Şube müdürlüğü başvuru hizmet süresinin hesabında askerlik durumu

2018 yılı Milli Eğitim Bakanlığı şube müdürlüğü yazılı sınav başvuruları yarın sona eriyor. 1 Şubat tarihinde başlayan MEB şube müdürlüğü atama başvurularında hizmet süresi hesabında askerlik süreleri yanlış hesaplanabilmektedir.

Şube müdürlüğü başvuru hizmet süresinin hesabında askerlik durumu

Şube müdürlüğü başvuru hizmet süresinin hesabında askerlik durumu

MEB şube müdürlüğü yazılı sınav başvurusu 12 Şubat 2018 tarihinde saat 18.00’da sona erecek. MEB son anda bir uzatma yapmadığı takdirde süre belirtilen zamanda sona erecek olup şube müdürlüğü ataması başvurusu yapacak adayların bunu göz önüne alması gerekmektedir.

4 YILLIK ÖĞRETMENLİK SÜRESİ OLANLAR

Şube müdürlüğü atama başvurusu için en az 10 yıllık memur olmak gerekmektedir. Bazı öğretmen arkadaşlardan hala bu konuda sorular gelmekte olup özellikle 4 yıllık öğretmenlerin şube müdürlüğü atama başvurusu yapabilmeleri gerektiği bilgisine sahip öğretmenler MEBBİS giriş ekranından başvuru sayfasının kendilerine açılmadığını belirtmektedir. 4 yıllık öğretmenlik süresi yeterli olmayıp ayrıca toplamda 10 yıllık devlet memuru da olmak gerekmektedir. Atandığı günden beri sadece öğretmenlik yapmış birisinin bu durumda en az 10 yıldır MEB’de görev yapıyor olması şarttır.

ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ BAŞVURUSUNDA ASKERLİK SÜRESİ

Milli Eğitim Bakanlığı taşra teşkilatı şube müdürlüğü için görevde yükselme sınavı başvurusunda askerlik süresinin değerlendirmesi de tartışılmaktadır. Taşra teşkilatı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri 513 şube müdürü kadrosuna görevde yükselme yoluyla atama için açılan yazılı sınav internet başvurularında;

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde;

“… Bu sürelerin hesabında; … 8/6/1984 tarihli ve 217 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesi kapsamına dâhil kurumlarda fiilen çalışılan süreler ile …  muvazzaf askerlikte, okul devresi dâhil yedek subay lıkta ve uluslararası kuruluşlarda geçen sürelerin tamamı …  dikkate alınır.” denilmektedir.

Buna göre, adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesine göre hizmet süresinin hesabında; görevden önce veya görevde iken geçen askerlik süresinin tamamının dahil edilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM