Sözleşmeli öğretmenlere özür grubu atama yer değiştirme hakkı verilmedi

Ocak 2018 öğretmenlerin özür grubu atama yer değiştirme işlemleri yılbaşı tatilinden hemen sonra 2 Ocak 2018 tarihinde başlıyor. MEB personelleri yeni yıla eş, sağlık ve diğer nedenlere bağlı özür grubu yer değiştirme işlemleri ile başlayacak.

Sözleşmeli öğretmenlere özür grubu atama yer değiştirme hakkı verilmedi

Sözleşmeli öğretmenlere özür grubu atama yer değiştirme hakkı verilmedi

Öğretmenlerin 2018 yılı Ocak ayı eş durumu, sağlık özrü ve diğer hususlar kapsamında özür grubu yer değiştirme işlemleri 2 Ocak 2018 tarihinde başvuruların alınması ile başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Ocak 2018 özür grubu atama kılavuzu içerisinde sözleşmeli öğretmenlere yer verilmedi. Sözleşmeli öğretmenler özellikle eş durumu konusunda mağdur olmaya devam edecekler.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR GRUBU

2018 yılı Ocak ayı öğretmenlerin aile birliği (eş durumu), sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı özür grubu yer değiştirme duyurusu içerisinde yer alan hüküm;

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli kadrolu öğretmenlerin il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda aşağıda belirtildiği şekilde yapılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı çok defa gündeme gelen sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu hakkında Ocak 2018 özür grubu atamasında olumlu bir adım atmamıştı. Şu andaki duyuruya göre sözleşmeli öğretmenler yine eş durumu yapamamaktadır. Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan özür grubu atamasında karı koca öğretmen olanlardan eşlerden birisinin kadrolu olması durumunda kadrolu eşe sözleşmeli eşinin yanına tayin isteme hakkı verilmişti. Ağustos 2017 öğretmenlerin özür grubu atamasında Milli Eğitim Bakanlığı kadrolu öğretmenlerin sözleşmeli olan öğretmenin yanına eş durumu tayini isteyebileceği yönünde duyuru yayınlamıştı. İlgili duyuru;

Sözleşmeli Öğretmen Eş Durumu

Ancak MEB gelen taleplere rağmen sözleşmeli öğretmenler için eş durumu hakkı tanımadı.

MÜSTEŞAR YUSUF TEKİN YAPILACAK DEMİŞTİ

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin 2017-2018 eğitim öğretim yılı başında EBA üzerinden yaptığı açıklamalarda sözleşmeli öğretmenlerden özür dilemiş, verdikleri sözün Ağustos ayına yetişmediğini açıklamıştı. Şubat 2018 özür grubu atamasına çalışmalarının yetiştirileceğini ifade eden Müsteşar Tekin’in sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu hakkında açıklamasını binlerce MEB personeli canlı yayında izlemişti.

Sayın Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklamalar;

KARI KOCA SÖZLEŞMELİ OLAN ÖĞRETMENLER

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 16.10.2017 tarihli 16797463 sayılı Sözleşmeli öğretmenler konulu yazısı ile Ekim 2017’de karı koca sözleşmeli öğretmenler için eş durumu hakkı vermişti. Bakanlık Ekim ayı sonuna kadar dilekçe üzerinden başvuruları almıştı.

Sözleşmeli Öğretmen Eş Durumu

Ancak kendisi sözleşmeli öğretmen olan ve eşi başka ilde doktor, memur, akademisyen, mühendis, sigortalı çalışan olanlar için Milli Eğitim Bakanlığı eş durumu hakkı tanımamıştır. 2018 yılı Ocak ayı özür grubu atamasında MEB sözleşmeli öğretmenler ile ilgili hiçbir maddeye de yer vermemiştir.

MAĞDURİYET GİDERİLMELİDİR

Sözleşmeli öğretmenler mutsuz, sözleşmeli öğretmenler eşinden ailesinden ayrıogretmenlericin.com olarak bu durumun kelimelerle anlatılamaz olduğunu düşünüyoruz. Ocak 2018 özür grubu atama takvimi kapsamında başvurular 3 gün sonra başlıyor. Bu konuda bir düzenleme yapılmalı ve sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı tanınmalıdır. Yoksa “Ya iş, ya eş” seçiminden dolayı yuvalar parçalanacak.
Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Hemen dava açin avukat tutamazsaniz sendika tutuyor.hakkınizi arayin 6 yıl beklenmez.bi rotasyon yapsalar her yer acilir zaten.

  2. Hayattan bıkmış durumdayım eşim başka yerde çocuğum başka yerde eş durumu yapamıyorum psikolojim o kadar bozukdu ve harap oldumki neden kimse sesimizi duymuyor neden kimse bize yardım etmiyor böyle hayat geçmez ya istifa edeceğim ya da boşanacagım bu stresi daha fazla kaldiramam

  3. Sözleşmeli öğretmene yine eş tayin hakkı verilmedi. Yazıklar olsun mutsuz huzursuz ailesinden çocuklarından binlerce km uzak burda doğunun en ücra yerinde per perişanız.Bende hiddetimi buranın çocuklarından çıkarıyorum.Onlara çektiriyor kök söktürüyorum. Acım azda olsa hafifliyor.Piskopat oldum ey MEB.

    • Hocam acısını çocuklardan çıkarmak kötü bir şey sizi çok iyi anlıyorum ben de sözleşmeli öğretmenim çocuğum eşim kmlerce uzaktalar benden yılda iki defa goruyorum Milli egitim bu sorunu cozecektir lutfen çocuklardan cıkarmayin acisini.Siz hakkinizi arayabilirsiniz isteyebilirsiniz aşırı stres altındasınız,psikolojiniz bozulmuş olabilir.Sizi çok iyi anlıyorum eşinden çocuğundan uzak olan biri olarak bunları yazıyorum size ama çocukların günahı suçu yokki inşallah güzel günler göreceğiz elbette sesimizi çığlığımızı birileri duyacaktır.

  4. Sözleşmeli öğretmenim eşimden ve çocuklarımdan 1200 km uzaktayim.Uzaktan uzaga aile olunmuyor bizim ailemiz aile degil mi cocuklarimiz cocuk degil mi bunun vebalini kim ödeyecek artik siyasilere guvenim artik yok oyumuzu kime atacagimizi da belirledik ya eşini ya işini denir mi bi insana hakkimi iki cihanda helal etmiyorum yaziklar olsun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM