Sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü hakkı için Ombudsman kararı

Ombudsmandan sözleşmeli öğretmenler için sağlık özrü verilsin kararı çıktı. Kamu Denetçiliği Kurumunun (Ombudsmanlık) sözleşmeli öğretmen tarafından yapılan başvuru sonrası verdiği kararda sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü hakkı gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü konuyla ilgili görüş istedi.

Sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü hakkı için Ombudsman kararı

Sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü hakkı için Ombudsman kararı

Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü tayin hakkı var mı? Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlere atandıktan sonra 4 yıl süresince özür grubu tayin hakkı vermemektedir. Sözleşmeli öğretmen istihdam edilmesi ile ilgili yönetmelik kapsamında sözleşmeli öğretmenler 4 yıl süresince isteğe bağlı yer değiştirme ve özür grubuna bağlı atama talebinde bulunamamaktadır. Kamu Denetçiliği Kurumunun (Ombudsmanlık) verdiği karar Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili görüş istemesine vesile oldu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİN SAĞLIK ÖZRÜ TALEBİ

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine sözleşmeli öğretmen olarak atanan öğretmenin İstanbul’da kadrolu öğretmen olan eşine kanser teşhisi konuldu. Kadrolu öğretmenin Ağrı’da kanser tedavisinin mümkün olmaması nedeniyle sözleşmeli öğretmen sağlık özrüne bağlı olarak İstanbul iline atanma talebinde bulundu. Sözleşmeli öğretmenlerin iller arası sağlık özrü atama talebi veya geçici görevlendirme isteği Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 26/07/2017 tarihli ve 11344128 sayılı yazısıyla reddedildi.

HASTALIĞIN TEDAVİ EDİLME DURUMU

Milli Eğitim Bakanlığının sağlık özrü tayin başvurusunu reddetmesi üzerine sözleşmeli öğretmen Ağrı il Sağlık Müdürlüğüne eşinin hastalığının tedavisinin Ağrı’da yapılıp yapılamayacağı hususu ile ilgili bilgi amaçlı talepte bulundu. İl sağlık müdürlüğü tarafından verilen cevapta belirtilen rahatsızlığın Ağrı genelinde bulunan sağlık kurumlarında yapılamadığı belirtilmiştir.

Ağrı Sağlık İl Müdürlüğü tarafından verilen resmi cevap;

sözleşmeli öğretmen sağlık özrü başvurusu
Sağlık Müdürlüğü resmi yazı

Sözleşmeli öğretmene Ağrı Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen cevaptan sonra sözleşmeli öğretmen eşinin tedavisinin detayları hakkında Cerrahpaşa Tıp Fakültesine bilgi talebinde bulunmuş olup, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi tarafından verilen cevapta hastanın tanısının dil kanseri olduğu, rahatsızlığından dolayı yakın ve sık aralıklarla sağlık kurumu tarafından takip edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığı Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından sözleşmeli öğretmenin başvurusuna verilen resmi yazı cevap;

sözleşmeli öğretmen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi resmi yazı
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cevap

Sözleşmeli öğretmenin kadrolu öğretmen olan ve dil kanseri olan eşinin tanı ve tedavi sürecinin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde devam etmekte olduğu belirtilmiş olup, hastanın takiplerinin ameliyat olduğu ve ana tedavisini aldığı hastanede yapılmasının uygun olduğu ifade edilmiştir.

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMUNA BAŞVURU

Sözleşmeli öğretmenin sağlık özrü başvurusunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından reddedilmesi üzerine öğretmen sağlık kurumlarından aldığı evraklarla birlikte Kamu Denetçiliği Kurumuna (Ombudsmanlık) başvuruda bulunmuştur. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) yapılan incelemelerden sonra sözleşmeli öğretmenin sağlık özrü atamasının yapılması yönünde karar almıştır. Sözleşmeli öğretmen olan başvuranın eşinin sağlık mazereti nedeniyle yer değiştirme talebi hakkında yapılan Ombudsmanlık başvurusu sonucu KDK;

Eşinin sağlık durumu nedeniyle başvuranın atamasının İstanbul iline yapılması hususunda MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA TAVSİYEDE BULUNULMASINA, 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununun 20 nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca; MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI tarafından bu karar üzerine tesis edilecek işlemin otuz gün içinde Kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna, Kararın BAŞVURANA ve MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA tebliğine, Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisince karar verildi.

kararı almıştır.

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) ilgili karar için TIKLAYINIZ

MEB İKGM GÖRÜŞ YAZISI

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından verilen karar sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sözleşmeli öğretmenin sağlık özrüne dayalı mazerete bağlı yer değiştirme durumu ile ilgili Maliye Bakanlığından da görüş istemiştir. İKGM tarafından yazılan resmi yazı;

sözleşmeli öğretmene Sağlık özrü ataması
Sağlık özrü ataması

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü resmi yazısında İstanbul ilinde sözleşmeli öğretmenin branşı olan Matematik öğretmeni branşında öğretmen ihtiyacı bulunduğunu ifade ederken, İstanbul’da 44 sözleşmeli öğretmen çalıştığını şu anda da tüm sözleşmeli öğretmen pozisyonlarının dolu olduğunu belirtmiştir. Kamu Denetçiliği Kurumunun kararı doğrultusunda Ağrı ilinde çalışan sözleşmeli öğretmenin İstanbul iline eşinin sağlık mazereti nedeniyle atamasının yapılıp yapılamayacağı hususunda görüş istemiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Rabbim kimseye sağlık sorunu vermesin acil şifalar versin ama bunu karar a rağmen uygulamayan Meb e diyecek laf yok allaha havale ediyoruz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM