Sözleşmeli öğretmen eş durumu ataması sorunu, özür grubu açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu, özür grubu ataması konusunda açıklama geldi. Sözleşmeli öğretmen olarak atananların kaç yıl sonra özür grubu ataması isteyebileceği hususuna açıklık getiren Bakan Yılmaz yaptığı açıklama ile sözleşmeli öğretmenleri mutlu etmedi.

Sözleşmeli öğretmen eş durumu ataması sorunu, özür grubu açıklaması

Sözleşmeli öğretmen eş durumu ataması sorunu, özür grubu açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığının yıllar önce hayata geçirdiği ve sonrasında 2010 yılında kaldırıldığı sözleşmeli öğretmenlik 2016 Ekim ayı öğretmen ataması ile tekrar uygulamaya sokuldu. Nabi Avcı’dan koltuğu devralan İsmet Yılmaz’ın ilk projesi sözleşmeli öğretmenlik olmuş, kamudan ve MEB personel camiasından gelen tepkilere karşın geri adım atılmayarak sözleşmeli öğretmenlik hayata geçirilmişti. Ekim 2016 sözleşmeli öğretmenlik ataması sonrası gündeme gelen sözleşmeli öğretmenlerin özlük hakları, mali hakları ve atama hakları tekrar gündeme geldi.

4+2 YIL TOPLAMDA 6 YIL

Sözleşmeli öğretmen olarak atanan kişi 4 yıl süresince her yıl İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile sözleşme yenileyecek. 4 yıllık süreçte sözleşmeli öğretmenler aday olarak görev yapacaklar. Bir nevi sözleşmeli öğretmenin adaylık süresi 4 yıl olacak. 4 yılın sonunda kadroya geçiş hakkı elde edecek öğretmen, bulunduğu yerde 2 yıl daha çalışması halinde yer değiştirme hakkından yararlanabilecek. 4 yılın sonunda kadroya geçen öğretmen özür grubu ataması başvurusu yapabilecek.

EŞ ÖZRÜ 4 YIL SONRA

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz katıldığı TV programında gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. İsmet Yılmaz’a sözleşmeli öğretmenlerin bir yıl sonra eş özründen yararlanıp yararlanamayacağı soruldu. Bakan Yılmaz sözleşmeli öğretmenlerin eş özrü, sağlık özrü, özür grubu atamasından yararlanması durumunu Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre açıkladı.

Sözleşmeli öğretmenlerin yönetmeliği gereği atanan sözleşmeli öğretmenin dört yıl süresince yer değiştiremeyeceğini vurgulayan Bakan İsmet Yılmaz, bu süreçte eş durumu isteyecek sözleşmeli öğretmenin eşinin sözleşmeli öğretmene bağlı olduğunu ifade etti. Sözleşmeli öğretmen eşine değil, eşi sözleşmeli öğretmene tabii olacak diyen Yılmaz, sözleşme gereği öğretmenlerin 4 yıl sonunda yer değiştirme talebinde bulunabileceğini belirtti.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM