Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

2017 yılı yaz dönemi özür grubu başvuruları başladı. Sağlık özründen atama isteyecek öğretmenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekmekte olup ogretmenlericin.com olarak 2017 Ağustos sağlık özrü başvurularına değinelim.

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Özür grubu başvurularında en çok başvuru eş durumu atamasına sonrasında ise sağlık özrü atamasına yapılmaktadır. 2017 yılı Ağustos ayı sağlık özrü başvurusunda iki türlü sağlık özrü atama başvurusu yapılmaktadır. İki durumda birbirinden farklı olup birbirine karıştırılabilmektedir.

SAĞLIK MAZERETİNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

Öğretmenler iki türlü sağlık özrü durumundan başvuru yapabilir, bunu belirtmiştik. ogretmenlericin.com olarak ayrı ayrı bu durumları ele alalım.

Birinci durum:

Hastalığın Tedavisi Mümkün Olmayanlar;

Öğretmenin kendisi hasta ise ya da eşi hasta ise, yine aynı durum (hasta olması) çocukları için geçerli ise öğretmen bu durumdan kaynaklı sağlık özrü başvurusu yapabilir. Bu durum içerisinde sağlık özründen yararlanılması için anne, baba, vasi olunan kardeşin de hasta olması durumunda tayin başvurusu yapılabilir.

Sağlık Özrü Başvuru

a ve b kısmında belirtilen kişilerin hastalığı öğretmenin görev yaptığı yerde tedavi edilemiyorsa ve bu kişilerin sağlık durumu öğretmenin görev yaptığı yerde tehlikeye düşüyorsa sağlık kurulu raporu alınacak ve tedavi olmak istenen yere tayin isteyecek. Bunu örneklendirelim;

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde görev yapan bir öğretmenin hastalığının tedavisi orada mümkün değilse bu öğretmen arkadaşımız resmi ya da özel hastaneden sağlık kurulu raporu alacak. Bu hastalığın tedavisi Manisa’da yapılabiliyorsa ve buraya tayin istemek istiyorsa buraya tayin başvurusunda bulunabilir. Bunun için Manisa’da ya da Bingöl’de sağlık kurulu raporu alacak. Öğretmenin hastalığı için Bingöl’de tedavisi mümkün değildir, burada görev yapmaya devam ederse sağlık durumu tehlikeye düşecektir, bu yüzden tedavisinin mümkün olduğu bir yere (Örnek Manisa) atanması uygundur. Buna benzer bir ibare olması sağlık kurulu raporunda yeterli olacaktır. Bu birinci durumda geçerli husus içerisinde öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu ve öğretmenle birlikte yaşayan anne, baba ve vasi kardeş için geçerlidir.

İkinci Durum;

Sağlık Kurulu Raporu İle Yer Değiştirme;

Ağustos 2017

İkinci durum, birinci durumdan farklı. Bu durum sadece anne, baba ve vasi tayin edilen kardeşin hastalığı için geçerlidir. Eğer anne, baba ve vasi tayin edilen kardeş rahatsızsa, rahatsızlığı da ciddi bir boyuttaysa sağlık özrü tayini istenebilir. Bunun için hasta olan kişiye özel hastane ya da devlet hastanesi farketmez bir sağlık kurulu raporu alınması lazım.

“Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” bu ibare raporda şarttır. Alınan raporda bu ibare yoksa öğretmen sağlık özrü başvurusu yapamaz. Rapor çıkartılırken bu ibarenin olması gerekmektedir. Öğretmenler İçin sitesi olarak bunu da örneklendirirsek; Şırnak’ta görev yapan bir öğretmenin Trabzon’da yaşanan annesi rahatsızsa ve Trabzon’da bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporunda belirttiğimiz ibare yazılıysa öğretmen Trabzon’a sağlık özrü başvurusu yapabilir.

İstenen Belgeler

Sağlık özrü başvurusu yapacak öğretmen istenilen yukarıdaki belgeleri temin etmek ve okuluna göndermek zorundadır. Okul ilgili evrakları sisteme yükleyecek ve onay verecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

507 yorum

 1. Sayın editör,özür grubu atama tercihi sırasında, örneğin ramotoloji bölümün olduğu yerde ikameti uygundur raporuna istinaden, Eskişehir’e gitmek istiyorum lakin merkezde tercih yapacağım okul yok, Kütahya yıl tercih edebilirmiyim.kutahyada ramotoloji yok ama Eskişehir’e yakın.

 2. Merhaba annem hasta kurul raporuyla tayin isteyeceğim. Kardeşim de aynı nedenden dolayı refakat izni aldı. Bu izin benim tayin istememe engel olur mu?

 3. Sayın editör, bugüniki çocuğum içinde heyet raporunda şöyle bir ibare yazdılar.bulundugu ile çocuk alerji uzmanı olmadığından,tedavisi yetersiz olup, çocuk alerji uzmanın olduğu illerde ikamet etmesi uygundur.bu rapor yeterli mi.tesekkur ederim

 4. Merhaba il ve ilçe memlerde sormadığım memur
  şube müdürü kalmadı tatmin edici bir cevap alamadım sadece klavuzdaki bilgileri veriyorlar.Uygulamalar hakkında bilginizi almak istiyorum.Zorunlu hizmet atamam oldu fakat atandığım ilçede devlet hastanesi bulunmuyor 65 km uzaklıkta il merkezinde devlet hastanesi var.Annemin vertigo, tansiyon, bel ile ilgili ve başka rahatsızlıkları var.Şu an oturduğu yerde üniversite eğitim ve araştırma hastanesinde tedavisi ve takipleri yapılıyor.Atandığım ilde sadece devlet hastanesi var bunu dile getirsem bir faydası olurmu. Atandığım yerde tedavisi yapılamıyor hayatı tehlikeye girebilir raporu alabilmek için heyete başka hangi belgeleri sunmam gerekiyor ve bu belgeleri nerelerden alabilirim atandığım ilden mi alabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 5. Merhaba zorunlu hizmet atamamin yapıldığı ilçede devlet hastanesi bulunmuyor 1 saat uzaklıkta il merkezinde devlet hastanesi var annemin bulunduğu yerde araştırma ve üniversite hastanesi var takipleri burada yapılıyor atandığım yerde tedavisi yapılamıyor hayatı tehlikeye düşebilir raporu alabilmek için heyete başka evrak sunmama gerek var mi bu belgeleri nerelerden alabilirim direkt rapora başvuru yapmam yeterli olurmu

  • Merhaba, sorunuzu anlayamadık. Annenize rapor alacaksınız değil mi? Sağlık kurulu raporu veren bir hastaneden bu raporu alabilirsiniz.

   • 2 çeşit rapor alınabiliyor engel durumu fazla olmadıkça baskasinin yardımına ihtiyai var raporunu almak zor bende 2. Durumu annemin atamanın yapıldığı yerde tedavisi yapılamıyor hayatı tehlikeye düşebilir ibaresi yazan raporu almak için başvuru yapacağım muglada calisiyorum atamam burdurun bir ilçesine çıktı mugladan sağlık raporu almak istiyorum atamamin olduğu yerde hastanenın olmadigini belgelendirme gerekiyor mu k başka bir evrak gerekiyormu ilçeye en yakın hastane 65 km uzakta

    • Birde babamın kaybettik geçen yıl ağustos ayında bir yerde vefattan 6 ay bir yerde 1 yıl sonrasına kadar vefati atama iptali icin mazeret gösterilebilir yazıyor hangisi doğru bilginizi almak isterdim

 6. Merhaba, sağlık kurulu raporunda ayrıca “iyileşmesi beklenmez” ibaresi yer alırsa her yıl tekrar tekrar kurul raporu alınmasına gerek kalmaz diye duydum, acaba bu doğru mudur?!? Bir kez bu ibaresnin de yer aldığı kurul raporunun alınması ve sonrasında yalnızca hayatta olduğuna dair belge gerekli oluyor diye duymuştum, bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar…

 7. Mrb babam %96 engelli ama annem ve kardeşimle birlikte yaşıyor ben başka bir şehirde çalışıyorum babamın raporuyla ailemin yanına gidebilir miyim? Yanında bakacak biri bar diye başvurup onaylamayabilir mi?

 8. kayınvalidem ortopedik olarak rahatsız, ama belirtilen ibareyi yazmıyorlar ve en son başvurduğunuz da toplam da yüzde 59 rapor verdiler. Özel hastaneler sağlık kurulu raporu vermiyor. Özel hastaneden 3 ortopedi hekimi tarafından bu ibare yazılı rapor alsak sağlık özrü atamasına başvurabilir miyiz, teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 9. Iyi gunler
  Babam kalp hastasi ve kendine bakamayacak durumda. Rapor alirsam bir ildeki ilceler arasinda tayin isteyebiliyor muyum. Ve rapor icin tek bir doktor yeterli mi heyete mi girmeliyim?

  • İyi günler, alacağınız rapor sağlık kurulu raporu olacak. Bu raporu tek doktor veremez. Babanız kalp hastası olduğundan kalp doktoru kurula sunacak. 3 ve üzeri doktor imzası gerekiyor.

 10. Merhaba hocam
  Annem için nisan ayında “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibaresi yazılı olan heyet raporu aldık. Raporda geçerlilik süresi iki yıldır yazıyor. Ben bu rapor ile bu özür döneminde değil de seneye başvurabilir miyim?

  • Merhaba, başvuramazsınız. Çünkü MEB başvuru zamanında son 6 ay içerisinde alınan raporları kabul ediyor. Siz Nisan ayında aldıysanız bu raporla sadece Ağustos ayında başvuru yapabilirsiniz. Şubat 2019 dahi olmuyor.

 11. Merhaba kızım %90 ağır engelli elimizde ocakta alınmış engelli raporu var ve ben okuldayken bakımını yakınlarımın yapması lazım eşim ce benim ailem mersinde oraya gitmek için bu engelli raporu yeter mi

 12. Merhaba. Psikiyatristten alınan heyet raporu öğretmenin siciline işleniyor mu ? Isleniyorsa bunun öğretmene ne gibi zararları olabilir?

 13. Merhaba bi sorum olacaktı.Mahkeme kararıyla bakmakla yükümlü olduğum ablamın yanına tayin istemek için hastaneden tayine esas durum raporu istedim.Raporda sağ kolunu ve ayağını günlük yaşam aktivitesinde kullanamıyor ibaresi yazıyor.Bu ibare ile tayin istemrk mümkün müdür acaba?

 14. merhaba eşim iktiyosiz hastası yani balık pulu denilen bir cilt kuruluğu hastası kayseriye atandı ve kayseri istanbula göre nemi çok düşük olan bir il ve sürekli cildi kuruyor ve çatlıyor bu çatlamalar acıya sebebiyet veriyor sizce bu sebebden dolayı özür tayini alabilirmiyim

 15. Merhaba. Bir sorum olacakti. 5 yillik devlet memuruyum,zorunlu hizmet suremi tamamlamis durumdayim. Esim 2 kere dusuk yapti, bulundugumuz ilde buna engel olmak icin herhangi bir tedavi uygulanmadi. Hatta normal oldugu soylendi. Bu sebepten dolayi tayin isteyecegim. Birinci sorum elimdeki dusuk raporlari ile durumu anlatir bir dilekce ile basvuru yapabilir miyim, yaparsam tayin olma ihtimalim olur mu? İkinci sorum, tayin olmak istedigim ilden nasil bir rapor almam gerekiyor. Alacagim raporun universite veya arastirma hastanesi olmasi sart mi? Cunku doktorumuz ozel hastanede calisiyor.

  • Merhaba Mustafa Bey. Siz Spor Bakanlığı personelisiniz. Biz burada MEB personeli için değerlendirmelerde bulunup mevzuata göre cevap veriyoruz. Sizin kurumunuzun yönetmeliğine hakim değiliz. Doğru cevap vermemiz mümkün değil. Kusurumuza bakmayın.

 16. Merhaba, annemin sağlık durumdan dolayı özür grubuna başvurmak istiyorum.ilceden il merkezine. Hastane “mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceği”şeklinde rapor verebileceklerini söylediler. Tayin için bu ifade yeterli olur mu?

  • Merhaba, alacağınız raporda yazan ifadeler şu anda yorum yazdığınız yazıda belirtilen sağlık kurulu raporu ifadeleri ile aynı olmalı.

   • Bazı kişiler illa “bakıma muhtaçtır.” ibaresi olmalı dediği için sordum. Çok teşekkür ederim cevabınız için. Iyi günler.

 17. Merhaba hastane Ailesinin yardım ve desteğine ihtiyacı vardır gibi ifade yazabiliriz dedi o ifadeyi yazmakta zorluk çıkarıyor bu ifade ile başvuru yapılır mı

 18. Merhaba. Sağlık özrü için rapor alınan il ile ikametgah farklı olursa sikinti olur mu tayin istenecek yerdeki hastaneden alınması şart mı yoksa yakın ilden bi hastaneden alınan rapor ile ikametgah iline tayin istenebilir mi

  • Merhaba, rapor istenilen ilden alınabilir. İkametgah ile rapor alınan yerin aynı olma şartı yok. Sadece ikametgah olan yere tayin istenir.

   • Hastane Ailesinin yardım ve desteğine ihtiyacı vardır yazabiliriz ancak dedi kurul o ibareyi yazmakta zorluk cikarsi. sizce bu kabul olur mu deneyelim mi şansımızı ilk defa başvuru yapacağız da.

 19. Hocam, annemin rahatsızlığı nedeniyle sağlık kurulu raporu ile yer değiştirme talebinde bulunmak istiyorum. Bunun için ilçe ya da ildeki özel ya da devlet hastanesinden alacağım “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez “ ibaresi olan rapor yeterli mi? Yoksa sağlık çalışanlarında olduğu gibi bu raporu Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden almamız gerekir mi?

 20. Merhaba ben genetik kan pıhtılaşması hastasıyım ve kan sulandırıcı kullanmama rağmen zaman zaman beynime pıhtı atabiliyor ve hafıza veya şuur kaybına sebep olabiliyor. Fatihteki bir hastanenin hematoloji bölümünde takipteyim ve ailem de Fatih’te. Yakınlarındaki bir okula sağlık durumundan tayin istemeyi düşünüyorum ama muhtaçlık ibaresini yazacaklarını sanmıyorum. Ne yapabilirim? Çok teşekkürler

  • Merhaba, sağlık sorunu olan sizsiniz bu yüzden “muhtaçlık” dediğiniz ibare bu durum için geçerli değil. Sizin alacağınız sağlık kurulu raporunda sizin tedavinizin mevcut çalıştığınız yerde mümkün olmadığı ve tedavinizin mümkün olduğu yerde çalışmanız gerektiği belirtilecek.

 21. Ailemin Giresun’da olan ikametgahlarını önce istanbulda benim ikametgah adresime almam gerekiyor sanırım,daha sonra özür gurubundan tayin istemem gerekiyor,diğer bir sorum Giresun devlet hastanesinden eğer heyet raporu alınmış ise ve başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibaresi yoksa bunun için yeniden heyet raporu gerekiyormu veya bu ibare bu rapora sonradan ekleniyormu yada bu ibare yoksa bu heyet raporuna istanbulda eklenebiliyormu teşekkürler

 22. İstanbul’da öğretmenim,annem babam Giresun’da yaşıyor,biri 80 diğeei 78 yasında,ikisinin de ağır saglık sorunları var..Ağbim Antalya’da işsiz,diger ağbim Giresun’da yaşıyor ama annemlere bakmıyolar..Onları yanıma almak istiyorum,tedavilerini rahat yapabilmek adına okulumun evime yakın olması şart.Okuluma 2 vesaitle 1,5 saatte gidiyorum 1,5 saatte de dönüyorum ..Babamın Giresun’da devlet hastanesinden aldığı heyet raporu var.Bu durumda özür grubundan nasıl faydalanabirim?hangi yolu izlemeliyim teşekkürler

  • Babanıza alınan heyet raporunun içeriği nedir? Eğer babanıza alınan rapor sağlık kurulu raporu ise ve raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazıyorsa siz bu rapora dayanarak babanızın ikamet ettiği ile tayin isteyebilirsiniz.

  • Yüksek derecede Koah hastası Annem ise böbrek yüksek tansiyon şeker daha bir çok yaşlılık hastalığı Babamın giresun’un nemli havasından dolayı zaten orada olmasını istemediğimden dolayı yanıma istanbula almak istiyorum ben Giresuna tayin istemiyorum benim istediğim istanbul içinde evime daha yakın olan bir okula özür gurubundan tayin isteyebilirmiyim

 23. Merhaba;

  Ben Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde çalışıyorum. kızım otizmli ve %40 oranında engelli sağlık raporu var. bulunduğum ilçede özel eğitim kurumları var ancak kurumlarda özel eğitim uzmanı yok. otizmde aba terapi denilen bir eğitim yöntemi var , bu terapiyi verebilen kişiler yok. bulunduğum ilçede ayrıca çocuk psikiyatristi yok ve duyu bütünleme merkezi yok. sağlık raporuna başvuracağım. sizce bunlar meb tarafından kabul görür mü?

 24. Merhaba, kızım ayda ortalama iki kere bayılıyor. Şu ana kadar sebebi belirlenemedi. Bulunduğum okul ve ikametgahım, ilçe merkezine 19 km uzakta bir mahallede. Sağlık konusunda bazen bir dakika bile çok önemli oluyor.İlçe merkezindeki bir okula sağlık özrüyle gidebilir miyim? Böylece ikametimi de merkeze taşır, ani bir durumda hemen hastaneye ulaştırabilirim. Yasal olarak sağlık özrünü bu şekilde kullanabiliyor muyum? (Aynı ilçenin 19 km uzaktaki mahallesinden ilçe merkezine)

  • Merhaba, sağlık özrü için sağlık kurulu raporu çıkartmanız lazım. Çıkartırsanız il içi sağlık özrü atamasına başvuru yapabilirsiniz.

 25. Il ici atama icin Babaya alinan raporda başkasının güç ve yardımı olmaksızın ibaresinin yaninda görev yaptığı yerde tedavisinin olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerinsağlık durumunu tehlikeye düşürecegi ibaresinin de olması gerekiyor mu

 26. hocam eşim astım hastası.duzce rutubetli ve nen orani yüksek .karasal lklimin hüküm sürdüğüyerde daha rahat.nasil bir rapor almalı.

 27. Sayın editör değerli hocam. Ben diyabet ve hipertansiyon hastasıyım. Görev yaptığım ilçede endokrin uzmanı ve dahiliye uzmanı da yok. En yakın iş merkezde var. İzleyeceğim yol takdirlerinize maruzdur. Saygılarımı sunarım

  • Merhaba, geçmiş olsun. Tedavinizin yaşadığınız yerde mümkün olmadığını belgelendireceksiniz, bu belge ile birlikte sağlık özrü başvurusu yapacaksınız.

 28. Hocam bu durumda eşimin annesi(eşim emekli) başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez raporu var. Ben sağlık özrü tayınıne dahil olabilir miyim. Yani kendi annem babam için geçerli olan durum eşimin annne be babası içinde geçerli mi

 29. Merhabalar hocam sağlık özrü ile ilgili olarak bir şey sormak istiyorum merkez ilçenin köyündeyim soba ve okulun şartlarından dolayı astımım ilerledi ve akciğerimde ödem oluştu rapor aldım ancak merkez ilçenin köyü olduğu için tayin olmayacağı söyleniyor durum ne olur sizce

 30. Merhabalar
  merkez ilçenin köy okulun da öğretmenim okulun şartları nedeniyle astımım çok ilerledi ve akciğerimde ödem oluştu doktorum tozlu dumanlı ve soğuk yerlerde bulunması sakıncalıdır göğüs uzmanının olduğu bir merkezde takibi uygundur şeklinde rapor yazdı bu rapor ile tayin isteyebilir miyim çok teşekkür ederim

 31. ben çocuğumu kaybettim.il dışı tayinim çıkarsa ağstosta özür grubundan çocuğumun vefatından dolayı tekrar tayin isteyebilirmiyim.

  • Başınız sağolsun, sabırlar dileriz. İl dışı istedikten sonra özür grubu başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için vefat tarihinden 1 yıl süresi olduğunu hatırlatalım.

 32. Merhaba hocam. Babam beyin felci geçirdi ve yatalak hasta durumunda. Annem ve kız kardeşim şu an bakmaya çalışıyor. Sağlık kurulu raporu alıcam ama annem ve kız kardeşim babama şimdi baktığı için sağlık özründen atama isteyebilir miyim?

  • Merhaba, geçmiş olsun. Anne ve kız kardeşiniz babanıza bakabilir, bakması normal. Siz babanız için sağlık kurulu raporu çıkartın özür grubuna başvuru yapın. Sorun olmaz.

 33. Ben ve eşim öğretmen Annem için sağlık özründen başka ile tayin isteyecem eşim de benimle birlikte mi tayin isteyecek yoksa nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

 34. Merhaba. Babama ege üniversitesi sağlık kurulu 3 profesör imzalı ” hasta siroz tedavisi görmekte kalp problemleri mevcut hastanemizde karaciğer nakli için sıradadır ve yardıma muhtactir. Durum bildirir rapordur” şeklinde yazmış. Tayin için yeterli mıdır? Teşekkür ederim

 35. merhaba ben öğretmenim babam 2004 yılından itibaren annemin vefatından dolayı tek başına kalıyor.Hiper tansiyonu var.normal raporu var ilaç almak için sağlık kurulu raporu alabilirmiyiz

 36. sinif ogrermeniyim 2yildir norm fazlasıyım eski raporumda yuzde 60 engelli yazarken yeni raporda yuzde 24 engeli yaziyor tayin isteyemiyorum ne yapmaliyim

  • Hocam şimdi 2 durum var. Birincisi norm fazlası olmanız ikincisi sağlık durumunuz. Norm fazlası iseniz norm fazlası atamalarda il içi yer değiştirmede bulunabilirsiniz. Raporunuza binaen sağlık özründen de yer değiştirmede bulunabilirsiniz.

 37. Merhaba Ben Trabzon’da İlçede çalışıyorum annemden dolayı sağlık özrü tayin istemeyi düşünüyorum ama kadromun bulunduğu okulda evde aynı ilçede evim arasında 1, 5 saat uzaklık var .Acaba tayin istesem evimin yakınındaki okula küçük ihtimal de olsa çıkar mı .

  • Merhaba, annenizin sağlık özründen dolayı il içi atama mı isteyeceksiniz? İkametgahınız ile okulunuzun aynı ilçede olması önemli değil, isteyebilirsiniz.

 38. Hocam annem için sağlık kurulu raporu aldık fakat “başkasının güç ve yardım olmaksınızın hayatın devam ettiremez”yazılmış yani 2kelimede ı harfi eksik bu sorun olurmu Öner’imiz nedir acaba ?

 39. Merhabalar. Şu anda 2 aylık üçüz bebeklerime hamileyim. Urfa nın Akçakale ilçesinde görev yapıyorum. Durumum hem benim için hem de bebekler için çok riskli. Akçakale de hastahane koşulları el verişli değil. Bebeklerin 7 aylık doğma ihtimali var. Ve doğduktan sonra uzun süre hastanede kalmaları gerekiyor. Eğer rapor akabilşrsem Önümüzde ki sağlık özründen faydalanma ihtimalim var mı?

 40. Selam,sağlık özründen memleketimde zh olan bir ilçe tercih edip tayin olsam özür durumumum ortadan kalktığında aynı yerde devam eder miyim

 41. Merhaba benim kızım serebnal palsi hastası ve sürekli fizik tedavi alması gerekiyor %40 engelli saglık kurulu raporu ve rehabiliyasyon merkezine devam etmesi icin raporumuz var elimizde heyet raporu 2 yıllık verildi.1 yılı geçti sonra tekrar yenilenecek .rehabiliyasyon raporu yenileneli 2 ay oldu.bulundugum ilfede rehabiltasyon merkezi var ancak fizik tedavi bölümü yok il merkezinde var ancak.bu durumda sağlık özrü isteyebilirmiyim farklı bir ile.birde il saglık müdürligünden bulundugu yerde tedavisi yapılamıyor diye bir evrak almamız mı gerekir.

  • Merhaba geçmiş olsun. Raporlarınız başvuru tarihinden geriye dönük son 6 ay içerisinde alınmış olmalı. Yani Mart ayı ile Ağustos ayı içerisinde alınmalı. özür grubu başvurusunda kızınızın orada tedavisinin mümkün olmadığına dair belge alacaksınız.

   • Bu belgeyi nereden almalıyım bir de Doktor sağlık kurulu raporunu bozar mı henüz 1 yılı daha var.burda tedavi olanadıgına dair belge var olan su anki eaporla birlikte yeterli olur mu

    • Birde rehberlik araşrtırma merkezinin fizik tedavi almad8gerektigine dair verdigi kurul raporu var nisan ayında yenilendi bumevcut raporla birlikte ise yarat mı

     • Bu konuda bilginize ihtiyac8m var cevap verirseniz fok.sevinirim sağlık kurulu raporunun tarihinde yenileme yapılabiliyor mu

 42. Sayın editör merhaba,başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez yazan raporu aldımBu süreçte yapmam ya da almam gereken başka belge var mı? Başvuruları bekleyip okuluma raporumu mu göndereceğim

 43. Merhaba. 7 aylık bebeğim SMA Tip 1 kas hastası. Mardin in Midyat ilçesinde yaşıyoruz. Bulunduğumuz ilçede çocuk nöroloğu yok ama bağlı bulunduğumuz ilde var. Bu durum ağustostaki sağlık özründe başka bir yere tayin istememize engel olur mu. Yani yaşadığımız ilçede nörolog olmaması yeterli mi başvuru yapmamız için

 44. Sayın Editör bulunduğum ilde brinci yılım buraya annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle geldim.Ancak annem bir süre sonra benimle yasamak istemedi.Bu arada geri dönmeyi liseye devam eden kızım istemiyordu.Psikolojik sorunlar yaşamaya başladı.Bu durum başta beni olmak üzere tüm ailemi olumsuz etkiledi.Kısacası aile huzurum kalmadı.Daha kötüsü benim de dayacak gücüm kalmadı.Ne olur bana bir yol gösterin.

 45. Merhaba bugün babama sağlık kurulu raporu almak İçin araştırma hastanesine gittik 4. Evre kanser hastası olmasına rağmen çok zorladılar rapor olumsuz çıkabilir özelden daha mı kolay alınıyor ne yapabilirim yardımcı olur musunuz

  • Merhaba, çevrenizde rapor alanlar varsa onlarla görüşün. Özel hastanelerle de görüşebilirsiniz. Hastaneden hastaneye değişebilir.

 46. Merhaba babam kanser hastası sağlık özrü İçin başvuru yapacağım merak ettiğim babam köyde yaşıyor tedavisi il merkezinde ben tayinimi il merkezine isteye biliyor muyum yoksa babamın kayıtlı olduğu ilçeye mi isteyebiliyorum.

 47. Merhabalar.Annem kanser hastası.Tayin için heyet raporu çıkardım.Raporda günlük işlerini yapabilmesi için başkasının yardımına ihtiyacı vardır şeklinde ibare yazıldı.Tayin için bu ibare yeterli mi acaba ?

  • Merhaba, ibareniz eksik, yeterli değil. Raporu değiştirtin ve yazıda belirtilen “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresini yazdırmaya çalışın.

   • Hocam aldım raporu ama ifadeyi şu şekilde yazmışlar.” Başkasının güç ve yardım olmaksızın hayatın devam ettiremez “ 2 kelimede ı harfi eksik sorun olurmu yoksa düzelttirelim mi ? Öneriniz ne olur acaba ?

 48. Hocam merhaba, annem hemodiyaliz hastası engelli sağlık kurulu raporu cikardik raporda baskasinin guc ve yardimi olmaksizin hayatini devam ettiremez ibaresi var vücut fonksiyon kaybi %92 yazıyor ancak ağır engelli bölümünde HAYIR yazıyor. Ben bu durumda sağlık mazeretinden mi yoksa engellilik durumuna bağlı olarak mı yer değişikliğinde bulunacağım. İl mem sorun çıkarır mı engelli yazıyor ama sağlık özünden basvuramazsin falan diye.

  • Merhaba, sağlık özrü başvurusunda bulunabilirsiniz. Raporda zaten ilgili ibare yazıyor. İl MEM sorun çıkarmaz, engellilik durumu ya da yüzdelik değer sağlık özründe dikkate alınan bir husus değildir.

 49. merhaba benim iki sorum olacak.babam icin saglik kurulu raporu ve raporda belirtilen ibare olacak sekilde aldik.raporun yuzdelik orani onemli mi?ıkincisi ise babam raporu aldıktan sonra baksa bir sehre tasinma durumu olabilir. boyle bir durumda ne yapabilirim? okulum raporu sistemr islrmeden once taşınacak ailem. bilgi verirseniz sevinirim

 50. Merhaba hocam bir sorum daha olacak. Sağlık özrüne göre engelli ataması her yıl belge yeniletme şartı aranmıyormuş ancak Engel durumu atamasında bu haktan bir defadan fazla yararlanamaz deniliyor. Mesela bu annem için istersem bir daha annemi sebep göstererek isteyemem ama başka bir kişide isteyebilirim mi demek oluyor yoksa hiç kimse için bir daha kullanamam mı demek oluyor

 51. Merhabalar anneme bu hafta kanser tanısı konuldu bir ay okul kapanana kadar refakat izni aldım. Anladığım kadarıyla annemin durumunu raporla beyan edip Ağustos da mazeret atamasına başvurabilirim. Ben evliyim benim tayin isteme durumum Da eşimin durumu ne olur onun tayini için nasıl bir yol izlemeliyiz?

  • Merhabalar, öncelikle annenize şifalar dileriz. Sizin dediğiniz gibi sağlık kurulu raporu alacaksınız ve sağlık özründen tayin isteyeceksiniz. Evlisiniz eşiniz öğretmense o da sizle birlikte Ağustos döneminde aynı anda tayin isteyecek. Sağlık özründe karı koca aynı anda tayin isterler. Tabii eşiniz öğretmense bu durum geçerli.

 52. Üstad,ben maliye bakanlığında çalışıyorum.Alacağım rapor üniversite ya da arastirma hastahanesinden olmak zorunda mı ?

 53. Merhaba sağlık özrüne bağlı atama isteyeceğim bunun İçin alacağım rapor refakat izninde aldığım raporun aynısı mı olacak ?başkasının güç ve yardımına ihtiyaç vardır cümlesi yazılacak onu biliyorum ama 3 imzalı istirahat raporu alacağım rapor

 54. merhaba,
  istanbulda görev yapıyorum ve zorunlu hizmetimin bitmesine bir sene kaldı. dün ise babamın kemoterapi alacağını öğrendim. ailemin tek çocuğuyum bu durumda sağlık özrü başvurusu yapabilir miym?
  hastalığın iyileşmesi durumunda yani kemoterapi bittiğinde tayin iptal edilip geri mi gönderiliyor?
  eş durumundaki gibi her yıl milli eğitime evrak veriliyor mu?
  vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, babanıza sağlık özrü için gereken raporu çıkartırsanız tayin istersiniz. Eğer zorunlu hizmet olmayan bir okula giderseniz her sene sağlık raporunu belgelendireceksiniz. Zorunlu hizmet olan okula giderseniz ya da zorunlu hizmetinizi tamamladıktan sonra giderseniz babanız iyileştikten sonra da aynı okulda devam edersiniz. Sizi geri göndermezler. Anlaşılmadıysa tekrar sorabilirsiniz.

 55. Raporu Mersin’den alıp sonradan babamın ikametini Konya’ya çeksem tayini Konya’ya isteyebilir miyim yoksa raporun alındığı il önemli mi?

 56. İstediğimiz özel bir hastane olurmu yoksa heyet hastanesinden aldığımız rapor geçerli olurmu Hocam ?

    • Merhaba sağlık özrü başvurusu için alınacak rapor “Sağlık Kurulu Raporu” olacak. Hasta kurula giriyor kurulda kaç doktor olur hastaneye göre değişir. Raporda kurul raporu yazması yeterli. 3 doktorda olabilir 5 doktorda…

 57. Merhabalar. sağlık mazereti tayinine başvurmak istiyorum. Kendim için Ankara numuneden “bulunduğu yerde tedavisi mümkün değildir” yazılı sağlık kurulu raporu almak istediğimde “kurumunuzdan yazı getirmeniz lazım” dediler. Biz dilekçeyi yazıp bu raporu alamıyor muyuz? Ne dediysem ikna edemedim hastanedekileri. Bu rapor çıkarma aşamasını tek tek bir anlatsanız. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, kurumdan yazı almaya gerek yok. Ancak siz A ilinde çalışıyorsanız ve raporu B ilinden almak istediyseniz B ilindeki hastane sizden A ilindeki sağlık kurulundan belge isteyebilir. Durumunuz tam nedir?

   • Ben epilepsi hastasıyım. İl içinde tayin yapmak istiyorum. Bulunduğum ilçe küçük bir ilçe ve bir hastanesi yok. Sadece aile hekimi bulunuyor. Ben ankara numune hastanesine gittiğimde illede kurumunuzdan yazı getirin dediler.Yazı olmazsa biz sadece rapor çıkarırız “bulunduğu yerde tedavisi mümkün değildir” ibaresi yazmaz raporda dediler.

 58. Hocam iyi günler oğlum otistik hasta nasıl bir rapor çıkarmamiz gerekiyor il içi isteyebilmek için ben ilçede görev yapiyorum

  • İyi günler sağolun. Tam teşekküllü bir hastaneye gideceksiniz. Özel veya devlet farketmez. Çocuğunuzun tedavisinin çalıştığınız yerde mümkün olmadığını belirten bir sağlık kurulu raporu alacaksınız. Bu raporla birlikte il içi özür grubu tayini başvurusu yapacaksınız.

 59. Merhaba editör bey üç yıl önce kız kardeşim annemin rahatsızlığı sebebiyle sağlık kurulu raporu çıkartarak annemin ikamet ettiği ile gitti ancak kardeşimin üzerinde tedavi yardimindan yararlanmadigi gibi mebbisinde kayıtlı görünmüyor. Kardeşim evlendi ve farklı bir yere taşındı annemde hastalığı ilerleyince başka bir şehire taşınarak orda tedavisini sürdürmektedir. Ben anneme gerekli ibareyi yazdırarak sağlık kurulu raporu çıkardım annemin yanına gidebilir miyim?

 60. Mrb özel hastaneden 3 doktor imzalı ve başhekim onaylı başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibaresi olan rapor aldım babama. Geçerli olurmu. Birde atama için sağlık özrü zamanını bekleyecek miyim. Kardeşim olması sorun yaratırmı. Teşekkürler

  • Merhaba, aldığınız rapor sağlık kurulu raporuysa geçerlidir. Kardeşiniz olması sorun yaratmaz. Sağlık özrü için süre beklemeden dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz ancak genel olarak gelen cevapta atama dönemini beklemeniz söyleniyor.

 61. merhaba babam kanser hastası ropara şöyle yazmışlar ”yakınlarının bakım ve refakatine ihtiyacı olup yakınlarının bakım ve rafakati olmadan hayatını idame ettiremez.”Olur mu acaba.

   • Hocam milli eğitime sordum bu ibare olur mu diye hocam getirin ben onaylarım dedi.il milli eğitim onaylayınca olur mu hocam.Bakanlıkta sıkıntı olur mu?

 62. merhaba. Annem alzheimer hastası ve doktorumuz çapa tıp fakültesinde. Kendisi bu raporu almamızın mümkün olduğunu söyledi. Benim iki sorum olacak: 1) Üniversite hastanesinden kurul raporu almamız sorun olur mu 2)Bu raporu üniversite 3 er aylığına veriyor galiba; özür grubu takvimini kapsayacak şekilde 3 aylık bu raporu almamın bi mahsuru oluyor mu, ya da raporun formatında tarih hiç belirtilmiyor mu

  • Merhaba, raporunuzu üniversite hastanesinden alabilirsiniz sorun olmaz. Sağlık özrü başvurusunda son 6 ay içerisinde alınan raporlar geçerli, buna göre raporunuzu alırsınız.

   • hocam bir de şunu sormak istiyorum: benim zorunlu hizmetimin bitmesine bir yıl daha var, eşiminse bitmiş durumda. Ben sağlık özrüyle o da eş durumuyla zorunlu hizmet olmayan yere tayin isteyeceğiz. Atanırsak eğer olaki norm fazlası olduğumda yada üç yıl dolduğunda il içi tayin isteme hakkım olacak mı, yoksa sadece zorunlu hizmet okulları mı açılır

    • Hocam sağlık özründe ikinizde aynı anda tayin isteyebilirsiniz. Yoksa eşiniz Şubat döneminde eş durumuna kalır. Gittiğiniz okulda norm fazlası olursanız ilk il içi atama döneminde il içi istersiniz. Norm fazlası olan öğretmenlerde aynı okulda 3 yıl çalışma şartı aranmaz.

     • hocam benim asıl sormak istediğim şey aslında, annem antalya merkezde ikamet ediyor, ona çıkardığım raporla ben onun yanına merkeze zorunlu hizmetim devam etmesine rağmen tayin isteyebilecek miyim, eğer isteyebiliyorsam 3 yıldan sonra da il içinde zorunlu hizmetim dikkate alınmadan okul değişikliği isteyebiliyor muyum?

 63. Belirtilen ibareyi heyet raporu ile yazdırdım il içi sağlık özrü atamasında için müracaat ettim atama dönemini bekleyeceksiniz denildi. İl bu atamayı herhangi bir zamanda atama dönemi beklenilmeksizin yapabilirmi? Dava açma konusunda ne düşünürsünüz

 64. Ben eş özrüyle geldiğim okulda sağlık özrünü kullanmak istiyorum.Başka biyere tayin olmak istemiyorum.Eş durumunu nasıl sağlık özrüne çevirebilirim ki tekrar tayin istemeden.

 65. İyi akşamlar hocam,
  Babam için devlet hastanesinden almış olduğum engelli sağlık kurulu raporunda %92 engelledir ve başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibaresi yazılı. Ancak ağır engelli yazmıyor. Ben bu durumda sağlık mazeretiyle mi yoksa engellilik durumuna bağlı yer değiştirme olarak mı tayin isteyeceğim anlamadım?

  • İyi akşamlar, babanıza aldığınız raporda dayanarak siz sağlık özrü başvurusu yapacaksınız. Ağır engelli ya da farklı bir engelli ibaresi sizin için sorun olmaz.

 66. Mrb hocam,
  Annemin yaşamış olduğu şehirde devlet hastanesinden ” Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibareli engelli sağlık kurulu raporu aldık. Ben doğuda görev yapıyorum. Anneme almış olduğum bu rapora istinaden annemin yaşadığı yere tayin isteyebilir miyim? Kendi il mem bana tayin döneminde annenin tedavisi burda olmayacağına dair burdaki il sağlık müdürlüğünden bir yazı getir diyebilir mi? Ben geçen yıl zorunlu calisma yükümlülüğü nedeniyle doğuya geldim ve şimdi tekrar gelmiş olduğum ile annemin raporuna istinaden gitmek istiyorum bunda bi engel var mı? Teşekkür ederim

   • Hocam il mem bana annenin tedavisi burda olmayacağına dair burdaki il sağlık müdürlüğünden evrak rapor falan getir diyebilir mi? Birde gelmiş olduğum şehire sağlık mazereti ile geri gidebilir miyim?

    • Hocam anneniz sizle mi yaşıyor? Hayır anneniz zaten başka ilde yaşıyor. Sizde yanına tayin isteyeceksiniz. İl MEM size böyle bir şey diyemez. Eğer sizle yaşamış olsa ikametgahı aynı olsa o zaman annenizin de sağlık durumu tehlikeye girmiş olsa o zaman ister. Şu durumda istemez. İkinci sorunuzu anlamadım.

     • Hocam ben geçen yıl zorunlu calisma yükümlülüğü nedeniyle şuan çalışmış olduğum ile geldim ancak annemin sağlık sebeplerinden dolayı şimdi gelmiş olduğum ile tekrar gitmek istiyorum bunda bir sıkıntı çıkar mı?

 67. Merhaba 1.5 yaşında oğlum tanımlanamamış hipotoni yani kas hastası oturamıyor vs bulunduğumuz ilçede fizik tedavi ve nörölog yok özür ataması İçin şimdiden rapor alıp ilgili yere vermeli miyiz süreci anlatabilir misiniz yada bize böyle bi hak verirler mi.

  • Merhaba, sağlık kurulu raporu almak için şimdiden başvurabilirsiniz. Çocuğunuzun sizin görev yaptığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığına ve tedavisinin mümkün olduğu bir yere gitmesinin hayati önem taşıdığına dair bir rapor alacaksınız. Ağustos ayında yapılacak olan sağlık özür grubu atamasında başvuru yapacak ve raporunuzu ibraz edeceksiniz.

 68. Eş durumuyla Ağrıdan Bursaya tayin oldum. Annem böbrek hastası diyalize girmeye başladı. Eşimin işinden ayrılma durumu var. Eş durununu sağlık özrüne çevirebilir miyim?

  • Siz eş durumunu kullandınız ve Bursa’da yaşıyorsunuz. Annenizin sağlık durumuna dayanarak gerekli şartları sağlarsanız sağlık özrü tayinide isteyebilirsiniz.

   • tayin istemeden kendi okulumda çalışabilir miyim? Eş durumu için belge vermeden sağlık özrü belgelerini mi sunmam gerwkir?

 69. Annem için aldığımız sağlık raporunda hastanın takipleri ve tedavisinin düzenlenmesi cihaz merkezimizde takıldığı için tarafımızca yapılmaktadır .Hastanin takipleri sırasında hayati öneme haiz bir cihaz olduğu için refakatçi eşliğinde yapılmalıdır yaziyor ve ağır Özürlü ibaresi de war bunlar yeterli mi

 70. Sayın editör ve değerli arkadaşlarım bir sorum olacak.bugun anneme majör depresyon tanısıyla bir sağlık kurulu raporu aldık.yalniz raporda yönetmelikteki ibare değil de “hastalığının doğası gereği atak seyredeceginden ailenin sosyal desteğine ihtiyacı olduğuna karar verilmiştir “yazıyor.bu raporla geçmişte tayin isteyenlerin olduğunu da söylediler.bir bilgisi olan var mi acaba

   • Az önce bir şube müdürü ile konuştum herhangi bir sıkıntı çıkmayacağını daha doğrusu çıkaramayacaklarini çok net şekilde söyledi.bilgi verme amaclı söylüyorum belki de kabul edilmeyecek ama dediğim gibi geçen senelerde bu tanıyla birçok kişinin tayin istediğini söyledi heyetteki kişiler

   • Sonuçta majör depresyon da ağır bir durum.evet fiziken normal koşullarda bir sıkıntı olmayabilir ama atak geldiğinde çok ciddi sıkıntılar yaratabilir.cumledeki ailenin sosyal yardımı gerekir durumu da bunu gösteriyor diye dusunuyorum .bakalim olması için uğraşacağım ama olmazsa da yapacak bir şey yok tabii ki.

    • Tekrar söyleyelim bu rapora göre tayin isteyemezsiniz. Bulunduğunu yerin milli eğitim müdürlüğü onaylasa bile Bakanlıktan ret yersiniz. Bu ibare tayin için yeterli değil.

 71. Merhaba Sn. Editör, ben iki yıllık kadrolu öğretmenim. Yeni evlendim ve eşim astım hastası. Görev yaptığım yerin iklim koşulları eşimin sağlığını kötü etkliyor ve bulunduğum ilçede tedavisi yapılamıyor. Sağlık kurulu raporuna hangi ibareyi yazdırmam lazım? Ayrıca özür gurubu atamasıyla yine aynı hizmet bölgesi olan (zorunlu) yere atanırsam her yıl sağlık kurulu raporununyeniletmemiz mi gerek? Cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhaba, raporda eşinizin sizin bulunduğunuz yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya sizin görev yaptığınız yerde hayati riski olduğuna dair ibare yazması yeterli. Zorunlu yere atanırsanız her sene rapor yeniletmeye gerek yok.

   • Hocam Sağlık kurulu raporunda “ hasta allerjik astım olup yaşadığı yerde ara sıra atak geçirmektedir. Göğüs ya da immünoloji bölümünün olduğu yerde ikemet etmesi önemlidir. Aksi takdirde hayatıntehhlikeye düşebilir.” ibaresi yazıldı. Kanul edilir mi?

 72. Merhaba ben veteriner hekimim öğrendiğim kadarıyla bizim bakanlıkta Ağustos beklenmiyormuş. Kaymakamlığa verdim belgeleri orası valiliğe ordan da il tarıma ve Ankara ya gidecekmiş. Bir aydan fazla sürer mi sonuçlanması?

 73. Merhaba sağlık heyetinden rapor aldım. Raporda psikiyatri uzmanının bulunduğu bir merkezde çalışması uygundur yazıyor. Çalıştığım yerde psikiyatri uzmanı yok. Dilekçe ile raporu gönderdim. Kaç günde sonuçlanır?

 74. Merhaba cildimde olusan lekeye cilt kanseri teshisi konuldu ve operasyonla alindi. Su an kanser tedavisi verilmedi ama bulundugum bolgedeki iklim sartlarinin cok sert olmasindan dolayi hastaligimin tekrarlama olasiligi cok yuksekmis doktor baska bir iklimde yasamam gerektigini soyledi.Bunun icin rapor alirken ne gibi bir ibare yazdirmaliyim

  • Merhaba, alacağınız raporda şu yazacak; Öğretmenin hastalığının görev yaptığı ilde tedavisi mümkün değildir, burada görev yapmaya devam ederse sağlık durumu tehlikeye düşecektir, bu yüzden tedavisinin mümkün olduğu bir yere atanması/görev yapması uygundur.

 75. Zorunlu hizmetimi tamamladım.Bulunduğum ile annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle geldi.Annem memleketten ayrılayrılmak istemediği için ben annemin yanına gelmek zorunda kaldım.

 76. Merhaba. Ben öğretmenim. Babam kanser hastası ve tedavi görüyor. Bu süreçte sağlık özrü kullanmak için rapor başvurusunda bulundum. Aldığımız raporda şu ibare var “refakat edilmediği takdirde hayati tehlike doğurur. Sürekli ve yakın bakıma muhtaçtır ”
  bu ibare doğrultusunda raporum geçerli olur mu yoksa birebir aynı ibareyi mi istiyorlar. Eğer bu ibare geçerli değilse raporu yenilemek için ne yapmalıyım ?

  • Merhaba, birebir anı ifadeyi istiyorlar. Hastaneye başvurun durumu anlatın bu ibarenin kabul edilmediğini ve yeni ibarenin yazılmasını isteyin.

   • Hocam yukarıdaki yorumu yapan kişiyim. Hastaneyle görüşüp ibareyi değiştirmeyi talep ettik. Ancak bize bir ay önce milli eğitimden yazı geldi. Bu ibareyi istiyorlar. Eski ibare geri gönderiliyor dediler. Böyle bir durum var mı hocam?rapordaki ibaremiz değiştirmeli miyim açıkçası aklım karıştı. Böyle bir bilgi yok değil mi? “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın …”şeklindeki ifadeyi yazdirmaliyim değil mi

    • O ibareyi yazdırmalısınız. En son 4 ay önce yapılan sağlık özrü atamasında da o ibareyi istediler. Resmi olarak MEB böyle bir değişiklik açıklamadı. Hastane yanlış bilgi veriyor.

 77. Merhaba bulunduum ilde birinci yılım.Ancak bu bir yıl içerisibde psikolojik sorunlar yaşadım.Hem kendim hem de liseye devam eden kızım kısacası aile huzurum kalmadı.Bu durumda geldiğim ile nasıl geri dönebilrim.

  • Merhaba, zorunlu hizmet tamamladınız mı? Şu anda çalıştığınız kurum zorunlu hizmet mi? Buraya eş durumundan mı il dışı atama ile mi geldiniz?

   • Bulunduğum ile bir yıl önce annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle geldim.Ancak liseye devam eden kızım gönülsüzdü.Psikolojik sorunlar yaşamaya başladı.Bu durum başta ben olmak üzere tüm ailemi olumsuz etkiledi.Kısacası aile huzurum kalmadı.Daha kötüsü benim de dayacak gücüm kalmadı.Ne olur bana bir yol gösterin.

   • Bulunduğum ile bir yıl önce annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle geldim.Ancak liseye devam eden kızım gönülsüzdü.Psikolojik sorunlar yaşamaya başladı.Bu durum başta ben olmak üzere tüm ailemi olumsuz etkiledi.Kısacası aile huzurum kalmadı.Daha kötüsü benim de dayacak gücüm kalmadı.Ne olur bana bir yol gösterin.

 78. Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez.İbareli raporu babamın ikamet ettiği ilden mi yoksa görev yaptığım ilden mi almalıyız.

  • İstediğiniz ilden alabilirsiniz ancak atamanız babanızın ikamet ettiği ile çıkar. Ancak raporu da babanızın ikamet ettiği ilden almanızı öneririz. MEB bu konuda değişikliğe giderse mağdur olmayın.

 79. Mrb öğretmenim beden eğitimi ayağımda platin var Zonguldak da görev yapıyorum yağışlar etkiliyor ayagimi tayin isteyebilir miyim

 80. Mrh anneme bakmakla yükümlüyum annemin. Saglik durumundan ikametgahının bulunduğu izmire nakil olacam adanadan annem icin harcirah alabilirmiyim. Tsk

 81. Tekbaşına hayatını idame edemez ibaresi var kalp hastası annem.. sağlık kurulu raporudur fakat tek doktor onaylamış.. kabul olurmu acaba

   • Hocam benim babam kanser hastası Antalya’da tedavi görüyor.Babam aynı zamanda çalışıyor gözüküyor sigortalı(kaddrolu işçi) tayin istemek için emekli mi olması gerekir?Birde hocam sağlık durumundan tayin yapınca Allah göstermesin babam vefat etse doğu görevini tamamlamam mı gerekecek?

    • Babanıza alacağınız raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazacak. Babanız hem çalışıp hem bu raporu alabilecek mi? Diyelim aldı, sizde sağlık özründen Antalya’ya gittiniz. Babanız vefat ederse ve sizin çalıştığınız zorunlu hizmet olmayan bir okulsa, sizde zorunlu hizmetinizi yapmadıysanız rotasyona uğrarsınız. Tercih yaparken Antalya’da zorunlu hizmet olan okulları yazın.

     • Teşekkür ederim hocam rapor almak için kesin emekli mi olması gerekir bilginiz var mı?

 82. Sayın editör kronik huzursuz bağırsak sendromu hastalığım var. Bursa merkezde calışıyorum. Lakin hastaliğımin hic bir yerde tedavisi yok. Ben rapor çıkarmaya çalişsam vbu saglik raporuyla istediğim ile tayin isteyebilir miyim? İsteyebilirsem raporumda nasıl bir ibare yazmali?

   • Rahatsızlığınızın hiçbir yerde tedavisi olmadığını söylüyorsunuz. Raporda yazacak ibareler zaten yazımızda ayrıntılı olarak yazıyor. Önemli olan sizin bu rahatsızlığınızın tedavisi için uygun bir yerin bulunması.

 83. Hocam babam kanser hastası ve sağlık özrüne basvurabilmek için rapor çıkarttık. Raporda sadece “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez”ibaresi var. Ancak şu ibare yok öğretmenin mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin( kendi,anne, baba, eş, çocuk.,kardeş) sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini”
  İstanbul’da yaşıyorum şu an. Rapor isteyebilmem için iki ibare de şart mı? Yoksa başkasının güç ve yardımı olmaksızın … İbaresi yeterli midir? Teşekkürler

  • Merhaba geçmiş olsun. Sizin aldığınız rapor yeterli. Sorun yok, o rapora göre babanızın yaşadığı şehre tayin istersiniz.

   • Teşekkür ederim. MEB personelde yeni sağlık raporuyla ilgili verilen bilgide ikisi de isteniyor gibi anladım da. Cevap verdiğiniz için teşekkürler.

 84. Lütfen bilgisi olan bir arkadaş acil bilgilendirme yaparsa sevinirim. Öğretmenim. Babam %92 ağır engelli ve başkasının güç kuvveti olmadan hayatını devam ettiremez ibaresi var raporda. Atama dönemi değil ama ben yerdeğiştirme talebi ile dilekçe verdim kurumuma. Tayin islemim olabilir mi. Yoksa ağustosun bekle mi derler. Lakin bekleyecek çok da vakit yok durum kritik

 85. Hocam ben dsi de çalışıyorum , öğretmenler gibi bizimde sağlık özrü tayin hakkımız varmı? Kurumun yönetmeliğinde öyle bir durum yazmıyor. 657 yer değiştirme yönetmeliği geçerli deniliyor. Genel yer değiştirme yönetmeliğinde öğretmenlerinki gibi sağlık özrü tayin hakkı varmı? Teşekkür ederim şimdiden

 86. Hocam öğretmenler dışındaki diğer kurumlarda çalışan memurların da öğretmenler gibi sağlık özrü tayin hakkı varmı

 87. Hocam merhaba . Ben öğretmen değilim bir kamu kuruluşunda mühendis olarak çalışmaktayım. Babamın rahatsızlığından dolayı , başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını idame ettiremez raporu aldı babamın yaşadığı şehre tayin isteyebilir miyim.

  • Merhaba Turan Bey, kusura bakmayın sizin kurumun atama yer değiştirme yönetmeliğini bilmiyoruz. Doğru bilgiyi vermemiz mümkün değil, bu yüzden yanlış yönlendirmeyelim.

 88. Sayın editör,
  Ben geçtiğimiz Ağustos ayında sağlık mazereti ile Gümüşhane’den (babama bakmakla yükümlü olmamama rağmen görev yaptığım yerde tedavisi mümkün değildir şeklindeki atama durumu ile) babamın ikameti olan Yalova’ya tayin oldum. Şimdi sağlık kurulu raporunun yenilenmesi istendi, ben de aynı geçen yıl tayinde kullandığım gibi rapor aldım ve aldığım raporda bakmakla yükümlüdür şeklinde bir ibare yok (geçen yılki raporda da yoktu) şimdi il mem bana bu rapor geçerli olmayabilir diyor, ben de geçen yıl bu raporla tayin geldim o zaman kabul görmüştü şimdi nasıl olmuyor diyorum, kafam karıştı sizce mevcut raporum yeterli olur mu , tşklr

   • Onkoloji hastası olduğu, hastalığının geçmişi ifade ediliyor ve hastanemizde takibi yapılmaktadır şeklinde belirtiliyor

   • Raporda mevcut hastalığının durumundan bahsediyor ve ayrıca adı geçen hastanın hastanemizde takibi yapılmaktadır şeklinde bir ifade var karar kısmında bakmakla yükümlü dur ifadesi yer almıyor ancak geçen yılki raporda da bakmakla yükümlüdür ifadesi yoktu aynı bu yılki raporunda belirtilen ifadeler vardı

  • Hocam il mem sizden neden tekrar rapor yeniletmenizi istedi? Zorunlu hizmet yükümlülüğü olmayan bir okula tayin olduğunuz için mi? Zorunlu hizmetinizi tamamladiniz mi?

 89. Merhabalar annem şizofreni hastası ve tıp 2 diyabet babam sağ ve emekli zorunlu hizmet yükümlüsüyüm bulunduğum ilçede bu bölümleri bulunduran hastane sağlık özründen yararlanabilir miyim?

 90. Merhabalar annem şizofreni hastasi aynı zamanda tip2 diyabet çalıştığım ilçede bu rahatsızlıklar için bölüm yok kronik ruhsal rahatsızlıklar için de bu rapor alınabiliyor mu? Babamın sağ olması durumu etkiler mi

  • Merhaba geçmiş olsun. Rahatsızlıklar için rapor alabilirseniz tayin isteyebilirsiniz. Babanızın sağ olması durumu etkilemez.

 91. Merhaba kronik bir rahatsızlığım var görev yaptığım ilçedeki hastanede rahatsızlığım ile ilgili doktor yok.aynı il’e ait komsu ilçede ve merkezde doktor var.peki ilde ve komşu ilçede doktor olduğu icin rapor almam durumunda öncelik olarak il merkezine yada doktor olan ilçeyemi cıkar.yada tedavimin başladığı (farklı il) devam ettiği yere istediğim taktirde tayinim cıkarmı?

  • Merhaba raporu aldığınız ile tayin isteyebilirsiniz ancak bulunduğunuz ilde tedavinizin mümkün olmadığını da belgelendirmeniz gerekir.

 92. Hocam heyete girdik ve olumsuz sonuc aldik.baska bir hastaneye basvurmak istiyorum.oncesinde verilen karari iptal ettirmem gerekir mi

 93. Iyi aksamlar hocam.babam agir kalp hastasi.4 yildir heyet raporu aliyorum.bugun heyete girdigimizde heyet hayatini devam ettirebilir kararialdi.baska bir hastaneye basvurabilir miyim? Yoksa oncelikle bu raporu iptal mi ettirmeliyim

 94. Hocam MEB in istediği ibareyi heyet raporunda yazdırdık. Ancak ibarede sadece güç kelimesi eksik sıkıntı olur mu?

  • İstenilen ibarede “güç” yazması gerekiyor. Onay verecek ilçe/il milli eğitim yetkilisi reddedebilir. Bu riski almayın, raporunuzu bu şekilde yeniletmeye çalışın.

 95. Hocam merhaba annemin rahatsızlığı için başkasının yardimi olmaksızın hayatını devam ettiremez ibareli heyet raporu aldık ama ibarede güç kelimesi yok tayin konusunda sıkıntı olur mu?

 96. Merhaba kronik bir rahatsızlığım var görev yaptığım ilçedeki hastanede rahatsızlığım ile ilgili doktor yok.aynı il’e ait komsu ilçede ve merkezde doktor var.peki ilde ve komşu ilçede doktor olduğu icin rapor almam durumunda öncelik olarak il merkezine yada doktor olan ilçeyemi cıkar.yada tedavimin başladığı (farklı il) devam ettiği yere istediğim taktirde tayinim cıkarmı?

 97. Hocam merhabalar.illa gitmek istediğimiz yerden mi sağlık raporu alınmalı.Turkiye’nin herhangi bir yerinden de alsak sıkıntı olur mu?örneğin ben istanbulda görev yapmak istiyorum ama annemin ikameti ankarada?

   • Hocam peki ikamet için belli sure var mi?en az şu kadar süredir ikamet etmesi gerekir gibi?ben ikameti şu an aldırsam ve elimde rapor olsa ağustosta başvuruda bulunabilir miyim?

     • Hocam merhaba.annem adına rapor aldıracağım yalnız babam devlet memuru ve annem babamın üstüne kayıtlı ama ayrı yaşıyorlar bi süredir.baba ile annenin ayrı şehirlerde ikamet etmesi tayini etkiler mi?

     • Merhaba belirttiğiniz durumlar sizin annenize aldıracağınız rapordan dolayı sağlık özrü tayininiz için engel değildir.

 98. Öncelikle teşekkürler. Annemin rahatsızlığı sebebiyle sağlık kurulu raporu alacağım ama annem adres kayıt sistemine göre konya meram ilçesinde. Ama sağlık kurulu raporunu mersinden aldık ve ben aks ye göre Konyaya tayin isteyeceğim burada sıkıntı var mı? İkinci sorum su: annem babamin bagkurundan faydalanıyor ben yine de sağlık özrü isteyebilir miyim

 99. Kizimin ciddi bir rahatsizligi var. Eger soz konusu raporu alabilirsem ilcenin koyunde olan kadromu il merkezine isteme sansim var mi.bu arada ilcede tedavi imkani ne yazikki ben gecici süreliğine ailemin yaninda kaliyorum. Birde saglik ozru icin ozur grubu atamalarini beklemek zorunda miyiz donem icinde dilekce verip yer degistirmek soz konusu olabilir mi? Ozur grubunda yer degisikligi puan üstünlüğüne gore yapilmakta yalniz durumun saglikla ilgili olusundan oturu atamanin yapilmasinda kesinlik var midir yoksa puani ytmeyen bosluk olmamasi halinde faydalanamaz mi

 100. Geçen yıl annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle memleketime sağlık özrü tayini istedim.Ancak bu defa ailevi huzursuzluklar yaşamaya başladı annemin bakıma muhtaçlığı devam ediyor.Annemin ikametini geldiğim ile alırsam tekrar sağlık özrü tayini isteyebilr miyim.

 101. İyi akşamlar, 16 ocakta babama karaciğer nakli yapıldı ve benden alindi, ben ilçede çalışıyorum ama merkezde oturuyorum, şu anda 3+3 6 rapor verildi bana.acaba nasıl merkeze tayin isteyebilirim.tayinimin çıkma ihtimali varmı

  • Merhaba, sağlık raporu alabilirseniz sağlık özründen tayin istersiniz. 3+3 gibi rapor değil. Sağlık kurulu raporu alacaksınız.

 102. hocam merhaba. babam kanser hastası. Aydın’da tedavisini görüyor. Aydından “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” raporunu aldık. Fakat tedavisi Batmanda da mevcut. bu durumda milli eğitim bize sıkıntı çıkarır mı? tedavisini batmanda görsün diye. yapmamız gereken başka bir şey daha var mı . şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, geçmiş olsun. Mevcut yönetmelik ve kılavuz kapsamında sıkıntı çıkaramazlar. Aydın’dan o raporu aldıysanız Aydın’a tayin isteyebilirsiniz.

 103. Merhaba hocam;
  Annem rahatsız ve 2015 yılında kız kardeşim anneme rapor çıkararak annemin ikamet ettiği yere tayin istedi. Ancak 2017 yılında kardesim evlendi ve eşinin olduğu şehire tayin isteyerek gitti şimdi ben anneme rapor çıkararak annemin olduğu yere tayin isteyebilir miyim?

   • Ama hocam kardeşimin üzerine kayıtlı değil ki evlenip başka ile gitti annem şuan yalnız bebe bakıma muhtaç kimse yok yanında

    • Hocam kardeşim üç yıl önce kullandı ve şuan evli annem hastalığı nedeniyle farklı bir şehire taşındı ve ben şuan o taşındığı şehire gitmek için anneme gerekli ibareyi yazdirarak sağlık raporu çıkardım bu ağustos ayında tayin isteyebilir miyim. Annem kardeşimin üzerinde kayıtlı değil ve sağlık yardımından yararlanmior

 104. merhabalar, manisa da yaşamaktayım eşimin psikolojik rahatsızlıkları var eşimin kardeşleri bergama da yaşanaktadır. Şimdi manisa da tedavi imkanı olduğu halde eşime rapor alsam kabul edilirmi?
  Bir de anne baba için heyet raporu gerekiyor değilmi?

  • Merhaba, eşiniz için rapor alabilirseniz kabul edilir. Eşinizin durumundan dolayı sağlık özrü isteyecekseniz anne ve babanıza rapora gerek yok. Ama anne ya da babanızdan birisi rahatsızsa ona da rapor alarak tayin isteyebilirsiniz.

 105. merhaba hocam. ben 2018 ağustos saglik özür tayinine basvurmak istiyorum. babam rahatsiz.ve saglik kurulu raporunda bahsetiginiz ibare bulunmaktadir.fakat babam annem ve erkek kardesim ayni şehirde. bu durumda benim gitmemde bir sıkïnti olur mu? evliyim ve esim yurtdışında.

 106. Hocam iyi akşamlar annem için yüzde 90 babam için yüzde 49 rapor aldık ama başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibaresi yok ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler

  • İyi akşamlar. Hocam sizin hem anneye hem babaya rapor almanıza gerek yok. Sadece birisi için yeterli. Ancak belirttiğiniz ibare yoksa tayin başvurunuz kabul edilmez.

 107. Sağlık ozru için zaman varmı yoksa her an isteyebilirmiyiz yani illa Özür grubu tayini zamanini mi beklemeliyim

 108. Merhabalar, sözleşmeli olarak atanan bir öğretmen adaylığı kalktıktan sonra sağlık özrü durumundan tayin isteyebilir mi? Sağlık sorunu atanan kişinin babasında mevcut.

 109. ANNEMİN ORTOPEDİK RAHATSIZLIKLARI VAR 73 YAŞINDA VE KURUL RAPORU ALMAK İÇİN MÜRACAAT ETTİĞİMİZDE % 45-50 CİVARI BİR SONUÇ ÇIKACAĞINI ZANNEDİYORUM. BEN TEMMUZ – AĞUSTOS GİBİ YAPILAN ÖZÜR GRUBU ATAMALARINA BAŞVURMAYI İSTİYORUM. BEN DÜZELMEYEN VE GÜN GEÇTİKÇE DAHA KÖTÜYE GİDEN BİR ORTOPEDİK RAHATSIZLIK OLDUĞUNDAN ONUN EV HAYATINA YARDIM EDECEĞİM BİRİNCİL BAKIMINA YARDIMCI OLACAĞIM.
  ANCAK SORUM ŞU:
  BU RAPORU ALDIKTAN SONRA ANNEMİN MAHKEME KARARIYLA VASİSİ OLMAK ZORUNLULUĞUM MU VAR?

 110. hocam biz izmirin ilcesine gecen
  sene guneydogudan geldik ve kızım astım oldu. ilçemizde alerji bölümü yok kızım burda tedavi olamiyor. sağlık kurulu raporuna basvurduk daha çıkmadı. alerji bölümü olan merkezde tedavisi uygundur yazacam dedi doktor ama bu benim isime yaramaz heralde çünkü biz güneydoğuya geri dönmek istiykruz. bu verdiği raporla beni geri gonderirler mi. lütfen acil cevaplarsaniz sevinirim.

  • Size verecekleri sağlık raporu ile tayin isteyebilirsiniz. Güneydoğuda alerji bölümü olan merkez varsa oraya tayin isteyebilirsiniz. Ancak raporda yazacak ibare için lütfen yazı içindeki kısma dikkat ediniz.

 111. Sayın Editör 2016 yılı İl dışı isteğe bağlı ataması ile tayinim Bursa’ya çıktı.Bursa’da 1 yıl kaldım bu arada yaz annemin yaşlılığa bağlı hastalıkları vardı.Yazın da ameliyatları ile birlikte bakıma muhtaç hale geldi.Annemi Bursa ya götümek için çok dil döktüm ama kabul ettiremedim. Çare olarak ben Bamemleketime annemin sağlık özrü bağlı olarak tayin istedim.Hatta anneme daha iyi bakanilmek için evimi de hastaneye yakın bir yerde kiraladım.Ancak annem bir süre sonra benimle kalmak istemedi.Ve kardeşlerimin yanına gitmek istedi.Böyle olunca zaten Memlekete geri dönmeye gönüllü olmayan eş ve çocuklarımın dolayısıyla benim psikolojim bozuldu.Aile huzurum kalmadı.Ne yapacağımı bilmiyorum. Bursa’ya dönebilme imkanımız nasıl olur.

  • Merhaba siz 2017 yılında memleketinize sağlık özrü tayini ile atandınız değil mi? Eğer böyleyse tekrar il dışı ile gitmek için aynı ilde yani memleketinizde 3 yıl çalışma sürenizi doldurmanız lazım. Bunun dışında özür grubundan tayin istemeniz için MEB nezdinde gerekçeli bir mazeretiniz gözükmüyor.

 112. Merhaba,
  Ben de babam adına rapor alacağım.Doktor başkasının yardımı olmadan hayatını sürdüremez dedi. Rapor için heyete koymaya gerek var mı yoksa kendi doktoru ile birlikte 3 imzalı saağlık kurulu raporu yeterli olur mu. Ayrıca baba için vasi tayini gerekli mi? Şimdiden teşekkürler.

 113. Babam kanser hastası Ankara da hayati tehlikesi var ona bakacak kimse olmadığından suan ben istanbuldan başvuru yapsam hemen onun olduğu ile taynim çıkarmı yoksa sağlık özrü yer değiştirmesi için dönem sonunumu beklermiyim? Ayrıca diyelimki Ankara’ya taynim çıktı yakın bir yerde çalışabilirmiyim çünkü Ankara’da boş norm pek olmuyor.

  • Hemen tayininiz çıkmaz. Ağustos ayında sağlık özrü başvurusu yaparsınız. Sağlık özründe tayininiz kesin çıkar diye bir durum da yok. Norm varsa tercih yaparsınız puanınız yeterse tercihlerinize atanırsınız yoksa atanamazsınız.

 114. Babam kanser hastası bakıma muhtaç olduğundan yer değişikliği istesem hemen o ile geçermiyim yoksa sene sonu sağlık özrü yer değiştirmesini beklermiyim? Geçsem bile o ilde açık yoksa ne görev verirler? Birde rapor aldan kaç ay alabilirim aldığımda maaşım kesilirmi?

 115. Başvuru yapıldığında atama hemen gerçekleşiyormu yoksa sene sonunu beklememiz gerekiyormu

 116. Engelli çocuğum var bulunduğum ilçede tedavisi mümkün değil ama sözleşmeli öğretmenim tayin hakkından yararlanabilir miyim?

