Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü tayini için MEB resmi yazı yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü yer değiştirmesini düzenleyen ilgili resmi yazıyı tüm eğitim kurumlarına gönderdi.

Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü tayini için MEB resmi yazı yayınladı

Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü tayini için MEB resmi yazı yayınladı

MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen 03.08.2018 tarihli 14223721 sayılı ve “Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık mazeretine bağlı yer değiştirmeleri” konulu resmi yazısına göre 02/08/2018 tarihli ve 49969 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Makam Onayı ile sözleşmeli öğretmenlerin sağlık kurulu raporuna göre sağlık özrü atama başvuruları alınacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR GRUBU

Kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu yer değiştirme tayin hakları bulunmuyor. Ancak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un talimatı ve onayı ile sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü yer değiştirme atama hakkı verildi.

SAĞLIK KURULU RAPORU ŞARTI

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanlardan ilgili Makam Onayı ile kendisi, eşi ve çocukları ile ana ve babasının hastalığını sağlık kurulu raporuyla belgelendirenlerin sağlık mazeretine bağlı olarak yer değiştirmelerine imkan sağlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığının okullara gönderdiği resmi yazısı;

Sözleşmeli öğretmene sağlık özrü tayin hakkı resmi yazı
Sözleşmeli öğretmene sağlık özrü

BAŞVURULAR DİLEKÇE İLE ALINACAK

Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü başvuruları dilekçe üzerinden alınacak. Bu kapsamda sözleşmeli öğretmenler istemeleri halinde; kendisi, eşi ve çocukları ile anne, babasının hastalığının öğretmenin görev yaptığı yerde Devlet ve üniversite hastanesinde tedavisinin mümkün olmadığına ilişkin alacakları sağlık kurulu raporlarını, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve tedavi yaptıracakları illeri belirtir dilekçelerini 27-31 Ağustos 2018 tarihleri arasında görev yaptıkları il milli eğitim müdürlüklerine ibraz edecekler. Bu çerçevede başvuruda bulanan öğretmenlerin belgeleri Valiliklerce en geç 5 Eylül 2018 tarihine kadar MEB Personel Genel Müdürlüğüne gönderilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

20 yorum

 1. Merhabalar, Bugün ilçe milli eğitimi aradım ve Ağustos ayında olacak diyorlar. Peki sözleşmeliye yine hak verilir mi dediğimde klavuzu bekleyin dediler. Kesin olarak hak verilir mi? İkincisi annem hayatını tek başına idame ettiremez. Ama bulunduğum ilde tedavisi mümkün olabilir. Ancak annemin öğretmenlik yaptığım şehre gelmesi mümkün değil. Sadece o ibare yeterli midir? Son sorum istediğim hastaneden rapor alabilir miyim, annemin yaşadığı yerdeki hastane raporu geçerli midir? Cevaplarsanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim.

 2. Merhaba. Sağlık özrü atamaları için belirli bir dönem var mıdır? İl milli eğitim müdürlüğü başvuruların Ağustos’ta yapılacağını, cimer ise herhangi bir zamanın bulunmadığını söylüyor.

  • Merhaba, sağlık özrü için zaman sınırlaması yoktur ancak milli eğitim müdürlükleri zorluk çıkartıyor ve Ağustos/Şubat özür grubu atama zamanlarında yapılacak deniyor.

 3. Merhaba. Sağlık özrü için il sağlık müdürlüğünden tedavi edilmeyeceğine dair alınan yazının bir geçerlilik süresi var mıdır?

 4. Merhaba özür durumu tayini isteyebilmek için adaylığın kalkmış olması gerekiyor mu? Teşekkürler

 5. Merhabalar muşta sözleşmeli öğretmen olarak çalışmaktayı.Annem için malatyadan almış olduğum rapora istinaden muşta bu hastalığın tedavisinin mümkün olduğu bir poliklinik bulunmamaktadır.Buradan aldığım raporu gözönünde bulundurarak muşta bana hastalığın tedavisinin mumkunnolmafigina dair rapor verilebilir mi.Annem rahatsız olduğu için oraya götüremiyorum.Musta onkoloji polikliniği bulunmuyor.

 6. Merhaba ben Diyarbakır ın bir ilçesinde görev yapmaktayım üç yıldır. Annem siirt devlet hastanesinden aldığımız %96 oranında engelli raporuna sahip. Ben bu sene evleneceğim ve İstanbula eşimin yanına gideceğim. Bu sağlık raporunu nasıl değerlendirebilirim. Yoksa bulunduğum ilçeden tekrardan bir sağlık kurulu raporu mu almam gerekiyor?

 7. Merhaba
  Ben 1 yildir doguda sozlesmeli ogretmenim brans ingilizce. evliyim (eşim memur 4B) birde 10 yaşında oğlum var. Burs kazandığı için özel okula gidiyor Sivas’ta (memlketimde). Bnm atandığım yer onlardan çok uzakta .Oğlum psikolojik olarak çok kötü duruma geldi. Buraya getirsem ordaki gibi iyi şartlar altında okuyamayacak. Bir yılı doldurdum burda.Sivas’ta da zaten ingilizcede açık var. Bn Özür grubundan faydalanabilir miyim? Sivas’a ailemin yanina gitmem lazım cidden zor durumdayız ailecek.. psikolojimiz alt üst oldu..nolur bi çıkar yol gösterin…ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba, sözleşmeli öğretmenler için şu anda sadece sağlık özrü tayin hakkı var. Sağlık özrü içinde sağlık kurulu raporu almanız lazım. Bunun dışında bahsettiğiniz hususlar için tayin isteyemezsiniz.

 8. Merhabalar aday öğretmenler hangi tarihler arasında başvuru yapabilir? 27-31 Ağustos 2018 tarihleri yazıyor ama bu zaman geçti.

  • Merhaba, Ağustos 2019 sağlık özrü ataması için Temmuz ayı başında kılavuz yayınlanacaktır. O zaman sözleşmeli öğretmenlerle ilgili bir düzenleme yer alırsa öğrenebilirsiniz.

 9. Merhabalar sözleşmeli öğretmenlerde vasisi olduğun kardeş için tayin hakkı varmı resmî yazıda bulunmuyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Bu Vücut Benim