Sözleşmeli öğretmenlik mülakat uygulaması kaldırılmalıdır

Sözleşmeli öğretmenlerin atanma işleminde uygulanan sözlü mülakat uygulaması kaldırılmalıdır. MEB KPSS’den yüksek puan almış adayları sadece sözlü mülakat puanı ile değerlendirmemelidir.

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat uygulaması kaldırılmalıdır

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat uygulaması kaldırılmalıdır. Bu konuyla ilgili şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Sözlü mülakatta hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız veya sözlü mülakat uygulamasına karşıysanız bunu fiili olarak dile getirmeniz gerekmektedir.

MÜLAKAT KALDIRILMALIDIR

MEB sözleşmeli öğretmen atamasını tekrar yürürlüğe soktu. Sözleşmeli öğretmen atamasına tepkiler gelmesine rağmen MEB bu konuda geri adım atmadı ve öğretmenlerin yer değiştirememesi için sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını faaliyete geçirdi. Sözleşmeli öğretmenlik ile birlikte gelen sözlü mülakat ise öğretmen adaylarının korkusunu, endişesini iyice arttırdı. Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandıktan sonra öğretmen adaylarından büyük tepkiler gelmeye başladı. Herkesin ortak görüşü, sözlü mülakat kaldırılsın! Kamudan haber sitelerinden bazıları bu konuda tepki gösterirken bazı sitelerin ses çıkarmaması gerçekten üzücü bir durumdur. Öğretmenler İçin olarak bu uygulamanın HATALI olduğunu düşünmekteyiz.

KPSS PUANI ETKİSİ: SIFIR

KPSS’den 90 puan alarak rakipleri arasından çok iyi bir sıralama elde eden aday sözlü mülakat sonucuna göre 75 aldığında branşının kontenjanına göre atanamama durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Çünkü sözleşmeli öğretmen ataması sözlü mülakat sonucuna göre yapılmaktadır. Sözlü mülakata giren adaylar, mülakattan çıktıktan sonra KPSS puanının hiçbir etkisi, değeri kalmamaktadır. Mülakat komisyonu tarafından kendisine kaç puan verilirse o puan ile sözleşmeli öğretmen atama tercih başvurusu yapma hakkı kazanmaktadır.

DEĞİŞİKLİK YAPILSIN

MEB personeli olmak için binbir türlü yollardan, zorluklardan geçen öğretmen adaylarını en çok üzense atamaları için sadece sözlü mülakat puanının kriter alınması olmuştur. Sözleşmeli öğretmenlik için oluşturulan sözlü mülakat komisyonlarında komisyon üyeleri tarafından ufak da olsa olumlu ya da olumsuz yapılan yanlı tutum öğretmen adayının hayatını etkilemektedir. Sözlü mülakat uygulaması yetkililer tarafından tekrar gözden geçirilmelidir. Sözlü mülakat uygulaması kaldırılmalıdır, eğer kaldırılmayacaksa da  KPSS puanının sözlü mülakat puanı ile beraber değerlendirilmesi şarttır. KPSS puanını görmezden gelmek hukuk açısından MEB’i suçlu duruma düşürmektedir. Daha önceden benzer uygulama ile yapılan Şube Müdürlüğü atamasında mahkeme sadece sözlü sınavla atama yapılmasını hukuka aykırı bulmuştu. MEB bu konuda da mahkemeler ile uğraşacak gibi gözükmektedir.

MEB’DE KARIŞIKLIK ÇIKAR

Sözlü sınavla öğretmen ataması konusunda MEB ısrarlı tutumunu sürdürürse MEB camiasında karışıklıklar yaşanır. KPSS puanı ve sözlü mülakat puanı beraber değerlendirilmelidir. Sözlü mülakat komisyonu öğretmen adayının KPSS puanından daha düşük puan verememelidir. Ayrıca KPSS puanının ağırlığı sözlü sınavdan önemli olmalıdır. MEB bu çözüm önerilerinden hiçbirine yanaşmazsa en basit olarak KPSS puanı ve mülakat puanı ortalaması alınmalıdır. Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları neticesinde düşük puan aldığını düşünen veya sözleşmeli öğretmen atamasında sözlü sınava karşı çıkanlar durumu BİMER başta olmak üzere yetkililere dile getirmelidirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Atamalarin sadece 10 dakikalik mulakata baglanmasi tam bir trajedidir.Bir an once bu uygulamadan vazgecilmeli.Hickimse kpss ile yapilacak atamaya itiraz etmez ama mulakata her zaman hakli itirazlar olacaktir

  2. Mülakat komisyonunun kpss den düşük vernmemesi de sorunu çözmüypr. Çünkü Kpss den 87 bile alsan mülakattada 87 alsan fark etmiyor. Çünkü kpss den 70-80 li puan alanlara 90-95 vereilerek zaten 87 alanın önüne geçiriyorlar. Yazık bu insanlar bir de öğretmen olacak.
    2010 kpss iptal edildi niye bu kadar yüksek not alınması hayatın doğal akışına aykırı çünkü. Şimdide öyle 85-90-95 puanların bu kadar yüksek olması da hayatın doğal akışına aykırı çünkü.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM