DOLAR 5,7423
EURO 6,3467
ALTIN 270,9
BIST 105.380
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Öğretmenlerin özür grubu atama yer değiştirme başvuruları başladı. Sağlık özründen atama isteyecek öğretmenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekmekte olup ogretmenlericin.com olarak sağlık özrü başvurularına ayrıntılı olarak değinelim.

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli
06.08.2018
A+
A-

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Özür grubu başvurularında en çok başvuru eş durumu atamasına, sonrasında ise sağlık özrü atamasına yapılmaktadır. Ocak ve Ağustos ayı sağlık özrü başvurusunda iki türlü sağlık özrü atama başvurusu yapılmaktadır. Öğretmenlerin sağlık özrü yer değiştirme başvurularında iki durumda birbirinden farklı olup birbirine karıştırılabilmektedir. Özür grubu atamasında sağlık özrü isteyecek öğretmenlerden istenen belgeler ve diğer hususları açıklayalım.

SAĞLIK MAZERETİNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

Öğretmenler iki türlü sağlık özrü durumundan başvuru yapabilir, bunu belirtmiştik. ogretmenlericin.com olarak ayrı ayrı bu durumları ele alalım.

Birinci durum:

Hastalığın Tedavisi Mümkün Olmayanlar;

Öğretmenin kendisi hasta ise ya da eşi hasta ise, yine aynı durum (hasta olması) çocukları için geçerli ise öğretmen bu durumdan kaynaklı sağlık özrü başvurusu yapabilir. Bu durum içerisinde sağlık özründen yararlanılması için anne, baba, vasi olunan kardeşin de hasta olması durumunda tayin başvurusu yapılabilir.

Sağlık Özrü Başvuru

a ve b kısmında belirtilen kişilerin hastalığı öğretmenin görev yaptığı yerde tedavi edilemiyorsa ve bu kişilerin sağlık durumu öğretmenin görev yaptığı yerde tehlikeye düşüyorsa sağlık kurulu raporu alınacak ve tedavi olmak istenen yere tayin isteyecek. Bunu örneklendirelim;

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde görev yapan bir öğretmenin hastalığının tedavisi orada mümkün değilse bu öğretmen arkadaşımız resmi ya da özel hastaneden sağlık kurulu raporu alacak. Bu hastalığın tedavisi Manisa’da yapılabiliyorsa ve buraya tayin istemek istiyorsa buraya tayin başvurusunda bulunabilir. Bunun için Manisa’da ya da Bingöl’de sağlık kurulu raporu alacak. Öğretmenin hastalığı için Bingöl’de tedavisi mümkün değildir, burada görev yapmaya devam ederse sağlık durumu tehlikeye düşecektir, bu yüzden tedavisinin mümkün olduğu bir yere (Örnek Manisa) atanması uygundur. Buna benzer bir ibare olması sağlık kurulu raporunda yeterli olacaktır. Bu birinci durumda geçerli husus içerisinde öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu ve öğretmenle birlikte yaşayan anne, baba ve vasi kardeş için geçerlidir.

İkinci Durum;

Sağlık Kurulu Raporu İle Yer Değiştirme;

Ağustos 2017

İkinci durum, birinci durumdan farklı. Bu durum sadece anne, baba ve vasi tayin edilen kardeşin hastalığı için geçerlidir. Eğer anne, baba ve vasi tayin edilen kardeş rahatsızsa, rahatsızlığı da ciddi bir boyuttaysa sağlık özrü tayini istenebilir. Bunun için hasta olan kişiye özel hastane ya da devlet hastanesi farketmez bir sağlık kurulu raporu alınması lazım.

“Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” bu ibare raporda şarttır. Alınan raporda bu ibare yoksa öğretmen sağlık özrü başvurusu yapamaz. Rapor çıkartılırken bu ibarenin olması gerekmektedir. Öğretmenler İçin sitesi olarak bunu da örneklendirirsek; Şırnak’ta görev yapan bir öğretmenin Trabzon’da yaşanan annesi rahatsızsa ve Trabzon’da bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporunda belirttiğimiz ibare yazılıysa öğretmen Trabzon’a sağlık özrü başvurusu yapabilir.

İstenen Belgeler

Sağlık özrü başvurusu yapacak öğretmen istenilen yukarıdaki belgeleri temin etmek ve okuluna göndermek zorundadır. Okul ilgili evrakları sisteme yükleyecek ve onay verecek. Sonrada sırasıyla milli eğitim müdürlükleri onaylayacak. Özetlersek;

Sağlık özrü başvurusunda bulunacak öğretmenler;

 • Son altı ay içinde alınmış sağlık kurulu raporu (Raporun geçerlilik süresi kısmında eğer ‘”sürekli” yazıyorsa sağlık raporunda süre şartı aranmaz)
 • Kardeşine vasi tayin edilenlerden mahkeme kararı istenir
 • Aile kayıt örneği
 • Öğretmenlerin sağlık durumu özründen yer değiştirmeleri için ibraz edecekleri sağlık kurulu raporunda:

Hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini belirtilmiş olması gerekiyor. (Birinci durum) Anne, babası ya da yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeşlerinden birisi için “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi bulunan sağlık kurulu raporu (İkinci durum)

Sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL

YORUMLAR
 1. Şifa dedi ki:

  İyi günler
  Ben Eylül 2019’da sözleşmeli öğretmen sağlık özrü ataması ile tayin oldum. Sağlık kurulu raporumu 29 Mayıs 2019’da almıştım. Raporu her yıl yenilemek gerekiyor mu? Gerekiyorsa hangi aylara yenilemem gerek?

 2. Derya dedi ki:

  Merhaba iyi günler. Zorunlu hizmetini tamamlamış bir kimse sağlım mazeretine dayalı atamadan yararlanır ise her sene rapor yenilemek zorumda mıdır?? Hastasının tedavisi biterde atanmış kişiye ne yapılır??

 3. Seher dedi ki:

  Merhaba. Annemin sağlık durumundan dolayı özür grubu tayinine başvurdum. Ancak puanım yeterli olmadığı için atamam gerçekleşmedi. Annemin hayati tehlikesi var. 2 yıldır ilçeden il merkezine tayin istiyorum. Ama olmuyor. Nasıl bir yol izleyebilirim?

 4. Filiz dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenin bunu yapmaya hakkı var mi

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü hakkı var.

 5. Ömer dedi ki:

  10 yıl önce sağlık özrü ile ilçeden Büyükşehir merkeze atandım. Bu yıl okulum tam güne geçti ve norm fazlası oluyorum. Bu durumda görevlendirmem nasıl olur? Okulumda kalma ihtimalim var mı ya da merkezde görevlendirilmem olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık özrünüz merkezde mi? Sağlık özrünüz hala devam ediyor mu yoksa ortadan kalktı mı?

 6. Sozlesmeli dedi ki:

  Merhaba, hastanın raporunda başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatini devam ettiremez ibaresinin olmasi yeterli olur mu? Yoksa hasta baska ilde ikamet etmesine ragmen yine de görev yapilan il saglik mudurlugunden rapor alinmasi gerekir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmen misiniz kadrolu mu?

 7. Emine dedi ki:

  Allerji raporumu Eskişehir’de aldım ama sağlık özrü ile tayinini Bursa’ya istiyorum. Raporumda da immünoloji ve allerji bölümün olduğu herhangi bir merkezde tedavi olabilir yazıyor. Bu ifade başka il seçmeme yeterli olmaz mı?

 8. Emine dedi ki:

  Allerji raporumu eskişehirde aldım ama sağlık özrü ile tahini Bursa’ya istiyorum. Raporumda da immünoloji ve allerji bölümün olduğu herhangi bir merkezde tedavi olabilir yazıyor. Bu ifade başka il seçmeme yeterli olmaz mı?

 9. Uğur dedi ki:

  Merhaba. Engelli öğretmenim. Kadroluyum. Hastalığım Bipolar Bozukluk. Yani Ruhsal Duygusal sınıfına giriyor. Ağustostaki atamada boş kadro olmadığından tercih yapamadım. Buna rağmen yine de doktorumdan, ailesi ve doktorunun yakınında olmasında fayda var şeklinde bir yazı alıp başvuruda bulunsam Milli Eğitim Bakanlığı atamada yardımcı olur mu? Yoksa öğretmenliğimin yanma durumu söz konusu olur mu?

 10. Emine dedi ki:

  İyi günler tedavi gerektiren allerji durumum ortaya çıktı. Bu tedavi için de immünoloji olan bir yerde tedavi görmem gerekiyor. Aday öğretmenim. Bir de sağlık özrü tayinlerinde diyelim ki immünoloji bölümü çevre ilerde varsa öncelik olarak atamalar çevre illerden mi başlıyor. Yoksa imnüloji bölümün olduğu herhangi bir ili de tahin için yazabiliyor muyuz?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, çevre illere değil sizin seçeceğiniz sağlık kurulu raporunu aldığınız tedavinizin yapıldığı yeri belirtir ile başvuru yapacaksınız.

 11. Zeynel dedi ki:

  Bende birinci aşamayı kaçırdım. Annem icin Aldığım 3 hekim raporunda hastanın Mardin ilinde tedavisi mümkün değildir ibaresi var. Tercihler bitince dilekçeyle başvuracam olmaz ise gerekirse ayliksiz izne ayrılacam malesef (Onkoloji hastası) Birinci tercih süresinde ameliyat ile meşguldük ,böyle acil durumlarda yardımcı olunması gerektiğini düşünüyorum 🙁

 12. Emrah Şeker dedi ki:

  Kadrolu öğretmenim 01.06.2018 de beyne pıhtı attı ve hemipleji oldum 1 yıldır raporluydum. Burdan sonra ne yapmam gerekir tekrardan başvuru yapabilir miyim

 13. Deniz dedi ki:

  Saglik özru sozleşmeli ögretmen olup ms hastasi olanlar icin gecerlimidir… suregen bi hastalik doktor kontrolunde olmasi gerek???

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık kurulu raporu ve il sağlık müdürlüğünden gerekli belgeyi aldıktan sonra her hastalık için bu durum geçerli olabilir.

 14. Kübra Yorulmaz dedi ki:

  İyi günler benim hastalığımı endokrin doktorları takip etmesi gerekiyor sağlık raporu aldım raporda “endokrinoloji doktorunun olduğu bir yerde çalışması uygundur ‘yazıyor tayin için yeterli olur mu

 15. Ayşe t. dedi ki:

  Almış olduğum Sağlık raporuna rağmen tercih ettiğim ilde özür tayininde benden yüksek puanlilar yüzünden atanmamam söz konusu olabilir mi?Atamada puan üstünlüğü esas deniliyor.Edindiğim bilgilere göre ben il dışından gelmek istememe rağmen il içi özür tayini isteyenlerin puanları benden yüksek.Bu durumda benim tayin isim ne olur?

  1. Editör dedi ki:

   Kadrolu öğretmen olduğunuzu düşünerek cevap verelim. İl geneli 10 açık varsa bu açıklar hem sağlık özrüne hem eş özrüne gözükür. Kimin puanı yüksekse onlar gider.

 16. Azra dedi ki:

  Merhaba ben otoimmun hastalık olan çölyak hastasıyım ve süregen bir hastalık, bulunduğum ilçede gastroenteroloji bölümü de yok. Yalnız yeni öğrendim bu hastalığın özür grubuna dahil olduğunu ve 1.aşamayı kaçırdım. Ne yapsam bilemedim son anda kaçırdım maalesef.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kadrolu öğretmenseniz başvurular bitti. Ocak ayında başvuru yapabilirsiniz. Kasım/Aralık ayı gibi sağlık kurumuna başvurarak sağlık kurulu raporu almanız lazım. Eğer sözleşmeli öğretmenseniz başvurular daha başlamadı. Raporunuzu çıkartmak için başvurabilirsiniz.

 17. Gulsah dedi ki:

  Benim babam 3 ay once dustu ve kalcasindan bacagi kirdi ameliyat oldu fakat yuruyemedi ki zaten alzhaimeri vardi 3 yildir bu yil ilerledi biraz:( Annem bakiminda zorlanmaya basladi oda yasli ve tansiyon astım romatizma hastaliklaei var. Her hafta sonu yanlarina geldim ama artik tayine karar verdim ve babama rapor aldim raporunda %94 engelli yaziyor suregen yaziyor ve demas yani alzhaimer icin gunluk aktivitelerini baskasinin yardimi olmadan yapamaz yaziyor. Sizce raporuma onay verilir mi ve ben ailemin yanina gelebilir miyim? Ayin 22 sinde banada tercih acilir mi? Paunim cok az(58) acildi diyelim puan ustunlugune gore ibaresi gordum bir yere yerlesemezsem il emrine mi kalirim? Cvp alabilirsem mutlu olacagim. Tesekkurler.

  1. Editör dedi ki:

   Siz birinci aşama özür grubu başvurularını yaptınız mı? Yaptıysanız ikinci aşama açılır. Bu arada kadrolu mu sözleşmeli mi çalışıyorsunuz?

 18. KÜBRA dedi ki:

  Merhaba hocam,sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum.Nefroloji takip ve tedavisi altındayım.Görev yaptığım ilde nefrolog yok.”Hastanın nefroloji sürekli tedavi ve takibinde olması gerekmektedir.Aksi halde hayatı fonksiyonları olumsuz etkilenecektir.Nefroloji hasta için hayatı önem taşımaktadır.” Yazılı 3 hekim raporu aldım.Ayrica sağlık kurulu raporu gerekli midir? ÜÇ hekim raporu ile yaptığım başvuru yeterli olur mu?

 19. Özge ışıl altılı dedi ki:

  Karstan izmirdeki bypass ameliyatı olup gerekli raporu alan eşimin yanına gelmek istiyorum.karstan burada tedavisi yoktur yazısı gerekir mi.eşim izmirde sgklı çalışıyor karsa gelmesi mümkün değil

 20. Ahmet dedi ki:

  Sözleşmelyim. Görev yaptığım yerde dr yoktur takibi yoktur şeklinde il sağlıktan yazı verildi yeterli olur mu?raporumda ilgili dr takip ve tedavisi gereklidir yazıyordu?

 21. Mehmet dedi ki:

  Benim eşim yüzde 70 görme engelli ve albinizm durumu var .Raporu sürekli .Sağlık özründen faydalabilirmiyim.

 22. Özge ışıl altılı dedi ki:

  Merhaba ben karsta görevliyim eşimse izmirde ikamet ediyor ve çalışıyor. eşim geçen hafta bypass oldu izmirde istenen sağlık kurulu raporu çıkarıldı.şimdi kars il sağlıktan karsta tedavisi yoktur yazısı gerekir mi.karsta aynı durumdaki bir arkadaşım aydındaki babası için istediklerini almam gerektiğini söyledi aklım karıştı

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmen misiniz?

 23. ece dedi ki:

  merhaba hocam,kızımın engelli raporu var.ben bu raporla bulunduğum merkez ilçeden yine aynı ile bağlı başka bir merkez ilçeye tayin isteyebilir miyim?

 24. Kübra dedi ki:

  Merhaba nefroloji polikliniği takip ve tedavindeyim.Görev yaptığım yerde nefrolog bulunmuyor.Hastalığının tedavisi için nefroloji polikliniği bulunan bir yerde görev yapması gerekmektedir aksi takdirde hayatı fonksiyonları kötüye gidecektir yazılı bir üç hekim raporu aldım.Bu raporla yaptığım başvuru kabul edilir mi?

 25. Melis dedi ki:

  Bakanlığın istediği ibare yazmıyordu babamın raporunda ama başvuru yaptım ve ilçe de il de onayladı. Bakanlık onaylar mı tayin hakkim var mı demek il onayı çıkınca.

 26. Filiz kaplan dedi ki:

  Merhaba annem meme kanseri hipertansiyon ve depresyon hastası kendisi Antalya ‘da ikamet ediyor bense safranbolu da 657dayali 21 senelik devlet memuruyum annemin bulunduğu yere tayin isteyebilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   Öğretmen misiniz?

 27. Erdem dedi ki:

  Iyi günler hocam. Anne baba derken kayınvalide ve kayınbaba da oluyormu

  1. Editör dedi ki:

   Hayır, anne ve baba. Kayınvalide, kayınbaba değil.

 28. Rıza dedi ki:

  Merhaba, ben sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayım. Görev yaptığım ilçede hastalığımın tedavisi yok ama ilde var. Yine de il dışı tayin hakkım var mı? Yoksa il merkezine mi gidebilirim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü iller arasında yapılmaktadır. O ilde tedavi yoksa başka ile tayin istenebilmektedir.

 29. mahmut dedi ki:

  Iyi akşamlar hocam cikaracagimiz raporda başkalarının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibaresi yeterlimi ve bunu atandigimiz ilden çıkarma gibi bir zorunluk varmi?

 30. mahmut dedi ki:

  Merhaba hocam ağustos atamasında atandım ve baban rahatsız kendi ihtiyaçlarını tek başına karsilayamiyor başvurular 2 eylülde o zamana kadar başlayacağım bilinmiyor ben bu özür grubu atamasina başvuru yapabilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sizlerin göreve başlaması bu tarihlere yetişmez. Güvenlik soruşturması vs derken sizin göreve başlamanız yetişmeyebilir. Eğer yetişirse bile sağlık kurulu raporu çıkartmanız lazım.

 31. Büşra dedi ki:

  Merhaba, sağlık özrü tayini istemek ilçeden il merkezine geçerli midir? Ben ilçede görev yapıyorum fakat ilde ikamet ediyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kadrolu musunuz sözleşmeli mi?

 32. Şifa dedi ki:

  Merhaba
  2019 sözleşmeli öğretmen sağlık özrü kılavuzunda sağlık kurulu raporunda -ilimiz devlet hastanesi VE üniversite hastanesinde tedavisi yoktur- yazısı isteniyor. Buna göre raporu hem devlet hastanesinden hem de üniversite hastanesinden (ikisinden de) mi almak gerekiyor? (Ben yalnızca devlet hastanesinden almıştım.)

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aldığınız raporda bu ibare yazıyorsa yeterli. İl sağlık müdürlüğüne giderek bu belgeyi çıkartabilirsiniz.

 33. deniz dedi ki:

  merhaba hocam 9 agustosta atandımm sözleşmeliyim.Atandıgım ilde endokrin doktoru yok tiroid hastasıyım.Rapor alsam başka bir ile atanabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü duyurusunda yer alan sağlık kurulu raporunu almanız lazım. Tıklayın: https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmen-saglik-ozru-kilavuzu-ve-yer-degistirme-duyurusu-36343.html

 34. Ayşegül şahin dedi ki:

  Hocam ben ms hastasıyım Bingöl Solhan’da görev yapıyorum.Tedavi edildiğim yer Malatya.Malatyaya sağlık özrü ile gelmek istiyorum.sadece Malatya’yı tercih etmek istiyorum.Malatya’da norm yoksa eski yerimde mi kalıyorum?
  Ya da farkli yerler yazdim geldi . gitmek istemesem eski yerimde devam edebiliyor muyum?

  1. Editör dedi ki:

   Sadece Malatya yazabilirsiniz. Norm varsa açılan yerlere gidebilirsiniz. Norm yoksa yani branşınızda orada açık yoksa gidemezsiniz. Atamanız çıktıktan sonra da iptal ettiremezsiniz.

 35. Derya dedi ki:

  İyi günler.bende koye atandım ilçede de hastaligimin tedavisi mümkün değil merkeze gelmem şart iller arası dediği için kafam karıştı bende sağlık özründen faydalanabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü iller arası verildi. İlçeler arası maalesef yok.

 36. Gizem dedi ki:

  Merhaba, aday öğretmenler sağlık özrü ile tayin isteyebilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aday sözleşmeli öğretmenler sağlık özrü tayini isteyebilir.

 37. zzz dedi ki:

  hocam yeni yayımlanan yönetmelikte ”başkasının desteğ, olmadan yaşayamaz ” ibareli ifade yok o geçersiz mi? sadece tedavisi mümkün olmayan hastalık mı geçerli

   1. zzz dedi ki:

    hocam o link kadrolu öğretmenler için.sözleşmeliler için yapılan duyuruda yok

 38. Nur dedi ki:

  Durum bildirir heyet raporunda sadece gögüs uzmani bulunan yerde ikamet etmesi uygundur yaziyor Ama bulunduğum şehirin hava kirliliği astım atakta geçirmeme sebeb oluyor hava kirliliği olmayan en yakın şehire tayin isteme dilekçesi nasil yazilcam ilçede gögüs uzmani yok ama ilde var orada da hava kirliliği var havasi temiz en yakin il nasil isteyip rapor ile başvurabilirim acil cevap bekliyorum

  1. Editör dedi ki:

   Bu aldığınız durum bildirir raporu başvuruda geçersiz. Sağlık kurulu raporu alacaksınız. Ayrıca istenilen ibare olacak.

 39. Mehmet dedi ki:

  Diyaliz hastası olan anne veya baba için rapor veriliyor mu? Bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Hastanın durumuna göre sağlık kurulu raporu verilebilir. Alan da var alamayan da.

 40. kübra dedi ki:

  iyi günler bilgim olmadığı için heyet raporu çıkarmadım ve herhangi bir rapor teslimi falan yapmadım elektronik başvurular iki gün sonra bitiyor geç mi kaldım

  1. Editör dedi ki:

   Evet. Sağlık kurulu raporunu 1 gün içinde çıkartabilirseniz başvurunuzu yaparsınız.

 41. Brn dedi ki:

  İyi günler. Ben sağlık özrüyle başka bir yere gittiğim zaman eşimin de aynı gerekçeyle benden dolayı aynı yere tayin istemesi mümkün mü ? Ben kadroluyum eşim sözleşmeli. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hayır eşiniz bu şekilde isteyemez. Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü farklı değerlendirilmektedir. Duyuru bugün yayınlandı. Tıklayın; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmenlerin-saglik-ozru-yer-degistirmeleri-icin-meb-duyurusu-36343.html

 42. Erkan dedi ki:

  Sağlık raporlarında ki ibarelerde bir değişiklik var mı? Sözleşmeli öğretmenlerin “anne-baba için yaşadıkları ilden hayatını kendi başına idame edemez yazısıyla alınmış raporlar kabul görmüyor mu?

  1. ibrahim dedi ki:

   Erkan bey,
   Sözleşmeli öğretmenlerin başvurusu ne zaman? yada onunla ilgili bir yazı var mı?

 43. Özür atama dedi ki:

  Merhaba.ağır engelli kardeşim var rapor oranı yüzde 70.yalnız raporunda hayatını başkasının güç yardımı olmaksızın devam ettiremez ifadesi yok.kardeşim özel eğitim kurumunda(rehabilitasyon)eğitim alıyor.özür grubunda diğer nedenlere bağlı yer değiştirmeler kısmında engelli kardeşi olup özel eğitim görenler özel eğitim kurumunun olduğu yere tayin isteyebilir deniyor.sağlık raporu kısmında o ifade yazılmamasına rağmen tayin isteyebilir miyim sayın editör

  1. Editör dedi ki:

   Engellilik durumuna bağlı özür grubu atamasında kardeş sayılmıyor. Sağlık özrü atamasında sayılıyor bunun için vasi tayin edilmeniz lazım. Ayrıca dediğiniz diğer nedenlere bağlı yer değiştirme için kardeşinizin hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede engelli
   olduğunu belirtir ibareli sağlık kurulu raporu çıkartılması lazım.

 44. Ayşe dedi ki:

  Merhaba, geçirdiğim bir kaza nedeniyle benim bir yıl kadar sürecek ortopedik bir sorunum var, ortopedi, fizik tedavi doktorları ve başhekimin imzası olan, durum bildirir rapor yeterli olur mu? Bu sağlık kurulu raporu yerine geçer mi? Başka rahatsızlığım olmadığı için diğer branşların onayına ihtiyaç olur mu yine de?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, durum bildirir raporunda ne yazıyor? Sağlık özrü için MEB sağlık kurulu raporu istiyor ve ilgili ibarenin olmasını şart koşuyor.

 45. Fatih dedi ki:

  Annem adına rapor çıkardım. Raporda tek başına hayatını idame ettiremez ibaresi varsa başvuru yapabilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez…. ibaresi isteniyor.

 46. Fatih dedi ki:

  Ben sözleşmeliyim. Sağlık özrü için başvuru yapabilirmiyim. Sanki bu hak verilmedi kılavuza göre.biz yinede dilekçe ve raporla okula başvuru süresi içinde basvuru yapalımmı

 47. Süleyman köseli dedi ki:

  Babamın hastalığı nedeniyle saglik özrüne başvuracağım. Eşimde öğretmen es durumu yapacak. Eşim 1. Aşamada mebbisten herhangi bir başvuru yapması gerekiyor mu? Yoksa sadece 2. Aşamada tercih mi yapacak?

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuz önceki sorunuzda cevaplandı.

 48. Süleyman dedi ki:

  Babamın hastalığı nedeniyle saglik özrüne başvuracağım. Eşimde öğretmen es durumu yapacak. Eşim 1. Aşamada mebbisten herhangi bir başvuru yapması gerekiyor mu? Yoksa sadece 2. Aşamada tercih mi yapacak?

  1. Editör dedi ki:

   Siz sağlık özrü yaparken eşiniz de eş durumu mu yapacak? Neden ikisini aynı zamana denk getirdiniz? Eşiniz MEBBİS’ten birinci aşama başvurusunu yapacak. Onay alacak. Sonra 2. aşamaya geçecek.

 49. Saime dedi ki:

  Merhaba ben sağlık özrü yapabilmek için bütün evrak ve raporlarımı hazırlayıp 25 Mayıs 2019 da Millieğitime verdim. Onlarda yazının bakanlığa gittiğini söylediler. Ön başvurular başladı ama bana hala bir cvp gelmedi. Ben nereden nasıl takip edebilirim en azından olup olmayacağını öğrensem. Birde ben şu anda ön başvuru yapabiliyor muyum acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz sözleşmeli öğretmen misiniz?

 50. Gamze dedi ki:

  Hocam merhabalar.Büyük olasılıkla bu haftaki atamada atanacağım ama babam kronik koah ve kalp hastası ve annemle babam yaşlılar kendilerine bakacak durumda degiller.Ancak benim atanacağım yer büyükşehirlerden biri olacak.Bu şekilde de olsa onlarin yanina doğuya gelebilme ihtimalim var mıdır hocam?

 51. Yasin dedi ki:

  Merhaba. Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü nedeniyle yer değişikliği yapabilmesi için 2019 yılına ait herhangi açıklama yapılmadı henüz. Başvurular nereye ve nasıl yapılabilecek?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, dediğiniz gibi şu ana kadar 2019 yılı ile ilgili duyuru yapılmadı. 2018 duyurusuna göre dilekçe ve sağlık kurulu raporuyla okula başvuruda bulunabilirsiniz.

 52. Veli Karaosmanoğlu dedi ki:

  Merhaba. İl içi sağlık özrü atamasına başvuracağım. Sağlık özrü ile tayin istediğim ilçede boş norm yok ise eğer, tayin istediğim ilçede, ilçe emrine atanabilir miyim? Sağlık özrü atamasının gerçekleşmesi için illa o ilçede boş norm olması mı gerekiyor. Cevap verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık özründe gitmek istediğiniz ilçede boş norm olmalı. Yoksa atanamazsınız. İl içi özür grubunda ilçe emri diye bir şey yok.

 53. Ayşegül Selçuk dedi ki:

  Anne veya baba icin alınan sağlık raporlarıyla İki eşde öğretmen olanların birinin başvuru yapmasıyla ikiside özür ataması isteyebiliyor mu yoksa ayrıca başvuru yapmalarımı gerekiyor ?

  Ayrıca başvuruda gereken evraklar icin Anne veya baba icin alınan rapor yeterli mi ?
  Vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi bir belge almak zorunda miyiz ?

  1. Editör dedi ki:

   Eşlerin ikisi de aynı anda başvuru yapacak. İstenilen belgeleri siz ilgili makamlardan alıp ibraz edeceksiniz.

 54. Ali yilmaz dedi ki:

  Anne veya baba icin alınan raporla birlikte başvuruda başka bir evrak isteniyor mu ? Sadece rapor yeterli mi ?
  Vukuatlı nüfus kayıt örneği onay makamlarınca sistemden mi bakılıyor yoksa biz mi böyle bir belge almak zorundayız?

 55. Nuriye dedi ki:

  İyi günler ben sözleşmeli öğretmenim annemin başkasının bakımına ihtiyacı vardır diye raporu var annemin ikamet ettiği ile sağlık özründen yararlanarak başvuru yapabilirmiyim

 56. Ömer dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenim 2.durumdaki gibi annemin raporunda başkasının güç yardımı olmaksızın hayatını sürdüremez ibaresi var tayin başvurusunda bulunabilirmiyim ayrıca benden bulunduğunuz ilde tedavisi mümkün degildir şeklinde ek rapor isterler mi ?

 57. Muberra COŞKUN dedi ki:

  Merhaba,sözleşmeli ogretmenim Batman’da görev almaktayım.Ankara da yaşayan annemin alzaymir hastalığı dolayısıyla üniversite hastanesinden alınan rapor+vasi tayini için alınan yukarıda bahsettiğiniz şekliyle yazan raporlarım var.Bu raporlarla il sağlık müdürlüğüne başvurdum “alzaymir hastalığının takibi nöroloji doktorları tarafından yapılmakta olup tedavisi yoktur”gibi bir ibare yazmışlar.Bunu da atama birimi kabul etmiyor.Tavsiyeniz nedir?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, birkaç sağlık kurumu (özel hastane, başka bir devlet hastanesi) ile görüşün. İstediğiniz ibareyi belirtin. Veririz derlerse oradan tekrar rapor çıkartın.

 58. Merve dedi ki:

  Merhaba, 1.5 yaşındaki oğlumun çocuklar için özel gereksinim raporu(çözger) var. Bu rapor ve tedavisi yoktur yazısıyla bakanlığa başvurabilir miyiz? Yoksa ayrıyetten heyet raporu mu almamız gerekir? Çözgeri alırken heyete girdik, 8 doktor imzası var.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli mi kadrolu musunuz?

 59. Seyma dedi ki:

  Merhaba nisanda göreve başladım erzurumda annem istanbulda ve tek kalamıyor yeni boşandı, sağlık sorunlarından dolayı yanında birisinin olması gerekiyor. Adayken de bu maddeden yararlanabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, annenize ilgili sağlık kurulu raporu alırsanız tayin isteyebilirsiniz.

 60. Şifa dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmen de olsa sağlık özrü tayini isteyen kişi “kendisi” için tayin istiyorsa yine de Ağustos sonunu beklemek zorunda mı??
  İl milli eğitimi aradım ve “dilekçeleriniz elimizde, 26-30 Ağustos arasında arasında toplayıp hepsini birden Ankara’ya göndereceğiz” dediler. Elimizde resmî yazı var bu tarihlerde olacağına dair dediler.

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü tayini için başvuru zamanı yok. Dilekçe ile Bakanlığa iletiliyor.

   1. şifa dedi ki:

    bugün yine aradım, başvuru zamanı olmadığını söyledim hatta il valiliğince 29 mayıs 2019’daki yazıyı hatırlattım. o da bana benim de önümde yazı var ve ağustosta yapılacak diyor dedi. bekleyeceksiniz dedi

    1. Editör dedi ki:

     Size yazıyı göndersinler. İllere giden bir yazı yok.

     1. şifa dedi ki:

      çok teşekkür ederim size.
      bir forumda da sözleşmeli eşi için sağlık özrü isteyen birine “bakanlıktan yazı geldi 27-31 ağustosta alınacak başvuralar” diye.
      🙁

     2. Editör dedi ki:

      Yazı nerede? Siz gördünüz mü?

 61. Şerife dedi ki:

  Merhaba benim kızımın özel eğitim raporu var. Görme engeli var. Ram d raporunda da görme üzerine eğitime karar verildi. Bulunduğumuz ilde de görme ile ilgili özel eğitim verecek okul yok. Bunun için görme engelliler okulu olan bir ile tayin istemek istiyorum. Sadece rapor yeterli mi? Ne yapmalıyım?

 62. vysl dedi ki:

  merhaba. annem vanda ikamet etmekte. ve bugün maalesef mide kanseri oldugunu öğrendim… ben ise adıyamanda görev yapiyirum. mazeret tayini için nerden nasıl bir evrak almalıyım..

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Konuda detaylı anlatıma bakınız.

 63. Size zahmet dedi ki:

  Neden peki ? Lütfen detaylıca bilgi verebilir misiniz?

 64. Sefa dedi ki:

  Eşim meb de ve küçük bir ilçede sözleşmeli öğretmen ve atanalı 1 yıl oldu fakat hala aday öğretmen.45 gün öncede Doğum yaptı down sendromlu bir bebeğimiz oldu .bebeğimiz sürekli takip altında.çalıştığı ilçedeki hastanede bebeğimizi takip edecek hiç bir birim yok. Fakat il merkezinde var. Tayinini il merkezine isteyebiliriz miyiz.tşk

 65. Sözleşmeli dedi ki:

  hastalığının uygun yerde tedavi edilmesi şeklindeki durum bildirir raporu yeterli olur mu yoksa heyet mi olmalı

  1. Editör dedi ki:

   Sizin durumunuz tam nedir?

 66. Bulent yilmaz dedi ki:

  Hocam benim eşim memur değil ve saglik kurulu raporonda takiplerinin romatoloji kliniginde yapilmasi uygundur duzenli takip gerektirir yaziyor. Benim bulundugum il ve ilcede bu poliklinik yok. Bu rapor yeterli mi

  1. Editör dedi ki:

   Bu rapor yeterli değil.

 67. cemre dedi ki:

  MERHABA. SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİM ANNEMİN RAPORUNDA BAŞKASININ GÜÇ VE YARDIMI OLMAKSIZIN YAŞAMINI SÜRDÜREMEZ İBARESİ VAR.BEN BU RAPORU KULLANARAK DOĞUDAKİ BİR İLDEN BAŞKA BİR İLE SAĞLIK ÖZRÜ İSTEYEBİLİR MİYİM? SİZ ÖNCEKİ YORUMLARDA EVER İSTEYEBİLİRSİNİZ DEMİŞTİNİZ YENİ YORUMLARDA OLMAZ DİYORSUNUZ.

  1. Editör dedi ki:

   Bu ibare kadrolu öğretmenlerin sağlık özrü için geçerli. Onlar bu ibareli sağlık kurulu raporu ile tayin isteyebilir. Sözleşmeli öğretmenler için bu ibare kabul edilmiyor. Bakınız resmi yazı burada; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-mevzuat/ilkokul-birinci-sinif-kayit-erteletmesi-icin-okula-verilecek-veli-dilekcesi-ornegi-36200.html

 68. Salih dedi ki:

  Merhaba raporu aldıktan sonra çalıştığımız yerdeki il milli eğitim müdürlüğüne başvuru da bulunmayacakmıyız

 69. Grs dedi ki:

  Merhaba, bahsi geçen ibare karar kısmında mı olmalı? Açıklama kısmında ya da başka kısmında olması yeterli mi? Bir hastaneyle görüştüm rapor hakkında. Karar kısmına sadece durum bildirir yazdıklarını söylediler. Bahsi geçen ibareyi de açıklama kısmına yazabileceklerini söylediler.

 70. Şifa dedi ki:

  İyi akşamlar
  Aday öğretmenim. Ankara’ya sağlık özründen tayin başvurusunda bulundum. Aldığım raporda -ilimiz devlet hastanesinde takip ve tedavisi mümkün değildir- ibaresi vardı. 18 Haziran’da başvuru yapmıştım. Bu kadar uzun sürmesi normal mi? Tayin çıkmama ihtimali var mı? Teşekkür ederim.

 71. Kübra dedi ki:

  Merhaba bir konuda soru sormak istiyorum babam için durum bildirir raporu ve başkalarının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez raporu aldık ayrıca bulunduğum ilde tedavisi yoktur belgesini de il sağlıktan aldım sorum şu bu tedavisi yoktur belgesi alındıktan sonra o hastaneye ilgili branşta doktor gelmesi bizi ilgilendşrir mi

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ilgilendirmez. MEB başvurularda sizin evraklarınıza bakar.

 72. Size zahmet dedi ki:

  Mrb benim bir sorum olacak raporumda aile desteğine ihtiyacı vardır ailesine yakın yerde görev yapması daha uygundur diye bir ibare var bu durumda ailemin yanına tayin olabiliyor muyum? Cevaplarsaniz sevinirim. (Psikolojik sebepler ile)

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bu ibare ile tayin başvurunuz kabul edilmeyecektir.

 73. Mustafa dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü başvuru tarihi ne zaman olduğu bellimi?

  1. Editör dedi ki:

   Belli bir tarih yok. İstediğinizde başvuru yapabilirsiniz.

   1. emel dedi ki:

    meb i aradım yönetmelik degğisti bakanlık atama takvimi yayınlamadan başvurunuz kabul görmez dedi.

 74. Elcin dedi ki:

  Merhabalar raporun tayin istenecek ilden alinmasi sart mi acaba? Istanbuldan alinip izmir ikamet adresine isteyebiklr miyiz?

 75. Kemal dedi ki:

  Çalıştığım il dışında farklı bir ilden sağlık kurulu raporu alabilir miyim?

 76. Fatma dedi ki:

  Çalıştığım il dışında farklı bir ilden sağlık kurulu raporu alabilir miyim?

 77. Ali dedi ki:

  Merhabalar, görev yaptığım ilden babamın hastalığının görev yaptığım ilde tedavisinin mümkün olmadığına dair üç hekim imzalı sağlık kurulu raporu aldım. Bazı kaynaklarda hastalık için önce tedavi yapılan hastahaneden durum bildirir raporu alıp görev yaptığımız il sağlık müdürlüğünden de tedavisinin mümkün olmadığına dair bir belge almamız gerektiğine dair bir yazı okudum. Bense sadece görev yaptığım ilden tedavisinin mümkün olmadığına sağlık kurulu raporu aldım. Benim başvurum kabul olur mu ? Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, görev yaptığınız ilden ilgili sağlık kurulu raporu aldıysanız başvuru yapabilirsiniz.

 78. Grs dedi ki:

  Merhaba, babam için doktorundan rapor istedim. O da gerekli ibareyi yazıp kendinden başka üç doktora ve başhekime imzalattı. Ancak doktorlardan biri farklı ikisi aynı branş. Bir de raporun üst kısmındaki başlıkta sağlık kurulu raporu yazıyor. Bu rapor kabul edilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık kurulu raporu geçerlidir.

 79. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Ben Batmanda öğretmenim annem koah hastası ve tek yaşıyor Izmırde benim onun yanına tayinle gidebilmem için ne yapmam gerekli?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, anneniz için sağlık kurulu raporu almanız lazım.

 80. Aytaç dedi ki:

  Merhaba. İl dışı yer değiştirme neticesinde Ankara’nın bir ilçesinin köyüne atamam gerçekleşti. Annem diyaliz hastası ve merkez ilçelerden birinde ikamet ediyor. Yeni atandığım köyde ve ilçede herhangi bir diyaliz birimi yok. “Görev yaptığı yerde hastalığının tedavisi yoktur” içerikli bir sağlık kurulu raporu almayı düşünüyorum. Merak ettiğim iki konu var;
  -İl dışı atamayla yeni gelmiş olmam mazerete bağlı tayin istememe engel midir?
  -Bu raporla mazerete bağlı tayin başvurusunda bulunacak olursam, annemin ikamet ettiği ilçeyi mi belirtmek zorundayım, yoksa birden fazla ilçeyi tercih edebilme imkanım var mı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba,
   İl dışı atamayla yeni gelmiş olmam mazerete bağlı tayin istememe engel midir?
   hayır engel değil. İl dışından sonra özür grubu isteyebilirsiniz.
   Bu raporla mazerete bağlı tayin başvurusunda bulunacak olursam, annemin ikamet ettiği ilçeyi mi belirtmek zorundayım, yoksa birden fazla ilçeyi tercih edebilme imkanım var mı?
   Annenizin ikamet ettiği ilçeye tayin istersiniz.

 81. Grs dedi ki:

  Merhaba, babam şu anda hastahanede yatıyor. Doktorundan MEB’in istediği ifade bulunan rapor istedim. Doktor da raporu yazıp kendinden başka üç hekime imzalattı ve başhekime imza mühür yaptırdı. Ancak, hekimlerden biri farklı, ikisi aynı branş. Bir de raporun üst kısmındaki başlıkta sağlık kurulu raporu yazıyor. Bu rapor kabul olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kabul olur.

 82. Meryem dedi ki:

  Merhaba ilcede kadrolu ogretmenim tip 1 diyabetim var . Bulundgm ilcede endokrin doktoru olmadigi icin merkez ilcelere tayin isticem saglik kurulunda ne icin rapor alcgmi sordu durumu izah ettm bilmedgni tam olarak ne raporu alcgmi soylememi istedi. Naisl bir yol izlicem

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık kurulu raporu alacaksınız. Bulunduğunuz ilçede tedavinizin mümkün olmadığını belirtir ibaresi olan sağlık kurulu raporu almanız lazım.

 83. Burcu dedi ki:

  Merhaba, öncelikle bu hasas konuda bilginin bu denli az erişilebilir olduğu bir dönemde yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler. Sözleşmeli öğretmenliğimin 2. Yılını tamamladım. Maalesef anneme kanser teşhisi kondu. Görev yaptığım ilçede Hematoloji ve onkoloji bölümü yok fakat Gaziantep’te mevcut. Annemin tedavisi yaşadığı şehirde İzmir’de başladı ve şartlar göz önünde bulunduğunda tabi ki de kendi evinde kendi doktoruyla devam etmek istiyor tedavisine. Anneme bakabilecek tek kişi benim. kardeşim özel şirkette çalışıyor izin alması mümkün olmuyor. İzmir ilçe milli eğitime gidip oradaki memurlara sorduğumda Gaziantep’te tedavisi olduğu için tayin isteyemeceğimi belirttiler fakat yukarıda iki olası durumdan bahsedilmiş. Eğer sağlık raporunda “ hayatını tek başına idam ettiremez, tedavisine başladığı yerde devam etmeli “ şeklinde bir ibare geçerse tayin isteyebilir miyim ? Eğer tayin hakkı yoksa refakatçi raporu alabilir miyim ve raporlu olduğum süre Doğu görevinden sayılmaya devam eder mi ? Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Annenize şifalar dileriz. Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrüne başvuru hakkı için ilgili kişilerin öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporu alması gerekmektedir. Siz Gaziantep’te çalışıyorsunuz. Anneniz İzmir’de yaşıyor. Eğer siz anneniz için “Hastalığının tedavisi Gaziantep’te mümkün değildir” ibareli sağlık kurulu raporu alırsanız tayin isteyebilirsiniz.

 84. sevda dedi ki:

  iyi günler sözleşmeli öğretmenim. eşim antalya kadrolu memur ve eşimin antalyaya tayini sağlık özrü nedeni ile olmustu. ben ataninca ayri illerde yasamak durumda kaldik ve esim tedavi goruyor. heyet kurulu raporu aldik ve tibbi bakima muhtactir diye rapor sonucu cikti. bu raporu direkt çalistigim ilin milli egitimine mi verecegim. ve esimin yanina gidebilme sansim var mi.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aldığınız ilgili sağlık kurulu raporunu dilekçe ile birlikte çalıştığınız okula vereceksiniz.

 85. Sinifcininsesi dedi ki:

  Merhaba benm durum bildirir raporum çıktı fakat internette okuduğum kadaryla öğretmenlik yapmaya engel teşkil edilecek bir hastalığı yoktur ibaresi yer almadi raporda bir sorun teşkil eder mi

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aldığınız rapor sağlık kurulu raporu mu? Raporda ne ibareleri yazıyor?

 86. Recep Şen dedi ki:

  Merhaba, ben babam için, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden Sağlık Kurulu Raporu aldım. Hidrosefali tanısı ile verilen raporda, tek Anabilim dalından(beyin cerrahi Anabilim dalı)üç profesör ve başhekimin imzası var. Üç imza ve tek branş olması yeterli mi? Yoksa birkaç farklı branştan altı yedi doktorun imzası mı gerekli?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aldığınız raporda SAĞLIK KURULU RAPORU yazıyorsa yeterli.

 87. atilla dedi ki:

  merhaba istanbul’da öğretmenim.ikametgah adresim samsun’da ailemin yaşadığı yerin haricinde bir başka adreste. çeşitli nedenlerden dolayı ikametgah adresimi istanbul’a almamıştım.babama alacağım sağlık raporundan sonra samsun’a tayin isteyeceğim babam’da samsun’da ikamet ediyor.kendime ait ikametgah durumunun tayin ile bir ilgisi var mıdır yok mudur?ikametgah adresimi istanbul olarak güncellememe gerek var mı?

 88. Seda dedi ki:

  Merhaba. Kadrolu öğretmenler aynı il icerisinde zamana bağlı olmaksizin dilekçe ile sağlık ozru basvurusu yapabilir mi?Ms hastasiyim baskasinin yardimina ihtiyacim var raporum var

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, yapabilirsiniz ancak Milli Eğitim Müdürlükleri ret cevabı veriyor ve özür grubu atama döneminde başvuru yapmanızı istiyorlar.

 89. öğretmenn dedi ki:

  merhaba heyet raporunda bulundugu bölgenin iklim şartları hastalıgı tetikliyor ibaresi olsa başvurabilir miyim saglk özrüne

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, böyle bir raporla başvurunuz reddedilir.

 90. Öznr dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar şunu öğrenmek istiyorum. Durum bildirir raporda üç tane mi imza olmalı ?. Benim tedavi gördüğüm poliklinikte bir doktor var onun imzası ve başhekimin imzası var.

  1. Editör dedi ki:

   Durum bildirir raporu değil SAĞLIK KURULU RAPORU almanız lazım.

 91. Esssr dedi ki:

  Merhaba bende babam için sağlık özrü yapmak istiyorum sözleşmeli ogretmenim Bingöl ilçesinde bir yil çalıştım.ilce hastanesinden tedavisi mümkün değildir raporu aldm.ve tedavi olduğu üniversite hastanesinde 4 doktor imzalı durum bildirir raporu aldım babam kanser.il dışı merkeze (babamın ikamet ettiği) yere geçebilir miyim kabul olur mu ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü isteyebilmesi için MEB’in ilgili yazısına bakınız; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmenlerin-saglik-ozru-tayini-icin-meb-resmi-yazi-yayinladi-32963.html

 92. Recep Şen dedi ki:

  Merhaba, ben de babam için Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden sağlık kurulu raporu aldım. Hidrosefali tanısı ile “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresi yazıldı. Ancak rapora, yalnızca Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim dalından üç profesör ile başhekimin imzası atıldı. Bu imzalar ve tek branş yeterli olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık kurulu raporu ise geçerlidir.

 93. Asude dedi ki:

  Merhaba babam İstanbul’da felç geçirdi ve tek başına yaşamını sürdüremez Iğdır’da sözleşmeli öğretmenlik yapıyorum alıp oralara gitsem ani durumda hastane koşulları yetersiz kalır şuanda ne yapmam gerekiyor ?

 94. Sema öztürk dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü başvuru tarihi nedir bilginiz varmıdır?

  1. Editör dedi ki:

   Belli bir başvuru tarihi yok. İstenilen sağlık kurulu raporunu aldıktan sonra dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz.

 95. Rose dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin.ben heyet raporuna başvurdum annem icin. 200 lira ödeme yaptım vezneye.ayni gün içinde sağlık kurulu raporunu verdiler.tanida şeker+hipertansiyon+ orta depresif nöbet(tıbbi tedavi altında) yazıyor.karar olarak da durum bildirir raporudur.saglik kurulu oy birliği kararıdır.yaziyor.bu durumda bu belge milli eğitimde kullanılabilir mi

 96. Turgay ÇELİK dedi ki:

  Merhaba, daha önce yazmıştım, muhtemelen cevap varmışsınızdır ama akışta göremiyorum, babam benimle muşta yaşamakta ve tedavisi muşta mümkün değildir ibareli raporu var. Kadrolu öğretmenim. Sağlık mazeretinr başvurunca babamın ikameti benim yanımda mi olmalı yoksa gitmek istediğimiz yerde mi acaba. Tesekkurler

 97. Sevda dedi ki:

  Merhaaba sozlesmeli ogrwtmenim esim rahatsiz alacagimiz saglik kurulu raporunda tam tesekkullu bir hastaneden takip ve tedavisi yapilmali yazisi yeterlimidir.Bilgi verirseniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Bir önceki sorunuzda cevap verildi.

 98. Mehtap dedi ki:

  Merhaba ben muğla datçada ögretmenim.Annem kanser hastası ve tedavisi devam ediyor.Annem babamla Kayseride yaşıyor. Ama baķıma muhtac degil.Ben kayseriye saglik özru tayini yapabilirmiyim.Yapabilirsem neler yapmam gerekir.yardımci olirsaniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba sözleşmeli mi kadrolu mu öğretmensiniz?

 99. Yaşar dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmenim . Babam %66 engelli raporu var sürekli yazan. Başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez durum raporu aldım önceki raporuna istinaden. Raporu başka bir şehirden aldım . Görev yaptığım ilde bu raporu Tedavisi bu ilde yapılamaz diye çevirmem mi gerekir.? Çünkü tedavi edilmiyor hastalığı sürekli yani bakıma muhtaç. MEB i aradığımda görev yaptığınız ilden burada tedavisi yapılamaz diye almanız gerekli yukarıda bahsettiğiniz 2.madde sizde geçerli değil diyor ne yapmalıyım?Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özründe kendisi/eşi/çocuğu/anne/baba için tedavisinin görev yaptığı yerde mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporu alınması lazım. Detay: https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmenlerin-saglik-ozru-tayini-icin-meb-resmi-yazi-yayinladi-32963.html

 100. Ibrahim dedi ki:

  Merhaba.Fizik tedavi uzman hekim peryodik kontrolu gerektirir ibareli “durum bildirir raporu” aldim. Üç fizik tedavi uzmani imzali. Durum bildirir raporu saglik kurulu raporu yerine gecer mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bu aldığınız durum bildirir raporu ile sağlık özrü başvurusu yapamazsınız. Kabul edilmez.

 101. Mehmet akif dedi ki:

  Yozgatta Sözleşmeli aday öğretmenim oğlum için istanbulda tam teşekküllü bir hastaneden çocuk üroloji ve çocuk nefroloji için takip ve tedavisi uyğundur raporu verdiler, yozgat bu konuda bir rapor vermiyor hastanede uzman olmadığı için , il sağlık müdürlüğünden “yozgat ilinde çocuk nefroloji bölümü ve çocuk üroloji bölümü bulunmamaktadır” diye yazı alıp raporla birlikte versek olurmu, acil cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Evet olur. Bu şekilde başvuru yapabilirsiniz.

 102. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar.

  Zorunlu hizmetimin bitmesine 3 sene var. Sağlık özründe babamın bulunduğu ildeki zorunlu hizmet olan bir yeri seçebilir miyim (Zorunlu hizmeti de bitirmek amacıyla ) ?

  Raporu bu yaz tatilinde alsam, Şubat tayin dönemi için en geç ne zaman ve nereye teslim etmem lazım ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmen misiniz, kadrolu mu?

 103. gökhan dedi ki:

  öncelikle bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkürler. denizli nin honaz ilçesinde kadrolu sınıf öğretmeniyim. Babam kalp hastası ve Üniversitede tedavisi gerekiyor. Beraber Denizli Merkezde ikamet etmekteyiz. Üniversiteden mi tesdavisinin burada yapılması uygundur raporu alınmalı yoksa İlçe hastanesinde tedavisi burada yapılamaz raporu alınmalıdır? Not :Babam için başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez ibareli raporu alamadık.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz bu raporu neden almak istiyorsunuz? İl dışı özür grubu için mi yoksa ilçeden Denizli merkeze gelmek için mi?

 104. Engin dedi ki:

  Merhaba hocam, ben sözleşmeli öğretmenim, anneme %78 kısmi engelli (başkasının yardımıyla hayatını sürdürebilir) sağlık kurulu raporu verdiler, ancak bulunduğumuz ilde ki hastanede tüm branş doktorları olduğu için “bulunduğu ilde tedavisi mümkün değildir” ibaresi yazmıyorlar. Almış olduğumuz bu raporlar annemin ikamet ettiği şehir tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü tayin başvurusunda kendisi, eşi, çocukları, anne, babası için hastalığının görev yaptığı yerde mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporu istenmektedir. Detaya şuradan bakabilirsiniz; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmenlerin-saglik-ozru-tayini-icin-meb-resmi-yazi-yayinladi-32963.html

 105. Kemal dedi ki:

  Merhaba. Kadrolu öğretmenim. Ms hastasiyim. Sağlık ozru icin ağustos ve ocak donemlerini mi beklemek zorundayim. Ara zamanlarda dilekce ile basvuru yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun Ara dönemlerde de başvuru yapabilirsiniz ancak dilekçenize gelen cevapta Şubat ve Ağustos dönemini beklemeniz gerektiği belirtilecek.

 106. Ayla dedi ki:

  Merhaba babam aizehmer ve %84 bakıma muhtaç raporu var ve raporunda tam bağımlı yazıyor birinci sorum bu rapor yeterlimidir. İkinci sorum ise Babam ilçede yaşıyor ve bulunduğu yerde devlet hastanesi var. Benim bulunduğum yer ise il ve eğitim araştırma hastanesi var. Babamın yaşadığı yere tayin istemek istiyorum. Babamın yaşadığı ilçe şartlarının düşük olması sorun teşkil edermi… İyi günler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, birinci sorunuzda yazan ibare yeterli değil. MEB ibareyi şu şekilde istiyor; “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez.” Babanızın yaşadığı yerin şartları ile sizin yaşadığınız yerin şartlarına kimse bakmaz. Sadece alınacak sağlık kurulu raporuna bakılır.

 107. Ayla dedi ki:

  Merhaba babam aizehmer ve %84 bakıma muhtaç raporu var. Babam ilçede yaşıyor ve bulunduğu yerde devlet hastanesi var. Benim bulunduğum yer ise il ve eğitim araştırma hastanesi var. Babamın yaşadığı yere tayin istemek istiyorum. Babamın yaşadığı ilçe şartlarının düşük olması sorun teşkil edermi… İyi günler.

 108. Elif dedi ki:

  Babam kan kanseri çok şükür zor günleri atlattık şu an iyi ama bakıma muhtaç ama beraber yaşamıyoruz sağlık durumu ataması için beraber yaşama yani aynı ikamet te olma şartı var mı?

  1. Editör dedi ki:

   Hayır böyle bir zorunluluk yok. İlgili sağlık kurulu raporu almanız yeterli. Babanızın ikamet ettiği yere tayin isteyebilirsiniz.

 109. Acar dedi ki:

  Ben ilçede görev yapıyorum ve ikametim de burası eşimin nörolojik bir hastalığı var ve ilçe devlet hastanesinde nöroloji bölümü olmadığı için burda tedavisi mümkün değil ve bununla ilgili kurul raporu almak için il devlet hastanesine müracaat ettim orda nöroloji bölümü olduğu için durum bildirir raporu verebileceklerini bunun da tayin için geçerli olmayacağını söylediler ne yapmam gerektiği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 110. Dist dedi ki:

  Merhabalar. 5 yıldır istanbul’da görev yapıyorum. 6 aylık bebeğim var. Eşimden ayrılıyorum. Sağlık özrü atamasına başvurmak istiyorum. Sizce atamadan faydalanabilmemin yolu var mıdır? Zor zamanlar geçiriyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eğer sağlık özrü için istenen sağlık kurulu raporunu alırsanız tayin istersiniz.

 111. Ny dedi ki:

  Merhaba benim 4 yıldır cilt hastaligim var ürtiker.surekl cildim kabariyor ve yaniyor.Geceleri artiyor ve yuzum gozum sistiginde acile gitmezsem ölüm bile olablrmis.Esimin yanimda oluo bni gotrmesi gerekiyor fakat brnSiirtte sozlesmeli ogretmenim esim ise Gebzede Tübitak ta calsyr.isini birakip gelemez.es durumu tayini hakkmz da yok.ben de saglik özrü ile tayin isteyeblrmiyim acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ilgili sağlık kurulu raporunu alırsanız sağlık özrü tayini istersiniz.

 112. Rose dedi ki:

  Merhaba ben istanbulun dışında görev yapıyorum.merkeze çok uzak silivri taraflarında bi beldede.bir kac yil önce babamı,bu yıl da kardeşimi kanserden kaybettim.annem psikolojik olarak çok kötü durumda.ayni zamanda şeker,tansiyon,damar tıkanıklığı vs herşey var.ben yerimi seviyorum okulundan memnunum ama annemi yalnız bırakmamak için sağlık özrü istemek istiyorum. Cnku uzakta olmam da onun icin kotu.yanima gel diyorum istemiyor cunku burada kardesimin ve babamin mezarina gitmek istoyor.Sizce istanbuldan balıkesir e isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kaybettikleriniz için başınız sağolsun. Annenize şifalar dileriz. Eğer ilgili sağlık kurulu raporunu alırsanız sağlık özrü başvurusunda bulunabilirsiniz.

 113. İklim dedi ki:

  Merhaba. Yorumlarda okudum az önce. Sağlık özrü kullanan bi arkadaşım norm olmadığı için tayin olamamış. Ben bunu araştırırken norm olmasa da 90 km ye kadar ilçeye gönderilsin diye öğrendim. Norm olmayınca tayin çıkmama ihtimali varmı gerçekten?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, norm yoksa tayin çıkmayabilir.

 114. İklim dedi ki:

  İyi günler. Ben aday öğretmenim. Annem kanser hastası tedavisi devam ediyor. Ağrıda görev yapmaktayım. Birinci durumu kullanarak Ağrıda tedavisi mümkün değildir şeklinde evraklarımı gönderdim. annemin tedavisinin devam ettiği yere tayinim istedim. Olumsuz dönme ihtimali var mıdır.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, annenizin tedavisinin olduğu ilde sizin branşınızdan açık varsa gidersiniz.

 115. Sabri dedi ki:

  Slm iyi akşamlar 2 sorum olacak.
  1.)Ben Siirte calisiyorum ailem Diyarbakır da kalıyor annemin rahatsziligi var ve heyete girecek ibarede tam olarak ne yazması lazım.
  2.) Annem Devlet hastahanesinde heyete girecek

 116. Turgay çelik dedi ki:

  Merhaba,babam benimle muşta yaşamakta ve karaciğer nakli oldu. Muşta tedavisi mümkün değildir şeklinde sağlık kurulu raporu aldım. Kadrolu öğretmenim. Izmır e tayin istiyoruz buna istinaden. Babamın ikameti illa izmirde mi olmalı yoksa benimle yaşıyor olması yeterli mi? Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, acil olarak ikametgahını İzmir’e alınız. İkametgah İzmir’de olmalı.

 117. ayla dedi ki:

  merhaba.iklime bağlı astım hastalıgım var ve aday öğretmenim.bu hastalıgım nemli ve aşırı sıcak güneydoguya atndığm zaman ortya cıktı.işe bşlarken sağlam raporu vermiştim. fakat simdi yeni heyet aldğımda sıkıntı olur mu. birde illeri meb mi belirliyor yoksa bir tercih hakkmıž olacak mı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, göreve başlarken verdiğiniz sağlık beyanı bir engel değil. Sağlık özrü başvurusunda bulunabilirsiniz. İlleri MEB belirlemiyor, siz dilekçenizde belirtiyorsunuz.

 118. Mustafa Kutay dedi ki:

  Merhaba;
  İlginize teşekkürler. Sorum şu; ben samsun Atakum’ da kamu kurumunda Mühendisim. Eşim aynı ilin Vezirköprü ilçesinde norm fazlası öğretmen. % 40 raporum var. Hastalıklarım, son seviye sedef, gut, bel fıtığı. Bu hastalıklarımın tedavisini üniversite hastane sinde görmekteyim. Vezirköprü’ de devlet hastanesi var ama sedef için tedavim sadece eğitim araştırma ve üniversite hastanesi. Sağlık özrü için nasıl bir yol izlemeliyiz? %40 raporla bi başvuru olabilir mi? Yoksa yine üniversite den rapor mu almalıyım? Yalnız şöyle bi durum var. Sedef ilacım 3 aylık periyotlarla üniversite hastanesinden yazılıyor. Bu ibare doktorlar tarafından yazılabişir mi? Yada daha sonra başımıza iş açılır mı?
  Teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşinizin sizin durumunuza bağlı olarak il içi sağlık özrü tayini isteyecek. Ancak zaten siz çalıştığınız için Ağustos ayında il içi eş özrü de isteyecek. Sağlık raporu ile tayin istemesi ile eş özrü tayini istemesi arasında zaten bir fark yok. Neden sağlık özrüne dayalı tayin isteme yolunu seçiyorsunuz? Sizlere bir avantaj sağlamayacak.

 119. M.Ulaştıran dedi ki:

  Merhaba annem İzmir de ikamet ediyor.Ege üniversite hastanesinde 8 ay önce bağırsak kanseri teşhisi kondu ve orada ameliyat oldu.3 ayda bir rutin kontrolleri var.Ben Uşak ta öğretmenlik yapmaktayım.Ve Uşak ta şuan Onkoloji bölümü var Fakat onkoloji doktoru yok.Annem için Uşak tan sağlık kurulu raporu alabilir miyim?Ve raporda hangi ibarenin yer alması gerekiyor?Doktorun olmadığını il sağlık müdürlüğünden belgelere lazım mı?Yoksa devlet hastanesi direk bu nedenle sağlık kurulu raporunu verir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, annenize “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” raporunu alırsanız istersiniz. Ayrıca Uşak il sağlık müdürlüğünden annenizin hastalığının tedavisinin Uşak’ta mümkün olmadığını belirten bir sağlık kurulu raporu almanızda yeterli olacaktır.

 120. Yağmur dedi ki:

  Merhaba,Ankarada öğretmenim. 7 aylık down sendromlu ve aynı zamanda 3 hafta önce kalp ameliyatı olan bir bebeğim var. Bebeğime istanbuldaki ailemle birlikte bakıyoruz. Ameliyat istanbulda oldu.İstanbula tayin isteyebilmem için nasıl bir yol izlemeliyim? Bebeğimin raporunda hangi ibareler olmalı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Şifalar dileriz. Bebeğinizin tedavisinin Ankara’da mümkün olmadığını belgelendiren bir sağlık kurulu raporu almanız lazım. Ancak tahminimizce bunu alamazsınız, çünkü Ankara’da tedavisinin mümkün olduğunu düşünüyoruz. İkinci yol ise; sizin görev yerinizin bebeğinizin sağlık durumunu tehlikeye düşürdüğüne yönelik bir sağlık kurulu raporu almanız.

 121. Zeynep dedi ki:

  Annem psikolojik tedavi görmekte.ilacta kullanmakta. Heyet raporu alırsam özür grubuna basvurabilirmiyum

  1. Editör dedi ki:

   Önceki sorunuzda cevap verildi lütfen kontrol ediniz.

 122. Zeynep dedi ki:

  Annem psikolojik tedavi görmekte.ilacta kullanmakta.heyet raporu alıp tayinimi annemin ikametgahına albilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   Eğer istenilen sağlık kurulu raporunu alabilirseniz sağlık özrü isteyerek annenizin ikamet ettiği yere tayin isteyebilirsiniz.

 123. ayla dedi ki:

  Merhaba 4 ay önce Güneydoğu bölgesine atandım fakat aşırı sıcak olması ve boguk havasndan dolayı nefes alamadıgım icin doktora gittiğimde astım teşhisi koyuldu. Eger astım dolayısı ile rapor alabilirsem 4 ay önce meb e verdigim sağlık raporunda ‘ülkenin heryerinde çalısabılir’ hükmü sağlık özrü tayin istememe engel olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, engel olmaz.

 124. Ayşece dedi ki:

  Sedef hastalığından sağlık özrü tayini olur mu? Bulunduğum ilçede ışın tedavisi cihazı yok fakat il merkezinde var ben ise başka ilde ailemin yanında tedavi olmak istiyorum,beni il dışına gönderirler mi? Sağlık kurulu raporu nasıl alınıyor ilk olarak işlem nerden başlatılıyor?

  1. Editör dedi ki:

   Önceki sorunuzda cevap verildi.

 125. Ayşece dedi ki:

  Sedef hastalığına sağlık özrü tayini olur mu? Bulunduğum ilçede cildiye polikliniği var ama ışın tedavisi için cihaz yok,il merkezinde var ama ben farklı ilde tedavi olmak istiyorum. Kurul raporu alma işlemi hangi işlemlerden geçmekte ve nasıl alınmaktadır?tek cilt için diğer doktorlar onay verir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Bulunduğunuz yerdeki hastaneye giderek tedavinizin mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporu alacaksınız. Sağlık kurulu raporunda tek doktor olmuyor, en az 3 doktor imzalıyor.

 126. Sevda Güler dedi ki:

  Merhaba,görev yerim kastamonu annemin ikameti istanbul.Annemin rahatsızlığından dolayı sağlık özüründen tayin isteyeceğim fakat raporu istanbuldan almam şart mı? yaz döneminde Elazığ’dayız burdan aldığımız rapor geçerli olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, raporun alınacağı il konusunda bir kısıtlama yok. Ancak sizin bulunduğunuz ilden annenizin tedavisinin mümkün olmadığına dair evrak isteyebilirler. Bunu da Kastamonu’dan almanız gerekecek.

 127. Özgür Özkocagil dedi ki:

  Merhaba, babamın sağlık kurulu raporu mersin hastanesinden. Antalya ya taşındı. Başvuruda bulunurken Antalyadan tekrar rapor mu almalıyız. Süresi dolmamış mersin hastanesi raporu geçerli olur mu?Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Ağustos ayı itibariyle geriye dönük son 6 ay içerisinde alındıysa geçerlidir.

 128. Beden egitimci dedi ki:

  Annem yaşca büyük ve devamlı bakıma muhtaç.ayricadecamli oksijen tüpü kullanıyor.yaninda olmam gerekiyor.rapotu devlet hastahanesind3n almam yetiyor mu?illa bir araştırma hastahan3sinden mi almam gerekiyor?teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık kurulu verecek bir devlet hastanesinden almanız yeterli.

 129. Seno dedi ki:

  Kolay gelsin tanilanmis panik atagim var iki yildan fazla ilac kullandim saglik ozrunden faydalanabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık kurulu raporu alabilirseniz istersiniz.

 130. Seher dedi ki:

  Merhaba. Annemin kalp ,beyin,parkinson ve demans hastalikları var. Gecen sene sağlık özünden tayin istedim ama norm olmadığı için tayinim olmadı. Raporda da sure ile ilgili bir bilgi yok. Tekrar rapor almam gerekir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık kurulu raporlarında son 6 ay içerisinde alınmış olmasına bakılmaktadır.

 131. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben van da öğretmenim yüzümde hastalık var ve ben tek kalamıyorum çünkü bazen yüzümde kanama oluyor ve durduramıyorum annem ve babam benim yanıma gelemiyor ben hastalığımdan dolayı saglik özgünden yararlanıp tayin isteyebiliyormuyum memleketime

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık özrü için istenilen ibareli sağlık kurulu raporunu alırsanız istersiniz.

 132. akın dedi ki:

  iyi günler
  eşim psikiyatri hastası eski şehrin ilçesinde görev yapıyorum görev yaptığım yerde psikiyatri bölümü yok sağlık özrü ile eşimin memleketine gitmek istiyorum. nasıl bir rapor almalıyım ?

  1. Editör dedi ki:

   İyi günler, eşinizin tedavisinin sizin çalıştığınız yerde mümkün olmadığına, eşinizin sağlık durumunun çalıştığınız yerde tehlikeye düştüğüne dair bir sağlık kurulu raporu alacaksınız.

   1. akın dedi ki:

    öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim
    iki tane sorum olacak
    çalıştım yerde sadece aile hekimi var orda psikriyatri bölümü olmadığını nasıl belgeleyebilirim?
    ikinci sorum alacağım raporda yazması gereken ibare ”tedavi edilmezse sağlık durumu tehlikeye düşer” mi yazmalı ?

    1. Editör dedi ki:

     İl sağlık müdürlüğüne gideceksiniz ve çalıştığınız yerde eşinizin tedavisinin mümkün olmadığını belirtir belge alacaksınız.

 133. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba annemin ikameti memleketim Van da ben ise batmanın ilçesinde öğretmenim. çalıştığım yerde annemin tedavisinin mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporu aldım. Tayin olarak Ankara yı yazacağım. İkamet adresi annemin Van olması sorun teşkil eder mi? Ediyorsa başvuru yapmadan önce Ankara iline mi ikametini aldırmalıyım?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, annenizin ikametgahı Ankara’da olmalı.

 134. Ali dedi ki:

  Annem rahatsız. İkametgah adresi Uşak. Ama tedavisini Denizli Devlet Hastanesinde yaptırıyoruz. Buradan aldığımız bir raporun geçerli olma veya olmama durumu nedir.

 135. Öğretmen dedi ki:

  Merhaba Sözleşmeli öğretme lerin sağlık özrü başvurusunda sırasıyla yapilması gereken işlemler hakkinda bilgi verir misiniz? Bir de Öğretmenin görev yaptığı yerdeki devlet ve üniversite hastanesinde sağlık kurulu belgesi alması lazım deniliyor ya görev yerindeki il sağlık müdürlüğünden de mi sağlık raporu alınması lazım? Kisaca il sağlık kurulununda yapılması gereken bir işlem var mı?

 136. Recai dedi ki:

  Merhabalar.Adaylık süreci dolmadan sağlık özrü tayin isteyebilir miyim. Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet isteyebilirsiniz.

 137. Afra dedi ki:

  Bir yılım daha dolmadığı için aday öğretmenim. Babamın rahatsızlığından dolayı özür tayini isteyeceğim, mümkün mü?

  1. Editör dedi ki:

   Evet sağlık özrü isteyebilirsiniz.

 138. Zeynep dedi ki:

  Merhaba babamın sağlık raporunda yakın takip ve bakımı uygundur ibaresi var bununla tayin isteyebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bu istenilen bir ibare değil. Sağlık özrü başvurunuz onaylanmaz.

 139. Melih dedi ki:

  Merhaba, sözleşmeli öğretmen sağlık özrü başvurusunda ailemizin ikametgahını başvuru yapmadan bir iki ay önce taşımamız bir sorun teşkil eder mi ? Başvuruda yeni taşıdığımız ikametgah bilgisi mi dikkate alınır ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ailenizin ikametgahı tayin isteyeceğiniz yerde olmalı.

 140. Hülya Döner dedi ki:

  Merhabalar. Ben sağlık özrünü kayınvalidem sebebiyle kullanabilir miyim? Kayınvalidem bakıma muhtaç ve yanımda kalıyorsa bunu mazeret olarak kullanabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kayınvalide sağlık özrü için geçerli değildir.

 141. Fatih dedi ki:

  Merhaba ben annem adına memleketimden saglık kurulu raporunu ve ilgili ibareyi gösteren evrağı aldım. Ama çalıştığım yerdeki ilçe milli eğitim müdürlüğü görev yağtığın şehirdeki hastanedende rapor çıkarman gerektiğini söyledi. Doğrumudur Sizce bu durumda ne yapmalıyım? Teşekkğrler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, görev yaptığınız yerde İl Sağlık Müdürlüğünden tedavisinin çalıştığınız yerde mümkün olmadığını gösteren evrak almanız yeterli.

 142. Vildan dedi ki:

  Merhaba, eşim ciddi bir ameliyat geçirdi ve doktor her ay kontrol etmesi gerektiğini rapor yazabileceği söyledi. Tek başına sağlık raporu yeterli mi yoksa heyet raporu vs mi gerekli.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık kurulu raporu alarak sağlık özrü tayin başvurusunda bulunabilirsiniz. Sağlık kurulu raporunu tek doktor veremez.

 143. Gültekin dedi ki:

  Kolay gelsin. Babam beyin kanaması geçirdi ve kurul raporu aldım eğitim araştırma ve uygulama hastanesinden ve başvurumu yaptım raporda başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettirmez yazıyor
  İl e gitti ilden de yarın bakanlığa gider tahminimce
  Benim tayin ailemin bulunduğu Ankara ya olması hemen olur demi sağlık özrü tayini zamanını beklemeyeceğim diye biliyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Size kısa sürede cevap da gelebilir, cevap uzunda sürebilir. Norm açığı yoksa atamanız gerçekleşmeyedebilir. Bunun bir kesinliği yok.

 144. Dilek dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmenim babam %96 engelli raporuna sahip ayrıca başkasının yardımı olmadan yaşamını devam ettirenez yazılı rapor mu almam gerekli tedavisi burada yapılamaz raporu mu digeri kadrolular icin mi gecerli tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı yer değiştirme hakkı yok. O yüzden babanızın engelli raporu ile tayin isteyemezsiniz. Babanıza sağlık kurulu raporu almanız lazım.

 145. adem dedi ki:

  merhabalar. annem için sağlık özrü raporu almayı düşünüyorum. ben başka ildeyim annem başka ilde annem ablamla ikamet ediyor bu sorun teşkil eder mi. birde rapor için bizim mi sağlık kuruluna başvurmamız gerekiyor yoksa ablamda başvurabilir mi ne zaman başvurmamız gerekiyor. lütfen mail adresime cevap atarsanız sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ablanızın annenizle yaşaması sorun olmaz. Sağlık kurulu raporu için anneniz başvuru yapacak. Ablanız neden başvuru yapıyor? Bunu anlayamadık. Sorunuz karışık.

 146. Fatih dedi ki:

  Merhaba ben annem adına hayatını idame ettiremez raporunu memleketimden aldım. Öncelikle bu yeterli oluyor mu? Görev yaptığım ilden de almam gerekir mi?raporu aldıktan sonra ilk başvuracağımız yer neresi oluyor acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, aldığınız sağlık kurulu raporunda tek başına hayatını devam ettiremez ibaresi yazıyorsa başka bir evrak almaya gerek yok. Ağustos ayında sağlık özrü başvurusu başladığında görev yaptığınız okula başvuru yapacaksınız.

 147. Özgür dedi ki:

  Selamlar Eşim öğretmen sağlık özrü nedeniyle tayin istiyoruz. Van yüzüncü yıl üniversitesinden rahatsızlığı ile ilgili van ilinde tedavisi mümkün değildir raporu aldık. Başvurular ne zaman oluyor. Sözleşmeli öğretmenlerin başvuru tarihleri nedir? Eşim Özalp ilçe milli eğitime sordu haberleri yok. Başvuru tarihini nereden öğrenebilirim. Yardımcı olur musunuz.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, milli eğitimin haberinin olmaması normal. Çünkü ortada sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrüne dair bir atama takvimi yok. Kadrolu öğretmenlerin Şubat ve Ağustos döneminde oluyor. Sözleşmeli öğretmenlerin durumuna kılavuzda yer verilmiyor. Bu sene Ağustos ta yer verilirse nelik kazanmış olacak. Geçen sene sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü için resmi yazı yayınlanmıştı. Bu senede böyle bir yazı yayınlanabilir. ilgili yazı; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmenlerin-saglik-ozru-tayini-icin-meb-resmi-yazi-yayinladi-32963.html

   1. Özgür dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim. Eşimin sağlık raporu tüp bebek tedavisi yapılmasıyla ilgili görev yapmış olduğu Van’da böyle bir tedavi yapılamadığına dair Üniversiteden rapor aldık. Tayin şansımız var mı?

 148. Melih dedi ki:

  Merhaba, sözleşmeli öğretmen sağlık özrü başvurusu için belirli bir tarih var mı.? İl milli eğitim müdürlüğü dilekçemi almadı ağustosu beklemem gerektiğini söylediler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü konusunda bir takvimi yok. Ancak herkes Ağustos ayında bu durumla ilgili bir duyuru çıkacağını bekliyor. O yüzden sizleri de bekletiyor. Konuyu CİMER’e de taşıyabilirsiniz.

 149. Hasan dedi ki:

  Merhaba sözleşlesmeli ögretmenim 2018 de saglik özrü ile il ıci tayin istedim ..sonuc olumsuz. Tekrar ne zaman basvurabilirim..ve il disi mi yapmam gerekiyir.tskrler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü ile ilgili resmi bir takvim yok. MEB’in Ağustos özür grubunda sözleşmeli öğretmenlerle ilgili de duyuru yapmasını bekliyoruz.

 150. Mustafa Yeşilbaş dedi ki:

  Merhaba babam ağır engelli ve evde 18 yaşından büyük kardeşlerim var. Annem, babamdan dolayı bakım ücreti alıyor. Ben babamın bulunduğu şehre bakmakla yükümlülük belgesi almadan tayin isteyebilir miyim?

 151. Sümeyra dedi ki:

  Merhaba, ben 3 ay önce atandım babam yanımda ikamet ediyor böbrek nakli oldu . Bulunduğumuz ilde muayene olduğu bölüm yok sağlık kurulu raporunda başkasının güç ve yardımı olmaksızın ibaresinin olması şart mı? Her ay ilaç düzeyi için Ankara’ya gidiyor bölümü olmadığı için . Nakil hastası olup bulunduğumuz yerde bölümü olmadığı için dilekçe yazabilir miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, 3 ay önce atandığınıza göre sözleşmeli öğretmensiniz. Sayın hocam şu anda yorum yazdığınız yazı kadrolu öğretmenleri ilgilendiren bir başlık. Siz vereceğim bağlantıdaki resmi yazıya göre tayin isteyebilirsiniz. Tıklayın; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmenlerin-saglik-ozru-tayini-icin-meb-resmi-yazi-yayinladi-32963.html

 152. Uğur dedi ki:

  MERHABA ANNEM ROMATİZMA, TİROİD TANSİYONVE ASTIM HASTASI TEK BAŞINS YAŞIYOR SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER İÇİN HANGİ İBARE LER GEREKLİ? TEK BAŞINA HAYATINI DEVAM ETTİREMEZ İBARESİ GEÇERLİ Mİ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü ile ilgili vereceğimiz bağlantıdaki resmi yazıya bakınız; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmenlerin-saglik-ozru-tayini-icin-meb-resmi-yazi-yayinladi-32963.html

 153. Selçuk dedi ki:

  Selamün Aleyküm.
  Kızıma kalp yetmezliği teşhisi konuldu ve görev yaptığım ilde(Yozgat) Çocuk Kardiyolojisi bulunamamaktadır. Bu sebeple kızımın tedavisini Ankara’da devam ettirmek istemekteyim.
  Sağlık özrü için alacağım raporda “Görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşebilir.” ibaresi rapora doktor tarafından yazılıyor mu?
  Yazılmıyorsa bu ibareli yazıyı nasıl ve nereden alabiliriz?
  Sırf bu ibare için ayrı bir işlem, basvuru yapmak gerekiyor mu?
  Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Aleykum Selam. İbare sağlık kurulu raporunda yazacak olup bu raporu Yozgat’ta hastaneden alabilirsiniz.

 154. Fatih dedi ki:

  Merhaba annem için alacağım saglık raporunda ikametgah bilgisi olarak benim çalıştığım yer değilde annemin olduğu yerde ikametim varsa bu yer değiştirmede sıkıntı oluşturur mu?teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sizin ikametgahınız çalıştığınız yerde annenizin ikametgahı da annenizin yaşadığı yerde olmalıdır.

 155. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, babam kanser hastası babamın tedavisinin bulunduğum ilde mümkün olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelendirdim.Babam İstanbulda tedavi görüyor ama ikametgahı memlekette İstanbula tayin isteyebilir miyim. İlgili yazı da tedavi olmak istediği il ve ilçeyi belirtmesi gerek diye yazıyor ikametgaha göre ataması yapılır diye belirtmemiş.

 156. Şifa dedi ki:

  İyi günler. Aday öğretmenim, 17 Haziran 2019’da sağlık özründen tayin başvurusunda bulanacağım. Bugün başlayan -il dışı tayin- atamalarıyla birlikte mi yapılır ? Sağlık özrü tayinleri ile il dışı tayinler ayrı ayrı mı değerlendirmeye alınır? Sağlık özründen (tedavi gördüğüm il olduğu için) Ankara’yı istesem tayin olabilir miyim?
  Teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık özrü ile il dışı atama farklı şeylerdir. Sizin il dışı atama ile bir bağınız yok. Siz sağlık özrü için gereken evrakları temin edip dilekçe ile okulunuza istediğiniz ili de belirterek istediğiniz bir zamanda başvuru yapacaksınız.

 157. Fatih dedi ki:

  Ayrıca bitlisten de rapor olmak gerekiyor mu? Şimdiden teşekürler.

 158. Fatih dedi ki:

  Merhaba ben bitliste sözleşmeli öğretmenim. Annem için memleketimden alacağım saglık kurulu raporu ve ilgili ibarenin yazması halinde memleketime sağlık özrü basvurusu yapabilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet isteyebilirsiniz.

 159. Mehmet akif dedi ki:

  Merhaba 2 ay önce yozgata sözleşmeli olarak atandım, oğlum böbrek hastası ve yozgatta çocuk nefrolojisi bulunmamakta,istanbulda takip edildiği hastaneden rapor alıyorum , aynı zamanda yozgattanda rapor almam gerekiyormu ve “görev yaptığı yerde tedavisi mümkün olmadığı için sağlığı tehliye düşebilir” ibaresini hangi il yazmalı ve başvuru için ağustosu bekleyecekmiyim,şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmen olduğunuzdan dolayı ağustos dönemini beklemeden dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Ağustos dönemini beklemeniz yönünde cevap gelirse ağustos özür grubunda başvuru yaparsınız. İlgili ibareyi size Yozgat’ta verecekler. Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşünüz.

 160. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, babam kanser hastası babamın tedavisinin bulunduğum ilde mümkün olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelendirdim. Babam İstanbulda tedavi görüyor ama ikametgahı memlekette İstanbula tayin isteyebilir miyim. İlgili yazı da tedavi olmak istediği il ve ilçeyi belirtmesi gerek diye yazıyor ikametgaha göre ataması yapılır diye belirtmemiş.

 161. Kadri dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  Babam ve annemle aynı evde yaşıyoruz.Fakat görev yaptığım yer ilçenin en uzak yeri. Babam için başka bir ildeki hastaneden alacağım “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibareli sağlık raporuyla il içi tayin isteyebilir miyim?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 162. Mehmet akif dedi ki:

  Merhaba, sözleşmeli öğretmen misiniz?
  Evet sözleşmeli öğretmenim

 163. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, babam kanser hastası. Babam için görev yaptığım yerdeki hastaneden onkoloji bölümü bulunan yerde tedavisi gerekmektedir, hastanemizde onkoloji bölümü bulunmamaktadır ilimizde takip ve tedavisi mümkün değildir şeklinde sağlık kurulu raporu aldım. Bu raporla birlikte hemen il milli eğitime başvurabilir miyim yoksa ağustosu mu beklemem gerek ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Ağustos özür grubu başvurularını beklemeniz lazım.

 164. Gülden dedi ki:

  Merhaba Muş/bulanıkta görev yapıyorum kardeşim %100 engelli onun vasisini kendi üzerime aldığım zaman başvuru yapabilirmiyim Bir de alacağımız sağlık kurulu raporunu Muş’tan mı almam gerekiyor cevaplarsanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kardeş engellilik durumuna bağlı özür grubu kapsamında değildir. Engellilik durumu sağlık özrü atamasına girmiyor. Şuraya bakınız; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/engellilik-durumuna-bagli-ozur-grubundan-yer-degistirmenin-ayrintilari-32692.html

 165. Mehmet akif dedi ki:

  Merhaba 2 ay önce yozgata atandım, oğlum böbrek hastası ve yozgatta çocuk nefrolojisi bulunmamakta,istanbulda takip edildiği hastaneden rapor alıyorum , aynı zamanda yozgattanda rapor alnam gerekiyormu ve “görev yaptığı yerde tedavisi mümkün olmadığı için sağlığı tehliye düşebilir” ibaresini hangi il yazmalı ,şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmen misiniz?

 166. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben van da görev yapıyorum oranın soğuk havası benim yüzümde bulunan hastalığa iyi gelmiyor sıkıntı oluyor ben sağlık özrünü kulanarak tayin isteye biliyor muyum

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eğer mevzuatta geçen ilgili sağlık kurulu raporunu alırsanız tayin isteyebilirsiniz.

 167. Polat dedi ki:

  Merhaba, babam kanser hastası sağlık özrüne başvurmak istiyorum. Babamın tedavi olduğu hastaneden kanser hastasıdır onkoloji bölümü bulunan yere tedavisi ve takibi gerekmektedir diye rapor aldım görev yaptığım yerdeki hastaneden de hastanemizde onkoloji bölümü bulunmamaktadır diye yazı aldım. Bunlar başvurunun kabul edilmesi için yeterlimidir? Cevaplarsanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, babanızın çalıştığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığına dair ilgili yazıyı aldıysanız başvuru yapabilirsiniz. Hastaneden aldığınız belgeyi şu şekilde düzenletirseniz garanti olur; Hastanemizde onkoloji bölümü bulunmamaktadır, hastanın X ilinde tedavisi mümkün değildir.

 168. Turgay çelik dedi ki:

  Merhaba, öğretmen babası için ” tedavisi ilde mümkün degildir” ibareli raporla başvurabiliyor mu yoksa illa başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez raporu mu alması gerekiyor.. bir de bu rapor ilçe hastanesinden de alınabilir mi

 169. Sem dedi ki:

  Lutfen bana mail ile donus yapabilirmisiniz? Mail ile iletisim kurabilirsek hem siz sorularinizi sorabilirsiniz, hemde ben sorunu ifade edebilirim. Buradan bulamayacagim diye tereddut ediyorum cevabinizi. Selam, babamin ikematgahi Ankarada. Ben doguda gorev yapiyorum.Ankarada iki evimiz var. Rahmetli annemden kalan ev. Saglik ozru ile atansam, babamin yanina mi ikametgah aldirmam gerek yoksa rahmetli annemin evine ikametgah aldırsam bir sorun teşkil eder mi?

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuz cevaplandı.

 170. Sem dedi ki:

  Selam, babamin ikematgahi Ankarada. Ben doguda gorev yapiyorum.Ankarada iki evimiz var. Rahmetli annemden kalan ev. Saglik ozru ile atansam, babamin yanina mi ikametgah aldirmam gerek yoksa rahmetli annemin evine ikametgah aldırsam bir sorun teşkil eder mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sizin ikametgahınız doğuda olacak. Tayin istedikten sonra atamanız çıkarsa ikametgahınızı istediğiniz yere alabilirsiniz.

 171. Cris dedi ki:

  İyi aksamlar bir sorum var annem icin saglık özrü tayini raporu almak istiyorum adanada ikamet ediyor raporu ablamın yanına gidecek ordaki hastaneden almamızda bir sakınca varmı birde benim ikametim adanada annemin yanında ama ilcede calısıyorum özür atamasından önce ikametimi ilceye almam gerekirmi yoksa sadece annemin ikamet ettigi yermi önemli

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sorunuzda hangi il ilçe belli değil. Net bir şekilde sorar mısınız

 172. hasan dedi ki:

  merhabalar hocam. zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. bu yıl tercih vermem gerekiyor. il için tayin başvurusu yaptım ancak atanamadım. il dışı başvurusu yapmak zorundayım. ancak eşim psikolojik tedavi görmektedir. ve bu aşamada yer değişikliği hem tedaviyi yarım bırakacak hem de yer değişikliği hastalığının daha da olumsuz sonuçlar ortaya çıkmasına sebep olacak. Bu durumla ilgili sağlık raporu alarak bir yıl daha zorunlu hizmetimi erteletebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık raporu alarak bulunduğunuz kuruma acil olarak vermeniz lazım. Çünkü bunun süreci geçti ama değerlendirmeye almaları için acele etmeniz gerekiyor.

 173. Şifa dedi ki:

  Öncelikle cevap için teşekkür ederim sayın editör. Bir sorum daha olacaktı. Elimde hastalık raporu yok sadece ameliyat epikriz raporu, kemoterapi ilacı aldığım belge, radyoterapi aldığıma dair belge var. Aldığım sağlık kurulu raporunda “ilimiz hastanesinde tedavisi mümkün değildir” yazıyor. Bu durumda MEB başvurumu olumlu olarak onaylar mı?
  Bir de – Ömürboyu takipli hasta- olduğumu da doktorlar dilden söyledi ancak yazılı olarak bir rapor yok elimde. Bu durumda raporu yenileyemezsem yine ilk atandığım ilçeye ( 5. hizmet bölgesi orası) veya civarına geri gönderilir miyim?

 174. Polat dedi ki:

  Merhaba, babam kanser hastası sağlık özrüne başvurmak istiyorum. Babamın tedavi olduğu hastaneden kanser hastasıdır onkoloji bölümü bulunan yere tedavisi ve takibi gerekmektedir diye rapor aldım görev yaptığım yerdeki hastaneden de hastanemizde onkoloji bölümü bulunmamaktadır diye yazı aldım. Bunlar başvurunun kabul edilmesi için yeterlimidir? Cevaplarsanız sevinirim.

 175. Murat dedi ki:

  Babam yaninatayin icin engelli saglik kuruluna basvuru yaptik ilk hastane vermedi ikinci ve ucuncu hastanelere itira yoluyla baavurduk sonunda yuzde 88 ile raporu aldik ancak engelli saglik kurulu yonetmeligi degismis ve raporda yuzde 88 ile tam bagimli bitey ibaresi yer aliyor. Baskasinin guc ve yardimi olmadan yasamini surduremez yazmamislar mi yoksa artik boylemi yapiliyor bir bilen varsa yardimci olabilirmi bu sekilde basvuru yapabilirmiyim onaylanirmi

 176. Şifa dedi ki:

  2017’de kanser tedavisi gördüm. 2018 Temmuz’da da atandım. Atandığım ilçede ve il merkezinde Onkoloji bölümleri ( tıbbı Onkoloji ve radyasyon Onkolojisi ) yok. 3 ayda bir kontrol için tedavi gördüğüm ile Ankara’ya gitmek yıpratıcı ve zor oluyor. Ayrıca boynumda takip edilen lenf nodları ve guatr var ve onlar için de 2 ve 3 ayda bir endokronoloji bölümüne kontrole gidiyorum. Atandığım ilçe ve ilde endokronoloji bölümü de yok. Sağlık özrü tayin başvurum kabul olur mu? Ömür boyu takipli hastayım, şimdi üç ayda bir kontrole gidiyorum ama sonraki yıllarda 6 aya çıkıyormuş. Bu durumda ilk atandığım yere veya civarında bir yere mi tayin edilirim?

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık özrü için ilgili belgeleri hazırlayarak tayin başvurusunda bulunun. Atamanız çıktıktan sonra ilerleyen zamanlarda eski yerinize dönmeniz gibi bir şey söz konusu olmaz.

   1. Şifa dedi ki:

    Öncelikle cevap için teşekkür ederim sayın editör. Bir sorum daha olacaktı. Elimde hastalık raporu yok sadece ameliyat epikriz raporu, kemoterapi ilacı aldığım belge, radyoterapi aldığıma dair belge var. Aldığım sağlık kurulu raporunda “ilimiz hastanesinde tedavisi mümkün değildir” yazıyor. Bu durumda MEB başvurumu olumlu olarak onaylar mı?
    Bir de – Ömürboyu takipli hasta- olduğumu da doktorlar dilden söyledi ancak yazılı olarak bir rapor yok elimde. Bu durumda raporu yenileyemezsem yine ilk atandığım ilçeye ( 5. hizmet bölgesi orası) veya civarına geri gönderilir miyim?

 177. Aydın dedi ki:

  Merhaba hocam. Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayım. Annemin raporunda başkasının güç ve yardımı olmaksızın yaşamını sürdüremez ibaresi var. Sağlık özrüne başvuru yapsam kesin atamam olur mu? Birde annemin yaşadığı yerde doğu yani açık olan bir yer batı tarafını istemeyecem. Bu ibare ile başvuru yapıp ataması olan kimseye denk geldiniz mi yani örneği var mı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, atamanız kesin olur diye bir şey söz konusu değil. Sözleşmeli öğretmenler dilekçe yoluyla sağlık özrü başvurusu yaptığı için değerlendirme sonucu gitmek istediğiniz ilde boşluk yoksa gidemeyebilirsiniz. Açık varsa gidersiniz. Sağlık özründen tayini çıkan sözleşmeli öğretmen var.

   1. aydın dedi ki:

    Sayın editör sizin sitede sözleşmeli öğretmenlerde sadece bu ibarede sağlık özrü yapılıyor.Kişilerin hastalığı öğretmenin görev yaptığı yerde tedavi edilemiyorsa ve bu kişilerin sağlık durumu öğretmenin görev yaptığı yerde tehlikeye düşüyorsa sağlık kurulu raporu alınacak ve tedavi olmak istenen yere tayin isteyecek. Ama benim yazdığım ibare olan: Başkasının güç ve yardımı olmaksızın yaşamını sürdüremez ibaresi. sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü yapması için mümkün değildir deniliyor.Bu konuda bana net bir şey var mı lütfen ona göre başvuru yapacam. Çünkü bu konuda herkes farklı bir şey söylüyor.

    1. aydın dedi ki:

     Yani hocam iki ibareden de özür durumu yapan var mı örneği var mı? Şimdiden teşekkür ederim

 178. Barış dedi ki:

  İyi günler. Kadrolu öğretmenim ve Burdurda küçük bir ilçede görev yapıyorum. Annem kanser hastası ve Aydında ışın tedavisi görmekte, dört haftalık tedavi süreci daha devam edecek o hastanede bulunmayan bir ilaç tedavisi için Antalyaya hastaneye gidecek. Bende özür gurubu tayini ile Antalyaya tayin istemek zorundayım. İk işimiz annemin ikametgahını Antalyaya almak olacak ancak anneme alacağımız yardım ve desteğe muhtaçtır raporunu Aydından alsakta olur mu yoksa Antalyadan mı almamız gerekir? Birde benim de buradan burada tedavisinin mümkün olmadığına dair bir rapor mu almam gerekli? Bize bu konularda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Bir önceki soru da sanırım size ait. Orada cevap verildi. Kontrol ediniz, sorunuz devam ederse lütfen sorunuz.

 179. Öğrermen dedi ki:

  Mrbalar hocam, kadrolu öğretmenim ve annem kanser hastası. Benim yaşadığım yerde tedavi olması mümkün değil ve Aydında tedavi görmekte ve dört haftalık daha tedavisi var. Ancak tedavi sürecininin bir kısmını oradaki hastanede gerekli ilaç bulunmadığı için Antalyadaki hastanede devam etmek zorunda. İlk işimiz annemin ikametgahını Antalyaya almak olacak. Antalyaya özür gurubu tayini için müracaat edeceğim, Bu durumda Annemin yardım ve destek olmadan yaşayamaz raporunu hangi ilden almam gerekli ve benim bulunduğum yerden de burada tedavi olamaz raporu da mı almalıyım ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, raporu Antalya’dan alın. Sizin çalıştığınız yerden de tedavisinin mümkün olmadığına dair bir yazı alın (il sağlık müdürlüğünden). İkametgahı da Antalya olsun.

 180. PAPATYAM dedi ki:

  MERHABALAR, BABAM KANSER HASTASI VE GIRTLAĞI ALINDI BOĞAZI DELİK VE KONUŞAMIYOR.ENGELLİ RAPORU ALDIK YÜZDE YÜZ.ÇALIŞTIĞIM İLÇE İLE AİLEMİN OLDUĞU İLÇE FARKLI İLLERE BAĞLI. BENİM İKAMETGAHIMDA AİLEMİN YANINDA RAPORU ALDIKTAN SONRA SAĞLIK ÖZRÜNDEN TAYİN İSTEYEBİLİR MİYİM? İKAMETGAHIMIN ORDA OLMASI SORUN TEŞLİK EDERMİ, ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, babanıza engelli raporu aldıysanız bu sağlık özrü değildir. Bunun için şu yazımıza bakınız ve hala sorunuz olursa lütfen tekrar sorunuz; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/engellilik-durumuna-bagli-ozur-grubundan-yer-degistirmenin-ayrintilari-32692.html

 181. neriman dedi ki:

  Merhaba. Ms hastasıyım. Büyükşehir de fakülteye uzak bir ilçe de yaşiyorum. Merkez ilçelere sağlık özrü başvurusu yapabilir miyim? bULUNDUĞUM İLÇEDE NÖROLOJİ VAR AMA fakülte hastanesinde tedavim. kadrolu öğretmenim. zamana bağlı olmaksızın başvuru yapabilir miyim? tesekkürler

 182. Ahmet dedi ki:

  Merhaba.Annem astım hastası.sözleşmeli öğretmen olarak 1 aydır görev yapıyorum.Şırnakta hava çok sıcak ve hava çok kirli olduğu için astım hastasını tetikliyor.Burda astımın tedavisi var fakat hava kirli olduğu için sıkıntı yaşıyoruz.Annemin ikamet Adıyamanda acaba Adıyamana tayin isteye bilir miyim?Raporu nerden almalıyım?Adıyaman olur mu?

 183. Ahmet dedi ki:

  İyi günler.Ben şırnakta sözleşmeli öğretmen olarak 1 ay önce göreve başladım.Annem astım hastası.şırnakta tedavisi var fakat havanın sıcak olması ve havanın kirli olması hastalığı tetikliyor.Hastanın hayatını tehlikeye atıyor.Ne zaman sağlık özrüne baş vurabilirim.Annem Adıyamanda raporu Širnaktan mi yoksa Adıyamandan mi almamız lazim.

 184. Hakan dedi ki:

  Merhaba.Ben Mayıs 2019 da Van Bahçesaray atandım ve sözleşmeli öğretmenim.Annem 100 de 100 Engelli Kalp Hastası. 1) Sözleşmeli olduğum için başvuruda bulunabilir miyim? 2) Başvuru ilçeden il merkezi içi yapılabilir miyim? teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, engelli raporuna bağlı yer değiştirme başvurusu yapamasınız. Sağlık özrü ile engelli durumu farklıdır.

 185. Burcu dedi ki:

  Merhabalar benim de annem kanser hastası sağlık özrü atamasına başvurmayı düşünüyorum bugün aldığımız raporda Dahiliye ve Onkoloji uzmanı olan yerde takibi ve tedavisi gerekir oy birliğiyle karar verildi ibaresi yazılmış bu yeterli olacak mı?

  gerekir

  1. Polat dedi ki:

   Hocam sağlık kurulu raporunu nereden aldınız.

 186. Aytur dedi ki:

  Yorumunuz

  1. İsminiz dedi ki:

   Şubat 2019 atamasıyım. 22 nisan 2019 göreve başladım. Bulunduğum ilde annemin tedavisi yok. Aday öğretmenim dilekçem ile tayin isteme hakkım var mı ?

   1. Editör dedi ki:

    Ağustos 2019 özür grubu atama kılavuzunun yayınlanmasını bekleyiniz.

 187. Polat dedi ki:

  Merhaba ben sözleşmeli öğretmenim Şırnakta görev yapıyorum annem kanser hastası ve Şırnakta annemin tedavi edileceği bölüm yok. Sağlık raporunu Şırnaktan mı almalıyım bir de annemin ikametgahının burda olması gerekir mi ? cevaplarsanız sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, annenizin ikametgahı tayin isteyeceğiniz yerde olsun. Şırnak’tan annenizin tedavisinin orada mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporu alın.

   1. Polat dedi ki:

    Merhaba. Annem tedavisini İstanbul Cerrahpaşada görüyor iki üç aylık periyotlarla ikametgahı memlekette. İstanbula tayin isteyebilir miyim.

 188. mehmet dedi ki:

  Merhabalar.Babam için aldığım sağlık kurulu raporunda ibare olarak”Bakıcıya ihtiyacı vardır.”bu ibareye istinaden sağlık özrü atamalarına başvurabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık raporunda istenen ibareniz eksik. Doğru ibarenin yazılması gerekmektedir.

 189. Irem dedi ki:

  Merhaba hocam saglik ozru icin belirli bir takvim varmi yoksa istenilen zamanda basvuru yapiliyormu?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Ağustos ve Ocak özür grubu dönemlerinde resmi başvuru alınıyor.

   1. zeynep dedi ki:

    merhaba editör.Annemize Sağlık özrü raporunu görev yaptığımız il dışından alabilirmiyiz.(şanlıurfa ilinde tedavisi yoktur ibareli raporu)Birde sağlık özrü için farklı iller seçebiliyormuyuz.İlla annemizin ikamet adresimi olması gerekiyor?

 190. eren dedi ki:

  Merhaba Hocam. Ben doğuştan kalp hastasıyım. çalıştığım ilçedeki hastanede ilgili bölüm yok. Sağlık özrü atamasına başvuru yapabilir miyim? yapabilirsem raporu çalıştığım ilçedeki hastaneden mi almam gerekiyor? Teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık kurulu raporunu çalıştığınız ilden alabilirsiniz.

 191. psikoz dedi ki:

  iyi günler
  eşim organik olmayan psikoz hastası tedavisi mümkün değil kendisi çalışamıyor istanbul da görev yapıyorum.eşimin bakımı zor olaya başladı bu yüzden eşimin ailesinin yanına tayin istiyoruz. nasıl bir rapor alabilirim ? başkasını güç ve yardımı olmaksızın hayatını idame ettiremez diye rapor alsak kullanabilir miyiz ?

  1. Editör dedi ki:

   Eşinize “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” ibareli sağlık kurulu raporu almanız lazım.

 192. Mehmet dedi ki:

  Sayın editör sözleşmeli öğretmenim çocuğumun raporunda şu şekilde yazmakta epilepsi tanısı hasta .x hastanesinden çocuk nöroloji kıliğinde takipli hastadır. Bulundu şehirde çocuk nöroloji bulunmamaktadır EGG Lelerinde keskin dalga pateni devam ettiğinden çocuk nöroloji de takip ve tadivisinin devamı uygundur yazmakta bu raporla sağlık özrüne başvuru yapabilirmiyim

 193. Berrin dedi ki:

  İyi günler, ben sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum halam beni evlatlik olarak aldı mahkeme karariyla şuan halamın nüfusunda görünüyorum. Halamın sağlık raporu var ben bu durumda sağlık özründen yararlanabilir miyim? Böyle bişey mümkünmüdür

  1. Editör dedi ki:

   Mümkün değil.

   1. Berrin dedi ki:

    Merhaba hocam, cevap verdiğiniz için teşekkür ederim fakat halamla yaşıyorum ve bakacak kimsesi yok hukuki olarak kızı çatışıyorum sağlık özründen faydalanmam mümkün değil midir?

    1. Editör dedi ki:

     Sözleşmeli öğretmenlerde vasi durumu kabul edilmiyor.

 194. Berrin dedi ki:

  Merhaba hocam,annem babam sağ fakat halam beni mahkeme kararıyla evlatlik olarak aldı kimsesi olmadığı ve sağlık problemi olduğu için hastalığından dolayı da aylık maaş alıyor ben de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum halamın nüfusa kayıtlı olduğum için sağlık özründen faydalanabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hayır isteyemezsiniz.

 195. Berrin dedi ki:

  Babamın halası mahkeme kararıyla beni evlat edindi halam nüfusuna aldı ben de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum halamın sağlık raporunu kullanarak sağlık özründen yararlanabilir miyim?

 196. Levent dedi ki:

  Merhaba eşim önümüzdeki atamada sözleşmeli öğretmen olarak atanacak.Eşimin annesi kanser hastası eşim atandıktan hemen sonra hiç çalışmadan annnesinin olduğu yere gelebilirmi yada bir yıl çalıştıktqn sonra? Gelirse annnesi vefat ederse sözleşmeliolduğu için durumu ne olur? Bendememurum benden yararlanabilirmi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşiniz atanacak gidip göreve başlayacak. Sonra sağlık kurulu raporu ile annesinin olduğu ile tayin başvurusu yapacak. Eğer tayini çıkarsa ve annesi vefat ederse eşiniz eski yerine gitmez, sağlık özründen dolayı atandığı ilde çalışmaya devam eder.

 197. Kadir dedi ki:

  Hocam eşim bir hafta önce sözleşmeli öğretmen olarak atandı. Annesinin raporunu çıkarırsak ve ibareyi yazarsa doktor hemen sağlık özrüne başvurabilir mi? Yani herhangi bir başvuru süresi var mı yoksa raporu alarak istediğimiz zaman başvurabilir miyiz? Şimdiden teşekkür ederim….

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmenlerde sağlık özrü için bir atama takvimi yayınlanmadı. Sağlık raporunu çıkartarak hemen dilekçe ile başvuru yaparsınız. Ancak atamasının olması kesin değil.

   1. Kadir dedi ki:

    Nasıl yani hocam eşimin annesinin raporunda 2. İbare olan: Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ifadesi yer almasına rağmen başvuruda bulunsa atama kesin olmuyor mu?

    1. Editör dedi ki:

     Hiçbir atama kesin değildir. Boşluk varsa norm açık uygun okul varsa atama gerçekleşir.

     1. Kadir dedi ki:

      Açık var hocam zaten Ağrı dan Vana isteyeceğiz. Dediğinize göre olabikit

 198. derya dedi ki:

  merhaba. benim çocuğumun yüzünde bir kitle var 3 ayda bir çocuk onkolojisi takip ediyor. görev yaptığım ilçe ve ilde çocuk onkolojisi bölümü yok. sağlık mazeretinden yararlanabilirmiyim. çocuk ameliyat edilirse bu durumda sonlanabilir o zaman tekrar eski görev yerimize dönmemiz mi gerekiyor.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık kurulu raporu alırsanız sağlık özrüne bağlı tayin istersiniz. Sağlık sorunu ortadan kalktığında eski görev yerinize göndermezler.

 199. Semra dedi ki:

  Merhaba Gebze de 10 yıldır sınıf öğretmeniyim ben alerjik biriyim 2 buçuk yaşında kızım var oda alerjik astım malum gebze nin havası berbat havası temiz biryer gitmek istiyoruz bu sebeble rapor alıp tayin istemek istiyoruz yanlız bazı yerlerde okuduğum kadarıyla atamayı direk bakanlik mi yapıyor yoksa tayin döneminde yer isteyebiloyormuyuz istediğimiz yerde açık yoksa ne oluyor

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ilgili sağlık kurulu raporunu alacaksınız ve en yakın dönemde (Ağustos 2019) sağlık özrü başvurusunda bulunacaksınız.

 200. serhan dedi ki:

  İyi günler.Ben İstanbul’da görev yapıyorum.Şeker,tansiyon,kolestrol ve kalp hastasıyım.Aynı zamanda panik atak hastalığım var.Sağlık kurulu raporu ile Ege bölgesine tayin mümkün müdür?

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık kurulu raporu alabilirseniz mümkün.

   1. zeynep dedi ki:

    Merhaba editör.Ben şunu merak ediyorum.Ben sözleşmeli öğretmenim.Annem rahatsız istanbulda yaşıyor.Alınacak sağlık raporunun görev yaptığım ilden mi annemin yaşadığı yerden mi alacağım?Birde alınan rapor il sağlık müdürlüğü mü inceliyor yoksa milli eğitim mi?Red cevabı alınan var mı?

    1. Editör dedi ki:

     Merhaba, sağlık kurulu raporunu görev yaptığınız ilden alabilirsiniz. Aldığınız sağlık raporunu milli eğitim müdürlükleri ve bakanlık inceliyor. İlgili raporda hata, eksik vs varsa ret cevabı alanlar oldu.

     1. zeynep dedi ki:

      Merhaba şu durumda annemin bulunduğu yerden yolculuk yaparak gelmesi mümkün değil.İstanbuldan alsak sıkıntı olmaz.Cevap için teşekkürler.

 201. fatih dedi ki:

  merhaba sayın editör. öncelikle şunu öğrenmek istiyorum. sözleşmeli aday öğretmenler sağlık özrü için başvuru dönemlerinde sağlık raporunu alıp başvuru yapabilirler mi?bir diğer öğrenmek istediğim. annem diyabet hastası kendisine bakacak kimse yok.ben başka bir ilde görev yapıyorum.annemin bulunduğu ilden sağlık kurulu alıp, rapordada istenilen ibare yazması halinde bulunduğu yere tayin isteyebilirmiyim? şimdiden teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü konusunda bir atama takvimi yok. Sağlık kurulu raporunuz varsa dilekçe ile başvurunuzu yapın. İstenen evraklarla ilgili de şuradaki resmi yazıya bakınız; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmenlerin-saglik-ozru-tayini-icin-meb-resmi-yazi-yayinladi-32963.html

   1. Hasan dedi ki:

    Merhaba sözleşmeli öğretmenler de vasi tayin edilen kardeş için tayin hakkı varmıdır resmî yazı da yazmıyor

    1. Editör dedi ki:

     Vasi tayin edilen kardeş için bu hak tanınmadı.

 202. Mahir dedi ki:

  Merhaba. Benim sürekli hapşurmama, gözlerimin ve burnumun şişmesine sebep olan çok yönlü alerjim var. Bulunduğumuz ilçe de dağ taş meyve bahçeleriyle dolu. Burda özellikle kış mevsimi haricinde hayat çekilmez oluyor. Bu durum sağlık özrüne tabi olur mu? Teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bu dediğiniz konuyla ilgili size sağlık kurulu raporu verirlerse tayin istersiniz.

 203. İsminiz dedi ki:

  Merhaba,
  Maraşın bi kasabasında öğretmenim eşimle boşanma aşamasındayım psikolojik olarak yıkılmış durumdayım kaldığım yerde psikoloji bölümü yok kayseriye ailemin yanına özür durumuyla gidebilir miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık kurulu raporu alırsanız gidersiniz.

 204. nur dedi ki:

  Hem annemin hem babamın rahatsızlığından dolayı endokrin bölümünde sürekli olarak takip edilmeleri gerekiyor.Benden başka ilgilenecek kimse de yok.Bunun için sağlık özrü yapmak istiyorum ama bulunduğum ilçedeki Meb kabul etmiyor.Sağlık özrünün belli tarihleri var ona göre başvuru yapabilirsin diyor.Ne yapmalıyım ?

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos ayında sağlık kurulu raporu ile başvuru yapabilirsiniz.

 205. Burcu dedi ki:

  Merhabalar, hem aday hem sözleşmeli öğretmenim annem kanser tedavisi görüyor. Sağlık özrüne bağlı yer değiştirme hakkım var mı acaba? Bi de belli başvuru tarihleri verilmiş sağlık özrü için sadece o tarihlerde mi başvuru yapılabiliyor yoksa yıl içinde her zaman başvuru yapılabilir mı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmenler için belli başvuru tarihleri yok. İstenilen evraklar ile dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirsiniz.

   1. Yusuf ozdemir dedi ki:

    Belli başvuru tarihi yok diyorsunuz ancak milli eğitim müdürlüğü var diyor

 206. elif dedi ki:

  gaziantep karkamış köy okulundayım.ulaşım çok büyük problem. annem beyin kanamsı geçirdi sonrasında pıhtı attı inme indi. sık sık tekrarlıyor. ileri derecede kalp, yüksek şeker ve tansiyon hastası. tek başına yaşamını sürdüremiyor. evde bakım hizmeti alıyoruz.benim bulunduğum yerde bakımı çok zor. tek başıma hem çalışıp hem bakamıyorum. maaş belli. bakıcı kira ve diğer masraflar aşıyor beni. benim sorum şu. ben annemin yanına nasıl gidebilirim. yada antep merkeze nasıl tayin isteyebilirim. memlekette gidersem. ablam ile birlikte bakımını yapabilirim. ablamda tek başına bakımı yapamıyor. ocak ayında başladım göreve

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık kurulu raporu alacaksınız. İlçeden il merkezine il içi özür grubu tayin başvurusu yapacaksınız.

 207. Burcu dedi ki:

  Merhaba, annem kanser hastası ve yardımsız yaşayamaz raporu var. Sağlık özrü ataması için belli başvuru tarihleri varmış galiba onları beklmek zorunda mıyım? Yoksa istenilen tarihte başvuru yapılabiliyor mu? Bu konuda bilginiz varsa lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, başvuru tarihlerini beklemeden de dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz ancak MEB vereceği cevapta sizin başvuru zamanınızı beklemenizi isteyecektir. Ağustos ve Ocak ayında isteyebilirsiniz.

 208. Eren dedi ki:

  Merhaba köy okulunda çalışıyorum. Kalbimde ritim bozukluğu, kalp kapakçığında üfleme ve kalp perdesinde delik var. Çalıştığım köy ve ilçede tedavisi yok bunun için sağlık raporu alıp tayin isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet ilgili sağlık kurulu raporunu alarak sağlık özrüne başvuru yapabilirsiniz.

 209. Melike dedi ki:

  Iyi geceler sayın editör. Ben de 2.yilimda sözlesmeli bir öğretmenim. Bir arkadaşın paylaşımına yorum da yapmistim da kendim de annemden ötürü sağlık özrü yapmak istiyorum. Acaba şu an başvuru yapsam dilekçe verip rapor alsam bu hakkımı kullanabilir miyim yoksa 2018 ağustosta böyle bir hak verilmişti yine duyuru yapılmasını mi beklemek gerek yardimci olursaniz çok sevinirim

 210. Semra dedi ki:

  Annem Alzheimer hastası ve yatalak durumda Kendi yaşamını desteksiz sürdüremiyor Kardeşim öğretmen sağlık kurulu raporuyla tayin isteyebilirmi

  1. Editör dedi ki:

   İlgili şartları yerine getirdikten sonra tayin isteyebilir.

 211. Fatma dedi ki:

  Merhabalar. Annem kanser hastası,başkasının guc ve yardımı olmadan yaşamını sürdüremez raporu var.Fakat bulunduğum ilde onkoloji servisi mevcut. Kadrolu öğretmenim ((Tayin döneminde)) başkasının güç ve yardımı olmadan yaşamını sürdüremez raporu ile başvuru yapabili miyim acaba.simdiden Tesekkurler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, başvuru yapabilirsiniz. Annenizin ikametgahı sizin çalıştığınız ilde mi?

   1. Fatma dedi ki:

    Farklı illerdeyiz,ayni ilde olunca durum degisiyor mu acaba?

   2. Fatma dedi ki:

    Sayın editor bazı arkadaşların tayin dönemine bağlı kalınmadan tayinleri çıkmış,hangi durumlarda dilekçe ile tayin olunabiliyor bizi aydınlatabilir misiniz,tesekkurler

 212. Ufuk dedi ki:

  Merhaba hocam üç ay önce doğu Anadolu’da bir ile sözleşmeli olarak atandım. Atanırken her iklim şartında çalışıyorum raporunu atandığım ile verdim. Kendim küçüklüğümden beri astım hastasıyımm. İlk verdiğim raporda göğüs doktorunun imzası yok. Daha sonra sağlığımı bildirir durum bildirir raporu aldım raporda hasta Küçüklüğünden beri astım tedavisi görmektedir soğuk aşırı sıcak durumlar hastanın hayati tehlikesinin gündeme getirmektedir öğretmenlik yapmasına engel değildir yazıyor. Ben şimdi sağlık özürü ne başvursam nasıl bir sonuç ortaya çıkabilir ?cimr yazdım onlarda görev yaptığım yere göndermişler İki rapor birbiriyle çelişmektedir yazıyor. Bundan sonraki süreçte sizce ilgili belgeleri bakanla göndereyim mi ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim Allah razı olsun

 213. Mesut Ölmez dedi ki:

  Merhaba sinif ogretmeniyim.iki buçuk yaşındaki kızım doğduğundan beri alerjik her hafta hasta oluyor alerji ilaçları ve antibiyotik kullanıyoruz. Gebze’de yaşadığımız için hava kirliliği hastalığını tetikliyor. Sağlığı için daha uygun bir yere tayin için alacağımız sağlık raporunun içeriği ne olmalı. Bu atmayı sadece bakanlık mı yapıyor yoksa bu rapor ile özür durumu atamaları döneminde tayin isteyebilir miyim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, çalıştığınız yerin çocuğunuzun sağlık durumunu tehlikeye düşürdüğüne dair sağlık kurulu raporu alacaksınız. Bu raporla birlikte Ağustos veya Ocak döneminde sağlık özrüne bağlı yer değiştirmesine bağlı tayin isteyeceksiniz.

 214. caglar dedi ki:

  Arkadaslar merhaba eşim şirnakta sozlesmeli ogretmen.benim rahatsizligimdan oturu rapor aldik ve sirnaktan da ilde tedavisi yoktur diye rapor aldik simdi dilekce yazicaz dilekcede birden fazla il yazabiliyor muyuz bide istedigimiz ilde acik yoksa sozlesmeli ogretmenlikte il emrine mi veriliyor yoksa red cevabi mi veriliyor?

 215. Caglar hoca dedi ki:

  Hocam merhaba ben sozlesmeli ogretmen olarak gorev yapmaktayim eşimden dolayı saglik özrüne başvurucam saglik bildirir rapor aldim ve çalıştığım ilden de bu hastalığın tedavisi bu ilde mümkün değildir yazısıni da aldim.suan dilekce yazicam.dilekceye birden fazla il yazabiliyor muyum eger istedigim ilde acik yoksa tayinim gene de çikar mi

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, dilekçenizde ilgili ili belirtmeniz lazım. Birden fazla il belirtmeniz mümkün değil.

  2. Melike dedi ki:

   Merhaba sayın editor. Hocamız şimdi basvursam diye yazmış da acaba şu an sağlık özrüne başvurmak mümkün müdür? Şu an sözlesmeli öğretmenlerin öyle bir hakkı yok bildiğim kadarıyla. Başvuru yapılabilir mis sizce

   1. Editör dedi ki:

    Merhaba, dilekçe ve ilgili evraklarla başvuru yapabilirsiniz.

 216. Emin dedi ki:

  İyi günler çocuğum havale geçirdi ve bulunduğum şehirde çocuk nöroloji doktoru olmadığı için başka şehire sevk ettiler ve 3 ay da bir kontrole gelmem gerektiğini söylediler bu özür tayini yapabilirmiyim ve raporu tedavi gördüğü hastaneden mi almalıyız

  1. Editör dedi ki:

   İyi günler, geçmiş olsun. Sağlık kurulu raporu almanızla ilgili yazı içindeki kısımları okuyunuz.

  2. Kübra dedi ki:

   Babam kanser hastası tedavsii yoktur belgesini aldım il sağlıktan fakat babamın bulunduğu ilde norm yok yakın bir ili dilekçemde yazsam olur mu birde tedavisi yoktur belgesinin süresi kaç aydır

 217. Ebru k dedi ki:

  Merhaba ben Ağrı’da sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum annemin hastalığının ilde tedavisi olmadığına dair belge aldım diğer evraklarla bakanliga ulaştırdım acaba ne kadar zamanda dönüş yapiyorlar?ben mi arayacağım onlar mi bilgi verecekler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, size dönüş yapılmasını bekleyeceksiniz.

   1. Ebru k dedi ki:

    Dönüş yapmaları yaklaşık ne kadar sürüyor bilginiz var mi

    1. Editör dedi ki:

     30 gün dolduktan sonra dilekçenizin durumunu sorabilirsiniz.

  2. Zeynep dedi ki:

   Merhaba Ebru Hanım. Sonuç ne oldu? Bende başvuru yapmak istiyorum. Özel bir gün aralığı var mıdır? Bir de benin annemin yüzde seksen özürlü raporu var ama babamın sağlık sorunu yok. Bu sorun oluşturur mu? Babam olduğu için reddedilir mi acaba? Sizde süreç nasıl işledi. Cevap verirseniz çok memnun olurum.

 218. Gönül dedi ki:

  Merhaba ben iltihaplı romatizma tedavisi görüyorum. Tedavi oldugum romotolog 5 saat uzakta.En yakın romotolog 1 saatlik mesafede var. Sağlık raporunu bulunduğum ilçeden mi alacağım? Ayrıca gideceğimiz yere km fark eder mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık özründen il içi mi yer değiştirmek istiyorsunuz?

   1. Gönül dedi ki:

    Hayır hocam il dışı olacak

 219. Perihan dedi ki:

  Hocam oğlum astım hastası bulunduğum ilde bölüm yok araştırma hastanesinden üç hekimli bir rapor aldık bu rapor tayin istemek için yeterli mi acaba

  1. Editör dedi ki:

   Raporunuzda ne yazıyor?

   1. Cennet dedi ki:

    Hocam süreç nasıl işliyor ? Özelden alınan durum bildirir raporu sağlık müdürlüğüne götürdüğümüzde ordan mi alicagiz tedavisi mümkün değildir yazısını. Yardımcı olursanız sevinirim

    1. Editör dedi ki:

     Sorunuzu tam olarak sorar mısınız?

 220. idris dedi ki:

  merhaba hocam ben kadroluyum babamin yüzde 91 engelli raporu var engelli maaşı aldiğı için bakmakla yükumlü değilim resmiyette babmin raporuyla tayin istemem için resmiyette bakmakla yukumlu olma şartı varmi

 221. Gözde dedi ki:

  Merhabalar babam akciğer kanseri sağlık özrü başvurusunda bulundum Samsun a, tayin dönemi dışında. Bi ilçesinin köyüne vermişler gidş geliş yapmam mümkün değil. İlişki kesmedim, İptal ettirmek için ne kadar zamanım var bilgisi olan var mı?

  1. Murat dedi ki:

   Hocam aldığınız raporda,bulunduğu yerde tedavisi mümkün değildir ibaresi varmiydi

  2. Murat dedi ki:

   Hocam raporda tam olarak ne yazıyordu,bizde bu durumdan tayin istemek istiyoruz da

 222. Cenap dedi ki:

  Hocam benimde babamın kalp damarlarindan sağdaki %90 üstü soldaki %65 üstü tıkalı. Ayrıca prostatı var. İşitme kaybı var cihazla giderdik bunu . Görme de ise yine sorun var. Acaba rapor çıkarabilir miyim veya özür grubunda tayin isteyebilir miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   Bu rahatsızlıklardan dolayı bir doktor ile görüşün. Sağlık kurulu raporu verirse sağlık özrü başvurusunda bulunabilirsiniz.

 223. Erdem dedi ki:

  Hayırlı günler. Açıklamanızda yer alan ikinci bölüm için sözleşmeli öğretmen atama başvurusu yapamıyormuş. O durumdan sadece kadrolular yararlanabiliyormuş. Bu durum hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz acaba

 224. betül dedi ki:

  Merhaba hocam ben şuan adaylık sürecinde sözleşmeli bir öğretmenim atandığım ilde hastalığımla ilgilenen bölüm yok. AdaylığıM kalkmadan Özür grubundan tayin isteme hakkım var mı?

 225. Remzi dedi ki:

  Mrb hocam annemin sağlik raporunda SÜREKLİ ibresi var ancak 6 ay şarti sağlik raporunda süreklilik yokmuş o durum engelli raporunda varmiş.

 226. Remz dedi ki:

  1-Hocam benim bir sorum olucak annem için rapor aldım başkasinin güç ve yardimi olmaksizin… Boş norm olmamasindan atamam olmadi atama döneminizi beklemeliyim.

  1. fatih dedi ki:

   hocam öncelikle geçmiş olsun.bende annem için sağlık raporu çıkaracam.annemin ileri derece şeker hastalığı var bunun için rapor verirler mi nasıl oluyor biraz bilgilendirseniz sevinirim.ben sözleşmeli aday öğretmenim. bulunduğum ilçeye yer dğiştirmem için raporu özel veya resmi hastaneden mi almak gerekiyor acaba

 227. Aylin dedi ki:

  Merhaba. Ameliyat sonrası belimde 20 küsur platin mevcut. Buna bağlı olarak atanmam için ekpssden kontenjanla girebilir miyim

 228. Helin dedi ki:

  Merhabalar ben Urfa nin Hilvan ilçesinde ogremenim.annem kanser hastalığını çok şükür atlattı.ancak belli aralıklarla kontrole gitmekte.annem ile babam ayrı.kardesim şehir
  Dışında okumakta.saglik özrüne daya. Bağlı tayin istemem mümkünmü?

 229. İrem dedi ki:

  2018 Temmuz’da atandım. Adaylığım daha kalkmadı. Buna rağmen evraklarımı teslim etsem tayinim olabilir mi? Bir de illa ki dönem sonlarında mı sağlık özüründen dolayı atama yapılıyor?

 230. Ekberr dedi ki:

  Merhaba annemin %84 sağlık raporu var ama raporda tek başına yaşamını devam ettiremez ibaresi yok annemin ikametkahı Eskişehirde fakat şuan başka bi ilde onu şuan bulunduğu ildeki hastanede ekletip Eskişehire tayin isteyebilirmiyim yoksa Eskişehir’deki hastaneden mi olması lazım yardımcı olabilir misiniz ?

 231. gizemm dedi ki:

  Admin sağlık özrü atamasında hastalığın ciddiyeti önemli mi ?Çok ağır bır hastalık değilse bile tedavinin çalışılan yerde mümkün olmadığını belirten raporla kesın gerceklesır mı bu atama

  1. Editör dedi ki:

   Hastalığın durumu veya ciddiyet durumu dikkate alınmaz. Önemli olan istenen sağlık raporu. İlgili ibare yazsın yeter.

   1. Burcu dedi ki:

    Merhabalar ben de annemin rahatsızlığıyla ilgili özür grubu atamasına başvurmak istiyorum. Babamın da memura olması bu duruma engel midir?

 232. Filiz dedi ki:

  Merhabalar..Babam kalp krizi geçirdi geçen sene anjiyo yapıldı ve kalbine stent takıldı o raporla sağlık özrü ile gidebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, doktor babanıza ilgili ibarenin olduğu raporu verirse sizde bu raporla tayin isteyebilirsiniz.

   1. filiz dedi ki:

    ama olduğum ilçede kardiyoloji bölümü var busıkıntı olur mu

   2. filiz dedi ki:

    daha acık anlatayım.Ben Bıtlısın bır ılcesınde calısıyorum orda tedavı olacagım bolum yok ama bıtlıs merkezde var

 233. Ebru dedi ki:

  Hocam klavuzluk bir durum yok sağlık özrü tayini tarihe bağlı olmadan gerçekleşebilir sözleşmeli öğretmenim temmuzda atandim ben gerekli raporlarımı (tedavi edilemez raporu) il milli eğitim aracılığıyla bakanlığa yolladım ve bu hafta kararnamem geldi ilişik kesip tayin olucam

  1. Ülkücan dedi ki:

   Hocam bu konu ile ilgili benimle iletişime gecebilirmisiniz çok zor durumda kaldım ve kimseden net bilgi alamadım.siz yasamişsiniz olayı.3 çocuk annesiyim babam hasta.beni ararmisiniz nasıl bir yol izlediniz konuşmak istiyorum. (Editör notu: Telefon numarası yazmayın. E-posta adresinizi yazın.)

   1. Ebru dedi ki:

    Hocam e posta adresim e_br_@hotmail.com facede bulup messengerden mesaj atabilirsiniz

    1. Ebru dedi ki:

     Yada yine facede eebruklnc diye aratırsanız ebru yıldız olarak ismim çıkar

  2. Sunullah dedi ki:

   Mrb Ebru hocam ben goz tansiyonu hastasıyım. Tedavim gorev yaptığım yerde mümkün degil Adana da tedavi oluyorum 2 ayda bir gidip. Bugun il saglik müdürlüğüne basvurdum. Milli egitim müdürlüğü raporu bize getir sozlesmelilerle ilgili bir yazı geldi mi sizi ararız dedi. Acaba bakanliga göndermelerini mi söylesem birde adana üniversitede hastanesinden orda tedavi olduğuma dair rapor almalı miyim tesekkur ederim şimdiden.

   1. Ebru dedi ki:

    Hocam başta benim de raporumu yollamayacaklardi ama ben ısrarcı oldum çünkü sağlık özrü tarihe bağlı değil siz de ısrarcı olun bakanlığa yollanması konusunda. Tedavisi mümkün değildir raporu aldıysanız yeterli olur zaten Bakanlık eksik evrak olursa dönüş yapıyor tamamlayın diye

  3. fatih dedi ki:

   merhaba hocam ben bitlise yeni atanan sözleşmeli aday öğretmenim.sağlık özrüne bağlı raporu bitlisten mi almalıyım yoksa memleketimden de alabilirmiyim. ayrıca ben şeker hastasıyım ve bitlisin bir ilçesinin köyünde görev yapıyorum.bu durumda rapor alsam yer değiştirebilirmiyim.. teşekkür edrim.

   1. Ebru dedi ki:

    Hocam ben görev yaptığım ilden aldim ama baska yerden alanların da kabul edilmiş diye duyum aldım. Raporunuzu aldıktan sonra her türlü yer degistirirsiniz hocam

  4. İrem dedi ki:

   Hocam 2018 Temmuz’da mı atandınız? Adaylık kalkmadan isteyebilir miyiz tayin?

  5. Merve dedi ki:

   Ebru hicam, benim de babam kanser hastası. Sağlık raporunu yeni aldım. atama dönemi dışında tayin istedim sizin gibi.bugun evraklarımi milli eğitime verdim.sizin ne kadar sürede sonuçlandı tayin işlemleriniz, yani kararname kaç günde geldi? Uzun sürer mi?

  6. Cenap dedi ki:

   Hocam tek şart o ibare mi bende sozlesmeliyim raporu çıkardığım an başvurabilir miyim . Ogretmenim ben bide Çaldıran görev yerim yardımcı olsanız

 234. Remziye dedi ki:

  Merhaba annem kalp hastası ve bel fıtıgı tansiyon var kendisiyle yasayan erkek kardesim var kendi işini görmekte zorlanıyor rapor cıkarsam tayin hakkım olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ilgili raporu alabilirseniz sağlık özrüne bağlı olarak yer değiştirme başvurusu yapabilirsiniz.

 235. songül dedi ki:

  hocam merhaba ablam 4. evre kemik metestaz kanser hastası evli çanakkalede yaşıyor. tedavisi orada devam ediyor. mahkemeye vasi ataması için başvuru yaptık fakat akıl sağlığı yerinde olduğu için hakim karar için mahkemeyi erteledi.çünkü akıl sağlığı yerinde olan birini kısıtlamak istemedi ve danıştay kararlarını inceleyeceğini belirtti. sürekli kemoterapi alıyor ve %80 engellilik durumu var.tayin başvurusu için sağlık kurulu rapaoru aldık. desteğe ihtiyacı var ben bu atama sürecinde nasıl bir yol izlemeliyim. çok çaresiz kaldım.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ablanızın bu durumuna bağlı olarak siz tayin isteyemezsiniz.

 236. Sınıf öğretmeni dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli aday öğretmenim.Acaba bu özür grubu atamalarında sözleşmeli öğretmenlerde sağlık ozrunden faydalanabilecek mi?Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Yer verilmedi.

  2. fırat aşık dedi ki:

   yapabilirsiniz hocam, cimer ve mebim hakkınız var dedi

 237. Sınıf öğretmeni dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmenlere bu özür grubu atamalarinda sağlık özrü verildi mi acaba? Aday öğretmenim bilgilendirirseniz sevinirim..

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kılavuzda yer almıyor.

  2. Lehrer dedi ki:

   Merhaba, Ben bu konuyla ilgili CİMER’e birkaç kere yazı yazdım. Öğretmen Atama Daire başkanlığından gelen son yazı aynen şu şekilde. “Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık nedeni ile yer değiştirme işlemleri zamana bağlı olmaksızın yapıldığından bu konudaki evraklarınızı okul ilçe ve il aracılığı ile bakanlığımıza göndermeniz halinde durumunuz incelenebilecektir”

 238. Fatma topçma dedi ki:

  Yeni atanmış bir aday öğretmenim.Annem kanser hastası % 48 oranında bir raporu var ve atandığım ilde tedavisi yok.Sözleşmeli öğretmenler için belli bir takvim yok ama kendi hastalığından dolayı dilekçe verenlerden kabul olanlar oldu. Bizim neler yapmamız gerekiyor bu süreç içerisinde bilgi verebilir misiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Raporunuzla birlikte bulunduğunuz yerin milli eğitim müdürlüğüne başvuruda bulunacaksınız.

 239. Nuray dedi ki:

  Anneme saglik kurulundan rapor aldik ancak raporda “hastanın ortopedik rahatsizliklari ve durumu itibariyle yardima ihtiyaci vardir” yaziyor.Bu durumda başvurum kabul olur mu.Teşekkurler.

  1. Editör dedi ki:

   Başvurunuz kabul olmaz. İlgili ibare yazmıyor.

 240. Tuba öztürk dedi ki:

  Annem benim yanımda kalıtımaydın merkezde kalıyoruz ikametgah da böyle ancak ben aydin in bir ilcesindegorev yapıyorum aydin merkeze tayin isteyebilir miyim

 241. Ebru dedi ki:

  Sağlık özrü için gerekli tüm belgeleri aldım meb e yolladım hatta atama başkanlığında bir kadınla iletişime geçtim bana istediğimiz belgeleri yollamıssiniz tarih beklicez atama için dedi fakat hala duyuruya çıkan bir tarih yok cimere yazdım tek çare

  1. Fatma dedi ki:

   Mrb hangi belgeleri hazırladınız acaba? Meb in istediği belgeler neler ? Rica etsem Bizi de bilgilendirir misiniz ?

   1. Ebru dedi ki:

    Merhabalar. Ben esimden dolayi bu hakkı istedim esim böbrek nakli hastaneden organ nakli merkezi olan yerde tedavisi gerekmektedir yazılı rapor, sağlık özrüyle tayin talep ettiğim il ve ilçenin yazılı olduğu dilekçe verdim

  2. Fatma dedi ki:

   Sözleşmeli sağlık özrü (anne ve babasının hastalığından dolayı ) hangi belgeler isteniyor?

 242. erkan dedi ki:

  Değerli arkadaşlar yine mazeret ataması yine hüsran. Sözleşmelilere yine ocak-şubat mazeret ataması yok. Durumla ilgili ben CİMER’e yazdım sizlerde yazarsanız daha dikkat çekici olabilir.
  İstek iletisi yazdıktan sonra iletilmesi istenen kurumu MEB olarak işaretlersiniz. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

 243. Onur dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmenim bu yıl atandım.Annem şeker hastası bu rahatsızlıkla ilgili rapor alıp sağlık özrü tayini isteyebilir miyim rapor oranının kaç olması gerekiyor teşekkürler

 244. melisa dedi ki:

  merhaba.ben sözleşmeli öğretmenim. 2.yılım. annemde koah hastalığı var ocak atamasında sağlık özrü ıisteyebilir miyim? 9 gün kaldı ama herhangi bir haber netlik yok. bize bu hak verildiğine göre şubat atamasında da kılavuzda yer alır mı acaba

 245. Damla nur acar kurt dedi ki:

  Merhabalar ben sözlesmeli ogretmenim. Bu yil 2. Yilim Gaziantepte yasiyorum. Fakat atandigimdan beri surekli rahatsizlanip rapor almak durumunda kaliyorum. Sanirim hava sartlari bana uygun degil her hafta rahatsizlaniyrum. Bu durumda saglik ozrune basvurmam mumkun mu? Tesekkurler.

  1. Editör dedi ki:

   merhaba, MEB’in yayınlayacağı özür grubu kılavuzunu bekleyelim. Eğer sözleşmeli öğretmenlere hak tanırlarsa detaylar size uyuyorsa istersiniz

 246. yakup dedi ki:

  merhaba kolay gelsin.
  1. ben babam için sağlık kurulu raporu aldım raporu başka ilden almış olmak sıkıntı çıkarırmı?

  2.başvurudan önce başka ili ikamet adresi göstersek tayinim oraya çıkarmı ?
  kolay gelsin

 247. Tuba öztürk dedi ki:

  Merhaba annem benimle kalıyor fakat bakmakla yükümlü degilim rahmetli babamdan dolayı emekli 82 yaşında kalp tansiyon ve koah hastasi sağlık grubundan tayin isteyebilir miyim vasi kararı çıkarmalı miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, annenizin ikametgahı sizin ikametgahınızdan farklı bir ilde olursa ve annenize sağlık kurulu raporu alırsanız tayin istersiniz.

 248. Erkan dedi ki:

  Merhaba hocam. “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi içeren raporu alırken bakıcı olarak bizim ismimizin geçmesi gibi bir şart var mı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hayır böyle bir şart yok.

 249. ümit dedi ki:

  Merhabalar.Kadrolu ögretmenim.Babam üzerinden sağlık özrü tayini istemeyi düşünüyorum.Sağlık raporunu istediğimiz ilden alsak olur mu? İkametgahının olduğu yerden alma mecburiyeti mi var yoksa? Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık raporunu şartları taşıyan istediğiniz ildeki hastaneden alabilirsiniz. Ancak biz tayin isteyeceğiniz ilden almanızı öneririz. MEB yayınlayacağı kılavuzda bu konuda değişikliğe gidebilir.

  2. Kübra dedi ki:

   Merhaba babam kanser hastası tedavisi yoktur raporu ve başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez raporu aldm faakt babamın bulunduğu ilde norm yok bakanlığı aradm Konya yazabilirsn dedi yakın olarak oraya ikamet mi alacağım babam ve ben

 250. Nilgün dedi ki:

  İyi günler ben bipolar duygu durum bozukluğu olan öğretmenim. Bitlis merkezde görev yapıyorum. .sağlık durumu tayini yapabilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli mi kadrolu musunuz?

 251. Nlgn dedi ki:

  Benim bipolor duydudurum bozukluğum var. Bitlis merkezdeyim.ililaçlarımı bebek için bırakıyorum ama hastalığım tekrarlıyor. Bebek sahibi olurken terapi görmem gerekiyor. Bitlisteki doktor diyarbakıra gitmen gerekir hamilelikte diyor. Ben sağlık özrüne başvurma hakkına sahipmiyim

 252. Kübra dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmenim. Babamın “baskasının guc ve yardımı olmaksızın hayatınu devam ettiremez” ibareli raporu var. ocak ayında acılacak olan özür grubundan yararlanmam mümkün müdür

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ocak 2019 özür grubu atama kılavuzu yayınlanmadan bu soruya net cevap veremeyiz. MEB’in kılavuzunu bekleyiniz.

 253. Ayşe dedi ki:

  Hocam iyi günler, babamın %95 engeli var ve anneminde alerji rahatsızlığı var. Aday sÖzleşmeli öğretmenim. Bana sağlık özrü hakkı verilebilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeli öğretmensiniz. Sözleşmeli öğretmenler engellilik durumuna bağlı tayin isteyemez. Yani babanızın engellilik durumu sizin engellilik durumuna bağlı tayininiz için geçerli değil. Annenizin sağlık durumuna bağlı sağlık özrü tayini isteyebilirsiniz bunun içinde annenizin sizin çalıştığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirmeniz gerekiyor.

 254. Merv dedi ki:

  Merheba ben sözleşmeli öğretmenim ocak ayında sağlık özrü hakkı verilecek mi bilmiyorum ama hastalığımın uzman doktoru il de yok bunun için alacağım heyet raporunu çalıştığım ilden alıp doktor yoktur raporuyla başvurabilir miyim yoksa tayin isteyeceğim yerden mi almalı mıyım raporu?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ocak ayındaki sağlık özründe sözleşmeli öğretmenlere bu hakkın verilip verilmeyeceği kılavuz yayınlanmadan bilinmez.

 255. Merv dedi ki:

  Yorumunuz

 256. ilknur dedi ki:

  merhabalar hocam 6 aylık yarık damak dudaklı dogan bir kızım var eşim kadrolu öğretmen tedavisine Ankarada başladık yalnız konyanın ilçesinde ikamet ediyoruz kızımın durumundan dolayı eşim saglik ozru ile ankaraya tayin isteyebilir mi? şimdiden teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, çocuğunuzun tedavisinin görev yaptığınız yerde mümkün olmadığını belgelendirmeniz lazım.

 257. Dilara dedi ki:

  Iyi calismalar..
  Bilgilendirici yaziniz icin tesekkurler.
  Hocam benim annemde bahsettiginiz gibi ibare mevcut ve engel orani % 94 bu sene basinda atandim suan aday ogretmenim sizce annemin yasadigi ile tayin hakkim var mi? Tayin olma durumum olursa aday ogretmenlik surecim nasil isler?
  Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, anneniz engelli mi? Eğer engellilikten dolayı tayin isteyecekseniz sözleşmeli öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı yer değiştirme hakkı yok. Ancak sağlık özrüne başvurmak istiyorsanız istenilen raporu almanız gerekiyor.

  2. fatih dedi ki:

   merhaba hocam ben bitlis hizan ilçesinin bir köyüne yeni atandım. ocaktaki sağlık özrüne başvurabilirmiyim acaba. bende diyabet hastalığı var buna bağlı olarak raporu görev yaptığım yerdemi yoksa memleketimden mi almalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 258. Dilşad dedi ki:

  Merhabalar, babamın rahatsızlıpından dolayı sağlık özrüne başvurmayı düşünüyorum. Farklı illerde ikamet ediyoruz.babam afyonun birilçesinde ikamet ediyor. Ben tercihimde sadece babamın ikamet ettiği ilçeye mi tayin isteyebilirim. İkamet ettiği ilçe küçük boş kadro olmayabilir yakın ilçelerde açılır mı?

  1. Editör dedi ki:

   Kadrolu mu sözleşmeli misiniz?

   1. Dilşad dedi ki:

    Kadroluyum. Meb’in istediği şekilde rapor aldım. Afyonun tamamı mı yoksa sadece babamın ikamet ettiği ilçe mi tercih yapabilirim

    1. Editör dedi ki:

     Sağlık özründe size tüm il geneli açılır. Siz istediğiniz ilçeden başlayarak tercih yapabilirsiniz.

     1. elif dedi ki:

      hocam sağlık kuruluna girmek için yazdığınız dilekçede kurula girmek isteme nedeninize ne yazdınız?

 259. ahmet dedi ki:

  hocam kolay gelsin benim çocuğumun yarık damak ve dudak rahatsızlığı var ve tedavisi burada bulunmuyor.Araştırma hastanesinden 3 hekim raporu aldım ve il sağlıktan ”Gaziantep ilinde tedavisi bulunmamaktadır” belgesi alıp bu belge ile sağlık özrü tayini isteye bilir miyim. Tercihler nasıl olacak? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum hocam.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba kadrolu öğretmen misiniz?

 260. Yakup dedi ki:

  Annem görev yaptığım yerde değil, memleketimde. Memlekette raporu alsa geçerli olur mu?

 261. arce dedi ki:

  merhabalar, sağlık özrü konusunda birkaç sorum olacak yardımcı olur musunuz?
  Babamın rahatsızlığı için sağlık kurulu raporu aldım Meb’in istediği ifade de yazıyor. Benim sorum
  1-Mebbis’e babama bakmakla yükümlü olduğumu belirtmem gerekiyor mu?
  2- Kardeşim farklı bir ilde kamu görevlisi misafirhane de kaldığı için ikametgahı babamın yanında görünüyor bu durum engel çıkarır mı?
  Bu konu hakkında bilgi sahibi olan öğretmen arkadaşlarım ve editör bu durumlar hakkında yardımcı olur musunuz?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, 1) Gerekmiyor 2) Sorun çıkmaz.

 262. Yusuf dedi ki:

  Yeni atanan sözleşmeli öğretmenin işe girelen mebe verdiği sağlam raporından sonra 15 gün sonra aldığı iklim koşulları hayati tehlike oluşturur raporu süreci olumsuz etkiler mi?alınan 2. Raporu meb görebilir mi? Yada gs devam ederken 2. Sağlık rağorunu almak ne kadar doğru?

 263. Ahmet dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmen olarak doğunun köyüne atandım heyet soğuk iklim koşullarında hayati tehlikesi vardır dedi sağlık özrü için yeterli midir? Güvenlik soruşturması devam ederken bu 2. Raporu almam sıkıntı yaratır mı? İşe giriş raporunda gögüs dr imzası yoktu. Lütfen cevap verin??

 264. Ahmet dedi ki:

  Merhaba doğu bölgesinde bir ilçenin köyüne atandım. Kendim astım hastasıyım. Sağlık özrü için soğuk iklim şartları hayati tehlike oluşturu ibaresi yer değiştirme için yeterli mi? ( il dışı) t istenen iller rapora mı yazılacak yoks ayrı bir dilekçeye mi? Cevaplarsanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, çalıştığınız yerde rahatsızlığınızın tedavisinin mümkün olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeniz lazım.

 265. Ahmet dedi ki:

  Yorumunuz

 266. Yakup dedi ki:

  1. Aday sözleşmeli öğretmenim, Annem kalp hastası sağlık kurulu raporunda “sağlık koşulları öğretmenin görev yaptığı yerde uygun değildir” ibaresi mı olmalı?

  2. İkemetgahlar nerede olmalı? Annemin kendi memleketimde mi kalmalı?

  3. Annem sağlıktan yararlanmak için tarım sigortası yatırıyor. Bu bir engel teşkil eder mi?

  4. Sağlık kurulu raporunun herhangi ilden alınmış olması fark eder mi?

  1. Editör dedi ki:

   1. Bu sorunuzun cevabı burada resmi yazıda var; https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/meb-sozlesmeli-ogretmenlere-saglik-ozru-yer-degistirme-tayin-hakki-verdi-32772.html
   2. İkametgah nerede ise oraya tayin isteyeceğiniz için annenizin ikametgahı tayin istenecek yerde olmalı.
   3. Hayır bu durum dikkate alınmaz.
   4. Birinci sorudaki linkte yer alan haberin yorumlarını okuyunuz.

 267. Ufuk dedi ki:

  Yorumunuz

 268. Ufuk dedi ki:

  merhaba ben erzurum ilçeye atandım astım hastasıyım gideceğim ilçede gögüs dr yok. 7 yaşından beri hastayım . Babam da ben 7. Yaşındayken vefat etti annem tansiyon hastası mide vs soru nları var bazen aniden rahatsızlanabiliyor onunla yaşıyorum. Abim var evli başka ilde yaşıyor. Bende rapor almak istiyorum annemi yalnız bırakamam. Benim sağlığımda kış koşullarından olumsuzetkileniyor. Neler yapmam lazım rica ediyorum ne yapmam lazım? Benim olur mu

 269. Erkan dedi ki:

  Sayın Editör muğlakta olan bir konu var.
  Sözleşmeli öğretmenlerde kadrolu öğretmenlerde var olan bazı durumlar eksik ”BAŞKASININ GÜÇ VE YARDIMI OLMAKSIZIN HAYATINI DEVAM ETTİREMEZ” ibaresini bir çok sitede sözleşmeli öğretmenlerde kabul edilmiyor deniliyor ve bu konu bir çok kişinin aklını karıştırmakta. Bazı il mebler bunu kabul etmezken bu ibareyi bazı il mebler kabul etmiş. Örnek olarak : Benim annem rahatsız ve istanbul da yaşıyor annem için yukarıda belirtiğim ibare geçecek şekilde İstanbulda Devlet Hastanesinde Rapor alırsam bu raporu bulunduğum il milli eğitim kabul eder mi?
  Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

 270. Ebru4404 dedi ki:

  Sözleşmeli aday öğretmen olarak ağrı diyadin ilçesinde görev yapmaktayım. Ms hastasiyim. Ve üniversite hastanesi olan bir yerde görev yapmam gerekiyor diye üniversite hastanesinden aldığım bir rapor var.ağrı ilinde de üniversite hastanesi yoktur. Bana görev yaptığın yerden de tedavisi mümkün değildir raporu da almam gerektiği söylendi. Elimdeki rapor yeterlimidir başvuru için. Tedavisi burada mümkün değildir raporunu özel hastanelerden alabiliyor muyuz. Özel hastaneden alınan geçerli olurmu devlet hastanesi mı şart.yardımcı olursanız sevinirim. 3 aydır tedavim aksadı kontrollerim aksadı. Ne yapmam gerek hiç bilmiyorum

  1. Editör dedi ki:

   Çalıştığınız ildeki yani Ağrı il sağlık müdürlüğünden orada Ağrı’da tedavinizin mümkün olmadığını belirten ibarenin olduğu bir resmi belge almanız yeterli olacak.

 271. tarık dedi ki:

  1-öğretmen olan Eşimin babasına engelli raporu aldık %89 raporda sadece ağır engelli kutucuğu işaretli ve bakım gerekir yazıyor.Eşimin babası emekli memur bundan ötürü sağlık yönünden eşimin üzerine değil yani bu durumda eşim tayin isteyebilir mi?

  2-Eğer tayin isteyebilecekse Engelli raporuna da ‘Tek başına hayatını idame ettiremez ibaresi eklenmeli mi?

  3-Eğer tayin isteyebilecekse ben de onla aynı anda mı tayin isteyebiliyor muyum yoksa bir sonraki özür grubunu mu beklemeliyim?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 272. Ahmet dedi ki:

  Hocam Merhaba, sağlık mazeretine bağlı atamaya ilişkin sorum var. Görev yaptığım ilçede çocuk romatoloji doktoru yok, bağlı olduğum İl’e çocuk romatoloji uzmanı yeni geldi. Ben yine de farklı bir İl’e yani şu an çocuğumun takip ve tedavisinin devam ettiği İl’e atamamı isteyebilir miyim. Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler.

  1. Ahmet dedi ki:

   Sayın Editör’üm. Konuyla ilgili bilgi verebilirmisiniz.

   1. Ahmet dedi ki:

    Merhaba, konuyla ilgili bilgi verebilirmisiniz.

 273. Mehmet dedi ki:

  Sayın editör, birkaç gündür bazı il mem ler söz. Sağlık özrü raporunda eksiklik olanları arayıp düzltmelerini istiyor. Dünde Gaziantep il mem yazı yayınladı ve ilçe devlet hastanesinden rapor alanların il devlet ve üniversite hastanesinden rapor almalarını belirtti. 1.sorum neden aynı anda illere yazı gönderilmiyor.
  2. Madem bulunduğun il e bağlı hastaneden alınacaktı bakanlık yazısında neden görev yaptığın yer dendi
  3. Zaten şu anda tüm il hastanelerinde tedavi imkanları mevcut
  4.bu iş gerçekten tatsızlaşmaya başladı. Devlet ciddiyetinden uzak idarecilerle çalılıyorlar belli.
  5.Takvim yayonlamak bu kadar mı zor yoksa biz söz. Öğretmenlere bu hakkı verdik ama şartları taşımıyorlardı demek için mi yapıyorlar böyle

  1. Editör dedi ki:

   Gaziantep tarafından yayınlanan yazıyı göremedik. Yazıyı bize gönderir misiniz? Buna göre sorularınıza ayrıntılı açıklama yapmamız kolay olur.

 274. hakkı dedi ki:

  Babamın rahatsızlığı nedeniyle “Başkasının güç ve yardımı olmadan yaşama devam edemez” ibaresi bulunan raporu aldık. Babamın yaşadığı ilçede tedavi imkanı yok. Bende başka bir ilin ilçesinde görev yapıyorum. Bulunduğum ilçede de tedavisi mümkün değil. Ulaşım sorunu çekmemek için tedavi ettirebileceğim başka bir il merkezine adres taşıyarak sağlık özründen faydalanabilirmiyim?

  1. Editör dedi ki:

   Babanızın ikametgahı neredeyse oraya sağlık özrü isteyebilirsiniz. İkametgahı değiştirmeniz lazım.

   1. hakkı dedi ki:

    Tayin döneminden birkaç ay önceki adres değişikliği sağlık özründe sorun çıkarır mı?

    1. Editör dedi ki:

     Başvuru sırasında ikametgah güncelse sorun yok.

     1. hakkı dedi ki:

      Güncel tayin derken babamın fiilen başvuru döneminde o evde oturuyor olması mı gerekiyor? Tayin isteyeceğimiz ildeki boş evi babamın ikamet ettiğini göstermenin sakıncası olurmu. Şu an ikametgahlarımız farklı illerde. Sağlık özründen tayinimiz çıkarsa eşyalarımızı o adrese götüreceğiz. O zamana kadar o ev boş kalacak.

     2. Editör dedi ki:

      Sağlık özrü tayininizi ne zaman isteyeceksiniz? Örneğin Ocak 2019’da… İşte o dönemde başvurular başladığında ikametgah tayin isteyeceğiniz yerde olmalı.

 275. Gökhan dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmen sağlık özründen farklı ile geçiş yapınca ilerleyen zamanlarda tekrar rapor yenileyecekmi? Yani gorev yaptığı eski ile gidip orda hastalığın tedavisi yok diye evrakları duzenleyip gonderecekmi?diyelim 1 yılda hastalık geçti dönüp tekrar eski görev yerinemi gidecek?

 276. Demet dedi ki:

  Arkadaş anlamıyorum buraya bilgi almak için geliyoruz ama öğretmen olduğundan şüphe duyduğum insanlar yarım yamalak soru soruyorlar. Sonra onların sorularına insanlar anlamadıkları için soru soruyorlar ama cevap verme gereği duymuyorlar. Aşağıda ismi Mustafa ve Ali olan kişilere bu lafım. Sizi mem den ne zaman ne için aradılar. Detaylı bilgi versenizde bizlerde bir şey öğrensek. Editör bey bunlara cevap vermemiş bence iyide yapmış. Soruları bile düzgün soramayan nesil öğretmenlik yapıyor….

  1. Ali dedi ki:

   Öğretmen oldugumuz süphe duyarken keske kendinizdende duysaydiniz. Ne zaman ne icin aradilar demissiniz, yorumuma Bugün diye belirtmisim tarih mevcut zaten görebildiyseniz, ve ne içinde aradiklarini söyledim okuyabiliyseniz.Hangi ilde oldugumuda belirttim. Anlayamadiginiz bir yer varsa sorun cevaplayayim ama yine anlamassiniz tam okumadiktan sinra.

   1. Mehmet dedi ki:

    Ali hocam benim anlamadığım 5 eylüle kadar tüm evraklar bakanlıkta olacaktı. Nasıl olduda sizi 17 eylülde aradılar. Buradan şu çıkarımı yaptın, Bakanlık raporları incelemeye başladı eksik buşduklarını uyarıyor ve tamamlatıyor. Demek ki size olumsuz dönüş yapmayacakkar eğer evrağınız bakanlığa ulaşırsa ve sonuçların açıklanması ekimin ilk haftası olucak. Ama eğer Ekimin sonuna kalorsa hiçbirimiz atanamayız. Çünkü 17 Ekim de okullar norm güncellemeye başlayacak ve Ekimin sonunda Bakanlık sistemden görecek. İşte bu yüzden 1. Ve 2. Kadrolu mazeret atamaları bizlerin istediği doğu ve güneydoğu hariç bölgeleri norm olarak doldurmuş olacak. Buda bizi norm fazlası yapacağı için Bakanlığın özür ataması şartında belirttiği gibi “atamayı istediği yeede boş norm olması halinde yapılır” kısmında zora sokuyor. Imarım normlar güncellenmeden sonuçlar açıklanır.

    1. Ali dedi ki:

     Mehmet hocamevraklar 5 eylule kadar bakanliga teslim edildi. Bakanlik il meblere evraklari eksik olanlar konusunda tedavisinin mumkun olmadigina dair yazi istemis butun daglik ozru basvurulari icin gecerli bir yazi yazmis yani bana şahsi bir dönüş olmadi.Bu arada ben köy/ilçeden ile tayin istedigim icin ilçe hastanesinden romatoloji bölümü yoktur diye yazi aldim İl mebe götürdüm fakat i.kaynaklari müdürü evragimi kabul etmedi Nedeni: bu iller arasi atama ilde tedaviniz yoksa atamaniz olur.bu yazi ilçeden degil il merkez hastanesinden alacaktiniz dedi.Ama Bakanlik ilceden tayin yapilmayacak bu iller arasi tayin demedi? Anlatmaya calistim ama sagolsun iller arasi tayin bu sizin isiniz olmaz, hem romatoloji cok onemli hastalik degil sizden daha ciddi hastaligi zor durumda olanlar var dediler gectiler.Basvuruyu Bakanlik aliyo elimdeki heyet raporunun sonucuna müdür hastaliginiz ciddi degil diyo. Şaka gibi memlekette yasiyoruz.

 277. Mustafa dedi ki:

  İyi günler sayın editör sözleşmeli öğretmen sağlık özrü de ilçeden ile geçme talebinde bulunabilir miyiz. Yoksa iller arası mı yapılmaktadır…

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, dilekçenizde ilçeden ilçeye diye başvuru yaparsınız. Uygun görürlerse atamanız gerçekleşir.

 278. Kemal dedi ki:

  Merhaba editör bey aşağıda bir arkadaş şöyle sormuş: (“Arkadaslar bugün Memtarafindan tarafima bilgi yapildi. Sözlesmeli raporlarinda eksik evrak olanlardan yazi istemisler. Bizde Erzurumda görev yapiyoruz. Erzurum Meb ilçelere yazi gondermis,bölge egt. Hastanesinden tedavileri mumkun olmadiklarina iliskin yazilari 19.09.2018 e kadar il meb e istemisler. Bugun il Meb. ile gorustum. ben ilçeden ile tayin istedim ilçeden romatoloji bölümü yoktur yazisi aldim dedim fakat bana bu iller arasi tayin dedi. Yanlis biliyosunuz diye biraz istisare ettik.Sayin editör Benim raporumda romatoloji olanmerkezde calismasi uygundur yaziyor ve de ilçeden romtoloji bolumu yoktur diye aldigim yaziyi teslim edecegim sizce il merkezine gecmem icin yeterli olurmu?”)
  Şİmdi editör bey bu arkadaştan nasıl olurda erzurum mem böyle birşey ister? Ve ayrıca hani evraklar bakanlıktaydı? eylül sondu.Bu soruya göre bizim iş Ekimin sonuna ancak biter.

  1. Ali dedi ki:

   Kemal bey ayrica bulundugum ilceden romatoloji bölümü hastanemizde bulunmamaktadir diye bashekimlik yazisi aldim ve İl Meb e gittim bu atama sadece iller arasi dediler evragimi kabul etmediler.Bana soylediklerine göre Bakanlik saglik ozru basvurusu yapanlardan bulundugu yerde tedavisi mumkun degildir diye yazi istemis. Demekki atamalari ona gore gerceklestirecekler diye dusunuyorum, ama atama yaparken kılı kırk yarıyorlar bana ümit kaybettirdiler ilçeden il merkezine geçme durumum yok görünüyor heyet raporum ve bulundugum yerde tedavim olmadigi halde,telefondan yazdigim icin stam ifade edememis olabilirim umarim aciklayici olmustur.

 279. Ramazan dedi ki:

  Merhabar. Ben keratokonus hastasıyım. Bir gözümden ameliyat oldum. Diğer gözüm halen rahatsız görev yerim Bitlis. Bu hastalığın ilimizde tedavisi yok. Memleketim denizli. Tayin sürecinde bu hastalığın Denizli de tedavisinin olduğuna dair bir kanıt götürmeli miyim? Eğer tayini çıkarsa belli zamanlarda raporumu yine göstermeli miyim? Tayin hakkım çıkarsa sonra zamanlarda başka yerlere il dışı tayin hakkım var mı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba öncelikle şunu soralım sözleşmeli öğretmen misiniz yoksa kadrolu musunuz? Cevabınıza göre devam edelim.

 280. ahmet kurt dedi ki:

  merhabalar eşim ve ben kadrolu öğretmeniz.
  eşimin kardeşinin %98 ağır engelli raporu var süresiz olarak. Eğer raporu yenileyerek “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi de olursa eşim tek başına mı tayin isteyebilir benim durumum ne olur?
  rapor sahibinin ikametgah ilçesine mi tayin isteyebiliyoruz?
  ayrıca önce rapor mu alınmalı yoksa vasi kararı mı alınmalı.
  iyi çalışmalar şimdiden teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, şimdi sorunuzda iki farklı durum var. Birincisi engellilik durumu ikincisi sağlık raporu. Birinci husus; Eşiniz eğer engellilik durumundan tayin isteyecekse kardeş bu kapsamda değildir. Kardeşinin engelli olmasına dayanarak özür grubu istenmez. İkinci husus; eğer kardeşe dediğiniz ibareli sağlık kurulu raporu alırsanız yer değiştirme olur. Bu rapor engelli raporu olmayacak normal sağlık kurulu raporu olacak ve belirtilen ibare yazacak. Ancak bu durumda da yer değiştirebilmek için eşinizin kardeşine yargı kararıyla vasi tayin edilmesi lazım. Önce vasi kararı alacaksınız, sonra sağlık kurulu raporu alacaksınız. Eşiniz başvuru yaptığı anda sizde başvuru yapacaksınız, kardeşin ikametgahının olduğu yere başvuruda bulunacaksınız. Unutmayın engelli raporu ile kardeşi göstererek yer değiştirme olmaz.

 281. Al dedi ki:

  Arkadaslar bugün Memtarafindan tarafima bilgi yapildi. Sözlesmeli raporlarinda eksik evrak olanlardan yazi istemisler. Bizde Erzurumda görev yapiyoruz. Erzurum Meb ilçelere yazi gondermis,bölge egt. Hastanesinden tedavileri mumkun olmadiklarina iliskin yazilari 19.09.2018 e kadar il meb e istemisler. Bugun il Meb. ile gorustum. ben ilçeden ile tayin istedim ilçeden romatoloji bölümü yoktur yazisi aldim dedim fakat bana bu iller arasi tayin dedi. Yanlis biliyosunuz diye biraz istisare ettik.Sayin editör Benim raporumda romatoloji olanmerkezde calismasi uygundur yaziyor ve de ilçeden romtoloji bolumu yoktur diye aldigim yaziyi teslim edecegim sizce il merkezine gecmem icin yeterli olurmu

  1. Mustafa dedi ki:

   Mrb hocam aynı sorunu yaşıyoruz bu konu hakkında bilgi edindinüz mi

   1. Damla dedi ki:

    Merhaba hocalarım. Nasıl aynı durumu yaşıyorsunuz Mustafa hocam baştan anlatabilir misiniz? Sizi ne zaman aradılar yada yazı yazdılar neatediler ve kim aradı. Ne zamn sonuçlanacakmış bunları bizimle paylaşır mısınız

   2. Cevdet dedi ki:

    Mustafa hocam nasıl aynı durum açıklayıcı yazar mısınızz?

   3. Ali dedi ki:

    Mustafa bey bulundugum ilçe Mem tarafima tedavi mumkun degildir diye yazi almam gerektigini il meb istedigini tarafima bildirdi bende ilce hastanemizden romatoloji bolumu hastanemizde bulunmamaktadir diye yazi aldim 160 km uzakliktaki İl Meb e girrim il meb evragimi almadi, bu iller arasi tayin ilceden kagit almaniz isinize yaramz deidm bos bosuna ugrastigim heyet raporu basvurular vs bi anda bosa gitti. Bana söyledikleri sadece sizin.ilçe Memden Bireysel basvuru yapacagimi söyledim,i.kaynaklari personel atama muduru bu rapor cok zor (romatoloji diye) sizden daha zor durumda olanlar var.Sizin durum görevlendirme olabilir ama bu raporu Vali beyde kabul etmez dedi.(il içi atamalarda Valilikten onay aldiklarindan dolayi)

    1. Ali dedi ki:

     Bana söyledikleri sizin durumunuz görevlendirme olabilir dediler ama ugrasmamak icin Vali bey kabul etmez deyip gecistirdiler.telefondan yazdigim icin biraz zor oldu k.bakmayin.

 282. Serpil dedi ki:

  İyi akşamlar editör bey, bazı cevaplarınızda sözleşmeli öğretmenlerin özür ataması sonuçlarını eylül sonuna doğru açıklanacağı duyumunu aldık demişsiniz. Takdir edersiniz ki siz bizden daha bilgikisiniz ama memurlar nette bu kobu haber yapıomış var ekim sonuna yetişmesi zor gibi bir cümle vardır. Sebebi de sözleşmeli öğretmenlerin batıdaki bazı illerde kadro verilmeyişi ve bu kadro verilme olayınıda maliye ile devlet personel başkanlığı birlikte yapmasıumış. Benim anlamadığım şimdi batının hiçbir yerinde hatta iç anadolu akdeniz ve karadenizde sözleşmeli sınıf öğretmeni kadrosu olmadığı halde bizlerden buradaki şehirlere sağlıj özrü isteyenler gidemeyecek mi? Uzun oldu kusura bakmayın.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Biz Bakanlığın eylül sonuna kadar bunu çözeceği yönünde bilgi edindik. Ancak süreç ne kadar sarkar bilemiyoruz. Kuşkulu ve tedirgin olmakta haklısınız ancak ucu açık bir atama durumu var. Net tarih kimse veremiyor.

 283. Harun Uyar dedi ki:

  Merhabalar.Saglik ozrunden tayinimiz cikti esimle birlikte esimin memleketine.Saglik ozrunu esimin annesi hasta oldugu icin istemiatik. Tedavi bitince ya da hastada vefat durumu olursa bizi eski calistigimiz yere mi gonderirler ? Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık özründen atamanız çıktı. Sağlık özrü ortadan kalkarsa sizin başka bir yere göndermezler. Kurumunuzda devam edersiniz. Eğer zorunlu hizmet yapmadıysanız ve çalıştığınız okul zorunlu hizmet değilse o zaman zorunlu hizmet olan bir yere il içi tayin isteyiniz.

  2. ahmet dedi ki:

   hocam hayırlı olsun acaba saglık raporunda ne yazıyordu bizde önümüzdeki dönem başvuracağız belgelerde dikkat etmemiz gereken neler var.

 284. Ahmet dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  Sağlık mazereti ataması için,atanmak istediğimiz ilde ilgili hastaneye belirli bir mesafe şartı var mı? Sadece il merkezine mi atanabiliriz yoksa ilin herhangi bir ilçesine de atanabilirmiyiz?
  Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, mesafe şartı yok. Öncelik merkezdir.

   1. Ahmet dedi ki:

    Hocam tekrar merhaba. MEB’in sitesinde verilen başvuru dilekçesinde “atamamın … ili … ilçesine” olarak belirtilmiş. İlçe belirtmemiz şartmıdır? Şu açıdan soruyorum, herhangi bir ilçeyi belirttiğimizde o ilçede boş kadro olmazsa atamamızın yapılmaması fakat sadece il belirtirsek atanma şansımızın daha yüksek olması.

    1. Editör dedi ki:

     Önceliğiniz o ilçede olacak. MEB direkt sizin özrünüzün olduğu ilçeden başlamak istiyor. Siz İstanbul yazarsanız özrünüz Anadolu yakasında ise sizi Avrupa yakasına verdiklerini düşünün, mağdur olursunuz

     1. Ahmet dedi ki:

      Belirttiğimiz ilçede kadro boş kadro yoksa?

 285. Duygu dedi ki:

  Merhaba sormuştum ama yorumum görünmeyince tekrar yazıyorum. Benim oğlum 3,5 aylık su an ameliyat geçirdi omurilikten sonrasında fizik tedavi alması gerekiyor . Biz de eşimle merkeze 30 km uzaklıkta bir ilçede görev yapıyoruz. Sağlık özrü raporu almamız mümkün olur mu ?

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuz önceki sorunuzda cevaplandı.

 286. Duygu dedi ki:

  Merhaba benim oğlum 3,5 aylık omurilik ameliyati oldu. Ve daha sonra fizik tedavi alması gerekiyor. Biz de merkeze 30 km bi ilçede görev yapıyoruz bu durumda rapor alıp yer değişikliği isteyebilir miyiz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evet çocuğunuzla ilgili MEB’in istediği sağlık kurulu raporunu alırsanız yer değiştirme başvurusunda bulunabilirsiniz.

 287. Ömer dedi ki:

  Merhaba ben jandarma personeliyim eşimin psikolojik hastaligi var ve 2 aylik bebegimiz var eşime bipolar duyunum bozuklugu tanisi koyuldu ve omur boyu ilac kullanacak dedi doktor şu anda da hastahanede yatio esimin evde tak basina kalmasi ve cocukla basbasa kalmasi skntili bir durum ben ailemin ikamet ettigi ile tayin isteme durumum olabilirmi

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz jandarma personelisiniz. Sizin yönetmeliğinizi biz bilmiyoruz.

 288. Mehmet dedi ki:

  İyi akşamlar hocam söz. Öğretmenlerin sağlok özrü sonuçları eylül sonuna doğru açıklanır demişsiniz. Bu bilgi sağlam kaynaktan mı hocam.ilginize teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, görüştüğümüz birkaç kişiden Eylül sonuna kadar netleşeceği bilgisini aldık. Ancak kesin değil.

 289. sevda dedi ki:

  Sayın editör bey sözleşmeli öğretmenin sağlık özrü ataması sonuçları ne zaman açıklanacak bakanlıkla ilgili bir bilgi aldınız mı acaba?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, Eylül ayı sonuna doğru açıklanması bekleniyor.

 290. Ramazan dedi ki:

  Merhabalar.kayinpederimin beyninden sıvı kütlesi alındı.isin tedavisi gördü bitti ve şimdi kemoterapi başladı.ikamet ili burdur tedavi ili ise denizli.herhangi bir atama dönemine bağlı kalmaksızın sun anda yerdeğiştirme başvurusunda bulunabilir mi eşim?
  Nerye başvurabilir burdur a mi denizli ye mi?
  Raporda ne yazması gerekiyor?
  Eşimin tayini çıkar sa benim durumum ne olur ? Ben de herhangi bir atama dönemine bağlı kalmaksızın tayinim çıkar mı?
  Onun

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ikinizde kadrolu iseniz zaman kaybetmeden başvuru dilekçenizi kurumunuza veriniz. İkametgah Burdur olduğundan oraya istersiniz. İlgili sağlık kurulu raporu ile birlikte eşiniz dilekçe yazacak, belgeleri, sizin görev yeri belgenizi ekleyecek. Sağlık özrü ataması isteyecek. Ancak MEB büyük ihtimal Şubat özür grubunu beklemenizi isteyecek. Ancak siz başvurunuzu yapınız.

 291. Ali dedi ki:

  Sözlesmelilerde rapor calisitiginiz il milli egitime teslim ediliyor,il Meb bakanliga 5 eylule kadar teslim ediyor, siz nasil olduda bakanliga teslim ettiniz kabul etmedi konuyu anlayamadim

 292. Metal teknolojisi dedi ki:

  Kolay gelsin. Batı ilinde engelli öğretmen olarak görev yapmaktayım. %54 engelli raporum var (sürekli ibareli). Eşim doğu ilinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta. Ve ben doğuya gittiğimde kış şartlarından ötürü rahatsızlığım artacak(kafatasımda 9 cm2 kemik yok). Sorum şu;
  Ben rapor alırken eşimin bulunduğu ilde sağlık sorunlarım artacağından dolayı, sözleşmeli eşin tayin edilmesi gerekiyor gibi bir ibare mi koydurmam gerekiyor.
  Birde bu raporu benim çalıştığım ilde mi yoksa sözl. Eşimin çalıştığı ilden mi almam gerekiyor. Saygılar

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, alacağınız raporda şu ibare yazacak; “Hastalığının sözleşmeli öğretmen olan eşi AAA’nın görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir” Raporu eşinizin çalıştığı ilden almanız garanti olacaktır.

   1. Metal teknolojisi dedi ki:

    Mrb. Soruyu birde şöyle sorayım. Tedavim eşimin çalıştığı ilde mümkün, fakat o ilin iklim koşulları rahatsızlığı mı artıracak. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim. Saygılar

 293. Ali dedi ki:

  Bir sorum olacaktı,saglik kurulu raporumuzda, romatoloji klinigi olan merkezi bir yerde calisması uygundur yazildi.Köy yerinde görev yapiyoruz ilçemizde bölüm yok tabi.bulundugumuz il 160 km uzaklikta oldugundan gidip gelemiyoruz. Bu konudabagli bulundugumuz ilcede tedavimiz olmadigindan raporumuzu degerlendirirlermi yoksa il merkeze göremi degerlendirirler. Bu arada il saglik bakanligini aradim tedavisi mumkun degildir diye kurul yazamaz. MEB bizle yazisma yapar biz meb’e rapor sunarız dedi.

  1. Ali dedi ki:

   Cevap yazabilirseniz sevinirim.

   1. Editör dedi ki:

    Sağlık Bakanlığında görüştüğünüz kişi yanlış bilgilendirme yapmış olabilir. Birçok kişi ilgili sağlık kurulu raporunu aldılar. Bu yüzden sizin raporunuzda da ilgili ibare olmalı.

 294. gamze dedi ki:

  Merhaba editör bey, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü atama sonuçları ne zaman açıklanır acaba?

  1. Editör dedi ki:

   MEB net tarih vermedi ancak dilekçeler ile raporların incelenmesi Eylül ayı içinde tamamlanır düşüncesindeyiz.

 295. Sözleşmeli öğrt. dedi ki:

  Ben annemın rahatsızlıgıyla ilgili özel hastaneden rapor aldım görev yaptığım ilde tedavısı yoktur kagıdı aldım ama bakanlık kabul etmedi özel hastaneden alındıgı için o yüzden özel hastaneden alınanlar kabul edilmiyo editör bu konuda bilgilendirmeyi doğru yapmalısın !

  1. Editör dedi ki:

   Bakanlık tarafından size verilen resmi cevabı bize gönderin inceleyelim. MEB açıklamasında devlet ya da özelle ilgili bir ayrım yapmadan duyuru yayınladı. Bunun ayrımına yayınlanan duyurudan varılamaz.

  2. Enes dedi ki:

   Hocam ben 31 ağustos- 1 eylül sağlık özrüne dayalıtayin hakkını kaçırdım bir sonraki sağlık özrüne dayalı tayin tarihini öğrenebilir miyim

 296. Sevgi dedi ki:

  Merhaba hocam. 2018 Temmuz atamasında Hatay’a atandım lakin güvenlik soruşturması henüz tamamlanmadı.Annem astım hastası ve Samsun’da devlete bağlı bir hastanede düzenli olarak kontrollere gidiyor ve tedavi oluyor.Bu durumda tayinimi Samsun’a isteme durumum olur mu? Bir de tedavi süresi bittikten sonra tekrar ilk atandigimiz yere geri mi dönüyoruz? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, göreve başladıktan sonra sağlık özrüne başvurabilirsiniz. Ancak Hatay’da annenizin tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirmeniz lazım.

 297. uğur dedi ki:

  satın hocam kadirli ilçesinde Sözleşmeliyim annem.adanada tek başına kapıyor ve düzenli psikiyatri hastanesine gidiyor ve düzenli şekilde de ağır ilaçlar içiyor ve ailenin tek çocuğuyum ilçede psikiyatr hastanesi veya poliklinik mevcut değil ilde de mevcut değilse adanaya Tayin isteye bilirmiyiz

 298. uğur dedi ki:

  saglik özrü atamasi raporunun
  özel yada devlet hastanesinde olmasi sözleşmeli öğretmenler için gecerlimidir hocam özel hastaneden alabilirmiyiz raporumuzu

  1. Editör dedi ki:

   Raporun nereden alınacağı ile ilgili bir kısıtlama yok.

 299. Erdal dedi ki:

  Sayın editör, öğretmen bir köyde çalışıyorsa ve mevcut görev yerinin onun veya anne-babasından herhangi birinin sağlık durumunu tehlıkeye düşürecek olması ifadesi kapsamına girmek için okulun bulunduğu ili değil de köyü referans almış olmak gerekmiyor mu? bu durumu bulunulan ile göre değerlendirmek gerektiği MEB’in ifadesinden çıkmıyor.

  1. Editör dedi ki:

   Bu husus çok fazla yoruma açık. İlçe mi il mi? Okul mu il mi? Köy mü ilçe mi?

 300. Romatoloji dedi ki:

  Sayın editör kolay gelsin.Ben temmuz atamasında atandım sözleşmeli öğretmenim.Şuan güvenlik soruşturması sebebiyle göreve başlamadım.Atandigim il ve ilçede devamlı kontrollerimin olduğu romatoloji bolümü yok.Ben bu şartlarda uygun raporu alabilir miyim?Alabilirsem dahi şuan göreve baslamadigim için bu haktan yararlanabilir miyim?Teşekürler..

  1. Editör dedi ki:

   Önceki sorunuzda cevaplandı.

 301. İsminiz dedi ki:

  Merhaba editör bey.Ben 20bin temmuz atamasında atandım.Ancak atandığım il ve ilçedeki hastanelerde devamlı kontrollerimin gerekli olduğu romatoloji bolümü yok.Acaba ben sağlık özründen faydalanabilir miyim?Şu an güvenlik soruşturması devam ettiği için ve göreve baslayamadigim için bir yıl çalışma şartı var mi merak ediyorum?Cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin..

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, MEB’in duyurusunda bir yıllık çalışma süresi yoktu. Görevdeki tüm sözleşmeli öğretmenler sağlık özründen başvurma hakkına sahip. Sizde göreve başladıktan sonra MEB duyuruları kapsamında sağlık özrüne başvurabilirsiniz.

   1. İsminiz dedi ki:

    Teşekkür ederim.Sayfa yenilemeyince tekrar yazmışım k.bakmayin.Saglik özrü atamaları yılda 2kez mi yapılıyor acaba??

    1. Editör dedi ki:

     Kadrolu öğretmenlerin sağlık özrü atamaları yılda 2 defa ancak sözleşmeli öğretmenlerin durumu belli değil. Çünkü ilk defa bu hak verildi. İlerleyen zamanlarda bu durumda netleşecektir.

 302. Fatma dedi ki:

  Sayın editör, ben çölyak hastasıyım bahsetmiştim. Hem ankaradan 3 hekimli hem de vandaki üniversite hastanesinden tek hekimli durum bildirir raporu aldım, ikisinde de tedavisi görev yaptığı yerde mümkün değildir yazıyor, ayrıyeten van il tarımdan glutensiz ekmek üretimi olmadığına dair belge aldım. Tüm bunların üzerine sözleşmeli öğretmenlerin batıya gönderilmeyeceği söyleniyor, ben ankara yazmıştım dilekçeme,böyle bir şey mümkün olabilir mi sözleşmeliyiz diye?

  1. Editör dedi ki:

   Siz almanız gereken raporları almışsınız. Raporlarınız sağlık kurulu raporu değil mi?

   1. Fatma dedi ki:

    Ankaradan aldığım 3 hekimli durum bildirir raporu, vandan aldığım tek hekimli durum bildirir raporu. Gruplarda konuşulanlara göre bu raporlar da sağlık kurulu raporu olarak kabul ediliyormuş tam bir bilgim yok ilk defa balıyorum bende.

  2. Sema dedi ki:

   Hocam saglik tayininiz oldumu acaba bende colyak hastasıyım ve bende saglik ozru yaomak istiyorum

  3. Sema dedi ki:

   Hocam atamaniz olursa burdan bilgi verebilir misiniz bende ayni durumdayim tayin istiyebilirmiyim merak ediyirum

 303. Acill dedi ki:

  Ben Ağrı devlet hastanesinde başvurdum ve hastanın tam teşekküllü hastanede tedavisi mümkündür ibareli bir rapor aldım ve başvurdum. Bu ibare yeterli mi? Bölüm var ama tedavi etmeye uygun değil. İlaç,araç gereç eksikliğinden dolayı sevk veriyorlardı. Tam teşekkül ibaresi geçerli olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Hocam “Tedavisi görev yaptığı yerde mümkün değildir” ibareli rapor almanız lazım.

   1. Acill dedi ki:

    Hocam bölüm var ama ilaç yok zaten ki hasta kanser hastası ve kurul raporunda tam teşekküllü hastanede tedavisi uygundur ve yanına refakatçi gerekmektedir yazıyor bunlar zaten tedavisi olmadığını göstermiyor mu?

 304. Fatma dedi ki:

  Sayın editör, ben çölyak hastasıyım, önce görev yaptığım il olan vandan il tarım müdürlüğünden ömür boyu tedavim olan glutensiz ekmeğin üretilmedğine dair belge aldım, sonra bu belgeyle ankaradan görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir yazan 3 hekimli durum bildirir raporu aldım, benim bu belgelerim yeterli mi, teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Van İl Sağlık Kurulundan tedavinizin Van’da mümkün olmadığına dair bir resmi yazı almanız mümkünse onu da alınız.

   1. Fatma dedi ki:

    Çaldıran devlet hastanesinde gastroloji bölümünün olmadığına ve dolayısıyla tedavininde mümkün olmadığına dair ilçedeki hastaneden yazı alsam bununla eş değer olur mu sayın editör, bir de açıklamada böyle bir şey istenmiyor neden bunu almam gerekiyor? Teşekkürler.

    1. Editör dedi ki:

     Eve o dediğiniz yazıyı alsanıza daha sağlıklı olur. Hocam bu konuda İl Milli Eğitimlerin farklı uygulamaları var. MEB açıklama yaptı ancak iller öğretmenlerden farklı evraklar da isteyebiliyor. Biz sizin işiniz garanti olsun diye belirttik.

     1. Fatma dedi ki:

      Ben bu elimdekileri güç bela kabul ettirdim meme fakat bakanlık kanul etmez dedi bana bende siz gönderim gerisi onlara kalmış dedim ama umudumu kırdılar, buradan da uğraşayım mı tekrar bilemiyorum çok yorucu bir süreç

 305. İrfan dedi ki:

  Hocam kolay gelsin. Benim %80engelli raporum var böbrek nakilliyim. Eşim sözleşmeli öğretmen ve bulunduğu ilçenin devlet hastanesinden, hastanemizde nefroloji organ nakli polikliniği yoktur hastanın nefroloji organ nakli polikliniği olan hastanede takibi yapılmalıdır yazılı heyet raporu aldık. Bu ibare yeterli midir ve ayrıca gitmek istediğümiz il de norm açığı olması mı gerekiyor. Eğer norm açığıyoksa ataması yapılamaz mı. Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, raporunuz yeterli olabilir ancak bunun için milli eğitime bir sorun. İstediğiniz yerde norm açığı yoksa tayininiz çıkmaz.

 306. Sözleşmeli dedi ki:

  Merhaba hocam ben Van’ın bi ilçesinde görev yapıyorum annemin kaldığı adres vanın bi başka ilçesinde Bu durumda ilden aldığım sağlık raporu ile beni annemin kayıtlı olduğu ilçeye mi atarlar yoksa sağlık raporunu aldığım ile mi atamam olur ?

 307. Talip dedi ki:

  Merhabalar benim anne annemden rahatsızlığından dolayı araç için vergi indirimi raporu var. Anne annemi vasi kararı aldırıp özür grubu ataması için başvuruda bulinabilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, anne anne bu duruma girmez.

 308. Emine dedi ki:

  Merhaba, benim kayinvalidem %83 bedensel engelli, felçli. Acaba kayinvalide de anne yerine geçiyor mu şartlarda?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, kayın valide bu kapsamda değil.

 309. Pepi dedi ki:

  İyi geceler.benim babam siroz hastasıydı ve karaciğer nakli oldu yaz tatilinde.Annem var yanında başka da kimse yok yanlarında ben bu durumdan ötürü tayin istemeyi düşünüyorum fakat aklımı karıştıran bazı konular var babam öğretmen bu sene emekli olucak hastalığından dolayı ama yanında annem var şimdi.Ben annem olduğu için tabi ki de tayin istesem ( ana annem bakıma muhtaç değil ) babamın hastalığı için tayin isteyebilir miyim acaba?gerekli belgeleri de hazırladıktan sonra ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, babanızın mesleği ya da babanızın yanında kimin olduğu önemli değil. Önemli olan istenilen sağlık kurulu raporunu alabilmeniz.

 310. Ali dedi ki:

  Anne baba için olan raporda sadece. Tek başına hayatını devam ettiremz. İbaresi kendi başına yeterlimi Başvuru için. Zira annemin halihazırda süren bi tedavisi yok. Lakin tek başına hayatını devam ettirmede sorun var raporda bu yetermi. Annemin yanına şstemem için tayin

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmenseniz bu rapor yeterli değil. Tedavisinin sizin çalıştığınız yerde mümkün olmadığını da belgelendirmeniz lazım.

 311. İrfan dedi ki:

  İyi çalışmalar,bulunfuğum ilçenin devlet hastanesinden heyet raporu aldım benim heyet raporumda kronik böbrek yetmezliği böbrek nakli hastası hastanemizde nefroloji organ nakli merkezi bulunmamaktadır. Hastanın nefroloji organ nakli olan bir merlezde takibi uygun görülmüştür yazıyor. Acaba bu rapor yeterli olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmen misiniz? Hocam bu rapor yeterli olmayabilir. Çünkü istenildiği gibi ibare yazmıyor.

   1. İrfan dedi ki:

    Tekrar merhaba. Kafam karıştı hocam. Benim raporda haatanemizde organ nakli bulunmamaktadır hastanın organ nakli polikliniği olan hastanede takibi uugundur yazıyor ama siz diyprsunuz bu ibare yetmeyebilir. İllede hastanemizde tedavisi mümkün değildir mi yazmalı. Aynı anlam değil mi acaba. Ona göre cumaya kadar tekrar rapor alıcam cevaplarsanız sevinirim. Teşkkürler.

    1. Editör dedi ki:

     Hocam bunu biz demiyoruz. MEB istiyor. MEB raporda istediği ibareyi belirtmiş. Siz o ibareyi yazdırmaya çalışacaksınız.

 312. ihsan dedi ki:

  Merhaba hocam.
  Hocam ben kadroluyum ve zorunlu görevimi bitirdim. Halen ilk görev yerimde çalışıyorum.Babamın sağlık durumundan dolayı özür grubunda başvuru yapacağım.. Başvurum kabul edildiğinde eşim de benimle birlikte tayin isteyebilir diye öğrendim fakat eksik bilgim şu eşim sözleşmeli bu durum kapsam dışı kalmasına neden olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşiniz sözleşmeli olduğundan sizle aynı anda tayin isteyemez. Eşiniz sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü yer değiştirme şartlarına tabiidir.

 313. Gülizar dedi ki:

  Merhaba beyefendi.bir sorum olacaktı.ben sözleşmeli öğretmenim,16 aylık olan oğlumun kalbinde delik var bu sebeple Eskişehir de tıp fakültesinde: çocuk kardiyoloji bölümü bulunan bir merkezde düzenli takibi uygundur yazılı sağlık kurulu raporu verildi.çalıştığım il ise aksaray.Aksarayda çocuk kardiyoloji bölümü yok.Aksaray il sağlık müdürlüğünden tedavisi görev yaptığı ilde mümkün değildir yazısı alsam.bu iki belge ile başvurum kabul görülür mü???cevabınız için şimdiden çok teşekkürederim.iyi bayramlar

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Aksaray il sağlık müdürlüğünden tedavisi görev yaptığı ilde mümkün değildir yazısını almanız yeterli olacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğünüz ile görüşünüz.

 314. dilber dedi ki:

  merhaba ben babamın sağlığından dolayı ilçeden ile tayin istemek istiyorum. raporu ilçeden mi almam gerekiyor ilden mi? ilçede bu raporu verebilecek bir hastane yok. bir de özel hastaneden de rapor alınabilir demişsinz ama heryerde tam teşekküllü devlet hastanesi ya da araştırma hastanesinden alınmalı deniyor. kafam karıştı.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ilçede hastane yoksa ilden alacaksınız. Sağlık kurulu raporu verebilecek yetkinliğe sahip bir sağlık kurumundan alabilirsiniz.

 315. Hemen dedi ki:

  Editör bey kolay gelsin , herkes farklı bir şey söylüyor, iki haftadır annem için ‘ baskasinin güç ve yardımı olmaksizin hayatını devam ettiremez’ ibareli raporu almak için didindim ancak alabildim şimdi siz kalkmış bu ibare olmaz diyorsunuz ,ben resmen yıkıldım, neye hangi kılavuz ve yönetmeliğe dayanarak söylüyorsunuz bunu? Zaten artık son hafta ben rapor falan yetistiremem , bana denseydi o dediğiniz ibareyi kurul eklerdi ama artık mümkün değil bu hafta bayram tatil , bizimle kim dalga geçiyor acaba ,

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmen misiniz? Sözleşmeli öğretmenler belirttiğiniz raporla sağlık özrü isteyemiyor. Bunu biz değil MEB söylüyor. MEB diyor ki; “Bu kapsamda başvuruda bulunacak sözleşmeli öğretmenler; kendisi, eşi ve çocukları ile anne, babasının hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde Devlet ve üniversite hastanesinde tedavisinin mümkün olmadığına ilişkin alacakları sağlık kurulu raporları ile”… Gördüğünüz gibi. Ayrıca lütfen şu yazıyı okuyunuz, farkı anlayacaksınız. https://www.ogretmenlericin.com/meb/meb-atama/sozlesmeli-ogretmenlere-taninan-saglik-ozru-tayininde-eksiklikler-var-32844.html

   1. Hemen dedi ki:

    Evet sözleşmeliyim.Bu çok hayatı bir durumdu benim acimdan uç defa en az il , ilçe milli eğitim mudirlukerine sordun,eklettigim ibarenin olması gerektiğini soylediler, dediginiz bana mantikli geldim pekii aldigim rapor ek il saglik mudurluginden , bulunduğu yerden tedavisi mümkün değildir diye resmi bir yazı alamazmiyiz miyim,c

    1. Editör dedi ki:

     Diğer sorunuzda cevap verdim.

 316. Ihsan dedi ki:

  2019 da zorunlu hizmetim var.anneme mart 2018 de %81biri saglik,digeri vergi indirimi engelli raporu aldim.bu raporla zorunlu hizmeti ertete bilir miyim ? saglik durumu raporlarindan vergi indirimi olanda ” surekli ” ibaresi va .digerinde yazmiyor.sorun teskil eder mi? Yardimci olursanuz sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Hocam sürekli aynı soruyu sormuşsunuz. Buradaki sorunuzdan cevap verelim. Sağlık özrü durumunu kullanarak zorunlu hizmetinizi erteletebilirsiniz. Eğer engelli raporunuz varsa raporda ağır engelli yazmalı, sağlık raporu varsa raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazmalı. Bu ikisinden birisine sahip değilseniz raporu yenileyiniz. Bu şekilde sağlık/engel durumundan yararlanırsınız.

 317. Ihsan dedi ki:

  Merhaba,annemin saglik kurulu raporlarindan ötv indirimi olan raporda” sürekli”ibaresi var.digerinde sure yazmiyor.bu iki rapor ayni anda verildi zaten.bu sorun teskil eder mi.2019 da zorunlu huzmet yukumlusuyum.bu raporlar bulundugum yerde kalmama yardimci olur mu ? Tesekkur ederim

 318. Ihsan dedi ki:

  Hocam merhaba.2919 zorunlu hizmet yukumlusuyum.mart ayinda anneme tam tesekkullu devlet hastanesinden %81 engelli rapor verdiler.zorunlu hizmeti erteleyebilir miyiz bu 2. Sorum ise,ayrica cikan iki rapor var bunlardan vergi indirimi olan raporda hastaligin suresi “surekli” denmis.sorun olur mu.bu iki rapora da ayni tarihte basvurduk.bu ibare iki raporu da kapsar mi.tesekkurler

 319. Ihsan dedi ki:

  Merhaba,annemin saglik kurulu raporlarindan ötv indirimi olan raporda” sürekli”ibaresi var.digerinde yok.bu iki rapor ayni znda verildi zaten.bu sorun teskil eder mi.2019 da zorunlu huzmet yukumlusuyum.bu raporlar bulundugum yerde kalmama yardimci olur mu ? Tesekkur ederim

 320. Ihsan dedi ki:

  Merhaba,annem icin saglik özru raporu aldim.2019 da zorunlu hizmet yukumlusuyum,bulundugum yerde kalabilir miyim.tesekkurler.

 321. çiğdem dedi ki:

  merhaba kızım %96 engelli İstanbul’da çalıştığım ilçeden ikamet ettiğimiz ilçeye hem sağlık özründen hem eş özründen tayin hakkım var. Ama atama müdürü ile görüştük sağlık özrünün eş özründen öncelini olmadığını söyledi bu konuda bir bileğiniz var mı

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, özür grubu çeşitleri arasında birinin diğerine karşı üstünlüğü yok.

 322. Ipek dedi ki:

  Merhaba bende annem için saglik ozur raporu aldim ama çalıştığım ilçede böyle bir kurul yok oyuzden kendi memleketimden aldim raporu sizce uygun mudur?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eğer istenen ibareli raporu aldıysanız sorun yok.

 323. Nese dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmenin. Van da görev yapıyorum. Konyadan saglik kurulu raporu aldım. Rapordaki ibare romatoloji branşının olduğu yerde görev yapabilir yazıyor. Vanda romatoloji branşı yok. Tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir şekinde raporu nereden almam gerekir. Cevabınız için teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, “Tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir” ibaresinin olduğu resmi evrakı Van’da sağlık il müdürlüğüne başvurarak alabilirsiniz.

 324. caglar dedi ki:

  Hocam merhaba ben sözleşmeli öğretmen, eşim ise kadrolu öğretmen olarak görev yapmaktayiz eşim çalıştığı ildeki sağlık kurulunda hastalığına tani konup bi de hastalığın takip ve tedavisinin yapılabileceği bir ilde ikamet etmesi uygundur ibaresi yazıldı bu raporla sağlık özrüne basvurabilirmiyim

  1. Editör dedi ki:

   Aldığınız raporda hastalığın çalıştığınız yerde tedavisi mümkün değildir yazmıyor mu? Bu ibareyi ekletmeye çalışınız.

 325. Öğretmen dedi ki:

  Merhaba.

  Görev yapılan yerin hastanın tedavisini ve sağlığını riske atması sözleşmeli öğretmenin tayini için geçerli bir mazeret midir? Okula gönderilen yazıda yalnızca görev yerinde tedavisinin mümkün olmadığını kanıtlamalıdır yazıyor. Risk durumu belirtilirse başvuru onaylanır mı?

  Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, dediğiniz gibi ilgili resmi yazıya göre öğretmenin rahatsız olması ve tedavisinin orada mümkün olmadığını belirtmesi lazım.

 326. Dertli dedi ki:

  Esim sözleşmeli öğretmen ve çocuğumuz olacak, ancak abimde kanser hastası evli değil. anne baba da yaşlı. Onun tedavisiyle ilgileniyorm. Ben şu anda abimin bulunduğu ildeyim ancak çocuğum doğunca ne yapacağımı bilmiyorum. Esim bu durumun dışında kalıyor.

 327. Yavuz dedi ki:

  Il içi için tedavisi mümkün değildir ifadesini görev yaptığımız ilçeden mi alacaz?

  1. Editör dedi ki:

   Görev yaptığınız yerden alırsanız uygun olur.

 328. Yavuz dedi ki:

  Hocam merhaba.Biz hastaneden durum belirtir raporu alıp tedavisi mümkün değildir ifadesini il sağlık kurulu mu yazacak?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hocam hastaneye başvurun. Hastane verebiliyorsa size bu raporu verecektir. Bazı hastaneler bu raporu veremediklerini ve il sağlık müdürlüğüne gidilmesi gerektiğini söylüyor. Yani hastaneden hastaneye farklılıklar olabiliyor.

 329. Esra dedi ki:

  Merhaba.

  Bir doğu ilinin uzak bir ilçesinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayım. Annem akut dönemi geçirmiş şizofreni hastası ve düzenli kontrolleri var. İlaç tedavisi ve kontroller ömür boyu sürecek. Bulunduğum ilçede psikiyatri servisi yok, il merkezinde var fakat 140 km uzaklıkta. Yaklaşık 2,5 saat sürüyor bu da tedaviyi mümkün kılmamakta. Okula gönderilen yazıda görev yaptığı yerde şeklinde bir ifade var; il/ilçe ayrımı yapılmamış. Bu durumda ne yapılabilir? Halihazırda mazhar osman’da tedavi oluyor. Ben bu sebeple İstanbul’a tayin isteyebilir miyim? Yoksa il merkezinde psikiyatri servisi olduğu için red mi edilir talebim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, hocam bu konuda bir muallak var. Görev yerini ilçe olarak baz alırlarsa istersiniz ama il olarak değerlendirirlerse sizi il merkezine alırlar. Bu yüzden başvurulara yakın MEB’den açıklama gelebilir.

 330. Yunus dedi ki:

  Hocam merhaba.kendi rahatsizligim icin alacagim raporda hastaliginin ogretmenlik meslegine yapmasina bir engel yoktur ibaresi yazmasi gerekiyor mu.birde zorunlu hizmet bolgesi olmayan bir yere atanirsak raporu her yil yenilemek mi gerekiyor

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bu ibare şart değil. Yazmasa da olur. Zorunlu hizmet olmayan yerde çalışırsanız raporunuzu yenilemeniz gerekiyor. Yoksa mazeretiniz ortadan kalkmış sayılır ve sizde zorunlu hizmet yapmadığınızdan dolayı zorunlu hizmete tabii yere resen rotasyona bağlı atanırsınız.

   1. ahmet dedi ki:

    Raporu her yıl yenilemek yerine raporda “başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresi yazılsa yine de her yıl rapor yenilemek gerekir mi?

 331. Yunus dedi ki:

  Hocam merhaba.kendi rahatsizligim icin rapor alicam.raporu her yil yenilemek gerekiyor mu.gidecegim yer zorunlu bolge degilse tekrar zorunlu bolge gorevine gidecek miyim. Bir de aldigimiz raporda hastaliginin ogretmenlik meslegini yapmasinda bir engel yoktur ibaresi yazmasi gerekiyor mu bilgilendirirseniz coksevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, gideceğiniz okul zorunlu hizmet değilse her sene raporunuzu güncelleyerek okula sunmanız lazım. Yoksa rotasyona tabii olursunuz. Dediğiniz ibrenin raporda olup olmaması şartı yok.

 332. Burcu dedi ki:

  Merhabalar. Ben 2 yıldır Şırnak/Silopi’de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum. Annem %90 bedensel engelli kardeşim ise %70 zihinsel engelli . İkisininde raporu sürekli ve ağır özürlü olarak geçiyor ve annemin uzun yola gitme gibi bir durumu yok . Sözleşmeli öğretmen engel durumundan isteyebiliyormu.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, öncelikle kardeşinizden dolayı özür grubu hakkınız yok bunu bilmenizi isteriz. Annenizin durumuna gelirsek anneniz engelli ise sözleşmeli öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı özür grubu hakkı da yok.

 333. Kmyc dedi ki:

  İyi günler hcm sozlesmeli öğretmenim. Şu an zorunlu hizmet bölg Deyim.sağlık özrü tayini olup zorunlu hizmet olmayan bir yere aatanirsam daha sonra calistigim 2 yil zorunlu hizmete dahil olur mu

  1. Editör dedi ki:

   İyi günler, zorunlu hizmet olmayan bir yere atanmazsınız. Sizin dilekçenize göre MEb zaten sizi eş değer bir okula atayacaktır.

 334. Fatma baban dedi ki:

  Görev yaptığım yerde tedavisinin mümkün olmadığı kısmını açıklar mısınız ? Bunu hangi yolla belirteceğiz nerden temin edeceğiz

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık kurumuna gidin bu durumu anlatın onlar yönlendirecektir.

 335. Yavuz dedi ki:

  Hocam merhaba. Sözleşmeli öğretmenler sağlık kurulu raporunu istediği ilden alabilir mi yoksa görev yaptığı yerden mi alması gerekiyor? Birde sağlık özrü atamasiyla yer değişikliğinde her yıl sağlık kurulu raporu ibraz etmemiz gerekiyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   Rapor için kısıtlamaya yok, istenilen yerden alınabilir ancak sizin çalıştığınız yerde rahatsız olunan kişinin tedavisinin mümkün olmadığına dair evrak sadece çalıştığınız yerdeki sağlık biriminden alınabilir. Diğer iller bu belgeyi farklı il için vermezler.

 336. Tugba dedi ki:

  1 yıllık sözleşmeli öğretmenim eşimin yüzde elli dört oranında ortapedik engeli var şuan herhangi bir tedavi süreci yok.Acaba raporunda tek başına hayatını idame ettiremez gibi bir ibare olsa tayin hakkım olur mu başvuru yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Maalesef bu şekilde isteyemezsiniz. Sözleşmeli öğretmenler için durum farklı. Sözleşmeli öğretmenlerden istenen eşinizin çalıştığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığına dair ibarenin yer aldığı rapordur.

 337. Kemal dedi ki:

  Aldığım sağlık kurulu raporu 8 ay öncesine ait ama tedavi süreci hala devam ediyor. Sağlık özrü başvurumu ilçe ve il onayladı bir sorun olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Onay aldıysanız sorun yok ancak güncel olması önemli.

 338. AHMET dedi ki:

  ACİL! Sağlık özrü ile ZORUNLU HİZMET olan veya OLMAYAN bir yere atanmamız durumunda bizden her sene rapor isteniyor mu? Yoksa bu durum sadece ZORUNLU HİZMET olmayan yerler için mi geçerli?

  1. Editör dedi ki:

   Zorunlu hizmet olan yere atanırsanız istenmez ancak zorunlu hizmet olmayan yere atanırsanız her sene zorunlu hizmet ertelemesinde rapor istenir.

   1. AHMET dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. Son olarak, benim henüz zorunlu hizmet sürem dolmadı ve eğer zorunlu hizmet olan yere atanırsam, hastamın tedavi süresi sona ermesi durumunda aynı yerde çalışmaya devam edebilir miyim?

    1. Editör dedi ki:

     Evet devam edebilirsiniz.

 339. İsminiz dedi ki:

  Anladım hocam ama ısparta il milli eğitim kurul raporunda kendi başına hayatını idame ettiremez ibaresini yazdırılabilir senin tayin olur diyor. Kafam karıştı sözleşmelinin kendisinde böyle bişey ileride sıkıntı çıkartır mı bilemedim

 340. Efe dedi ki:

  Hocam gittiğim okulun hizmet süresine nasıl tabi olurum ? Ben zorunlu hizmet bölgesi yazmadım ve 6 Aydan az kalırsa bitmiş sayılır diyor yönetmelik ?

 341. Kimyacı dedi ki:

  Hocam Siirt merkezde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayim. Tip 2 diyabet hastasiyim. Sağlık kurulundan alacağım rapora kendi başına hayatını idame ettiremez ibaresini yazdırılabilir miyim. Bu durum olursa tayin isteyebilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmenler eğer sağlık özrüne başvuru yapacaksa onlardan istenen şey çalıştıkları yerde tedavilerinin mümkün olmadığına dair belge.

 342. Esra dedi ki:

  Merhabalar annem trafik kazası geçirdi(1ay) ve sağ ayağı kalçasından itibaren tutmuyor. Heyet raporu aldım fakat, raporda başkasının güç ve yardımına muhtaçtır diyor. Ve öğrermenin görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir ibaresi yazılamazmış böyle bir şey mümkün değilmiş denildi. Sözleşmeliyim bir yıl oldu çalışalı. Ne yapmalıyım?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, annenizin çalıştığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığına dair rapor almanız lazım. Yoksa başvuru yapamazsınız.

   1. Fatma dedi ki:

    Bu belgeyi çalıştığımız ilin olduğu hastaneden veya nereden almamız gerekiyor

    1. Editör dedi ki:

     Bulunduğunuz yerde il sağlık müdürlüğüne giderseniz size açıklama yaparlar.

 343. shr dedi ki:

  Hocam benim atamam yeni oldu. Sağlık özründen yararlanabilmem için sözleşmeyi imzalamak mı gerekiyor malum bizim daha güvenlik soruşturması devam ediyor muhtemelen de sözleşmeyi 31 ağustosa kadar imzalayamayacağız?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, yeni atanan sözleşmeli öğretmenler büyük ihtimal bu sene başvuru yapamayacaklar ancak bu konu net değil. MEB açıklama yapmalı.

 344. can dedi ki:

  merhaba yanlış mı okudum yoksa tedavinin mümkün olmadığına dair kurul raporunu hastane yerine il sağlık müdürlüğünden mi alacağız

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, MEB sağlık kurulu raporu diyor ancak hastaneler bu rapor için sağlık il müdürlüğüne yönlendiriyor.

 345. Efe dedi ki:

  Hocam benim zorunlu hizmetim 18.09.2018 de bitecek fakat sağlık özründen tayin istedim. Malum bitmesine 20 gün kalmış olacak . Zorunlu hizmetimi bitmiş sayarlarmı yoksa yine yapmam gerekecekmi? Yardımcı olursanız sevinirim .

  1. Editör dedi ki: