Sözleşmeli öğretmenler mülakattan sonra yazılı puana göre atanacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen atamaları ve öğretmen atamalarında mülakat uygulaması hakkında açıklamalarda bulundu.

Sözleşmeli öğretmenler mülakattan sonra yazılı puana göre atanacak

Sözleşmeli öğretmenler mülakattan sonra yazılı puana göre atanacak

27 Kasım 2017 Pazartesi günü TRT Haber’de bir programın canlı yayın konuğu olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen atamaları ve öğretmen atamaları için uygulanan mülakat ile güvenlik soruşturması hakkında bilgi verdi. Mülakatla ilgili çok itiraz yaşanmadığını ifade eden Bakan Yılmaz, itirazların büyük kısmının güvenlik soruşturmasına takılanlar tarafından gündeme getirildiğini belirtti.

ÖĞRETMEN ATAMASINDA MÜLAKAT

Öğretmen istihdamında mülakatın gereklilik olduğuna vurgu yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sunucu tarafından mülakatın tanımı olarak “kısa sürede hayatımızı belirleyen bir şeye dönüşmüş” benzetmesi için az puan alan öğretmen ile çok puan alan öğretmen adayının aynı kota içinde mülakatta değerlendirilmediğini açıkladı. 50 puan alan ile 100 puan, 0 puan alan ile 100 puan alanın değil birbirlerine yakın yazılı puanına sahip adayların mülakata çağrıldığını ve değerlendirmeden geçtiğini vurgulayan Milli Eğitim Bakanı, alınacak öğretmen sayısının üç katı kadar adayın kotaya girdiğini söyledi.

KHK İLE GÜVENLİK SORUŞTURMASI GELDİ

Öğretmenler sınava girmeden önce bir güvenlik soruşturmasına tabii tutuluyor açıklamasında bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu düzenlemenin de KHK ile uygulamaya sokulduğunu hatırlattı. Bu güvenlik soruşturmasına gerek duyulmasının da 15 Temmuz’da görüldüğünün altını çizen Bakan Yılmaz, işe başladıktan sonra sakıncalı görülenlerin işten çıkartılmasının davaya sebebiyet verdiğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamaları video;

ÖNCE MÜLAKAT SONRA PUANA GÖRE ATAMA

Güvenlik soruşturmasında kişiler hakkında sakıncalı bir durum olup olmadığının Emniyete, istihbarata sorulduğunu belirten Bakan Yılmaz, sakıncalı listesinde olanların elendiğini bu elenenlerin de “notum yüksekti 70, 80, 90 puanım vardı neden 60 puanın altına düştü” dediklerini söyledi.

Alınacak öğretmen sayısının 3 katı adayın mülakata çağrılarak birisinin alındığını ifade eden Bakan Yılmaz elenenlerin kendinde bir hata görmek istemediğini, komisyonda adamını bulana torpil yapıldığı gibi sözler söylendiğini duyduklarını belirtti. Bakan Yılmaz; “Bunu da ortadan kaldırmak için güvenlik soruşturmasından geçtikten sonra öğretmenlerin kendi yazılı puanı esas alınarak atama yapılacaktır” dedi. Mülakat yapılacak, güvenlik soruşturması yapılacak bunlardan geçen öğretmenler yazılı sınav puanına göre atanacak.Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Sözleşmeli öğretmenler kan ağlıyor maaştan ve ek dersten yapılan kesintinin haddi hesabi yol 600 tl ye kadar fark var arada eş durumu yapamıyoruz ailelerimiz parçalanıyor.Bu nasıl iş Allah aşkına hala sözleşmeli ile kadrolu arasında fark yok diyebiliyor en az 15 fark var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk