19 yıl sahte diploma ile öğretmenlik yapan kişinin ilk cezası belli oldu

19 yıl boyunca sahte diploma ile öğretmenlik yapan R.S. hakkında ilk maddi ceza çıktı. Trabzon’da görev yaptığı sürece devletten aldığı maaşların faizi ile birlikte ödenmesine karar verildi.

19 yıl sahte diploma ile öğretmenlik yapan kişinin ilk cezası belli oldu

19 yıl sahte diploma ile öğretmenlik yapan kişinin ilk cezası belli oldu

Erzurum’da 8 yıl görev yaptıktan sonra Trabzon’a atanan, burada da 11 yıl çalışan öğretmenin toplamda 19 yıllık görev süresince sahte diploma ile görev yaptığı anlaşılmıştı. Sahte diplomalı evli ve çocuk sahibi öğretmen hakkında ilk maddi para cezası Trabzon’da kesildi.

330 BİN LİRALIK FATURA ÇIKTI

2005 yılında Başbakanlık tarafından yılın öğretmeni seçilerek ödüllendirilen sahte öğretmen R.G.S.’nin 11 yıldır Trabzon’da Dernekpazarı’nda görev yaptığı, sahte diplomasından eşinin dahi haberinin olmadığı ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan sahte diploma tespiti ile diplomasının sahte olduğu tespit edilen R.G.S.’nin 19 yıldır sahte öğretmenlik yaptığı belirlenmişti.

Diplomasının sahte olmasından sonra hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulan kişi savcılık tarafından gözaltına alınmış, öğretmen savunmasında meslek hayatında sicilinin başarılarla dolu olduğunu, sağlık raporu dahi kullanmadan görev yaptığını, 19 yıllık emeklerinin ne olacağını belirttiği kamu öğretmen haber basınında yer almış. Sahte diplomalı öğretmene okuyucular tarafından büyük tepkiler gelmişti.

Sahte diplomalı öğretmen hakkında haber videomuz;

Gazete Habertürk’ten Enis Yıldırım’ın haberine göre 2005-2016 yılları arasında Trabzon’da görev yaptığı sürede devletten toplamda 330 bin 578 TL maaş aldığı ortaya çıkan sahte öğretmenin aldığı ücretler son görev yeri olan Dernekpazarı’da Kaymakamlık tarafından hesaplandı ve mahkemeye gönderildi. Trabzon’dan önce görev yaptığı Erzurum’dan ise öğretmenin görev süresince aldığı ücretlerin hesaplanması bekleniyor.

Sahte diplomalı öğretmene verilen ceza video;

Emekli olmasına bir yıl kala sahte diploması ortaya çıkan 4 çocuk annesi  R.G.S.’nin mahkeme süresince yapılacak çalışmalar sonucunda devletten aldığı tüm maaşı faizi ile ödemesi beklenirken öğretmenin sahte diploma ile göreve başlaması, bu süreye kadar görevde olması MEB personel camiasında cevabı aranan sorular arasında yerini aldı. Ayrıca 19 yıl süresince okuttuğu öğrencilerin durumu, yıllardır eğitimci olarak öğretmenler odasında yer alması tüm öğretmenleri ve eğitimcileri üzmüş durumda.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM