Yönetici Görevlendirme Süreci Başladı, İKGM Uyardı

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu 22.03.2016 tarihinde yayımlandı.

Yönetici Görevlendirme Süreci Başladı, İKGM Uyardı

Yönetici Görevlendirme Süreci Başladı, İKGM Uyardı

Eğitim kurumları yönetici görevlendirme sürecine ilişkin başvurular başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) illere gönderdiği yazıda yapılacak iş ve işlemler hakkında bilgi verdi.

Yönetici adaylarına hatırlatalım. Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu 22.03.2016 tarihinde yayımlanmıştı. Yönetici Görevlendirme/Atama Kılavuzu ekinde yer alan takvimde;

Müdür olarak görevlendirileceklere ilişkin başvuruların EK-1 form üzerinden alınması 25-28 Nisan olarak belirtilmişti.

MÜDÜR GÖREVLENDİRME BAŞVURULARI BAŞLADI

Kılavuzun takvimine göre ‘Müdür olarak görevlendirileceklere ilişkin başvurular’ 25-28 Nisan tarihlerinde EK-1 form üzerinden yapılacak.

Müdürlüğü boş olarak münhal ilan edilen kadronun sayısının 3 katı aday başvuru yapacak. Eğer 3 katı aday yoksa İKGM bu konuda 29 Nisan saat 12:00’a kadar kendilerine bilgi verilmesini istiyor.

İLLER ARASI YER DEĞİŞTİREN YÖNETİCİ BAŞVURU YAPABİLECEK

İKGM tarafından gönderilen yazıda ‘iller arası özür grubu ya da il içi özür grubu ile yer değişikliği yapan ve bu yüzden yöneticilik görevinden ayrılanların bir yıl beklemeden başvuru yapabileceği‘ açıklaması vurgulandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından MEB Personelleri için yapılan açıklama;

 

YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME SÜRECİNE İLİŞKİN
AÇIKLAMALAR

          1-22.03.2016 tarihinde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuz eki  takvime göre “Müdür olarak görevlendirileceklere ilişkin başvurular 25-28 Nisan tarihlerinde EK-1 form üzerinden alınacaktır. Münhal ilan edilen kadronun üç katı kadar aday  bulunmayan illerin  29 Nisan 2016 tarihi Cuma günü saat 12:00’ye kadar Bakanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Yönetici Atama birimine bilgi vermeleri gerekmektedir.

2-Yönetmelik ve Kılavuzda belirtilen şartlara uygun başvurular okul/ilçe/il milli eğitim müdürlüklerince süresi içerisinde onaylanacaktır.

3- Kılavuzun 2.22 maddesinde; “Birleştirilen ve kapatılan eğitim kurumu yöneticileri ile ilgili mevzuatında belirtilen yöneticilik norm kadrosuna esas kriterler çerçevesinde müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı norm kadrolarının bazıları veya tamamı kaldırılan eğitim kurumlarında norm kadro fazlası olan yöneticiler hariç, dört yıllık görev süreleri dolmadan (özür grubu dahil) herhangi bir nedenle istekleri üzerine ayrılanlar, ayrıldıkları tarihten itibaren başvuru tarihinin son günü itibarıyla aradan bir yıl geçmeden yönetici olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunamaz.”  hükmü yer almakta ise de yeni hukuki değerlendirmeler ışığında başkaca hukuki ihtilaflara mahal vermemek bakımından, özür grubuna bağlı il içi ve iller arası  yer değiştirmeler nedeniyle yöneticilik görevinden  ayrılanların bir yıllık bekleme süresi kapsamında değerlendirilmemesi gerekmektedir.

4-Norm kadro güncellemeleri sonucunda yönetici norm kadrosu düşen eğitim kurumlarına, daha önce münhal ilan edilmiş olsalar bile yönetici görevlendirilmesi yapılmayacaktır.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü
Merkez Atama Daire Başkanlığı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM