DOLAR 5,8945
EURO 6,5008
ALTIN 281,5
BIST 99.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

Sözleşmeli öğretmen olan eşler özür grubundan başvuru yapabilecek

MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada karı koca ikisi de sözleşmeli olan öğretmenlere eş durumu hakkı verildiği belirtildi.

Sözleşmeli öğretmen olan eşler özür grubundan başvuru yapabilecek
04.09.2018
A+
A-

Sözleşmeli öğretmen olan eşler özür grubundan başvuru yapabilecek

Karı koca sözleşmeli olan öğretmenler aile bütünlüğüne bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı 4 Eylül 2018 tarihinde “Sözleşmeli Öğretmenlerin Aile Birlikteliğine İlişkin Açıklama” yaptı. Sözleşmeli olan öğretmen eşler özür grubuna bağlı eş durumu başvurusu yapacaklar.

KARI KOCA SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE EŞ DURUMU HAKKI

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen resmi yazıda ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak çalışan eşlerin eş durumu başvurusunda bulunabilecekleri belirtildi. 03.09.2018 tarihli 15346393 sayılı “Sözleşmeli öğretmenler” konulu resmi MEB Personel Genel Müdürlüğünün resmi yazısında her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanların 30 Eylül 2018 tarihi itibarıyla görev yaptıkları ilde 1 yıllık çalışma süresini doldurmaları şartıyla sözleşmeli diğer eşin görev yaptığı il´de birleştirilmek istediklerine ilişkin dilekçelerini 10 Eylül 2018 tarihine kadar görev yaptıkları il millî eğitim müdürlüklerine verebilecekleri belirtildi.

Sözleşmeli öğretmenlere verilen eş durumu hakkı ile ilgili resmi yazı;

Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı verildi

Sözleşmeli öğretmen eş durumu hakkı

İKİSİ DE SÖZLEŞMELİ OLAN ÖĞRETMENLER YARARLANACAK

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklama;

Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanların, 30 Eylül 2018 tarihi itibarıyla görev yaptıkları ilde 1 yıllık çalışma süresini doldurmaları şartıyla sözleşmeli diğer eşin görev yaptığı il´de birleştirilmek istediklerine ilişkin dilekçelerini 10 Eylül 2018 tarihine kadar görev yaptıkları il millî eğitim müdürlüklerine verebileceklerdir.

MEB’in sosyal medya hesabından yapılan açıklama;

Sözleşmeli öğretmene eş durumu hakkı MEB basın açıklaması

Sözleşmeli öğretmene eş durumu hakkı

Hamza Aydoğdu imzalı illere gönderilen yazının metni;

Bilindiği üzere Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4 üncü maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında görev yapmak üzere sözleşmeli öğretmen istihdam edilmektedir. Söz konusu kapsamda her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan öğretmenlerin alanları itibarıyla öğretmen ihtiyacı da dikkate alınarak aile birliği mazeretine bağlı olarak eş birlikteliklerinin sağlanması uygun görülmüştür. Bu bağlamda başvuruda bulunacak sözleşmeli öğretmenlerin alanları itibarıyla öğretmen ihtiyacı, nomı kadro ve boş pozisyon durumu da dikkate alınarak Bakanlıkça yapılacak değerlendimıe sonucunda öğretmenlerin görev yaptıkları illerin birisinde aile birliği mazeretine bağlı olarak birleştirilmelerine yönelik çalışmalar yapılacaktır. Bu çerçevede iliniz emrine görev yapan sözleşmeli öğretmenlerden eşleri başka ilde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanların, 30 Eylül 2018 tarihi itibarıyla görev yaptıkları ilde 1 yıllık çalışma süresini doldurmaları şartıyla istemeleri halinde eşlerinin görev yaptığı il’de birleştirilmek istediklerine ilişkin dilekçelerini 1 O Eylül 2018 tarihine kadar görev yaptıkları il milli eğitim müdürlüklerine vermeleri ve bu dilekçelerin 14 Eylül 2018 tarihine kadar Bakanlığımıza gönderilmesi hususunda gereğini rica ederim.

YORUMLAR
  1. Battal dedi ki:

    Illa sözleşmeli öğretmen mi olmak lazım ne zaman göreceksiniz

  2. Fadime Yücel dedi ki:

    Eşim sözleşmeli öğretmen olmak zorunda mı? Ona göre mi evlenseydim? Bu nasıl saçma mantık? Aklım almıyor. Eşi özelde çalışanları da görün artık.