 117. Merhaba hocam alınacak olan heyet raporunu istediğimiz herhangi bir ilden alabilir miyiz.Bazı il mem atama bolumunfekiler atama istediğiniz ilden almanız gerekiyor diyorlar. Ayrıca yine bazı il mem’dekiler sadece tam teşekkülü kamu hastanesinden raporun alınması gerekiyor diyor. Özel hastane geçerli değil mi ağustos özür gurubunda bakanlık yine klavuzda özel ve resmi hastaneler diye ekleme yapar mı teşekkürler

 118. Merhaba hocam. Şırnakta görev yapmaktayım eşimin psikolojik sorunları var eşimin ailesi Şanlıurfa’da yaşıyor atamam Şanlıurfa iline yapılır mı

 119. Sayın Editör 2016 yılı İl dışı isteğe bağlı ataması ile tayinim Bursa’ya çıktı.Bursa’da 1 yıl kaldım bu arada yaz annemin yaşlılığa bağlı hastalıkları vardı.Yazın da ameliyatları ile birlikte bakıma muhtaç hale geldi.Annemi Bursa ya götümek için çok dil döktüm ama kabul ettiremedim. Çare olarak ben Bamemleketime annemin sağlık özrü bağlı olarak tayin istedim.Hatta anneme daha iyi bakanilmek için evimi de hastaneye yakın bir yerde kiraladım.Ancak annem bir süre sonra benimle kalmak istemedi.Ve kardeşlerimin yanına gitmek istedi.Böyle olunca zaten Memlekete ger dönmeye gönüllü olmayan eş ve çocuklarımın dolayısıyla benim psikolajim bozuldu.Aile huzurum kalmadı.Ne yapacağımı bilmiyorum. Bursa’ya dönebilme imkanımız nasıl olur.Özelden bilgi verirseniz sevinirim.

 120. Merhaba hocam.5 yaşında otizmli oğlum var %40 engelli yazıyor raporunda.eşim ve ben ailemizden farklı ilde çalışıyoruz ailemizin desteğine ihtiyaç duyuyoruz otizmde sosyal iletişim problemi olduğu için ailemizle vakit geçirmesi gerekiyor.Buna göre raporda nasıl bir ibare yazması gerekir ve bu ibareler belli kalıplar halinde mi olmalı ya da esnek mi acaba

  • Merhaba, geçmiş olsun. Alacağınız raporda çocuğunuzun sizin görev yaptığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığını ve sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini belirtilmesi lazım. Bu iki husus önemli.

 121. Hocam merhaba;
  Bitlis ilinde görev yapıyorum annem kronik böbrek yetmezliğinden rahatsız. Başkasının güç ve yardımı olmaksızın tedavisini yaptıramaz ibareli rapor aldik. Raporu tayin isteyeceğim osmaniye ilinden mi almamız gerekiyordu biz başka bir ilden aldık ayrıca bu ibare yeterli mi teşekkürler

  • Merhaba, rapordaki ibare yanlış. Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez yazmalı. Raporu istediğiniz ilden alabilirsiniz.

 122. merhabalar. benim sorum şu: ben şanlıurfa kyk da memurum nişanlımda batmanın beşiri ilçesinde sınıf öğretmenliği yapıyor. onu urfaya eş durumu ile çekersem merkez okula düşer mi veya ben tayinimi batmana istersem eşimi daha sonra batman merkeze çekebiliyor muyum? teşekkür ederim şimdiden .

  • Merhaba, öncelikle eşiniz eş durumundan merkez okula gelme garantisi yok. Tercih dönemimde boş okullar açılır eşinizin hizmet puanı yeterliyse istediği okula gidebilir ama hizmet puanı önemli. Ayrıca siz Batman’a giderseniz eşiniz ilçeden il merkezine eş durumu ister.

 123. Merhaba sayın editör.
  Annem rahatsız ve ocak ayinda il dışı tayin isteyeceğim raporda “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın tedavisini yaptıramaz ibareli rapor aldik” bu ibare yeterli mi teşekkürler.

  • Merhaba, Ocak ayı geçti. Siz gelecek Ocak ayında mı tayin isteyeceksiniz? Daha 1 sene var. Aldığınız rapor son 6 aylık olması gerekiyor o yüzden seneye tekrar almanız lazım. Kasım-Aralık gibi tekrar almanız gerekecek. Raporda “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” yazması gerekli.

 124. Merhaba ben gaziantepte kanser tedavisi görüyorum evime çok uzak ve merkez dışında bir okulda dogu hizmetimi yaparak çalışıyorum.hijyenik olmayan ve otobüs gitmeyen bir yer il içi tayin zamanında bir şansım olabilir mi?olursa nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • Merhaba, geçmiş olsun. Çalıştığınız okulun/yerin sizin sağlığınızı tehlikeye düşüreceğini belirten bir rapor alacaksınız. Raporda orada görev yapmanızın uygun olmadığı ve hayati tehlikeye neden olacağı belirtilecek. Sonra özür grubu döneminde sağlık özrü başvurusu yapabilirsiniz.

 125. Merhabalar. Yazınız bir çok kişiye yardımcı oluyor teşekkür ederiz. Benim sorum şu Annem için sağlık kurulu raporu alacağım illa yaşadığı yerdeki hastaneden mi olması gerekiyor. Doktoru başka yerde ise olmuyor mu teşekkürler

 126. KOCAM ŞUAN İŞSİZ ELİMİZDE KAYINVALİDEME AİT % 80 ÖZÜRLÜ RAPORU VAR. BU RAPORA GÖRE ŞİMDİ ÖZÜR GRUBU TAYİNİ İSTEYEMEZMİYİM ?

 127. BEN ÖĞRETMENİN BEYİM ŞU AN ÇALIŞMIYOR. EŞİMİN ANNESİ YANİ KAYINVALİDEM KANSER % 80 ENGELLİ RAPORU VAR.BİZ İSTANBUL DAN KAYINVALİDEMİN İKAMETGAHI OLAN ÇANKIRI YA ÖZÜR GRUBUNDAN TAYİN İSTEYEBİLİR MİYİZ.?
  EŞİM ŞUAN TEDAVİ OLUYOR.ENGELLİ RAPORU OLSA ÖZÜR GRUBUNDAN TAYİN İSTEYEBİLİR MİYİM.?
  TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Kayınvalideniz için rapor alacaksınız, alacağınız raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazacak. Bu raporla birlikte Ağustos ayında hem eşiniz hem de siz tayin isteyebilirsiniz.

 128. Batmanda öğretmenin.Annem izmirde yalnız ve rahatsiz.Ben ızmırden özel ya da devlet hastanesinden bir rapor alıp tayin istersem IIzmire tayinim çıktığında her yıl bu hastalığı belgelemem gerekecek mi?

  • Zorunlu hizmetiniz bitmişse her sene belgelemenize gerek yok. Ancak zorunlu hizmetiniz bitmediyse ve İzmir’de zorunlu hizmet olmayan okula giderseniz belgelendirmeniz lazım.

 129. Sayin editor kardesimin agir engelli raporu var. Agustos ve ocakta yer olmadigi icin atamam yapilamiyor atama tarihi disinda dilekce ile atamamin yapilmasini iateyebilir miyim?

   • Merhaba,
    Benim annemin sağlık özrü ile İzmir’e tayinim çıkt. Her yıl raporu yeniletmemiz gerekiyor fakat geçen yıl tayinimin çıktığı raporda yazan ”hasatlığı bulunduğu yerde tedavisi mümkün değildirdir” ibaresinin artık raporda olmaması gerektiğini söylediler. Yenileteceğim raporda ne yazması gerekiyor? Kafam karıştı bu konuda eski raporu da yedeklemeli miyim. Riske atmak istemiyorum. Teşekkürler…

    • Merhaba hocam, sağlık özrü tayininiz çıktı. Bundan sonra sağlık raporunu bir yerlere ibraz etmenize gerek yok. İzmir’de atamanızın çıktığı okul zorunlu hizmet değil mi? Sizde zorunlu hizmet yapmadınız mı? Eğer durumunuz bu şekilde ise her yıl sağlık raporu ile durumunuzu belirtmeniz lazım ki zorunlu hizmet yer değiştirmesine maruz kalmayın. Durumunuzu tam anlatırsanız yardımcı oluruz.

 130. Sayın editör ben hamileyim ve riskli bir süreç geçiriyorum çalıştığım yer kötü koşullarda ve yanımda refakatçi gerekiyor ayrıca yolculuk yapmam yasak bu uüzden doktor sağlık raporu yazıp yer değiştirme talebi isteriz dedi ama her dönem oluyormuş sanırım illaha ağustos ocak şartı yok dimi ve böyle bir rapordaki silsile nasıö işliyor?

  • Merhaba, sağlık özründe süre aranmıyor ancak bu şekilde başvuran tüm öğretmen arkadaşlar için Ocak-Ağustos atamasına başvurun dendi. Bu yüzden size de aynısı söylenecektir.

   • Ağustosu nasıl bekleyenilirim ki düşük riskim şuan var ve yolculuk yapmam yasak kaymakam olur vermez mi? İl içi olacak üstelik

 131. Sayın editör, kayınbabam kanser hastası. Sağlık raporu alıp tayine başvuracağız fakat iki sorun var. 1.si sağlık özrü atama dönemine tabi değildir diyor fakat yine de galiba Şubat ve Ağustos’ta sadece yapılıyor. Bir de eşimle aynı anda isteyebiliyor muyuz. Lütfen aydınlatır mısınız

  • Merhaba, sağlık özrü ataması için MEB Ocak ve Ağustos ayını işaret ediyor. Atama dönemini beklemeniz lazım. Sağlık özrü isterken eşler birlikte isterler. Eşinizle aynı anda isteyeceksiniz.

 132. 13 A ya gore isteyecwm tayin sonra ikametgahini geri alsak sikinti olurmu annemin raporu suerkli agir engelli 78 oran sgk danda uzerimde

 133. Memurum anemin 78 agir ve surekli engwli var ikametgahi suan bulundugum sehirde bursaya tayin istemem icon ikamatgahi ordami olmasi gerekiyor 13 A ya gore

 134. Anemin agir engelli ve surekli èngelli raporu var tayin isteyecegim yerdemi olmasi gerekiyor ikametgahinin cunku yanimda suan

 135. Benim annem agir engelli ve surekli engelli raporu var ama ikametgahi benim oldugum ilde ben bursaya tain isteyecem annemin ikametgahinin yanimda olmasi bursada olmasi sikinti yaratirmi ikametgahi bursada mi olmasi gerekiyor tsk

 136. Merhaba Sayın Editör, “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” raporu alınan bir kişi ikametgahında yanlız mı görünmek zorunda? O ikametgahda başkasıda oturuyorsa sıkıntı çıkar mı? (Akrabalık ilişkisi olmayan kişiler ile oturuyorsa)

 137. Merhaba editör ben Vanın Saray ilçesinde bir köyde öğretmenim 7 yıldır skolyoz tedavisi alıyorum düzenli bulunduğum yerde hastane yok alabileceğim tek yer van ili sağlık raporu aldım fakat bu ibareyi yazmadılar raporu başka yerden alsam olmuyor mu

 138. Merhaba editör; Ben Batman ilinde bir ilçenin köyünde görev yapıyorum annem diyaliz hastası ve Gaziantep ilinde ikamet ediyor. Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibareli heyet raporunu kendi bulunduğum ilden mi yoksa gaziantepten mi veya türkiye’de herhangi bir hastaneden mi almalıyım? Tayin isteyeceğim gaziantep ilinden almam zorunlu mu? Ayrıca ağustos özür atamalarından bir kaç hafta önce mi başvurmam gerekli yoksa başvurular başladığı zaman mı? Annemin illaki yanımda tedavi olmasi zorunlu mu?

  • Merhaba, raporu herhangi bir devlet ya da özel hastaneden alabilirsiniz. İl şartı yok. Annenizin yanınızda bulunma zorunluluğu yok zaten siz onun yanına tayin isteyeceksiniz. Ayrıca raporu tayinden birkaç hafta önce almaya çalışırsanız yetişmez. Rapor için son 6 ay ibaresi var. Mayıs Haziran gibi almanız yeterli.

   • Peki hocam ben raporu aldığımda ağustos özür gurubu başladığında mi başvuracağım yok başvurulardan bir kaç hafta önce mi başvuracağım. Bakanlığa falan gidiyor mu rapor gec kalmamak adına sordum

 139. Annem için devlet hastanesinden gerekli ibareyi yazan rapor aldik ve il içisağlık ozrunden tayin istedik. İl Milli Eğitim müdürlüğü atama döneminde değerlendirilecek diye cevap yazdı.bu atama döneminde tayin çıkmadı tekrar dilekçe verip ile ici tayin isteyebilirmiyim.

 140. Anneme Sağlık özrü atamasi icin gerekli ibareyi yazan rapor aldık.il ici tayin istedik.il milli eğitim müdürlüğü atama döneminde değerlendirilecek diye cevap yazdı. Bu atama donemin de tayin çıkmadı.hocam ne önerirsiniz. Tekrar ile başvuru yapabilirmiyiz.

 141. Sağlık özrü atamasında bu dönem atamam yapılmadı.fakat sağlık özrü atamasında atama dönemi olmadan da yapılabilir gibi bir ibare varmı yoksa yeni bir rapor ile agustos donemi atamasıni mi bekleyeceğiz.

 142. Babam kanser hastası tedavi sürecine başlayacağız sağlık raporum yarın çıkacak yani özür grubu atamasının başvurusunu kaçırdım.sağlık özrüne her zaman başvurulabilir diye bi ifade var ama okuduğum yorumlarda bu şekilde kimsenin kabul edilmemiş ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz

  • Aldığınız raporun 6 ay geçerlilik süresi var. Bu atamada başvuru yapamadınız, Ağustos atamasına kalacak. Bu seferde rapor süresi geçmiş olacak. Tekrar raporunuzu yenilemeniz gerekecek.

 143. Merhabalar ocakta sağlık özründen tayini çıkan bir öğretmen eş durumundan ağustosta aynı ilde farklı bir ilçeye yada okula tayin isteyebilirmi bunun için belli bir süre çalışma şartı varmı ?

 144. Sağlık özrü başvurusu kabul edildi de ilk defa başvuru yaptığım için merak ediyorum : kesin istediğim okul ya da ilçeye atanabilir miyim

 145. Sn editör ben ilçede görev yapıyorum sağlık kurulundan durum bildirir raporu aldim raporda tam teşekküllü ve puva ünitesi bulunan bi hastanede tedavi görmesi gerekmektedir yazıyo il dışı tayin istiyebilirmiyim

 146. Benim de anneme Alzheimer başlangıcı tanısı konuldu henüz kendine bakabiliyor doktorlar böyle bir durumda yine de o raporu verirler mi acaba ya da bu hastalıkta hastayı alıştığı çevreden ayırmayın dedikleri için benim bulunduğum yerde yaşaması sağlığını tehlikeye düşürür diye rapor alabilir miyim sizce

 147. Arkadaşlar Doğuda 5 senelik kadrolu sınıf öğretmeniyim . Babamın kronik böbrek yetmezliği 4 . Düzey hastalığı var . Heyet raporu için dilekçe verirken bakıma muhtaç ibaresi istiyoruz diye dilekçe verdik ama malesef çıkan rapor kararında olumlu ya da olumsuz hiç bir şey yazmamışlar . Rapor bildirim raporu adı altında karar kısmına 4. İleri düzey kronik böbrek yetmezliği yazmışlar . O doktorlar bunun vicadanını nasıl taşıyacak bilmiyorum . Bu kul hakkından başka hiç bir şey değil annem babam yaşlı insanlar (78) ve Benden başka bakacak kimseleri yok . Bu raporu Meb kabul eder mi ya da şu süreçten sonra napmam lazım bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse gerçekten mutlu olacağım . Şimdiden allah razı olsun

 148. Sn editör ünversiteden cocugum icin alerji bolumunde tedavisi uygundur durum raporu aldım.bulundugum bulundugum ilde bu bolum olmadigina dair üst uazı aldim bashekimden yeterlimi

 149. eşimin epilepsi rahatsızlığı var. Yaşadığımız şehirde hiçbir yakınımız yok.İki tane küçük yaşta çocuğumuz var. bu durumda eşime milli eğitimin istemiş olduğu raporu alabilirmiyiz.

 150. Raporumda hastanın bakımı için başkasının güç ve yardımına ihtiyaç vardır yazıyor. Kabul edilir mi?

 151. Sayin editor yorumlariniza bakiyorum da biz saglij raporu aliyoruz babam icin yalniz sizin dediginiz ibareyi doktora yazdirtmak istedik. Doktor ile kavga ettik. Hatta oyle bir ibare yazmam icin babanizin alzheimer ya da yatalak olmasi lazim dedi.Doktor sizce hakli degil mi ? Torpil olsa o ayri.

 152. Ben annem için durum bildirir saglik kurulu raporu aldim. Beyin cerrahi raporunda bir ibare yazmis mekanik destek olmadan yuruyemiyor diye belirtmis sizce bu ne anlamda ? Annemin tek basina yuruyemiyor birisine surekli ihtiyaci var cunku biz aciklamamizda doktora bunu dedik. Görüşünüz nedir ?

 153. Benim raporumda tek başına hayatını idame ettirmesi mümkün olmayıp yanında refakatli bakıma ihtiyacı vardır yaziyor gecerli olur mu acaba lutfen acil yardım

 154. Benim raporumda hasta nin yoğun bakım şartları olmayan yerde ikamet etmesi,myastenik kriz geçirmesi halinde hayatı tehlike doğurabilir.hastaligi öğretmen lık yapmasina engel değildir ibaresi var.yeterli ve uygunmudur

 155. Arkadaşlar merhaba. Vasiliği almış olduğum kardeşimin raporunun geçerlilik süresi yok. SÜRESİZ bir rapor yanı. Yüzde 99 ağır özürlü. Biz raporu 2012 yılında aldık ve her türlü işlemde kullanıyoruz. Sizce bu rapor tayin istemem için yeterli mi? Yoksa yeni mi çıkarmam lazım?

  • Aldığınız rapor ile bu istenilen rapor farklıdır. Burada alacağınız raporda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazması lazım. Ayrıca son 6 aylık sürede rapor almanız lazım.

 156. arkadaşlar ben ilçede çalısıyorum. İnşalllah sağlık özrüne başvuracağım. Hastalığımın ilçede tedavisi yok il merkezine 130 km uzaklıkta. Ben il dışı başvurmak istiyorum. İl merkezinde tedavi olmak istemiyorum. Zaten kılavuzda da mevcut göörev yerinin diye ibare var ama İlçe Mem il dışına başvuramazsınız diyor. Kılavuzda nerde yazıyor diyorum. Prosedür öyle diyorlar. Şimdi benim görev yerim il mi ilçe mi.

  • Geçmiş olsun hocam.Bende aynı durumdayım.Ancak benim tedavim il merkezinde de yok.İl sağlık müdürlüğünden il genelinde tadavinin olmadığına dair belge almamız gerekiyor.Atama yönetmeliğinde ibare yok ama il dışı atanmanız için İL OLURU almanız gerekiyor.Onuda il sağlık müdürlüğündeki belgeyle veriyorlar.İlçe milli eğitim Müdürlükleri illere bağlıdır.Dolayısıyla bizde ile bağlıyız…

   • kılavuzda aslında il sağlık müdürğünden belge alınacak diye bir madde yok. Benc Mem memurlarının keyfi uygulamaları,yandık mı yandık bu memurlara kaldıysa işimiz

   • Hocam ben 2012 de sağlık raporu ile yuksekovadan vana tayin oldum.il sağlık mud.herhangi bir belgede almadım şimdi almamiz gerekiyor mu anlamadım değişmiş mı yani

 157. Merhabalar.Eşimden ayrıldım ve Zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. Eş durumuyla geldiğim bu şehirde ailemle yaşıyorum. Annemin rahatsızlığı sebebiyle alacağım rapor aynı kurumda kalmamı sağlayabilir mi?(muhtemel mayıs ayinda istenecek evrak olarak) Sağlıyor ise “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi midir yeterli olan?

 158. Merhaba sayın hocam.Şubat ayında annem için aldığım raporla sağlık özründen yararlanmak istiyorum.Eşim de benimle birlikte eş durumu yapabilirimi?eşimin puanı benden yüksek.Benim çıkmadan onun taini çıkar mı

   • Anladım hocam.Peki eşim gider ben gidemezsem ağustos döneminde eş durumu mu yapıcam yoksa annemin raporu ile tekrar sağlık özrü mü yapıcam???

    • Eşinizin ataması çıkar size çıkmazsa eşinizin eş durumu atamasını iptal ettirebilirsiniz. Sonra tekrar ikiniz Ağustos sağlık özründen başvuru yapabilirsiniz. Ancak eşinizin gidip göreve başlamasını isterseniz siz Ağustos ayında eş özrü istersiniz. Sağlık özrü de isteyebilirsiniz ancak eş durumu istemeniz daha avantajlı olur çünkü size tekrar tercihleriniz gelmezse il/ilçe emrinden yararlanmanızda eş durumu önemli.

 159. Hocam merhabalar.Eşim MS hastası,ben ilçede görev yapıyorum fakat ikametim il merkezinde.. İlçe ile il arası 60 km. İlçe de tedavisi yok. İl merkezine atamam olması için ikametin önemi var mıdır ? Yoksa kurum adresi mi değerlendirilir ?
  Teşekkürler

  • Merhaba geçmiş olsun. Sizin durumunuzda ikametgahınızın önemi yok ancak ilçeden il merkezine atamanız çıkarsa yolluk alamazsınız.

 160. Merhaba sayın hocam.Şubat ayında annem için aldığım raporla sağlık özründen yararlanmak istiyorum.Eşim de benimle birlikte eş durumu yapabilirimi?eşimin puanı benden yüksek.Benim çıkmadan onun taini çıkar mı?

 161. Hocam ben Ordu da görev yapıyorum çocuğum 3 yaşında nefrotik sendrom hastası. Ordu da Çocuk nerfrolojisi bölümü ve doktoru yok. Doktorumuz rapor yazarız dedi ama heyet raporu olmak zorunda galiba. Bu rapor yukaridaki hangi ibare geçmesi lazım? Teşekkür ederim.
  Not : Doktorumuz Çocuk nefroloji bölümünde sürekli izlenim ve düzenli kontrol ibaresi yazdı bu yeterlimi ?

 162. Hocam merhabalar, ben Yozgatta görev yapıyorum. Hematoloji bölümü hastasıyım. Yozgatta bölüm yok. Ankarada 6 yıldır tedavim devam ediyor. Şimdi ben tayin için raporları nerden alacağım. Teşekkür ederim.

  • Merhaba geçmiş olsun. Şifalar dileriz. Yozgat’tan alacaksınız, orada öyle bir bölüm olmadığına dair. Tedavinizin de Ankara’da yapıldığını raporda belirtebilirler.

   • Yozgatta tedavi yoktur raporunu alırım ancak hematoloji bölümünde ankara Üniversitesinde devam ediyor kontroller. Acaba bu saglık raporunu ankara Üniversitesinden alsam olur mu. Hiç bir bilgim yok bu konuda. Tesekkurler hocam

    • Yozgat’tan orada bölüm olmadığına dair belgenizi alınız. Bu yeterlidir. Çünkü son yapılan özür grubunda şu ifade yer almaktadır: “hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı”… Bunu belgelendireceksiniz. Kılavuzda yok ancak alabiliyorsanız Ankara’dan da tedavinizin orada yapıldığına dair bir evrak almanız yararınıza olur.

 163. Yalnız ben annem için durum bildirir raporu aldım. Dediğiniz ibareyi yazmadilar. Ayrica Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporunda sadece annemizin yüzdelik dilimler hastalıkları yazmaktadır. Açıklamalarında ise heyet doktorlari ki muayene olarak 9 heyet olarak 12 doktor girdi.Annemin hastalıklarının yuzdelik dilimlerle hastalık durumunu belirterek onaylamislar. Siz ne düşünüyorsunuz?

 164. Sağlık kurulu bölümünde evrakları teslim edeceğimiz kişi söyledi.o zaman sizin dediğiniz şekilde yapmak doğru olur.çok Teşekkür ediyorum

 165. Merhaba hocam. Merak ettiğim bi konu var. Alacağımız rapora “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresini ilgili doktor mu yoksa kurul mu belirtiyor? Çünkü bu ibareyi yazmak konusunda sıkıntı çıkıyormuş.

   • Ben rapora başvuru için gittim.görevli kişi şu anda çok yoğunuz sen bu hafta bekle hatta öncesinde git ilgili birimlere anlat durumu gerekli testleri yap hazır et sonra gel başvuru yap evrakları ver haftaya bir gün içinde hallederiz dedi. Böyle bişey olabilir mi bilgi verirseniz çok sevinirim.

    • Hangi görevli kişi? Siz rahatsızlığınızdan dolayı doktorunuza gideceksiniz. Doktorunuz sizi yönlendirecek. Oradan birkaç doktora daha gidip onay alacaksınız. Sonra evraklarınızı kurula vereceksiniz.

 166. MErhabalar ben bir şeyi anlamadım acil olarak yardımcı olursanız memnun olurum. Şİmdi ben bekarım annemle yaşıyorum annem eklem romatizması yaşadığımız yerde Romatoloji bölümü yok . Anneme başka bir ilin tıp fakültesinden Sağlık raporu alacam. Merakım ve anlayamadığım şu ben sadece tayin olacağım tıp fakültesinden rapor almam yeterli mi yoksa yaşadığım yerden de burda tedavisi mümkün değildir diye rapor almam gerekli mi? Yardımcı olursanız çok memnun olurum çünkü anlayamadım …

     • Bu yaz Antalya ili Serik ilçesine tayin istedim ve pişman oldum göreve başladığım gün ücretsiz izne ayrildim,annemin devlet hastanesinden aldığı %56 lik raporu var bununla özür durumu tayini isteyebilirmiyim.?

     • Hocam kişinin raporunda yer alan herhangi bir yüzdelik değeri özür grubunda dikkate alınmaz. Önemli olan sağlık raporunda ne yazdığıdır. Eğer annenizin raporunda “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” yazıyorsa tayin istersiniz. MEB bu ibareye bakar.

  • Sayın hocam Yönetmeliğin 13.maddesinde öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisi yoktur raporu istiyor.Bu durumda başka bir yerden aldığın rapor görev yerinle alakası olmadığından geçersiz.Çünkü senin görev yaptığın yerde tedavinin olmaması lazım.Buna dikkat edin.Sadece engelli raporunda başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibareleri rapor alırsan olur.Onu istediğin yerden alabilirsin…

   • Hocam onu sordum da atamaya elimize gelen rapor için biz burdan görüş isteriz dedi burda da o tedavi yok zaten ama aklımda onu da alırım

 167. İyi günler şanlıurfa siverek te görev yapıyorum. Siverek devlet hastanesinden” hastanemizde tedavisi mümkün değildir çocuk nefroloji ya da çocuk üroloji kliniğinde takip ve tedavisi gerekmektedir. Diye bir sağlık kurulu raporu aldım. Şimdi ilde farklı hastanelerde bu klinikler mevcut ilçemiz 95 km uzakta. İl den rapor almam gerekli mi yoksa ilçeden aldığım rapor ile sağlık özrü tayin hakkım var mı? Klavuzda geçen memurun görev yaptığı yer ifadesinden anlaşılan il mi ilçe mi? Yoksa yoruma açık mı

  • Merhabalar, eğer il dışı sağlık özrü isteyecekseniz ve bu bölümden ilde varsa size tayin hakkı vermeyebilirler ve raporu ilden almanız istenir. Ancak yine de şansınızı deneyin. İlçeden alınan kabul edilirse sorun yok.

  • Geçmiş olsun hocam.Benimde durumum aynı.Annemin hastalığının tedavisi bulunduğum ilçede yok.Şu an itibari ile ilde de yok.Ama her an açılabilir.İl sağlık müdürlüğünden ilde yoktur yazısı da aldım.Tabii açılırsa ne olur bilmem.Bu süreçte bir şekilde irtibat kuralım.

   • Hocam anneniz için alacağınız raporda başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez diye kurul raporu gerekiyor. Aldığınız rapor sanırım geçersiz. Yada annenizin sizi vasi olarak ataması gerek. Tedavisi mümkün olmayan hastalık durumlarında sadece kendisi eşi ve çocuğu için geçerli.

 168. Sözleşmeli olarak atandım ancak bugün öğrendiğim kadarıyla doğuştsn gelen hastalığım %40 engellilik raporu gerektriyormuş. Atandığm ilde hastalığıma bakılmıyor. Raporumu sunsam tayin mi slırım sözleşmem mi fesh edilir?

 169. Annemden uyku apnesi var bende kirikkale merkezde kalıyorum annem sivas merkezde rapor aldığım takdirde dağlık özrü atamasina başvurabilir miyim

  • Bende aynı durumdayım hocam.Önemli olan raporun yanında Kırıkkale il sağlık müdürlüğünden hastalığın ili genelinde olmadığına ait bir yazı almanız.Şayet uyku labaratuvarı kırıkkalede varsa raporun işe yaramaz…

 170. Bu arada hiçbir sağlık raporunda ”hastanın tedavisi olan bir yere atanması uygundur”yazısı yazmaz,yazdırılamaz…Sadece tedavisi ve takibi yoktur diyebilirler.Atama olayına karışmazlar

  • Meraba Hocam. Bir sorum olacak. Bakanlığa dilekçeniz ulaştiktan kaç gün sonra şubatta barvurmaniz gerektiği yönünde karar verildi.merak ettiğim bakanlığım karar alma süreci

   • Merhaba hocam.Yazıyı okula teslim ettikten yaklaşık 2 hafta sonra cevap geldi.Yazıyı okula verdim,okul ilçe mem’e ilçe il mem’e il ise bakanlığa sistem üzerinden gönderdi.Şube müdürleri izinde olursa süre daha da uzuyor malesef.

 171. Merhaba.Annem ileri derecede uyku apnesi hastası.Görev yaptığım ilçe devlet hastanesinden ekim ayında heyet raporu aldım.Hastalığın tedavisi ve takibi burada olmadığına dair.İl milli eğitim il sağlık müdürlüğünden görüş yazısı almalı istedi.Hastalığın il genelinde tedavisi olmadığını öğrenmek için.Onuda aldım ve bakanlığa göderdim.Ancak bakanlık Şubat Özür gurubunu beklememi istedi.Bu durumda heyet raporunun günü dolmuyor ama il sağlık müdürlüğünden görüş yazısı almalı mıyım tekrar?İl yazıyı güncellememi istiyor.

   • Çok teşekkür ediyorum. Bekanlık da aynı düşüncede ama atamada görevli memur bu hastalığın tedavisi bu süre içinde belki açılmıştır deyip benden yazıyı güncellememi istedi.5 aralıkta tedavinin bu ilde mümkün olmadığına dair yazıyı tekrar aldım.Ancak hastane baş hekimi labaratuarımız hazır her an tedaviye başlayabiliriz dedi.Aralık sonunda bölüm açılırsa milli eğitimi sorun çıkarır mı?

    • O zaman şöyle yapın, yazıyı ay sonuna doğru yeniletin. Bölüm açılmazsa sorun yok. Bölüm açılırsa önceki evrakı teslim edersiniz.

 172. Merhabalar ben Istanbul’da sinif öğretmeniyim annem 79 yaşında belinde ve diz kapağında platin var. Hiç yuruyemiyor kendi başına çıkamıyor. Annem için sağlık özrü raporu alıp yanına gidip ona bakabilmeyi düşünüyorum.Hangi hastanelerden saglik raporu alabilirim ? Devlet ve özel fark ediyor mu ? Devlet hastanesi ise uygulama araştırma ya da üniversite veya normal devlet hastanesi mi ? Cevabınızı bekliyorum.

  • Merhaba geçmiş olsun, devlet veya özel farketmez sağlık kurulu raporu verebilecek herhangi bir hastaneden rapor alabilirsiniz. Raporda yazan ibarelere lütfen dikkat ediniz.

 173. sayın editör antalya kaş ilçesine eylül ayında il dışından atandım ve 28 eylül de göreve başladım. yedi yaşında ki oğlumun rahatsızlığından dolayı kasım ayında gittiğimiz hastane ”Çocuk alerji merkezinin bulunduğu bir yerde düzenli takip ve tedavisi uygundur.” şeklinde bir kurul raporu verdi.Şubat döneminde özür grubu tayin başvurusu yapabilir miyim? Başvuru aşamasında rapordan başka evrak gerekir mi?

  • Geçmiş olsun. Eylül ayında il dışı atamadan atanmış olmanız sağlık özrü tayini için engel değildir. İsteyebilirsiniz. Sağlık özrü şartlarında gereken raporu aldığınız takdirde özür grubu tayini isteyebilirsiniz.

   • sayın editör sağlık özrü şartlarını taşıyan rapor derken neyi kasıt ettiniz.dediğim gibi aldığımız raporun karar kısmında ”çocuk alerji merkezinin bulunduğu bir yerde düzenli takip ve tedavisi uygundur.karar ittifakla verildi.” yazıyor. bu raporla isteye bilir miyim? başka evrak gerekir mi?

    • Raporunuzda; “Çocuğunuzun görev yaptığınız yerde tedavisinin mümkün olmadığı” veya “Sizin görev yerinizin çocuğunuzun sağlık durumunu tehlikeye düşürdüğü” bu ibarelerden birisinin olması lazım. Aldığınız raporda şu olmuş olsa tamam; ”Öğretmenin görev yaptığı yerde çocuğun tedavisi mümkün değildir bu yüzden çocuk alerji merkezinin bulunduğu bir yerde düzenli takip ve tedavisi uygundur. Karar ittifakla verildi.”

 174. Merhaba ,
  Babam Eskişehirde ilk evre parkinson hastası ve yanlız yaşıyor. Eskişehir’e sağlık özrü tayini isteyeceğim. Sağlık raporunu benim görev yaptığım yer olan Bolu’daki devlet hastanesinden alsak olur mu acaba?

   • Bugün Milli Eğitim Müdürlüğü atama bölümünü aradım illa eğitim araştırma hastanesinden alınacak rapor diyorlar. Devlet hastanesinden alınabileceğine dair herhangi bir yazı mevcutmu acaba?

     • Araştırma hastanesinden alınacağı ibaresi klavuzda yazıyormuş,yanlız yönetmelikte de devlet hastanesinden alınacak ibaresi varmış oyle dedi memur. klavuz öncelikli olur bu sene ki henüz gelmedi isterseniz onu bekleyin dediler.

     • Hocam şu anda yorum yaptınız yazı zaten kılavuzdan alıntılarla oluşturuldu. Kılavuzda nerede yazıyor araştırma hastanesi?

     • Evet haklısınız resmi veya özel sağlık kuruluşu ifadesi var. Teşekkür ederim.

 175. Merhaba anneme ikinci derece meme kanseri teşhisi kondu ve ameliyatı yapıldı bundan sonra tabii ki diğer tedavi süreçleri başlayacak ben ve eşim orduda öğretmeniz annem çorumda acaba bu durum için 2018 sağlık özründe rapor alıp tayin isteğinde bulunabilir miyim?İkinci olarakta ben tayin oldum diyelim eşimi nasıl hemen yanıma alabilirim çünkü özür grubu atamaları aynı yapıldığı için kendisi eş durumu başvurusu yapamayacak.teşekkürler

  • Merhaba, geçmiş olsun. Evet annenize rapor alıp tayin isteğinde bulunabilirsiniz. Eşinizde sizle aynı anda tayin isteyecek. Sağlık özründe eşler aynı anda başvuru yapabilme hakkına sahiptir.

 176. Merhaba annemin hastalığından dolayı sağlık özrü ile tayin isteyeceğim. Rapor aldım yalnız durum bildiren rapor nasıl olmalı? Hastanenin verdiği raporda hastalığının tanısı yazıyor ve günlük hayatını devam ettirebilmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kızına ihtiyacı vardır deyip raporda benim ismim de yazıldı. Tam teşekküllü bir hastanede tedavisini görmeli aksi halde hayati tehlikesi vardır yazıyor raporun devamında da. Şube müdürümüze raporu gösterdim . Senin ismini niye yazdılar dedi ama o da emin değil yanlış mı olmuş acaba? Benim ismimin yazılı olmasında var mı bi sakınca?

  • İsminizin yazıp yazmaması önemli değil. Önemli olan; “başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” bu ibarenin yazması lazım.

 177. Merhaba ben istanbulda görev yapıyorum.ogretmenim.babami 10 yıl önce kardeşimi 1 yıl önce kanserden kaybettim.ailemde sadece annem sağ. Ama istanbulda yaşamıyor. Sağlık durumu da iyi değil bacaklarından ameliyat olmuştu.yurume sıkıntısı var. Onun yaşadığı yerden rapor alsam özür grubundan tayin isteyebilir miyim?

  • Merhaba, öncelikle başınız sağolsun. Annenize de şifalar dileriz. Annenize rapor alabilirsiniz. Ancak size şöyle bir tavsiye de bulunalım. Eğer Anneniz A ilinde yaşıyorsa ve siz B iline gitmek istiyorsanız annenizin ikametgahını B iline alın. Çünkü tayinde annenizin yaşadığı yere tayin isteyeceksiniz.

 178. merhaba eşimin bipolar bozukluğu var ve özel sektörde çalışıyor. Çalıştığı ilde kendisi heyet raporu alırsa ben tayin isteyerek yanına gelebilir miyim? Heyet raporuna hangi ifadeyi yazdırması gerekir? cevap verirseniz sevinirim

 179. İl dışı tayinle haziran ayında İstanbul’a geldim. Buradaki okulda 1 yıl çalışma zorunluluğum var mı? Yani 1 yıl çalıştıktan sonra mı sağlık Özürü yapabilirim. Ve bunun için gerekli olan raporu özel hastaneden alsam oluyor mu?

 180. Ben bu yıl il dışıyla İstanbul’a geldim. Babam çok rahatsız. Doktor zaten raporu veriyor. Ama özel hastaneden alabiliyorum raporu. Özel hastaneden geçerli mi ? Ve 1 yıl okulda çalışma şartı aranıyor mu?

 181. Merhabalar..babam 72 yasinda yalniz yasiyor.annem vefat etti. Babam icin saglik raporu cikarmak istiyoruz..fakat araştırma hastanesi ya da tıp fakültesi hastanesi nin verdiği rapor gecerli tayin icin.diye duyduk..dogru mu? Yanı devlet hastanesinden aldığımız raporla tayin isteyemez miyiz??

  • Merhabalar, hastane olarak araştırma ya da tıp fakültesi hastanesi diye ayrım yok. Devlet ve özel farketmez o raporu veren her hastane olur.

 182. Merhaba hocam.
  Eylül il dışı isteğe bağlı atandım.fakat burda hava kirliliği beni çok olumsuz etkiledi.sagligim tehlikeye girecek. Bununla ilgili rapor alıp ocak tayin isteyebilir miyim

 183. Merhaba hocam . Annem kanser hastası bugün raporumu aldım özel bir hastaneden. Ocak tan önce sağlık özrü yapabiliyor muyum acaba? Öğretmenim bu arada

 184. Hocam merhaba.Eşim MS hastası. Rutin kontrolleri ve tedavileri var.İlçe de görev yapıyorum.Sürekli il merkezine üniversite fakülte hastanesine muayene ve tedaviler e gidiyoruz. Sağlık özründen İlçeden merkeze geçebilir miyim ?

 185. Merhaba.Annem aort damar tikanikligina bağlı olarak,periferik arter damar tikanikligindan baypass ameliyatı olacak. Evet bir süre bakıma ihtiyaci var. Yorumlarınızdan okuduğum kadarıyla hastalığın çeşidi değil, bizim doktora bu ibareyi yazdirabilecek ikna kabiliyetimiz önemlı oyle degilmi. Doktora bu ibaresi yazdırdık diyelim, hastalığın gerçekten bu ibareyi gerektirip gerektirmedigi ozur durumu icin başvurduğumuz kurumlarca araştırılıyor mu? Teşekkürler.

  • Merhaba, evet raporda ilgili ibare şartı var. Araştırma, inceleme vs olmaz. Çünkü doktor hastanın durumuna göre bu raporu yazar.

 186. Merhaba yatılı okulda çalışıyorum fakat belletmenlik yapamıyorum dr raporumda nöbet uygun değildir yazıyor. Bu durumda ben il içinde yatılı olmayan bir okula sağlık özründen tayin isteyebilirmiyim?

  • Merhabalar, bu belirttiğiniz kısımla sağlık özrü tayininiz olmaz. Bulunduğunuz okulda belletmenlik/nöbet yapmazsınız. Ancak buna dayanarak sağlık özrüne dayalı atamanız olmaz.

 187. Merhabalar. Babam afazi hastası yani özetle beynin konuşma bölümünün hasar görmesi. Çok zor konuşuyor. Başka fiziksel bir rahatsızlığı yok. Bu durumda sağlık özrüne başvurabilir miyim ? Yani afazi hastalığı sağlık özrü kapsamına giren bir rahatsızlık mıdır ? Teşekkür ediyorum.

  • Hocam geçmiş olsun. Önemli olan rahatsızlık türü değildir. Önemli kısım alınacak sağlık raporunda yazan ibaredir. Alınacak raporda; Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez. İbaresi yazıyorsa sağlık özrü başvurusu yapabilirsiniz.

 188. Merhaba.Babam için alacağım sağlık raporunu çalıştığım ilden ya da tayin isteyeceğim ilden alma şartı var mı?

   • Babam tip1 diyabet hastası yüzde 40 raporlu ve silvanda. İstenilen ibarenin bulunduğu raporu diyarbakırdan mi yoksa çalıştığım ilden mi almam lazım. İl farketmez deniliyor ama raporu aldıktan sonra reddedilmesini istemeyiz.

    • Resmî veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporlarında… İbareye göre il şartı ya da görev yeri şartı bulunmamaktadır. Bu yüzden farketmez. Ancak biz atama isteyeceğiniz yerden almanızı öneririz.

 189. Merhaba hocam
  Ben uzak bir ilin bir köyünde görev yapmaktayım. Benim kardeşimin %92 raporu var. Raporda babam vasi tayin edilmiş. Ben kendi ilime gelebilmem için vesayeti kendime mi almam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM