DOLAR 5,8970
EURO 6,5041
ALTIN 281,9
BIST 99.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

Sözleşmeli Öğretmenlik ve mülakatla öğretmen ataması kabul edildi

Milli Eğitim Bakanlığı komisyonunda görüşülen sözlü sınavla sözleşmeli öğretmen ataması oy çokluğu ile kabul edildi.

Sözleşmeli Öğretmenlik ve mülakatla öğretmen ataması kabul edildi
30.06.2016
A+
A-

Sözleşmeli Öğretmenlik ve mülakatla öğretmen ataması kabul edildi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın ısrarla üzerinde durduğu sözleşmeli öğretmenlik ve sözlü sınavla sözleşmeli öğretmen ataması tasarısı komisyonda alınan karar ile kabul edildi. Tasarı TBMM Genel Kurulu görüşmesinin ardından değişikliğe uğramazsa aynen kabul edilerek kanunlaşacak.

ÖĞRETMEN AKADEMİSİ

Nabi Avcı’dan sonra Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna oturan İsmet Yılmaz ilk önce eğitimin kalitesinin artması için öğretmen kalitesinin arttırılması gerektiği yönde açıklamalarda bulunarak öğretmenlerden tepki almıştı. Yılmaz, öğretmen kalitesini arttırmak için öğretmen akademisi kurulacağını dile getirmişti. MEB öğretmen akademisi kurulması yönünde adımlar atmaya başladı.

AĞUSTOSTA ÖĞRETMEN ATAMASI

Yılmaz’ın öğretmen akademisinin ardından tepki çeken diğer açıklaması ise Ağustos ayında yapılması gereken öğretmen atamasına yönelik oldu. Yılmaz kendisine yöneltilen Ağustos ayında öğretmen ataması yapılacak mı? Sorularına her defasında Ağustos ayında öğretmen ataması yapılmayacak, öğretmen ataması artık Şubat ayında yapılacak cevabını vermişti. Bu cevabıyla atama bekleyen binlerce öğretmen adayının umutlarını yıkmıştı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN 

Yılmaz’ın açıklamalarında dikkat çeken diğer husus ise sözleşmeli öğretmen atamasının tekrar getirilmesi oldu. Yılmaz özellikle Doğu ve G.Doğu bölgelerine atanan öğretmenlerin kısa sürede özür grubu atamalarıyla bölgeden ayrılmasını doğru bulmadığını, oralarda öğretmen tutmak için öğretmenlerle beş yıllık sözleşme imzalayacaklarını daha sonra ise öğretmenlerin performans değerlendirmelerinden sonra kadroya alınacağını, kadroya alınan sözleşmeli öğretmenin orada üç yıl daha görev yaptıktan sonra tayin isteyebileceği yönünde açıklamalar yapmıştı.

SÖZLÜ SINAVLA SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATANACAK

Bugün komisyonda görüşülen sözleşmeli öğretmen alımı ile sözleşmeli öğretmen alımındaki kriterlerden olan sözlü sınavla sözleşmeli öğretmen atanması maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Şubat ayında sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak ve sözleşmeli öğretmen ataması detaylarına göre genel ve özel şartları taşıyan, KPSS puanına göre alım yapılacak sayının üç katı aday arasından sözlü sınavla sözleşmeli öğretmen atanacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN SÜRESİ 3+2 YIL

Kalkınmada birinci derece öncelikli olan yerlere MEB sözleşmeli öğretmen ataması yapacak. Ataması yapılan MEB personeli orada 3 yıl sözleşmeli öğretmen olarak çalışacak. Bu 3 yıllık süreçte eş özrü dahil atama isteyemeyecek. Eş durumunda sözleşmeli öğretmenin eşi sözleşmeli öğretmene tabii olacak. Yani sözleşmeli öğretmenin eşi eş durumundan sözleşmeli öğretmenin yanına tayin isteyebilecek. 3 yılını dolduran sözleşmeli öğretmen kadroya alınacak. Kadroya alındıktan sonra sözleşmeli öğretmen 2 yıl daha orada çalışacak ve toplamda 5 yılın sonunda yer değişikliği talebinde bulunabilecek.

İSTEDİĞİ YERE TAYİN İMKANI

Öğretmenler arasında konuşulan ve sitemize gelen sorularda da şu yanlışı düzeltmek istiyoruz. Sözleşmeli öğretmen atandığı yerde belirtilen süreyi tamamladığı zaman istediği yere tayin olacak, öncelik verilecek. Bu tamamen yanlış bir bilgilendirmedir, bilgi kirliliğidir. Sözleşmeli öğretmen süresi dolduğu zaman normal il dışı atamada branşına göre açılan okulları diğer öğretmenler gibi tercih edecek. Öncelik verilmesi ya da istediği yere atanacak olması söz konusu değildir. Sözleşmeli öğretmenliği savunan bazı kesimlerin ağızlara bir parmak bal çalmak istemelerinden ibaret yayılan yanlış bilgidir.

MEB Personel, Personel MEB Haber

MEB Personel Haber

YORUMLAR
  1. HAŞİM GEDİKTAŞ dedi ki:

    EŞ DURUMU İL İLGLİ 3 YIL SÜRESİ ÇOK YANLIŞ BİR UYGULAMA, EŞLERİN 3 YIL AYRI YAŞAMASI AİLE BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZAR. BUNUN YERİNE ÖĞRETMENİ DOĞUDA TUTMANIN BAŞKA FORMÜLLERİ DÜŞÜNÜLMELİ,