Şubat öğretmen ataması kontenjanı 60 bin olsun mülakat olmasın

Atama bekleyen binlerce öğretmen adayı MEB’den şubat ataması için 60 bin kontenjan bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığından istenilen ikinci talep ise sözlü mülakat atamasının kaldırılması.

Şubat öğretmen ataması kontenjanı 60 bin olsun mülakat olmasın

Şubat öğretmen ataması kontenjanı 60 bin olsun mülakat olmasın için imza kampanyası başlatıldı.

Dünyaca ünlü Change sitesinde Şubatta Mülakatsız 60 Bin Öğretmen Atansın başlığı ile başlatılan kampanyaya öğretmen adaylarından ve bazı sendika yetkililerinden destek gelmeye devam ediyor. Sosyal medya üzerinde hızlı bir şekilde yayılan imza kampanyasında vurgulanan iki unsur var. Birincisi şubat ataması kontenjanı için 60 bin personel MEB‘e tahsis edilsin. Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılı şubat öğretmen ataması kontenjanı için 60 bin atama yapsın.

SÖZLÜ MÜLAKAT KALDIRILSIN

Öğretmen adaylarının MEB’den bir diğer isteği ise sözlü mülakat ile atamanın kaldırılması. Uzun bir süre sonunda sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını hayata geçiren bakanlık bu atamaları da sözlü mülakata göre yapmaya başladı. KPSS puanına göre sözlü mülakata alınan öğretmen adayları sözlü mülakat komisyonundan alınan puana göre atanıyorlar. Atama sırasında KPSS puanı ya da herhangi bir yazılı sınav puanının geçerliliği bulunmamaktadır. KPSS’den 90 puan alan bir aday sözlü mülakatta baraj altında kalıp atanamazken, KPSS’den 71 allan aday sözlü mülakatta 95 alarak atanabilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığının sözlü mülakat ile atamayı güvenlik ve öğretmen yeterliliklerini ölçme adına getirdiği ifade edilmişti. Ancak mülakatla atanmaya neredeyse herkes karşı durumda. En azından KPSS puanı ağırlıklı ve sözlü mülakat dahilinde bir atama sistemi gerçekleştirilebilir. Öğretmen ataması uygulamasında sözlü mülakat ve sözleşmeli öğretmenlik pozisyonu sendikalar tarafından mahkemeye taşınmış durumda.

kamu haber ajansı

19 BİN İMZA TOPLANDI

ogretmenlericin.com olarak bu haberi size hazırladığımız dakikalarda Şubatta Mülakatsız 60 Bin Öğretmen Atansın başlığına destek veren kişi sayısı 19 bini geçti. 25.000 destekçiye ulaşmak için 5.987 imza daha gerekiyor. Şubat ataması ya da mart ataması için MEB kesin bir tarih vermedi. Yetkililer bu konuda resmi bir açıklamada olumlu da konuşmadılar. Başlatılan kampanya MEB camiasında nasıl bir ses getirecek hep birlikte göreceğiz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM