DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Öğretmenlerin özür grubu atama yer değiştirme başvuruları başladı. Sağlık özründen atama isteyecek öğretmenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekmekte olup ogretmenlericin.com olarak sağlık özrü başvurularına ayrıntılı olarak değinelim.

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli
06.08.2018
A+
A-

Sağlık özrü atama başvurusunda raporda yer alacak ibare önemli

Özür grubu başvurularında en çok başvuru eş durumu atamasına, sonrasında ise sağlık özrü atamasına yapılmaktadır. Ocak ve Ağustos ayı sağlık özrü başvurusunda iki türlü sağlık özrü atama başvurusu yapılmaktadır. Öğretmenlerin sağlık özrü yer değiştirme başvurularında iki durumda birbirinden farklı olup birbirine karıştırılabilmektedir. Özür grubu atamasında sağlık özrü isteyecek öğretmenlerden istenen belgeler ve diğer hususları açıklayalım.

SAĞLIK MAZERETİNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER

Öğretmenler iki türlü sağlık özrü durumundan başvuru yapabilir, bunu belirtmiştik. ogretmenlericin.com olarak ayrı ayrı bu durumları ele alalım.

Birinci durum:

Hastalığın Tedavisi Mümkün Olmayanlar;

Öğretmenin kendisi hasta ise ya da eşi hasta ise, yine aynı durum (hasta olması) çocukları için geçerli ise öğretmen bu durumdan kaynaklı sağlık özrü başvurusu yapabilir. Bu durum içerisinde sağlık özründen yararlanılması için anne, baba, vasi olunan kardeşin de hasta olması durumunda tayin başvurusu yapılabilir.

Sağlık Özrü Başvuru

a ve b kısmında belirtilen kişilerin hastalığı öğretmenin görev yaptığı yerde tedavi edilemiyorsa ve bu kişilerin sağlık durumu öğretmenin görev yaptığı yerde tehlikeye düşüyorsa sağlık kurulu raporu alınacak ve tedavi olmak istenen yere tayin isteyecek. Bunu örneklendirelim;

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde görev yapan bir öğretmenin hastalığının tedavisi orada mümkün değilse bu öğretmen arkadaşımız resmi ya da özel hastaneden sağlık kurulu raporu alacak. Bu hastalığın tedavisi Manisa’da yapılabiliyorsa ve buraya tayin istemek istiyorsa buraya tayin başvurusunda bulunabilir. Bunun için Manisa’da ya da Bingöl’de sağlık kurulu raporu alacak. Öğretmenin hastalığı için Bingöl’de tedavisi mümkün değildir, burada görev yapmaya devam ederse sağlık durumu tehlikeye düşecektir, bu yüzden tedavisinin mümkün olduğu bir yere (Örnek Manisa) atanması uygundur. Buna benzer bir ibare olması sağlık kurulu raporunda yeterli olacaktır. Bu birinci durumda geçerli husus içerisinde öğretmenin kendisi, eşi, çocuğu ve öğretmenle birlikte yaşayan anne, baba ve vasi kardeş için geçerlidir.

İkinci Durum;

Sağlık Kurulu Raporu İle Yer Değiştirme;

Ağustos 2017

İkinci durum, birinci durumdan farklı. Bu durum sadece anne, baba ve vasi tayin edilen kardeşin hastalığı için geçerlidir. Eğer anne, baba ve vasi tayin edilen kardeş rahatsızsa, rahatsızlığı da ciddi bir boyuttaysa sağlık özrü tayini istenebilir. Bunun için hasta olan kişiye özel hastane ya da devlet hastanesi farketmez bir sağlık kurulu raporu alınması lazım.

“Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” bu ibare raporda şarttır. Alınan raporda bu ibare yoksa öğretmen sağlık özrü başvurusu yapamaz. Rapor çıkartılırken bu ibarenin olması gerekmektedir. Öğretmenler İçin sitesi olarak bunu da örneklendirirsek; Şırnak’ta görev yapan bir öğretmenin Trabzon’da yaşanan annesi rahatsızsa ve Trabzon’da bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporunda belirttiğimiz ibare yazılıysa öğretmen Trabzon’a sağlık özrü başvurusu yapabilir.

İstenen Belgeler

Sağlık özrü başvurusu yapacak öğretmen istenilen yukarıdaki belgeleri temin etmek ve okuluna göndermek zorundadır. Okul ilgili evrakları sisteme yükleyecek ve onay verecek. Sonrada sırasıyla milli eğitim müdürlükleri onaylayacak. Özetlersek;

Sağlık özrü başvurusunda bulunacak öğretmenler;

 • Son altı ay içinde alınmış sağlık kurulu raporu (Raporun geçerlilik süresi kısmında eğer ‘”sürekli” yazıyorsa sağlık raporunda süre şartı aranmaz)
 • Kardeşine vasi tayin edilenlerden mahkeme kararı istenir
 • Aile kayıt örneği
 • Öğretmenlerin sağlık durumu özründen yer değiştirmeleri için ibraz edecekleri sağlık kurulu raporunda:

Hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini belirtilmiş olması gerekiyor. (Birinci durum) Anne, babası ya da yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeşlerinden birisi için “Başkasının güç ve yardımı rokettube olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi bulunan sağlık kurulu raporu (İkinci durum)

Sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL

YORUMLAR
 1. Nuriye dedi ki:

  İyi günler ben sözleşmeli öğretmenim annemin başkasının bakımına ihtiyacı vardır diye raporu var annemin ikamet ettiği ile sağlık özründen yararlanarak başvuru yapabilirmiyim

 2. Ömer dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenim 2.durumdaki gibi annemin raporunda başkasının güç yardımı olmaksızın hayatını sürdüremez ibaresi var tayin başvurusunda bulunabilirmiyim ayrıca benden bulunduğunuz ilde tedavisi mümkün degildir şeklinde ek rapor isterler mi ?

 3. Muberra COŞKUN dedi ki:

  Merhaba,sözleşmeli ogretmenim Batman’da görev almaktayım.Ankara da yaşayan annemin alzaymir hastalığı dolayısıyla üniversite hastanesinden alınan rapor+vasi tayini için alınan yukarıda bahsettiğiniz şekliyle yazan raporlarım var.Bu raporlarla il sağlık müdürlüğüne başvurdum “alzaymir hastalığının takibi nöroloji doktorları tarafından yapılmakta olup tedavisi yoktur”gibi bir ibare yazmışlar.Bunu da atama birimi kabul etmiyor.Tavsiyeniz nedir?

 4. Merve dedi ki:

  Merhaba, 1.5 yaşındaki oğlumun çocuklar için özel gereksinim raporu(çözger) var. Bu rapor ve tedavisi yoktur yazısıyla bakanlığa başvurabilir miyiz? Yoksa ayrıyetten heyet raporu mu almamız gerekir? Çözgeri alırken heyete girdik, 8 doktor imzası var.

 5. Seyma dedi ki:

  Merhaba nisanda göreve başladım erzurumda annem istanbulda ve tek kalamıyor yeni boşandı, sağlık sorunlarından dolayı yanında birisinin olması gerekiyor. Adayken de bu maddeden yararlanabilir miyim?

 6. Şifa dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmen de olsa sağlık özrü tayini isteyen kişi “kendisi” için tayin istiyorsa yine de Ağustos sonunu beklemek zorunda mı??
  İl milli eğitimi aradım ve “dilekçeleriniz elimizde, 26-30 Ağustos arasında arasında toplayıp hepsini birden Ankara’ya göndereceğiz” dediler. Elimizde resmî yazı var bu tarihlerde olacağına dair dediler.

 7. Şerife dedi ki:

  Merhaba benim kızımın özel eğitim raporu var. Görme engeli var. Ram d raporunda da görme üzerine eğitime karar verildi. Bulunduğumuz ilde de görme ile ilgili özel eğitim verecek okul yok. Bunun için görme engelliler okulu olan bir ile tayin istemek istiyorum. Sadece rapor yeterli mi? Ne yapmalıyım?

 8. vysl dedi ki:

  merhaba. annem vanda ikamet etmekte. ve bugün maalesef mide kanseri oldugunu öğrendim… ben ise adıyamanda görev yapiyirum. mazeret tayini için nerden nasıl bir evrak almalıyım..

 9. Size zahmet dedi ki:

  Neden peki ? Lütfen detaylıca bilgi verebilir misiniz?

 10. Sefa dedi ki:

  Eşim meb de ve küçük bir ilçede sözleşmeli öğretmen ve atanalı 1 yıl oldu fakat hala aday öğretmen.45 gün öncede Doğum yaptı down sendromlu bir bebeğimiz oldu .bebeğimiz sürekli takip altında.çalıştığı ilçedeki hastanede bebeğimizi takip edecek hiç bir birim yok. Fakat il merkezinde var. Tayinini il merkezine isteyebiliriz miyiz.tşk

 11. Sözleşmeli dedi ki:

  hastalığının uygun yerde tedavi edilmesi şeklindeki durum bildirir raporu yeterli olur mu yoksa heyet mi olmalı

 12. Bulent yilmaz dedi ki:

  Hocam benim eşim memur değil ve saglik kurulu raporonda takiplerinin romatoloji kliniginde yapilmasi uygundur duzenli takip gerektirir yaziyor. Benim bulundugum il ve ilcede bu poliklinik yok. Bu rapor yeterli mi

 13. cemre dedi ki:

  MERHABA. SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİM ANNEMİN RAPORUNDA BAŞKASININ GÜÇ VE YARDIMI OLMAKSIZIN YAŞAMINI SÜRDÜREMEZ İBARESİ VAR.BEN BU RAPORU KULLANARAK DOĞUDAKİ BİR İLDEN BAŞKA BİR İLE SAĞLIK ÖZRÜ İSTEYEBİLİR MİYİM? SİZ ÖNCEKİ YORUMLARDA EVER İSTEYEBİLİRSİNİZ DEMİŞTİNİZ YENİ YORUMLARDA OLMAZ DİYORSUNUZ.

 14. Salih dedi ki:

  Merhaba raporu aldıktan sonra çalıştığımız yerdeki il milli eğitim müdürlüğüne başvuru da bulunmayacakmıyız

 15. Grs dedi ki:

  Merhaba, bahsi geçen ibare karar kısmında mı olmalı? Açıklama kısmında ya da başka kısmında olması yeterli mi? Bir hastaneyle görüştüm rapor hakkında. Karar kısmına sadece durum bildirir yazdıklarını söylediler. Bahsi geçen ibareyi de açıklama kısmına yazabileceklerini söylediler.

 16. Şifa dedi ki:

  İyi akşamlar
  Aday öğretmenim. Ankara’ya sağlık özründen tayin başvurusunda bulundum. Aldığım raporda -ilimiz devlet hastanesinde takip ve tedavisi mümkün değildir- ibaresi vardı. 18 Haziran’da başvuru yapmıştım. Bu kadar uzun sürmesi normal mi? Tayin çıkmama ihtimali var mı? Teşekkür ederim.

 17. Kübra dedi ki:

  Merhaba bir konuda soru sormak istiyorum babam için durum bildirir raporu ve başkalarının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez raporu aldık ayrıca bulunduğum ilde tedavisi yoktur belgesini de il sağlıktan aldım sorum şu bu tedavisi yoktur belgesi alındıktan sonra o hastaneye ilgili branşta doktor gelmesi bizi ilgilendşrir mi

 18. Size zahmet dedi ki:

  Mrb benim bir sorum olacak raporumda aile desteğine ihtiyacı vardır ailesine yakın yerde görev yapması daha uygundur diye bir ibare var bu durumda ailemin yanına tayin olabiliyor muyum? Cevaplarsaniz sevinirim. (Psikolojik sebepler ile)

 19. Mustafa dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü başvuru tarihi ne zaman olduğu bellimi?

 20. Elcin dedi ki:

  Merhabalar raporun tayin istenecek ilden alinmasi sart mi acaba? Istanbuldan alinip izmir ikamet adresine isteyebiklr miyiz?

 21. Kemal dedi ki:

  Çalıştığım il dışında farklı bir ilden sağlık kurulu raporu alabilir miyim?

 22. Fatma dedi ki:

  Çalıştığım il dışında farklı bir ilden sağlık kurulu raporu alabilir miyim?

 23. Ali dedi ki:

  Merhabalar, görev yaptığım ilden babamın hastalığının görev yaptığım ilde tedavisinin mümkün olmadığına dair üç hekim imzalı sağlık kurulu raporu aldım. Bazı kaynaklarda hastalık için önce tedavi yapılan hastahaneden durum bildirir raporu alıp görev yaptığımız il sağlık müdürlüğünden de tedavisinin mümkün olmadığına dair bir belge almamız gerektiğine dair bir yazı okudum. Bense sadece görev yaptığım ilden tedavisinin mümkün olmadığına sağlık kurulu raporu aldım. Benim başvurum kabul olur mu ? Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

 24. Grs dedi ki:

  Merhaba, babam için doktorundan rapor istedim. O da gerekli ibareyi yazıp kendinden başka üç doktora ve başhekime imzalattı. Ancak doktorlardan biri farklı ikisi aynı branş. Bir de raporun üst kısmındaki başlıkta sağlık kurulu raporu yazıyor. Bu rapor kabul edilir mi?

 25. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Ben Batmanda öğretmenim annem koah hastası ve tek yaşıyor Izmırde benim onun yanına tayinle gidebilmem için ne yapmam gerekli?

 26. Aytaç dedi ki:

  Merhaba. İl dışı yer değiştirme neticesinde Ankara’nın bir ilçesinin köyüne atamam gerçekleşti. Annem diyaliz hastası ve merkez ilçelerden birinde ikamet ediyor. Yeni atandığım köyde ve ilçede herhangi bir diyaliz birimi yok. “Görev yaptığı yerde hastalığının tedavisi yoktur” içerikli bir sağlık kurulu raporu almayı düşünüyorum. Merak ettiğim iki konu var;
  -İl dışı atamayla yeni gelmiş olmam mazerete bağlı tayin istememe engel midir?
  -Bu raporla mazerete bağlı tayin başvurusunda bulunacak olursam, annemin ikamet ettiği ilçeyi mi belirtmek zorundayım, yoksa birden fazla ilçeyi tercih edebilme imkanım var mı?

 27. Grs dedi ki:

  Merhaba, babam şu anda hastahanede yatıyor. Doktorundan MEB’in istediği ifade bulunan rapor istedim. Doktor da raporu yazıp kendinden başka üç hekime imzalattı ve başhekime imza mühür yaptırdı. Ancak, hekimlerden biri farklı, ikisi aynı branş. Bir de raporun üst kısmındaki başlıkta sağlık kurulu raporu yazıyor. Bu rapor kabul olur mu

 28. Meryem dedi ki:

  Merhaba ilcede kadrolu ogretmenim tip 1 diyabetim var . Bulundgm ilcede endokrin doktoru olmadigi icin merkez ilcelere tayin isticem saglik kurulunda ne icin rapor alcgmi sordu durumu izah ettm bilmedgni tam olarak ne raporu alcgmi soylememi istedi. Naisl bir yol izlicem

 29. Burcu dedi ki:

  Merhaba, öncelikle bu hasas konuda bilginin bu denli az erişilebilir olduğu bir dönemde yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler. Sözleşmeli öğretmenliğimin 2. Yılını tamamladım. Maalesef anneme kanser teşhisi kondu. Görev yaptığım ilçede Hematoloji ve onkoloji bölümü yok fakat Gaziantep’te mevcut. Annemin tedavisi yaşadığı şehirde İzmir’de başladı ve şartlar göz önünde bulunduğunda tabi ki de kendi evinde kendi doktoruyla devam etmek istiyor tedavisine. Anneme bakabilecek tek kişi benim. kardeşim özel şirkette çalışıyor izin alması mümkün olmuyor. İzmir ilçe milli eğitime gidip oradaki memurlara sorduğumda Gaziantep’te tedavisi olduğu için tayin isteyemeceğimi belirttiler fakat yukarıda iki olası durumdan bahsedilmiş. Eğer sağlık raporunda “ hayatını tek başına idam ettiremez, tedavisine başladığı yerde devam etmeli “ şeklinde bir ibare geçerse tayin isteyebilir miyim ? Eğer tayin hakkı yoksa refakatçi raporu alabilir miyim ve raporlu olduğum süre Doğu görevinden sayılmaya devam eder mi ? Teşekkürler.

 30. sevda dedi ki:

  iyi günler sözleşmeli öğretmenim. eşim antalya kadrolu memur ve eşimin antalyaya tayini sağlık özrü nedeni ile olmustu. ben ataninca ayri illerde yasamak durumda kaldik ve esim tedavi goruyor. heyet kurulu raporu aldik ve tibbi bakima muhtactir diye rapor sonucu cikti. bu raporu direkt çalistigim ilin milli egitimine mi verecegim. ve esimin yanina gidebilme sansim var mi.

 31. Sinifcininsesi dedi ki:

  Merhaba benm durum bildirir raporum çıktı fakat internette okuduğum kadaryla öğretmenlik yapmaya engel teşkil edilecek bir hastalığı yoktur ibaresi yer almadi raporda bir sorun teşkil eder mi

 32. Recep Şen dedi ki:

  Merhaba, ben babam için, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden Sağlık Kurulu Raporu aldım. Hidrosefali tanısı ile verilen raporda, tek Anabilim dalından(beyin cerrahi Anabilim dalı)üç profesör ve başhekimin imzası var. Üç imza ve tek branş olması yeterli mi? Yoksa birkaç farklı branştan altı yedi doktorun imzası mı gerekli?

 33. atilla dedi ki:

  merhaba istanbul’da öğretmenim.ikametgah adresim samsun’da ailemin yaşadığı yerin haricinde bir başka adreste. çeşitli nedenlerden dolayı ikametgah adresimi istanbul’a almamıştım.babama alacağım sağlık raporundan sonra samsun’a tayin isteyeceğim babam’da samsun’da ikamet ediyor.kendime ait ikametgah durumunun tayin ile bir ilgisi var mıdır yok mudur?ikametgah adresimi istanbul olarak güncellememe gerek var mı?

 34. Seda dedi ki:

  Merhaba. Kadrolu öğretmenler aynı il icerisinde zamana bağlı olmaksizin dilekçe ile sağlık ozru basvurusu yapabilir mi?Ms hastasiyim baskasinin yardimina ihtiyacim var raporum var

 35. öğretmenn dedi ki:

  merhaba heyet raporunda bulundugu bölgenin iklim şartları hastalıgı tetikliyor ibaresi olsa başvurabilir miyim saglk özrüne

 36. Öznr dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar şunu öğrenmek istiyorum. Durum bildirir raporda üç tane mi imza olmalı ?. Benim tedavi gördüğüm poliklinikte bir doktor var onun imzası ve başhekimin imzası var.

 37. Esssr dedi ki:

  Merhaba bende babam için sağlık özrü yapmak istiyorum sözleşmeli ogretmenim Bingöl ilçesinde bir yil çalıştım.ilce hastanesinden tedavisi mümkün değildir raporu aldm.ve tedavi olduğu üniversite hastanesinde 4 doktor imzalı durum bildirir raporu aldım babam kanser.il dışı merkeze (babamın ikamet ettiği) yere geçebilir miyim kabul olur mu ?

 38. Recep Şen dedi ki:

  Merhaba, ben de babam için Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden sağlık kurulu raporu aldım. Hidrosefali tanısı ile “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresi yazıldı. Ancak rapora, yalnızca Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim dalından üç profesör ile başhekimin imzası atıldı. Bu imzalar ve tek branş yeterli olur mu?

 39. Asude dedi ki:

  Merhaba babam İstanbul’da felç geçirdi ve tek başına yaşamını sürdüremez Iğdır’da sözleşmeli öğretmenlik yapıyorum alıp oralara gitsem ani durumda hastane koşulları yetersiz kalır şuanda ne yapmam gerekiyor ?

 40. Sema öztürk dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü başvuru tarihi nedir bilginiz varmıdır?

 41. Rose dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin.ben heyet raporuna başvurdum annem icin. 200 lira ödeme yaptım vezneye.ayni gün içinde sağlık kurulu raporunu verdiler.tanida şeker+hipertansiyon+ orta depresif nöbet(tıbbi tedavi altında) yazıyor.karar olarak da durum bildirir raporudur.saglik kurulu oy birliği kararıdır.yaziyor.bu durumda bu belge milli eğitimde kullanılabilir mi

 42. Turgay ÇELİK dedi ki:

  Merhaba, daha önce yazmıştım, muhtemelen cevap varmışsınızdır ama akışta göremiyorum, babam benimle muşta yaşamakta ve tedavisi muşta mümkün değildir ibareli raporu var. Kadrolu öğretmenim. Sağlık mazeretinr başvurunca babamın ikameti benim yanımda mi olmalı yoksa gitmek istediğimiz yerde mi acaba. Tesekkurler

 43. Sevda dedi ki:

  Merhaaba sozlesmeli ogrwtmenim esim rahatsiz alacagimiz saglik kurulu raporunda tam tesekkullu bir hastaneden takip ve tedavisi yapilmali yazisi yeterlimidir.Bilgi verirseniz sevinirim

 44. Mehtap dedi ki:

  Merhaba ben muğla datçada ögretmenim.Annem kanser hastası ve tedavisi devam ediyor.Annem babamla Kayseride yaşıyor. Ama baķıma muhtac degil.Ben kayseriye saglik özru tayini yapabilirmiyim.Yapabilirsem neler yapmam gerekir.yardımci olirsaniz sevinirim

 45. Yaşar dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmenim . Babam %66 engelli raporu var sürekli yazan. Başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez durum raporu aldım önceki raporuna istinaden. Raporu başka bir şehirden aldım . Görev yaptığım ilde bu raporu Tedavisi bu ilde yapılamaz diye çevirmem mi gerekir.? Çünkü tedavi edilmiyor hastalığı sürekli yani bakıma muhtaç. MEB i aradığımda görev yaptığınız ilden burada tedavisi yapılamaz diye almanız gerekli yukarıda bahsettiğiniz 2.madde sizde geçerli değil diyor ne yapmalıyım?Teşekkürler.

 46. Ibrahim dedi ki:

  Merhaba.Fizik tedavi uzman hekim peryodik kontrolu gerektirir ibareli “durum bildirir raporu” aldim. Üç fizik tedavi uzmani imzali. Durum bildirir raporu saglik kurulu raporu yerine gecer mi?

 47. Mehmet akif dedi ki:

  Yozgatta Sözleşmeli aday öğretmenim oğlum için istanbulda tam teşekküllü bir hastaneden çocuk üroloji ve çocuk nefroloji için takip ve tedavisi uyğundur raporu verdiler, yozgat bu konuda bir rapor vermiyor hastanede uzman olmadığı için , il sağlık müdürlüğünden “yozgat ilinde çocuk nefroloji bölümü ve çocuk üroloji bölümü bulunmamaktadır” diye yazı alıp raporla birlikte versek olurmu, acil cevap verirseniz çok sevinirim.

 48. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar.

  Zorunlu hizmetimin bitmesine 3 sene var. Sağlık özründe babamın bulunduğu ildeki zorunlu hizmet olan bir yeri seçebilir miyim (Zorunlu hizmeti de bitirmek amacıyla ) ?

  Raporu bu yaz tatilinde alsam, Şubat tayin dönemi için en geç ne zaman ve nereye teslim etmem lazım ?

 49. gökhan dedi ki:

  öncelikle bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkürler. denizli nin honaz ilçesinde kadrolu sınıf öğretmeniyim. Babam kalp hastası ve Üniversitede tedavisi gerekiyor. Beraber Denizli Merkezde ikamet etmekteyiz. Üniversiteden mi tesdavisinin burada yapılması uygundur raporu alınmalı yoksa İlçe hastanesinde tedavisi burada yapılamaz raporu alınmalıdır? Not :Babam için başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez ibareli raporu alamadık.

 50. Engin dedi ki:

  Merhaba hocam, ben sözleşmeli öğretmenim, anneme %78 kısmi engelli (başkasının yardımıyla hayatını sürdürebilir) sağlık kurulu raporu verdiler, ancak bulunduğumuz ilde ki hastanede tüm branş doktorları olduğu için “bulunduğu ilde tedavisi mümkün değildir” ibaresi yazmıyorlar. Almış olduğumuz bu raporlar annemin ikamet ettiği şehir tayin isteyebilir miyim?

 51. Kemal dedi ki:

  Merhaba. Kadrolu öğretmenim. Ms hastasiyim. Sağlık ozru icin ağustos ve ocak donemlerini mi beklemek zorundayim. Ara zamanlarda dilekce ile basvuru yapabilir miyim?

 52. Ayla dedi ki:

  Merhaba babam aizehmer ve %84 bakıma muhtaç raporu var ve raporunda tam bağımlı yazıyor birinci sorum bu rapor yeterlimidir. İkinci sorum ise Babam ilçede yaşıyor ve bulunduğu yerde devlet hastanesi var. Benim bulunduğum yer ise il ve eğitim araştırma hastanesi var. Babamın yaşadığı yere tayin istemek istiyorum. Babamın yaşadığı ilçe şartlarının düşük olması sorun teşkil edermi… İyi günler.

 53. Ayla dedi ki:

  Merhaba babam aizehmer ve %84 bakıma muhtaç raporu var. Babam ilçede yaşıyor ve bulunduğu yerde devlet hastanesi var. Benim bulunduğum yer ise il ve eğitim araştırma hastanesi var. Babamın yaşadığı yere tayin istemek istiyorum. Babamın yaşadığı ilçe şartlarının düşük olması sorun teşkil edermi… İyi günler.

 54. Elif dedi ki:

  Babam kan kanseri çok şükür zor günleri atlattık şu an iyi ama bakıma muhtaç ama beraber yaşamıyoruz sağlık durumu ataması için beraber yaşama yani aynı ikamet te olma şartı var mı?

 55. Acar dedi ki:

  Ben ilçede görev yapıyorum ve ikametim de burası eşimin nörolojik bir hastalığı var ve ilçe devlet hastanesinde nöroloji bölümü olmadığı için burda tedavisi mümkün değil ve bununla ilgili kurul raporu almak için il devlet hastanesine müracaat ettim orda nöroloji bölümü olduğu için durum bildirir raporu verebileceklerini bunun da tayin için geçerli olmayacağını söylediler ne yapmam gerektiği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 56. Dist dedi ki:

  Merhabalar. 5 yıldır istanbul’da görev yapıyorum. 6 aylık bebeğim var. Eşimden ayrılıyorum. Sağlık özrü atamasına başvurmak istiyorum. Sizce atamadan faydalanabilmemin yolu var mıdır? Zor zamanlar geçiriyorum.

 57. Ny dedi ki:

  Merhaba benim 4 yıldır cilt hastaligim var ürtiker.surekl cildim kabariyor ve yaniyor.Geceleri artiyor ve yuzum gozum sistiginde acile gitmezsem ölüm bile olablrmis.Esimin yanimda oluo bni gotrmesi gerekiyor fakat brnSiirtte sozlesmeli ogretmenim esim ise Gebzede Tübitak ta calsyr.isini birakip gelemez.es durumu tayini hakkmz da yok.ben de saglik özrü ile tayin isteyeblrmiyim acaba?

 58. Rose dedi ki:

  Merhaba ben istanbulun dışında görev yapıyorum.merkeze çok uzak silivri taraflarında bi beldede.bir kac yil önce babamı,bu yıl da kardeşimi kanserden kaybettim.annem psikolojik olarak çok kötü durumda.ayni zamanda şeker,tansiyon,damar tıkanıklığı vs herşey var.ben yerimi seviyorum okulundan memnunum ama annemi yalnız bırakmamak için sağlık özrü istemek istiyorum. Cnku uzakta olmam da onun icin kotu.yanima gel diyorum istemiyor cunku burada kardesimin ve babamin mezarina gitmek istoyor.Sizce istanbuldan balıkesir e isteyebilir miyim

 59. İklim dedi ki:

  Merhaba. Yorumlarda okudum az önce. Sağlık özrü kullanan bi arkadaşım norm olmadığı için tayin olamamış. Ben bunu araştırırken norm olmasa da 90 km ye kadar ilçeye gönderilsin diye öğrendim. Norm olmayınca tayin çıkmama ihtimali varmı gerçekten?

 60. İklim dedi ki:

  İyi günler. Ben aday öğretmenim. Annem kanser hastası tedavisi devam ediyor. Ağrıda görev yapmaktayım. Birinci durumu kullanarak Ağrıda tedavisi mümkün değildir şeklinde evraklarımı gönderdim. annemin tedavisinin devam ettiği yere tayinim istedim. Olumsuz dönme ihtimali var mıdır.

 61. Sabri dedi ki:

  Slm iyi akşamlar 2 sorum olacak.
  1.)Ben Siirte calisiyorum ailem Diyarbakır da kalıyor annemin rahatsziligi var ve heyete girecek ibarede tam olarak ne yazması lazım.
  2.) Annem Devlet hastahanesinde heyete girecek

 62. Turgay çelik dedi ki:

  Merhaba,babam benimle muşta yaşamakta ve karaciğer nakli oldu. Muşta tedavisi mümkün değildir şeklinde sağlık kurulu raporu aldım. Kadrolu öğretmenim. Izmır e tayin istiyoruz buna istinaden. Babamın ikameti illa izmirde mi olmalı yoksa benimle yaşıyor olması yeterli mi? Tesekkurler

 63. ayla dedi ki:

  merhaba.iklime bağlı astım hastalıgım var ve aday öğretmenim.bu hastalıgım nemli ve aşırı sıcak güneydoguya atndığm zaman ortya cıktı.işe bşlarken sağlam raporu vermiştim. fakat simdi yeni heyet aldğımda sıkıntı olur mu. birde illeri meb mi belirliyor yoksa bir tercih hakkmıž olacak mı?

 64. Mustafa Kutay dedi ki:

  Merhaba;
  İlginize teşekkürler. Sorum şu; ben samsun Atakum’ da kamu kurumunda Mühendisim. Eşim aynı ilin Vezirköprü ilçesinde norm fazlası öğretmen. % 40 raporum var. Hastalıklarım, son seviye sedef, gut, bel fıtığı. Bu hastalıklarımın tedavisini üniversite hastane sinde görmekteyim. Vezirköprü’ de devlet hastanesi var ama sedef için tedavim sadece eğitim araştırma ve üniversite hastanesi. Sağlık özrü için nasıl bir yol izlemeliyiz? %40 raporla bi başvuru olabilir mi? Yoksa yine üniversite den rapor mu almalıyım? Yalnız şöyle bi durum var. Sedef ilacım 3 aylık periyotlarla üniversite hastanesinden yazılıyor. Bu ibare doktorlar tarafından yazılabişir mi? Yada daha sonra başımıza iş açılır mı?
  Teşekkürler. İyi çalışmalar.

 65. M.Ulaştıran dedi ki:

  Merhaba annem İzmir de ikamet ediyor.Ege üniversite hastanesinde 8 ay önce bağırsak kanseri teşhisi kondu ve orada ameliyat oldu.3 ayda bir rutin kontrolleri var.Ben Uşak ta öğretmenlik yapmaktayım.Ve Uşak ta şuan Onkoloji bölümü var Fakat onkoloji doktoru yok.Annem için Uşak tan sağlık kurulu raporu alabilir miyim?Ve raporda hangi ibarenin yer alması gerekiyor?Doktorun olmadığını il sağlık müdürlüğünden belgelere lazım mı?Yoksa devlet hastanesi direk bu nedenle sağlık kurulu raporunu verir mi?

 66. Yağmur dedi ki:

  Merhaba,Ankarada öğretmenim. 7 aylık down sendromlu ve aynı zamanda 3 hafta önce kalp ameliyatı olan bir bebeğim var. Bebeğime istanbuldaki ailemle birlikte bakıyoruz. Ameliyat istanbulda oldu.İstanbula tayin isteyebilmem için nasıl bir yol izlemeliyim? Bebeğimin raporunda hangi ibareler olmalı?

 67. Zeynep dedi ki:

  Annem psikolojik tedavi görmekte.ilacta kullanmakta. Heyet raporu alırsam özür grubuna basvurabilirmiyum

 68. Zeynep dedi ki:

  Annem psikolojik tedavi görmekte.ilacta kullanmakta.heyet raporu alıp tayinimi annemin ikametgahına albilirmiyim

 69. ayla dedi ki:

  Merhaba 4 ay önce Güneydoğu bölgesine atandım fakat aşırı sıcak olması ve boguk havasndan dolayı nefes alamadıgım icin doktora gittiğimde astım teşhisi koyuldu. Eger astım dolayısı ile rapor alabilirsem 4 ay önce meb e verdigim sağlık raporunda ‘ülkenin heryerinde çalısabılir’ hükmü sağlık özrü tayin istememe engel olur mu?

 70. Ayşece dedi ki:

  Sedef hastalığından sağlık özrü tayini olur mu? Bulunduğum ilçede ışın tedavisi cihazı yok fakat il merkezinde var ben ise başka ilde ailemin yanında tedavi olmak istiyorum,beni il dışına gönderirler mi? Sağlık kurulu raporu nasıl alınıyor ilk olarak işlem nerden başlatılıyor?

 71. Ayşece dedi ki:

  Sedef hastalığına sağlık özrü tayini olur mu? Bulunduğum ilçede cildiye polikliniği var ama ışın tedavisi için cihaz yok,il merkezinde var ama ben farklı ilde tedavi olmak istiyorum. Kurul raporu alma işlemi hangi işlemlerden geçmekte ve nasıl alınmaktadır?tek cilt için diğer doktorlar onay verir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim.

 72. Sevda Güler dedi ki:

  Merhaba,görev yerim kastamonu annemin ikameti istanbul.Annemin rahatsızlığından dolayı sağlık özüründen tayin isteyeceğim fakat raporu istanbuldan almam şart mı? yaz döneminde Elazığ’dayız burdan aldığımız rapor geçerli olur mu?

 73. Özgür Özkocagil dedi ki:

  Merhaba, babamın sağlık kurulu raporu mersin hastanesinden. Antalya ya taşındı. Başvuruda bulunurken Antalyadan tekrar rapor mu almalıyız. Süresi dolmamış mersin hastanesi raporu geçerli olur mu?Teşekkür ederim.

 74. Beden egitimci dedi ki:

  Annem yaşca büyük ve devamlı bakıma muhtaç.ayricadecamli oksijen tüpü kullanıyor.yaninda olmam gerekiyor.rapotu devlet hastahanesind3n almam yetiyor mu?illa bir araştırma hastahan3sinden mi almam gerekiyor?teşekkür ederim

 75. Seno dedi ki:

  Kolay gelsin tanilanmis panik atagim var iki yildan fazla ilac kullandim saglik ozrunden faydalanabilir miyim

 76. Seher dedi ki:

  Merhaba. Annemin kalp ,beyin,parkinson ve demans hastalikları var. Gecen sene sağlık özünden tayin istedim ama norm olmadığı için tayinim olmadı. Raporda da sure ile ilgili bir bilgi yok. Tekrar rapor almam gerekir mi?

 77. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben van da öğretmenim yüzümde hastalık var ve ben tek kalamıyorum çünkü bazen yüzümde kanama oluyor ve durduramıyorum annem ve babam benim yanıma gelemiyor ben hastalığımdan dolayı saglik özgünden yararlanıp tayin isteyebiliyormuyum memleketime

 78. akın dedi ki:

  iyi günler
  eşim psikiyatri hastası eski şehrin ilçesinde görev yapıyorum görev yaptığım yerde psikiyatri bölümü yok sağlık özrü ile eşimin memleketine gitmek istiyorum. nasıl bir rapor almalıyım ?

 79. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba annemin ikameti memleketim Van da ben ise batmanın ilçesinde öğretmenim. çalıştığım yerde annemin tedavisinin mümkün olmadığına dair sağlık kurulu raporu aldım. Tayin olarak Ankara yı yazacağım. İkamet adresi annemin Van olması sorun teşkil eder mi? Ediyorsa başvuru yapmadan önce Ankara iline mi ikametini aldırmalıyım?

 80. Ali dedi ki:

  Annem rahatsız. İkametgah adresi Uşak. Ama tedavisini Denizli Devlet Hastanesinde yaptırıyoruz. Buradan aldığımız bir raporun geçerli olma veya olmama durumu nedir.

 81. Öğretmen dedi ki:

  Merhaba Sözleşmeli öğretme lerin sağlık özrü başvurusunda sırasıyla yapilması gereken işlemler hakkinda bilgi verir misiniz? Bir de Öğretmenin görev yaptığı yerdeki devlet ve üniversite hastanesinde sağlık kurulu belgesi alması lazım deniliyor ya görev yerindeki il sağlık müdürlüğünden de mi sağlık raporu alınması lazım? Kisaca il sağlık kurulununda yapılması gereken bir işlem var mı?

 82. Recai dedi ki:

  Merhabalar.Adaylık süreci dolmadan sağlık özrü tayin isteyebilir miyim. Teşekkürler

 83. Afra dedi ki:

  Bir yılım daha dolmadığı için aday öğretmenim. Babamın rahatsızlığından dolayı özür tayini isteyeceğim, mümkün mü?

 84. Zeynep dedi ki:

  Merhaba babamın sağlık raporunda yakın takip ve bakımı uygundur ibaresi var bununla tayin isteyebilir miyim?

 85. Melih dedi ki:

  Merhaba, sözleşmeli öğretmen sağlık özrü başvurusunda ailemizin ikametgahını başvuru yapmadan bir iki ay önce taşımamız bir sorun teşkil eder mi ? Başvuruda yeni taşıdığımız ikametgah bilgisi mi dikkate alınır ?

 86. Hülya Döner dedi ki:

  Merhabalar. Ben sağlık özrünü kayınvalidem sebebiyle kullanabilir miyim? Kayınvalidem bakıma muhtaç ve yanımda kalıyorsa bunu mazeret olarak kullanabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 87. Fatih dedi ki:

  Merhaba ben annem adına memleketimden saglık kurulu raporunu ve ilgili ibareyi gösteren evrağı aldım. Ama çalıştığım yerdeki ilçe milli eğitim müdürlüğü görev yağtığın şehirdeki hastanedende rapor çıkarman gerektiğini söyledi. Doğrumudur Sizce bu durumda ne yapmalıyım? Teşekkğrler

 88. Vildan dedi ki:

  Merhaba, eşim ciddi bir ameliyat geçirdi ve doktor her ay kontrol etmesi gerektiğini rapor yazabileceği söyledi. Tek başına sağlık raporu yeterli mi yoksa heyet raporu vs mi gerekli.

 89. Gültekin dedi ki:

  Kolay gelsin. Babam beyin kanaması geçirdi ve kurul raporu aldım eğitim araştırma ve uygulama hastanesinden ve başvurumu yaptım raporda başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettirmez yazıyor
  İl e gitti ilden de yarın bakanlığa gider tahminimce
  Benim tayin ailemin bulunduğu Ankara ya olması hemen olur demi sağlık özrü tayini zamanını beklemeyeceğim diye biliyorum.

 90. Dilek dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmenim babam %96 engelli raporuna sahip ayrıca başkasının yardımı olmadan yaşamını devam ettirenez yazılı rapor mu almam gerekli tedavisi burada yapılamaz raporu mu digeri kadrolular icin mi gecerli tesekkurler

 91. adem dedi ki:

  merhabalar. annem için sağlık özrü raporu almayı düşünüyorum. ben başka ildeyim annem başka ilde annem ablamla ikamet ediyor bu sorun teşkil eder mi. birde rapor için bizim mi sağlık kuruluna başvurmamız gerekiyor yoksa ablamda başvurabilir mi ne zaman başvurmamız gerekiyor. lütfen mail adresime cevap atarsanız sevinirim.

 92. Fatih dedi ki:

  Merhaba ben annem adına hayatını idame ettiremez raporunu memleketimden aldım. Öncelikle bu yeterli oluyor mu? Görev yaptığım ilden de almam gerekir mi?raporu aldıktan sonra ilk başvuracağımız yer neresi oluyor acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

 93. Özgür dedi ki:

  Selamlar Eşim öğretmen sağlık özrü nedeniyle tayin istiyoruz. Van yüzüncü yıl üniversitesinden rahatsızlığı ile ilgili van ilinde tedavisi mümkün değildir raporu aldık. Başvurular ne zaman oluyor. Sözleşmeli öğretmenlerin başvuru tarihleri nedir? Eşim Özalp ilçe milli eğitime sordu haberleri yok. Başvuru tarihini nereden öğrenebilirim. Yardımcı olur musunuz.

 94. Melih dedi ki:

  Merhaba, sözleşmeli öğretmen sağlık özrü başvurusu için belirli bir tarih var mı.? İl milli eğitim müdürlüğü dilekçemi almadı ağustosu beklemem gerektiğini söylediler.

 95. Hasan dedi ki:

  Merhaba sözleşlesmeli ögretmenim 2018 de saglik özrü ile il ıci tayin istedim ..sonuc olumsuz. Tekrar ne zaman basvurabilirim..ve il disi mi yapmam gerekiyir.tskrler.

 96. Mustafa Yeşilbaş dedi ki:

  Merhaba babam ağır engelli ve evde 18 yaşından büyük kardeşlerim var. Annem, babamdan dolayı bakım ücreti alıyor. Ben babamın bulunduğu şehre bakmakla yükümlülük belgesi almadan tayin isteyebilir miyim?

 97. Sümeyra dedi ki:

  Merhaba, ben 3 ay önce atandım babam yanımda ikamet ediyor böbrek nakli oldu . Bulunduğumuz ilde muayene olduğu bölüm yok sağlık kurulu raporunda başkasının güç ve yardımı olmaksızın ibaresinin olması şart mı? Her ay ilaç düzeyi için Ankara’ya gidiyor bölümü olmadığı için . Nakil hastası olup bulunduğumuz yerde bölümü olmadığı için dilekçe yazabilir miyim ?

 98. Uğur dedi ki:

  MERHABA ANNEM ROMATİZMA, TİROİD TANSİYONVE ASTIM HASTASI TEK BAŞINS YAŞIYOR SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER İÇİN HANGİ İBARE LER GEREKLİ? TEK BAŞINA HAYATINI DEVAM ETTİREMEZ İBARESİ GEÇERLİ Mİ?

 99. Selçuk dedi ki:

  Selamün Aleyküm.
  Kızıma kalp yetmezliği teşhisi konuldu ve görev yaptığım ilde(Yozgat) Çocuk Kardiyolojisi bulunamamaktadır. Bu sebeple kızımın tedavisini Ankara’da devam ettirmek istemekteyim.
  Sağlık özrü için alacağım raporda “Görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşebilir.” ibaresi rapora doktor tarafından yazılıyor mu?
  Yazılmıyorsa bu ibareli yazıyı nasıl ve nereden alabiliriz?
  Sırf bu ibare için ayrı bir işlem, basvuru yapmak gerekiyor mu?
  Teşekkür ederim.

 100. Fatih dedi ki:

  Merhaba annem için alacağım saglık raporunda ikametgah bilgisi olarak benim çalıştığım yer değilde annemin olduğu yerde ikametim varsa bu yer değiştirmede sıkıntı oluşturur mu?teşekkürler.

 101. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, babam kanser hastası babamın tedavisinin bulunduğum ilde mümkün olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelendirdim.Babam İstanbulda tedavi görüyor ama ikametgahı memlekette İstanbula tayin isteyebilir miyim. İlgili yazı da tedavi olmak istediği il ve ilçeyi belirtmesi gerek diye yazıyor ikametgaha göre ataması yapılır diye belirtmemiş.

 102. Şifa dedi ki:

  İyi günler. Aday öğretmenim, 17 Haziran 2019’da sağlık özründen tayin başvurusunda bulanacağım. Bugün başlayan -il dışı tayin- atamalarıyla birlikte mi yapılır ? Sağlık özrü tayinleri ile il dışı tayinler ayrı ayrı mı değerlendirmeye alınır? Sağlık özründen (tedavi gördüğüm il olduğu için) Ankara’yı istesem tayin olabilir miyim?
  Teşekkür ederim

 103. Fatih dedi ki:

  Ayrıca bitlisten de rapor olmak gerekiyor mu? Şimdiden teşekürler.

 104. Fatih dedi ki:

  Merhaba ben bitliste sözleşmeli öğretmenim. Annem için memleketimden alacağım saglık kurulu raporu ve ilgili ibarenin yazması halinde memleketime sağlık özrü basvurusu yapabilirmiyim

 105. Mehmet akif dedi ki:

  Merhaba 2 ay önce yozgata sözleşmeli olarak atandım, oğlum böbrek hastası ve yozgatta çocuk nefrolojisi bulunmamakta,istanbulda takip edildiği hastaneden rapor alıyorum , aynı zamanda yozgattanda rapor almam gerekiyormu ve “görev yaptığı yerde tedavisi mümkün olmadığı için sağlığı tehliye düşebilir” ibaresini hangi il yazmalı ve başvuru için ağustosu bekleyecekmiyim,şimdiden teşekkürler

 106. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, babam kanser hastası babamın tedavisinin bulunduğum ilde mümkün olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelendirdim. Babam İstanbulda tedavi görüyor ama ikametgahı memlekette İstanbula tayin isteyebilir miyim. İlgili yazı da tedavi olmak istediği il ve ilçeyi belirtmesi gerek diye yazıyor ikametgaha göre ataması yapılır diye belirtmemiş.

 107. Kadri dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  Babam ve annemle aynı evde yaşıyoruz.Fakat görev yaptığım yer ilçenin en uzak yeri. Babam için başka bir ildeki hastaneden alacağım “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibareli sağlık raporuyla il içi tayin isteyebilir miyim?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 108. Mehmet akif dedi ki:

  Merhaba, sözleşmeli öğretmen misiniz?
  Evet sözleşmeli öğretmenim

 109. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, babam kanser hastası. Babam için görev yaptığım yerdeki hastaneden onkoloji bölümü bulunan yerde tedavisi gerekmektedir, hastanemizde onkoloji bölümü bulunmamaktadır ilimizde takip ve tedavisi mümkün değildir şeklinde sağlık kurulu raporu aldım. Bu raporla birlikte hemen il milli eğitime başvurabilir miyim yoksa ağustosu mu beklemem gerek ?

 110. Gülden dedi ki:

  Merhaba Muş/bulanıkta görev yapıyorum kardeşim %100 engelli onun vasisini kendi üzerime aldığım zaman başvuru yapabilirmiyim Bir de alacağımız sağlık kurulu raporunu Muş’tan mı almam gerekiyor cevaplarsanız sevinirim

 111. Mehmet akif dedi ki:

  Merhaba 2 ay önce yozgata atandım, oğlum böbrek hastası ve yozgatta çocuk nefrolojisi bulunmamakta,istanbulda takip edildiği hastaneden rapor alıyorum , aynı zamanda yozgattanda rapor alnam gerekiyormu ve “görev yaptığı yerde tedavisi mümkün olmadığı için sağlığı tehliye düşebilir” ibaresini hangi il yazmalı ,şimdiden teşekkürler

 112. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben van da görev yapıyorum oranın soğuk havası benim yüzümde bulunan hastalığa iyi gelmiyor sıkıntı oluyor ben sağlık özrünü kulanarak tayin isteye biliyor muyum

 113. Polat dedi ki:

  Merhaba, babam kanser hastası sağlık özrüne başvurmak istiyorum. Babamın tedavi olduğu hastaneden kanser hastasıdır onkoloji bölümü bulunan yere tedavisi ve takibi gerekmektedir diye rapor aldım görev yaptığım yerdeki hastaneden de hastanemizde onkoloji bölümü bulunmamaktadır diye yazı aldım. Bunlar başvurunun kabul edilmesi için yeterlimidir? Cevaplarsanız sevinirim

 114. Turgay çelik dedi ki:

  Merhaba, öğretmen babası için ” tedavisi ilde mümkün degildir” ibareli raporla başvurabiliyor mu yoksa illa başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez raporu mu alması gerekiyor.. bir de bu rapor ilçe hastanesinden de alınabilir mi

 115. Sem dedi ki:

  Lutfen bana mail ile donus yapabilirmisiniz? Mail ile iletisim kurabilirsek hem siz sorularinizi sorabilirsiniz, hemde ben sorunu ifade edebilirim. Buradan bulamayacagim diye tereddut ediyorum cevabinizi. Selam, babamin ikematgahi Ankarada. Ben doguda gorev yapiyorum.Ankarada iki evimiz var. Rahmetli annemden kalan ev. Saglik ozru ile atansam, babamin yanina mi ikametgah aldirmam gerek yoksa rahmetli annemin evine ikametgah aldırsam bir sorun teşkil eder mi?

 116. Sem dedi ki:

  Selam, babamin ikematgahi Ankarada. Ben doguda gorev yapiyorum.Ankarada iki evimiz var. Rahmetli annemden kalan ev. Saglik ozru ile atansam, babamin yanina mi ikametgah aldirmam gerek yoksa rahmetli annemin evine ikametgah aldırsam bir sorun teşkil eder mi?

 117. Cris dedi ki:

  İyi aksamlar bir sorum var annem icin saglık özrü tayini raporu almak istiyorum adanada ikamet ediyor raporu ablamın yanına gidecek ordaki hastaneden almamızda bir sakınca varmı birde benim ikametim adanada annemin yanında ama ilcede calısıyorum özür atamasından önce ikametimi ilceye almam gerekirmi yoksa sadece annemin ikamet ettigi yermi önemli

 118. hasan dedi ki:

  merhabalar hocam. zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. bu yıl tercih vermem gerekiyor. il için tayin başvurusu yaptım ancak atanamadım. il dışı başvurusu yapmak zorundayım. ancak eşim psikolojik tedavi görmektedir. ve bu aşamada yer değişikliği hem tedaviyi yarım bırakacak hem de yer değişikliği hastalığının daha da olumsuz sonuçlar ortaya çıkmasına sebep olacak. Bu durumla ilgili sağlık raporu alarak bir yıl daha zorunlu hizmetimi erteletebilir miyim?

 119. Şifa dedi ki:

  Öncelikle cevap için teşekkür ederim sayın editör. Bir sorum daha olacaktı. Elimde hastalık raporu yok sadece ameliyat epikriz raporu, kemoterapi ilacı aldığım belge, radyoterapi aldığıma dair belge var. Aldığım sağlık kurulu raporunda “ilimiz hastanesinde tedavisi mümkün değildir” yazıyor. Bu durumda MEB başvurumu olumlu olarak onaylar mı?
  Bir de – Ömürboyu takipli hasta- olduğumu da doktorlar dilden söyledi ancak yazılı olarak bir rapor yok elimde. Bu durumda raporu yenileyemezsem yine ilk atandığım ilçeye ( 5. hizmet bölgesi orası) veya civarına geri gönderilir miyim?

 120. Polat dedi ki:

  Merhaba, babam kanser hastası sağlık özrüne başvurmak istiyorum. Babamın tedavi olduğu hastaneden kanser hastasıdır onkoloji bölümü bulunan yere tedavisi ve takibi gerekmektedir diye rapor aldım görev yaptığım yerdeki hastaneden de hastanemizde onkoloji bölümü bulunmamaktadır diye yazı aldım. Bunlar başvurunun kabul edilmesi için yeterlimidir? Cevaplarsanız sevinirim.

 121. Murat dedi ki:

  Babam yaninatayin icin engelli saglik kuruluna basvuru yaptik ilk hastane vermedi ikinci ve ucuncu hastanelere itira yoluyla baavurduk sonunda yuzde 88 ile raporu aldik ancak engelli saglik kurulu yonetmeligi degismis ve raporda yuzde 88 ile tam bagimli bitey ibaresi yer aliyor. Baskasinin guc ve yardimi olmadan yasamini surduremez yazmamislar mi yoksa artik boylemi yapiliyor bir bilen varsa yardimci olabilirmi bu sekilde basvuru yapabilirmiyim onaylanirmi

 122. Şifa dedi ki:

  2017’de kanser tedavisi gördüm. 2018 Temmuz’da da atandım. Atandığım ilçede ve il merkezinde Onkoloji bölümleri ( tıbbı Onkoloji ve radyasyon Onkolojisi ) yok. 3 ayda bir kontrol için tedavi gördüğüm ile Ankara’ya gitmek yıpratıcı ve zor oluyor. Ayrıca boynumda takip edilen lenf nodları ve guatr var ve onlar için de 2 ve 3 ayda bir endokronoloji bölümüne kontrole gidiyorum. Atandığım ilçe ve ilde endokronoloji bölümü de yok. Sağlık özrü tayin başvurum kabul olur mu? Ömür boyu takipli hastayım, şimdi üç ayda bir kontrole gidiyorum ama sonraki yıllarda 6 aya çıkıyormuş. Bu durumda ilk atandığım yere veya civarında bir yere mi tayin edilirim?

 123. Aydın dedi ki:

  Merhaba hocam. Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayım. Annemin raporunda başkasının güç ve yardımı olmaksızın yaşamını sürdüremez ibaresi var. Sağlık özrüne başvuru yapsam kesin atamam olur mu? Birde annemin yaşadığı yerde doğu yani açık olan bir yer batı tarafını istemeyecem. Bu ibare ile başvuru yapıp ataması olan kimseye denk geldiniz mi yani örneği var mı?

 124. Barış dedi ki:

  İyi günler. Kadrolu öğretmenim ve Burdurda küçük bir ilçede görev yapıyorum. Annem kanser hastası ve Aydında ışın tedavisi görmekte, dört haftalık tedavi süreci daha devam edecek o hastanede bulunmayan bir ilaç tedavisi için Antalyaya hastaneye gidecek. Bende özür gurubu tayini ile Antalyaya tayin istemek zorundayım. İk işimiz annemin ikametgahını Antalyaya almak olacak ancak anneme alacağımız yardım ve desteğe muhtaçtır raporunu Aydından alsakta olur mu yoksa Antalyadan mı almamız gerekir? Birde benim de buradan burada tedavisinin mümkün olmadığına dair bir rapor mu almam gerekli? Bize bu konularda yardımcı olursanız sevinirim

 125. Öğrermen dedi ki:

  Mrbalar hocam, kadrolu öğretmenim ve annem kanser hastası. Benim yaşadığım yerde tedavi olması mümkün değil ve Aydında tedavi görmekte ve dört haftalık daha tedavisi var. Ancak tedavi sürecininin bir kısmını oradaki hastanede gerekli ilaç bulunmadığı için Antalyadaki hastanede devam etmek zorunda. İlk işimiz annemin ikametgahını Antalyaya almak olacak. Antalyaya özür gurubu tayini için müracaat edeceğim, Bu durumda Annemin yardım ve destek olmadan yaşayamaz raporunu hangi ilden almam gerekli ve benim bulunduğum yerden de burada tedavi olamaz raporu da mı almalıyım ?

 126. PAPATYAM dedi ki:

  MERHABALAR, BABAM KANSER HASTASI VE GIRTLAĞI ALINDI BOĞAZI DELİK VE KONUŞAMIYOR.ENGELLİ RAPORU ALDIK YÜZDE YÜZ.ÇALIŞTIĞIM İLÇE İLE AİLEMİN OLDUĞU İLÇE FARKLI İLLERE BAĞLI. BENİM İKAMETGAHIMDA AİLEMİN YANINDA RAPORU ALDIKTAN SONRA SAĞLIK ÖZRÜNDEN TAYİN İSTEYEBİLİR MİYİM? İKAMETGAHIMIN ORDA OLMASI SORUN TEŞLİK EDERMİ, ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

 127. neriman dedi ki:

  Merhaba. Ms hastasıyım. Büyükşehir de fakülteye uzak bir ilçe de yaşiyorum. Merkez ilçelere sağlık özrü başvurusu yapabilir miyim? bULUNDUĞUM İLÇEDE NÖROLOJİ VAR AMA fakülte hastanesinde tedavim. kadrolu öğretmenim. zamana bağlı olmaksızın başvuru yapabilir miyim? tesekkürler

 128. Ahmet dedi ki:

  Merhaba.Annem astım hastası.sözleşmeli öğretmen olarak 1 aydır görev yapıyorum.Şırnakta hava çok sıcak ve hava çok kirli olduğu için astım hastasını tetikliyor.Burda astımın tedavisi var fakat hava kirli olduğu için sıkıntı yaşıyoruz.Annemin ikamet Adıyamanda acaba Adıyamana tayin isteye bilir miyim?Raporu nerden almalıyım?Adıyaman olur mu?

 129. Ahmet dedi ki:

  İyi günler.Ben şırnakta sözleşmeli öğretmen olarak 1 ay önce göreve başladım.Annem astım hastası.şırnakta tedavisi var fakat havanın sıcak olması ve havanın kirli olması hastalığı tetikliyor.Hastanın hayatını tehlikeye atıyor.Ne zaman sağlık özrüne baş vurabilirim.Annem Adıyamanda raporu Širnaktan mi yoksa Adıyamandan mi almamız lazim.

 130. Hakan dedi ki:

  Merhaba.Ben Mayıs 2019 da Van Bahçesaray atandım ve sözleşmeli öğretmenim.Annem 100 de 100 Engelli Kalp Hastası. 1) Sözleşmeli olduğum için başvuruda bulunabilir miyim? 2) Başvuru ilçeden il merkezi içi yapılabilir miyim? teşekkürler.

 131. Burcu dedi ki:

  Merhabalar benim de annem kanser hastası sağlık özrü atamasına başvurmayı düşünüyorum bugün aldığımız raporda Dahiliye ve Onkoloji uzmanı olan yerde takibi ve tedavisi gerekir oy birliğiyle karar verildi ibaresi yazılmış bu yeterli olacak mı?

  gerekir

  1. Polat dedi ki:

   Hocam sağlık kurulu raporunu nereden aldınız.

 132. Aytur dedi ki:

  Yorumunuz

  1. İsminiz dedi ki:

   Şubat 2019 atamasıyım. 22 nisan 2019 göreve başladım. Bulunduğum ilde annemin tedavisi yok. Aday öğretmenim dilekçem ile tayin isteme hakkım var mı ?

 133. Polat dedi ki:

  Merhaba ben sözleşmeli öğretmenim Şırnakta görev yapıyorum annem kanser hastası ve Şırnakta annemin tedavi edileceği bölüm yok. Sağlık raporunu Şırnaktan mı almalıyım bir de annemin ikametgahının burda olması gerekir mi ? cevaplarsanız sevinirim.

 134. mehmet dedi ki:

  Merhabalar.Babam için aldığım sağlık kurulu raporunda ibare olarak”Bakıcıya ihtiyacı vardır.”bu ibareye istinaden sağlık özrü atamalarına başvurabilir miyim

 135. Irem dedi ki:

  Merhaba hocam saglik ozru icin belirli bir takvim varmi yoksa istenilen zamanda basvuru yapiliyormu?

 136. eren dedi ki:

  Merhaba Hocam. Ben doğuştan kalp hastasıyım. çalıştığım ilçedeki hastanede ilgili bölüm yok. Sağlık özrü atamasına başvuru yapabilir miyim? yapabilirsem raporu çalıştığım ilçedeki hastaneden mi almam gerekiyor? Teşekkür ederim

 137. psikoz dedi ki:

  iyi günler
  eşim organik olmayan psikoz hastası tedavisi mümkün değil kendisi çalışamıyor istanbul da görev yapıyorum.eşimin bakımı zor olaya başladı bu yüzden eşimin ailesinin yanına tayin istiyoruz. nasıl bir rapor alabilirim ? başkasını güç ve yardımı olmaksızın hayatını idame ettiremez diye rapor alsak kullanabilir miyiz ?

 138. Mehmet dedi ki:

  Sayın editör sözleşmeli öğretmenim çocuğumun raporunda şu şekilde yazmakta epilepsi tanısı hasta .x hastanesinden çocuk nöroloji kıliğinde takipli hastadır. Bulundu şehirde çocuk nöroloji bulunmamaktadır EGG Lelerinde keskin dalga pateni devam ettiğinden çocuk nöroloji de takip ve tadivisinin devamı uygundur yazmakta bu raporla sağlık özrüne başvuru yapabilirmiyim

 139. Berrin dedi ki:

  İyi günler, ben sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum halam beni evlatlik olarak aldı mahkeme karariyla şuan halamın nüfusunda görünüyorum. Halamın sağlık raporu var ben bu durumda sağlık özründen yararlanabilir miyim? Böyle bişey mümkünmüdür

 140. Berrin dedi ki:

  Merhaba hocam,annem babam sağ fakat halam beni mahkeme kararıyla evlatlik olarak aldı kimsesi olmadığı ve sağlık problemi olduğu için hastalığından dolayı da aylık maaş alıyor ben de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum halamın nüfusa kayıtlı olduğum için sağlık özründen faydalanabilir miyim?

 141. Berrin dedi ki:

  Babamın halası mahkeme kararıyla beni evlat edindi halam nüfusuna aldı ben de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum halamın sağlık raporunu kullanarak sağlık özründen yararlanabilir miyim?

 142. Levent dedi ki:

  Merhaba eşim önümüzdeki atamada sözleşmeli öğretmen olarak atanacak.Eşimin annesi kanser hastası eşim atandıktan hemen sonra hiç çalışmadan annnesinin olduğu yere gelebilirmi yada bir yıl çalıştıktqn sonra? Gelirse annnesi vefat ederse sözleşmeliolduğu için durumu ne olur? Bendememurum benden yararlanabilirmi?

 143. Kadir dedi ki:

  Hocam eşim bir hafta önce sözleşmeli öğretmen olarak atandı. Annesinin raporunu çıkarırsak ve ibareyi yazarsa doktor hemen sağlık özrüne başvurabilir mi? Yani herhangi bir başvuru süresi var mı yoksa raporu alarak istediğimiz zaman başvurabilir miyiz? Şimdiden teşekkür ederim….

 144. derya dedi ki:

  merhaba. benim çocuğumun yüzünde bir kitle var 3 ayda bir çocuk onkolojisi takip ediyor. görev yaptığım ilçe ve ilde çocuk onkolojisi bölümü yok. sağlık mazeretinden yararlanabilirmiyim. çocuk ameliyat edilirse bu durumda sonlanabilir o zaman tekrar eski görev yerimize dönmemiz mi gerekiyor.

 145. Semra dedi ki:

  Merhaba Gebze de 10 yıldır sınıf öğretmeniyim ben alerjik biriyim 2 buçuk yaşında kızım var oda alerjik astım malum gebze nin havası berbat havası temiz biryer gitmek istiyoruz bu sebeble rapor alıp tayin istemek istiyoruz yanlız bazı yerlerde okuduğum kadarıyla atamayı direk bakanlik mi yapıyor yoksa tayin döneminde yer isteyebiloyormuyuz istediğimiz yerde açık yoksa ne oluyor

 146. serhan dedi ki:

  İyi günler.Ben İstanbul’da görev yapıyorum.Şeker,tansiyon,kolestrol ve kalp hastasıyım.Aynı zamanda panik atak hastalığım var.Sağlık kurulu raporu ile Ege bölgesine tayin mümkün müdür?

 147. fatih dedi ki:

  merhaba sayın editör. öncelikle şunu öğrenmek istiyorum. sözleşmeli aday öğretmenler sağlık özrü için başvuru dönemlerinde sağlık raporunu alıp başvuru yapabilirler mi?bir diğer öğrenmek istediğim. annem diyabet hastası kendisine bakacak kimse yok.ben başka bir ilde görev yapıyorum.annemin bulunduğu ilden sağlık kurulu alıp, rapordada istenilen ibare yazması halinde bulunduğu yere tayin isteyebilirmiyim? şimdiden teşekkürler.

 148. Mahir dedi ki:

  Merhaba. Benim sürekli hapşurmama, gözlerimin ve burnumun şişmesine sebep olan çok yönlü alerjim var. Bulunduğumuz ilçe de dağ taş meyve bahçeleriyle dolu. Burda özellikle kış mevsimi haricinde hayat çekilmez oluyor. Bu durum sağlık özrüne tabi olur mu? Teşekkür ederim.

 149. İsminiz dedi ki:

  Merhaba,
  Maraşın bi kasabasında öğretmenim eşimle boşanma aşamasındayım psikolojik olarak yıkılmış durumdayım kaldığım yerde psikoloji bölümü yok kayseriye ailemin yanına özür durumuyla gidebilir miyim ?

 150. nur dedi ki:

  Hem annemin hem babamın rahatsızlığından dolayı endokrin bölümünde sürekli olarak takip edilmeleri gerekiyor.Benden başka ilgilenecek kimse de yok.Bunun için sağlık özrü yapmak istiyorum ama bulunduğum ilçedeki Meb kabul etmiyor.Sağlık özrünün belli tarihleri var ona göre başvuru yapabilirsin diyor.Ne yapmalıyım ?

 151. Burcu dedi ki:

  Merhabalar, hem aday hem sözleşmeli öğretmenim annem kanser tedavisi görüyor. Sağlık özrüne bağlı yer değiştirme hakkım var mı acaba? Bi de belli başvuru tarihleri verilmiş sağlık özrü için sadece o tarihlerde mi başvuru yapılabiliyor yoksa yıl içinde her zaman başvuru yapılabilir mı?

 152. elif dedi ki:

  gaziantep karkamış köy okulundayım.ulaşım çok büyük problem. annem beyin kanamsı geçirdi sonrasında pıhtı attı inme indi. sık sık tekrarlıyor. ileri derecede kalp, yüksek şeker ve tansiyon hastası. tek başına yaşamını sürdüremiyor. evde bakım hizmeti alıyoruz.benim bulunduğum yerde bakımı çok zor. tek başıma hem çalışıp hem bakamıyorum. maaş belli. bakıcı kira ve diğer masraflar aşıyor beni. benim sorum şu. ben annemin yanına nasıl gidebilirim. yada antep merkeze nasıl tayin isteyebilirim. memlekette gidersem. ablam ile birlikte bakımını yapabilirim. ablamda tek başına bakımı yapamıyor. ocak ayında başladım göreve

 153. Burcu dedi ki:

  Merhaba, annem kanser hastası ve yardımsız yaşayamaz raporu var. Sağlık özrü ataması için belli başvuru tarihleri varmış galiba onları beklmek zorunda mıyım? Yoksa istenilen tarihte başvuru yapılabiliyor mu? Bu konuda bilginiz varsa lütfen yardımcı olur musunuz

 154. Eren dedi ki:

  Merhaba köy okulunda çalışıyorum. Kalbimde ritim bozukluğu, kalp kapakçığında üfleme ve kalp perdesinde delik var. Çalıştığım köy ve ilçede tedavisi yok bunun için sağlık raporu alıp tayin isteyebilir miyim

 155. Melike dedi ki:

  Iyi geceler sayın editör. Ben de 2.yilimda sözlesmeli bir öğretmenim. Bir arkadaşın paylaşımına yorum da yapmistim da kendim de annemden ötürü sağlık özrü yapmak istiyorum. Acaba şu an başvuru yapsam dilekçe verip rapor alsam bu hakkımı kullanabilir miyim yoksa 2018 ağustosta böyle bir hak verilmişti yine duyuru yapılmasını mi beklemek gerek yardimci olursaniz çok sevinirim

 156. Semra dedi ki:

  Annem Alzheimer hastası ve yatalak durumda Kendi yaşamını desteksiz sürdüremiyor Kardeşim öğretmen sağlık kurulu raporuyla tayin isteyebilirmi

 157. Fatma dedi ki:

  Merhabalar. Annem kanser hastası,başkasının guc ve yardımı olmadan yaşamını sürdüremez raporu var.Fakat bulunduğum ilde onkoloji servisi mevcut. Kadrolu öğretmenim ((Tayin döneminde)) başkasının güç ve yardımı olmadan yaşamını sürdüremez raporu ile başvuru yapabili miyim acaba.simdiden Tesekkurler.

 158. Ufuk dedi ki:

  Merhaba hocam üç ay önce doğu Anadolu’da bir ile sözleşmeli olarak atandım. Atanırken her iklim şartında çalışıyorum raporunu atandığım ile verdim. Kendim küçüklüğümden beri astım hastasıyımm. İlk verdiğim raporda göğüs doktorunun imzası yok. Daha sonra sağlığımı bildirir durum bildirir raporu aldım raporda hasta Küçüklüğünden beri astım tedavisi görmektedir soğuk aşırı sıcak durumlar hastanın hayati tehlikesinin gündeme getirmektedir öğretmenlik yapmasına engel değildir yazıyor. Ben şimdi sağlık özürü ne başvursam nasıl bir sonuç ortaya çıkabilir ?cimr yazdım onlarda görev yaptığım yere göndermişler İki rapor birbiriyle çelişmektedir yazıyor. Bundan sonraki süreçte sizce ilgili belgeleri bakanla göndereyim mi ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim Allah razı olsun

 159. Mesut Ölmez dedi ki:

  Merhaba sinif ogretmeniyim.iki buçuk yaşındaki kızım doğduğundan beri alerjik her hafta hasta oluyor alerji ilaçları ve antibiyotik kullanıyoruz. Gebze’de yaşadığımız için hava kirliliği hastalığını tetikliyor. Sağlığı için daha uygun bir yere tayin için alacağımız sağlık raporunun içeriği ne olmalı. Bu atmayı sadece bakanlık mı yapıyor yoksa bu rapor ile özür durumu atamaları döneminde tayin isteyebilir miyim.

 160. caglar dedi ki:

  Arkadaslar merhaba eşim şirnakta sozlesmeli ogretmen.benim rahatsizligimdan oturu rapor aldik ve sirnaktan da ilde tedavisi yoktur diye rapor aldik simdi dilekce yazicaz dilekcede birden fazla il yazabiliyor muyuz bide istedigimiz ilde acik yoksa sozlesmeli ogretmenlikte il emrine mi veriliyor yoksa red cevabi mi veriliyor?

 161. Caglar hoca dedi ki:

  Hocam merhaba ben sozlesmeli ogretmen olarak gorev yapmaktayim eşimden dolayı saglik özrüne başvurucam saglik bildirir rapor aldim ve çalıştığım ilden de bu hastalığın tedavisi bu ilde mümkün değildir yazısıni da aldim.suan dilekce yazicam.dilekceye birden fazla il yazabiliyor muyum eger istedigim ilde acik yoksa tayinim gene de çikar mi

  1. Melike dedi ki:

   Merhaba sayın editor. Hocamız şimdi basvursam diye yazmış da acaba şu an sağlık özrüne başvurmak mümkün müdür? Şu an sözlesmeli öğretmenlerin öyle bir hakkı yok bildiğim kadarıyla. Başvuru yapılabilir mis sizce

 162. Emin dedi ki:

  İyi günler çocuğum havale geçirdi ve bulunduğum şehirde çocuk nöroloji doktoru olmadığı için başka şehire sevk ettiler ve 3 ay da bir kontrole gelmem gerektiğini söylediler bu özür tayini yapabilirmiyim ve raporu tedavi gördüğü hastaneden mi almalıyız

  1. Kübra dedi ki:

   Babam kanser hastası tedavsii yoktur belgesini aldım il sağlıktan fakat babamın bulunduğu ilde norm yok yakın bir ili dilekçemde yazsam olur mu birde tedavisi yoktur belgesinin süresi kaç aydır

 163. Ebru k dedi ki:

  Merhaba ben Ağrı’da sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum annemin hastalığının ilde tedavisi olmadığına dair belge aldım diğer evraklarla bakanliga ulaştırdım acaba ne kadar zamanda dönüş yapiyorlar?ben mi arayacağım onlar mi bilgi verecekler

  1. Zeynep dedi ki:

   Merhaba Ebru Hanım. Sonuç ne oldu? Bende başvuru yapmak istiyorum. Özel bir gün aralığı var mıdır? Bir de benin annemin yüzde seksen özürlü raporu var ama babamın sağlık sorunu yok. Bu sorun oluşturur mu? Babam olduğu için reddedilir mi acaba? Sizde süreç nasıl işledi. Cevap verirseniz çok memnun olurum.

 164. Gönül dedi ki:

  Merhaba ben iltihaplı romatizma tedavisi görüyorum. Tedavi oldugum romotolog 5 saat uzakta.En yakın romotolog 1 saatlik mesafede var. Sağlık raporunu bulunduğum ilçeden mi alacağım? Ayrıca gideceğimiz yere km fark eder mi?

 165. Perihan dedi ki:

  Hocam oğlum astım hastası bulunduğum ilde bölüm yok araştırma hastanesinden üç hekimli bir rapor aldık bu rapor tayin istemek için yeterli mi acaba

 166. idris dedi ki:

  merhaba hocam ben kadroluyum babamin yüzde 91 engelli raporu var engelli maaşı aldiğı için bakmakla yükumlü değilim resmiyette babmin raporuyla tayin istemem için resmiyette bakmakla yukumlu olma şartı varmi

 167. Gözde dedi ki:

  Merhabalar babam akciğer kanseri sağlık özrü başvurusunda bulundum Samsun a, tayin dönemi dışında. Bi ilçesinin köyüne vermişler gidş geliş yapmam mümkün değil. İlişki kesmedim, İptal ettirmek için ne kadar zamanım var bilgisi olan var mı?

  1. Murat dedi ki:

   Hocam aldığınız raporda,bulunduğu yerde tedavisi mümkün değildir ibaresi varmiydi

  2. Murat dedi ki:

   Hocam raporda tam olarak ne yazıyordu,bizde bu durumdan tayin istemek istiyoruz da

 168. Cenap dedi ki:

  Hocam benimde babamın kalp damarlarindan sağdaki %90 üstü soldaki %65 üstü tıkalı. Ayrıca prostatı var. İşitme kaybı var cihazla giderdik bunu . Görme de ise yine sorun var. Acaba rapor çıkarabilir miyim veya özür grubunda tayin isteyebilir miyim ?

 169. Erdem dedi ki:

  Hayırlı günler. Açıklamanızda yer alan ikinci bölüm için sözleşmeli öğretmen atama başvurusu yapamıyormuş. O durumdan sadece kadrolular yararlanabiliyormuş. Bu durum hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz acaba

 170. betül dedi ki:

  Merhaba hocam ben şuan adaylık sürecinde sözleşmeli bir öğretmenim atandığım ilde hastalığımla ilgilenen bölüm yok. AdaylığıM kalkmadan Özür grubundan tayin isteme hakkım var mı?

 171. Remzi dedi ki:

  Mrb hocam annemin sağlik raporunda SÜREKLİ ibresi var ancak 6 ay şarti sağlik raporunda süreklilik yokmuş o durum engelli raporunda varmiş.

 172. Remz dedi ki:

  1-Hocam benim bir sorum olucak annem için rapor aldım başkasinin güç ve yardimi olmaksizin… Boş norm olmamasindan atamam olmadi atama döneminizi beklemeliyim.

  1. fatih dedi ki:

   hocam öncelikle geçmiş olsun.bende annem için sağlık raporu çıkaracam.annemin ileri derece şeker hastalığı var bunun için rapor verirler mi nasıl oluyor biraz bilgilendirseniz sevinirim.ben sözleşmeli aday öğretmenim. bulunduğum ilçeye yer dğiştirmem için raporu özel veya resmi hastaneden mi almak gerekiyor acaba

 173. Aylin dedi ki:

  Merhaba. Ameliyat sonrası belimde 20 küsur platin mevcut. Buna bağlı olarak atanmam için ekpssden kontenjanla girebilir miyim

 174. Helin dedi ki:

  Merhabalar ben Urfa nin Hilvan ilçesinde ogremenim.annem kanser hastalığını çok şükür atlattı.ancak belli aralıklarla kontrole gitmekte.annem ile babam ayrı.kardesim şehir
  Dışında okumakta.saglik özrüne daya. Bağlı tayin istemem mümkünmü?

 175. İrem dedi ki:

  2018 Temmuz’da atandım. Adaylığım daha kalkmadı. Buna rağmen evraklarımı teslim etsem tayinim olabilir mi? Bir de illa ki dönem sonlarında mı sağlık özüründen dolayı atama yapılıyor?

 176. Ekberr dedi ki:

  Merhaba annemin %84 sağlık raporu var ama raporda tek başına yaşamını devam ettiremez ibaresi yok annemin ikametkahı Eskişehirde fakat şuan başka bi ilde onu şuan bulunduğu ildeki hastanede ekletip Eskişehire tayin isteyebilirmiyim yoksa Eskişehir’deki hastaneden mi olması lazım yardımcı olabilir misiniz ?

 177. gizemm dedi ki:

  Admin sağlık özrü atamasında hastalığın ciddiyeti önemli mi ?Çok ağır bır hastalık değilse bile tedavinin çalışılan yerde mümkün olmadığını belirten raporla kesın gerceklesır mı bu atama

 178. Filiz dedi ki:

  Merhabalar..Babam kalp krizi geçirdi geçen sene anjiyo yapıldı ve kalbine stent takıldı o raporla sağlık özrü ile gidebilir miyim

 179. Ebru dedi ki:

  Hocam klavuzluk bir durum yok sağlık özrü tayini tarihe bağlı olmadan gerçekleşebilir sözleşmeli öğretmenim temmuzda atandim ben gerekli raporlarımı (tedavi edilemez raporu) il milli eğitim aracılığıyla bakanlığa yolladım ve bu hafta kararnamem geldi ilişik kesip tayin olucam

  1. Ülkücan dedi ki:

   Hocam bu konu ile ilgili benimle iletişime gecebilirmisiniz çok zor durumda kaldım ve kimseden net bilgi alamadım.siz yasamişsiniz olayı.3 çocuk annesiyim babam hasta.beni ararmisiniz nasıl bir yol izlediniz konuşmak istiyorum. (Editör notu: Telefon numarası yazmayın. E-posta adresinizi yazın.)

   1. Ebru dedi ki:

    Hocam e posta adresim e_br_@hotmail.com facede bulup messengerden mesaj atabilirsiniz

    1. Ebru dedi ki:

     Yada yine facede eebruklnc diye aratırsanız ebru yıldız olarak ismim çıkar

  2. Sunullah dedi ki:

   Mrb Ebru hocam ben goz tansiyonu hastasıyım. Tedavim gorev yaptığım yerde mümkün degil Adana da tedavi oluyorum 2 ayda bir gidip. Bugun il saglik müdürlüğüne basvurdum. Milli egitim müdürlüğü raporu bize getir sozlesmelilerle ilgili bir yazı geldi mi sizi ararız dedi. Acaba bakanliga göndermelerini mi söylesem birde adana üniversitede hastanesinden orda tedavi olduğuma dair rapor almalı miyim tesekkur ederim şimdiden.

   1. Ebru dedi ki:

    Hocam başta benim de raporumu yollamayacaklardi ama ben ısrarcı oldum çünkü sağlık özrü tarihe bağlı değil siz de ısrarcı olun bakanlığa yollanması konusunda. Tedavisi mümkün değildir raporu aldıysanız yeterli olur zaten Bakanlık eksik evrak olursa dönüş yapıyor tamamlayın diye

  3. fatih dedi ki:

   merhaba hocam ben bitlise yeni atanan sözleşmeli aday öğretmenim.sağlık özrüne bağlı raporu bitlisten mi almalıyım yoksa memleketimden de alabilirmiyim. ayrıca ben şeker hastasıyım ve bitlisin bir ilçesinin köyünde görev yapıyorum.bu durumda rapor alsam yer değiştirebilirmiyim.. teşekkür edrim.

   1. Ebru dedi ki:

    Hocam ben görev yaptığım ilden aldim ama baska yerden alanların da kabul edilmiş diye duyum aldım. Raporunuzu aldıktan sonra her türlü yer degistirirsiniz hocam

  4. İrem dedi ki:

   Hocam 2018 Temmuz’da mı atandınız? Adaylık kalkmadan isteyebilir miyiz tayin?

  5. Merve dedi ki:

   Ebru hicam, benim de babam kanser hastası. Sağlık raporunu yeni aldım. atama dönemi dışında tayin istedim sizin gibi.bugun evraklarımi milli eğitime verdim.sizin ne kadar sürede sonuçlandı tayin işlemleriniz, yani kararname kaç günde geldi? Uzun sürer mi?

  6. Cenap dedi ki:

   Hocam tek şart o ibare mi bende sozlesmeliyim raporu çıkardığım an başvurabilir miyim . Ogretmenim ben bide Çaldıran görev yerim yardımcı olsanız

 180. Remziye dedi ki:

  Merhaba annem kalp hastası ve bel fıtıgı tansiyon var kendisiyle yasayan erkek kardesim var kendi işini görmekte zorlanıyor rapor cıkarsam tayin hakkım olur mu

 181. songül dedi ki:

  hocam merhaba ablam 4. evre kemik metestaz kanser hastası evli çanakkalede yaşıyor. tedavisi orada devam ediyor. mahkemeye vasi ataması için başvuru yaptık fakat akıl sağlığı yerinde olduğu için hakim karar için mahkemeyi erteledi.çünkü akıl sağlığı yerinde olan birini kısıtlamak istemedi ve danıştay kararlarını inceleyeceğini belirtti. sürekli kemoterapi alıyor ve %80 engellilik durumu var.tayin başvurusu için sağlık kurulu rapaoru aldık. desteğe ihtiyacı var ben bu atama sürecinde nasıl bir yol izlemeliyim. çok çaresiz kaldım.

 182. Sınıf öğretmeni dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli aday öğretmenim.Acaba bu özür grubu atamalarında sözleşmeli öğretmenlerde sağlık ozrunden faydalanabilecek mi?Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. fırat aşık dedi ki:

   yapabilirsiniz hocam, cimer ve mebim hakkınız var dedi

 183. Sınıf öğretmeni dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmenlere bu özür grubu atamalarinda sağlık özrü verildi mi acaba? Aday öğretmenim bilgilendirirseniz sevinirim..

  1. Lehrer dedi ki:

   Merhaba, Ben bu konuyla ilgili CİMER’e birkaç kere yazı yazdım. Öğretmen Atama Daire başkanlığından gelen son yazı aynen şu şekilde. “Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık nedeni ile yer değiştirme işlemleri zamana bağlı olmaksızın yapıldığından bu konudaki evraklarınızı okul ilçe ve il aracılığı ile bakanlığımıza göndermeniz halinde durumunuz incelenebilecektir”

 184. Fatma topçma dedi ki:

  Yeni atanmış bir aday öğretmenim.Annem kanser hastası % 48 oranında bir raporu var ve atandığım ilde tedavisi yok.Sözleşmeli öğretmenler için belli bir takvim yok ama kendi hastalığından dolayı dilekçe verenlerden kabul olanlar oldu. Bizim neler yapmamız gerekiyor bu süreç içerisinde bilgi verebilir misiniz?

 185. Nuray dedi ki:

  Anneme saglik kurulundan rapor aldik ancak raporda “hastanın ortopedik rahatsizliklari ve durumu itibariyle yardima ihtiyaci vardir” yaziyor.Bu durumda başvurum kabul olur mu.Teşekkurler.

 186. Tuba öztürk dedi ki:

  Annem benim yanımda kalıtımaydın merkezde kalıyoruz ikametgah da böyle ancak ben aydin in bir ilcesindegorev yapıyorum aydin merkeze tayin isteyebilir miyim

 187. Ebru dedi ki:

  Sağlık özrü için gerekli tüm belgeleri aldım meb e yolladım hatta atama başkanlığında bir kadınla iletişime geçtim bana istediğimiz belgeleri yollamıssiniz tarih beklicez atama için dedi fakat hala duyuruya çıkan bir tarih yok cimere yazdım tek çare

  1. Fatma dedi ki:

   Mrb hangi belgeleri hazırladınız acaba? Meb in istediği belgeler neler ? Rica etsem Bizi de bilgilendirir misiniz ?

   1. Ebru dedi ki:

    Merhabalar. Ben esimden dolayi bu hakkı istedim esim böbrek nakli hastaneden organ nakli merkezi olan yerde tedavisi gerekmektedir yazılı rapor, sağlık özrüyle tayin talep ettiğim il ve ilçenin yazılı olduğu dilekçe verdim

  2. Fatma dedi ki:

   Sözleşmeli sağlık özrü (anne ve babasının hastalığından dolayı ) hangi belgeler isteniyor?

 188. erkan dedi ki:

  Değerli arkadaşlar yine mazeret ataması yine hüsran. Sözleşmelilere yine ocak-şubat mazeret ataması yok. Durumla ilgili ben CİMER’e yazdım sizlerde yazarsanız daha dikkat çekici olabilir.
  İstek iletisi yazdıktan sonra iletilmesi istenen kurumu MEB olarak işaretlersiniz. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

 189. Onur dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmenim bu yıl atandım.Annem şeker hastası bu rahatsızlıkla ilgili rapor alıp sağlık özrü tayini isteyebilir miyim rapor oranının kaç olması gerekiyor teşekkürler

 190. melisa dedi ki:

  merhaba.ben sözleşmeli öğretmenim. 2.yılım. annemde koah hastalığı var ocak atamasında sağlık özrü ıisteyebilir miyim? 9 gün kaldı ama herhangi bir haber netlik yok. bize bu hak verildiğine göre şubat atamasında da kılavuzda yer alır mı acaba

 191. Damla nur acar kurt dedi ki:

  Merhabalar ben sözlesmeli ogretmenim. Bu yil 2. Yilim Gaziantepte yasiyorum. Fakat atandigimdan beri surekli rahatsizlanip rapor almak durumunda kaliyorum. Sanirim hava sartlari bana uygun degil her hafta rahatsizlaniyrum. Bu durumda saglik ozrune basvurmam mumkun mu? Tesekkurler.

 192. yakup dedi ki:

  merhaba kolay gelsin.
  1. ben babam için sağlık kurulu raporu aldım raporu başka ilden almış olmak sıkıntı çıkarırmı?

  2.başvurudan önce başka ili ikamet adresi göstersek tayinim oraya çıkarmı ?
  kolay gelsin

 193. Tuba öztürk dedi ki:

  Merhaba annem benimle kalıyor fakat bakmakla yükümlü degilim rahmetli babamdan dolayı emekli 82 yaşında kalp tansiyon ve koah hastasi sağlık grubundan tayin isteyebilir miyim vasi kararı çıkarmalı miyim?

 194. Erkan dedi ki:

  Merhaba hocam. “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi içeren raporu alırken bakıcı olarak bizim ismimizin geçmesi gibi bir şart var mı?

 195. ümit dedi ki:

  Merhabalar.Kadrolu ögretmenim.Babam üzerinden sağlık özrü tayini istemeyi düşünüyorum.Sağlık raporunu istediğimiz ilden alsak olur mu? İkametgahının olduğu yerden alma mecburiyeti mi var yoksa? Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Kübra dedi ki:

   Merhaba babam kanser hastası tedavisi yoktur raporu ve başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez raporu aldm faakt babamın bulunduğu ilde norm yok bakanlığı aradm Konya yazabilirsn dedi yakın olarak oraya ikamet mi alacağım babam ve ben

 196. Nilgün dedi ki:

  İyi günler ben bipolar duygu durum bozukluğu olan öğretmenim. Bitlis merkezde görev yapıyorum. .sağlık durumu tayini yapabilirmiyim

 197. Nlgn dedi ki:

  Benim bipolor duydudurum bozukluğum var. Bitlis merkezdeyim.ililaçlarımı bebek için bırakıyorum ama hastalığım tekrarlıyor. Bebek sahibi olurken terapi görmem gerekiyor. Bitlisteki doktor diyarbakıra gitmen gerekir hamilelikte diyor. Ben sağlık özrüne başvurma hakkına sahipmiyim

 198. Kübra dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmenim. Babamın “baskasının guc ve yardımı olmaksızın hayatınu devam ettiremez” ibareli raporu var. ocak ayında acılacak olan özür grubundan yararlanmam mümkün müdür

 199. Ayşe dedi ki:

  Hocam iyi günler, babamın %95 engeli var ve anneminde alerji rahatsızlığı var. Aday sÖzleşmeli öğretmenim. Bana sağlık özrü hakkı verilebilir mi?

 200. Merv dedi ki:

  Merheba ben sözleşmeli öğretmenim ocak ayında sağlık özrü hakkı verilecek mi bilmiyorum ama hastalığımın uzman doktoru il de yok bunun için alacağım heyet raporunu çalıştığım ilden alıp doktor yoktur raporuyla başvurabilir miyim yoksa tayin isteyeceğim yerden mi almalı mıyım raporu?

 201. Merv dedi ki:

  Yorumunuz

 202. ilknur dedi ki:

  merhabalar hocam 6 aylık yarık damak dudaklı dogan bir kızım var eşim kadrolu öğretmen tedavisine Ankarada başladık yalnız konyanın ilçesinde ikamet ediyoruz kızımın durumundan dolayı eşim saglik ozru ile ankaraya tayin isteyebilir mi? şimdiden teşekkür ederim

 203. Dilara dedi ki:

  Iyi calismalar..
  Bilgilendirici yaziniz icin tesekkurler.
  Hocam benim annemde bahsettiginiz gibi ibare mevcut ve engel orani % 94 bu sene basinda atandim suan aday ogretmenim sizce annemin yasadigi ile tayin hakkim var mi? Tayin olma durumum olursa aday ogretmenlik surecim nasil isler?
  Tesekkurler

  1. fatih dedi ki:

   merhaba hocam ben bitlis hizan ilçesinin bir köyüne yeni atandım. ocaktaki sağlık özrüne başvurabilirmiyim acaba. bende diyabet hastalığı var buna bağlı olarak raporu görev yaptığım yerdemi yoksa memleketimden mi almalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 204. Dilşad dedi ki:

  Merhabalar, babamın rahatsızlıpından dolayı sağlık özrüne başvurmayı düşünüyorum. Farklı illerde ikamet ediyoruz.babam afyonun birilçesinde ikamet ediyor. Ben tercihimde sadece babamın ikamet ettiği ilçeye mi tayin isteyebilirim. İkamet ettiği ilçe küçük boş kadro olmayabilir yakın ilçelerde açılır mı?

 205. ahmet dedi ki:

  hocam kolay gelsin benim çocuğumun yarık damak ve dudak rahatsızlığı var ve tedavisi burada bulunmuyor.Araştırma hastanesinden 3 hekim raporu aldım ve il sağlıktan ”Gaziantep ilinde tedavisi bulunmamaktadır” belgesi alıp bu belge ile sağlık özrü tayini isteye bilir miyim. Tercihler nasıl olacak? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum hocam.

 206. Yakup dedi ki:

  Annem görev yaptığım yerde değil, memleketimde. Memlekette raporu alsa geçerli olur mu?

 207. arce dedi ki:

  merhabalar, sağlık özrü konusunda birkaç sorum olacak yardımcı olur musunuz?
  Babamın rahatsızlığı için sağlık kurulu raporu aldım Meb’in istediği ifade de yazıyor. Benim sorum
  1-Mebbis’e babama bakmakla yükümlü olduğumu belirtmem gerekiyor mu?
  2- Kardeşim farklı bir ilde kamu görevlisi misafirhane de kaldığı için ikametgahı babamın yanında görünüyor bu durum engel çıkarır mı?
  Bu konu hakkında bilgi sahibi olan öğretmen arkadaşlarım ve editör bu durumlar hakkında yardımcı olur musunuz?

 208. Yusuf dedi ki:

  Yeni atanan sözleşmeli öğretmenin işe girelen mebe verdiği sağlam raporından sonra 15 gün sonra aldığı iklim koşulları hayati tehlike oluşturur raporu süreci olumsuz etkiler mi?alınan 2. Raporu meb görebilir mi? Yada gs devam ederken 2. Sağlık rağorunu almak ne kadar doğru?

 209. Ahmet dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmen olarak doğunun köyüne atandım heyet soğuk iklim koşullarında hayati tehlikesi vardır dedi sağlık özrü için yeterli midir? Güvenlik soruşturması devam ederken bu 2. Raporu almam sıkıntı yaratır mı? İşe giriş raporunda gögüs dr imzası yoktu. Lütfen cevap verin??

 210. Ahmet dedi ki:

  Merhaba doğu bölgesinde bir ilçenin köyüne atandım. Kendim astım hastasıyım. Sağlık özrü için soğuk iklim şartları hayati tehlike oluşturu ibaresi yer değiştirme için yeterli mi? ( il dışı) t istenen iller rapora mı yazılacak yoks ayrı bir dilekçeye mi? Cevaplarsanız sevinirim

 211. Ahmet dedi ki:

  Yorumunuz

 212. Yakup dedi ki:

  1. Aday sözleşmeli öğretmenim, Annem kalp hastası sağlık kurulu raporunda “sağlık koşulları öğretmenin görev yaptığı yerde uygun değildir” ibaresi mı olmalı?

  2. İkemetgahlar nerede olmalı? Annemin kendi memleketimde mi kalmalı?

  3. Annem sağlıktan yararlanmak için tarım sigortası yatırıyor. Bu bir engel teşkil eder mi?

  4. Sağlık kurulu raporunun herhangi ilden alınmış olması fark eder mi?

 213. Ufuk dedi ki:

  Yorumunuz

 214. Ufuk dedi ki:

  merhaba ben erzurum ilçeye atandım astım hastasıyım gideceğim ilçede gögüs dr yok. 7 yaşından beri hastayım . Babam da ben 7. Yaşındayken vefat etti annem tansiyon hastası mide vs soru nları var bazen aniden rahatsızlanabiliyor onunla yaşıyorum. Abim var evli başka ilde yaşıyor. Bende rapor almak istiyorum annemi yalnız bırakamam. Benim sağlığımda kış koşullarından olumsuzetkileniyor. Neler yapmam lazım rica ediyorum ne yapmam lazım? Benim olur mu

 215. Erkan dedi ki:

  Sayın Editör muğlakta olan bir konu var.
  Sözleşmeli öğretmenlerde kadrolu öğretmenlerde var olan bazı durumlar eksik ”BAŞKASININ GÜÇ VE YARDIMI OLMAKSIZIN HAYATINI DEVAM ETTİREMEZ” ibaresini bir çok sitede sözleşmeli öğretmenlerde kabul edilmiyor deniliyor ve bu konu bir çok kişinin aklını karıştırmakta. Bazı il mebler bunu kabul etmezken bu ibareyi bazı il mebler kabul etmiş. Örnek olarak : Benim annem rahatsız ve istanbul da yaşıyor annem için yukarıda belirtiğim ibare geçecek şekilde İstanbulda Devlet Hastanesinde Rapor alırsam bu raporu bulunduğum il milli eğitim kabul eder mi?
  Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

 216. Ebru4404 dedi ki:

  Sözleşmeli aday öğretmen olarak ağrı diyadin ilçesinde görev yapmaktayım. Ms hastasiyim. Ve üniversite hastanesi olan bir yerde görev yapmam gerekiyor diye üniversite hastanesinden aldığım bir rapor var.ağrı ilinde de üniversite hastanesi yoktur. Bana görev yaptığın yerden de tedavisi mümkün değildir raporu da almam gerektiği söylendi. Elimdeki rapor yeterlimidir başvuru için. Tedavisi burada mümkün değildir raporunu özel hastanelerden alabiliyor muyuz. Özel hastaneden alınan geçerli olurmu devlet hastanesi mı şart.yardımcı olursanız sevinirim. 3 aydır tedavim aksadı kontrollerim aksadı. Ne yapmam gerek hiç bilmiyorum

 217. tarık dedi ki:

  1-öğretmen olan Eşimin babasına engelli raporu aldık %89 raporda sadece ağır engelli kutucuğu işaretli ve bakım gerekir yazıyor.Eşimin babası emekli memur bundan ötürü sağlık yönünden eşimin üzerine değil yani bu durumda eşim tayin isteyebilir mi?

  2-Eğer tayin isteyebilecekse Engelli raporuna da ‘Tek başına hayatını idame ettiremez ibaresi eklenmeli mi?

  3-Eğer tayin isteyebilecekse ben de onla aynı anda mı tayin isteyebiliyor muyum yoksa bir sonraki özür grubunu mu beklemeliyim?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 218. Ahmet dedi ki:

  Hocam Merhaba, sağlık mazeretine bağlı atamaya ilişkin sorum var. Görev yaptığım ilçede çocuk romatoloji doktoru yok, bağlı olduğum İl’e çocuk romatoloji uzmanı yeni geldi. Ben yine de farklı bir İl’e yani şu an çocuğumun takip ve tedavisinin devam ettiği İl’e atamamı isteyebilir miyim. Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler.

  1. Ahmet dedi ki:

   Sayın Editör’üm. Konuyla ilgili bilgi verebilirmisiniz.

   1. Ahmet dedi ki:

    Merhaba, konuyla ilgili bilgi verebilirmisiniz.

 219. Mehmet dedi ki:

  Sayın editör, birkaç gündür bazı il mem ler söz. Sağlık özrü raporunda eksiklik olanları arayıp düzltmelerini istiyor. Dünde Gaziantep il mem yazı yayınladı ve ilçe devlet hastanesinden rapor alanların il devlet ve üniversite hastanesinden rapor almalarını belirtti. 1.sorum neden aynı anda illere yazı gönderilmiyor.
  2. Madem bulunduğun il e bağlı hastaneden alınacaktı bakanlık yazısında neden görev yaptığın yer dendi
  3. Zaten şu anda tüm il hastanelerinde tedavi imkanları mevcut
  4.bu iş gerçekten tatsızlaşmaya başladı. Devlet ciddiyetinden uzak idarecilerle çalılıyorlar belli.
  5.Takvim yayonlamak bu kadar mı zor yoksa biz söz. Öğretmenlere bu hakkı verdik ama şartları taşımıyorlardı demek için mi yapıyorlar böyle

 220. hakkı dedi ki:

  Babamın rahatsızlığı nedeniyle “Başkasının güç ve yardımı olmadan yaşama devam edemez” ibaresi bulunan raporu aldık. Babamın yaşadığı ilçede tedavi imkanı yok. Bende başka bir ilin ilçesinde görev yapıyorum. Bulunduğum ilçede de tedavisi mümkün değil. Ulaşım sorunu çekmemek için tedavi ettirebileceğim başka bir il merkezine adres taşıyarak sağlık özründen faydalanabilirmiyim?

 221. Gökhan dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmen sağlık özründen farklı ile geçiş yapınca ilerleyen zamanlarda tekrar rapor yenileyecekmi? Yani gorev yaptığı eski ile gidip orda hastalığın tedavisi yok diye evrakları duzenleyip gonderecekmi?diyelim 1 yılda hastalık geçti dönüp tekrar eski görev yerinemi gidecek?

 222. Demet dedi ki:

  Arkadaş anlamıyorum buraya bilgi almak için geliyoruz ama öğretmen olduğundan şüphe duyduğum insanlar yarım yamalak soru soruyorlar. Sonra onların sorularına insanlar anlamadıkları için soru soruyorlar ama cevap verme gereği duymuyorlar. Aşağıda ismi Mustafa ve Ali olan kişilere bu lafım. Sizi mem den ne zaman ne için aradılar. Detaylı bilgi versenizde bizlerde bir şey öğrensek. Editör bey bunlara cevap vermemiş bence iyide yapmış. Soruları bile düzgün soramayan nesil öğretmenlik yapıyor….

  1. Ali dedi ki:

   Öğretmen oldugumuz süphe duyarken keske kendinizdende duysaydiniz. Ne zaman ne icin aradilar demissiniz, yorumuma Bugün diye belirtmisim tarih mevcut zaten görebildiyseniz, ve ne içinde aradiklarini söyledim okuyabiliyseniz.Hangi ilde oldugumuda belirttim. Anlayamadiginiz bir yer varsa sorun cevaplayayim ama yine anlamassiniz tam okumadiktan sinra.

   1. Mehmet dedi ki:

    Ali hocam benim anlamadığım 5 eylüle kadar tüm evraklar bakanlıkta olacaktı. Nasıl olduda sizi 17 eylülde aradılar. Buradan şu çıkarımı yaptın, Bakanlık raporları incelemeye başladı eksik buşduklarını uyarıyor ve tamamlatıyor. Demek ki size olumsuz dönüş yapmayacakkar eğer evrağınız bakanlığa ulaşırsa ve sonuçların açıklanması ekimin ilk haftası olucak. Ama eğer Ekimin sonuna kalorsa hiçbirimiz atanamayız. Çünkü 17 Ekim de okullar norm güncellemeye başlayacak ve Ekimin sonunda Bakanlık sistemden görecek. İşte bu yüzden 1. Ve 2. Kadrolu mazeret atamaları bizlerin istediği doğu ve güneydoğu hariç bölgeleri norm olarak doldurmuş olacak. Buda bizi norm fazlası yapacağı için Bakanlığın özür ataması şartında belirttiği gibi “atamayı istediği yeede boş norm olması halinde yapılır” kısmında zora sokuyor. Imarım normlar güncellenmeden sonuçlar açıklanır.

    1. Ali dedi ki:

     Mehmet hocamevraklar 5 eylule kadar bakanliga teslim edildi. Bakanlik il meblere evraklari eksik olanlar konusunda tedavisinin mumkun olmadigina dair yazi istemis butun daglik ozru basvurulari icin gecerli bir yazi yazmis yani bana şahsi bir dönüş olmadi.Bu arada ben köy/ilçeden ile tayin istedigim icin ilçe hastanesinden romatoloji bölümü yoktur diye yazi aldim İl mebe götürdüm fakat i.kaynaklari müdürü evragimi kabul etmedi Nedeni: bu iller arasi atama ilde tedaviniz yoksa atamaniz olur.bu yazi ilçeden degil il merkez hastanesinden alacaktiniz dedi.Ama Bakanlik ilceden tayin yapilmayacak bu iller arasi tayin demedi? Anlatmaya calistim ama sagolsun iller arasi tayin bu sizin isiniz olmaz, hem romatoloji cok onemli hastalik degil sizden daha ciddi hastaligi zor durumda olanlar var dediler gectiler.Basvuruyu Bakanlik aliyo elimdeki heyet raporunun sonucuna müdür hastaliginiz ciddi degil diyo. Şaka gibi memlekette yasiyoruz.

 223. Mustafa dedi ki:

  İyi günler sayın editör sözleşmeli öğretmen sağlık özrü de ilçeden ile geçme talebinde bulunabilir miyiz. Yoksa iller arası mı yapılmaktadır…

 224. Kemal dedi ki:

  Merhaba editör bey aşağıda bir arkadaş şöyle sormuş: (“Arkadaslar bugün Memtarafindan tarafima bilgi yapildi. Sözlesmeli raporlarinda eksik evrak olanlardan yazi istemisler. Bizde Erzurumda görev yapiyoruz. Erzurum Meb ilçelere yazi gondermis,bölge egt. Hastanesinden tedavileri mumkun olmadiklarina iliskin yazilari 19.09.2018 e kadar il meb e istemisler. Bugun il Meb. ile gorustum. ben ilçeden ile tayin istedim ilçeden romatoloji bölümü yoktur yazisi aldim dedim fakat bana bu iller arasi tayin dedi. Yanlis biliyosunuz diye biraz istisare ettik.Sayin editör Benim raporumda romatoloji olanmerkezde calismasi uygundur yaziyor ve de ilçeden romtoloji bolumu yoktur diye aldigim yaziyi teslim edecegim sizce il merkezine gecmem icin yeterli olurmu?”)
  Şİmdi editör bey bu arkadaştan nasıl olurda erzurum mem böyle birşey ister? Ve ayrıca hani evraklar bakanlıktaydı? eylül sondu.Bu soruya göre bizim iş Ekimin sonuna ancak biter.

  1. Ali dedi ki:

   Kemal bey ayrica bulundugum ilceden romatoloji bölümü hastanemizde bulunmamaktadir diye bashekimlik yazisi aldim ve İl Meb e gittim bu atama sadece iller arasi dediler evragimi kabul etmediler.Bana soylediklerine göre Bakanlik saglik ozru basvurusu yapanlardan bulundugu yerde tedavisi mumkun degildir diye yazi istemis. Demekki atamalari ona gore gerceklestirecekler diye dusunuyorum, ama atama yaparken kılı kırk yarıyorlar bana ümit kaybettirdiler ilçeden il merkezine geçme durumum yok görünüyor heyet raporum ve bulundugum yerde tedavim olmadigi halde,telefondan yazdigim icin stam ifade edememis olabilirim umarim aciklayici olmustur.

 225. Ramazan dedi ki:

  Merhabar. Ben keratokonus hastasıyım. Bir gözümden ameliyat oldum. Diğer gözüm halen rahatsız görev yerim Bitlis. Bu hastalığın ilimizde tedavisi yok. Memleketim denizli. Tayin sürecinde bu hastalığın Denizli de tedavisinin olduğuna dair bir kanıt götürmeli miyim? Eğer tayini çıkarsa belli zamanlarda raporumu yine göstermeli miyim? Tayin hakkım çıkarsa sonra zamanlarda başka yerlere il dışı tayin hakkım var mı?

 226. ahmet kurt dedi ki:

  merhabalar eşim ve ben kadrolu öğretmeniz.
  eşimin kardeşinin %98 ağır engelli raporu var süresiz olarak. Eğer raporu yenileyerek “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi de olursa eşim tek başına mı tayin isteyebilir benim durumum ne olur?
  rapor sahibinin ikametgah ilçesine mi tayin isteyebiliyoruz?
  ayrıca önce rapor mu alınmalı yoksa vasi kararı mı alınmalı.
  iyi çalışmalar şimdiden teşekkür ederim

 227. Al dedi ki:

  Arkadaslar bugün Memtarafindan tarafima bilgi yapildi. Sözlesmeli raporlarinda eksik evrak olanlardan yazi istemisler. Bizde Erzurumda görev yapiyoruz. Erzurum Meb ilçelere yazi gondermis,bölge egt. Hastanesinden tedavileri mumkun olmadiklarina iliskin yazilari 19.09.2018 e kadar il meb e istemisler. Bugun il Meb. ile gorustum. ben ilçeden ile tayin istedim ilçeden romatoloji bölümü yoktur yazisi aldim dedim fakat bana bu iller arasi tayin dedi. Yanlis biliyosunuz diye biraz istisare ettik.Sayin editör Benim raporumda romatoloji olanmerkezde calismasi uygundur yaziyor ve de ilçeden romtoloji bolumu yoktur diye aldigim yaziyi teslim edecegim sizce il merkezine gecmem icin yeterli olurmu

  1. Mustafa dedi ki:

   Mrb hocam aynı sorunu yaşıyoruz bu konu hakkında bilgi edindinüz mi

   1. Damla dedi ki:

    Merhaba hocalarım. Nasıl aynı durumu yaşıyorsunuz Mustafa hocam baştan anlatabilir misiniz? Sizi ne zaman aradılar yada yazı yazdılar neatediler ve kim aradı. Ne zamn sonuçlanacakmış bunları bizimle paylaşır mısınız

   2. Cevdet dedi ki:

    Mustafa hocam nasıl aynı durum açıklayıcı yazar mısınızz?

   3. Ali dedi ki:

    Mustafa bey bulundugum ilçe Mem tarafima tedavi mumkun degildir diye yazi almam gerektigini il meb istedigini tarafima bildirdi bende ilce hastanemizden romatoloji bolumu hastanemizde bulunmamaktadir diye yazi aldim 160 km uzakliktaki İl Meb e girrim il meb evragimi almadi, bu iller arasi tayin ilceden kagit almaniz isinize yaramz deidm bos bosuna ugrastigim heyet raporu basvurular vs bi anda bosa gitti. Bana söyledikleri sadece sizin.ilçe Memden Bireysel basvuru yapacagimi söyledim,i.kaynaklari personel atama muduru bu rapor cok zor (romatoloji diye) sizden daha zor durumda olanlar var.Sizin durum görevlendirme olabilir ama bu raporu Vali beyde kabul etmez dedi.(il içi atamalarda Valilikten onay aldiklarindan dolayi)

    1. Ali dedi ki:

     Bana söyledikleri sizin durumunuz görevlendirme olabilir dediler ama ugrasmamak icin Vali bey kabul etmez deyip gecistirdiler.telefondan yazdigim icin biraz zor oldu k.bakmayin.

 228. Serpil dedi ki:

  İyi akşamlar editör bey, bazı cevaplarınızda sözleşmeli öğretmenlerin özür ataması sonuçlarını eylül sonuna doğru açıklanacağı duyumunu aldık demişsiniz. Takdir edersiniz ki siz bizden daha bilgikisiniz ama memurlar nette bu kobu haber yapıomış var ekim sonuna yetişmesi zor gibi bir cümle vardır. Sebebi de sözleşmeli öğretmenlerin batıdaki bazı illerde kadro verilmeyişi ve bu kadro verilme olayınıda maliye ile devlet personel başkanlığı birlikte yapmasıumış. Benim anlamadığım şimdi batının hiçbir yerinde hatta iç anadolu akdeniz ve karadenizde sözleşmeli sınıf öğretmeni kadrosu olmadığı halde bizlerden buradaki şehirlere sağlıj özrü isteyenler gidemeyecek mi? Uzun oldu kusura bakmayın.

 229. Harun Uyar dedi ki:

  Merhabalar.Saglik ozrunden tayinimiz cikti esimle birlikte esimin memleketine.Saglik ozrunu esimin annesi hasta oldugu icin istemiatik. Tedavi bitince ya da hastada vefat durumu olursa bizi eski calistigimiz yere mi gonderirler ? Tesekkurler

  1. ahmet dedi ki:

   hocam hayırlı olsun acaba saglık raporunda ne yazıyordu bizde önümüzdeki dönem başvuracağız belgelerde dikkat etmemiz gereken neler var.

 230. Ahmet dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  Sağlık mazereti ataması için,atanmak istediğimiz ilde ilgili hastaneye belirli bir mesafe şartı var mı? Sadece il merkezine mi atanabiliriz yoksa ilin herhangi bir ilçesine de atanabilirmiyiz?
  Teşekkürler

 231. Duygu dedi ki:

  Merhaba sormuştum ama yorumum görünmeyince tekrar yazıyorum. Benim oğlum 3,5 aylık su an ameliyat geçirdi omurilikten sonrasında fizik tedavi alması gerekiyor . Biz de eşimle merkeze 30 km uzaklıkta bir ilçede görev yapıyoruz. Sağlık özrü raporu almamız mümkün olur mu ?

 232. Duygu dedi ki:

  Merhaba benim oğlum 3,5 aylık omurilik ameliyati oldu. Ve daha sonra fizik tedavi alması gerekiyor. Biz de merkeze 30 km bi ilçede görev yapıyoruz bu durumda rapor alıp yer değişikliği isteyebilir miyiz

 233. Ömer dedi ki:

  Merhaba ben jandarma personeliyim eşimin psikolojik hastaligi var ve 2 aylik bebegimiz var eşime bipolar duyunum bozuklugu tanisi koyuldu ve omur boyu ilac kullanacak dedi doktor şu anda da hastahanede yatio esimin evde tak basina kalmasi ve cocukla basbasa kalmasi skntili bir durum ben ailemin ikamet ettigi ile tayin isteme durumum olabilirmi

 234. Mehmet dedi ki:

  İyi akşamlar hocam söz. Öğretmenlerin sağlok özrü sonuçları eylül sonuna doğru açıklanır demişsiniz. Bu bilgi sağlam kaynaktan mı hocam.ilginize teşekkürler.

 235. sevda dedi ki:

  Sayın editör bey sözleşmeli öğretmenin sağlık özrü ataması sonuçları ne zaman açıklanacak bakanlıkla ilgili bir bilgi aldınız mı acaba?

 236. Ramazan dedi ki:

  Merhabalar.kayinpederimin beyninden sıvı kütlesi alındı.isin tedavisi gördü bitti ve şimdi kemoterapi başladı.ikamet ili burdur tedavi ili ise denizli.herhangi bir atama dönemine bağlı kalmaksızın sun anda yerdeğiştirme başvurusunda bulunabilir mi eşim?
  Nerye başvurabilir burdur a mi denizli ye mi?
  Raporda ne yazması gerekiyor?
  Eşimin tayini çıkar sa benim durumum ne olur ? Ben de herhangi bir atama dönemine bağlı kalmaksızın tayinim çıkar mı?
  Onun

 237. Ali dedi ki:

  Sözlesmelilerde rapor calisitiginiz il milli egitime teslim ediliyor,il Meb bakanliga 5 eylule kadar teslim ediyor, siz nasil olduda bakanliga teslim ettiniz kabul etmedi konuyu anlayamadim

 238. Metal teknolojisi dedi ki:

  Kolay gelsin. Batı ilinde engelli öğretmen olarak görev yapmaktayım. %54 engelli raporum var (sürekli ibareli). Eşim doğu ilinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta. Ve ben doğuya gittiğimde kış şartlarından ötürü rahatsızlığım artacak(kafatasımda 9 cm2 kemik yok). Sorum şu;
  Ben rapor alırken eşimin bulunduğu ilde sağlık sorunlarım artacağından dolayı, sözleşmeli eşin tayin edilmesi gerekiyor gibi bir ibare mi koydurmam gerekiyor.
  Birde bu raporu benim çalıştığım ilde mi yoksa sözl. Eşimin çalıştığı ilden mi almam gerekiyor. Saygılar

 239. Ali dedi ki:

  Bir sorum olacaktı,saglik kurulu raporumuzda, romatoloji klinigi olan merkezi bir yerde calisması uygundur yazildi.Köy yerinde görev yapiyoruz ilçemizde bölüm yok tabi.bulundugumuz il 160 km uzaklikta oldugundan gidip gelemiyoruz. Bu konudabagli bulundugumuz ilcede tedavimiz olmadigindan raporumuzu degerlendirirlermi yoksa il merkeze göremi degerlendirirler. Bu arada il saglik bakanligini aradim tedavisi mumkun degildir diye kurul yazamaz. MEB bizle yazisma yapar biz meb’e rapor sunarız dedi.

  1. Ali dedi ki:

   Cevap yazabilirseniz sevinirim.

 240. gamze dedi ki:

  Merhaba editör bey, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü atama sonuçları ne zaman açıklanır acaba?

 241. Sözleşmeli öğrt. dedi ki:

  Ben annemın rahatsızlıgıyla ilgili özel hastaneden rapor aldım görev yaptığım ilde tedavısı yoktur kagıdı aldım ama bakanlık kabul etmedi özel hastaneden alındıgı için o yüzden özel hastaneden alınanlar kabul edilmiyo editör bu konuda bilgilendirmeyi doğru yapmalısın !

  1. Enes dedi ki:

   Hocam ben 31 ağustos- 1 eylül sağlık özrüne dayalıtayin hakkını kaçırdım bir sonraki sağlık özrüne dayalı tayin tarihini öğrenebilir miyim

 242. Sevgi dedi ki:

  Merhaba hocam. 2018 Temmuz atamasında Hatay’a atandım lakin güvenlik soruşturması henüz tamamlanmadı.Annem astım hastası ve Samsun’da devlete bağlı bir hastanede düzenli olarak kontrollere gidiyor ve tedavi oluyor.Bu durumda tayinimi Samsun’a isteme durumum olur mu? Bir de tedavi süresi bittikten sonra tekrar ilk atandigimiz yere geri mi dönüyoruz? Şimdiden teşekkür ederim.

 243. uğur dedi ki:

  satın hocam kadirli ilçesinde Sözleşmeliyim annem.adanada tek başına kapıyor ve düzenli psikiyatri hastanesine gidiyor ve düzenli şekilde de ağır ilaçlar içiyor ve ailenin tek çocuğuyum ilçede psikiyatr hastanesi veya poliklinik mevcut değil ilde de mevcut değilse adanaya Tayin isteye bilirmiyiz

 244. uğur dedi ki:

  saglik özrü atamasi raporunun
  özel yada devlet hastanesinde olmasi sözleşmeli öğretmenler için gecerlimidir hocam özel hastaneden alabilirmiyiz raporumuzu

 245. Erdal dedi ki:

  Sayın editör, öğretmen bir köyde çalışıyorsa ve mevcut görev yerinin onun veya anne-babasından herhangi birinin sağlık durumunu tehlıkeye düşürecek olması ifadesi kapsamına girmek için okulun bulunduğu ili değil de köyü referans almış olmak gerekmiyor mu? bu durumu bulunulan ile göre değerlendirmek gerektiği MEB’in ifadesinden çıkmıyor.

 246. Romatoloji dedi ki:

  Sayın editör kolay gelsin.Ben temmuz atamasında atandım sözleşmeli öğretmenim.Şuan güvenlik soruşturması sebebiyle göreve başlamadım.Atandigim il ve ilçede devamlı kontrollerimin olduğu romatoloji bolümü yok.Ben bu şartlarda uygun raporu alabilir miyim?Alabilirsem dahi şuan göreve baslamadigim için bu haktan yararlanabilir miyim?Teşekürler..

 247. İsminiz dedi ki:

  Merhaba editör bey.Ben 20bin temmuz atamasında atandım.Ancak atandığım il ve ilçedeki hastanelerde devamlı kontrollerimin gerekli olduğu romatoloji bolümü yok.Acaba ben sağlık özründen faydalanabilir miyim?Şu an güvenlik soruşturması devam ettiği için ve göreve baslayamadigim için bir yıl çalışma şartı var mi merak ediyorum?Cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin..

 248. Fatma dedi ki:

  Sayın editör, ben çölyak hastasıyım bahsetmiştim. Hem ankaradan 3 hekimli hem de vandaki üniversite hastanesinden tek hekimli durum bildirir raporu aldım, ikisinde de tedavisi görev yaptığı yerde mümkün değildir yazıyor, ayrıyeten van il tarımdan glutensiz ekmek üretimi olmadığına dair belge aldım. Tüm bunların üzerine sözleşmeli öğretmenlerin batıya gönderilmeyeceği söyleniyor, ben ankara yazmıştım dilekçeme,böyle bir şey mümkün olabilir mi sözleşmeliyiz diye?

  1. Sema dedi ki:

   Hocam saglik tayininiz oldumu acaba bende colyak hastasıyım ve bende saglik ozru yaomak istiyorum

  2. Sema dedi ki:

   Hocam atamaniz olursa burdan bilgi verebilir misiniz bende ayni durumdayim tayin istiyebilirmiyim merak ediyirum

 249. Acill dedi ki:

  Ben Ağrı devlet hastanesinde başvurdum ve hastanın tam teşekküllü hastanede tedavisi mümkündür ibareli bir rapor aldım ve başvurdum. Bu ibare yeterli mi? Bölüm var ama tedavi etmeye uygun değil. İlaç,araç gereç eksikliğinden dolayı sevk veriyorlardı. Tam teşekkül ibaresi geçerli olur mu?

 250. Fatma dedi ki:

  Sayın editör, ben çölyak hastasıyım, önce görev yaptığım il olan vandan il tarım müdürlüğünden ömür boyu tedavim olan glutensiz ekmeğin üretilmedğine dair belge aldım, sonra bu belgeyle ankaradan görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir yazan 3 hekimli durum bildirir raporu aldım, benim bu belgelerim yeterli mi, teşekkürler.

 251. İrfan dedi ki:

  Hocam kolay gelsin. Benim %80engelli raporum var böbrek nakilliyim. Eşim sözleşmeli öğretmen ve bulunduğu ilçenin devlet hastanesinden, hastanemizde nefroloji organ nakli polikliniği yoktur hastanın nefroloji organ nakli polikliniği olan hastanede takibi yapılmalıdır yazılı heyet raporu aldık. Bu ibare yeterli midir ve ayrıca gitmek istediğümiz il de norm açığı olması mı gerekiyor. Eğer norm açığıyoksa ataması yapılamaz mı. Teşekkürler

 252. Sözleşmeli dedi ki:

  Merhaba hocam ben Van’ın bi ilçesinde görev yapıyorum annemin kaldığı adres vanın bi başka ilçesinde Bu durumda ilden aldığım sağlık raporu ile beni annemin kayıtlı olduğu ilçeye mi atarlar yoksa sağlık raporunu aldığım ile mi atamam olur ?

 253. Talip dedi ki:

  Merhabalar benim anne annemden rahatsızlığından dolayı araç için vergi indirimi raporu var. Anne annemi vasi kararı aldırıp özür grubu ataması için başvuruda bulinabilirmiyim.

 254. Emine dedi ki:

  Merhaba, benim kayinvalidem %83 bedensel engelli, felçli. Acaba kayinvalide de anne yerine geçiyor mu şartlarda?

 255. Pepi dedi ki:

  İyi geceler.benim babam siroz hastasıydı ve karaciğer nakli oldu yaz tatilinde.Annem var yanında başka da kimse yok yanlarında ben bu durumdan ötürü tayin istemeyi düşünüyorum fakat aklımı karıştıran bazı konular var babam öğretmen bu sene emekli olucak hastalığından dolayı ama yanında annem var şimdi.Ben annem olduğu için tabi ki de tayin istesem ( ana annem bakıma muhtaç değil ) babamın hastalığı için tayin isteyebilir miyim acaba?gerekli belgeleri de hazırladıktan sonra ?

 256. Ali dedi ki:

  Anne baba için olan raporda sadece. Tek başına hayatını devam ettiremz. İbaresi kendi başına yeterlimi Başvuru için. Zira annemin halihazırda süren bi tedavisi yok. Lakin tek başına hayatını devam ettirmede sorun var raporda bu yetermi. Annemin yanına şstemem için tayin

 257. İrfan dedi ki:

  İyi çalışmalar,bulunfuğum ilçenin devlet hastanesinden heyet raporu aldım benim heyet raporumda kronik böbrek yetmezliği böbrek nakli hastası hastanemizde nefroloji organ nakli merkezi bulunmamaktadır. Hastanın nefroloji organ nakli olan bir merlezde takibi uygun görülmüştür yazıyor. Acaba bu rapor yeterli olur mu?

 258. ihsan dedi ki:

  Merhaba hocam.
  Hocam ben kadroluyum ve zorunlu görevimi bitirdim. Halen ilk görev yerimde çalışıyorum.Babamın sağlık durumundan dolayı özür grubunda başvuru yapacağım.. Başvurum kabul edildiğinde eşim de benimle birlikte tayin isteyebilir diye öğrendim fakat eksik bilgim şu eşim sözleşmeli bu durum kapsam dışı kalmasına neden olur mu?

 259. Gülizar dedi ki:

  Merhaba beyefendi.bir sorum olacaktı.ben sözleşmeli öğretmenim,16 aylık olan oğlumun kalbinde delik var bu sebeple Eskişehir de tıp fakültesinde: çocuk kardiyoloji bölümü bulunan bir merkezde düzenli takibi uygundur yazılı sağlık kurulu raporu verildi.çalıştığım il ise aksaray.Aksarayda çocuk kardiyoloji bölümü yok.Aksaray il sağlık müdürlüğünden tedavisi görev yaptığı ilde mümkün değildir yazısı alsam.bu iki belge ile başvurum kabul görülür mü???cevabınız için şimdiden çok teşekkürederim.iyi bayramlar

 260. dilber dedi ki:

  merhaba ben babamın sağlığından dolayı ilçeden ile tayin istemek istiyorum. raporu ilçeden mi almam gerekiyor ilden mi? ilçede bu raporu verebilecek bir hastane yok. bir de özel hastaneden de rapor alınabilir demişsinz ama heryerde tam teşekküllü devlet hastanesi ya da araştırma hastanesinden alınmalı deniyor. kafam karıştı.

 261. Hemen dedi ki:

  Editör bey kolay gelsin , herkes farklı bir şey söylüyor, iki haftadır annem için ‘ baskasinin güç ve yardımı olmaksizin hayatını devam ettiremez’ ibareli raporu almak için didindim ancak alabildim şimdi siz kalkmış bu ibare olmaz diyorsunuz ,ben resmen yıkıldım, neye hangi kılavuz ve yönetmeliğe dayanarak söylüyorsunuz bunu? Zaten artık son hafta ben rapor falan yetistiremem , bana denseydi o dediğiniz ibareyi kurul eklerdi ama artık mümkün değil bu hafta bayram tatil , bizimle kim dalga geçiyor acaba ,

 262. Ihsan dedi ki:

  2019 da zorunlu hizmetim var.anneme mart 2018 de %81biri saglik,digeri vergi indirimi engelli raporu aldim.bu raporla zorunlu hizmeti ertete bilir miyim ? saglik durumu raporlarindan vergi indirimi olanda ” surekli ” ibaresi va .digerinde yazmiyor.sorun teskil eder mi? Yardimci olursanuz sevinirim.

 263. Ihsan dedi ki:

  Merhaba,annemin saglik kurulu raporlarindan ötv indirimi olan raporda” sürekli”ibaresi var.digerinde sure yazmiyor.bu iki rapor ayni anda verildi zaten.bu sorun teskil eder mi.2019 da zorunlu huzmet yukumlusuyum.bu raporlar bulundugum yerde kalmama yardimci olur mu ? Tesekkur ederim

 264. Ihsan dedi ki:

  Hocam merhaba.2919 zorunlu hizmet yukumlusuyum.mart ayinda anneme tam tesekkullu devlet hastanesinden %81 engelli rapor verdiler.zorunlu hizmeti erteleyebilir miyiz bu 2. Sorum ise,ayrica cikan iki rapor var bunlardan vergi indirimi olan raporda hastaligin suresi “surekli” denmis.sorun olur mu.bu iki rapora da ayni tarihte basvurduk.bu ibare iki raporu da kapsar mi.tesekkurler

 265. Ihsan dedi ki:

  Merhaba,annemin saglik kurulu raporlarindan ötv indirimi olan raporda” sürekli”ibaresi var.digerinde yok.bu iki rapor ayni znda verildi zaten.bu sorun teskil eder mi.2019 da zorunlu huzmet yukumlusuyum.bu raporlar bulundugum yerde kalmama yardimci olur mu ? Tesekkur ederim

 266. Ihsan dedi ki:

  Merhaba,annem icin saglik özru raporu aldim.2019 da zorunlu hizmet yukumlusuyum,bulundugum yerde kalabilir miyim.tesekkurler.

 267. çiğdem dedi ki:

  merhaba kızım %96 engelli İstanbul’da çalıştığım ilçeden ikamet ettiğimiz ilçeye hem sağlık özründen hem eş özründen tayin hakkım var. Ama atama müdürü ile görüştük sağlık özrünün eş özründen öncelini olmadığını söyledi bu konuda bir bileğiniz var mı

 268. Ipek dedi ki:

  Merhaba bende annem için saglik ozur raporu aldim ama çalıştığım ilçede böyle bir kurul yok oyuzden kendi memleketimden aldim raporu sizce uygun mudur?

 269. Nese dedi ki:

  Merhaba sözleşmeli öğretmenin. Van da görev yapıyorum. Konyadan saglik kurulu raporu aldım. Rapordaki ibare romatoloji branşının olduğu yerde görev yapabilir yazıyor. Vanda romatoloji branşı yok. Tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir şekinde raporu nereden almam gerekir. Cevabınız için teşekkürler.

 270. caglar dedi ki:

  Hocam merhaba ben sözleşmeli öğretmen, eşim ise kadrolu öğretmen olarak görev yapmaktayiz eşim çalıştığı ildeki sağlık kurulunda hastalığına tani konup bi de hastalığın takip ve tedavisinin yapılabileceği bir ilde ikamet etmesi uygundur ibaresi yazıldı bu raporla sağlık özrüne basvurabilirmiyim

 271. Öğretmen dedi ki:

  Merhaba.

  Görev yapılan yerin hastanın tedavisini ve sağlığını riske atması sözleşmeli öğretmenin tayini için geçerli bir mazeret midir? Okula gönderilen yazıda yalnızca görev yerinde tedavisinin mümkün olmadığını kanıtlamalıdır yazıyor. Risk durumu belirtilirse başvuru onaylanır mı?

  Teşekkürler.

 272. Dertli dedi ki:

  Esim sözleşmeli öğretmen ve çocuğumuz olacak, ancak abimde kanser hastası evli değil. anne baba da yaşlı. Onun tedavisiyle ilgileniyorm. Ben şu anda abimin bulunduğu ildeyim ancak çocuğum doğunca ne yapacağımı bilmiyorum. Esim bu durumun dışında kalıyor.

 273. Yavuz dedi ki:

  Il içi için tedavisi mümkün değildir ifadesini görev yaptığımız ilçeden mi alacaz?

 274. Yavuz dedi ki:

  Hocam merhaba.Biz hastaneden durum belirtir raporu alıp tedavisi mümkün değildir ifadesini il sağlık kurulu mu yazacak?

 275. Esra dedi ki:

  Merhaba.

  Bir doğu ilinin uzak bir ilçesinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayım. Annem akut dönemi geçirmiş şizofreni hastası ve düzenli kontrolleri var. İlaç tedavisi ve kontroller ömür boyu sürecek. Bulunduğum ilçede psikiyatri servisi yok, il merkezinde var fakat 140 km uzaklıkta. Yaklaşık 2,5 saat sürüyor bu da tedaviyi mümkün kılmamakta. Okula gönderilen yazıda görev yaptığı yerde şeklinde bir ifade var; il/ilçe ayrımı yapılmamış. Bu durumda ne yapılabilir? Halihazırda mazhar osman’da tedavi oluyor. Ben bu sebeple İstanbul’a tayin isteyebilir miyim? Yoksa il merkezinde psikiyatri servisi olduğu için red mi edilir talebim?

 276. Yunus dedi ki:

  Hocam merhaba.kendi rahatsizligim icin alacagim raporda hastaliginin ogretmenlik meslegine yapmasina bir engel yoktur ibaresi yazmasi gerekiyor mu.birde zorunlu hizmet bolgesi olmayan bir yere atanirsak raporu her yil yenilemek mi gerekiyor

 277. Yunus dedi ki:

  Hocam merhaba.kendi rahatsizligim icin rapor alicam.raporu her yil yenilemek gerekiyor mu.gidecegim yer zorunlu bolge degilse tekrar zorunlu bolge gorevine gidecek miyim. Bir de aldigimiz raporda hastaliginin ogretmenlik meslegini yapmasinda bir engel yoktur ibaresi yazmasi gerekiyor mu bilgilendirirseniz coksevinirim.

 278. Burcu dedi ki:

  Merhabalar. Ben 2 yıldır Şırnak/Silopi’de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum. Annem %90 bedensel engelli kardeşim ise %70 zihinsel engelli . İkisininde raporu sürekli ve ağır özürlü olarak geçiyor ve annemin uzun yola gitme gibi bir durumu yok . Sözleşmeli öğretmen engel durumundan isteyebiliyormu.

 279. Kmyc dedi ki:

  İyi günler hcm sozlesmeli öğretmenim. Şu an zorunlu hizmet bölg Deyim.sağlık özrü tayini olup zorunlu hizmet olmayan bir yere aatanirsam daha sonra calistigim 2 yil zorunlu hizmete dahil olur mu

 280. Fatma baban dedi ki:

  Görev yaptığım yerde tedavisinin mümkün olmadığı kısmını açıklar mısınız ? Bunu hangi yolla belirteceğiz nerden temin edeceğiz

 281. Yavuz dedi ki:

  Hocam merhaba. Sözleşmeli öğretmenler sağlık kurulu raporunu istediği ilden alabilir mi yoksa görev yaptığı yerden mi alması gerekiyor? Birde sağlık özrü atamasiyla yer değişikliğinde her yıl sağlık kurulu raporu ibraz etmemiz gerekiyor mu?

 282. Tugba dedi ki:

  1 yıllık sözleşmeli öğretmenim eşimin yüzde elli dört oranında ortapedik engeli var şuan herhangi bir tedavi süreci yok.Acaba raporunda tek başına hayatını idame ettiremez gibi bir ibare olsa tayin hakkım olur mu başvuru yapabilir miyim?

 283. Kemal dedi ki:

  Aldığım sağlık kurulu raporu 8 ay öncesine ait ama tedavi süreci hala devam ediyor. Sağlık özrü başvurumu ilçe ve il onayladı bir sorun olur mu?

 284. AHMET dedi ki:

  ACİL! Sağlık özrü ile ZORUNLU HİZMET olan veya OLMAYAN bir yere atanmamız durumunda bizden her sene rapor isteniyor mu? Yoksa bu durum sadece ZORUNLU HİZMET olmayan yerler için mi geçerli?

 285. İsminiz dedi ki:

  Anladım hocam ama ısparta il milli eğitim kurul raporunda kendi başına hayatını idame ettiremez ibaresini yazdırılabilir senin tayin olur diyor. Kafam karıştı sözleşmelinin kendisinde böyle bişey ileride sıkıntı çıkartır mı bilemedim

 286. Efe dedi ki:

  Hocam gittiğim okulun hizmet süresine nasıl tabi olurum ? Ben zorunlu hizmet bölgesi yazmadım ve 6 Aydan az kalırsa bitmiş sayılır diyor yönetmelik ?

 287. Kimyacı dedi ki:

  Hocam Siirt merkezde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayim. Tip 2 diyabet hastasiyim. Sağlık kurulundan alacağım rapora kendi başına hayatını idame ettiremez ibaresini yazdırılabilir miyim. Bu durum olursa tayin isteyebilirmiyim.

 288. Esra dedi ki:

  Merhabalar annem trafik kazası geçirdi(1ay) ve sağ ayağı kalçasından itibaren tutmuyor. Heyet raporu aldım fakat, raporda başkasının güç ve yardımına muhtaçtır diyor. Ve öğrermenin görev yaptığı yerde tedavisi mümkün değildir ibaresi yazılamazmış böyle bir şey mümkün değilmiş denildi. Sözleşmeliyim bir yıl oldu çalışalı. Ne yapmalıyım?

 289. shr dedi ki:

  Hocam benim atamam yeni oldu. Sağlık özründen yararlanabilmem için sözleşmeyi imzalamak mı gerekiyor malum bizim daha güvenlik soruşturması devam ediyor muhtemelen de sözleşmeyi 31 ağustosa kadar imzalayamayacağız?

 290. can dedi ki:

  merhaba yanlış mı okudum yoksa tedavinin mümkün olmadığına dair kurul raporunu hastane yerine il sağlık müdürlüğünden mi alacağız

 291. Efe dedi ki:

  Hocam benim zorunlu hizmetim 18.09.2018 de bitecek fakat sağlık özründen tayin istedim. Malum bitmesine 20 gün kalmış olacak . Zorunlu hizmetimi bitmiş sayarlarmı yoksa yine yapmam gerekecekmi? Yardımcı olursanız sevinirim .

 292. Saliha dedi ki:

  Meraba sağlık özründen başvurum onaylandı eş durumundan da tercih yapabiliyordum ama annemin kanser hastalığından dolayı sağlık özründen yaptım benim sorum branşım gereği 4 okul açıldı ilçede eş durumundaki arkadaşlarımla aynı okullar sağlık özründe bir önceliğimiz var mı yada annemin bulunduğu ilçeye gelemeyebilirmiyim

 293. sahire dedi ki:

  Merhaba babam hematoloji hastası atamam Şanlıurfa Viranşehire oldu. Viranşehirde bu bölüm yok ancak Şanlıurfa Merkezde mevcut.Babamın tedavisi Konyada devam ediyor. Konya’ya isteyebiliyor muyum tayinimi Yoksa sadece Şanlıurfa merkeze mi isteyebilirim? Şimdiden teşekkürler.

 294. Harun dedi ki:

  Annem beyin kanaması sonucu felç geçirdi.Fizik tedavi alması gerekiyor.Ama yüzde 93 engelli raporu verdileer.Tayin hakkımız var mı?

 295. Burhan Karagöl dedi ki:

  Sn.editör annem böbrek nakli hastası bununla birlikte diabet,hipertansiyon,kalp kapak hastalığı var.görev yaptığım ilçede nefroloji uzmanı olmadığından aldığım sağlık raporunda nefroloji uzmanı olan bir merkezde ikamet etmesinin sağlığı açısından daha uygun olacağı ibaresi yeterli olur mu?kolay gelsin.

 296. Yavuz dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben Şırnak cizreye yeni atandım annemle birlikte düzcede yaşıyorum ancak annem MS hastası. Gerek Cizre’nin hava koşulları gerekse ulaşım koşulları hastalığına uygun değildir ayrıca kendi başına hayatını idame ettirememektedir.bunun için sağlık özrü raporunu hangi ilden almam gerekir ? Teşekkürler

 297. Sema dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben mardine yeni atandim babamin sağlık sorunlari var. Bu raporu almam ve Vana gelebilmem icin ne yapmam lazim? Mardin e gidip ordan mi saglik raporu alacağım. Babamin gelmesi şart mı

 298. beyza dedi ki:

  hocam ben gecen sene sözleşmeli olarak atandım adaylığım kalkmadı eşimden dolayı sağlık özrü tayini isteyebilir miyim

 299. Sözleşmeli dedi ki:

  Öncelikle sorulara açıkça cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben 2016 yılında Siirt’e sözleşmeli öğretmen olarak atandım. 2015 yılından bu yana ise İstanbul’da tüp bebek tedavisi ile uğraşmaktayız. 2015te eşim ameliyat oldu. 2016 yılında İstanbul zeynep kamil hastanesinde tüp bebek tedavisi için dosyamız açıldı. Ancak atamam yapıldığı için Siirt’e gittim ve tedavi yarım kaldı. 2017 yılında kaldığımız yerden başladık ama tedavi iptal edilmek zorunda kaldı. İki ay sonra gel dediler ama ben yine Siirt’e gittim ve yine tedavi yarım kaldı. 2018 yılında tekrar baştan başladık ve Halen tedavi devam etmekte. Görev yaptığım Siirt’te tüp Bebek tedavisi yapan herhangi bir kurum yok. Siirt devlet hastanesinden sağlık kurul raporu almam gerekiyor. Kurula dilekçe sunarken nasıl bir tanıda bulunmam gerekir. Ve tüp bebek tedavisi sağlık özrü atama kapsamına girer mi.her sene Siirt’e gittiğim için tedavi yarım kaldı. Eşim İstanbul’da ben siirttyim. Cevaplarsanız çok sevinirim.

 300. caglar dedi ki:

  hocam merhaba ben düzcede kadrolu öğretmen olarak görev yapmaktayım ve lenf ödem hastasıyım eşim ise şırnakta sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta ben düzcede sağlık kuruluna gireceğim ordaki raporda ne yazmaları gerekir ki eşim düzceye tayin isteyebilsin yazınızdan anladığım kadarıyla şırnakta tedavisi mümkün değildir yazması gerekiyor eğer öyleyse düzcedeki sağlık kurulu şırnak için bunu yazabilir mi

 301. Abcd dedi ki:

  Hocam sozlesmeli ogrt olarak atandim.nasipse eylul gibi baslicam.kardesim engelli olup %90 raporu var. Kardesimin vasiligini uzerime alirsam saglik ozru icin basvurabiliyormuyum.acil cevap verirseniz cok sevinirim.

 302. Akın dedi ki:

  İyi günler. Van merkezde görev yapıyorum. Babam İstanbulda solunum yetmezliği ve iltihaplı romatizma tedavisi görüyor. Vanda da bu bölümler mevcut ama babamın seyahat imkanı yok bir de bekar kız kardeşim var. Bu durumda dağlık özrü atamasına başvuru hakkım olurmu?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 303. Esma dedi ki:

  İyi akşamlar, öncelikle teşekkür ediyorum , bu konuyla ilgili birçok meslektaşımız bilgi almakta sıkıntı yaşıyor. Siverek ilçe merkezinde ikamet edip, 45km uzaklıkta köyde görev yapıyorum, servis ile köye ulaşım sağlıyorum. Ortopedik rahatsızlığım (kalça çıkığı) durum bildirir raporum var fakat şuan tedavi uygulanmamakta kontrol altındayım. Seyehat ve köy koşullarıyla birlikte kuyruk kemiğimde hassasiyet, bel boyun düzleşmemde ilerleme oldu. Bu durum öğretmenlik mesleğimi yapmama engel değil. Mayıs ayında İlçe Milli Eğitim raporumda seyahat etmesi sağlık durumunu ilerletmektedir şeklinde bir ibare olursa merkeze görevlendirme alabilirsin demişti. Sorum şu: Görevlendirme alabilmem için : Heyet raporumda ne yazması gerekir net olarak?

 304. büşra dedi ki:

  Merhaba, onkoloji hastasıyım. Tedavim bitti ve 3 ayda bir kontorollerim var. Öncesinde yumuşak doku kanseri olduğu için sağ uyluğumdaki kasların bir kısmı alındığı için çok fazla ayakta kalamıyorum ve kaldığımda hareket kısıtlılığı oluyor. Çalıştığım ilçe çok küçük ben de merkeze geçmek istiyorum tam teşeküllü bir hastane olduğu için. Heyet raporu aldım ama kararda sadece onkoloji hastanesinin olduğu bir merkezde takibi uygundur, yazıldı. Bu benim il merkeze geçmemi sağlar mı ? Lakin il merkezde onkoloji de yok. Sizce bu raporu boşuna mı aldım ?

 305. Mustafa dedi ki:

  Merhaba.Ben kadrolu öğretmenin 1, 5 yıl önce eş durumu yapıp sözleşmeli olarak atanan eşimin yanına geldim. Kalpten rahaysızlığım var benim hatta askerlikten de muaf oldum bu yüzden ameliyatlıyım. Bulunduğumuz yerden sağlık özrüyle ben ve eşim tayin isteyebilir miyiz?

 306. mehmet dedi ki:

  Merhaba,

  Sözleşmeli öğretmenim. Eşim taşerondan geçme memur. Ayrı şehirlerde yaşıyoruz. Eşimin babası ağır hasta. Kayınpederim tedavisini gördüğü şehirden “Hayatını tek başına idame ettiremez. Öğretmenin bulunduğu tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değildir.” raporu alsa başvurabilir miyim?

  Yoksa kayınpederim benim görev yaptığım ilçeye gelip bu ibareleri yazacak şekilde rapor alırsa mı başvurabilirim?

 307. Bayram ARSLAN dedi ki:

  Kolay gelsin öncelikle cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
  Benim sorum babam hematoloji bölümünde tedavi görmektedir. Fakat çalıştığım ilde hematoloji bölümü yok. Sağlık kurulu raporu için babamın görev yaptığım ile gelmesi gerekli mi acaba yol gitmesi tehlikeli çünkü kaldıramıyor. Tedavi gördüğü ilden sağlık kurulu raporu aldık hastayı görmeden tedavisi mümkün değildir diye sağlık kurulu raporu verirler mi? Bir bilginiz var mı acaba bu konuda?

 308. Ahmet Faruk dedi ki:

  Sadece birinci durum icin ciktigi kesin mi? Ikinci durumda olqn bizler icinde yeni bi karar cikmazsa, bizler sozlesmeli ogretmenligin 4. Yilinda kadroya gecince bu hakki kullanabilecegiz degil mi?

 309. Ipek dedi ki:

  Merhaba ben gecen yil sozlesmeli olarak atandim babam kalp hastasi bulundugum ilcede hastane var ama kardioloji polikilinigi yok cok fazla piliklinik de yok biz o hastabeden sadece bulundugumuz yerdr tedavisi mumkun degil yazisi alsak yeterli midir

 310. Elf dedi ki:

  Merhaba. Eşim sözleşmeli öğretmen annesinin sağlık durumu bedeniyle başka ile sağlık özrü ataması başvurusunda bulunacak ben ise kadrolu öğretmenim ben de eşimle aynı zamanda mı okul tercihi yapacağım? Nasıl olacak hiç bir bilgimiz yok. Teşekkürler

 311. Erd dedi ki:

  Merhabalar geçen sene sözleşmeli olarak atandım. Bu konuda tam olarak net bir açıklama yok. Ben bulunduğum yerdeki il milli eğitime uğrayıp fikir edindim. Bana raporun nereden alındığının önemi olmadığı söylendi. Yalnızca raporda yazan ” hayatını tek başına idame ettiremez ” yazması gerekiyormuş atama olması için. Bu konuda fikirleriniz nedir ? Teşekkürler.

 312. Aaa dedi ki:

  Meraba,2017 atamasiyla atandim sözleşmeliyim,raporu benim gorev yaptigim ilceden mi almam gerekiyor,annem memlekette ama saglik kurulu raporumuzu ankaradan[tedaviyi orada gordugu icin] almıştık bu durumda raporumuz gecersiz mi sayıliyor,yada ankaradan aldik diye oraya mi tayin istemek gerekiyor

 313. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, 24 temmuz 2018 itibarıyla sözleşmeli olarak atandım. Sağlık özrü bizim gibi ilk defa,yeni atananları(aday öğretmen) kapsıyor mu? Lütfen bilgi verirseniz seviniriz.

 314. Ömer Salim dedi ki:

  Mrb ben sözleşmeli olarak görev yapıyorum. Annem hem şeker hastası hem guatr hastası ayrıca kolesterol ve tansıyon da var. Çalıştığımız yerden mi gidip rapor almalıyız. Ve bu hastalıkların olması sağlık kurulu rapor verebilir mi yani raporda ne yazması lazım

 315. Ferhat dedi ki:

  Mrb editör ben Bitlis in Hizan ilcesin de sözleşmeli öğretmenim ordaki devlet hastenesin de hemen hemen hiçbir doktor yok annem de van da tedavi görüyor.van da sağlık raporu alsam olur mu

 316. Merve dedi ki:

  Sayın editör sözleşmeli öğretmenler raporu çalıştıkları yerden mi alacak yoksa ailesinin ikamet ettiği yerden mi

 317. Mert dedi ki:

  Mrb ben ağrı nın bir ilçesinde sözleşmeli olarak görev yapıyorum. Annem hasta Urfa da ilçede veya ilde rapor almamız farkeder mi? Tayin olurken nereye gelirim ile mi ilçeye mi? Son olarak da rapor aldıktan sonra görev yaptığım okul ile işlem var mı. Raporu nereye teslim edecez ilçe milli eğitim mi il milli eğitim mi?

  1. aykut dedi ki:

   hocam ağrı da işlerin yavaş ilerlediğini sizde biliyorsunuzdur bu halde rapor kaç günde çıkar bir bilginiz var mı

 318. Fahrettin dedi ki:

  Merhaba hocam. Annem diyabet hastası ayrıca ağır guatr hastası sorum şu raporu memleketim olan ilçeden mi almalıyız yoksa ilden mi

 319. aykut dedi ki:

  merhabalar hocam eşim tip bir diyabet hastası ve insülin pompası kullanıyor (raporda hayati öneme haizdir ibaresi var) pompanın gerekli malzemelerini ala bilmek için raporda 3 endokrin doktoru imzası gerekiyor ancak ağrıda 1 endokrin doktoru var ve raporunu yenileyemiyor ağrıdaki doktor sürekli başka illere sevk ediyor bu durumda sağlık mazeretini kullanarak tayin isteye bilir mi

 320. Burak dedi ki:

  Sayın editör sağlık özrü başvuruları 27 31 ağustos diyor ama bu süre raporların teslimi için geçerli.5 eylülde bakanlığa gönderilecekmis belgeler milli eğitimler tarafından.peki bizim tercih okul seçimimiz olmayacak mı nasil yapılacak acaba çok teşekkür ederim simdidwn

 321. Aykut dedi ki:

  Sayın editör ben Bitlis hizan’a bağlı bir köyde görev yapıyorum, babam mesane tümör teşhisi var ben kronik kalp hastası, ilçe de tedavisini yapacağımız bölümler Yok, ile Atama isteyebiliyor muyuz ?

 322. sait dedi ki:

  mrh babamla ayni ilcede kaliyoruz görev yaptigim okul babamin kaldigi köyden baya uzak gidip gelme kışın çok sıkıntılı bu durumda sağlık özrü yapilabilir babamia en yakin köye sağlık özrü yapabilirmiyiz

 323. Zahide dedi ki:

  Sayin editor.ben annem icin saglik kurul raporu ile atama basvurusu yaptim.esimde atama isteyecek..ne zaman ve ne sekilde ister.nasil bir yol izlemeliyiz

 324. Ahmet dedi ki:

  Sayın editör ben ilçe de görev yapıyorum annem ilde tedavı görüyor . Sözleşmelilere verilen özür grubu ile ilçeden merkeze geçmek için basvurabılır miyim.

 325. Nur dedi ki:

  Kaslari etkileyen bir beyin hastaligim var 6 ayda bir botoks yaptiriyorum ve ilac kullaniyorum. Bulundugum ilcede noroloji bolumu var ancak bu hastaligin adini bile bilmiyor. Ben tayin isteyenlbilir miyim

 326. Mine gizer dedi ki:

  Merhaba.kardeşim urfa viranşehirde sözleşmeli öğretmen. Distoni (istemsiz kas hareketleri kasılma) hastası viranşehirde tedavisi yok konyaya sağlık özrü ataması yapmak istiyor. Bu durumda tam olarak ne yapması gerekiyor ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 327. İlgan dedi ki:

  Sayın editör geçtiğimiz yıl babamın hayatını kendi başına sürdüremez raporuyla kardeşim tayin oldu ben babama tekrar aynı raporu aldım bu yılda ben özür grubuyla tayin isteyebilirmiyim

 328. Fatma dedi ki:

  Sayın editör Van Çaldıranda görev yapıyorum, çölyak hastasıyım, bu hastalığın diyetine orada uymam mümkün olmuyor yiyeceklere ulaşmam, diyete tamamiyle uymam gerekiyor, bu hastalık çok bilinmeyen bir hastalık, erkeklerde askerlikten muaf söz konusu olabiliyor, yer değiştirme için sağlık özğrü kapsamına girer mi? Teşekkürler.

 329. Emre dedi ki:

  Sayın editör son atanan sözleşmeli öğretmen için de bu özür grubu geçerli midir? Başvuru yapmak için güvenlik soruşturmasının tamamlanması mı gerekmektedir?

 330. Hasan kılıç dedi ki:

  Sayın editör annem şeker ve hipertansiyon hastası rapor için uğraştım ama ağır engelli olması ya da yatalak olması gerekiyor diye rapor vermediler şeker için %20 hipertansiyon için %10 ve kalp için % 10 verdiler bu oranlarda yeterli değil dediler bunların toplamının % kaç olması gerekiyor bence böyle bir orana gerek Yok ama doktorları ikna edemedim nasıl bi yol izlemeliyim saygılar

 331. Gamze dedi ki:

  Merhaba ben babamı kanserden kaybetmiştim.1.5 yıl önce de kardeşimi kanserden kaybettim.sadece annem var ben ıstanbulun dışında yaşıyorum annem bursada. Annemin psikolojisi eşini ve oğlunu kaybettiği için çok bozuk. Tek çocuğu da benim. Istanbulda çok sknti yaşıyor cnku bacağından ameliyat oldu ve doktoru bursada..bir de benim yanımda olmanı istiyor. Tansiyon şeker vs de ne varsa mevcut. Ben tayin isteyebiliyor muyum

 332. Derya dedi ki:

  Sayın editör. Ben annemden dolayı sağlık özrüne başvuru yapmak istiyorum.ben bayan ve evliyim. Annemden dolayı sağlık özgü yapmak için vasiliğini almama gerek var mıdır?? Yoksa sağlık kurulu raporu yeterli midir???

 333. Altay dedi ki:

  Sayın editör benim de önemli bir sorum olacaktı babam akciğer kanseri %87 ağır engelli rağoru var bana bulunduğum bölgede tedavisinin mümkğn olmayacağını kanıtlayan sağlık kurulu raporu lazıö deniyor ne yapmam lazım yardıöcı olursanız sevinirim

 334. Mustafa dedi ki:

  Sayın editör bugun sözleşmeli öğretmenlik için izin verildi. Bakmakla yükümlü olduğum kardesım içinde özür grubuna tabı olabılır mıyım.

 335. Alper dedi ki:

  Hocam özel hastaneden durum bildirir rapor aldım başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez diye babama . Eşimde öğretmen mebbiste yakınlık derecesine ne yazacak acaba.eşim sağlık özrü istedi diye tikliyoruz sağlık durumu seçiyoruz. Yakınlık derecesi ne yapacaz acaba. Babası mı

 336. Aykan38 dedi ki:

  Hocam merhabalar. Bulunduğum yerdeki özel hastane de heyet kurul raporu verilmiyormuş fakat doktor kendisi kendimden kaynaklı mevcut görev yerinin sağlığını tehlikeye düşürdüğünden dolayı… şeklinde bir ibare yazarsa eğer doktorun bu tarz bir rapor yazması sağlık özrü tayininde bana yardımcı olur mu. Teşekkürler.

  1. Aykan38 dedi ki:

   Hocam soruma cevap verebilecek misiniz acaba?

 337. Hakan kara dedi ki:

  Öncelikle teşekkürler. Bulunduğum ilcede sadece acil doktoru var. Anneme sağlık kurulu raporu aldım ve raporun karar bölümünde dahiliye uzmanın olduğu bir hastanede tedavisi uygundur yazıldı. Bu ibare yeterli mi acaba

 338. Ali dedi ki:

  Hayırlı geceler sayın editör ben sözleşmeli olarak görev yapıyorum. Babam vefat etti kardesımin ortopedik hastalığı ve raporu var. Eğer sözleşmelilere sağlık özrü çukarsa bulunduğum ilçeden ile geçebilir miyim.

 339. Serkan dedi ki:

  merhaba sayin editor temmuz 2018 atamasiyla atanan sozlesmeli ogretmenler saglik ozrune basvurabilir mi?

 340. Ttt dedi ki:

  Mrb hayırlı günler ben sözleşmeli olarak görev yapıyorum babam vefat etti kardesım ortopedi hastası raporu var bulunduğum ilçeden ile geçebilir miyim.

 341. murat dedi ki:

  iyi günler sayın editör
  Ben ramatoloji bölümünden durum raporu alıcam.. raporda tedavisi kliniğimizde devam etmektedir diye yazıcak bu durum bildirir raporunun tayinimin iptali kısmında geçerli olabilmesi için bakanlıkça kaç hekim imzalı olması gerekir??

 342. Özge çukur dedi ki:

  Merhabalar oğlumda hafif düzeyde %50 bilişsel gelişim gecikmesi ve %20 konuşma engeli var raporda bunlar yazıyor sözleşmeli öğretmenim bu haliyle bu raporla sağlık özrüne başvuru yapabilir miyim acaba. Yoksa başla bir rapor mu almalıyım tekrar.Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürleri

 343. Aslı dedi ki:

  Annem akciğer kanseri.Rapor aldık onkolojiden.Raporda gereken ibare var.(Başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez vs. şeklinde)Benim sormak istediğim annem ve babamın yanında yaşayan bir erkek kardeşim var.Böyle bir durum benim atamama engel olur mu?

 344. Nurettin Ç. dedi ki:

  Tamam teşekkür ederim editör son sorum peki engelli oldukları için başkasının güç ve yardımı olmaksızın raporu alıp sağlık özrü atamasına başvurabilir miyim

 345. Nurettin Ç. dedi ki:

  Sayın editör, teşekkür ederim önceki cevabınız için iki sorum daha olacak kusuruma bakmazsanız öncelikle sağlık özrü yaptığım zaman sadece ailemin olduğu ili mi tercih edebiliyorum yoksa yakındaki illeri de yazabilir miyim? İkincisi ise hem annem hem babam engelli bireyler o yüzden ikinci durumu belirten raporu alabilir miyim çünkü başkası olmadan hayatta kalmakta problem yaşıyorlar yoksa engellilik özrü ataması için ayrı bir rapor mu almam gerekiyor ?

 346. Ahmet Koca dedi ki:

  Babam ağır kanser hastasi ve annemle benden başka ilgilenecek kişi yok antalya da yatiyoruz . 24.07.2018 de sözleşmeli olarak hataya atandim . bu durumu belgelerle meb’e ispat etsem benim tayinimi antalyaya aldirabilir miyiz ? Sayın editör

 347. Ahmet dedi ki:

  Babam ciddi şekilde 3 organ da kanser hastası yoğun bakımda ve yeni atandim 24.06.2018 de sözleşmeli olarak hataya . babam antalya da Hastane de yatıyor ve babamla annem ve ben ilgileniyoruz. Bunu belgelerle meb’e ispatlasam antalya ya tayinimi aldirabilir miyim? Lütfen bilenler varsa yardımcı olsunlar sağolun . mide akciğer ve karacigerinde kanser var ve 4.evrede

 348. ahmet dedi ki:

  sayın editör,İlçede görev yapıyorum,
  eşim lenfödem hastası, heyet raporunu aldım. Raporda yazan karar kısmı ise şöyle: kvc ve ftr uzmanlarının görev yaptığı bir merkezde ikameti gereklidir, karar ittifakla verilmiştir.
  Görev yaptığım ilçe devlet hastanesinden de bu bölümlerin olmadığına dair resmi yazı alıp rapora ekledim.Yeterli olur mu?

  1. Paradoxx dedi ki:

   Eşim kayın pedri için sağlık özrü tayini isteyebilirmi? Yani atanan kişinin öz anne babası içinmi geçerli sadece ?

 349. Nurettin Ç. dedi ki:

  Hocam şimdi ikinci durumla ilgili bir sorum var. Ailem Tekirdağ’da yaşıyor bundan dolayı sadece Tekirdağ ilini mi tercih edeceğim ve tekirdağdaki hastanelerden mi almak zorundayım raporu Edirne’den almam bir problem teşkil eder mi?

 350. N. Yerlikaya dedi ki:

  Merhabalar
  5 yıl önce açık kalp ameliyatı oldum ve kalpte oluşan hasardan dolayı engelliyim. Engel oranım % 60 ve sürekli. ancak kendi başına hayatını idame ettiremez türü bir ibare yok raporda. Kadroluyum ve mesleğimde 24. yıldayım. Dört beş yıldır tayin istemedim. Özür grubu tayininde ağustos döneminde başvuru hakkım var mı?

 351. Sinem Yıldırım dedi ki:

  Sayın hocam, İstanbul Avcılar’da zorunlu hizmet görevimi yapıyorum. Ms hastasıyım çalıştığım okul beni çok yoruyor ve evime uzak. Bulunduğu okul hastalığını ilerltmektedir şeklinde rapor alarak evime yakın bir okula (k.çekmece) özür grubu il icinden atamalara başvurabilir miyim

 352. Damla dedi ki:

  Merhaba ben yüzde 30 sağlık raporuna sahip engelliyim ve şuan hamileyim bu nedenden dolayı annemin ikamet ettiği şehre gitmek istiyorum çünkü hamileliğim engel durumumu daha çok zora sokuyor bu nedenden dolayı özür grubunda tayin isteyebilir miyim

 353. Mehmet kurt dedi ki:

  Sayın editör, sağlık özründen tayin isteyeceğim ramotoloji bölümü olan yerler. Burada sormak istediğim şu, illa ramotoloji olan yerleri mi isteyebiliyorum ya da ona yakın il tercihi yapabilirmiyim teşekkür ederim

 354. Serkan dedi ki:

  Mardin kiziltepede sozlesmeli öğretmenim. Babam kalp ve damar hastasi. Nefes darlığı çekiyor. Yürümekte zorlanıyor. Sağlık ozru yaptığım taktirde, babamin hayatını kaybetmesi durumunda tayin hakkım iptal mi olur. Yani eski görev yaptığım yere geri dönmek zorunda kalirmiyim.

 355. Deryaa dedi ki:

  Sayın editör. Annemden dolayı sağlık özrü yapmak istiyorum fakat doktor ‘başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez’ yazmak istemiyor. Onun yerine ‘hayatını devam ettirmek için başkasının yardımına ihtiyacı vardır’ yazayım diyor. Size bu kabul edilir mi ?

 356. Esra kocal dedi ki:

  Evliyim ve kayinvalidemle Istanbul da yasiyordum.Erzurum tekman a atandim.Benimle gelecek fakat orada imkanlar yok.Dahil olsbilir miyiz bu tayin e acaba .Acil cevap lütfen

 357. Aykan38 dedi ki:

  Ben sözleşmeli öğretmenim kendimden dolayı sağlık özrü atamasına başvuru yaparsam eğer sözleşmemin feshedilebileceği söylendi. Bunun doğruluk payı nedir? Sağlık özrü ataması için başvuru yaptığımda ne gibi olaylarla karşılaşabilirim.

 358. Erdem dedi ki:

  Merhaba. Annem için sağlık raporu almak istiyorum.ikamet ettiği ilin dışında başka bir ildeki hastaneden rapor alabilir miyim. Ayrıca 3. kademedeki bir devlet hastanesinden mi rapor almak gerekiyor. Çünkü bir hastaneye gittim biz 2. kademedeyiz atama için rapor veremiyoruz dediler

 359. ahmet dedi ki:

  sayın editör,İlçede görev yapıyorum,
  eşim lenfödem hastası, heyet raporunu aldım. Raporda yazan karar kısmı ise şöyle: kvc ve ftr uzmanlarının görev yaptığı bir merkezde ikameti gereklidir, karar ittifakla verilmiştir.
  Görev yaptığım ilçe devlet hastanesinden de bu bölümlerin olmadığına dair resmi yazı alıp rapora ekledim.Yeterli olur mu?
  Diğer bir sorumda şu,raporda yazan uzmanlar görev yaptığım ilde varsa il dışı tercih hakkım olur mu?
  Teşekkür ederim.

 360. aysegul dedi ki:

  merhaba.babamin saglik raporunda gerekli ibare var.fakat bu hafta ailem baska bir ile taşınacak.yani adres kaydi ben basvuru yaptigimda bir haftalik olmus olup yeni yasadiklari yerde olacak. bu durumda tayinimde sorun olur mu?

 361. ibrahim dedi ki:

  Bu arada bir sorumdaha olacaktı ram raporu için de 6aylık şartı var mı acaba?
  iyi çalışmalar

 362. ibrahim dedi ki:

  Merhabalar,
  Oğlum hafif düzeyde zihinsel bedensel engelli ram raporu da var ,eşim köyde çalışıyor (tabi şu anda mahalle diye geçiyor) acaba sağlık özründen faydalanabilir mi?

 363. Mine esen dedi ki:

  Merhaba. Annem için onun bulunduğu yere sağlık özrü ataması isticem. Benim bulunduğum yerde hastalığın tedavisi var. Bu durumda atama olurmu acaba

 364. Dinçer Hoca dedi ki:

  Değerli editörüm, aklıma takılan bir konuyu daha sormak istiyorum. “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresine dayalı yapılan atamada eğer il büyükşehirse ailenin bulunduğu ilçe mi gözüküyor yoksa ilin bütün ilçeleri mi?

  Kılavuzdan anladığım sadece ailenin bulunduğu ilçeye tercih yapılması gerekiyor. Ama netleştirmek için size de sormak istedim.

  Saygılar.

 365. Jason dedi ki:

  Eşim epilepsi hastası kendisi beldede çalışıyor ilçede nöroloji bölümü var fakat ilçe beldeye 2 saat mesafede..1) “Bulunduğu yerde tedavisi yok” ibaresi geçerli midir? Geçerli değilse “sağlığı açısından tehlikelidir” ibaresi geçerli midir çünkü mesafe çok fazla ve acil bir durumda doktorun vakayı görmesi iki saati bulacak ve bu da bir tehlike.. Öğretmenin çalıştığı yer ibaresi o il mi demek ilçe mi demek açık değil..
  2) Bu ibarelerin bulunduğu raporu illa ki gorev yerinden mi alacağız yoksa sürekli tedavisinin yürütüldüğü yerden mi alacağız.. Tedavinin sürdürüldüğü yerden alsak onlar nerden bilecekler görev yapılan yerin halini.. yok görev yerinden alsak bu kez de belde bu belgeyi veremez yetkili değil ilçe de “bizde tedavi mümkün rapor vermem. “der büyük ikilemdeyim yardımcı olur musunuz ediyorum..

 366. Derya dedi ki:

  Sayın editör. Annem kanser hastası sağlık özrü yapmayı düşünüyorum. Ben köyde çalışıyorum.Çalıştığım ilçede tedavisi yok ama ilde tedavisi mümkün. Sağlık kurulu raporunu aldıktan sonra çalıştığım ilde ya da ilçede tedavisinin mümkün olmadığını kanıtlayan bir belge vermem gerekiyor mu ?? Sadece sağlık kutlu raporunda yazan “başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibresi yeterli midir??

 367. Hacer ileri dedi ki:

  Merhaba. Babam kalp hastası kalbinde 3 stent takılı sürekli ilaç kullanıyo. Ben mersinde görev yapıyorum babam kayseride yaşıyor. Benim kayseriye sağlık özründen atama isteyebilmem için raraporda hastalığın % derecesinin belirtilmesi gerekirmi (mesela hastalığı % 40 seviyede gibi). Doktor babama yüzden tutmuyo rapor veremem demişte,. Ve milli eğitimin mersinde kardiyoloji var deyip raporu kabul etmeme ihtimali varmı?kolay gelsin

 368. Byz dedi ki:

  Hocam ben sözleşmeli öğretmenim sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü ataması verileceği söylendi ..Annemin kalp destek cihazı var kalp nakili adayı raporunda %100 ağır engelli yazıyor ve rapor surekli raporunda ise cihazın Türkiyede sayılı merkezlerde takıldığı tedavi ve takibinde uzmanlaşmış Kardiyoli ve Kvc doktorlari gerektiği, bu cihazi olan hastalarda yakin tedavi ve takip gerektiği ve ve cihaz merkezimizde takıldığı için tedavi ve takipleri bizim tarafımızdan yapılmaktadır .Hayati bir önemi olduğundan refakatçi eşliğinde yapılmalıdır yazıyor ..Bu raporda sıkıntı çıkar mı ayrıca rapor sürekli olduğu için 3 yıl önce çıkarılmıştı son 6 ay şartında bir sikinti Yaratır mı ? çalıştığım ilde tedavi be takibi mümkün değil bu rapor yeterli olur mu yoksa ek bir yazı mi almalıyım nerden ve nasıl bir yazi olmali bu ?

 369. Gülşen dedi ki:

  Mrh ben sözleşmeli öğretmen olarak çalışıyorum mardin in derik ilçesinde eşim diyarbakırda kadrolu ve annesine burda bakmakla yükümlü şartlardan dolayı ben bundan faydalanıp gelebiliyor uyum bu arada bizde eş durumu özrü yok

 370. Selin dedi ki:

  Merhaba,sağlık özrünü kullanabilmek için atandığımız yerde 1 yıllık adaylık süresinin tamamlanması gerekiyor mu

 371. Turgay çelik dedi ki:

  Merhaba. Doktorlar babam için “siroz hastası olan hasta hastanemizde karaciğer nakli beklemekte ve yardıma muhtactir” yazmışlar ve değiştiriyorlar. Okul ilçe ve il onaylayacaklarini söyledi bakanlıkta kesin red mi gelir? Teşekkür ederim

 372. Ömer dedi ki:

  İyi günler ben sağlık özrü isteyeceğim.Raporumda onkolojik açòdan takibi hayati önem taşır ve onkoloji merkezinin olduğu bir yerde ikameti zorunludur yazıyor.Ve çalıştığım il burdur ve burada onkoloji merkezi yok. Ancak eşimin kadrosu antepte ve antepte onkoloji merkezi var. Eşim benimle birlikte benden dolayı sağlık özrüne başvurabilir mı?

 373. Dinçer Hoca dedi ki:

  Değerli editörüm biraz önce sorumu yazmıştım ama iletildiğinden emin olamadığım için tekrar soruyorum. Kusuruma bakma.

  Sağlık özrüne başvurmak amaçlı babam için heyet raporu aldım. Doktorlar karar aşamasında iken meb in istediği ibareyi belirttim. Kendi cümlelerinin arasına benim söylediğim cümleyi de yazdılar. İbare “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” Ancak kafama takılan konu şu. Doktorlar “Atak olduğunda başkasının güç ve yardımı olmaksınızın hayatını devam ettiremez” diye yazdılar sanırım. Raporu henüz almadım çünkü. Bu ifade sorun yaratır mı acaba?

  Çok teşekkür ederim.

 374. Mahir hoca dedi ki:

  Merhaba sayın editör. Eşim Diyarbakır’da ben Mardin’de çalışıyorum. Eşim annesinin rahatsızlığı nedeniyle diyarbakırın başka bir ilçesine tayin talebinde bulundu. Başvurusu onaylanmasına rağmen bana eş özrü birlikteliği linki aktif olmadı ve tayin isteyemedik bununla ilgili bir prosedür varmı acaba

 375. Nazım er dedi ki:

  Sayın editör,özür grubu atama tercihi sırasında, örneğin ramotoloji bölümün olduğu yerde ikameti uygundur raporuna istinaden, Eskişehir’e gitmek istiyorum lakin merkezde tercih yapacağım okul yok, Kütahya yıl tercih edebilirmiyim.kutahyada ramotoloji yok ama Eskişehir’e yakın.

 376. Sefa dedi ki:

  Merhaba annem hasta kurul raporuyla tayin isteyeceğim. Kardeşim de aynı nedenden dolayı refakat izni aldı. Bu izin benim tayin istememe engel olur mu?

 377. Mehmet kurt dedi ki:

  Sayın editör, bugüniki çocuğum içinde heyet raporunda şöyle bir ibare yazdılar.bulundugu ile çocuk alerji uzmanı olmadığından,tedavisi yetersiz olup, çocuk alerji uzmanın olduğu illerde ikamet etmesi uygundur.bu rapor yeterli mi.tesekkur ederim

 378. gül dedi ki:

  Merhaba il ve ilçe memlerde sormadığım memur
  şube müdürü kalmadı tatmin edici bir cevap alamadım sadece klavuzdaki bilgileri veriyorlar.Uygulamalar hakkında bilginizi almak istiyorum.Zorunlu hizmet atamam oldu fakat atandığım ilçede devlet hastanesi bulunmuyor 65 km uzaklıkta il merkezinde devlet hastanesi var.Annemin vertigo, tansiyon, bel ile ilgili ve başka rahatsızlıkları var.Şu an oturduğu yerde üniversite eğitim ve araştırma hastanesinde tedavisi ve takipleri yapılıyor.Atandığım ilde sadece devlet hastanesi var bunu dile getirsem bir faydası olurmu. Atandığım yerde tedavisi yapılamıyor hayatı tehlikeye girebilir raporu alabilmek için heyete başka hangi belgeleri sunmam gerekiyor ve bu belgeleri nerelerden alabilirim atandığım ilden mi alabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 379. Gül dedi ki:

  Merhaba zorunlu hizmet atamamin yapıldığı ilçede devlet hastanesi bulunmuyor 1 saat uzaklıkta il merkezinde devlet hastanesi var annemin bulunduğu yerde araştırma ve üniversite hastanesi var takipleri burada yapılıyor atandığım yerde tedavisi yapılamıyor hayatı tehlikeye düşebilir raporu alabilmek için heyete başka evrak sunmama gerek var mi bu belgeleri nerelerden alabilirim direkt rapora başvuru yapmam yeterli olurmu

 380. Mehtap dedi ki:

  Merhaba, sağlık kurulu raporunda ayrıca “iyileşmesi beklenmez” ibaresi yer alırsa her yıl tekrar tekrar kurul raporu alınmasına gerek kalmaz diye duydum, acaba bu doğru mudur?!? Bir kez bu ibaresnin de yer aldığı kurul raporunun alınması ve sonrasında yalnızca hayatta olduğuna dair belge gerekli oluyor diye duymuştum, bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar…

 381. Ayşe dedi ki:

  Mrb babam %96 engelli ama annem ve kardeşimle birlikte yaşıyor ben başka bir şehirde çalışıyorum babamın raporuyla ailemin yanına gidebilir miyim? Yanında bakacak biri bar diye başvurup onaylamayabilir mi?

 382. Mustafa dedi ki:

  kayınvalidem ortopedik olarak rahatsız, ama belirtilen ibareyi yazmıyorlar ve en son başvurduğunuz da toplam da yüzde 59 rapor verdiler. Özel hastaneler sağlık kurulu raporu vermiyor. Özel hastaneden 3 ortopedi hekimi tarafından bu ibare yazılı rapor alsak sağlık özrü atamasına başvurabilir miyiz, teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 383. Derya dedi ki:

  Iyi gunler
  Babam kalp hastasi ve kendine bakamayacak durumda. Rapor alirsam bir ildeki ilceler arasinda tayin isteyebiliyor muyum. Ve rapor icin tek bir doktor yeterli mi heyete mi girmeliyim?

 384. Nesrin dedi ki:

  Merhaba hocam
  Annem için nisan ayında “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibaresi yazılı olan heyet raporu aldık. Raporda geçerlilik süresi iki yıldır yazıyor. Ben bu rapor ile bu özür döneminde değil de seneye başvurabilir miyim?

 385. Derya dedi ki:

  Merhaba kızım %90 ağır engelli elimizde ocakta alınmış engelli raporu var ve ben okuldayken bakımını yakınlarımın yapması lazım eşim ce benim ailem mersinde oraya gitmek için bu engelli raporu yeter mi

 386. Aykan38 dedi ki:

  Merhaba. Psikiyatristten alınan heyet raporu öğretmenin siciline işleniyor mu ? Isleniyorsa bunun öğretmene ne gibi zararları olabilir?

 387. Ahmet dedi ki:

  Merhaba bi sorum olacaktı.Mahkeme kararıyla bakmakla yükümlü olduğum ablamın yanına tayin istemek için hastaneden tayine esas durum raporu istedim.Raporda sağ kolunu ve ayağını günlük yaşam aktivitesinde kullanamıyor ibaresi yazıyor.Bu ibare ile tayin istemrk mümkün müdür acaba?

 388. arif dedi ki:

  merhaba eşim iktiyosiz hastası yani balık pulu denilen bir cilt kuruluğu hastası kayseriye atandı ve kayseri istanbula göre nemi çok düşük olan bir il ve sürekli cildi kuruyor ve çatlıyor bu çatlamalar acıya sebebiyet veriyor sizce bu sebebden dolayı özür tayini alabilirmiyim

 389. Mustafa dedi ki:

  Merhaba. Bir sorum olacakti. 5 yillik devlet memuruyum,zorunlu hizmet suremi tamamlamis durumdayim. Esim 2 kere dusuk yapti, bulundugumuz ilde buna engel olmak icin herhangi bir tedavi uygulanmadi. Hatta normal oldugu soylendi. Bu sebepten dolayi tayin isteyecegim. Birinci sorum elimdeki dusuk raporlari ile durumu anlatir bir dilekce ile basvuru yapabilir miyim, yaparsam tayin olma ihtimalim olur mu? İkinci sorum, tayin olmak istedigim ilden nasil bir rapor almam gerekiyor. Alacagim raporun universite veya arastirma hastanesi olmasi sart mi? Cunku doktorumuz ozel hastanede calisiyor.

 390. Seher dedi ki:

  Merhaba, annemin sağlık durumdan dolayı özür grubuna başvurmak istiyorum.ilceden il merkezine. Hastane “mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceği”şeklinde rapor verebileceklerini söylediler. Tayin için bu ifade yeterli olur mu?

 391. Tugba dedi ki:

  Merhaba hastane Ailesinin yardım ve desteğine ihtiyacı vardır gibi ifade yazabiliriz dedi o ifadeyi yazmakta zorluk çıkarıyor bu ifade ile başvuru yapılır mı

 392. Tugba dedi ki:

  Merhaba. Sağlık özrü için rapor alınan il ile ikametgah farklı olursa sikinti olur mu tayin istenecek yerdeki hastaneden alınması şart mı yoksa yakın ilden bi hastaneden alınan rapor ile ikametgah iline tayin istenebilir mi

 393. Nilgün dedi ki:

  Hocam, annemin rahatsızlığı nedeniyle sağlık kurulu raporu ile yer değiştirme talebinde bulunmak istiyorum. Bunun için ilçe ya da ildeki özel ya da devlet hastanesinden alacağım “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez “ ibaresi olan rapor yeterli mi? Yoksa sağlık çalışanlarında olduğu gibi bu raporu Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden almamız gerekir mi?

 394. Bedriye dedi ki:

  Merhaba ben genetik kan pıhtılaşması hastasıyım ve kan sulandırıcı kullanmama rağmen zaman zaman beynime pıhtı atabiliyor ve hafıza veya şuur kaybına sebep olabiliyor. Fatihteki bir hastanenin hematoloji bölümünde takipteyim ve ailem de Fatih’te. Yakınlarındaki bir okula sağlık durumundan tayin istemeyi düşünüyorum ama muhtaçlık ibaresini yazacaklarını sanmıyorum. Ne yapabilirim? Çok teşekkürler

 395. Özlem Başyurt dedi ki:

  Ailemin Giresun’da olan ikametgahlarını önce istanbulda benim ikametgah adresime almam gerekiyor sanırım,daha sonra özür gurubundan tayin istemem gerekiyor,diğer bir sorum Giresun devlet hastanesinden eğer heyet raporu alınmış ise ve başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibaresi yoksa bunun için yeniden heyet raporu gerekiyormu veya bu ibare bu rapora sonradan ekleniyormu yada bu ibare yoksa bu heyet raporuna istanbulda eklenebiliyormu teşekkürler

 396. Özlem Başyurt dedi ki:

  İstanbul’da öğretmenim,annem babam Giresun’da yaşıyor,biri 80 diğeei 78 yasında,ikisinin de ağır saglık sorunları var..Ağbim Antalya’da işsiz,diger ağbim Giresun’da yaşıyor ama annemlere bakmıyolar..Onları yanıma almak istiyorum,tedavilerini rahat yapabilmek adına okulumun evime yakın olması şart.Okuluma 2 vesaitle 1,5 saatte gidiyorum 1,5 saatte de dönüyorum ..Babamın Giresun’da devlet hastanesinden aldığı heyet raporu var.Bu durumda özür grubundan nasıl faydalanabirim?hangi yolu izlemeliyim teşekkürler

  1. Özlem Başyurt dedi ki:

   Yüksek derecede Koah hastası Annem ise böbrek yüksek tansiyon şeker daha bir çok yaşlılık hastalığı Babamın giresun’un nemli havasından dolayı zaten orada olmasını istemediğimden dolayı yanıma istanbula almak istiyorum ben Giresuna tayin istemiyorum benim istediğim istanbul içinde evime daha yakın olan bir okula özür gurubundan tayin isteyebilirmiyim

 397. atakan85 dedi ki:

  Merhaba;

  Ben Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde çalışıyorum. kızım otizmli ve %40 oranında engelli sağlık raporu var. bulunduğum ilçede özel eğitim kurumları var ancak kurumlarda özel eğitim uzmanı yok. otizmde aba terapi denilen bir eğitim yöntemi var , bu terapiyi verebilen kişiler yok. bulunduğum ilçede ayrıca çocuk psikiyatristi yok ve duyu bütünleme merkezi yok. sağlık raporuna başvuracağım. sizce bunlar meb tarafından kabul görür mü?

 398. Ali dedi ki:

  Merhaba, kızım ayda ortalama iki kere bayılıyor. Şu ana kadar sebebi belirlenemedi. Bulunduğum okul ve ikametgahım, ilçe merkezine 19 km uzakta bir mahallede. Sağlık konusunda bazen bir dakika bile çok önemli oluyor.İlçe merkezindeki bir okula sağlık özrüyle gidebilir miyim? Böylece ikametimi de merkeze taşır, ani bir durumda hemen hastaneye ulaştırabilirim. Yasal olarak sağlık özrünü bu şekilde kullanabiliyor muyum? (Aynı ilçenin 19 km uzaktaki mahallesinden ilçe merkezine)

 399. Adnan dedi ki:

  Il ici atama icin Babaya alinan raporda başkasının güç ve yardımı olmaksızın ibaresinin yaninda görev yaptığı yerde tedavisinin olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerinsağlık durumunu tehlikeye düşürecegi ibaresinin de olması gerekiyor mu

 400. leyla varol dedi ki:

  hocam eşim astım hastası.duzce rutubetli ve nen orani yüksek .karasal lklimin hüküm sürdüğüyerde daha rahat.nasil bir rapor almalı.

 401. Nuray sert dedi ki:

  Sayın editör değerli hocam. Ben diyabet ve hipertansiyon hastasıyım. Görev yaptığım ilçede endokrin uzmanı ve dahiliye uzmanı da yok. En yakın iş merkezde var. İzleyeceğim yol takdirlerinize maruzdur. Saygılarımı sunarım

 402. Mehmet geylani dedi ki:

  Hocam bu durumda eşimin annesi(eşim emekli) başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez raporu var. Ben sağlık özrü tayınıne dahil olabilir miyim. Yani kendi annem babam için geçerli olan durum eşimin annne be babası içinde geçerli mi

 403. Aslı dedi ki:

  Merhabalar hocam sağlık özrü ile ilgili olarak bir şey sormak istiyorum merkez ilçenin köyündeyim soba ve okulun şartlarından dolayı astımım ilerledi ve akciğerimde ödem oluştu rapor aldım ancak merkez ilçenin köyü olduğu için tayin olmayacağı söyleniyor durum ne olur sizce

 404. Aslı dedi ki:

  Merhabalar
  merkez ilçenin köy okulun da öğretmenim okulun şartları nedeniyle astımım çok ilerledi ve akciğerimde ödem oluştu doktorum tozlu dumanlı ve soğuk yerlerde bulunması sakıncalıdır göğüs uzmanının olduğu bir merkezde takibi uygundur şeklinde rapor yazdı bu rapor ile tayin isteyebilir miyim çok teşekkür ederim

 405. veli dedi ki:

  ben çocuğumu kaybettim.il dışı tayinim çıkarsa ağstosta özür grubundan çocuğumun vefatından dolayı tekrar tayin isteyebilirmiyim.

 406. Erdi dedi ki:

  Merhaba hocam. Babam beyin felci geçirdi ve yatalak hasta durumunda. Annem ve kız kardeşim şu an bakmaya çalışıyor. Sağlık kurulu raporu alıcam ama annem ve kız kardeşim babama şimdi baktığı için sağlık özründen atama isteyebilir miyim?

 407. Cuma dedi ki:

  Ben ve eşim öğretmen Annem için sağlık özründen başka ile tayin isteyecem eşim de benimle birlikte mi tayin isteyecek yoksa nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

 408. Turgay çelik dedi ki:

  Merhaba. Babama ege üniversitesi sağlık kurulu 3 profesör imzalı ” hasta siroz tedavisi görmekte kalp problemleri mevcut hastanemizde karaciğer nakli için sıradadır ve yardıma muhtactir. Durum bildirir rapordur” şeklinde yazmış. Tayin için yeterli mıdır? Teşekkür ederim

 409. MUSTAFA dedi ki:

  merhaba ben öğretmenim babam 2004 yılından itibaren annemin vefatından dolayı tek başına kalıyor.Hiper tansiyonu var.normal raporu var ilaç almak için sağlık kurulu raporu alabilirmiyiz

 410. fatma dedi ki:

  sinif ogrermeniyim 2yildir norm fazlasıyım eski raporumda yuzde 60 engelli yazarken yeni raporda yuzde 24 engeli yaziyor tayin isteyemiyorum ne yapmaliyim

 411. Elif dedi ki:

  Merhaba Ben Trabzon’da İlçede çalışıyorum annemden dolayı sağlık özrü tayin istemeyi düşünüyorum ama kadromun bulunduğu okulda evde aynı ilçede evim arasında 1, 5 saat uzaklık var .Acaba tayin istesem evimin yakınındaki okula küçük ihtimal de olsa çıkar mı .

 412. Efe dedi ki:

  Hocam annem için sağlık kurulu raporu aldık fakat “başkasının güç ve yardım olmaksınızın hayatın devam ettiremez”yazılmış yani 2kelimede ı harfi eksik bu sorun olurmu Öner’imiz nedir acaba ?

 413. Güneş dedi ki:

  Merhabalar. Şu anda 2 aylık üçüz bebeklerime hamileyim. Urfa nın Akçakale ilçesinde görev yapıyorum. Durumum hem benim için hem de bebekler için çok riskli. Akçakale de hastahane koşulları el verişli değil. Bebeklerin 7 aylık doğma ihtimali var. Ve doğduktan sonra uzun süre hastanede kalmaları gerekiyor. Eğer rapor akabilşrsem Önümüzde ki sağlık özründen faydalanma ihtimalim var mı?

 414. Can dedi ki:

  Selam,sağlık özründen memleketimde zh olan bir ilçe tercih edip tayin olsam özür durumumum ortadan kalktığında aynı yerde devam eder miyim

 415. Hasan dedi ki:

  Sayın editör sözleşmeli öğretmenler sağlık özründen faydalanabilir mi

 416. Melehat dedi ki:

  Merhaba benim kızım serebnal palsi hastası ve sürekli fizik tedavi alması gerekiyor %40 engelli saglık kurulu raporu ve rehabiliyasyon merkezine devam etmesi icin raporumuz var elimizde heyet raporu 2 yıllık verildi.1 yılı geçti sonra tekrar yenilenecek .rehabiliyasyon raporu yenileneli 2 ay oldu.bulundugum ilfede rehabiltasyon merkezi var ancak fizik tedavi bölümü yok il merkezinde var ancak.bu durumda sağlık özrü isteyebilirmiyim farklı bir ile.birde il saglık müdürligünden bulundugu yerde tedavisi yapılamıyor diye bir evrak almamız mı gerekir.

 417. Tek dedi ki:

  Sayın editör merhaba,başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez yazan raporu aldımBu süreçte yapmam ya da almam gereken başka belge var mı? Başvuruları bekleyip okuluma raporumu mu göndereceğim

 418. Duygu akın dedi ki:

  Hocam iyi günler sağlık kurulu raporumuza istenen ibareyi nasıl eklettiriyoruz

 419. Derya birkili dedi ki:

  Merhaba. 7 aylık bebeğim SMA Tip 1 kas hastası. Mardin in Midyat ilçesinde yaşıyoruz. Bulunduğumuz ilçede çocuk nöroloğu yok ama bağlı bulunduğumuz ilde var. Bu durum ağustostaki sağlık özründe başka bir yere tayin istememize engel olur mu. Yani yaşadığımız ilçede nörolog olmaması yeterli mi başvuru yapmamız için

 420. E.Kocadağ dedi ki:

  Sayın Editör bulunduğum ilde brinci yılım buraya annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle geldim.Ancak annem bir süre sonra benimle yasamak istemedi.Bu arada geri dönmeyi liseye devam eden kızım istemiyordu.Psikolojik sorunlar yaşamaya başladı.Bu durum başta beni olmak üzere tüm ailemi olumsuz etkiledi.Kısacası aile huzurum kalmadı.Daha kötüsü benim de dayacak gücüm kalmadı.Ne olur bana bir yol gösterin.

 421. Tnk dedi ki:

  Merhaba bugün babama sağlık kurulu raporu almak İçin araştırma hastanesine gittik 4. Evre kanser hastası olmasına rağmen çok zorladılar rapor olumsuz çıkabilir özelden daha mı kolay alınıyor ne yapabilirim yardımcı olur musunuz

 422. Gökhan dedi ki:

  Merhaba babam kanser hastası sağlık özrü İçin başvuru yapacağım merak ettiğim babam köyde yaşıyor tedavisi il merkezinde ben tayinimi il merkezine isteye biliyor muyum yoksa babamın kayıtlı olduğu ilçeye mi isteyebiliyorum.

 423. Sinan dedi ki:

  Merhabalar.Annem kanser hastası.Tayin için heyet raporu çıkardım.Raporda günlük işlerini yapabilmesi için başkasının yardımına ihtiyacı vardır şeklinde ibare yazıldı.Tayin için bu ibare yeterli mi acaba ?

 424. Efe dedi ki:

  Merhaba sadece 3 doktorun imzasının olduğu özel bir hastane den alınan rapor yeterlimidir?

 425. Emel dedi ki:

  Hocam merhaba, annem hemodiyaliz hastası engelli sağlık kurulu raporu cikardik raporda baskasinin guc ve yardimi olmaksizin hayatini devam ettiremez ibaresi var vücut fonksiyon kaybi %92 yazıyor ancak ağır engelli bölümünde HAYIR yazıyor. Ben bu durumda sağlık mazeretinden mi yoksa engellilik durumuna bağlı olarak mı yer değişikliğinde bulunacağım. İl mem sorun çıkarır mı engelli yazıyor ama sağlık özünden basvuramazsin falan diye.

 426. aysegul dedi ki:

  merhaba benim iki sorum olacak.babam icin saglik kurulu raporu ve raporda belirtilen ibare olacak sekilde aldik.raporun yuzdelik orani onemli mi?ıkincisi ise babam raporu aldıktan sonra baksa bir sehre tasinma durumu olabilir. boyle bir durumda ne yapabilirim? okulum raporu sistemr islrmeden once taşınacak ailem. bilgi verirseniz sevinirim

 427. Zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam bir sorum daha olacak. Sağlık özrüne göre engelli ataması her yıl belge yeniletme şartı aranmıyormuş ancak Engel durumu atamasında bu haktan bir defadan fazla yararlanamaz deniliyor. Mesela bu annem için istersem bir daha annemi sebep göstererek isteyemem ama başka bir kişide isteyebilirim mi demek oluyor yoksa hiç kimse için bir daha kullanamam mı demek oluyor

 428. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar anneme bu hafta kanser tanısı konuldu bir ay okul kapanana kadar refakat izni aldım. Anladığım kadarıyla annemin durumunu raporla beyan edip Ağustos da mazeret atamasına başvurabilirim. Ben evliyim benim tayin isteme durumum Da eşimin durumu ne olur onun tayini için nasıl bir yol izlemeliyiz?

 429. Maliye dedi ki:

  Üstad,ben maliye bakanlığında çalışıyorum.Alacağım rapor üniversite ya da arastirma hastahanesinden olmak zorunda mı ?

 430. URL dedi ki:

  Merhaba sağlık özrüne bağlı atama isteyeceğim bunun İçin alacağım rapor refakat izninde aldığım raporun aynısı mı olacak ?başkasının güç ve yardımına ihtiyaç vardır cümlesi yazılacak onu biliyorum ama 3 imzalı istirahat raporu alacağım rapor

 431. ayşen dedi ki:

  merhaba,
  istanbulda görev yapıyorum ve zorunlu hizmetimin bitmesine bir sene kaldı. dün ise babamın kemoterapi alacağını öğrendim. ailemin tek çocuğuyum bu durumda sağlık özrü başvurusu yapabilir miym?
  hastalığın iyileşmesi durumunda yani kemoterapi bittiğinde tayin iptal edilip geri mi gönderiliyor?
  eş durumundaki gibi her yıl milli eğitime evrak veriliyor mu?
  vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

 432. Beren dedi ki:

  Raporu Mersin’den alıp sonradan babamın ikametini Konya’ya çeksem tayini Konya’ya isteyebilir miyim yoksa raporun alındığı il önemli mi?

 433. Çetin dedi ki:

  İstediğimiz özel bir hastane olurmu yoksa heyet hastanesinden aldığımız rapor geçerli olurmu Hocam ?

 434. Çetin dedi ki:

  Hocam istediğimiz bir özel hastaneden alınan rapor kabul edilirmi yoksa heyet hastanesimi olacak ?

 435. Frk dedi ki:

  Merhabalar. sağlık mazereti tayinine başvurmak istiyorum. Kendim için Ankara numuneden “bulunduğu yerde tedavisi mümkün değildir” yazılı sağlık kurulu raporu almak istediğimde “kurumunuzdan yazı getirmeniz lazım” dediler. Biz dilekçeyi yazıp bu raporu alamıyor muyuz? Ne dediysem ikna edemedim hastanedekileri. Bu rapor çıkarma aşamasını tek tek bir anlatsanız. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

 436. Kemal dedi ki:

  Hocam iyi günler oğlum otistik hasta nasıl bir rapor çıkarmamiz gerekiyor il içi isteyebilmek için ben ilçede görev yapiyorum

 437. Nesrin dedi ki:

  Merhaba editör bey üç yıl önce kız kardeşim annemin rahatsızlığı sebebiyle sağlık kurulu raporu çıkartarak annemin ikamet ettiği ile gitti ancak kardeşimin üzerinde tedavi yardimindan yararlanmadigi gibi mebbisinde kayıtlı görünmüyor. Kardeşim evlendi ve farklı bir yere taşındı annemde hastalığı ilerleyince başka bir şehire taşınarak orda tedavisini sürdürmektedir. Ben anneme gerekli ibareyi yazdırarak sağlık kurulu raporu çıkardım annemin yanına gidebilir miyim?

 438. Alp dedi ki:

  Mrb özel hastaneden 3 doktor imzalı ve başhekim onaylı başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibaresi olan rapor aldım babama. Geçerli olurmu. Birde atama için sağlık özrü zamanını bekleyecek miyim. Kardeşim olması sorun yaratırmı. Teşekkürler

 439. mehmet dedi ki:

  merhaba babam kanser hastası ropara şöyle yazmışlar ”yakınlarının bakım ve refakatine ihtiyacı olup yakınlarının bakım ve rafakati olmadan hayatını idame ettiremez.”Olur mu acaba.

 440. utkan dedi ki:

  merhaba. Annem alzheimer hastası ve doktorumuz çapa tıp fakültesinde. Kendisi bu raporu almamızın mümkün olduğunu söyledi. Benim iki sorum olacak: 1) Üniversite hastanesinden kurul raporu almamız sorun olur mu 2)Bu raporu üniversite 3 er aylığına veriyor galiba; özür grubu takvimini kapsayacak şekilde 3 aylık bu raporu almamın bi mahsuru oluyor mu, ya da raporun formatında tarih hiç belirtilmiyor mu

 441. Adnan dedi ki:

  Belirtilen ibareyi heyet raporu ile yazdırdım il içi sağlık özrü atamasında için müracaat ettim atama dönemini bekleyeceksiniz denildi. İl bu atamayı herhangi bir zamanda atama dönemi beklenilmeksizin yapabilirmi? Dava açma konusunda ne düşünürsünüz

 442. mkr dedi ki:

  Ben eş özrüyle geldiğim okulda sağlık özrünü kullanmak istiyorum.Başka biyere tayin olmak istemiyorum.Eş durumunu nasıl sağlık özrüne çevirebilirim ki tekrar tayin istemeden.

 443. Esra dedi ki:

  İyi akşamlar hocam,
  Babam için devlet hastanesinden almış olduğum engelli sağlık kurulu raporunda %92 engelledir ve başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibaresi yazılı. Ancak ağır engelli yazmıyor. Ben bu durumda sağlık mazeretiyle mi yoksa engellilik durumuna bağlı yer değiştirme olarak mı tayin isteyeceğim anlamadım?

 444. Hilal dedi ki:

  Mrb hocam,
  Annemin yaşamış olduğu şehirde devlet hastanesinden ” Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibareli engelli sağlık kurulu raporu aldık. Ben doğuda görev yapıyorum. Anneme almış olduğum bu rapora istinaden annemin yaşadığı yere tayin isteyebilir miyim? Kendi il mem bana tayin döneminde annenin tedavisi burda olmayacağına dair burdaki il sağlık müdürlüğünden bir yazı getir diyebilir mi? Ben geçen yıl zorunlu calisma yükümlülüğü nedeniyle doğuya geldim ve şimdi tekrar gelmiş olduğum ile annemin raporuna istinaden gitmek istiyorum bunda bi engel var mı? Teşekkür ederim

 445. Selma dedi ki:

  Merhaba 1.5 yaşında oğlum tanımlanamamış hipotoni yani kas hastası oturamıyor vs bulunduğumuz ilçede fizik tedavi ve nörölog yok özür ataması İçin şimdiden rapor alıp ilgili yere vermeli miyiz süreci anlatabilir misiniz yada bize böyle bi hak verirler mi.

 446. mkr dedi ki:

  Eş durumuyla Ağrıdan Bursaya tayin oldum. Annem böbrek hastası diyalize girmeye başladı. Eşimin işinden ayrılma durumu var. Eş durununu sağlık özrüne çevirebilir miyim?

 447. Byz dedi ki:

  Annem için aldığımız sağlık raporunda hastanın takipleri ve tedavisinin düzenlenmesi cihaz merkezimizde takıldığı için tarafımızca yapılmaktadır .Hastanin takipleri sırasında hayati öneme haiz bir cihaz olduğu için refakatçi eşliğinde yapılmalıdır yaziyor ve ağır Özürlü ibaresi de war bunlar yeterli mi

 448. Fth dedi ki:

  Sayın editör ve değerli arkadaşlarım bir sorum olacak.bugun anneme majör depresyon tanısıyla bir sağlık kurulu raporu aldık.yalniz raporda yönetmelikteki ibare değil de “hastalığının doğası gereği atak seyredeceginden ailenin sosyal desteğine ihtiyacı olduğuna karar verilmiştir “yazıyor.bu raporla geçmişte tayin isteyenlerin olduğunu da söylediler.bir bilgisi olan var mi acaba

 449. Adnan dedi ki:

  Merhaba Sn. Editör, ben iki yıllık kadrolu öğretmenim. Yeni evlendim ve eşim astım hastası. Görev yaptığım yerin iklim koşulları eşimin sağlığını kötü etkliyor ve bulunduğum ilçede tedavisi yapılamıyor. Sağlık kurulu raporuna hangi ibareyi yazdırmam lazım? Ayrıca özür gurubu atamasıyla yine aynı hizmet bölgesi olan (zorunlu) yere atanırsam her yıl sağlık kurulu raporununyeniletmemiz mi gerek? Cevaplarsanız sevinirim.

 450. Gülsüm dedi ki:

  Merhaba ben veteriner hekimim öğrendiğim kadarıyla bizim bakanlıkta Ağustos beklenmiyormuş. Kaymakamlığa verdim belgeleri orası valiliğe ordan da il tarıma ve Ankara ya gidecekmiş. Bir aydan fazla sürer mi sonuçlanması?

 451. Gülsüm dedi ki:

  Merhaba sağlık heyetinden rapor aldım. Raporda psikiyatri uzmanının bulunduğu bir merkezde çalışması uygundur yazıyor. Çalıştığım yerde psikiyatri uzmanı yok. Dilekçe ile raporu gönderdim. Kaç günde sonuçlanır?

 452. Ozge dedi ki:

  Merhaba cildimde olusan lekeye cilt kanseri teshisi konuldu ve operasyonla alindi. Su an kanser tedavisi verilmedi ama bulundugum bolgedeki iklim sartlarinin cok sert olmasindan dolayi hastaligimin tekrarlama olasiligi cok yuksekmis doktor baska bir iklimde yasamam gerektigini soyledi.Bunun icin rapor alirken ne gibi bir ibare yazdirmaliyim

 453. E.Kocadağ dedi ki:

  Zorunlu hizmetimi tamamladım.Bulunduğum ile annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle geldi.Annem memleketten ayrılayrılmak istemediği için ben annemin yanına gelmek zorunda kaldım.

 454. Filiz dedi ki:

  Merhaba. Ben öğretmenim. Babam kanser hastası ve tedavi görüyor. Bu süreçte sağlık özrü kullanmak için rapor başvurusunda bulundum. Aldığımız raporda şu ibare var “refakat edilmediği takdirde hayati tehlike doğurur. Sürekli ve yakın bakıma muhtaçtır ”
  bu ibare doğrultusunda raporum geçerli olur mu yoksa birebir aynı ibareyi mi istiyorlar. Eğer bu ibare geçerli değilse raporu yenilemek için ne yapmalıyım ?

 455. E.Kocadağ dedi ki:

  Merhaba bulunduum ilde birinci yılım.Ancak bu bir yıl içerisibde psikolojik sorunlar yaşadım.Hem kendim hem de liseye devam eden kızım kısacası aile huzurum kalmadı.Bu durumda geldiğim ile nasıl geri dönebilrim.

 456. Serdal dedi ki:

  Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez.İbareli raporu babamın ikamet ettiği ilden mi yoksa görev yaptığım ilden mi almalıyız.

 457. Burci dedi ki:

  Mrb öğretmenim beden eğitimi ayağımda platin var Zonguldak da görev yapıyorum yağışlar etkiliyor ayagimi tayin isteyebilir miyim

 458. Ahmet dedi ki:

  Mrh anneme bakmakla yükümlüyum annemin. Saglik durumundan ikametgahının bulunduğu izmire nakil olacam adanadan annem icin harcirah alabilirmiyim. Tsk

  1. Mehmet dedi ki:

   Merhaba, annenize nasıl bakmakla yükümlü oldunuz?

 459. Cemal dedi ki:

  Tekbaşına hayatını idame edemez ibaresi var kalp hastası annem.. sağlık kurulu raporudur fakat tek doktor onaylamış.. kabul olurmu acaba

 460. İbrahim dedi ki:

  Sayın editör kronik huzursuz bağırsak sendromu hastalığım var. Bursa merkezde calışıyorum. Lakin hastaliğımin hic bir yerde tedavisi yok. Ben rapor çıkarmaya çalişsam vbu saglik raporuyla istediğim ile tayin isteyebilir miyim? İsteyebilirsem raporumda nasıl bir ibare yazmali?

  1. İbrahim dedi ki:

   Sayın editör cevabınızı merak ediyorum!yardımcı olursaniz sevinirim

 461. Filiz dedi ki:

  Hocam babam kanser hastası ve sağlık özrüne basvurabilmek için rapor çıkarttık. Raporda sadece “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez”ibaresi var. Ancak şu ibare yok öğretmenin mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin( kendi,anne, baba, eş, çocuk.,kardeş) sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini”
  İstanbul’da yaşıyorum şu an. Rapor isteyebilmem için iki ibare de şart mı? Yoksa başkasının güç ve yardımı olmaksızın … İbaresi yeterli midir? Teşekkürler

 462. Ramazan Gulmez dedi ki:

  Lütfen bilgisi olan bir arkadaş acil bilgilendirme yaparsa sevinirim. Öğretmenim. Babam %92 ağır engelli ve başkasının güç kuvveti olmadan hayatını devam ettiremez ibaresi var raporda. Atama dönemi değil ama ben yerdeğiştirme talebi ile dilekçe verdim kurumuma. Tayin islemim olabilir mi. Yoksa ağustosun bekle mi derler. Lakin bekleyecek çok da vakit yok durum kritik

  1. yusuf dedi ki:

   Ramazan Gülmez hocam geçmiş olsun.Aynı durumu bende yaşıyorum.Dilekçenize verilen cevabı burada paylaşırsanız sevinirim.

 463. Turan dedi ki:

  Hocam ben dsi de çalışıyorum , öğretmenler gibi bizimde sağlık özrü tayin hakkımız varmı? Kurumun yönetmeliğinde öyle bir durum yazmıyor. 657 yer değiştirme yönetmeliği geçerli deniliyor. Genel yer değiştirme yönetmeliğinde öğretmenlerinki gibi sağlık özrü tayin hakkı varmı? Teşekkür ederim şimdiden

 464. Turan dedi ki:

  Hocam öğretmenler dışındaki diğer kurumlarda çalışan memurların da öğretmenler gibi sağlık özrü tayin hakkı varmı

  1. Turan dedi ki:

   Hocam ben dsi de çalışıyorum kurum yönetmeliğinde öyle bir durumdan bahsetmiyor . Genel yönetmelik geçerli deniliyor. Sizin makalenizdeki 2.durumda bizim içinde geçerlimidir

 465. Turan dedi ki:

  Hocam merhaba . Ben öğretmen değilim bir kamu kuruluşunda mühendis olarak çalışmaktayım. Babamın rahatsızlığından dolayı , başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını idame ettiremez raporu aldı babamın yaşadığı şehre tayin isteyebilir miyim.

 466. Mahmut dedi ki:

  Sayın editör,
  Ben geçtiğimiz Ağustos ayında sağlık mazereti ile Gümüşhane’den (babama bakmakla yükümlü olmamama rağmen görev yaptığım yerde tedavisi mümkün değildir şeklindeki atama durumu ile) babamın ikameti olan Yalova’ya tayin oldum. Şimdi sağlık kurulu raporunun yenilenmesi istendi, ben de aynı geçen yıl tayinde kullandığım gibi rapor aldım ve aldığım raporda bakmakla yükümlüdür şeklinde bir ibare yok (geçen yılki raporda da yoktu) şimdi il mem bana bu rapor geçerli olmayabilir diyor, ben de geçen yıl bu raporla tayin geldim o zaman kabul görmüştü şimdi nasıl olmuyor diyorum, kafam karıştı sizce mevcut raporum yeterli olur mu , tşklr

  1. Hilal dedi ki:

   Hocam il mem sizden neden tekrar rapor yeniletmenizi istedi? Zorunlu hizmet yükümlülüğü olmayan bir okula tayin olduğunuz için mi? Zorunlu hizmetinizi tamamladiniz mi?

   1. MAHMUT dedi ki:

    Zorunlu hizmetim duruyor hocam

 467. Deniz dedi ki:

  Merhabalar annem şizofreni hastası ve tıp 2 diyabet babam sağ ve emekli zorunlu hizmet yükümlüsüyüm bulunduğum ilçede bu bölümleri bulunduran hastane sağlık özründen yararlanabilir miyim?

 468. Derya dedi ki:

  Merhabalar annem şizofreni hastasi aynı zamanda tip2 diyabet çalıştığım ilçede bu rahatsızlıklar için bölüm yok kronik ruhsal rahatsızlıklar için de bu rapor alınabiliyor mu? Babamın sağ olması durumu etkiler mi

 469. Can dedi ki:

  Merhaba kronik bir rahatsızlığım var görev yaptığım ilçedeki hastanede rahatsızlığım ile ilgili doktor yok.aynı il’e ait komsu ilçede ve merkezde doktor var.peki ilde ve komşu ilçede doktor olduğu icin rapor almam durumunda öncelik olarak il merkezine yada doktor olan ilçeyemi cıkar.yada tedavimin başladığı (farklı il) devam ettiği yere istediğim taktirde tayinim cıkarmı?

 470. Öznur dedi ki:

  Hocam heyete girdik ve olumsuz sonuc aldik.baska bir hastaneye basvurmak istiyorum.oncesinde verilen karari iptal ettirmem gerekir mi

 471. Öznur dedi ki:

  Iyi aksamlar hocam.babam agir kalp hastasi.4 yildir heyet raporu aliyorum.bugun heyete girdigimizde heyet hayatini devam ettirebilir kararialdi.baska bir hastaneye basvurabilir miyim? Yoksa oncelikle bu raporu iptal mi ettirmeliyim

 472. Hilal dedi ki:

  Hocam MEB in istediği ibareyi heyet raporunda yazdırdık. Ancak ibarede sadece güç kelimesi eksik sıkıntı olur mu?

 473. Hilal dedi ki:

  Hocam merhaba annemin rahatsızlığı için başkasının yardimi olmaksızın hayatını devam ettiremez ibareli heyet raporu aldık ama ibarede güç kelimesi yok tayin konusunda sıkıntı olur mu?

 474. Can dedi ki:

  Merhaba kronik bir rahatsızlığım var görev yaptığım ilçedeki hastanede rahatsızlığım ile ilgili doktor yok.aynı il’e ait komsu ilçede ve merkezde doktor var.peki ilde ve komşu ilçede doktor olduğu icin rapor almam durumunda öncelik olarak il merkezine yada doktor olan ilçeyemi cıkar.yada tedavimin başladığı (farklı il) devam ettiği yere istediğim taktirde tayinim cıkarmı?

 475. Fth dedi ki:

  Hocam merhabalar.illa gitmek istediğimiz yerden mi sağlık raporu alınmalı.Turkiye’nin herhangi bir yerinden de alsak sıkıntı olur mu?örneğin ben istanbulda görev yapmak istiyorum ama annemin ikameti ankarada?

 476. Hakan kara dedi ki:

  Öncelikle teşekkürler. Annemin rahatsızlığı sebebiyle sağlık kurulu raporu alacağım ama annem adres kayıt sistemine göre konya meram ilçesinde. Ama sağlık kurulu raporunu mersinden aldık ve ben aks ye göre Konyaya tayin isteyeceğim burada sıkıntı var mı? İkinci sorum su: annem babamin bagkurundan faydalanıyor ben yine de sağlık özrü isteyebilir miyim

 477. Nur dedi ki:

  Kizimin ciddi bir rahatsizligi var. Eger soz konusu raporu alabilirsem ilcenin koyunde olan kadromu il merkezine isteme sansim var mi.bu arada ilcede tedavi imkani ne yazikki ben gecici süreliğine ailemin yaninda kaliyorum. Birde saglik ozru icin ozur grubu atamalarini beklemek zorunda miyiz donem icinde dilekce verip yer degistirmek soz konusu olabilir mi? Ozur grubunda yer degisikligi puan üstünlüğüne gore yapilmakta yalniz durumun saglikla ilgili olusundan oturu atamanin yapilmasinda kesinlik var midir yoksa puani ytmeyen bosluk olmamasi halinde faydalanamaz mi

 478. Sarıkan dedi ki:

  Geçen yıl annemin bakıma muhtaç olması nedeniyle memleketime sağlık özrü tayini istedim.Ancak bu defa ailevi huzursuzluklar yaşamaya başladı annemin bakıma muhtaçlığı devam ediyor.Annemin ikametini geldiğim ile alırsam tekrar sağlık özrü tayini isteyebilr miyim.

 479. Deniz dedi ki:

  İyi akşamlar, 16 ocakta babama karaciğer nakli yapıldı ve benden alindi, ben ilçede çalışıyorum ama merkezde oturuyorum, şu anda 3+3 6 rapor verildi bana.acaba nasıl merkeze tayin isteyebilirim.tayinimin çıkma ihtimali varmı

 480. sagulcek dedi ki:

  hocam merhaba. babam kanser hastası. Aydın’da tedavisini görüyor. Aydından “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” raporunu aldık. Fakat tedavisi Batmanda da mevcut. bu durumda milli eğitim bize sıkıntı çıkarır mı? tedavisini batmanda görsün diye. yapmamız gereken başka bir şey daha var mı . şimdiden teşekkürler

 481. Hilal dedi ki:

  Merhaba hocam;
  Annem rahatsız ve 2015 yılında kız kardeşim anneme rapor çıkararak annemin ikamet ettiği yere tayin istedi. Ancak 2017 yılında kardesim evlendi ve eşinin olduğu şehire tayin isteyerek gitti şimdi ben anneme rapor çıkararak annemin olduğu yere tayin isteyebilir miyim?

 482. mehmet dedi ki:

  merhabalar, manisa da yaşamaktayım eşimin psikolojik rahatsızlıkları var eşimin kardeşleri bergama da yaşanaktadır. Şimdi manisa da tedavi imkanı olduğu halde eşime rapor alsam kabul edilirmi?
  Bir de anne baba için heyet raporu gerekiyor değilmi?

 483. aysegul dedi ki:

  merhaba hocam. ben 2018 ağustos saglik özür tayinine basvurmak istiyorum. babam rahatsiz.ve saglik kurulu raporunda bahsetiginiz ibare bulunmaktadir.fakat babam annem ve erkek kardesim ayni şehirde. bu durumda benim gitmemde bir sıkïnti olur mu? evliyim ve esim yurtdışında.

 484. Şirin dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar annem için yüzde 90 babam için yüzde 49 rapor aldık ama başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibaresi yok ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler

 485. Şükrü dedi ki:

  Sağlık ozru için zaman varmı yoksa her an isteyebilirmiyiz yani illa Özür grubu tayini zamanini mi beklemeliyim

 486. Ezgi G. dedi ki:

  Merhabalar, sözleşmeli olarak atanan bir öğretmen adaylığı kalktıktan sonra sağlık özrü durumundan tayin isteyebilir mi? Sağlık sorunu atanan kişinin babasında mevcut.

 487. MİNE dedi ki:

  ANNEMİN ORTOPEDİK RAHATSIZLIKLARI VAR 73 YAŞINDA VE KURUL RAPORU ALMAK İÇİN MÜRACAAT ETTİĞİMİZDE % 45-50 CİVARI BİR SONUÇ ÇIKACAĞINI ZANNEDİYORUM. BEN TEMMUZ – AĞUSTOS GİBİ YAPILAN ÖZÜR GRUBU ATAMALARINA BAŞVURMAYI İSTİYORUM. BEN DÜZELMEYEN VE GÜN GEÇTİKÇE DAHA KÖTÜYE GİDEN BİR ORTOPEDİK RAHATSIZLIK OLDUĞUNDAN ONUN EV HAYATINA YARDIM EDECEĞİM BİRİNCİL BAKIMINA YARDIMCI OLACAĞIM.
  ANCAK SORUM ŞU:
  BU RAPORU ALDIKTAN SONRA ANNEMİN MAHKEME KARARIYLA VASİSİ OLMAK ZORUNLULUĞUM MU VAR?

 488. oktay dedi ki:

  hocam biz izmirin ilcesine gecen
  sene guneydogudan geldik ve kızım astım oldu. ilçemizde alerji bölümü yok kızım burda tedavi olamiyor. sağlık kurulu raporuna basvurduk daha çıkmadı. alerji bölümü olan merkezde tedavisi uygundur yazacam dedi doktor ama bu benim isime yaramaz heralde çünkü biz güneydoğuya geri dönmek istiykruz. bu verdiği raporla beni geri gonderirler mi. lütfen acil cevaplarsaniz sevinirim.

 489. Şahin dedi ki:

  Sayın Editör 2016 yılı İl dışı isteğe bağlı ataması ile tayinim Bursa’ya çıktı.Bursa’da 1 yıl kaldım bu arada yaz annemin yaşlılığa bağlı hastalıkları vardı.Yazın da ameliyatları ile birlikte bakıma muhtaç hale geldi.Annemi Bursa ya götümek için çok dil döktüm ama kabul ettiremedim. Çare olarak ben Bamemleketime annemin sağlık özrü bağlı olarak tayin istedim.Hatta anneme daha iyi bakanilmek için evimi de hastaneye yakın bir yerde kiraladım.Ancak annem bir süre sonra benimle kalmak istemedi.Ve kardeşlerimin yanına gitmek istedi.Böyle olunca zaten Memlekete geri dönmeye gönüllü olmayan eş ve çocuklarımın dolayısıyla benim psikolojim bozuldu.Aile huzurum kalmadı.Ne yapacağımı bilmiyorum. Bursa’ya dönebilme imkanımız nasıl olur.

 490. Şahin dedi ki:

  Yorumunuz

 491. cemil dedi ki:

  Merhaba,
  Ben de babam adına rapor alacağım.Doktor başkasının yardımı olmadan hayatını sürdüremez dedi. Rapor için heyete koymaya gerek var mı yoksa kendi doktoru ile birlikte 3 imzalı saağlık kurulu raporu yeterli olur mu. Ayrıca baba için vasi tayini gerekli mi? Şimdiden teşekkürler.

 492. Emre dedi ki:

  Babam kanser hastası Ankara da hayati tehlikesi var ona bakacak kimse olmadığından suan ben istanbuldan başvuru yapsam hemen onun olduğu ile taynim çıkarmı yoksa sağlık özrü yer değiştirmesi için dönem sonunumu beklermiyim? Ayrıca diyelimki Ankara’ya taynim çıktı yakın bir yerde çalışabilirmiyim çünkü Ankara’da boş norm pek olmuyor.

 493. Emre dedi ki:

  Babam kanser hastası bakıma muhtaç olduğundan yer değişikliği istesem hemen o ile geçermiyim yoksa sene sonu sağlık özrü yer değiştirmesini beklermiyim? Geçsem bile o ilde açık yoksa ne görev verirler? Birde rapor aldan kaç ay alabilirim aldığımda maaşım kesilirmi?

 494. Emre dedi ki:

  Başvuru yapıldığında atama hemen gerçekleşiyormu yoksa sene sonunu beklememiz gerekiyormu

 495. Celal dedi ki:

  Engelli çocuğum var bulunduğum ilçede tedavisi mümkün değil ama sözleşmeli öğretmenim tayin hakkından yararlanabilir miyim?

 496. Remziye dedi ki:

  İyi çalışmalar,
  HEYET RAPORUNU İLÇE DEVLET HASTANELERİNDEN DE ALABİLİR MİYİZ?

 497. Nesrin dedi ki:

  Merhaba hocam alınacak olan heyet raporunu istediğimiz herhangi bir ilden alabilir miyiz.Bazı il mem atama bolumunfekiler atama istediğiniz ilden almanız gerekiyor diyorlar. Ayrıca yine bazı il mem’dekiler sadece tam teşekkülü kamu hastanesinden raporun alınması gerekiyor diyor. Özel hastane geçerli değil mi ağustos özür gurubunda bakanlık yine klavuzda özel ve resmi hastaneler diye ekleme yapar mı teşekkürler

 498. Kadir dedi ki:

  Merhaba hocam. Şırnakta görev yapmaktayım eşimin psikolojik sorunları var eşimin ailesi Şanlıurfa’da yaşıyor atamam Şanlıurfa iline yapılır mı

 499. Turgut ŞAHİN dedi ki:

  Sayın Editör 2016 yılı İl dışı isteğe bağlı ataması ile tayinim Bursa’ya çıktı.Bursa’da 1 yıl kaldım bu arada yaz annemin yaşlılığa bağlı hastalıkları vardı.Yazın da ameliyatları ile birlikte bakıma muhtaç hale geldi.Annemi Bursa ya götümek için çok dil döktüm ama kabul ettiremedim. Çare olarak ben Bamemleketime annemin sağlık özrü bağlı olarak tayin istedim.Hatta anneme daha iyi bakanilmek için evimi de hastaneye yakın bir yerde kiraladım.Ancak annem bir süre sonra benimle kalmak istemedi.Ve kardeşlerimin yanına gitmek istedi.Böyle olunca zaten Memlekete ger dönmeye gönüllü olmayan eş ve çocuklarımın dolayısıyla benim psikolajim bozuldu.Aile huzurum kalmadı.Ne yapacağımı bilmiyorum. Bursa’ya dönebilme imkanımız nasıl olur.Özelden bilgi verirseniz sevinirim.

 500. ismail dedi ki:

  Merhaba hocam.5 yaşında otizmli oğlum var %40 engelli yazıyor raporunda.eşim ve ben ailemizden farklı ilde çalışıyoruz ailemizin desteğine ihtiyaç duyuyoruz otizmde sosyal iletişim problemi olduğu için ailemizle vakit geçirmesi gerekiyor.Buna göre raporda nasıl bir ibare yazması gerekir ve bu ibareler belli kalıplar halinde mi olmalı ya da esnek mi acaba

 501. Ömer dedi ki:

  Hocam merhaba;
  Bitlis ilinde görev yapıyorum annem kronik böbrek yetmezliğinden rahatsız. Başkasının güç ve yardımı olmaksızın tedavisini yaptıramaz ibareli rapor aldik. Raporu tayin isteyeceğim osmaniye ilinden mi almamız gerekiyordu biz başka bir ilden aldık ayrıca bu ibare yeterli mi teşekkürler

 502. nil dedi ki:

  merhabalar. benim sorum şu: ben şanlıurfa kyk da memurum nişanlımda batmanın beşiri ilçesinde sınıf öğretmenliği yapıyor. onu urfaya eş durumu ile çekersem merkez okula düşer mi veya ben tayinimi batmana istersem eşimi daha sonra batman merkeze çekebiliyor muyum? teşekkür ederim şimdiden .

 503. Talha dedi ki:

  Merhaba sayın editör.
  Annem rahatsız ve ocak ayinda il dışı tayin isteyeceğim raporda “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın tedavisini yaptıramaz ibareli rapor aldik” bu ibare yeterli mi teşekkürler.

 504. Dilek bulut dedi ki:

  Merhaba ben gaziantepte kanser tedavisi görüyorum evime çok uzak ve merkez dışında bir okulda dogu hizmetimi yaparak çalışıyorum.hijyenik olmayan ve otobüs gitmeyen bir yer il içi tayin zamanında bir şansım olabilir mi?olursa nasıl bir yol izlemeliyim ?

 505. AliAli dedi ki:

  Merhabalar. Yazınız bir çok kişiye yardımcı oluyor teşekkür ederiz. Benim sorum şu Annem için sağlık kurulu raporu alacağım illa yaşadığı yerdeki hastaneden mi olması gerekiyor. Doktoru başka yerde ise olmuyor mu teşekkürler

 506. ABDULLAH KARA dedi ki:

  KOCAM ŞUAN İŞSİZ ELİMİZDE KAYINVALİDEME AİT % 80 ÖZÜRLÜ RAPORU VAR. BU RAPORA GÖRE ŞİMDİ ÖZÜR GRUBU TAYİNİ İSTEYEMEZMİYİM ?

 507. ABDULLAH KARA dedi ki:

  BEN ÖĞRETMENİN BEYİM ŞU AN ÇALIŞMIYOR. EŞİMİN ANNESİ YANİ KAYINVALİDEM KANSER % 80 ENGELLİ RAPORU VAR.BİZ İSTANBUL DAN KAYINVALİDEMİN İKAMETGAHI OLAN ÇANKIRI YA ÖZÜR GRUBUNDAN TAYİN İSTEYEBİLİR MİYİZ.?
  EŞİM ŞUAN TEDAVİ OLUYOR.ENGELLİ RAPORU OLSA ÖZÜR GRUBUNDAN TAYİN İSTEYEBİLİR MİYİM.?
  TEŞEKKÜR EDERİM.

 508. Mehmet dedi ki:

  Batmanda öğretmenin.Annem izmirde yalnız ve rahatsiz.Ben ızmırden özel ya da devlet hastanesinden bir rapor alıp tayin istersem IIzmire tayinim çıktığında her yıl bu hastalığı belgelemem gerekecek mi?

 509. Veli dedi ki:

  Sayin editor kardesimin agir engelli raporu var. Agustos ve ocakta yer olmadigi icin atamam yapilamiyor atama tarihi disinda dilekce ile atamamin yapilmasini iateyebilir miyim?

 510. Muhammet dedi ki:

  Sayın editör bu sağlık özrü sözleşmeli öğretmenleride kapsıyor mu

 511. Öğrtmen dedi ki:

  Sayın editör ben hamileyim ve riskli bir süreç geçiriyorum çalıştığım yer kötü koşullarda ve yanımda refakatçi gerekiyor ayrıca yolculuk yapmam yasak bu uüzden doktor sağlık raporu yazıp yer değiştirme talebi isteriz dedi ama her dönem oluyormuş sanırım illaha ağustos ocak şartı yok dimi ve böyle bir rapordaki silsile nasıö işliyor?

 512. Büşra dedi ki:

  Sayın editör, kayınbabam kanser hastası. Sağlık raporu alıp tayine başvuracağız fakat iki sorun var. 1.si sağlık özrü atama dönemine tabi değildir diyor fakat yine de galiba Şubat ve Ağustos’ta sadece yapılıyor. Bir de eşimle aynı anda isteyebiliyor muyuz. Lütfen aydınlatır mısınız

 513. DUrsun dedi ki:

  Tsk sorular gitmedi diyor mukerrer olusuyor son sorumuda cevaplarsaniz sevinirm

 514. DUrsun dedi ki:

  13 A ya gore isteyecwm tayin sonra ikametgahini geri alsak sikinti olurmu annemin raporu suerkli agir engelli 78 oran sgk danda uzerimde

 515. DUrsun dedi ki:

  13 aGore ikametgahinin orda olmasi zorunlu demiyor aldirmamiz kesin gereklimi tsk

 516. DUrsun dedi ki:

  Memurum anemin 78 agir ve surekli engwli var ikametgahi suan bulundugum sehirde bursaya tayin istemem icon ikamatgahi ordami olmasi gerekiyor 13 A ya gore

 517. DUrsun dedi ki:

  Anemim raporu var tayin istedigim sehirde mi olmasi gerekiyor ikametgahinin

 518. DUrsun dedi ki:

  Anemin agir engelli ve surekli èngelli raporu var tayin isteyecegim yerdemi olmasi gerekiyor ikametgahinin cunku yanimda suan

 519. DUrsun dedi ki:

  Benim annem agir engelli ve surekli engelli raporu var ama ikametgahi benim oldugum ilde ben bursaya tain isteyecem annemin ikametgahinin yanimda olmasi bursada olmasi sikinti yaratirmi ikametgahi bursada mi olmasi gerekiyor tsk

 520. Nil dedi ki:

  Merhaba Sayın Editör, “Başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremez” raporu alınan bir kişi ikametgahında yanlız mı görünmek zorunda? O ikametgahda başkasıda oturuyorsa sıkıntı çıkar mı? (Akrabalık ilişkisi olmayan kişiler ile oturuyorsa)

 521. Serpil dedi ki:

  Merhaba editör ben Vanın Saray ilçesinde bir köyde öğretmenim 7 yıldır skolyoz tedavisi alıyorum düzenli bulunduğum yerde hastane yok alabileceğim tek yer van ili sağlık raporu aldım fakat bu ibareyi yazmadılar raporu başka yerden alsam olmuyor mu

 522. Talha dedi ki:

  Merhaba editör; Ben Batman ilinde bir ilçenin köyünde görev yapıyorum annem diyaliz hastası ve Gaziantep ilinde ikamet ediyor. Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettirmez ibareli heyet raporunu kendi bulunduğum ilden mi yoksa gaziantepten mi veya türkiye’de herhangi bir hastaneden mi almalıyım? Tayin isteyeceğim gaziantep ilinden almam zorunlu mu? Ayrıca ağustos özür atamalarından bir kaç hafta önce mi başvurmam gerekli yoksa başvurular başladığı zaman mı? Annemin illaki yanımda tedavi olmasi zorunlu mu?

 523. Adnan dedi ki:

  Annem için devlet hastanesinden gerekli ibareyi yazan rapor aldik ve il içisağlık ozrunden tayin istedik. İl Milli Eğitim müdürlüğü atama döneminde değerlendirilecek diye cevap yazdı.bu atama döneminde tayin çıkmadı tekrar dilekçe verip ile ici tayin isteyebilirmiyim.

 524. Ayşe dedi ki:

  Anneme Sağlık özrü atamasi icin gerekli ibareyi yazan rapor aldık.il ici tayin istedik.il milli eğitim müdürlüğü atama döneminde değerlendirilecek diye cevap yazdı. Bu atama donemin de tayin çıkmadı.hocam ne önerirsiniz. Tekrar ile başvuru yapabilirmiyiz.

 525. Ayşe dedi ki:

  Sağlık özrü atamasında bu dönem atamam yapılmadı.fakat sağlık özrü atamasında atama dönemi olmadan da yapılabilir gibi bir ibare varmı yoksa yeni bir rapor ile agustos donemi atamasıni mi bekleyeceğiz.

 526. URL dedi ki:

  Babam kanser hastası tedavi sürecine başlayacağız sağlık raporum yarın çıkacak yani özür grubu atamasının başvurusunu kaçırdım.sağlık özrüne her zaman başvurulabilir diye bi ifade var ama okuduğum yorumlarda bu şekilde kimsenin kabul edilmemiş ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz

 527. Esra dedi ki:

  Merhabalar ocakta sağlık özründen tayini çıkan bir öğretmen eş durumundan ağustosta aynı ilde farklı bir ilçeye yada okula tayin isteyebilirmi bunun için belli bir süre çalışma şartı varmı ?

 528. Zehra dedi ki:

  Sağlık özrü başvurusu kabul edildi de ilk defa başvuru yaptığım için merak ediyorum : kesin istediğim okul ya da ilçeye atanabilir miyim

  1. Talha dedi ki:

   Merhaba hocam sağlık sorunu neydi acaba? İl içi mi il dışı mi istediniz tayininiz çıktı mı?

 529. Ayşe dedi ki:

  Sn editör ben ilçede görev yapıyorum sağlık kurulundan durum bildirir raporu aldim raporda tam teşekküllü ve puva ünitesi bulunan bi hastanede tedavi görmesi gerekmektedir yazıyo il dışı tayin istiyebilirmiyim

 530. Aylin dedi ki:

  Benim de anneme Alzheimer başlangıcı tanısı konuldu henüz kendine bakabiliyor doktorlar böyle bir durumda yine de o raporu verirler mi acaba ya da bu hastalıkta hastayı alıştığı çevreden ayırmayın dedikleri için benim bulunduğum yerde yaşaması sağlığını tehlikeye düşürür diye rapor alabilir miyim sizce

 531. Muallim33 dedi ki:

  Arkadaşlar Doğuda 5 senelik kadrolu sınıf öğretmeniyim . Babamın kronik böbrek yetmezliği 4 . Düzey hastalığı var . Heyet raporu için dilekçe verirken bakıma muhtaç ibaresi istiyoruz diye dilekçe verdik ama malesef çıkan rapor kararında olumlu ya da olumsuz hiç bir şey yazmamışlar . Rapor bildirim raporu adı altında karar kısmına 4. İleri düzey kronik böbrek yetmezliği yazmışlar . O doktorlar bunun vicadanını nasıl taşıyacak bilmiyorum . Bu kul hakkından başka hiç bir şey değil annem babam yaşlı insanlar (78) ve Benden başka bakacak kimseleri yok . Bu raporu Meb kabul eder mi ya da şu süreçten sonra napmam lazım bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse gerçekten mutlu olacağım . Şimdiden allah razı olsun

 532. Saglik ozrü dedi ki:

  Sn editör ünversiteden cocugum icin alerji bolumunde tedavisi uygundur durum raporu aldım.bulundugum bulundugum ilde bu bolum olmadigina dair üst uazı aldim bashekimden yeterlimi

 533. murat dedi ki:

  eşimin epilepsi rahatsızlığı var. Yaşadığımız şehirde hiçbir yakınımız yok.İki tane küçük yaşta çocuğumuz var. bu durumda eşime milli eğitimin istemiş olduğu raporu alabilirmiyiz.

 534. Ayşe dedi ki:

  Raporumda hastanın bakımı için başkasının güç ve yardımına ihtiyaç vardır yazıyor. Kabul edilir mi?

 535. Nursema dedi ki:

  Sayin editor yorumlariniza bakiyorum da biz saglij raporu aliyoruz babam icin yalniz sizin dediginiz ibareyi doktora yazdirtmak istedik. Doktor ile kavga ettik. Hatta oyle bir ibare yazmam icin babanizin alzheimer ya da yatalak olmasi lazim dedi.Doktor sizce hakli degil mi ? Torpil olsa o ayri.

 536. Gülsüm dedi ki:

  Ben annem için durum bildirir saglik kurulu raporu aldim. Beyin cerrahi raporunda bir ibare yazmis mekanik destek olmadan yuruyemiyor diye belirtmis sizce bu ne anlamda ? Annemin tek basina yuruyemiyor birisine surekli ihtiyaci var cunku biz aciklamamizda doktora bunu dedik. Görüşünüz nedir ?

 537. Necip dedi ki:

  Benim raporumda tek başına hayatını idame ettirmesi mümkün olmayıp yanında refakatli bakıma ihtiyacı vardır yaziyor gecerli olur mu acaba lutfen acil yardım

 538. Nevra dedi ki:

  Benim raporumda hasta nin yoğun bakım şartları olmayan yerde ikamet etmesi,myastenik kriz geçirmesi halinde hayatı tehlike doğurabilir.hastaligi öğretmen lık yapmasina engel değildir ibaresi var.yeterli ve uygunmudur

 539. Gökçe dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba. Vasiliği almış olduğum kardeşimin raporunun geçerlilik süresi yok. SÜRESİZ bir rapor yanı. Yüzde 99 ağır özürlü. Biz raporu 2012 yılında aldık ve her türlü işlemde kullanıyoruz. Sizce bu rapor tayin istemem için yeterli mi? Yoksa yeni mi çıkarmam lazım?

 540. mm0346 dedi ki:

  arkadaşlar ben ilçede çalısıyorum. İnşalllah sağlık özrüne başvuracağım. Hastalığımın ilçede tedavisi yok il merkezine 130 km uzaklıkta. Ben il dışı başvurmak istiyorum. İl merkezinde tedavi olmak istemiyorum. Zaten kılavuzda da mevcut göörev yerinin diye ibare var ama İlçe Mem il dışına başvuramazsınız diyor. Kılavuzda nerde yazıyor diyorum. Prosedür öyle diyorlar. Şimdi benim görev yerim il mi ilçe mi.

  1. Adem dedi ki:

   Geçmiş olsun hocam.Bende aynı durumdayım.Ancak benim tedavim il merkezinde de yok.İl sağlık müdürlüğünden il genelinde tadavinin olmadığına dair belge almamız gerekiyor.Atama yönetmeliğinde ibare yok ama il dışı atanmanız için İL OLURU almanız gerekiyor.Onuda il sağlık müdürlüğündeki belgeyle veriyorlar.İlçe milli eğitim Müdürlükleri illere bağlıdır.Dolayısıyla bizde ile bağlıyız…

   1. mm0346 dedi ki:

    kılavuzda aslında il sağlık müdürğünden belge alınacak diye bir madde yok. Benc Mem memurlarının keyfi uygulamaları,yandık mı yandık bu memurlara kaldıysa işimiz

   2. Nevra dedi ki:

    Hocam ben 2012 de sağlık raporu ile yuksekovadan vana tayin oldum.il sağlık mud.herhangi bir belgede almadım şimdi almamiz gerekiyor mu anlamadım değişmiş mı yani

 541. Ysmn dedi ki:

  Merhabalar.Eşimden ayrıldım ve Zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. Eş durumuyla geldiğim bu şehirde ailemle yaşıyorum. Annemin rahatsızlığı sebebiyle alacağım rapor aynı kurumda kalmamı sağlayabilir mi?(muhtemel mayıs ayinda istenecek evrak olarak) Sağlıyor ise “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi midir yeterli olan?

 542. ASLAN07 dedi ki:

  Sağlık özrü tayininiyle tayin olan bir kişi tekrar o gttiği ilden geri nasıl geliyor?

 543. Adem dedi ki:

  Merhaba sayın hocam.Şubat ayında annem için aldığım raporla sağlık özründen yararlanmak istiyorum.Eşim de benimle birlikte eş durumu yapabilirimi?eşimin puanı benden yüksek.Benim çıkmadan onun taini çıkar mı

 544. Ali+öğretmen dedi ki:

  Hocam merhabalar.Eşim MS hastası,ben ilçede görev yapıyorum fakat ikametim il merkezinde.. İlçe ile il arası 60 km. İlçe de tedavisi yok. İl merkezine atamam olması için ikametin önemi var mıdır ? Yoksa kurum adresi mi değerlendirilir ?
  Teşekkürler

 545. Adem dedi ki:

  Merhaba sayın hocam.Şubat ayında annem için aldığım raporla sağlık özründen yararlanmak istiyorum.Eşim de benimle birlikte eş durumu yapabilirimi?eşimin puanı benden yüksek.Benim çıkmadan onun taini çıkar mı?

 546. MURAT dedi ki:

  Hocam ben Ordu da görev yapıyorum çocuğum 3 yaşında nefrotik sendrom hastası. Ordu da Çocuk nerfrolojisi bölümü ve doktoru yok. Doktorumuz rapor yazarız dedi ama heyet raporu olmak zorunda galiba. Bu rapor yukaridaki hangi ibare geçmesi lazım? Teşekkür ederim.
  Not : Doktorumuz Çocuk nefroloji bölümünde sürekli izlenim ve düzenli kontrol ibaresi yazdı bu yeterlimi ?

 547. Misafir dedi ki:

  Hocam merhabalar, ben Yozgatta görev yapıyorum. Hematoloji bölümü hastasıyım. Yozgatta bölüm yok. Ankarada 6 yıldır tedavim devam ediyor. Şimdi ben tayin için raporları nerden alacağım. Teşekkür ederim.

 548. ASLAN07 dedi ki:

  Sağlık özrü tayininde bulunan birisi tayini çıkmadığı zaman ne olur?

 549. Seray dedi ki:

  Yalnız ben annem için durum bildirir raporu aldım. Dediğiniz ibareyi yazmadilar. Ayrica Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporunda sadece annemizin yüzdelik dilimler hastalıkları yazmaktadır. Açıklamalarında ise heyet doktorlari ki muayene olarak 9 heyet olarak 12 doktor girdi.Annemin hastalıklarının yuzdelik dilimlerle hastalık durumunu belirterek onaylamislar. Siz ne düşünüyorsunuz?

 550. Fatma dedi ki:

  Sağlık kurulu bölümünde evrakları teslim edeceğimiz kişi söyledi.o zaman sizin dediğiniz şekilde yapmak doğru olur.çok Teşekkür ediyorum

 551. Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam. Merak ettiğim bi konu var. Alacağımız rapora “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresini ilgili doktor mu yoksa kurul mu belirtiyor? Çünkü bu ibareyi yazmak konusunda sıkıntı çıkıyormuş.

 552. ASLAN07 dedi ki:

  MErhabalar ben bir şeyi anlamadım acil olarak yardımcı olursanız memnun olurum. Şİmdi ben bekarım annemle yaşıyorum annem eklem romatizması yaşadığımız yerde Romatoloji bölümü yok . Anneme başka bir ilin tıp fakültesinden Sağlık raporu alacam. Merakım ve anlayamadığım şu ben sadece tayin olacağım tıp fakültesinden rapor almam yeterli mi yoksa yaşadığım yerden de burda tedavisi mümkün değildir diye rapor almam gerekli mi? Yardımcı olursanız çok memnun olurum çünkü anlayamadım …

  1. Adem dedi ki:

   Sayın hocam Yönetmeliğin 13.maddesinde öğretmenin görev yaptığı yerde tedavisi yoktur raporu istiyor.Bu durumda başka bir yerden aldığın rapor görev yerinle alakası olmadığından geçersiz.Çünkü senin görev yaptığın yerde tedavinin olmaması lazım.Buna dikkat edin.Sadece engelli raporunda başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez ibareleri rapor alırsan olur.Onu istediğin yerden alabilirsin…

   1. ASLAN07 dedi ki:

    Hocam onu sordum da atamaya elimize gelen rapor için biz burdan görüş isteriz dedi burda da o tedavi yok zaten ama aklımda onu da alırım

 553. Haci dedi ki:

  bir sorum olacak sağlık özrüne basvuran bir öğretmenin eşinin tayini ne zaman cıkıyor.

 554. Hhastaaaa dedi ki:

  İyi günler şanlıurfa siverek te görev yapıyorum. Siverek devlet hastanesinden” hastanemizde tedavisi mümkün değildir çocuk nefroloji ya da çocuk üroloji kliniğinde takip ve tedavisi gerekmektedir. Diye bir sağlık kurulu raporu aldım. Şimdi ilde farklı hastanelerde bu klinikler mevcut ilçemiz 95 km uzakta. İl den rapor almam gerekli mi yoksa ilçeden aldığım rapor ile sağlık özrü tayin hakkım var mı? Klavuzda geçen memurun görev yaptığı yer ifadesinden anlaşılan il mi ilçe mi? Yoksa yoruma açık mı

  1. Adem dedi ki:

   Geçmiş olsun hocam.Benimde durumum aynı.Annemin hastalığının tedavisi bulunduğum ilçede yok.Şu an itibari ile ilde de yok.Ama her an açılabilir.İl sağlık müdürlüğünden ilde yoktur yazısı da aldım.Tabii açılırsa ne olur bilmem.Bu süreçte bir şekilde irtibat kuralım.

   1. Hhasta dedi ki:

    Hocam anneniz için alacağınız raporda başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez diye kurul raporu gerekiyor. Aldığınız rapor sanırım geçersiz. Yada annenizin sizi vasi olarak ataması gerek. Tedavisi mümkün olmayan hastalık durumlarında sadece kendisi eşi ve çocuğu için geçerli.

 555. Sözleşmeli dedi ki:

  Sözleşmeli olarak atandım ancak bugün öğrendiğim kadarıyla doğuştsn gelen hastalığım %40 engellilik raporu gerektriyormuş. Atandığm ilde hastalığıma bakılmıyor. Raporumu sunsam tayin mi slırım sözleşmem mi fesh edilir?

 556. Haci dedi ki:

  Annemden uyku apnesi var bende kirikkale merkezde kalıyorum annem sivas merkezde rapor aldığım takdirde dağlık özrü atamasina başvurabilir miyim

  1. Adem dedi ki:

   Bende aynı durumdayım hocam.Önemli olan raporun yanında Kırıkkale il sağlık müdürlüğünden hastalığın ili genelinde olmadığına ait bir yazı almanız.Şayet uyku labaratuvarı kırıkkalede varsa raporun işe yaramaz…

   1. Haci dedi ki:

    Hocam uyku laboratuvarı burada var. Bu durumda raporumuz işe yaramayacak.

 557. Adem dedi ki:

  Bu arada hiçbir sağlık raporunda ”hastanın tedavisi olan bir yere atanması uygundur”yazısı yazmaz,yazdırılamaz…Sadece tedavisi ve takibi yoktur diyebilirler.Atama olayına karışmazlar

  1. Mmt dedi ki:

   Meraba Hocam. Bir sorum olacak. Bakanlığa dilekçeniz ulaştiktan kaç gün sonra şubatta barvurmaniz gerektiği yönünde karar verildi.merak ettiğim bakanlığım karar alma süreci

   1. Adem dedi ki:

    Merhaba hocam.Yazıyı okula teslim ettikten yaklaşık 2 hafta sonra cevap geldi.Yazıyı okula verdim,okul ilçe mem’e ilçe il mem’e il ise bakanlığa sistem üzerinden gönderdi.Şube müdürleri izinde olursa süre daha da uzuyor malesef.

 558. Adem dedi ki:

  Merhaba.Annem ileri derecede uyku apnesi hastası.Görev yaptığım ilçe devlet hastanesinden ekim ayında heyet raporu aldım.Hastalığın tedavisi ve takibi burada olmadığına dair.İl milli eğitim il sağlık müdürlüğünden görüş yazısı almalı istedi.Hastalığın il genelinde tedavisi olmadığını öğrenmek için.Onuda aldım ve bakanlığa göderdim.Ancak bakanlık Şubat Özür gurubunu beklememi istedi.Bu durumda heyet raporunun günü dolmuyor ama il sağlık müdürlüğünden görüş yazısı almalı mıyım tekrar?İl yazıyı güncellememi istiyor.

 559. Sevgi dedi ki:

  Merhabalar ben Istanbul’da sinif öğretmeniyim annem 79 yaşında belinde ve diz kapağında platin var. Hiç yuruyemiyor kendi başına çıkamıyor. Annem için sağlık özrü raporu alıp yanına gidip ona bakabilmeyi düşünüyorum.Hangi hastanelerden saglik raporu alabilirim ? Devlet ve özel fark ediyor mu ? Devlet hastanesi ise uygulama araştırma ya da üniversite veya normal devlet hastanesi mi ? Cevabınızı bekliyorum.

 560. barış dedi ki:

  sayın editör antalya kaş ilçesine eylül ayında il dışından atandım ve 28 eylül de göreve başladım. yedi yaşında ki oğlumun rahatsızlığından dolayı kasım ayında gittiğimiz hastane ”Çocuk alerji merkezinin bulunduğu bir yerde düzenli takip ve tedavisi uygundur.” şeklinde bir kurul raporu verdi.Şubat döneminde özür grubu tayin başvurusu yapabilir miyim? Başvuru aşamasında rapordan başka evrak gerekir mi?

 561. Defne dedi ki:

  Merhaba ,
  Babam Eskişehirde ilk evre parkinson hastası ve yanlız yaşıyor. Eskişehir’e sağlık özrü tayini isteyeceğim. Sağlık raporunu benim görev yaptığım yer olan Bolu’daki devlet hastanesinden alsak olur mu acaba?

 562. Mahmut Yılmaz dedi ki:

  Merhaba anneme ikinci derece meme kanseri teşhisi kondu ve ameliyatı yapıldı bundan sonra tabii ki diğer tedavi süreçleri başlayacak ben ve eşim orduda öğretmeniz annem çorumda acaba bu durum için 2018 sağlık özründe rapor alıp tayin isteğinde bulunabilir miyim?İkinci olarakta ben tayin oldum diyelim eşimi nasıl hemen yanıma alabilirim çünkü özür grubu atamaları aynı yapıldığı için kendisi eş durumu başvurusu yapamayacak.teşekkürler

 563. Ceyda dedi ki:

  Merhaba annemin hastalığından dolayı sağlık özrü ile tayin isteyeceğim. Rapor aldım yalnız durum bildiren rapor nasıl olmalı? Hastanenin verdiği raporda hastalığının tanısı yazıyor ve günlük hayatını devam ettirebilmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kızına ihtiyacı vardır deyip raporda benim ismim de yazıldı. Tam teşekküllü bir hastanede tedavisini görmeli aksi halde hayati tehlikesi vardır yazıyor raporun devamında da. Şube müdürümüze raporu gösterdim . Senin ismini niye yazdılar dedi ama o da emin değil yanlış mı olmuş acaba? Benim ismimin yazılı olmasında var mı bi sakınca?

 564. Betul dedi ki:

  Merhaba ben istanbulda görev yapıyorum.ogretmenim.babami 10 yıl önce kardeşimi 1 yıl önce kanserden kaybettim.ailemde sadece annem sağ. Ama istanbulda yaşamıyor. Sağlık durumu da iyi değil bacaklarından ameliyat olmuştu.yurume sıkıntısı var. Onun yaşadığı yerden rapor alsam özür grubundan tayin isteyebilir miyim?

 565. nuray dedi ki:

  merhaba eşimin bipolar bozukluğu var ve özel sektörde çalışıyor. Çalıştığı ilde kendisi heyet raporu alırsa ben tayin isteyerek yanına gelebilir miyim? Heyet raporuna hangi ifadeyi yazdırması gerekir? cevap verirseniz sevinirim

 566. Nayino dedi ki:

  İl dışı tayinle haziran ayında İstanbul’a geldim. Buradaki okulda 1 yıl çalışma zorunluluğum var mı? Yani 1 yıl çalıştıktan sonra mı sağlık Özürü yapabilirim. Ve bunun için gerekli olan raporu özel hastaneden alsam oluyor mu?

 567. Nayino dedi ki:

  Ben bu yıl il dışıyla İstanbul’a geldim. Babam çok rahatsız. Doktor zaten raporu veriyor. Ama özel hastaneden alabiliyorum raporu. Özel hastaneden geçerli mi ? Ve 1 yıl okulda çalışma şartı aranıyor mu?

 568. irmak dedi ki:

  Merhabalar..babam 72 yasinda yalniz yasiyor.annem vefat etti. Babam icin saglik raporu cikarmak istiyoruz..fakat araştırma hastanesi ya da tıp fakültesi hastanesi nin verdiği rapor gecerli tayin icin.diye duyduk..dogru mu? Yanı devlet hastanesinden aldığımız raporla tayin isteyemez miyiz??

 569. Bayram dedi ki:

  Merhaba hocam.
  Eylül il dışı isteğe bağlı atandım.fakat burda hava kirliliği beni çok olumsuz etkiledi.sagligim tehlikeye girecek. Bununla ilgili rapor alıp ocak tayin isteyebilir miyim

 570. Ceyda dedi ki:

  Merhaba hocam . Annem kanser hastası bugün raporumu aldım özel bir hastaneden. Ocak tan önce sağlık özrü yapabiliyor muyum acaba? Öğretmenim bu arada

 571. Ali öğretmen dedi ki:

  Hocam merhaba.Eşim MS hastası. Rutin kontrolleri ve tedavileri var.İlçe de görev yapıyorum.Sürekli il merkezine üniversite fakülte hastanesine muayene ve tedaviler e gidiyoruz. Sağlık özründen İlçeden merkeze geçebilir miyim ?

 572. Gulsah dedi ki:

  Merhaba.Annem aort damar tikanikligina bağlı olarak,periferik arter damar tikanikligindan baypass ameliyatı olacak. Evet bir süre bakıma ihtiyaci var. Yorumlarınızdan okuduğum kadarıyla hastalığın çeşidi değil, bizim doktora bu ibareyi yazdirabilecek ikna kabiliyetimiz önemlı oyle degilmi. Doktora bu ibaresi yazdırdık diyelim, hastalığın gerçekten bu ibareyi gerektirip gerektirmedigi ozur durumu icin başvurduğumuz kurumlarca araştırılıyor mu? Teşekkürler.

 573. Nur dedi ki:

  Merhaba yatılı okulda çalışıyorum fakat belletmenlik yapamıyorum dr raporumda nöbet uygun değildir yazıyor. Bu durumda ben il içinde yatılı olmayan bir okula sağlık özründen tayin isteyebilirmiyim?

 574. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar. Babam afazi hastası yani özetle beynin konuşma bölümünün hasar görmesi. Çok zor konuşuyor. Başka fiziksel bir rahatsızlığı yok. Bu durumda sağlık özrüne başvurabilir miyim ? Yani afazi hastalığı sağlık özrü kapsamına giren bir rahatsızlık mıdır ? Teşekkür ediyorum.

 575. Fatma dedi ki:

  Merhaba.Babam için alacağım sağlık raporunu çalıştığım ilden ya da tayin isteyeceğim ilden alma şartı var mı?

 576. Bırhe dedi ki:

  Merhaba hocam
  Ben uzak bir ilin bir köyünde görev yapmaktayım. Benim kardeşimin %92 raporu var. Raporda babam vasi tayin edilmiş. Ben kendi ilime gelebilmem için vesayeti kendime mi almam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.