DOLAR 5,7272
EURO 6,3087
ALTIN 275,8
BIST 102.590
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Sözleşmeli öğretmenleri bekleyen tehlikenin adı; Norm Fazlası!

Sözleşmeli öğretmen atama tercih işlemlerinde bugün son gün. Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları 10 Ekim 2016 Pazartesi günü açıklanacak. Ancak norm güncelleme işleminden dolayı atanacak sözleşmeli öğretmenleri büyük bir tehlike bekliyor.

Sözleşmeli öğretmenleri bekleyen tehlikenin adı; Norm Fazlası!
07.10.2016
A+
A-

Sözleşmeli öğretmenleri bekleyen tehlikenin adı; Norm Fazlası!

Aşağıdaki yazı Arif Muzaffer Kul tarafından hazırlanmıştır;

Sözleşmeli öğretmen olarak atanacak öğretmenler gittikleri okullarda norm fazlası olabilirler. Norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenin sözleşmesi feshedilebilir. MEB bu yüzden norm güncelleme işlemini çok önceden yapmalıydı. Norm güncelleme takvimi atamalardan sonra yapılacağı için Ekim 2016 Sözleşmeli Öğretmen atama sonucu sonrasında atanacak öğretmenlerden norm fazlası olanlar mağdur olacaklar.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI

Sözleşmeli öğretmen mülakat puanı ile öğretmen adayları 4-7 Ekim arasında sözleşmeli öğretmen atama tercih işlemleri yapıyorlar. Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları 10 Ekim tarihinde açıklanacak. Sözleşmeli öğretmen olarak atanacaklar MEB personel kadrolarında kadrolu değil sözleşmeli olarak çalışacaklar ve dört yıl süresince yer değiştirme hakkına sahip olamayacaklar. Sözleşmeli öğretmenler eş durumu, sağlık durumu gibi özür grubu atamalarından 4 yıl boyunca yararlanamayacaklar. Sözleşmeli öğretmen adaylık süresi 4 yıl olmuş olacak. Dört yıllık sürede öğretmenle her yıl sözleşme imzalanacak. Dört yılın sonunda sözleşmeli öğretmen değerlendirilmesinde başarılı olanlar kadroya alınacaklar ve iki yıl daha bulundukları yerde çalıştıktan sonra atama hakkına sahip olacaklar. Sözleşmeli öğretmen 6 yıl süresince çakılı görev yapmış olacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER DİKEN ÜSTÜNDE

Sözleşmeli öğretmenler resmen her yıl diken üstünde olacaklar, sözleşmeli öğretmen maaşları, sözleşmeli öğretmen özlük hakları, sözleşmeli öğretmen izin hakları diğer kadrolu öğretmenlerle aynı olacak. Sözleşmeli öğretmen ek ders ücreti de kadrolu öğretmenlerin ek ders ücretinden farklı olmayacak. 4 yıllık sürede her yıl sözleşme yenilenecek olması sözleşmeli öğretmeni 4 yıl boyunca stresten uzaklaştıramayacak. Bunların dışında sözleşmeli öğretmeni bekleyen asıl tehlike norm fazlası olma durumudur.

NORM FAZLASI OLMA

Bilindiği üzere bir okulda norm fazlası öğretmeni tespit etmek için o branştaki öğretmenlerin hizmet puanlarına bakılır. MEB norm kadro yönetmeliği kapsamında norm fazlası öğretmen hizmet puanına göre belirlenir. Hizmet puanı en düşük öğretmen norm fazlasıdır. Ancak sözleşmeli öğretmen atama sonuçlarından sonra MEB bünyesinde görev alacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ve daha sonra atanacak sözleşmeli öğretmenler norm fazlası yönetmelik için ayrı bir uygulama yaptıracak. Bu uygulamada zararlı çıkanlar sözleşmeli öğretmenler olacak ve bu durum sözleşmeli öğretmenin işini kaybetmesine dahi yol açabilecek.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN NORM FAZLASI OLURSA

MEB atama sonucu atandıkları yerde norm fazlası olacak sözleşmeli öğretmenleri mağduriyet bekliyor. Biraz önce norm fazlası öğretmen tespit işleminin nasıl uygulandığı belirttik. Ancak bir okulda sözleşmeli öğretmen varsa durum değişiyor. Eğer bir okulda, kurumda çeşitli nedenlerden dolayı (derslik kapanması, şube kapanması, okul kapanması vs) öğretmen fazlalığı oluşuyorsa ilk önce sözleşmeli öğretmenler norm fazlası olacaklar. Örneğin Van ili Erciş ilçesi Ulupamir İlkokulu’nda geçen eğitim öğretim yılında ilkokul kademesinde beş şube olsun ve beş sınıf öğretmeni görev yapıyor olsun. Bu okulun bir sınıf öğretmeni ihtiyacı bulunsun ve 10 Ekim sözleşmeli öğretmen atama sonucu bu okula bir sınıf öğretmeni sözleşmeli öğretmen olarak atansın. Norm güncellemelerden sonra ya da birkaç sene sonra bu okulda bir şube kapanması durumunda bu okulun norm fazlası sınıf öğretmeni sözleşmeli öğretmen olur, diğer kadrolu öğretmenlerin hizmet puanına bakılmaz. Kısaca bir okulda norm fazlası öğretmen varsa ve o okulda sözleşmeli öğretmen görev yapıyorsa  sözleşmeli öğretmen norm fazlası öğretmen demektir.

SÖZLEŞME FESHEDİLİR

Norm fazlası sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası atamaları sadece il içerisinde yapılır. Eğer sözleşmeli öğretmenin görev yaptığı ilde branşından açık bir yer yoksa sözleşmeli öğretmenin sözleşmesi feshedilmektedir. Üstte verdiğim örnekten yola çıkarsak, Ulupamir İlkokulunda norm fazlası olan sözleşmeli öğretmen (sınıf öğretmeni) Van ili sınırları içerisinde valilik tarafından boş olan bir okula ataması yapılır. Eğer Van ilinde o dönem sınıf öğretmeni ihtiyacı bulunmuyorsa norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenin sözleşmesi feshedilir.

NORM GÜNCELLEME

Tekrar MEB personeli norm güncelleme tarihleri konusuna geri döneyim. Öğretmenlerin norm güncelleme tarihleri 17.10.2016-25.11.2016 olarak MEB tarafından geçtiğimiz günlerde ilan edildi. Bu güncelleme işleminden sonra atandığı yerde norm fazlası olacak sözleşmeli öğretmenler muhakkak olacaktır. Çünkü norm güncelleme işlemininde hata yapan idarecilerimiz hiç bitmiyor. Şu andaki norm bilgilerine göre atanacak ancak gelecek ay norm güncelleme işleminden sonra norm fazlası olacak sözleşmeli öğretmenler eğer atandıkları ilde branşından norm açığı bulunmadığında büyük mağduriyet yaşayacaktır.

Ekim 2016 sözleşmeli öğretmen atama sonuçları arkasından yapılacak norm güncelleme mağduriyetleri ortaya çıkaracaktır. Tercih işleminin bitmesine kısa bir süre kaldı. tercih yapan sözleşmeli öğretmen adayları tecih yaptıkları okulları arasınlar ve bu detayları sorsunlar.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

YORUMLAR
  1. ahmet dedi ki:

    NORM FAZLASI SINIF ÖĞRETMENLERİNDEN YAN ALANI TÜRKÇE OLANLAR BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ YAPARAK HEM NORM FAZLASI SINIF ÖĞRETMELERİ BİRAZ ERİTİLMİŞ OLUR.HEMDE 5.SINIFLARDA İNGİLİZCE VE TÜRKÇE İHTİYACI İÇİN TÜRKÇE ÖĞRETMEN İHTİYACI KAPATILMIŞ OLUR.