Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

2017 yılı yaz dönemi özür grubu başvuruları başladı. Sağlık özründen atama isteyecek öğretmenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekmekte olup ogretmenlericin.com olarak 2017 Ağustos sağlık özrü başvurularına değinelim.

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Özür grubu başvurularında en çok başvuru eş durumu atamasına sonrasında ise sağlık özrü atamasına yapılmaktadır. 2017 yılı Ağustos ayı sağlık özrü başvurusunda iki türlü sağlık özrü atama başvurusu yapılmaktadır. İki durumda birbirinden farklı olup birbirine karıştırılabilmektedir.

SAĞLIK MAZERETİNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

Öğretmenler iki türlü sağlık özrü durumundan başvuru yapabilir, bunu belirtmiştik. ogretmenlericin.com olarak ayrı ayrı bu durumları ele alalım.

Birinci durum:

Hastalığın Tedavisi Mümkün Olmayanlar;

Öğretmenin kendisi hasta ise ya da eşi hasta ise, yine aynı durum (hasta olması) çocukları için geçerli ise öğretmen bu durumdan kaynaklı sağlık özrü başvurusu yapabilir. Bu durum içerisinde sağlık özründen yararlanılması için anne, baba, vasi olunan kardeşin de hasta olması durumunda tayin başvurusu yapılabilir.

Sağlık Özrü Başvuru

a ve b kısmında belirtilen kişilerin hastalığı öğretmenin görev yaptığı yerde tedavi edilemiyorsa ve bu kişilerin sağlık durumu öğretmenin görev yaptığı yerde tehlikeye düşüyorsa sağlık kurulu raporu alınacak ve tedavi olmak istenen yere tayin isteyecek. Bunu örneklendirelim;

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde görev yapan bir öğretmenin hastalığının tedavisi orada mümkün değilse bu öğretmen arkadaşımız resmi ya da özel hastaneden sağlık kurulu raporu alacak. Bu hastalığın tedavisi Manisa’da yapılabiliyorsa ve buraya tayin istemek istiyorsa buraya tayin başvurusunda bulunabilir. Bunun için Manisa’da ya da Bingöl’de sağlık kurulu raporu alacak. Öğretmenin hastalığı için Bingöl’de tedavisi mümkün değildir, burada görev yapmaya devam ederse sağlık durumu tehlikeye düşecektir, bu yüzden tedavisinin mümkün olduğu bir yere (Örnek Manisa) atanması uygundur. Buna benzer bir ibare olması sağlık kurulu raporunda yeterli olacaktır. Bu birinci durumda geçerli husus içerisinde öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu ve öğretmenle birlikte yaşayan anne, baba ve vasi kardeş için geçerlidir.

İkinci Durum;

Sağlık Kurulu Raporu İle Yer Değiştirme;

Ağustos 2017

İkinci durum, birinci durumdan farklı. Bu durum sadece anne, baba ve vasi tayin edilen kardeşin hastalığı için geçerlidir. Eğer anne, baba ve vasi tayin edilen kardeş rahatsızsa, rahatsızlığı da ciddi bir boyuttaysa sağlık özrü tayini istenebilir. Bunun için hasta olan kişiye özel hastane ya da devlet hastanesi farketmez bir sağlık kurulu raporu alınması lazım.

“Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” bu ibare raporda şarttır. Alınan raporda bu ibare yoksa öğretmen sağlık özrü başvurusu yapamaz. Rapor çıkartılırken bu ibarenin olması gerekmektedir. Öğretmenler İçin sitesi olarak bunu da örneklendirirsek; Şırnak’ta görev yapan bir öğretmenin Trabzon’da yaşanan annesi rahatsızsa ve Trabzon’da bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporunda belirttiğimiz ibare yazılıysa öğretmen Trabzon’a sağlık özrü başvurusu yapabilir.

İstenen Belgeler

Sağlık özrü başvurusu yapacak öğretmen istenilen yukarıdaki belgeleri temin etmek ve okuluna göndermek zorundadır. Okul ilgili evrakları sisteme yükleyecek ve onay verecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

306 yorum

 1. Mrh anneme bakmakla yükümlüyum annemin. Saglik durumundan ikametgahının bulunduğu izmire nakil olacam adanadan annem icin harcirah alabilirmiyim. Tsk

  • Merhaba, yolluk ücretini siz alacaksınız. Sizin üzerinizde olan çocuk, kardeş, eş vs hesaplamaya dahil edilir. Mutemetiniz ile görüşünüz.

 2. Tekbaşına hayatını idame edemez ibaresi var kalp hastası annem.. sağlık kurulu raporudur fakat tek doktor onaylamış.. kabul olurmu acaba

   • Hocam benim babam kanser hastası Antalya’da tedavi görüyor.Babam aynı zamanda çalışıyor gözüküyor sigortalı(kaddrolu işçi) tayin istemek için emekli mi olması gerekir?Birde hocam sağlık durumundan tayin yapınca Allah göstermesin babam vefat etse doğu görevini tamamlamam mı gerekecek?

    • Babanıza alacağınız raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazacak. Babanız hem çalışıp hem bu raporu alabilecek mi? Diyelim aldı, sizde sağlık özründen Antalya’ya gittiniz. Babanız vefat ederse ve sizin çalıştığınız zorunlu hizmet olmayan bir okulsa, sizde zorunlu hizmetinizi yapmadıysanız rotasyona uğrarsınız. Tercih yaparken Antalya’da zorunlu hizmet olan okulları yazın.

 3. Sayın editör kronik huzursuz bağırsak sendromu hastalığım var. Bursa merkezde calışıyorum. Lakin hastaliğımin hic bir yerde tedavisi yok. Ben rapor çıkarmaya çalişsam vbu saglik raporuyla istediğim ile tayin isteyebilir miyim? İsteyebilirsem raporumda nasıl bir ibare yazmali?

 4. Hocam babam kanser hastası ve sağlık özrüne basvurabilmek için rapor çıkarttık. Raporda sadece “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez”ibaresi var. Ancak şu ibare yok öğretmenin mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin( kendi,anne, baba, eş, çocuk.,kardeş) sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini”
  İstanbul’da yaşıyorum şu an. Rapor isteyebilmem için iki ibare de şart mı? Yoksa başkasının güç ve yardımı olmaksızın … İbaresi yeterli midir? Teşekkürler

  • Merhaba geçmiş olsun. Sizin aldığınız rapor yeterli. Sorun yok, o rapora göre babanızın yaşadığı şehre tayin istersiniz.

   • Teşekkür ederim. MEB personelde yeni sağlık raporuyla ilgili verilen bilgide ikisi de isteniyor gibi anladım da. Cevap verdiğiniz için teşekkürler.

 5. Lütfen bilgisi olan bir arkadaş acil bilgilendirme yaparsa sevinirim. Öğretmenim. Babam %92 ağır engelli ve başkasının güç kuvveti olmadan hayatını devam ettiremez ibaresi var raporda. Atama dönemi değil ama ben yerdeğiştirme talebi ile dilekçe verdim kurumuma. Tayin islemim olabilir mi. Yoksa ağustosun bekle mi derler. Lakin bekleyecek çok da vakit yok durum kritik

 6. Hocam ben dsi de çalışıyorum , öğretmenler gibi bizimde sağlık özrü tayin hakkımız varmı? Kurumun yönetmeliğinde öyle bir durum yazmıyor. 657 yer değiştirme yönetmeliği geçerli deniliyor. Genel yer değiştirme yönetmeliğinde öğretmenlerinki gibi sağlık özrü tayin hakkı varmı? Teşekkür ederim şimdiden

 7. Hocam öğretmenler dışındaki diğer kurumlarda çalışan memurların da öğretmenler gibi sağlık özrü tayin hakkı varmı

 8. Hocam merhaba . Ben öğretmen değilim bir kamu kuruluşunda mühendis olarak çalışmaktayım. Babamın rahatsızlığından dolayı , başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını idame ettiremez raporu aldı babamın yaşadığı şehre tayin isteyebilir miyim.

  • Merhaba Turan Bey, kusura bakmayın sizin kurumun atama yer değiştirme yönetmeliğini bilmiyoruz. Doğru bilgiyi vermemiz mümkün değil, bu yüzden yanlış yönlendirmeyelim.

 9. Sayın editör,
  Ben geçtiğimiz Ağustos ayında sağlık mazereti ile Gümüşhane’den (babama bakmakla yükümlü olmamama rağmen görev yaptığım yerde tedavisi mümkün değildir şeklindeki atama durumu ile) babamın ikameti olan Yalova’ya tayin oldum. Şimdi sağlık kurulu raporunun yenilenmesi istendi, ben de aynı geçen yıl tayinde kullandığım gibi rapor aldım ve aldığım raporda bakmakla yükümlüdür şeklinde bir ibare yok (geçen yılki raporda da yoktu) şimdi il mem bana bu rapor geçerli olmayabilir diyor, ben de geçen yıl bu raporla tayin geldim o zaman kabul görmüştü şimdi nasıl olmuyor diyorum, kafam karıştı sizce mevcut raporum yeterli olur mu , tşklr

   • Onkoloji hastası olduğu, hastalığının geçmişi ifade ediliyor ve hastanemizde takibi yapılmaktadır şeklinde belirtiliyor

   • Raporda mevcut hastalığının durumundan bahsediyor ve ayrıca adı geçen hastanın hastanemizde takibi yapılmaktadır şeklinde bir ifade var karar kısmında bakmakla yükümlü dur ifadesi yer almıyor ancak geçen yılki raporda da bakmakla yükümlüdür ifadesi yoktu aynı bu yılki raporunda belirtilen ifadeler vardı

  • Hocam il mem sizden neden tekrar rapor yeniletmenizi istedi? Zorunlu hizmet yükümlülüğü olmayan bir okula tayin olduğunuz için mi? Zorunlu hizmetinizi tamamladiniz mi?

 10. Merhabalar annem şizofreni hastası ve tıp 2 diyabet babam sağ ve emekli zorunlu hizmet yükümlüsüyüm bulunduğum ilçede bu bölümleri bulunduran hastane sağlık özründen yararlanabilir miyim?

 11. Merhabalar annem şizofreni hastasi aynı zamanda tip2 diyabet çalıştığım ilçede bu rahatsızlıklar için bölüm yok kronik ruhsal rahatsızlıklar için de bu rapor alınabiliyor mu? Babamın sağ olması durumu etkiler mi

  • Merhaba geçmiş olsun. Rahatsızlıklar için rapor alabilirseniz tayin isteyebilirsiniz. Babanızın sağ olması durumu etkilemez.

 12. Merhaba kronik bir rahatsızlığım var görev yaptığım ilçedeki hastanede rahatsızlığım ile ilgili doktor yok.aynı il’e ait komsu ilçede ve merkezde doktor var.peki ilde ve komşu ilçede doktor olduğu icin rapor almam durumunda öncelik olarak il merkezine yada doktor olan ilçeyemi cıkar.yada tedavimin başladığı (farklı il) devam ettiği yere istediğim taktirde tayinim cıkarmı?

  • Merhaba raporu aldığınız ile tayin isteyebilirsiniz ancak bulunduğunuz ilde tedavinizin mümkün olmadığını da belgelendirmeniz gerekir.

 13. Hocam heyete girdik ve olumsuz sonuc aldik.baska bir hastaneye basvurmak istiyorum.oncesinde verilen karari iptal ettirmem gerekir mi

 14. Iyi aksamlar hocam.babam agir kalp hastasi.4 yildir heyet raporu aliyorum.bugun heyete girdigimizde heyet hayatini devam ettirebilir kararialdi.baska bir hastaneye basvurabilir miyim? Yoksa oncelikle bu raporu iptal mi ettirmeliyim

 15. Hocam MEB in istediği ibareyi heyet raporunda yazdırdık. Ancak ibarede sadece güç kelimesi eksik sıkıntı olur mu?

  • İstenilen ibarede “güç” yazması gerekiyor. Onay verecek ilçe/il milli eğitim yetkilisi reddedebilir. Bu riski almayın, raporunuzu bu şekilde yeniletmeye çalışın.

 16. Hocam merhaba annemin rahatsızlığı için başkasının yardimi olmaksızın hayatını devam ettiremez ibareli heyet raporu aldık ama ibarede güç kelimesi yok tayin konusunda sıkıntı olur mu?

 17. Merhaba kronik bir rahatsızlığım var görev yaptığım ilçedeki hastanede rahatsızlığım ile ilgili doktor yok.aynı il’e ait komsu ilçede ve merkezde doktor var.peki ilde ve komşu ilçede doktor olduğu icin rapor almam durumunda öncelik olarak il merkezine yada doktor olan ilçeyemi cıkar.yada tedavimin başladığı (farklı il) devam ettiği yere istediğim taktirde tayinim cıkarmı?

 18. Hocam merhabalar.illa gitmek istediğimiz yerden mi sağlık raporu alınmalı.Turkiye’nin herhangi bir yerinden de alsak sıkıntı olur mu?örneğin ben istanbulda görev yapmak istiyorum ama annemin ikameti ankarada?

 19. Öncelikle teşekkürler. Annemin rahatsızlığı sebebiyle sağlık kurulu raporu alacağım ama annem adres kayıt sistemine göre konya meram ilçesinde. Ama sağlık kurulu raporunu mersinden aldık ve ben aks ye göre Konyaya tayin isteyeceğim burada sıkıntı var mı? İkinci sorum su: annem babamin bagkurundan faydalanıyor ben yine de sağlık özrü isteyebilir miyim

 20. Kizimin ciddi bir rahatsizligi var. Eger soz konusu raporu alabilirsem ilcenin koyunde olan kadromu il merkezine isteme sansim var mi.bu arada ilcede tedavi imkani ne yazikki ben gecici süreliğine ailemin yaninda kaliyorum. Birde saglik ozru icin ozur grubu atamalarini beklemek zorunda miyiz donem icinde dilekce verip yer degistirmek soz konusu olabilir mi? Ozur grubunda yer degisikligi puan üstünlüğüne gore yapilmakta yalniz durumun saglikla ilgili olusundan oturu atamanin yapilmasinda kesinlik var midir yoksa puani ytmeyen bosluk olmamasi halinde faydalanamaz mi

 21. Geçen yıl annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle memleketime sağlık özrü tayini istedim.Ancak bu defa ailevi huzursuzluklar yaşamaya başladı annemin bakıma muhtaçlığı devam ediyor.Annemin ikametini geldiğim ile alırsam tekrar sağlık özrü tayini isteyebilr miyim.

 22. İyi akşamlar, 16 ocakta babama karaciğer nakli yapıldı ve benden alindi, ben ilçede çalışıyorum ama merkezde oturuyorum, şu anda 3+3 6 rapor verildi bana.acaba nasıl merkeze tayin isteyebilirim.tayinimin çıkma ihtimali varmı

  • Merhaba, sağlık raporu alabilirseniz sağlık özründen tayin istersiniz. 3+3 gibi rapor değil. Sağlık kurulu raporu alacaksınız.

 23. hocam merhaba. babam kanser hastası. Aydın’da tedavisini görüyor. Aydından “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” raporunu aldık. Fakat tedavisi Batmanda da mevcut. bu durumda milli eğitim bize sıkıntı çıkarır mı? tedavisini batmanda görsün diye. yapmamız gereken başka bir şey daha var mı . şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, geçmiş olsun. Mevcut yönetmelik ve kılavuz kapsamında sıkıntı çıkaramazlar. Aydın’dan o raporu aldıysanız Aydın’a tayin isteyebilirsiniz.

 24. Merhaba hocam;
  Annem rahatsız ve 2015 yılında kız kardeşim anneme rapor çıkararak annemin ikamet ettiği yere tayin istedi. Ancak 2017 yılında kardesim evlendi ve eşinin olduğu şehire tayin isteyerek gitti şimdi ben anneme rapor çıkararak annemin olduğu yere tayin isteyebilir miyim?

 25. merhabalar, manisa da yaşamaktayım eşimin psikolojik rahatsızlıkları var eşimin kardeşleri bergama da yaşanaktadır. Şimdi manisa da tedavi imkanı olduğu halde eşime rapor alsam kabul edilirmi?
  Bir de anne baba için heyet raporu gerekiyor değilmi?

  • Merhaba, eşiniz için rapor alabilirseniz kabul edilir. Eşinizin durumundan dolayı sağlık özrü isteyecekseniz anne ve babanıza rapora gerek yok. Ama anne ya da babanızdan birisi rahatsızsa ona da rapor alarak tayin isteyebilirsiniz.

 26. merhaba hocam. ben 2018 ağustos saglik özür tayinine basvurmak istiyorum. babam rahatsiz.ve saglik kurulu raporunda bahsetiginiz ibare bulunmaktadir.fakat babam annem ve erkek kardesim ayni şehirde. bu durumda benim gitmemde bir sıkïnti olur mu? evliyim ve esim yurtdışında.

 27. Hocam iyi akşamlar annem için yüzde 90 babam için yüzde 49 rapor aldık ama başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibaresi yok ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler

  • İyi akşamlar. Hocam sizin hem anneye hem babaya rapor almanıza gerek yok. Sadece birisi için yeterli. Ancak belirttiğiniz ibare yoksa tayin başvurunuz kabul edilmez.

 28. Sağlık ozru için zaman varmı yoksa her an isteyebilirmiyiz yani illa Özür grubu tayini zamanini mi beklemeliyim

 29. Merhabalar, sözleşmeli olarak atanan bir öğretmen adaylığı kalktıktan sonra sağlık özrü durumundan tayin isteyebilir mi? Sağlık sorunu atanan kişinin babasında mevcut.

 30. ANNEMİN ORTOPEDİK RAHATSIZLIKLARI VAR 73 YAŞINDA VE KURUL RAPORU ALMAK İÇİN MÜRACAAT ETTİĞİMİZDE % 45-50 CİVARI BİR SONUÇ ÇIKACAĞINI ZANNEDİYORUM. BEN TEMMUZ – AĞUSTOS GİBİ YAPILAN ÖZÜR GRUBU ATAMALARINA BAŞVURMAYI İSTİYORUM. BEN DÜZELMEYEN VE GÜN GEÇTİKÇE DAHA KÖTÜYE GİDEN BİR ORTOPEDİK RAHATSIZLIK OLDUĞUNDAN ONUN EV HAYATINA YARDIM EDECEĞİM BİRİNCİL BAKIMINA YARDIMCI OLACAĞIM.
  ANCAK SORUM ŞU:
  BU RAPORU ALDIKTAN SONRA ANNEMİN MAHKEME KARARIYLA VASİSİ OLMAK ZORUNLULUĞUM MU VAR?

 31. hocam biz izmirin ilcesine gecen
  sene guneydogudan geldik ve kızım astım oldu. ilçemizde alerji bölümü yok kızım burda tedavi olamiyor. sağlık kurulu raporuna basvurduk daha çıkmadı. alerji bölümü olan merkezde tedavisi uygundur yazacam dedi doktor ama bu benim isime yaramaz heralde çünkü biz güneydoğuya geri dönmek istiykruz. bu verdiği raporla beni geri gonderirler mi. lütfen acil cevaplarsaniz sevinirim.

  • Size verecekleri sağlık raporu ile tayin isteyebilirsiniz. Güneydoğuda alerji bölümü olan merkez varsa oraya tayin isteyebilirsiniz. Ancak raporda yazacak ibare için lütfen yazı içindeki kısma dikkat ediniz.

 32. Sayın Editör 2016 yılı İl dışı isteğe bağlı ataması ile tayinim Bursa’ya çıktı.Bursa’da 1 yıl kaldım bu arada yaz annemin yaşlılığa bağlı hastalıkları vardı.Yazın da ameliyatları ile birlikte bakıma muhtaç hale geldi.Annemi Bursa ya götümek için çok dil döktüm ama kabul ettiremedim. Çare olarak ben Bamemleketime annemin sağlık özrü bağlı olarak tayin istedim.Hatta anneme daha iyi bakanilmek için evimi de hastaneye yakın bir yerde kiraladım.Ancak annem bir süre sonra benimle kalmak istemedi.Ve kardeşlerimin yanına gitmek istedi.Böyle olunca zaten Memlekete geri dönmeye gönüllü olmayan eş ve çocuklarımın dolayısıyla benim psikolojim bozuldu.Aile huzurum kalmadı.Ne yapacağımı bilmiyorum. Bursa’ya dönebilme imkanımız nasıl olur.

  • Merhaba siz 2017 yılında memleketinize sağlık özrü tayini ile atandınız değil mi? Eğer böyleyse tekrar il dışı ile gitmek için aynı ilde yani memleketinizde 3 yıl çalışma sürenizi doldurmanız lazım. Bunun dışında özür grubundan tayin istemeniz için MEB nezdinde gerekçeli bir mazeretiniz gözükmüyor.

 33. Merhaba,
  Ben de babam adına rapor alacağım.Doktor başkasının yardımı olmadan hayatını sürdüremez dedi. Rapor için heyete koymaya gerek var mı yoksa kendi doktoru ile birlikte 3 imzalı saağlık kurulu raporu yeterli olur mu. Ayrıca baba için vasi tayini gerekli mi? Şimdiden teşekkürler.

 34. Babam kanser hastası Ankara da hayati tehlikesi var ona bakacak kimse olmadığından suan ben istanbuldan başvuru yapsam hemen onun olduğu ile taynim çıkarmı yoksa sağlık özrü yer değiştirmesi için dönem sonunumu beklermiyim? Ayrıca diyelimki Ankara’ya taynim çıktı yakın bir yerde çalışabilirmiyim çünkü Ankara’da boş norm pek olmuyor.

  • Hemen tayininiz çıkmaz. Ağustos ayında sağlık özrü başvurusu yaparsınız. Sağlık özründe tayininiz kesin çıkar diye bir durum da yok. Norm varsa tercih yaparsınız puanınız yeterse tercihlerinize atanırsınız yoksa atanamazsınız.

 35. Babam kanser hastası bakıma muhtaç olduğundan yer değişikliği istesem hemen o ile geçermiyim yoksa sene sonu sağlık özrü yer değiştirmesini beklermiyim? Geçsem bile o ilde açık yoksa ne görev verirler? Birde rapor aldan kaç ay alabilirim aldığımda maaşım kesilirmi?

 36. Başvuru yapıldığında atama hemen gerçekleşiyormu yoksa sene sonunu beklememiz gerekiyormu

 37. Engelli çocuğum var bulunduğum ilçede tedavisi mümkün değil ama sözleşmeli öğretmenim tayin hakkından yararlanabilir miyim?

 38. Merhaba hocam alınacak olan heyet raporunu istediğimiz herhangi bir ilden alabilir miyiz.Bazı il mem atama bolumunfekiler atama istediğiniz ilden almanız gerekiyor diyorlar. Ayrıca yine bazı il mem’dekiler sadece tam teşekkülü kamu hastanesinden raporun alınması gerekiyor diyor. Özel hastane geçerli değil mi ağustos özür gurubunda bakanlık yine klavuzda özel ve resmi hastaneler diye ekleme yapar mı teşekkürler

 39. Merhaba hocam. Şırnakta görev yapmaktayım eşimin psikolojik sorunları var eşimin ailesi Şanlıurfa’da yaşıyor atamam Şanlıurfa iline yapılır mı

 40. Sayın Editör 2016 yılı İl dışı isteğe bağlı ataması ile tayinim Bursa’ya çıktı.Bursa’da 1 yıl kaldım bu arada yaz annemin yaşlılığa bağlı hastalıkları vardı.Yazın da ameliyatları ile birlikte bakıma muhtaç hale geldi.Annemi Bursa ya götümek için çok dil döktüm ama kabul ettiremedim. Çare olarak ben Bamemleketime annemin sağlık özrü bağlı olarak tayin istedim.Hatta anneme daha iyi bakanilmek için evimi de hastaneye yakın bir yerde kiraladım.Ancak annem bir süre sonra benimle kalmak istemedi.Ve kardeşlerimin yanına gitmek istedi.Böyle olunca zaten Memlekete ger dönmeye gönüllü olmayan eş ve çocuklarımın dolayısıyla benim psikolajim bozuldu.Aile huzurum kalmadı.Ne yapacağımı bilmiyorum. Bursa’ya dönebilme imkanımız nasıl olur.Özelden bilgi verirseniz sevinirim.

 41. Merhaba hocam.5 yaşında otizmli oğlum var %40 engelli yazıyor raporunda.eşim ve ben ailemizden farklı ilde çalışıyoruz ailemizin desteğine ihtiyaç duyuyoruz otizmde sosyal iletişim problemi olduğu için ailemizle vakit geçirmesi gerekiyor.Buna göre raporda nasıl bir ibare yazması gerekir ve bu ibareler belli kalıplar halinde mi olmalı ya da esnek mi acaba

  • Merhaba, geçmiş olsun. Alacağınız raporda çocuğunuzun sizin görev yaptığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığını ve sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini belirtilmesi lazım. Bu iki husus önemli.

 42. Hocam merhaba;
  Bitlis ilinde görev yapıyorum annem kronik böbrek yetmezliğinden rahatsız. Başkasının güç ve yardımı olmaksızın tedavisini yaptıramaz ibareli rapor aldik. Raporu tayin isteyeceğim osmaniye ilinden mi almamız gerekiyordu biz başka bir ilden aldık ayrıca bu ibare yeterli mi teşekkürler

  • Merhaba, rapordaki ibare yanlış. Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez yazmalı. Raporu istediğiniz ilden alabilirsiniz.

 43. merhabalar. benim sorum şu: ben şanlıurfa kyk da memurum nişanlımda batmanın beşiri ilçesinde sınıf öğretmenliği yapıyor. onu urfaya eş durumu ile çekersem merkez okula düşer mi veya ben tayinimi batmana istersem eşimi daha sonra batman merkeze çekebiliyor muyum? teşekkür ederim şimdiden .

  • Merhaba, öncelikle eşiniz eş durumundan merkez okula gelme garantisi yok. Tercih dönemimde boş okullar açılır eşinizin hizmet puanı yeterliyse istediği okula gidebilir ama hizmet puanı önemli. Ayrıca siz Batman’a giderseniz eşiniz ilçeden il merkezine eş durumu ister.

 44. Merhaba sayın editör.
  Annem rahatsız ve ocak ayinda il dışı tayin isteyeceğim raporda “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın tedavisini yaptıramaz ibareli rapor aldik” bu ibare yeterli mi teşekkürler.

  • Merhaba, Ocak ayı geçti. Siz gelecek Ocak ayında mı tayin isteyeceksiniz? Daha 1 sene var. Aldığınız rapor son 6 aylık olması gerekiyor o yüzden seneye tekrar almanız lazım. Kasım-Aralık gibi tekrar almanız gerekecek. Raporda “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” yazması gerekli.

 45. Merhaba ben gaziantepte kanser tedavisi görüyorum evime çok uzak ve merkez dışında bir okulda dogu hizmetimi yaparak çalışıyorum.hijyenik olmayan ve otobüs gitmeyen bir yer il içi tayin zamanında bir şansım olabilir mi?olursa nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • Merhaba, geçmiş olsun. Çalıştığınız okulun/yerin sizin sağlığınızı tehlikeye düşüreceğini belirten bir rapor alacaksınız. Raporda orada görev yapmanızın uygun olmadığı ve hayati tehlikeye neden olacağı belirtilecek. Sonra özür grubu döneminde sağlık özrü başvurusu yapabilirsiniz.

 46. Merhabalar. Yazınız bir çok kişiye yardımcı oluyor teşekkür ederiz. Benim sorum şu Annem için sağlık kurulu raporu alacağım illa yaşadığı yerdeki hastaneden mi olması gerekiyor. Doktoru başka yerde ise olmuyor mu teşekkürler

 47. KOCAM ŞUAN İŞSİZ ELİMİZDE KAYINVALİDEME AİT % 80 ÖZÜRLÜ RAPORU VAR. BU RAPORA GÖRE ŞİMDİ ÖZÜR GRUBU TAYİNİ İSTEYEMEZMİYİM ?

 48. BEN ÖĞRETMENİN BEYİM ŞU AN ÇALIŞMIYOR. EŞİMİN ANNESİ YANİ KAYINVALİDEM KANSER % 80 ENGELLİ RAPORU VAR.BİZ İSTANBUL DAN KAYINVALİDEMİN İKAMETGAHI OLAN ÇANKIRI YA ÖZÜR GRUBUNDAN TAYİN İSTEYEBİLİR MİYİZ.?
  EŞİM ŞUAN TEDAVİ OLUYOR.ENGELLİ RAPORU OLSA ÖZÜR GRUBUNDAN TAYİN İSTEYEBİLİR MİYİM.?
  TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Kayınvalideniz için rapor alacaksınız, alacağınız raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazacak. Bu raporla birlikte Ağustos ayında hem eşiniz hem de siz tayin isteyebilirsiniz.

 49. Batmanda öğretmenin.Annem izmirde yalnız ve rahatsiz.Ben ızmırden özel ya da devlet hastanesinden bir rapor alıp tayin istersem IIzmire tayinim çıktığında her yıl bu hastalığı belgelemem gerekecek mi?

  • Zorunlu hizmetiniz bitmişse her sene belgelemenize gerek yok. Ancak zorunlu hizmetiniz bitmediyse ve İzmir’de zorunlu hizmet olmayan okula giderseniz belgelendirmeniz lazım.

 50. Sayin editor kardesimin agir engelli raporu var. Agustos ve ocakta yer olmadigi icin atamam yapilamiyor atama tarihi disinda dilekce ile atamamin yapilmasini iateyebilir miyim?

   • Merhaba,
    Benim annemin sağlık özrü ile İzmir’e tayinim çıkt. Her yıl raporu yeniletmemiz gerekiyor fakat geçen yıl tayinimin çıktığı raporda yazan ”hasatlığı bulunduğu yerde tedavisi mümkün değildirdir” ibaresinin artık raporda olmaması gerektiğini söylediler. Yenileteceğim raporda ne yazması gerekiyor? Kafam karıştı bu konuda eski raporu da yedeklemeli miyim. Riske atmak istemiyorum. Teşekkürler…

    • Merhaba hocam, sağlık özrü tayininiz çıktı. Bundan sonra sağlık raporunu bir yerlere ibraz etmenize gerek yok. İzmir’de atamanızın çıktığı okul zorunlu hizmet değil mi? Sizde zorunlu hizmet yapmadınız mı? Eğer durumunuz bu şekilde ise her yıl sağlık raporu ile durumunuzu belirtmeniz lazım ki zorunlu hizmet yer değiştirmesine maruz kalmayın. Durumunuzu tam anlatırsanız yardımcı oluruz.

 51. Sayın editör ben hamileyim ve riskli bir süreç geçiriyorum çalıştığım yer kötü koşullarda ve yanımda refakatçi gerekiyor ayrıca yolculuk yapmam yasak bu uüzden doktor sağlık raporu yazıp yer değiştirme talebi isteriz dedi ama her dönem oluyormuş sanırım illaha ağustos ocak şartı yok dimi ve böyle bir rapordaki silsile nasıö işliyor?

  • Merhaba, sağlık özründe süre aranmıyor ancak bu şekilde başvuran tüm öğretmen arkadaşlar için Ocak-Ağustos atamasına başvurun dendi. Bu yüzden size de aynısı söylenecektir.

   • Ağustosu nasıl bekleyenilirim ki düşük riskim şuan var ve yolculuk yapmam yasak kaymakam olur vermez mi? İl içi olacak üstelik

 52. Sayın editör, kayınbabam kanser hastası. Sağlık raporu alıp tayine başvuracağız fakat iki sorun var. 1.si sağlık özrü atama dönemine tabi değildir diyor fakat yine de galiba Şubat ve Ağustos’ta sadece yapılıyor. Bir de eşimle aynı anda isteyebiliyor muyuz. Lütfen aydınlatır mısınız

  • Merhaba, sağlık özrü ataması için MEB Ocak ve Ağustos ayını işaret ediyor. Atama dönemini beklemeniz lazım. Sağlık özrü isterken eşler birlikte isterler. Eşinizle aynı anda isteyeceksiniz.

 53. 13 A ya gore isteyecwm tayin sonra ikametgahini geri alsak sikinti olurmu annemin raporu suerkli agir engelli 78 oran sgk danda uzerimde

 54. Memurum anemin 78 agir ve surekli engwli var ikametgahi suan bulundugum sehirde bursaya tayin istemem icon ikamatgahi ordami olmasi gerekiyor 13 A ya gore

 55. Anemin agir engelli ve surekli èngelli raporu var tayin isteyecegim yerdemi olmasi gerekiyor ikametgahinin cunku yanimda suan

 56. Benim annem agir engelli ve surekli engelli raporu var ama ikametgahi benim oldugum ilde ben bursaya tain isteyecem annemin ikametgahinin yanimda olmasi bursada olmasi sikinti yaratirmi ikametgahi bursada mi olmasi gerekiyor tsk

 57. Merhaba Sayın Editör, “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” raporu alınan bir kişi ikametgahında yanlız mı görünmek zorunda? O ikametgahda başkasıda oturuyorsa sıkıntı çıkar mı? (Akrabalık ilişkisi olmayan kişiler ile oturuyorsa)

 58. Merhaba editör ben Vanın Saray ilçesinde bir köyde öğretmenim 7 yıldır skolyoz tedavisi alıyorum düzenli bulunduğum yerde hastane yok alabileceğim tek yer van ili sağlık raporu aldım fakat bu ibareyi yazmadılar raporu başka yerden alsam olmuyor mu

 59. Merhaba editör; Ben Batman ilinde bir ilçenin köyünde görev yapıyorum annem diyaliz hastası ve Gaziantep ilinde ikamet ediyor. Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibareli heyet raporunu kendi bulunduğum ilden mi yoksa gaziantepten mi veya türkiye’de herhangi bir hastaneden mi almalıyım? Tayin isteyeceğim gaziantep ilinden almam zorunlu mu? Ayrıca ağustos özür atamalarından bir kaç hafta önce mi başvurmam gerekli yoksa başvurular başladığı zaman mı? Annemin illaki yanımda tedavi olmasi zorunlu mu?

  • Merhaba, raporu herhangi bir devlet ya da özel hastaneden alabilirsiniz. İl şartı yok. Annenizin yanınızda bulunma zorunluluğu yok zaten siz onun yanına tayin isteyeceksiniz. Ayrıca raporu tayinden birkaç hafta önce almaya çalışırsanız yetişmez. Rapor için son 6 ay ibaresi var. Mayıs Haziran gibi almanız yeterli.

   • Peki hocam ben raporu aldığımda ağustos özür gurubu başladığında mi başvuracağım yok başvurulardan bir kaç hafta önce mi başvuracağım. Bakanlığa falan gidiyor mu rapor gec kalmamak adına sordum

 60. Annem için devlet hastanesinden gerekli ibareyi yazan rapor aldik ve il içisağlık ozrunden tayin istedik. İl Milli Eğitim müdürlüğü atama döneminde değerlendirilecek diye cevap yazdı.bu atama döneminde tayin çıkmadı tekrar dilekçe verip ile ici tayin isteyebilirmiyim.

 61. Anneme Sağlık özrü atamasi icin gerekli ibareyi yazan rapor aldık.il ici tayin istedik.il milli eğitim müdürlüğü atama döneminde değerlendirilecek diye cevap yazdı. Bu atama donemin de tayin çıkmadı.hocam ne önerirsiniz. Tekrar ile başvuru yapabilirmiyiz.

 62. Sağlık özrü atamasında bu dönem atamam yapılmadı.fakat sağlık özrü atamasında atama dönemi olmadan da yapılabilir gibi bir ibare varmı yoksa yeni bir rapor ile agustos donemi atamasıni mi bekleyeceğiz.

 63. Babam kanser hastası tedavi sürecine başlayacağız sağlık raporum yarın çıkacak yani özür grubu atamasının başvurusunu kaçırdım.sağlık özrüne her zaman başvurulabilir diye bi ifade var ama okuduğum yorumlarda bu şekilde kimsenin kabul edilmemiş ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz

  • Aldığınız raporun 6 ay geçerlilik süresi var. Bu atamada başvuru yapamadınız, Ağustos atamasına kalacak. Bu seferde rapor süresi geçmiş olacak. Tekrar raporunuzu yenilemeniz gerekecek.

 64. Merhabalar ocakta sağlık özründen tayini çıkan bir öğretmen eş durumundan ağustosta aynı ilde farklı bir ilçeye yada okula tayin isteyebilirmi bunun için belli bir süre çalışma şartı varmı ?

 65. Sağlık özrü başvurusu kabul edildi de ilk defa başvuru yaptığım için merak ediyorum : kesin istediğim okul ya da ilçeye atanabilir miyim

 66. Sn editör ben ilçede görev yapıyorum sağlık kurulundan durum bildirir raporu aldim raporda tam teşekküllü ve puva ünitesi bulunan bi hastanede tedavi görmesi gerekmektedir yazıyo il dışı tayin istiyebilirmiyim

 67. Benim de anneme Alzheimer başlangıcı tanısı konuldu henüz kendine bakabiliyor doktorlar böyle bir durumda yine de o raporu verirler mi acaba ya da bu hastalıkta hastayı alıştığı çevreden ayırmayın dedikleri için benim bulunduğum yerde yaşaması sağlığını tehlikeye düşürür diye rapor alabilir miyim sizce

 68. Arkadaşlar Doğuda 5 senelik kadrolu sınıf öğretmeniyim . Babamın kronik böbrek yetmezliği 4 . Düzey hastalığı var . Heyet raporu için dilekçe verirken bakıma muhtaç ibaresi istiyoruz diye dilekçe verdik ama malesef çıkan rapor kararında olumlu ya da olumsuz hiç bir şey yazmamışlar . Rapor bildirim raporu adı altında karar kısmına 4. İleri düzey kronik böbrek yetmezliği yazmışlar . O doktorlar bunun vicadanını nasıl taşıyacak bilmiyorum . Bu kul hakkından başka hiç bir şey değil annem babam yaşlı insanlar (78) ve Benden başka bakacak kimseleri yok . Bu raporu Meb kabul eder mi ya da şu süreçten sonra napmam lazım bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse gerçekten mutlu olacağım . Şimdiden allah razı olsun

 69. Sn editör ünversiteden cocugum icin alerji bolumunde tedavisi uygundur durum raporu aldım.bulundugum bulundugum ilde bu bolum olmadigina dair üst uazı aldim bashekimden yeterlimi

 70. eşimin epilepsi rahatsızlığı var. Yaşadığımız şehirde hiçbir yakınımız yok.İki tane küçük yaşta çocuğumuz var. bu durumda eşime milli eğitimin istemiş olduğu raporu alabilirmiyiz.

 71. Raporumda hastanın bakımı için başkasının güç ve yardımına ihtiyaç vardır yazıyor. Kabul edilir mi?

 72. Sayin editor yorumlariniza bakiyorum da biz saglij raporu aliyoruz babam icin yalniz sizin dediginiz ibareyi doktora yazdirtmak istedik. Doktor ile kavga ettik. Hatta oyle bir ibare yazmam icin babanizin alzheimer ya da yatalak olmasi lazim dedi.Doktor sizce hakli degil mi ? Torpil olsa o ayri.

 73. Ben annem için durum bildirir saglik kurulu raporu aldim. Beyin cerrahi raporunda bir ibare yazmis mekanik destek olmadan yuruyemiyor diye belirtmis sizce bu ne anlamda ? Annemin tek basina yuruyemiyor birisine surekli ihtiyaci var cunku biz aciklamamizda doktora bunu dedik. Görüşünüz nedir ?

 74. Benim raporumda tek başına hayatını idame ettirmesi mümkün olmayıp yanında refakatli bakıma ihtiyacı vardır yaziyor gecerli olur mu acaba lutfen acil yardım

 75. Benim raporumda hasta nin yoğun bakım şartları olmayan yerde ikamet etmesi,myastenik kriz geçirmesi halinde hayatı tehlike doğurabilir.hastaligi öğretmen lık yapmasina engel değildir ibaresi var.yeterli ve uygunmudur

 76. Arkadaşlar merhaba. Vasiliği almış olduğum kardeşimin raporunun geçerlilik süresi yok. SÜRESİZ bir rapor yanı. Yüzde 99 ağır özürlü. Biz raporu 2012 yılında aldık ve her türlü işlemde kullanıyoruz. Sizce bu rapor tayin istemem için yeterli mi? Yoksa yeni mi çıkarmam lazım?

  • Aldığınız rapor ile bu istenilen rapor farklıdır. Burada alacağınız raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazması lazım. Ayrıca son 6 aylık sürede rapor almanız lazım.

 77. arkadaşlar ben ilçede çalısıyorum. İnşalllah sağlık özrüne başvuracağım. Hastalığımın ilçede tedavisi yok il merkezine 130 km uzaklıkta. Ben il dışı başvurmak istiyorum. İl merkezinde tedavi olmak istemiyorum. Zaten kılavuzda da mevcut göörev yerinin diye ibare var ama İlçe Mem il dışına başvuramazsınız diyor. Kılavuzda nerde yazıyor diyorum. Prosedür öyle diyorlar. Şimdi benim görev yerim il mi ilçe mi.

  • Geçmiş olsun hocam.Bende aynı durumdayım.Ancak benim tedavim il merkezinde de yok.İl sağlık müdürlüğünden il genelinde tadavinin olmadığına dair belge almamız gerekiyor.Atama yönetmeliğinde ibare yok ama il dışı atanmanız için İL OLURU almanız gerekiyor.Onuda il sağlık müdürlüğündeki belgeyle veriyorlar.İlçe milli eğitim Müdürlükleri illere bağlıdır.Dolayısıyla bizde ile bağlıyız…

   • kılavuzda aslında il sağlık müdürğünden belge alınacak diye bir madde yok. Benc Mem memurlarının keyfi uygulamaları,yandık mı yandık bu memurlara kaldıysa işimiz

   • Hocam ben 2012 de sağlık raporu ile yuksekovadan vana tayin oldum.il sağlık mud.herhangi bir belgede almadım şimdi almamiz gerekiyor mu anlamadım değişmiş mı yani

 78. Merhabalar.Eşimden ayrıldım ve Zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. Eş durumuyla geldiğim bu şehirde ailemle yaşıyorum. Annemin rahatsızlığı sebebiyle alacağım rapor aynı kurumda kalmamı sağlayabilir mi?(muhtemel mayıs ayinda istenecek evrak olarak) Sağlıyor ise “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi midir yeterli olan?

 79. Merhaba sayın hocam.Şubat ayında annem için aldığım raporla sağlık özründen yararlanmak istiyorum.Eşim de benimle birlikte eş durumu yapabilirimi?eşimin puanı benden yüksek.Benim çıkmadan onun taini çıkar mı

   • Anladım hocam.Peki eşim gider ben gidemezsem ağustos döneminde eş durumu mu yapıcam yoksa annemin raporu ile tekrar sağlık özrü mü yapıcam???

    • Eşinizin ataması çıkar size çıkmazsa eşinizin eş durumu atamasını iptal ettirebilirsiniz. Sonra tekrar ikiniz Ağustos sağlık özründen başvuru yapabilirsiniz. Ancak eşinizin gidip göreve başlamasını isterseniz siz Ağustos ayında eş özrü istersiniz. Sağlık özrü de isteyebilirsiniz ancak eş durumu istemeniz daha avantajlı olur çünkü size tekrar tercihleriniz gelmezse il/ilçe emrinden yararlanmanızda eş durumu önemli.

 80. Hocam merhabalar.Eşim MS hastası,ben ilçede görev yapıyorum fakat ikametim il merkezinde.. İlçe ile il arası 60 km. İlçe de tedavisi yok. İl merkezine atamam olması için ikametin önemi var mıdır ? Yoksa kurum adresi mi değerlendirilir ?
  Teşekkürler

  • Merhaba geçmiş olsun. Sizin durumunuzda ikametgahınızın önemi yok ancak ilçeden il merkezine atamanız çıkarsa yolluk alamazsınız.

 81. Merhaba sayın hocam.Şubat ayında annem için aldığım raporla sağlık özründen yararlanmak istiyorum.Eşim de benimle birlikte eş durumu yapabilirimi?eşimin puanı benden yüksek.Benim çıkmadan onun taini çıkar mı?

 82. Hocam ben Ordu da görev yapıyorum çocuğum 3 yaşında nefrotik sendrom hastası. Ordu da Çocuk nerfrolojisi bölümü ve doktoru yok. Doktorumuz rapor yazarız dedi ama heyet raporu olmak zorunda galiba. Bu rapor yukaridaki hangi ibare geçmesi lazım? Teşekkür ederim.
  Not : Doktorumuz Çocuk nefroloji bölümünde sürekli izlenim ve düzenli kontrol ibaresi yazdı bu yeterlimi ?

 83. Hocam merhabalar, ben Yozgatta görev yapıyorum. Hematoloji bölümü hastasıyım. Yozgatta bölüm yok. Ankarada 6 yıldır tedavim devam ediyor. Şimdi ben tayin için raporları nerden alacağım. Teşekkür ederim.

  • Merhaba geçmiş olsun. Şifalar dileriz. Yozgat’tan alacaksınız, orada öyle bir bölüm olmadığına dair. Tedavinizin de Ankara’da yapıldığını raporda belirtebilirler.

   • Yozgatta tedavi yoktur raporunu alırım ancak hematoloji bölümünde ankara Üniversitesinde devam ediyor kontroller. Acaba bu saglık raporunu ankara Üniversitesinden alsam olur mu. Hiç bir bilgim yok bu konuda. Tesekkurler hocam

    • Yozgat’tan orada bölüm olmadığına dair belgenizi alınız. Bu yeterlidir. Çünkü son yapılan özür grubunda şu ifade yer almaktadır: “hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı”… Bunu belgelendireceksiniz. Kılavuzda yok ancak alabiliyorsanız Ankara’dan da tedavinizin orada yapıldığına dair bir evrak almanız yararınıza olur.

 84. Yalnız ben annem için durum bildirir raporu aldım. Dediğiniz ibareyi yazmadilar. Ayrica Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporunda sadece annemizin yüzdelik dilimler hastalıkları yazmaktadır. Açıklamalarında ise heyet doktorlari ki muayene olarak 9 heyet olarak 12 doktor girdi.Annemin hastalıklarının yuzdelik dilimlerle hastalık durumunu belirterek onaylamislar. Siz ne düşünüyorsunuz?

 85. Sağlık kurulu bölümünde evrakları teslim edeceğimiz kişi söyledi.o zaman sizin dediğiniz şekilde yapmak doğru olur.çok Teşekkür ediyorum

 86. Merhaba hocam. Merak ettiğim bi konu var. Alacağımız rapora “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresini ilgili doktor mu yoksa kurul mu belirtiyor? Çünkü bu ibareyi yazmak konusunda sıkıntı çıkıyormuş.

   • Ben rapora başvuru için gittim.görevli kişi şu anda çok yoğunuz sen bu hafta bekle hatta öncesinde git ilgili birimlere anlat durumu gerekli testleri yap hazır et sonra gel başvuru yap evrakları ver haftaya bir gün içinde hallederiz dedi. Böyle bişey olabilir mi bilgi verirseniz çok sevinirim.

    • Hangi görevli kişi? Siz rahatsızlığınızdan dolayı doktorunuza gideceksiniz. Doktorunuz sizi yönlendirecek. Oradan birkaç doktora daha gidip onay alacaksınız. Sonra evraklarınızı kurula vereceksiniz.

 87. MErhabalar ben bir şeyi anlamadım acil olarak yardımcı olursanız memnun olurum. Şİmdi ben bekarım annemle yaşıyorum annem eklem romatizması yaşadığımız yerde Romatoloji bölümü yok . Anneme başka bir ilin tıp fakültesinden Sağlık raporu alacam. Merakım ve anlayamadığım şu ben sadece tayin olacağım tıp fakültesinden rapor almam yeterli mi yoksa yaşadığım yerden de burda tedavisi mümkün değildir diye rapor almam gerekli mi? Yardımcı olursanız çok memnun olurum çünkü anlayamadım …

     • Bu yaz Antalya ili Serik ilçesine tayin istedim ve pişman oldum göreve başladığım gün ücretsiz izne ayrildim,annemin devlet hastanesinden aldığı %56 lik raporu var bununla özür durumu tayini isteyebilirmiyim.?

     • Hocam kişinin raporunda yer alan herhangi bir yüzdelik değeri özür grubunda dikkate alınmaz. Önemli olan sağlık raporunda ne yazdığıdır. Eğer annenizin raporunda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazıyorsa tayin istersiniz. MEB bu ibareye bakar.

  • Sayın hocam Yönetmeliğin 13.maddesinde öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisi yoktur raporu istiyor.Bu durumda başka bir yerden aldığın rapor görev yerinle alakası olmadığından geçersiz.Çünkü senin görev yaptığın yerde tedavinin olmaması lazım.Buna dikkat edin.Sadece engelli raporunda başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibareleri rapor alırsan olur.Onu istediğin yerden alabilirsin…

   • Hocam onu sordum da atamaya elimize gelen rapor için biz burdan görüş isteriz dedi burda da o tedavi yok zaten ama aklımda onu da alırım

 88. İyi günler şanlıurfa siverek te görev yapıyorum. Siverek devlet hastanesinden” hastanemizde tedavisi mümkün değildir çocuk nefroloji ya da çocuk üroloji kliniğinde takip ve tedavisi gerekmektedir. Diye bir sağlık kurulu raporu aldım. Şimdi ilde farklı hastanelerde bu klinikler mevcut ilçemiz 95 km uzakta. İl den rapor almam gerekli mi yoksa ilçeden aldığım rapor ile sağlık özrü tayin hakkım var mı? Klavuzda geçen memurun görev yaptığı yer ifadesinden anlaşılan il mi ilçe mi? Yoksa yoruma açık mı

  • Merhabalar, eğer il dışı sağlık özrü isteyecekseniz ve bu bölümden ilde varsa size tayin hakkı vermeyebilirler ve raporu ilden almanız istenir. Ancak yine de şansınızı deneyin. İlçeden alınan kabul edilirse sorun yok.

  • Geçmiş olsun hocam.Benimde durumum aynı.Annemin hastalığının tedavisi bulunduğum ilçede yok.Şu an itibari ile ilde de yok.Ama her an açılabilir.İl sağlık müdürlüğünden ilde yoktur yazısı da aldım.Tabii açılırsa ne olur bilmem.Bu süreçte bir şekilde irtibat kuralım.

   • Hocam anneniz için alacağınız raporda başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez diye kurul raporu gerekiyor. Aldığınız rapor sanırım geçersiz. Yada annenizin sizi vasi olarak ataması gerek. Tedavisi mümkün olmayan hastalık durumlarında sadece kendisi eşi ve çocuğu için geçerli.

 89. Sözleşmeli olarak atandım ancak bugün öğrendiğim kadarıyla doğuştsn gelen hastalığım %40 engellilik raporu gerektriyormuş. Atandığm ilde hastalığıma bakılmıyor. Raporumu sunsam tayin mi slırım sözleşmem mi fesh edilir?

 90. Annemden uyku apnesi var bende kirikkale merkezde kalıyorum annem sivas merkezde rapor aldığım takdirde dağlık özrü atamasina başvurabilir miyim

  • Bende aynı durumdayım hocam.Önemli olan raporun yanında Kırıkkale il sağlık müdürlüğünden hastalığın ili genelinde olmadığına ait bir yazı almanız.Şayet uyku labaratuvarı kırıkkalede varsa raporun işe yaramaz…

 91. Bu arada hiçbir sağlık raporunda ”hastanın tedavisi olan bir yere atanması uygundur”yazısı yazmaz,yazdırılamaz…Sadece tedavisi ve takibi yoktur diyebilirler.Atama olayına karışmazlar

  • Meraba Hocam. Bir sorum olacak. Bakanlığa dilekçeniz ulaştiktan kaç gün sonra şubatta barvurmaniz gerektiği yönünde karar verildi.merak ettiğim bakanlığım karar alma süreci

   • Merhaba hocam.Yazıyı okula teslim ettikten yaklaşık 2 hafta sonra cevap geldi.Yazıyı okula verdim,okul ilçe mem’e ilçe il mem’e il ise bakanlığa sistem üzerinden gönderdi.Şube müdürleri izinde olursa süre daha da uzuyor malesef.

 92. Merhaba.Annem ileri derecede uyku apnesi hastası.Görev yaptığım ilçe devlet hastanesinden ekim ayında heyet raporu aldım.Hastalığın tedavisi ve takibi burada olmadığına dair.İl milli eğitim il sağlık müdürlüğünden görüş yazısı almalı istedi.Hastalığın il genelinde tedavisi olmadığını öğrenmek için.Onuda aldım ve bakanlığa göderdim.Ancak bakanlık Şubat Özür gurubunu beklememi istedi.Bu durumda heyet raporunun günü dolmuyor ama il sağlık müdürlüğünden görüş yazısı almalı mıyım tekrar?İl yazıyı güncellememi istiyor.

   • Çok teşekkür ediyorum. Bekanlık da aynı düşüncede ama atamada görevli memur bu hastalığın tedavisi bu süre içinde belki açılmıştır deyip benden yazıyı güncellememi istedi.5 aralıkta tedavinin bu ilde mümkün olmadığına dair yazıyı tekrar aldım.Ancak hastane baş hekimi labaratuarımız hazır her an tedaviye başlayabiliriz dedi.Aralık sonunda bölüm açılırsa milli eğitimi sorun çıkarır mı?

    • O zaman şöyle yapın, yazıyı ay sonuna doğru yeniletin. Bölüm açılmazsa sorun yok. Bölüm açılırsa önceki evrakı teslim edersiniz.

 93. Merhabalar ben Istanbul’da sinif öğretmeniyim annem 79 yaşında belinde ve diz kapağında platin var. Hiç yuruyemiyor kendi başına çıkamıyor. Annem için sağlık özrü raporu alıp yanına gidip ona bakabilmeyi düşünüyorum.Hangi hastanelerden saglik raporu alabilirim ? Devlet ve özel fark ediyor mu ? Devlet hastanesi ise uygulama araştırma ya da üniversite veya normal devlet hastanesi mi ? Cevabınızı bekliyorum.

  • Merhaba geçmiş olsun, devlet veya özel farketmez sağlık kurulu raporu verebilecek herhangi bir hastaneden rapor alabilirsiniz. Raporda yazan ibarelere lütfen dikkat ediniz.

 94. sayın editör antalya kaş ilçesine eylül ayında il dışından atandım ve 28 eylül de göreve başladım. yedi yaşında ki oğlumun rahatsızlığından dolayı kasım ayında gittiğimiz hastane ”Çocuk alerji merkezinin bulunduğu bir yerde düzenli takip ve tedavisi uygundur.” şeklinde bir kurul raporu verdi.Şubat döneminde özür grubu tayin başvurusu yapabilir miyim? Başvuru aşamasında rapordan başka evrak gerekir mi?

  • Geçmiş olsun. Eylül ayında il dışı atamadan atanmış olmanız sağlık özrü tayini için engel değildir. İsteyebilirsiniz. Sağlık özrü şartlarında gereken raporu aldığınız takdirde özür grubu tayini isteyebilirsiniz.

   • sayın editör sağlık özrü şartlarını taşıyan rapor derken neyi kasıt ettiniz.dediğim gibi aldığımız raporun karar kısmında ”çocuk alerji merkezinin bulunduğu bir yerde düzenli takip ve tedavisi uygundur.karar ittifakla verildi.” yazıyor. bu raporla isteye bilir miyim? başka evrak gerekir mi?

    • Raporunuzda; “Çocuğunuzun görev yaptığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığı” veya “Sizin görev yerinizin çocuğunuzun sağlık durumunu tehlikeye düşürdüğü” bu ibarelerden birisinin olması lazım. Aldığınız raporda şu olmuş olsa tamam; ”Öğretmenin görev yaptığı yerde çocuğun tedavisi mümkün değildir bu yüzden çocuk alerji merkezinin bulunduğu bir yerde düzenli takip ve tedavisi uygundur. Karar ittifakla verildi.”

 95. Merhaba ,
  Babam Eskişehirde ilk evre parkinson hastası ve yanlız yaşıyor. Eskişehir’e sağlık özrü tayini isteyeceğim. Sağlık raporunu benim görev yaptığım yer olan Bolu’daki devlet hastanesinden alsak olur mu acaba?

   • Bugün Milli Eğitim Müdürlüğü atama bölümünü aradım illa eğitim araştırma hastanesinden alınacak rapor diyorlar. Devlet hastanesinden alınabileceğine dair herhangi bir yazı mevcutmu acaba?

     • Araştırma hastanesinden alınacağı ibaresi klavuzda yazıyormuş,yanlız yönetmelikte de devlet hastanesinden alınacak ibaresi varmış oyle dedi memur. klavuz öncelikli olur bu sene ki henüz gelmedi isterseniz onu bekleyin dediler.

     • Hocam şu anda yorum yaptınız yazı zaten kılavuzdan alıntılarla oluşturuldu. Kılavuzda nerede yazıyor araştırma hastanesi?

     • Evet haklısınız resmi veya özel sağlık kuruluşu ifadesi var. Teşekkür ederim.

 96. Merhaba anneme ikinci derece meme kanseri teşhisi kondu ve ameliyatı yapıldı bundan sonra tabii ki diğer tedavi süreçleri başlayacak ben ve eşim orduda öğretmeniz annem çorumda acaba bu durum için 2018 sağlık özründe rapor alıp tayin isteğinde bulunabilir miyim?İkinci olarakta ben tayin oldum diyelim eşimi nasıl hemen yanıma alabilirim çünkü özür grubu atamaları aynı yapıldığı için kendisi eş durumu başvurusu yapamayacak.teşekkürler

  • Merhaba, geçmiş olsun. Evet annenize rapor alıp tayin isteğinde bulunabilirsiniz. Eşinizde sizle aynı anda tayin isteyecek. Sağlık özründe eşler aynı anda başvuru yapabilme hakkına sahiptir.

 97. Merhaba annemin hastalığından dolayı sağlık özrü ile tayin isteyeceğim. Rapor aldım yalnız durum bildiren rapor nasıl olmalı? Hastanenin verdiği raporda hastalığının tanısı yazıyor ve günlük hayatını devam ettirebilmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kızına ihtiyacı vardır deyip raporda benim ismim de yazıldı. Tam teşekküllü bir hastanede tedavisini görmeli aksi halde hayati tehlikesi vardır yazıyor raporun devamında da. Şube müdürümüze raporu gösterdim . Senin ismini niye yazdılar dedi ama o da emin değil yanlış mı olmuş acaba? Benim ismimin yazılı olmasında var mı bi sakınca?

  • İsminizin yazıp yazmaması önemli değil. Önemli olan; “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” bu ibarenin yazması lazım.

 98. Merhaba ben istanbulda görev yapıyorum.ogretmenim.babami 10 yıl önce kardeşimi 1 yıl önce kanserden kaybettim.ailemde sadece annem sağ. Ama istanbulda yaşamıyor. Sağlık durumu da iyi değil bacaklarından ameliyat olmuştu.yurume sıkıntısı var. Onun yaşadığı yerden rapor alsam özür grubundan tayin isteyebilir miyim?

  • Merhaba, öncelikle başınız sağolsun. Annenize de şifalar dileriz. Annenize rapor alabilirsiniz. Ancak size şöyle bir tavsiye de bulunalım. Eğer Anneniz A ilinde yaşıyorsa ve siz B iline gitmek istiyorsanız annenizin ikametgahını B iline alın. Çünkü tayinde annenizin yaşadığı yere tayin isteyeceksiniz.

 99. merhaba eşimin bipolar bozukluğu var ve özel sektörde çalışıyor. Çalıştığı ilde kendisi heyet raporu alırsa ben tayin isteyerek yanına gelebilir miyim? Heyet raporuna hangi ifadeyi yazdırması gerekir? cevap verirseniz sevinirim

 100. İl dışı tayinle haziran ayında İstanbul’a geldim. Buradaki okulda 1 yıl çalışma zorunluluğum var mı? Yani 1 yıl çalıştıktan sonra mı sağlık Özürü yapabilirim. Ve bunun için gerekli olan raporu özel hastaneden alsam oluyor mu?

 101. Ben bu yıl il dışıyla İstanbul’a geldim. Babam çok rahatsız. Doktor zaten raporu veriyor. Ama özel hastaneden alabiliyorum raporu. Özel hastaneden geçerli mi ? Ve 1 yıl okulda çalışma şartı aranıyor mu?

 102. Merhabalar..babam 72 yasinda yalniz yasiyor.annem vefat etti. Babam icin saglik raporu cikarmak istiyoruz..fakat araştırma hastanesi ya da tıp fakültesi hastanesi nin verdiği rapor gecerli tayin icin.diye duyduk..dogru mu? Yanı devlet hastanesinden aldığımız raporla tayin isteyemez miyiz??

  • Merhabalar, hastane olarak araştırma ya da tıp fakültesi hastanesi diye ayrım yok. Devlet ve özel farketmez o raporu veren her hastane olur.

 103. Merhaba hocam.
  Eylül il dışı isteğe bağlı atandım.fakat burda hava kirliliği beni çok olumsuz etkiledi.sagligim tehlikeye girecek. Bununla ilgili rapor alıp ocak tayin isteyebilir miyim

 104. Merhaba hocam . Annem kanser hastası bugün raporumu aldım özel bir hastaneden. Ocak tan önce sağlık özrü yapabiliyor muyum acaba? Öğretmenim bu arada

 105. Hocam merhaba.Eşim MS hastası. Rutin kontrolleri ve tedavileri var.İlçe de görev yapıyorum.Sürekli il merkezine üniversite fakülte hastanesine muayene ve tedaviler e gidiyoruz. Sağlık özründen İlçeden merkeze geçebilir miyim ?

 106. Merhaba.Annem aort damar tikanikligina bağlı olarak,periferik arter damar tikanikligindan baypass ameliyatı olacak. Evet bir süre bakıma ihtiyaci var. Yorumlarınızdan okuduğum kadarıyla hastalığın çeşidi değil, bizim doktora bu ibareyi yazdirabilecek ikna kabiliyetimiz önemlı oyle degilmi. Doktora bu ibaresi yazdırdık diyelim, hastalığın gerçekten bu ibareyi gerektirip gerektirmedigi ozur durumu icin başvurduğumuz kurumlarca araştırılıyor mu? Teşekkürler.

  • Merhaba, evet raporda ilgili ibare şartı var. Araştırma, inceleme vs olmaz. Çünkü doktor hastanın durumuna göre bu raporu yazar.

 107. Merhaba yatılı okulda çalışıyorum fakat belletmenlik yapamıyorum dr raporumda nöbet uygun değildir yazıyor. Bu durumda ben il içinde yatılı olmayan bir okula sağlık özründen tayin isteyebilirmiyim?

  • Merhabalar, bu belirttiğiniz kısımla sağlık özrü tayininiz olmaz. Bulunduğunuz okulda belletmenlik/nöbet yapmazsınız. Ancak buna dayanarak sağlık özrüne dayalı atamanız olmaz.

 108. Merhabalar. Babam afazi hastası yani özetle beynin konuşma bölümünün hasar görmesi. Çok zor konuşuyor. Başka fiziksel bir rahatsızlığı yok. Bu durumda sağlık özrüne başvurabilir miyim ? Yani afazi hastalığı sağlık özrü kapsamına giren bir rahatsızlık mıdır ? Teşekkür ediyorum.

  • Hocam geçmiş olsun. Önemli olan rahatsızlık türü değildir. Önemli kısım alınacak sağlık raporunda yazan ibaredir. Alınacak raporda; Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez. İbaresi yazıyorsa sağlık özrü başvurusu yapabilirsiniz.

 109. Merhaba.Babam için alacağım sağlık raporunu çalıştığım ilden ya da tayin isteyeceğim ilden alma şartı var mı?

   • Babam tip1 diyabet hastası yüzde 40 raporlu ve silvanda. İstenilen ibarenin bulunduğu raporu diyarbakırdan mi yoksa çalıştığım ilden mi almam lazım. İl farketmez deniliyor ama raporu aldıktan sonra reddedilmesini istemeyiz.

    • Resmî veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporlarında… İbareye göre il şartı ya da görev yeri şartı bulunmamaktadır. Bu yüzden farketmez. Ancak biz atama isteyeceğiniz yerden almanızı öneririz.

 110. Merhaba hocam
  Ben uzak bir ilin bir köyünde görev yapmaktayım. Benim kardeşimin %92 raporu var. Raporda babam vasi tayin edilmiş. Ben kendi ilime gelebilmem için vesayeti kendime mi almam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM