DOLAR 5,7423
EURO 6,3467
ALTIN 270,9
BIST 105.380
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

Sözleşmeli öğretmen sağlık özrü kılavuzu ve yer değiştirme duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından Sözleşmeli Öğretmenlerin Sağlık Mazeretine Bağlı İller Arası Yer Değiştirme İşlemleri kılavuzu yayınlandı.

Sözleşmeli öğretmen sağlık özrü kılavuzu ve yer değiştirme duyurusu
08.08.2019
A+
A-

Sözleşmeli öğretmen sağlık özrü kılavuzu ve yer değiştirme duyurusu

Sözleşmeli Öğretmenlerin Sağlık Mazeretine Bağlı İller Arası Yer Değiştirme Duyurusu yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü (İKGM) il milli eğitim müdürlüklerine sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü hakkında resmi yazıyı gönderdi. İlgili resmi yazı ve duyuru kapsamında Sözleşmeli Öğretmenlerin Sağlık Mazeretine Bağlı İller Arası Yer Değiştirme İşlemleri yapılacak. Sözleşmeli öğretmen sağlık özrü son dakika duyurusu yayınlanmış oldu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE SAĞLIK ÖZRÜ TAYİN HAKKI

İlk kez 2018 yılında sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrüne bağlı yer değiştirme tayin hakkı verilirken, MEB tarafından 2019 yılında da sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrüne bağlı atana yer değiştirme hakkı verildi. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesi kapsamında görev yapan sözleşmeli öğretmenler sağlık mazeretine bağlı olarak iller arası yer değiştirme isteğine ilişkin başvuruda bulunabilecekler. MEB’in 02/08/2018 tarihli ve 49969 sayılı Onayı çerçevesinde açıklanan mazeret ataması takvimine göre yer değiştirmeler yapılacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN SAĞLIK MAZERETİNE BAĞLI İLLER ARASI YER DEĞİŞTİRME BAŞVURUSU

MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından 06.08.2019 tarihli 14587951 sayılı “Sözleşmeli Öğretmenlerin Sağlık Mazeretine Bağlı İller Arası Yer Değiştirme İşlemleri” konulu resmi yazısı tüm illere gönderildi.

İlgili resmi yazı;

Sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü tayin hakkı

Sağlık özrü

Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü duyurusu kapsamında ilgili resmi yazının ekinde sağlık özrü yer değiştirme kılavuzu ve sağlık özrü atama takvimi de yer aldı.

AÇIKLAMALAR

Sözleşmeli öğretmenler sağlık özrüne başvurabilir mi? Sağlık özrü için istenen belgeler nelerdir? Sağlık özrü başvurusu ne zaman yapılır? Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü yer değiştirmeleri ile ilgili tüm bu sorulara ogretmenlericin.com olarak MEB’in kılavuzu doğrultusunda cevap veriyoruz. Sözleşmeli öğretmen sağlık özrü kılavuzu 2019 yılı için yayınlandı.

Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrüne bağlı atama yer değiştirmeleri için yayınlanan kılavuz;

Sayfa 1;

Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü duyurusu

Sağlık özrü

Sayfa 2;

2019 yılı MEB sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü duyurusu yayınlandı

Sözleşmeli öğretmen

Sağlık özrüne bağlı yer değiştirmeler bazen sözleşmeli öğretmen sağlık özrü yönetmeliği kapsamında anılmaktadır ancak bu tabir yanlıştır. Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü yayınlanan duyuru çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Bu kapsamda;

Sözleşmeli öğretmen sağlık özrü şartları;

 • Sağlık mazeretine bağlı yer değişikliği başvuruları sözleşmeli öğretmenlerin kendisi eşi, çocukları ile anne veya babasının sağlık mazeretine bağlı olarak gerçekleştirilecek olup sayılanlar dışındaki diğer aile bireylerinin sağlık mazeretine bağlı olarak yer değiştirme başvuruları kabul edilmeyecektir.
 • Sözleşmeli öğretmenlerin birinci maddede sayılanlardan herhangi birisinin tedavi gerektiren bir rahatsızlığı olduğunu son altı ay içerisinde alacakları sağlık kurulu raporuyla ve bu hastalığın tedavisinin görev yaptıkları ildeki devlet ve üniversite hastanelerinde mümkün olmadığını yine görev yaptıkları ilin il sağlık müdürlüğünden alacakları yazı (Güncel tarihli) ile belgelendirmeleri gerekmektedir. Ancak sağlık kurulu raporunda hastalığın tedavisinin devlet ve üniversite hastanelerinde mümkün olmadığına dair açıklamanın bulunması halinde başvuru sahiplerinden bu belge ayrıca istenmeyecektir. Sağlık kurulu raporundaki altı aylık sürenin hesabında başvuru tarihi esas alınacaktır. Hastalığın tedavisinin devlet ve üniversite hastanelerinde mümkün olmadığına dair il sağlık müdürlüğünden alınan belgedeki hastalığa ilişkin ifadeler, sağlık kurulu raporunda belirtilen hastalıkla ilgili olmalıdır.
 • Sözleşmeli öğretmenler başvurularını takvimde belirtilen süre içerisinde kişisel MEBBİS şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvuru” modülü üzerinden Elektronik Başvuru Formu doldurmak suretiyle gerçekleştireceklerdir.
 • Başvurusunu yapan sözleşmeli öğretmenler 2. maddede yapılan açıklamalara uygun sağlık kurulu raporu ve tedavinin devlet ve üniversite hastanelerinde mümkün olmadığına ilişkin il sağlık müdürlüğünden alacağı belgeler ile birlikte görev yaptığı okul/kurum müdürlüğüne başvurularını onaylatmak üzere başvuruda bulunacaktır. Sözleşmeli öğretmenin kendi sağlığı dışındaki mazeretlerine ilişkin başvurularda ayrıca vukuatlı nüfus kayıt örneği de istenecektir.
 • Eğitim kurumu müdürlükleri başvuru yapan sözleşmeli öğretmenlerin başvurularına ilişkin belgeleri taramak suretiyle sisteme yükleyecekler; uygun olan başvurular için onaylama işlemini yaparak elektronik başvuru formundan iki nüsha alacaklardır. Eğitim kurumu müdürlüğü ve başvuru sahibince imzalanan elektronik başvuru formunun bir nüshası başvuru sahibine verilecek diğer nüsha eğitim kurumu müdürlüğünde saklanacaktır. Uygun olmayan başvurular sistem üzerinden gerekli açıklamalar yapılarak reddedilecektir.
 • Eğitim kurumu müdürlüklerince onaylanan başvurular sırasıyla ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerince de incelenecek, takvimde belirtilen süre içerisinde uygun olan başvurular onaylanacak uygun olmayan başvurular ise gerekçesi sistem üzerinde açıklanarak reddedilecektir.
 • Başvurular il millî eğitim müdürlüklerinde kurulacak komisyon marifetiyle incelenerek değerlendirilecektir.
 • Başvurular eğitim kurumu müdürlüğü, ilçe millî eğitim müdürlüğü ve il millî eğitim müdürlüğü tarafından sistem üzerinden onaylanmadığı sürece geçerlilik kazanmayacaktır.
 • Elektronik başvuru formu dışında posta, e-posta, belgegeçer vb. yollarla yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.
 • Yer değiştirme sürecinde yapılan işlemlerle ilgili olarak gerçeğe aykırı beyanda bulunan sözleşmeli öğretmenler ile gerekli kontrolleri yapmadan bu başvuruları onaylayan sorumlular hakkında yasal işlem yapılacaktır.
 • Yer değiştirme işlemleri Bakanlığımızca illerin sözleşmeli öğretmen pozisyon durumları, alanlar itibarıyla norm kadro durumu ve öğretmen ihtiyaçları dikkate alınarak hizmet süresi üstünlüğüne göre il millî eğitim müdürlükleri emrine yapılmak suretiyle gerçekleştirilecektir. Hizmet süresinin eşitliği halinde göreve önce başlayan sözleşmeli öğretmenin başvurusu değerlendirmeye alınacaktır.
 • Yer değiştirme işlemi gerçekleşen sözleşmeli öğretmenlere ait kararnameler sistem üzerinden ilgili il millî eğitim müdürlüklerine gönderilecek, sözleşmeli öğretmenin görev yeri atandığı il millî eğitim müdürlüğünce belirlenecektir.

SAĞLIK ÖZRÜ ATAMA TAKVİMİ

Sözleşmeli öğretmen sağlık özrü ne zaman yapılacak? Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü başvuru tarihleri, başvuru zamanları da MEB tarafından açıklandı. İlgili atama takvimi;

Sağlık özrü yer değiştirme atama takvimi

Atama takvimi

Sözleşmeli öğretmen sağlık özrü kılavuzu kapsamında sağlık özrü isteyecek sözleşmeli öğretmenler 2-4 Eylül 2019 tarihleri arasında başvurularını yapacak ve sağlık özrü başvuru onayı alacaklar. 6 Eylül 2019 tarihinde ise sözleşmeli öğretmen sağlık özrü sonuçları belli olacak. 9 Eylül 2019 itibariyle sağlık özrüne bağlı yer değiştirmesi yapılan öğretmenler ayrılma başlama işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

BAŞVURULAR MEBBİS ÜZERİNDEN

2018 yılında sözleşmeli öğretmen sağlık özrü başvuruları dilekçe ile alınmıştı. Bu sene artık sözleşmeli öğretmen sağlık özrü dilekçe örneği ve dilekçeler geçersiz duruma düştü. Çünkü sözleşmeli öğretmen sağlık özrü başvurusu MEBBİS üzerinden alınacak.

Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü ile ilgili tüm sorularını Öğretmenler İçin Instagram hesabımızdan cevaplıyoruz. @ogretmenler_icin

YORUMLAR
 1. Hazal dedi ki:

  Merhabalar bu yıl Haziranda süre şartı aranmadan 23 ile tayin hakkı verildi önümüzdeki yılda 2020 il dışında aynı şey olur mu acaba?

 2. Muallim dedi ki:

  Merhaba. Sözleşmeli öğretmenlerin Sağlık özrü başvuru sonuçları Bakanlığın Duyuru takvimine göre bugün açıklanacaktı, ancak şu ana kadar hala bir sonuç yok. Lütfen bu konuda bir haber yapabilir misiniz. Şimdiden teşekkürler.

 3. buket dedi ki:

  kendi görev yaptığımız ilde devlet hastanesinde tedavisi mümkün değildir diye hastaneden almayacakmıyız yazıyı acaba.

 4. öğretmen dedi ki:

  Merhaba, hastanın ikamet ettiği yer farklı bir il olsa bile yine görev yapılan il sağlık müdürlüğünden belge alınması gerekir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Evet. Görev yapılan ilin sağlık müdürlüğünden alacaksınız.

 5. Rozan dedi ki:

  İliç’i içinde sağlıközrü başvurusu yapılabiliyor mu?ikhamet ettiğim ilçeye geçebilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   MEB duyurusunda sadece iller arası özür grubu başvurusu var.

 6. Melike dedi ki:

  Başvuru için MEBBİS’in hangi modülünü kullanacağız?

  1. Editör dedi ki:

   MEBBİS girişi yaptıktan sonra sol tarafta Başvuru modülü olacak. Oradan.

 7. Frb dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenlikte kişinin annesi tek başına hayatını idame edemez demesinueterliminypksa il sağlık müdürlüğünden yazı almam gerekir mi

  1. Editör dedi ki:

   İl sağlık müdürlüğünden ilde devlet ve üniversite hastanelerinde tedavisi mümkün değildir ibareli evrak alacaksınız.

 8. Besyocu dedi ki:

  Engel durumundan faydalanamıyor muyuz neden Acaba. Sağlık özürüyle aynı koşul halbuki

  1. Editör dedi ki:

   MEB engellilik ile sağlık özrünü farklı değerlendiriyor. Sağlık kurulu raporu alarak sağlık özrü başvurusu yapabilirsiniz.

 9. Kader dedi ki:

  1.sorum Sağlık raporunu Özel hastaneden alabilir miyiz?
  2.sorum ise İl sağlık müdürlüğünden belgeyi 2 eylülde görev yaptığımız ile gitsek aynı gün alabilir mıyız?

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık kurulu raporunun özelden veya devletten alınması/alınmaması konusunda kısıtlama yok. Sağlık kurulu raporu verebilecek hastanelerden alabilirsiniz. 2.sorunuzun cevabını bilemeyiz. İl sağlık müdürlüğünün yoğunluğu, memurların durumu, amirlerin izni vs derken her yer farklılık gösterir.

 10. Fatma dedi ki:

  Kızıma aldığım raporda çocuğun tedavisine uzman doktorun olduğu yerde yapılmalı yazıldı.Çalışıcağım okul merkeze 80 km.bu rapor il dışına tayin hakkını verir mi.Yoksa il içi tayin mi yamalıkar

 11. İrem dedi ki:

  Aldığımız rapor sürekliyse de altı ay şartı aranır mı?

 12. Harun dedi ki:

  Engelli raporuyla bu haktan faydalanabilir miiym. Annem 95 raporu var engelli

  1. Editör dedi ki:

   Sözleşmeli öğretmenlerin engellilik durumuna bağlı yer değiştirme hakkı bulunmamaktadır.

 13. Sözleşmeli dedi ki:

  Eş durumu eş durumu