Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Öğretmenlerin özür grubu atama yer değiştirme başvuruları başladı. Sağlık özründen atama isteyecek öğretmenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekmekte olup ogretmenlericin.com olarak sağlık özrü başvurularına ayrıntılı olarak değinelim.

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Özür grubu başvurularında en çok başvuru eş durumu atamasına sonrasında ise sağlık özrü atamasına yapılmaktadır. Ocak ve Ağustos ayı sağlık özrü başvurusunda iki türlü sağlık özrü atama başvurusu yapılmaktadır. İki durumda birbirinden farklı olup birbirine karıştırılabilmektedir. Özür grubu atamasında sağlık özrü isteyecek öğretmenlerden istenen belgeler ve diğer hususları açıklayalım.

SAĞLIK MAZERETİNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

Öğretmenler iki türlü sağlık özrü durumundan başvuru yapabilir, bunu belirtmiştik. ogretmenlericin.com olarak ayrı ayrı bu durumları ele alalım.

Birinci durum:

Hastalığın Tedavisi Mümkün Olmayanlar;

Öğretmenin kendisi hasta ise ya da eşi hasta ise, yine aynı durum (hasta olması) çocukları için geçerli ise öğretmen bu durumdan kaynaklı sağlık özrü başvurusu yapabilir. Bu durum içerisinde sağlık özründen yararlanılması için anne, baba, vasi olunan kardeşin de hasta olması durumunda tayin başvurusu yapılabilir.

Sağlık Özrü Başvuru

a ve b kısmında belirtilen kişilerin hastalığı öğretmenin görev yaptığı yerde tedavi edilemiyorsa ve bu kişilerin sağlık durumu öğretmenin görev yaptığı yerde tehlikeye düşüyorsa sağlık kurulu raporu alınacak ve tedavi olmak istenen yere tayin isteyecek. Bunu örneklendirelim;

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde görev yapan bir öğretmenin hastalığının tedavisi orada mümkün değilse bu öğretmen arkadaşımız resmi ya da özel hastaneden sağlık kurulu raporu alacak. Bu hastalığın tedavisi Manisa’da yapılabiliyorsa ve buraya tayin istemek istiyorsa buraya tayin başvurusunda bulunabilir. Bunun için Manisa’da ya da Bingöl’de sağlık kurulu raporu alacak. Öğretmenin hastalığı için Bingöl’de tedavisi mümkün değildir, burada görev yapmaya devam ederse sağlık durumu tehlikeye düşecektir, bu yüzden tedavisinin mümkün olduğu bir yere (Örnek Manisa) atanması uygundur. Buna benzer bir ibare olması sağlık kurulu raporunda yeterli olacaktır. Bu birinci durumda geçerli husus içerisinde öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu ve öğretmenle birlikte yaşayan anne, baba ve vasi kardeş için geçerlidir.

İkinci Durum;

Sağlık Kurulu Raporu İle Yer Değiştirme;

Ağustos 2017

İkinci durum, birinci durumdan farklı. Bu durum sadece anne, baba ve vasi tayin edilen kardeşin hastalığı için geçerlidir. Eğer anne, baba ve vasi tayin edilen kardeş rahatsızsa, rahatsızlığı da ciddi bir boyuttaysa sağlık özrü tayini istenebilir. Bunun için hasta olan kişiye özel hastane ya da devlet hastanesi farketmez bir sağlık kurulu raporu alınması lazım.

“Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” bu ibare raporda şarttır. Alınan raporda bu ibare yoksa öğretmen sağlık özrü başvurusu yapamaz. Rapor çıkartılırken bu ibarenin olması gerekmektedir. Öğretmenler İçin sitesi olarak bunu da örneklendirirsek; Şırnak’ta görev yapan bir öğretmenin Trabzon’da yaşanan annesi rahatsızsa ve Trabzon’da bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporunda belirttiğimiz ibare yazılıysa öğretmen Trabzon’a sağlık özrü başvurusu yapabilir.

İstenen Belgeler

Sağlık özrü başvurusu yapacak öğretmen istenilen yukarıdaki belgeleri temin etmek ve okuluna göndermek zorundadır. Okul ilgili evrakları sisteme yükleyecek ve onay verecek. Sonrada sırasıyla milli eğitim müdürlükleri onaylayacak. Özetlersek;

Sağlık özrü başvurusunda bulunacak öğretmenler;

 • Son altı ay içinde alınmış sağlık kurulu raporu (Raporun geçerlilik süresi kısmında eğer ‘”sürekli” yazıyorsa sağlık raporunda süre şartı aranmaz)
 • Kardeşine vasi tayin edilenlerden mahkeme kararı istenir
 • Aile kayıt örneği
 • Öğretmenlerin sağlık durumu özründen yer değiştirmeleri için ibraz edecekleri sağlık kurulu raporunda:

Hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini belirtilmiş olması gerekiyor. (Birinci durum) Anne, babası ya da yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeşlerinden birisi için “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi bulunan sağlık kurulu raporu (İkinci durum)

Sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL

Sosyal Medyada Paylaşın:

1.093 yorum

 1. MERHABALAR, BABAM KANSER HASTASI VE GIRTLAĞI ALINDI BOĞAZI DELİK VE KONUŞAMIYOR.ENGELLİ RAPORU ALDIK YÜZDE YÜZ.ÇALIŞTIĞIM İLÇE İLE AİLEMİN OLDUĞU İLÇE FARKLI İLLERE BAĞLI. BENİM İKAMETGAHIMDA AİLEMİN YANINDA RAPORU ALDIKTAN SONRA SAĞLIK ÖZRÜNDEN TAYİN İSTEYEBİLİR MİYİM? İKAMETGAHIMIN ORDA OLMASI SORUN TEŞLİK EDERMİ, ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

 2. Merhaba. Ms hastasıyım. Büyükşehir de fakülteye uzak bir ilçe de yaşiyorum. Merkez ilçelere sağlık özrü başvurusu yapabilir miyim? bULUNDUĞUM İLÇEDE NÖROLOJİ VAR AMA fakülte hastanesinde tedavim. kadrolu öğretmenim. zamana bağlı olmaksızın başvuru yapabilir miyim? tesekkürler

 3. Merhaba.Annem astım hastası.sözleşmeli öğretmen olarak 1 aydır görev yapıyorum.Şırnakta hava çok sıcak ve hava çok kirli olduğu için astım hastasını tetikliyor.Burda astımın tedavisi var fakat hava kirli olduğu için sıkıntı yaşıyoruz.Annemin ikamet Adıyamanda acaba Adıyamana tayin isteye bilir miyim?Raporu nerden almalıyım?Adıyaman olur mu?

 4. İyi günler.Ben şırnakta sözleşmeli öğretmen olarak 1 ay önce göreve başladım.Annem astım hastası.şırnakta tedavisi var fakat havanın sıcak olması ve havanın kirli olması hastalığı tetikliyor.Hastanın hayatını tehlikeye atıyor.Ne zaman sağlık özrüne baş vurabilirim.Annem Adıyamanda raporu Širnaktan mi yoksa Adıyamandan mi almamız lazim.

 5. Merhaba.Ben Mayıs 2019 da Van Bahçesaray atandım ve sözleşmeli öğretmenim.Annem 100 de 100 Engelli Kalp Hastası. 1) Sözleşmeli olduğum için başvuruda bulunabilir miyim? 2) Başvuru ilçeden il merkezi içi yapılabilir miyim? teşekkürler.

 6. Merhabalar benim de annem kanser hastası sağlık özrü atamasına başvurmayı düşünüyorum bugün aldığımız raporda Dahiliye ve Onkoloji uzmanı olan yerde takibi ve tedavisi gerekir oy birliğiyle karar verildi ibaresi yazılmış bu yeterli olacak mı?

  gerekir

  • Şubat 2019 atamasıyım. 22 nisan 2019 göreve başladım. Bulunduğum ilde annemin tedavisi yok. Aday öğretmenim dilekçem ile tayin isteme hakkım var mı ?

 7. Merhaba ben sözleşmeli öğretmenim Şırnakta görev yapıyorum annem kanser hastası ve Şırnakta annemin tedavi edileceği bölüm yok. Sağlık raporunu Şırnaktan mı almalıyım bir de annemin ikametgahının burda olması gerekir mi ? cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhaba, annenizin ikametgahı tayin isteyeceğiniz yerde olsun. Şırnak’tan annenizin tedavisinin orada mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporu alın.

   • Merhaba. Annem tedavisini İstanbul Cerrahpaşada görüyor iki üç aylık periyotlarla ikametgahı memlekette. İstanbula tayin isteyebilir miyim.

 8. Merhabalar.Babam için aldığım sağlık kurulu raporunda ibare olarak”Bakıcıya ihtiyacı vardır.”bu ibareye istinaden sağlık özrü atamalarına başvurabilir miyim

 9. Merhaba hocam saglik ozru icin belirli bir takvim varmi yoksa istenilen zamanda basvuru yapiliyormu?

   • merhaba editör.Annemize Sağlık özrü raporunu görev yaptığımız il dışından alabilirmiyiz.(şanlıurfa ilinde tedavisi yoktur ibareli raporu)Birde sağlık özrü için farklı iller seçebiliyormuyuz.İlla annemizin ikamet adresimi olması gerekiyor?

 10. Merhaba Hocam. Ben doğuştan kalp hastasıyım. çalıştığım ilçedeki hastanede ilgili bölüm yok. Sağlık özrü atamasına başvuru yapabilir miyim? yapabilirsem raporu çalıştığım ilçedeki hastaneden mi almam gerekiyor? Teşekkür ederim

 11. iyi günler
  eşim organik olmayan psikoz hastası tedavisi mümkün değil kendisi çalışamıyor istanbul da görev yapıyorum.eşimin bakımı zor olaya başladı bu yüzden eşimin ailesinin yanına tayin istiyoruz. nasıl bir rapor alabilirim ? başkasını güç ve yardımı olmaksızın hayatını idame ettiremez diye rapor alsak kullanabilir miyiz ?

 12. Sayın editör sözleşmeli öğretmenim çocuğumun raporunda şu şekilde yazmakta epilepsi tanısı hasta .x hastanesinden çocuk nöroloji kıliğinde takipli hastadır. Bulundu şehirde çocuk nöroloji bulunmamaktadır EGG Lelerinde keskin dalga pateni devam ettiğinden çocuk nöroloji de takip ve tadivisinin devamı uygundur yazmakta bu raporla sağlık özrüne başvuru yapabilirmiyim

 13. İyi günler, ben sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum halam beni evlatlik olarak aldı mahkeme karariyla şuan halamın nüfusunda görünüyorum. Halamın sağlık raporu var ben bu durumda sağlık özründen yararlanabilir miyim? Böyle bişey mümkünmüdür

 14. Merhaba hocam,annem babam sağ fakat halam beni mahkeme kararıyla evlatlik olarak aldı kimsesi olmadığı ve sağlık problemi olduğu için hastalığından dolayı da aylık maaş alıyor ben de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum halamın nüfusa kayıtlı olduğum için sağlık özründen faydalanabilir miyim?

 15. Babamın halası mahkeme kararıyla beni evlat edindi halam nüfusuna aldı ben de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum halamın sağlık raporunu kullanarak sağlık özründen yararlanabilir miyim?

 16. Merhaba eşim önümüzdeki atamada sözleşmeli öğretmen olarak atanacak.Eşimin annesi kanser hastası eşim atandıktan hemen sonra hiç çalışmadan annnesinin olduğu yere gelebilirmi yada bir yıl çalıştıktqn sonra? Gelirse annnesi vefat ederse sözleşmeliolduğu için durumu ne olur? Bendememurum benden yararlanabilirmi?

  • Merhaba, eşiniz atanacak gidip göreve başlayacak. Sonra sağlık kurulu raporu ile annesinin olduğu ile tayin başvurusu yapacak. Eğer tayini çıkarsa ve annesi vefat ederse eşiniz eski yerine gitmez, sağlık özründen dolayı atandığı ilde çalışmaya devam eder.

 17. Hocam eşim bir hafta önce sözleşmeli öğretmen olarak atandı. Annesinin raporunu çıkarırsak ve ibareyi yazarsa doktor hemen sağlık özrüne başvurabilir mi? Yani herhangi bir başvuru süresi var mı yoksa raporu alarak istediğimiz zaman başvurabilir miyiz? Şimdiden teşekkür ederim….

  • Sözleşmeli öğretmenlerde sağlık özrü için bir atama takvimi yayınlanmadı. Sağlık raporunu çıkartarak hemen dilekçe ile başvuru yaparsınız. Ancak atamasının olması kesin değil.

   • Nasıl yani hocam eşimin annesinin raporunda 2. İbare olan: Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ifadesi yer almasına rağmen başvuruda bulunsa atama kesin olmuyor mu?

 18. merhaba. benim çocuğumun yüzünde bir kitle var 3 ayda bir çocuk onkolojisi takip ediyor. görev yaptığım ilçe ve ilde çocuk onkolojisi bölümü yok. sağlık mazeretinden yararlanabilirmiyim. çocuk ameliyat edilirse bu durumda sonlanabilir o zaman tekrar eski görev yerimize dönmemiz mi gerekiyor.

  • Merhaba, sağlık kurulu raporu alırsanız sağlık özrüne bağlı tayin istersiniz. Sağlık sorunu ortadan kalktığında eski görev yerinize göndermezler.

 19. Merhaba Gebze de 10 yıldır sınıf öğretmeniyim ben alerjik biriyim 2 buçuk yaşında kızım var oda alerjik astım malum gebze nin havası berbat havası temiz biryer gitmek istiyoruz bu sebeble rapor alıp tayin istemek istiyoruz yanlız bazı yerlerde okuduğum kadarıyla atamayı direk bakanlik mi yapıyor yoksa tayin döneminde yer isteyebiloyormuyuz istediğimiz yerde açık yoksa ne oluyor

  • Merhaba, ilgili sağlık kurulu raporunu alacaksınız ve en yakın dönemde (Ağustos 2019) sağlık özrü başvurusunda bulunacaksınız.

 20. İyi günler.Ben İstanbul’da görev yapıyorum.Şeker,tansiyon,kolestrol ve kalp hastasıyım.Aynı zamanda panik atak hastalığım var.Sağlık kurulu raporu ile Ege bölgesine tayin mümkün müdür?

   • Merhaba editör.Ben şunu merak ediyorum.Ben sözleşmeli öğretmenim.Annem rahatsız istanbulda yaşıyor.Alınacak sağlık raporunun görev yaptığım ilden mi annemin yaşadığı yerden mi alacağım?Birde alınan rapor il sağlık müdürlüğü mü inceliyor yoksa milli eğitim mi?Red cevabı alınan var mı?

    • Merhaba, sağlık kurulu raporunu görev yaptığınız ilden alabilirsiniz. Aldığınız sağlık raporunu milli eğitim müdürlükleri ve bakanlık inceliyor. İlgili raporda hata, eksik vs varsa ret cevabı alanlar oldu.

     • Merhaba şu durumda annemin bulunduğu yerden yolculuk yaparak gelmesi mümkün değil.İstanbuldan alsak sıkıntı olmaz.Cevap için teşekkürler.

 21. merhaba sayın editör. öncelikle şunu öğrenmek istiyorum. sözleşmeli aday öğretmenler sağlık özrü için başvuru dönemlerinde sağlık raporunu alıp başvuru yapabilirler mi?bir diğer öğrenmek istediğim. annem diyabet hastası kendisine bakacak kimse yok.ben başka bir ilde görev yapıyorum.annemin bulunduğu ilden sağlık kurulu alıp, rapordada istenilen ibare yazması halinde bulunduğu yere tayin isteyebilirmiyim? şimdiden teşekkürler.

 22. Merhaba. Benim sürekli hapşurmama, gözlerimin ve burnumun şişmesine sebep olan çok yönlü alerjim var. Bulunduğumuz ilçe de dağ taş meyve bahçeleriyle dolu. Burda özellikle kış mevsimi haricinde hayat çekilmez oluyor. Bu durum sağlık özrüne tabi olur mu? Teşekkür ederim.

 23. Merhaba,
  Maraşın bi kasabasında öğretmenim eşimle boşanma aşamasındayım psikolojik olarak yıkılmış durumdayım kaldığım yerde psikoloji bölümü yok kayseriye ailemin yanına özür durumuyla gidebilir miyim ?

 24. Hem annemin hem babamın rahatsızlığından dolayı endokrin bölümünde sürekli olarak takip edilmeleri gerekiyor.Benden başka ilgilenecek kimse de yok.Bunun için sağlık özrü yapmak istiyorum ama bulunduğum ilçedeki Meb kabul etmiyor.Sağlık özrünün belli tarihleri var ona göre başvuru yapabilirsin diyor.Ne yapmalıyım ?

 25. Merhabalar, hem aday hem sözleşmeli öğretmenim annem kanser tedavisi görüyor. Sağlık özrüne bağlı yer değiştirme hakkım var mı acaba? Bi de belli başvuru tarihleri verilmiş sağlık özrü için sadece o tarihlerde mi başvuru yapılabiliyor yoksa yıl içinde her zaman başvuru yapılabilir mı?

  • Merhaba, sözleşmeli öğretmenler için belli başvuru tarihleri yok. İstenilen evraklar ile dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 26. gaziantep karkamış köy okulundayım.ulaşım çok büyük problem. annem beyin kanamsı geçirdi sonrasında pıhtı attı inme indi. sık sık tekrarlıyor. ileri derecede kalp, yüksek şeker ve tansiyon hastası. tek başına yaşamını sürdüremiyor. evde bakım hizmeti alıyoruz.benim bulunduğum yerde bakımı çok zor. tek başıma hem çalışıp hem bakamıyorum. maaş belli. bakıcı kira ve diğer masraflar aşıyor beni. benim sorum şu. ben annemin yanına nasıl gidebilirim. yada antep merkeze nasıl tayin isteyebilirim. memlekette gidersem. ablam ile birlikte bakımını yapabilirim. ablamda tek başına bakımı yapamıyor. ocak ayında başladım göreve

 27. Merhaba, annem kanser hastası ve yardımsız yaşayamaz raporu var. Sağlık özrü ataması için belli başvuru tarihleri varmış galiba onları beklmek zorunda mıyım? Yoksa istenilen tarihte başvuru yapılabiliyor mu? Bu konuda bilginiz varsa lütfen yardımcı olur musunuz

  • Merhaba, başvuru tarihlerini beklemeden de dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz ancak MEB vereceği cevapta sizin başvuru zamanınızı beklemenizi isteyecektir. Ağustos ve Ocak ayında isteyebilirsiniz.

 28. Merhaba köy okulunda çalışıyorum. Kalbimde ritim bozukluğu, kalp kapakçığında üfleme ve kalp perdesinde delik var. Çalıştığım köy ve ilçede tedavisi yok bunun için sağlık raporu alıp tayin isteyebilir miyim

 29. Iyi geceler sayın editör. Ben de 2.yilimda sözlesmeli bir öğretmenim. Bir arkadaşın paylaşımına yorum da yapmistim da kendim de annemden ötürü sağlık özrü yapmak istiyorum. Acaba şu an başvuru yapsam dilekçe verip rapor alsam bu hakkımı kullanabilir miyim yoksa 2018 ağustosta böyle bir hak verilmişti yine duyuru yapılmasını mi beklemek gerek yardimci olursaniz çok sevinirim

 30. Annem Alzheimer hastası ve yatalak durumda Kendi yaşamını desteksiz sürdüremiyor Kardeşim öğretmen sağlık kurulu raporuyla tayin isteyebilirmi

 31. Merhabalar. Annem kanser hastası,başkasının guc ve yardımı olmadan yaşamını sürdüremez raporu var.Fakat bulunduğum ilde onkoloji servisi mevcut. Kadrolu öğretmenim ((Tayin döneminde)) başkasının güç ve yardımı olmadan yaşamını sürdüremez raporu ile başvuru yapabili miyim acaba.simdiden Tesekkurler.

   • Sayın editor bazı arkadaşların tayin dönemine bağlı kalınmadan tayinleri çıkmış,hangi durumlarda dilekçe ile tayin olunabiliyor bizi aydınlatabilir misiniz,tesekkurler

 32. Merhaba hocam üç ay önce doğu Anadolu’da bir ile sözleşmeli olarak atandım. Atanırken her iklim şartında çalışıyorum raporunu atandığım ile verdim. Kendim küçüklüğümden beri astım hastasıyımm. İlk verdiğim raporda göğüs doktorunun imzası yok. Daha sonra sağlığımı bildirir durum bildirir raporu aldım raporda hasta Küçüklüğünden beri astım tedavisi görmektedir soğuk aşırı sıcak durumlar hastanın hayati tehlikesinin gündeme getirmektedir öğretmenlik yapmasına engel değildir yazıyor. Ben şimdi sağlık özürü ne başvursam nasıl bir sonuç ortaya çıkabilir ?cimr yazdım onlarda görev yaptığım yere göndermişler İki rapor birbiriyle çelişmektedir yazıyor. Bundan sonraki süreçte sizce ilgili belgeleri bakanla göndereyim mi ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim Allah razı olsun

 33. Merhaba sinif ogretmeniyim.iki buçuk yaşındaki kızım doğduğundan beri alerjik her hafta hasta oluyor alerji ilaçları ve antibiyotik kullanıyoruz. Gebze’de yaşadığımız için hava kirliliği hastalığını tetikliyor. Sağlığı için daha uygun bir yere tayin için alacağımız sağlık raporunun içeriği ne olmalı. Bu atmayı sadece bakanlık mı yapıyor yoksa bu rapor ile özür durumu atamaları döneminde tayin isteyebilir miyim.

  • Merhaba, çalıştığınız yerin çocuğunuzun sağlık durumunu tehlikeye düşürdüğüne dair sağlık kurulu raporu alacaksınız. Bu raporla birlikte Ağustos veya Ocak döneminde sağlık özrüne bağlı yer değiştirmesine bağlı tayin isteyeceksiniz.

 34. Arkadaslar merhaba eşim şirnakta sozlesmeli ogretmen.benim rahatsizligimdan oturu rapor aldik ve sirnaktan da ilde tedavisi yoktur diye rapor aldik simdi dilekce yazicaz dilekcede birden fazla il yazabiliyor muyuz bide istedigimiz ilde acik yoksa sozlesmeli ogretmenlikte il emrine mi veriliyor yoksa red cevabi mi veriliyor?

 35. Hocam merhaba ben sozlesmeli ogretmen olarak gorev yapmaktayim eşimden dolayı saglik özrüne başvurucam saglik bildirir rapor aldim ve çalıştığım ilden de bu hastalığın tedavisi bu ilde mümkün değildir yazısıni da aldim.suan dilekce yazicam.dilekceye birden fazla il yazabiliyor muyum eger istedigim ilde acik yoksa tayinim gene de çikar mi

  • Merhaba sayın editor. Hocamız şimdi basvursam diye yazmış da acaba şu an sağlık özrüne başvurmak mümkün müdür? Şu an sözlesmeli öğretmenlerin öyle bir hakkı yok bildiğim kadarıyla. Başvuru yapılabilir mis sizce

 36. İyi günler çocuğum havale geçirdi ve bulunduğum şehirde çocuk nöroloji doktoru olmadığı için başka şehire sevk ettiler ve 3 ay da bir kontrole gelmem gerektiğini söylediler bu özür tayini yapabilirmiyim ve raporu tedavi gördüğü hastaneden mi almalıyız

  • Babam kanser hastası tedavsii yoktur belgesini aldım il sağlıktan fakat babamın bulunduğu ilde norm yok yakın bir ili dilekçemde yazsam olur mu birde tedavisi yoktur belgesinin süresi kaç aydır

 37. Merhaba ben Ağrı’da sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum annemin hastalığının ilde tedavisi olmadığına dair belge aldım diğer evraklarla bakanliga ulaştırdım acaba ne kadar zamanda dönüş yapiyorlar?ben mi arayacağım onlar mi bilgi verecekler

  • Merhaba Ebru Hanım. Sonuç ne oldu? Bende başvuru yapmak istiyorum. Özel bir gün aralığı var mıdır? Bir de benin annemin yüzde seksen özürlü raporu var ama babamın sağlık sorunu yok. Bu sorun oluşturur mu? Babam olduğu için reddedilir mi acaba? Sizde süreç nasıl işledi. Cevap verirseniz çok memnun olurum.

 38. Merhaba ben iltihaplı romatizma tedavisi görüyorum. Tedavi oldugum romotolog 5 saat uzakta.En yakın romotolog 1 saatlik mesafede var. Sağlık raporunu bulunduğum ilçeden mi alacağım? Ayrıca gideceğimiz yere km fark eder mi?

 39. Hocam oğlum astım hastası bulunduğum ilde bölüm yok araştırma hastanesinden üç hekimli bir rapor aldık bu rapor tayin istemek için yeterli mi acaba

 40. merhaba hocam ben kadroluyum babamin yüzde 91 engelli raporu var engelli maaşı aldiğı için bakmakla yükumlü değilim resmiyette babmin raporuyla tayin istemem için resmiyette bakmakla yukumlu olma şartı varmi

 41. Merhabalar babam akciğer kanseri sağlık özrü başvurusunda bulundum Samsun a, tayin dönemi dışında. Bi ilçesinin köyüne vermişler gidş geliş yapmam mümkün değil. İlişki kesmedim, İptal ettirmek için ne kadar zamanım var bilgisi olan var mı?

 42. Hocam benimde babamın kalp damarlarindan sağdaki %90 üstü soldaki %65 üstü tıkalı. Ayrıca prostatı var. İşitme kaybı var cihazla giderdik bunu . Görme de ise yine sorun var. Acaba rapor çıkarabilir miyim veya özür grubunda tayin isteyebilir miyim ?

  • Bu rahatsızlıklardan dolayı bir doktor ile görüşün. Sağlık kurulu raporu verirse sağlık özrü başvurusunda bulunabilirsiniz.

 43. Hayırlı günler. Açıklamanızda yer alan ikinci bölüm için sözleşmeli öğretmen atama başvurusu yapamıyormuş. O durumdan sadece kadrolular yararlanabiliyormuş. Bu durum hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz acaba

 44. Merhaba hocam ben şuan adaylık sürecinde sözleşmeli bir öğretmenim atandığım ilde hastalığımla ilgilenen bölüm yok. AdaylığıM kalkmadan Özür grubundan tayin isteme hakkım var mı?

 45. Mrb hocam annemin sağlik raporunda SÜREKLİ ibresi var ancak 6 ay şarti sağlik raporunda süreklilik yokmuş o durum engelli raporunda varmiş.

 46. 1-Hocam benim bir sorum olucak annem için rapor aldım başkasinin güç ve yardimi olmaksizin… Boş norm olmamasindan atamam olmadi atama döneminizi beklemeliyim.

  • hocam öncelikle geçmiş olsun.bende annem için sağlık raporu çıkaracam.annemin ileri derece şeker hastalığı var bunun için rapor verirler mi nasıl oluyor biraz bilgilendirseniz sevinirim.ben sözleşmeli aday öğretmenim. bulunduğum ilçeye yer dğiştirmem için raporu özel veya resmi hastaneden mi almak gerekiyor acaba

 47. Merhaba. Ameliyat sonrası belimde 20 küsur platin mevcut. Buna bağlı olarak atanmam için ekpssden kontenjanla girebilir miyim

 48. Merhabalar ben Urfa nin Hilvan ilçesinde ogremenim.annem kanser hastalığını çok şükür atlattı.ancak belli aralıklarla kontrole gitmekte.annem ile babam ayrı.kardesim şehir
  Dışında okumakta.saglik özrüne daya. Bağlı tayin istemem mümkünmü?

 49. 2018 Temmuz’da atandım. Adaylığım daha kalkmadı. Buna rağmen evraklarımı teslim etsem tayinim olabilir mi? Bir de illa ki dönem sonlarında mı sağlık özüründen dolayı atama yapılıyor?

 50. Merhaba annemin %84 sağlık raporu var ama raporda tek başına yaşamını devam ettiremez ibaresi yok annemin ikametkahı Eskişehirde fakat şuan başka bi ilde onu şuan bulunduğu ildeki hastanede ekletip Eskişehire tayin isteyebilirmiyim yoksa Eskişehir’deki hastaneden mi olması lazım yardımcı olabilir misiniz ?

 51. Admin sağlık özrü atamasında hastalığın ciddiyeti önemli mi ?Çok ağır bır hastalık değilse bile tedavinin çalışılan yerde mümkün olmadığını belirten raporla kesın gerceklesır mı bu atama

   • Merhabalar ben de annemin rahatsızlığıyla ilgili özür grubu atamasına başvurmak istiyorum. Babamın da memura olması bu duruma engel midir?

 52. Merhabalar..Babam kalp krizi geçirdi geçen sene anjiyo yapıldı ve kalbine stent takıldı o raporla sağlık özrü ile gidebilir miyim

 53. Hocam klavuzluk bir durum yok sağlık özrü tayini tarihe bağlı olmadan gerçekleşebilir sözleşmeli öğretmenim temmuzda atandim ben gerekli raporlarımı (tedavi edilemez raporu) il milli eğitim aracılığıyla bakanlığa yolladım ve bu hafta kararnamem geldi ilişik kesip tayin olucam

  • Hocam bu konu ile ilgili benimle iletişime gecebilirmisiniz çok zor durumda kaldım ve kimseden net bilgi alamadım.siz yasamişsiniz olayı.3 çocuk annesiyim babam hasta.beni ararmisiniz nasıl bir yol izlediniz konuşmak istiyorum. (Editör notu: Telefon numarası yazmayın. E-posta adresinizi yazın.)

  • Mrb Ebru hocam ben goz tansiyonu hastasıyım. Tedavim gorev yaptığım yerde mümkün degil Adana da tedavi oluyorum 2 ayda bir gidip. Bugun il saglik müdürlüğüne basvurdum. Milli egitim müdürlüğü raporu bize getir sozlesmelilerle ilgili bir yazı geldi mi sizi ararız dedi. Acaba bakanliga göndermelerini mi söylesem birde adana üniversitede hastanesinden orda tedavi olduğuma dair rapor almalı miyim tesekkur ederim şimdiden.

   • Hocam başta benim de raporumu yollamayacaklardi ama ben ısrarcı oldum çünkü sağlık özrü tarihe bağlı değil siz de ısrarcı olun bakanlığa yollanması konusunda. Tedavisi mümkün değildir raporu aldıysanız yeterli olur zaten Bakanlık eksik evrak olursa dönüş yapıyor tamamlayın diye

  • merhaba hocam ben bitlise yeni atanan sözleşmeli aday öğretmenim.sağlık özrüne bağlı raporu bitlisten mi almalıyım yoksa memleketimden de alabilirmiyim. ayrıca ben şeker hastasıyım ve bitlisin bir ilçesinin köyünde görev yapıyorum.bu durumda rapor alsam yer değiştirebilirmiyim.. teşekkür edrim.

   • Hocam ben görev yaptığım ilden aldim ama baska yerden alanların da kabul edilmiş diye duyum aldım. Raporunuzu aldıktan sonra her türlü yer degistirirsiniz hocam

  • Ebru hicam, benim de babam kanser hastası. Sağlık raporunu yeni aldım. atama dönemi dışında tayin istedim sizin gibi.bugun evraklarımi milli eğitime verdim.sizin ne kadar sürede sonuçlandı tayin işlemleriniz, yani kararname kaç günde geldi? Uzun sürer mi?

  • Hocam tek şart o ibare mi bende sozlesmeliyim raporu çıkardığım an başvurabilir miyim . Ogretmenim ben bide Çaldıran görev yerim yardımcı olsanız

 54. Merhaba annem kalp hastası ve bel fıtıgı tansiyon var kendisiyle yasayan erkek kardesim var kendi işini görmekte zorlanıyor rapor cıkarsam tayin hakkım olur mu

 55. hocam merhaba ablam 4. evre kemik metestaz kanser hastası evli çanakkalede yaşıyor. tedavisi orada devam ediyor. mahkemeye vasi ataması için başvuru yaptık fakat akıl sağlığı yerinde olduğu için hakim karar için mahkemeyi erteledi.çünkü akıl sağlığı yerinde olan birini kısıtlamak istemedi ve danıştay kararlarını inceleyeceğini belirtti. sürekli kemoterapi alıyor ve %80 engellilik durumu var.tayin başvurusu için sağlık kurulu rapaoru aldık. desteğe ihtiyacı var ben bu atama sürecinde nasıl bir yol izlemeliyim. çok çaresiz kaldım.

 56. Merhaba sözleşmeli aday öğretmenim.Acaba bu özür grubu atamalarında sözleşmeli öğretmenlerde sağlık ozrunden faydalanabilecek mi?Bilgilendirirseniz sevinirim

 57. Merhaba sözleşmeli öğretmenlere bu özür grubu atamalarinda sağlık özrü verildi mi acaba? Aday öğretmenim bilgilendirirseniz sevinirim..

  • Merhaba, Ben bu konuyla ilgili CİMER’e birkaç kere yazı yazdım. Öğretmen Atama Daire başkanlığından gelen son yazı aynen şu şekilde. “Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık nedeni ile yer değiştirme işlemleri zamana bağlı olmaksızın yapıldığından bu konudaki evraklarınızı okul ilçe ve il aracılığı ile bakanlığımıza göndermeniz halinde durumunuz incelenebilecektir”

 58. Yeni atanmış bir aday öğretmenim.Annem kanser hastası % 48 oranında bir raporu var ve atandığım ilde tedavisi yok.Sözleşmeli öğretmenler için belli bir takvim yok ama kendi hastalığından dolayı dilekçe verenlerden kabul olanlar oldu. Bizim neler yapmamız gerekiyor bu süreç içerisinde bilgi verebilir misiniz?

 59. Anneme saglik kurulundan rapor aldik ancak raporda “hastanın ortopedik rahatsizliklari ve durumu itibariyle yardima ihtiyaci vardir” yaziyor.Bu durumda başvurum kabul olur mu.Teşekkurler.

 60. Annem benim yanımda kalıtımaydın merkezde kalıyoruz ikametgah da böyle ancak ben aydin in bir ilcesindegorev yapıyorum aydin merkeze tayin isteyebilir miyim

 61. Sağlık özrü için gerekli tüm belgeleri aldım meb e yolladım hatta atama başkanlığında bir kadınla iletişime geçtim bana istediğimiz belgeleri yollamıssiniz tarih beklicez atama için dedi fakat hala duyuruya çıkan bir tarih yok cimere yazdım tek çare

  • Mrb hangi belgeleri hazırladınız acaba? Meb in istediği belgeler neler ? Rica etsem Bizi de bilgilendirir misiniz ?

   • Merhabalar. Ben esimden dolayi bu hakkı istedim esim böbrek nakli hastaneden organ nakli merkezi olan yerde tedavisi gerekmektedir yazılı rapor, sağlık özrüyle tayin talep ettiğim il ve ilçenin yazılı olduğu dilekçe verdim

  • Sözleşmeli sağlık özrü (anne ve babasının hastalığından dolayı ) hangi belgeler isteniyor?

 62. Değerli arkadaşlar yine mazeret ataması yine hüsran. Sözleşmelilere yine ocak-şubat mazeret ataması yok. Durumla ilgili ben CİMER’e yazdım sizlerde yazarsanız daha dikkat çekici olabilir.
  İstek iletisi yazdıktan sonra iletilmesi istenen kurumu MEB olarak işaretlersiniz. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

 63. Merhaba sözleşmeli öğretmenim bu yıl atandım.Annem şeker hastası bu rahatsızlıkla ilgili rapor alıp sağlık özrü tayini isteyebilir miyim rapor oranının kaç olması gerekiyor teşekkürler

 64. merhaba.ben sözleşmeli öğretmenim. 2.yılım. annemde koah hastalığı var ocak atamasında sağlık özrü ıisteyebilir miyim? 9 gün kaldı ama herhangi bir haber netlik yok. bize bu hak verildiğine göre şubat atamasında da kılavuzda yer alır mı acaba

 65. Merhabalar ben sözlesmeli ogretmenim. Bu yil 2. Yilim Gaziantepte yasiyorum. Fakat atandigimdan beri surekli rahatsizlanip rapor almak durumunda kaliyorum. Sanirim hava sartlari bana uygun degil her hafta rahatsizlaniyrum. Bu durumda saglik ozrune basvurmam mumkun mu? Tesekkurler.

  • merhaba, MEB’in yayınlayacağı özür grubu kılavuzunu bekleyelim. Eğer sözleşmeli öğretmenlere hak tanırlarsa detaylar size uyuyorsa istersiniz

 66. merhaba kolay gelsin.
  1. ben babam için sağlık kurulu raporu aldım raporu başka ilden almış olmak sıkıntı çıkarırmı?

  2.başvurudan önce başka ili ikamet adresi göstersek tayinim oraya çıkarmı ?
  kolay gelsin

 67. Merhaba annem benimle kalıyor fakat bakmakla yükümlü degilim rahmetli babamdan dolayı emekli 82 yaşında kalp tansiyon ve koah hastasi sağlık grubundan tayin isteyebilir miyim vasi kararı çıkarmalı miyim?

  • Merhaba, annenizin ikametgahı sizin ikametgahınızdan farklı bir ilde olursa ve annenize sağlık kurulu raporu alırsanız tayin istersiniz.

 68. Merhaba hocam. “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi içeren raporu alırken bakıcı olarak bizim ismimizin geçmesi gibi bir şart var mı?

 69. Merhabalar.Kadrolu ögretmenim.Babam üzerinden sağlık özrü tayini istemeyi düşünüyorum.Sağlık raporunu istediğimiz ilden alsak olur mu? İkametgahının olduğu yerden alma mecburiyeti mi var yoksa? Cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhaba, sağlık raporunu şartları taşıyan istediğiniz ildeki hastaneden alabilirsiniz. Ancak biz tayin isteyeceğiniz ilden almanızı öneririz. MEB yayınlayacağı kılavuzda bu konuda değişikliğe gidebilir.

  • Merhaba babam kanser hastası tedavisi yoktur raporu ve başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez raporu aldm faakt babamın bulunduğu ilde norm yok bakanlığı aradm Konya yazabilirsn dedi yakın olarak oraya ikamet mi alacağım babam ve ben

 70. İyi günler ben bipolar duygu durum bozukluğu olan öğretmenim. Bitlis merkezde görev yapıyorum. .sağlık durumu tayini yapabilirmiyim

 71. Benim bipolor duydudurum bozukluğum var. Bitlis merkezdeyim.ililaçlarımı bebek için bırakıyorum ama hastalığım tekrarlıyor. Bebek sahibi olurken terapi görmem gerekiyor. Bitlisteki doktor diyarbakıra gitmen gerekir hamilelikte diyor. Ben sağlık özrüne başvurma hakkına sahipmiyim

 72. Merhaba sözleşmeli öğretmenim. Babamın “baskasının guc ve yardımı olmaksızın hayatınu devam ettiremez” ibareli raporu var. ocak ayında acılacak olan özür grubundan yararlanmam mümkün müdür

 73. Hocam iyi günler, babamın %95 engeli var ve anneminde alerji rahatsızlığı var. Aday sÖzleşmeli öğretmenim. Bana sağlık özrü hakkı verilebilir mi?

  • Merhaba, sözleşmeli öğretmensiniz. Sözleşmeli öğretmenler engellilik durumuna bağlı tayin isteyemez. Yani babanızın engellilik durumu sizin engellilik durumuna bağlı tayininiz için geçerli değil. Annenizin sağlık durumuna bağlı sağlık özrü tayini isteyebilirsiniz bunun içinde annenizin sizin çalıştığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirmeniz gerekiyor.

 74. Merheba ben sözleşmeli öğretmenim ocak ayında sağlık özrü hakkı verilecek mi bilmiyorum ama hastalığımın uzman doktoru il de yok bunun için alacağım heyet raporunu çalıştığım ilden alıp doktor yoktur raporuyla başvurabilir miyim yoksa tayin isteyeceğim yerden mi almalı mıyım raporu?

 75. merhabalar hocam 6 aylık yarık damak dudaklı dogan bir kızım var eşim kadrolu öğretmen tedavisine Ankarada başladık yalnız konyanın ilçesinde ikamet ediyoruz kızımın durumundan dolayı eşim saglik ozru ile ankaraya tayin isteyebilir mi? şimdiden teşekkür ederim

 76. Iyi calismalar..
  Bilgilendirici yaziniz icin tesekkurler.
  Hocam benim annemde bahsettiginiz gibi ibare mevcut ve engel orani % 94 bu sene basinda atandim suan aday ogretmenim sizce annemin yasadigi ile tayin hakkim var mi? Tayin olma durumum olursa aday ogretmenlik surecim nasil isler?
  Tesekkurler

  • Merhaba, anneniz engelli mi? Eğer engellilikten dolayı tayin isteyecekseniz sözleşmeli öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı yer değiştirme hakkı yok. Ancak sağlık özrüne başvurmak istiyorsanız istenilen raporu almanız gerekiyor.

  • merhaba hocam ben bitlis hizan ilçesinin bir köyüne yeni atandım. ocaktaki sağlık özrüne başvurabilirmiyim acaba. bende diyabet hastalığı var buna bağlı olarak raporu görev yaptığım yerdemi yoksa memleketimden mi almalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 77. Merhabalar, babamın rahatsızlıpından dolayı sağlık özrüne başvurmayı düşünüyorum. Farklı illerde ikamet ediyoruz.babam afyonun birilçesinde ikamet ediyor. Ben tercihimde sadece babamın ikamet ettiği ilçeye mi tayin isteyebilirim. İkamet ettiği ilçe küçük boş kadro olmayabilir yakın ilçelerde açılır mı?

 78. hocam kolay gelsin benim çocuğumun yarık damak ve dudak rahatsızlığı var ve tedavisi burada bulunmuyor.Araştırma hastanesinden 3 hekim raporu aldım ve il sağlıktan ”Gaziantep ilinde tedavisi bulunmamaktadır” belgesi alıp bu belge ile sağlık özrü tayini isteye bilir miyim. Tercihler nasıl olacak? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum hocam.

 79. merhabalar, sağlık özrü konusunda birkaç sorum olacak yardımcı olur musunuz?
  Babamın rahatsızlığı için sağlık kurulu raporu aldım Meb’in istediği ifade de yazıyor. Benim sorum
  1-Mebbis’e babama bakmakla yükümlü olduğumu belirtmem gerekiyor mu?
  2- Kardeşim farklı bir ilde kamu görevlisi misafirhane de kaldığı için ikametgahı babamın yanında görünüyor bu durum engel çıkarır mı?
  Bu konu hakkında bilgi sahibi olan öğretmen arkadaşlarım ve editör bu durumlar hakkında yardımcı olur musunuz?

 80. Yeni atanan sözleşmeli öğretmenin işe girelen mebe verdiği sağlam raporından sonra 15 gün sonra aldığı iklim koşulları hayati tehlike oluşturur raporu süreci olumsuz etkiler mi?alınan 2. Raporu meb görebilir mi? Yada gs devam ederken 2. Sağlık rağorunu almak ne kadar doğru?

 81. Sözleşmeli öğretmen olarak doğunun köyüne atandım heyet soğuk iklim koşullarında hayati tehlikesi vardır dedi sağlık özrü için yeterli midir? Güvenlik soruşturması devam ederken bu 2. Raporu almam sıkıntı yaratır mı? İşe giriş raporunda gögüs dr imzası yoktu. Lütfen cevap verin??

 82. Merhaba doğu bölgesinde bir ilçenin köyüne atandım. Kendim astım hastasıyım. Sağlık özrü için soğuk iklim şartları hayati tehlike oluşturu ibaresi yer değiştirme için yeterli mi? ( il dışı) t istenen iller rapora mı yazılacak yoks ayrı bir dilekçeye mi? Cevaplarsanız sevinirim

  • Merhaba, çalıştığınız yerde rahatsızlığınızın tedavisinin mümkün olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeniz lazım.

 83. 1. Aday sözleşmeli öğretmenim, Annem kalp hastası sağlık kurulu raporunda “sağlık koşulları öğretmenin görev yaptığı yerde uygun değildir” ibaresi mı olmalı?

  2. İkemetgahlar nerede olmalı? Annemin kendi memleketimde mi kalmalı?

  3. Annem sağlıktan yararlanmak için tarım sigortası yatırıyor. Bu bir engel teşkil eder mi?

  4. Sağlık kurulu raporunun herhangi ilden alınmış olması fark eder mi?

 84. merhaba ben erzurum ilçeye atandım astım hastasıyım gideceğim ilçede gögüs dr yok. 7 yaşından beri hastayım . Babam da ben 7. Yaşındayken vefat etti annem tansiyon hastası mide vs soru nları var bazen aniden rahatsızlanabiliyor onunla yaşıyorum. Abim var evli başka ilde yaşıyor. Bende rapor almak istiyorum annemi yalnız bırakamam. Benim sağlığımda kış koşullarından olumsuzetkileniyor. Neler yapmam lazım rica ediyorum ne yapmam lazım? Benim olur mu

 85. Sayın Editör muğlakta olan bir konu var.
  Sözleşmeli öğretmenlerde kadrolu öğretmenlerde var olan bazı durumlar eksik ”BAŞKASININ GÜÇ VE YARDIMI OLMAKSIZIN HAYATINI DEVAM ETTİREMEZ” ibaresini bir çok sitede sözleşmeli öğretmenlerde kabul edilmiyor deniliyor ve bu konu bir çok kişinin aklını karıştırmakta. Bazı il mebler bunu kabul etmezken bu ibareyi bazı il mebler kabul etmiş. Örnek olarak : Benim annem rahatsız ve istanbul da yaşıyor annem için yukarıda belirtiğim ibare geçecek şekilde İstanbulda Devlet Hastanesinde Rapor alırsam bu raporu bulunduğum il milli eğitim kabul eder mi?
  Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

 86. Sözleşmeli aday öğretmen olarak ağrı diyadin ilçesinde görev yapmaktayım. Ms hastasiyim. Ve üniversite hastanesi olan bir yerde görev yapmam gerekiyor diye üniversite hastanesinden aldığım bir rapor var.ağrı ilinde de üniversite hastanesi yoktur. Bana görev yaptığın yerden de tedavisi mümkün değildir raporu da almam gerektiği söylendi. Elimdeki rapor yeterlimidir başvuru için. Tedavisi burada mümkün değildir raporunu özel hastanelerden alabiliyor muyuz. Özel hastaneden alınan geçerli olurmu devlet hastanesi mı şart.yardımcı olursanız sevinirim. 3 aydır tedavim aksadı kontrollerim aksadı. Ne yapmam gerek hiç bilmiyorum

  • Çalıştığınız ildeki yani Ağrı il sağlık müdürlüğünden orada Ağrı’da tedavinizin mümkün olmadığını belirten ibarenin olduğu bir resmi belge almanız yeterli olacak.

 87. 1-öğretmen olan Eşimin babasına engelli raporu aldık %89 raporda sadece ağır engelli kutucuğu işaretli ve bakım gerekir yazıyor.Eşimin babası emekli memur bundan ötürü sağlık yönünden eşimin üzerine değil yani bu durumda eşim tayin isteyebilir mi?

  2-Eğer tayin isteyebilecekse Engelli raporuna da ‘Tek başına hayatını idame ettiremez ibaresi eklenmeli mi?

  3-Eğer tayin isteyebilecekse ben de onla aynı anda mı tayin isteyebiliyor muyum yoksa bir sonraki özür grubunu mu beklemeliyim?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 88. Hocam Merhaba, sağlık mazeretine bağlı atamaya ilişkin sorum var. Görev yaptığım ilçede çocuk romatoloji doktoru yok, bağlı olduğum İl’e çocuk romatoloji uzmanı yeni geldi. Ben yine de farklı bir İl’e yani şu an çocuğumun takip ve tedavisinin devam ettiği İl’e atamamı isteyebilir miyim. Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler.

 89. Sayın editör, birkaç gündür bazı il mem ler söz. Sağlık özrü raporunda eksiklik olanları arayıp düzltmelerini istiyor. Dünde Gaziantep il mem yazı yayınladı ve ilçe devlet hastanesinden rapor alanların il devlet ve üniversite hastanesinden rapor almalarını belirtti. 1.sorum neden aynı anda illere yazı gönderilmiyor.
  2. Madem bulunduğun il e bağlı hastaneden alınacaktı bakanlık yazısında neden görev yaptığın yer dendi
  3. Zaten şu anda tüm il hastanelerinde tedavi imkanları mevcut
  4.bu iş gerçekten tatsızlaşmaya başladı. Devlet ciddiyetinden uzak idarecilerle çalılıyorlar belli.
  5.Takvim yayonlamak bu kadar mı zor yoksa biz söz. Öğretmenlere bu hakkı verdik ama şartları taşımıyorlardı demek için mi yapıyorlar böyle

  • Gaziantep tarafından yayınlanan yazıyı göremedik. Yazıyı bize gönderir misiniz? Buna göre sorularınıza ayrıntılı açıklama yapmamız kolay olur.

 90. Babamın rahatsızlığı nedeniyle “Başkasının güç ve yardımı olmadan yaşama devam edemez” ibaresi bulunan raporu aldık. Babamın yaşadığı ilçede tedavi imkanı yok. Bende başka bir ilin ilçesinde görev yapıyorum. Bulunduğum ilçede de tedavisi mümkün değil. Ulaşım sorunu çekmemek için tedavi ettirebileceğim başka bir il merkezine adres taşıyarak sağlık özründen faydalanabilirmiyim?

   • Tayin döneminden birkaç ay önceki adres değişikliği sağlık özründe sorun çıkarır mı?

     • Güncel tayin derken babamın fiilen başvuru döneminde o evde oturuyor olması mı gerekiyor? Tayin isteyeceğimiz ildeki boş evi babamın ikamet ettiğini göstermenin sakıncası olurmu. Şu an ikametgahlarımız farklı illerde. Sağlık özründen tayinimiz çıkarsa eşyalarımızı o adrese götüreceğiz. O zamana kadar o ev boş kalacak.

     • Sağlık özrü tayininizi ne zaman isteyeceksiniz? Örneğin Ocak 2019’da… İşte o dönemde başvurular başladığında ikametgah tayin isteyeceğiniz yerde olmalı.

 91. Sözleşmeli öğretmen sağlık özründen farklı ile geçiş yapınca ilerleyen zamanlarda tekrar rapor yenileyecekmi? Yani gorev yaptığı eski ile gidip orda hastalığın tedavisi yok diye evrakları duzenleyip gonderecekmi?diyelim 1 yılda hastalık geçti dönüp tekrar eski görev yerinemi gidecek?

 92. Arkadaş anlamıyorum buraya bilgi almak için geliyoruz ama öğretmen olduğundan şüphe duyduğum insanlar yarım yamalak soru soruyorlar. Sonra onların sorularına insanlar anlamadıkları için soru soruyorlar ama cevap verme gereği duymuyorlar. Aşağıda ismi Mustafa ve Ali olan kişilere bu lafım. Sizi mem den ne zaman ne için aradılar. Detaylı bilgi versenizde bizlerde bir şey öğrensek. Editör bey bunlara cevap vermemiş bence iyide yapmış. Soruları bile düzgün soramayan nesil öğretmenlik yapıyor….

  • Öğretmen oldugumuz süphe duyarken keske kendinizdende duysaydiniz. Ne zaman ne icin aradilar demissiniz, yorumuma Bugün diye belirtmisim tarih mevcut zaten görebildiyseniz, ve ne içinde aradiklarini söyledim okuyabiliyseniz.Hangi ilde oldugumuda belirttim. Anlayamadiginiz bir yer varsa sorun cevaplayayim ama yine anlamassiniz tam okumadiktan sinra.

   • Ali hocam benim anlamadığım 5 eylüle kadar tüm evraklar bakanlıkta olacaktı. Nasıl olduda sizi 17 eylülde aradılar. Buradan şu çıkarımı yaptın, Bakanlık raporları incelemeye başladı eksik buşduklarını uyarıyor ve tamamlatıyor. Demek ki size olumsuz dönüş yapmayacakkar eğer evrağınız bakanlığa ulaşırsa ve sonuçların açıklanması ekimin ilk haftası olucak. Ama eğer Ekimin sonuna kalorsa hiçbirimiz atanamayız. Çünkü 17 Ekim de okullar norm güncellemeye başlayacak ve Ekimin sonunda Bakanlık sistemden görecek. İşte bu yüzden 1. Ve 2. Kadrolu mazeret atamaları bizlerin istediği doğu ve güneydoğu hariç bölgeleri norm olarak doldurmuş olacak. Buda bizi norm fazlası yapacağı için Bakanlığın özür ataması şartında belirttiği gibi “atamayı istediği yeede boş norm olması halinde yapılır” kısmında zora sokuyor. Imarım normlar güncellenmeden sonuçlar açıklanır.

    • Mehmet hocamevraklar 5 eylule kadar bakanliga teslim edildi. Bakanlik il meblere evraklari eksik olanlar konusunda tedavisinin mumkun olmadigina dair yazi istemis butun daglik ozru basvurulari icin gecerli bir yazi yazmis yani bana şahsi bir dönüş olmadi.Bu arada ben köy/ilçeden ile tayin istedigim icin ilçe hastanesinden romatoloji bölümü yoktur diye yazi aldim İl mebe götürdüm fakat i.kaynaklari müdürü evragimi kabul etmedi Nedeni: bu iller arasi atama ilde tedaviniz yoksa atamaniz olur.bu yazi ilçeden degil il merkez hastanesinden alacaktiniz dedi.Ama Bakanlik ilceden tayin yapilmayacak bu iller arasi tayin demedi? Anlatmaya calistim ama sagolsun iller arasi tayin bu sizin isiniz olmaz, hem romatoloji cok onemli hastalik degil sizden daha ciddi hastaligi zor durumda olanlar var dediler gectiler.Basvuruyu Bakanlik aliyo elimdeki heyet raporunun sonucuna müdür hastaliginiz ciddi degil diyo. Şaka gibi memlekette yasiyoruz.

 93. İyi günler sayın editör sözleşmeli öğretmen sağlık özrü de ilçeden ile geçme talebinde bulunabilir miyiz. Yoksa iller arası mı yapılmaktadır…

 94. Merhaba editör bey aşağıda bir arkadaş şöyle sormuş: (“Arkadaslar bugün Memtarafindan tarafima bilgi yapildi. Sözlesmeli raporlarinda eksik evrak olanlardan yazi istemisler. Bizde Erzurumda görev yapiyoruz. Erzurum Meb ilçelere yazi gondermis,bölge egt. Hastanesinden tedavileri mumkun olmadiklarina iliskin yazilari 19.09.2018 e kadar il meb e istemisler. Bugun il Meb. ile gorustum. ben ilçeden ile tayin istedim ilçeden romatoloji bölümü yoktur yazisi aldim dedim fakat bana bu iller arasi tayin dedi. Yanlis biliyosunuz diye biraz istisare ettik.Sayin editör Benim raporumda romatoloji olanmerkezde calismasi uygundur yaziyor ve de ilçeden romtoloji bolumu yoktur diye aldigim yaziyi teslim edecegim sizce il merkezine gecmem icin yeterli olurmu?”)
  Şİmdi editör bey bu arkadaştan nasıl olurda erzurum mem böyle birşey ister? Ve ayrıca hani evraklar bakanlıktaydı? eylül sondu.Bu soruya göre bizim iş Ekimin sonuna ancak biter.

  • Kemal bey ayrica bulundugum ilceden romatoloji bölümü hastanemizde bulunmamaktadir diye bashekimlik yazisi aldim ve İl Meb e gittim bu atama sadece iller arasi dediler evragimi kabul etmediler.Bana soylediklerine göre Bakanlik saglik ozru basvurusu yapanlardan bulundugu yerde tedavisi mumkun degildir diye yazi istemis. Demekki atamalari ona gore gerceklestirecekler diye dusunuyorum, ama atama yaparken kılı kırk yarıyorlar bana ümit kaybettirdiler ilçeden il merkezine geçme durumum yok görünüyor heyet raporum ve bulundugum yerde tedavim olmadigi halde,telefondan yazdigim icin stam ifade edememis olabilirim umarim aciklayici olmustur.

 95. Merhabar. Ben keratokonus hastasıyım. Bir gözümden ameliyat oldum. Diğer gözüm halen rahatsız görev yerim Bitlis. Bu hastalığın ilimizde tedavisi yok. Memleketim denizli. Tayin sürecinde bu hastalığın Denizli de tedavisinin olduğuna dair bir kanıt götürmeli miyim? Eğer tayini çıkarsa belli zamanlarda raporumu yine göstermeli miyim? Tayin hakkım çıkarsa sonra zamanlarda başka yerlere il dışı tayin hakkım var mı?

 96. merhabalar eşim ve ben kadrolu öğretmeniz.
  eşimin kardeşinin %98 ağır engelli raporu var süresiz olarak. Eğer raporu yenileyerek “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi de olursa eşim tek başına mı tayin isteyebilir benim durumum ne olur?
  rapor sahibinin ikametgah ilçesine mi tayin isteyebiliyoruz?
  ayrıca önce rapor mu alınmalı yoksa vasi kararı mı alınmalı.
  iyi çalışmalar şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba, şimdi sorunuzda iki farklı durum var. Birincisi engellilik durumu ikincisi sağlık raporu. Birinci husus; Eşiniz eğer engellilik durumundan tayin isteyecekse kardeş bu kapsamda değildir. Kardeşinin engelli olmasına dayanarak özür grubu istenmez. İkinci husus; eğer kardeşe dediğiniz ibareli sağlık kurulu raporu alırsanız yer değiştirme olur. Bu rapor engelli raporu olmayacak normal sağlık kurulu raporu olacak ve belirtilen ibare yazacak. Ancak bu durumda da yer değiştirebilmek için eşinizin kardeşine yargı kararıyla vasi tayin edilmesi lazım. Önce vasi kararı alacaksınız, sonra sağlık kurulu raporu alacaksınız. Eşiniz başvuru yaptığı anda sizde başvuru yapacaksınız, kardeşin ikametgahının olduğu yere başvuruda bulunacaksınız. Unutmayın engelli raporu ile kardeşi göstererek yer değiştirme olmaz.

 97. Arkadaslar bugün Memtarafindan tarafima bilgi yapildi. Sözlesmeli raporlarinda eksik evrak olanlardan yazi istemisler. Bizde Erzurumda görev yapiyoruz. Erzurum Meb ilçelere yazi gondermis,bölge egt. Hastanesinden tedavileri mumkun olmadiklarina iliskin yazilari 19.09.2018 e kadar il meb e istemisler. Bugun il Meb. ile gorustum. ben ilçeden ile tayin istedim ilçeden romatoloji bölümü yoktur yazisi aldim dedim fakat bana bu iller arasi tayin dedi. Yanlis biliyosunuz diye biraz istisare ettik.Sayin editör Benim raporumda romatoloji olanmerkezde calismasi uygundur yaziyor ve de ilçeden romtoloji bolumu yoktur diye aldigim yaziyi teslim edecegim sizce il merkezine gecmem icin yeterli olurmu

   • Merhaba hocalarım. Nasıl aynı durumu yaşıyorsunuz Mustafa hocam baştan anlatabilir misiniz? Sizi ne zaman aradılar yada yazı yazdılar neatediler ve kim aradı. Ne zamn sonuçlanacakmış bunları bizimle paylaşır mısınız

   • Mustafa bey bulundugum ilçe Mem tarafima tedavi mumkun degildir diye yazi almam gerektigini il meb istedigini tarafima bildirdi bende ilce hastanemizden romatoloji bolumu hastanemizde bulunmamaktadir diye yazi aldim 160 km uzakliktaki İl Meb e girrim il meb evragimi almadi, bu iller arasi tayin ilceden kagit almaniz isinize yaramz deidm bos bosuna ugrastigim heyet raporu basvurular vs bi anda bosa gitti. Bana söyledikleri sadece sizin.ilçe Memden Bireysel basvuru yapacagimi söyledim,i.kaynaklari personel atama muduru bu rapor cok zor (romatoloji diye) sizden daha zor durumda olanlar var.Sizin durum görevlendirme olabilir ama bu raporu Vali beyde kabul etmez dedi.(il içi atamalarda Valilikten onay aldiklarindan dolayi)

    • Bana söyledikleri sizin durumunuz görevlendirme olabilir dediler ama ugrasmamak icin Vali bey kabul etmez deyip gecistirdiler.telefondan yazdigim icin biraz zor oldu k.bakmayin.

 98. İyi akşamlar editör bey, bazı cevaplarınızda sözleşmeli öğretmenlerin özür ataması sonuçlarını eylül sonuna doğru açıklanacağı duyumunu aldık demişsiniz. Takdir edersiniz ki siz bizden daha bilgikisiniz ama memurlar nette bu kobu haber yapıomış var ekim sonuna yetişmesi zor gibi bir cümle vardır. Sebebi de sözleşmeli öğretmenlerin batıdaki bazı illerde kadro verilmeyişi ve bu kadro verilme olayınıda maliye ile devlet personel başkanlığı birlikte yapmasıumış. Benim anlamadığım şimdi batının hiçbir yerinde hatta iç anadolu akdeniz ve karadenizde sözleşmeli sınıf öğretmeni kadrosu olmadığı halde bizlerden buradaki şehirlere sağlıj özrü isteyenler gidemeyecek mi? Uzun oldu kusura bakmayın.

  • Merhaba. Biz Bakanlığın eylül sonuna kadar bunu çözeceği yönünde bilgi edindik. Ancak süreç ne kadar sarkar bilemiyoruz. Kuşkulu ve tedirgin olmakta haklısınız ancak ucu açık bir atama durumu var. Net tarih kimse veremiyor.

 99. Merhabalar.Saglik ozrunden tayinimiz cikti esimle birlikte esimin memleketine.Saglik ozrunu esimin annesi hasta oldugu icin istemiatik. Tedavi bitince ya da hastada vefat durumu olursa bizi eski calistigimiz yere mi gonderirler ? Tesekkurler

  • Merhaba, sağlık özründen atamanız çıktı. Sağlık özrü ortadan kalkarsa sizin başka bir yere göndermezler. Kurumunuzda devam edersiniz. Eğer zorunlu hizmet yapmadıysanız ve çalıştığınız okul zorunlu hizmet değilse o zaman zorunlu hizmet olan bir yere il içi tayin isteyiniz.

  • hocam hayırlı olsun acaba saglık raporunda ne yazıyordu bizde önümüzdeki dönem başvuracağız belgelerde dikkat etmemiz gereken neler var.

 100. Merhaba Hocam,
  Sağlık mazereti ataması için,atanmak istediğimiz ilde ilgili hastaneye belirli bir mesafe şartı var mı? Sadece il merkezine mi atanabiliriz yoksa ilin herhangi bir ilçesine de atanabilirmiyiz?
  Teşekkürler

   • Hocam tekrar merhaba. MEB’in sitesinde verilen başvuru dilekçesinde “atamamın … ili … ilçesine” olarak belirtilmiş. İlçe belirtmemiz şartmıdır? Şu açıdan soruyorum, herhangi bir ilçeyi belirttiğimizde o ilçede boş kadro olmazsa atamamızın yapılmaması fakat sadece il belirtirsek atanma şansımızın daha yüksek olması.

    • Önceliğiniz o ilçede olacak. MEB direkt sizin özrünüzün olduğu ilçeden başlamak istiyor. Siz İstanbul yazarsanız özrünüz Anadolu yakasında ise sizi Avrupa yakasına verdiklerini düşünün, mağdur olursunuz

 101. Merhaba sormuştum ama yorumum görünmeyince tekrar yazıyorum. Benim oğlum 3,5 aylık su an ameliyat geçirdi omurilikten sonrasında fizik tedavi alması gerekiyor . Biz de eşimle merkeze 30 km uzaklıkta bir ilçede görev yapıyoruz. Sağlık özrü raporu almamız mümkün olur mu ?

 102. Merhaba benim oğlum 3,5 aylık omurilik ameliyati oldu. Ve daha sonra fizik tedavi alması gerekiyor. Biz de merkeze 30 km bi ilçede görev yapıyoruz bu durumda rapor alıp yer değişikliği isteyebilir miyiz

  • Merhaba, evet çocuğunuzla ilgili MEB’in istediği sağlık kurulu raporunu alırsanız yer değiştirme başvurusunda bulunabilirsiniz.

 103. Merhaba ben jandarma personeliyim eşimin psikolojik hastaligi var ve 2 aylik bebegimiz var eşime bipolar duyunum bozuklugu tanisi koyuldu ve omur boyu ilac kullanacak dedi doktor şu anda da hastahanede yatio esimin evde tak basina kalmasi ve cocukla basbasa kalmasi skntili bir durum ben ailemin ikamet ettigi ile tayin isteme durumum olabilirmi

 104. İyi akşamlar hocam söz. Öğretmenlerin sağlok özrü sonuçları eylül sonuna doğru açıklanır demişsiniz. Bu bilgi sağlam kaynaktan mı hocam.ilginize teşekkürler.

 105. Sayın editör bey sözleşmeli öğretmenin sağlık özrü ataması sonuçları ne zaman açıklanacak bakanlıkla ilgili bir bilgi aldınız mı acaba?

 106. Merhabalar.kayinpederimin beyninden sıvı kütlesi alındı.isin tedavisi gördü bitti ve şimdi kemoterapi başladı.ikamet ili burdur tedavi ili ise denizli.herhangi bir atama dönemine bağlı kalmaksızın sun anda yerdeğiştirme başvurusunda bulunabilir mi eşim?
  Nerye başvurabilir burdur a mi denizli ye mi?
  Raporda ne yazması gerekiyor?
  Eşimin tayini çıkar sa benim durumum ne olur ? Ben de herhangi bir atama dönemine bağlı kalmaksızın tayinim çıkar mı?
  Onun

  • Merhaba, ikinizde kadrolu iseniz zaman kaybetmeden başvuru dilekçenizi kurumunuza veriniz. İkametgah Burdur olduğundan oraya istersiniz. İlgili sağlık kurulu raporu ile birlikte eşiniz dilekçe yazacak, belgeleri, sizin görev yeri belgenizi ekleyecek. Sağlık özrü ataması isteyecek. Ancak MEB büyük ihtimal Şubat özür grubunu beklemenizi isteyecek. Ancak siz başvurunuzu yapınız.

 107. Sözlesmelilerde rapor calisitiginiz il milli egitime teslim ediliyor,il Meb bakanliga 5 eylule kadar teslim ediyor, siz nasil olduda bakanliga teslim ettiniz kabul etmedi konuyu anlayamadim

 108. Kolay gelsin. Batı ilinde engelli öğretmen olarak görev yapmaktayım. %54 engelli raporum var (sürekli ibareli). Eşim doğu ilinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta. Ve ben doğuya gittiğimde kış şartlarından ötürü rahatsızlığım artacak(kafatasımda 9 cm2 kemik yok). Sorum şu;
  Ben rapor alırken eşimin bulunduğu ilde sağlık sorunlarım artacağından dolayı, sözleşmeli eşin tayin edilmesi gerekiyor gibi bir ibare mi koydurmam gerekiyor.
  Birde bu raporu benim çalıştığım ilde mi yoksa sözl. Eşimin çalıştığı ilden mi almam gerekiyor. Saygılar

  • Merhaba, alacağınız raporda şu ibare yazacak; “Hastalığının sözleşmeli öğretmen olan eşi AAA’nın görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir” Raporu eşinizin çalıştığı ilden almanız garanti olacaktır.

   • Mrb. Soruyu birde şöyle sorayım. Tedavim eşimin çalıştığı ilde mümkün, fakat o ilin iklim koşulları rahatsızlığı mı artıracak. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim. Saygılar

 109. Bir sorum olacaktı,saglik kurulu raporumuzda, romatoloji klinigi olan merkezi bir yerde calisması uygundur yazildi.Köy yerinde görev yapiyoruz ilçemizde bölüm yok tabi.bulundugumuz il 160 km uzaklikta oldugundan gidip gelemiyoruz. Bu konudabagli bulundugumuz ilcede tedavimiz olmadigindan raporumuzu degerlendirirlermi yoksa il merkeze göremi degerlendirirler. Bu arada il saglik bakanligini aradim tedavisi mumkun degildir diye kurul yazamaz. MEB bizle yazisma yapar biz meb’e rapor sunarız dedi.

 110. Merhaba editör bey, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü atama sonuçları ne zaman açıklanır acaba?

 111. Ben annemın rahatsızlıgıyla ilgili özel hastaneden rapor aldım görev yaptığım ilde tedavısı yoktur kagıdı aldım ama bakanlık kabul etmedi özel hastaneden alındıgı için o yüzden özel hastaneden alınanlar kabul edilmiyo editör bu konuda bilgilendirmeyi doğru yapmalısın !

  • Bakanlık tarafından size verilen resmi cevabı bize gönderin inceleyelim. MEB açıklamasında devlet ya da özelle ilgili bir ayrım yapmadan duyuru yayınladı. Bunun ayrımına yayınlanan duyurudan varılamaz.

  • Hocam ben 31 ağustos- 1 eylül sağlık özrüne dayalıtayin hakkını kaçırdım bir sonraki sağlık özrüne dayalı tayin tarihini öğrenebilir miyim

 112. Merhaba hocam. 2018 Temmuz atamasında Hatay’a atandım lakin güvenlik soruşturması henüz tamamlanmadı.Annem astım hastası ve Samsun’da devlete bağlı bir hastanede düzenli olarak kontrollere gidiyor ve tedavi oluyor.Bu durumda tayinimi Samsun’a isteme durumum olur mu? Bir de tedavi süresi bittikten sonra tekrar ilk atandigimiz yere geri mi dönüyoruz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, göreve başladıktan sonra sağlık özrüne başvurabilirsiniz. Ancak Hatay’da annenizin tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirmeniz lazım.

 113. satın hocam kadirli ilçesinde Sözleşmeliyim annem.adanada tek başına kapıyor ve düzenli psikiyatri hastanesine gidiyor ve düzenli şekilde de ağır ilaçlar içiyor ve ailenin tek çocuğuyum ilçede psikiyatr hastanesi veya poliklinik mevcut değil ilde de mevcut değilse adanaya Tayin isteye bilirmiyiz

 114. saglik özrü atamasi raporunun
  özel yada devlet hastanesinde olmasi sözleşmeli öğretmenler için gecerlimidir hocam özel hastaneden alabilirmiyiz raporumuzu

 115. Sayın editör, öğretmen bir köyde çalışıyorsa ve mevcut görev yerinin onun veya anne-babasından herhangi birinin sağlık durumunu tehlıkeye düşürecek olması ifadesi kapsamına girmek için okulun bulunduğu ili değil de köyü referans almış olmak gerekmiyor mu? bu durumu bulunulan ile göre değerlendirmek gerektiği MEB’in ifadesinden çıkmıyor.

 116. Sayın editör kolay gelsin.Ben temmuz atamasında atandım sözleşmeli öğretmenim.Şuan güvenlik soruşturması sebebiyle göreve başlamadım.Atandigim il ve ilçede devamlı kontrollerimin olduğu romatoloji bolümü yok.Ben bu şartlarda uygun raporu alabilir miyim?Alabilirsem dahi şuan göreve baslamadigim için bu haktan yararlanabilir miyim?Teşekürler..

 117. Merhaba editör bey.Ben 20bin temmuz atamasında atandım.Ancak atandığım il ve ilçedeki hastanelerde devamlı kontrollerimin gerekli olduğu romatoloji bolümü yok.Acaba ben sağlık özründen faydalanabilir miyim?Şu an güvenlik soruşturması devam ettiği için ve göreve baslayamadigim için bir yıl çalışma şartı var mi merak ediyorum?Cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin..

  • Merhaba, MEB’in duyurusunda bir yıllık çalışma süresi yoktu. Görevdeki tüm sözleşmeli öğretmenler sağlık özründen başvurma hakkına sahip. Sizde göreve başladıktan sonra MEB duyuruları kapsamında sağlık özrüne başvurabilirsiniz.

   • Teşekkür ederim.Sayfa yenilemeyince tekrar yazmışım k.bakmayin.Saglik özrü atamaları yılda 2kez mi yapılıyor acaba??

    • Kadrolu öğretmenlerin sağlık özrü atamaları yılda 2 defa ancak sözleşmeli öğretmenlerin durumu belli değil. Çünkü ilk defa bu hak verildi. İlerleyen zamanlarda bu durumda netleşecektir.

 118. Sayın editör, ben çölyak hastasıyım bahsetmiştim. Hem ankaradan 3 hekimli hem de vandaki üniversite hastanesinden tek hekimli durum bildirir raporu aldım, ikisinde de tedavisi görev yaptığı yerde mümkün değildir yazıyor, ayrıyeten van il tarımdan glutensiz ekmek üretimi olmadığına dair belge aldım. Tüm bunların üzerine sözleşmeli öğretmenlerin batıya gönderilmeyeceği söyleniyor, ben ankara yazmıştım dilekçeme,böyle bir şey mümkün olabilir mi sözleşmeliyiz diye?

   • Ankaradan aldığım 3 hekimli durum bildirir raporu, vandan aldığım tek hekimli durum bildirir raporu. Gruplarda konuşulanlara göre bu raporlar da sağlık kurulu raporu olarak kabul ediliyormuş tam bir bilgim yok ilk defa balıyorum bende.

  • Hocam atamaniz olursa burdan bilgi verebilir misiniz bende ayni durumdayim tayin istiyebilirmiyim merak ediyirum

 119. Ben Ağrı devlet hastanesinde başvurdum ve hastanın tam teşekküllü hastanede tedavisi mümkündür ibareli bir rapor aldım ve başvurdum. Bu ibare yeterli mi? Bölüm var ama tedavi etmeye uygun değil. İlaç,araç gereç eksikliğinden dolayı sevk veriyorlardı. Tam teşekkül ibaresi geçerli olur mu?

   • Hocam bölüm var ama ilaç yok zaten ki hasta kanser hastası ve kurul raporunda tam teşekküllü hastanede tedavisi uygundur ve yanına refakatçi gerekmektedir yazıyor bunlar zaten tedavisi olmadığını göstermiyor mu?

 120. Sayın editör, ben çölyak hastasıyım, önce görev yaptığım il olan vandan il tarım müdürlüğünden ömür boyu tedavim olan glutensiz ekmeğin üretilmedğine dair belge aldım, sonra bu belgeyle ankaradan görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir yazan 3 hekimli durum bildirir raporu aldım, benim bu belgelerim yeterli mi, teşekkürler.

   • Çaldıran devlet hastanesinde gastroloji bölümünün olmadığına ve dolayısıyla tedavininde mümkün olmadığına dair ilçedeki hastaneden yazı alsam bununla eş değer olur mu sayın editör, bir de açıklamada böyle bir şey istenmiyor neden bunu almam gerekiyor? Teşekkürler.

    • Eve o dediğiniz yazıyı alsanıza daha sağlıklı olur. Hocam bu konuda İl Milli Eğitimlerin farklı uygulamaları var. MEB açıklama yaptı ancak iller öğretmenlerden farklı evraklar da isteyebiliyor. Biz sizin işiniz garanti olsun diye belirttik.

     • Ben bu elimdekileri güç bela kabul ettirdim meme fakat bakanlık kanul etmez dedi bana bende siz gönderim gerisi onlara kalmış dedim ama umudumu kırdılar, buradan da uğraşayım mı tekrar bilemiyorum çok yorucu bir süreç

 121. Hocam kolay gelsin. Benim %80engelli raporum var böbrek nakilliyim. Eşim sözleşmeli öğretmen ve bulunduğu ilçenin devlet hastanesinden, hastanemizde nefroloji organ nakli polikliniği yoktur hastanın nefroloji organ nakli polikliniği olan hastanede takibi yapılmalıdır yazılı heyet raporu aldık. Bu ibare yeterli midir ve ayrıca gitmek istediğümiz il de norm açığı olması mı gerekiyor. Eğer norm açığıyoksa ataması yapılamaz mı. Teşekkürler

 122. Merhaba hocam ben Van’ın bi ilçesinde görev yapıyorum annemin kaldığı adres vanın bi başka ilçesinde Bu durumda ilden aldığım sağlık raporu ile beni annemin kayıtlı olduğu ilçeye mi atarlar yoksa sağlık raporunu aldığım ile mi atamam olur ?

 123. Merhabalar benim anne annemden rahatsızlığından dolayı araç için vergi indirimi raporu var. Anne annemi vasi kararı aldırıp özür grubu ataması için başvuruda bulinabilirmiyim.

 124. Merhaba, benim kayinvalidem %83 bedensel engelli, felçli. Acaba kayinvalide de anne yerine geçiyor mu şartlarda?

 125. İyi geceler.benim babam siroz hastasıydı ve karaciğer nakli oldu yaz tatilinde.Annem var yanında başka da kimse yok yanlarında ben bu durumdan ötürü tayin istemeyi düşünüyorum fakat aklımı karıştıran bazı konular var babam öğretmen bu sene emekli olucak hastalığından dolayı ama yanında annem var şimdi.Ben annem olduğu için tabi ki de tayin istesem ( ana annem bakıma muhtaç değil ) babamın hastalığı için tayin isteyebilir miyim acaba?gerekli belgeleri de hazırladıktan sonra ?

  • Merhaba, babanızın mesleği ya da babanızın yanında kimin olduğu önemli değil. Önemli olan istenilen sağlık kurulu raporunu alabilmeniz.

 126. Anne baba için olan raporda sadece. Tek başına hayatını devam ettiremz. İbaresi kendi başına yeterlimi Başvuru için. Zira annemin halihazırda süren bi tedavisi yok. Lakin tek başına hayatını devam ettirmede sorun var raporda bu yetermi. Annemin yanına şstemem için tayin

  • Sözleşmeli öğretmenseniz bu rapor yeterli değil. Tedavisinin sizin çalıştığınız yerde mümkün olmadığını da belgelendirmeniz lazım.

 127. İyi çalışmalar,bulunfuğum ilçenin devlet hastanesinden heyet raporu aldım benim heyet raporumda kronik böbrek yetmezliği böbrek nakli hastası hastanemizde nefroloji organ nakli merkezi bulunmamaktadır. Hastanın nefroloji organ nakli olan bir merlezde takibi uygun görülmüştür yazıyor. Acaba bu rapor yeterli olur mu?

   • Tekrar merhaba. Kafam karıştı hocam. Benim raporda haatanemizde organ nakli bulunmamaktadır hastanın organ nakli polikliniği olan hastanede takibi uugundur yazıyor ama siz diyprsunuz bu ibare yetmeyebilir. İllede hastanemizde tedavisi mümkün değildir mi yazmalı. Aynı anlam değil mi acaba. Ona göre cumaya kadar tekrar rapor alıcam cevaplarsanız sevinirim. Teşkkürler.

 128. Merhaba hocam.
  Hocam ben kadroluyum ve zorunlu görevimi bitirdim. Halen ilk görev yerimde çalışıyorum.Babamın sağlık durumundan dolayı özür grubunda başvuru yapacağım.. Başvurum kabul edildiğinde eşim de benimle birlikte tayin isteyebilir diye öğrendim fakat eksik bilgim şu eşim sözleşmeli bu durum kapsam dışı kalmasına neden olur mu?

  • Merhaba, eşiniz sözleşmeli olduğundan sizle aynı anda tayin isteyemez. Eşiniz sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü yer değiştirme şartlarına tabiidir.

 129. Merhaba beyefendi.bir sorum olacaktı.ben sözleşmeli öğretmenim,16 aylık olan oğlumun kalbinde delik var bu sebeple Eskişehir de tıp fakültesinde: çocuk kardiyoloji bölümü bulunan bir merkezde düzenli takibi uygundur yazılı sağlık kurulu raporu verildi.çalıştığım il ise aksaray.Aksarayda çocuk kardiyoloji bölümü yok.Aksaray il sağlık müdürlüğünden tedavisi görev yaptığı ilde mümkün değildir yazısı alsam.bu iki belge ile başvurum kabul görülür mü???cevabınız için şimdiden çok teşekkürederim.iyi bayramlar

  • Merhaba, geçmiş olsun. Aksaray il sağlık müdürlüğünden tedavisi görev yaptığı ilde mümkün değildir yazısını almanız yeterli olacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğünüz ile görüşünüz.

 130. merhaba ben babamın sağlığından dolayı ilçeden ile tayin istemek istiyorum. raporu ilçeden mi almam gerekiyor ilden mi? ilçede bu raporu verebilecek bir hastane yok. bir de özel hastaneden de rapor alınabilir demişsinz ama heryerde tam teşekküllü devlet hastanesi ya da araştırma hastanesinden alınmalı deniyor. kafam karıştı.

 131. Editör bey kolay gelsin , herkes farklı bir şey söylüyor, iki haftadır annem için ‘ baskasinin güç ve yardımı olmaksizin hayatını devam ettiremez’ ibareli raporu almak için didindim ancak alabildim şimdi siz kalkmış bu ibare olmaz diyorsunuz ,ben resmen yıkıldım, neye hangi kılavuz ve yönetmeliğe dayanarak söylüyorsunuz bunu? Zaten artık son hafta ben rapor falan yetistiremem , bana denseydi o dediğiniz ibareyi kurul eklerdi ama artık mümkün değil bu hafta bayram tatil , bizimle kim dalga geçiyor acaba ,

  • Sözleşmeli öğretmen misiniz? Sözleşmeli öğretmenler belirttiğiniz raporla sağlık özrü isteyemiyor. Bunu biz değil MEB söylüyor. MEB diyor ki; “Bu kapsamda başvuruda bulunacak sözleşmeli öğretmenler; kendisi, eşi ve çocukları ile anne, babasının hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde Devlet ve üniversite hastanesinde tedavisinin mümkün olmadığına ilişkin alacakları sağlık kurulu raporları ile”… Gördüğünüz gibi. Ayrıca lütfen şu yazıyı okuyunuz, farkı anlayacaksınız. https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmenlere-taninan-saglik-ozru-tayininde-eksiklikler-var-32844.html

   • Evet sözleşmeliyim.Bu çok hayatı bir durumdu benim acimdan uç defa en az il , ilçe milli eğitim mudirlukerine sordun,eklettigim ibarenin olması gerektiğini soylediler, dediginiz bana mantikli geldim pekii aldigim rapor ek il saglik mudurluginden , bulunduğu yerden tedavisi mümkün değildir diye resmi bir yazı alamazmiyiz miyim,c

 132. 2019 da zorunlu hizmetim var.anneme mart 2018 de %81biri saglik,digeri vergi indirimi engelli raporu aldim.bu raporla zorunlu hizmeti ertete bilir miyim ? saglik durumu raporlarindan vergi indirimi olanda ” surekli ” ibaresi va .digerinde yazmiyor.sorun teskil eder mi? Yardimci olursanuz sevinirim.

  • Hocam sürekli aynı soruyu sormuşsunuz. Buradaki sorunuzdan cevap verelim. Sağlık özrü durumunu kullanarak zorunlu hizmetinizi erteletebilirsiniz. Eğer engelli raporunuz varsa raporda ağır engelli yazmalı, sağlık raporu varsa raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazmalı. Bu ikisinden birisine sahip değilseniz raporu yenileyiniz. Bu şekilde sağlık/engel durumundan yararlanırsınız.

 133. Merhaba,annemin saglik kurulu raporlarindan ötv indirimi olan raporda” sürekli”ibaresi var.digerinde sure yazmiyor.bu iki rapor ayni anda verildi zaten.bu sorun teskil eder mi.2019 da zorunlu huzmet yukumlusuyum.bu raporlar bulundugum yerde kalmama yardimci olur mu ? Tesekkur ederim

 134. Hocam merhaba.2919 zorunlu hizmet yukumlusuyum.mart ayinda anneme tam tesekkullu devlet hastanesinden %81 engelli rapor verdiler.zorunlu hizmeti erteleyebilir miyiz bu 2. Sorum ise,ayrica cikan iki rapor var bunlardan vergi indirimi olan raporda hastaligin suresi “surekli” denmis.sorun olur mu.bu iki rapora da ayni tarihte basvurduk.bu ibare iki raporu da kapsar mi.tesekkurler

 135. Merhaba,annemin saglik kurulu raporlarindan ötv indirimi olan raporda” sürekli”ibaresi var.digerinde yok.bu iki rapor ayni znda verildi zaten.bu sorun teskil eder mi.2019 da zorunlu huzmet yukumlusuyum.bu raporlar bulundugum yerde kalmama yardimci olur mu ? Tesekkur ederim

 136. Merhaba,annem icin saglik özru raporu aldim.2019 da zorunlu hizmet yukumlusuyum,bulundugum yerde kalabilir miyim.tesekkurler.

 137. merhaba kızım %96 engelli İstanbul’da çalıştığım ilçeden ikamet ettiğimiz ilçeye hem sağlık özründen hem eş özründen tayin hakkım var. Ama atama müdürü ile görüştük sağlık özrünün eş özründen öncelini olmadığını söyledi bu konuda bir bileğiniz var mı

 138. Merhaba bende annem için saglik ozur raporu aldim ama çalıştığım ilçede böyle bir kurul yok oyuzden kendi memleketimden aldim raporu sizce uygun mudur?

 139. Merhaba sözleşmeli öğretmenin. Van da görev yapıyorum. Konyadan saglik kurulu raporu aldım. Rapordaki ibare romatoloji branşının olduğu yerde görev yapabilir yazıyor. Vanda romatoloji branşı yok. Tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir şekinde raporu nereden almam gerekir. Cevabınız için teşekkürler.

  • Merhaba, “Tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir” ibaresinin olduğu resmi evrakı Van’da sağlık il müdürlüğüne başvurarak alabilirsiniz.

 140. Hocam merhaba ben sözleşmeli öğretmen, eşim ise kadrolu öğretmen olarak görev yapmaktayiz eşim çalıştığı ildeki sağlık kurulunda hastalığına tani konup bi de hastalığın takip ve tedavisinin yapılabileceği bir ilde ikamet etmesi uygundur ibaresi yazıldı bu raporla sağlık özrüne basvurabilirmiyim

 141. Merhaba.

  Görev yapılan yerin hastanın tedavisini ve sağlığını riske atması sözleşmeli öğretmenin tayini için geçerli bir mazeret midir? Okula gönderilen yazıda yalnızca görev yerinde tedavisinin mümkün olmadığını kanıtlamalıdır yazıyor. Risk durumu belirtilirse başvuru onaylanır mı?

  Teşekkürler.

  • Merhaba, dediğiniz gibi ilgili resmi yazıya göre öğretmenin rahatsız olması ve tedavisinin orada mümkün olmadığını belirtmesi lazım.

 142. Esim sözleşmeli öğretmen ve çocuğumuz olacak, ancak abimde kanser hastası evli değil. anne baba da yaşlı. Onun tedavisiyle ilgileniyorm. Ben şu anda abimin bulunduğu ildeyim ancak çocuğum doğunca ne yapacağımı bilmiyorum. Esim bu durumun dışında kalıyor.

 143. Hocam merhaba.Biz hastaneden durum belirtir raporu alıp tedavisi mümkün değildir ifadesini il sağlık kurulu mu yazacak?

  • Merhaba, hocam hastaneye başvurun. Hastane verebiliyorsa size bu raporu verecektir. Bazı hastaneler bu raporu veremediklerini ve il sağlık müdürlüğüne gidilmesi gerektiğini söylüyor. Yani hastaneden hastaneye farklılıklar olabiliyor.

 144. Merhaba.

  Bir doğu ilinin uzak bir ilçesinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayım. Annem akut dönemi geçirmiş şizofreni hastası ve düzenli kontrolleri var. İlaç tedavisi ve kontroller ömür boyu sürecek. Bulunduğum ilçede psikiyatri servisi yok, il merkezinde var fakat 140 km uzaklıkta. Yaklaşık 2,5 saat sürüyor bu da tedaviyi mümkün kılmamakta. Okula gönderilen yazıda görev yaptığı yerde şeklinde bir ifade var; il/ilçe ayrımı yapılmamış. Bu durumda ne yapılabilir? Halihazırda mazhar osman’da tedavi oluyor. Ben bu sebeple İstanbul’a tayin isteyebilir miyim? Yoksa il merkezinde psikiyatri servisi olduğu için red mi edilir talebim?

  • Merhaba, hocam bu konuda bir muallak var. Görev yerini ilçe olarak baz alırlarsa istersiniz ama il olarak değerlendirirlerse sizi il merkezine alırlar. Bu yüzden başvurulara yakın MEB’den açıklama gelebilir.

 145. Hocam merhaba.kendi rahatsizligim icin alacagim raporda hastaliginin ogretmenlik meslegine yapmasina bir engel yoktur ibaresi yazmasi gerekiyor mu.birde zorunlu hizmet bolgesi olmayan bir yere atanirsak raporu her yil yenilemek mi gerekiyor

  • Merhaba, bu ibare şart değil. Yazmasa da olur. Zorunlu hizmet olmayan yerde çalışırsanız raporunuzu yenilemeniz gerekiyor. Yoksa mazeretiniz ortadan kalkmış sayılır ve sizde zorunlu hizmet yapmadığınızdan dolayı zorunlu hizmete tabii yere resen rotasyona bağlı atanırsınız.

   • Raporu her yıl yenilemek yerine raporda “başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresi yazılsa yine de her yıl rapor yenilemek gerekir mi?

 146. Hocam merhaba.kendi rahatsizligim icin rapor alicam.raporu her yil yenilemek gerekiyor mu.gidecegim yer zorunlu bolge degilse tekrar zorunlu bolge gorevine gidecek miyim. Bir de aldigimiz raporda hastaliginin ogretmenlik meslegini yapmasinda bir engel yoktur ibaresi yazmasi gerekiyor mu bilgilendirirseniz coksevinirim.

  • Merhaba, gideceğiniz okul zorunlu hizmet değilse her sene raporunuzu güncelleyerek okula sunmanız lazım. Yoksa rotasyona tabii olursunuz. Dediğiniz ibrenin raporda olup olmaması şartı yok.

 147. Merhabalar. Ben 2 yıldır Şırnak/Silopi’de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum. Annem %90 bedensel engelli kardeşim ise %70 zihinsel engelli . İkisininde raporu sürekli ve ağır özürlü olarak geçiyor ve annemin uzun yola gitme gibi bir durumu yok . Sözleşmeli öğretmen engel durumundan isteyebiliyormu.

  • Merhaba, öncelikle kardeşinizden dolayı özür grubu hakkınız yok bunu bilmenizi isteriz. Annenizin durumuna gelirsek anneniz engelli ise sözleşmeli öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı özür grubu hakkı da yok.

 148. İyi günler hcm sozlesmeli öğretmenim. Şu an zorunlu hizmet bölg Deyim.sağlık özrü tayini olup zorunlu hizmet olmayan bir yere aatanirsam daha sonra calistigim 2 yil zorunlu hizmete dahil olur mu

 149. Görev yaptığım yerde tedavisinin mümkün olmadığı kısmını açıklar mısınız ? Bunu hangi yolla belirteceğiz nerden temin edeceğiz

 150. Hocam merhaba. Sözleşmeli öğretmenler sağlık kurulu raporunu istediği ilden alabilir mi yoksa görev yaptığı yerden mi alması gerekiyor? Birde sağlık özrü atamasiyla yer değişikliğinde her yıl sağlık kurulu raporu ibraz etmemiz gerekiyor mu?

  • Rapor için kısıtlamaya yok, istenilen yerden alınabilir ancak sizin çalıştığınız yerde rahatsız olunan kişinin tedavisinin mümkün olmadığına dair evrak sadece çalıştığınız yerdeki sağlık biriminden alınabilir. Diğer iller bu belgeyi farklı il için vermezler.

 151. 1 yıllık sözleşmeli öğretmenim eşimin yüzde elli dört oranında ortapedik engeli var şuan herhangi bir tedavi süreci yok.Acaba raporunda tek başına hayatını idame ettiremez gibi bir ibare olsa tayin hakkım olur mu başvuru yapabilir miyim?

  • Maalesef bu şekilde isteyemezsiniz. Sözleşmeli öğretmenler için durum farklı. Sözleşmeli öğretmenlerden istenen eşinizin çalıştığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığına dair ibarenin yer aldığı rapordur.

 152. Aldığım sağlık kurulu raporu 8 ay öncesine ait ama tedavi süreci hala devam ediyor. Sağlık özrü başvurumu ilçe ve il onayladı bir sorun olur mu?

 153. ACİL! Sağlık özrü ile ZORUNLU HİZMET olan veya OLMAYAN bir yere atanmamız durumunda bizden her sene rapor isteniyor mu? Yoksa bu durum sadece ZORUNLU HİZMET olmayan yerler için mi geçerli?

 154. Anladım hocam ama ısparta il milli eğitim kurul raporunda kendi başına hayatını idame ettiremez ibaresini yazdırılabilir senin tayin olur diyor. Kafam karıştı sözleşmelinin kendisinde böyle bişey ileride sıkıntı çıkartır mı bilemedim

 155. Hocam gittiğim okulun hizmet süresine nasıl tabi olurum ? Ben zorunlu hizmet bölgesi yazmadım ve 6 Aydan az kalırsa bitmiş sayılır diyor yönetmelik ?

 156. Hocam Siirt merkezde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayim. Tip 2 diyabet hastasiyim. Sağlık kurulundan alacağım rapora kendi başına hayatını idame ettiremez ibaresini yazdırılabilir miyim. Bu durum olursa tayin isteyebilirmiyim.

  • Sözleşmeli öğretmenler eğer sağlık özrüne başvuru yapacaksa onlardan istenen şey çalıştıkları yerde tedavilerinin mümkün olmadığına dair belge.

 157. Merhabalar annem trafik kazası geçirdi(1ay) ve sağ ayağı kalçasından itibaren tutmuyor. Heyet raporu aldım fakat, raporda başkasının güç ve yardımına muhtaçtır diyor. Ve öğrermenin görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir ibaresi yazılamazmış böyle bir şey mümkün değilmiş denildi. Sözleşmeliyim bir yıl oldu çalışalı. Ne yapmalıyım?

 158. Hocam benim atamam yeni oldu. Sağlık özründen yararlanabilmem için sözleşmeyi imzalamak mı gerekiyor malum bizim daha güvenlik soruşturması devam ediyor muhtemelen de sözleşmeyi 31 ağustosa kadar imzalayamayacağız?

  • Merhaba, yeni atanan sözleşmeli öğretmenler büyük ihtimal bu sene başvuru yapamayacaklar ancak bu konu net değil. MEB açıklama yapmalı.

 159. merhaba yanlış mı okudum yoksa tedavinin mümkün olmadığına dair kurul raporunu hastane yerine il sağlık müdürlüğünden mi alacağız

 160. Hocam benim zorunlu hizmetim 18.09.2018 de bitecek fakat sağlık özründen tayin istedim. Malum bitmesine 20 gün kalmış olacak . Zorunlu hizmetimi bitmiş sayarlarmı yoksa yine yapmam gerekecekmi? Yardımcı olursanız sevinirim .

   • Hocam ben zorunlu hizmet bölgesi yazmadım. Yönetmelik diyorki 6 Aydan az kalmış ise zorunlu hizmet bitmiş sayılır ?

    • Siz sorduğunuz soruda zorunlu hizmet bölgesi yazmadım demediniz ki. Biz bunu nereden bilelim? Bu yüzden bu cevabı verdik. Eğer sorunuzu bu şekilde sorsaydınız farklı cevap alırdınız… Eğer özür grubundan atamanız zorunlu hizmet olmayan bir eğitim kurumuna çıkarsa sizin de zorunlu hizmetinizin bitmesine 6 aydan az bir süre kalmasından dolayı zorunlu hizmetiniz kalkar.

 161. Meraba sağlık özründen başvurum onaylandı eş durumundan da tercih yapabiliyordum ama annemin kanser hastalığından dolayı sağlık özründen yaptım benim sorum branşım gereği 4 okul açıldı ilçede eş durumundaki arkadaşlarımla aynı okullar sağlık özründe bir önceliğimiz var mı yada annemin bulunduğu ilçeye gelemeyebilirmiyim

  • Merhaba, sağlık özrünün ya da eş özrünün birbirine üstünlüğü yok. Açılan okullara hangi öğretmenin hizmet puanı yüksekse o gider.

 162. Merhaba babam hematoloji hastası atamam Şanlıurfa Viranşehire oldu. Viranşehirde bu bölüm yok ancak Şanlıurfa Merkezde mevcut.Babamın tedavisi Konyada devam ediyor. Konya’ya isteyebiliyor muyum tayinimi Yoksa sadece Şanlıurfa merkeze mi isteyebilirim? Şimdiden teşekkürler.

 163. Annem beyin kanaması sonucu felç geçirdi.Fizik tedavi alması gerekiyor.Ama yüzde 93 engelli raporu verdileer.Tayin hakkımız var mı?

 164. Sn.editör annem böbrek nakli hastası bununla birlikte diabet,hipertansiyon,kalp kapak hastalığı var.görev yaptığım ilçede nefroloji uzmanı olmadığından aldığım sağlık raporunda nefroloji uzmanı olan bir merkezde ikamet etmesinin sağlığı açısından daha uygun olacağı ibaresi yeterli olur mu?kolay gelsin.

 165. Merhaba hocam. Ben Şırnak cizreye yeni atandım annemle birlikte düzcede yaşıyorum ancak annem MS hastası. Gerek Cizre’nin hava koşulları gerekse ulaşım koşulları hastalığına uygun değildir ayrıca kendi başına hayatını idame ettirememektedir.bunun için sağlık özrü raporunu hangi ilden almam gerekir ? Teşekkürler

  • Merhaba, sağlık raporunun alınacağı il konusunda bir sınırlama ya da kısıtlama yok. İstediğiniz yerden alabilirsiniz. Ancak Şırnak’ta annenizin tedavisinin mümkün olmadığını belirten rapor almanız lazım. Bu raporu da sadece Şırnak il sağlık müdürlüğü verebilir.

   • Teşekkür ederiz hocam ancak düzceden aldığımız raporu atandığımız ilde sağlık müdürlüğünde onaylatıp daha sonra yine atandığımız il milli eğitim müdürlüğüne mi teslim ediver ?

 166. Merhaba hocam. Ben mardine yeni atandim babamin sağlık sorunlari var. Bu raporu almam ve Vana gelebilmem icin ne yapmam lazim? Mardin e gidip ordan mi saglik raporu alacağım. Babamin gelmesi şart mı

   • MERHABALAR
    Ben Şırnak/Uludere ilçesindeyim babam kalp hastası burada tedavi mümkün değil ama ilde mümkün fakat ilçeden ile arabayla 1,5 saatte gidiliyor bu durumda ben sağlık özründen faydalanabilir miyim ?
    Diğer bir sorum babam rahatsız annem babama bakabilecek durumda bu durum engel olur mu ?

    (sözleşmeli öğretmenim)

 167. hocam ben gecen sene sözleşmeli olarak atandım adaylığım kalkmadı eşimden dolayı sağlık özrü tayini isteyebilir miyim

 168. Öncelikle sorulara açıkça cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben 2016 yılında Siirt’e sözleşmeli öğretmen olarak atandım. 2015 yılından bu yana ise İstanbul’da tüp bebek tedavisi ile uğraşmaktayız. 2015te eşim ameliyat oldu. 2016 yılında İstanbul zeynep kamil hastanesinde tüp bebek tedavisi için dosyamız açıldı. Ancak atamam yapıldığı için Siirt’e gittim ve tedavi yarım kaldı. 2017 yılında kaldığımız yerden başladık ama tedavi iptal edilmek zorunda kaldı. İki ay sonra gel dediler ama ben yine Siirt’e gittim ve yine tedavi yarım kaldı. 2018 yılında tekrar baştan başladık ve Halen tedavi devam etmekte. Görev yaptığım Siirt’te tüp Bebek tedavisi yapan herhangi bir kurum yok. Siirt devlet hastanesinden sağlık kurul raporu almam gerekiyor. Kurula dilekçe sunarken nasıl bir tanıda bulunmam gerekir. Ve tüp bebek tedavisi sağlık özrü atama kapsamına girer mi.her sene Siirt’e gittiğim için tedavi yarım kaldı. Eşim İstanbul’da ben siirttyim. Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Sayın hocam bu yazdıklarınızı Siirt’te sağlık il müdürlüğüne belirteceksiniz. Onlar size şuna benzer bir rapor verecekler; “Tüp tedavisi Siirt ilinde mümkün değildir, öğretmenin Tüp tedavisi yapılan bir yerde görev yapması gerekmektedir.” Siz bu raporla birlikte tayin isteyeceksiniz.

 169. hocam merhaba ben düzcede kadrolu öğretmen olarak görev yapmaktayım ve lenf ödem hastasıyım eşim ise şırnakta sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta ben düzcede sağlık kuruluna gireceğim ordaki raporda ne yazmaları gerekir ki eşim düzceye tayin isteyebilsin yazınızdan anladığım kadarıyla şırnakta tedavisi mümkün değildir yazması gerekiyor eğer öyleyse düzcedeki sağlık kurulu şırnak için bunu yazabilir mi

  • Merhaba, Düzce’de bunu yazamazlar. Şırnak il sağlık müdürlüğünden sizin rahatsızlığınızın Şırnak’ta mümkün olmadığına dair bir rapor alacaksınız. Ayrıca siz Düzce’de alacağınız raporda da hastalığınızın tedavisi için A polikliniğinin olduğu yerde yaşaması gerekmektedir benzeri ifadesi yazması gerekiyor.

   • Hocam cevap verdiğiniz için teşekkür ederim bir soru daha sormak istiyorum ben ilk önce düzcede hastalığımı belgeleyip poliklinik ismi belirtildikten sonra o raporu şırnak il sağlık müdürlüğüne yollamam gerekir

 170. Hocam sozlesmeli ogrt olarak atandim.nasipse eylul gibi baslicam.kardesim engelli olup %90 raporu var. Kardesimin vasiligini uzerime alirsam saglik ozru icin basvurabiliyormuyum.acil cevap verirseniz cok sevinirim.

  • Kardeşin sağlık raporuna bağlı tayin isteyemezsiniz. Sözleşmeli öğretmenlere kardeşten dolayı hak tanınmadı. Ayrıca kardeşiniz engelli, yani bu sağlık özrü değildir. Engelli öğretmen atamasıdır. Sözleşmeli öğretmenlere bu hak da verilmedi.

 171. İyi günler. Van merkezde görev yapıyorum. Babam İstanbulda solunum yetmezliği ve iltihaplı romatizma tedavisi görüyor. Vanda da bu bölümler mevcut ama babamın seyahat imkanı yok bir de bekar kız kardeşim var. Bu durumda dağlık özrü atamasına başvuru hakkım olurmu?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba, MEB babanızın seyahat edip edememe durumuna bakmıyor. Bakanlık sizden şunu istiyor; görev yaptığınız yerde tedavisi mümkün değildir ibareli sağlık raporu. Bu raporu alırsanız başvuru yapabilirsiniz.

 172. İyi akşamlar, öncelikle teşekkür ediyorum , bu konuyla ilgili birçok meslektaşımız bilgi almakta sıkıntı yaşıyor. Siverek ilçe merkezinde ikamet edip, 45km uzaklıkta köyde görev yapıyorum, servis ile köye ulaşım sağlıyorum. Ortopedik rahatsızlığım (kalça çıkığı) durum bildirir raporum var fakat şuan tedavi uygulanmamakta kontrol altındayım. Seyehat ve köy koşullarıyla birlikte kuyruk kemiğimde hassasiyet, bel boyun düzleşmemde ilerleme oldu. Bu durum öğretmenlik mesleğimi yapmama engel değil. Mayıs ayında İlçe Milli Eğitim raporumda seyahat etmesi sağlık durumunu ilerletmektedir şeklinde bir ibare olursa merkeze görevlendirme alabilirsin demişti. Sorum şu: Görevlendirme alabilmem için : Heyet raporumda ne yazması gerekir net olarak?

 173. Merhaba, onkoloji hastasıyım. Tedavim bitti ve 3 ayda bir kontorollerim var. Öncesinde yumuşak doku kanseri olduğu için sağ uyluğumdaki kasların bir kısmı alındığı için çok fazla ayakta kalamıyorum ve kaldığımda hareket kısıtlılığı oluyor. Çalıştığım ilçe çok küçük ben de merkeze geçmek istiyorum tam teşeküllü bir hastane olduğu için. Heyet raporu aldım ama kararda sadece onkoloji hastanesinin olduğu bir merkezde takibi uygundur, yazıldı. Bu benim il merkeze geçmemi sağlar mı ? Lakin il merkezde onkoloji de yok. Sizce bu raporu boşuna mı aldım ?

 174. Merhaba.Ben kadrolu öğretmenin 1, 5 yıl önce eş durumu yapıp sözleşmeli olarak atanan eşimin yanına geldim. Kalpten rahaysızlığım var benim hatta askerlikten de muaf oldum bu yüzden ameliyatlıyım. Bulunduğumuz yerden sağlık özrüyle ben ve eşim tayin isteyebilir miyiz?

  • Merhaba, ikisi de kadrolu olan öğretmenlerden birisi tayin istediğinde diğeri de MEBBİS üzerinden aynı anda sağlık özrü istiyordu. Ancak birisi kadrolu diğeri sözleşmeli olanlarda bu durum söz konusu değil. Sözleşmeli öğretmen ayrı olarak dilekçe ile sağlık özrü başvurusu yapabiliyor. Sözleşmeli olan eşiniz önce isteyip sonra da siz isteyebilirsiniz. Ancak durumunuzla ilgili MEB’den görüş yazısı istemeniz daha iyi olur.

   • Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Benim şu an tedavim yok ama kalp hastasıyım ve değişik riskleri var durumumun düzenli kontrol olmam lazım bunun raporunu memleketimden alacağım yalnız Siirt’in Pervari ilçesinde görev yapıyorum tedavimin ya da rakibimin yapılacağı bölümle ilgili il sağlık kurulu raporunda ilöe mi baz alınır il mi ?

 175. Merhaba,

  Sözleşmeli öğretmenim. Eşim taşerondan geçme memur. Ayrı şehirlerde yaşıyoruz. Eşimin babası ağır hasta. Kayınpederim tedavisini gördüğü şehirden “Hayatını tek başına idame ettiremez. Öğretmenin bulunduğu tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir.” raporu alsa başvurabilir miyim?

  Yoksa kayınpederim benim görev yaptığım ilçeye gelip bu ibareleri yazacak şekilde rapor alırsa mı başvurabilirim?

  • Merhaba, siz hiçbir şekilde başvuru yapamazsınız. Kayınpederinizin hasta olması sizi sağlık özrü konusunda ilgilendiren bir husus değil. Eğer eşiniz öğretmen olsaydı ve aynı şehirde çalışıyor olsaydınız o zaman sizde eşinizle birlikte sağlık özrü tayini isterdiniz.

 176. Kolay gelsin öncelikle cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
  Benim sorum babam hematoloji bölümünde tedavi görmektedir. Fakat çalıştığım ilde hematoloji bölümü yok. Sağlık kurulu raporu için babamın görev yaptığım ile gelmesi gerekli mi acaba yol gitmesi tehlikeli çünkü kaldıramıyor. Tedavi gördüğü ilden sağlık kurulu raporu aldık hastayı görmeden tedavisi mümkün değildir diye sağlık kurulu raporu verirler mi? Bir bilginiz var mı acaba bu konuda?

 177. Sadece birinci durum icin ciktigi kesin mi? Ikinci durumda olqn bizler icinde yeni bi karar cikmazsa, bizler sozlesmeli ogretmenligin 4. Yilinda kadroya gecince bu hakki kullanabilecegiz degil mi?

  • Detaylar önümüzdeki günlerde değişmezse sadece bir durum için sağlık özrü verildiği görülüyor. Siz kadroya geçtikten sonra istediğiniz duruma bağlı sağlık özrü hakkı kullanabilirsiniz.

 178. Merhaba ben gecen yil sozlesmeli olarak atandim babam kalp hastasi bulundugum ilcede hastane var ama kardioloji polikilinigi yok cok fazla piliklinik de yok biz o hastabeden sadece bulundugumuz yerdr tedavisi mumkun degil yazisi alsak yeterli midir

 179. Merhaba. Eşim sözleşmeli öğretmen annesinin sağlık durumu bedeniyle başka ile sağlık özrü ataması başvurusunda bulunacak ben ise kadrolu öğretmenim ben de eşimle aynı zamanda mı okul tercihi yapacağım? Nasıl olacak hiç bir bilgimiz yok. Teşekkürler

 180. Merhabalar geçen sene sözleşmeli olarak atandım. Bu konuda tam olarak net bir açıklama yok. Ben bulunduğum yerdeki il milli eğitime uğrayıp fikir edindim. Bana raporun nereden alındığının önemi olmadığı söylendi. Yalnızca raporda yazan ” hayatını tek başına idame ettiremez ” yazması gerekiyormuş atama olması için. Bu konuda fikirleriniz nedir ? Teşekkürler.

  • Merhaba eksik bilgi verilmiş. Raporu istediğiniz yerden alabilirsiniz ancak raporda “tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir” ibaresi yazmalı.

   • sayın editör aşağıdaki yorumlara çalıştığınız yerden alınması gerekiyor demişsiniz fakat burda cevap alarak nereden aldığınızın bir önemi yok demişsiniz hangisini dikkate almalıyız ona göre rapor alacağım

 181. Meraba,2017 atamasiyla atandim sözleşmeliyim,raporu benim gorev yaptigim ilceden mi almam gerekiyor,annem memlekette ama saglik kurulu raporumuzu ankaradan[tedaviyi orada gordugu icin] almıştık bu durumda raporumuz gecersiz mi sayıliyor,yada ankaradan aldik diye oraya mi tayin istemek gerekiyor

 182. Merhaba, 24 temmuz 2018 itibarıyla sözleşmeli olarak atandım. Sağlık özrü bizim gibi ilk defa,yeni atananları(aday öğretmen) kapsıyor mu? Lütfen bilgi verirseniz seviniriz.

  • Merhaba, sizin durumunuzla ilgili net bir açıklama yok. Yapılan açıklamanın detaylı olarak kılavuz şeklinde yayınlanması gerekiyor.

 183. Mrb ben sözleşmeli olarak görev yapıyorum. Annem hem şeker hastası hem guatr hastası ayrıca kolesterol ve tansıyon da var. Çalıştığımız yerden mi gidip rapor almalıyız. Ve bu hastalıkların olması sağlık kurulu rapor verebilir mi yani raporda ne yazması lazım

 184. Mrb editör ben Bitlis in Hizan ilcesin de sözleşmeli öğretmenim ordaki devlet hastenesin de hemen hemen hiçbir doktor yok annem de van da tedavi görüyor.van da sağlık raporu alsam olur mu

 185. Sayın editör sözleşmeli öğretmenler raporu çalıştıkları yerden mi alacak yoksa ailesinin ikamet ettiği yerden mi

 186. Mrb ben ağrı nın bir ilçesinde sözleşmeli olarak görev yapıyorum. Annem hasta Urfa da ilçede veya ilde rapor almamız farkeder mi? Tayin olurken nereye gelirim ile mi ilçeye mi? Son olarak da rapor aldıktan sonra görev yaptığım okul ile işlem var mı. Raporu nereye teslim edecez ilçe milli eğitim mi il milli eğitim mi?

 187. Merhaba hocam. Annem diyabet hastası ayrıca ağır guatr hastası sorum şu raporu memleketim olan ilçeden mi almalıyız yoksa ilden mi

 188. merhabalar hocam eşim tip bir diyabet hastası ve insülin pompası kullanıyor (raporda hayati öneme haizdir ibaresi var) pompanın gerekli malzemelerini ala bilmek için raporda 3 endokrin doktoru imzası gerekiyor ancak ağrıda 1 endokrin doktoru var ve raporunu yenileyemiyor ağrıdaki doktor sürekli başka illere sevk ediyor bu durumda sağlık mazeretini kullanarak tayin isteye bilir mi

   • kaç doktor imzası olması gerekiyor hocam sağlık kurulu raporunda ve hangi ibareler yazmalı ayrıca eşimin pompa malzemelerini temin edebileceği eczane yada medikal bile yok ağrı da bunların katkısı ne kadar

 189. Sayın editör sağlık özrü başvuruları 27 31 ağustos diyor ama bu süre raporların teslimi için geçerli.5 eylülde bakanlığa gönderilecekmis belgeler milli eğitimler tarafından.peki bizim tercih okul seçimimiz olmayacak mı nasil yapılacak acaba çok teşekkür ederim simdidwn

 190. Sayın editör ben Bitlis hizan’a bağlı bir köyde görev yapıyorum, babam mesane tümör teşhisi var ben kronik kalp hastası, ilçe de tedavisini yapacağımız bölümler Yok, ile Atama isteyebiliyor muyuz ?

 191. mrh babamla ayni ilcede kaliyoruz görev yaptigim okul babamin kaldigi köyden baya uzak gidip gelme kışın çok sıkıntılı bu durumda sağlık özrü yapilabilir babamia en yakin köye sağlık özrü yapabilirmiyiz

 192. Sayin editor.ben annem icin saglik kurul raporu ile atama basvurusu yaptim.esimde atama isteyecek..ne zaman ve ne sekilde ister.nasil bir yol izlemeliyiz

 193. Sayın editör ben ilçe de görev yapıyorum annem ilde tedavı görüyor . Sözleşmelilere verilen özür grubu ile ilçeden merkeze geçmek için basvurabılır miyim.

 194. Kaslari etkileyen bir beyin hastaligim var 6 ayda bir botoks yaptiriyorum ve ilac kullaniyorum. Bulundugum ilcede noroloji bolumu var ancak bu hastaligin adini bile bilmiyor. Ben tayin isteyenlbilir miyim

 195. Merhaba.kardeşim urfa viranşehirde sözleşmeli öğretmen. Distoni (istemsiz kas hareketleri kasılma) hastası viranşehirde tedavisi yok konyaya sağlık özrü ataması yapmak istiyor. Bu durumda tam olarak ne yapması gerekiyor ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 196. Sayın editör geçtiğimiz yıl babamın hayatını kendi başına sürdüremez raporuyla kardeşim tayin oldu ben babama tekrar aynı raporu aldım bu yılda ben özür grubuyla tayin isteyebilirmiyim

 197. Sayın editör Van Çaldıranda görev yapıyorum, çölyak hastasıyım, bu hastalığın diyetine orada uymam mümkün olmuyor yiyeceklere ulaşmam, diyete tamamiyle uymam gerekiyor, bu hastalık çok bilinmeyen bir hastalık, erkeklerde askerlikten muaf söz konusu olabiliyor, yer değiştirme için sağlık özğrü kapsamına girer mi? Teşekkürler.

  • Eğer bu konuda sağlık kurulu raporu alırsanız, hastalığınızın görev yaptığınız yerde size hayati tehlikeye yol açtığını belgelendirirseniz ya da hastalığınızın orada tedavisinin mümkün olmadığına dair rapor alırsanız istersiniz.

   • Teşekkürler, peki ben geçen sene atandım, sağlık özrü atamasını yeni duyuyorum bu belgeyi alabilen herkes yer değiştirme isteyebiliyor mu? Sonrasında süreç nasıl ilerliyor?

 198. Sayın editör son atanan sözleşmeli öğretmen için de bu özür grubu geçerli midir? Başvuru yapmak için güvenlik soruşturmasının tamamlanması mı gerekmektedir?

 199. Sayın editör annem şeker ve hipertansiyon hastası rapor için uğraştım ama ağır engelli olması ya da yatalak olması gerekiyor diye rapor vermediler şeker için %20 hipertansiyon için %10 ve kalp için % 10 verdiler bu oranlarda yeterli değil dediler bunların toplamının % kaç olması gerekiyor bence böyle bir orana gerek Yok ama doktorları ikna edemedim nasıl bi yol izlemeliyim saygılar

 200. Merhaba ben babamı kanserden kaybetmiştim.1.5 yıl önce de kardeşimi kanserden kaybettim.sadece annem var ben ıstanbulun dışında yaşıyorum annem bursada. Annemin psikolojisi eşini ve oğlunu kaybettiği için çok bozuk. Tek çocuğu da benim. Istanbulda çok sknti yaşıyor cnku bacağından ameliyat oldu ve doktoru bursada..bir de benim yanımda olmanı istiyor. Tansiyon şeker vs de ne varsa mevcut. Ben tayin isteyebiliyor muyum

  • Merhaba, bu belirttiğiniz durumlar resmiyete dökülmeli. Annenize sağlık kurulu raporu almanız lazım. O zaman sağlık özrü istersiniz

   • Tek doktor raporu yeter mi yoksa heyet mi gerekiyor.bir de bu raporu almak çok mu uzun sürüyor başvurular başladı biliyorsunuz

    • Bir şey daha sormak istiyorum kusura bakmayın.bu raporu aldim diyelim ki ne kadar geçerli sürekli yenilemek mi gerekiyor.bu arada 9 yıllık öğretmenim ve evlenmedim.hic sağlık durumundan tayin istemedim.o yüzden bu kadar soruyorum.cevaplar için tesekkuler

     • Sayın Editör,

      Benim eşim şuan İstanbul’da görev yapmakta.Benim çalıştığım şirketin merkezi İstanbul’da.Ben ise Bursa Gemlik ilçesinde çalışmaktayım.Normalde sgk işlerimi A firması yapıyor.B firmasında çalışıyorum.Ben evrakları A ya göre mi yapıcam B ye göre mi yapıcam tam anlayamadık.Ben eşimi Bursa merkeze aldırmaya çalışıyorum.SGK gün sayımda problem yok.2009 yılından beri aralıksız yatıyor.Acilen cevaplarsanız çok seviniriz..

      Teşekkürler

     • Tek doktor sağlık kurulu raporu veremez. Sağlık kurulu raporunu zaten her yerden alamazsınız. Rapor 6 ay geçerli. MEB son 6 aylık istiyor. Bugün başvursanız salıya kadar raporu çıkartmanız lazım.

 201. Sayın editör. Ben annemden dolayı sağlık özrüne başvuru yapmak istiyorum.ben bayan ve evliyim. Annemden dolayı sağlık özgü yapmak için vasiliğini almama gerek var mıdır?? Yoksa sağlık kurulu raporu yeterli midir???

 202. Sayın editör benim de önemli bir sorum olacaktı babam akciğer kanseri %87 ağır engelli rağoru var bana bulunduğum bölgede tedavisinin mümkğn olmayacağını kanıtlayan sağlık kurulu raporu lazıö deniyor ne yapmam lazım yardıöcı olursanız sevinirim

 203. Sayın editör bugun sözleşmeli öğretmenlik için izin verildi. Bakmakla yükümlü olduğum kardesım içinde özür grubuna tabı olabılır mıyım.

 204. Hocam özel hastaneden durum bildirir rapor aldım başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez diye babama . Eşimde öğretmen mebbiste yakınlık derecesine ne yazacak acaba.eşim sağlık özrü istedi diye tikliyoruz sağlık durumu seçiyoruz. Yakınlık derecesi ne yapacaz acaba. Babası mı

 205. Hocam merhabalar. Bulunduğum yerdeki özel hastane de heyet kurul raporu verilmiyormuş fakat doktor kendisi kendimden kaynaklı mevcut görev yerinin sağlığını tehlikeye düşürdüğünden dolayı… şeklinde bir ibare yazarsa eğer doktorun bu tarz bir rapor yazması sağlık özrü tayininde bana yardımcı olur mu. Teşekkürler.

 206. Öncelikle teşekkürler. Bulunduğum ilcede sadece acil doktoru var. Anneme sağlık kurulu raporu aldım ve raporun karar bölümünde dahiliye uzmanın olduğu bir hastanede tedavisi uygundur yazıldı. Bu ibare yeterli mi acaba

 207. Hayırlı geceler sayın editör ben sözleşmeli olarak görev yapıyorum. Babam vefat etti kardesımin ortopedik hastalığı ve raporu var. Eğer sözleşmelilere sağlık özrü çukarsa bulunduğum ilçeden ile geçebilir miyim.

 208. merhaba sayin editor temmuz 2018 atamasiyla atanan sozlesmeli ogretmenler saglik ozrune basvurabilir mi?

  • Merhaba, şu anda sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü ile ilgili bir resmi duyuru yok. Eğer yayınlanırsa detaylar orada belli olacaktır. Ancak 1 yıl çalışma şartı aranabilir.

 209. Mrb hayırlı günler ben sözleşmeli olarak görev yapıyorum babam vefat etti kardesım ortopedi hastası raporu var bulunduğum ilçeden ile geçebilir miyim.

  • Merhabalar, yapılan açıklamaya göre kardeş için sağlık özrü istenmesi mümkün değil. Ancak ilgili duyuru beklenmeli. Değişiklik olabilir

 210. iyi günler sayın editör
  Ben ramatoloji bölümünden durum raporu alıcam.. raporda tedavisi kliniğimizde devam etmektedir diye yazıcak bu durum bildirir raporunun tayinimin iptali kısmında geçerli olabilmesi için bakanlıkça kaç hekim imzalı olması gerekir??

  • İyi günler. Raporun imzasındaki hekim sayısının önemi yok. Önemli olan istenilen ibarenin olduğu sağlık kurulu raporu olmasıdır.

   • tayin iptali için istenen ifade tam olarak ne olmalıdır. birçok yerde farklı ifadeler mevcut. kafamız karıştı. bize olması gereken net ifadeyi söyler misiniz. teşekkürler

     • hocam ben dört yıldır zh bölgesi olmayan bir yerde çalışmaktayım. Ancak mem bana zorla tayin istetdi ve tayinim çıktı. MEB yazdığım dilekçede ise zh yükümlüsü olduğum için tayinim ipta edilmedi. bana yönetmelikte belirtilen özürleri taşırsan iptal edilir dedi bakanlık.Sorum Şu:
      tayin iptali için bana doktor durum bildirir rapor verecek. bu raporda en az kaç hekim imzası olmalı ve tayinin iptali için rapora yazılması gereken net ifade ne olmalıdr ki bakanlık kabul etsin? ya da sizin farklı bi öneriniz var mı iptal için? teşekkürler

     • Hocam rapor almanız durumunda hekim sayısı önemli değil ancak siz neye dayanarak rapor alacaksınız? Orada kalmanız için nasıl bir sağlık durum bildirir raporu almayı planlıyorsunuz? Genelde öğretmenler bulunduğu yerin kendi sağlığı açısından sıkıntı yaratmasından dolayı tayin isterler ancak siz orada kalmak için rapor alacaksınız. Bunun için net bir ifade yok, bu konuda biz size maalesef kesin bilgi veremeyiz.

 211. Merhabalar oğlumda hafif düzeyde %50 bilişsel gelişim gecikmesi ve %20 konuşma engeli var raporda bunlar yazıyor sözleşmeli öğretmenim bu haliyle bu raporla sağlık özrüne başvuru yapabilir miyim acaba. Yoksa başla bir rapor mu almalıyım tekrar.Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürleri

  • Hocam merhaba. Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü ile ilgili şu anda olumlu bir gelişme yok. Bakan açıklama yaptı ancak hala bekleniyor. Eğer sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü verilirse siz çocuğunuzun bu durumundan dolayı tayin isteyemezsiniz. Çünkü çocuğunuza “başkasının güç ve yardımcı olmadan hayatını devam ettiremez” ibareli sağlık kurulu raporu vermezler. Sağlık özrü ayrı engellilik durumu ayrıdır. Eğer sözleşmeli öğretmenlere engellilik durumuna bağlı tayin hakkı verirlerse çocuğunuzun “ağır engelli” olması gerekir.

 212. Annem akciğer kanseri.Rapor aldık onkolojiden.Raporda gereken ibare var.(Başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez vs. şeklinde)Benim sormak istediğim annem ve babamın yanında yaşayan bir erkek kardeşim var.Böyle bir durum benim atamama engel olur mu?

 213. Tamam teşekkür ederim editör son sorum peki engelli oldukları için başkasının güç ve yardımı olmaksızın raporu alıp sağlık özrü atamasına başvurabilir miyim

 214. Sayın editör, teşekkür ederim önceki cevabınız için iki sorum daha olacak kusuruma bakmazsanız öncelikle sağlık özrü yaptığım zaman sadece ailemin olduğu ili mi tercih edebiliyorum yoksa yakındaki illeri de yazabilir miyim? İkincisi ise hem annem hem babam engelli bireyler o yüzden ikinci durumu belirten raporu alabilir miyim çünkü başkası olmadan hayatta kalmakta problem yaşıyorlar yoksa engellilik özrü ataması için ayrı bir rapor mu almam gerekiyor ?

  • Sağlık özründe farklı iller yazamazsınız. Engellilik durumu farklı diğer durum farklı. Siz hangi durumdan tayin isteyeceğinizin kararını verin.

   • Tamam teşekkür ederim editör son sorum peki engelli oldukları için başkasının güç ve yardımı olmaksızın raporu alıp sağlık özrü atamasına başvurabilir miyim Yeni bakanımız sadece sağlık özrünü mü açacak sözleşmeli öğretmene yoksa sağlık açılınca engellilik de açılır mı ?

    • Engelli olunan kişiye başkasının güç ve yardımı olmaksızın ibareli raporu alamazsınız. Annenizin ya da babanızdan birisinin “AĞIR ENGELLİ RAPORU” olmalı. Eğer ağır engelli yazmıyorsa siz engellilikten kaynaklı sağlık özrü isteyemezsiniz. Bakanın açıklamasına göre sadece sağlık özrü açılacak. Ancak değişiklik olabilir. Kimse içeriğini bilemiyor. Tekrar belirtelim; Sağlık Özrü ayrı Engellilik Durumu ayrı atama çeşitleridir. Hangisine sahipseniz ondan atama isteyebilirsiniz. Sağlık özrü ile ilgili şu anda yorum yazdığınız yazıyı okuyun, engellilik durumu ile ilgili de yorumun sonunda verdiğim linkte tıklayın açılan dosyada 4.sayfada ortalarda ENGELLİLİK DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER başlığı var orayı okuyunuz. Yine anlaşılmayan yer varsa sorunuz olursa sorun.

     • Aileme ağır engelli raporu alsam bile engellilikten dolayı sağlık özrüne başvuramıyorum değil mi sadece engellilik durumunun açılmasını beklemek zorundayım doğru mudur sayın editör

     • Evet doğru, sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü dışından engellilik durumu hakkı da verirlerse ancak öyle istersiniz.

 215. Babam ağır kanser hastasi ve annemle benden başka ilgilenecek kişi yok antalya da yatiyoruz . 24.07.2018 de sözleşmeli olarak hataya atandim . bu durumu belgelerle meb’e ispat etsem benim tayinimi antalyaya aldirabilir miyiz ? Sayın editör

 216. Babam ciddi şekilde 3 organ da kanser hastası yoğun bakımda ve yeni atandim 24.06.2018 de sözleşmeli olarak hataya . babam antalya da Hastane de yatıyor ve babamla annem ve ben ilgileniyoruz. Bunu belgelerle meb’e ispatlasam antalya ya tayinimi aldirabilir miyim? Lütfen bilenler varsa yardımcı olsunlar sağolun . mide akciğer ve karacigerinde kanser var ve 4.evrede

  • Şu andaki mevzuata göre isteyemezsiniz. MEB buna izin vermiyor. Ancak Bakan geçtiğimiz günlerde sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü verileceğini açıkladı. Bunla ilgili düzenleme olursa o zaman isteyebilirsiniz.

 217. sayın editör,İlçede görev yapıyorum,
  eşim lenfödem hastası, heyet raporunu aldım. Raporda yazan karar kısmı ise şöyle: kvc ve ftr uzmanlarının görev yaptığı bir merkezde ikameti gereklidir, karar ittifakla verilmiştir.
  Görev yaptığım ilçe devlet hastanesinden de bu bölümlerin olmadığına dair resmi yazı alıp rapora ekledim.Yeterli olur mu?

 218. Hocam şimdi ikinci durumla ilgili bir sorum var. Ailem Tekirdağ’da yaşıyor bundan dolayı sadece Tekirdağ ilini mi tercih edeceğim ve tekirdağdaki hastanelerden mi almak zorundayım raporu Edirne’den almam bir problem teşkil eder mi?

 219. Merhabalar
  5 yıl önce açık kalp ameliyatı oldum ve kalpte oluşan hasardan dolayı engelliyim. Engel oranım % 60 ve sürekli. ancak kendi başına hayatını idame ettiremez türü bir ibare yok raporda. Kadroluyum ve mesleğimde 24. yıldayım. Dört beş yıldır tayin istemedim. Özür grubu tayininde ağustos döneminde başvuru hakkım var mı?

 220. Sayın hocam, İstanbul Avcılar’da zorunlu hizmet görevimi yapıyorum. Ms hastasıyım çalıştığım okul beni çok yoruyor ve evime uzak. Bulunduğu okul hastalığını ilerltmektedir şeklinde rapor alarak evime yakın bir okula (k.çekmece) özür grubu il icinden atamalara başvurabilir miyim

 221. Merhaba ben yüzde 30 sağlık raporuna sahip engelliyim ve şuan hamileyim bu nedenden dolayı annemin ikamet ettiği şehre gitmek istiyorum çünkü hamileliğim engel durumumu daha çok zora sokuyor bu nedenden dolayı özür grubunda tayin isteyebilir miyim

 222. Sayın editör, sağlık özründen tayin isteyeceğim ramotoloji bölümü olan yerler. Burada sormak istediğim şu, illa ramotoloji olan yerleri mi isteyebiliyorum ya da ona yakın il tercihi yapabilirmiyim teşekkür ederim

 223. Mardin kiziltepede sozlesmeli öğretmenim. Babam kalp ve damar hastasi. Nefes darlığı çekiyor. Yürümekte zorlanıyor. Sağlık ozru yaptığım taktirde, babamin hayatını kaybetmesi durumunda tayin hakkım iptal mi olur. Yani eski görev yaptığım yere geri dönmek zorunda kalirmiyim.

  • Sağlık özründen yer değiştiren kadrolu öğretmenler mazeret ortadan kalkarsa tekrar eski yerine gönderilmiyor. Sözleşmeli öğretmenler için aynı düzenleme olursa siz de dönemezsiniz. Lakin farklı bir düzenleme de gelebilir.

 224. Sayın editör. Annemden dolayı sağlık özrü yapmak istiyorum fakat doktor ‘başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez’ yazmak istemiyor. Onun yerine ‘hayatını devam ettirmek için başkasının yardımına ihtiyacı vardır’ yazayım diyor. Size bu kabul edilir mi ?

 225. Evliyim ve kayinvalidemle Istanbul da yasiyordum.Erzurum tekman a atandim.Benimle gelecek fakat orada imkanlar yok.Dahil olsbilir miyiz bu tayin e acaba .Acil cevap lütfen

 226. Ben sözleşmeli öğretmenim kendimden dolayı sağlık özrü atamasına başvuru yaparsam eğer sözleşmemin feshedilebileceği söylendi. Bunun doğruluk payı nedir? Sağlık özrü ataması için başvuru yaptığımda ne gibi olaylarla karşılaşabilirim.

 227. Merhaba. Annem için sağlık raporu almak istiyorum.ikamet ettiği ilin dışında başka bir ildeki hastaneden rapor alabilir miyim. Ayrıca 3. kademedeki bir devlet hastanesinden mi rapor almak gerekiyor. Çünkü bir hastaneye gittim biz 2. kademedeyiz atama için rapor veremiyoruz dediler

  • Merhaba, hastanelerin kademesini bilemeyiz. Devlet veya özel sağlık kurulu raporu verebilen hastaneden almanız lazım. İkamet ili dışından da alabilirsiniz.

   • “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi yazılı olduktan sonra raporu hangi ilden aldığımız fark etmiyor yani.Bakanlık atamada sıkıntı çıkarmaz değil mi?

 228. sayın editör,İlçede görev yapıyorum,
  eşim lenfödem hastası, heyet raporunu aldım. Raporda yazan karar kısmı ise şöyle: kvc ve ftr uzmanlarının görev yaptığı bir merkezde ikameti gereklidir, karar ittifakla verilmiştir.
  Görev yaptığım ilçe devlet hastanesinden de bu bölümlerin olmadığına dair resmi yazı alıp rapora ekledim.Yeterli olur mu?
  Diğer bir sorumda şu,raporda yazan uzmanlar görev yaptığım ilde varsa il dışı tercih hakkım olur mu?
  Teşekkür ederim.

 229. merhaba.babamin saglik raporunda gerekli ibare var.fakat bu hafta ailem baska bir ile taşınacak.yani adres kaydi ben basvuru yaptigimda bir haftalik olmus olup yeni yasadiklari yerde olacak. bu durumda tayinimde sorun olur mu?

 230. Bu arada bir sorumdaha olacaktı ram raporu için de 6aylık şartı var mı acaba?
  iyi çalışmalar

 231. Merhabalar,
  Oğlum hafif düzeyde zihinsel bedensel engelli ram raporu da var ,eşim köyde çalışıyor (tabi şu anda mahalle diye geçiyor) acaba sağlık özründen faydalanabilir mi?

 232. Merhaba. Annem için onun bulunduğu yere sağlık özrü ataması isticem. Benim bulunduğum yerde hastalığın tedavisi var. Bu durumda atama olurmu acaba

  • Merhaba, konuda belirtilen “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” ibareli raporu alırsanız istersiniz.

 233. Değerli editörüm, aklıma takılan bir konuyu daha sormak istiyorum. “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresine dayalı yapılan atamada eğer il büyükşehirse ailenin bulunduğu ilçe mi gözüküyor yoksa ilin bütün ilçeleri mi?

  Kılavuzdan anladığım sadece ailenin bulunduğu ilçeye tercih yapılması gerekiyor. Ama netleştirmek için size de sormak istedim.

  Saygılar.

 234. Eşim epilepsi hastası kendisi beldede çalışıyor ilçede nöroloji bölümü var fakat ilçe beldeye 2 saat mesafede..1) “Bulunduğu yerde tedavisi yok” ibaresi geçerli midir? Geçerli değilse “sağlığı açısından tehlikelidir” ibaresi geçerli midir çünkü mesafe çok fazla ve acil bir durumda doktorun vakayı görmesi iki saati bulacak ve bu da bir tehlike.. Öğretmenin çalıştığı yer ibaresi o il mi demek ilçe mi demek açık değil..
  2) Bu ibarelerin bulunduğu raporu illa ki gorev yerinden mi alacağız yoksa sürekli tedavisinin yürütüldüğü yerden mi alacağız.. Tedavinin sürdürüldüğü yerden alsak onlar nerden bilecekler görev yapılan yerin halini.. yok görev yerinden alsak bu kez de belde bu belgeyi veremez yetkili değil ilçe de “bizde tedavi mümkün rapor vermem. “der büyük ikilemdeyim yardımcı olur musunuz ediyorum..

  • Eşiniz anladığımız kadarıyla çalışıyor. Yani bu durumda eşinize “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibareli rapor almanız mümkün gözükmüyor. Bu yüzden hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı, mevcut görev yerinin sağlığını tehlikeye düşürdüğü ibareli bir rapor almanız lazım. İlçeden ilçeye, ilçeden il merkezine sağlık özrü istenebilir. İl içi sağlık özrü atamasıdır. Ancak beldeden ilçeye durumunu net bilmiyoruz.

 235. Sayın editör. Annem kanser hastası sağlık özrü yapmayı düşünüyorum. Ben köyde çalışıyorum.Çalıştığım ilçede tedavisi yok ama ilde tedavisi mümkün. Sağlık kurulu raporunu aldıktan sonra çalıştığım ilde ya da ilçede tedavisinin mümkün olmadığını kanıtlayan bir belge vermem gerekiyor mu ?? Sadece sağlık kutlu raporunda yazan “başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibresi yeterli midir??

  • Anneniz sizin yaşadığınız yerden farklı bir yerde yaşıyorsa Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibareli sağlık kurulu raporu almanız yeterli. Annenizin yaşadığı yere bu şekilde tayin istersiniz.

 236. Merhaba. Babam kalp hastası kalbinde 3 stent takılı sürekli ilaç kullanıyo. Ben mersinde görev yapıyorum babam kayseride yaşıyor. Benim kayseriye sağlık özründen atama isteyebilmem için raraporda hastalığın % derecesinin belirtilmesi gerekirmi (mesela hastalığı % 40 seviyede gibi). Doktor babama yüzden tutmuyo rapor veremem demişte,. Ve milli eğitimin mersinde kardiyoloji var deyip raporu kabul etmeme ihtimali varmı?kolay gelsin

  • Merhaba, Mersin’de kardiyoloji varsa siz bu şekilde tayin isteyemezsiniz çünkü Mersin Sağlık İl Müdürlüğünden orada tedavisinin mümkün olmadığını belirten yazı da almanız gerekiyor. Siz diğer türlü tayin istersiniz. Nedir o hemen belirtelim. Herhangi bir devlet/özel hastaneden sağlık kurulu raporu alacaksınız. Aldığınız raporda engel oranı vs belirtmesine gerek yok. Raporda şu yazsa yeter; “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” bu ibare olan sağlık kurulu raporu ile babanızın ikametgahının olduğu ile sağlık özründen tayin isteyebilirsiniz.

   • Çok teşekkürler.peki “memurun görev yeri hastanın yaşamını tehlikeye düşürecektir…”gibi bir ibare de yazılmasına gerek var mı?

 237. Hocam ben sözleşmeli öğretmenim sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü ataması verileceği söylendi ..Annemin kalp destek cihazı var kalp nakili adayı raporunda %100 ağır engelli yazıyor ve rapor surekli raporunda ise cihazın Türkiyede sayılı merkezlerde takıldığı tedavi ve takibinde uzmanlaşmış Kardiyoli ve Kvc doktorlari gerektiği, bu cihazi olan hastalarda yakin tedavi ve takip gerektiği ve ve cihaz merkezimizde takıldığı için tedavi ve takipleri bizim tarafımızdan yapılmaktadır .Hayati bir önemi olduğundan refakatçi eşliğinde yapılmalıdır yazıyor ..Bu raporda sıkıntı çıkar mı ayrıca rapor sürekli olduğu için 3 yıl önce çıkarılmıştı son 6 ay şartında bir sikinti Yaratır mı ? çalıştığım ilde tedavi be takibi mümkün değil bu rapor yeterli olur mu yoksa ek bir yazı mi almalıyım nerden ve nasıl bir yazi olmali bu ?

 238. Mrh ben sözleşmeli öğretmen olarak çalışıyorum mardin in derik ilçesinde eşim diyarbakırda kadrolu ve annesine burda bakmakla yükümlü şartlardan dolayı ben bundan faydalanıp gelebiliyor uyum bu arada bizde eş durumu özrü yok

 239. Merhaba,sağlık özrünü kullanabilmek için atandığımız yerde 1 yıllık adaylık süresinin tamamlanması gerekiyor mu

  • Merhaba özür grubu atama yer değiştirme kılavuzunda yazan ibareye göre eş durumunda ilk defa atanmış öğretmenler atandıkları yerde 1 yıl çalışması gerekiyor. Sağlık özründe bu şekilde bir ibare yok.

 240. Merhaba. Doktorlar babam için “siroz hastası olan hasta hastanemizde karaciğer nakli beklemekte ve yardıma muhtactir” yazmışlar ve değiştiriyorlar. Okul ilçe ve il onaylayacaklarini söyledi bakanlıkta kesin red mi gelir? Teşekkür ederim

 241. İyi günler ben sağlık özrü isteyeceğim.Raporumda onkolojik açòdan takibi hayati önem taşır ve onkoloji merkezinin olduğu bir yerde ikameti zorunludur yazıyor.Ve çalıştığım il burdur ve burada onkoloji merkezi yok. Ancak eşimin kadrosu antepte ve antepte onkoloji merkezi var. Eşim benimle birlikte benden dolayı sağlık özrüne başvurabilir mı?

  • Merhaba, eşiniz sağlık özrü isteyemez. Siz istersiniz sonra eşiniz eş durumu ister. Örneğin siz bu raporla Ağustos ayında sağlık özrü ile yer değiştirirseniz eşiniz Ocak 2019 eş durumunda yanınıza eş durumu ister.

 242. Değerli editörüm biraz önce sorumu yazmıştım ama iletildiğinden emin olamadığım için tekrar soruyorum. Kusuruma bakma.

  Sağlık özrüne başvurmak amaçlı babam için heyet raporu aldım. Doktorlar karar aşamasında iken meb in istediği ibareyi belirttim. Kendi cümlelerinin arasına benim söylediğim cümleyi de yazdılar. İbare “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” Ancak kafama takılan konu şu. Doktorlar “Atak olduğunda başkasının güç ve yardımı olmaksınızın hayatını devam ettiremez” diye yazdılar sanırım. Raporu henüz almadım çünkü. Bu ifade sorun yaratır mı acaba?

  Çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar, o ibare olmasa iyi olurdu ancak devamındaki kısım MEB tarafından istenen bir ibare olduğundan sorun oluşmayacağını düşünüyoruz. Raporu değiştirme imkanı varsa garanti olması açısından o ibareyi çıkartmaya çalışın.

 243. Merhaba sayın editör. Eşim Diyarbakır’da ben Mardin’de çalışıyorum. Eşim annesinin rahatsızlığı nedeniyle diyarbakırın başka bir ilçesine tayin talebinde bulundu. Başvurusu onaylanmasına rağmen bana eş özrü birlikteliği linki aktif olmadı ve tayin isteyemedik bununla ilgili bir prosedür varmı acaba

  • Merhaba, sorunuzu anlayamadık. Şu anda eş durumu yapılmıyor zaten, Ağustos ayında eş durumu olur. Siz öğretmen misiniz yoksa kamu personeli misiniz?

 244. Sayın editör,özür grubu atama tercihi sırasında, örneğin ramotoloji bölümün olduğu yerde ikameti uygundur raporuna istinaden, Eskişehir’e gitmek istiyorum lakin merkezde tercih yapacağım okul yok, Kütahya yıl tercih edebilirmiyim.kutahyada ramotoloji yok ama Eskişehir’e yakın.

 245. Merhaba annem hasta kurul raporuyla tayin isteyeceğim. Kardeşim de aynı nedenden dolayı refakat izni aldı. Bu izin benim tayin istememe engel olur mu?

 246. Sayın editör, bugüniki çocuğum içinde heyet raporunda şöyle bir ibare yazdılar.bulundugu ile çocuk alerji uzmanı olmadığından,tedavisi yetersiz olup, çocuk alerji uzmanın olduğu illerde ikamet etmesi uygundur.bu rapor yeterli mi.tesekkur ederim

 247. Merhaba il ve ilçe memlerde sormadığım memur
  şube müdürü kalmadı tatmin edici bir cevap alamadım sadece klavuzdaki bilgileri veriyorlar.Uygulamalar hakkında bilginizi almak istiyorum.Zorunlu hizmet atamam oldu fakat atandığım ilçede devlet hastanesi bulunmuyor 65 km uzaklıkta il merkezinde devlet hastanesi var.Annemin vertigo, tansiyon, bel ile ilgili ve başka rahatsızlıkları var.Şu an oturduğu yerde üniversite eğitim ve araştırma hastanesinde tedavisi ve takipleri yapılıyor.Atandığım ilde sadece devlet hastanesi var bunu dile getirsem bir faydası olurmu. Atandığım yerde tedavisi yapılamıyor hayatı tehlikeye girebilir raporu alabilmek için heyete başka hangi belgeleri sunmam gerekiyor ve bu belgeleri nerelerden alabilirim atandığım ilden mi alabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 248. Merhaba zorunlu hizmet atamamin yapıldığı ilçede devlet hastanesi bulunmuyor 1 saat uzaklıkta il merkezinde devlet hastanesi var annemin bulunduğu yerde araştırma ve üniversite hastanesi var takipleri burada yapılıyor atandığım yerde tedavisi yapılamıyor hayatı tehlikeye düşebilir raporu alabilmek için heyete başka evrak sunmama gerek var mi bu belgeleri nerelerden alabilirim direkt rapora başvuru yapmam yeterli olurmu

  • Merhaba, sorunuzu anlayamadık. Annenize rapor alacaksınız değil mi? Sağlık kurulu raporu veren bir hastaneden bu raporu alabilirsiniz.

   • 2 çeşit rapor alınabiliyor engel durumu fazla olmadıkça baskasinin yardımına ihtiyai var raporunu almak zor bende 2. Durumu annemin atamanın yapıldığı yerde tedavisi yapılamıyor hayatı tehlikeye düşebilir ibaresi yazan raporu almak için başvuru yapacağım muglada calisiyorum atamam burdurun bir ilçesine çıktı mugladan sağlık raporu almak istiyorum atamamin olduğu yerde hastanenın olmadigini belgelendirme gerekiyor mu k başka bir evrak gerekiyormu ilçeye en yakın hastane 65 km uzakta

    • Birde babamın kaybettik geçen yıl ağustos ayında bir yerde vefattan 6 ay bir yerde 1 yıl sonrasına kadar vefati atama iptali icin mazeret gösterilebilir yazıyor hangisi doğru bilginizi almak isterdim

 249. Merhaba, sağlık kurulu raporunda ayrıca “iyileşmesi beklenmez” ibaresi yer alırsa her yıl tekrar tekrar kurul raporu alınmasına gerek kalmaz diye duydum, acaba bu doğru mudur?!? Bir kez bu ibaresnin de yer aldığı kurul raporunun alınması ve sonrasında yalnızca hayatta olduğuna dair belge gerekli oluyor diye duymuştum, bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar…

 250. Mrb babam %96 engelli ama annem ve kardeşimle birlikte yaşıyor ben başka bir şehirde çalışıyorum babamın raporuyla ailemin yanına gidebilir miyim? Yanında bakacak biri bar diye başvurup onaylamayabilir mi?

 251. kayınvalidem ortopedik olarak rahatsız, ama belirtilen ibareyi yazmıyorlar ve en son başvurduğunuz da toplam da yüzde 59 rapor verdiler. Özel hastaneler sağlık kurulu raporu vermiyor. Özel hastaneden 3 ortopedi hekimi tarafından bu ibare yazılı rapor alsak sağlık özrü atamasına başvurabilir miyiz, teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 252. Iyi gunler
  Babam kalp hastasi ve kendine bakamayacak durumda. Rapor alirsam bir ildeki ilceler arasinda tayin isteyebiliyor muyum. Ve rapor icin tek bir doktor yeterli mi heyete mi girmeliyim?

  • İyi günler, alacağınız rapor sağlık kurulu raporu olacak. Bu raporu tek doktor veremez. Babanız kalp hastası olduğundan kalp doktoru kurula sunacak. 3 ve üzeri doktor imzası gerekiyor.

 253. Merhaba hocam
  Annem için nisan ayında “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibaresi yazılı olan heyet raporu aldık. Raporda geçerlilik süresi iki yıldır yazıyor. Ben bu rapor ile bu özür döneminde değil de seneye başvurabilir miyim?

  • Merhaba, başvuramazsınız. Çünkü MEB başvuru zamanında son 6 ay içerisinde alınan raporları kabul ediyor. Siz Nisan ayında aldıysanız bu raporla sadece Ağustos ayında başvuru yapabilirsiniz. Şubat 2019 dahi olmuyor.

 254. Merhaba kızım %90 ağır engelli elimizde ocakta alınmış engelli raporu var ve ben okuldayken bakımını yakınlarımın yapması lazım eşim ce benim ailem mersinde oraya gitmek için bu engelli raporu yeter mi

 255. Merhaba. Psikiyatristten alınan heyet raporu öğretmenin siciline işleniyor mu ? Isleniyorsa bunun öğretmene ne gibi zararları olabilir?