Sözleşmeli öğretmen adayları tercih sayısının 40 olmasını istiyor

Bugün itibari ile sözleşmeli öğretmen ataması için tercihler alınmaya başlanacak. Öğretmen adayları kendilerine tanınan 20 tercih hakkı yerine 40 tercih hakkı verilmesini istiyor.

Sözleşmeli öğretmen adayları tercih sayısının 40 olmasını istiyor

Sözleşmeli öğretmen adayları tercih sayısının 40 olmasını istiyor

Kadrolu öğretmen atamasında 40 tercih verilirken sözleşmeli öğretmen atamasında adaylara 20 tercih hakkı verilmesi öğretmen adaylarını tercih yaparken zora soktu diyebiliriz. Sözleşmeli öğretmen adayları Milli Eğitim Bakanlığından atama tercihi yaparken yine 40 tercih hakkı verilmesini istiyor.

KADROLU ATAMADA 40 TERCİH

2016 yılında MEB sözleşmeli öğretmen ataması uygulamasına geçti. Doğu’da, Güneydoğu’da öğretmen tutmak için bu uygulamaya geçildiği yetkililer tarafından belirtilse de mazeret dahil atanan öğretmenlerin yıllarca sözleşmeli öğretmen olarak çalışması yer değiştirme talebinde bulunamayacak olması MEB personel camiasında fikir ayrılıklarına neden olmuştu. Kadrolu öğretmen atamalarında Bakanlık öğretmen adaylarına ilk atamada 40 tercih hakkı veriyordu. Sözleşmeli öğretmen atamasında ise bu tercih sayısı 20’ye düşürüldü.

SEBEBİ AÇIKLANMADI

Sözleşmeli öğretmen atamalarında öğretmen adaylarının tercih haklarının 20’ye düşürülmesi konusunda MEB’den resmi bir açıklama gelmedi. 40 tercih olmasını isteyen öğretmen adaylarına MEB’in bugün başlayacak olan tercihlerde bu hakkı tanıması talep ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM