Üst Mahkeme MEB’in Müdür yardımcılığı yazılı sınav iptaline itirazını reddetti

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavının yürütmenin durdurulması kararına yapılan itiraz üst mahkeme tarafından reddedildi.

Üst Mahkeme MEB’in Müdür yardımcılığı yazılı sınav iptaline itirazını reddetti

Üst Mahkeme MEB’in Müdür yardımcılığı yazılı sınav iptaline itirazını reddetti

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınav konuları arasında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi konusunun olmamasından dolayı Eğitim-İş sendikası tarafından açılan davadan sonra müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı için yürütmenin durdurulması kararı verilmişti. MEB konuyu üst mahkemeye taşıyarak itiraz etmişti. Müdür yardımcılığı yürütmenin durdurulmasına MEB’in itirazına Üst mahkeme karar verdi. Üst mahkeme kararı ret!

EĞİTİM-İŞ’İN DAVASI

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınav konularında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi konusunun olmamasına Eğitim-İş sendikası tarafından dava açılmıştı. Danıştay İkinci Daire Eğitim-İş sendikasının açmış olduğu davada belirtilen nedenleri haklı bularak müdür yardımcılığı yazılı sınavının hukuka aykırı olmadığına hükmederek yürütmenin durdurulması kararını vermişti. Yönetici adayı MEB personelleri Eğitim-İş’in açtığı bu davadan feragat etmesi konusunda gündem oluşturmaya çalışsalar da Eğitim-İş davadan vazgeçmeyeceğinin altını çizerek vurgulamıştı.

ÜST MAHKEME REDDETTİ

MEB’in müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavının yürütmenin durdurulması kararına yaptığı itiraz Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddedildi. Müdür yardımcılığı sınavının yürütmenin durdurulması kararı onaylanmış oldu. Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı atamaları geçtiğimiz haftalarda sonuçlanmıştı ve Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı sonucuna göre atananlar görevlerine başladılar. Üst mahkemenin verdiği bu kadar yöneticileri nasıl etkiler bilemiyoruz. MEB bu itirazın sonucunu beklemeden gerekli düzenlemeleri yaparak müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı atama işlemlerini gerçekleştirmişti. MEB’in bu konuda açıklama yapması için kararın MEB’e ulaşması gerekmektedir. Bu süreçte takribi birkaç ayı bulmaktadır.

meb-mudur-yardimciligi-danistay-red-ust-mahkeme-karari

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı için verilen karar 22.09.2016 tarihinde verilmiştir. Öğretmenler İçin olarak kararın kesinleştiğini belirtmek isteriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM