özel hastaneden rapor aldım görev yaptığım ilde tedavısı yoktur kagıdı aldım ama bakanlık kabul etmedi özel hastaneden alındıgı için o yüzden özel hastaneden alınanlar kabul edilmiyo editör bu konuda bilgilendirmeyi doğru yapmalısın !

  • Bakanlık tarafından size verilen resmi cevabı bize gönderin inceleyelim. MEB açıklamasında devlet ya da özelle ilgili bir ayrım yapmadan duyuru yayınladı. Bunun ayrımına yayınlanan duyurudan varılamaz.

  • Hocam ben 31 ağustos- 1 eylül sağlık özrüne dayalıtayin hakkını kaçırdım bir sonraki sağlık özrüne dayalı tayin tarihini öğrenebilir miyim

 26. Merhaba hocam. 2018 Temmuz atamasında Hatay’a atandım lakin güvenlik soruşturması henüz tamamlanmadı.Annem astım hastası ve Samsun’da devlete bağlı bir hastanede düzenli olarak kontrollere gidiyor ve tedavi oluyor.Bu durumda tayinimi Samsun’a isteme durumum olur mu? Bir de tedavi süresi bittikten sonra tekrar ilk atandigimiz yere geri mi dönüyoruz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, göreve başladıktan sonra sağlık özrüne başvurabilirsiniz. Ancak Hatay’da annenizin tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirmeniz lazım.

 27. satın hocam kadirli ilçesinde Sözleşmeliyim annem.adanada tek başına kapıyor ve düzenli psikiyatri hastanesine gidiyor ve düzenli şekilde de ağır ilaçlar içiyor ve ailenin tek çocuğuyum ilçede psikiyatr hastanesi veya poliklinik mevcut değil ilde de mevcut değilse adanaya Tayin isteye bilirmiyiz

 28. saglik özrü atamasi raporunun
  özel yada devlet hastanesinde olmasi sözleşmeli öğretmenler için gecerlimidir hocam özel hastaneden alabilirmiyiz raporumuzu

 29. Sayın editör, öğretmen bir köyde çalışıyorsa ve mevcut görev yerinin onun veya anne-babasından herhangi birinin sağlık durumunu tehlıkeye düşürecek olması ifadesi kapsamına girmek için okulun bulunduğu ili değil de köyü referans almış olmak gerekmiyor mu? bu durumu bulunulan ile göre değerlendirmek gerektiği MEB’in ifadesinden çıkmıyor.

 30. Sayın editör kolay gelsin.Ben temmuz atamasında atandım sözleşmeli öğretmenim.Şuan güvenlik soruşturması sebebiyle göreve başlamadım.Atandigim il ve ilçede devamlı kontrollerimin olduğu romatoloji bolümü yok.Ben bu şartlarda uygun raporu alabilir miyim?Alabilirsem dahi şuan göreve baslamadigim için bu haktan yararlanabilir miyim?Teşekürler..

 31. Merhaba editör bey.Ben 20bin temmuz atamasında atandım.Ancak atandığım il ve ilçedeki hastanelerde devamlı kontrollerimin gerekli olduğu romatoloji bolümü yok.Acaba ben sağlık özründen faydalanabilir miyim?Şu an güvenlik soruşturması devam ettiği için ve göreve baslayamadigim için bir yıl çalışma şartı var mi merak ediyorum?Cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin..

  • Merhaba, MEB’in duyurusunda bir yıllık çalışma süresi yoktu. Görevdeki tüm sözleşmeli öğretmenler sağlık özründen başvurma hakkına sahip. Sizde göreve başladıktan sonra MEB duyuruları kapsamında sağlık özrüne başvurabilirsiniz.

   • Teşekkür ederim.Sayfa yenilemeyince tekrar yazmışım k.bakmayin.Saglik özrü atamaları yılda 2kez mi yapılıyor acaba??

    • Kadrolu öğretmenlerin sağlık özrü atamaları yılda 2 defa ancak sözleşmeli öğretmenlerin durumu belli değil. Çünkü ilk defa bu hak verildi. İlerleyen zamanlarda bu durumda netleşecektir.

 32. Sayın editör, ben çölyak hastasıyım bahsetmiştim. Hem ankaradan 3 hekimli hem de vandaki üniversite hastanesinden tek hekimli durum bildirir raporu aldım, ikisinde de tedavisi görev yaptığı yerde mümkün değildir yazıyor, ayrıyeten van il tarımdan glutensiz ekmek üretimi olmadığına dair belge aldım. Tüm bunların üzerine sözleşmeli öğretmenlerin batıya gönderilmeyeceği söyleniyor, ben ankara yazmıştım dilekçeme,böyle bir şey mümkün olabilir mi sözleşmeliyiz diye?

   • Ankaradan aldığım 3 hekimli durum bildirir raporu, vandan aldığım tek hekimli durum bildirir raporu. Gruplarda konuşulanlara göre bu raporlar da sağlık kurulu raporu olarak kabul ediliyormuş tam bir bilgim yok ilk defa balıyorum bende.

  • Hocam atamaniz olursa burdan bilgi verebilir misiniz bende ayni durumdayim tayin istiyebilirmiyim merak ediyirum

 33. Ben Ağrı devlet hastanesinde başvurdum ve hastanın tam teşekküllü hastanede tedavisi mümkündür ibareli bir rapor aldım ve başvurdum. Bu ibare yeterli mi? Bölüm var ama tedavi etmeye uygun değil. İlaç,araç gereç eksikliğinden dolayı sevk veriyorlardı. Tam teşekkül ibaresi geçerli olur mu?

   • Hocam bölüm var ama ilaç yok zaten ki hasta kanser hastası ve kurul raporunda tam teşekküllü hastanede tedavisi uygundur ve yanına refakatçi gerekmektedir yazıyor bunlar zaten tedavisi olmadığını göstermiyor mu?

 34. Sayın editör, ben çölyak hastasıyım, önce görev yaptığım il olan vandan il tarım müdürlüğünden ömür boyu tedavim olan glutensiz ekmeğin üretilmedğine dair belge aldım, sonra bu belgeyle ankaradan görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir yazan 3 hekimli durum bildirir raporu aldım, benim bu belgelerim yeterli mi, teşekkürler.

   • Çaldıran devlet hastanesinde gastroloji bölümünün olmadığına ve dolayısıyla tedavininde mümkün olmadığına dair ilçedeki hastaneden yazı alsam bununla eş değer olur mu sayın editör, bir de açıklamada böyle bir şey istenmiyor neden bunu almam gerekiyor? Teşekkürler.

    • Eve o dediğiniz yazıyı alsanıza daha sağlıklı olur. Hocam bu konuda İl Milli Eğitimlerin farklı uygulamaları var. MEB açıklama yaptı ancak iller öğretmenlerden farklı evraklar da isteyebiliyor. Biz sizin işiniz garanti olsun diye belirttik.

     • Ben bu elimdekileri güç bela kabul ettirdim meme fakat bakanlık kanul etmez dedi bana bende siz gönderim gerisi onlara kalmış dedim ama umudumu kırdılar, buradan da uğraşayım mı tekrar bilemiyorum çok yorucu bir süreç

 35. Hocam kolay gelsin. Benim %80engelli raporum var böbrek nakilliyim. Eşim sözleşmeli öğretmen ve bulunduğu ilçenin devlet hastanesinden, hastanemizde nefroloji organ nakli polikliniği yoktur hastanın nefroloji organ nakli polikliniği olan hastanede takibi yapılmalıdır yazılı heyet raporu aldık. Bu ibare yeterli midir ve ayrıca gitmek istediğümiz il de norm açığı olması mı gerekiyor. Eğer norm açığıyoksa ataması yapılamaz mı. Teşekkürler

 36. Merhaba hocam ben Van’ın bi ilçesinde görev yapıyorum annemin kaldığı adres vanın bi başka ilçesinde Bu durumda ilden aldığım sağlık raporu ile beni annemin kayıtlı olduğu ilçeye mi atarlar yoksa sağlık raporunu aldığım ile mi atamam olur ?

 37. Merhabalar benim anne annemden rahatsızlığından dolayı araç için vergi indirimi raporu var. Anne annemi vasi kararı aldırıp özür grubu ataması için başvuruda bulinabilirmiyim.

 38. Merhaba, benim kayinvalidem %83 bedensel engelli, felçli. Acaba kayinvalide de anne yerine geçiyor mu şartlarda?

 39. İyi geceler.benim babam siroz hastasıydı ve karaciğer nakli oldu yaz tatilinde.Annem var yanında başka da kimse yok yanlarında ben bu durumdan ötürü tayin istemeyi düşünüyorum fakat aklımı karıştıran bazı konular var babam öğretmen bu sene emekli olucak hastalığından dolayı ama yanında annem var şimdi.Ben annem olduğu için tabi ki de tayin istesem ( ana annem bakıma muhtaç değil ) babamın hastalığı için tayin isteyebilir miyim acaba?gerekli belgeleri de hazırladıktan sonra ?

  • Merhaba, babanızın mesleği ya da babanızın yanında kimin olduğu önemli değil. Önemli olan istenilen sağlık kurulu raporunu alabilmeniz.

 40. Anne baba için olan raporda sadece. Tek başına hayatını devam ettiremz. İbaresi kendi başına yeterlimi Başvuru için. Zira annemin halihazırda süren bi tedavisi yok. Lakin tek başına hayatını devam ettirmede sorun var raporda bu yetermi. Annemin yanına şstemem için tayin

  • Sözleşmeli öğretmenseniz bu rapor yeterli değil. Tedavisinin sizin çalıştığınız yerde mümkün olmadığını da belgelendirmeniz lazım.

 41. İyi çalışmalar,bulunfuğum ilçenin devlet hastanesinden heyet raporu aldım benim heyet raporumda kronik böbrek yetmezliği böbrek nakli hastası hastanemizde nefroloji organ nakli merkezi bulunmamaktadır. Hastanın nefroloji organ nakli olan bir merlezde takibi uygun görülmüştür yazıyor. Acaba bu rapor yeterli olur mu?

   • Tekrar merhaba. Kafam karıştı hocam. Benim raporda haatanemizde organ nakli bulunmamaktadır hastanın organ nakli polikliniği olan hastanede takibi uugundur yazıyor ama siz diyprsunuz bu ibare yetmeyebilir. İllede hastanemizde tedavisi mümkün değildir mi yazmalı. Aynı anlam değil mi acaba. Ona göre cumaya kadar tekrar rapor alıcam cevaplarsanız sevinirim. Teşkkürler.

 42. Merhaba hocam.
  Hocam ben kadroluyum ve zorunlu görevimi bitirdim. Halen ilk görev yerimde çalışıyorum.Babamın sağlık durumundan dolayı özür grubunda başvuru yapacağım.. Başvurum kabul edildiğinde eşim de benimle birlikte tayin isteyebilir diye öğrendim fakat eksik bilgim şu eşim sözleşmeli bu durum kapsam dışı kalmasına neden olur mu?

  • Merhaba, eşiniz sözleşmeli olduğundan sizle aynı anda tayin isteyemez. Eşiniz sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü yer değiştirme şartlarına tabiidir.

 43. Merhaba beyefendi.bir sorum olacaktı.ben sözleşmeli öğretmenim,16 aylık olan oğlumun kalbinde delik var bu sebeple Eskişehir de tıp fakültesinde: çocuk kardiyoloji bölümü bulunan bir merkezde düzenli takibi uygundur yazılı sağlık kurulu raporu verildi.çalıştığım il ise aksaray.Aksarayda çocuk kardiyoloji bölümü yok.Aksaray il sağlık müdürlüğünden tedavisi görev yaptığı ilde mümkün değildir yazısı alsam.bu iki belge ile başvurum kabul görülür mü???cevabınız için şimdiden çok teşekkürederim.iyi bayramlar

  • Merhaba, geçmiş olsun. Aksaray il sağlık müdürlüğünden tedavisi görev yaptığı ilde mümkün değildir yazısını almanız yeterli olacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğünüz ile görüşünüz.

 44. merhaba ben babamın sağlığından dolayı ilçeden ile tayin istemek istiyorum. raporu ilçeden mi almam gerekiyor ilden mi? ilçede bu raporu verebilecek bir hastane yok. bir de özel hastaneden de rapor alınabilir demişsinz ama heryerde tam teşekküllü devlet hastanesi ya da araştırma hastanesinden alınmalı deniyor. kafam karıştı.

 45. Editör bey kolay gelsin , herkes farklı bir şey söylüyor, iki haftadır annem için ‘ baskasinin güç ve yardımı olmaksizin hayatını devam ettiremez’ ibareli raporu almak için didindim ancak alabildim şimdi siz kalkmış bu ibare olmaz diyorsunuz ,ben resmen yıkıldım, neye hangi kılavuz ve yönetmeliğe dayanarak söylüyorsunuz bunu? Zaten artık son hafta ben rapor falan yetistiremem , bana denseydi o dediğiniz ibareyi kurul eklerdi ama artık mümkün değil bu hafta bayram tatil , bizimle kim dalga geçiyor acaba ,

  • Sözleşmeli öğretmen misiniz? Sözleşmeli öğretmenler belirttiğiniz raporla sağlık özrü isteyemiyor. Bunu biz değil MEB söylüyor. MEB diyor ki; “Bu kapsamda başvuruda bulunacak sözleşmeli öğretmenler; kendisi, eşi ve çocukları ile anne, babasının hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde Devlet ve üniversite hastanesinde tedavisinin mümkün olmadığına ilişkin alacakları sağlık kurulu raporları ile”… Gördüğünüz gibi. Ayrıca lütfen şu yazıyı okuyunuz, farkı anlayacaksınız. https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmenlere-taninan-saglik-ozru-tayininde-eksiklikler-var-32844.html

   • Evet sözleşmeliyim.Bu çok hayatı bir durumdu benim acimdan uç defa en az il , ilçe milli eğitim mudirlukerine sordun,eklettigim ibarenin olması gerektiğini soylediler, dediginiz bana mantikli geldim pekii aldigim rapor ek il saglik mudurluginden , bulunduğu yerden tedavisi mümkün değildir diye resmi bir yazı alamazmiyiz miyim,c

 46. 2019 da zorunlu hizmetim var.anneme mart 2018 de %81biri saglik,digeri vergi indirimi engelli raporu aldim.bu raporla zorunlu hizmeti ertete bilir miyim ? saglik durumu raporlarindan vergi indirimi olanda ” surekli ” ibaresi va .digerinde yazmiyor.sorun teskil eder mi? Yardimci olursanuz sevinirim.

  • Hocam sürekli aynı soruyu sormuşsunuz. Buradaki sorunuzdan cevap verelim. Sağlık özrü durumunu kullanarak zorunlu hizmetinizi erteletebilirsiniz. Eğer engelli raporunuz varsa raporda ağır engelli yazmalı, sağlık raporu varsa raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazmalı. Bu ikisinden birisine sahip değilseniz raporu yenileyiniz. Bu şekilde sağlık/engel durumundan yararlanırsınız.

 47. Merhaba,annemin saglik kurulu raporlarindan ötv indirimi olan raporda” sürekli”ibaresi var.digerinde sure yazmiyor.bu iki rapor ayni anda verildi zaten.bu sorun teskil eder mi.2019 da zorunlu huzmet yukumlusuyum.bu raporlar bulundugum yerde kalmama yardimci olur mu ? Tesekkur ederim

 48. Hocam merhaba.2919 zorunlu hizmet yukumlusuyum.mart ayinda anneme tam tesekkullu devlet hastanesinden %81 engelli rapor verdiler.zorunlu hizmeti erteleyebilir miyiz bu 2. Sorum ise,ayrica cikan iki rapor var bunlardan vergi indirimi olan raporda hastaligin suresi “surekli” denmis.sorun olur mu.bu iki rapora da ayni tarihte basvurduk.bu ibare iki raporu da kapsar mi.tesekkurler

 49. Merhaba,annemin saglik kurulu raporlarindan ötv indirimi olan raporda” sürekli”ibaresi var.digerinde yok.bu iki rapor ayni znda verildi zaten.bu sorun teskil eder mi.2019 da zorunlu huzmet yukumlusuyum.bu raporlar bulundugum yerde kalmama yardimci olur mu ? Tesekkur ederim

 50. Merhaba,annem icin saglik özru raporu aldim.2019 da zorunlu hizmet yukumlusuyum,bulundugum yerde kalabilir miyim.tesekkurler.

 51. merhaba kızım %96 engelli İstanbul’da çalıştığım ilçeden ikamet ettiğimiz ilçeye hem sağlık özründen hem eş özründen tayin hakkım var. Ama atama müdürü ile görüştük sağlık özrünün eş özründen öncelini olmadığını söyledi bu konuda bir bileğiniz var mı

 52. Merhaba bende annem için saglik ozur raporu aldim ama çalıştığım ilçede böyle bir kurul yok oyuzden kendi memleketimden aldim raporu sizce uygun mudur?

 53. Merhaba sözleşmeli öğretmenin. Van da görev yapıyorum. Konyadan saglik kurulu raporu aldım. Rapordaki ibare romatoloji branşının olduğu yerde görev yapabilir yazıyor. Vanda romatoloji branşı yok. Tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir şekinde raporu nereden almam gerekir. Cevabınız için teşekkürler.

  • Merhaba, “Tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir” ibaresinin olduğu resmi evrakı Van’da sağlık il müdürlüğüne başvurarak alabilirsiniz.

 54. Hocam merhaba ben sözleşmeli öğretmen, eşim ise kadrolu öğretmen olarak görev yapmaktayiz eşim çalıştığı ildeki sağlık kurulunda hastalığına tani konup bi de hastalığın takip ve tedavisinin yapılabileceği bir ilde ikamet etmesi uygundur ibaresi yazıldı bu raporla sağlık özrüne basvurabilirmiyim

 55. Merhaba.

  Görev yapılan yerin hastanın tedavisini ve sağlığını riske atması sözleşmeli öğretmenin tayini için geçerli bir mazeret midir? Okula gönderilen yazıda yalnızca görev yerinde tedavisinin mümkün olmadığını kanıtlamalıdır yazıyor. Risk durumu belirtilirse başvuru onaylanır mı?

  Teşekkürler.

  • Merhaba, dediğiniz gibi ilgili resmi yazıya göre öğretmenin rahatsız olması ve tedavisinin orada mümkün olmadığını belirtmesi lazım.

 56. Esim sözleşmeli öğretmen ve çocuğumuz olacak, ancak abimde kanser hastası evli değil. anne baba da yaşlı. Onun tedavisiyle ilgileniyorm. Ben şu anda abimin bulunduğu ildeyim ancak çocuğum doğunca ne yapacağımı bilmiyorum. Esim bu durumun dışında kalıyor.

 57. Hocam merhaba.Biz hastaneden durum belirtir raporu alıp tedavisi mümkün değildir ifadesini il sağlık kurulu mu yazacak?

  • Merhaba, hocam hastaneye başvurun. Hastane verebiliyorsa size bu raporu verecektir. Bazı hastaneler bu raporu veremediklerini ve il sağlık müdürlüğüne gidilmesi gerektiğini söylüyor. Yani hastaneden hastaneye farklılıklar olabiliyor.

 58. Merhaba.

  Bir doğu ilinin uzak bir ilçesinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayım. Annem akut dönemi geçirmiş şizofreni hastası ve düzenli kontrolleri var. İlaç tedavisi ve kontroller ömür boyu sürecek. Bulunduğum ilçede psikiyatri servisi yok, il merkezinde var fakat 140 km uzaklıkta. Yaklaşık 2,5 saat sürüyor bu da tedaviyi mümkün kılmamakta. Okula gönderilen yazıda görev yaptığı yerde şeklinde bir ifade var; il/ilçe ayrımı yapılmamış. Bu durumda ne yapılabilir? Halihazırda mazhar osman’da tedavi oluyor. Ben bu sebeple İstanbul’a tayin isteyebilir miyim? Yoksa il merkezinde psikiyatri servisi olduğu için red mi edilir talebim?

  • Merhaba, hocam bu konuda bir muallak var. Görev yerini ilçe olarak baz alırlarsa istersiniz ama il olarak değerlendirirlerse sizi il merkezine alırlar. Bu yüzden başvurulara yakın MEB’den açıklama gelebilir.

 59. Hocam merhaba.kendi rahatsizligim icin alacagim raporda hastaliginin ogretmenlik meslegine yapmasina bir engel yoktur ibaresi yazmasi gerekiyor mu.birde zorunlu hizmet bolgesi olmayan bir yere atanirsak raporu her yil yenilemek mi gerekiyor

  • Merhaba, bu ibare şart değil. Yazmasa da olur. Zorunlu hizmet olmayan yerde çalışırsanız raporunuzu yenilemeniz gerekiyor. Yoksa mazeretiniz ortadan kalkmış sayılır ve sizde zorunlu hizmet yapmadığınızdan dolayı zorunlu hizmete tabii yere resen rotasyona bağlı atanırsınız.

   • Raporu her yıl yenilemek yerine raporda “başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresi yazılsa yine de her yıl rapor yenilemek gerekir mi?

 60. Hocam merhaba.kendi rahatsizligim icin rapor alicam.raporu her yil yenilemek gerekiyor mu.gidecegim yer zorunlu bolge degilse tekrar zorunlu bolge gorevine gidecek miyim. Bir de aldigimiz raporda hastaliginin ogretmenlik meslegini yapmasinda bir engel yoktur ibaresi yazmasi gerekiyor mu bilgilendirirseniz coksevinirim.

  • Merhaba, gideceğiniz okul zorunlu hizmet değilse her sene raporunuzu güncelleyerek okula sunmanız lazım. Yoksa rotasyona tabii olursunuz. Dediğiniz ibrenin raporda olup olmaması şartı yok.

 61. Merhabalar. Ben 2 yıldır Şırnak/Silopi’de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum. Annem %90 bedensel engelli kardeşim ise %70 zihinsel engelli . İkisininde raporu sürekli ve ağır özürlü olarak geçiyor ve annemin uzun yola gitme gibi bir durumu yok . Sözleşmeli öğretmen engel durumundan isteyebiliyormu.

  • Merhaba, öncelikle kardeşinizden dolayı özür grubu hakkınız yok bunu bilmenizi isteriz. Annenizin durumuna gelirsek anneniz engelli ise sözleşmeli öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı özür grubu hakkı da yok.

 62. İyi günler hcm sozlesmeli öğretmenim. Şu an zorunlu hizmet bölg Deyim.sağlık özrü tayini olup zorunlu hizmet olmayan bir yere aatanirsam daha sonra calistigim 2 yil zorunlu hizmete dahil olur mu

 63. Görev yaptığım yerde tedavisinin mümkün olmadığı kısmını açıklar mısınız ? Bunu hangi yolla belirteceğiz nerden temin edeceğiz

 64. Hocam merhaba. Sözleşmeli öğretmenler sağlık kurulu raporunu istediği ilden alabilir mi yoksa görev yaptığı yerden mi alması gerekiyor? Birde sağlık özrü atamasiyla yer değişikliğinde her yıl sağlık kurulu raporu ibraz etmemiz gerekiyor mu?

  • Rapor için kısıtlamaya yok, istenilen yerden alınabilir ancak sizin çalıştığınız yerde rahatsız olunan kişinin tedavisinin mümkün olmadığına dair evrak sadece çalıştığınız yerdeki sağlık biriminden alınabilir. Diğer iller bu belgeyi farklı il için vermezler.

 65. 1 yıllık sözleşmeli öğretmenim eşimin yüzde elli dört oranında ortapedik engeli var şuan herhangi bir tedavi süreci yok.Acaba raporunda tek başına hayatını idame ettiremez gibi bir ibare olsa tayin hakkım olur mu başvuru yapabilir miyim?

  • Maalesef bu şekilde isteyemezsiniz. Sözleşmeli öğretmenler için durum farklı. Sözleşmeli öğretmenlerden istenen eşinizin çalıştığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığına dair ibarenin yer aldığı rapordur.

 66. Aldığım sağlık kurulu raporu 8 ay öncesine ait ama tedavi süreci hala devam ediyor. Sağlık özrü başvurumu ilçe ve il onayladı bir sorun olur mu?

 67. ACİL! Sağlık özrü ile ZORUNLU HİZMET olan veya OLMAYAN bir yere atanmamız durumunda bizden her sene rapor isteniyor mu? Yoksa bu durum sadece ZORUNLU HİZMET olmayan yerler için mi geçerli?

 68. Anladım hocam ama ısparta il milli eğitim kurul raporunda kendi başına hayatını idame ettiremez ibaresini yazdırılabilir senin tayin olur diyor. Kafam karıştı sözleşmelinin kendisinde böyle bişey ileride sıkıntı çıkartır mı bilemedim

 69. Hocam gittiğim okulun hizmet süresine nasıl tabi olurum ? Ben zorunlu hizmet bölgesi yazmadım ve 6 Aydan az kalırsa bitmiş sayılır diyor yönetmelik ?

 70. Hocam Siirt merkezde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayim. Tip 2 diyabet hastasiyim. Sağlık kurulundan alacağım rapora kendi başına hayatını idame ettiremez ibaresini yazdırılabilir miyim. Bu durum olursa tayin isteyebilirmiyim.

  • Sözleşmeli öğretmenler eğer sağlık özrüne başvuru yapacaksa onlardan istenen şey çalıştıkları yerde tedavilerinin mümkün olmadığına dair belge.

 71. Merhabalar annem trafik kazası geçirdi(1ay) ve sağ ayağı kalçasından itibaren tutmuyor. Heyet raporu aldım fakat, raporda başkasının güç ve yardımına muhtaçtır diyor. Ve öğrermenin görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir ibaresi yazılamazmış böyle bir şey mümkün değilmiş denildi. Sözleşmeliyim bir yıl oldu çalışalı. Ne yapmalıyım?

 72. Hocam benim atamam yeni oldu. Sağlık özründen yararlanabilmem için sözleşmeyi imzalamak mı gerekiyor malum bizim daha güvenlik soruşturması devam ediyor muhtemelen de sözleşmeyi 31 ağustosa kadar imzalayamayacağız?

  • Merhaba, yeni atanan sözleşmeli öğretmenler büyük ihtimal bu sene başvuru yapamayacaklar ancak bu konu net değil. MEB açıklama yapmalı.

 73. merhaba yanlış mı okudum yoksa tedavinin mümkün olmadığına dair kurul raporunu hastane yerine il sağlık müdürlüğünden mi alacağız

 74. Hocam benim zorunlu hizmetim 18.09.2018 de bitecek fakat sağlık özründen tayin istedim. Malum bitmesine 20 gün kalmış olacak . Zorunlu hizmetimi bitmiş sayarlarmı yoksa yine yapmam gerekecekmi? Yardımcı olursanız sevinirim .

   • Hocam ben zorunlu hizmet bölgesi yazmadım. Yönetmelik diyorki 6 Aydan az kalmış ise zorunlu hizmet bitmiş sayılır ?

    • Siz sorduğunuz soruda zorunlu hizmet bölgesi yazmadım demediniz ki. Biz bunu nereden bilelim? Bu yüzden bu cevabı verdik. Eğer sorunuzu bu şekilde sorsaydınız farklı cevap alırdınız… Eğer özür grubundan atamanız zorunlu hizmet olmayan bir eğitim kurumuna çıkarsa sizin de zorunlu hizmetinizin bitmesine 6 aydan az bir süre kalmasından dolayı zorunlu hizmetiniz kalkar.

 75. Meraba sağlık özründen başvurum onaylandı eş durumundan da tercih yapabiliyordum ama annemin kanser hastalığından dolayı sağlık özründen yaptım benim sorum branşım gereği 4 okul açıldı ilçede eş durumundaki arkadaşlarımla aynı okullar sağlık özründe bir önceliğimiz var mı yada annemin bulunduğu ilçeye gelemeyebilirmiyim

  • Merhaba, sağlık özrünün ya da eş özrünün birbirine üstünlüğü yok. Açılan okullara hangi öğretmenin hizmet puanı yüksekse o gider.

 76. Merhaba babam hematoloji hastası atamam Şanlıurfa Viranşehire oldu. Viranşehirde bu bölüm yok ancak Şanlıurfa Merkezde mevcut.Babamın tedavisi Konyada devam ediyor. Konya’ya isteyebiliyor muyum tayinimi Yoksa sadece Şanlıurfa merkeze mi isteyebilirim? Şimdiden teşekkürler.

 77. Annem beyin kanaması sonucu felç geçirdi.Fizik tedavi alması gerekiyor.Ama yüzde 93 engelli raporu verdileer.Tayin hakkımız var mı?

 78. Sn.editör annem böbrek nakli hastası bununla birlikte diabet,hipertansiyon,kalp kapak hastalığı var.görev yaptığım ilçede nefroloji uzmanı olmadığından aldığım sağlık raporunda nefroloji uzmanı olan bir merkezde ikamet etmesinin sağlığı açısından daha uygun olacağı ibaresi yeterli olur mu?kolay gelsin.

 79. Merhaba hocam. Ben Şırnak cizreye yeni atandım annemle birlikte düzcede yaşıyorum ancak annem MS hastası. Gerek Cizre’nin hava koşulları gerekse ulaşım koşulları hastalığına uygun değildir ayrıca kendi başına hayatını idame ettirememektedir.bunun için sağlık özrü raporunu hangi ilden almam gerekir ? Teşekkürler

  • Merhaba, sağlık raporunun alınacağı il konusunda bir sınırlama ya da kısıtlama yok. İstediğiniz yerden alabilirsiniz. Ancak Şırnak’ta annenizin tedavisinin mümkün olmadığını belirten rapor almanız lazım. Bu raporu da sadece Şırnak il sağlık müdürlüğü verebilir.

   • Teşekkür ederiz hocam ancak düzceden aldığımız raporu atandığımız ilde sağlık müdürlüğünde onaylatıp daha sonra yine atandığımız il milli eğitim müdürlüğüne mi teslim ediver ?

 80. Merhaba hocam. Ben mardine yeni atandim babamin sağlık sorunlari var. Bu raporu almam ve Vana gelebilmem icin ne yapmam lazim? Mardin e gidip ordan mi saglik raporu alacağım. Babamin gelmesi şart mı

   • MERHABALAR
    Ben Şırnak/Uludere ilçesindeyim babam kalp hastası burada tedavi mümkün değil ama ilde mümkün fakat ilçeden ile arabayla 1,5 saatte gidiliyor bu durumda ben sağlık özründen faydalanabilir miyim ?
    Diğer bir sorum babam rahatsız annem babama bakabilecek durumda bu durum engel olur mu ?

    (sözleşmeli öğretmenim)

 81. hocam ben gecen sene sözleşmeli olarak atandım adaylığım kalkmadı eşimden dolayı sağlık özrü tayini isteyebilir miyim

 82. Öncelikle sorulara açıkça cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben 2016 yılında Siirt’e sözleşmeli öğretmen olarak atandım. 2015 yılından bu yana ise İstanbul’da tüp bebek tedavisi ile uğraşmaktayız. 2015te eşim ameliyat oldu. 2016 yılında İstanbul zeynep kamil hastanesinde tüp bebek tedavisi için dosyamız açıldı. Ancak atamam yapıldığı için Siirt’e gittim ve tedavi yarım kaldı. 2017 yılında kaldığımız yerden başladık ama tedavi iptal edilmek zorunda kaldı. İki ay sonra gel dediler ama ben yine Siirt’e gittim ve yine tedavi yarım kaldı. 2018 yılında tekrar baştan başladık ve Halen tedavi devam etmekte. Görev yaptığım Siirt’te tüp Bebek tedavisi yapan herhangi bir kurum yok. Siirt devlet hastanesinden sağlık kurul raporu almam gerekiyor. Kurula dilekçe sunarken nasıl bir tanıda bulunmam gerekir. Ve tüp bebek tedavisi sağlık özrü atama kapsamına girer mi.her sene Siirt’e gittiğim için tedavi yarım kaldı. Eşim İstanbul’da ben siirttyim. Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Sayın hocam bu yazdıklarınızı Siirt’te sağlık il müdürlüğüne belirteceksiniz. Onlar size şuna benzer bir rapor verecekler; “Tüp tedavisi Siirt ilinde mümkün değildir, öğretmenin Tüp tedavisi yapılan bir yerde görev yapması gerekmektedir.” Siz bu raporla birlikte tayin isteyeceksiniz.

 83. hocam merhaba ben düzcede kadrolu öğretmen olarak görev yapmaktayım ve lenf ödem hastasıyım eşim ise şırnakta sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta ben düzcede sağlık kuruluna gireceğim ordaki raporda ne yazmaları gerekir ki eşim düzceye tayin isteyebilsin yazınızdan anladığım kadarıyla şırnakta tedavisi mümkün değildir yazması gerekiyor eğer öyleyse düzcedeki sağlık kurulu şırnak için bunu yazabilir mi

  • Merhaba, Düzce’de bunu yazamazlar. Şırnak il sağlık müdürlüğünden sizin rahatsızlığınızın Şırnak’ta mümkün olmadığına dair bir rapor alacaksınız. Ayrıca siz Düzce’de alacağınız raporda da hastalığınızın tedavisi için A polikliniğinin olduğu yerde yaşaması gerekmektedir benzeri ifadesi yazması gerekiyor.

   • Hocam cevap verdiğiniz için teşekkür ederim bir soru daha sormak istiyorum ben ilk önce düzcede hastalığımı belgeleyip poliklinik ismi belirtildikten sonra o raporu şırnak il sağlık müdürlüğüne yollamam gerekir

 84. Hocam sozlesmeli ogrt olarak atandim.nasipse eylul gibi baslicam.kardesim engelli olup %90 raporu var. Kardesimin vasiligini uzerime alirsam saglik ozru icin basvurabiliyormuyum.acil cevap verirseniz cok sevinirim.

  • Kardeşin sağlık raporuna bağlı tayin isteyemezsiniz. Sözleşmeli öğretmenlere kardeşten dolayı hak tanınmadı. Ayrıca kardeşiniz engelli, yani bu sağlık özrü değildir. Engelli öğretmen atamasıdır. Sözleşmeli öğretmenlere bu hak da verilmedi.

 85. İyi günler. Van merkezde görev yapıyorum. Babam İstanbulda solunum yetmezliği ve iltihaplı romatizma tedavisi görüyor. Vanda da bu bölümler mevcut ama babamın seyahat imkanı yok bir de bekar kız kardeşim var. Bu durumda dağlık özrü atamasına başvuru hakkım olurmu?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba, MEB babanızın seyahat edip edememe durumuna bakmıyor. Bakanlık sizden şunu istiyor; görev yaptığınız yerde tedavisi mümkün değildir ibareli sağlık raporu. Bu raporu alırsanız başvuru yapabilirsiniz.

 86. İyi akşamlar, öncelikle teşekkür ediyorum , bu konuyla ilgili birçok meslektaşımız bilgi almakta sıkıntı yaşıyor. Siverek ilçe merkezinde ikamet edip, 45km uzaklıkta köyde görev yapıyorum, servis ile köye ulaşım sağlıyorum. Ortopedik rahatsızlığım (kalça çıkığı) durum bildirir raporum var fakat şuan tedavi uygulanmamakta kontrol altındayım. Seyehat ve köy koşullarıyla birlikte kuyruk kemiğimde hassasiyet, bel boyun düzleşmemde ilerleme oldu. Bu durum öğretmenlik mesleğimi yapmama engel değil. Mayıs ayında İlçe Milli Eğitim raporumda seyahat etmesi sağlık durumunu ilerletmektedir şeklinde bir ibare olursa merkeze görevlendirme alabilirsin demişti. Sorum şu: Görevlendirme alabilmem için : Heyet raporumda ne yazması gerekir net olarak?

 87. Merhaba, onkoloji hastasıyım. Tedavim bitti ve 3 ayda bir kontorollerim var. Öncesinde yumuşak doku kanseri olduğu için sağ uyluğumdaki kasların bir kısmı alındığı için çok fazla ayakta kalamıyorum ve kaldığımda hareket kısıtlılığı oluyor. Çalıştığım ilçe çok küçük ben de merkeze geçmek istiyorum tam teşeküllü bir hastane olduğu için. Heyet raporu aldım ama kararda sadece onkoloji hastanesinin olduğu bir merkezde takibi uygundur, yazıldı. Bu benim il merkeze geçmemi sağlar mı ? Lakin il merkezde onkoloji de yok. Sizce bu raporu boşuna mı aldım ?

 88. Merhaba.Ben kadrolu öğretmenin 1, 5 yıl önce eş durumu yapıp sözleşmeli olarak atanan eşimin yanına geldim. Kalpten rahaysızlığım var benim hatta askerlikten de muaf oldum bu yüzden ameliyatlıyım. Bulunduğumuz yerden sağlık özrüyle ben ve eşim tayin isteyebilir miyiz?

  • Merhaba, ikisi de kadrolu olan öğretmenlerden birisi tayin istediğinde diğeri de MEBBİS üzerinden aynı anda sağlık özrü istiyordu. Ancak birisi kadrolu diğeri sözleşmeli olanlarda bu durum söz konusu değil. Sözleşmeli öğretmen ayrı olarak dilekçe ile sağlık özrü başvurusu yapabiliyor. Sözleşmeli olan eşiniz önce isteyip sonra da siz isteyebilirsiniz. Ancak durumunuzla ilgili MEB’den görüş yazısı istemeniz daha iyi olur.

   • Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Benim şu an tedavim yok ama kalp hastasıyım ve değişik riskleri var durumumun düzenli kontrol olmam lazım bunun raporunu memleketimden alacağım yalnız Siirt’in Pervari ilçesinde görev yapıyorum tedavimin ya da rakibimin yapılacağı bölümle ilgili il sağlık kurulu raporunda ilöe mi baz alınır il mi ?

 89. Merhaba,

  Sözleşmeli öğretmenim. Eşim taşerondan geçme memur. Ayrı şehirlerde yaşıyoruz. Eşimin babası ağır hasta. Kayınpederim tedavisini gördüğü şehirden “Hayatını tek başına idame ettiremez. Öğretmenin bulunduğu tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir.” raporu alsa başvurabilir miyim?

  Yoksa kayınpederim benim görev yaptığım ilçeye gelip bu ibareleri yazacak şekilde rapor alırsa mı başvurabilirim?

  • Merhaba, siz hiçbir şekilde başvuru yapamazsınız. Kayınpederinizin hasta olması sizi sağlık özrü konusunda ilgilendiren bir husus değil. Eğer eşiniz öğretmen olsaydı ve aynı şehirde çalışıyor olsaydınız o zaman sizde eşinizle birlikte sağlık özrü tayini isterdiniz.

 90. Kolay gelsin öncelikle cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
  Benim sorum babam hematoloji bölümünde tedavi görmektedir. Fakat çalıştığım ilde hematoloji bölümü yok. Sağlık kurulu raporu için babamın görev yaptığım ile gelmesi gerekli mi acaba yol gitmesi tehlikeli çünkü kaldıramıyor. Tedavi gördüğü ilden sağlık kurulu raporu aldık hastayı görmeden tedavisi mümkün değildir diye sağlık kurulu raporu verirler mi? Bir bilginiz var mı acaba bu konuda?

 91. Sadece birinci durum icin ciktigi kesin mi? Ikinci durumda olqn bizler icinde yeni bi karar cikmazsa, bizler sozlesmeli ogretmenligin 4. Yilinda kadroya gecince bu hakki kullanabilecegiz degil mi?

  • Detaylar önümüzdeki günlerde değişmezse sadece bir durum için sağlık özrü verildiği görülüyor. Siz kadroya geçtikten sonra istediğiniz duruma bağlı sağlık özrü hakkı kullanabilirsiniz.

 92. Merhaba ben gecen yil sozlesmeli olarak atandim babam kalp hastasi bulundugum ilcede hastane var ama kardioloji polikilinigi yok cok fazla piliklinik de yok biz o hastabeden sadece bulundugumuz yerdr tedavisi mumkun degil yazisi alsak yeterli midir

 93. Merhaba. Eşim sözleşmeli öğretmen annesinin sağlık durumu bedeniyle başka ile sağlık özrü ataması başvurusunda bulunacak ben ise kadrolu öğretmenim ben de eşimle aynı zamanda mı okul tercihi yapacağım? Nasıl olacak hiç bir bilgimiz yok. Teşekkürler

 94. Merhabalar geçen sene sözleşmeli olarak atandım. Bu konuda tam olarak net bir açıklama yok. Ben bulunduğum yerdeki il milli eğitime uğrayıp fikir edindim. Bana raporun nereden alındığının önemi olmadığı söylendi. Yalnızca raporda yazan ” hayatını tek başına idame ettiremez ” yazması gerekiyormuş atama olması için. Bu konuda fikirleriniz nedir ? Teşekkürler.

  • Merhaba eksik bilgi verilmiş. Raporu istediğiniz yerden alabilirsiniz ancak raporda “tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir” ibaresi yazmalı.

   • sayın editör aşağıdaki yorumlara çalıştığınız yerden alınması gerekiyor demişsiniz fakat burda cevap alarak nereden aldığınızın bir önemi yok demişsiniz hangisini dikkate almalıyız ona göre rapor alacağım

 95. Meraba,2017 atamasiyla atandim sözleşmeliyim,raporu benim gorev yaptigim ilceden mi almam gerekiyor,annem memlekette ama saglik kurulu raporumuzu ankaradan[tedaviyi orada gordugu icin] almıştık bu durumda raporumuz gecersiz mi sayıliyor,yada ankaradan aldik diye oraya mi tayin istemek gerekiyor

 96. Merhaba, 24 temmuz 2018 itibarıyla sözleşmeli olarak atandım. Sağlık özrü bizim gibi ilk defa,yeni atananları(aday öğretmen) kapsıyor mu? Lütfen bilgi verirseniz seviniriz.

  • Merhaba, sizin durumunuzla ilgili net bir açıklama yok. Yapılan açıklamanın detaylı olarak kılavuz şeklinde yayınlanması gerekiyor.

 97. Mrb ben sözleşmeli olarak görev yapıyorum. Annem hem şeker hastası hem guatr hastası ayrıca kolesterol ve tansıyon da var. Çalıştığımız yerden mi gidip rapor almalıyız. Ve bu hastalıkların olması sağlık kurulu rapor verebilir mi yani raporda ne yazması lazım

 98. Mrb editör ben Bitlis in Hizan ilcesin de sözleşmeli öğretmenim ordaki devlet hastenesin de hemen hemen hiçbir doktor yok annem de van da tedavi görüyor.van da sağlık raporu alsam olur mu

 99. Sayın editör sözleşmeli öğretmenler raporu çalıştıkları yerden mi alacak yoksa ailesinin ikamet ettiği yerden mi

 100. Mrb ben ağrı nın bir ilçesinde sözleşmeli olarak görev yapıyorum. Annem hasta Urfa da ilçede veya ilde rapor almamız farkeder mi? Tayin olurken nereye gelirim ile mi ilçeye mi? Son olarak da rapor aldıktan sonra görev yaptığım okul ile işlem var mı. Raporu nereye teslim edecez ilçe milli eğitim mi il milli eğitim mi?

 101. Merhaba hocam. Annem diyabet hastası ayrıca ağır guatr hastası sorum şu raporu memleketim olan ilçeden mi almalıyız yoksa ilden mi

 102. merhabalar hocam eşim tip bir diyabet hastası ve insülin pompası kullanıyor (raporda hayati öneme haizdir ibaresi var) pompanın gerekli malzemelerini ala bilmek için raporda 3 endokrin doktoru imzası gerekiyor ancak ağrıda 1 endokrin doktoru var ve raporunu yenileyemiyor ağrıdaki doktor sürekli başka illere sevk ediyor bu durumda sağlık mazeretini kullanarak tayin isteye bilir mi

   • kaç doktor imzası olması gerekiyor hocam sağlık kurulu raporunda ve hangi ibareler yazmalı ayrıca eşimin pompa malzemelerini temin edebileceği eczane yada medikal bile yok ağrı da bunların katkısı ne kadar

 103. Sayın editör sağlık özrü başvuruları 27 31 ağustos diyor ama bu süre raporların teslimi için geçerli.5 eylülde bakanlığa gönderilecekmis belgeler milli eğitimler tarafından.peki bizim tercih okul seçimimiz olmayacak mı nasil yapılacak acaba çok teşekkür ederim simdidwn

 104. Sayın editör ben Bitlis hizan’a bağlı bir köyde görev yapıyorum, babam mesane tümör teşhisi var ben kronik kalp hastası, ilçe de tedavisini yapacağımız bölümler Yok, ile Atama isteyebiliyor muyuz ?

 105. mrh babamla ayni ilcede kaliyoruz görev yaptigim okul babamin kaldigi köyden baya uzak gidip gelme kışın çok sıkıntılı bu durumda sağlık özrü yapilabilir babamia en yakin köye sağlık özrü yapabilirmiyiz

 106. Sayin editor.ben annem icin saglik kurul raporu ile atama basvurusu yaptim.esimde atama isteyecek..ne zaman ve ne sekilde ister.nasil bir yol izlemeliyiz

 107. Sayın editör ben ilçe de görev yapıyorum annem ilde tedavı görüyor . Sözleşmelilere verilen özür grubu ile ilçeden merkeze geçmek için basvurabılır miyim.

 108. Kaslari etkileyen bir beyin hastaligim var 6 ayda bir botoks yaptiriyorum ve ilac kullaniyorum. Bulundugum ilcede noroloji bolumu var ancak bu hastaligin adini bile bilmiyor. Ben tayin isteyenlbilir miyim

 109. Merhaba.kardeşim urfa viranşehirde sözleşmeli öğretmen. Distoni (istemsiz kas hareketleri kasılma) hastası viranşehirde tedavisi yok konyaya sağlık özrü ataması yapmak istiyor. Bu durumda tam olarak ne yapması gerekiyor ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 110. Sayın editör geçtiğimiz yıl babamın hayatını kendi başına sürdüremez raporuyla kardeşim tayin oldu ben babama tekrar aynı raporu aldım bu yılda ben özür grubuyla tayin isteyebilirmiyim

 111. Sayın editör Van Çaldıranda görev yapıyorum, çölyak hastasıyım, bu hastalığın diyetine orada uymam mümkün olmuyor yiyeceklere ulaşmam, diyete tamamiyle uymam gerekiyor, bu hastalık çok bilinmeyen bir hastalık, erkeklerde askerlikten muaf söz konusu olabiliyor, yer değiştirme için sağlık özğrü kapsamına girer mi? Teşekkürler.

  • Eğer bu konuda sağlık kurulu raporu alırsanız, hastalığınızın görev yaptığınız yerde size hayati tehlikeye yol açtığını belgelendirirseniz ya da hastalığınızın orada tedavisinin mümkün olmadığına dair rapor alırsanız istersiniz.

   • Teşekkürler, peki ben geçen sene atandım, sağlık özrü atamasını yeni duyuyorum bu belgeyi alabilen herkes yer değiştirme isteyebiliyor mu? Sonrasında süreç nasıl ilerliyor?

 112. Sayın editör son atanan sözleşmeli öğretmen için de bu özür grubu geçerli midir? Başvuru yapmak için güvenlik soruşturmasının tamamlanması mı gerekmektedir?

 113. Sayın editör annem şeker ve hipertansiyon hastası rapor için uğraştım ama ağır engelli olması ya da yatalak olması gerekiyor diye rapor vermediler şeker için %20 hipertansiyon için %10 ve kalp için % 10 verdiler bu oranlarda yeterli değil dediler bunların toplamının % kaç olması gerekiyor bence böyle bir orana gerek Yok ama doktorları ikna edemedim nasıl bi yol izlemeliyim saygılar

 114. Merhaba ben babamı kanserden kaybetmiştim.1.5 yıl önce de kardeşimi kanserden kaybettim.sadece annem var ben ıstanbulun dışında yaşıyorum annem bursada. Annemin psikolojisi eşini ve oğlunu kaybettiği için çok bozuk. Tek çocuğu da benim. Istanbulda çok sknti yaşıyor cnku bacağından ameliyat oldu ve doktoru bursada..bir de benim yanımda olmanı istiyor. Tansiyon şeker vs de ne varsa mevcut. Ben tayin isteyebiliyor muyum

  • Merhaba, bu belirttiğiniz durumlar resmiyete dökülmeli. Annenize sağlık kurulu raporu almanız lazım. O zaman sağlık özrü istersiniz

   • Tek doktor raporu yeter mi yoksa heyet mi gerekiyor.bir de bu raporu almak çok mu uzun sürüyor başvurular başladı biliyorsunuz

    • Bir şey daha sormak istiyorum kusura bakmayın.bu raporu aldim diyelim ki ne kadar geçerli sürekli yenilemek mi gerekiyor.bu arada 9 yıllık öğretmenim ve evlenmedim.hic sağlık durumundan tayin istemedim.o yüzden bu kadar soruyorum.cevaplar için tesekkuler

     • Sayın Editör,

      Benim eşim şuan İstanbul’da görev yapmakta.Benim çalıştığım şirketin merkezi İstanbul’da.Ben ise Bursa Gemlik ilçesinde çalışmaktayım.Normalde sgk işlerimi A firması yapıyor.B firmasında çalışıyorum.Ben evrakları A ya göre mi yapıcam B ye göre mi yapıcam tam anlayamadık.Ben eşimi Bursa merkeze aldırmaya çalışıyorum.SGK gün sayımda problem yok.2009 yılından beri aralıksız yatıyor.Acilen cevaplarsanız çok seviniriz..

      Teşekkürler

     • Tek doktor sağlık kurulu raporu veremez. Sağlık kurulu raporunu zaten her yerden alamazsınız. Rapor 6 ay geçerli. MEB son 6 aylık istiyor. Bugün başvursanız salıya kadar raporu çıkartmanız lazım.

 115. Sayın editör. Ben annemden dolayı sağlık özrüne başvuru yapmak istiyorum.ben bayan ve evliyim. Annemden dolayı sağlık özgü yapmak için vasiliğini almama gerek var mıdır?? Yoksa sağlık kurulu raporu yeterli midir???

 116. Sayın editör benim de önemli bir sorum olacaktı babam akciğer kanseri %87 ağır engelli rağoru var bana bulunduğum bölgede tedavisinin mümkğn olmayacağını kanıtlayan sağlık kurulu raporu lazıö deniyor ne yapmam lazım yardıöcı olursanız sevinirim

 117. Sayın editör bugun sözleşmeli öğretmenlik için izin verildi. Bakmakla yükümlü olduğum kardesım içinde özür grubuna tabı olabılır mıyım.

 118. Hocam özel hastaneden durum bildirir rapor aldım başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez diye babama . Eşimde öğretmen mebbiste yakınlık derecesine ne yazacak acaba.eşim sağlık özrü istedi diye tikliyoruz sağlık durumu seçiyoruz. Yakınlık derecesi ne yapacaz acaba. Babası mı

 119. Hocam merhabalar. Bulunduğum yerdeki özel hastane de heyet kurul raporu verilmiyormuş fakat doktor kendisi kendimden kaynaklı mevcut görev yerinin sağlığını tehlikeye düşürdüğünden dolayı… şeklinde bir ibare yazarsa eğer doktorun bu tarz bir rapor yazması sağlık özrü tayininde bana yardımcı olur mu. Teşekkürler.

 120. Öncelikle teşekkürler. Bulunduğum ilcede sadece acil doktoru var. Anneme sağlık kurulu raporu aldım ve raporun karar bölümünde dahiliye uzmanın olduğu bir hastanede tedavisi uygundur yazıldı. Bu ibare yeterli mi acaba

 121. Hayırlı geceler sayın editör ben sözleşmeli olarak görev yapıyorum. Babam vefat etti kardesımin ortopedik hastalığı ve raporu var. Eğer sözleşmelilere sağlık özrü çukarsa bulunduğum ilçeden ile geçebilir miyim.

 122. merhaba sayin editor temmuz 2018 atamasiyla atanan sozlesmeli ogretmenler saglik ozrune basvurabilir mi?

  • Merhaba, şu anda sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü ile ilgili bir resmi duyuru yok. Eğer yayınlanırsa detaylar orada belli olacaktır. Ancak 1 yıl çalışma şartı aranabilir.

 123. Mrb hayırlı günler ben sözleşmeli olarak görev yapıyorum babam vefat etti kardesım ortopedi hastası raporu var bulunduğum ilçeden ile geçebilir miyim.

  • Merhabalar, yapılan açıklamaya göre kardeş için sağlık özrü istenmesi mümkün değil. Ancak ilgili duyuru beklenmeli. Değişiklik olabilir

 124. iyi günler sayın editör
  Ben ramatoloji bölümünden durum raporu alıcam.. raporda tedavisi kliniğimizde devam etmektedir diye yazıcak bu durum bildirir raporunun tayinimin iptali kısmında geçerli olabilmesi için bakanlıkça kaç hekim imzalı olması gerekir??

  • İyi günler. Raporun imzasındaki hekim sayısının önemi yok. Önemli olan istenilen ibarenin olduğu sağlık kurulu raporu olmasıdır.

   • tayin iptali için istenen ifade tam olarak ne olmalıdır. birçok yerde farklı ifadeler mevcut. kafamız karıştı. bize olması gereken net ifadeyi söyler misiniz. teşekkürler

     • hocam ben dört yıldır zh bölgesi olmayan bir yerde çalışmaktayım. Ancak mem bana zorla tayin istetdi ve tayinim çıktı. MEB yazdığım dilekçede ise zh yükümlüsü olduğum için tayinim ipta edilmedi. bana yönetmelikte belirtilen özürleri taşırsan iptal edilir dedi bakanlık.Sorum Şu:
      tayin iptali için bana doktor durum bildirir rapor verecek. bu raporda en az kaç hekim imzası olmalı ve tayinin iptali için rapora yazılması gereken net ifade ne olmalıdr ki bakanlık kabul etsin? ya da sizin farklı bi öneriniz var mı iptal için? teşekkürler

     • Hocam rapor almanız durumunda hekim sayısı önemli değil ancak siz neye dayanarak rapor alacaksınız? Orada kalmanız için nasıl bir sağlık durum bildirir raporu almayı planlıyorsunuz? Genelde öğretmenler bulunduğu yerin kendi sağlığı açısından sıkıntı yaratmasından dolayı tayin isterler ancak siz orada kalmak için rapor alacaksınız. Bunun için net bir ifade yok, bu konuda biz size maalesef kesin bilgi veremeyiz.

 125. Merhabalar oğlumda hafif düzeyde %50 bilişsel gelişim gecikmesi ve %20 konuşma engeli var raporda bunlar yazıyor sözleşmeli öğretmenim bu haliyle bu raporla sağlık özrüne başvuru yapabilir miyim acaba. Yoksa başla bir rapor mu almalıyım tekrar.Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürleri

  • Hocam merhaba. Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü ile ilgili şu anda olumlu bir gelişme yok. Bakan açıklama yaptı ancak hala bekleniyor. Eğer sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü verilirse siz çocuğunuzun bu durumundan dolayı tayin isteyemezsiniz. Çünkü çocuğunuza “başkasının güç ve yardımcı olmadan hayatını devam ettiremez” ibareli sağlık kurulu raporu vermezler. Sağlık özrü ayrı engellilik durumu ayrıdır. Eğer sözleşmeli öğretmenlere engellilik durumuna bağlı tayin hakkı verirlerse çocuğunuzun “ağır engelli” olması gerekir.

 126. Annem akciğer kanseri.Rapor aldık onkolojiden.Raporda gereken ibare var.(Başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez vs. şeklinde)Benim sormak istediğim annem ve babamın yanında yaşayan bir erkek kardeşim var.Böyle bir durum benim atamama engel olur mu?

 127. Tamam teşekkür ederim editör son sorum peki engelli oldukları için başkasının güç ve yardımı olmaksızın raporu alıp sağlık özrü atamasına başvurabilir miyim

 128. Sayın editör, teşekkür ederim önceki cevabınız için iki sorum daha olacak kusuruma bakmazsanız öncelikle sağlık özrü yaptığım zaman sadece ailemin olduğu ili mi tercih edebiliyorum yoksa yakındaki illeri de yazabilir miyim? İkincisi ise hem annem hem babam engelli bireyler o yüzden ikinci durumu belirten raporu alabilir miyim çünkü başkası olmadan hayatta kalmakta problem yaşıyorlar yoksa engellilik özrü ataması için ayrı bir rapor mu almam gerekiyor ?

  • Sağlık özründe farklı iller yazamazsınız. Engellilik durumu farklı diğer durum farklı. Siz hangi durumdan tayin isteyeceğinizin kararını verin.

   • Tamam teşekkür ederim editör son sorum peki engelli oldukları için başkasının güç ve yardımı olmaksızın raporu alıp sağlık özrü atamasına başvurabilir miyim Yeni bakanımız sadece sağlık özrünü mü açacak sözleşmeli öğretmene yoksa sağlık açılınca engellilik de açılır mı ?

    • Engelli olunan kişiye başkasının güç ve yardımı olmaksızın ibareli raporu alamazsınız. Annenizin ya da babanızdan birisinin “AĞIR ENGELLİ RAPORU” olmalı. Eğer ağır engelli yazmıyorsa siz engellilikten kaynaklı sağlık özrü isteyemezsiniz. Bakanın açıklamasına göre sadece sağlık özrü açılacak. Ancak değişiklik olabilir. Kimse içeriğini bilemiyor. Tekrar belirtelim; Sağlık Özrü ayrı Engellilik Durumu ayrı atama çeşitleridir. Hangisine sahipseniz ondan atama isteyebilirsiniz. Sağlık özrü ile ilgili şu anda yorum yazdığınız yazıyı okuyun, engellilik durumu ile ilgili de yorumun sonunda verdiğim linkte tıklayın açılan dosyada 4.sayfada ortalarda ENGELLİLİK DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER başlığı var orayı okuyunuz. Yine anlaşılmayan yer varsa sorunuz olursa sorun.

     • Aileme ağır engelli raporu alsam bile engellilikten dolayı sağlık özrüne başvuramıyorum değil mi sadece engellilik durumunun açılmasını beklemek zorundayım doğru mudur sayın editör

     • Evet doğru, sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü dışından engellilik durumu hakkı da verirlerse ancak öyle istersiniz.

 129. Babam ağır kanser hastasi ve annemle benden başka ilgilenecek kişi yok antalya da yatiyoruz . 24.07.2018 de sözleşmeli olarak hataya atandim . bu durumu belgelerle meb’e ispat etsem benim tayinimi antalyaya aldirabilir miyiz ? Sayın editör

 130. Babam ciddi şekilde 3 organ da kanser hastası yoğun bakımda ve yeni atandim 24.06.2018 de sözleşmeli olarak hataya . babam antalya da Hastane de yatıyor ve babamla annem ve ben ilgileniyoruz. Bunu belgelerle meb’e ispatlasam antalya ya tayinimi aldirabilir miyim? Lütfen bilenler varsa yardımcı olsunlar sağolun . mide akciğer ve karacigerinde kanser var ve 4.evrede

  • Şu andaki mevzuata göre isteyemezsiniz. MEB buna izin vermiyor. Ancak Bakan geçtiğimiz günlerde sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü verileceğini açıkladı. Bunla ilgili düzenleme olursa o zaman isteyebilirsiniz.

 131. sayın editör,İlçede görev yapıyorum,
  eşim lenfödem hastası, heyet raporunu aldım. Raporda yazan karar kısmı ise şöyle: kvc ve ftr uzmanlarının görev yaptığı bir merkezde ikameti gereklidir, karar ittifakla verilmiştir.
  Görev yaptığım ilçe devlet hastanesinden de bu bölümlerin olmadığına dair resmi yazı alıp rapora ekledim.Yeterli olur mu?

 132. Hocam şimdi ikinci durumla ilgili bir sorum var. Ailem Tekirdağ’da yaşıyor bundan dolayı sadece Tekirdağ ilini mi tercih edeceğim ve tekirdağdaki hastanelerden mi almak zorundayım raporu Edirne’den almam bir problem teşkil eder mi?

 133. Merhabalar
  5 yıl önce açık kalp ameliyatı oldum ve kalpte oluşan hasardan dolayı engelliyim. Engel oranım % 60 ve sürekli. ancak kendi başına hayatını idame ettiremez türü bir ibare yok raporda. Kadroluyum ve mesleğimde 24. yıldayım. Dört beş yıldır tayin istemedim. Özür grubu tayininde ağustos döneminde başvuru hakkım var mı?

 134. Sayın hocam, İstanbul Avcılar’da zorunlu hizmet görevimi yapıyorum. Ms hastasıyım çalıştığım okul beni çok yoruyor ve evime uzak. Bulunduğu okul hastalığını ilerltmektedir şeklinde rapor alarak evime yakın bir okula (k.çekmece) özür grubu il icinden atamalara başvurabilir miyim

 135. Merhaba ben yüzde 30 sağlık raporuna sahip engelliyim ve şuan hamileyim bu nedenden dolayı annemin ikamet ettiği şehre gitmek istiyorum çünkü hamileliğim engel durumumu daha çok zora sokuyor bu nedenden dolayı özür grubunda tayin isteyebilir miyim

 136. Sayın editör, sağlık özründen tayin isteyeceğim ramotoloji bölümü olan yerler. Burada sormak istediğim şu, illa ramotoloji olan yerleri mi isteyebiliyorum ya da ona yakın il tercihi yapabilirmiyim teşekkür ederim

 137. Mardin kiziltepede sozlesmeli öğretmenim. Babam kalp ve damar hastasi. Nefes darlığı çekiyor. Yürümekte zorlanıyor. Sağlık ozru yaptığım taktirde, babamin hayatını kaybetmesi durumunda tayin hakkım iptal mi olur. Yani eski görev yaptığım yere geri dönmek zorunda kalirmiyim.

  • Sağlık özründen yer değiştiren kadrolu öğretmenler mazeret ortadan kalkarsa tekrar eski yerine gönderilmiyor. Sözleşmeli öğretmenler için aynı düzenleme olursa siz de dönemezsiniz. Lakin farklı bir düzenleme de gelebilir.

 138. Sayın editör. Annemden dolayı sağlık özrü yapmak istiyorum fakat doktor ‘başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez’ yazmak istemiyor. Onun yerine ‘hayatını devam ettirmek için başkasının yardımına ihtiyacı vardır’ yazayım diyor. Size bu kabul edilir mi ?

 139. Evliyim ve kayinvalidemle Istanbul da yasiyordum.Erzurum tekman a atandim.Benimle gelecek fakat orada imkanlar yok.Dahil olsbilir miyiz bu tayin e acaba .Acil cevap lütfen

 140. Ben sözleşmeli öğretmenim kendimden dolayı sağlık özrü atamasına başvuru yaparsam eğer sözleşmemin feshedilebileceği söylendi. Bunun doğruluk payı nedir? Sağlık özrü ataması için başvuru yaptığımda ne gibi olaylarla karşılaşabilirim.

 141. Merhaba. Annem için sağlık raporu almak istiyorum.ikamet ettiği ilin dışında başka bir ildeki hastaneden rapor alabilir miyim. Ayrıca 3. kademedeki bir devlet hastanesinden mi rapor almak gerekiyor. Çünkü bir hastaneye gittim biz 2. kademedeyiz atama için rapor veremiyoruz dediler

  • Merhaba, hastanelerin kademesini bilemeyiz. Devlet veya özel sağlık kurulu raporu verebilen hastaneden almanız lazım. İkamet ili dışından da alabilirsiniz.

   • “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi yazılı olduktan sonra raporu hangi ilden aldığımız fark etmiyor yani.Bakanlık atamada sıkıntı çıkarmaz değil mi?

 142. sayın editör,İlçede görev yapıyorum,
  eşim lenfödem hastası, heyet raporunu aldım. Raporda yazan karar kısmı ise şöyle: kvc ve ftr uzmanlarının görev yaptığı bir merkezde ikameti gereklidir, karar ittifakla verilmiştir.
  Görev yaptığım ilçe devlet hastanesinden de bu bölümlerin olmadığına dair resmi yazı alıp rapora ekledim.Yeterli olur mu?
  Diğer bir sorumda şu,raporda yazan uzmanlar görev yaptığım ilde varsa il dışı tercih hakkım olur mu?
  Teşekkür ederim.

 143. merhaba.babamin saglik raporunda gerekli ibare var.fakat bu hafta ailem baska bir ile taşınacak.yani adres kaydi ben basvuru yaptigimda bir haftalik olmus olup yeni yasadiklari yerde olacak. bu durumda tayinimde sorun olur mu?

 144. Bu arada bir sorumdaha olacaktı ram raporu için de 6aylık şartı var mı acaba?
  iyi çalışmalar

 145. Merhabalar,
  Oğlum hafif düzeyde zihinsel bedensel engelli ram raporu da var ,eşim köyde çalışıyor (tabi şu anda mahalle diye geçiyor) acaba sağlık özründen faydalanabilir mi?

 146. Merhaba. Annem için onun bulunduğu yere sağlık özrü ataması isticem. Benim bulunduğum yerde hastalığın tedavisi var. Bu durumda atama olurmu acaba

  • Merhaba, konuda belirtilen “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” ibareli raporu alırsanız istersiniz.

 147. Değerli editörüm, aklıma takılan bir konuyu daha sormak istiyorum. “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresine dayalı yapılan atamada eğer il büyükşehirse ailenin bulunduğu ilçe mi gözüküyor yoksa ilin bütün ilçeleri mi?

  Kılavuzdan anladığım sadece ailenin bulunduğu ilçeye tercih yapılması gerekiyor. Ama netleştirmek için size de sormak istedim.

  Saygılar.

 148. Eşim epilepsi hastası kendisi beldede çalışıyor ilçede nöroloji bölümü var fakat ilçe beldeye 2 saat mesafede..1) “Bulunduğu yerde tedavisi yok” ibaresi geçerli midir? Geçerli değilse “sağlığı açısından tehlikelidir” ibaresi geçerli midir çünkü mesafe çok fazla ve acil bir durumda doktorun vakayı görmesi iki saati bulacak ve bu da bir tehlike.. Öğretmenin çalıştığı yer ibaresi o il mi demek ilçe mi demek açık değil..
  2) Bu ibarelerin bulunduğu raporu illa ki gorev yerinden mi alacağız yoksa sürekli tedavisinin yürütüldüğü yerden mi alacağız.. Tedavinin sürdürüldüğü yerden alsak onlar nerden bilecekler görev yapılan yerin halini.. yok görev yerinden alsak bu kez de belde bu belgeyi veremez yetkili değil ilçe de “bizde tedavi mümkün rapor vermem. “der büyük ikilemdeyim yardımcı olur musunuz ediyorum..

  • Eşiniz anladığımız kadarıyla çalışıyor. Yani bu durumda eşinize “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibareli rapor almanız mümkün gözükmüyor. Bu yüzden hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı, mevcut görev yerinin sağlığını tehlikeye düşürdüğü ibareli bir rapor almanız lazım. İlçeden ilçeye, ilçeden il merkezine sağlık özrü istenebilir. İl içi sağlık özrü atamasıdır. Ancak beldeden ilçeye durumunu net bilmiyoruz.

 149. Sayın editör. Annem kanser hastası sağlık özrü yapmayı düşünüyorum. Ben köyde çalışıyorum.Çalıştığım ilçede tedavisi yok ama ilde tedavisi mümkün. Sağlık kurulu raporunu aldıktan sonra çalıştığım ilde ya da ilçede tedavisinin mümkün olmadığını kanıtlayan bir belge vermem gerekiyor mu ?? Sadece sağlık kutlu raporunda yazan “başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibresi yeterli midir??

  • Anneniz sizin yaşadığınız yerden farklı bir yerde yaşıyorsa Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibareli sağlık kurulu raporu almanız yeterli. Annenizin yaşadığı yere bu şekilde tayin istersiniz.

 150. Merhaba. Babam kalp hastası kalbinde 3 stent takılı sürekli ilaç kullanıyo. Ben mersinde görev yapıyorum babam kayseride yaşıyor. Benim kayseriye sağlık özründen atama isteyebilmem için raraporda hastalığın % derecesinin belirtilmesi gerekirmi (mesela hastalığı % 40 seviyede gibi). Doktor babama yüzden tutmuyo rapor veremem demişte,. Ve milli eğitimin mersinde kardiyoloji var deyip raporu kabul etmeme ihtimali varmı?kolay gelsin

  • Merhaba, Mersin’de kardiyoloji varsa siz bu şekilde tayin isteyemezsiniz çünkü Mersin Sağlık İl Müdürlüğünden orada tedavisinin mümkün olmadığını belirten yazı da almanız gerekiyor. Siz diğer türlü tayin istersiniz. Nedir o hemen belirtelim. Herhangi bir devlet/özel hastaneden sağlık kurulu raporu alacaksınız. Aldığınız raporda engel oranı vs belirtmesine gerek yok. Raporda şu yazsa yeter; “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” bu ibare olan sağlık kurulu raporu ile babanızın ikametgahının olduğu ile sağlık özründen tayin isteyebilirsiniz.

   • Çok teşekkürler.peki “memurun görev yeri hastanın yaşamını tehlikeye düşürecektir…”gibi bir ibare de yazılmasına gerek var mı?

 151. Hocam ben sözleşmeli öğretmenim sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü ataması verileceği söylendi ..Annemin kalp destek cihazı var kalp nakili adayı raporunda %100 ağır engelli yazıyor ve rapor surekli raporunda ise cihazın Türkiyede sayılı merkezlerde takıldığı tedavi ve takibinde uzmanlaşmış Kardiyoli ve Kvc doktorlari gerektiği, bu cihazi olan hastalarda yakin tedavi ve takip gerektiği ve ve cihaz merkezimizde takıldığı için tedavi ve takipleri bizim tarafımızdan yapılmaktadır .Hayati bir önemi olduğundan refakatçi eşliğinde yapılmalıdır yazıyor ..Bu raporda sıkıntı çıkar mı ayrıca rapor sürekli olduğu için 3 yıl önce çıkarılmıştı son 6 ay şartında bir sikinti Yaratır mı ? çalıştığım ilde tedavi be takibi mümkün değil bu rapor yeterli olur mu yoksa ek bir yazı mi almalıyım nerden ve nasıl bir yazi olmali bu ?

 152. Mrh ben sözleşmeli öğretmen olarak çalışıyorum mardin in derik ilçesinde eşim diyarbakırda kadrolu ve annesine burda bakmakla yükümlü şartlardan dolayı ben bundan faydalanıp gelebiliyor uyum bu arada bizde eş durumu özrü yok

 153. Merhaba,sağlık özrünü kullanabilmek için atandığımız yerde 1 yıllık adaylık süresinin tamamlanması gerekiyor mu

  • Merhaba özür grubu atama yer değiştirme kılavuzunda yazan ibareye göre eş durumunda ilk defa atanmış öğretmenler atandıkları yerde 1 yıl çalışması gerekiyor. Sağlık özründe bu şekilde bir ibare yok.

 154. Merhaba. Doktorlar babam için “siroz hastası olan hasta hastanemizde karaciğer nakli beklemekte ve yardıma muhtactir” yazmışlar ve değiştiriyorlar. Okul ilçe ve il onaylayacaklarini söyledi bakanlıkta kesin red mi gelir? Teşekkür ederim

 155. İyi günler ben sağlık özrü isteyeceğim.Raporumda onkolojik açòdan takibi hayati önem taşır ve onkoloji merkezinin olduğu bir yerde ikameti zorunludur yazıyor.Ve çalıştığım il burdur ve burada onkoloji merkezi yok. Ancak eşimin kadrosu antepte ve antepte onkoloji merkezi var. Eşim benimle birlikte benden dolayı sağlık özrüne başvurabilir mı?

  • Merhaba, eşiniz sağlık özrü isteyemez. Siz istersiniz sonra eşiniz eş durumu ister. Örneğin siz bu raporla Ağustos ayında sağlık özrü ile yer değiştirirseniz eşiniz Ocak 2019 eş durumunda yanınıza eş durumu ister.

 156. Değerli editörüm biraz önce sorumu yazmıştım ama iletildiğinden emin olamadığım için tekrar soruyorum. Kusuruma bakma.

  Sağlık özrüne başvurmak amaçlı babam için heyet raporu aldım. Doktorlar karar aşamasında iken meb in istediği ibareyi belirttim. Kendi cümlelerinin arasına benim söylediğim cümleyi de yazdılar. İbare “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” Ancak kafama takılan konu şu. Doktorlar “Atak olduğunda başkasının güç ve yardımı olmaksınızın hayatını devam ettiremez” diye yazdılar sanırım. Raporu henüz almadım çünkü. Bu ifade sorun yaratır mı acaba?

  Çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar, o ibare olmasa iyi olurdu ancak devamındaki kısım MEB tarafından istenen bir ibare olduğundan sorun oluşmayacağını düşünüyoruz. Raporu değiştirme imkanı varsa garanti olması açısından o ibareyi çıkartmaya çalışın.

 157. Merhaba sayın editör. Eşim Diyarbakır’da ben Mardin’de çalışıyorum. Eşim annesinin rahatsızlığı nedeniyle diyarbakırın başka bir ilçesine tayin talebinde bulundu. Başvurusu onaylanmasına rağmen bana eş özrü birlikteliği linki aktif olmadı ve tayin isteyemedik bununla ilgili bir prosedür varmı acaba

  • Merhaba, sorunuzu anlayamadık. Şu anda eş durumu yapılmıyor zaten, Ağustos ayında eş durumu olur. Siz öğretmen misiniz yoksa kamu personeli misiniz?

 158. Sayın editör,özür grubu atama tercihi sırasında, örneğin ramotoloji bölümün olduğu yerde ikameti uygundur raporuna istinaden, Eskişehir’e gitmek istiyorum lakin merkezde tercih yapacağım okul yok, Kütahya yıl tercih edebilirmiyim.kutahyada ramotoloji yok ama Eskişehir’e yakın.

 159. Merhaba annem hasta kurul raporuyla tayin isteyeceğim. Kardeşim de aynı nedenden dolayı refakat izni aldı. Bu izin benim tayin istememe engel olur mu?

 160. Sayın editör, bugüniki çocuğum içinde heyet raporunda şöyle bir ibare yazdılar.bulundugu ile çocuk alerji uzmanı olmadığından,tedavisi yetersiz olup, çocuk alerji uzmanın olduğu illerde ikamet etmesi uygundur.bu rapor yeterli mi.tesekkur ederim

 161. Merhaba il ve ilçe memlerde sormadığım memur
  şube müdürü kalmadı tatmin edici bir cevap alamadım sadece klavuzdaki bilgileri veriyorlar.Uygulamalar hakkında bilginizi almak istiyorum.Zorunlu hizmet atamam oldu fakat atandığım ilçede devlet hastanesi bulunmuyor 65 km uzaklıkta il merkezinde devlet hastanesi var.Annemin vertigo, tansiyon, bel ile ilgili ve başka rahatsızlıkları var.Şu an oturduğu yerde üniversite eğitim ve araştırma hastanesinde tedavisi ve takipleri yapılıyor.Atandığım ilde sadece devlet hastanesi var bunu dile getirsem bir faydası olurmu. Atandığım yerde tedavisi yapılamıyor hayatı tehlikeye girebilir raporu alabilmek için heyete başka hangi belgeleri sunmam gerekiyor ve bu belgeleri nerelerden alabilirim atandığım ilden mi alabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 162. Merhaba zorunlu hizmet atamamin yapıldığı ilçede devlet hastanesi bulunmuyor 1 saat uzaklıkta il merkezinde devlet hastanesi var annemin bulunduğu yerde araştırma ve üniversite hastanesi var takipleri burada yapılıyor atandığım yerde tedavisi yapılamıyor hayatı tehlikeye düşebilir raporu alabilmek için heyete başka evrak sunmama gerek var mi bu belgeleri nerelerden alabilirim direkt rapora başvuru yapmam yeterli olurmu

  • Merhaba, sorunuzu anlayamadık. Annenize rapor alacaksınız değil mi? Sağlık kurulu raporu veren bir hastaneden bu raporu alabilirsiniz.

   • 2 çeşit rapor alınabiliyor engel durumu fazla olmadıkça baskasinin yardımına ihtiyai var raporunu almak zor bende 2. Durumu annemin atamanın yapıldığı yerde tedavisi yapılamıyor hayatı tehlikeye düşebilir ibaresi yazan raporu almak için başvuru yapacağım muglada calisiyorum atamam burdurun bir ilçesine çıktı mugladan sağlık raporu almak istiyorum atamamin olduğu yerde hastanenın olmadigini belgelendirme gerekiyor mu k başka bir evrak gerekiyormu ilçeye en yakın hastane 65 km uzakta

    • Birde babamın kaybettik geçen yıl ağustos ayında bir yerde vefattan 6 ay bir yerde 1 yıl sonrasına kadar vefati atama iptali icin mazeret gösterilebilir yazıyor hangisi doğru bilginizi almak isterdim

 163. Merhaba, sağlık kurulu raporunda ayrıca “iyileşmesi beklenmez” ibaresi yer alırsa her yıl tekrar tekrar kurul raporu alınmasına gerek kalmaz diye duydum, acaba bu doğru mudur?!? Bir kez bu ibaresnin de yer aldığı kurul raporunun alınması ve sonrasında yalnızca hayatta olduğuna dair belge gerekli oluyor diye duymuştum, bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar…

 164. Mrb babam %96 engelli ama annem ve kardeşimle birlikte yaşıyor ben başka bir şehirde çalışıyorum babamın raporuyla ailemin yanına gidebilir miyim? Yanında bakacak biri bar diye başvurup onaylamayabilir mi?

 165. kayınvalidem ortopedik olarak rahatsız, ama belirtilen ibareyi yazmıyorlar ve en son başvurduğunuz da toplam da yüzde 59 rapor verdiler. Özel hastaneler sağlık kurulu raporu vermiyor. Özel hastaneden 3 ortopedi hekimi tarafından bu ibare yazılı rapor alsak sağlık özrü atamasına başvurabilir miyiz, teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 166. Iyi gunler
  Babam kalp hastasi ve kendine bakamayacak durumda. Rapor alirsam bir ildeki ilceler arasinda tayin isteyebiliyor muyum. Ve rapor icin tek bir doktor yeterli mi heyete mi girmeliyim?

  • İyi günler, alacağınız rapor sağlık kurulu raporu olacak. Bu raporu tek doktor veremez. Babanız kalp hastası olduğundan kalp doktoru kurula sunacak. 3 ve üzeri doktor imzası gerekiyor.

 167. Merhaba hocam
  Annem için nisan ayında “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibaresi yazılı olan heyet raporu aldık. Raporda geçerlilik süresi iki yıldır yazıyor. Ben bu rapor ile bu özür döneminde değil de seneye başvurabilir miyim?

  • Merhaba, başvuramazsınız. Çünkü MEB başvuru zamanında son 6 ay içerisinde alınan raporları kabul ediyor. Siz Nisan ayında aldıysanız bu raporla sadece Ağustos ayında başvuru yapabilirsiniz. Şubat 2019 dahi olmuyor.

 168. Merhaba kızım %90 ağır engelli elimizde ocakta alınmış engelli raporu var ve ben okuldayken bakımını yakınlarımın yapması lazım eşim ce benim ailem mersinde oraya gitmek için bu engelli raporu yeter mi

 169. Merhaba. Psikiyatristten alınan heyet raporu öğretmenin siciline işleniyor mu ? Isleniyorsa bunun öğretmene ne gibi zararları olabilir?

   • Ben sözleşmeli öğretmenim kendimden dolayı sağlık özrü atamasına başvuru yaparsam eğersözleşmemin feshedilebileceği söylendi. Bunun doğruluk payı nedir? Sağlık özrü ataması için başvuru yaptığımda ne gibi olaylarla karşılaşabilirim.

    • Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü ile ilgili ortada resmi duyuru yok hocam. Bu bilgiyi size kim vermişse dayanaksız bilgidir. Lütfen MEB tarafından yapılacak açıklamayı bekleyin.

 170. Merhaba bi sorum olacaktı.Mahkeme kararıyla bakmakla yükümlü olduğum ablamın yanına tayin istemek için hastaneden tayine esas durum raporu istedim.Raporda sağ kolunu ve ayağını günlük yaşam aktivitesinde kullanamıyor ibaresi yazıyor.Bu ibare ile tayin istemrk mümkün müdür acaba?

 171. merhaba eşim iktiyosiz hastası yani balık pulu denilen bir cilt kuruluğu hastası kayseriye atandı ve kayseri istanbula göre nemi çok düşük olan bir il ve sürekli cildi kuruyor ve çatlıyor bu çatlamalar acıya sebebiyet veriyor sizce bu sebebden dolayı özür tayini alabilirmiyim

 172. Merhaba. Bir sorum olacakti. 5 yillik devlet memuruyum,zorunlu hizmet suremi tamamlamis durumdayim. Esim 2 kere dusuk yapti, bulundugumuz ilde buna engel olmak icin herhangi bir tedavi uygulanmadi. Hatta normal oldugu soylendi. Bu sebepten dolayi tayin isteyecegim. Birinci sorum elimdeki dusuk raporlari ile durumu anlatir bir dilekce ile basvuru yapabilir miyim, yaparsam tayin olma ihtimalim olur mu? İkinci sorum, tayin olmak istedigim ilden nasil bir rapor almam gerekiyor. Alacagim raporun universite veya arastirma hastanesi olmasi sart mi? Cunku doktorumuz ozel hastanede calisiyor.

  • Merhaba Mustafa Bey. Siz Spor Bakanlığı personelisiniz. Biz burada MEB personeli için değerlendirmelerde bulunup mevzuata göre cevap veriyoruz. Sizin kurumunuzun yönetmeliğine hakim değiliz. Doğru cevap vermemiz mümkün değil. Kusurumuza bakmayın.

 173. Merhaba, annemin sağlık durumdan dolayı özür grubuna başvurmak istiyorum.ilceden il merkezine. Hastane “mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceği”şeklinde rapor verebileceklerini söylediler. Tayin için bu ifade yeterli olur mu?

  • Merhaba, alacağınız raporda yazan ifadeler şu anda yorum yazdığınız yazıda belirtilen sağlık kurulu raporu ifadeleri ile aynı olmalı.

   • Bazı kişiler illa “bakıma muhtaçtır.” ibaresi olmalı dediği için sordum. Çok teşekkür ederim cevabınız için. Iyi günler.

 174. Merhaba hastane Ailesinin yardım ve desteğine ihtiyacı vardır gibi ifade yazabiliriz dedi o ifadeyi yazmakta zorluk çıkarıyor bu ifade ile başvuru yapılır mı

 175. Merhaba. Sağlık özrü için rapor alınan il ile ikametgah farklı olursa sikinti olur mu tayin istenecek yerdeki hastaneden alınması şart mı yoksa yakın ilden bi hastaneden alınan rapor ile ikametgah iline tayin istenebilir mi

  • Merhaba, rapor istenilen ilden alınabilir. İkametgah ile rapor alınan yerin aynı olma şartı yok. Sadece ikametgah olan yere tayin istenir.

   • Hastane Ailesinin yardım ve desteğine ihtiyacı vardır yazabiliriz ancak dedi kurul o ibareyi yazmakta zorluk cikarsi. sizce bu kabul olur mu deneyelim mi şansımızı ilk defa başvuru yapacağız da.

 176. Hocam, annemin rahatsızlığı nedeniyle sağlık kurulu raporu ile yer değiştirme talebinde bulunmak istiyorum. Bunun için ilçe ya da ildeki özel ya da devlet hastanesinden alacağım “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez “ ibaresi olan rapor yeterli mi? Yoksa sağlık çalışanlarında olduğu gibi bu raporu Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden almamız gerekir mi?

 177. Merhaba ben genetik kan pıhtılaşması hastasıyım ve kan sulandırıcı kullanmama rağmen zaman zaman beynime pıhtı atabiliyor ve hafıza veya şuur kaybına sebep olabiliyor. Fatihteki bir hastanenin hematoloji bölümünde takipteyim ve ailem de Fatih’te. Yakınlarındaki bir okula sağlık durumundan tayin istemeyi düşünüyorum ama muhtaçlık ibaresini yazacaklarını sanmıyorum. Ne yapabilirim? Çok teşekkürler

  • Merhaba, sağlık sorunu olan sizsiniz bu yüzden “muhtaçlık” dediğiniz ibare bu durum için geçerli değil. Sizin alacağınız sağlık kurulu raporunda sizin tedavinizin mevcut çalıştığınız yerde mümkün olmadığı ve tedavinizin mümkün olduğu yerde çalışmanız gerektiği belirtilecek.

 178. Ailemin Giresun’da olan ikametgahlarını önce istanbulda benim ikametgah adresime almam gerekiyor sanırım,daha sonra özür gurubundan tayin istemem gerekiyor,diğer bir sorum Giresun devlet hastanesinden eğer heyet raporu alınmış ise ve başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibaresi yoksa bunun için yeniden heyet raporu gerekiyormu veya bu ibare bu rapora sonradan ekleniyormu yada bu ibare yoksa bu heyet raporuna istanbulda eklenebiliyormu teşekkürler

 179. İstanbul’da öğretmenim,annem babam Giresun’da yaşıyor,biri 80 diğeei 78 yasında,ikisinin de ağır saglık sorunları var..Ağbim Antalya’da işsiz,diger ağbim Giresun’da yaşıyor ama annemlere bakmıyolar..Onları yanıma almak istiyorum,tedavilerini rahat yapabilmek adına okulumun evime yakın olması şart.Okuluma 2 vesaitle 1,5 saatte gidiyorum 1,5 saatte de dönüyorum ..Babamın Giresun’da devlet hastanesinden aldığı heyet raporu var.Bu durumda özür grubundan nasıl faydalanabirim?hangi yolu izlemeliyim teşekkürler

  • Babanıza alınan heyet raporunun içeriği nedir? Eğer babanıza alınan rapor sağlık kurulu raporu ise ve raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazıyorsa siz bu rapora dayanarak babanızın ikamet ettiği ile tayin isteyebilirsiniz.

  • Yüksek derecede Koah hastası Annem ise böbrek yüksek tansiyon şeker daha bir çok yaşlılık hastalığı Babamın giresun’un nemli havasından dolayı zaten orada olmasını istemediğimden dolayı yanıma istanbula almak istiyorum ben Giresuna tayin istemiyorum benim istediğim istanbul içinde evime daha yakın olan bir okula özür gurubundan tayin isteyebilirmiyim

 180. Merhaba;

  Ben Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde çalışıyorum. kızım otizmli ve %40 oranında engelli sağlık raporu var. bulunduğum ilçede özel eğitim kurumları var ancak kurumlarda özel eğitim uzmanı yok. otizmde aba terapi denilen bir eğitim yöntemi var , bu terapiyi verebilen kişiler yok. bulunduğum ilçede ayrıca çocuk psikiyatristi yok ve duyu bütünleme merkezi yok. sağlık raporuna başvuracağım. sizce bunlar meb tarafından kabul görür mü?

 181. Merhaba, kızım ayda ortalama iki kere bayılıyor. Şu ana kadar sebebi belirlenemedi. Bulunduğum okul ve ikametgahım, ilçe merkezine 19 km uzakta bir mahallede. Sağlık konusunda bazen bir dakika bile çok önemli oluyor.İlçe merkezindeki bir okula sağlık özrüyle gidebilir miyim? Böylece ikametimi de merkeze taşır, ani bir durumda hemen hastaneye ulaştırabilirim. Yasal olarak sağlık özrünü bu şekilde kullanabiliyor muyum? (Aynı ilçenin 19 km uzaktaki mahallesinden ilçe merkezine)

  • Merhaba, sağlık özrü için sağlık kurulu raporu çıkartmanız lazım. Çıkartırsanız il içi sağlık özrü atamasına başvuru yapabilirsiniz.

 182. Il ici atama icin Babaya alinan raporda başkasının güç ve yardımı olmaksızın ibaresinin yaninda görev yaptığı yerde tedavisinin olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerinsağlık durumunu tehlikeye düşürecegi ibaresinin de olması gerekiyor mu

 183. hocam eşim astım hastası.duzce rutubetli ve nen orani yüksek .karasal lklimin hüküm sürdüğüyerde daha rahat.nasil bir rapor almalı.

 184. Sayın editör değerli hocam. Ben diyabet ve hipertansiyon hastasıyım. Görev yaptığım ilçede endokrin uzmanı ve dahiliye uzmanı da yok. En yakın iş merkezde var. İzleyeceğim yol takdirlerinize maruzdur. Saygılarımı sunarım

  • Merhaba, geçmiş olsun. Tedavinizin yaşadığınız yerde mümkün olmadığını belgelendireceksiniz, bu belge ile birlikte sağlık özrü başvurusu yapacaksınız.

 185. Hocam bu durumda eşimin annesi(eşim emekli) başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez raporu var. Ben sağlık özrü tayınıne dahil olabilir miyim. Yani kendi annem babam için geçerli olan durum eşimin annne be babası içinde geçerli mi

 186. Merhabalar hocam sağlık özrü ile ilgili olarak bir şey sormak istiyorum merkez ilçenin köyündeyim soba ve okulun şartlarından dolayı astımım ilerledi ve akciğerimde ödem oluştu rapor aldım ancak merkez ilçenin köyü olduğu için tayin olmayacağı söyleniyor durum ne olur sizce

 187. Merhabalar
  merkez ilçenin köy okulun da öğretmenim okulun şartları nedeniyle astımım çok ilerledi ve akciğerimde ödem oluştu doktorum tozlu dumanlı ve soğuk yerlerde bulunması sakıncalıdır göğüs uzmanının olduğu bir merkezde takibi uygundur şeklinde rapor yazdı bu rapor ile tayin isteyebilir miyim çok teşekkür ederim

 188. ben çocuğumu kaybettim.il dışı tayinim çıkarsa ağstosta özür grubundan çocuğumun vefatından dolayı tekrar tayin isteyebilirmiyim.

  • Başınız sağolsun, sabırlar dileriz. İl dışı istedikten sonra özür grubu başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için vefat tarihinden 1 yıl süresi olduğunu hatırlatalım.

 189. Merhaba hocam. Babam beyin felci geçirdi ve yatalak hasta durumunda. Annem ve kız kardeşim şu an bakmaya çalışıyor. Sağlık kurulu raporu alıcam ama annem ve kız kardeşim babama şimdi baktığı için sağlık özründen atama isteyebilir miyim?

  • Merhaba, geçmiş olsun. Anne ve kız kardeşiniz babanıza bakabilir, bakması normal. Siz babanız için sağlık kurulu raporu çıkartın özür grubuna başvuru yapın. Sorun olmaz.

 190. Ben ve eşim öğretmen Annem için sağlık özründen başka ile tayin isteyecem eşim de benimle birlikte mi tayin isteyecek yoksa nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

 191. Merhaba. Babama ege üniversitesi sağlık kurulu 3 profesör imzalı ” hasta siroz tedavisi görmekte kalp problemleri mevcut hastanemizde karaciğer nakli için sıradadır ve yardıma muhtactir. Durum bildirir rapordur” şeklinde yazmış. Tayin için yeterli mıdır? Teşekkür ederim

 192. merhaba ben öğretmenim babam 2004 yılından itibaren annemin vefatından dolayı tek başına kalıyor.Hiper tansiyonu var.normal raporu var ilaç almak için sağlık kurulu raporu alabilirmiyiz

 193. sinif ogrermeniyim 2yildir norm fazlasıyım eski raporumda yuzde 60 engelli yazarken yeni raporda yuzde 24 engeli yaziyor tayin isteyemiyorum ne yapmaliyim

  • Hocam şimdi 2 durum var. Birincisi norm fazlası olmanız ikincisi sağlık durumunuz. Norm fazlası iseniz norm fazlası atamalarda il içi yer değiştirmede bulunabilirsiniz. Raporunuza binaen sağlık özründen de yer değiştirmede bulunabilirsiniz.

 194. Merhaba Ben Trabzon’da İlçede çalışıyorum annemden dolayı sağlık özrü tayin istemeyi düşünüyorum ama kadromun bulunduğu okulda evde aynı ilçede evim arasında 1, 5 saat uzaklık var .Acaba tayin istesem evimin yakınındaki okula küçük ihtimal de olsa çıkar mı .

  • Merhaba, annenizin sağlık özründen dolayı il içi atama mı isteyeceksiniz? İkametgahınız ile okulunuzun aynı ilçede olması önemli değil, isteyebilirsiniz.

 195. Hocam annem için sağlık kurulu raporu aldık fakat “başkasının güç ve yardım olmaksınızın hayatın devam ettiremez”yazılmış yani 2kelimede ı harfi eksik bu sorun olurmu Öner’imiz nedir acaba ?

 196. Merhabalar. Şu anda 2 aylık üçüz bebeklerime hamileyim. Urfa nın Akçakale ilçesinde görev yapıyorum. Durumum hem benim için hem de bebekler için çok riskli. Akçakale de hastahane koşulları el verişli değil. Bebeklerin 7 aylık doğma ihtimali var. Ve doğduktan sonra uzun süre hastanede kalmaları gerekiyor. Eğer rapor akabilşrsem Önümüzde ki sağlık özründen faydalanma ihtimalim var mı?

 197. Selam,sağlık özründen memleketimde zh olan bir ilçe tercih edip tayin olsam özür durumumum ortadan kalktığında aynı yerde devam eder miyim

 198. Merhaba benim kızım serebnal palsi hastası ve sürekli fizik tedavi alması gerekiyor %40 engelli saglık kurulu raporu ve rehabiliyasyon merkezine devam etmesi icin raporumuz var elimizde heyet raporu 2 yıllık verildi.1 yılı geçti sonra tekrar yenilenecek .rehabiliyasyon raporu yenileneli 2 ay oldu.bulundugum ilfede rehabiltasyon merkezi var ancak fizik tedavi bölümü yok il merkezinde var ancak.bu durumda sağlık özrü isteyebilirmiyim farklı bir ile.birde il saglık müdürligünden bulundugu yerde tedavisi yapılamıyor diye bir evrak almamız mı gerekir.

  • Merhaba geçmiş olsun. Raporlarınız başvuru tarihinden geriye dönük son 6 ay içerisinde alınmış olmalı. Yani Mart ayı ile Ağustos ayı içerisinde alınmalı. özür grubu başvurusunda kızınızın orada tedavisinin mümkün olmadığına dair belge alacaksınız.

   • Bu belgeyi nereden almalıyım bir de Doktor sağlık kurulu raporunu bozar mı henüz 1 yılı daha var.burda tedavi olanadıgına dair belge var olan su anki eaporla birlikte yeterli olur mu

    • Birde rehberlik araşrtırma merkezinin fizik tedavi almad8gerektigine dair verdigi kurul raporu var nisan ayında yenilendi bumevcut raporla birlikte ise yarat mı

     • Bu konuda bilginize ihtiyac8m var cevap verirseniz fok.sevinirim sağlık kurulu raporunun tarihinde yenileme yapılabiliyor mu

 199. Sayın editör merhaba,başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez yazan raporu aldımBu süreçte yapmam ya da almam gereken başka belge var mı? Başvuruları bekleyip okuluma raporumu mu göndereceğim

 200. Merhaba. 7 aylık bebeğim SMA Tip 1 kas hastası. Mardin in Midyat ilçesinde yaşıyoruz. Bulunduğumuz ilçede çocuk nöroloğu yok ama bağlı bulunduğumuz ilde var. Bu durum ağustostaki sağlık özründe başka bir yere tayin istememize engel olur mu. Yani yaşadığımız ilçede nörolog olmaması yeterli mi başvuru yapmamız için

 201. Sayın Editör bulunduğum ilde brinci yılım buraya annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle geldim.Ancak annem bir süre sonra benimle yasamak istemedi.Bu arada geri dönmeyi liseye devam eden kızım istemiyordu.Psikolojik sorunlar yaşamaya başladı.Bu durum başta beni olmak üzere tüm ailemi olumsuz etkiledi.Kısacası aile huzurum kalmadı.Daha kötüsü benim de dayacak gücüm kalmadı.Ne olur bana bir yol gösterin.

 202. Merhaba bugün babama sağlık kurulu raporu almak İçin araştırma hastanesine gittik 4. Evre kanser hastası olmasına rağmen çok zorladılar rapor olumsuz çıkabilir özelden daha mı kolay alınıyor ne yapabilirim yardımcı olur musunuz

  • Merhaba, çevrenizde rapor alanlar varsa onlarla görüşün. Özel hastanelerle de görüşebilirsiniz. Hastaneden hastaneye değişebilir.

 203. Merhaba babam kanser hastası sağlık özrü İçin başvuru yapacağım merak ettiğim babam köyde yaşıyor tedavisi il merkezinde ben tayinimi il merkezine isteye biliyor muyum yoksa babamın kayıtlı olduğu ilçeye mi isteyebiliyorum.

 204. Merhabalar.Annem kanser hastası.Tayin için heyet raporu çıkardım.Raporda günlük işlerini yapabilmesi için başkasının yardımına ihtiyacı vardır şeklinde ibare yazıldı.Tayin için bu ibare yeterli mi acaba ?

  • Merhaba, ibareniz eksik, yeterli değil. Raporu değiştirtin ve yazıda belirtilen “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresini yazdırmaya çalışın.

   • Hocam aldım raporu ama ifadeyi şu şekilde yazmışlar.” Başkasının güç ve yardım olmaksızın hayatın devam ettiremez “ 2 kelimede ı harfi eksik sorun olurmu yoksa düzelttirelim mi ? Öneriniz ne olur acaba ?

 205. Hocam merhaba, annem hemodiyaliz hastası engelli sağlık kurulu raporu cikardik raporda baskasinin guc ve yardimi olmaksizin hayatini devam ettiremez ibaresi var vücut fonksiyon kaybi %92 yazıyor ancak ağır engelli bölümünde HAYIR yazıyor. Ben bu durumda sağlık mazeretinden mi yoksa engellilik durumuna bağlı olarak mı yer değişikliğinde bulunacağım. İl mem sorun çıkarır mı engelli yazıyor ama sağlık özünden basvuramazsin falan diye.

  • Merhaba, sağlık özrü başvurusunda bulunabilirsiniz. Raporda zaten ilgili ibare yazıyor. İl MEM sorun çıkarmaz, engellilik durumu ya da yüzdelik değer sağlık özründe dikkate alınan bir husus değildir.

 206. merhaba benim iki sorum olacak.babam icin saglik kurulu raporu ve raporda belirtilen ibare olacak sekilde aldik.raporun yuzdelik orani onemli mi?ıkincisi ise babam raporu aldıktan sonra baksa bir sehre tasinma durumu olabilir. boyle bir durumda ne yapabilirim? okulum raporu sistemr islrmeden once taşınacak ailem. bilgi verirseniz sevinirim

 207. Merhaba hocam bir sorum daha olacak. Sağlık özrüne göre engelli ataması her yıl belge yeniletme şartı aranmıyormuş ancak Engel durumu atamasında bu haktan bir defadan fazla yararlanamaz deniliyor. Mesela bu annem için istersem bir daha annemi sebep göstererek isteyemem ama başka bir kişide isteyebilirim mi demek oluyor yoksa hiç kimse için bir daha kullanamam mı demek oluyor

 208. Merhabalar anneme bu hafta kanser tanısı konuldu bir ay okul kapanana kadar refakat izni aldım. Anladığım kadarıyla annemin durumunu raporla beyan edip Ağustos da mazeret atamasına başvurabilirim. Ben evliyim benim tayin isteme durumum Da eşimin durumu ne olur onun tayini için nasıl bir yol izlemeliyiz?

  • Merhabalar, öncelikle annenize şifalar dileriz. Sizin dediğiniz gibi sağlık kurulu raporu alacaksınız ve sağlık özründen tayin isteyeceksiniz. Evlisiniz eşiniz öğretmense o da sizle birlikte Ağustos döneminde aynı anda tayin isteyecek. Sağlık özründe karı koca aynı anda tayin isterler. Tabii eşiniz öğretmense bu durum geçerli.

 209. Üstad,ben maliye bakanlığında çalışıyorum.Alacağım rapor üniversite ya da arastirma hastahanesinden olmak zorunda mı ?

 210. Merhaba sağlık özrüne bağlı atama isteyeceğim bunun İçin alacağım rapor refakat izninde aldığım raporun aynısı mı olacak ?başkasının güç ve yardımına ihtiyaç vardır cümlesi yazılacak onu biliyorum ama 3 imzalı istirahat raporu alacağım rapor

 211. merhaba,
  istanbulda görev yapıyorum ve zorunlu hizmetimin bitmesine bir sene kaldı. dün ise babamın kemoterapi alacağını öğrendim. ailemin tek çocuğuyum bu durumda sağlık özrü başvurusu yapabilir miym?
  hastalığın iyileşmesi durumunda yani kemoterapi bittiğinde tayin iptal edilip geri mi gönderiliyor?
  eş durumundaki gibi her yıl milli eğitime evrak veriliyor mu?
  vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, babanıza sağlık özrü için gereken raporu çıkartırsanız tayin istersiniz. Eğer zorunlu hizmet olmayan bir okula giderseniz her sene sağlık raporunu belgelendireceksiniz. Zorunlu hizmet olan okula giderseniz ya da zorunlu hizmetinizi tamamladıktan sonra giderseniz babanız iyileştikten sonra da aynı okulda devam edersiniz. Sizi geri göndermezler. Anlaşılmadıysa tekrar sorabilirsiniz.

 212. Raporu Mersin’den alıp sonradan babamın ikametini Konya’ya çeksem tayini Konya’ya isteyebilir miyim yoksa raporun alındığı il önemli mi?

 213. İstediğimiz özel bir hastane olurmu yoksa heyet hastanesinden aldığımız rapor geçerli olurmu Hocam ?

    • Merhaba sağlık özrü başvurusu için alınacak rapor “Sağlık Kurulu Raporu” olacak. Hasta kurula giriyor kurulda kaç doktor olur hastaneye göre değişir. Raporda kurul raporu yazması yeterli. 3 doktorda olabilir 5 doktorda…

 214. Merhabalar. sağlık mazereti tayinine başvurmak istiyorum. Kendim için Ankara numuneden “bulunduğu yerde tedavisi mümkün değildir” yazılı sağlık kurulu raporu almak istediğimde “kurumunuzdan yazı getirmeniz lazım” dediler. Biz dilekçeyi yazıp bu raporu alamıyor muyuz? Ne dediysem ikna edemedim hastanedekileri. Bu rapor çıkarma aşamasını tek tek bir anlatsanız. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, kurumdan yazı almaya gerek yok. Ancak siz A ilinde çalışıyorsanız ve raporu B ilinden almak istediyseniz B ilindeki hastane sizden A ilindeki sağlık kurulundan belge isteyebilir. Durumunuz tam nedir?

   • Ben epilepsi hastasıyım. İl içinde tayin yapmak istiyorum. Bulunduğum ilçe küçük bir ilçe ve bir hastanesi yok. Sadece aile hekimi bulunuyor. Ben ankara numune hastanesine gittiğimde illede kurumunuzdan yazı getirin dediler.Yazı olmazsa biz sadece rapor çıkarırız “bulunduğu yerde tedavisi mümkün değildir” ibaresi yazmaz raporda dediler.

 215. Hocam iyi günler oğlum otistik hasta nasıl bir rapor çıkarmamiz gerekiyor il içi isteyebilmek için ben ilçede görev yapiyorum

  • İyi günler sağolun. Tam teşekküllü bir hastaneye gideceksiniz. Özel veya devlet farketmez. Çocuğunuzun tedavisinin çalıştığınız yerde mümkün olmadığını belirten bir sağlık kurulu raporu alacaksınız. Bu raporla birlikte il içi özür grubu tayini başvurusu yapacaksınız.

 216. Merhaba editör bey üç yıl önce kız kardeşim annemin rahatsızlığı sebebiyle sağlık kurulu raporu çıkartarak annemin ikamet ettiği ile gitti ancak kardeşimin üzerinde tedavi yardimindan yararlanmadigi gibi mebbisinde kayıtlı görünmüyor. Kardeşim evlendi ve farklı bir yere taşındı annemde hastalığı ilerleyince başka bir şehire taşınarak orda tedavisini sürdürmektedir. Ben anneme gerekli ibareyi yazdırarak sağlık kurulu raporu çıkardım annemin yanına gidebilir miyim?

 217. Mrb özel hastaneden 3 doktor imzalı ve başhekim onaylı başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibaresi olan rapor aldım babama. Geçerli olurmu. Birde atama için sağlık özrü zamanını bekleyecek miyim. Kardeşim olması sorun yaratırmı. Teşekkürler

  • Merhaba, aldığınız rapor sağlık kurulu raporuysa geçerlidir. Kardeşiniz olması sorun yaratmaz. Sağlık özrü için süre beklemeden dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz ancak genel olarak gelen cevapta atama dönemini beklemeniz söyleniyor.

 218. merhaba babam kanser hastası ropara şöyle yazmışlar ”yakınlarının bakım ve refakatine ihtiyacı olup yakınlarının bakım ve rafakati olmadan hayatını idame ettiremez.”Olur mu acaba.

   • Hocam milli eğitime sordum bu ibare olur mu diye hocam getirin ben onaylarım dedi.il milli eğitim onaylayınca olur mu hocam.Bakanlıkta sıkıntı olur mu?

 219. merhaba. Annem alzheimer hastası ve doktorumuz çapa tıp fakültesinde. Kendisi bu raporu almamızın mümkün olduğunu söyledi. Benim iki sorum olacak: 1) Üniversite hastanesinden kurul raporu almamız sorun olur mu 2)Bu raporu üniversite 3 er aylığına veriyor galiba; özür grubu takvimini kapsayacak şekilde 3 aylık bu raporu almamın bi mahsuru oluyor mu, ya da raporun formatında tarih hiç belirtilmiyor mu

  • Merhaba, raporunuzu üniversite hastanesinden alabilirsiniz sorun olmaz. Sağlık özrü başvurusunda son 6 ay içerisinde alınan raporlar geçerli, buna göre raporunuzu alırsınız.

   • hocam bir de şunu sormak istiyorum: benim zorunlu hizmetimin bitmesine bir yıl daha var, eşiminse bitmiş durumda. Ben sağlık özrüyle o da eş durumuyla zorunlu hizmet olmayan yere tayin isteyeceğiz. Atanırsak eğer olaki norm fazlası olduğumda yada üç yıl dolduğunda il içi tayin isteme hakkım olacak mı, yoksa sadece zorunlu hizmet okulları mı açılır

    • Hocam sağlık özründe ikinizde aynı anda tayin isteyebilirsiniz. Yoksa eşiniz Şubat döneminde eş durumuna kalır. Gittiğiniz okulda norm fazlası olursanız ilk il içi atama döneminde il içi istersiniz. Norm fazlası olan öğretmenlerde aynı okulda 3 yıl çalışma şartı aranmaz.

     • hocam benim asıl sormak istediğim şey aslında, annem antalya merkezde ikamet ediyor, ona çıkardığım raporla ben onun yanına merkeze zorunlu hizmetim devam etmesine rağmen tayin isteyebilecek miyim, eğer isteyebiliyorsam 3 yıldan sonra da il içinde zorunlu hizmetim dikkate alınmadan okul değişikliği isteyebiliyor muyum?

 220. Belirtilen ibareyi heyet raporu ile yazdırdım il içi sağlık özrü atamasında için müracaat ettim atama dönemini bekleyeceksiniz denildi. İl bu atamayı herhangi bir zamanda atama dönemi beklenilmeksizin yapabilirmi? Dava açma konusunda ne düşünürsünüz

 221. Ben eş özrüyle geldiğim okulda sağlık özrünü kullanmak istiyorum.Başka biyere tayin olmak istemiyorum.Eş durumunu nasıl sağlık özrüne çevirebilirim ki tekrar tayin istemeden.

 222. İyi akşamlar hocam,
  Babam için devlet hastanesinden almış olduğum engelli sağlık kurulu raporunda %92 engelledir ve başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibaresi yazılı. Ancak ağır engelli yazmıyor. Ben bu durumda sağlık mazeretiyle mi yoksa engellilik durumuna bağlı yer değiştirme olarak mı tayin isteyeceğim anlamadım?

  • İyi akşamlar, babanıza aldığınız raporda dayanarak siz sağlık özrü başvurusu yapacaksınız. Ağır engelli ya da farklı bir engelli ibaresi sizin için sorun olmaz.

 223. Mrb hocam,
  Annemin yaşamış olduğu şehirde devlet hastanesinden ” Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibareli engelli sağlık kurulu raporu aldık. Ben doğuda görev yapıyorum. Anneme almış olduğum bu rapora istinaden annemin yaşadığı yere tayin isteyebilir miyim? Kendi il mem bana tayin döneminde annenin tedavisi burda olmayacağına dair burdaki il sağlık müdürlüğünden bir yazı getir diyebilir mi? Ben geçen yıl zorunlu calisma yükümlülüğü nedeniyle doğuya geldim ve şimdi tekrar gelmiş olduğum ile annemin raporuna istinaden gitmek istiyorum bunda bi engel var mı? Teşekkür ederim

   • Hocam il mem bana annenin tedavisi burda olmayacağına dair burdaki il sağlık müdürlüğünden evrak rapor falan getir diyebilir mi? Birde gelmiş olduğum şehire sağlık mazereti ile geri gidebilir miyim?

    • Hocam anneniz sizle mi yaşıyor? Hayır anneniz zaten başka ilde yaşıyor. Sizde yanına tayin isteyeceksiniz. İl MEM size böyle bir şey diyemez. Eğer sizle yaşamış olsa ikametgahı aynı olsa o zaman annenizin de sağlık durumu tehlikeye girmiş olsa o zaman ister. Şu durumda istemez. İkinci sorunuzu anlamadım.

     • Hocam ben geçen yıl zorunlu calisma yükümlülüğü nedeniyle şuan çalışmış olduğum ile geldim ancak annemin sağlık sebeplerinden dolayı şimdi gelmiş olduğum ile tekrar gitmek istiyorum bunda bir sıkıntı çıkar mı?

 224. Merhaba 1.5 yaşında oğlum tanımlanamamış hipotoni yani kas hastası oturamıyor vs bulunduğumuz ilçede fizik tedavi ve nörölog yok özür ataması İçin şimdiden rapor alıp ilgili yere vermeli miyiz süreci anlatabilir misiniz yada bize böyle bi hak verirler mi.

  • Merhaba, sağlık kurulu raporu almak için şimdiden başvurabilirsiniz. Çocuğunuzun sizin görev yaptığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığına ve tedavisinin mümkün olduğu bir yere gitmesinin hayati önem taşıdığına dair bir rapor alacaksınız. Ağustos ayında yapılacak olan sağlık özür grubu atamasında başvuru yapacak ve raporunuzu ibraz edeceksiniz.

 225. Eş durumuyla Ağrıdan Bursaya tayin oldum. Annem böbrek hastası diyalize girmeye başladı. Eşimin işinden ayrılma durumu var. Eş durununu sağlık özrüne çevirebilir miyim?

  • Siz eş durumunu kullandınız ve Bursa’da yaşıyorsunuz. Annenizin sağlık durumuna dayanarak gerekli şartları sağlarsanız sağlık özrü tayinide isteyebilirsiniz.

   • tayin istemeden kendi okulumda çalışabilir miyim? Eş durumu için belge vermeden sağlık özrü belgelerini mi sunmam gerwkir?

 226. Annem için aldığımız sağlık raporunda hastanın takipleri ve tedavisinin düzenlenmesi cihaz merkezimizde takıldığı için tarafımızca yapılmaktadır .Hastanin takipleri sırasında hayati öneme haiz bir cihaz olduğu için refakatçi eşliğinde yapılmalıdır yaziyor ve ağır Özürlü ibaresi de war bunlar yeterli mi

 227. Sayın editör ve değerli arkadaşlarım bir sorum olacak.bugun anneme majör depresyon tanısıyla bir sağlık kurulu raporu aldık.yalniz raporda yönetmelikteki ibare değil de “hastalığının doğası gereği atak seyredeceginden ailenin sosyal desteğine ihtiyacı olduğuna karar verilmiştir “yazıyor.bu raporla geçmişte tayin isteyenlerin olduğunu da söylediler.bir bilgisi olan var mi acaba

   • Az önce bir şube müdürü ile konuştum herhangi bir sıkıntı çıkmayacağını daha doğrusu çıkaramayacaklarini çok net şekilde söyledi.bilgi verme amaclı söylüyorum belki de kabul edilmeyecek ama dediğim gibi geçen senelerde bu tanıyla birçok kişinin tayin istediğini söyledi heyetteki kişiler

   • Sonuçta majör depresyon da ağır bir durum.evet fiziken normal koşullarda bir sıkıntı olmayabilir ama atak geldiğinde çok ciddi sıkıntılar yaratabilir.cumledeki ailenin sosyal yardımı gerekir durumu da bunu gösteriyor diye dusunuyorum .bakalim olması için uğraşacağım ama olmazsa da yapacak bir şey yok tabii ki.

    • Tekrar söyleyelim bu rapora göre tayin isteyemezsiniz. Bulunduğunu yerin milli eğitim müdürlüğü onaylasa bile Bakanlıktan ret yersiniz. Bu ibare tayin için yeterli değil.

 228. Merhaba Sn. Editör, ben iki yıllık kadrolu öğretmenim. Yeni evlendim ve eşim astım hastası. Görev yaptığım yerin iklim koşulları eşimin sağlığını kötü etkliyor ve bulunduğum ilçede tedavisi yapılamıyor. Sağlık kurulu raporuna hangi ibareyi yazdırmam lazım? Ayrıca özür gurubu atamasıyla yine aynı hizmet bölgesi olan (zorunlu) yere atanırsam her yıl sağlık kurulu raporununyeniletmemiz mi gerek? Cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhaba, raporda eşinizin sizin bulunduğunuz yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya sizin görev yaptığınız yerde hayati riski olduğuna dair ibare yazması yeterli. Zorunlu yere atanırsanız her sene rapor yeniletmeye gerek yok.

   • Hocam Sağlık kurulu raporunda “ hasta allerjik astım olup yaşadığı yerde ara sıra atak geçirmektedir. Göğüs ya da immünoloji bölümünün olduğu yerde ikemet etmesi önemlidir. Aksi takdirde hayatıntehhlikeye düşebilir.” ibaresi yazıldı. Kanul edilir mi?

 229. Merhaba ben veteriner hekimim öğrendiğim kadarıyla bizim bakanlıkta Ağustos beklenmiyormuş. Kaymakamlığa verdim belgeleri orası valiliğe ordan da il tarıma ve Ankara ya gidecekmiş. Bir aydan fazla sürer mi sonuçlanması?

 230. Merhaba sağlık heyetinden rapor aldım. Raporda psikiyatri uzmanının bulunduğu bir merkezde çalışması uygundur yazıyor. Çalıştığım yerde psikiyatri uzmanı yok. Dilekçe ile raporu gönderdim. Kaç günde sonuçlanır?

 231. Merhaba cildimde olusan lekeye cilt kanseri teshisi konuldu ve operasyonla alindi. Su an kanser tedavisi verilmedi ama bulundugum bolgedeki iklim sartlarinin cok sert olmasindan dolayi hastaligimin tekrarlama olasiligi cok yuksekmis doktor baska bir iklimde yasamam gerektigini soyledi.Bunun icin rapor alirken ne gibi bir ibare yazdirmaliyim

  • Merhaba, alacağınız raporda şu yazacak; Öğretmenin hastalığının görev yaptığı ilde tedavisi mümkün değildir, burada görev yapmaya devam ederse sağlık durumu tehlikeye düşecektir, bu yüzden tedavisinin mümkün olduğu bir yere atanması/görev yapması uygundur.

 232. Zorunlu hizmetimi tamamladım.Bulunduğum ile annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle geldi.Annem memleketten ayrılayrılmak istemediği için ben annemin yanına gelmek zorunda kaldım.

 233. Merhaba. Ben öğretmenim. Babam kanser hastası ve tedavi görüyor. Bu süreçte sağlık özrü kullanmak için rapor başvurusunda bulundum. Aldığımız raporda şu ibare var “refakat edilmediği takdirde hayati tehlike doğurur. Sürekli ve yakın bakıma muhtaçtır ”
  bu ibare doğrultusunda raporum geçerli olur mu yoksa birebir aynı ibareyi mi istiyorlar. Eğer bu ibare geçerli değilse raporu yenilemek için ne yapmalıyım ?

  • Merhaba, birebir anı ifadeyi istiyorlar. Hastaneye başvurun durumu anlatın bu ibarenin kabul edilmediğini ve yeni ibarenin yazılmasını isteyin.

   • Hocam yukarıdaki yorumu yapan kişiyim. Hastaneyle görüşüp ibareyi değiştirmeyi talep ettik. Ancak bize bir ay önce milli eğitimden yazı geldi. Bu ibareyi istiyorlar. Eski ibare geri gönderiliyor dediler. Böyle bir durum var mı hocam?rapordaki ibaremiz değiştirmeli miyim açıkçası aklım karıştı. Böyle bir bilgi yok değil mi? “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın …”şeklindeki ifadeyi yazdirmaliyim değil mi

    • O ibareyi yazdırmalısınız. En son 4 ay önce yapılan sağlık özrü atamasında da o ibareyi istediler. Resmi olarak MEB böyle bir değişiklik açıklamadı. Hastane yanlış bilgi veriyor.

 234. Merhaba bulunduum ilde birinci yılım.Ancak bu bir yıl içerisibde psikolojik sorunlar yaşadım.Hem kendim hem de liseye devam eden kızım kısacası aile huzurum kalmadı.Bu durumda geldiğim ile nasıl geri dönebilrim.

  • Merhaba, zorunlu hizmet tamamladınız mı? Şu anda çalıştığınız kurum zorunlu hizmet mi? Buraya eş durumundan mı il dışı atama ile mi geldiniz?

   • Bulunduğum ile bir yıl önce annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle geldim.Ancak liseye devam eden kızım gönülsüzdü.Psikolojik sorunlar yaşamaya başladı.Bu durum başta ben olmak üzere tüm ailemi olumsuz etkiledi.Kısacası aile huzurum kalmadı.Daha kötüsü benim de dayacak gücüm kalmadı.Ne olur bana bir yol gösterin.

   • Bulunduğum ile bir yıl önce annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle geldim.Ancak liseye devam eden kızım gönülsüzdü.Psikolojik sorunlar yaşamaya başladı.Bu durum başta ben olmak üzere tüm ailemi olumsuz etkiledi.Kısacası aile huzurum kalmadı.Daha kötüsü benim de dayacak gücüm kalmadı.Ne olur bana bir yol gösterin.

 235. Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez.İbareli raporu babamın ikamet ettiği ilden mi yoksa görev yaptığım ilden mi almalıyız.

  • İstediğiniz ilden alabilirsiniz ancak atamanız babanızın ikamet ettiği ile çıkar. Ancak raporu da babanızın ikamet ettiği ilden almanızı öneririz. MEB bu konuda değişikliğe giderse mağdur olmayın.

 236. Mrb öğretmenim beden eğitimi ayağımda platin var Zonguldak da görev yapıyorum yağışlar etkiliyor ayagimi tayin isteyebilir miyim

 237. Mrh anneme bakmakla yükümlüyum annemin. Saglik durumundan ikametgahının bulunduğu izmire nakil olacam adanadan annem icin harcirah alabilirmiyim. Tsk

 238. Tekbaşına hayatını idame edemez ibaresi var kalp hastası annem.. sağlık kurulu raporudur fakat tek doktor onaylamış.. kabul olurmu acaba

   • Hocam benim babam kanser hastası Antalya’da tedavi görüyor.Babam aynı zamanda çalışıyor gözüküyor sigortalı(kaddrolu işçi) tayin istemek için emekli mi olması gerekir?Birde hocam sağlık durumundan tayin yapınca Allah göstermesin babam vefat etse doğu görevini tamamlamam mı gerekecek?

    • Babanıza alacağınız raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazacak. Babanız hem çalışıp hem bu raporu alabilecek mi? Diyelim aldı, sizde sağlık özründen Antalya’ya gittiniz. Babanız vefat ederse ve sizin çalıştığınız zorunlu hizmet olmayan bir okulsa, sizde zorunlu hizmetinizi yapmadıysanız rotasyona uğrarsınız. Tercih yaparken Antalya’da zorunlu hizmet olan okulları yazın.

     • Teşekkür ederim hocam rapor almak için kesin emekli mi olması gerekir bilginiz var mı?

 239. Sayın editör kronik huzursuz bağırsak sendromu hastalığım var. Bursa merkezde calışıyorum. Lakin hastaliğımin hic bir yerde tedavisi yok. Ben rapor çıkarmaya çalişsam vbu saglik raporuyla istediğim ile tayin isteyebilir miyim? İsteyebilirsem raporumda nasıl bir ibare yazmali?

   • Rahatsızlığınızın hiçbir yerde tedavisi olmadığını söylüyorsunuz. Raporda yazacak ibareler zaten yazımızda ayrıntılı olarak yazıyor. Önemli olan sizin bu rahatsızlığınızın tedavisi için uygun bir yerin bulunması.

 240. Hocam babam kanser hastası ve sağlık özrüne basvurabilmek için rapor çıkarttık. Raporda sadece “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez”ibaresi var. Ancak şu ibare yok öğretmenin mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin( kendi,anne, baba, eş, çocuk.,kardeş) sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini”
  İstanbul’da yaşıyorum şu an. Rapor isteyebilmem için iki ibare de şart mı? Yoksa başkasının güç ve yardımı olmaksızın … İbaresi yeterli midir? Teşekkürler

  • Merhaba geçmiş olsun. Sizin aldığınız rapor yeterli. Sorun yok, o rapora göre babanızın yaşadığı şehre tayin istersiniz.

   • Teşekkür ederim. MEB personelde yeni sağlık raporuyla ilgili verilen bilgide ikisi de isteniyor gibi anladım da. Cevap verdiğiniz için teşekkürler.

 241. Lütfen bilgisi olan bir arkadaş acil bilgilendirme yaparsa sevinirim. Öğretmenim. Babam %92 ağır engelli ve başkasının güç kuvveti olmadan hayatını devam ettiremez ibaresi var raporda. Atama dönemi değil ama ben yerdeğiştirme talebi ile dilekçe verdim kurumuma. Tayin islemim olabilir mi. Yoksa ağustosun bekle mi derler. Lakin bekleyecek çok da vakit yok durum kritik

 242. Hocam ben dsi de çalışıyorum , öğretmenler gibi bizimde sağlık özrü tayin hakkımız varmı? Kurumun yönetmeliğinde öyle bir durum yazmıyor. 657 yer değiştirme yönetmeliği geçerli deniliyor. Genel yer değiştirme yönetmeliğinde öğretmenlerinki gibi sağlık özrü tayin hakkı varmı? Teşekkür ederim şimdiden

 243. Hocam öğretmenler dışındaki diğer kurumlarda çalışan memurların da öğretmenler gibi sağlık özrü tayin hakkı varmı

 244. Hocam merhaba . Ben öğretmen değilim bir kamu kuruluşunda mühendis olarak çalışmaktayım. Babamın rahatsızlığından dolayı , başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını idame ettiremez raporu aldı babamın yaşadığı şehre tayin isteyebilir miyim.

  • Merhaba Turan Bey, kusura bakmayın sizin kurumun atama yer değiştirme yönetmeliğini bilmiyoruz. Doğru bilgiyi vermemiz mümkün değil, bu yüzden yanlış yönlendirmeyelim.

 245. Sayın editör,
  Ben geçtiğimiz Ağustos ayında sağlık mazereti ile Gümüşhane’den (babama bakmakla yükümlü olmamama rağmen görev yaptığım yerde tedavisi mümkün değildir şeklindeki atama durumu ile) babamın ikameti olan Yalova’ya tayin oldum. Şimdi sağlık kurulu raporunun yenilenmesi istendi, ben de aynı geçen yıl tayinde kullandığım gibi rapor aldım ve aldığım raporda bakmakla yükümlüdür şeklinde bir ibare yok (geçen yılki raporda da yoktu) şimdi il mem bana bu rapor geçerli olmayabilir diyor, ben de geçen yıl bu raporla tayin geldim o zaman kabul görmüştü şimdi nasıl olmuyor diyorum, kafam karıştı sizce mevcut raporum yeterli olur mu , tşklr

   • Onkoloji hastası olduğu, hastalığının geçmişi ifade ediliyor ve hastanemizde takibi yapılmaktadır şeklinde belirtiliyor

   • Raporda mevcut hastalığının durumundan bahsediyor ve ayrıca adı geçen hastanın hastanemizde takibi yapılmaktadır şeklinde bir ifade var karar kısmında bakmakla yükümlü dur ifadesi yer almıyor ancak geçen yılki raporda da bakmakla yükümlüdür ifadesi yoktu aynı bu yılki raporunda belirtilen ifadeler vardı